Historia jednego myśliwca. Jak-9

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 8 кві 2022
  • Krótki film prezentujący historię samolotu Jakowlew Jak-9, będącego najliczniej wykorzystywanym samolotem myśliwskim w radzieckim lotnictwie wojskowym podczas II Wojny Światowej. W sumie wyprodukowano około 16 tys. maszyn tego typu. Z Jaków 9 korzystali także polscy piloci wyszkoleni w czasie II Wojny Światowej w ZSRR. Piloci "ludowego" Lotnictwa Polskiego latający na Jakach-9 zestrzelili łącznie 15 nieprzyjacielskich maszyn, głównie Focke Wulfów Fw-190.
    Źródła:
    P. Rapiński, 1 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego "Warszawa" 1943-1945,
    P. Rapiński, Niegościnne niebo. 4 Mieszana Dywizja Lotnicza 1944-1945,
    W. Sankowski, W. Zmyślony, Yakovlev Yak-1, Yak-3, Yak-7, Yak-9, Polish Wings vol. 20,
    I. Koliński, Ludowe Lotnictwo Polskie 1943 - 1947.
    Źródło miniaturki: renderu.com/en/gallery/artwor...
  • Авто та транспорт

КОМЕНТАРІ • 49

  • @tomekpawwaw
    @tomekpawwaw 3 місяці тому +5

    Akurat Jak-1 okazał się samolotem łatwym w pilotażu. Znacznie łatwiejszym niż I-16. ŁAGG-3 czy nawet Ła-5. Pomijając sprawy polityczne (Jakowlew był wiceministrem od lotnictwa) mogło to zaważyć o wprowadzeniu na wyposażenie radzieckich sił powietrznych właśnie w myśliwce serii Jak. Nota bene wywodzący się z konstrukcji Jaka 1 mysliwiec Jak-3 (o zmniejszonych w stosunku do Jaka-1 gabarytach więc dysponujący lepszym stosunkiem mocy silnika do masy) okazał sie najskuteczniejszym samolotem radzieckim (nie licząc amerykańskich P-39 Aircobra i F-51 Mustang otrzymanych w ramach lend-lease). Był na tyle skuteczny, że specjalna instrukcja Luftwaffe nakazywała pilotom unikanie walki z nim na wysokościach poniżej 3000 m . (na większych wysokościach ustepował osiągami myśliwcom niemieckim)

  • @MARCINROSROSLANIEC
    @MARCINROSROSLANIEC 2 роки тому +8

    wymiatasz .mega ciekawe filiki. Oby tak dalej..👍

  • @linka3854
    @linka3854 2 роки тому +6

    Mega opowiadane, dużo można się nauczyć na lekcje!! Mój ulubiony kanał

  • @mieczysawfilipowicz6264
    @mieczysawfilipowicz6264 9 місяців тому +1

    Dobre ciekawe pozdrawiam serdecznie

  • @SprawcaNieznany
    @SprawcaNieznany Рік тому +1

    O jak mi brakowało takiego kanału!

  • @mieczysawfilipowicz6264
    @mieczysawfilipowicz6264 Рік тому

    Super

  • @zodiak865
    @zodiak865 8 місяців тому

    Dziękuje .

  • @user-sy9yu4sf7u
    @user-sy9yu4sf7u 2 місяці тому

    Jak-1 i Jak-1m one były na wyposażeniu 1PLM "Warszawa" i półku Normandia -Niemen.

  • @mieczysawfilipowicz6264
    @mieczysawfilipowicz6264 5 місяців тому

    Dobre

  • @MarcoMatador
    @MarcoMatador 2 роки тому +2

    Materiał bomba :D na pewno cie znajdę na War Thunder :D

    • @Balszoi
      @Balszoi  2 роки тому

      Nie grałem tyle czasu że aż szkoda gadać...

  • @arcadiologanoff5164
    @arcadiologanoff5164 Місяць тому

    Przecież samolot miga był projektem który został zabrany Polikarpa i dany w prezencie MIG. Po prostu I 180

  • @arkadiuszk92
    @arkadiuszk92 2 роки тому +2

    bardzo prosta konstrukcja, zresztą zbliżona do Hurricana.

