KSZTAŁTOWA TARCZA OSTRZEGAWCZA TRZYSTAWNA

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 17 жов 2024
  • Ostatnio zwiedzając naszą piękną polską kolej natrafiłem na ciekawy okaz a mianowicie na tarczę ostrzegawczą. Nie byłoby nic w tym dziwnego gdyby nie fakt, że jest ona kształtowa i do tego trzystawna. To rzadki rarytas na naszych liniach kolejowych. Zapraszam do obejrzenia materiału jako ciekawostki kolejowej.
    ‪@MichalPiatkowski‬

КОМЕНТАРІ • 92

  • @kubaadkus3987
    @kubaadkus3987 Рік тому +3

    Drogi Michale, do semafora i tarczy idzie jedna pędnia, zawraca na krążku załomowym, w wraca z powrotem do nastawni, więc do tarczy i semafora idzie jedna pędnia. Różne sygnały na semaforze podaje się zmieniając kierunek ruchu pędni, Sr2 ruch o 500mm w jedną, Sr3 500mm w drugą. W nastawni są wtedy dwie sprzężone dźwignie, jedna do Sr2, druga do Sr3.
    Super robota. Pozdrawiam!

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  Рік тому +1

      W sumie racja, na zewnątrz jest to widoczne jako dwie pędnie i tak to ogólnie można nazwać jednak całość tworzy jedną pędnie. Na nastawni jeśli chodzi o same dźwignie sygnałowe to mamy je dwie: jedna do Sr2 a druga do Sr3

  • @marioerby8162
    @marioerby8162 Рік тому +2

    Super ❤

  • @programista.kolejowy.krotoszyn

    *Taką mam jeszcze u siebie w Krotoszynie na towarowej Obwodnicy Krotoszyna. Pozdrawiam*

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  Рік тому +1

      Właśnie byłem ciekaw gdzie jeszcze jest :) dzięki

  • @mikolajnowak2695
    @mikolajnowak2695 Рік тому +3

    Ciekawy materiał!😎

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  Рік тому +2

      Dzięki przyjacielu 😁 może kiedyś na BgA1 takie coś zamontują 😛

  • @piorab
    @piorab Рік тому +1

    Ale perełka :))

  • @andrzejkomorowski6588
    @andrzejkomorowski6588 Рік тому +3

    Tarcza ostrzegawcza ustawiana jest w takiej odleglosci od semafora aby maszynista mógł zareagowac na sygnal wyswietlony na semaforze , zatrzymac sklad lub zmiejszyc szybkosc do 40 km/h . Zalezy to tez od klasy szlaku . Trzynastawna o tyle bla lepsza ze wiedziales ze zjeżdżasz na bok i juz wytracales szybkosc do 40 km/h , ja przezornie do 30 . Ale w tamtych czasach ciezko bylo ich spotkac , lepiej bylo zmieszyc szybkosc aby ci dyzurny nie wykrecil jakiegoś dowcipu .

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  Рік тому

      Dokładnie, ta odległość to droga hamowania przyjęta dla danej linii. Ogólnie przepisy Ir-1 i tak mówią, że jeśli dwustawna pokazuje Od2 to do czasu zauważenia semafora maszynista ma jechać tak jakby semafor pokazywał wolna drogą ze zmniejszoną prędkością

    • @andrzejkomorowski6588
      @andrzejkomorowski6588 Рік тому +2

      @@MichalPiatkowski ponieważ moje czasy za nastawnikiem to 71/74 jako pomocnik to mogę już wielu rzeczy nie pamiętać. Ale jako modelarz jestem w tamtych latach tylko z semaforami świetlnymi 6 komorowymi i z To też trzynastawnymi , ale tu szybkość nie gra takiej roli .

  • @roolon6604
    @roolon6604 Рік тому +4

    Coś pięknego. Mam nadzieję,że nie trafi na złom tylko do muzeum albo chociaż do najbliższej stacji jako eksponat po zakonserwowaniu. Chociaż na zewnątrz zadaszony. Szczególnie,że nie jest duża i trzystawna. Wiem,że odrestarurowanie kosztuje, ale stacja zyska z pewnością. Za granicą takie perełki stoją na stacjach jako atrakcja turystyczna.

