Nie odstaje tylko ssie pewną część ciała i tak będzie dalej jeśli M$ w końcu posiadając swój sklep nie zrobi kampanii aby producenci oprogramowania zaczęli stosować crosscompilacje bo emulacja się nie sprawdza. BTW to nie jest pierwsze podejście MS do procesorów RISC w maszynach konsumenckich i zawsze kończyło się tak samo. OS chodził jako tako a brak natywnych aplikacji uwalało cały plan. Za to L(U)inux na takiej maszynce będzie rwać asfalt jak czołg tylko z prędkością F1 pod warunkiem że ekipa Linusa zrobi swoją robotę a to może potrwać dłużej niż te maszyny utrzymają się na rynku.
Taki Asus Vivobook S15 ze Snapdragonem X Plus to jest dobra maszyna do lekkiego programowania i pracy na dokumentach i Excelu jeśli pracownik jest choć trochę mobilny i nie siedzi 100% czasu w biurze. Pakiet Office jest dobrze zoptymalizowany, a bateria spokojnie wytrzyma 2 dni typowej pracy biurowej bez ładowania. Oczywiście z punktu widzenia twórców youtubowych, graczy i osób zajmujących się grafiką / filmem to jest sprzęt bezużyteczny. Jednak przy wycenionie na poziomie 3,5-4k to dobry komputer do biura. Bo niestety, paradoksalnie takie macbooki na procesorach M mają straszne problemy z wydajnością przy pracy na dużych plikach w Excelu z zaawansowaną analizą w PowerQuery, a prosty X Plus radzi sobie z nimi bez problemu. Ot taka nisza.
Z lekkim programowaniem i pracą na dokumentach poradzi sobie nawet 15 letni Dell z i3 za 50 dolarów, tylko że nie będzie trzymał 2 dni. Był by epicki fail, gdyby snapdragon z tym nie poradził.
@@samsmit812 Problem polega na tym, że klasyczne biznesowe laptopy z półki cenowej do 4k nie pozwolą Ci na zbliżenie się do pracy przez 2 dni bez ładowarki. Często 2-3h to wyczyn. Dlatego mówię tu o niszy biznesowych użytkowników, którzy relatywnie często podróżują i wykonują pracę w trasie. Sam do takich należę i widzę realną różnicę, której zawodowo nie mogę trywializować. Plus życzę powodzenia w obrabianiu danych w excelach po kilkanaście tysięcy wierszy z wieloma PowerQuery na "kilkunastoletnich tanich Dellach", szczególnie w trasie bez ładowarki ;)
Zwróciłbym uwagę na trzy rzeczy. Po pierwsze, dla Apple'a najważniejszą kwestią w kontekście urządzeń mobilnych jest stosunek poboru mocy do oferowanej wydajności. Widać wyraźnie, które procesory zużywają najwięcej energii, dlatego sama wydajność nie jest dla firmy z Cupertino priorytetem. Po drugie, Apple rozwija swoje oprogramowanie na ARM od ponad 4 lat. Jestem zdania, że ze względu na duopol Intela i AMD w obszarze x86, rozwój windowsowego ARMa będzie celowo spowalniany. Po trzecie, AI to przyszłość - obecnie w formie chatbotów czy generatorów obrazów - która stopniowo wkracza do biznesu, a w przyszłości prawdopodobnie do gier. Procesory Apple'a są w tej dziedzinie szczególnie wydajne.
Przede wszystkim widać jak dobrze na zmianę architektury było przygotowane Apple, sam w dniu premiery Aira M1 kupiłem go i pamietam ze te kilka miesięcy Apple potrzebowało żeby przenieść wszystko z x86 na ARM, w przypadku snapa zejdzie to dłużej niestety, Apple wszystko robiło tak jakby na "swoim" swój system, w pełni swój sprzęt, ograniczona pula urządzeń do których trafi. Qualcom tego nie ma przez co zejdzie dłużej dodatkowo ten układ będzie trafiał do większej puli urządzeń od większej liczby producentów i nie każdy będzie dobrze sobie z tym radził. Kolejnym problemem Snapa jest cena, Apple wypuszczając Aira M1 wycenilo go na okolice 5k jako laptop startowy co dla użytkowników tej marki oraz osób zainteresowanych było akceptowalne, ba było nawet taniej niż na intelu, dzięki temu zrobili sobie duża grupę klientów od których tez mogli zbierać feedback. Tutaj 6k za najtańszy model na Snapie winduje grupę odbiorców, a mając w konkurencji urządzenia z x86 na Windowsie ( Apple jednak wymusiło jeśli chcesz używać macOS to przesiadaj się na ARM ) to mocny układ Qualcomma na wykastrowanym systemie niedostosowanym do architektury bardzo ucina potencjal jego kupna. Konkludując Qualcomm powinien się skupić przede wszystkim na konkurencyjnej cenie i poprawionym dopracowanym sofcie zamiast na cyferkach, czasami lepiej mieć słabszy uklad na start ale z łatwiejsza dostępnością a jak już się zagarnie pewna stabilna część rynku to kombinować z czymś więcej.
2 дні тому+1
W porównaniu pamięci dobrze byłoby podać przepustowość, transakcje to tylko jeden z parametrów pamięci, żeby mieć pełen obraz trzeba mieć jeszcze szerokość magistrali/ilość kanałów i tutaj Apple ma też przewagę, bo organizacja przypomina trochę to co znamy z konsol, gdzie GPU ma dostęp do pamięci przez szerszą magistralę i to daje też dodatkowe bonusy do wydajności, w zasadzie to jest też wąskie gardło układów zintegrowanych stosowanych przez AMD i Intela, a przynajmniej tych, które widziałem opartych na x86. Jest w planach porównanie na Linuksie? Na tym kanale się nie spodziewam, ale jako materiał poboczny na prywatny kanał to temat wart rozważenia, z chęcią bym obejrzał, może dałoby się wykonać bardziej porównywalne testy między różnymi platformami, nadal śliski temat ale przynajmniej częściowo dałoby się znieść wpływ kodu tłumaczonego w locie na inną architekturę.
Rozważałem te laptopy z X Elite do codziennego developmentu, jednak przez brak wsparcia, tak jak mówisz, są na ten moment przeze mnie skreślone. Architektura Appla, patrząc po wsparciu np. bibliotek widać że zdążyła się już "zadomowić" i zwykle można pracowa spokojnie przynajmniej jeśli chodzi o te bardziej popularniejsze opcje. Fajnie będzie zobaczyć za kilka lat czy sytuacja się wyrówna :)
stalem niedawno przed dylematem kontynuowac przygode z Lenovo czy wrocic do Macbookow, Makowka 20 godzin na baterii, Lenovo 4-5 max, ze nie wspomne o wydajnosci przy tej samej ilosci RAMu Lenvo na 16GB tnie sie na Linuxie juz przy otwartych 15 okienkach przegladarki M4rka nie tnie sie przy 40stu i paru uruchoimionych dodatkowych aplikacjach , kocham ThinkPady od ponad 20 lat mam ich wiele, ale makowek tez wiele przerobilem na przestrzeni tych lat i niestety nawet na Linuxie jesli chodzi o wydajnosc zaden sprzet na klasycznych intelach nie ma podejscia do M4 nie wiem jak na qualcomie bo nigdy nie mialem w reku ale im dluzej pracuje na M4ce tym bardziej utwierdzam sie w przekonaniu ze bylo warto, zeby miec podobna wydajnosc musialbym kupic thinkpada ktory kosztowalby kilkanascie tys zl tutaj za 8500 mam prawdziwa stacje robocza. za te pieniadze nie da sie kupic nic porownywalnego na Intelu czy AMD
Jako, że aktualnie pracujemny nad przeportowaniem/zbudowaniem naszego oprogramowania na ARMa na windowsie muszę powiedzieć, że tam jest jeszcze sporo problemów. Wiele bibliotek, z których korzystają twórcy oprogramowania nie ma swoich natwnych buildów armowych. Myślę, że warto sprawdzić ten temat za rok. To co jest dobre to to, że microsoft wspiera tę architekturę. Nawet nam wysyłają sprzęt do developmentu, żeby pracować nad wersją programów działających na ARMie.
