Architekturą zainteresowałem się przez pewne analizy budynków na niearchitektonicznym profilu na instagramie, ale to właśnie wasz kanał dał mi takiego solidnego kopa i wepchnął mnie w tę dziedzinę. Opisy styli, trochę chronologii, przedstawienie konkretnych budynków, ciekawostki, czy zwracanie uwagi na rzeczy nie zawsze oczywiste. Ogólnie przybliżanie tematu, nie unikając przy tym panicznie fachowego języka, ale opowiedziane w przystępny, dynamiczny sposób, zamiast po prostu stania przed kamerą i suchego wykładu. Świetny kanał i często tu wpadam gdy chcę aby ktoś wytłumaczył mi coś pod innym kątem niż powiedzmy Broniewski, z którego książki głównie czerpię wiedzę. Wielkie dzięki
Jestem zachwycony Twoim kanałem. Bardzo merytorycznie a mimo to ciekawie. Twoje ciekawostki oraz sposób narracji bardzo mi się podobają. Nie mam zielonego pojęcia o architekturze, więc duży plus za to, że opowiadasz w tak przystępny sposób. To jest mój pierwszy komentarz na youtube. Chciałem napisać coś miłego (oglądam Twoje nagrania od dawna i zero feedbacku jak dotąd) ale widzę, że moja opinia nie jest odosobniona. Gratuluję talentu, pasji. Moim zdaniem tworzysz najlepsze materiały w tym serwisie. Pozdrawiam serdecznie!
Panie Radku, to co Pan robi jest fenomenalne. Słucham zawsze z zapartym tchem! Od razu mam skojarzenie z programem telewizyjnym "Piórkiem i węglem" prowadzonym przez prof. Wiktora Zina. Gościł na antenie co dwa tygodnie, poczynając od roku 1963, przez blisko 30 lat. Program polegał na tym, że prowadzący przybliżał widzom osiągnięcia architektury polskiej i zagranicznej, ilustrując jednocześnie wykład rysunkami węglem. Teraz Pan robi to samo, ale jeszcze lepiej, ciekawiej i przystępniej. Robi Pan piękną robotę popularyzując architekturę! Brawo
Studiuję budownictwo, ale od zawsze miałem zamiłowanie do sztuki a Pana kanał genialnie pomaga mi uzupełniać listę miejsc do zobaczenie. Świetna robota!
Wpadłem tu przypadkiem, niespecjalnie jestem fanem architektury. Okazuje się jednak, że opowiadasz o tym tak fantastycznie, że klikam w kolejne filmy :)
Na film (o latarniach na dachach starówki) trafiłem przypadkiem - lubię ciekawostki. Wciągnął mnie tak, że zacząłem oglądać kolejne. Właśnie tak powinno robić się tego rodzaju filmy ( o historii, ciekawostkach, tematach z którymi rzadko mamy styczność na codzień). Są świetne. Ciekawie opowiedziane i pokazane. Z przyjemnością obejrzę te co ukazały się do tej pory i czekam na kolejne.
Panie Piotrze! Uwielbiam Pana filmy. Nie znam sie na architekturze ale opowiada Pan w sposob zrozumialy, wywazony, logiczny z nawiazaniem do roznych historycznych postaci I ciekawostek. Charakterestyczny bit I dobre oko kamery Sz.P. Natalii (jak dobrze pamietam) to juz wizytowka sklaniajaca do subskrybcji. Nie moge sie doczekac jak na swieta pojade do krakowa I pokaze moim dzeciakom kosciol sw. Katarzyny, wczesniej ogladnawszy Pana film. Pozdrawiam z Londka
Czyli Pan jest rokokowo-renesansowy. Niewymuszona elegancja, fantastyczna lekkość wypowiedzi podparta gruntownym i wszechstronnym wykształceniem! Chapeaux bas!
Bardzo ciekawe i obfitujące w treść materiały. Rzadko na jutubie pojawia się kanał reprezentujący tak wysoki poziom - merytoryczny, językowy, ale też realizacyjny. Gratulacje. Oby takich inicjatyw, realizowanych przez znających się na swoim temacie ludzi, było w zdominowanym przez głupotę internecie coraz więcej.
Żałuję że dopiero teraz odkryłem ten kanał. Świetna robota! Mam nadzieję że w najbliższych latach zostanie poruszone art deco - mój ulubiony styl architektoniczny, a niestety nie występujący w Polsce.
Bardzo dobry odcinek ,jeden z najlepszych kanałów na polskim youtube . Jestem studentką architektury i wasz kanał bardzo nadrobił mi zaległości z hap na studiach. Zawsze polecam go osobą z roku i moim znajomym , którzy dzięki wam pokochali architekturę.
Drogi Radosławie. Denerwują mnie twoje filmy! Za każdym razem kiedy je oglądam czuje złość, dlaczego w szkole nie potrafią tak przedstawić stylów jakie panowały w różnych okresach historii!? Nie potrafią zaciekawić tą tematyką tak jak Ty to robisz!? Uwielbiam twoje filmy. Dzięki nim inaczej patrzę na historię i na wygląd miast. Tak trzymaj!!
