FreeCAD tutorial 2 - řemenice CZ

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 20 лис 2015
  • Tentokrát jsem si připravil nějakou tu vychytávku. Použijeme makro pro snadnější vytváření často používaných akcí. Vymodelujeme si řemenici pomocí orotování a uděláme do ní díru pomocí funkce vytváření děr z náčrtu. Nakonec díru znásobíme pomocí funkce kruhové pole.

КОМЕНТАРІ • 35

  • @shlukyy
    @shlukyy 7 років тому

    Dik za video,velmi pomohlo,lebo som bol z toho total mimo :) Zacal som sa ucit CAD kvoli CNC.

  • @pavelfoltynml
    @pavelfoltynml 5 років тому

    Kdysi ve škole nás v informatice učili, ať makra nepoužíváme. Nepamatuji si již proč, ale tentokrát jsem to zkusil a jsem rád, že jsem si to před vymazáním řemenice a znovuvytvořením pomocí makra uložil, protože to kompletně rozházelo vazby. Zůstanu u starého a osvědčeného copy/paste systému. Ale jinak díky, je to super, jsem nový odběratel a jsem rád že jsi hned na začátek zvolil trochu komplexnější věci. Jen tak dál.

  • @silvestrfilm
    @silvestrfilm Рік тому

    Díky moc .. pomohlo 🙂

  • @jiricasek7932
    @jiricasek7932 3 роки тому

    Zdravím, a díky za super videa. Můžu zde mít pár otázek?
    Zkoušel jsem si pomocí rotace vytvořit misku (svislý okraj prohnutý, proto jsem nevolil nastroje jako válec, nebo tak.)
    Vytvořil jsem "L", kdy vodorovná čárka je poloměr a svislá (prohnutá) je stěna misky.
    1/ pokusil jsem se o rotaci a hází to hlášku "Links go out of the allowed scope"
    Tu hlášku jsem vyřešil, ale nepřišel jsem na to, kde byla chyba. Nyní teda mám misku, ale můj další dotaz.
    2/ "L" jsem vytvořil normálníma dvěma čárama ve sketcher. Otázka zní na tloušťku stěny misky. Sice jsem našel nastavení tloušťky "line", ale nezdá se, že by to zvětšovalo stěny misky.
    Děkuji

  • @vojtechholubcik7561
    @vojtechholubcik7561 4 роки тому

    Nainštaloval som 18.3 program pracoval nekorektne tj. nevezbil sa obrázok , pri hlavných čiarach neboli malé čiaročky. 18.4 tak isto nevezbil dal som 17 tá vezbila , dal som nanovo súčasne s 17 kou verziu 18.4 a ide korektne. S programom neni ťažké modelovať a kresliť keď funguje korektne . keď nevezbí obrázok sa pri kotovaní rozsípa. Keď to nevezbilo remenicu a hlavne elipsu nebolo možné nakresliť. Dobré návody sú aj na oficialnej stránke freecadu cez googlechrome sa to dá preložiť mne to hodne pomohlo.

  • @sauferts.r.o.338
    @sauferts.r.o.338 Рік тому

    Zdravím, můžete mi prosím poradit? Dělám model hvězdářské kopule, již mám hotovou konstrukci dřevěných vazníků a potřebuji na vazníky vytvořit plochy. Díky za pomoc

  • @michalkrasny6167
    @michalkrasny6167 5 років тому

    Super video děkuji. Ale moc mi to nefunguje. Když chci vytvořit kapsu, tak mi to píše,že není aktivní těleso. Zůstal jsem na tom viset a nemůžu dál.Nebyla by rada? verze 0.17

    • @suczy6961
      @suczy6961  5 років тому

      Michal Krásný pokud jste zadal tvorbu náčrtu ve workbench “Part design” nemel by s tím být problém, jelikož se tělo již automaticky vytvoří. Je to naznačeno takovým modrým trojrozměrným “L” vlevo nahoře ve stromové struktuře modelu. Dále pokud označujete klasicky stěnu toho dílu a opět v ní pomocí náčrtu v “Part design” vytvoříte tvar který chcete odebrat, nemělo by to dělat problémy.

