Często wagony nie chcą luzować po zmianie lokomotywy. Wystarczy, że układ stabilizujący ciśnienie w przewodzie głównym był ciut wyżej wyregulowany, niż naszej maszyny. No albo przed zmianą kierunku jazdy, mechanik użyje tego magicznego przycisku 5,4 bar. To po obleceniu składu nie ma mowy żeby w normalny sposób wyluzowało.
Maszynista Instruktor to nie tylko Mentor, ale i Kontroler. Najgorsze to są dyżury jako M-I - późniejsza jazda do samobójstw (parafrazując pewnego youtubera) 107% wypadków z osobami postronnymi na kolei to samobóje, a 11 na 10 wypadków kolejowych z "konserwami" to wina kierującymi tymi "konserwami".
"A gdybym był młotkowym..." Pamiętasz? Trochę się kojarzy! Lubiłem oglądać kiedyś, jak panowie z obsługi- w ten sposób hamulce w pociągach pasażerskich, po łączeniu składów kontrolowali. Za dzieciaka chciałem to robić. Wydawało się wymarzoną pracą :) Tylko sobie chodzisz z młotkiem, stukasz, pociągi oglądasz... Edit bo: 8:30 Czy mnie słuch nie myli? Skręcane szyny? Te nostalgiczne stukanie kół. Coraz rzadsze na PL torach.
dopiero TERAZ wiem, czemu kiedyś na stacji szedł wzdłuż pociągu "młotkowy" i walił w koła. Sprawdza dźwięk - gdy koło odhamowane, to dźwięk dzwonu, gdy zahamowane, głos stłumiony - TAK panie majster ???
A to nie jest też tak, że po dźwięku można poznać czy koło (pierścień) nie uległo uszkodzeniu czy pęknięciu? Z tego co słyszałem to po dźwięku można usłyszeć nie tylko odhamowanie.
5 m . 50 s dźwięk jak kurant w starym zegarze . Ale to jest bardzo ważne . Po tym można sprawdzić też czy zestaw kołowy nie jest uszkodzony . Fajny filmik . Pozdrawiam . Wojtek .
Jak hamulec nie chce wyluzować nie zawsze świadczy to o przeładowaniu. Można zahamować awaryjnie, by opróżnić komory w zaworze rozrządczym (zrobić taki reset) i ponownie uzupełnić ciśnienie w przewodzie hamulcowym. Innym sposobem jest użycie odluźniacza i ponownie popełnić PH.
Witam ! Dość sumiennie to robisz ale przy tej próbie zamiast niszczyć buty wystarczy spojrzeć na cylinder ham. czy tłok jest schowany .Wtedy wagon jest wyluzowany i hamulec ręczny nie jest zakręcony.A przy cysternach jest dość dobra widoczność. Pozdrawiam. Były rewident.
Wyluzowany bardziej ''dźwięczny'', zahamowany , dźwięk bardziej ''głuchy''.Super odcinek. Teraz pogoda jest, gorzej jak plucha, ale czasem trzeba.Duży kciuk go góry za materiał ''od kuchni''.Pozdrowienia p. Pawle .😉👍
Ciornyk awansował cię na młotkowego? :D W sumie ja u siebie w pracy też dla odwrócenia monotonności robię zawsze coś innego :) Spacerek po części przymusowy, ale gdyby nie ten tłuczeń... ech i L4 za skręconą kostkę :D
Świetny filmik i instruktaż dla osób niezwiązanych zawodowo z koleją ;) 2:48 takie kartki nie powinny być zabezpieczone przed wodą bo nie wygląda na wodoodporną :D? Czy to tylko 1 z wielu kopi ?
Wszystko zależy od przewoźnika, ja jako maszynista na osobowych i pospiesznych nie mam uprawnień do żadnej próby hamulca. Jedynie rewident lub ewentualnie kierownik pociągu może taką wykonać.
Czasami przy dużych wachania temperatury wagony zahamowane nie mogą wyluzować ponieważ powietrze w zbiornikach i w całym układzie się zagrzeje. Chłodne powietrze jest gęstsze i pod wpływem zwiększania temperatury się rozpręża co powoduje rozregulowanie zaworów i wtedy taki wagonik trzeba przebić wyższym ciśnieniem. Podczas przebicia ciśnienie robocze w pojazdach się zwiększa po czym bardzo powoli upuszczane jest powietrze do nominalnego ciśnienia 5 bar tak aby zawory rozrządcze nie zareagowały ubytkiem. Każdy zawór ma pamięć ciśnienia. Różne lokomotywy mają inaczej wyregulowane zawory i podczas zmiany lokomotywy może być problem z luzowaniem wagonów. Jesienią kiedy w nocy skład wjedzie do stacji a potem jest uruchamiany przed południem a zbiorniki narażone są na słońce no to wagoniki potrafią nie zareagować mimo ze lokomotywa jest ta sama. Taka ciekawostka
Czy obowiązek próby szczegółowej jest zależny od spółki? W jednej wiem, że robi albo rewident, albo inny uprawniony pracownik (Kierownik, drugi maszynista pełniący funkcję członka drużyny trakcyjnej, kierownik z członkiem drużyny trakcyjnej, członek drużyny trakcyjnej jak nie ma nikogo innego).
