Zapomniana katastrofa kolejowa koło RIESE - Ludwikowice Kłodzkie

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 11 лют 2023
  • Opowiadam o nieco zapomnianej katastrofie kolejowej w pobliżu kompleksu Riese - w Ludwikowicach Kłodzkich (Ludwigsdorf) z roku 1945. Przedstawiam prawdopodobny przebieg zdarzenia, w oparciu o źródła dostępne do dnia dzisiejszego. Stacja w Ludwikowicach Kłodzkich posiadała odbicie do kopalni Wacław oraz jeden tor wyciągowy, który istnieje do dziś i odegrał ważną rolę w tamtych wydarzeniach.
    Źródła:
    pociagipodspecjalnymnadzorem.b...
    www.straznicyczasu.pl/viewtopi...
    Analiza możliwych przyczyn została skonsultowana z kolejarzami (do których i ja się zaliczam, stare dzieje;) Obliczeń dokonał kolega Ryszard w oparciu o literaturę fachową oraz tajemną wiedzę o nazwie "fizyka".
    Bibliografia dla chętnych:
    Cieślakowski Stanisław Janusz
    Zagrożenie bezpieczeństwa wagonów towarowych błędnym
    obliczaniem grawitacyjnych systemów rozrządowych
    Janusz Biliński, Maciej Błażejewski, Marta Malczewska, Marta Szczepiórkowska
    Opory ruchu pociągów pasażerskich i towarowych
    Włodzimierz GĄSOWSKI
    ANALIZA WZORÓW DO OBLICZANIA OPORÓW RUCHU
    POCIĄGÓW
    w dobrych empikach i na strychach.
    Materiały użyte w filmie to dawne niemieckie kroniki, domowe filmy Evy Braun - źródło Bundesarchiv., materiały własne, przykładowe rozerwanie, płozy i 1z10 - źródło UA-cam.
    #katastrofa #kolej #riese

КОМЕНТАРІ • 153

  • @robertusaudio5474
    @robertusaudio5474 Рік тому +49

    Mój dziadek osiedlił się na Orkanach w 1946 roku. Właściwie to właśnie tam się kończy ten tor. Wraki wagonów były jeszcze tam ładnych parę lat od zakończenia wojny. Opowiadał mi tą historię zasłyszaną od Niemców tam żyjących (specjalistów z kopalni nie wysiedlano), że nastawniczy dostał polecenie skierowania tych wagonów na ten tor w celu zminimalizowania skutków wykolelejnia się tych wagonów. W tym miejscu tor główny jest dość prosty natomiast ten w sumie prosty odcinek kończy się wiaduktem kolejowym który jest łukiem. To właśnie ten wiadukt miał być przyczyną skierowania tych wagonów na boczny tor. Niemcy byli przekonani, że te wagony nie będą w stanie utrzymać się tam na torach i spadną z wiaduktu do doliny. Nie wiem czy to prawda natomiast ja znam od mojego dziadka taką wersję wydarzeń.

  • @Murat_Yakupoglu
    @Murat_Yakupoglu Місяць тому +6

    Świetny materiał. Bardzo dobra narracja. Dziękuję serdecznie.

  • @salwadorzdalisalwadorzdali6040
    @salwadorzdalisalwadorzdali6040 Рік тому +11

    W Ludwikowicach Kłodzkich bywam min 2 razy w roku na kilka dni i zwiedzam ten ciekawy choć mroczny teren cieszę się że na wasz kanał trafiłem

  • @wiesawobacz1718
    @wiesawobacz1718 Рік тому +10

    Naciągane każdy wie że przed odjazdem składu jest wykonywana próba hamulca.Ostatni wagon musi być hamowany i zaopatrzony w sygnały końca pociągu.Byłem pomocnikiem na Ty2 jeżdziłem do Ludwikowic i cofałem z tego uporu na elektrownie za komuny był tam tartak.Moja hipoteza jest taka .Tunel z Świerk do Bartnicy jest pod górę.Mogło dojść do zerwania węża hamulcowego i zatrzymania składu.Obsługa w tym przypadku pomocnik maszynisty odcioł powietrze od dwóch ostatnich wagonów i wyluzował je.Inaczej wagony nie uciekły by.Skład nie był dobrze skręcony i zerwał się nic nie zwykłego w pociągach towarowych.Wagony typu Pulman są hamulce bezpieczeństwa i zadziałają tylko w sytuacji gdy w zbiorniku jest powietrze .Pasażerowie uruchomil by je.Wagony by staneły.To dowód że wagony zostały specjalnie wyluzowane.Mogło dojść do sabotażu w co raczej nie wierze .Scenariusz jak wyżej.Jako ciekawostkę podam że w Świerkach w peronach w latach 80 prowadziłem pociąg który przejechał człowieka.Człowiek leżał na torach .Podobno było to morderstwo .Nie wiem czy zabójca został wykryty .Jak ktoś był ciekaw mogę opisać bo sytuacja była dość groteskowa ale wtedy nie było mi do śmiechu.

    • @Gdyby
      @Gdyby  Рік тому +2

      Pamiętajmy, że czas wojenny, ewakuacje, jest fajne zdjęcie co prawda z I wś podobnego pociągu w Jedlinie. Malutki parowóz i mnóstwo wagonów. Byle dalej.

  • @R0N1Npl
    @R0N1Npl Рік тому +17

    Kolejny bardzo ciekawy temat i świetna realizacja materiału. Dziękuję.

