MRI lelet alapján gerinctorna gyakorlatok?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 4 гру 2024

КОМЕНТАРІ • 100

  • @gabordobos660
    @gabordobos660 Рік тому +19

    Nem találok szavakat arra, hogy mennyire jól összefoglaltad a lényeget... Fenomenális. A lényeg, hogy nem rástresszelni a problémára és a mozgás szinte minden körülmények között.

  • @zsoltkorbely5858
    @zsoltkorbely5858 Рік тому +2

    Nagyon összeszedett információ halmaz, a maximális hozzáértéssel! Köszönjük szépen!

  • @jozsefcsaszar6856
    @jozsefcsaszar6856 Рік тому +3

    Eszméletlen jó lett ez a videó,részletesen elmagyarázva,fantasztikus ez számomra,hálás köszönet érte

    • @gerincszerviz
      @gerincszerviz  Рік тому +1

      Kedves József! Nagyon köszönöm!!! :) m.

  • @nekarr_charnec
    @nekarr_charnec Рік тому +3

    Megérte a 3 év várakozás az 1 helyen, tökéletes lett!!!Köszönjük:)))

    • @gerincszerviz
      @gerincszerviz  Рік тому

      Köszönöm! :)

    • @nekarr_charnec
      @nekarr_charnec Рік тому

      @@gerincszerviz Szívesen mr megbeszéltem a húgommal, hogy közössen is megnézzük:)))

  • @peltarlendori7027
    @peltarlendori7027 Рік тому +1

    Köszönet! Remek videó, 79 éves anyukámnak kötelező lesz megnézni. Neki is készült MRI de 5 hónap még mire szakorvoshoz jut. Ez már kb 8 hónap a körzeti orvostól számítva. Lassan már csak teljesen előre hajolva tud járni. Sok pihenővel.
    Ha leül nem fáj, ha emelni kell valamit akkor igen. Irdatlan sokat ül a TV előtt egy rossz kanapén ami sehogy sem tartja a derekát, + elkezdet hajolgatni levelet szedni, otthon és a rendszeres temetőbejárás alkalmával. Esélyes a sérv az L4-5, de szerintem a rossz tartás és folyamatos erőltetés miatt a gerinc melletti mély hátizmok állandóan görcsben vannak, mert próbálják ellensúlyozni a rossz tartást. Saját tapasztalat, nagyon nem mindegy mi az amin órákat ül az ember, illetve milyen ágyon alszik, mennyire puha vagy kemény az adott fekhely. A problémák 70%-át ez a kettő okozza a maradék 29% a mozgáshiány, az 1% valamilyen baleset.

  • @Kuzmabeby27
    @Kuzmabeby27 Рік тому +5

    Kedves Máté!
    Nagyon köszönöm, ismét tanultam és kaptam egy jó támpontot a saját gyógyulásomban is. Sajnos az orvosomnak hiába mondtam, hogy hajolni tudok, a felegyenesedés a gond és milyen mozdulatok okoznak fájdalmat, csak mondta a sztenderd szöveget. Kaptam gyógyszereket, krémeket, amit mindenkinek felír ilyen esetben. Magam kellett rájönni (ami nem hátrány)mi az a mozgás, ami enyhíti a fájdalmat. A videód ezt alátámasztotta számomra. Régi követője vagyok az oldalnak, sokaknak ajánlottam, hogy kövessenek. Aki megtette, nem csalódott. Mégegyszer hálásan köszönöm ezeket az információkat is! Szép napokat kívánok!

  • @gyorgysimon5178
    @gyorgysimon5178 Рік тому +1

    Kedves Máté, tetszett a videód, köszönöm, bár picit elbizonytalanodtam, ugyanis magam is éppen MRI-re készülök. Hajlott koromra egy ügyetlen zsák emeléssel beléptem a gerinc problémások körébe. Nehezen javult, a fájás vissza-vissza tért, amikor szerencsémre ráakadtam a videóidra, és bíztatásodra tudatosan tornázni kezdtem. Kétség kívül javult az állapotom, majd elkapott a covid, a tornától köhögési rohamaim lettek, így a testmozgást elhagytam. Majd a felgyógyulást követően, edzetlenül ismét túlemeltem magam, visszatértek a lumbágós fájások. Az ismét elkezdett tornát követő napon még be-be fájdult, ezért gyógyászhoz fordultam, MRI-re is jelentkeztem.

