Jestem przeszczęśliwa, ponieważ poraz pierwszy udał mi się ser "żółty". Oczywiście z tego przepisu. Mimo niezbyt sprzyjających warunków, bo miałam dostępną temp. albo 4-6 st. albo 13-15 i problem z wilgotnością. Dziękuję za te filmiki.
Hello, you can rinse the grain with water at 33*C and then heat the already rinsed grain. You can also rinse the grain by adding warmer water and heat it up. Alternatively, after heating, add water at the same temperature as the heated grain. I didn't notice any difference with these methods ;)
Witam ! Jesteś KOZAK w tym co robisz !!!! I co bardzo ważne , nie stękasz o LIKE ;-))) W Twoich filmach brakuje mi tylko jednej rzeczy , według mnie powinieneś dokładać na końcu każdego odcinka , ile sera wyszło z takiej ilości mleka , chociaż przybliżoną wagę .
Dzień dobry! Świetny film! Będę wg niego robił ser :) a jedna kwestia mnie ciekawi, dlaczego woda musi być niechlorowana? czy zwykła z kranu ale przegotowana i wystudzona zepsuje ser? I jeszcze jedno pytanie: gdzie kupić taką formę serowarską z tą górną częścią?
Z kranu przegotowana będzie ok :) może być też prosto z kranu jeśli jest zdatna do picia i nie śmierdzi chlorem na kilometr. Ta nie chlorowana to zapobiegawczo bo czasem są mocno chlorowane
Ser super, jak zawsze. Mam pytanie - czy te 2h solenia na 1kg to aby nie za krótko? Inne źródła podają ok 5-6 godzin na kg. Planuję drugie podejście do emmentalera, za pierwszym razem bez dziur wyszedł. Pozdrawiam.
@@Domowyser to wrzucę na 5h do solanki. Jeszcze jedno pytanie - robiłem go wczoraj i po skończeniu suszenia ziarno nie opadało na dno garnka i nie chciało się skleić w jedną bryłę. Przy przewijaniu lekko przyklejał się do chusty i przy ściskaniu pękał - ale tylko minimalnie i był dosyć kwaśny w smaku. Ostatnie prasowanie podzieliłem na 2 części i do drugiej dołożyłem 5 kg. Mleko surowe - z pewnego źródła, wszystko robione wg przepisu. Dogrzewanie powolne do 48C w kąpieli wodnej. Można będzie jakoś uratować jak będzie pękał po nasoleniu? Póki co jeszcze jest w formie bez chusty. Pozdrawiam
Super sprawa, piękny ser. Czy przy woskowaniu prawdziwym woskiem - lepiej czekać na koniec fazy ciepłej? Nie woskowałem jeszcze i nie wiem czy wosk jest na tyle elastyczny, by nie popękać podczas tworzenia dziur?
Witam serdecznie. Mam po sąsiedzku mleczko od mruczki. Robię twaróg i masło w sposób całkowicie naturalny. Chciałabym zrobić ser (w ubiegłym roku zrobiłam jeden na próbę z Pańskiego przepisu) i zastanawiam się nad zakupem formy tak by móc wg Pana przepisu zrobić ser emmentaler. Właśnie z 15 litrów mleka. Foremkę mam malutką a chciałabym zrobić ser w jednym kawałku. Czy podpowie mi Pan wielkość tej foremki? Pozdrawiam i dziękuję za przepisy.
Pewnie jestem mało rozumny ale chciałem zrobić ementalera. I pytam czy na filmie są trzy czasy mieszania: 30 minut, potem 40 minut przy podgrzewaniu do 48°C a potem jeszcze 20-30 minut ?
Witam serdecznie. Po tygodniu fazy cieplej pojawiła mi się pleśń. Co może być powodem i co ztym zrobic? Mam nadzieję że ser nie jest do wyrzucenia. Dodam że pokrylem go polioktanem
Czy 16 st. w dojrzewalni to nie za duzo? Kupilem sobie lodówkę na wino ale z innym zakresem tem i moge zejsc mx do 15. A tak poza tym brdzo dziękuję za te wszystkie filmy, bo sa brdzi ponocne
Jeżeli wsypie sie za dużo kultur termofilnych i propionowych to bedzie coś nie tak? wydaje mi się ze lepiej więcej jak za mało. Chyba waga za dużo naliczyła dlatego pytam
Jest problem ser do wyrzucenia bo po 4 tygodniach w temp pokojowej tak samo mocno napęczniał i popękał co teraz? Woskiem pokryć i do dojrzewalni? Zrobiły się szpary w serze i powietrze się dostaje. Za dużo dałem chyba kultur proionowych ze zrobił się jak piłka! Zdjęcia wyśle na @
@@Domowyser prosze zobaczyć maila wysłałem zdjęcia sera zapach ok wyglad smak ok super zapach. Prosze o info na mala. (Chętnie wspomogę finansowo Pana profil bo naprawdę genialne są te sery)
@@Domowyser dałem próbkę do badania wyszko ze były bakterie beztlenowe ale szczerze to może być przez mleko od gospodarza nie pamiętam czy może robione ze sklepu. Groźna ta bakteria ? Ponoc występuje w mleku, kurzu, ludzie żyją z tą bakterią. czyli trzeba dokupić lizozym i dawać do każdego sera? tej ser był dobry w smaku
Dzięki za kolejny film. Czy mógłbyś napisać coś więcej o urządzeniu do dojrzewania sera, którego używasz? To specjalna lodówka do tego celu czy coś innego? Jak zapewniasz odpowiednią wilgotność powietrza w trakcie dojrzewania?
@@Domowyser Czy mógłbyś zdradzić model tej chłodziarki albo jakieś parametry typu pojemność, ilość półek? Ile serów w niej naraz dojrzewasz? Czy jednocześnie można dojrzewać sery pleśniowe z serami twardymi?
Marka MPM (dosyć budżetowa) ;) pojemność 52 lub 56l. 3 półki drewniane. Na raz dojrzewam w niej 8 serów ok 1,5kg każdy. Można pleśniowe, ale pleśń lubi przeskoczyć na inne sery. Sery pleśniowe wolą niższą temperaturę dlatego dojrzewam je w zwykłej lodówce na najwyższej półce w pojemnikach dla utrzymania wilgotności
@@Domowyser Dziękuję. Zapewne to będzie model MPM MPM-48-CW-47 lub podobny. Gdy sery już dojrzeją to porcjujesz je i pakujesz próżnowo? Gdybym chciał zrobić mniejszą ilość sera na przykład z połowy mleka jakie masz w przepisie to zmniejsza się również o połowę pozostałe składniki?
Tak, połowa mleka to połowa cacl, połowa podpuszczki, bakterii itd. solanki może być taka sama ilość ;) gdy sery dojrzeją i je rozkroje to pakuje próżniowo. Sery których nie kroilem dojrzewają w całości przez cały czas.