  • @djkokostv
    @djkokostv Рік тому +14

    Trafiłem wasz kanał przypadkowo ale super się ogląda i brawa za dźwięk i realizację. Świetna robota i na pewno słowa uznania dla dźwiękowca za montaż🔥💪

    • @Gdyby
      @Gdyby  Рік тому +1

      Dziękuję, chętnie zajrzę też do Ciebie:)

  • @adampiotrowski7154
    @adampiotrowski7154 Рік тому +5

    Dobry komentarz dzieki

  • @pcxelja
    @pcxelja 5 місяців тому +4

    Dziękuję za kolejną przedstawioną bardzo ciekawie historię. Świetny montaż.

  • @grzegorz6119
    @grzegorz6119 7 місяців тому +4

    Podobny przypadek był w latach 80, uciekające platformy z kamieniem i małą lokomotywą z Bartnicy w kierunku Kłodzka. Szczegóły znam ale może ktoś to opisze.

  • @vgn903
    @vgn903 Рік тому +26

    Pozwolę sobie na kilka uwag dotyczących tego filmu:
    1. 30 wagonów w składzie pociągu to przy założeniu że ich zdolność przewozowa została wykorzystana do końca(czas wojny) to co najmniej 900 ton ciężaru przyjmując wagony 2-osiowe. W owym czasie tylko dwie serie lokomotyw kolei niemieckich mogły prowadzić ten pociąg samodzielnie na tym szlaku. Były to 44 (PKP Ty4) i 42 (PKP Ty43). Bardzo prawdopodobne wydaje się użycie parowozu serii 44 - spośród kilkudziesięciu "słoni" stacjonujących na Górnym Śląsku sporo zostało ewakuowanych na zachód. Według urzędowej tabeli obciążeń mogły prowadzić na tej trasie pociągi o ciężarze 1250 ton. W przypadku użycia dwóch lokomotyw o mniejszej sile pociągowej druga pracowała jako popychająca do stacji Bartnica skąd albo wracała do Kłodzka luzem bądź też jechała do Wałbrzycha z pociągiem który popychała - zależało to od zapotrzebowania na pracę lokomotyw regulowaną na bieżąco przez dyspozytorów. Takie ulokowanie drugiego parowozu wynikało z powodu konieczności zachowania właściwego obciążenia na metr bieżący długości pociągu, jest to szczególnie ważne na liniach z licznymi mostami i wiaduktami.
    2. Zmniejszenie szybkości jazdy pociągu zostało wywołane najprawdopodobniej nie awarią lecz tak zwanym wyczerpaniem kotła parowozu - zjawiskiem częstym ale nie normalnym podczas intensywnej pracy lokomotywy parowej. Jeśli był to pociąg ewakuujący rannych i personel medyczny przyczyną wyczerpania kotła mógł być rozchód pary na ogrzewanie wagonów.
    3 Przepisy przewidują że ostatni wagon pociągu prowadzonego na hamulcu samoczynnym powinien posiadać sprawny hamulec a w przypadku pociągu prowadzonego na hamulcach ręcznych powinien to być wagon z hamulcem obsługiwanym przez konduktora hamulcowego.
    4. Zerwanie sprzęgu pomiędzy drugim a trzecim od końca pociągu wagonem jest praktycznie niemożliwe - siły działające na sprzęg są za małe. Mogło to nastąpić jedynie w sytuacji gdy drugi od końca wagon nie odhamował ale to z kolei uniemożliwia zbiegnięcie wagonów. Jeśli pociąg był prowadzony na hamulcach ręcznych a konduktor hamulcowy z jakichś przyczyn nie odhamował ostatniego wagonu to także wagony nie mogły zbiec w stronę Ludwikowic.
    5. Najbardziej prawodopodobny choć też mało realny (mały ciężar oderwanych wagonów - 60 do 120-130 ton) wydaje się następujący przebieg wydarzeń. W skutek niskiej temperatury w sprzęgu hamulcowym pomiędzy drugim a trzecim od końca pociągu wagonem wytworzył się korek lodowy. Powstaniu takiego korka sprzyjała duża odległość od lokomotywy, niskie położenie sprzęgu(jego żeliwne główki są najniższym punktem układu hamulcowego) a przede wszystkim silny mróz. Dwa ostatnie wagony nie hamowały, przy hamowaniu nabiegały na poprzedzający co powodowało szarpnięcia sprzęgiem. Jeśli sprzęg był z jakiegoś powodu osłabiony to wystarczyło to do jego zerwania a korek lodowy zablokował ucieczkę powietrza z przewodu głównego hamulca co uniemożliwiło jego zadziałanie przynajmniej w oderwanych wagonach. Wagony po oderwaniu i wytraceniu prędkości zatrzymały się a potem zbiegły w stronę Ludwikowic. Za takim przebiegiem zdarzeń przemawiają następujące fakty:
    - dyżurny ruchu decyduje się na przepuszczenie powoli jadącego pociągu, wie że jego duży ciężar spowoduje problemy przy ruszaniu pod górę,
    - pociąg jedzie powoli, można założyć że drużyna parowozowa nie zna szlaku i nie potrafi z tego powodu właściwie gospodarować parą,
    - widząc że zapas pary i wody w kotle nie pozwoli przejechać tunelu pod Świerkową Kopą maszynista decyduje się na zatrzymanie w Świerkach Dolnych żeby "narobić pary",
    - podczas hamowania następuje oderwanie dwóch ostatnich wagonów które zbiegają po spadku w stronę Ludwikowic.
    Wyjaśnienie - przepisy zabraniają zasilania paleniska parowozu podczas przejazdu przez tunel z uwagi na zbyt małą ilość świeżego powietrza niezbędnego do spalania węgla co skutkuje powstaniem dużych ilości tlenku węgla. Zarzucenie paleniska w tunelu było przyczyną katastrofy pod Balvano 3 marca 1944 która pochłonąla od 402 do 549 ofiar śmiertelnych według różnych źródeł.