    • @gerincszerviz
      @gerincszerviz  Рік тому +6

      Kedves György! Mielőbbi jobbulást kívánok! / Ez a Covid gonosz egy dolog. Nekünk pár hónapja volt, de még mindig érezzük kisebb utóhatásait és sok gerincproblémás ismerős tüneteit erősítette fel átmenetileg. /Az elbizonytalanodás egyébként szükségtelen: MRI szuper dolog, mert sok információt tud adni. A videó tanulsága inkább az, hogy a mozgásterápiát viszonylag ritkán lehet csak rá építeni, ill. nem szabad feleslegesen megijedni azoktól a dolgoktól, melyek elég gyakran láthatók rajta. Ha az eredményt egy olyan szakemberrel beszéled át, aki benne van ebben, akkor hátránya nem igazán van annak, ha többet láttok. Üdvözlettel: máté

  • @andraskorosi390
    @andraskorosi390 Рік тому +5

    Nagyon jó lett ez a videó is, tökéletesen összefoglaltad. Remélem sok emberhez eljut.

  • @juditkorossi9701
    @juditkorossi9701 5 місяців тому +1

    Köszönöm szépen!

  • @mariarauch-doschek9407
    @mariarauch-doschek9407 2 місяці тому

    Nagyszerü, nagyon hasznos video, ami szinte ma egyedülallo a nagy zürzavarban. Köszönet!❤

  • @laszlovarga6365
    @laszlovarga6365 2 місяці тому

    Szia Máté
    Ez fantasztikus nagyon sok terapeutának tanulni kéne töled.
    Többek közt nekem is,sok kérdésemre meg kapnám a választ.
    Köszi a videot isteni😊

  • @jogakingaval
    @jogakingaval Рік тому

    Máté, nagyon köszi, én is ezt a videót fogom küldeni, szuperhasznos! :) Ami nekem nem annyira egyértelmű itt, hogy ki az, aki segít megtalálni a kulcsot a zárhoz. Eddig az oldalad ajánlottam, ahol szerepelnek ADT terapeuták.

    • @gerincszerviz
      @gerincszerviz  Рік тому

      Kedves Kinga, Köszönöm és köszönjük az ajánlásokat! m.

  • @kataborzsey644
    @kataborzsey644 5 місяців тому +1

    Szuper vagy mint mindig

  • @krisztinakrancicki5568
    @krisztinakrancicki5568 Рік тому +1

    Kedved Máté Bence! Köszönöm a videót! Érdeklődnék hogy a te tudásodat hol lehet igénybe venni? Mármint személyesen! Válaszod előre is koszonom

    • @gerincszerviz
      @gerincszerviz  Рік тому +1

      Kedves Krisztina! Köszönöm az érdeklődést! Hat éve a kollégáim végeznek kezeléseket (ADT) és tartanak preventív mozgás órákat ( NMPT) - őket olyan nyugodtan ajánlom, hogy családtagokat is hozzájuk szoktam küldeni gond esetén. Én évente kb. kétszer - háromszor "elvonulásokat" szoktam tartani - ezeken általában a "világtól távol" három négy napra kivonjuk magunkat a forgalomból, és csak a gerinccel foglalkozunk. Kisebb csoportokban megtanuljuk a mindenkire kicsit másképp vonatkozó emelési / ülési / sportolási szabályokat, teljesen egyénre tesztelt terápiás technikákat, és úgy mennek haza az emberek, hogy onnantól meglehetősen "önellátóan" tudnak működni tovább. Ezek rövid ideig kerülnek meghirdetésre, mert általában 1-2 óra alatt be is telnek, így érdemes figyelni a porckorong.hu-t vagy a porckorong.hu hírlevelét. Üdvözlettel:m.

