Bardzo dobrze, że poruszył Pan ten temat. Ludzie nie zdają sobie sprawy jak dużo cukru oraz syropu glukozowo-fruktozowego i bardzo szkodliwych słodzików jest w produktach spożywczych, także w produktach dla dzieci (np. w parówkach). Proszę poruszyć też temat pieczywa, bo w nim też znajdziemy mnóstwo cukru i innych dziwnych substancji.
Materiał jest ciekawy, ale warto zauważyć, że zasada ograniczenia cukru może nie odnosić się tak jednoznacznie do osób bardzo aktywnych fizycznie. W przypadku tych, którzy intensywnie trenują, np. regularnie chodzą na siłownię i są na etapie budowania masy, zapotrzebowanie kaloryczne i zapotrzebowanie na węglowodany, w tym cukry, jest zdecydowanie wyższe. Dla takich osób cukry mogą być szybkim źródłem energii, które ułatwia regenerację i poprawia wyniki. Warto więc brać pod uwagę różne potrzeby żywieniowe osób o różnych poziomach aktywności fizycznej.
Skoro już o cukrze mowa, to mógłby Pan zrobić materiał na temat grzybów w tym choćby candida itd. w końcu w końcu dietetycy napewno wiedzą co nieco o nich.
Istnieje również sporo produktów, które zawierają jednocześnie cukier i syrop glukozowo-fruktozowy. Są to w szczególności napoje. No i antyreklama poszła dla Starbunia 😆
200 g bialego cukru dziennie do odpowiednich posilkow. Insulinoopornosc naprawiona, o wiele lepszy nastrój, wiecej energi co pozwala na aktywniejszy tryb zycia a nie siedzenie i zamulanie na kanapie.
Cukier działa jak narkotyk i ciężko go odstawić.Ponoć utrudnia wchłanianie witamin z posiłku.Jest sporo słodzików żle wpływających na mikrobiom w jelitach i powodujących że jesz więcej .
Wszystko, co mówisz to czysta prawda, dobrze zbilansowana dieta i ruch... Ale z cukrem sprawa jest jeszcze taka, że tak jak nadmiar soli względem potasu w diecie, zatrzymuje wodę w organizmie tak i cukry wiążą się z wodą, co może doprowadzić do obrzęków.
Oj jest gorzej niż myślimy. To prawda. Rozmawiałam ostatnio z bliska osoba o tym że różnych używek się w życiu próbowało mniej czy bardziej intensywnie i człowiek potrafił je porzucić (ja np paliłam paczkę papierów dziennie przez dekadę i udało mi się rzucić palenie już ponad 7 lat temu ) ale cukru rzucić nie potrafimy. Najdłużej bez cukru dodanego wytrzymałam może dwa miesiące.
Akurat jeśli chodzi o mód, to się nie zgodzę. Owszem, jest kaloryczny, ale proszę poczytać o właściwościach zdrowotnych miodu. Oczywiście, mam na myśli prawdziwy miód, bez ulepszaczy i dodanego cukru, a nie takie miodopodobne produkty z marketu.
Jeśli jemy miód w zalecanych niewielkich ilościach (bo jest dodanym do diety cukrem, więc jego spożywanie podobnie jak cukru i syropów, powinno być ograniczone do maksymalnie 10% energetyczności diety), to te ilości składników odżywczych nie mają znacznego wpływu na nasze zdrowie :)
@@DamianPapis Po prostu wywaliłem cukier fruktozę z mojej diety - dlatego czytam etykiety jeśli są i liczę cukier a nie kalorie. Robię sam jedzenie. No i jem owoce i warzywa, ale całe. Nie piję soków owocowych. Sport jest ważny, ale nie z powodów energetycznych. Uwrażliwia mięśnie na insulinę.
Jak dobrze rozumiem, to nie sam cukier(węglowodany) są problemem a nadmierna ilość spożywanych kalorii która wynika właśnie z nadmiernego spożywania cukru, który znajduje się w większości produktów na półkach?
@@curedoopel2434 I to jest jedyny taki produkt. To wymysł Boga, natury, czy w co tam sobie wierzysz. A skoro tak to zostało stworzone, to znaczy, że tak ma być i nie ma z tym problemu. Pamiętajmy też, że takie mleko przez każdy organizm spożywane jest tylko na początku życia. Pączek i mleko to połączenie cukru i tłuszczu, ale jednak mleko (nawet to naprawdę tłuste ok. 4%) nie smakuje tak dobrze jak pączek ;)
Tylko to "wszystko" było zupełnie inne niż obecnie. Począwszy od warzyw, poprzez owoce, mniej dodatków w gotowej żywności, słodkie było raz od wielkiego święta a nie codziennie po sufit jak to jest obecnie...
Dowód anegdotyczny to nie dowód. Może miała taką genetykę, że dożyłaby nawet 110 lat, gdyby dbała bardziej o dietę, może nie. To co napisałaś/eś to nie jest dowód na to, że można jeść wszystko, bo nie można i jeden przykład nie ma przełożenia na każdego innego człowieka.
Miód to też cukier - to prawda. Ale oprócz cukru zawiera w sobie witaminy, składniki mineralne, enzymy prozdrowotne i polifenole, przez co ma właściwości antybakteryjne, grzybobójcze oraz jest antyoksydantem. Jak ktoś ma wybór między cukrem i miodem, to lepiej wybrać miód i przy okazji skorzystać z tych dodatkowych prozdrowotnych substancji. Nie ukrywajmy, jeśli ktoś nie lubi np. pić herbaty bez cukru to z dnia na dzień nie będzie pił bez tego dodatku. Jeśli takiej osobie smakuje miód, to może ten cukier zamienić właśnie na miód. Tu i tu cukier ale z miodem ma te dodatkowe właściwości, przez co jest to zdrowszy zamiennik. Kiedyś byłem uzależniony od cukru, uwielbiałem jeść wszystko na słodko a najlepszą "przekąską" były kromki chleba z kilkoma łyżkami cukru na każdej i delikatnie oblane wodą aby się nie rozsypywało. 0.5kg cukru u mnie schodził w tydzień. O skutkach zdrowotnych chyba nie muszę nikomu mówić, ale chyba cudem ominąłem cukrzycę i otyłość (byłem aktywny fizycznie). Miód był właśnie pierwszym zamiennikiem cukru - zacząłem jeść produkty które nie mają w składzie cukru, a tą potrzebę zaspokajałem miodem (uwaga na marketowe miodo-udające produkty). Od razu po przejściu na miód czułem się dużo lepiej a wyniki badań od razu mi się poprawiły. Co najważniejsze - miałem wrażenie, że miód bardziej zaspokaja ten "głód cukrowy" niż sam cukier, mimo, że podliczając jadłem go dużo mniej. Jak ktoś ma problem z odstawieniem cukru a miód mu nie straszny, to polecam wypróbować jako zamiennik.
Jeśli jemy miód w zalecanych niewielkich ilościach (bo jest dodanym do diety cukrem, więc jego spożywanie podobnie jak cukru i syropów, powinno być ograniczone do maksymalnie 10% energetyczności diety), to te ilości składników odżywczych nie mają znacznego wpływu na nasze zdrowie :)
Projak ktoś chce tych enzymów to lepiej pyłek pszczeli jeść a modo to gorzej niż cukier bo to sama fruktoza praktycznie a cukier 50% a miód bodajże 80% to fruktoza która jako tłuszcz gromadzi się nie na brzuchu lecz wątrobie i trzostce czyli stłuszczenie wątroby i trzustki i cukrzyca ... Coś cudownego.😂a możesz być szczupły.
@@LukeleStrange ale ja mówię o miodzie jako zamiennik. Lepszy miód niż cukier. Dodatkowo, wyrzut insuliny po miodzie jest mniejszy niż przy cukrze. Ba, przy cukrzycy to nawet stabilizuje wzrost (wolniej rośnie, nie ma takiego nagłego skoku) insuliny jeśli w jedzeniu jest inny cukier. Niestety, podając tutaj PMID badań znikają mi komentarze, albo moderzy usuwają albo YT, ale wyszukać samemu to nie problem.
9:45 czyli np jak mam zapotrzebowanie 2,5k to tylko 250 kalori z cukrow a ze 1g cukru to 4 kalorie to 250:4=62,5g cukru a dla 5% to jest 125kalori czyli 125:4=31,25g cukru wystarczy ze wypije 3 razy herbate z 2 lyzkami cukru rano popoludniu i wieczorem i bede tylko miał 5% zapotrzebowania? albo zjem 1 gałke lodów waniliowych na mieście
Cześć Michał, jak w tabeli wartościowości pisze 40 gramów cukru to jest sam cukier czy również jest to cukier z produktu np.mus jabłkowy to sam cukier w tabeli czy z jabłka też
Od 1,5 roku nie jem nic, co zawiera cukier dodany. Do tego zero produktów przetworzonych oraz zero smażenia. Posilki przygotowuję sama, wszystko gotowane lub po prostu bez obróbki, jak np warzywa. To byla najlepsza decyzja w moim życiu dla własnego zdrowia. Plus 100 do samopoczucia, więcej energii, gładka cera, zero problemów z żołądkiem czy jelitami. Polecam każdemu. I co ważne, nie mylić cukru dodanego z dobrymi węglowodanami.