    • @miroslavmoc3835
      @miroslavmoc3835 4 роки тому

      @@suczy6961 Asi odpovídám pozdě, vzhledem k přechodu na jiný operační systém jsem byl nucen přejít i na FreeCAD, takže se učím také. Mám verzi 0.18 a pokud postupuju přesně podle videa, když udělám sketch přes "Part design" pak se přepnu do "Part" a orotuji tak se nezmění "Body" na "Revolve" - v této chvíli mi makro, které jsem zkusil též zaznamenat, po vymazání všech kroků nefugovalo a zastavilo se na sketchi s rozhozenými vazbami. Pro vytvoření dalšího sketche označím rovinu na tělese, přepnu se do "Part design" a vytvořím sketch, přičemž vyběhne okno, ať si vyberu, jestli to vytvoří závislou či nezávislou kopii. Pro vytvoření díry, tedy kapsy, mi to hlásí, že nelze provést, protože není aktivní těleso, ze kterého by mohl být vybrán materiál. Pokud to orotuji přímo v "Part designu" tak již funguje vytvoření děr, jak má. Tady je příklad toho, že novější verze fungují jinak, než starší, ale to není chyba, to je vývoj, pořád se to zdokonaluje, což je dobře. Díky za videa, jsou super k tomu, abych se mohl více seznámit s programem a pak ho používat ke spokojenosti.

    • @suczy6961
      @suczy6961  4 роки тому

      @@miroslavmoc3835 Je to tak, nové verze se hodně posunuly a práve "Part design" se hodně posunul a přibyli do něho funkce které dříve byly třeba pouze v "Part". Musel bych stará videa znovu natočit, protože do budoucna už pravděpodobně nebudou tak velké změny ve struktuře tvorby dílu. Jinak jak píšete že třeba makro nefunguje, tak proběhly změny ve "Sketcher" a automaticky když budete otevírat model udělaný ve staré verzi FC bude Vám "Sketcehr" házet kolizní vazby. Ty ale lze nechat automaticky smazat při otevření náčrtu. Toto bude pravděpodobně chyba u toho makra že se Vám to rozhodí. Dále, pokud Vám hází chybu že není aktivní těleso, tak to je kvůli tomu, že vytváříte model (třeba pomocí funkcí v "Part") ale tyto modely nepřísluší žádnému "Tělesu-Body" (proto to také nabízí závislou... kopii). Pokud takovou kopii vytvoříte, automaticky se vytvoří i "Body" ale to není označeno, tedy musíte dvakrát na něho kliknout aby řádek celý zmodral a teprve tehdy vytváříte další prvky v tomto tělese. Je to proto, že v jednom souboru můžete mít více "Body" a program by pak nevěděl ke kterému má daný prvek přiřadit. Ale když koukám jak píšete, tak jste na to asi už stejně přišel sám.

  • @martinprochazka4717
    @martinprochazka4717 5 років тому

    Ahoj, nějak nechápu k čemu je to makro dobré nebo lepší než uložený objekt? uděláš více videí?

    • @suczy6961
      @suczy6961  5 років тому +1

      Makro je obecně nějaký "menší skript" pomocí kterého lze automatizovat nějaké akce. Navíc lze zpětně upravovat kód a vytvářet tak celkem komplexní výtvory. V addon manageru je spousta maker na nějaké třeba obyčejné úkony, které lze definovat třeba klávesovým zkratkám. Ve své podstatě to možná nemusí být pro mnoho uživatelů k ničemu. Ve videu jsem se snažil pouze poukázat na tuto zajímavost. Samozřejmě že uložený dokument je naprosto legitimní a správné řešení. Na toto téma už nemám v plánu nic točit.

    • @martinprochazka4717
      @martinprochazka4717 5 років тому

      @@suczy6961 diky. Video super. Ja myslel spise vice tutorialu obecne. Ne o macru. Ja se blbe vyjadril

    • @suczy6961
      @suczy6961  5 років тому

      @@martinprochazka4717 Slibil jsem, že chci natočit něco komplexnějšího, ale nějak mi nevychází čas. Jinak se snažím alespoň točit návodová videa když si někdo s něčím neví rady. Dostal jsem i náměty co by zajímalo další kolegy, snad se k tomu nějak dostanu.

