Po co ta cała terminologia gramatyczna? A może to wcale nie jest takie trudne?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 22 сер 2024

КОМЕНТАРІ • 4

  • @julietta1013
    @julietta1013 9 місяців тому +1

    Dziękuję za kolejny, bardzo wartościowy materiał 😊

  • @ninamarkiewicz9073
    @ninamarkiewicz9073 3 місяці тому +1

    Hej! Bardzo dobrze, że mówisz o metajęzyku, bo wiele osób zaczynających swoją przygodę z nauką j.o. szybko wymięka, jak słyszy od lektora terminy gramatyczne wplatane w wyjaśnienia. Dzisiaj chyba za mało uczą w szkole gramatyki j.p., ta terminologia nie utrwala się ludziom. Ja na szczęście chodziłam do szkoły w czasach, kiedy gramatyka była maglowana dość dokładnie, robiliśmy np. w szkole podstawowej niemal do upadłego rozbiór logiczny zdań i trzeba było oprócz wykresu z pytaniami i w ogóle nazwania typu zdania, oznaczyć wszystkie wyrazy w zdaniu nazewnictwem z morfologii i składni, ba, jak coś było odmienne, to trzeba też było podać przypadek, rodzaj, liczbę, osobę, w stopniowaniu przymiotników stopień, itp., itd. Z kolei moja nauczycielka niemieckiego zawsze używała metajęzyka w wyjaśnieniach zagadnień gramatycznych po niemiecku z polskimi odpowiednikami. Miałam szczęście ;) Pozdrawiam!:))

    • @niemieckilogicznie
      @niemieckilogicznie  3 місяці тому +2

      W 100 procentach się zgadzam. Każdy, kto chce osiągnąć coś w dowolnej dziedzinie, musi (przynajmniej w stopniu podstawowym) poznać terminologię, która daną dziedzinę precyzyjnie opisuje.
      Świetnym przykładem jest tutaj muzyka, w której za pomocą zapisu nutowego (wraz z dodatkowymi informacjami w języku włoskim) można w sposób zrozumiały dla osób z całego świata zawrzeć precyzyjne informacje dotyczące sposobu wykonania danego utworu.
      W nauce języka znajomość (choćby podstawowej) terminologii nie tylko znacznie przyspiesza opanowywanie języka, lecz pozwala szybko zrozumieć podobieństwa i różnice w systemach poszczególnych języków.
      Jako osoba z przełomu pokoleń X i Y też doskonale pamiętam w szkole rozbiór logiczny zdań, który później przydał mi się rewelacyjnie na studiach (na gramatyce opisowej i strukturalnej).
      Praktycznym zastosowaniem rozbioru logicznego zdań DLA KAŻDEGO jest chociażby umiejętność świadomego stawiania przecinka wszędzie tam, gdzie to konieczne. Pozdrawiam 🤓

    • @ninamarkiewicz9073
      @ninamarkiewicz9073 3 місяці тому +1

      @@niemieckilogicznie Właśnie, te podobieństwa i różnice..., jestem gorącą zwolenniczką konfrontatywnego podejścia do nauki j.o, ale ono wymaga od uczniów zaangażowania i przynajmniej podstawowej wiedzy o systemie języka wyjściowego, no i też nie do wszystkich trafia. Pozdrawiam również!:)