Hej! Oczywiście, że możesz, ale jednak emmental fajnie jak jest w większej formie, ze względu na to, że mogą powstać większe oczka. Nie musisz nic zmieniać w dojrzewaniu :)
Mamy ten sam problem.. po kilku dniach w temperaturze pokojowej wyglada jak wielkie jajko i zastanawiamy się czy nam nie wybuchnie za chwile. Nie wiemy czemu tak się dzieje, ale mamy dwa robione tydzień po tygodniu i oby dwa tak samo wyglądają. Jak wielkie jajko 🙃
@@Domowyser Hej :). Podpowiedz proszę, czy jak ser zabezpieczę polioctanem i będę trzymał ser w lodówce to, czy ten ser może złapać zapach innego jedzenia znajdującego się w lodówce, czy polioctan zabezpiecza przed takimi sytuacjami ?
Witam, co sądzisz o bakteriach z Gap i Serowara? Widać wielką różnicę w dawkowaniu, tych z Serowara trzeba użyć kilkakrotnie więcej wagowo. Ważyłem te z Gap, w saszetce niewiele ponad 2 g, serowar zawsze 10 g. Skąd ta różnica? Pozdrawiam
Używałem jednych i drugich i z obu byłem zadowolony. Bakterie z GAP są czyste (najprędzej to danisco). Z serowara są na pewno z jakimś nośnikiem w postaci maltodekstryny lub czegoś neutralnego dla balastu, żeby się łatwiej dozowały.
Super film, jak zawsze, gratulacje. Mam jednak dziwne pytanie, jakie sery można robić z mleka "świeżego", sklepowego. Dostęp do prawdziwego mleka to niestety lekki problem.
Dzięki. To nie jest dziwne pytanie ;) W zasadzie wszystkie, ale takie mleko się gorzej obrabia. Skrzep jest słabszy, ale da się zrobić praktycznie wszystkie ;)
@@yarkorab Raczej nie, próbowałem zwiększać dawki i jednak dalej skrzep jest słaby. Trzeba się z nim delikatniej obchodzić np. wolniej kroić, delikatniej mieszać przynajmniej na początku.
@@Domowyser Super, dzięki za wsparcie! Porwę się więc na Caciottę, a jak będę miał dobre mleko - Grana ... Parmigiano dojrzewa od 2 tygodni. Przy okazji, kupiłem chłodziarkę, dziś dotarła, nawilżacz w drodze, komponuję dojrzewalnię podobną do Twojej i do roboty, serdecznie pozdrawiam.
Zamiast kultury y94 termofilne jakie są idealne z serowara ? Mam w domu SL (ale pisze ze z formowaniem dziurek dobre są LF do świeżych i półtwardych serów skład Streptococcus salivarius subsp. thermophilus Lactobacillus fermentum)
Tak, może być odrobinę dłużej, ale w przypadku tego sera 12h to za długo. Jeśli ser będzie za mocno nasolony to nie rozwiną się propiony, które produkują co2 i jednocześnie dziury ;)
Na wstępie - super filmy!! A dalej idąc jako ze jestem wczesnym żółtodziobem w tej dziedzinie pytania mogą wydawać się śmieszne :) 1- Ów emmentaler, cheddar czy parmezan musi dojrzewać pare miesięcy ALE jest on równie przydatny do spożycia po około miesiącu dojrzewania ? Czy jednak musi swoje odleżeć by zaszły pewne procesy? I druga kwestia to dojrzewanie. Można je trzymać w lodowce na najwyższej półce ? Czy jest to jednak za niska temperatura i może ser się popsuć ?
Hej i dziękuję ;) sery które docelowo mają dojrzewać kilka miesięcy, po miesiącu są zdatne do jedzenia i nawet smaczne, ale nie mają charakteru l, który jest przy nich wymagany. Temperatura w lodówce jest za niska i ser nie tyle się popsuje co nie będzie prawidłowo dojrzewał. W lodówce na najwyższej półce (pod warunkiem, że masz tam temperaturę minimum 6 stopni) możesz próbować np. camembert i inne pleśniowe, taleggio, belper knolle. w lodówce możesz również trzymać crescenze i ew. Bel paese ;)
@@Domowyser mam goude 14,x na 10 ale ją używam do goudy z 10 litrów mleka to między belkami do dojrzewalni wchodzi na wysokość na styk 7,5 cm a jaką kupić żeby zrobić z 15 l mleka i na wysokość wyszło ok 7,5 cm ? Moja winiarka ma 8 cm miedzy półkami
To jeszcze pytanie po jakim czasie pokrywasz polioctanem? Zastanawiam się czy go nie pokryć dopiero tuż przed fazą ciepłą? Rozumiem że po faze ciepłej ser wraca do dojrzewalni do 12-14C?
Po fazie ciepłej ser wraca do 12-14, ale wiele przepisow mówi, że może wtedy wylądować w temperaturze 4-6 stopni. Pokrywam polioctanem jak skórka jest sucha czyli mniej więcej zaraz przed fazą ciepłą ;)
Bonjour Merci pour vôtre partage J adore vos préparations et j apprécie la qualité de vôtre travail Je suis scrupuleusement vos recettes, j’ai débuté la fabrication de mes fromages il y a quelques mois. Pour la fabrication de votre Emmentaler vous utilisez une cire liquide en pot que vous passez sur le fromage au pinceau en deux phases. Pouvez-vous me communiquer la marque de ce produit ou le site ,je n’ai rien trouvé de semblable en France ou je réside, seul les cires alimentaires à chauffer sont disponibles Merci d avance Très cordialement Michel Degan
Hello, thank you very much for your kind words. You can buy the coating, for example, in our online store artiser.pl (we are working on a version with shipping to EU countries at artiser.eu). At the moment, you can place an order via email kontakt@artiser.pl (we will send you a proforma invoice, and after payment we will send your order). If you want to wait for the ready page, it should be ready within 1-2 months. Best regards :)
Witam. Dlaczego odlewasz serwatke i dolewasz wody do tego sera? Mam przepis bez odlewania serwatki..odlewalam do tej pory serwatke i uzupelnialam wodą tylko przy Goudzie jak robilam?
W podobnym celu jak w goudzie. Odlewając część serwatki, a wlewając na to miejsce wodę pozbywam się cześci bakterii i płuczę ziarno, dzięki czemu ser wychodzi bardziej elastyczny. Nie jest to wymóg, mam również przepis na ten ser bez płukania ziarna.
Mam 15 litrów mleka prawdziwego nie takiego ze sklepu. Wazne pytanie na przyszłość pasteryzować mleko do sera lub do picia? Na termometrze pisze 72-73 st przez 15 sekund lub pasteryzacja długotrwała 30 min temp 63 st. Czyli rozumiem podgrzać do 72 st wyłączyć ogrzewanie i schłodzić szybko do temp pokojowej i do lodówki prawidłowo ? Czy to konieczne w produkcji serów ?