    • @krisztinakrancicki5568
      @krisztinakrancicki5568 Рік тому

      Köszönöm szépen válaszodat! Nézegetem majd de számomra elég nehéz osszehozni mert nem otthon élek. De hátha olyan időpontot fogok ki hogy haza tudok menni! Egy lehetőség! Köszönöm

  • @orsih2356
    @orsih2356 6 місяців тому +1

    Nekem MRI nélkül első körben az ülőidegzsába torna gyakorlatokat adta az orvos,csináltam kb 2 hétig aztán abba hagytam mert nem bírtam tőle járni sem. Aztán az MRI egyértelműen megmutatta a porckorongsérvet. Kaptam idegbe injekciókat a non-stop fájdalom miatt. Műtétről szó sem lehet.
    Most már tudom kezelni az egészet amit Önnek is nagyban köszönhetek kedves Bene Máté 💐

    • @gerincszerviz
      @gerincszerviz  3 місяці тому +1

      Nagyon köszönöm a kommentet, a visszajelzést és mielőbbi jobbulást kívánok! Egy dolgot viszont a többiek kedvéért fontosnak látok tisztázni, mert nem kevés félreértés lehetősége van ebben a történetben. Az ülőidegzsába egy ( elég pontatlan) gyűjtőfogalom, ami azt jelenti, hogy lesugárzó fájdalma van az embernek - egyelőre még nem tisztázott okból. Azt viszont kellő pontossággal tudjuk, hogy mi minden okozhat ilyen tüneteket - többek közt és gyakran pl. porckorongsérv - így a gyakorlatok választásánál SIMÁN el lehet kerülni a tünetek fokozódását, amennyiben kizárjuk azokat gyakorlatokat, ami bármelyik lehetséges oknak árthat vagy irritálhatja azt. Mondom másképp: ha zsibbad a lába ( ülőidegzsába ) akkor alapból kalkulálom a porckorongsérv lehetséges jelenlétét, ami egy kisebb halmaz - és ezt könnyedén megcsinálom bármiféle képalkotó eredmény nélkül is. Itt tehát nem az MRI jelenlétének a hiánya, hanem jó eséllyel a gyógytornászi komptencia hiánya volt az oka annak ,hogy a gyakorlat tünetet okozott fokozott. Ezt azért fontos megjegyezni, hogy ne téves következtetést vonjunk le a tapasztalatból. Üdvözlettel: m.

  • @istvankiefer3537
    @istvankiefer3537 Рік тому +2

    Nagyon nagyon jó videó és rendesen érthetően van elmondva minden de ezt szerintem egyik orvos sem fogja így elmondani 26:12

    • @gerincszerviz
      @gerincszerviz  3 місяці тому

      Nagyon köszönöm! :) Ha majd az AI diagnosztizál és tájékoztat, akkor bővebben lesz idő az ilyesmire...:)

  • @kasadiandrea2067
    @kasadiandrea2067 Рік тому +4

    Fantasztikus és nagyon hasznos volt ez a videó is. Köszönöm.