Człowiek kiedyś był młody i głupi. Gdybym za dzieciaka wiedział tyle, co wiem teraz o żywieinu, to nigdy nie byłbym tym najgrubszym dzieciakiem w klasie... Ale pamiętam czasy, jak takie mleczko z tubki potrafiło się kupić, i normalnie zjeść całą tubkę na jedno posiedzenie. Nie wspominając o nałogowym piciu coli i innych dziadostw typu muller milch... Niestety, dzieciaka nie przekonasz do tego, że to jest złe, skoro jest smaczne i słodkie, wręcz uzależniająco słodkie.
Proszę poczytać o dietach carnivore i animal based, duża ilość mięsa wołowego z tłuszczem i jajek pozwoli odstawić cukier oraz zmniejszyć ilość warzyw. Proszę poczytać o negatywnym wpływie błonnika i o substancjach obronnych roślin. Wrzodziejące jelito to rezultat bardzo złej diety. Po angielsku polecam kanały dr Anthony Chaffee, Paul Saladino, w Polsce są bracia Rodzeń.
Wspomniał Pan o tym, że np. błonnik spowalnia wchłanianie cukru. Zastanawia mnie więc czy zjedzenie łyżeczki cukru z kromką chleba pełnoziarnistego da taki sam efekt co zjedzenie jakiegoś owocu np. banana czy jabłka? Czy to tak nie działa?
Może i tak ale jabłko czy banan mają też inne minerały i składniki, a nie tylko cukier bo cukier. Lepiej więc zjeść jabłko z kromką chleba niż łyżeczkę cukru z kromką chleba...
Dlaczego w każdej dyskusji o zdrowiu trzeba wspomnieć o WHO. Czy gdyby nie ta międzynarodowa organizacja nie wiedzielibyśmy jakie są normy różnych parametrów związanych ze zdrowym trybem życia? Skąd wgl to zaufanie w uczciwość owej organizacji wewnątrz której ścierają się interesy wielu wpływowych organizacji?
Co jakiś czas jak mam słabszy dzień, to kupuję sobie tabliczkę czekolady i idę na długi spacer (około 5-7 km). Ostatnio kupiłem sobie Milkę 300g za 17zł, myślę sobie, że za taką cenę będzie dobra, ale po pierwszym ząbku totalnie zdziwiłem się, nie miało to smaku a cukru nie było praktycznie czuć. Oczywiście na pierwszym miejscu w składzie cukier, ale jakiś dziwny. Czekolada bez smaku, duża cena nie adekwatna do smaku. Ogólnie to cukru unikam ale czasem jest jak jest, po tym ostatnim stwierdziłem, że w gorszę dni będę kupować 1kg jabłek i jak na razie jest niebo lepiej, taniej i zdrowiej. Rodzice czasem wspominają czasy komuny, jak nie było praktycznie nic do kupienia w sklepie a w szczególności cukru, od tamtej pory nie jedzą cukru. Ja się przekonałem, że cukier może też nie smakować jako cukier.
@@mareckymarek7131 nie wiem czy dokładnie tak to działa ale co za dużo to nie zdrowo, kilogram to na oko 5-6 jablek więc cukru jest już dużo, a ta odrobina witamin nie zawsze musi to równoważyć
I KE nie obi nic aby stopniowo ograniczać cukier? Mówię stopniowo bo szokowo nagle przestanie nam smakować i będziemy szukać słodkiego. Po co cukier w kiełbasie?
@@piotrs3213geniuszu, a wziąłeś pod uwagę fakt, że dużo łatwiej jest zacząć mniej jeść niż więcej jeść? Jak polecasz więcej jeść ryżu z kurczakiem to radzę przestać doradzać w internecie.
Nie więcej niż 10% energii dostarczanej do organizmu. Na przykład, w diecie dostarczającej 2000 kcal na dobę jest to 50 g, czyli ok. 10 płaskich łyżeczek cukru
Ahh sacharoza pamiętam że to właściwie chyba od niej zacząłem przybierać na masie przez herbate która piłem w nadmiernych ilościach jakkolwiek to dziwnie brzmi. 3 dzbanki 1.5 takiej dobrej czarnej herbaty każdy z cukrem. No cóż to był niezły dodatek który wogóle nie sycił. Teraz piję tylko bez cukru i o wiele mniej ale tak mi się to przypomina za każdym razem gdy jest mowa o cukrze
Nigdy nie przybierałem na masie od cukru w herbacie a piłem z 15 szklanek dziennie po 2-3 łyżeczki ale za to przestałem (teraz erytrol lub ksylitol) i zęby są przynajmniej w świetnym stanie :)
Jesteś złotym przykładem doktora jak powinieneś. Uczysz ludzi i uświadamiasz za darmo i oczywiście oferujesz usługi i czas który ratuje życie i zdrowie ludzi.❤❤❤
W moim przypadku też bez kibelka, aczkolwiek słodziki mają dla mnie taki dziwny posmak, który powoduje, że chcę jeszcze coś zjeść. Więc erytrytol posłużył mi raczej po to, aby mniej słodzić
wydaje mi się, że po pandemii więcej ludzi uprawia aktywność fizyczną regularnie, moje spostrzeżenia, z jakich statystyk z którego roku są te 2 % społeczeństwa?
Może i więcej, ale procentowo, biorąc pod uwagę całe nasze społeczeństwo, wygląda to słabo. Też mi się kiedyś wydawało że sporo osób uprawia ruch, obserwując co się dzieje na obiektach sportowych czy w lasach. Niestety liczby mówią co innego. Przeanalizowałem też na podstawie osób u mnie w pracy i na 30 osób regularnie ruszają się trzy. Dramat...
@@lech6666Co jakiś czas jest boom na coś konkretnego. W trakcie pandemii ostro ruszyły rowery, kilka lat temu był również duży zryw w crossficie, ale to drugie mam wrażenie że mocno zwolniło...
Prawie codziennie rano piję butelkę kefiru Krasnystaw która zawiera łącznie 17g cukru. Czy to oznacza, że na starcie dnia prawie wyczerpuje zdrowy limit spożycia cukru, czyli 25g? Skoro każdy cukier to cukier to znaczy że laktoza również wyczerpuje limit zdrowego spożycia? Jak tu żyć. 🥲
@@rybong niby tak. ale po to kupujesz sobie małą butelkę kefiru, żeby ją sobie na raz wypić. Po prostu ciężkie jest trzymanie takiego limitu bo cukier jest też w owocach i warzywach. Jakby ktoś się chciał trzymać tego limitu 25g to już batona nie zje.
Limit 25 g cukru dotyczył cukru „dodanego” a nie naturalnie występującego w produktach takich jak owoce, warzywa czy właśnie kefir naturalny (czyli taki bez dodatków):)
Nie bój się przekraczać jakichkolwiek dawek cukru, jeśli są to cukry naturalnego pochodzenia :] Zdrowa wątroba spokojnie sobie z nim poradzi. Szkoda, że nigdzie nie mówi się o redukcji kortyzolu (np tego porannego) przy pomocy cukru, czyli hormonu, który jest dobrym początkiem kuli śnieżnej związanej z gorszym stanem zdrowia (gorszy testosteron, złe samopoczucie etc)
Czyli jak Wg Pana jak cały dzień nie zjem w ogóle słodyczy a wieczoram duża łyżką miodu sobie osłodzę owsiankę to będzie to gorszy wybór niż Pana owsianka z lodami? :) Miód oprócz cukru ma wiele innych pozytywnych składników a lody nie..:)
Miód nie jest dobrym zamiennikiem cukru 😢 Niestety miód jest stosunkowo podobny do cukru (bo to praktycznie sam cukier) , jest wysokokaloryczny. Warto wiedzieć też , że miód ma działanie przeciwzapalne i immunologiczne, ale nie jest korzystnym produktem w naszej diecie (wszystko w mierze - pamiętaj o bilansie energetycznym... Ponieważ nie tyjesz od zjedzenia jednego ciasteczka tylko od nadmiaru kalorii czyli jeśli spożywasz za dużo tej energii to twoja masa ciała wzrasta) Podam przykład Jedno ciasteczko a'la Milka chocopiki ma 63kcal wydaje się bardzo mało , mimo to całe opakowanie zawiera 504 kcal na 100g ... To bardzo dużo tłuszczu i cukru😢 ... ale przecież w dzisiejszych czasach przetworzona żywność najbardziej smakuje i chcemy jeść jej więcej , właśnie ten słodki smak powoduje wysoki poziom cukru we krwi oraz mózg wydziela hormon endorfin , że jest spożywamy coś przyjemnego dla niego oraz dla nas smacznego. Oraz , że takie jedzenie dzisiaj jest niby normą ,,zdrowego odżywiania ''🤯 To jest straszne i martwię się to co ludzie spożywają w dzisiejszych czasach oraz mają brak aktywności fizycznej ... Jedynie te 2%❤❤❤❤ robi to regularnie 😊😞
@@Noreactionasmr dziękuję za odpowiedź ogólnie dietę mam zdrową ale ostatnio pomyślałem że może zamiast kanapki z nutellą zjem kanapkę z miodem słodkość jest większa a jest mniej przetworzony miód od butelki i uznałem że to będzie lepszy wybór
@@dawidszpiyk6772 Jeśli na co dzień trzymasz zdrową dietę to nie ma co rezygnować z Nutelli😊 Zamiast pieczywa możesz zrobić sobie owsiankę z dodatkiem ,,Nutelli '' , którą znajdziesz na Centrum Respo😊 Chodzi tu o zasadę 80/20😊 Pozdrawiam
To jak to w końcu jest z tym miodem, zdrowy jest czy nie? Ty mówisz że to sam cukier, inni że daję radę np na przeziębienie. Że niby ma dobre właściwości lecznicze. Oczywiście te właściwości traci gdy dodamy go do czegoś o temperaturze powyżej 60 stopni, a są nawet źródła że wtedy może być i toksyczny... O co tu chodzi z tym miodem?