@@MateuszGrek były problemy, ale nie aż takie, tak że czegoś po prostu nie dało by się uruchomić nawet przez Rozetę to był żadki wyjątek, a tu co 3-ci soft nawet nie odpalił na snapie
A jak to jest z instalacją linuksa na tej architekturze? Czy to jest normalny procek czy taki SoC jak w telefonie czy SBC, że trzeba pod każde badziewie innego roma budować?
Dobre zestawienie. Zaskoczyło mnie uwzględnienie AI. Ciekaw jestem testów z odpalaniem lokalnego AI (modele językowe / generowanie obrazów) na platformie x86 (goły CPU/APU/nVidia) vs ARM (Qualcom/Apple). Zasatanawiam się na co wydać kasę (mając już x86 z senownym procesorem i kartą od AMD).
Dobra a takie pytanie? Skoro Applowskie M4 to arm, Snap x Elit też to czy nie da się sprawdzić wydajności Snapa ale pod systemem Mac OS? I porównać go do M4? Jako sama architektura procesora?
Co jak co ale macbooki to na prawdę rozsądny wybór. Kosztują sporo ale w porównaniu do innych opcji moim zdaniem się opłaca. Świetnie wykonany, mega żywotność na baterii, system działa stabilnie i trudno go zagiąć i po prostu działa. Mówię to jak wieloletni fan Linuxa, którym dalej jestem i używam 😊
Ja bym poczekał minimum te 2-3 lata, a najlepiej minimum 4-6 z takimi testami, Windows on ARM - zlepek pisany na kolanie po tym jak M1 od Appla chwyciło, sam procek Qualcomma dość podobnie, nikt wcześniej od Microsoftu, ani Qualcomma nie myślał o ARMie na PC'etach, bo ok czas na baterii i problemy z chłodzeniem niby lekko problematyczne, ale lepsze to niż rekompilacja (i wymuszenie jej na producentach) lub tworzenie warstwy emulacji, bo zyski single czy multicore praktycznie żadne, a wręcz raczej straty i do tego wszystkiego spora część użytkowników ma stacjonarkę, a nie laptopa. Apple mogło tak zrobić, bo ma bardziej "zamknięte środowisko", mniej sprzętów do ogarnięcia, zdecydowana większość używa laptopów, mogą to bez problemu też wymuszać na developerach zewnętrznych przez swój sklep... Windows w teorii mógłby zrobić podobną rzecz z nowym systemem, ale on nie był pisany z myślą o ARM (byli rok przed wydaniem Windowsa 11, a ten w sporej mierze jest oparty o Windowsa 10), tutaj potrzeba jest gruntownego przebudowania systemu i optymalizacji. Reasumując: Windows i Qualcomm muszą nadrobić biegiem do truchtającego Apple'a, a i nawet jak się zbliżą to nie wyrównają...Ciekaw nieco jestem jeszcze jak sytuacja z benchmarkami wyglądała by na Linuxie, ten miał nieco więcej doświadczenia z ARM.
Tak bardzo nikt nie myślał o ARM na Windowsie, że od 7 lat jest dostępna wersja ARM, a Qualcomm podpisał z Microsoftem umowę na wyłączność, która nie pozwala wypuścić laptopa z Windowsem na innym procesorze Qualcomm, a sama wyłączność kończy się w tym roku więc musieli cokolwiek wydać, żeby zapadło w głowach ludzi, że byli pierwsi
@@iArtrixx może nie myśleli to złe sformułowanie, bardziej by pasowało "nikt na poważnie nie myślał". Ot taki sobie side project dla obu stron, MS skupiał się na wypuszczeniu win11, Qualcomm na rynku telefonów. Wypuścić coś musieli tak jak mówisz, ale jak to tematy poboczne nikt się mocno tym nie przejmował i nie przykładał, bo wiedzieli, że to nie jest zbyt duży rynek do zdobycia (w tamtym momencie).
@@rocheuro racja, ale teraz mają większe ciśnienie i zdecydowanie większy target, a wtedy to był podtrzymywany trup tworzony z myślą o Lumiach i właśnie tabletach, w dodatku o ile dobrze pamiętam nie było jeszcze wtedy nawet pełnej emulacji, była emulacja x86, ale nie x64, a jeszcze nieco wcześniej nawet x86 nie było to i nie dziwota, że upadło. Zobaczymy jak im pójdzie teraz, ale moim zdaniem zdecydowanie za wcześnie żeby wyrokować
Ja bym się bardzo zdziwił, gdyby Microsoft nie *próbował* coraz mocniej gonić, więc możesz mieć rację. Ale tak jak inni piszą, oni Windows na ARM mają od lat i jakoś nie wychodzi im ten wyścig. Używam MacBooka Air M1, mój pierwszy Mac, i co jakiś czas sprawdzam czy nadal Apple wyprzedza Windows o kilka okrążeń - no i chyba nadal tak jest. Porównywałbym to do wyścigu iPhone vs Android: iPhone długo był bardzo wyraźnym liderem, aż Android asymptotycznie zrównał się funkcjonalnościami. Pewnie tu będzie podobnie. Tylko że iPhone był znacznie droższy, więc Android też miał rynek i możliwość zarabiania - nawet gdy był słabszym systemem. Microsoft musi pakować dużą kasę nie odzyskując jej przez lata, i na tym może wreszcie polec.
Mnie ciekawi jaki wpływ na wyniki ma fakt, że procesor Snapdragon miał do dyspozycji dwa razy więcej RAMu. Myślę, że M4 z 32 GB RAM, śmigał by o wiele szybciej.
Nie wspomniałeś że prace trwają także nad tym by na Snapdragonie też Linux był używalny. Bo chyba na dzień dzisiejszy to i to jest jeszcze słabo ogarnięte.
To że maszyny deweloperskie były dostępne dopiero kilka miesięcy po premierze sprzętu konsumerskiego mówi wszystko co trzeba wiedzieć o kompetencji Microsoftu
Apple ma niezaprzeczalnie jeszcze jedna przewagę.. dzięki temu ze wszedł do sprzedaży wiele lat wcześniej zarówno OS jak i sterowniki jak i aplikacje wszystko już śmiga - swoją droga śmigało od samego początku. nie wiem jak Apple udało się to tak doskonale i znakomicie ale niezaprzeczalnie swoim układem Apple Silicon podbili serca użytkownikom windowsa i prockow x86.
ARM APplowski rozni sie mocno od ARMa qualcomma (: to troche tak jak w silnikach Toyoty ze zmiennymi fazami rozrzadu, zreszta mocnych Lexach tez, jak chcesz dac w palnik masz moc i moment, jak chcesz jechac ekonomicznie masz zmieniona charakterystyke pracy silnika, tam sa odrebne uklady od malo wymagajacych prac i bardzo wymagajacych prac dlatego pomimo poteznej mocy obliczeniowej potrafia byc tak energooszczedne
Poczekam na nV i ich współprace z mediatek'iem. Wtedy ARM do oszczędzania energii i GeForce Now do gier - jedyna opcja na to żeby laptop ogarniał sensownie gry.
Na tym M4 chyba windowsa nie odpalisz tak jak na procesorach z Intelem ale zawsze możesz spróbować np zrobić hackintosha na Snapdragon i dopiero porównać wydajności :D
@ZMASLO Na pewno jest już dostępna wersja na chipy Metal, co do arm na windows słyszałem przy wydaniu builda na Metal, że mają być nad nią pracę, więc być może jest już on dostępny
Ja to bym chciał, żeby ARM na PC działał lepiej, dałoby to nadzieję na rozbicie duopolu Intel-AMD na rynku procesorów konsumenckich, chociaż w sumie od ARM wolałbym RISC-V bo jest open-source.