  • @mareknovakracing1096
    @mareknovakracing1096 5 років тому

    ahoj, mam problém že když chci vytvořit tu díru v řemenici, tak mě to vůbec nepustí abych si vybral ten sketch a nezobrazuje se mi na ty rovině. díky

    • @suczy6961
      @suczy6961  5 років тому

      Jestli to dobre chapu, tak ta plocha se vubec nezvyrazni pri prejeti kurzoru zlute a pri kliknuti se neprepne barva na zelenou? V tom pripade teda presne nevim co by to mohlo byt. Co pouzivas za verzi...?

    • @matejhejny3731
      @matejhejny3731 5 років тому

      @@suczy6961 Videa super, dosti usnadňuješ práci lidem díky ti. Jen k tomu problému o kterém psal kolega výše, tuším že mám stejný problém. Danou část tělesa bez problému označím, ale jakmile chci přejít do nákresu oznámí mi toto: Potřebujete stěnu jako plochu pro náčrt! Mohl bys prosím poradit? Předem děkuji

    • @suczy6961
      @suczy6961  5 років тому

      @@matejhejny3731 Odpovídám pozdě, ale třeba to ještě k něčemu bude. Jestli postupuješ přesně podle návodu tak mě napadá pouze jedna požnost čím by to mohlo být. Máš na 100% u prvního náčrtu, který pak orotuješ, tu úsečku co pak vytvoří požadovanou stěnu, svislou (musí tam u ní být svislá vazba)? Pokud ne, tak po orotování vznikne kuželová plocha a na zakřivené plochy nelze dělat náčrty, protože program neví přesně ve které pozici ten náčrt udělat.

  • @jirimalina8094
    @jirimalina8094 7 років тому

    Dobrý večer, předně super seznamovací prezentace. Chci poprosit o pomoc, mám freecad 0,16, ale nemá, nebo nejsem schopen najít ikonu na pomocné čáry. prosím o pomoc, děkuji :-)

    • @suczy6961
      @suczy6961  7 років тому

      Občas se může stát, že se celý nástrojový panel v daném workbench nevejde na obrazovku, ale zachovává původní rozložení (uživatel si může myší panel přetáhnout kam se mu to hodí pomocí teček na rozhraní jednotlivých panelů). Zároveň někde u kraje monitoru bývá taková dvojitá šipka po jejímž rozkliknutí se zobrazí zbylé funkční ikony. Další možností a to jednodušší je klávesová zkratka, nejdříve stisknout C a následně M.

    • @jirimalina8094
      @jirimalina8094 7 років тому

      Dobrý den, děkuji. Bohužel vše (nástrojový panel) mám rozbalené a nic. Při použití klasové zkratky po ať už označení čáry celé, nebo jen vrcholy se mi objeví "vyberte dva nebo více vrcholů z náčrtu". Přemýšlím o znovu nainstalování případně nainstalování 0,15. Ještě jak psal kolega už se mi párkrát stalo, že v průběhu zadávání rozměrů se najednou sám od sebe celý výtvor obrátil o 180 st, případně je do nějaké vykřivené polohy, nebo vzhůru nohama. Bohužel se mi jí nikdy nepodařilo dát zpátky, buď zrcadlová nebo je mřížka na druhé straně. Pak bych ještě chtěl poprosit, při nahrávání do makra jsem ukončil jak jste popisoval, ale po rozbalení se ukázal jen obrysový model. Pořád v tom tápu a jsem začátečník, tak se omlouvám za tolik dotazů, možná i úsměvných. Ještě jednou děkuji.

    • @jirimalina8094
      @jirimalina8094 7 років тому

      Zkusil jsem, zatím bezvýsledně. To otočení se udělá samo od sebe. Řemenici jsem nakonec dodělal tak, že jsem si pomohl normální úsečkou a tu pal vymazal, uložil bohužel bez dvou vazeb. Nakonec jsem ji takto dodělal. Teď se morduji :-) s vidličkou part 3. Tam mi nejde úplně stejně jak kolegovy přihodit hranu spojenou s geometrii. Zavazbil jsem to na osu. Vysledek byl takový, že jsem měl ten šestihran mimo vidličku. Domnívám se že problém byl při přechodu do Part designu a v něm špatně zvolená osa (vám to tam skočilo automaticky, já musel nastavovat osy). Zkoušel jsem všechny tři osy, ale vždy byl objekt mimo kříž. Potom byl šestihran vlastně mimo "L".

    • @jirimalina8094
      @jirimalina8094 7 років тому

      Tak jsem tu 0,16 odinstaloval a dal místo ní 0,15. Uvidím jak to půjde, každopádně tam ta ikona je.