Nigdy szczególnej uwagi nie zwracałem na tę bezę... mimo tysięcy spacerów, które odbyłem na Starówce; ad vocem Fontany i Baroku, to od zawsze i chyba na zawsze w mym sercu Pałac Pod Blachą będzie stanowił numero uno... ;) Szczere wyrazy uznania za kunszt oraz warsztat retoryczny, umiejętność przekazu treści tak, aby nie znużyć jest sztuką, doprawdy gratuluję i żywię nadzieję, iż kanał zdobędzie uznanie wśród publiki na adekwatnym poziomie, co poziom przekazu prowadzącego (tj baaardzo wysoki). Polecający się łaskawej pamięci, Parys.
A ponadto jego (pałacu) usytuowanie obok Placu Zamkowego, ale jednak obok, a nie przy nim sprawia, iż po prostu jest omijany przez turystów, a niestety tłuszcza zawsze przeszkadza w tym, aby jakiekolwiek miejsce zobaczyć w pełnym jego blasku, ergo tym bardziej Pałac Pod Blachą jest swoistą wisienką na torcie na Starówce.
Zawsze po każdym odcinku odczuwam niedosyt, robisz filmy w bardzo ciekawy sposób spokojnie mogły by trwać po 30 min :) co do kamienicy świetna zawsze uwielbiałem i uwielbiam kamienice, zwłaszcza te przedwojenne szkoda że wojenna zawierucha a później PRL zniszczyły wiele perełek nie tylko w Warszawie ale i w calej Europie. U nas w Szczecinie też jest sporo, ciekawych kamienic ale chyba zdecydowana większość to secesja (tak mi się wydaje) zwłaszcza ta przy Św. Wojciecha gdzie przed wojną mieszkała elita ówczesnego Stettina ( www.google.pl/maps/@53.4263153,14.5477672,3a,81.2y,101.31h,92.96t/data=!3m6!1e1!3m4!1sfzv7tq0s50la8bGG3FbSjw!2e0!7i13312!8i6656 )
Tyle pięknych kamienic w Polsce, a po obejrzeniu tak świetnie przygotowanego wykładu, to pewnie każdy by chciał posłuchać o jakiejś interesującej w swoim mieście. Jeśli o mnie chodzi to olbrzymie wrażenie zrobiła na mnie kamienica Margarety Grüder w Poznaniu ("trzeci zamek"?;)
Kiedyś trochę się interesowałam architekturą, a bardziej po prostu niezbyt świadomie zachwycałam. Odkąd zaczęłam oglądać ten program, to stałam się 'architecture-addicted' 😃 wciąż żaden ze mnie znawca, ale staram się poszerzać wiedzę, jak mogę:) ale też chętnie obejrzałabym więcej materiałów nt malarstwa:) pozdrawiam.
jaki wiosenny żartowniś :) ciekawe co sprawiło, ze miałeś tego dnia wyśmienity humor. cudownie się ogląda (jak zawsze), a dziś było jeszcze zabawnie i lekko pozdrawiam ciepło i dziękuję za wszystkie Wasze filmy
Kamienica Siedmiu Elektorów zawsze spoko. ;) Pozdrowienia z Wrocławia! A mógłbyś rozwinąć temat, dlaczego nie powinno się porównywać budynków z różnych miast? Uzasadnienie może być ciekawe, tym bardziej dla mnie, która zwiedzając różne miasta, często mam skojarzenia z budynkami, które już znam i nie potrafię się oprzeć przyrównywaniu zarówno całych dzielnic, jak i poszczególnych budynków do siebie.
Warto zauważyć że o ile na elewacji to jest odrębna kamienica, to w środku okazuje się że zarówna ona, jak i sąsiednia Johna to jeden budynek. Po odbudowie w jednej mieści się klatka schodowa i małe pomieszczenia (np. ubikacje), a w "drugiej" np. duża sala wykładowa z widokiem na plac Zamkowy. Widać to po oknach umieszczonych dokładnie na tych samych wysokościach. Kiedyś były kompletnie "niezsynchronizowane", co widać na przykładzie obrazu Canaletta.
też moja ulubiona w Warszawie. Ja uwielbiam ten podział okien i to że są podwójne. I ta lekkość w detalu. Ciekawe jak by wyglądało całe miasto Rokokowe :D
Bardzo podoba mi się porównanie rocaille do muszli z grzebieniem i ogniem w lodzie 😆 Ale nie tylko to mi się podoba ;) filmik jak zwykle mega ciekawy :)
Kiedy byłem bardzo młody, to moim "ulubionym budynkiem" na Krakowskim Przedmieściu był sąsiedni, narożny (kamienica Johna). A to dlatego, że na parterze znajdował się bar (bodajże) "Poziomka". Straszna "żulernia" (od słowa "żul" czyli - pijaczek), ALE! Pracowała tam pani, która sprzedawała młodzieńcom w wieku "pre-dowodowym" piwo "Królewskie", lub słynne "wino owocowe-białe-słodkie" "Okęcie" nie pytając o nic. A wiadome, jak zapewniał znany ówcześnie w środowiskach "gitolsko-ferajnowych" slogan "reklamowy": "Szybki orgazm, mocne pchnięcie/ da ci tylko żur "Okęcie"!