    • @RyszardSzymanowski
      @RyszardSzymanowski Рік тому +6

      Bardzo ciekawe i wnikliwe uwagi. To potwierdza moje i nie tylko moje przekonanie, że jeden błąd, usterka, niekorzystne warunki nie muszą prowadzić do wypadku, ale splot kilku takich elementów już tak.

    • @tomdublin8701
      @tomdublin8701 Рік тому +2

      @@RyszardSzymanowski dokladnie Richard tak jak mowisz czyzby nastąpił efekt domina? Pozdrawiam Panowie 👊🍀👍

    • @Gdyby
      @Gdyby  Рік тому +7

      Z prawdziwą przyjemnością czyta się takie komentarze - bardzo dziękuję za ten głos, niezwykle cenny. Rzeczywiście teza zawarta w pkt. 5 mogłaby być wyjaśnieniem tej katastrofy. Nie ukrywam, że wciąż nie zakończyłem poszukiwań źródeł i odpowiedzi na możliwe przyczyny i przebieg katastrofy. Jest to jednak piekielnie trudne zadanie, bardzo wiele osób, nawet z tamtego obszaru, nie słyszało w ogóle o tym wypadku, trudno więc dotrzeć do dokumentów czy przekazów. Niemniej tego rodzaju głosy, jak Pański, rzucają nowe światło i pozwalają inaczej spojrzeć na sprawy. Raz jeszcze serdecznie dziękuję i pozdrawiam!:)

    • @listonoszpat233
      @listonoszpat233 Рік тому +1

      Z tego co wiadomo to w tunelu pod Balvano było przeładowanie pociągu towarowego gdzie nawet dwie lokomotywy nie było w stanie pokonać wzniesienia w tunelu. Potem na wskutek nieporozumienia się jeden maszynista próbował wycofać aby z górki opuścić tunel a drugi ciągnął dalej do przodu.

    • @vgn903
      @vgn903 Рік тому +7

      @@listonoszpat233 pod Balvano pociąg był prowadzony jednym parowozem. Podczas wojny koleje włoskie nie miały dostępu do odpowiedniej jakości węgla (Polska płaciła za zbudowane we Włoszech statki "Piłsudski" i "Batory" dostawami węgla trakcyjnego dla kolei włoskich). Mam kontakt z włoskimi kolejarzami zajmującymi się zabytkowymi parowozami prowadzącymi pociągi historyczne i ten wypadek jest przypominany na szkoleniach.

  • @Bolidalfa2
    @Bolidalfa2 Рік тому +4

    Wreszcie ktoś opowiada o Dolnym Śląsku do rzeczy a nie od rzeczy jak pewien znany mitoman z tamtych okolic. Pozdrawiam i oby tak dalej.👍

  • @rochkol
    @rochkol Рік тому +9

    Bardzo ciekawy opis zdarzeń zapomnianej katastrofy.

  • @rozastolarczyk3836
    @rozastolarczyk3836 Рік тому +9

    Żadne mijsce nie jest zwykłe - zwłaszcza tu na dolnym Śląsku, który dopiero teraz odkrywamy

  • @dorota_double_life
    @dorota_double_life Рік тому +8

    Na pewno nigdy nie przeczytam literatury fachowej z zakresu kolejnictwa, ale dzięki za merytoryczne podejście do tematu i próbę wyjaśnienia tego tematu. Gratuluję poczucia humoru. Poproszę więcej.

    • @Gdyby
      @Gdyby  Рік тому +2

      Małymi krokami:) szybkiego powrotu do zdrowia Pani Doroto!

  • @jareckibielawa
    @jareckibielawa Рік тому +16

    Świetny materiał naprawdę robi wrażenie i tematyka bardzo ciekawa nigdy o tym nie słyszałem a montaż rewelacja szacun 😳
    Pozdrowionka

    • @Gdyby
      @Gdyby  Рік тому +1

      Dziękuję! Do zobaczenia mam nadzieję już niebawem!

  • @plastic_fan749
    @plastic_fan749 Рік тому +6

    Bardzo ciekawy materiał! Czekam na wiecej ;)

  • @user-km8nl7ng2u
    @user-km8nl7ng2u 22 дні тому +2

    Dziekuje

  • @bartekhornik5685
    @bartekhornik5685 Рік тому +4

    Ciekawy Odcinek Filmu Pozdrawiam Autora 😊😊

  • @bartlomiejvolfszczykutowic2610

    Super wideo 👍

  • @RwanaOpowiesc
    @RwanaOpowiesc Рік тому +7

    Dobry materiał, miło się oglądało. Pozdrawiam 🖐️

  • @andrzejh8437
    @andrzejh8437 Рік тому +7

    Siemka 👊 Pozdrawiam Serdecznie z Miechowic 💚⚒️🍀👍😉

    • @Gdyby
      @Gdyby  Рік тому +2

      Pozdrowienia!

    • @tomdublin8701
      @tomdublin8701 Рік тому +4

      Pozdro Panowie👍👊🦉🍀💪

  • @micha3308
    @micha3308 Рік тому +6

    Witaj Paweł, uściski dla Ryśka,nasz Spielberg znów nagrywa👍🤛🤚. Ty to wynajdziesz temat zawsze😁Może w końcówce wojny nie mieli w głowie by zajmować się takimi przypadkami. Tysiące żołnierzy ginęli codziennie na froncie to może ten incydent podciągnęli pod ofiary wojny, mieli inne zmartwienia. Fajnie się oglądalo,zdrówka życzę i łapiemy się na kanale 👍💪🦉

    • @Gdyby
      @Gdyby  Рік тому +3

      Witaj Michale, Ryszard z pewnością poprawi, że linia miała nieco mniejszy profil (10promille), co do detali można się spierać, ale hipotezy warto stawiać. Jestem na etapie szperania w ciekawych rzeczach, pewnych tematów się nie odpuszcza:) pozdrowienia dla Ciebie!