Co jest niepokojące to stosunek pef / W w Snapdragon vs Mx. Qualcomm od zawsze stawiał na wydajność wielu rdzeni, gdzie Apple architekturą rządziło w pojedynczym i tu jest trochę pokłosie. Wydajność pojedynczego rdzenia jest i będzie znacząca, bo nie wszystkie zadania da się zrównoleglić. A fakt, że Snapdragon wciąga nawet 2x więcej prądu od Mx, a wydajnościowo jest zwykle poniżej, to nawet przy przeportowaniu wszystkich apek na ARM z tego co widzę to Apple by rządziło.. Cóż..
Snapdragon jest kwintesencją całej komputerowej przygody, którą zaczynałem od oglądania w nieskończoność filmu Shreek oraz oglądania obrazków na pierwszym PC. Gdy trafił na telefony to było coś co chciałem mieć, ponieważ wiedziałem, że już nic lepszego w tej epoce nie powstanie. Ale pojawił się nacisk społeczny i Apple a moje marzenia o wielkim procesorze odeszły w niepamięć. Linia M to nie jest dobry konkurent dla snapdragona. Zmasło Ty byś był w stanie okiełznać software i wykręcić z niego no-limited, ale społeczność nie chce tej wojny. Chcemy prywatnego M dla każdego i o to chodzi w tej deklasyfikacji.
Mam pytanie jestem zupełnie zielony w kompach bo wszystko montuje na telefonie ile teraz kosztował by jakiś komputer do montażu filmów 4 k i też żeby można było pograć. Filmy robię różne tematy. Jestem starszym gościem i nie chce aby ktoś mnie naciągnął
zainstaluj androida bądź linuxa na takim sprzęcie i sprawdź jakby to się spisywało, mając dostęp do sklepu play masz nieskończoną ilość aplikacji która powinna działać dobrze
sterowniki kto napisze? Już ponad 10 lat niema linuxa natywnie na telefonach, za wyjątkiem pary konkretnych już zastarzałych modeli, do których ktoś ręcznie zrobił sterowniki. Tak samo na chrombookach nie ma czystego androida tylko chromOC, bo android jak i każdy system też wymaga sterowników do konkretnego śprzętu.
a masz w płecaku jeszcze zewnętrzny monitor jak idzieś gdzieś z laptopem? Po co testować to, co nigdy nie będzie używane praktycznie? Jak laptop jest podłączony do zewnetrznego monitora to znaczy że jest dostęp do gniazdka i nieograniczony czas pracy. On jeszcze się ładował będzie od monitora przez power delivery
@@matiworldwide a jak przypomnieć sobie że ten snapdragon występuje wyłącznie w laptopach... w sumie jak i większość kupowanych Mac-ów. Przypuścimy, że rzeczywistość się okazała odwrotnie i to sanpdragon jest 2 razy oszczędniejszy, ale laptopy w których on stoi dalej na baterii żyją krócej, co z tego? To nie są PC-ty w których da się założyć inne podzespoły, wszystko jest wlutowane. Takie urządzenia należy oceniać w całości jak jest, bo jak takie kupisz to będziesz korzystał tak jak wyszło z produkcji. Chyba że zamierzasz uruchomić własną produkcję i wybierasz który procesor założyć w projekt własnoręcznie stworzonego laptopa, ale coś ja w to wątpię. I ten konkretny test bez sensu - laptop się ładuje od monitory i w ten sposób nigdy nie sprawdzisz Energo-efektywność procesora i żywotność od baterii.
@ monitor nie ładuje laptopa jeśli nie ma takiej opcji, a nawet jak ma to tylko za pomocą USB C, a nie HDMI/DisplayPort. Co do baterii to nie znam się, byłem pewny że każda bateria ma maksymalną pojemność jaka może mieć laptop brany na pokład samolotu, więc cała reszta o której mówisz w takim wypadku nie miała by sensu, a jak są różne pojemności tych baterii to pewnie dało by się zrobić jakieś równanie ułatwiające porównanie laptopów pod względem ilości czasu pracy na baterii na jakąś jednostkę pojemności baterii.
@@matiworldwide Tak baterii są różne, maksymalne pojemności są najczęściej w ogromnych gamingowych laptopach typu MSI Tytan, w ultrabookach są znacznie mniejsze - większe tam fizycznie się nie zmieszczą. Osobiście zgadzam się z główną tezą na samym początku wideo - laptopy ze snapdragonami dalej jeszcze są nie do gotowane. Taki sam procesor w dwu podobnych laptopach od różnych producentów potrafi pokazać różnice w 2 razy w tym samym teści, czyli jego wydajność i efektywność obecnie nie zależy od samego procka, tylko od całej konstrukcji urządzenia oraz sterowników producenta.
Test pozbawiony merytorycznego sensu. Snapdragon jest optymalizowany pod Androida, ale Android nie bierze udziału w teście. Już lepiej by chodził na Linuxie, poza tym jest bardzo wiele programów linuxowych na tą architekturę. No ale nie Linux też nie został wzięty pod uwagę. Skoro porównujemy różne procesory to może by wziąć AMD? Nie wiadomo jakie jest kryterium porównania. Do czego dążymy. Celem jest najwyższa szybkość? No to nie sprzęt mobilny/ pasywny / na baterii. To jakby wybierać najlepsze śrubokręt do wbijania gwoździ. Jak kryterium ma być cena, to dlaczego tylko nowe sprzęty? No i odpowiedź ciśnie się na usta: bo sponsor nie płaci za testowanie starych sprzętów. Nie wiem czy ta odpowiedź jest prawdziwa. Ale chciałbym żeby materiały youtuberów były takie, żebym nie musiał sobie zadawać powyższego pytania
Fajnie by było gdybyś ogarnął takie porównanie no na maczkach mini konfigi do na 8-10k maczek lapek z Windows i stacjonarka interesują mnie przede wszystkim testy w blender 😊
a jak ma siẹ siẹ sprawa Snadragon w oròwnaniu Windows ARM i Linux? Gdybym miała brać coś że Snadragon to sugestywnie mi siẹ zdaję że wiẹkszy sens ma MacBook bo nie lubiẹ czegoś brać co nie ma pełnej kompatybilności z Linuxem.
Mam pytanie bo mam pc z rtx 3060 i7 13gen 32 gb ram i gralem sobie i pokazal sie artefakty chyba nie jestem pewien czy to mozna zaliczyc do artefaktow takie 2 zielone paski i czy to wina karty czy monitora bo na drugim monitorze jak sobie zmienilem ten odlonczylem i podloncxylem stary z 2020 roku i nie ma problemu wiec to wina karty czy monitora
@@danielkowalski7527hahahahahahaha. Dokładnie. Cos w tym jest. Widzę sam po sobie. Nie potrafię już kupić nic innego niż ogryzka. 😝😝 Apple to co więcej niż komputer czy telefon. 😜😜😜. Pozdrowienia z UK i miłego dnia życzę.
mam dziwne przeczucie że z tym win na arm skończy się jak większość takich wynalazków od M$ [; zbyt bardzo "zarośli" w starej architekturze ;) i pewnie prędzej czy później jak zawsze oleją te swoje "nowe" dziecko. Bo to już nie pierwsze podejście do arm ;)
@@djkidii czyli na podstawie testów które dało się przeprowadzić na Macu arm i Windows arm dochodzisz do wniosku że arm jest lepsze ? Jest masa zastosowań gdzie x86 jest lepsze bo pod to jest napisany program i nadali MacBooki emulują niektóre aplikacje przez rozete xd
Ja kupiłem M1-kę w zeszłym roku do roboty, sam w domu mam Linuksa Minta i Fedorę, i nie wracam do windozaurów. Nawet Steam powiedział mi, że w 2024 98% czasu grałem na pingwinie, 2% na maku (głównie, by po prostu sprawdzić czy gry działają 😂), i ani sekundy na windowshicie, a zaś w robocie to niemal wyłącznie macOS. Oba systemy po prostu działają sprawniej i nie trzeba z nimi się aż tak denerwować.
