Cudna historia z tą kotarą, zupełnie o niej zapomniałam. Głęboki offtopic na tej bazie. Caravaggio ścigał się z samym sobą, z wyobrażeniem - fascynujące. Ambicja - bez tego nie można być kimś! Dziękuję :)
Siadłam sobie dziś do AIAGI - i znów coś nowego! Nie znałam historii Zeuksisa i Parrasjosa, a przede wszystkim nie znałam znaczenia zasłon, które tak bardzo są widoczne na obrazach holenderskich mistrzów. Widać Pańską pasję w przekazywaniu wiedzy. Bardzo lubię Pana i p. Natalię, a przede wszystkim Waszą AIAGI
Rozwala Pan system, naprawdę. Do niedawna w ogóle nie interesowało mnie malarstwo, a teraz chętnie kupiłbym o nim książkę i poczytał takie historie. Chylę czoła.
Ciekawy efekt... ramka obrazu nad ramieniem prowadzącego drży (konkretnie jej lewy róg). Odcinek jak zwykle piękny. Napawa radością bo odkrywamy nowe rzeczy, zadumą bo można odnaleźć nowy sens w wielu z nich i melancholią, tęsknotą za tymi umysłami z którymi już nie można podjąć dyskusji
Zawsze oglądam filmy o obrazach z zapartym tchem. Niestety też zdaję sobie wtedy sprawę, jak niewiele wiem i jak wiele jest ukryte pod pozornie niewinną scenką.
Potwierdzam, że jest to bardzo dobry kanał. Odcinki są treściwe i jeżeli o mnie chodzi, optymalne czasowo. Przedstawianie architektury i sztuki w takiej formie jest bardzo ciekawe. Polecam. Obym nie zapeszył.
Zdecydowanie wole tematy o architekturze, jednak filmy o malarstwie mogą być również ciekawe. Myślę, ze mógłby Pan opowiadać o dowolnej tematyce i nadał filmy byłyby interesujące.
Zgadzam się z aryon55, uważam, że filmy "architecture off topic" powinny pojawiać się dodatkowo (na przykład w ciągu tygodnia) a niedziela powinna być zarezerwowana na vlogi architektoniczne. Juz nie raz dostawalem powiadomienie o nowym filmiku w niedziele, patrzę..a tu znowu coś o malarstwie. Generalnie świetna robota jak zwykle ale więcej vlogów architektonicznych poproszę ;) Pozdrawiam :)
Fascynujący jest ten kanał. Świetna robota. Przeraża mnie tylko, że najpopularniejsze na YT jest jak ktoś gra w kretyńskie gry i się wygłupia przy tym. To utwierdza mnie w przekonaniu, że demokracja to kretynizm. Królu wróć! :)
Ja obrazy z zasłoną, zawsze interpretowałem bardziej teatralnie, chociaż teatr to ważny element świata starożytnego więc podobnie :) Świetny odcinek pozdrawiam :)
Rewelacyjny kanał. Mimo mojego ścisłego umysłu zachwycam się prawie każdym tematem tu poruszanym. To prawdziwy talent umieć tak zainteresować laika i ignoranta sztuki.
No i wstyd może się przyznać: nie wiedziałam o tych konotacjach związanych z zasłoną na obrazach. Jest Pan mistrzem malowania słowem. Ja widzę te nieistniejące obrazy. 😮😊
Pomimo, że śledzę kanał z powodu architektury, to muszę przyznać, że jest to jeden z Waszych ciekawszych odcinków! Ps. Czy można liczyć na odcinek o rosyjskiej ambasadzie w Warszawie? Chyba jeden z najbardziej majestatycznych, tajemniczych i ciekawych budynków w stolicy ;)
Pewne porównanie mogą stanowić dawne opisy dzieł, które się zachowały. O malarstwie Giotta też pisano, że postaci są niezwykle realistyczne i można je pomylić z prawdziwymi, tymczasem nasze, współczesne oko, widzi jednak pewną manierę. Może te wrażenia wynikały po prostu z nieprzyzwyczajenia do odrobinę bardziej realistycznych sposobów przedstawienia? Może dawni ludzie z przyczyn kulturowych odbierali obrazy bardziej jako symboliczne przedstawienie, które może posiadać na przykład nienaturalne kontury i inteligentne użycie światłocienia było odbierane jako niezwykłe? Czytałem kiedyś o podobnych przemianach odbioru związanych z pismem - w czasach św. Ambrożego czytanie tekstu bez szeptania czy choćby poruszania wargami, było uznawane za niezwykłą umiejętność, a dziś to coś co wydaje się oczywiste. Dziś też oczywiste i odbierane bez zastanowienia są efekty fotograficzne.