  • @Kubaitato
    @Kubaitato Рік тому +8

    Witam. Mocno ciekawy temat. Słyszałem o katastrofie w jednym z tuneli na tej linii kolejowej, nie pamiętam już, o który tunel chodziło. Też miałam miejsce na początku 1945 roku. Podobno w tunelu spłąnął caly skład. O tej, o której Ty opowidziałeś słyszę pierwszy raz. Pozdrawiam Radosław z Górnego Śląska.

    • @Gdyby
      @Gdyby  Рік тому +3

      Witaj, dzięki za info, pokopię gdzie się da, może też się uda coś odnaleźć.

  • @radekkiki
    @radekkiki Рік тому +8

    Siemanko, jak zwykle mega materiał 👍💪A tak na marginesie całkiem niedawno jechałem tą piękną trasą 👍Pozdrawiam serdecznie Mistrzu 👋😉

    • @Gdyby
      @Gdyby  Рік тому +2

      A właśnie słyszałem, że w końcu dostąpiłeś zaszczytu przejechania się tą linią. To wciąż jest jeszcze przede mną;) pozdro brachu i do złapania się na rejonie. Ostrovia Pany;)

    • @radekkiki
      @radekkiki Рік тому +1

      @@Gdyby 😅😉👍

    • @tomdublin8701
      @tomdublin8701 Рік тому +3

      Pozdro Lotry kulniemy sie i to na fajnej miejscowie postaram sie o to

  • @tomaszszylak5793
    @tomaszszylak5793 Рік тому +3

    Nawet nie wiedziałem że ofiary tej katastrofy pochowano w Drogoslawiu. Slyszalem za to że w Drogoslawiu został pochowany żołnierz brytyjski, którego następnie przenieśli na cmentarz wojskowy.

    • @Gdyby
      @Gdyby  Рік тому +3

      Też stosunkowo późno dokopałem się do tych informacji. A jeszcze gorzej jak się do czegoś dokopujesz po fakcie:) pozdrowienia

    • @tomaszszylak5793
      @tomaszszylak5793 Рік тому +3

      Robisz dobrą robotę wcześniej mieszkałem w Drogoslawiu i w okolicach N.R dużo jest ciekawostek. Teraz w Wałbrzychu mieszkając widzę że tutaj jest tego Ogrom. Pozdrawiam

  • @idziemywgory
    @idziemywgory Рік тому +4

    Bardzo fajnie zrealizowany materiał. Temat nam znany bo pochodzimy z okolicy.

  • @tomdublin8701
    @tomdublin8701 Рік тому +5

    Swietny Material Pawel fajnie ze dokopałeś sie do tego wypadku i poruszyłeś ten temat powiem ci ze teoretyczne i praktycznie po zerwaniu sprzegu i rozczepieniu skladu wszystko powinno wychamowac mozna wg procedur sformowac sklad z wagonami ktore maja wyłączone hamulce na zasadzie wagon z załączanym hamulcem wagon z wylaczonym hamulcem takie tik tok nie wiem jakie były procedury kiedys przy takim spadku jesli dwa wagony zaczely sie staczac zapewne nabraly niezlej predkosci jesli nie zalozyli płóz hamujących to final mogl byc tylko tragiczny zal ludzi bo w takich przypadkach bylo niezle uderzenie i tragiczne skutki podejrzewam ze te 2 osiowe wagony zlozyly się jak domek z kart uwazam ze ta katastrofa powinna byc upamietniona jakims pomnikiem ku pamięci tych ludzi wiadomo byla wojna gineli ludzie tu zgineli w katastrofie kolejowej powiem Ci stary swietny material super zobaczyc znajome miejscowki pozdro Brachu 👊🦉👍🚅🍀Powiem Ci Brachu odwaliles kawal solidnej roboty jak zawsze jestem pod wrażeniem🚅 tak mysle ze jesli by zalozyli plozy gdyby oczywiscie mieli taka mozliwosc to wychamowali by te wagony naprawde swietny material aby wiecej takich bajka dla oka 👍👊💪🦉🍀🚅Pozdro

    • @RyszardSzymanowski
      @RyszardSzymanowski Рік тому +2

      Pewnie wtedy też dało się wyłączyć hamulce w wagonach i mozliwe, że w tym przypadku tak było. Tylko od dawna wiadomo, że nie daje się takiego wagony na koniec pociągu, bo jak się urwie to nie ma hamowania i na spadku może polecieć, a reszta pociągu zahamuje. Ale czas wojenny, może się śpieszyli? Jazda z wyłączonymi wagonami to u nas była norma, ale wymagany procent masy hamującej musiał być zachowany. To uniwersalne zasady, wiec u nich też pewnie tak było. A jeszcze hamulec ręczny - nie wiemy co to za wagony, czy można było obsłużyć hamulec ręczny z wnętrza wagonu, czy w ogóle był sprawny. I tu powoli dochodzimy do starej prawdy, że nie ma jednej przyczyny wypadku. Zastanawiałem się nad tym czy w Ludwikach daliby radę wykoleić te wagony, ale nie znamy dokładnego układu torowego w tamtym czasie. Prędkość byłaby podobna, więc pewnie skutki podobne.