@@cervgda wiesz NVIDIA to nie to samo co snapdragon, NVIDIA to jest ponad 80% gpu na rynku także, czy nic nie ulegnie zmianie to kwestia dyskusyjna, ale coś napewno sie zmieni
@@lokomotywa-train Ryjku. Napisałeś, że o 360 stopni. Stań więc w miejscu tą swoją lokomotywą, obróć się o równe 360 stopni i powiedz co się zmieniło 😂
Co do testu E8400 warto by też było dodać Xeon X5460, który działa na lga775. Procesor ten można dostać za grosze a ma 4 jajka 😁 Jak się na to zapatrujesz ZMASLO? U mnie po wymianie z 8400 platforma dostała porządnego kopa 😁
ale co tam działa? (zaznacze, że nie mam z tym szmelcem za bardzo do czynienia) biorac pod uwage to, że nigdy nie zapłaciłem za żadne oprogramowanie użytkowe i nie mma zamiaru tego robić ( w życiu kupiłem dwie gry) to co tam działa? - tam nic nie działa bo jak nie chcesz zapłacić za ich gówniane oprogramowanie - to poprostu niczego tam nie uruchomisz a jak masz kase i i tak kupujesz złom od Apple to znaczy, że nie masz pojęcia co taka technologia może - apple to totalny syf i już nawet nie chodzi o procesory bo najważniejsze jest wałaśnie to co możesz na tym odpalić bez pytania producenta o zgode i inne łaski - to jest sprzet dla troglodytów takzwanych odbiorców końcowych
" apple to totalny syf i już nawet nie chodzi o procesory bo najważniejsze jest wałaśnie to co możesz na tym odpalić bez pytania producenta o zgode" Witamy "eksperta". ;)
jak nigdy nie płaciłeś za oprogramowanie, to miał byś wiedzieć, że torrent na appłu też jest i możesz pobierać co chcesz z kont chcesz. Nawet logowanie do ich sklepu nie jest konieczne, na odmianę od windowsa gdzie jak nie posiadasz konta mikrosoft to nowy laptop nie uruchomisz.
I ja bym na twoim miejscu nie narzekałem na Mac w te czasy kiedy windows zamierza wprowadzić blokadę uruchomienia wszelkiego oprogramowania, które nie było pobrane z ich sklepu. Bo może się okazać że będziesz musiał przejść na MacOs albo Linux jak chcesz dalej korzystać z softu za darmo.
Co do niepozwalania na odpalanie programów, czy płacenia za programy, to nie do końca prawda, bo dużo darmowych programów ma swoje wersje pod applowski chip, i idzie je zainstalować - a nawet jak nie są zweryfikowane, to można to nawet łatwo obejść w ustawieniach, lub najgorszym razie przez konsolę (chyba tylko raz tak musiałem, i to na nieswoim maku). Sam używam Maka jak Linuksa, ani złotówki nie wsadziłem w jego produkty, i wciąż jest bardzo funkcjonalny. Jednakże faktycznie bawi mnie osobiście, jak w takim sudoku z appstore trzeba zabulić $30, aby odblokować średni poziom trudności, takie kwiatki się zdarzają w typowo applowskich aplikacjach 😂
👍 Subskrybuj moreleTV ➡ morele.tv/subskrybuj
🛒 Sprzęty apple ➡ morele.tv/3P1X1pG
🛒 Sprzęty ze snapdragonem ➡ morele.tv/4fmylTz
⚠ A tu znajdziecie najnowsze promocje na Morele ➡ morele.tv/3UWXYAq
Ten snapdragon jest zdecydowanie źle wyceniony. Jeśli nie zejdą z ceny, nie wróżę mu popularności.
Racja, może na CES pokażą coś tańszego
Za 5000zł można wyrwać coś z rtx i i7 trzynastej generacji.
@arturbrzoza1980 I cieszyć się odkurzaczem?
@@andymark3664 Nie wiem co gorsze, wydajny odkurzacz czy cegła do przeglądania facebooka.
A ile kosztuje ten snapdragon?
Nie odstaje tylko ssie pewną część ciała i tak będzie dalej jeśli M$ w końcu posiadając swój sklep nie zrobi kampanii aby producenci oprogramowania zaczęli stosować crosscompilacje bo emulacja się nie sprawdza. BTW to nie jest pierwsze podejście MS do procesorów RISC w maszynach konsumenckich i zawsze kończyło się tak samo. OS chodził jako tako a brak natywnych aplikacji uwalało cały plan.
Za to L(U)inux na takiej maszynce będzie rwać asfalt jak czołg tylko z prędkością F1 pod warunkiem że ekipa Linusa zrobi swoją robotę a to może potrwać dłużej niż te maszyny utrzymają się na rynku.
Kiedy test E8400 z RTX 4090?
No właśnie
Nie ma sensu, do tego procesora to trzeba poczekać na premierę RTX 5090
Fajnie bylo by zobaczyc E8400 w Styczniu 2025 na win 11 .
No właha. Albo lepiej przyślij mi 4090 🤫 bo platformę z 8400 mam jeszcze w szafie 😁
miałem ten proc kiedys z 7300gt :D
Taki Asus Vivobook S15 ze Snapdragonem X Plus to jest dobra maszyna do lekkiego programowania i pracy na dokumentach i Excelu jeśli pracownik jest choć trochę mobilny i nie siedzi 100% czasu w biurze. Pakiet Office jest dobrze zoptymalizowany, a bateria spokojnie wytrzyma 2 dni typowej pracy biurowej bez ładowania. Oczywiście z punktu widzenia twórców youtubowych, graczy i osób zajmujących się grafiką / filmem to jest sprzęt bezużyteczny. Jednak przy wycenionie na poziomie 3,5-4k to dobry komputer do biura. Bo niestety, paradoksalnie takie macbooki na procesorach M mają straszne problemy z wydajnością przy pracy na dużych plikach w Excelu z zaawansowaną analizą w PowerQuery, a prosty X Plus radzi sobie z nimi bez problemu. Ot taka nisza.
Z lekkim programowaniem i pracą na dokumentach poradzi sobie nawet 15 letni Dell z i3 za 50 dolarów, tylko że nie będzie trzymał 2 dni. Był by epicki fail, gdyby snapdragon z tym nie poradził.
@@samsmit812 Problem polega na tym, że klasyczne biznesowe laptopy z półki cenowej do 4k nie pozwolą Ci na zbliżenie się do pracy przez 2 dni bez ładowarki. Często 2-3h to wyczyn. Dlatego mówię tu o niszy biznesowych użytkowników, którzy relatywnie często podróżują i wykonują pracę w trasie. Sam do takich należę i widzę realną różnicę, której zawodowo nie mogę trywializować. Plus życzę powodzenia w obrabianiu danych w excelach po kilkanaście tysięcy wierszy z wieloma PowerQuery na "kilkunastoletnich tanich Dellach", szczególnie w trasie bez ładowarki ;)
a co z thinkpadem arm na linuxie?
Zwróciłbym uwagę na trzy rzeczy. Po pierwsze, dla Apple'a najważniejszą kwestią w kontekście urządzeń mobilnych jest stosunek poboru mocy do oferowanej wydajności. Widać wyraźnie, które procesory zużywają najwięcej energii, dlatego sama wydajność nie jest dla firmy z Cupertino priorytetem. Po drugie, Apple rozwija swoje oprogramowanie na ARM od ponad 4 lat. Jestem zdania, że ze względu na duopol Intela i AMD w obszarze x86, rozwój windowsowego ARMa będzie celowo spowalniany. Po trzecie, AI to przyszłość - obecnie w formie chatbotów czy generatorów obrazów - która stopniowo wkracza do biznesu, a w przyszłości prawdopodobnie do gier. Procesory Apple'a są w tej dziedzinie szczególnie wydajne.