Jeśli jemy miód w zalecanych niewielkich ilościach (bo jest dodanym do diety cukrem więc jego spożywanie podobnie jak cukru i syropów powinno być ograniczone do maksymalnie 10% energetyczności diety), to te ilości składników odżywczych nie mają znacznego wpływu na nasze zdrowie.
Autor powiela mity. Nie tyjemy od nadmiaru kalorii, lecz od nadmiaru endogennej insuliny, którą wytwarzamy w odpowiedzi na nadmierną ilość cukru/białek. Spożywane kalorie nie mają znaczenia, bowiem organizm nie posiada kalorymetru. Posiada natomiast sygnały sytości i głodu. PS. Dowodem, że kaloria nie równa się kalorii jest OZEMPIC. Kontrolując hormony, kontrolujemy sygnał sytości, a nie kalorie.
@@krakraichbinda taa, Michałowi nie wypada komentować Pani inteligencji, to ja to zrobię. Otóż z każdym gramem dostarczonego jedzenia organizm musi coś zrobić. Insulina działa tak, że glukoza trafia do komórek wbrew gradientowi stężeń, i jest przerabiana na tłuszcz. Ozempik działa tak, że człowiek nie je. Gdzie tu sprzeczność? Jeśli ktoś odżywia się cukrem, ale je za mało kalorii to schudnie, bo organizm pobierze brakującą energię z tkanki tłuszczowej. Jeśli w ogóle nie je cukru ani niemal żadnych węglowodanów, ale za dużo tłuszczu, to utyje, bo co ma zrobić z tą energią. Nadmiar jedzenia jest szkodliwy. Co Pani wie o hormonach? Cyklu Krebsa? Cushingu? Kwasicy ketonowej? Glukoneogenezie? Beta oksydacji? To takie podstawy, które każdy dietetyk, a nawet lekarze (mam nadzieję) mają w małym palcu. Wtedy można się mądrzyć. Sama Pani sobie zaprzecza, pisząc te dyrdymały. Oczywiście tyjemy tylko od kalorii które umiemy przyswoić, jak ktoś nie trawi jakichś pokarmów, to one wylecą jak wleciały, ewentualnie trochę gwałtowniej
@@magorzatamalinowska380 W pamiętnym równaniu na kalorie brakuje istotnego rozróżnienia: Akumulacja = Kalorie zjedzone - Kalorie wydalone - Kalorie spalone Są 3 zmienne. O ile kalorie zjedzone dają sie ustalić w bombie kalorymetrycznej, o tyle nie jesteśmy w stanie konkretnie stwierdzić ile kalorii pochłonięte w konkretnym posiłku. Zależy to bowiem od składu chemicznego i sposobu przygotowania. Część kalorii normalnie wydalamy, mamy bowiem miliardy bakterii do odżywienia. Zjadając wysoko kaloryczne migdały słodkie, pochłaniamy tylko 40% kalorii, reszta idzie w jelita. I jakoś ten fakt umyka jakoś dietetykom. Mówią, spalaj kalorie, jedz mniej kalorycznie. A tymczasem mamy cala armie do wyżywienia. I gdy ona zacznie głodować, zacznie nas zjadać. I tak sie dzieje, gdy dochodzi do zespołu nieszczelnego jelita. Kalorie spalone to sprawa dość indywidualna i zależna od wielu czynników. Bez problemów daje sie empirycznie ustalić zapotrzebowanie podstawowe, reszta zależy od naszej aktywności. Insulina odpowiada min, za transport glukozy. oraz tłuszczów do adipozytów. Jej za wysoki poziom blokuje spalanie tłuszczu. Cukrzycy typu 2 biorący insulinę mają problem, gdyż zaczynają tyć. Kalorie zaczynają być przetwarzane w tłuszcz, wzrasta insulinooporność. Jedyny ratunek dla takich osób to stopniowe odstawienie węglowodanów, by obniżyć insulinooporność receptorów oraz stopniowe odstawienie insuliny, gdyż ona nakręca błędne koło. Wiem, bo sam byłem cukrzykiem typu 2. Ozempic działa na hormony, w tym na podobnie do GLP-1. Udając jelitowy analog GLP-1 oszukujemy mozg. Tutaj kalorie nie mają najmniejszego znaczenia. Gdy ktoś zje za dużo czystego tłuszczu dostanie zwykłej...biegunki. W przeciwieństwie do cukru, nie ma takiej możliwości aby czysty tłuszcz spowodował utycie. Tłuszcz, który odpowiedzialny jest za tycie, jest produktem metabolizmu fruktozy, co widać w postaci trójglicerydów i VLDL w morfologii. Warunkiem sprawnego przetwarzania kalorii są zdrowe mitochondria. Dieta równokaloryczna, gdzie fruktoza została zastąpiona glukozą, lecz daje dwa przeciwne skutki. Czy zatem chodzi tu o kalorie? ua-cam.com/users/shortsBPraLQk4mac Córko, piszesz z chemikiem.😀
@@krakraichbinda no i co wynika z tego długiego wywodu? Fruktoza jest lepsza dla cukrzyka bo nie podnosi tak poziomu glukozy- to jest logiczne, nie jest glukozą. Tuczy tak samo albo i bardziej- owszem inne szlaki metaboliczne są dla niej, ale ma wartość kaloryczną jak każdy cukier. Tłuszczu w dużej ilości faktycznie nie przerobimy, ale od tego, co damy radę przerobić to się tyje. To właśnie napisałam przecież
@@magorzatamalinowska380 Dziecko drogie, fruktoza jest trucizną mitochondrialną komórek wątroby. Blokuje 3 istotne enzymy i przekształca ATP w kwas moczowy, a ten z kolei jest odpowiedzialny za nadciśnienie oraz dnę moczanową. Ponieważ w przeciwieństwie do glukozy, fruktoza nie ma polimeru, wątroba musi przekształcić nadmiarową fruktozę w tłuszcz, co kończy sie stłuszczeniem wątroby - etapem wstępnym do cukrzycy typu 2. Dlatego każdy miłośnik Coli czy soków owocowych ma stłuszczoną wątrobę. Nie zrozumiałaś filmu. Przedstawiono w nim, że zamieniając fruktozę na glukozę przy zachowaniu tych samych kalorii powodujemy odtłuszczenie wątroby wśród dzieci. Glukoza w moderacji może być składowana jako glikogen w wątrobie i mięśniach, ponadto sama glukoza aktywuje mitochondria i może być metabolizowana przez wszystkie komórki ciała. Dlatego zamiana fruktozy na glukozę jest zbawienna dla organizmu. I w tym wypadku kalorie nie mają znaczenia. Cały dramat polega na tym, że pijąc napoje bogate we fruktozę, niszczymy jedyny narząd zdolny do jej metabolizowania. Stąd epidemia otyłości na świecie.
Dzisiaj leci "łapa w dół" za te lody jedzone codziennie! 😉 To tak jakby powiedzieć sluchaczom, że codziennie jedna lampka wina jest ok.. otóż NIE! 🙂 Lepiej wypić pół butelki raz na dwa tygodnie, niż popijać codziennie... Mam nadzieję, że Pan dietetyk to kiedyś zrozumie.... 😁😁
Czy uważasz, że wsadzanie do jednego wora naturalnych cukrów z owoców czy miodu razem ze sztucznym, rafinowanym białym cukrem, syropem glukozowym, glukozowo-fruktozowym itp. jest słuszne? "Cukier to cukier, nieważne skąd pochodzi" to jedno z najbardziej szkodliwych twierdzeń współczesnej dietetyki. Dochodzi do tego, że ludzie boją się zjeść do woli na przykład owoce czy wypić świeżo wyciskany sok, na które mają apetyt, których organizm sam się domaga. Zamiast tego zgodnie z zaleceniami dietetyków przejadają się kilogramami przetworzonych termicznie produktów skrobiowych- ziemniakami, ryżem, kaszami, chlebem itd. które same w sobie nie mają praktycznie żadnego smaku przez co bez dodatku soli (lub cukru/słodzika jeżeli są spożywane na słodko) są praktycznie nie zjadliwe i oczywiście muszą być zjadane z innymi produktami (mięsem, rybą, jajkiem, mlekiem, serem itp.), najlepiej tworząc tzw. "pełnowartościowy posiłek". Dowodzi to jedynie, że organizm ludzki nie potrzebuje tych produktów szczególnie w takiej częstotliwości i w takich ilościach jak to zaleca nam współczesna dietetyka. Gdyby było inaczej to człowiek z apetytem zajadałby codziennie po misce ryżu, kaszy, pół kilo ziemniaków i pół bochenka chleba bez konieczności ich solenia, przyprawiania i łączenia z innymi produktami. Nie znam nikogo kto by się zadowolił jedzeniem z osobna tego typu produktów skrobiowych nawet po ich odpowiednim doprawieniu. Natomiast jeżeli chodzi o słodkie owoce to sytuacja jest zgoła odmienna, masy ludzi chętnie je jedzą z apetytem bez konieczności kombinowania, a świeżo wyciśnięty sok z nich z entuzjazmem wypija niemal każdy. Osobiście nie spotkałem się nigdy z sytuacją, w której ktoś odmówiłby wypicia świeżego soku z soczystych, słodkich jabłek, czereśni, pomarańczy, mandarynek itd. czy też krzywiłby się na samą myśl spożycia takiego napoju. Cukier jest naturalnym i podstawowym źródłem energii z pożywienia dla ludzkiego organizmu, świadczyć o tym może pociąg ludzi do słodkiego smaku oraz skład ludzkiego mleka, wysoka zawartość cukru w nim, a co za tym idzie jego naturalna i ponadprzeciętna słodycz w porównaniu do mleka innych gatunków ssaków. Jeżeli cukier niezależnie od pochodzenia jest taki szkodliwy to jak matka natura może narażać na takie niebezpieczeństwo nowo narodzone, niemal bezbronne ludzkie dzieci, nieporównywalnie słabsze i mniej odporne na wpływ szkodliwych czynników od dorosłych ludzi? Dlaczego w mleku matki nie ma ani grama tak "niezbędnych" węglowodanów złożonych? Dlaczego od dnia narodzin przez cały okres karmienia piersią człowiek przyzwyczajany jest do słodkiego smaku? I to wszystko w najgorszej, najszybciej przyswajalnej płynnej formie, bez ani grama błonnika :) Podsumowując mój wywód na temat węglowodanów - węglowodany złożone są ciulowe, natomiast naturalne węglowodany proste są najlepszym i najbardziej naturalnym paliwem dla ludzkiego organizmu czego nie można powiedzieć o sztucznych, które potrafią wręcz bardzo ciężko uzależniać, nawet nie one same tylko wyroby z nich - batoniki, czekolady, ciasta, ciasteczka, cukierki, pączki itd. w końcu chyba nikt uzależniony nie zadowoli się jedzeniem łyżeczką samego cukru z cukierniczki :) Pozdrawiam i liczę na ustosunkowanie się do mojego stanowiska ;)
Zgadzam się że nie tylko cukry ale i węglowodany są szkodliwe. Prostą odpowiedzią na tą tezę, jest to czym karmi się świnie aby przytyły. tłuszczem czy węglowodanami ?