    • @tomdublin8701
      @tomdublin8701 Рік тому +1

      @@RyszardSzymanowski Czesc Richard zgadzam sie z Toba w 100% zapewne byl pośpiech blad ludzki zastanawiam sie czy w. Tamtych czasach mieli rewidentów i czy czasem nie popełnili bledow przy probie hamulca przed odjazdem fajnie ze Pawel sie dokopał do informacji na temat tej katastrofy i szkoda ze nie ma żadnego pomnika tablicy upamietniacej ofiary tego zdarzenia Pozdrawiam serdecznie👊🚅🍀👊🦉👍

    • @RyszardSzymanowski
      @RyszardSzymanowski Рік тому +2

      @@tomdublin8701 A jest jeszcze inna możliwość, ale na ten temat nie mam wystarczającej wiedzy. Mianowicie pociąg sformowany tylko na hamulcach ręcznych. Czy to możliwe, żeby tak zrobić w terenie górskim? Osobiście wątpię.

    • @tomdublin8701
      @tomdublin8701 Рік тому +1

      @@RyszardSzymanowski Czesc Richard wiesz co mi jeszcze chodzi po glowie ze przewody powietrzne mogly poprostu zamarznac woda w ukladzie sroga zima pospiech kto wie jakie mieli procedury odnośnie sprawdzenia hamulcow ja tez w to wątpię teren górski pozdrawiam

    • @RyszardSzymanowski
      @RyszardSzymanowski Рік тому +2

      @@tomdublin8701 Na to zwraca uwagę jeden komentujących. Długi komentarz poniżej.

  • @twkolejofil
    @twkolejofil Рік тому +3

    Można by się zastanawiać, czy wagony miały hamulec ręczny (uruchamiany korbą poprzez śrubę), z którego mogliby skorzystać pasażerowie... Współczesne wagony mają takie hamulce, stosowane jako postojowe (bo w wagonach odłączonych od sprężarki lokomotywy z czasem powietrze wycieknie przez drobne nieszczelności i hamulec samoczynny się wyluzuje).

  • @maksymilianszczesny7916
    @maksymilianszczesny7916 Рік тому +4

    czesc super ze nam ta historie zapomniana i nie dostepna ogolne w mediach ogolnych przedstawiles !pozdrawiam cie !

  • @Arghon_PL
    @Arghon_PL Рік тому +6

    Co w wagonie osobowym powoduje wybuch? 😶

  • @kkierczak
    @kkierczak 7 місяців тому +2

    Super

  • @Artimaxe
    @Artimaxe Рік тому +2

    0:11 Twierdzenie, że _"ta rozmowa nie musiała być zbyt owocna"_ bo _"ostatecznie przegrały wojnę"_ te ludy, które uwierzyły w oszustwo Adolfa.
    Hitler nie miał wygrać wojny, a ją zorganizować i przegrać o co się postarał min:
    -zatrzymując ofensywę pancerną na aliantów pod Dunkierką (bez tego wermacht rozgromił by zaskoczonych Anglików i Wielka Brytania straciła by poparcie społeczne dla uczestnictwa w Wojnie)
    -zwlekając z ofensywą na Moskwę aż do zimy (co było jaskrawym sabotażem, gdyż wiadomo było o rosyjskich zimach, do których europejski sprzęt pancerny nie był przygotowany i odmawiał posłuszeństwa -np paliwo zamarzało).
    -wypowiadając wojnę Stanom Zjednoczonym (co było aktem autodestrukcji)
    to 3 przykłady, których można by mnożyć więcej
    warto zauważyć, śmierć wodza to mistyfikacja i nutką humoru
    jedynym dowodem była czaszka która po latach okazała się należeć do kobiety
    polecam badanie tematu przez Igora Witkowskiego, który nagłośnił nazistowskie enklawy w Ameryce Południowej
    Hitler był aktorem, który dobrze odegrał swoją rolę za co domyślnie dostał zasłużoną emeryturę i (po operacji plastycznej) życie w luksusie w jednym z bogatszych krajów w którym naziści mieli duży wpływ. Może dla dobra tej gry pozorów sam został poinformowany o potrzebie szybkiego przegrania wojny dopiero w trakcie jej trwania, aby był wiarygodnym tak jak inny znany aktor z TV. Tym razem faktycznie pracujący jako aktor (konkretniej komik) przywódca zagrzewający do walki. Tym razem te państwo jakie reprezentuje nie ma cienia szans zwycięstwa, ale wojna jest po obu stronach organizowana i udawana, tak by pozornie wydało się każdej ze stron, że się opłaca. Kto uwierzy w konieczność walki ten zostanie wplątany w spirale destrukcji, podsycaną przez pionki.

  • @MrBula40
    @MrBula40 Рік тому +4

    Mój kolega kolejarz w latach 90 tych bedac razem w wojsku opowiadał jak czasami były uzywane dwie lokomotywy na terenach górskich i nie wolno było doprowadzic do zatrzymania i takie tam inne sprawy o których nie miałem zielonego pojęcia..

    • @tomdublin8701
      @tomdublin8701 Рік тому +2

      Pamiętam ze ciezkie sklady od Jaworzyny do Walbrzycha tylko na popychu smigaly

  • @tuitamwobiektywie
    @tuitamwobiektywie Рік тому +3

    Ciekawy materiał no i super jakość. Pozdrawiam🙂.

    • @Gdyby
      @Gdyby  Рік тому +1

      Dziękuję Marcinie! Staram się, musimy się w ogóle kiedyś zgadać na jakieś foty. Pozdrawiam!

  • @mojdzienwkade
    @mojdzienwkade Рік тому +5

    Bardzo fajny materiał!

    • @Gdyby
      @Gdyby  Рік тому +3

      O wow:) miło widzieć maszynistę, który często śmiga tą trasą:) oglądam, pozdrawiam!