  • @Li-brus
    @Li-brus 2 роки тому +4

    Byłoby zdecydowanie lepiej gdyby nie ulegać pokusie montowania wstawek z gier komputerowych w miejsce braku materiału filmowego. Może to świadczyć o tym że autor poszedł na łatwiznę i nie zadał sobie trudu skompletowania materiału z epoki. To podkopuje resztę. Materiał merytoryczny nie za długi, a i tez nie za skąpy . W sam raz aby nie zanudzić.

    • @Balszoi
      @Balszoi  2 роки тому +3

      W obecnej sytuacji materiał z epoki zgromadzony w rosyjskich archiwach raczej nieosiągalny ;)

  • @OkruchyHistorii
    @OkruchyHistorii 2 роки тому +17

    Drobny błąd w trakcie narracji. Drewno było niedeficytowym materiałem. Budowanie czegoś z deficytowych materiałów nie jest zaletą. Deficytowy materiał to taki, który jest ciężko dostępny, drogi i jest go mało. W przypadku wykorzystania drewna do budowy samolotów chodzi o NIEdeficytowy materiał.

    • @Balszoi
      @Balszoi  2 роки тому +4

      Fakt, dokładnie chodziło o sklejkę "delta".

    • @tomekpawwaw
      @tomekpawwaw 3 місяці тому +1

      @@Balszoi"Delta drewrezina" - materiał kompozytowy z bardzo cienkich warstw drewna i żywicy syntetycznej (dorównujący właściwościami współczesnym kompozytom) stanowił podstawę konstrukcji samolotów Ławoczkina . I-16 oraz Jaki i Ił y miały klasyczną konstrukcję z rur stalowych, belek jesionowych i sosnowych oraz sklejki (podobnie jak brytyjskie Hawker Huricane i De Haviland Mosquito)

  • @przemyslawgorzynski9813
    @przemyslawgorzynski9813 Рік тому +3

    Nie mogę się zgodzić z oceną wytworów Polikarpowa dobry był I15 i I153 dwupłatowce ale I16 był wzorowany na amerykańskim gee-bee samolocie wyścigowym. Miał on spory opór czołowy ze względu na duży silnik gwiazdowy, szeroki kadłub i cofnięta kabinę ograniczjącą widoczność zwłaszcza podczas startu i ładowania ale także w walce powietrznej niewielka powierzchnia nośna sprawiała że bardzo łatwo było go "przeciągnąć" a na pewno nie miał szans z bf 109 nawet we wczesnych wersjach ze słabymi silnikami. I16 były groźnym przeciwnikiem dla poprzedniej generacji myśliwców takich jak he 51 pokazały to działania wojwnne w Hiszpanii chodź komuniści woleli LATAĆ na I15 zwłaszcza że dwupłaty chodź wolniejsze od I16 były znacznie bardziej zwrotne co dawało przewagę w walce kołowej w której I16 nie miał szans.

    • @Balszoi
      @Balszoi  Рік тому

      Nie wiem skąd Pan czerpie wiedzę o I-16, który zwłaszcza w porównaniu z Bf 109 był bardzo zwrotny

    • @przemyslawgorzynski9813
      @przemyslawgorzynski9813 Рік тому

      @@Balszoi Parametry lotu i właściwości samolotów bf 109 i 110 są doskonale opisane w książce samoloty myśliwskie września 39 autor Andrzej glas i 2 i nych autorów stara publikacja jeszcze z lat 80 a wady i 16 są doskonale opisane w książce" błędy i doświadczenia w konstrukcji samolotów " parę miesięcy temu w TV emitowany był serial dokumentalny z lat 70 dot historii samolotow gdzie wypowiadali się weterani wojny domowej latający tymimaszynami w konfrontacji z fiatami i bf 109. Nie jest tak że i 16 w ogóle nie miał szans ze 109 tką jednak był on bardzo wymagającym samolotem na którym przeciętny pilot często łamał sobie zęby sama koncepcja samolotu sportowego do którego wchodzi pilot aby odbyć krótki lot rekordowy nie miała przełożenia na samolot myśliwski którym latają różni piloci zmęczeni także w trudnych warunkach. Niewiele więc da porównywanie samych parametrów które mogły być podobne a zwarta budowa, środek ciężkości skupiony w okolicy centropłata mocny silnik przemawiają raczej za I16. Lecz 2 wojna zimowa i 1941 pokazały dobitnie przewagę 109 myślę że nawet 1936 już zapoczątkował i uwidocznił jej przewagę. Nawet Pan o tym wspomina w opisie myśliwca Fiata CR 50 oile dobrze zapamiętałem. I tak dyskutować można by było jeszcze długo każdy ma swoje za i przeciw!!! 😉😂