Wszystko ładnie pięknie z tym mlekiem, ale zapomniałeś, że mleko spożywa się tylko bardzo krótki czas. Także wyciągnięcie na tej podstawie wniosku, że cukry proste są podstawowym paliwem organizmu jest niezłym fikołkiem ;)
Od cukru jeszcze gorsze są oleje rafinowane. Niestety polecasz te oleje - przykład śledzik na raz w oleju. Proszę o ostrzeżenie ludzi o toksyczności olejów rzepakowych itp. rafinowanych.
mystic I mówiąc w ten sposób jogurt naturalny to tez cukier czytaj laktoza , sztuczne słodziki a czysty nierafinowany cukier i ich postawienie w znaku równości to lekka dezinformacja...... myślę ze problem w tym ze wielu dietetyków nie mówi podstaw w zakresie podstaw a mianowicie jak nie chcesz tyć to jesz więcej tłuszczu wtedy to mniej jesz cukru więcej cukru i mniej tłuszczu ...... randle cycle ,teraz owsianka i masło orzechowe to receptura na kłopoty i ot mamy dietetyków serwujących nam niby to zdrowe jedzenie..... ludzie owsianka to syf zawierający gluten i przede wszystkim glysophate mega zabójczy środek chemiczny którym pryska się nawozy.... ba masalo orzechowe ludzie i mówi to dietetyk sorry dziękuję za omega jakiekolwiek czy 6 czy 3 są ona mega prozapalne jeden więcej czytaj omega 6 drugi mniej czytaj omega 3 wiec panie dietetyku przepraszam bardzo ale promuje pan jedzenie mega prozapalne ...... szkoda bo ludzie słuchają tego i podążają tym co pan mówi........edukacja edukacja i raz jeszcze edukacja
A może jeśli jesteś tak doedukowany to przedstaw się nam, pokaz nam uczelnie które skończyłeś, podziel się z nami swoimi latami doświadczenia z pacjentami, klientami i dopiero wtedy powiedz co myślisz powołując się na jakieś metaanalizy naukowe, żebyśmy w ogóle mieli o czym rozmawiać.
Dzięki że dzielisz się ze mną swoją wiedzą i uświadamiasz społeczeństwo. Dobrze wykorzystany czas na yt.
Tak ❤ tylko po to wlaczam yt 😍
Rozpieszcza nas pan ostatnio tyle filmów nowych w tak krótkim czasie
Troszkę jednak za często te dłuższe. 2 w tyg. byłoby ok.
Bardzo dobrze, że poruszył Pan ten temat. Ludzie nie zdają sobie sprawy jak dużo cukru oraz syropu glukozowo-fruktozowego i bardzo szkodliwych słodzików jest w produktach spożywczych, także w produktach dla dzieci (np. w parówkach). Proszę poruszyć też temat pieczywa, bo w nim też znajdziemy mnóstwo cukru i innych dziwnych substancji.
"bardzo szkodliwych słodzików"? :)
Materiał jest ciekawy, ale warto zauważyć, że zasada ograniczenia cukru może nie odnosić się tak jednoznacznie do osób bardzo aktywnych fizycznie. W przypadku tych, którzy intensywnie trenują, np. regularnie chodzą na siłownię i są na etapie budowania masy, zapotrzebowanie kaloryczne i zapotrzebowanie na węglowodany, w tym cukry, jest zdecydowanie wyższe. Dla takich osób cukry mogą być szybkim źródłem energii, które ułatwia regenerację i poprawia wyniki. Warto więc brać pod uwagę różne potrzeby żywieniowe osób o różnych poziomach aktywności fizycznej.
Wręcz nie da się jeść bardzo zdrowo na masie, przez chociażby zbyt dużą ilość błonnika w diecie
10 tydzień jestem bez cukru ❤❤❤❤ i czuję się bardzo dobrze to była świadoma dezycja 😊
Jak doktor to w komentarzach od razu ,,Pan" a przecież Michał mówi do nas na Ty i tak tez odpisuje, więc? Wiec na Ty w obie strony!
Czuję zazdrość 😂
Haha, też uważam, że w komentarzach jest się na Ty!
Dokładnie zdrowy ROZSĄDEK 🎉 przede wszystkim ❤
Zrób podobny odcinek na temat soli bo jestem ciekawy czy też jest taka zła jak mówią
JEST niestety!
@@bartoszbis9089 Sól nie jest taka zła jak ją malują , cukier dużo gorszy.
I cukier i sól w nadmiernych ilościach to biała śmierć.
@@julka_julkaa Wszystko w nadmiernych ilościach jest szkodliwe
swietny filmik :) uwielbiam twoja energie. prosimy o wiecej materialow!
Super materiał, dziękuję ❤
Brawo, Michał! Robisz Bardzo Dobrą Robotę! Dziękuję Ci! ❤️
Skoro już o cukrze mowa, to mógłby Pan zrobić materiał na temat grzybów w tym choćby candida itd. w końcu w końcu dietetycy napewno wiedzą co nieco o nich.
Świetny materiał, dzięki 💪
Dziękuję
Ja obniżyłem cukier do minimum i po 2 tyg poczułem różnice mam lepszy chumor i więcej energii
Ja odstawiłem cukier i schudłem już 14kg 😊
Jeszcze tylko słownik
Wypszedzileś mnie@@JoseMorelas
Super materiał Michał,wszystko jasno wytłumaczone ,dziękuję 👏🔥♥️
Owsianka na kolacje? Węglowodany długorozkładające się na noc? Nie jestem pewien czy jest to aby na pewno dobry pomysł
Istnieje również sporo produktów, które zawierają jednocześnie cukier i syrop glukozowo-fruktozowy. Są to w szczególności napoje. No i antyreklama poszła dla Starbunia 😆
200 g bialego cukru dziennie do odpowiednich posilkow. Insulinoopornosc naprawiona, o wiele lepszy nastrój, wiecej energi co pozwala na aktywniejszy tryb zycia a nie siedzenie i zamulanie na kanapie.
A teraz uwaga uwaga... rekordzista cukrowy... cukierki odpustowe.... 85g cukru na 100g
Cukier działa jak narkotyk i ciężko go odstawić.Ponoć utrudnia wchłanianie witamin z posiłku.Jest sporo słodzików żle wpływających na mikrobiom w jelitach i powodujących że jesz więcej .
Wszystko, co mówisz to czysta prawda, dobrze zbilansowana dieta i ruch... Ale z cukrem sprawa jest jeszcze taka, że tak jak nadmiar soli względem potasu w diecie, zatrzymuje wodę w organizmie tak i cukry wiążą się z wodą, co może doprowadzić do obrzęków.
Oj jest gorzej niż myślimy. To prawda. Rozmawiałam ostatnio z bliska osoba o tym że różnych używek się w życiu próbowało mniej czy bardziej intensywnie i człowiek potrafił je porzucić (ja np paliłam paczkę papierów dziennie przez dekadę i udało mi się rzucić palenie już ponad 7 lat temu ) ale cukru rzucić nie potrafimy. Najdłużej bez cukru dodanego wytrzymałam może dwa miesiące.
Są ludzie uzależn
ieni od jedzenia cukru i są uzależnieni od niejedzenia cukru.
Glukozowa rewolucja dokładnie tam jest to opisane ! Super książka
Akurat jeśli chodzi o mód, to się nie zgodzę. Owszem, jest kaloryczny, ale proszę poczytać o właściwościach zdrowotnych miodu. Oczywiście, mam na myśli prawdziwy miód, bez ulepszaczy i dodanego cukru, a nie takie miodopodobne produkty z marketu.