Ja przeczytawszy tylko tytuł odcinka pomyślałam o "Bitwa pod Anghiari". Dzieło nie zostało ukończone, bądź zniszczone , powstał jeden karton, który był kijem w mrowisko w rywalizacji pomiędzy da Vinci i Michałem Aniołem a do tego szkic Rubensa na podstawie tego kartonu jest tak niesamowity, że możemy sobie tylko wyobrażać jak genialna byłaby realizacja Leonarda.
4 роки тому+1
W tym samym paradygmacie, co zasłona Parassjosa jest słynna "Druga strona obrazu" Gijsbrechtsa :)
Dlaczego bez sensu? I dlaczego odcinek miałby być słabszy? Na jakiej podstawie miałabym to ocenić? Widziałam chyba wszystko, co jest umieszczone na tym kanale, nie zawiodłam się ani razu. I to nie znaczy, że wszystkie filmy mi się podobały, bo były też takie, które interesowały mnie mniej. Nie znaczy to, że były w jakiś sposób gorsze, bo nie były. Były tak samo dobre merytorycznie, tak samo dobre jeśli chodzi o stronę wizualną. Kanał prezentuje pewien poziom, poniżej którego nie schodzi. Polubienie filmiku to dla mnie nie tylko oznaka 'podoba mi się', ale przede wszystkim 'doceniam pracę, która została włożona w jego przygotowanie'. Jestem przekonana, że w każdy z tych filmów włożono masę pracy, choćby dlatego mogę dawać kciuki zupełnie w ciemno. Poza tym po tytule i miniaturze domyślałam się o czym będzie odcinek, więc czuję się rozgrzeszona. :))
Panie Radosławie, jestem ciekawa, czy miał Pan do czynienia z książkami F. Springera? Mam tu na myśli 'Wannę z kolumnadą' i ' 13 pięter'. Jeśli tak, co Pan o nich sądzi?
Dobrze że jest YT i takie kanały. Szkoda tylko że pański kanał nie ma zasięgu na jaki Pan zasługuje. Szkoda że raczej nie ma szans na tak wartościowe programy w TV, może mielibyśmy dzięki temu ciut mądrzejsze społeczeństwo.
Jak to jest z tym malarstwem starożytnym?? Wiadomo, że nie zachowało się żadne malarstwo sztalugowe tylko szczątkowo ścienne z których można wywnioskować że w starożytni grecy mieli pojęcie o malarstwie, które wiadomo że było większe np. od egipcjan. Ale czy na pewno? Kiedyś miałem dyskusję z wykładowcą z którym miałem technologie malarstwa i spytałem się go jak mogło wyglądać malarstwo starożytnych greków. Odpowiedział mi o rzymskich kopiach z których wynika, że grecy podobno nie znali pojęcia perspektywy, horyzontu, ani perspektywy atmosferycznej (im coś jest dalej tym bardziej zanika). Bardzo w to wierzę mając na uwadze jak wiernie rzymianie odwzorowali rzeźby starożytnych greków. Więc bardzo możliwe że malarstwo starożytne było bardziej symboliczne albo abstrakcyjne, niż realistyczne.
Radosław Gajda Dziękuję za odpowiedź a same techniki malarskie to jak widać po Pana odpowiedzi też ciekawy temat na jakiś odcinek. Niesamowite że do naszych czasów przetrwały malowidła na skalne z przed tysięcy lat. Teraz wszystko jest takie ulotne i znika hak druk na paragonach. Ciekawe co z naszych czasów przetrwa 2000 lat i jak nas będą widzieć w przyszłości, gdy to my dla nich będziemy starożytością, tak jak piramidy egipskie dla Rzymian.. PS podobnie nie zachowały się chorągwie krzyżackie wiszące w katedrze na Wawelu do XIX, rozzsypaly się od dymu świec.