    • @Balszoi
      @Balszoi  Рік тому

      Po pierwsze: od czasu wydania książki na którą się Pan powołuje minęło 40 lat, i stan wiedzy jest zupełnie inny, o serialu z lat 70 się nie wypowiem bo go nie widziałem. Nie wiem jak wojna zimowa w której Bf 109 nie latał miał pokazać jego przewagę nad I-16... A myśliwiec Fiata nazywał się G.50 ;)

    • @przemyslawgorzynski9813
      @przemyslawgorzynski9813 Рік тому

      @@Balszoi Sądziłem że Finowie używali 109 tki ale mogę się mylić (w późniejszym okresie) natomiast prawa fizyki się nie zmieniły przez 50 😉. Więc właściwości lotne obydwu samolotów również pozostały takie same, tak samo jak parametry techniczne. Są jeszcze latające egzemplarze i wierne kopie także można to porównać. I nie trzeba tego rodzaju wiedzy zdobywać w IPN-ie😉😂😂. A tak swoją drogą to właśnie uzmysłowiłem sobie że rzeczywiscie 40 lat minęło.... Od czasu jak czytałem te książki 😂

    • @robertsikora2755
      @robertsikora2755 Рік тому

      @@przemyslawgorzynski9813 Bf 109 nie był samolotem łatwym w pilotażu, choc biorąc pod uwagę kwalifikacje niemieckich pilotów ci radzili sobie na nich bardzo dobrze. Wszystko zależy od skilla, dobry pilot da sobie radę z tzw. dupą wołową. Podobnie jest w mojej ulubionej dziedzinie, czyli DH czy enduro, nie umiesz jeździć na rowerze, nie dasz rady w Leogang czy Koutach.

  • @julianmarkiel5918
    @julianmarkiel5918 2 роки тому +2

    Czy te samoloty mają jakieś parametry takie jak szybkość lotu , pułap , zasięg czy kompletnie nic???

    • @ALX426
      @ALX426 Рік тому

      w grze War Thunder są wszystkie podstawowe parametry oraz kaliber karabinów wraz z ilością amunicji itp. Gram w tą grę właśnie głównie Jakami :)

    • @naumgoldapfel
      @naumgoldapfel Рік тому +2

      Przecież to są samoloty radzieckie.
      Chyba dla ciebie ,Polaka, katolika, wiernego syna polskiej katolickiej ziemi, Glempa i Wojtyły, Wałęsy i tatusia świętego , oczywiste jest że radzieckie samoloty nie mogą mieć żadnych parametrów .

    • @robertsikora2755
      @robertsikora2755 Рік тому

      Parametry radzieckich/bolszewickich prototypów uzbrojenia i ich seryjnych wersji (inaczej nie da się określić) różniły się bardzo na niekorzyść tych ostatnich, a prototypy nie stanowią uzbrojenia i wyposażenia sił zbrojnych. Warto tutaj sobie przypomnieć "rewelacyjny" samolot Jakowlewa BB-22 😁

  • @mariuszj7623
    @mariuszj7623 2 місяці тому

    6:23 - "na samolotach malowano biało-czerwone szachownice" - tak ale tylko przy kabinie. Nadal obowiązywały sowieckie gwiazdy jako znaki rozpoznawcze aż do końca wojny w Europie.