Przede wszystkim widać jak dobrze na zmianę architektury było przygotowane Apple, sam w dniu premiery Aira M1 kupiłem go i pamietam ze te kilka miesięcy Apple potrzebowało żeby przenieść wszystko z x86 na ARM, w przypadku snapa zejdzie to dłużej niestety, Apple wszystko robiło tak jakby na "swoim" swój system, w pełni swój sprzęt, ograniczona pula urządzeń do których trafi. Qualcom tego nie ma przez co zejdzie dłużej dodatkowo ten układ będzie trafiał do większej puli urządzeń od większej liczby producentów i nie każdy będzie dobrze sobie z tym radził. Kolejnym problemem Snapa jest cena, Apple wypuszczając Aira M1 wycenilo go na okolice 5k jako laptop startowy co dla użytkowników tej marki oraz osób zainteresowanych było akceptowalne, ba było nawet taniej niż na intelu, dzięki temu zrobili sobie duża grupę klientów od których tez mogli zbierać feedback. Tutaj 6k za najtańszy model na Snapie winduje grupę odbiorców, a mając w konkurencji urządzenia z x86 na Windowsie ( Apple jednak wymusiło jeśli chcesz używać macOS to przesiadaj się na ARM ) to mocny układ Qualcomma na wykastrowanym systemie niedostosowanym do architektury bardzo ucina potencjal jego kupna. Konkludując Qualcomm powinien się skupić przede wszystkim na konkurencyjnej cenie i poprawionym dopracowanym sofcie zamiast na cyferkach, czasami lepiej mieć słabszy uklad na start ale z łatwiejsza dostępnością a jak już się zagarnie pewna stabilna część rynku to kombinować z czymś więcej.
W porównaniu pamięci dobrze byłoby podać przepustowość, transakcje to tylko jeden z parametrów pamięci, żeby mieć pełen obraz trzeba mieć jeszcze szerokość magistrali/ilość kanałów i tutaj Apple ma też przewagę, bo organizacja przypomina trochę to co znamy z konsol, gdzie GPU ma dostęp do pamięci przez szerszą magistralę i to daje też dodatkowe bonusy do wydajności, w zasadzie to jest też wąskie gardło układów zintegrowanych stosowanych przez AMD i Intela, a przynajmniej tych, które widziałem opartych na x86.
Jest w planach porównanie na Linuksie? Na tym kanale się nie spodziewam, ale jako materiał poboczny na prywatny kanał to temat wart rozważenia, z chęcią bym obejrzał, może dałoby się wykonać bardziej porównywalne testy między różnymi platformami, nadal śliski temat ale przynajmniej częściowo dałoby się znieść wpływ kodu tłumaczonego w locie na inną architekturę.
Rozważałem te laptopy z X Elite do codziennego developmentu, jednak przez brak wsparcia, tak jak mówisz, są na ten moment przeze mnie skreślone. Architektura Appla, patrząc po wsparciu np. bibliotek widać że zdążyła się już "zadomowić" i zwykle można pracowa spokojnie przynajmniej jeśli chodzi o te bardziej popularniejsze opcje. Fajnie będzie zobaczyć za kilka lat czy sytuacja się wyrówna :)
stalem niedawno przed dylematem kontynuowac przygode z Lenovo czy wrocic do Macbookow, Makowka 20 godzin na baterii, Lenovo 4-5 max, ze nie wspomne o wydajnosci przy tej samej ilosci RAMu Lenvo na 16GB tnie sie na Linuxie juz przy otwartych 15 okienkach przegladarki M4rka nie tnie sie przy 40stu i paru uruchoimionych dodatkowych aplikacjach , kocham ThinkPady od ponad 20 lat mam ich wiele, ale makowek tez wiele przerobilem na przestrzeni tych lat i niestety nawet na Linuxie jesli chodzi o wydajnosc zaden sprzet na klasycznych intelach nie ma podejscia do M4 nie wiem jak na qualcomie bo nigdy nie mialem w reku ale im dluzej pracuje na M4ce tym bardziej utwierdzam sie w przekonaniu ze bylo warto, zeby miec podobna wydajnosc musialbym kupic thinkpada ktory kosztowalby kilkanascie tys zl tutaj za 8500 mam prawdziwa stacje robocza. za te pieniadze nie da sie kupic nic porownywalnego na Intelu czy AMD
Dokładnie Intel i AMD ssie!!! Oni są już trupem! Teraz mam m4 i jest sztosem!
Jako, że aktualnie pracujemny nad przeportowaniem/zbudowaniem naszego oprogramowania na ARMa na windowsie muszę powiedzieć, że tam jest jeszcze sporo problemów. Wiele bibliotek, z których korzystają twórcy oprogramowania nie ma swoich natwnych buildów armowych. Myślę, że warto sprawdzić ten temat za rok. To co jest dobre to to, że microsoft wspiera tę architekturę. Nawet nam wysyłają sprzęt do developmentu, żeby pracować nad wersją programów działających na ARMie.
w MacOS też na początku były problemy z portami, z roku na rok powolutku to się ustabilizowało
@@MateuszGrek były problemy, ale nie aż takie, tak że czegoś po prostu nie dało by się uruchomić nawet przez Rozetę to był żadki wyjątek, a tu co 3-ci soft nawet nie odpalił na snapie
A jak to jest z instalacją linuksa na tej architekturze? Czy to jest normalny procek czy taki SoC jak w telefonie czy SBC, że trzeba pod każde badziewie innego roma budować?
Bump
Gdzieś chyba podczas renderu wyleciał jeden rozdział, bo nie widzę testów jak sobie radzi linux z tymi procesorami :D
Dobre zestawienie. Zaskoczyło mnie uwzględnienie AI. Ciekaw jestem testów z odpalaniem lokalnego AI (modele językowe / generowanie obrazów) na platformie x86 (goły CPU/APU/nVidia) vs ARM (Qualcom/Apple). Zasatanawiam się na co wydać kasę (mając już x86 z senownym procesorem i kartą od AMD).
Dobra a takie pytanie? Skoro Applowskie M4 to arm, Snap x Elit też to czy nie da się sprawdzić wydajności Snapa ale pod systemem Mac OS? I porównać go do M4? Jako sama architektura procesora?
Niby jak chcesz zainstalować MacOS na QC?
nie da się - sterowników nie istnieje pod snapa w macOS
10:12 niby detal, ale pobor energi nie mierzymy w fpsach czy 1% low
Tak, mój błąd - zapomniałem zmienić opisu
Dlaczego mowy nie ma o MS Surface?
Bo Surface, mimo że go kocham całym sercem, aktualnie ssie mocniej niż odkurzacze Dysona i jest drogi jak… no, odkurzacze Dysona
Pytanie jak by wyszło M4 pod windowsem :p
Jaki polecasz stacjonarny żeby uciągnąć fs22 na najwyższych ustawieniach do 7k-8k
I monitor
Co jak co ale macbooki to na prawdę rozsądny wybór. Kosztują sporo ale w porównaniu do innych opcji moim zdaniem się opłaca. Świetnie wykonany, mega żywotność na baterii, system działa stabilnie i trudno go zagiąć i po prostu działa. Mówię to jak wieloletni fan Linuxa, którym dalej jestem i używam 😊
za mocne zawiasy?
@@danielkowalski7527 tak
Jeśli Qualcomm przegra batalię sądową z ARM to będzie koniec tego proca
ktoś mi powie co to jest andreno ??
Układ graficzny który jest często w smartfonach jak i w laptopach z procesorem qualcomn
Ja bym poczekał minimum te 2-3 lata, a najlepiej minimum 4-6 z takimi testami, Windows on ARM - zlepek pisany na kolanie po tym jak M1 od Appla chwyciło, sam procek Qualcomma dość podobnie, nikt wcześniej od Microsoftu, ani Qualcomma nie myślał o ARMie na PC'etach, bo ok czas na baterii i problemy z chłodzeniem niby lekko problematyczne, ale lepsze to niż rekompilacja (i wymuszenie jej na producentach) lub tworzenie warstwy emulacji, bo zyski single czy multicore praktycznie żadne, a wręcz raczej straty i do tego wszystkiego spora część użytkowników ma stacjonarkę, a nie laptopa. Apple mogło tak zrobić, bo ma bardziej "zamknięte środowisko", mniej sprzętów do ogarnięcia, zdecydowana większość używa laptopów, mogą to bez problemu też wymuszać na developerach zewnętrznych przez swój sklep... Windows w teorii mógłby zrobić podobną rzecz z nowym systemem, ale on nie był pisany z myślą o ARM (byli rok przed wydaniem Windowsa 11, a ten w sporej mierze jest oparty o Windowsa 10), tutaj potrzeba jest gruntownego przebudowania systemu i optymalizacji. Reasumując: Windows i Qualcomm muszą nadrobić biegiem do truchtającego Apple'a, a i nawet jak się zbliżą to nie wyrównają...Ciekaw nieco jestem jeszcze jak sytuacja z benchmarkami wyglądała by na Linuxie, ten miał nieco więcej doświadczenia z ARM.