Ja pasteryzuje ;) jak masz pewne źródło to możesz zrobić z surowego. W domu nie uda Ci się podgrzać do 72 na 15 sekund a później w ciągu kilku sekund schlodzic. Zostaje pasteryzacja długotrwałą, która moim zdaniem jest lepsza i łatwiejsza ;)
Ser jak zwykle Super :). I mam dwa pytania- co to za forma ? I jak można to proszę o "przepis" na taka prasę i jak tam sie siłe nacisku mierzy ? Pozdrawiam
Witam, kupiłam bakterie z gap i zauważyłem, że różne bakterie ( doza na 100l) mają różną gramaturę, a nie mają tego zaznaczonego na opakowaniu, ci utrudnia dozowanie. Czy ja się mylę, czy może coś źle robię . W przypadku bakterii z serowar.pl fiolki są po 10g , więc i dozowanie jest proste
Tak dokładnie jest z gap. Serowar ma wszystkie w jednej gramaturze co bardzo ułatwia w domowych warunkach. Gap ma inne gramatury dlatego jak korzystałem z gap to ważyłem cała zawartość fiolki i wiedziałem ile dodać ;)
@@Domowyser dziękuję za odpowiedź, bo już myślałam, że coś źle robię, ale postąpiłam tak jak Pan, ważąc kilka fiolek. Ale wolałam się upewnić. Jestem w trakcie robienia ementalera i jeszcze jest czas na naprawę ewentualnych błędów 😄😄
Pytanie: czy podczas prasowania dociskasz prasę t.z.niwelujesz ubytek siły na sprężynach tak aby na skali widniała dana wartość obciążenia przez cały czas prasowania?
Niee, przez pierwsze 1-3 obroty (w zależności od sera) dokręcam lekko docisk żeby wyrównać, przy kolejnych obrotach i długim prasowaniu - praktycznie nie ma ubytku.
Witam mam pytanie dodałem bakterie EM i PP z serowara i otwory ser ma bardzo małe . Ser przebywał dwa tygodnie w chłodni i trzy w tęperaturze około 20-22stopni. Jaka może być przyczyna że ser ma tak małe otwory. Dziękuję za odpowiedź
Propiony są dosyć kapryśne. Wystarczy nieodpowiednie pH podczas ociekania, nieprawidłowa zawartość soli czy nawet odrobinę inna zawartość wody związana z osuszeniem skrzepu i otwory będą inne lub nawet brak
Czyli wszystko jak w przepisie i poprostu pominąc ten etap? Sorry za wydawać by się mogło banalne pytania ale to moje pierwsze sery i stad te pytania ;)
Witam ponownie przy tym serze 😀 wczoraj zrobiłam ementalera , wszystko zgodnie z instruktażem. Podczas pierwszego 30 minutowego prasowania serwatka się odsączyła, przy kolejnych już nie, mimo coraz to większego nacisku. Czy coś jest nie tak? Ser ogólnie sprężysty i z zewnątrz wilgotny.
Nic nie uciekało? Podczas osuszania ziarna ucieka dużo więcej serwatki niż podczas prasowania. Podczas prasowania ucieka serwatka "wolna", która jest między ziarnami natomiast serwatki, która została w skrzepie nie odciśniemy skutecznie podczas prasowania. Podczas prasowania serwatka powinna odpływać po kropelce/ kilku kroplach ;)
Moj ser jest w poza dojrzewalnią 5 dzien i jest już mocno " wybrzuszony ". Zastanawiam się czy nie wybuchnie. Czy on wytrzyma jeszcze około 1 miesięcy? Czy schować go znów do dojrzewalni?
Moj ementaler chyba jednak nie wyszedł. Po rozkrojeniu to są raczej dziury z serem a nie ser z dziurami. Smak fajny , ale wygląd porażka. Trudno go ukroic.
Nie mam konkretnego przepisu ale jakbym robił bez przepisu to uderzylbym w bakterie Mezo, ziarno dogrzane do 38-39 stopni. Odlanie ok 50pro serwatki i dolanie wody. Krótka solanka żeby został slodki
Pod warunkiem, że da się w niej złapać minimum 7 stopni to camembert, brie i reszta serów z PC i GEO, sery z niebieską pleśnią oraz większość serów z brevibacterium linens, z wyjątkiem półtwardych i twardych dojrzewanych na maź ;)
@@Domowyser Cześć. Wielkie dzięki za inspirację i przepisy. Kawał dobrej roboty. Twoje filmy to więcej niż gruba księga. Nie mam innej możliwości jak 5 stopni w lodówce. W tej temperaturze też wychodzi wspaniały camembert i gorgonzola. Mało tego. Robione nie z kupionych kultur tylko z sera kupionego. Może przyda się ta informacja wszystkim, którzy nie mają dojrzewalni, tylko lodówkę w bloku. Jeszcze raz dziękuję za przepisy.
Świetne filmiki. Temat bardzo mnie zainteresował. Pozwolę sobie jednak na jeden krytyczny punkt. Chodzi mianowicie o wyświetlany tekst. Pojawia się po polsku i natychmiast jest przykrywany tekstem angielskim. Nie każdy zna angielski. Po odsłonięciu tekst polski pojawia się na zbyt krótko by go z uwagą przeczytać. Film trzeba cofać i zatrzymywać aby przeczytać. Pozdrawiam
Rozumiem, najlepiej od razu wyłączyć napisy angielskie, niestety słabo by było, jakby napisy czy to polskie, czy angielskie wyskakiwały w innym momencie niż dana czynność, więc się pokrywają. ;)
Z baniaków 5l. Ewentualnie przegotowana woda z kranu te praktycznie nie ma chloru. Woda z kranu która nie pachnie chlorem również będzie ok. 2. Wtedy nie pasteryzowano mleka, a co za tym idzie nie było potrzeby dodawania chlorku wapnia. Chlorek wapnia to chemia pokroju chlorku sodu czyli soli kuchennej ;)
@@Domowyser Super wiedza. Dziękuję. Po co więc wogóle pasteryzować? I kolejne pytanie- jak sobie radzić z chłodzeniem i wilgocią przy różnych serach? Może nagrać odcinek?
A mój jest w 17 dniu w fazie ciepłej i nie za bardzo chce "przytyć" 🤔 wszystko zrobiłem wg. filmu z aptekarską dokładnością, pokryłem polioctanem, dostaje tak co parę dni biały meszek, no i co jest ok czy coś cię dzieje złego
@@Domowyser Przewracam go codziennie, ale wczoraj znów między kratką a serem wyszło parę miejsc pleśni, białe i takie zielonoszarawe blade, przetarłem ten polioctan octem z solą. No czego ta pleśń się uwzięła.. 😮💨
@@Domowyser No i nie spuchł 😮💨 dziś po 4 tygodniach wraca do dojrzewalni, na polioctanie ta pleśń wychodzi co trzy cztery dni, obcieram spirytusem 70 % No i tyle zobaczymy co dalej
@@kuklafoto nie musiał za bardzo spuchnąć żeby miał oczka ;), wystarczy woda/ solanka do przecierania, nie musisz używać spirytu. Najwyżej później zdejmiesz polioctan ;)
Zrobiłem takie 2 sery waga ok 1400 kg średnio się opłaca jeżeli litr mleka 2.5 zł do tego trzeba kupić kultury. Nie wspomnę poświęcony czas na mieszanie przelewanie itd ;) w sklepie taki ser 1500 gr cena nawet za 40 zł
Z tego samego powodu z jakiego ludzie robią własne wędliny, alkohole i dużo innych rzeczy. Ja uwielbiam robić sery i wiele innych osób również. Wiem że nie każdy ma te produkty w domu, ale osoby które są zainteresowane tematem na pewno tak. ;)
👏 !!!!!! Nareszcie fajne dziury!!!! Takie jak powinny być!!! Dużo pracy ale warto czekać. Pozdrawiam!