Radosław Gajda Robią wrażenie bo mało osób obecnie tak dobrze maluje, zauważyłem też że większość nich przedstawia młodych ludzi. Smutne że mieli tak mało czasu. Zmieniając temat mógłby Pan czasem robić odcinek w którym by Pan rozwinął tematy poruszane przez widzów, podobnie jak Radek Kotarski. Nie koniecznie co tydzień ale jako podsumowanie serii warto byłoby pewne tematy rozwinąć.
Bo to była skrajna forma snobizmu. Trzeba było się "lansować" na ówczesnych salonach swoim "obyciem" i "wyrafinowaniem". Ergo, powołać się na starożytność. Więc, oni się powoływali. Ale tego rodzaju postawę dosadnie wykpił Hans Christian Andersen w swojej baśni Nowe szaty cesarza. Wystarczyło. że kilku snobów ogłosiło, że artyści starożytni byli genialni bo byli genialni. by po salonach rozległ się klakieryczny łoskot setek i tysięcy oklasków. Tak! Tak! Byli genialni! Ludzie się nic nie zmieniają, a cwany intrygant zawsze zapanuje nad tłumem narzucając mu bez problemu swój pogląd..
mi sie wydaje ze to było proste myslenie. Tak jak te zasłonki tak i te kosze owoców. Malowali zwykłe rzeczy i zeby pokazać że są cos warte to dorobili do tego ideologie. Tak jak my współcześni dorabiamy ideologie to współczesnej sztuki i nie tylko. Malowali zwykłą scene rodzajową ale zeby wcisnąc innym ten obraz, odnosili się własnie do tych zasłonek. Pewnie inni malarze w podobnym okresie to skopiowali , bo najwyrażniej ten pomysł załapał i stało się to pewnym trendem wtedy. To taki pr, tak jak obecnie, jakaś firma coś wypusci, odniesie to sukces, to inni to naśladują
owszem ale zauwaz że żeby naszą ideologię ktos kupił, to trzeba trafic do ludzi wrażliwych , bywających na salonach, też znających się na sztuce, a byc moze szukajacych czegoś nowego, cos jak teraz staja się modne np buty i inne ubrania.. Więc ten nihilizm może istniec i działac własnie przez to ze jego odbiorcami są ludzie nietypowi. Po za tym ok ci o których był ten odcinek mogli byc prekursorami tego stylu, nie znam się , od razu mówię. I zeby dorównac im inni malarze przejeli ten trend, byc może nawet zostali dzięki temu zauwazeni.
Najbardziej lubię Pana erudycję i kulturę słowa, o którą coraz trudniej dzisiaj - zwłaszcza w internecie. No i ta pasja! W sumie: rewelacja!
Ja bym jeszcze dodał pracę prawej dłoni :P
absolutnie się zgadzam. gratuluje Panu pasji i chęci rozwoju!
Gdyby lekcje w szkole były prowadzone tak ciekawie jak ten kanał...
Cudna historia z tą kotarą, zupełnie o niej zapomniałam. Głęboki offtopic na tej bazie. Caravaggio ścigał się z samym sobą, z wyobrażeniem - fascynujące. Ambicja - bez tego nie można być kimś! Dziękuję :)
Super odcinek, potrafisz zaciekawić każdym tematem, nigdy sztuka nie wydawała mi się tak bliska :)
Pozdrawiam
Siadłam sobie dziś do AIAGI - i znów coś nowego! Nie znałam historii Zeuksisa i Parrasjosa, a przede wszystkim nie znałam znaczenia zasłon, które tak bardzo są widoczne na obrazach holenderskich mistrzów. Widać Pańską pasję w przekazywaniu wiedzy. Bardzo lubię Pana i p. Natalię, a przede wszystkim Waszą AIAGI
Dziękujemy! Zasłona może mieć też inne znaczenie - biblijne, ale to temat na osobny odcinek :)
A będzie o tym odcinek? Oglądam dziś Państwa odcinki o malarstwie. I klękajcie narody! Kocham, gdy ktoś pracuje z pasją!
Rozwala Pan system, naprawdę. Do niedawna w ogóle nie interesowało mnie malarstwo, a teraz chętnie kupiłbym o nim książkę i poczytał takie historie. Chylę czoła.
Moje marzenie to żeby Pan i Pani Natalii założyli kanał, na którym co tydzień będzie o sztuce.