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  Рік тому +2

      Myślę, że miłośnicy kolei już o to zadbają :)

  • @rajfell
    @rajfell Рік тому +1

    No jake , a take

  • @michawaszut9358
    @michawaszut9358 Рік тому

    Mam pytanie o jazdę na kierunek zwrotny. Nawet jeśli teraz nie jest stosowany, to była taka możliwość w przeszłości. ToK wskazuje na obraz semafora K, co jest ok przy jeździe na wprost. Natomiast co przy jeździe na kierunek zwrotny, gdzie semaforem wyjazdowym będzie inny semafor niż K, wówczas tarcza ostrzegawcza przy semaforze wjazdowym nie wskazuje obrazu następnego semafora. Czyli wskazania na ToK są nie ważne dla pociągu jadącego na kierunek zwrotny. Czy to jest typowe przy sygnalizacji kształtowej? Czy normą w takiej sytuacji jest, iż zwracamy uwagę na tarczę, gdy jedziemy na wprost i ignorujemy ją, gdy jedziemy na kierunek zwrotny?

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  Рік тому

      Z góry przepraszam za późną odpowiedź, trochę ostatnio mniej czasu. Już wyjaśniam
      Tarcza ostrzegawcza odnosząca się do semafora wjazdowego nigdy nie pokaże to co jest na semaforze wyjazdowym. Nawet przy sygnalizacji świetlnej tak jest. Tarcza ostrzegawcza zarówno kształtowa trzystawna jak i świetlna pokaże sygnał zarówno dla jazdy na wprost i na kierunek zwrotny jeśli semafor będzie wskazywał taki sygnał. Domyślam się, że chodzi Ci o tarcze ostrzegawczą dwustawną. Ona owszem nie pokaże informacji maszyniście, że jazda odbędzie się na kierunek zwrotny tylko pokaże ona informację o jeździe na wprost. Gdy semafor będzie wskazywał zezwolenie na jazdę na wprost oraz na kierunek zwrotny to tarcza będzie wskazywała sygnał Od2, ale w instrukcji jest zapis, że pomimo wyświetlonego takiego sygnału zezwalającego na semaforze dla jazdy z maksymalną prędkością, maszynista mijając tarczę ostrzegawczą kształtową ma postępować tak jakby semafor wskazywał zezwolenie dla jazdy ze zmniejszoną prędkością do czasu aż zauważy sygnał na semaforze. Nie wiem czy o to Ci chodziło :)

    • @michawaszut9358
      @michawaszut9358 Рік тому

      Witaj @@MichalPiatkowski Dziękuję za udzieloną odpowiedź. Proszę wybacz, że moje pytanie nie było precyzyjne. Nie chodzi mi o tarczę ToA, bo tu wszystko jest dla mnie jasne. tę
      Pytam o wskazania tarczy ToK przy jeździe na kierunek zwrotny na tor główny dodatkowy, przy którym stoi inny semafor wyjazdowy niż K (nie wiem jaki tam stoi semafor, ale przyjmijmy na potrzeby ćwiczenia, że stoi tam semafor "L").
      Czy tarcza ToK (uzależniona od wskazań semafora K) przy jeździe na kierunek zwrotny, czyli na tor, przy którym semaforem wyjazdowym jest semafor L, będzie wskazywała sygnał Od1 (bo na K jest Sr1), pomimo że wskazania następnego semafora (w tym przypadku L) będzie Sr3?

  • @bartoszp8849
    @bartoszp8849 Рік тому +2

    Mam pytanie a na semaforze wjazdowym to światełko to sygnalizator sygnału zastępczego

  • @tomaszsodecki3955
    @tomaszsodecki3955 9 місяців тому

    Z czarnym pierścieniem i biała obwodka pomylił pan kolejność były maszynista z Torunia

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  9 місяців тому

      Faktycznie, musiałem odwrócić kolejność. Dziękuje za spostrzeżenie. Pozdrawiam maszynistę :)

  • @rextv5154
    @rextv5154 Рік тому +1

    Bardzo fajny film.
    Aczkolwiek mam pytanie: Dlaczego pod koniec filmu w nastawni pół tabliczki było zasłonięte kartką oraz ręką?

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  Рік тому +1

      Tam są nazwy posterunków. Niestety nie wszystko mogę pokazywać :)

  • @Qwe-nj9cl
    @Qwe-nj9cl Рік тому +1

    Kiedyś się już Ciebie pytałem ale powtórzę się. Cofanie pociągu że szlaku. Ostatnio miałem sytuacje, że musiałem cofać ezetem że szlaku. Zmieniłem kabinę zrobiłem próbę i pytanie czy powinienem żądać rozkaz czy wystarczy ustne ustalenie z dyżurnym ruchu stacji w kierunku której się cofam ?