Tak bardzo nikt nie myślał o ARM na Windowsie, że od 7 lat jest dostępna wersja ARM, a Qualcomm podpisał z Microsoftem umowę na wyłączność, która nie pozwala wypuścić laptopa z Windowsem na innym procesorze Qualcomm, a sama wyłączność kończy się w tym roku więc musieli cokolwiek wydać, żeby zapadło w głowach ludzi, że byli pierwsi
@@iArtrixx może nie myśleli to złe sformułowanie, bardziej by pasowało "nikt na poważnie nie myślał". Ot taki sobie side project dla obu stron, MS skupiał się na wypuszczeniu win11, Qualcomm na rynku telefonów. Wypuścić coś musieli tak jak mówisz, ale jak to tematy poboczne nikt się mocno tym nie przejmował i nie przykładał, bo wiedzieli, że to nie jest zbyt duży rynek do zdobycia (w tamtym momencie).
microsoft miał tablety na ARM,.. oraz były jakieś próby intela z ARM wiele lat temu ale.. no nie wyszło im wtedy tez..
@@rocheuro racja, ale teraz mają większe ciśnienie i zdecydowanie większy target, a wtedy to był podtrzymywany trup tworzony z myślą o Lumiach i właśnie tabletach, w dodatku o ile dobrze pamiętam nie było jeszcze wtedy nawet pełnej emulacji, była emulacja x86, ale nie x64, a jeszcze nieco wcześniej nawet x86 nie było to i nie dziwota, że upadło. Zobaczymy jak im pójdzie teraz, ale moim zdaniem zdecydowanie za wcześnie żeby wyrokować
Ja bym się bardzo zdziwił, gdyby Microsoft nie *próbował* coraz mocniej gonić, więc możesz mieć rację. Ale tak jak inni piszą, oni Windows na ARM mają od lat i jakoś nie wychodzi im ten wyścig. Używam MacBooka Air M1, mój pierwszy Mac, i co jakiś czas sprawdzam czy nadal Apple wyprzedza Windows o kilka okrążeń - no i chyba nadal tak jest.
Porównywałbym to do wyścigu iPhone vs Android: iPhone długo był bardzo wyraźnym liderem, aż Android asymptotycznie zrównał się funkcjonalnościami. Pewnie tu będzie podobnie. Tylko że iPhone był znacznie droższy, więc Android też miał rynek i możliwość zarabiania - nawet gdy był słabszym systemem. Microsoft musi pakować dużą kasę nie odzyskując jej przez lata, i na tym może wreszcie polec.
Mnie ciekawi jaki wpływ na wyniki ma fakt, że procesor Snapdragon miał do dyspozycji dwa razy więcej RAMu. Myślę, że M4 z 32 GB RAM, śmigał by o wiele szybciej.
Nie wspomniałeś że prace trwają także nad tym by na Snapdragonie też Linux był używalny. Bo chyba na dzień dzisiejszy to i to jest jeszcze słabo ogarnięte.
Snapdragon jest najlepszy na rynku smartfonów ale najgorszy na rynku laptopów, tyle w temacie
Nie, procesory apple też go miażdżą.
@imho4990 ale tylko pojedynczym rdzeniem
To że maszyny deweloperskie były dostępne dopiero kilka miesięcy po premierze sprzętu konsumerskiego mówi wszystko co trzeba wiedzieć o kompetencji Microsoftu
Fajne porownanie ale koloruj rzeczy w tabeli jak cos jest wiecej lub mniej, z różnicą procentowo w nawiasie
Apple ma niezaprzeczalnie jeszcze jedna przewagę.. dzięki temu ze wszedł do sprzedaży wiele lat wcześniej zarówno OS jak i sterowniki jak i aplikacje wszystko już śmiga - swoją droga śmigało od samego początku. nie wiem jak Apple udało się to tak doskonale i znakomicie ale niezaprzeczalnie swoim układem Apple Silicon podbili serca użytkownikom windowsa i prockow x86.
Apple przygotowywało się na to 10 lat.
ARM APplowski rozni sie mocno od ARMa qualcomma (: to troche tak jak w silnikach Toyoty ze zmiennymi fazami rozrzadu, zreszta mocnych Lexach tez, jak chcesz dac w palnik masz moc i moment, jak chcesz jechac ekonomicznie masz zmieniona charakterystyke pracy silnika, tam sa odrebne uklady od malo wymagajacych prac i bardzo wymagajacych prac dlatego pomimo poteznej mocy obliczeniowej potrafia byc tak energooszczedne
Taki off top, mocne silniki do Lexów czy Toyot to konstrukcje Yamahy.
Poczekam na nV i ich współprace z mediatek'iem. Wtedy ARM do oszczędzania energii i GeForce Now do gier - jedyna opcja na to żeby laptop ogarniał sensownie gry.
Można było dorzucić do porównania linuxa jeszcze :)
Kiedy test E8400 z RX 7900 XT?
Na tym M4 chyba windowsa nie odpalisz tak jak na procesorach z Intelem ale zawsze możesz spróbować np zrobić hackintosha na Snapdragon i dopiero porównać wydajności :D
Można odpalić wirtualkę z windowsem 11 ARM.
na armie możesz zrobić wirtualkę z linuksem i też windowsem, wystarczy zainstalować z obrazu arm64
Powinno się znaleźć porównanie wydajności w No Man's Sky, które jest dostępne natywnie
Skąd info że No Man's Sky jest dostępnie natywnie? Nie widzę nic na arm64 pod windowsa 🤔
@ZMASLO Na pewno jest już dostępna wersja na chipy Metal, co do arm na windows słyszałem przy wydaniu builda na Metal, że mają być nad nią pracę, więc być może jest już on dostępny
Ja bym spróbował porównać je na takim samym systemie jakiś linux na arm
Ja to bym chciał, żeby ARM na PC działał lepiej, dałoby to nadzieję na rozbicie duopolu Intel-AMD na rynku procesorów konsumenckich, chociaż w sumie od ARM wolałbym RISC-V bo jest open-source.
Ej @zmaslo a jakby dać snapdragon i hackintosha ?
Nie da się.
Co jest niepokojące to stosunek pef / W w Snapdragon vs Mx. Qualcomm od zawsze stawiał na wydajność wielu rdzeni, gdzie Apple architekturą rządziło w pojedynczym i tu jest trochę pokłosie. Wydajność pojedynczego rdzenia jest i będzie znacząca, bo nie wszystkie zadania da się zrównoleglić. A fakt, że Snapdragon wciąga nawet 2x więcej prądu od Mx, a wydajnościowo jest zwykle poniżej, to nawet przy przeportowaniu wszystkich apek na ARM z tego co widzę to Apple by rządziło.. Cóż..
Snapdragon jest kwintesencją całej komputerowej przygody, którą zaczynałem od oglądania w nieskończoność filmu Shreek oraz oglądania obrazków na pierwszym PC. Gdy trafił na telefony to było coś co chciałem mieć, ponieważ wiedziałem, że już nic lepszego w tej epoce nie powstanie. Ale pojawił się nacisk społeczny i Apple a moje marzenia o wielkim procesorze odeszły w niepamięć. Linia M to nie jest dobry konkurent dla snapdragona. Zmasło Ty byś był w stanie okiełznać software i wykręcić z niego no-limited, ale społeczność nie chce tej wojny. Chcemy prywatnego M dla każdego i o to chodzi w tej deklasyfikacji.