7 років тому
Świetne :) I mówi to technik oraz totalny ścisłowiec :)
Świetny odcinek, zawsze mnie zastanawiało, co mieści się w środku takich kamienic w zabudowie staromiejskiej, nie tylko w Warszawie, ale też innych dużych miastach, czy mieszkają tam ludzie, są siedzibami firm, czy może stoją puste?
Odcinek jak zawsze mi się podobał :) Miałabym jednak taką prośbę, panie Radku, o odcinek dotyczący studiów, albo chociaż o odpowiedź w komentarzu :) Architektura bardzo mnie interesuje, marzy mi się projektowanie przestrzeni miejskiej, ale nie jestem pewna czy są to studia dla mnie. Słyszałam i też czytałam na różnych forach jakoby architektura była tylko dla ludzi o stalowych nerwach, bardzo ciężko przejść przez studia a potem znaleźć pracę, albo że zupełny brak perspektyw pracy w zawodzie, przynajmniej w Polsce. I właściwie jaka praca może po tym czekać? Czy jest to tylko praca w biurze architektoniczym? Jakie są właściwie możliwości? I co oferują studia? Do czego będziemy zdolni kończąc ten kierunek, tzn co możemy zaprojektować a czego nie? Jeśli jest coś jeszcze z czego się najczęściej nie zdaje sprawy to też bym prosiła o dodanie. Oraz jakie uczelnie pan może polecić (w Polsce lub za granicą), ewentualnie odradzić? pozdrawiam i życzę powodzenia w dalszym prowadzeniu tego wspaniałego kanału :)
Ład przestrzenny - może takie zagadnienie zainteresowałaby kogoś tutaj? Fajnie, że na kanale widać różnorodną tematykę. Odcinki nastawione na historię, architekturę mniej mi się podobają, raczej kwestie związane z szeroko pojętą urbanistyką są bliżej mojemu sercu. Jednak nie mogę ci odebrać tego, że to co robisz, robisz znakomicie. Świetna realizacja :)
w Krakowie też by sie kilka budynkow secesyjnych znalazło :-). Rokoko i secesja - najlepsze style w nowożytnej architekturze. Bo oczywiście nic gotyku nie przebije....
podobną do tej jest kamienica Stadnickich przy Grodzkiej w Krakowie: pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%82ac_Stadnickich_w_Krakowie#/media/File:Pa%C5%82ac_Stadnickich_-_corner.jpg
Radosław Gajda no bez przesady. mały teatr, a nie ukrywam, za pierwszym razem miałem problem żeby tam trafić. a jestem z ginacego gatunku warszawiaków i to z Pragi północ.
Radosław Gajda bardzo mi przykro, ale chyba nie ma Pan pojęcia o funkcjonowaniu prywatnych teatrów... mają na tą kamienicę taki sam wpływ, jak właściciele sklepu nocnego w kamienicy obok.
Radosław Gajda a tu się z Panem zgodzę. mnie również bolą te banery. jednakże Pan patrzy jednostkowo na tą kamienicę. a co z nie panującymi neonami i, co gorsza, reklamami na innych kamienicach. albo wyburzeniem kamienicy na tyłach... i proszę się ze mną nie kłócić bo wydam Pana z porownaniem budynków z różnych miast. reasumując, polecam teatr, jeszcze bardziej całe stare Miasto!
Rzeczywiście elegancki budynek, szkoda, że trochę osiatkowany. Czy to jest jeden z tych obiektów, które pokazałby Pan wycieczce zagranicznych kolegów po fachu lub na jakiejś międzynarodowej konferencji podczas prezentacji swojego kraju? ;)
W takim razie bardzo jestem ciekaw wyboru obiektów i reakcji słuchaczy. Bo żeby zachwycić lub zaskoczyć takiego fachowca Włocha czy Francuza to chyba potrzeba wysokiego poziomu europejskiego.
Radosław Gajda też nie jestem zadowolony z organizacji zabytków. Pałac jest teraz w renowacji jednak co do projektu zagospodarowania głównego korpusu to kompletna porażka.
Z tego filmu na przykładzie tylko jednego budynku dowiedziałem się więcej o architekturze rokokowej niż z podręcznika. To znaczy coś tam mi się zgadza ale dopiero teraz to wszystko nabrało sensu i widzę o co w tym chodzi. Chyba nie najlepiej to świadczy o jakości podręcznika.
Czy jest możliwe,że w Warszawie zostaną odbudowane przedwojenne kamienice???PS proszę przejechać się do Legnicy,gdzie jest więcej starych,pięknych,lecz niestety zaniedbanych kamienic niz w całej Warszawie ;)
A co z funkcjonalnością takich budynków, układzie pokoi i innych pomieszczeń w oryginalnych budynkach (nie tych odbudowabych)? Różniły się między sobą w baroku i rokoko?