Jest Pan Gigant w produkcji serów! Wspaniałe są ! Bravo
Taaak, mniam mniam mniam zjadło by się co nieco takiego sera aż mi się nos do ekranu w topie przykleja...
Ale narobiłeś smaka, jadę po mleko i będę robić kolejny serek.
Fajna muzyka w tle ❤️❤️🌟🌟
Przepiękny ser. Talent jest jak widzę ;).
Jestem przeszczęśliwa, ponieważ poraz pierwszy udał mi się ser "żółty". Oczywiście z tego przepisu. Mimo niezbyt sprzyjających warunków, bo miałam dostępną temp. albo 4-6 st. albo 13-15 i problem z wilgotnością. Dziękuję za te filmiki.
Wyroby serów i reklama podpasek no to jest klasa i styl UA-cam
Fantastyczne.Pozdrawiam!
Jak zawsze pełna profeska ;)
Super ❤️ brawo ❤️🌟
Вау! Браво, Маэстро! 👍👍👏👏👏🤝
Dzięki 😁
zazdroszczę Ci że masz tak czysto podczas produkcji sera - normalnie japończyk 😀
Dzięki, ale nie zawsze tak wychodzi .. ;))
Hello, why do you wash the curds with 33C water? I have not seen that before with any other emmenthaller recipes.
Hello, you can rinse the grain with water at 33*C and then heat the already rinsed grain. You can also rinse the grain by adding warmer water and heat it up. Alternatively, after heating, add water at the same temperature as the heated grain. I didn't notice any difference with these methods ;)
Thank you.
@@Domowyser
Witam !
Jesteś KOZAK w tym co robisz !!!! I co bardzo ważne , nie stękasz o LIKE ;-))) W Twoich filmach brakuje mi tylko jednej rzeczy , według mnie powinieneś dokładać na końcu każdego odcinka , ile sera wyszło z takiej ilości mleka , chociaż przybliżoną wagę .
Dzięki, myślałem o tym, ale zawsze zapominam ważyć (poza serami, które solę na sucho)
Dzień dobry! Świetny film! Będę wg niego robił ser :) a jedna kwestia mnie ciekawi, dlaczego woda musi być niechlorowana? czy zwykła z kranu ale przegotowana i wystudzona zepsuje ser? I jeszcze jedno pytanie: gdzie kupić taką formę serowarską z tą górną częścią?
Z kranu przegotowana będzie ok :) może być też prosto z kranu jeśli jest zdatna do picia i nie śmierdzi chlorem na kilometr. Ta nie chlorowana to zapobiegawczo bo czasem są mocno chlorowane
Forma będzie niedługo u nas w sklepie
Oglądamy 😁
Bravo 👌
Ser super, jak zawsze. Mam pytanie - czy te 2h solenia na 1kg to aby nie za krótko? Inne źródła podają ok 5-6 godzin na kg. Planuję drugie podejście do emmentalera, za pierwszym razem bez dziur wyszedł. Pozdrawiam.
Podaję czas solenia jakiego sam używam. 5-6 również nie powinno być za długo, alewtedy zawartość soli w serze będzie na granicy działania propionów
@@Domowyser to wrzucę na 5h do solanki. Jeszcze jedno pytanie - robiłem go wczoraj i po skończeniu suszenia ziarno nie opadało na dno garnka i nie chciało się skleić w jedną bryłę. Przy przewijaniu lekko przyklejał się do chusty i przy ściskaniu pękał - ale tylko minimalnie i był dosyć kwaśny w smaku. Ostatnie prasowanie podzieliłem na 2 części i do drugiej dołożyłem 5 kg. Mleko surowe - z pewnego źródła, wszystko robione wg przepisu. Dogrzewanie powolne do 48C w kąpieli wodnej. Można będzie jakoś uratować jak będzie pękał po nasoleniu? Póki co jeszcze jest w formie bez chusty. Pozdrawiam
Super sprawa, piękny ser. Czy przy woskowaniu prawdziwym woskiem - lepiej czekać na koniec fazy ciepłej? Nie woskowałem jeszcze i nie wiem czy wosk jest na tyle elastyczny, by nie popękać podczas tworzenia dziur?
Dzięki, co do wosku to popęka na 99%. Ja bym poczekał do końca fazy ciepłej ;)
Witam serdecznie. Mam po sąsiedzku mleczko od mruczki. Robię twaróg i masło w sposób całkowicie naturalny. Chciałabym zrobić ser (w ubiegłym roku zrobiłam jeden na próbę z Pańskiego przepisu) i zastanawiam się nad zakupem formy tak by móc wg Pana przepisu zrobić ser emmentaler. Właśnie z 15 litrów mleka. Foremkę mam malutką a chciałabym zrobić ser w jednym kawałku. Czy podpowie mi Pan wielkość tej foremki? Pozdrawiam i dziękuję za przepisy.
Hej! Forma, której użyłem to manchego z serowar.pl. WWymiary 17x13cm na 1,8kg sera :)
Pozdrawiam i polecam się na przyszłość
Pewnie jestem mało rozumny ale chciałem zrobić ementalera. I pytam czy na filmie są trzy czasy mieszania: 30 minut, potem 40 minut przy podgrzewaniu do 48°C a potem jeszcze 20-30 minut ?
Jesteś rozumny bo jest dokładnie tak jak piszesz :)
Uwielbiam ementalera , jaki jeszcze w podobnych klimatach słodkawy Polecasz zrobić ?
Hmm w podobnych klimatach.. ciężko powiedzieć na pewno jeśli chodzi o słodkawe to wszystkie alpejskie i na pewno comte ;)
So cool UA-cam can give subtitles. I like your movies 👍
Witam serdecznie. Po tygodniu fazy cieplej pojawiła mi się pleśń. Co może być powodem i co ztym zrobic? Mam nadzieję że ser nie jest do wyrzucenia. Dodam że pokrylem go polioktanem
Hej, Pleśnie są wszędzie, więc nie ma w tym nic dziwnego. Należy ser przetrzeć wilgotną szmatką/szczotką, ewentualnie zmyć pleśń;)
Hej, super filmowa instrukcja, dzięki. Gdzie kupujesz polioctan? Czy jest to polioctan winylu ? Pozdrawiam serdecznie
Hej, dzięki. Polioctan kupuję w serowar.pl lub wańczykówce. Tak to PVA polioctan winylu. Pozdrawiam
Czy 16 st. w dojrzewalni to nie za duzo? Kupilem sobie lodówkę na wino ale z innym zakresem tem i moge zejsc mx do 15. A tak poza tym brdzo dziękuję za te wszystkie filmy, bo sa brdzi ponocne
Czy w takiej sytuacji lepiej poszukać innej lodówki?