Chłopaki, musicie poprawić aplikację morele. Ani się zalogować, kupić czy wejść w zakładkę więcej😂
Fair porównanie byłoby gdybyś użył do testu Surface'a od Microsoftu, który ma mocniejszą wersję snapdragona.
Zależy co sklep chce sprzedać to podreklamuje nie?
Na razie za młode to, ale wiadomo, jedno na pewno - będzie to przyszłość i z czasem x86 ustąpi ARMowi.
Mam pytanie jestem zupełnie zielony w kompach bo wszystko montuje na telefonie ile teraz kosztował by jakiś komputer do montażu filmów 4 k i też żeby można było pograć. Filmy robię różne tematy. Jestem starszym gościem i nie chce aby ktoś mnie naciągnął
zainstaluj androida bądź linuxa na takim sprzęcie i sprawdź jakby to się spisywało, mając dostęp do sklepu play masz nieskończoną ilość aplikacji która powinna działać dobrze
sterowniki kto napisze? Już ponad 10 lat niema linuxa natywnie na telefonach, za wyjątkiem pary konkretnych już zastarzałych modeli, do których ktoś ręcznie zrobił sterowniki. Tak samo na chrombookach nie ma czystego androida tylko chromOC, bo android jak i każdy system też wymaga sterowników do konkretnego śprzętu.
Androida na laptopie? Snapdragon ssie pale! M4 wymiata 😂
czekam teraz na hackintosh'a na ARM, tylko pewnie jeszcze nie bardzo jest jak to zrobić
Nie da się.
@@imho4990 no, już się dowiedziałem, pisałem komentarz przed skończeniem oglądania, ale dzięki za odpowiedź i miłego dnia / wieczoru!
Czemu przy testach żywotności baterii nie zamykasz klapy laptopa i nie podpinasz zewnętrznego monitora?
a masz w płecaku jeszcze zewnętrzny monitor jak idzieś gdzieś z laptopem? Po co testować to, co nigdy nie będzie używane praktycznie? Jak laptop jest podłączony do zewnetrznego monitora to znaczy że jest dostęp do gniazdka i nieograniczony czas pracy. On jeszcze się ładował będzie od monitora przez power delivery
@ mordo, test miał porównywać efektywność tych procesorów, a nie laptopów.
@@matiworldwide a jak przypomnieć sobie że ten snapdragon występuje wyłącznie w laptopach... w sumie jak i większość kupowanych Mac-ów. Przypuścimy, że rzeczywistość się okazała odwrotnie i to sanpdragon jest 2 razy oszczędniejszy, ale laptopy w których on stoi dalej na baterii żyją krócej, co z tego? To nie są PC-ty w których da się założyć inne podzespoły, wszystko jest wlutowane. Takie urządzenia należy oceniać w całości jak jest, bo jak takie kupisz to będziesz korzystał tak jak wyszło z produkcji. Chyba że zamierzasz uruchomić własną produkcję i wybierasz który procesor założyć w projekt własnoręcznie stworzonego laptopa, ale coś ja w to wątpię.
I ten konkretny test bez sensu - laptop się ładuje od monitory i w ten sposób nigdy nie sprawdzisz Energo-efektywność procesora i żywotność od baterii.
@ monitor nie ładuje laptopa jeśli nie ma takiej opcji, a nawet jak ma to tylko za pomocą USB C, a nie HDMI/DisplayPort. Co do baterii to nie znam się, byłem pewny że każda bateria ma maksymalną pojemność jaka może mieć laptop brany na pokład samolotu, więc cała reszta o której mówisz w takim wypadku nie miała by sensu, a jak są różne pojemności tych baterii to pewnie dało by się zrobić jakieś równanie ułatwiające porównanie laptopów pod względem ilości czasu pracy na baterii na jakąś jednostkę pojemności baterii.
@@matiworldwide Tak baterii są różne, maksymalne pojemności są najczęściej w ogromnych gamingowych laptopach typu MSI Tytan, w ultrabookach są znacznie mniejsze - większe tam fizycznie się nie zmieszczą. Osobiście zgadzam się z główną tezą na samym początku wideo - laptopy ze snapdragonami dalej jeszcze są nie do gotowane. Taki sam procesor w dwu podobnych laptopach od różnych producentów potrafi pokazać różnice w 2 razy w tym samym teści, czyli jego wydajność i efektywność obecnie nie zależy od samego procka, tylko od całej konstrukcji urządzenia oraz sterowników producenta.
Snap. X Elite… A miał być hitem. Czekałem z zakupem laptopa na ich premierę. Kupiłem Maca
Zamiast kompilować Windowsa trzeba stworzyć system typowo pod ARM i programy typowo pod ARM wtedy będzie można porównać ze sprzętem Apple
Test pozbawiony merytorycznego sensu. Snapdragon jest optymalizowany pod Androida, ale Android nie bierze udziału w teście. Już lepiej by chodził na Linuxie, poza tym jest bardzo wiele programów linuxowych na tą architekturę. No ale nie Linux też nie został wzięty pod uwagę. Skoro porównujemy różne procesory to może by wziąć AMD?
Nie wiadomo jakie jest kryterium porównania. Do czego dążymy. Celem jest najwyższa szybkość? No to nie sprzęt mobilny/ pasywny / na baterii. To jakby wybierać najlepsze śrubokręt do wbijania gwoździ. Jak kryterium ma być cena, to dlaczego tylko nowe sprzęty? No i odpowiedź ciśnie się na usta: bo sponsor nie płaci za testowanie starych sprzętów. Nie wiem czy ta odpowiedź jest prawdziwa. Ale chciałbym żeby materiały youtuberów były takie, żebym nie musiał sobie zadawać powyższego pytania
Jak wygląda kompatybilność laptopów z qualcommem z takim np. ubuntu?
Kiedy test 14600kf vs 7600x3d przy biosach zero delay
Fajnie by było gdybyś ogarnął takie porównanie no na maczkach mini konfigi do na 8-10k maczek lapek z Windows i stacjonarka interesują mnie przede wszystkim testy w blender 😊
MacOS ma pewną przewagẹ nad Windows ma lepsze zarządzanie energią i lepszą obsługę HDR.
Nie jestem w stanie określić o co ci chodzi, przez brak jakiejkolwiek interpunkcji
a jak ma siẹ siẹ sprawa Snadragon w oròwnaniu Windows ARM i Linux?
Gdybym miała brać coś że Snadragon to sugestywnie mi siẹ zdaję że wiẹkszy sens ma MacBook bo nie lubiẹ czegoś brać co nie ma pełnej kompatybilności z Linuxem.
Ni z gruchy ni z pietruchy było wiadomo o planach wydania nowych generacji miesiąc przed premierą :)
Kiedy wyjdzie procesor wspólny Mediateka i Nvidii wtedy będzie naprawde zacięta walka pomiędzy laptopami na arm.
Po co deweloperzy mają pisac soft na WIN ARM skoro to promil użytkowników windowsa? To nie ma biznesowego sensu.
Adreno nie andreno
Mam pytanie bo mam pc z rtx 3060 i7 13gen 32 gb ram i gralem sobie i pokazal sie artefakty chyba nie jestem pewien czy to mozna zaliczyc do artefaktow takie 2 zielone paski i czy to wina karty czy monitora bo na drugim monitorze jak sobie zmienilem ten odlonczylem i podloncxylem stary z 2020 roku i nie ma problemu wiec to wina karty czy monitora
Nawet m1 jest lepszy, dziękuję za uwagę ;)
czemu na linuxie nie przetestowałeś?
Zacieram rączki na widok powiadomienia🙏
To nie "Prokjon", a "Procjon". Normalnie jak ta gwiazda.
Teraz czekam na linuxa na snapie x elite ;)
Super laptopy gamingowe mega wydajne
Super komentarz Fabian stary wariacie. A ty masz laptopa czy pc???
kupno tego snapdragona to głupota i to sie nie przejmie niestety..