Ogledziny techniczne to osobna czynność. Oględziny techniczne może wykonywać rewident. Choć to też zależy od instrukcji pracodawcy. Maszynista może wykonać próbę uproszczoną i szczegółową. Szczegółową jeśli wcześniej były wykonane oględziny techniczne. Warunki wykonywania prób określają instrukcję przewoźników.
Witam, mam prośbę. Może udałoby się tak przyziemnie pomówić o budowie taboru? Ja obecnie jestem w trakcie robienia licencji i jeśli nie sprawiłoby Ci to klopotu to byloby extra 😊 chodzi o omowienie od strony czysto praktycznej. Zawieszenie, układ osi, zderzaki itp. O ściągu już było i wyszło mego 👍 Pozdrawiam serdecznie
Powiem wprost. Jest to temat w którym łatwo o pomyłkę a dzisiejszy internet nie wybacza błędów. Stąd na razie opory. Ale nie wykluczone, że zrobię taki odcinek.
@@850kN Czyli podręczny zestaw naprawczy :) A ja zawsze myślałem że to jakieś odbojniki, żeby sobie trzonka nie skancerować ! Druga sprawa, to pokazałeś jakie dźwięki wydaje koło zahamowane i zluzowane. A mnie rodzice tłumaczyli, że chodzi o wykrycie dźwięku pękniętej obręczy koła. Zdarzają się tego typu awarie 🤔❓
@@850kN Nie nie , ilość tych oringów oznacza też range ( stopień) rewidenta w strukturze . Im ich więcej na trzonku tym bardziej doświadczony i zasłużony ewident. Fachur pełną gębą :D Ale oczywisicie oringi też się mogą przydać
nie znam się na kolei, ale taki przegląd wagonów, a nie tylko wagonu ostatniego, to chyba powinien być OBOWIĄZKIEM maszynisty ? No bo jak nie on, to KTO mu to zrobi? A jeśli nie wykryje usterki, to ??? No katalog problemów chyba jest dłuuuuuuuuuuugi, tak ????
Próbę hamulców przeprowadza rewident choćby z tego powodu, że ma szerszy zakres kompetencji od maszynisty w tym temacie. Dopiero gdy on przeprowadzi próbę maszynista bierze wagony pod swoją "opiekę"
@@ukaszrychter1744 pytanie nie tyle co się sprawdza tylko jak rozumieć przepisy. Pierwszy i ostatni pojazd w składzie pociągu. Teraz pytanie co jest pierwszym pojazdem w składzie pociągu :)
@@ukaszrychter1744 według instrukcji przewoźników sprawdzamy pierwszy i ostatni pojazd w składzie pociągu. Do składu pociągu nie wlicza się czynnych lokomotyw. Więc sprawa jest jasna. Pierwszy i ostatni wagon. Teraz pytanie. Co jeśli na końcu jest czynna lokomotywa popychająca? Według tych samych wytycznych nie wlicza się ona do składu pociągu, nie sprawdzamy czy ona hamuje i luzuje mimo, że lokomotywa ta ma czynne hamulce sterowane z lokomotywy prowadzącej. Dochodzi do sytuacji w której na końcu pociągu jedzie pojazd z niesprawdzonymi hamulcami. Jeśli ten pojazd niewyluzuje nie ma winnych w takim przypadku :/
@@szumel15 sprawny hamulec ma mieć pierwszy i ostatni pojazd w składzie pociągu. Pierwszym pojazdem jest lokomotywa. Gdyby był zapis mówiący że pierwszy i ostatni wagon w składzie pociągu musi mieć czynny hamulec mielibyśmy ciekawą sytuację w przypadku pociągów popychanych. Nie wspomnę już o składach pasażerskich typu Push-pull.
@@wlocek369 jeśli byłby wymóg sprawdzania hamulca ostatniego wagonu a nie pojazdu w składzie to w przypadku pociągu popychanego nie sprawdzał byś czy lokomotywa popychająca hamuje i luzuje. A hamulce tej lokomotywy są sterowane przez lokomotywę prowadzącą pociąg.
@@PatrykKotlewski i już lawina pytań: kto i na jakiej podstawie dokumentuje dokonanie oględzin technicznych? Maszynista bez papierów rewidenta nie może tego zrobić, czyli do OT tak czy owak jest potrzebny rewident?