Jeśli jemy miód w zalecanych niewielkich ilościach (bo jest dodanym do diety cukrem, więc jego spożywanie podobnie jak cukru i syropów, powinno być ograniczone do maksymalnie 10% energetyczności diety), to te ilości składników odżywczych nie mają znacznego wpływu na nasze zdrowie :)
Jestem wolny od cukru od czasu mojej diagnozy w 2021. Od tego czasu jestem w remisji cukrzycy typu 2.
Hej, postawiłeś na coś konkretnego jeśli chodzi o dietę, oraz zwiększenie wysiłku fizycznego? Jakaś dodatkowa suplementacja/leki?
@@DamianPapis Po prostu wywaliłem cukier fruktozę z mojej diety - dlatego czytam etykiety jeśli są i liczę cukier a nie kalorie. Robię sam jedzenie. No i jem owoce i warzywa, ale całe. Nie piję soków owocowych. Sport jest ważny, ale nie z powodów energetycznych. Uwrażliwia mięśnie na insulinę.
Jak dobrze rozumiem, to nie sam cukier(węglowodany) są problemem a nadmierna ilość spożywanych kalorii która wynika właśnie z nadmiernego spożywania cukru, który znajduje się w większości produktów na półkach?
Tłuszcz + cukier, nasz mózg to uwielbia. Ciekawe że w przyrodzie taka kombinacja jak słodki smak z tłuszczem nie występuje.
Mleko xD?
@@curedoopel2434
I to jest jedyny taki produkt. To wymysł Boga, natury, czy w co tam sobie wierzysz. A skoro tak to zostało stworzone, to znaczy, że tak ma być i nie ma z tym problemu. Pamiętajmy też, że takie mleko przez każdy organizm spożywane jest tylko na początku życia.
Pączek i mleko to połączenie cukru i tłuszczu, ale jednak mleko (nawet to naprawdę tłuste ok. 4%) nie smakuje tak dobrze jak pączek ;)
@@Mike669100prawda, szkoda tylko, że człowiek spożywa jako jedyne zwierzę przez całe swoje życie mleko i to obcego gatunku bo tak sobie wymyślił
@@Mike669100 Chodzi dokładnie o mleko matki.
Podali już mleko, a teraz chrupnij sobie nerkowca. Nie występuje powiadasz?
Uwielbiam pana filmiki ❤❤😊😊
Jako dziecko raz w życiu miałam próchnicę a jadłam tak dużo słodkiego że szok
Moja śp.mama żyła98 lat jadła wszystko i była zdrowa.
Tylko to "wszystko" było zupełnie inne niż obecnie. Począwszy od warzyw, poprzez owoce, mniej dodatków w gotowej żywności, słodkie było raz od wielkiego święta a nie codziennie po sufit jak to jest obecnie...
Dowód anegdotyczny to nie dowód. Może miała taką genetykę, że dożyłaby nawet 110 lat, gdyby dbała bardziej o dietę, może nie. To co napisałaś/eś to nie jest dowód na to, że można jeść wszystko, bo nie można i jeden przykład nie ma przełożenia na każdego innego człowieka.
Cukier jest także w śledziach marinero w biedrze :) I to całkiem sporo :(
Miód to też cukier - to prawda. Ale oprócz cukru zawiera w sobie witaminy, składniki mineralne, enzymy prozdrowotne i polifenole, przez co ma właściwości antybakteryjne, grzybobójcze oraz jest antyoksydantem. Jak ktoś ma wybór między cukrem i miodem, to lepiej wybrać miód i przy okazji skorzystać z tych dodatkowych prozdrowotnych substancji.
Nie ukrywajmy, jeśli ktoś nie lubi np. pić herbaty bez cukru to z dnia na dzień nie będzie pił bez tego dodatku. Jeśli takiej osobie smakuje miód, to może ten cukier zamienić właśnie na miód. Tu i tu cukier ale z miodem ma te dodatkowe właściwości, przez co jest to zdrowszy zamiennik.
Kiedyś byłem uzależniony od cukru, uwielbiałem jeść wszystko na słodko a najlepszą "przekąską" były kromki chleba z kilkoma łyżkami cukru na każdej i delikatnie oblane wodą aby się nie rozsypywało. 0.5kg cukru u mnie schodził w tydzień. O skutkach zdrowotnych chyba nie muszę nikomu mówić, ale chyba cudem ominąłem cukrzycę i otyłość (byłem aktywny fizycznie).
Miód był właśnie pierwszym zamiennikiem cukru - zacząłem jeść produkty które nie mają w składzie cukru, a tą potrzebę zaspokajałem miodem (uwaga na marketowe miodo-udające produkty). Od razu po przejściu na miód czułem się dużo lepiej a wyniki badań od razu mi się poprawiły. Co najważniejsze - miałem wrażenie, że miód bardziej zaspokaja ten "głód cukrowy" niż sam cukier, mimo, że podliczając jadłem go dużo mniej. Jak ktoś ma problem z odstawieniem cukru a miód mu nie straszny, to polecam wypróbować jako zamiennik.
Jeśli jemy miód w zalecanych niewielkich ilościach (bo jest dodanym do diety cukrem, więc jego spożywanie podobnie jak cukru i syropów, powinno być ograniczone do maksymalnie 10% energetyczności diety), to te ilości składników odżywczych nie mają znacznego wpływu na nasze zdrowie :)
Projak ktoś chce tych enzymów to lepiej pyłek pszczeli jeść a modo to gorzej niż cukier bo to sama fruktoza praktycznie a cukier 50% a miód bodajże 80% to fruktoza która jako tłuszcz gromadzi się nie na brzuchu lecz wątrobie i trzostce czyli stłuszczenie wątroby i trzustki i cukrzyca ... Coś cudownego.😂a możesz być szczupły.
@@LukeleStrange ale ja mówię o miodzie jako zamiennik. Lepszy miód niż cukier. Dodatkowo, wyrzut insuliny po miodzie jest mniejszy niż przy cukrze. Ba, przy cukrzycy to nawet stabilizuje wzrost (wolniej rośnie, nie ma takiego nagłego skoku) insuliny jeśli w jedzeniu jest inny cukier.
Niestety, podając tutaj PMID badań znikają mi komentarze, albo moderzy usuwają albo YT, ale wyszukać samemu to nie problem.
Miód nie jest dobrym zamiennikiem w przypadku herbaty bo po zalaniu go wrzątkiem jego właściwości szlak trafi...
@@Kiciol dlatego dodaje się go kiedy herbata ostygnie. No chyba że ktoś pije wrzątek od razu po zalaniu :D
Dziękuję Michał 🙏😀
+ cukier trzcinowy/brązowy to ten sam cukier, tylko kilka razy droższy.
Ograniczyłam prócz białego cukru węgle, które też są cukrami a ochota na słodkie zniknęła a waga poszła w dół.
9:45 czyli np jak mam zapotrzebowanie 2,5k to tylko 250 kalori z cukrow a ze 1g cukru to 4 kalorie to 250:4=62,5g cukru
a dla 5% to jest 125kalori czyli 125:4=31,25g cukru
wystarczy ze wypije 3 razy herbate z 2 lyzkami cukru rano popoludniu i wieczorem i bede tylko miał 5% zapotrzebowania?
albo zjem 1 gałke lodów waniliowych na mieście
Dzięki
leci łapka w górę! :)
Akurat wszystkie długowieczne osoby, które udało mi się w życiu poznać, jadały cukier kilogramami i na nic nie chorowały
Moja babcia żyła ponad 101 lat i słodziła herbatę 6 łyżeczkami cukru
Cześć Michał, jak w tabeli wartościowości pisze 40 gramów cukru to jest sam cukier czy również jest to cukier z produktu np.mus jabłkowy to sam cukier w tabeli czy z jabłka też
Cały cukier, czyli ten naturalnie występujący w składnikach także :)
Od 1,5 roku nie jem nic, co zawiera cukier dodany. Do tego zero produktów przetworzonych oraz zero smażenia. Posilki przygotowuję sama, wszystko gotowane lub po prostu bez obróbki, jak np warzywa. To byla najlepsza decyzja w moim życiu dla własnego zdrowia. Plus 100 do samopoczucia, więcej energii, gładka cera, zero problemów z żołądkiem czy jelitami. Polecam każdemu. I co ważne, nie mylić cukru dodanego z dobrymi węglowodanami.
Jak udało Ci się zejść z cukru? Jakieś porady?
Dziekuje
Człowiek kiedyś był młody i głupi. Gdybym za dzieciaka wiedział tyle, co wiem teraz o żywieinu, to nigdy nie byłbym tym najgrubszym dzieciakiem w klasie...
Ale pamiętam czasy, jak takie mleczko z tubki potrafiło się kupić, i normalnie zjeść całą tubkę na jedno posiedzenie.
Nie wspominając o nałogowym piciu coli i innych dziadostw typu muller milch... Niestety, dzieciaka nie przekonasz do tego, że to jest złe, skoro jest smaczne i słodkie, wręcz uzależniająco słodkie.
Proszę o parę przykładów zdrowych słodyczy dla dziecka chorego na wrzodziejące zapalenie jelita grubego
Proszę poczytać o dietach carnivore i animal based, duża ilość mięsa wołowego z tłuszczem i jajek pozwoli odstawić cukier oraz zmniejszyć ilość warzyw. Proszę poczytać o negatywnym wpływie błonnika i o substancjach obronnych roślin. Wrzodziejące jelito to rezultat bardzo złej diety. Po angielsku polecam kanały dr Anthony Chaffee, Paul Saladino, w Polsce są bracia Rodzeń.