  • @kissangelika7976
    @kissangelika7976 2 місяці тому

    Köszönöm szépen, nagyon hasznos minden amit mond! Bennem újra és újra az merül fel kérdésként, hogy:
    1. Ezekről miért nem tanulunk középiskolás korban? Mármint az emberi anatómiáról, az egészséges tartásról, stb. Miért 30 évesen a gerincsérvem miatti utánajárások következtében hallok először az ékpárnáról? Miért nem nyomtak egyet 7 évesen a kezembe, hogy ezen üljek, mert ugyebár minimum 18 éves korunkig napi 8 órát ülünk.
    2. A pácienseket fogadó orvosok miért nincsenek azon a szinten, mint Ön? Konkrétan fel se tesznek kérdéseket, ha a páciens elkezdi mondani, hogy milyen esetekben hogyan fáj, akkor végig se hallgatják, csak pörgetik az amúgyis gyér vizsgálatot és már írják is ki a kezelést. Miért nem jut idő a betegekre? Persze értem én, hogy a doki 3 óra alatt 70 embert lát el és ezért nincs ideje mindent megkérdezni, na de könyörgöm, akkor mi alapján kezelnek, ha nincs kapacitás normálisan megvizsgálni az embereket? Miért nincs több orvos, hogy legyen idő minőségi kezelésre? Mindenre van pénz, csak épp a legfontosabb területekbe nem invesztálnak.
    3. Kellene egy állami egészségügyi tudástár, ahol ezek az információk megtalálhatóak lennének, az állam fizetne az Önhöz hasonló szakembereknek az anyagok elkészítéséért, és népszerűsítené is, és akkor mindenki tudná ezeket még a problémája előtt, nem pedig amikor már baj van, jah és nem magától kellene megtalálnia ezeket a tartalomkészítőket. Milyen jó lenne, ha minden reumatológián plakáttal hírdetnék ezt az oldalt.
    4. Na meg ha nem hónapokat kellene várni egy MRI vizsgálatra, és ahogy a képen mutatta, van ahol több pózban is készülne felvétel.

    • @gerincszerviz
      @gerincszerviz  2 місяці тому +2

      Kedves Angelika! Nagyon köszönöm! Rengeteg lelkiismeretes orvos van, és nem véletlen égnek ki annyira sokan közülük - a rendszer gyakorlatilag megnyomorítja a rendes kezelés lehetőségét. Stuart McGill biomechanika professzor mondta, hogy amikor megkérdezték tőle, hogy hogy engedheti meg magának, hogy 1,5 órán át vizsgáljon egy beteget, akkor visszakérdezett, hogy "Ti hogy engedehtetitek meg, hogy nem?" - értve ez alatt, hogy ennyi kell ahhoz, hogy rendesen képbe kerüljünk ahhoz, hogy tényleg megtaláljuk az okokat és a megoldás pontos irányát. Sajnos erre az állami ellátás keretein belül esély nincs. Nagyon jó lenne egy központi tudástár, mert ott aki felelősséget akar vállalni magáért, tényleg megtalálhatná az információt. Ehelyett sajnos ma a youtube és az internet van - olyan szintű áltudománnyal, téves, félreértelmezett információkkal, ami sokszor sokkal többet át, mint használ. Nem tudom lesz-e erre bármikor megoldás. Talán az AI képes lesz rendesen információt szűrni, elkerülni a marhaságokat és rendesen tájékoztatni az érintetteket. Személyre szabva, a pontos problémára adott válaszokkal. Szerintem ettől hamarabb várhatunk értelmes megoldásokat, mint a kormányoktól vagy egészségügyi szervezetektől. Sajnos. :(

  • @sandor2147
    @sandor2147 Рік тому +1

    Szuper videó lett ez is, nagyon köszönjük! Egy rövid kérdés: mi a véleményed a Spinalis székekről/aktív ülésről? (erről sajnos a kereséseim során nem találtam nálad infót)