Ciekawy efekt... ramka obrazu nad ramieniem prowadzącego drży (konkretnie jej lewy róg).
Odcinek jak zwykle piękny. Napawa radością bo odkrywamy nowe rzeczy, zadumą bo można odnaleźć nowy sens w wielu z nich i melancholią, tęsknotą za tymi umysłami z którymi już nie można podjąć dyskusji
Zawsze oglądam filmy o obrazach z zapartym tchem. Niestety też zdaję sobie wtedy sprawę, jak niewiele wiem i jak wiele jest ukryte pod pozornie niewinną scenką.
Jesteś jedynym polskim youtube'rem, którego książkę z chęcią bym kupił :)
I to jest piękna wiadomość!
Koniecznie! :)
Też jestem za!
Juz mozesz:D
Potwierdzam, że jest to bardzo dobry kanał. Odcinki są treściwe i jeżeli o mnie chodzi, optymalne czasowo. Przedstawianie architektury i sztuki w takiej formie jest bardzo ciekawe.
Polecam. Obym nie zapeszył.
Zdecydowanie wole tematy o architekturze, jednak filmy o malarstwie mogą być również ciekawe. Myślę, ze mógłby Pan opowiadać o dowolnej tematyce i nadał filmy byłyby interesujące.
Zgadzam się z aryon55, uważam, że filmy "architecture off topic" powinny pojawiać się dodatkowo (na przykład w ciągu tygodnia) a niedziela powinna być zarezerwowana na vlogi architektoniczne. Juz nie raz dostawalem powiadomienie o nowym filmiku w niedziele, patrzę..a tu znowu coś o malarstwie. Generalnie świetna robota jak zwykle ale więcej vlogów architektonicznych poproszę ;) Pozdrawiam :)
Nie, nie, nie! Ja wole o malarstwie i architekturze :-)
Niesłychanie intrygujące jest odkrywanie, co myśleli ludzie setki lat temu. I jak opowiedziane! ;)
Fascynujący jest ten kanał. Świetna robota.
Przeraża mnie tylko, że najpopularniejsze na YT jest jak ktoś gra w kretyńskie gry i się wygłupia przy tym. To utwierdza mnie w przekonaniu, że demokracja to kretynizm. Królu wróć! :)
Znakomity kanał i super kontent.
Miło posłuchać jak dzielicie sie swoją wiedzą. Pozdrawiam
Dziękujemy!
Rewelacja. O malarstwie obejrzałem już prawie wszystkie odcinki - chyba dam szanse też tym o architekturze;)
Bardzo ciekawy temat, wspaniale się słucha o takich rzeczach od kogoś przepełnionego pasją do tematu. Oby więcej takich historii na tym kanale :D
Ja obrazy z zasłoną, zawsze interpretowałem bardziej teatralnie, chociaż teatr to ważny element świata starożytnego więc podobnie :) Świetny odcinek pozdrawiam :)
Rewelacyjny kanał. Mimo mojego ścisłego umysłu zachwycam się prawie każdym tematem tu poruszanym. To prawdziwy talent umieć tak zainteresować laika i ignoranta sztuki.
No i wstyd może się przyznać: nie wiedziałam o tych konotacjach związanych z zasłoną na obrazach. Jest Pan mistrzem malowania słowem. Ja widzę te nieistniejące obrazy. 😮😊
Coraz lepiej, no i ten intrygujący temat.
Jest Pan co raz lepszy...gratuluję.
Wspaniale słucha się tej historii!
Fantastyczne interpretacje, aż miło posłuchać.
Radku jak zwykle rewelacja! :) podziwiam, wielbię i czekam na więcej :)
Według mnie najlepszy z offtopiców. Uwielbiam takie historie, a utwór w tle dodał klimatu materiałowi :)
Ten filmik to złoto!
Pomimo, że śledzę kanał z powodu architektury, to muszę przyznać, że jest to jeden z Waszych ciekawszych odcinków! Ps. Czy można liczyć na odcinek o rosyjskiej ambasadzie w Warszawie? Chyba jeden z najbardziej majestatycznych, tajemniczych i ciekawych budynków w stolicy ;)
Super że nagrywasz o obrazach, mam nadzieję że będziesz to robił częściej
Jejku, uwielbiam ten kanał i dziwię się, że dopiero teraz go odkryłam! :)
bogowie, jak się zrelaksowałem przy tej ścieżce dźwiekowej i tajemnicy głębokiej starożytności...