@@Rinkashimikito1 w zależności od rewidenta wpisuje on na karcie tekst w stylu oględziny techniczne wykonano i cyk podpis pieczątka. Z zasady każda pierwsza próba szczegółowa wykonana przez rewidenta jest z oględziami. Oględziny wykonuje rewident taboru.
Maszynista też jest rewidentem taboru jeżeli np pojazd się rozkraczy albo doszło do przesunięcia obręczy no to też wykonuje obowiązki rewidenta. Co ciekawe w Gdyni ma miejsce sytuacja kiedy maszynista wykonuje próbę a drugi maszynista jest rewidentem i się wpisuje na kartę próby hamulca. Cięcie kosztów.
@@michajurkowski8163 Oględziny nie są odłącznym elementem PS. Owszem jak wyprawiasz pociąg ze stacji początkowej wykonujesz PS + OT. Ale jeśli pociąg zatrzymany gdzieś na szlaku ponownie się uruchamia i wymagana jest PS - wtedy już nie potrzebujesz OT. Więc maszynista jesli pojazd wyposażony jest w manometr ciśnienia PG, możę wykonać PS.
Próba uproszczona sprawdza się pierwszy i ostatni wagon czy luzuje i hamuje, a nie tylko ostatni... dodatkowo w wagonie z wyłączonym hamulcem nastawa hamulca powinna byc na P. Rozpisanie próba na filmie szczegołówa jest słaba, bo ogólne za bardzo, a próba uproszczona juz nie wspominam... jak możesz nie sprawdzać 1 wagony za lokomotywą. Masz brak wiedzy elementarnej.... Jak nie możesz zrobić oględzin, to jak na ASDEKu zrobisz oględziny gdy cie wychwyci, nie pójdziesz do wagony i bedziesz wołał rewidenta ? Próby szczegółowej nie możesz wykonać jako maszynista ? Wiesz co to próba szczegółowa ? NIE! skoro głupoty opowiadasz.... Nawet jako maszynista możesz zrobić oględziny techniczne jeśli jesteś po przeszkoleniu, o czym mówi ustawa o transporcie kolejowym.... Niestety tak to jest jak coś wiesz ale nie do końca, a amatorzy to łykają jak pelikany... Ps. robisz próbe uproszczoną źle, i jeszcze sprawdzasz jak się toczy skład... Słabo Panie kolego... Napisz w jakiej firmie robisz żebyśmy się mogli pośmiac ?
Zadam ci tylko jedno pytanie. Pierwszy wagon czy pierwszy pojazd w składzie pociągu? I właśnie cała twoja wiedza upadła. Napisz na jakim stanowisku na kolei pracujesz... Wszyscy chcieli by się pośmiać.
@@850kN Rozjaśniam i wyjaśniam wszystkim, którzy łykają głupoty jak pelikany, Pana tworzącego filmy. Instrukcja PKP PLK - Ir1 paragraf 18. "jeżeli podczas uproszczonej próby hamulców stwierdzono, że hamulec pierwszego lub ostatniego pojazdu kolejowego składu pociągu" ---- Składu pociągu!! Czyli czego ? lokomotywa jest składem pociągu ? Tego nawet Pan nie wiesz? Mało? proszę bardzo dalej: ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY1) z dnia 26 kwietnia 2019 r. "w § 19 w ust. 3 pkt 5 otrzymuje brzmienie: „5) jeżeli podczas uproszczonej próby hamulców stwierdzono, że hamulec pierwszego lub ostatniego pojazdu kolejowego składu pociągu albo hamulec pierwszego lub ostatniego członu zespołu trakcyjnego nie hamuje lub nie odhamowuje. Wstyd, wstyd i jeszcze raz wstyd !!! Może jakiś instruktor z Lotosu to przeczyta i Pana doszkoli... ten się smieje, kto się smieje ostatni...
@@Instruktor15000 w czytaniu instrukcji jesteś dobry choć czytasz nie to co cię interesuje. Definicję składu pociągu masz w Ir9 a nie Ir1. Ale nie w tym problem. Problem w tym, że według tych definicji a także i twoich przytoczonych paragrafów próbie hamulców nie podlegają pojazdy trakcyjne a tylko wagony. Wszystko jest dobrze dopuki nie wstawisz na koniec lokomotywy popychającej. Według twojego toku myślenia podczas próby hamulców pociągów popychanych nie sprawdzasz czy ostatni pojazd hamuje a czy hamuje ostatni wagon. Ruszasz na szlak nie sprawdzając hamulcy lokomotywy popychanej. Brawo. W przepisach mówiących o próbie hamulców są potężne niejasności dające duże pole do własnych interpretacji. A tego być nie powinno. Dobrze mówię?