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  Рік тому

      Jeśli gdzieś nie odpowiedziałem to przepraszam. Już wyjaśniam. Ogólnie jeśli chodzi o cofanie to w Ir-1 jest zbyt mało informacji na ten temat. Dla mnie cofanie jest wtedy kiedy na czole nie ma czynnej kabiny. Jeśli natomiast można zmienić kabinę to wtedy nazwałbym to zmianą kierunku jazdy a nie cofaniem. Na zmianę kierunku jazdy prędkość vmax oraz rozkaz pisemny. Jeśli natomiast mamy cofanie to bez rozkazu i prędkość do 30 km/h za wiedzą ISEDR. To jest oczywiście moja interpretacja tego przepisu

    • @Qwe-nj9cl
      @Qwe-nj9cl Рік тому

      Ciężki temat. Ile ludzi tyle interpretacji. Czemu v max, przy zmianie kabiny? Wracałem to sbl nie działała i topy również ciemne. Wjazd w stacje do której cofałem odbył się na sygnał zezwalający. Jakbyś mógł się zapytać jakiegoś instruktora od siebie jak widzi ten przepis to byłbym wdzięczny. W instrukcji nie ma zbytnio podzielone na sytuacje w której możemy zmienić kabinę i w takiej której nie możemy tego zrobić. W przykładach rozkazów pisemnych też brak info żeby brać rozkaz na cofanie. Nie wiem sam czy mozna to nazwać zmiana kierunku..

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  Рік тому

      @@Qwe-nj9cl nie brałem pod uwagę żadnego rodzaju blokady, pamiętaj, że zawsze szczegóły powinny być opisane w RT. Dlatego tak jak napisałem, za mało jest informacji co do tematu cofania pociągu ze szlaku. Podpytam z ciekawości jak inni to widzą, ale uwierz mi - każdy będzie interpretował to po swojemu

    • @Qwe-nj9cl
      @Qwe-nj9cl Рік тому

      Czyli tak jak u nas... No cóż. Jak będziesz coś więcej wiedział to daj znać tutaj lub pod nowym filmem. Mi się wydaje,że zmiana kierunku jazdy jest gdy jedziemy droga okrężna. Wtedy wiadomo, że na pewno S. Tutaj drogi okrężnej nie ma. Ale w sumie jedziemy inaczej niż w rozkładzie jazdy.

  • @annadomaradzka3235
    @annadomaradzka3235 8 місяців тому +1

    W pieknych czasach na tarczy nie było oswietlenia czasami,,!

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  8 місяців тому

      To fakt 😋 i nawet można powiedzieć przez niektórych, że kolej lepiej jeździła

  • @krzysztofmlr3894
    @krzysztofmlr3894 Рік тому +3

    Mam taką tarcze jako pokrywę studni, idealnie pasuje średnicą do kregów ;D

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  Рік тому +1

      Akurat idealnie się złożyło :)

    • @przemekpgr3789
      @przemekpgr3789 Рік тому +1

      Zapierdzieliles z pkp

    • @krzysztofmlr3894
      @krzysztofmlr3894 Рік тому +2

      @@przemekpgr3789 Kupiłem stary dom po ludziach którzy pracowali na PKP, znalazłem również szkiełka z sygnalizatora niebieskie, pomarańczowe i białe, a też są drzwi zrobione z desek ze starego wagonu, także trochę fantów gratis :D

  • @twkolejofil
    @twkolejofil Рік тому +1

    Nocny sygnał Ot3 nie jest podawany przez ten sam zielony filtr, co Ot2. Górne światło jest podawane latarnią bezpośrednio przez filtr pomarańczowy, podobnie jak Ot1, ale dodatkowo przesłona sprzężona ze strzałą odsłania dolne światło zielone, które jest widokiem tej samej latarni, ale od tyłu przez coś w stylu peryskopu. Dzięki temu w razie przepalenia żarówki (a dawniej zużycia nafty lub gazu) nie zgaśnie samo światło pomarańczowe, zostawiając zielone, tylko zgasną obydwa razem 🤓

    • @twkolejofil
      @twkolejofil Рік тому

      Pomimo, że rysunki w Ie-1 (E-1) w swoich uproszczeniach sugerowałyby co innego 😜

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  Рік тому

      To już sprawa typowo związana z automatyką, my opisujemy tak jak widzimy. Dla nas liczą się sygnały widoczne, a to jaka jest to skonstruowane to inna liga :) Choć tak jak piszesz to może się przydać jako ciekawostka, dzięki !!!!