    • @tomdublin8701
      @tomdublin8701 Рік тому +3

      Pozdro Mechaniku👊🚅🦉🍀👍

    • @mojdzienwkade
      @mojdzienwkade Рік тому +4

      @@tomdublin8701 😁

    • @tomdublin8701
      @tomdublin8701 Рік тому

      @@mojdzienwkade latem musze cie ustrzelic na 286 hehehe pozdro

  • @joe-ob3se
    @joe-ob3se Рік тому +2

    Bez formułki "tak naprawdę" mogłoby się wydawać że wszędzie jest prawdopodobnie bezpiecznie.

  • @marianek25
    @marianek25 Рік тому +6

    Kto od Mój dzień w KaDe ?

  • @romanstaszewski4197
    @romanstaszewski4197 Рік тому +3

    👍

  • @bartfart7625
    @bartfart7625 Рік тому +4

    Pochodze z Ludwikowic i wielokrotnie chodziłem tym mostem z dyskoteki.
    Jak wagony cofające się z Świerk mogły wjechać w bocznice, one były poprowadzone od strony Drogosławia. Chyba, że czegoś nie rozumiem. To widać na filmie.

    • @Gdyby
      @Gdyby  Рік тому

      Nie bardzo rozumiem, wjazd od strony Świerków w boczny tor wyciągowy zakończony oporkiem bez najmniejszego problemu, na rozjazdach. Bocznica a boczny tor wyciągowy (będący jej częścią) to dwie różne rzeczy. Katastrofa miała miejsce na końcu bocznego toru biegnącego wzdłuż głównej linii, co jest pokazane na filmie.

    • @bartfart7625
      @bartfart7625 Рік тому

      @@Gdyby Ja nie znam po prostu wjazdu na bocznicę od strony Świerk. Może było ale ja go nie widziałem. Tyle

    • @bartfart7625
      @bartfart7625 Рік тому

      Mówię o wjeździe na mostem w stronę Drogosławia

    • @RyszardSzymanowski
      @RyszardSzymanowski Рік тому +3

      Musiałbyś dokładniej wyjaśnić swoje wątpliwości. Pociąg jechał od strony Nowej Rudy, minął Ludwikowice, w Świerkach urwały się wagony, które staczały się do Ludwikowic i tu zostały skierowane na tor wyciągowy, a nie na bocznicę elektrowni.

  • @jendrekl6571
    @jendrekl6571 Рік тому +3

    Fajnie i z głową zrobiony filmik

  • @Lukasz_Bialow
    @Lukasz_Bialow Рік тому +2

    Hipoteza o wyłączonych hamulcach w dwóch ostatnich wagonach jest bardzo prawdopodobna. Jeśli skład zatrzymał się w tunelu to na pewno wszystkie wagony było podłączone do przewodu hamulcowego głównego a po rozerwaniu nastąpił ubytek powietrza i pociąg się zatrzymał. Kilka lat temu był podobny przypadek w Nysie gdzie trzy wagony urwały się od składu i jeździły sobie od Prudnika do Goświnowic. Pozdrawiam

    • @Gdyby
      @Gdyby  Рік тому +1

      Cóż, wciąż jeszcze poszukuję źródeł odnośnie tej katastrofy. Łatwo nie jest, wojna, a zwłaszcza jej końcówka nie sprzyjała prowadzeniu dochodzeń i szczegółowej dokumentacji.

    • @tomdublin8701
      @tomdublin8701 Рік тому +1

      I to ostro smigaly pamietam ta akcje

  • @gorgar6059
    @gorgar6059 Рік тому +2

    To że się stoczyły to jedna sprawa. Ale jakim cudem one się w ogóle odczepiły?

  • @RyszardSzymanowski
    @RyszardSzymanowski Рік тому +9

    Prędkość z pewnością była mniejsza, ale nawet gdyby to było 60 km/h to wagony na koźle oporowym rozleciały by się. Albo pofrunęły.

    • @tomdublin8701
      @tomdublin8701 Рік тому +1

      Tak jak mowisz Ryszard 👍👊👌swietny material Pawel zrobil jak zawsze 👌🚅👍💪Uściskaj Lobuza pozdrawiam Was 👊🍀

    • @RyszardSzymanowski
      @RyszardSzymanowski Рік тому +2

      @@tomdublin8701 Kiedyś w Drezdenku widziałem skutki uderzenia towarowego w zbiorowego. W zbiorowym był mały drewniany dwuosiowy wagon między weglarkami. I zniknął. Tylko zestawy dali się rozpoznać.

    • @andrzejkowalski-lt7eq
      @andrzejkowalski-lt7eq Рік тому

      Z tunelu w Świerkach jest ponad 16 promil spadku .Proszę przeczytać o zbiegnięcie wahadła z lokomotywa z Bartnicy Jaka tam była szybkość ?

    • @RyszardSzymanowski
      @RyszardSzymanowski Рік тому

      @@andrzejkowalski-lt7eq Ze Świerków Dolnych do Ludwikowic Kłodzkich jest 9,7%. Te 16 promil jest teoretycznie niemożliwe.

    • @andrzejkowalski-lt7eq
      @andrzejkowalski-lt7eq Рік тому

      @@RyszardSzymanowskiJa nie będę się sprzeczał Proszę do źródeł opisu link kolejowej Kłodzko -Wałbrzych i do wypadku kolejowego zbiegnięcie wagonów kolejowych z lokomotywa z Bartnicy Jaka szybkość one miały .Jestem winien tylko sprostowania w jednej sprawie. toru nr 3 .Ów tor żeczywiscie był przed 1945 rokiem ..Dostałem mapę układu torowego z 1925 roku na której jest niż ów tor nr 4tak by można było jego nazwać. Wcześniejsza moja wypowiedź do tego toru ,była uzasadniona tym iż Reszta komentarza nie jest podparta żadnymi dowodami ,co potwierdza sam autor ..W Internecie jest podana inna wersja wypadku.Nie ma żadnego dowodu na piśmie ,że taka katastrofa miała miejsce Dokumentu ,że taki pociąg wyjechał z Glatz Dla mnie jest to bajka na dobranoc dla dorosłych .