Fajnie jakby się udało zejść ten minimum 1-2 stopnie nizej
Jeżeli wsypie sie za dużo kultur termofilnych i propionowych to bedzie coś nie tak? wydaje mi się ze lepiej więcej jak za mało. Chyba waga za dużo naliczyła dlatego pytam
Nic się nie stanie ;)
Jest problem ser do wyrzucenia bo po 4 tygodniach w temp pokojowej tak samo mocno napęczniał i popękał co teraz? Woskiem pokryć i do dojrzewalni? Zrobiły się szpary w serze i powietrze się dostaje. Za dużo dałem chyba kultur proionowych ze zrobił się jak piłka! Zdjęcia wyśle na @
Może to clostridum? Jakie mleko? Lizozym dodawany? Więcej kultur nie powinno spowodować takiego puchnięcia, że ser aż pęka
@@Domowyser prosze zobaczyć maila wysłałem zdjęcia sera zapach ok wyglad smak ok super zapach. Prosze o info na mala. (Chętnie wspomogę finansowo Pana profil bo naprawdę genialne są te sery)
@@Domowyser dałem próbkę do badania wyszko ze były bakterie beztlenowe ale szczerze to może być przez mleko od gospodarza nie pamiętam czy może robione ze sklepu. Groźna ta bakteria ? Ponoc występuje w mleku, kurzu, ludzie żyją z tą bakterią. czyli trzeba dokupić lizozym i dawać do każdego sera? tej ser był dobry w smaku
kupuję bakterie w serowarze jakie dodać do goudy
odpisałem przy goudzie ;)
Dzięki za kolejny film. Czy mógłbyś napisać coś więcej o urządzeniu do dojrzewania sera, którego używasz?
To specjalna lodówka do tego celu czy coś innego? Jak zapewniasz odpowiednią wilgotność powietrza w trakcie dojrzewania?
Używam chłodziarki do wina z zakresem temperatur 11-18 stopni. Do środka mam wstawiony nawilżacz powietrza na USB dzięki czemu mam wilgotność ok 85%.
@@Domowyser Czy mógłbyś zdradzić model tej chłodziarki albo jakieś parametry typu pojemność, ilość półek? Ile serów w niej naraz dojrzewasz? Czy jednocześnie można dojrzewać sery pleśniowe z serami twardymi?
Marka MPM (dosyć budżetowa) ;) pojemność 52 lub 56l. 3 półki drewniane. Na raz dojrzewam w niej 8 serów ok 1,5kg każdy. Można pleśniowe, ale pleśń lubi przeskoczyć na inne sery. Sery pleśniowe wolą niższą temperaturę dlatego dojrzewam je w zwykłej lodówce na najwyższej półce w pojemnikach dla utrzymania wilgotności
@@Domowyser Dziękuję. Zapewne to będzie model MPM MPM-48-CW-47
lub podobny. Gdy sery już dojrzeją to porcjujesz je i pakujesz próżnowo? Gdybym chciał zrobić mniejszą ilość sera na przykład z połowy mleka jakie masz w przepisie to zmniejsza się również o połowę pozostałe składniki?
Tak, połowa mleka to połowa cacl, połowa podpuszczki, bakterii itd. solanki może być taka sama ilość ;) gdy sery dojrzeją i je rozkroje to pakuje próżniowo. Sery których nie kroilem dojrzewają w całości przez cały czas.
Dla mnie bomba
Halo! Czy mogę z 10 litrów mleka 3 mniejsze formy zrobić. Tak robię Goudę i wychodzi super. Jeżeli tak to czy muszę coś zmieniać w dojrzewaniu ?
Hej! Oczywiście, że możesz, ale jednak emmental fajnie jak jest w większej formie, ze względu na to, że mogą powstać większe oczka. Nie musisz nic zmieniać w dojrzewaniu :)
Piszesz CaCl w mnl. Aja mam w proszku . Jak to przeliczyć na gr.? 😅
W proszku dajesz ok. 1-2g/ 10l mleka. Wcześniej warto rozpuścić ;).
Znasz jakieś takie dobre mieszadło do takiego garnka? Nie chce mi się ciągle mieszać
Nie bardzo, ale wiem że ludzie coś kombinują z silniczkiem od wycieraczek ;)
@Domowyser dałbyś namiar na maila? Wyslałbym zdjęcie sera, bo chyba za bardzo spuchł podczas fazy cieplnej, która trwała 2,5 tygodnia.
Hej, jasne pisz na m4rek.mazurkiewicz@gmail.com
@@Domowyser doszedł mail, bo nie wiem czy literówki nie zrobiłeś w adresie?
Hej dostałem i nawet odpisałem :)
Mamy ten sam problem.. po kilku dniach w temperaturze pokojowej wyglada jak wielkie jajko i zastanawiamy się czy nam nie wybuchnie za chwile. Nie wiemy czemu tak się dzieje, ale mamy dwa robione tydzień po tygodniu i oby dwa tak samo wyglądają. Jak wielkie jajko 🙃
Czy musi być woda niechlorowana? moze być zwykła z kranu przegotowana lub filtrowana ?
Może być filtrowana, a jeśli kranówka nie śmierdzi chlorem to też podejdzie ;)
Gdzie można kupić te konkretne kultury ?
w gapfoodadditives ;)
Serdecznie dziękuję za super instruktaż :)
Czy można użyć zamiast polioctanu pakowarki próżniowej?
dużo osób tak robi, ale ja nie lubię tej metody. ser dusi się we własnych gazach ;)
@@Domowyser Piękne dzięki za odpowiedź - kupię polioctan :)
@@Domowyser Hej :). Podpowiedz proszę, czy jak ser zabezpieczę polioctanem i będę trzymał ser w lodówce to, czy ten ser może złapać zapach innego jedzenia znajdującego się w lodówce, czy polioctan zabezpiecza przed takimi sytuacjami ?
@@przemysawmaecki9958 Częściowo zabezpiecza i raczej nie powinno być problemu, bardziej bym się martwił o temperaturę w takiej lodówce?
@@Domowyser mierzona na najniższym biegu w lodówce jest 14 stopni :)
Obejrzałem i stwierdziłem, że jutro wracam co zabawy z serkami
Misza być wzytkoe składniki jak w opisie żeby wyszedł jak tutaj?
Można dać zamienniki tych z opisu. Annato można nie dodawać
Witam, co sądzisz o bakteriach z Gap i Serowara? Widać wielką różnicę w dawkowaniu, tych z Serowara trzeba użyć kilkakrotnie więcej wagowo. Ważyłem te z Gap, w saszetce niewiele ponad 2 g, serowar zawsze 10 g. Skąd ta różnica? Pozdrawiam
Używałem jednych i drugich i z obu byłem zadowolony. Bakterie z GAP są czyste (najprędzej to danisco). Z serowara są na pewno z jakimś nośnikiem w postaci maltodekstryny lub czegoś neutralnego dla balastu, żeby się łatwiej dozowały.