@@850kN Ja przytoczyłem paragraf z ir1 tam tez jest to zawarte, otwórz Pan, a się dowiesz... Próbie uproszczonej podlegają pojazdy w składzie pociągu. Lokomotywa popychając idzie jako czynny pojazd trakcyjny, wiec nie wchodzi w skład pociągu... na karcie próby ostatni wagon w składzie pociągu przy popychającej lokomotywie wpisujesz lokomotywe czy wagon ? jeśli lokomotywe jest to oczywiście błąd, ma być wagon. co do definicji: " Skład pociągu - zestawione pojazdy kolejowe bez czynnego pojazdu trakcyjnego przygotowane do pociągu lub znajdujące się w nim". Więc lokomotywa popychana do czynny pojazd... Ręce mi opadły Panie drogi... Niejasności są ale tutaj wszystko jasno opisane...
@@Instruktor15000 czyli jeśli mamy lokomotywę popychającą nie sprawdzamy czy ona hamuje i luzuje... Super. A powiedzieć ci jeszcze coś ciekawszego? W momencie gdy pociąg jedzie lokomotywa prowadząca pociąg nie jest częścià składu pociągu. Ale jeśli na stacji pociąg zamykamy i lokomotywę wygaszamy to wtedy już ta lokomotywa wchodzi w skład pociągu bo nie jest czynnym pojazdem trakcyjnym. Próbuję ci pokazać, że definicja próby uproszczonej i składu pociągu jest tak niespójna i pogmatwana, że przewoźnicy biorą sprawy w swpje ręce bo gdybyśmy mieli robić próby hamulców tylko na podstawie instrukcji pociągi jeździły by jak chciały.
Pan Panie Pawle z próby hamulca potrafi zrobić ciekawy film. Pozdrawiam
Niby prosta czynność, a mega odpowiedzialność, świetny filmik poglądowy!
Ciekawy temat. Nieszablonowa metoda na stukanie w koła - kamyki. 🙂
Dzięki, pzdr
Trzeba sobie radzić :)
Wincyj takich filmków "od kuchni"! Wincyj!
Często wagony nie chcą luzować po zmianie lokomotywy.
Wystarczy, że układ stabilizujący ciśnienie w przewodzie głównym był ciut wyżej wyregulowany, niż naszej maszyny.
No albo przed zmianą kierunku jazdy, mechanik użyje tego magicznego przycisku 5,4 bar.
To po obleceniu składu nie ma mowy żeby w normalny sposób wyluzowało.
Zależy jeszcze od wagonów. Bardzo często wagony odstawione przez SM42 są przeładowane :)
Kiedyś uderzaj na instruktora. Potrafisz uczyć ludzi i dobrze komunikujesz się. Dziękuję za materiał!
Nawet gdybym miał taką propozycję to nie wiem czy bym chciał :)
@@850kN nie warto. Dużo biurowej roboty, mniej jeżdżenia. Pewnie zależy od spółki, ale nawet gorsza kasa.
Maszynista Instruktor to nie tylko Mentor, ale i Kontroler. Najgorsze to są dyżury jako M-I - późniejsza jazda do samobójstw (parafrazując pewnego youtubera) 107% wypadków z osobami postronnymi na kolei to samobóje, a 11 na 10 wypadków kolejowych z "konserwami" to wina kierującymi tymi "konserwami".
@@marcinwypych3706 bardziej chodzi o to, że mniej jazdy za nastawnikiem.
@@850kN Czy może Pan powiedzieć jakie trzeba mieć uprawnienia aby wykonywać próby hamulca na towarowych?
Normalnie to po roku oglądania filmów pana Pawła to można zdawać egzamin na maszynistę 😉👍. 👏👏Pozdrawiam
"A gdybym był młotkowym..." Pamiętasz? Trochę się kojarzy! Lubiłem oglądać kiedyś, jak panowie z obsługi- w ten sposób hamulce w pociągach pasażerskich, po łączeniu składów kontrolowali. Za dzieciaka chciałem to robić. Wydawało się wymarzoną pracą :) Tylko sobie chodzisz z młotkiem, stukasz, pociągi oglądasz... Edit bo: 8:30 Czy mnie słuch nie myli? Skręcane szyny? Te nostalgiczne stukanie kół. Coraz rzadsze na PL torach.
Dokładnie jak piszesz :)
Wyluzowany dzwoni jak dzwon :) a całe życie myślałem, że młotkami szukali pękniętych obręczy.
dopiero TERAZ wiem, czemu kiedyś na stacji szedł wzdłuż pociągu "młotkowy" i walił w koła. Sprawdza dźwięk - gdy koło odhamowane, to dźwięk dzwonu, gdy zahamowane, głos stłumiony - TAK panie majster ???
Nie inaczej :)
A to nie jest też tak, że po dźwięku można poznać czy koło (pierścień) nie uległo uszkodzeniu czy pęknięciu? Z tego co słyszałem to po dźwięku można usłyszeć nie tylko odhamowanie.
@@100Pseudonim można także usłyszeć luźną obręcz czy pęknięcie koła.