  • @magduha
    @magduha Рік тому +2

    🔥🔥

  • @mietekwywala9169
    @mietekwywala9169 Рік тому +7

    "Niemcy przegrały wojnę" - to stwierdzenie jest co najmniej bardzo dyskusyjne.

    • @Gdyby
      @Gdyby  Рік тому +2

      Tak, doprecyzowując - III Rzesza jako reżim przegrał, ale Niemcy jako naród zdecydowanie nie. Choć początkowo wygrali Niemcy Zachodni.

    • @RyszardSzymanowski
      @RyszardSzymanowski Рік тому +4

      @@Gdyby Trzeba sprawdzić kto i w czyim imieniu ze strony niemieckiej armii podpisał papiery 8 maja. Bo może się okazać, że wojsko się poddało, ale SS i trzecia rzesza nie. 🙂

    • @robertwagner6183
      @robertwagner6183 Рік тому +2

      @@Gdyby poinformuj sie kto podpisal kapitulacje. Wylacznie Wehrmacht. Zadna Rzesza.

    • @Gdyby
      @Gdyby  Рік тому +2

      ​@@robertwagner6183 tak, ale w imieniu zdaje się Trzeciej Rzeszy jako całości, jeszcze wówczas istniejącej. Akt kapitulacji podpisali:
      feldmarszałek Wilhelm Keitel - szef Oberkommando der Wehrmacht oraz przedstawiciel Oberkommando des Heeres
      admirał Hans-Georg von Friedeburg - szef Oberkommando der Marine
      generał-pułkownik Hans-Jürgen Stumpff - przedstawiciel Oberkommando der Luftwaffe

    • @jarekkrolik9036
      @jarekkrolik9036 Рік тому +3

      Przecież Polacy nie świętują zwycięstwa.

  • @GrzegorzWu
    @GrzegorzWu Рік тому +3

    Jestem w stanie Ci wybaczyć te stwierdzenie, gdyż nie jadłeś moich naleśników.

    • @Gdyby
      @Gdyby  Рік тому +3

      A to do nadrobienia

  • @WiesiekWojnar
    @WiesiekWojnar Рік тому +3

    Fajna ta wstawka z Ethana Cartera na koniec 😃

  • @Z_N_A_K_I
    @Z_N_A_K_I Рік тому +8

    Coraz lepsze masz te filmy😎😊💪
    Pozdro z 🧟‍♂️🦉

    • @Gdyby
      @Gdyby  Рік тому +3

      Dzięki Brachu, czytać coś takiego od Ciebie to prawdziwa przyjemność:)

    • @Z_N_A_K_I
      @Z_N_A_K_I Рік тому +4

      @@Gdyby Sam przyznaj, że momenťami się napracowałeś😉👌

    • @Gdyby
      @Gdyby  Рік тому +3

      @@Z_N_A_K_I ale zwróć uwagę Andrzejku ile czasu leżał ten materiał, od zeszłego lata:) nie muszę dodawać, że takich materiałów czeka jeszcze kilkanaście:)

    • @tomdublin8701
      @tomdublin8701 Рік тому +5

      A Ja Was pozdrawiam lobuziaki👍👊💪🍀

    • @Z_N_A_K_I
      @Z_N_A_K_I Рік тому +3

      @@tomdublin8701 pzdro😃😋

  • @PlebanMuzeum
    @PlebanMuzeum 9 місяців тому +2

    Wszystko ciekawe, tylko dlaczego te wagony eksplodowały, skoro wiozły najpewniej personel medyczny i rannych?

    • @Gdyby
      @Gdyby  9 місяців тому

      Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, przekazy są nieprecyzyjne.

  • @gyrayec
    @gyrayec Рік тому +1

    Zabrakło informacji dlaczego pociąg jechał bardzo wolno, a w tunelu się zatrzymał. Czy powodem tego było przeciążenie zbyt dużym ładunkiem? Być może ostatnie wagony celowo odczepiono?

  • @TomRut.404
    @TomRut.404 4 дні тому

    👍🏻

  • @mzachariasz
    @mzachariasz 2 місяці тому +1

    Wybierasz się w niedzielę na przejazd SU45 po tej trasie?

    • @Gdyby
      @Gdyby  2 місяці тому +1

      Niestety chyba nie będę mógł być, bardzo żałuję.

    • @mzachariasz
      @mzachariasz 2 місяці тому +1

      @@Gdybyszkoda, może udałoby się coś pogadać

    • @Gdyby
      @Gdyby  2 місяці тому

      @@mzachariasz na ig się zgadamy to jak będę jechał w tamte okolice to się spróbujemy ustawić:))

  • @pawelekddz1983
    @pawelekddz1983 Рік тому +3

    Obecnie stosuje się wagony które przy spadku ciśnienia w przewodzie hamują samoczynnie w dawnych latach czegoś takiego nie było

  • @jarekkrolik9036
    @jarekkrolik9036 Рік тому +1

    Decyzja czy może instrukcja?

    • @Gdyby
      @Gdyby  Рік тому

      Dobre pytanie, które też sobie zadawałem.

  •  Місяць тому

    A co takiego wybuchło w wagonach osobowych?

  • @fjk8
    @fjk8 Рік тому +2

    Ale wiesz ze tajemnicza mucholpaka to podstawa pod silos ew chlodnie...?