Ok, wszystko jasne, dzięki i pozdrawiam 👌
Super film, jak zawsze, gratulacje. Mam jednak dziwne pytanie, jakie sery można robić z mleka "świeżego", sklepowego. Dostęp do prawdziwego mleka to niestety lekki problem.
Dzięki. To nie jest dziwne pytanie ;) W zasadzie wszystkie, ale takie mleko się gorzej obrabia. Skrzep jest słabszy, ale da się zrobić praktycznie wszystkie ;)
@@Domowyser Dać więcej chlorku wapnia? Lub podpuszczki?
@@yarkorab Raczej nie, próbowałem zwiększać dawki i jednak dalej skrzep jest słaby. Trzeba się z nim delikatniej obchodzić np. wolniej kroić, delikatniej mieszać przynajmniej na początku.
@@Domowyser Super, dzięki za wsparcie! Porwę się więc na Caciottę, a jak będę miał dobre mleko - Grana ... Parmigiano dojrzewa od 2 tygodni. Przy okazji, kupiłem chłodziarkę, dziś dotarła, nawilżacz w drodze, komponuję dojrzewalnię podobną do Twojej i do roboty, serdecznie pozdrawiam.
Mam prośbę.niek9n8ecxnie trzeba oglądać pół godziny jak wyjmujesz serwatkę.m8zna skracac?
Hmm nie do końca wiem o co chodzi ;) w UA-cam masz możliwość przyspieszenia filmu, albo przewinięcia. W nowych filmach sam przyspieszam
Zamiast kultury y94 termofilne jakie są idealne z serowara ? Mam w domu SL (ale pisze ze z formowaniem dziurek dobre są LF do świeżych i półtwardych serów skład Streptococcus salivarius subsp. thermophilus
Lactobacillus fermentum)
Najlepsze będą PG lub nawet EM się nadadzą ;)
Siemka. W filmiku piszesz 2 godziny na 1 kg w solance. Wszędzie gdzie wchodzę na przepisy to około 12 godz. na kg.????
Tak, może być odrobinę dłużej, ale w przypadku tego sera 12h to za długo. Jeśli ser będzie za mocno nasolony to nie rozwiną się propiony, które produkują co2 i jednocześnie dziury ;)
Do czego służy Anato?
to naturalny barwnik serowarski z rośliny pod nazwą arnota właściwa. Nadaje kolor od jasno żółtego do pomarańczowego
Na wstępie - super filmy!! A dalej idąc jako ze jestem wczesnym żółtodziobem w tej dziedzinie pytania mogą wydawać się śmieszne :) 1- Ów emmentaler, cheddar czy parmezan musi dojrzewać pare miesięcy ALE jest on równie przydatny do spożycia po około miesiącu dojrzewania ? Czy jednak musi swoje odleżeć by zaszły pewne procesy? I druga kwestia to dojrzewanie. Można je trzymać w lodowce na najwyższej półce ? Czy jest to jednak za niska temperatura i może ser się popsuć ?
Hej i dziękuję ;) sery które docelowo mają dojrzewać kilka miesięcy, po miesiącu są zdatne do jedzenia i nawet smaczne, ale nie mają charakteru l, który jest przy nich wymagany. Temperatura w lodówce jest za niska i ser nie tyle się popsuje co nie będzie prawidłowo dojrzewał. W lodówce na najwyższej półce (pod warunkiem, że masz tam temperaturę minimum 6 stopni) możesz próbować np. camembert i inne pleśniowe, taleggio, belper knolle. w lodówce możesz również trzymać crescenze i ew. Bel paese ;)
Wanczykowka forma z deklem moze byc zamiast manchego ? Nie ma nigdzie na stanie średnicy 17 cm
Może być, ale są też inne formy do prasowania w serowarze, np. forma gouda (nie kadova)
@@Domowyser mam goude 14,x na 10 ale ją używam do goudy z 10 litrów mleka to między belkami do dojrzewalni wchodzi na wysokość na styk 7,5 cm a jaką kupić żeby zrobić z 15 l mleka i na wysokość wyszło ok 7,5 cm ? Moja winiarka ma 8 cm miedzy półkami
Hmm, a najwyższa półka, albo na samym dole? Nie masz miejsca żeby było odrobinę wyżej?
@@Domowyser półki są wyciągane może być wyżej. Ale wole robić tak żeby na wysokość weszło. Na dole jest miejsce:) to jest klasa A MIDEA HS-86WEN
Jakie kultury które użyć z Serowara zamiast Y94? Rozumiem że zamiast PB mogę użyć serowara PP?
PG będzie odpowiednikiem, ale możesz użyć też EM. Mają dodatkowo szczepy mezofilne
@@Domowyser mam wlasciwie wszystkie bakterie w zamrażalniku więc użyje PG
Ja bym coś zaproponował z bakteriami czerwonej mazi śmierdzący i to co lubię z dużymi dziurami!! Płukanie 20% serwatki do 80%wody tak na maślany smak?
Myślę że byłby kozak, ale mam wątpliwości co do mazi przy fazie ciepłej, ale nie ukrywam, że może przetestuje ;D
To jeszcze pytanie po jakim czasie pokrywasz polioctanem? Zastanawiam się czy go nie pokryć dopiero tuż przed fazą ciepłą? Rozumiem że po faze ciepłej ser wraca do dojrzewalni do 12-14C?
Po fazie ciepłej ser wraca do 12-14, ale wiele przepisow mówi, że może wtedy wylądować w temperaturze 4-6 stopni. Pokrywam polioctanem jak skórka jest sucha czyli mniej więcej zaraz przed fazą ciepłą ;)
ph??? la température ?? l'humidité ???
Bonjour
Merci pour vôtre partage
J adore vos préparations et j apprécie la qualité de vôtre travail
Je suis scrupuleusement vos recettes, j’ai débuté la fabrication de mes fromages il y a quelques mois.
Pour la fabrication de votre Emmentaler vous utilisez une cire liquide en pot que vous passez sur le fromage au pinceau en deux phases.
Pouvez-vous me communiquer la marque de ce produit ou le site ,je n’ai rien trouvé de semblable en France ou je réside, seul les cires alimentaires à chauffer sont disponibles
Merci d avance
Très cordialement
Michel Degan
Hello, thank you very much for your kind words. You can buy the coating, for example, in our online store artiser.pl (we are working on a version with shipping to EU countries at artiser.eu). At the moment, you can place an order via email kontakt@artiser.pl (we will send you a proforma invoice, and after payment we will send your order). If you want to wait for the ready page, it should be ready within 1-2 months. Best regards :)
2h w solance to nie mało?
Dla mnie jest ok. jak dla tego sera. Możesz dać trochę dłużej, ale zbyt wysokie zasolenie blokuje propiony i mogą nie powstać odpowiednie oczka.
Witam. Dlaczego odlewasz serwatke i dolewasz wody do tego sera? Mam przepis bez odlewania serwatki..odlewalam do tej pory serwatke i uzupelnialam wodą tylko przy Goudzie jak robilam?