Uwielbiam te kwieciste opisy, ale kamienica zrywająca się do tańca, to już porównanie bardzo bliskie moim pacjentom, pacjentom psychiatrycznym ;) Rozłożyło mnie na łopatki :D
Kawałek Paryża w Warszawie.Niemiałbym nic przeciwko gdyby całe miasto było w stylu "nowy świat" i "krakowskie przedmieście".Jeśli już o kamienicach w stolicy to warto zwrócić uwagę na południową ściane placu defilad
Chodzi o to, że w poszukiwaniu różnic stylistycznych porównujemy budynki jednocześnie z różnych epok i różnych miast, a zatem z różnych tradycji budowlanych, więc (gdyby te przykłady nie zostałyby przez nas starannie dobrane), to moglibyśmy różnicę wynikającą z kontekstu kulturowo-geograficznego przypisać odmienności formacji stylowych.
Wojnę przetrwały mury obwodowe, bardzo dobrze zachowana była fasada. W czasie budowy trasy WZ rozebrano, a następnie zrekonstruowano dwie skrajne osie fasady. Zmieniono fasadę sąsiedniej kamienicy przywracając kamienicy Prażmowskich symetryczną fasadę, jaką miała pierwotnie.
Szkoda, że farba odchodzi. W Warszawie większości ładnych miejsc brakuje troski o szczegóły. Wszystko ładnie, pięknie, ale tu schodzi farba, tam jakieś pęknięcie itd. Nie mówiąc już o banerach, neonach, szyldach i innych "ubrzydzaczach". Szkoda.
Architekturą zainteresowałem się przez pewne analizy budynków na niearchitektonicznym profilu na instagramie, ale to właśnie wasz kanał dał mi takiego solidnego kopa i wepchnął mnie w tę dziedzinę. Opisy styli, trochę chronologii, przedstawienie konkretnych budynków, ciekawostki, czy zwracanie uwagi na rzeczy nie zawsze oczywiste. Ogólnie przybliżanie tematu, nie unikając przy tym panicznie fachowego języka, ale opowiedziane w przystępny, dynamiczny sposób, zamiast po prostu stania przed kamerą i suchego wykładu. Świetny kanał i często tu wpadam gdy chcę aby ktoś wytłumaczył mi coś pod innym kątem niż powiedzmy Broniewski, z którego książki głównie czerpię wiedzę. Wielkie dzięki
Jestem zachwycony Twoim kanałem. Bardzo merytorycznie a mimo to ciekawie. Twoje ciekawostki oraz sposób narracji bardzo mi się podobają. Nie mam zielonego pojęcia o architekturze, więc duży plus za to, że opowiadasz w tak przystępny sposób. To jest mój pierwszy komentarz na youtube. Chciałem napisać coś miłego (oglądam Twoje nagrania od dawna i zero feedbacku jak dotąd) ale widzę, że moja opinia nie jest odosobniona. Gratuluję talentu, pasji. Moim zdaniem tworzysz najlepsze materiały w tym serwisie. Pozdrawiam serdecznie!
Panie Radku, to co Pan robi jest fenomenalne. Słucham zawsze z zapartym tchem! Od razu mam skojarzenie z programem telewizyjnym "Piórkiem i węglem" prowadzonym przez prof. Wiktora Zina. Gościł na antenie co dwa tygodnie, poczynając od roku 1963, przez blisko 30 lat. Program polegał na tym, że prowadzący przybliżał widzom osiągnięcia architektury polskiej i zagranicznej, ilustrując jednocześnie wykład rysunkami węglem. Teraz Pan robi to samo, ale jeszcze lepiej, ciekawiej i przystępniej. Robi Pan piękną robotę popularyzując architekturę! Brawo
oby tylko więcej i więcej vlogów. Niesamowicie przyjemnie się je oglada, słucha i poznaje kolejne dzieła. Pozdrawiam.
jak zawsze wyjątkowo ciekawie 💞
Jeden z najlepszych kanałów, jakie do tej pory znam i super, że tutaj trafiłem.
Studiuję budownictwo, ale od zawsze miałem zamiłowanie do sztuki a Pana kanał genialnie pomaga mi uzupełniać listę miejsc do zobaczenie. Świetna robota!
Oglądając ten program prawie że jestem skłonny przyznać że Warszawa może być ładna ;)
Pozdrawiam z Krakowa ;)
Wpadłem tu przypadkiem, niespecjalnie jestem fanem architektury. Okazuje się jednak, że opowiadasz o tym tak fantastycznie, że klikam w kolejne filmy :)
DorelMormegil mam tak samo!
Mam i ja.
Na film (o latarniach na dachach starówki) trafiłem przypadkiem - lubię ciekawostki. Wciągnął mnie tak, że zacząłem oglądać kolejne. Właśnie tak powinno robić się tego rodzaju filmy ( o historii, ciekawostkach, tematach z którymi rzadko mamy styczność na codzień). Są świetne. Ciekawie opowiedziane i pokazane. Z przyjemnością obejrzę te co ukazały się do tej pory i czekam na kolejne.