    • @gerincszerviz
      @gerincszerviz  Рік тому +4

      Kedves Sándor! Nagyon köszönöm! Konkrét termékekről nem tudok írni itt. Az aktív ülés kifejezést kicsit fából vaskarikának érzem, de a mozgó ülőlap kérdésére viszont könnyebb válaszolnom, mert ezen a téren már vannak pontos adatok. Az instabil ülőhelyzet bizonyos gerincproblémák esetén hasznos, bizonyos gerincproblémák esetén nem az. Ha sérült a csigolya zárólemeze ( ez sok sérv kiváltó mechanizmusa ) akkor az instabil ülőfelület kiváltotta erősebb kompressziós nyomatékot magával vonó izommunka fokozza a kompressziós terhelését az ágyéki gerincnek, ami ott-akkor nem szerencsés. ( ez úgy képzeld el, hogy ha oldalra elmozog az ülőlap, akkor ennek ellent kell tartania az izomzatodnak. Viszont egy darab olyan törzsizmunk nincs, ami pont "oldalra húz", így a ferde hasizmok működéséből egy kompressziós vektor is kialakul ha "mozdul az ülőlapod". Ha kisízületi irritációt akarunk elkerülni, akkor viszont hasznos ha az ember ficeregni tud, mert ott kevésbé érdekes kérdés a kompressziós teher. A helyes szék kiválasztása gerincprobléma esetén egy elég összetett tudomány, erről hamarosan készítek egy részletes videót, mert az a tapasztalatom, hogy nagyon túlegyszerűsítik ezt a kérdést a vele foglalkozó cikkekben. Ha tüneted van, addig a székválasztás kérdésében azt tudom javasolni, hogy tesztelj rá pár székre itt-ott, és amelyiket a legkényelmesebbnek érzed, azt válaszd - lehetőleg betartva az oldalon említett szabályokat is - és biztos ami biztos azért 30-40 percenként állj fel - ez mindenképp sokat kihúz a székek méregfogaiból.
      Üdvözlettel: m .

    • @sandor2147
      @sandor2147 Рік тому

      @@gerincszerviz Köszönöm a gyors és részletes választ! Azt hiszem több ember nevében is mondhatom, hogy nagyon várjuk a székekkel foglalkozó videódat! :)

  • @EditSzipan
    @EditSzipan Рік тому +2

    Jó napot szeretnénk tanácsot kérni 7 hónapja derült ki hogy gerinc sérvem van az Mri 4 es csigolyán mutassa illetve lesugárzik a bal lábosba. Nem tudom mit csináljak próbáltam pár nyújtó tornát de nem segített. Tanácstalan vagyok nagyon és fájdalommal élem a napjaimat. A betegség véget elvesztettem a munkámat is.milyen tornával tudnám enyhíteni a fájdalmat?? Köszönöm szépen előre is a választ .üdv

    • @gerincszerviz
      @gerincszerviz  Рік тому +3

      Kedves User! Jó lenne, ha tudna beszélni egy reumatológus orvossal. Addig is kövesse a következő protokollt - ez nem árthat, de segíteni sokat tud:
      1. alaposan figyelje meg, hogy milyen testhelyzetek/pozíciók/tartások okoznak / fokoznak tünetet.
      1/b: ezeket egy darabig teljesen igyekezzen kihagyni az életéből.
      ( ha pl. az előre hajlás fokozza a tünetet, akkor kertészkedni, cipőt fűzni stb. csak egyenes gerinccel vagy csípőből mozogva, leguggolva érdemes. Ezzel eléri, hogy nem bántja tovább azt a szövetet, ami a tünetet okozza. Sokszor az ember öntudatlanul maga konzerválja a tüneteit azzal, hogy irritálja a sérült területet ugyanazokkal a mechanizmusokkal, melyek a sérülést okozták. )
      2. Minden olyasmit, ami zéró tünetet okoz / fokoz és aktivitás ( pl. járás / torna ha ez békés a gerincének ) csináljon. Fontos azonban, hogy csak fájdalom határig. ( ez egy pontos infók birtokában kialakított terápiás helyzetben nem mindig így kell, hogy történjen, de pontos infók nélkül neten át így nem nyúlhat mellé. )
      3. Keressen - akár itt a youtube-on - valamilyen relaxációs módszert, és egy olyan testhelyzetben ami végig kényelmes és nem ülő pozíció végezze naponta 20 percet.
      4. Nyújtó tornát ír az üzenetében. Ha ez stretching gyakorlatokat takar, akkor abban az esetben, ha ez picit is fokozza a tüneteket felejtse el! ( akut állapotban erősen kétesélyes dolog a csípő körüli izmok nyújtása )
      5. Ha picit sem okoz tünetet, akkor cicahát gyakorlatokat érdemes lehet csinálni - oldja a gerinc körüli izmok feszültségét ill. háton fekve talpra húzott lábbal és laza derékkal érdemes sokat nyújtózni a törzs meghosszabbításában és ezt kitartani sokáig. Ez kicsit oldhatja a derék körüli izmok feszültségét.
      Jobbulást kívánva: m.