5 m . 50 s dźwięk jak kurant w starym zegarze . Ale to jest bardzo ważne . Po tym można sprawdzić też czy zestaw kołowy nie jest uszkodzony . Fajny filmik . Pozdrawiam . Wojtek .
Jak hamulec nie chce wyluzować nie zawsze świadczy to o przeładowaniu. Można zahamować awaryjnie, by opróżnić komory w zaworze rozrządczym (zrobić taki reset) i ponownie uzupełnić ciśnienie w przewodzie hamulcowym. Innym sposobem jest użycie odluźniacza i ponownie popełnić PH.
Dokładnie.
Mega odcinek, dzięki wielkie za informacje :)
Witam ! Dość sumiennie to robisz ale przy tej próbie zamiast niszczyć buty wystarczy spojrzeć na cylinder ham. czy tłok jest schowany .Wtedy wagon jest wyluzowany i hamulec ręczny nie jest zakręcony.A przy cysternach jest dość dobra widoczność. Pozdrawiam. Były rewident.
Wyluzowany bardziej ''dźwięczny'', zahamowany , dźwięk bardziej ''głuchy''.Super odcinek. Teraz pogoda jest, gorzej jak plucha, ale czasem trzeba.Duży kciuk go góry za materiał ''od kuchni''.Pozdrowienia p. Pawle .😉👍
Super skład
Ciornyk awansował cię na młotkowego? :D W sumie ja u siebie w pracy też dla odwrócenia monotonności robię zawsze coś innego :) Spacerek po części przymusowy, ale gdyby nie ten tłuczeń... ech i L4 za skręconą kostkę :D
Tak szczerze mówiąc to nawet nie miał bym podstaw by odmówić :]
@@850kN Etat ma swoje wady... do 3 miesięcy na innym stanowisku :D
A pomoc koledze zawsze mile widziana, ale przez kierownictwo niedoceniana.
@@bbzyq teoretycznie traktowana jak zwykły obowiązek. Jednak inaczej podchodzi się do próby jak potrzebuje jej znajomy :)
🙂👍
Pozdrawiam 🖐️🙂
Warto dodać że jesli zahamujemy wagon powinniśmy odczekać 5 minut albo wypalić papierosa wtedy mamy pewność ze układ hamulcowy wagonu jest szczelny
Świetny filmik. Pozdrawiam
Fajny materiał. Jak zawsze
Świetny filmik i instruktaż dla osób niezwiązanych zawodowo z koleją ;)
2:48 takie kartki nie powinny być zabezpieczone przed wodą bo nie wygląda na wodoodporną :D? Czy to tylko 1 z wielu kopi ?
👍👍👍👍👍👍
Piękne dźwięki bajka😊
Wszystko zależy od przewoźnika, ja jako maszynista na osobowych i pospiesznych nie mam uprawnień do żadnej próby hamulca. Jedynie rewident lub ewentualnie kierownik pociągu może taką wykonać.
Witam 👋👋
Czasami przy dużych wachania temperatury wagony zahamowane nie mogą wyluzować ponieważ powietrze w zbiornikach i w całym układzie się zagrzeje. Chłodne powietrze jest gęstsze i pod wpływem zwiększania temperatury się rozpręża co powoduje rozregulowanie zaworów i wtedy taki wagonik trzeba przebić wyższym ciśnieniem. Podczas przebicia ciśnienie robocze w pojazdach się zwiększa po czym bardzo powoli upuszczane jest powietrze do nominalnego ciśnienia 5 bar tak aby zawory rozrządcze nie zareagowały ubytkiem. Każdy zawór ma pamięć ciśnienia. Różne lokomotywy mają inaczej wyregulowane zawory i podczas zmiany lokomotywy może być problem z luzowaniem wagonów. Jesienią kiedy w nocy skład wjedzie do stacji a potem jest uruchamiany przed południem a zbiorniki narażone są na słońce no to wagoniki potrafią nie zareagować mimo ze lokomotywa jest ta sama. Taka ciekawostka
Czy obowiązek próby szczegółowej jest zależny od spółki? W jednej wiem, że robi albo rewident, albo inny uprawniony pracownik (Kierownik, drugi maszynista pełniący funkcję członka drużyny trakcyjnej, kierownik z członkiem drużyny trakcyjnej, członek drużyny trakcyjnej jak nie ma nikogo innego).
Między wartością liczbową a literowym oznaczeniem miary, czyli skrótem lub skrótowcem, stawiamy spację.
Gdzieś zaginęła widocznie :)
Ogledziny techniczne to osobna czynność. Oględziny techniczne może wykonywać rewident. Choć to też zależy od instrukcji pracodawcy.
Maszynista może wykonać próbę uproszczoną i szczegółową. Szczegółową jeśli wcześniej były wykonane oględziny techniczne.
Warunki wykonywania prób określają instrukcję przewoźników.