Kamienice mają duszę, przyciągają. Dobrze, że te cudeńka istnieją ☕☕ 🌞🌛. Przepięknie Pan przekazuje wartości architektury. Dzięki 💚🌷
Panie Piotrze! Uwielbiam Pana filmy. Nie znam sie na architekturze ale opowiada Pan w sposob zrozumialy, wywazony, logiczny z nawiazaniem do roznych historycznych postaci I ciekawostek. Charakterestyczny bit I dobre oko kamery Sz.P. Natalii (jak dobrze pamietam) to juz wizytowka sklaniajaca do subskrybcji. Nie moge sie doczekac jak na swieta pojade do krakowa I pokaze moim dzeciakom kosciol sw. Katarzyny, wczesniej ogladnawszy Pana film. Pozdrawiam z Londka
Czyli Pan jest rokokowo-renesansowy. Niewymuszona elegancja, fantastyczna lekkość wypowiedzi podparta gruntownym i wszechstronnym wykształceniem! Chapeaux bas!
Radosław Gajda cała przyjemność po naszej, oglądających stronie.
Mądrego to aż miło posłuchać. Kolejny fajny odcinek, dzieki!
To tak jak z magnesami.
Bardzo ciekawe i obfitujące w treść materiały. Rzadko na jutubie pojawia się kanał reprezentujący tak wysoki poziom - merytoryczny, językowy, ale też realizacyjny. Gratulacje. Oby takich inicjatyw, realizowanych przez znających się na swoim temacie ludzi, było w zdominowanym przez głupotę internecie coraz więcej.
Żałuję że dopiero teraz odkryłem ten kanał. Świetna robota! Mam nadzieję że w najbliższych latach zostanie poruszone art deco - mój ulubiony styl architektoniczny, a niestety nie występujący w Polsce.
Bardzo dobry odcinek ,jeden z najlepszych kanałów na polskim youtube . Jestem studentką architektury i wasz kanał bardzo nadrobił mi zaległości z hap na studiach. Zawsze polecam go osobą z roku i moim znajomym , którzy dzięki wam pokochali architekturę.
Drogi Radosławie. Denerwują mnie twoje filmy! Za każdym razem kiedy je oglądam czuje złość, dlaczego w szkole nie potrafią tak przedstawić stylów jakie panowały w różnych okresach historii!? Nie potrafią zaciekawić tą tematyką tak jak Ty to robisz!? Uwielbiam twoje filmy. Dzięki nim inaczej patrzę na historię i na wygląd miast. Tak trzymaj!!
Dzięki za uświadamianie. Urodziłem się tutaj, żyję i mam nadzieję że tu będzie mi dane zdechnąć;)
Dzięki Panu zainteresowałem się historią sztuki choć studiuję zupełnie inny kierunek :) Dziękuję!
Nigdy szczególnej uwagi nie zwracałem na tę bezę... mimo tysięcy spacerów, które odbyłem na Starówce; ad vocem Fontany i Baroku, to od zawsze i chyba na zawsze w mym sercu Pałac Pod Blachą będzie stanowił numero uno... ;)
Szczere wyrazy uznania za kunszt oraz warsztat retoryczny, umiejętność przekazu treści tak, aby nie znużyć jest sztuką, doprawdy gratuluję i żywię nadzieję, iż kanał zdobędzie uznanie wśród publiki na adekwatnym poziomie, co poziom przekazu prowadzącego (tj baaardzo wysoki).
Polecający się łaskawej pamięci,
Parys.
A ponadto jego (pałacu) usytuowanie obok Placu Zamkowego, ale jednak obok, a nie przy nim sprawia, iż po prostu jest omijany przez turystów, a niestety tłuszcza zawsze przeszkadza w tym, aby jakiekolwiek miejsce zobaczyć w pełnym jego blasku, ergo tym bardziej Pałac Pod Blachą jest swoistą wisienką na torcie na Starówce.
Fenomenalnie Pan opowiada!!! W kilka chwil mnóstwo się nauczyłam. Czekam na więcej!
Proszę jakie tempo. Nagrane tego samego dnia i już wieczorem świetny odcinek!
Z waszym profesjonalizmem, moglibyście robić odcinki nawet na żywo ;)
Nie przejmuj się tym, że porównujesz kamienice z dwóch różnych miast. Ten odcinek jest super!
bardzo fajnie i lekko opowiedziany temat, nawet ktoś architekturą nie zainteresowany chętnie obejrzy do końca ;-)
Zawsze lubiłam architekturę, sztuki nie rozumiałam. Pana filmów nie mogę się doczekać bez względu na tematykę :) Powodzenia i oby tak dalej!
Wciąż czekam na jakieś odcinki w Katowicach, Konurbacji Górnośląskiej w ogóle. Jest tyle świetnego materiału na odcinki!
Zawsze po każdym odcinku odczuwam niedosyt, robisz filmy w bardzo ciekawy sposób spokojnie mogły by trwać po 30 min :) co do kamienicy świetna zawsze uwielbiałem i uwielbiam kamienice, zwłaszcza te przedwojenne szkoda że wojenna zawierucha a później PRL zniszczyły wiele perełek nie tylko w Warszawie ale i w calej Europie. U nas w Szczecinie też jest sporo, ciekawych kamienic ale chyba zdecydowana większość to secesja (tak mi się wydaje) zwłaszcza ta przy Św. Wojciecha gdzie przed wojną mieszkała elita ówczesnego Stettina ( www.google.pl/maps/@53.4263153,14.5477672,3a,81.2y,101.31h,92.96t/data=!3m6!1e1!3m4!1sfzv7tq0s50la8bGG3FbSjw!2e0!7i13312!8i6656 )
ciesze się, że się podoba!