Dużo już powiedziano. Sam też nie będę oryginalny. Ogromna wiedza, erudycja, wysoki słownik i estetyka samego obrazu. Rewelacja! Tak dalej :)
Dziękuję Ci za tę wiedzę.
Jak "zwykle", świetna historia. Szacunek.
Jesteś świetnym mówcą Radosławie! Bardzo wciągasz swoimi filmami :)
Pewne porównanie mogą stanowić dawne opisy dzieł, które się zachowały. O malarstwie Giotta też pisano, że postaci są niezwykle realistyczne i można je pomylić z prawdziwymi, tymczasem nasze, współczesne oko, widzi jednak pewną manierę.
Może te wrażenia wynikały po prostu z nieprzyzwyczajenia do odrobinę bardziej realistycznych sposobów przedstawienia? Może dawni ludzie z przyczyn kulturowych odbierali obrazy bardziej jako symboliczne przedstawienie, które może posiadać na przykład nienaturalne kontury i inteligentne użycie światłocienia było odbierane jako niezwykłe? Czytałem kiedyś o podobnych przemianach odbioru związanych z pismem - w czasach św. Ambrożego czytanie tekstu bez szeptania czy choćby poruszania wargami, było uznawane za niezwykłą umiejętność, a dziś to coś co wydaje się oczywiste. Dziś też oczywiste i odbierane bez zastanowienia są efekty fotograficzne.
Ja przeczytawszy tylko tytuł odcinka pomyślałam o "Bitwa pod Anghiari". Dzieło nie zostało ukończone, bądź zniszczone , powstał jeden karton, który był kijem w mrowisko w rywalizacji pomiędzy da Vinci i Michałem Aniołem a do tego szkic Rubensa na podstawie tego kartonu jest tak niesamowity, że możemy sobie tylko wyobrażać jak genialna byłaby realizacja Leonarda.
W tym samym paradygmacie, co zasłona Parassjosa jest słynna "Druga strona obrazu" Gijsbrechtsa :)
Panie Gajda, mów do mnie jeszcze, wiesz - jak kwiatem ;)
Jak zawsze rewlacyjnie i na najwyzszym poziomie.
Pięknie Pan opowiada o sztuce. Uwielbiam.
Radek, Ty to jesteś gość! :)
Polubiłam filmik, nim obejrzałam! Mogę Pana słuchać godzinami! :)
Paulina Wysakowska bez sensu lajkować bez oglądania... Gdyby Pan Gajda zrobił słabszy odcinek - czy nie zasługiwałby na informację o tym?
Dlaczego bez sensu? I dlaczego odcinek miałby być słabszy? Na jakiej podstawie miałabym to ocenić? Widziałam chyba wszystko, co jest umieszczone na tym kanale, nie zawiodłam się ani razu. I to nie znaczy, że wszystkie filmy mi się podobały, bo były też takie, które interesowały mnie mniej. Nie znaczy to, że były w jakiś sposób gorsze, bo nie były. Były tak samo dobre merytorycznie, tak samo dobre jeśli chodzi o stronę wizualną. Kanał prezentuje pewien poziom, poniżej którego nie schodzi. Polubienie filmiku to dla mnie nie tylko oznaka 'podoba mi się', ale przede wszystkim 'doceniam pracę, która została włożona w jego przygotowanie'. Jestem przekonana, że w każdy z tych filmów włożono masę pracy, choćby dlatego mogę dawać kciuki zupełnie w ciemno.
Poza tym po tytule i miniaturze domyślałam się o czym będzie odcinek, więc czuję się rozgrzeszona. :))
Panie Radosławie, jestem ciekawa, czy miał Pan do czynienia z książkami F. Springera? Mam tu na myśli 'Wannę z kolumnadą' i ' 13 pięter'. Jeśli tak, co Pan o nich sądzi?
Wyśmienity odcinek! PS. przypominam się z pomysłem na odcinek o projektach Talowskiego
Jeju jaki wspaniały film! 🤩🤩🤩🤩🤩
Świetny cykl, czekam na więcej
genialnie ;) Wesołych Świąt!