    • @tomekpawwaw
      @tomekpawwaw 12 днів тому

      Tak było również w RAF. samoloty z "polskich" dywizjonów miały normalne malowanie brytyjskie i dodatkowo szachownicę na przedniej części kadłuba. Z prostej przyczyny- obrona przeciwlotnicza nie może mieć wątpliwości który samolot jest "nasz" a który nieprzyjacielski.
      P.S. Pułk "francuski "Normandie-Niemen też miał normalne radzieckie malowanie i dodatkowe znaki: trójkolorowy kołpak śmigła oraz 3 lwy na pokrywie silnika.

  • @dariuszkrupicki5959
    @dariuszkrupicki5959 2 роки тому

    Tak Ługańska jak i Doniecka R.L. nie posiadały lotnictwa . Jednak kiedyś widziałem nieznany mi samolot pomalowany w barwy jednej z tych republik , z komentarzem -ze względu na zdecydowaną przewagę przeciwnika ten samolot nie lata . Czy coś wiadomo na ten temat ?

    • @Balszoi
      @Balszoi  2 роки тому

      Za kilka dni będzie materiał na ten temat, także, "stay tuned"

    • @dariuszkrupicki5959
      @dariuszkrupicki5959 2 роки тому

      @@Balszoi zaczekam :):):)

  • @berakfilip
    @berakfilip 11 місяців тому

    Ale jak deficyty drewna ????

  • @zibiosiak8897
    @zibiosiak8897 Місяць тому

    Deficyt drewna w ZSRR? No awtor pojechał po bandzie - gdzie jak gdzie ale w ZSRR raczej drewnaxnie brakowało nigdy.

  • @wolterxx7589
    @wolterxx7589 8 місяців тому +2

    Balszoj jak zwykle sławi radziecką i soviecką technikę wojskową .

  • @adamtutaj1220
    @adamtutaj1220 8 місяців тому

    Skąd nazwa "Osiołek"?

    • @piotrk6460
      @piotrk6460 8 місяців тому +1

      Rosjanie nazywali je "Iszak" co po polsku oznacza osioł

    • @adamtutaj1220
      @adamtutaj1220 8 місяців тому

      @@piotrk6460 Osioł to осел Osieł

    • @andrzejorszanski1719
      @andrzejorszanski1719 6 місяців тому

      Od I-szasnadcat' w skrócie I-szak.

  • @miloko113
    @miloko113 Рік тому

    Jak to jest możliwe że konstrukcja z metalu jest lżejsza niż z drewna? 😅

    • @balddrummer5089
      @balddrummer5089 Рік тому +5

      To proste. Żeby zapewnić podobna wytrzymałość jak elementy metalowe, te wykonane z drewna muszą być wielokrotnie grubsze , co za tym idzie cięższe.

    • @robertsikora2755
      @robertsikora2755 Рік тому

      Ten metal to stopy aluminium, nie czysty glin. Swoją drogą dlaczego de Havilland osiągnął taki sukces z Mosquito? Ponieważ dopracował swój "drewniany kompozyt" przez 20 lat, czego nie była w stanie osiągnąć choćby fabryka fortepianów Ławoczkina. W miarę upływu wojny i napływu dostaw przez Władywostok udział amerykańskiego "aluminium" w radzieckich drewnianych "latających trumnach" rósł nieustannie, by stać się w końcu Jakiem-9P czy Ła-9. Osobiście wolałbym siedzieć w P-47D-28 niż w Jaku-3...

  • @zdzisawdyrman4235
    @zdzisawdyrman4235 Рік тому +2

    Niech żyje sowiecka "technologia" pilot w locie nie wie ile ma paliwa ;)

    • @podunkman2709
      @podunkman2709 Рік тому

      Technika. Technologia to cos zupelnie innego.

    • @robertsikora2755
      @robertsikora2755 Рік тому +1

      @@podunkman2709 bolszewicka technika i technologia stały (stoją, bolszewia i Lenin wiecznie żywi) na tym samym poziomie.

    • @robertwieniawski4188
      @robertwieniawski4188 Рік тому +3

      @@andrezkamotu Dokładnie, Jaki (1, 3, 7 i 9) miały takie wskaźniki w skrzydłach. Niby śmieszne komentarze świadczą o ignorancji piszących je....