A naprzeciwko ciekawy kościół, niemiecki modernizm, chyba trzeba będzie zajrzeć do Szczecina.
Tyle pięknych kamienic w Polsce, a po obejrzeniu tak świetnie przygotowanego wykładu, to pewnie każdy by chciał posłuchać o jakiejś interesującej w swoim mieście. Jeśli o mnie chodzi to olbrzymie wrażenie zrobiła na mnie kamienica Margarety Grüder w Poznaniu ("trzeci zamek"?;)
Kiedyś trochę się interesowałam architekturą, a bardziej po prostu niezbyt świadomie zachwycałam. Odkąd zaczęłam oglądać ten program, to stałam się 'architecture-addicted' 😃 wciąż żaden ze mnie znawca, ale staram się poszerzać wiedzę, jak mogę:) ale też chętnie obejrzałabym więcej materiałów nt malarstwa:) pozdrawiam.
Uwielbiam ten kanał.
I to się nazywa rzetelna prezentacja treści audiowizualnej. Gratulacje! :)
jaki wiosenny żartowniś :)
ciekawe co sprawiło, ze miałeś tego dnia wyśmienity humor. cudownie się ogląda (jak zawsze), a dziś było jeszcze zabawnie i lekko
pozdrawiam ciepło i dziękuję za wszystkie Wasze filmy
Kamienica Siedmiu Elektorów zawsze spoko. ;) Pozdrowienia z Wrocławia! A mógłbyś rozwinąć temat, dlaczego nie powinno się porównywać budynków z różnych miast? Uzasadnienie może być ciekawe, tym bardziej dla mnie, która zwiedzając różne miasta, często mam skojarzenia z budynkami, które już znam i nie potrafię się oprzeć przyrównywaniu zarówno całych dzielnic, jak i poszczególnych budynków do siebie.
Dzięki! :)
Warto zauważyć że o ile na elewacji to jest odrębna kamienica, to w środku okazuje się że zarówna ona, jak i sąsiednia Johna to jeden budynek. Po odbudowie w jednej mieści się klatka schodowa i małe pomieszczenia (np. ubikacje), a w "drugiej" np. duża sala wykładowa z widokiem na plac Zamkowy. Widać to po oknach umieszczonych dokładnie na tych samych wysokościach. Kiedyś były kompletnie "niezsynchronizowane", co widać na przykładzie obrazu Canaletta.
Najwspanialsze wyjaśnienie terminu rocaille jakie słyszałam w życiu
też moja ulubiona w Warszawie. Ja uwielbiam ten podział okien i to że są podwójne. I ta lekkość w detalu. Ciekawe jak by wyglądało całe miasto Rokokowe :D
Panie Raodslawie,odczinek jak zawsze super. Proponuje przyjechac raz do Bremen. Było by wart odczinka :)
Pozdrawiam
Jest Pan niesamowity !
Dużo humoru w tym odcinku. Fajnie!
Bardzo dobra robota...szacunek.
Swietny odcinek! Pozdrawiam na tydzien przed egzaminem z apu ;)
Bardzo podoba mi się porównanie rocaille do muszli z grzebieniem i ogniem w lodzie 😆 Ale nie tylko to mi się podoba ;) filmik jak zwykle mega ciekawy :)
właśnie oglądałam twoie starsze filmy a tu prosze!kolejny odcinek:)
Jak zawsze świetny odcinek
Świetny odcinek, w moim przypadku dobre przypomnienie materiału ze studiów;) A może jakiś odcinek o warszawskiej linii średnicowej i jej przystankach?
Kolejny ciekawy filmik. Aż miło posłuchać. Dzięki :-)
Kiedy byłem bardzo młody, to moim "ulubionym budynkiem" na Krakowskim Przedmieściu był sąsiedni, narożny (kamienica Johna). A to dlatego, że na parterze znajdował się bar (bodajże) "Poziomka". Straszna "żulernia" (od słowa "żul" czyli - pijaczek), ALE! Pracowała tam pani, która sprzedawała młodzieńcom w wieku "pre-dowodowym" piwo "Królewskie", lub słynne "wino owocowe-białe-słodkie" "Okęcie" nie pytając o nic. A wiadome, jak zapewniał znany ówcześnie w środowiskach "gitolsko-ferajnowych" slogan "reklamowy": "Szybki orgazm, mocne pchnięcie/ da ci tylko żur "Okęcie"!
Świetne :) I mówi to technik oraz totalny ścisłowiec :)
Druga strona zawsze była klasycystyczna czy stała się taka po wojnie?
Z góry dziękuje za odpowiedź
Pozdrawiam :)
Super odcinek!
Fantastyczny odcinek.