    • @Gdyby
      @Gdyby  Рік тому +2

      W życiu bym nie zgadł ;)

    • @fjk8
      @fjk8 Рік тому

      @@Gdyby to po co powtarzasz te zabobony...

    • @Gdyby
      @Gdyby  Рік тому +1

      @@fjk8 nie na wszystko są kwity, polecam obejrzeć filmy w których zajmuję się samą muchołapką i fabryką dag nobel

  • @tomybrawura
    @tomybrawura Рік тому +1

    Ciekawy temat odcinka, jednak popełniłeś wiele błędów merytorycznych w temacie transportu kolejowego, co moim zdaniem rzutuje na wiarygodność tego i innych materiałów...

    • @Gdyby
      @Gdyby  Рік тому +1

      Prośba o konkretne wskazanie błędów w takiej sytuacji:) dziękuję.

  • @wojciechnalewajko8734
    @wojciechnalewajko8734 Рік тому

    Nimcy nie przegrali wojny, wojna trwa nadal, tylko pod innym kontem..

  • @krystianpopanda4588
    @krystianpopanda4588 Рік тому +1

    Zjednoczenie Niemiec
    ..!

  • @ryszarddopierala6624
    @ryszarddopierala6624 Рік тому +2

    To prawda wojna sie nie skonczyla ,trwa Nadal, kochane ludziska obudzcie sie.

  • @andrzejkowalski-lt7eq
    @andrzejkowalski-lt7eq Рік тому +2

    Wszystko by było dobrze ,gdyby w 1945 roku istniał tor uporowy nr 2 Dzisiejszy tor uporowe nr 1 w Ludwikowicach Kłodzkich ,był torem szlakiem nr 2 łączącym Ludwikowice Kłodzkie z Nową Rudą Kopalnią .Tor nr 2 rozebrano po 1945 roku i zrobiono tor. Wyjazdowo bocznicowy .

    • @Gdyby
      @Gdyby  Рік тому +3

      Niestety nie. 4:45 widać (na powierzchni małego wiaduktu), że tor nr 2 jest obecnie torem szlakowym, tor nr 1 biegł na prawo od niego i został rozebrany, a tor wyciągowy jest zupełnie osobną kwestią i istniał nawet przed 1945. Numeracja torów wg instrukcji lr-1 PKP PLK, ale i na DR stosowano podobną. Pozdrawiam.

    • @RyszardSzymanowski
      @RyszardSzymanowski Рік тому +1

      Andrzeju, nie. Rzut oka na niemieckie mapy: na mapach od roku 1913 do 1944 jest linia dwutorowa. Toru wyciągowego nie ma na mapie 1913r, ale pojawia się na mapie z roku 1934 roku i jeszcze jest na mapie 1944r. Jeszcze raz: na mapie z 1944 roku jest linia dwutorowa i tor wyciągowy. Poza tym: końcówka toru wyciągowego jest znacznie wyżej niż tor szlakowy, co zresztą widać na filmie.

    • @andrzejkowalski-lt7eq
      @andrzejkowalski-lt7eq Рік тому

      @@RyszardSzymanowski Czyli ja musiałem widzieć mapę wcześniejszą na której nie było jeszcze toru wyciągowego .Jedno mam rację ,że to nie na istniejący dziś tor żeberkowy przyjęto wagony ,zbiegły z Świerk .Co do lokalizacji dzisiejszych torów to jest normalne ,że musiano na nowo przy przebudowie ,robić korektę ułożenia geometrycznego linii kolejowej.

    • @RyszardSzymanowski
      @RyszardSzymanowski Рік тому

      @@andrzejkowalski-lt7eq Tam jest miejsce tylko na jeden tor wyciągowy. Innego nie było.

    • @andrzejkowalski-lt7eq
      @andrzejkowalski-lt7eq Рік тому +1

      @@RyszardSzymanowskiTak naprawdę to nie ma żadnego dowodu na piśmie z tamtych czasòw ,że ta katastrofa miała miejsce .

  • @HC-ml6pr
    @HC-ml6pr 5 місяців тому +1

    Niemcy ostatecznie przegrały wojnę? A kto teraz przewodzi de facto Unii Europejskiej? 🙂

    • @Gdyby
      @Gdyby  5 місяців тому +1

      Uproszczenia prowadzą do nieporozumień. Niemcy po wojnie to dwa różne państwa, to, że teraz wygrywają to efekt tego co było po wojnie w RFN.

  • @robertwagner6183
    @robertwagner6183 Рік тому +4

    Wrecz przeciwnie, Niemcy absolutnie wygraly wojne.

    • @Gdyby
      @Gdyby  Рік тому +2

      Finansowo i gospodarczo z pewnością.

    • @spacepatriots6163
      @spacepatriots6163 Рік тому +1

      ​@@Gdyby I oto chodzi co mozna chciec wiecej 👍

  • @tadeuszniespozdzinski8804
    @tadeuszniespozdzinski8804 Рік тому

    Nudne

  • @adapaitsmyname
    @adapaitsmyname Рік тому +7

    Którą wojnę Niemcy niby przegrali?? Kapitulacji nigdy nie podpisaliśmy, więc wojna wciąż trwa. Czwarta rzesza (UE) jest właścicielem Polski i rozbiła ja na atomy. Niczego już nie pozostało polskiego , a Polacy pracują na taśmach produkcyjnych niemieckich. To , że nie słychać wystrzałów, to nie znaczy , że wojna się skończyła. Niemcy zwyciężyli na wszystkich frontach.

  • @ziemowitmikoajczyk7270
    @ziemowitmikoajczyk7270 2 місяці тому

    Bardzo ciekawa historia.