  • @wiech7236
    @wiech7236 Рік тому

    Semafory świetlne są praktyczniejsze pod wieloma względami ale nie mają w sobie tego "czegoś" jak semafory kształtowe.

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  Рік тому

      Dokładnie, klimat kolejowy bardzo robią semafory kształtowe więc fajnie jakby do końca ich nie likwidowali :)

  • @klaudiuszkaczmarczyk1737
    @klaudiuszkaczmarczyk1737 Рік тому +2

    Publikuje Pan materiały mniej więcej co 3-4 dni , można wiedzieć jakie będą materiały w najbliższych tygodniach ? Nie mogę się doczekać tematu naprężaczy , urządzeń mechanicznych scentralizowanych i centralek DGT .

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  Рік тому +2

      Dokładnie, w takim okresie staram się to robić. Przez najbliższe 3 tygodnie jeszcze kilka ciekawostek kolejowych a potem będzie obsługa urządzeń mechanicznych i właśnie wtedy powiemy sobie o naprężaczach itp. Potem będzie duży dział - blokada stacyjna

  • @bartoszp8849
    @bartoszp8849 Рік тому +1

    I czy wjeżdzamy na kierunek zwrotny i jest ot1 na ostrzegawczej przy wja,dowym to wyjazdowy jest na sr1,takie pytanko

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  Рік тому

      Jeżeli byśmy mogli zrobić przelot po torze głownym dodatkowym to pewnie przy wjazdowym stała by by trzystawna tarcza a nie dwustawna, chyba żebyśmy tutaj zastosowali kolejność nastawiania

    • @bartoszp8849
      @bartoszp8849 Рік тому

      @@MichalPiatkowski czyli na bok zawsze będzie na stój jak tarcza trzystawna poda nam ot3

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  Рік тому

      @@bartoszp8849 to wszystko zależy od układu stacji. Na jednej byśmy mogli zrobić przelot po torze głównym dodatkowym a na drugiej stacji wyjazd dopiero podamy gdy pociąg wjedzie, więc na semaforze wjazdowym będzie sygnał Sr3 a na tarczy przy tym semaforze będzie Ot1 ale jeśli byśmy mogli zrobić przelot bo sąsiednim torze to jednocześnie może być na tarczy Ot2 lub Ot3

    • @bartoszp8849
      @bartoszp8849 Рік тому +1

      @@MichalPiatkowski ok dziękuję za odpowiedź

  • @bartekwu9791
    @bartekwu9791 Рік тому +1

    Wspaniałe urządzenia na tej stacji, oby zostały zachowane jak najdłużej, ja wiem gdzie są, ale z wiadomych względów nie pisze nazwy. Podobna tarcza tyle, że napędzana przy pomocy silnika elektrycznego jest na wjeździe do stacji Żary od strony granicy.

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  Рік тому +1

      Owszem, kilka stacji chętnie bym takich zostawił :)

  • @jacekradolinski2680
    @jacekradolinski2680 Рік тому

    No rzadko już się je spotyka semafory zostają tarcze wymieniają na świetlną gdzie ją pan znalazł , piękna ta tarcza

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  Рік тому

      Owszem, na szczęście jeszcze udało mi się taką znaleźć. Jeszcze taką zadbaną bo wiadomo jak to jest z kształtowymi

  • @bartoszp8849
    @bartoszp8849 Рік тому

    Inaczej żądam pyt. Czy jak będzie na wjazdowym sr3 ale podany będzie wyjazd to jaki sygnał będzie na tarczy ostrzegawczej przy wjazdowym

    • @zbigniewg339
      @zbigniewg339 Рік тому

      No przecież logiczne, że Ot3. Tarcza odnosi się jedynie do semafora wjazdowego

    • @bartoszp8849
      @bartoszp8849 Рік тому

      @@zbigniewg339 jak będzie 0t3 tak wiem że jedziemy na bok z ograniczoną prędkością ale co wskaże czy jest wyjazd czy na stój będzie na posterunku