Oglądałam z uśmiechem na twarzy :)
Bardzo interesujący film! :)
Zdrowia!
Dziękuję za te fantastyczne filmy! Oby więcej! :)
Hiper, super, ultra ciekawe!
Jak zwykle świetny odcinek. Proszę rozważyć możliwość powrotu do twórczości Vermeera. Pozdrawiam.
ile lat i biegania po internecie aby CIE wreszcie zobaczyc i uslyszec ... profESKA thx
Dziękujemy!
świetny odcinek! postanowiłem mieć reprodukcje tego "Kosza z owocami" Caravaggia u siebie na ścianie :)
O tym samym pomyślałem :)
Dziękuję.
Najlepszy kanał! Natalia & Radosław nr 1
Dziękujemy serdecznie! ❤
No to oglądamy; )
Może jakaś seria dotycząca stricte pracy architekta? Od szkicu i koncepcji po końcowy projekt? :) Myślę, że warto byłoby to pokazać.
Świetna historia! Uwielbiam takie ciekawostki
Jakby ktoś szukał tej muzyki, równie pięknej jak ta opowieść. Andrew G cinematic beauty
Jakie to jest ciekaweeeeeeeeeee!
Nie wiem czy moge to porownywac, ale ten odcinek byl tak genialny jak obrazy Zeuksisa! :)
Pięknie !
Uwielbiam ten kanał.
Bardzo lubię Caravaggia, ale tej historii z młodzieńcem nie znałam. Dziękuję
uwielbiam Pana filmiki ^^
Chciałbym zapytać co to za album M. Rothko w 4:16 po Twojej prawej stronie? Prosiłbym o link lub wydawnictwo i rok. :)
Dziękuję za odpowiedz. Napisałem wiadomość na PW. :)
Czy ktoś zna tytuł/autora muzyki w tle filmu? Swoją drogą odcinek bajka! :)
Znakomity odcinek!
wow! dziękuję! :)
Film doskonały! Będę wdzięczna za informację co to za ścieżka dźwiękowa w tle?
Świetna ciekawostka :) Dziękuję za ten odcinek
Kiedy filmy o tematyce architektonicznej? Te również są ciekawe ale jednak architektura jest zdecydowanie ciekawsza :)
Starożytne obrazy przeniosły się do Platońskiego świata idei :)
Świetny odcinek!! Poleca Pan jakąś książkę/album/artykuły na przedstawiony tutaj temat? :)
Mistrz!
A może poradnik dotyczący robienia makiet, modeli?
swietny pomysl na film, jedynie moznaby zrezygnowac z muzycznego podkladu, pozdrawiam
dzieki za odcinek
Dobrze że jest YT i takie kanały. Szkoda tylko że pański kanał nie ma zasięgu na jaki Pan zasługuje. Szkoda że raczej nie ma szans na tak wartościowe programy w TV, może mielibyśmy dzięki temu ciut mądrzejsze społeczeństwo.
Jak to jest z tym malarstwem starożytnym?? Wiadomo, że nie zachowało się żadne malarstwo sztalugowe tylko szczątkowo ścienne z których można wywnioskować że w starożytni grecy mieli pojęcie o malarstwie, które wiadomo że było większe np. od egipcjan. Ale czy na pewno? Kiedyś miałem dyskusję z wykładowcą z którym miałem technologie malarstwa i spytałem się go jak mogło wyglądać malarstwo starożytnych greków. Odpowiedział mi o rzymskich kopiach z których wynika, że grecy podobno nie znali pojęcia perspektywy, horyzontu, ani perspektywy atmosferycznej (im coś jest dalej tym bardziej zanika). Bardzo w to wierzę mając na uwadze jak wiernie rzymianie odwzorowali rzeźby starożytnych greków. Więc bardzo możliwe że malarstwo starożytne było bardziej symboliczne albo abstrakcyjne, niż realistyczne.
Nie wiedziałem o tych portretach trumiennych, zaraz się z tym zapoznam. Dziękuję za odpowiedź ;)
można wiedzieć jak się pisze nazwy tych starożytnych malarzy?
Niesamowity odcine
Może pan zdradzić czym oni wtedy malowali i jakimi farbami, kiedy się pojawiły płutna i farby olejne?
