Trzeszczący Niemiecki - niemiecki akustycznie dla początkujących (A1.2-A2.2) [sprawdź się]

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 22 сер 2024
  • W prawdziwym życiu rzadko prowadzimy rozmowy w idealnych warunkach akustycznych. Czasem wokół nas jest głośno, innym razem winna jest na przykład zła jakość połączenia. W tym materiale odczytuję (i wyjaśniam) 10 pytań i 10 odpowiedzi, korzystając z filtra, który utrudnia rozumienie wypowiadanych przeze mnie słów, symulując zakłócenia, które mogą pojawiać się podczas rozmów telefonicznych, telekonferencji, komunikatów radiowych, komunikatów w sklepach czy na dworcach.
    Sprawdź, czy jesteś w stanie zrozumieć poszczególne pytania. Spróbuj również zanotować informacje, które podaję w odpowiedziach. Powodzenia!
    Film „trzeszczący niemiecki” zapowiada nową serię materiałów w pakiecie Niemiecki Logicznie STARTER dla osób początkujących. Dostęp do pakietu STARTER mają również posiadacze pakietu Niemiecki Logicznie XXL. Materiały z serii Niemiecki Akustycznie pojawią się również w pakiecie Niemiecki Logicznie MEDIUM.
    Kliknij odpowiedni link, aby uzyskać szczegółowe informacje dotyczące interesującego Cię pakietu:
    🧩 Niemiecki Logicznie XXL (A1-C1): akademia.lingu... [zakup pakietu daje dostęp do pakietów XXL, STARTER, STANDARD, 20x20+y oraz grupy Niemiecki Logicznie na Facebooku]
    🧩 Niemiecki Logicznie STARTER (A1): akademia.lingu... [pakiet dla osób rozpoczynających naukę języka niemieckiego na poziomie A1.1 i A1.2]
    🧩 Niemiecki Logicznie MEDIUM (A2+B1): akademia.lingu... [pakiet dla osób średnio zaawansowanych, a także dla początkujących znających już podstawy języka niemieckiego]
    🧩 Niemiecki Logicznie PRO (B2+C1): akademia.lingu... [pakiet dla osób zaawansowanych, studentów filologii germańskiej / lingwistyki stosowanej, germanistów i tłumaczy języka niemieckiego]
    🧩 Niemiecki Logicznie STANDARD: akademia.lingu... [pakiet e-booków Niemiecki Logicznie i dodatkowych materiałów PDF]
    🧩 Niemiecki Logicznie 20x20+y: akademia.lingu... [pakiet flipbooków, e-booków i nagrań mp3 (przedsprzedaż)]
    ⛳️ Niemiecki Logicznie - system świadomej pracy z językiem niemieckim oparty na przemyślanych oznaczeniach kolorystycznych, prostych schematach zdaniowych, stosowaniu gotowych wyrażeń i samodzielnym budowaniu praktycznych komunikatów.
    Nie ucz się słówek, nie zapamiętuj form odmiany - korzystaj z przygotowanych zwrotów, świadomie pracuj z tablicami gramatycznymi, swobodnie przekształcaj wzorcowe zdania, baw się językiem i obserwuj swoje postępy. Ćwicz praktyczne rozumienie i samodzielne tworzenie treści.
    👨‍🏫 O autorze: Michał Janiszewski - tłumacz, lektor, pasjonat i autor materiałów do nauki i nauczania języka niemieckiego. Absolwent filologii germańskiej (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) i podyplomowych studiów tłumaczeniowych (STiJO UAM); od 2005 roku nauczyciel i lektor języka niemieckiego, w latach 2010-2016 wykładowca w Szkole Tłumaczy i Języków Obcych UAM w Poznaniu. Właściciel firmy LINGUA 24 i serwisu Niemiecki Logicznie.

КОМЕНТАРІ • 8

  • @slawomiraszczepaniak6429
    @slawomiraszczepaniak6429 8 місяців тому

    Bardzo dobra lekcja

  • @henrykzak8894
    @henrykzak8894 8 місяців тому +1

    Bardzo ciekawa lekcja. Mam pytanie: Welcher Tag ist Freitag? czyli: Jaki dzień jest w piątek? to dosłowne tłumaczenie, ale gdybym chciał powiedzieć jaki dzień będzie w piątek to poprawnie powinno być: Welcher Tag wird am Freitag sein?