To może po kolei wszystkie najważniejsze kamienice na Warszawskiej starówce a potem z całej Warszawie? ;)
Genialna historia. Dziękuję :)
Świetny odcinek, zawsze mnie zastanawiało, co mieści się w środku takich kamienic w zabudowie staromiejskiej, nie tylko w Warszawie, ale też innych dużych miastach, czy mieszkają tam ludzie, są siedzibami firm, czy może stoją puste?
www.fundacjadl.com/nasze-obiekty/dom-literatury-w-warszawie/
Odcinek jak zawsze mi się podobał :) Miałabym jednak taką prośbę, panie Radku, o odcinek dotyczący studiów, albo chociaż o odpowiedź w komentarzu :) Architektura bardzo mnie interesuje, marzy mi się projektowanie przestrzeni miejskiej, ale nie jestem pewna czy są to studia dla mnie. Słyszałam i też czytałam na różnych forach jakoby architektura była tylko dla ludzi o stalowych nerwach, bardzo ciężko przejść przez studia a potem znaleźć pracę, albo że zupełny brak perspektyw pracy w zawodzie, przynajmniej w Polsce. I właściwie jaka praca może po tym czekać? Czy jest to tylko praca w biurze architektoniczym? Jakie są właściwie możliwości? I co oferują studia? Do czego będziemy zdolni kończąc ten kierunek, tzn co możemy zaprojektować a czego nie? Jeśli jest coś jeszcze z czego się najczęściej nie zdaje sprawy to też bym prosiła o dodanie. Oraz jakie uczelnie pan może polecić (w Polsce lub za granicą), ewentualnie odradzić?
pozdrawiam i życzę powodzenia w dalszym prowadzeniu tego wspaniałego kanału :)
Ach, to dynamiczne, tańczące rokoko!
super odcinek :)
Ład przestrzenny - może takie zagadnienie zainteresowałaby kogoś tutaj? Fajnie, że na kanale widać różnorodną tematykę. Odcinki nastawione na historię, architekturę mniej mi się podobają, raczej kwestie związane z szeroko pojętą urbanistyką są bliżej mojemu sercu. Jednak nie mogę ci odebrać tego, że to co robisz, robisz znakomicie. Świetna realizacja :)
Kolejny świetny odcinek.
A od strony podwórza widać jakieś elementy rokokowe?
Można będzie w niedalekiej przyszłości liczyć na cokolwiek o secesji? :D
Polecam sprawdzić pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim zbudowany w stylu rokokowym.
muzyka z początku brzmi jak wyjęta z House of Cards :) super materiał
A jak odbudowywali Warszawę to robili to w 100% zgodnie ze sztuką budowlaną, czy byle szybko na odpierdol się, byle było? Jak to wyglądało?
Świetny film, oby tak dalej! Pozdrawiam :)
Se-ce-sja! Se-ce-sja!
(a jakby na przykładzie Bielska-Białej to o matkoboskoarchitektoniczno!)
w Krakowie też by sie kilka budynkow secesyjnych znalazło :-). Rokoko i secesja - najlepsze style w nowożytnej architekturze. Bo oczywiście nic gotyku nie przebije....
Czekamy na kolejną część "Jak wybrać mieszkanie?"!
podobną do tej jest kamienica Stadnickich przy Grodzkiej w Krakowie: pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%82ac_Stadnickich_w_Krakowie#/media/File:Pa%C5%82ac_Stadnickich_-_corner.jpg
ale jest wspaniały, niedoceniany teatr scena. polecam. dyrektor jest na każdym spektaklu.
Radosław Gajda no bez przesady. mały teatr, a nie ukrywam, za pierwszym razem miałem problem żeby tam trafić. a jestem z ginacego gatunku warszawiaków i to z Pragi północ.
Radosław Gajda bardzo mi przykro, ale chyba nie ma Pan pojęcia o funkcjonowaniu prywatnych teatrów... mają na tą kamienicę taki sam wpływ, jak właściciele sklepu nocnego w kamienicy obok.
Radosław Gajda a tu się z Panem zgodzę. mnie również bolą te banery. jednakże Pan patrzy jednostkowo na tą kamienicę. a co z nie panującymi neonami i, co gorsza, reklamami na innych kamienicach. albo wyburzeniem kamienicy na tyłach... i proszę się ze mną nie kłócić bo wydam Pana z porownaniem budynków z różnych miast. reasumując, polecam teatr, jeszcze bardziej całe stare Miasto!
Czy wewnątrz też są jakieś fintifluszki czy tylko na fasadzie ocalały ?
Rzeczywiście elegancki budynek, szkoda, że trochę osiatkowany. Czy to jest jeden z tych obiektów, które pokazałby Pan wycieczce zagranicznych kolegów po fachu lub na jakiejś międzynarodowej konferencji podczas prezentacji swojego kraju? ;)
W takim razie bardzo jestem ciekaw wyboru obiektów i reakcji słuchaczy. Bo żeby zachwycić lub zaskoczyć takiego fachowca Włocha czy Francuza to chyba potrzeba wysokiego poziomu europejskiego.
Panie Radosławie, mam dla Pana pomysł na temat odcinka: Teodor Talowski. Znam (okiem laika) jego realizacje w Krakowie i szczęka opada ;)
Popieram, ciężko sobie wyobrazić Kraków bez tego architekta.