W podobnym celu jak w goudzie. Odlewając część serwatki, a wlewając na to miejsce wodę pozbywam się cześci bakterii i płuczę ziarno, dzięki czemu ser wychodzi bardziej elastyczny. Nie jest to wymóg, mam również przepis na ten ser bez płukania ziarna.
Do jakich serów można dodać Lipaze? do tego sera pasuje ?
Nie bardzo do tego sera. Nada raczej niezbyt fajny aromat. Do fety, parmezanu, grana, canestrato, ciaciotta, nawet goudy możesz dodać i mozzarelli
Mam 15 litrów mleka prawdziwego nie takiego ze sklepu. Wazne pytanie na przyszłość pasteryzować mleko do sera lub do picia? Na termometrze pisze 72-73 st przez 15 sekund lub pasteryzacja długotrwała 30 min temp 63 st. Czyli rozumiem podgrzać do 72 st wyłączyć ogrzewanie i schłodzić szybko do temp pokojowej i do lodówki prawidłowo ? Czy to konieczne w produkcji serów ?
Ja pasteryzuje ;) jak masz pewne źródło to możesz zrobić z surowego. W domu nie uda Ci się podgrzać do 72 na 15 sekund a później w ciągu kilku sekund schlodzic. Zostaje pasteryzacja długotrwałą, która moim zdaniem jest lepsza i łatwiejsza ;)
Ser jak zwykle Super :). I mam dwa pytania- co to za forma ? I jak można to proszę o "przepis" na taka prasę i jak tam sie siłe nacisku mierzy ? Pozdrawiam
Dzięki ;) forma manchego 1,8kg z serowara. Prasa jest w moich filmach ;)
Очень красивый результат!
Dzięki ;)
Witam, kupiłam bakterie z gap i zauważyłem, że różne bakterie ( doza na 100l) mają różną gramaturę, a nie mają tego zaznaczonego na opakowaniu, ci utrudnia dozowanie. Czy ja się mylę, czy może coś źle robię . W przypadku bakterii z serowar.pl fiolki są po 10g , więc i dozowanie jest proste
Tak dokładnie jest z gap. Serowar ma wszystkie w jednej gramaturze co bardzo ułatwia w domowych warunkach. Gap ma inne gramatury dlatego jak korzystałem z gap to ważyłem cała zawartość fiolki i wiedziałem ile dodać ;)
@@Domowyser dziękuję za odpowiedź, bo już myślałam, że coś źle robię, ale postąpiłam tak jak Pan, ważąc kilka fiolek. Ale wolałam się upewnić. Jestem w trakcie robienia ementalera i jeszcze jest czas na naprawę ewentualnych błędów 😄😄
Ser właśnie trafił do solanki waga 1430 użyłem 14,5 l mleka zostaje w solance 6 godzin ?
Ja sole krócej, 3h na Twoją wagę, żeby ser wyszedł słodki, ale 6h też będzie ok.
Czy ten Twój nawilżacz powietrza działa bez USB? Jeśli nie to jak go zamontowaleś? Bo ja wstawiam miseczkę małą z wodą.
Działa na USB. Jest podpięty pod powerbank lub czasem bezpośrednio do sieci. Kabel puściłem przez uszczelkę w drzwiach
Mam jeszcze pytanie jak pasteryzujesz mleko w warunkach domowych
Grzeję w garnku w którym będę robił ser do 65bstopni, utrzymuje temperaturę przez 30minut i schladzam w zlewie z zimną wodą
Mogę zrobić z mleka koziego?
Jasne ;) Praktycznie każdy ser z mleka krowiego, można odwzorować na mleku kozim. Można ewentualnie zmniejszyć temperaturę o 1-2 stopnie.
No czekałem na ten ser
Z wanczykowka jakie polecasz bakterie?
Wszystkie które mają w ofercie są dobre ;)
Który ser według Ciebie jest najłatwiej zrobić osobie początkującej?
Hmm chyba Ala koryciński lub cream cheese ;)
Pytanie: czy podczas prasowania dociskasz prasę t.z.niwelujesz ubytek siły na sprężynach tak aby na skali widniała dana wartość obciążenia przez cały czas prasowania?
Niee, przez pierwsze 1-3 obroty (w zależności od sera) dokręcam lekko docisk żeby wyrównać, przy kolejnych obrotach i długim prasowaniu - praktycznie nie ma ubytku.
postępująca profeska z filmiku na filmik
Witam mam pytanie dodałem bakterie EM i PP z serowara i otwory ser ma bardzo małe . Ser przebywał dwa tygodnie w chłodni i trzy w tęperaturze około 20-22stopni. Jaka może być przyczyna że ser ma tak małe otwory. Dziękuję za odpowiedź
Propiony są dosyć kapryśne. Wystarczy nieodpowiednie pH podczas ociekania, nieprawidłowa zawartość soli czy nawet odrobinę inna zawartość wody związana z osuszeniem skrzepu i otwory będą inne lub nawet brak
@@Domowyser dziękuję bardzo
Ile stopni ° musi być w takiej dojrzewalnia?.
Najlepiej między 12 a 14 ;)
Hej ponownie, można jakoś inaczej zastąpić polioctan ? Zapomniałem go kupić :/ a mam mleko przygotowane do grzania :/
Polioctanem i tak pokrywasz jak skórka dobrze wyschnie ;)
Czyli bez polioctanu się nie zabierać ? Samo obsuszenie sera i naturalna skórka nie wystarczy ?
Zabierać się. Polioctan to nie konieczny dodatek. Pokrywasz jeśli chcesz się mniej zajmować serem ;) można użyć, ale nie trzeba
Czyli wszystko jak w przepisie i poprostu pominąc ten etap? Sorry za wydawać by się mogło banalne pytania ale to moje pierwsze sery i stad te pytania ;)
Tak, możesz pominąć polioctan, ale trzeba pielęgnować skórkę. Wycierać wodą/ solanką jak coś zacznie na niej wyskakiwać ;)
Witam ponownie przy tym serze 😀 wczoraj zrobiłam ementalera , wszystko zgodnie z instruktażem. Podczas pierwszego 30 minutowego prasowania serwatka się odsączyła, przy kolejnych już nie, mimo coraz to większego nacisku. Czy coś jest nie tak? Ser ogólnie sprężysty i z zewnątrz wilgotny.
Nic nie uciekało? Podczas osuszania ziarna ucieka dużo więcej serwatki niż podczas prasowania. Podczas prasowania ucieka serwatka "wolna", która jest między ziarnami natomiast serwatki, która została w skrzepie nie odciśniemy skutecznie podczas prasowania. Podczas prasowania serwatka powinna odpływać po kropelce/ kilku kroplach ;)
To więc jest ok, bo podczas prasowania uciekało mało serwatki. Serek już dojrzewa. Dziękuję.
Mam pytanie. Skoro mam formę z serowara która ma 1,1 kg to ile litrów mleka powinienem mieć ? 10 l?
Dokladnie. Najlepiej ok. 10.