    • @zbigniewg339
      @zbigniewg339 Рік тому

      @@bartoszp8849 zależy od stacji/mijanki/posterunku. Niektóre nawet na przelot mogą mieć ograniczenie do 40 przez układ torowiska i rozjazdów. W sytuacji stacji bodajże Wierzchucin, podanie przelotu na Sr3 nie ma sensu, gdyż torowisko i układ stacji zezwala na większą prędkość przy przelocie przez nią/wjeździe na tory główne

    • @zbigniewg339
      @zbigniewg339 Рік тому

      @@bartoszp8849 a po to masz semafory dwuramienne, żeby można było odpowiednio ograniczyć prędkość do bezpiecznego zatrzymania przed semaforem wyjazdowym wskazującym stój

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  Рік тому +1

      Tam jest tak, że wyjazdu na kierunek zwrotny się nie poda dopóki pociąg nie wjedzie na stacje. Pierw wjazd a następnie można podać wyjazd, więc przelotu po torze głównym dodatkowym nie podasz, tylko na prosto po torze głównym zasadniczym

  • @elblaskakolej1713
    @elblaskakolej1713 6 місяців тому

    Wierzchucin?

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  6 місяців тому

      Niestety nie mogę zdradzać lokalizacji nagrywanych materiałów :(

    • @elblaskakolej1713
      @elblaskakolej1713 6 місяців тому

      @@MichalPiatkowski był wierzchucin ta tarcza i w nastawni skrót Wc👍

  • @zlosliwosc326
    @zlosliwosc326 Рік тому +1

    Jest wiele miejsc z tarcza ksztaltowa a semafor swietlny

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  Рік тому +2

      A nie przypadkiem odwrotnie, że semafor kształtowy ale tarcza świetlna ? Z doświadczenia wiem, że tak jest aczkolwiek jeśli jest tak jak mówisz to wydaję się to być bardzo ciekawe :)

  • @marcinpolniak
    @marcinpolniak Рік тому +1

    Jak zwykle dokladnie wytlumaczone. Robisz robotę. Ja 18.06 mam egzamin na licencję.

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  Рік тому

      Dzięki wielkie, mam nadzieję, że będzie pozytywnie. Teraz z tego co wiem wszystkie egzaminy w UTK

    • @marcinpolniak
      @marcinpolniak Рік тому

      @@MichalPiatkowski Ja idę jeszcze starym systemem, ponieważ kurs rozpoczął się w tamtym roku.

    • @winter1986lca
      @winter1986lca Рік тому

      Pół roku az zajął Wam kurs na licencję? Coś długo. Zazwyczaj to 3-4 miesiące.

  • @backup8124
    @backup8124 Рік тому

    Skąd bierze się światło w tarczach ostrzegawczych, skoro to sama mechanika? Pozdrawiam

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  Рік тому

      Kiedyś sygnalizatory oświetlane było naftą lub gazem. Dlatego są te małe windy gdzie spuszczano zbiorniki aby uzupełnić je naftą. Dziś już są żarówki elektryczne dlatego mamy tak małą elektrykę, ale tylko jeśli chodzi o oświetlenie choć działanie samej tarczy jest typowo mechaniczne.

  • @DmiitryVelichko
    @DmiitryVelichko Рік тому

    Dzięki, cześć z Ukrainy 🎉

  • @miktka4667
    @miktka4667 Рік тому

    Ciekawe :D

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  Рік тому +1

      W kontekście nowoczesnych urządzeń nawet bardzo :)

    • @miktka4667
      @miktka4667 Рік тому

      @@MichalPiatkowski WARTO, choćby dla samego widoku zmieniającej się tarczy xD. to troche dziwne ale każdy z nas lubi patrzeć jak to zmienia swoje położenie, tak samo z semaforami jest, najlepszy jest moment gdy zmienia sygnał xD. czekam na dalsze filmiki, najlepsze sa te w terenie gdzie tłumaczysz bo jakieś zadania egzaminacyjne itp. schematy to mała widownia :P wiadomka. powodzenia mordo

  • @moje12a
    @moje12a Рік тому +1

    Ciekawe czy w czasach semaforów 3-ramiennych były też tarcze ostrzegawcze 4 stawne.