Tak zgadzam się
Pod warunkiem że ma do tego odpowiednie przyrządy.
@@850kN kolejny raz PAn nie wiesz o czym mówisz o jakich przyrządach mowa ?
Mechanik to sie nachodzi 😮
Nie tak jak rewident...
👍
Witam, mam prośbę. Może udałoby się tak przyziemnie pomówić o budowie taboru?
Ja obecnie jestem w trakcie robienia licencji i jeśli nie sprawiłoby Ci to klopotu to byloby extra 😊 chodzi o omowienie od strony czysto praktycznej. Zawieszenie, układ osi, zderzaki itp. O ściągu już było i wyszło mego 👍
Pozdrawiam serdecznie
Powiem wprost. Jest to temat w którym łatwo o pomyłkę a dzisiejszy internet nie wybacza błędów. Stąd na razie opory. Ale nie wykluczone, że zrobię taki odcinek.
👍🤝
Hello, your video is also very nice, I like it, greetings from the Netherlands
Nice to hear. Thx :) Grtz.
ale traxxy dc3 mają piękne dzwięki pry rozruchu
jak zadzwoniło to myślałem że ksiądz msze odprawia
Też mi się tak skojarzyło :)
Do sprawdzenia hamulca wystarczy zahamować skład upuszczając powietrze z PG o 0,1 Mpa czy wymagane jest hamowanie pełne do 0,35 Mpa ?
Zależy od przewoźnika. Mam sprawdzić czy wagon hamuje, nie pisze jak bardzo :)
Przy uproszczonej próbie hamulca nie ma obowiązku sprawdzania powietrza w przewodzie głównym :)
Rewidenci to tacy panowie z młotkami na baaaardzoooo długich trzonkach, na których mieli nanizane gumowe Oringi ⁉❓
O to to. Te oringi to uszczelki do końcówek przewodów głównych :)
@@850kN Czyli podręczny zestaw naprawczy :)
A ja zawsze myślałem że to jakieś odbojniki, żeby sobie trzonka nie skancerować !
Druga sprawa, to pokazałeś jakie dźwięki wydaje koło zahamowane i zluzowane. A mnie rodzice tłumaczyli, że chodzi o wykrycie dźwięku pękniętej obręczy koła. Zdarzają się tego typu awarie 🤔❓
@@850kN Nie nie , ilość tych oringów oznacza też range ( stopień) rewidenta w strukturze . Im ich więcej na trzonku tym bardziej doświadczony i zasłużony ewident. Fachur pełną gębą :D Ale oczywisicie oringi też się mogą przydać
Próba hamulca wykonana na telefon, a nie radio?
Skąd mam wziąć radio?
nie znam się na kolei, ale taki przegląd wagonów, a nie tylko wagonu ostatniego, to chyba powinien być OBOWIĄZKIEM maszynisty ? No bo jak nie on, to KTO mu to zrobi? A jeśli nie wykryje usterki, to ??? No katalog problemów chyba jest dłuuuuuuuuuuugi, tak ????
Próbę hamulców przeprowadza rewident choćby z tego powodu, że ma szerszy zakres kompetencji od maszynisty w tym temacie. Dopiero gdy on przeprowadzi próbę maszynista bierze wagony pod swoją "opiekę"
Myślałem, że wycofali wózki z resorami piórowymi. miało teraz ich widać
Wózki 1XTA dalej w użyciu :)
Jak nie jakiś pomór, to znowu ptasia grypa.
Po prostu zabrakło piór na resory.
🤣
@@850kN dzieki za odp
Średni pomysł kopać cały pociąg. Szanuj stawy
Nie cały. Tylko te zestawy na których widać, że klocki przylegają do powierzchni tocznej zestawu kołowego.
Co Ty tak cięzko oddychasz ? Koła zapasowe dzwigasz , czy co ? ( żart )
Tak jest jak się jednocześnie mówi i maszeruje po tłuczniu... :)
końca nie widać
Próba hamulca na spadku? Na płozach?
Na hamulcu ręcznym lokomotywy a jeśli nie utrzyma to płoza.
Próba Uproszczona : Sprawdzamy hamulce pierwszy za lokomotywą i ostatni wagon . Tak dokładnie .
Na pewno pierwszy za lokomotywą?
Jestem rewidentem więc wiem że na uproszczonej pierwszy i ostatni wagon się sprawdza
@@ukaszrychter1744 pytanie nie tyle co się sprawdza tylko jak rozumieć przepisy. Pierwszy i ostatni pojazd w składzie pociągu. Teraz pytanie co jest pierwszym pojazdem w składzie pociągu :)
Posłuchaj wiadomo jeśli za lokomotywa mam znów lokomotywę na zimno to wiadomo że sprawdzamy lokomotywę na zimno i ostatni wagon :)
@@ukaszrychter1744 według instrukcji przewoźników sprawdzamy pierwszy i ostatni pojazd w składzie pociągu. Do składu pociągu nie wlicza się czynnych lokomotyw. Więc sprawa jest jasna. Pierwszy i ostatni wagon.