@@Domowyser Ok dzięki za pomoc. :)
Moj ser jest w poza dojrzewalnią 5 dzien i jest już mocno " wybrzuszony ". Zastanawiam się czy nie wybuchnie. Czy on wytrzyma jeszcze około 1 miesięcy? Czy schować go znów do dojrzewalni?
Niedługo powinien się uspokoić ;) też się bałem że ser wybuchnie, ale trzeba czekać. Takie minimum to 3 tygodnie
Dziękuję za odpowiedź, uspokoiłeś mnie trochę . Jyż myślałam, że produkuję bombę 😉
Moj ementaler chyba jednak nie wyszedł. Po rozkrojeniu to są raczej dziury z serem a nie ser z dziurami. Smak fajny , ale wygląd porażka. Trudno go ukroic.
Mieszamy przez 30min utrzymując 32stC?
Tak, przed odlaniem serwatki i dolaniem wody - mieszamy w temperaturze 32.
@@Domowyser Dzięki.
Mogą być być bakterie z serowara em i pp
Jasne, że tak ;)
@@Domowyser a w jakich warunkach trzymasz solankę. Czy zawsze robisz nową na potrzeby sera
Pytanko? Szukam przepisu na holenderski ser MAZDAMER. Może ktoś ma?
Nie mam konkretnego przepisu ale jakbym robił bez przepisu to uderzylbym w bakterie Mezo, ziarno dogrzane do 38-39 stopni. Odlanie ok 50pro serwatki i dolanie wody. Krótka solanka żeby został slodki
Ale pomysł masz świetny!!! Może my stworzymy jakiś nasz Polski ser? Wspólnie !!! Tylko z atestem!!!
Jestem za :D
Powiedz jakie sery możemy dojżewać w lodówce. 💥💥💥💯
Pod warunkiem, że da się w niej złapać minimum 7 stopni to camembert, brie i reszta serów z PC i GEO, sery z niebieską pleśnią oraz większość serów z brevibacterium linens, z wyjątkiem półtwardych i twardych dojrzewanych na maź ;)
@@Domowyser spróbuję camembert i fetę.Dzięki 💥💥💥💯
@@Domowyser Cześć. Wielkie dzięki za inspirację i przepisy. Kawał dobrej roboty. Twoje filmy to więcej niż gruba księga. Nie mam innej możliwości jak 5 stopni w lodówce. W tej temperaturze też wychodzi wspaniały camembert i gorgonzola. Mało tego. Robione nie z kupionych kultur tylko z sera kupionego. Może przyda się ta informacja wszystkim, którzy nie mają dojrzewalni, tylko lodówkę w bloku. Jeszcze raz dziękuję za przepisy.
Świetne filmiki. Temat bardzo mnie zainteresował. Pozwolę sobie jednak na jeden krytyczny punkt. Chodzi mianowicie o wyświetlany tekst. Pojawia się po polsku i natychmiast jest przykrywany tekstem angielskim. Nie każdy zna angielski. Po odsłonięciu tekst polski pojawia się na zbyt krótko by go z uwagą przeczytać. Film trzeba cofać i zatrzymywać aby przeczytać. Pozdrawiam
Rozumiem, najlepiej od razu wyłączyć napisy angielskie, niestety słabo by było, jakby napisy czy to polskie, czy angielskie wyskakiwały w innym momencie niż dana czynność, więc się pokrywają. ;)
1. Skąd brać nie chlorowaną wodę?
2. Jak w XIII wieku radzilo sobie bez chemii czyli tych chlorków wapnia itp?
Z baniaków 5l. Ewentualnie przegotowana woda z kranu te praktycznie nie ma chloru. Woda z kranu która nie pachnie chlorem również będzie ok.
2. Wtedy nie pasteryzowano mleka, a co za tym idzie nie było potrzeby dodawania chlorku wapnia. Chlorek wapnia to chemia pokroju chlorku sodu czyli soli kuchennej ;)
@@Domowyser Super wiedza. Dziękuję. Po co więc wogóle pasteryzować?
I kolejne pytanie- jak sobie radzić z chłodzeniem i wilgocią przy różnych serach? Może nagrać odcinek?
A mój jest w 17 dniu w fazie ciepłej i nie za bardzo chce "przytyć" 🤔 wszystko zrobiłem wg. filmu z aptekarską dokładnością, pokryłem polioctanem, dostaje tak co parę dni biały meszek, no i co jest ok czy coś cię dzieje złego
Meszek to normalna sprawa, a to że nie puchnie nie musi oznaczać nic złego. Nie wiesz czy nie tworzą się oczka ;)
@@Domowyser Przewracam go codziennie, ale wczoraj znów między kratką a serem wyszło parę miejsc pleśni, białe i takie zielonoszarawe blade, przetarłem ten polioctan octem z solą.
No czego ta pleśń się uwzięła.. 😮💨
@@kuklafoto zawsze tak jest, spokojnie wycieraj i będzie dobrze :)
@@Domowyser No i nie spuchł 😮💨 dziś po 4 tygodniach wraca do dojrzewalni, na polioctanie ta pleśń wychodzi co trzy cztery dni, obcieram spirytusem 70 % No i tyle zobaczymy co dalej
@@kuklafoto nie musiał za bardzo spuchnąć żeby miał oczka ;), wystarczy woda/ solanka do przecierania, nie musisz używać spirytu. Najwyżej później zdejmiesz polioctan ;)
Z powrotem a nie spowrotem! 15:24
Annato na słoiczku pisze ze max 5 kropel
Jakiej firmy? I 5 kropel na jaką ilość?
Zrobiłem takie 2 sery waga ok 1400 kg średnio się opłaca jeżeli litr mleka 2.5 zł do tego trzeba kupić kultury. Nie wspomnę poświęcony czas na mieszanie przelewanie itd ;) w sklepie taki ser 1500 gr cena nawet za 40 zł
Wiesz.. Nie tylko o cenę tutaj chodzi ;)
DUŻO P4ACY A EFEK SUPER
👍👍👍
Tylko po co? Mysle, że tych składników nikt raczej nie ma od tak w domu więc musi iść do sklepu gdzie można kupić taki ser już gotowy
Z tego samego powodu z jakiego ludzie robią własne wędliny, alkohole i dużo innych rzeczy. Ja uwielbiam robić sery i wiele innych osób również. Wiem że nie każdy ma te produkty w domu, ale osoby które są zainteresowane tematem na pewno tak. ;)
@@Domowyser a, dziękuję za odpowiedź
Przepis jest w Mlekowita. Tylko trzeba dotrzeć do technologa.
przy obrotach nie trzeba za każdym razem rozwijać z chusty! wystarczy obrócić
Zastanawiam się czemu pracujesz w seratce
Wstepne prasowanie pod serwatką pozwala uniknąć otworów miedzyziarnowych ;)
جبنة جميلة ورائعة
thank you
لماذا هذه الموسيقة أنها مزعجة حقن 😒🧀🤝
💥💥💥💢
ja bym pskowal prozniowo zamiast malowac i tracić odpadki przy odkrawaniu.
OMG
日本語 コピー 日本語を今後のレシピ
Straszna muzyka, masakra :(
Jakos wszystkim sie podoba:) Humoru nie masz?