Czyli zamiast banana można zjeść garstkę cukru z otrębami i elektrolitami i wyjdzie na to samo?
Mierzymy zawartość cukru w cukrze😉
Moi dziadkowie są lekko przed 90, jedli i jedzą cukier codziennie i żyją jako tako , gorsze niż cukier są te słodziki w suplementach
Wspomniał Pan o tym, że np. błonnik spowalnia wchłanianie cukru. Zastanawia mnie więc czy zjedzenie łyżeczki cukru z kromką chleba pełnoziarnistego da taki sam efekt co zjedzenie jakiegoś owocu np. banana czy jabłka? Czy to tak nie działa?
Może i tak ale jabłko czy banan mają też inne minerały i składniki, a nie tylko cukier bo cukier. Lepiej więc zjeść jabłko z kromką chleba niż łyżeczkę cukru z kromką chleba...
Tylko po co jeść chleb i cukier? 😅
@@elizan.6398pamietam chyba ponad 35 lat temu tak wygladal deser 😂
@@elizan.6398 taki eksperyment myślowy by zrozumieć proces
ale chleb sam w sobie zawiera naturalnie cukier :)
Wszystko jest złe - a najmniej zdrowe jest w ogóle życie. Wszyscy, co żyją - w końcu umrą.
Od dawna wiadomo, że życie to śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową 😅
Panie Michale są też fruktooligosacharydy
Ostatnio mi się zęby psują muszę jednak jeść mniej słodkiego ale to bardziej przez zęby mądrości.
Dlaczego w każdej dyskusji o zdrowiu trzeba wspomnieć o WHO. Czy gdyby nie ta międzynarodowa organizacja nie wiedzielibyśmy jakie są normy różnych parametrów związanych ze zdrowym trybem życia? Skąd wgl to zaufanie w uczciwość owej organizacji wewnątrz której ścierają się interesy wielu wpływowych organizacji?
Co jakiś czas jak mam słabszy dzień, to kupuję sobie tabliczkę czekolady i idę na długi spacer (około 5-7 km). Ostatnio kupiłem sobie Milkę 300g za 17zł, myślę sobie, że za taką cenę będzie dobra, ale po pierwszym ząbku totalnie zdziwiłem się, nie miało to smaku a cukru nie było praktycznie czuć. Oczywiście na pierwszym miejscu w składzie cukier, ale jakiś dziwny. Czekolada bez smaku, duża cena nie adekwatna do smaku. Ogólnie to cukru unikam ale czasem jest jak jest, po tym ostatnim stwierdziłem, że w gorszę dni będę kupować 1kg jabłek i jak na razie jest niebo lepiej, taniej i zdrowiej. Rodzice czasem wspominają czasy komuny, jak nie było praktycznie nic do kupienia w sklepie a w szczególności cukru, od tamtej pory nie jedzą cukru. Ja się przekonałem, że cukier może też nie smakować jako cukier.
Gorzką czekoladę sobie kup. Smakowe to chemioterapia!
1 kg jabłek też ma mnóstwo cukru i to w postaci fruktozy, która też jest bardzo szkodliwa
@@hestia165 Czyli zamiast kg jabłek lepiej zjeść ciastko?
@@mareckymarek7131 nie wiem czy dokładnie tak to działa ale co za dużo to nie zdrowo, kilogram to na oko 5-6 jablek więc cukru jest już dużo, a ta odrobina witamin nie zawsze musi to równoważyć
I KE nie obi nic aby stopniowo ograniczać cukier? Mówię stopniowo bo szokowo nagle przestanie nam smakować i będziemy szukać słodkiego. Po co cukier w kiełbasie?
Bo KE nie robi generalnie nic DOBREGO dla obywateli UE.
A co z cukrem w miodzie? 😊
A może teraz film o robieniu masy ?
Czysta micha i nadwyżka kaloryczna żadna filozofia
@@piotrs3213geniuszu, a wziąłeś pod uwagę fakt, że dużo łatwiej jest zacząć mniej jeść niż więcej jeść? Jak polecasz więcej jeść ryżu z kurczakiem to radzę przestać doradzać w internecie.
@@piotrs3213osoby które, chcąc przytyć często mają duży metabolizm i bardzo trudno im jest uzyskać tą nadwyżkę kaloryczną
Cukier jest wszędzie lody gotowe sosy płatki śniadaniowe dżemy panie Michale wszystko jest dla ludzi tylko z umiarem bardzo ciekawy material🎉🎉🎉
Ale nie musisz jeść wszystkiego. Płatki śniadaniowej z pewnością warto odstawić i zastąpić np owsianką.
Czyli jak jeść cukier? W jakich ilościach? Pewnie w ogóle nie jeść bo od razu po spożyciu truje.
Nie więcej niż 10% energii dostarczanej do organizmu. Na przykład, w diecie dostarczającej 2000 kcal na dobę jest to 50 g, czyli ok. 10 płaskich łyżeczek cukru
Czyli miód jest zdrowy czy nie
Czy erytrtol jest zdrowy
Tak. Jest dobrym zamiennikiem cukru oraz zawiera 0kcal 😊. Ale dodam że ksylitol też polecam 😊
Ahh sacharoza pamiętam że to właściwie chyba od niej zacząłem przybierać na masie przez herbate która piłem w nadmiernych ilościach jakkolwiek to dziwnie brzmi. 3 dzbanki 1.5 takiej dobrej czarnej herbaty każdy z cukrem. No cóż to był niezły dodatek który wogóle nie sycił. Teraz piję tylko bez cukru i o wiele mniej ale tak mi się to przypomina za każdym razem gdy jest mowa o cukrze
Nigdy nie przybierałem na masie od cukru w herbacie a piłem z 15 szklanek dziennie po 2-3 łyżeczki ale za to przestałem (teraz erytrol lub ksylitol) i zęby są przynajmniej w świetnym stanie :)
Ja regularnie się ruszam ale moje żywienie nie jest najlepsze i ta waga nie spada
Nie spada, bo nie utrzymujesz deficytu kalorycznego :)
A ja się regularnie ruszam, odstawiłem słodycze, waga spadła 2kg i nie umiem przytyć.Bo i tak byłem szczupły.
Jesteś złotym przykładem doktora jak powinieneś. Uczysz ludzi i uświadamiasz za darmo i oczywiście oferujesz usługi i czas który ratuje życie i zdrowie ludzi.❤❤❤
Tak!!! I to zdrowo i racjonalni, nie jak pewni bracia.
Nie polecam erytytolu w nawet zalecanej porcji kibelek trzydniowy się odpalił.
To zależy ^^ ja używałem dużo erytrolu i wszystko w porządku u mnie bez kibelka w nadmiarze 😅 myślę że to zależy od indywidualnych jednostek 🎉❤
W moim przypadku też bez kibelka, aczkolwiek słodziki mają dla mnie taki dziwny posmak, który powoduje, że chcę jeszcze coś zjeść. Więc erytrytol posłużył mi raczej po to, aby mniej słodzić
Ja erytrytol lubię, iżywam go raz na jakiś czas, np ciasto na nim zrobię, czasem dodam do kawy i wszystko w porządku
Spoko a jak z solą?
Więc myślący wybrali choroby zamiast zadbać o siebie...? Ciekawy rozwój cywilizacji.
Wczoraj kupiłem keczup Pudliszki zero cukru. W Biedrze, pierwszy raz go przyuważyłem, niebieska zakrętka.
przecież inne słodziki są jeszcze gorsze niż ten cukier
@@Soqliuzzo właśnie. Zresztą ketchupu się nie używa dużo... chociaż to pewnie zależy od konsumenta.
@@Soqliuzzonie są
Nie nie są xD
Zajebista informacja, prosimy o raporty z kolejnych zakupów
Nadmiar cukru przyspiesza też starzenie się organizmu. Niszczy włókna kolagenowe .
wydaje mi się, że po pandemii więcej ludzi uprawia aktywność fizyczną regularnie, moje spostrzeżenia, z jakich statystyk z którego roku są te 2 % społeczeństwa?
bo tak jest statystyki benefit systems jak i silowni (nie tylko wejscia na karty) to pokazuja
NIe wiem jak jest z aktywnością fizyczną, ale np. biega zdecydowanie mniej ludzi niż przed pandemią. Bieganie jest w tej chwili w odwrocie.
Może i więcej, ale procentowo, biorąc pod uwagę całe nasze społeczeństwo, wygląda to słabo. Też mi się kiedyś wydawało że sporo osób uprawia ruch, obserwując co się dzieje na obiektach sportowych czy w lasach. Niestety liczby mówią co innego. Przeanalizowałem też na podstawie osób u mnie w pracy i na 30 osób regularnie ruszają się trzy. Dramat...
@@lech6666Co jakiś czas jest boom na coś konkretnego. W trakcie pandemii ostro ruszyły rowery, kilka lat temu był również duży zryw w crossficie, ale to drugie mam wrażenie że mocno zwolniło...
@@lech6666to akurat nie ma nic wspólnego z prawdą
Prawie codziennie rano piję butelkę kefiru Krasnystaw która zawiera łącznie 17g cukru. Czy to oznacza, że na starcie dnia prawie wyczerpuje zdrowy limit spożycia cukru, czyli 25g? Skoro każdy cukier to cukier to znaczy że laktoza również wyczerpuje limit zdrowego spożycia? Jak tu żyć. 🥲
No tak, niestety. Możesz wypić np szklankę zamiast całej butelki.