Teraz pytanie. Co jeśli na końcu jest czynna lokomotywa popychająca?
Według tych samych wytycznych nie wlicza się ona do składu pociągu, nie sprawdzamy czy ona hamuje i luzuje mimo, że lokomotywa ta ma czynne hamulce sterowane z lokomotywy prowadzącej.
Dochodzi do sytuacji w której na końcu pociągu jedzie pojazd z niesprawdzonymi hamulcami. Jeśli ten pojazd niewyluzuje nie ma winnych w takim przypadku :/
Nie boi sie pan chodzic kolo tego pociagu przy dprawdzaniu hamulcy gdyby np obok jechal pociag i pana wciaglo
Taka praca. Jak jedzie obok pociąg zwyczajnie schodzimy z torów. Trzeba o siebie dbać...
1:12 Dlaczego zagrożenie?
+1
W momencie gdy wszystkie wagony ustawione na P wyluzują wagon ustawiony ma G będzie jeszcze luzował. Łatwo wtedy porwać pociąg.
Świetny film dla pasjonatów 😊
A nie pierwszy i ostatni powinno się sprawdzić?
Pierwsz i ostatni pojazd w składzie pociągu. A pierwszym pojazdem jest... ?
@@850kN tak napisane? Ostro nie zwróciłem uwagi, aż muszę sprawdzić 🧐
@@szumel15 sprawny hamulec ma mieć pierwszy i ostatni pojazd w składzie pociągu. Pierwszym pojazdem jest lokomotywa.
Gdyby był zapis mówiący że pierwszy i ostatni wagon w składzie pociągu musi mieć czynny hamulec mielibyśmy ciekawą sytuację w przypadku pociągów popychanych. Nie wspomnę już o składach pasażerskich typu Push-pull.
@@850kNmasz na myśli że trzeba by było sprawdzić 3 pojazdy?
@@wlocek369 jeśli byłby wymóg sprawdzania hamulca ostatniego wagonu a nie pojazdu w składzie to w przypadku pociągu popychanego nie sprawdzał byś czy lokomotywa popychająca hamuje i luzuje. A hamulce tej lokomotywy są sterowane przez lokomotywę prowadzącą pociąg.
Szczegółową próbę też możesz wykonać.
Można już szczegółową robić beż papierów rewidenta? 😮
Szczegółową jesli są oględziny zrobione wczesniej
@@PatrykKotlewski i już lawina pytań: kto i na jakiej podstawie dokumentuje dokonanie oględzin technicznych? Maszynista bez papierów rewidenta nie może tego zrobić, czyli do OT tak czy owak jest potrzebny rewident?
@@Rinkashimikito1 w zależności od rewidenta wpisuje on na karcie tekst w stylu oględziny techniczne wykonano i cyk podpis pieczątka.
Z zasady każda pierwsza próba szczegółowa wykonana przez rewidenta jest z oględziami.
Oględziny wykonuje rewident taboru.
Ma to sens!
Może wykonać ale jeżeli maszynista nie ma uprawnień rewidenta to co z oględzinami technicznymi wagonów?
A kto mówił tu o oględzinach. Mówię tylko o próbie szczegółowej lub uproszczonej. 😊
Maszynista też jest rewidentem taboru jeżeli np pojazd się rozkraczy albo doszło do przesunięcia obręczy no to też wykonuje obowiązki rewidenta. Co ciekawe w Gdyni ma miejsce sytuacja kiedy maszynista wykonuje próbę a drugi maszynista jest rewidentem i się wpisuje na kartę próby hamulca. Cięcie kosztów.
@@PatrykKotlewski ja mowię o oględzinach bo to jest nieodłączny element próby szczegółowej
@@michajurkowski8163 Oględziny nie są odłącznym elementem PS. Owszem jak wyprawiasz pociąg ze stacji początkowej wykonujesz PS + OT. Ale jeśli pociąg zatrzymany gdzieś na szlaku ponownie się uruchamia i wymagana jest PS - wtedy już nie potrzebujesz OT. Więc maszynista jesli pojazd wyposażony jest w manometr ciśnienia PG, możę wykonać PS.
No i wacha pojechała do naszych "przyjaciół" 🔱🔱🔱
Skąd wiesz gdzie pojechała?
Próba uproszczona sprawdza się pierwszy i ostatni wagon czy luzuje i hamuje, a nie tylko ostatni... dodatkowo w wagonie z wyłączonym hamulcem nastawa hamulca powinna byc na P.
Rozpisanie próba na filmie szczegołówa jest słaba, bo ogólne za bardzo, a próba uproszczona juz nie wspominam... jak możesz nie sprawdzać 1 wagony za lokomotywą. Masz brak wiedzy elementarnej.... Jak nie możesz zrobić oględzin, to jak na ASDEKu zrobisz oględziny gdy cie wychwyci, nie pójdziesz do wagony i bedziesz wołał rewidenta ?