  • @mariakalai7567
    @mariakalai7567 Рік тому +1

    😊

  • @AngelsReinhard
    @AngelsReinhard Рік тому +1

    Csak a lényeget.

    • @gerincszerviz
      @gerincszerviz  5 місяців тому

      Ez a lényeg lényegének a lényege.

  • @AquilaTheHun
    @AquilaTheHun Рік тому +3

    Kedves Máté, tudnál ajánlani egy, a problémák valódi okát, megfelelő módon kezelő szakembert (a többivel tele van a padlás és a hócipő is). Köszi! 🙂

    • @gerincszerviz
      @gerincszerviz  Рік тому +4

      Kedves AquilaTheHun! Köszi szépen! Konkrét személyeket nem szívesen - fogjuk rá, hogy azért mert ez akár mindenkinek más lehet, de egy brutálisan jó könyvet a témában szívesen: Stuart McGill: Back Mechanic. Kifejezetten érintetteknek szól, és rengeteg tévutat és tiszteletkört segíthet megspórolni ez az anyag. Üdvözlettel: m.

    • @AquilaTheHun
      @AquilaTheHun Рік тому +2

      @@gerincszerviz Köszönöm az ajánlást, a buta és itt nyilvánosan megválaszolhatatlan kérdésért pedig elnézést - ezzel együtt tényleg szükségem lenne egy két lábon járó terapeutára, aki személyre és gerincre szabottan tudna segíteni, hová forduljak?

  • @TarnayPeterSzilard
    @TarnayPeterSzilard Рік тому +1

    Kedves Máté! Szeretném kérdezni,hogy Sclerosis Multiplexes beteg is végezheti az Ön videóiben látott nyaki és gerinc lazító gyakorlatokat ? Köszönöm szépen.

    • @gerincszerviz
      @gerincszerviz  Рік тому

      Kedves Szilárd! Köszönöm az érdeklődést! Azt gondolom, hogy a legjobb, ha erről az érintett orvosát kérdezik meg - elvi akadálya nincs, a gyakorlatban és bizonytalan esetben mindig azt a legszerencsésebb, ha a kezelőorvos rábólint. Üdvözlettel:m.

    • @TarnayPeterSzilard
      @TarnayPeterSzilard Рік тому

      @@gerincszerviz Köszönöm szépen.

  • @flowmotion466
    @flowmotion466 Рік тому

    Köszönöm! Szuper video! Megkaphatnâm a vizsgalatok nevet/linkjet? Köszönöm elöre is!

  • @Nyafi23
    @Nyafi23 Рік тому

    ❤🦋❤

  • @KataTakats-n9b
    @KataTakats-n9b Рік тому

    Nagyon jól összeszedett anyag. A 3 fajta típus egyszerre is előfordulhat? (én) Mind tökéletesen jellemző rám...

    • @gerincszerviz
      @gerincszerviz  Рік тому

      Kedves Kata, Nagyon köszönöm! Persze, ezek a dolgok egy idő után sajnos hajlamosak összemosódni és jól összekeveredni. Onnantól lesz igazán fontos a kolléga rálátása és tudása - hogy a jól megválasztott terápiás iránnyal egyre kevesebb legyen Rád jellemző.
      Üdv.:m.

  • @antalnekristofedina
    @antalnekristofedina Рік тому +1

    Szia. Még csak most kezdtem el nézni a videóid. Lehet , hogy már említve volt, de azt szeretném kérdezni, hogy ha az ember helyreáll egy kiszakadt gerincsérv után (gyógytorna), lehet-e fociznia (nem hobbi szinten), lehet-e röplabdáznia (heti egyszer, amatőr csapatban), lehet-e nagymotoros túráznia (saját motorral), lehet-e természetjáró túráznia, lehet-e futnia, bicikliznie? Köszönöm a választ! :)