    • @jirimalina8094
      @jirimalina8094 7 років тому

      Tak v té 0,15 jde super. Jsem na part 4 a vidím, že jste šel do 0,16. Tak teď jste mě dostal :-))) Jaká je vaše rad,a zůstat u 0,15 nebo zkusit natáhnout znovu tu 0,16.

  • @stefancicak40
    @stefancicak40 8 років тому

    Ked kreslím kružnicu na výrez toho otvoru nikdy ju nevidím. Vždy je ako keby z druhej strany.

    • @suczy6961
      @suczy6961  8 років тому

      Pokud tu kružnici kreslíte v rovině té řemenice, měla by být vidět. Pokud vidět opravdu není, pak je tu možnost vypnout si zobrazení celého objektu (levý horní roh nabídka v přeškrtnuté krychličce), nebo nastavit průhlednost objektu (ve stromové struktuře pravým myšítkem a v nabídce "vzhled"). Může to být samozřejmě chyba vykreslování programu (záleží co máte za verzi, 0.15 fungovala dobře a byla stabilní)

    • @stefancicak40
      @stefancicak40 8 років тому

      Ďakujem vyskúšam riešil som to aj tak ze som naklonil remenicu a zmenila sa farba odtienu a bolo to vidieť

  • @Vitamvd
    @Vitamvd 4 роки тому

    Ten program má tak debilní ovládání! Koho napadlo vymýšlet znovu kolo?

    • @suczy6961
      @suczy6961  4 роки тому

      Vitamvd prvně díky za komentář. Druhak s tímto postřehem jděte spíše za vývojářema. A za třetí, v jakém jinéma cadu jste pracoval? Pravděpodobně byste věděl, že tento cad se liší ovládáním minimálně a pokud se vám nepozdává funkcionalita i přesto že je program zdarma, zkrátka zvolte jiný, který je také za 0 peněz ;)

    • @Vitamvd
      @Vitamvd 4 роки тому

      @@suczy6961 Abych začal postupně, tak CADy jsem měl 2007 až po nynější 2019. A tak mě ta minimální odlišnost docela zaujala... Vždyť při zadávání úsečky nemůžu hned definovat její délku! Vždyť je to základní funkce. Další věc která mne zaráží je absence tlačítka zpět. Proč musím špatný tah hledat v levém sloupci, místo toho abych jen klikl bočním tlačítkem myši abych se dostal o krok zpět? A můžu pokračovat dál, třeba proč se automaticky nenapojují body, nefungují běžné klávesové zkratky atd... Ale je to zadarmo :)

    • @suczy6961
      @suczy6961  4 роки тому

      Vitamvd ano, netvrdim, ze to je funkcionalitou na urovni cadu za tisice az desetitisice korun rocne. Nicmene zrovna co pisete bych nenazval objevovanim kola. Takto totiz fungovalo ovladani z pocatku u kazdeho cadu a postupne se tam pridavala tato pohodlnejsi funkcionalita. Jak rikam, pouzijte neco jineho. Navic popisujete hlavne funkcionalitu tvorby nacrtu a zrovna na tomto wirkbench pracuje 1 programator ve svem volnem case zadarmo, sem tam mu nekdo s necim pomuze. Odobne tyto skutecnosti beru v potaz, ale samozrejme souhlasim, ze k plcenym cadum je jeste kus cesty. :)

    • @Vitamvd
      @Vitamvd 4 роки тому

      @@suczy6961 Nejsem ajták, nevidím ten background. Tak proto možná moje tvrdší reakce. Opravdu mě dokáže naštvat, když chci vytáhnout úsečku, napíšu 20 + enter, a místo délky úsečky se mi posune obraz. Dále že se nechytají koncové body, systém nepomáhá dodržovat tečnost nebo vodorovnost čar, vše musím dodělat dodatečně až po hrubém náčrtu. To dost zdržuje, stejně tak nepochopitelná absence kroku zpět.

    • @suczy6961
      @suczy6961  4 роки тому

      @@Vitamvd chapu, nevim jestli tyto funkcionality jsou v planu, nemam podrobne nastudovany plan vyvoje. Kazdopadne vodorovnost a svislost jde v nastaveni zapnout, aby se cary defaultne prichytavaly do techto pozic (tecnost tam teda neni).