    • @niemieckilogicznie
      @niemieckilogicznie  8 місяців тому +3

      Zdanie „Welcher Tag wird am Freitag sein?" jest jak najbardziej poprawne pod względem gramatycznym (czas przyszły Futur I), ale Niemcy powiedzą po prostu „Welcher Tag ist am Freitag” (czas teraźniejszy Präsens).
      W języku niemieckim czas przyszły Futur I nie służy zazwyczaj - wbrew nazwie - do mówienia o przyszłości. Szczególnie w zdaniach, w których mamy określony konkretny punkt w czasie (np. am Freitag, nächste Woche, am 31.12.) powinniśmy stosować czas teraźniejszy do mówienia o przyszłości. Użycie czasu Futur I nie będzie tu błędem, ale w niektórych zdaniach może razić rodzimych użytkowników języka niemieckiego.
      Czas Futur I stosujemy raczej do:
      - prognozowania przyszłości (np. przewidywania pogody, przewidywania wyników rozgrywek sportowych itd.)
      - wyrażania przypuszczeń (często w połączeniu z takimi przysłówkami jak „vielleicht” (być może), „wahrscheinlich” (prawdopodobnie), „wohl” (chyba)
      - wyrażania postanowień, planów, obietnic
      - wyrażania poleceń wymagających natychmiastowego wykonania
      Żeby było zabawniej - o czynnościach, które zakończą się dopiero w przyszłości mówimy po niemiecku często, używając czasu przeszłego Perfekt, a do wyrażania przypuszczeń dotyczących przeszłości, używa się czasu przyszłego Futur II.
      Szczegółowe informacje znajdzie Pan w materiale nr #020 w serii Niemiecki Logicznie Daily 09/23 w pakiecie Niemiecki Logicznie XXL.
      Pozdrawiam serdecznie

  • @waldemarwojcik5825
    @waldemarwojcik5825 8 місяців тому

    Witam, piszę z takim zapytaniem iż wydawało mnie się że kiedyś Pan opublikował nagranie na którym wyjaśniał zasady rodzajników DER, DIE, DAS tak mi się przynajmniej wydawało. Tylko nie mogę tego odnaleźć czy może mylę Pana z czyimś innym nagraniem. Dziękuję za pomoc

    • @niemieckilogicznie
      @niemieckilogicznie  8 місяців тому

      Dobry wieczór,
      przez pewien czas była dostępna na kanale Niemiecki Logicznie lekcja 13 z pakietu Niemiecki Logicznie STARTER, w której wyjaśniam osobom początkującym rodzaje gramatyczne i zasady stosowania rodzajników.
      Materiały dotyczące różnych zagadnień gramatycznych na różnych poziomach zaawansowania, a także porady i inspiracje związane z trenowaniem języka niemieckiego umieszczam tutaj rotacyjnie i co jakiś czas usuwam, natomiast całość dostępna jest dla użytkowników płatnych pakietów Niemiecki Logicznie, dostępnych na stronie akademia.lingua24.pl.
      Pozdrawiam serdecznie

  • @tomaszziomek1551
    @tomaszziomek1551 8 місяців тому

    Za 2 lata AI będzie tłumaczyć lepiej niż człowiek

    • @niemieckilogicznie
      @niemieckilogicznie  8 місяців тому

      Czyli żeby nie być zdanym wyłącznie na AI, trzeba trenować niemiecki już dziś 😃
      A tak na poważnie, AI radzi sobie świetnie w typowych sytuacjach i kontekstach, ale zupełnie nie radzi sobie z językiem specjalistycznym w specyficznych kontekstach danej korporacji lub branży.
      W przypadku osób uczących się języka niemieckiego sztuczna inteligencja może być niezłym partnerem sparingowym.

    • @tomaszziomek1551
      @tomaszziomek1551 8 місяців тому

      @@niemieckilogicznie nie radzi teraz, rok temu było jeszcze gorzej ale co będzie za rok, dwa...zobaczymy, oczywiście to nie znaczy że nie popieram nauki języków obcych bo to na pewno doskonały sposób na ćwiczenie umysłu,pozdrawiam