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  Рік тому

      Z tego co kojarzę głównie semafory trzyramienne stosowano jako wyjazdowe, aczkolwiek może był taki jako wjazdowy. Dobre pytanie :)

    • @buszujacywzbozu9829
      @buszujacywzbozu9829 8 місяців тому

      Aniby co miała by taka tarcza pokazywać ???? tarcza ostrzegawcza odnosi się do semafora wjazdowego a dopiero on może (o ile faktycznie były takie dziwolągi trzy ramienne) pokazywać dalszą drogę. reasumują tarcza trzystawna wyczerpuje możliwości obrazowania stanów semafora wjazdowego.

    • @moje12a
      @moje12a 8 місяців тому

      @@buszujacywzbozu9829 chodzi o tak zwane kierunki "zboczne" czyli wjazd na tor inny niż aktualny.

  • @AdolfTrzeci
    @AdolfTrzeci Рік тому +3

    O proszę, zupełnie identycznie wygląda jak ToA na wjeździe do Wierzchucina. Po za tym oprócz tej Wierzchucińskiej to druga czynna trzystawna jest chyba tylko jeszcze w Żarach, ale tam akurat dwutor jest i nie nazywa się ToA 😅.

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  Рік тому

      Właśnie słyszałem o tej w Żarach. Ogólnie chciałbym wiedzieć gdzie jeszcze można taką spotkać :)

  • @Rinke.
    @Rinke. Рік тому

    Nie ładnie zakryłeś. Nie było równo i czemu na wajchach są kartki i twoja ręka?

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  Рік тому

      Nie wszystko niestety mogę pokazać :(

    • @Rinke.
      @Rinke. Рік тому

      @@MichalPiatkowski a co pod nimi jest że nie można:p

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  Рік тому

      @@Rinke. nazwy stacji

    • @Rinke.
      @Rinke. Рік тому

      @@MichalPiatkowski a oki

  • @eR-MIK
    @eR-MIK Рік тому

    Nieprawda, ze gdy tarcza wskazuje droga wolna a semafor stój (13:24) to maszynista nie wyhamuje! Przepis jasno to określa, to, ze tarcza wskazuje jazda z max predkością nie oznacza, ze semafor wskazuje taki sygnał bowiem może on się zmienić!

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  Рік тому +2

      Owszem, ale tu mówiłem w kontekście kolejności nastawiania sygnałów na semaforze i na tarczy. Założenie czysto hipotetyczne, że gdy maszynista widzi na tarczy Os2, Od2 lub Ot2 to teoretycznie może jechać z pełną prędkością i byłoby duże prawdopodobieństwo, że nie zdąży wyhamować, więc dla bezpieczeństwa pierw musi być wyświetlony sygnał na semaforze a potem dopiero na tarczy.
      Ps. Ogólnie przepisy Ir-1 i tak mówią, że jeśli dwustawna pokazuje Od2 to do czasu zauważenia semafora maszynista ma jechać tak jakby semafor pokazywał wolna drogą ze zmniejszoną prędkością

    • @andrzejkomorowski6588
      @andrzejkomorowski6588 Рік тому

      Większość mechaników tak robiła ze zmniejszała szybkosc , bo łatwiej zwiększyć szybkosc niż wychamowac . Z uzrk mechanicznymi to roznie bywalo dochodzi temp . , odległość i siła pracownika nastawni . Instrukcja E1 tak to cudo nazywało się dawno temu jest bardzo mądra ale życie jest życiem i zawsze jakieś odchylki były..

    • @andrzejkomorowski6588
      @andrzejkomorowski6588 Рік тому +1

      Wtedy nie mógł się zmienić gdy tarcza pokazywała jazdę to miałeś pewność że semafor jest na jazdę. To zmienia nastaw jak zmienia się jej semafor . Obecnie jak jest nie wiem .Semafor wyjazdowy czy wyjazdowy ( mówimy o systemie mechanicznym ) zawsze nastawiał dyżurny . Można ten system podzielić na zcentralizowany lub kluczowy , ale ustawianie drogi przebiegu było takie same . Teraz zrzut semafora świetlnego następuje automatycznie przez licznik osi , lub przez odcinek izolowany . Ale to już inna para kaloszy .

  • @buszujacywzbozu9829
    @buszujacywzbozu9829 8 місяців тому

    Faktycznie samotny biały żagiel, raczej znany tylko z IE-1.

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  8 місяців тому +1

      Dokładnie, dlatego udało mi się taki znaleźć zanim kiedyś zniknie a na pewno zniknie