Panie Radosławie cudownie się Pana słucha. Zapraszam do Radzynia Podlaskie woj Lubelskie do pałacu Potockich architekta Jakuba Fontany. Perła Europy.
Radosław Gajda też nie jestem zadowolony z organizacji zabytków. Pałac jest teraz w renowacji jednak co do projektu zagospodarowania głównego korpusu to kompletna porażka.
Z tego filmu na przykładzie tylko jednego budynku dowiedziałem się więcej o architekturze rokokowej niż z podręcznika. To znaczy coś tam mi się zgadza ale dopiero teraz to wszystko nabrało sensu i widzę o co w tym chodzi. Chyba nie najlepiej to świadczy o jakości podręcznika.
Czy jest możliwe,że w Warszawie zostaną odbudowane przedwojenne kamienice???PS proszę przejechać się do Legnicy,gdzie jest więcej starych,pięknych,lecz niestety zaniedbanych kamienic niz w całej Warszawie ;)
Czy byles kiedys w Gent(Gandawa)w Belgii ? Mozna odniesc wrazenie przeniesienia w czasie .
Tak, we wtorek :)
@@goodidea_archi "Mysle ze dla architekta i nie tylko to raj
A co z funkcjonalnością takich budynków, układzie pokoi i innych pomieszczeń w oryginalnych budynkach (nie tych odbudowabych)? Różniły się między sobą w baroku i rokoko?
Czy zrobisz kiedyś odcinek o kamienicy Johna :)?
Oj tam, nie powinno się porównywać. 😉 Zgłaszam postulat o jak najwięcej takich porównań! 😄 A szczególnie kamienic... 😊❤️
Kiedy Radku zajrzysz na Śląsk? Trochę tu różnych rzeczy powstało..
a te dwa bulaje w takich czarnych obudowach jak by od zabytkowych zegarków, to co to był za zamysł?
Świetny odcinek, ale to już standard :) Przydałby się remont zwieńczenia tej kamienicy i detali, wyglądają na zaniedbane. Szczególnie omawiana rzeźba.
Czy stolarka w oknach Kamienicy Prażmowskich nie powinna być w innym kolorze, niż biały?
ale czemu nie można porównywać budynków z różnych miast?
Uwielbiam te kwieciste opisy, ale kamienica zrywająca się do tańca, to już porównanie bardzo bliskie moim pacjentom, pacjentom psychiatrycznym ;) Rozłożyło mnie na łopatki :D
Kawałek Paryża w Warszawie.Niemiałbym nic przeciwko gdyby całe miasto było w stylu "nowy świat" i "krakowskie przedmieście".Jeśli już o kamienicach w stolicy to warto zwrócić uwagę na południową ściane placu defilad
rewelacja :D
Pytanie może głupie, ale dlaczego nie powinno się porównywać budynków z różnych miast? :>
Chodzi o to, że w poszukiwaniu różnic stylistycznych porównujemy budynki jednocześnie z różnych epok i różnych miast, a zatem z różnych tradycji budowlanych, więc (gdyby te przykłady nie zostałyby przez nas starannie dobrane), to moglibyśmy różnicę wynikającą z kontekstu kulturowo-geograficznego przypisać odmienności formacji stylowych.
Pan Radek: "Twórcze połączenie zdeformowanej muszli, grzebienia koguta i zastygłego w lodzie ognia."
Ja: Zwiędłe liście 8:19
Zwiędłe liście to suchy akant, czyli ornament charakterystyczny dla ostatniej fazy panowania Ludwika XIV :P
Ten kanał uświadomił mi jak mało wiem na temat architektury, ale i samej Warszawy. Masakra.
4:08 ale te reklamy szpecą ten budynek. Krakowskie przedmieście nie jest objęty parkiem kulturowym, aby coś takiego zakazać ?
Tragedia :( No niestety, nie szanujemy jako społeczeństwo rzeczy wspólnej.
well done ;)
8:35 - czemu ten człowiek ma na sobie rycerski hełm?
A nie można dać dwóch lajków? :D
A ta kamienica, to co z niej przetrwało wojnę, przetrwała budowę trasy W-Z?
Wojnę przetrwały mury obwodowe, bardzo dobrze zachowana była fasada. W czasie budowy trasy WZ rozebrano, a następnie zrekonstruowano dwie skrajne osie fasady. Zmieniono fasadę sąsiedniej kamienicy przywracając kamienicy Prażmowskich symetryczną fasadę, jaką miała pierwotnie.
Późne rokokoko ;)
Gdyby nie wywieszone na samym środku balustrady reklamy, to by już było chyba zbyt idealnie
Rokokoko euro spoko
Rokokoko się mówi. Późne rokokoko. ;)
Szkoda, że farba odchodzi. W Warszawie większości ładnych miejsc brakuje troski o szczegóły. Wszystko ładnie, pięknie, ale tu schodzi farba, tam jakieś pęknięcie itd. Nie mówiąc już o banerach, neonach, szyldach i innych "ubrzydzaczach". Szkoda.