Ja tylko PC i to na AMD nie wyobrażam sobie niczego innego hehe pozdrawiam
Syrenka czy Lambo - co lepsze?
Dżuma czy cholera ? Co lepsze ?
STD twojej starej ?
twoja stara
Sprzęt to tylko narzędzie. Nie ma w tym żadnej ideologii, po prostu bierzesz to, co pomaga ci w pracy i przynosi pieniądze.
@@KicksonAcapulco13-no5rd Widać że nie znasz klientów apple ;-D
@@danielkowalski7527hahahahahahaha. Dokładnie. Cos w tym jest. Widzę sam po sobie. Nie potrafię już kupić nic innego niż ogryzka. 😝😝 Apple to co więcej niż komputer czy telefon. 😜😜😜. Pozdrowienia z UK i miłego dnia życzę.
mam dziwne przeczucie że z tym win na arm skończy się jak większość takich wynalazków od M$ [; zbyt bardzo "zarośli" w starej architekturze ;) i pewnie prędzej czy później jak zawsze oleją te swoje "nowe" dziecko. Bo to już nie pierwsze podejście do arm ;)
Microsoft miał umowę na wyłączność ze snapdragonem na 2024. W 2025 wyjdą w końcu normalne surface na Intelu i skończy się głupi eksperyment.
Wydajność na baterii!
10:33 hehe watofpsy nowa miara wg. Zmaslo xD
kiedy e8400 z rtx 4090 24 gb?
Emulator programow x86 to jakis zart. Dla mnie wyglada to bardziej jak zabawka niz narzedzie do pracy.
Ponieważ na razie Prism się do tego nadaje w Windows dla ARM. A szkoda.
4 minuty spóznienia, tak sczerze lepiej nadal kupować sprzęty z procesorami x86
Dlaczego? Jeżeli ktoś nie gra, to arm jest bardzo dobrym rozwiązaniem
@@bartekn5383 jak narazie nie ma programów pod arm a kupować arm żeby emulować x86 to trochę lipa
@@bruno149 przciez mordo apple to arm :D i jak widac gruzuje każdego innego laptopa
@@djkidii czyli na podstawie testów które dało się przeprowadzić na Macu arm i Windows arm dochodzisz do wniosku że arm jest lepsze ? Jest masa zastosowań gdzie x86 jest lepsze bo pod to jest napisany program i nadali MacBooki emulują niektóre aplikacje przez rozete xd
ciekawe jakby ten Snapdragon poradził sobie z Linuxem, czy to w ogóle możliwe?
Apple m4 za 2499zl minus podatek 23% 😂 zjada na śniadanie tego szajsdragona 😂 A Intel + Amd są już trupami! 😂😊
Nic z tego bym nie wybrał. Snapdragon nie działa jak powinien a z jabkiem nie bardzo mi po drodze.
Ja kupiłem ostatnio MacBooka Air M2 i juz raczej nigdy nie wrócę do Windowsa.
Ja kupiłem M1-kę w zeszłym roku do roboty, sam w domu mam Linuksa Minta i Fedorę, i nie wracam do windozaurów. Nawet Steam powiedział mi, że w 2024 98% czasu grałem na pingwinie, 2% na maku (głównie, by po prostu sprawdzić czy gry działają 😂), i ani sekundy na windowshicie, a zaś w robocie to niemal wyłącznie macOS. Oba systemy po prostu działają sprawniej i nie trzeba z nimi się aż tak denerwować.
@ no windows osobiście według mnie jest słaby nieprzyjemny w użytkowaniu, sam fakt że sprzęty z Windowsem wyglądają słabo odrzuca.
Ten pseudo laptop na snapie działa z taką samą wydajnością jak ma zasilacz i bez? Jeśli nie, to cena w dół o te ilość % co się traci wydajność.
Wgraj iOS do thinkpada😏
jak NVIDIA wejdzie na rynek z mediatek to sytuacja softu i wsparcia aplikacji/gier zmieni sie o 360 stopni
Czyli nic nie ulegnie zmianie. Kompletnie 😂
@@cervgda wiesz NVIDIA to nie to samo co snapdragon, NVIDIA to jest ponad 80% gpu na rynku także, czy nic nie ulegnie zmianie to kwestia dyskusyjna, ale coś napewno sie zmieni
@@lokomotywa-train Ryjku. Napisałeś, że o 360 stopni. Stań więc w miejscu tą swoją lokomotywą, obróć się o równe 360 stopni i powiedz co się zmieniło 😂
@@cervgdaziemia obraca się o 360 stopni w ciągu dnia i jednak się sytuacja zmienia 😏
halo zmaslo?! a co z x86 i e8400
Który lepszy? Nie Apple. Mam nówkę sztukę i muli tak samo jak stary...
Ale mogę się mylić.
Co ci muli? ;)))
Bez oglądania M4.
"Czy nam się podoba czy nie, Apple zwyczajnie miażdży" - no qurcze podoba się!
💻
Snapdragon słąby jest, ledwo gonni M1.
Siajomi lepsze.
Amd
Co do testu E8400 warto by też było dodać Xeon X5460, który działa na lga775. Procesor ten można dostać za grosze a ma 4 jajka 😁 Jak się na to zapatrujesz ZMASLO?
U mnie po wymianie z 8400 platforma dostała porządnego kopa 😁
Srednie te laptopy ze snapdragonem
Po co mi taki laptok?
ale co tam działa? (zaznacze, że nie mam z tym szmelcem za bardzo do czynienia) biorac pod uwage to, że nigdy nie zapłaciłem za żadne oprogramowanie użytkowe i nie mma zamiaru tego robić ( w życiu kupiłem dwie gry) to co tam działa? - tam nic nie działa bo jak nie chcesz zapłacić za ich gówniane oprogramowanie - to poprostu niczego tam nie uruchomisz a jak masz kase i i tak kupujesz złom od Apple to znaczy, że nie masz pojęcia co taka technologia może - apple to totalny syf i już nawet nie chodzi o procesory bo najważniejsze jest wałaśnie to co możesz na tym odpalić bez pytania producenta o zgode i inne łaski - to jest sprzet dla troglodytów takzwanych odbiorców końcowych
" apple to totalny syf i już nawet nie chodzi o procesory bo najważniejsze jest wałaśnie to co możesz na tym odpalić bez pytania producenta o zgode"
Witamy "eksperta". ;)
jak nigdy nie płaciłeś za oprogramowanie, to miał byś wiedzieć, że torrent na appłu też jest i możesz pobierać co chcesz z kont chcesz. Nawet logowanie do ich sklepu nie jest konieczne, na odmianę od windowsa gdzie jak nie posiadasz konta mikrosoft to nowy laptop nie uruchomisz.
I ja bym na twoim miejscu nie narzekałem na Mac w te czasy kiedy windows zamierza wprowadzić blokadę uruchomienia wszelkiego oprogramowania, które nie było pobrane z ich sklepu. Bo może się okazać że będziesz musiał przejść na MacOs albo Linux jak chcesz dalej korzystać z softu za darmo.
Co do niepozwalania na odpalanie programów, czy płacenia za programy, to nie do końca prawda, bo dużo darmowych programów ma swoje wersje pod applowski chip, i idzie je zainstalować - a nawet jak nie są zweryfikowane, to można to nawet łatwo obejść w ustawieniach, lub najgorszym razie przez konsolę (chyba tylko raz tak musiałem, i to na nieswoim maku). Sam używam Maka jak Linuksa, ani złotówki nie wsadziłem w jego produkty, i wciąż jest bardzo funkcjonalny. Jednakże faktycznie bawi mnie osobiście, jak w takim sudoku z appstore trzeba zabulić $30, aby odblokować średni poziom trudności, takie kwiatki się zdarzają w typowo applowskich aplikacjach 😂
a na applu KAMERY NIE MA ? to dobrze, bo nie beda szpiegowac....
Intel 😂nie długo padnie
ja tam chyba wsiądę na m4. mini. jeśli ktoś chce sprzedam nowa M1 za grosze. przysłowiowe ;)