    • @gerincszerviz
      @gerincszerviz  Рік тому

      Kedves Edina! Köszönöm a bizalmat! Ezt a kérdést a Téged és a minden paramétert ismerő orvosnak vagy gyógytornász kollégának kell feltenni, mert nagyon sok tényező befolyásolhatja a dolgot, amit én innen nem ismerek. Egyetlen példán keresztül hadd menjek végig az általad felhozott sportokon. Futás: ha a porckorong valamilyen olyan sérülés miatt sérvesedett, ami nem érinti a csigolyát és a porckorongot összekötő zárólemezt (pl. rotációs sport mozgásforma gyakorlása hosszú évekig egy olyan alkattal, ami nem igazán erre alkalmas - pl. durva mozgástartományon végzett jógás rotációk) akkor a gyógyulás után a világ királysága lesz a futás egy ilyen ember számára, mert minimál rotáció jön létre a porckorong alatti és feletti csigolya között, de a "húzásoktól" erősebb, több vizet tartalmazó lesz a porckorong. Addig amíg ez a kisízület is szereti. Ha mindketten szeretik, akkor a futás jó és kifejezetten terápiás hatású lesz számára. Ha viszont úgy indult a porckorong degenerációja, hogy ez az ember beroppantotta a zárólemezét, akkor nem a futás lenne az elsődleges sport amit javasolnék. Látod már, hogy miért kellene rengeteg paramétert végigbeszélni / tesztelni ezeknek a kérdéseknek az eldöntésére? Ha bárki neten át / komolyabb kikérdezés / tesztelés nélkül fekete-fehér igen nem jelleggel válaszol ilyen kérdésekre, szerintem álljatok fel, és köszönjetek el. ( csendben: jó eséllyel a legtöbb sport nagyon hasznos, egészséges vagy minimum vállalható lesz a fentiek közül - kivéve ha nem... Ehhez viszont sok faktort ismerni kell. ) Üdv.:m.

    • @antalnekristofedina
      @antalnekristofedina Рік тому

      @@gerincszerviz köszönöm a gyors választ :D Nem minden orvosban van bizalmam, amit saját és mások történetei erősen megalapoznak. Egyébként több infót és segítséget kapok ápolóktól és aszisztensektől, akik elhivatottságból dolgoznak, szívvel, lélekkel, emberséggel. Amit kevés orvosnál tapasztaltam eddig.
      Értem, amit mondasz. Igen, el kéne mondanom a történetem, meg talán látnod kéne. De csak annyit akartam tudni, hogy vissza lehet-e térni a sporthoz egyáltalán, ilyen probléma mellett, vagy le kell mondanom róla. Én nem tudnék abba belenyugodni, ezért megoldásokat keresek. Szívesen találkoznék olyan valakivel, aki átfogóan megmondja, mi a bajom, hogyan mozogjak, mit ne csináljak, mit csinálhatok.
      10 évesen volt az első sérülésem, ami nem lett kivizsgálva, mert a háziorvosom azt mondta: ferde a gerincem. Igaz, hogy hetekig hajolni sem tudtam, sőt, eleinte ágyból felkelni sem. Na mindegy.
      Öt éve voltam MR vizsgálaton, ott mutatták ki, hogy kiszakadt gerincsérvem van. Most újra kijött valami, itthon vagyok betegállományban, pénteken megyek MR-re.

    • @gerincszerviz
      @gerincszerviz  Рік тому

      @@antalnekristofedina Értem! Úgy gondolom, hogy olyan nincs, hogy valakinek le kelljen mondani a sportról - aki ilyesmire biztat valakit, az szerintem egyszerűen nem ismerni a gerincproblémák tulajdonságait. Egyszerűen csak jól kell kiválasztani és "összerakni" ezeket a sportokat, és picit okosabban kell csinálni őket, mint annak, akinek nincsenek ilyen problémái - ez sajnos bizonyos esetekben igen fontos lehet - viszont így gyakorolva a jól megválasztott sport a legjobb orvosságok egyikévé válik. Gyógyuljon meg, aztán keressen egy kollégát, aki tényleg ért ehhez, alaposan átbeszélik az igényeket, a gerince dolgait, és utána szépen fel kell építeni az edzést - hogy csapatni lehessen. Ez a "racionális" út...:) Gyors jobbulást! m.