Radosław Gajda Dziękuję za odpowiedź a same techniki malarskie to jak widać po Pana odpowiedzi też ciekawy temat na jakiś odcinek. Niesamowite że do naszych czasów przetrwały malowidła na skalne z przed tysięcy lat. Teraz wszystko jest takie ulotne i znika hak druk na paragonach. Ciekawe co z naszych czasów przetrwa 2000 lat i jak nas będą widzieć w przyszłości, gdy to my dla nich będziemy starożytością, tak jak piramidy egipskie dla Rzymian..
PS podobnie nie zachowały się chorągwie krzyżackie wiszące w katedrze na Wawelu do XIX, rozzsypaly się od dymu świec.
Radosław Gajda Robią wrażenie bo mało osób obecnie tak dobrze maluje, zauważyłem też że większość nich przedstawia młodych ludzi. Smutne że mieli tak mało czasu. Zmieniając temat mógłby Pan czasem robić odcinek w którym by Pan rozwinął tematy poruszane przez widzów, podobnie jak Radek Kotarski. Nie koniecznie co tydzień ale jako podsumowanie serii warto byłoby pewne tematy rozwinąć.
Co to za muzyka z tle?
Bo to była skrajna forma snobizmu. Trzeba było się "lansować" na ówczesnych salonach swoim "obyciem" i "wyrafinowaniem". Ergo, powołać się na starożytność. Więc, oni się powoływali. Ale tego rodzaju postawę dosadnie wykpił Hans Christian Andersen w swojej baśni Nowe szaty cesarza. Wystarczyło. że kilku snobów ogłosiło, że artyści starożytni byli genialni bo byli genialni. by po salonach rozległ się klakieryczny łoskot setek i tysięcy oklasków. Tak! Tak! Byli genialni! Ludzie się nic nie zmieniają, a cwany intrygant zawsze zapanuje nad tłumem narzucając mu bez problemu swój pogląd..
Piękny przekaz. Dziękuję
Zrobiłbyś odc. o Varso Tower (Chmielna Buisness Center) ??? Bardzo proszę ;) myślę ze to ciekawy temat 👍
kolejna odsłona zasłony w offtopic, znów trzeba na nią spojrzeć z innej strony
mi sie wydaje ze to było proste myslenie. Tak jak te zasłonki tak i te kosze owoców. Malowali zwykłe rzeczy i zeby pokazać że są cos warte to dorobili do tego ideologie. Tak jak my współcześni dorabiamy ideologie to współczesnej sztuki i nie tylko. Malowali zwykłą scene rodzajową ale zeby wcisnąc innym ten obraz, odnosili się własnie do tych zasłonek. Pewnie inni malarze w podobnym okresie to skopiowali , bo najwyrażniej ten pomysł załapał i stało się to pewnym trendem wtedy. To taki pr, tak jak obecnie, jakaś firma coś wypusci, odniesie to sukces, to inni to naśladują
owszem ale zauwaz że żeby naszą ideologię ktos kupił, to trzeba trafic do ludzi wrażliwych , bywających na salonach, też znających się na sztuce, a byc moze szukajacych czegoś nowego, cos jak teraz staja się modne np buty i inne ubrania.. Więc ten nihilizm może istniec i działac własnie przez to ze jego odbiorcami są ludzie nietypowi. Po za tym ok ci o których był ten odcinek mogli byc prekursorami tego stylu, nie znam się , od razu mówię. I zeby dorównac im inni malarze przejeli ten trend, byc może nawet zostali dzięki temu zauwazeni.
Równie dobrze, te obrazy mogły nigdy nie istnieć.
:)
Teraz artyści puszczają również do mnie oko, bo dzięki temu odcinkowi WIEM ;)
wie ktoś może, co to za utwór w tle?
brzmi jak Yann Tiersen
Andrew G cinematic beauty.
Kosz owoców w tle, sprytnie ;)
10 minut to za krótko ;d
Za*ebista historia!
Caravaggio to mistrz światła i cienia.
To znaczy, że Zeuksis namalował pierwszą znaną martwą naturę?
Radek najlepszy
Miło się czegoś nauczyć interesującego
Radosławie, co jest naszym architektonicznym symbolem państwowym ? Wawel? Zamek Królewski w Warszawie ? a może coś innego