Próby szczegółowej nie możesz wykonać jako maszynista ? Wiesz co to próba szczegółowa ? NIE! skoro głupoty opowiadasz.... Nawet jako maszynista możesz zrobić oględziny techniczne jeśli jesteś po przeszkoleniu, o czym mówi ustawa o transporcie kolejowym.... Niestety tak to jest jak coś wiesz ale nie do końca, a amatorzy to łykają jak pelikany...
Ps. robisz próbe uproszczoną źle, i jeszcze sprawdzasz jak się toczy skład... Słabo Panie kolego... Napisz w jakiej firmie robisz żebyśmy się mogli pośmiac ?
Zadam ci tylko jedno pytanie. Pierwszy wagon czy pierwszy pojazd w składzie pociągu?
I właśnie cała twoja wiedza upadła.
Napisz na jakim stanowisku na kolei pracujesz... Wszyscy chcieli by się pośmiać.
@@850kN Rozjaśniam i wyjaśniam wszystkim, którzy łykają głupoty jak pelikany, Pana tworzącego filmy.
Instrukcja PKP PLK - Ir1 paragraf 18.
"jeżeli podczas uproszczonej próby hamulców stwierdzono, że hamulec pierwszego lub ostatniego pojazdu kolejowego składu pociągu" ---- Składu pociągu!! Czyli czego ? lokomotywa jest składem pociągu ? Tego nawet Pan nie wiesz?
Mało? proszę bardzo dalej:
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY1)
z dnia 26 kwietnia 2019 r.
"w § 19 w ust. 3 pkt 5 otrzymuje brzmienie:
„5) jeżeli podczas uproszczonej próby hamulców stwierdzono, że hamulec pierwszego lub ostatniego pojazdu kolejowego składu pociągu albo hamulec pierwszego lub ostatniego członu zespołu trakcyjnego nie hamuje lub nie odhamowuje.
Wstyd, wstyd i jeszcze raz wstyd !!! Może jakiś instruktor z Lotosu to przeczyta i Pana doszkoli...
ten się smieje, kto się smieje ostatni...
@@Instruktor15000 w czytaniu instrukcji jesteś dobry choć czytasz nie to co cię interesuje. Definicję składu pociągu masz w Ir9 a nie Ir1. Ale nie w tym problem.
Problem w tym, że według tych definicji a także i twoich przytoczonych paragrafów próbie hamulców nie podlegają pojazdy trakcyjne a tylko wagony.
Wszystko jest dobrze dopuki nie wstawisz na koniec lokomotywy popychającej. Według twojego toku myślenia podczas próby hamulców pociągów popychanych nie sprawdzasz czy ostatni pojazd hamuje a czy hamuje ostatni wagon. Ruszasz na szlak nie sprawdzając hamulcy lokomotywy popychanej.
Brawo.
W przepisach mówiących o próbie hamulców są potężne niejasności dające duże pole do własnych interpretacji. A tego być nie powinno.
Dobrze mówię?
@@850kN Ja przytoczyłem paragraf z ir1 tam tez jest to zawarte, otwórz Pan, a się dowiesz... Próbie uproszczonej podlegają pojazdy w składzie pociągu. Lokomotywa popychając idzie jako czynny pojazd trakcyjny, wiec nie wchodzi w skład pociągu... na karcie próby ostatni wagon w składzie pociągu przy popychającej lokomotywie wpisujesz lokomotywe czy wagon ? jeśli lokomotywe jest to oczywiście błąd, ma być wagon. co do definicji:
" Skład pociągu - zestawione pojazdy kolejowe bez czynnego pojazdu trakcyjnego przygotowane do pociągu lub znajdujące się w nim". Więc lokomotywa popychana do czynny pojazd... Ręce mi opadły Panie drogi... Niejasności są ale tutaj wszystko jasno opisane...
@@Instruktor15000 czyli jeśli mamy lokomotywę popychającą nie sprawdzamy czy ona hamuje i luzuje... Super.
A powiedzieć ci jeszcze coś ciekawszego?
W momencie gdy pociąg jedzie lokomotywa prowadząca pociąg nie jest częścià składu pociągu. Ale jeśli na stacji pociąg zamykamy i lokomotywę wygaszamy to wtedy już ta lokomotywa wchodzi w skład pociągu bo nie jest czynnym pojazdem trakcyjnym.
Próbuję ci pokazać, że definicja próby uproszczonej i składu pociągu jest tak niespójna i pogmatwana, że przewoźnicy biorą sprawy w swpje ręce bo gdybyśmy mieli robić próby hamulców tylko na podstawie instrukcji pociągi jeździły by jak chciały.
👍