@@rybong niby tak. ale po to kupujesz sobie małą butelkę kefiru, żeby ją sobie na raz wypić. Po prostu ciężkie jest trzymanie takiego limitu bo cukier jest też w owocach i warzywach. Jakby ktoś się chciał trzymać tego limitu 25g to już batona nie zje.
Limit 25 g cukru dotyczył cukru „dodanego” a nie naturalnie występującego w produktach takich jak owoce, warzywa czy właśnie kefir naturalny (czyli taki bez dodatków):)
Nie bój się przekraczać jakichkolwiek dawek cukru, jeśli są to cukry naturalnego pochodzenia :] Zdrowa wątroba spokojnie sobie z nim poradzi. Szkoda, że nigdzie nie mówi się o redukcji kortyzolu (np tego porannego) przy pomocy cukru, czyli hormonu, który jest dobrym początkiem kuli śnieżnej związanej z gorszym stanem zdrowia (gorszy testosteron, złe samopoczucie etc)
Skąd dane żę tylko 2 % polaków uprawia sport regularnie ? GUS 2023 podaj znacznie wyższe liczby ? Pozdrawiam
Czyli jak Wg Pana jak cały dzień nie zjem w ogóle słodyczy a wieczoram duża łyżką miodu sobie osłodzę owsiankę to będzie to gorszy wybór niż Pana owsianka z lodami? :) Miód oprócz cukru ma wiele innych pozytywnych składników a lody nie..:)
nie jadlbym owsianki na noc:P
A co z miodem on jest doby czy raczej nie szaleć z nim ?
Mówił o tym w jednym z shortów.
Nie polecał.
Miód nie jest dobrym zamiennikiem cukru to po prostu to samo 😢 Mimo , że posiada działania przeciwzapalne i immunologiczne 😊
Miód nie jest dobrym zamiennikiem cukru 😢
Niestety miód jest stosunkowo podobny do cukru (bo to praktycznie sam cukier) , jest wysokokaloryczny.
Warto wiedzieć też , że miód ma działanie przeciwzapalne i immunologiczne, ale nie jest korzystnym produktem w naszej diecie (wszystko w mierze - pamiętaj o bilansie energetycznym... Ponieważ nie tyjesz od zjedzenia jednego ciasteczka tylko od nadmiaru kalorii czyli jeśli spożywasz za dużo tej energii to twoja masa ciała wzrasta)
Podam przykład
Jedno ciasteczko a'la Milka chocopiki ma 63kcal wydaje się bardzo mało , mimo to całe opakowanie zawiera 504 kcal na 100g ... To bardzo dużo tłuszczu i cukru😢 ... ale przecież w dzisiejszych czasach przetworzona żywność najbardziej smakuje i chcemy jeść jej więcej , właśnie ten słodki smak powoduje wysoki poziom cukru we krwi oraz mózg wydziela hormon endorfin , że jest spożywamy coś przyjemnego dla niego oraz dla nas smacznego.
Oraz , że takie jedzenie dzisiaj jest niby normą ,,zdrowego odżywiania ''🤯
To jest straszne i martwię się to co ludzie spożywają w dzisiejszych czasach oraz mają brak aktywności fizycznej ... Jedynie te 2%❤❤❤❤ robi to regularnie 😊😞
@@Noreactionasmr dziękuję za odpowiedź ogólnie dietę mam zdrową ale ostatnio pomyślałem że może zamiast kanapki z nutellą zjem kanapkę z miodem słodkość jest większa a jest mniej przetworzony miód od butelki i uznałem że to będzie lepszy wybór
@@dawidszpiyk6772
Jeśli na co dzień trzymasz zdrową dietę to nie ma co rezygnować z Nutelli😊
Zamiast pieczywa możesz zrobić sobie owsiankę z dodatkiem ,,Nutelli '' , którą znajdziesz na Centrum Respo😊
Chodzi tu o zasadę 80/20😊
Pozdrawiam
ja tam wole cukier niż jakieś dziwne słodziki przynajmniej wiem co jem =)
To jak to w końcu jest z tym miodem, zdrowy jest czy nie?
Ty mówisz że to sam cukier, inni że daję radę np na przeziębienie. Że niby ma dobre właściwości lecznicze.
Oczywiście te właściwości traci gdy dodamy go do czegoś o temperaturze powyżej 60 stopni, a są nawet źródła że wtedy może być i toksyczny...
O co tu chodzi z tym miodem?
Jeśli jemy miód w zalecanych niewielkich ilościach (bo jest dodanym do diety cukrem więc jego spożywanie podobnie jak cukru i syropów powinno być ograniczone do maksymalnie 10% energetyczności diety), to te ilości składników odżywczych nie mają znacznego wpływu na nasze zdrowie.
Zamiast ketchupu używam koncentratu pomidorowego.
Niedługo cukier będzie nawet w powietrzu.
Raczej nie, ale i tak dzisiaj powietrze to sama siarka po papierosach
W twoim powietrzu na pewno. Póki co jest w nim tylko internet.
alkohol tez jest zrodlem energii, czyli jest potrzebny. ide po dwusetke zoladkowej.
Dużo cukru ma
A Polacy zajadają się łakociami
Ty ale czy to jest prawda 😮😮😮
Cukier niech zostanie w sklepie...
😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫
😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫
😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫
😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫
😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫
😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫
😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫
😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫😶🌫
Każą ograniczać cukier a wszędzie go dodają.
100% cukru w cukrze
I cyk wjechała reklama Fanty.
Po tym filmie musiałem zjeść coś słodkiego
Ale kto je 100 mg miodu,ja biorę łyżeczke na chlebek rano.
I sól też jest niebezpieczny
Niestety mniej
Autor powiela mity. Nie tyjemy od nadmiaru kalorii, lecz od nadmiaru endogennej insuliny, którą wytwarzamy w odpowiedzi na nadmierną ilość cukru/białek. Spożywane kalorie nie mają znaczenia, bowiem organizm nie posiada kalorymetru. Posiada natomiast sygnały sytości i głodu.
PS. Dowodem, że kaloria nie równa się kalorii jest OZEMPIC. Kontrolując hormony, kontrolujemy sygnał sytości, a nie kalorie.
@@krakraichbinda taa, Michałowi nie wypada komentować Pani inteligencji, to ja to zrobię. Otóż z każdym gramem dostarczonego jedzenia organizm musi coś zrobić. Insulina działa tak, że glukoza trafia do komórek wbrew gradientowi stężeń, i jest przerabiana na tłuszcz. Ozempik działa tak, że człowiek nie je. Gdzie tu sprzeczność? Jeśli ktoś odżywia się cukrem, ale je za mało kalorii to schudnie, bo organizm pobierze brakującą energię z tkanki tłuszczowej. Jeśli w ogóle nie je cukru ani niemal żadnych węglowodanów, ale za dużo tłuszczu, to utyje, bo co ma zrobić z tą energią. Nadmiar jedzenia jest szkodliwy. Co Pani wie o hormonach? Cyklu Krebsa? Cushingu? Kwasicy ketonowej? Glukoneogenezie? Beta oksydacji? To takie podstawy, które każdy dietetyk, a nawet lekarze (mam nadzieję) mają w małym palcu. Wtedy można się mądrzyć. Sama Pani sobie zaprzecza, pisząc te dyrdymały. Oczywiście tyjemy tylko od kalorii które umiemy przyswoić, jak ktoś nie trawi jakichś pokarmów, to one wylecą jak wleciały, ewentualnie trochę gwałtowniej
@@magorzatamalinowska380
W pamiętnym równaniu na kalorie brakuje istotnego rozróżnienia:
Akumulacja = Kalorie zjedzone - Kalorie wydalone - Kalorie spalone
Są 3 zmienne. O ile kalorie zjedzone dają sie ustalić w bombie kalorymetrycznej, o tyle nie jesteśmy w stanie konkretnie stwierdzić ile kalorii pochłonięte w konkretnym posiłku. Zależy to bowiem od składu chemicznego i sposobu przygotowania. Część kalorii normalnie wydalamy, mamy bowiem miliardy bakterii do odżywienia. Zjadając wysoko kaloryczne migdały słodkie, pochłaniamy tylko 40% kalorii, reszta idzie w jelita. I jakoś ten fakt umyka jakoś dietetykom. Mówią, spalaj kalorie, jedz mniej kalorycznie. A tymczasem mamy cala armie do wyżywienia. I gdy ona zacznie głodować, zacznie nas zjadać. I tak sie dzieje, gdy dochodzi do zespołu nieszczelnego jelita. Kalorie spalone to sprawa dość indywidualna i zależna od wielu czynników. Bez problemów daje sie empirycznie ustalić zapotrzebowanie podstawowe, reszta zależy od naszej aktywności.
Insulina odpowiada min, za transport glukozy. oraz tłuszczów do adipozytów. Jej za wysoki poziom blokuje spalanie tłuszczu. Cukrzycy typu 2 biorący insulinę mają problem, gdyż zaczynają tyć. Kalorie zaczynają być przetwarzane w tłuszcz, wzrasta insulinooporność. Jedyny ratunek dla takich osób to stopniowe odstawienie węglowodanów, by obniżyć insulinooporność receptorów oraz stopniowe odstawienie insuliny, gdyż ona nakręca błędne koło. Wiem, bo sam byłem cukrzykiem typu 2.
Ozempic działa na hormony, w tym na podobnie do GLP-1. Udając jelitowy analog GLP-1 oszukujemy mozg. Tutaj kalorie nie mają najmniejszego znaczenia.
Gdy ktoś zje za dużo czystego tłuszczu dostanie zwykłej...biegunki. W przeciwieństwie do cukru, nie ma takiej możliwości aby czysty tłuszcz spowodował utycie. Tłuszcz, który odpowiedzialny jest za tycie, jest produktem metabolizmu fruktozy, co widać w postaci trójglicerydów i VLDL w morfologii. Warunkiem sprawnego przetwarzania kalorii są zdrowe mitochondria.
Dieta równokaloryczna, gdzie fruktoza została zastąpiona glukozą, lecz daje dwa przeciwne skutki. Czy zatem chodzi tu o kalorie?
ua-cam.com/users/shortsBPraLQk4mac
Córko, piszesz z chemikiem.😀
@@krakraichbinda no i co wynika z tego długiego wywodu? Fruktoza jest lepsza dla cukrzyka bo nie podnosi tak poziomu glukozy- to jest logiczne, nie jest glukozą. Tuczy tak samo albo i bardziej- owszem inne szlaki metaboliczne są dla niej, ale ma wartość kaloryczną jak każdy cukier. Tłuszczu w dużej ilości faktycznie nie przerobimy, ale od tego, co damy radę przerobić to się tyje. To właśnie napisałam przecież
@@magorzatamalinowska380
Dziecko drogie, fruktoza jest trucizną mitochondrialną komórek wątroby. Blokuje 3 istotne enzymy i przekształca ATP w kwas moczowy, a ten z kolei jest odpowiedzialny za nadciśnienie oraz dnę moczanową. Ponieważ w przeciwieństwie do glukozy, fruktoza nie ma polimeru, wątroba musi przekształcić nadmiarową fruktozę w tłuszcz, co kończy sie stłuszczeniem wątroby - etapem wstępnym do cukrzycy typu 2. Dlatego każdy miłośnik Coli czy soków owocowych ma stłuszczoną wątrobę.
Nie zrozumiałaś filmu. Przedstawiono w nim, że zamieniając fruktozę na glukozę przy zachowaniu tych samych kalorii powodujemy odtłuszczenie wątroby wśród dzieci. Glukoza w moderacji może być składowana jako glikogen w wątrobie i mięśniach, ponadto sama glukoza aktywuje mitochondria i może być metabolizowana przez wszystkie komórki ciała. Dlatego zamiana fruktozy na glukozę jest zbawienna dla organizmu. I w tym wypadku kalorie nie mają znaczenia.
Cały dramat polega na tym, że pijąc napoje bogate we fruktozę, niszczymy jedyny narząd zdolny do jej metabolizowania. Stąd epidemia otyłości na świecie.
👏👏👏👍
Lubię słodkie
Dzisiaj leci "łapa w dół" za te lody jedzone codziennie! 😉
To tak jakby powiedzieć sluchaczom, że codziennie jedna lampka wina jest ok.. otóż NIE! 🙂 Lepiej wypić pół butelki raz na dwa tygodnie, niż popijać codziennie...
Mam nadzieję, że Pan dietetyk to kiedyś zrozumie.... 😁😁
Ja juz teraz ucze moje dziecko (4 latka) ze cukier jest niezdrowy i należy go unikać
Czy uważasz, że wsadzanie do jednego wora naturalnych cukrów z owoców czy miodu razem ze sztucznym, rafinowanym białym cukrem, syropem glukozowym, glukozowo-fruktozowym itp. jest słuszne? "Cukier to cukier, nieważne skąd pochodzi" to jedno z najbardziej szkodliwych twierdzeń współczesnej dietetyki. Dochodzi do tego, że ludzie boją się zjeść do woli na przykład owoce czy wypić świeżo wyciskany sok, na które mają apetyt, których organizm sam się domaga.
Zamiast tego zgodnie z zaleceniami dietetyków przejadają się kilogramami przetworzonych termicznie produktów skrobiowych- ziemniakami, ryżem, kaszami, chlebem itd. które same w sobie nie mają praktycznie żadnego smaku przez co bez dodatku soli (lub cukru/słodzika jeżeli są spożywane na słodko) są praktycznie nie zjadliwe i oczywiście muszą być zjadane z innymi produktami (mięsem, rybą, jajkiem, mlekiem, serem itp.), najlepiej tworząc tzw. "pełnowartościowy posiłek".
Dowodzi to jedynie, że organizm ludzki nie potrzebuje tych produktów szczególnie w takiej częstotliwości i w takich ilościach jak to zaleca nam współczesna dietetyka. Gdyby było inaczej to człowiek z apetytem zajadałby codziennie po misce ryżu, kaszy, pół kilo ziemniaków i pół bochenka chleba bez konieczności ich solenia, przyprawiania i łączenia z innymi produktami.
Nie znam nikogo kto by się zadowolił jedzeniem z osobna tego typu produktów skrobiowych nawet po ich odpowiednim doprawieniu.
Natomiast jeżeli chodzi o słodkie owoce to sytuacja jest zgoła odmienna, masy ludzi chętnie je jedzą z apetytem bez konieczności kombinowania, a świeżo wyciśnięty sok z nich z entuzjazmem wypija niemal każdy. Osobiście nie spotkałem się nigdy z sytuacją, w której ktoś odmówiłby wypicia świeżego soku z soczystych, słodkich jabłek, czereśni, pomarańczy, mandarynek itd. czy też krzywiłby się na samą myśl spożycia takiego napoju.
Cukier jest naturalnym i podstawowym źródłem energii z pożywienia dla ludzkiego organizmu, świadczyć o tym może pociąg ludzi do słodkiego smaku oraz skład ludzkiego mleka, wysoka zawartość cukru w nim, a co za tym idzie jego naturalna i ponadprzeciętna słodycz w porównaniu do mleka innych gatunków ssaków.
Jeżeli cukier niezależnie od pochodzenia jest taki szkodliwy to jak matka natura może narażać na takie niebezpieczeństwo nowo narodzone, niemal bezbronne ludzkie dzieci, nieporównywalnie słabsze i mniej odporne na wpływ szkodliwych czynników od dorosłych ludzi? Dlaczego w mleku matki nie ma ani grama tak "niezbędnych" węglowodanów złożonych? Dlaczego od dnia narodzin przez cały okres karmienia piersią człowiek przyzwyczajany jest do słodkiego smaku? I to wszystko w najgorszej, najszybciej przyswajalnej płynnej formie, bez ani grama błonnika :)
Podsumowując mój wywód na temat węglowodanów - węglowodany złożone są ciulowe, natomiast naturalne węglowodany proste są najlepszym i najbardziej naturalnym paliwem dla ludzkiego organizmu czego nie można powiedzieć o sztucznych, które potrafią wręcz bardzo ciężko uzależniać, nawet nie one same tylko wyroby z nich - batoniki, czekolady, ciasta, ciasteczka, cukierki, pączki itd. w końcu chyba nikt uzależniony nie zadowoli się jedzeniem łyżeczką samego cukru z cukierniczki :)
Pozdrawiam i liczę na ustosunkowanie się do mojego stanowiska ;)
Zgadzam się że nie tylko cukry ale i węglowodany są szkodliwe. Prostą odpowiedzią na tą tezę, jest to czym karmi się świnie aby przytyły. tłuszczem czy węglowodanami ?
Wszystko ładnie pięknie z tym mlekiem, ale zapomniałeś, że mleko spożywa się tylko bardzo krótki czas. Także wyciągnięcie na tej podstawie wniosku, że cukry proste są podstawowym paliwem organizmu jest niezłym fikołkiem ;)
Doktor dietyki i mówi, że płatki owsiane i odżywka białkowa to nieprzetworzone produkty 😬
Hmm, a w którym momencie to niby mówił? Bo nie kojarzę tego
Ale owsianke jesz na kolacje, a zaspokaja cukier na dzien...hmmmmm😂
Od cukru jeszcze gorsze są oleje rafinowane.
Niestety polecasz te oleje - przykład śledzik na raz w oleju.
Proszę o ostrzeżenie ludzi o toksyczności olejów rzepakowych itp. rafinowanych.
mystic I mówiąc w ten sposób jogurt naturalny to tez cukier czytaj laktoza , sztuczne słodziki a czysty nierafinowany cukier i ich postawienie w znaku równości to lekka dezinformacja...... myślę ze problem w tym ze wielu dietetyków nie mówi podstaw w zakresie podstaw a mianowicie jak nie chcesz tyć to jesz więcej tłuszczu wtedy to mniej jesz cukru więcej cukru i mniej tłuszczu ...... randle cycle ,teraz owsianka i masło orzechowe to receptura na kłopoty i ot mamy dietetyków serwujących nam niby to zdrowe jedzenie..... ludzie owsianka to syf zawierający gluten i przede wszystkim glysophate mega zabójczy środek chemiczny którym pryska się nawozy.... ba masalo orzechowe ludzie i mówi to dietetyk sorry dziękuję za omega jakiekolwiek czy 6 czy 3 są ona mega prozapalne jeden więcej czytaj omega 6 drugi mniej czytaj omega 3 wiec panie dietetyku przepraszam bardzo ale promuje pan jedzenie mega prozapalne ...... szkoda bo ludzie słuchają tego i podążają tym co pan mówi........edukacja edukacja i raz jeszcze edukacja
A może jeśli jesteś tak doedukowany to przedstaw się nam, pokaz nam uczelnie które skończyłeś, podziel się z nami swoimi latami doświadczenia z pacjentami, klientami i dopiero wtedy powiedz co myślisz powołując się na jakieś metaanalizy naukowe, żebyśmy w ogóle mieli o czym rozmawiać.
Cukier to biały narkotyk
zdrowy to jest alkohol i browary
WHO? Hmmm...