    • @antalnekristofedina
      @antalnekristofedina Рік тому

      @@gerincszerviz Köszönöm :) A sport velem pont azt teszi, amit az egyik videódban Árvai Nóra pszichológus mond. A szívemből beszélt. És annyira örültem, hogy elhangzott, és pont most. Mert az orvosom eleve eltiltott minden labdajátéktól, a család meg a fejemet rágja, miért nem vagyok képes végre belátni, hogy a labdajáték nem ilyen gerincnek való, de ha bajt akarok magamnak, akkor folytassam csak nyugodtan. Nem akarok felelőtlenül viselkedni, de feladni sem szeretném, ami az életem. A motorozástól is eltiltott öt éve az akkori orvos, én viszont sok gyógytornával, és fokozatosan egyre hosszabb kilométerekkel, közbevágott tornázós pihenőkkel megcsináltam a lehetetlent. Először 100 kilométerenként meg kellett állni, mert csak annyit bírt a derekam. Most már levezetek akár 200 kilométert is, és bírom. Csak hanyag voltam, mert abbahagytam a gyógytornát, pedig mondták, hogy életem végéig...
      Ha nem találok jó szakembert, szívesen felkeresnélek, ha lehet.

    • @jozsefaladarferenczi2576
      @jozsefaladarferenczi2576 2 місяці тому +1

      Kedves Máté!
      Személyes konzultációra van-e lehetőségem?

  • @attilaborbely802
    @attilaborbely802 Рік тому

    Üdvözlöm, Önnel hogy lehet felvenni a kapcsolatot? köszönöm

    • @gerincszerviz
      @gerincszerviz  Рік тому

      Kedves Attila,
      Köszönöm a bizalmat! Más tevékenység miatt sajnos pár éve nem vállalok pácienst, de az ADT-s kollégáimat bátran keresse - ugyanazt csináljuk, ugyanúgy gondolkodunk - nemrég a kiszakadt sérves rokonomat is hozzájuk irányítottam szl. nyugodtan keresheti őket, nagyon erős csapat - a porckorong.hu kezelések menüpontban megtalálja a listájukat. Én évente egyszer szoktam csinálni egy "gerinces elvonulást" ahol pár napot csak ennek a kérdésnek szentelünk, de idén még nem tudom mikor és hol lesz ilyen. Üdvözlettel: Máté

  • @istvannezakor3915
    @istvannezakor3915 Рік тому

    Ágyéki gericsérv. Köszönettel egy reménykedő.

  • @jozsefaladarferenczi2576
    @jozsefaladarferenczi2576 2 місяці тому

    Kedves Máté!
    Személyes konzultációra milyen lehetőség van?
    Köszönettel

    • @gerincszerviz
      @gerincszerviz  2 місяці тому

      Kedves József! Köszönöm a bizalmat! Sajnos pár éve felszámoltam a rendelőm, de a kollégáimat eléred a porckorong.hu-n. Profi csapat azzal a hozzáállással, amit szeretnék saját rokon esetén látni, így bátran ajánlom a megkeresésüket. Üdv.:m.

  • @krisztinahorvath3318
    @krisztinahorvath3318 Рік тому

    Kedves Bence ! Nagyon szeretem a videóidat. Köszönöm szépen neked , sokat tanulok belőle . Kérlek szépen írd meg nekem mi a helyzet ha gerinc csatorna szűkületem is van jelentős protusio mellett . Köszönöm szépen !

    • @gerincszerviz
      @gerincszerviz  Рік тому +1

      Kedves Krisztina! Hadd válaszoljak Bence helyett én! :) Nagyon köszönöm! A gerinccsatorna szűkület és a protrusió egy adott anatómiai állapot leírása, de arról önmagában nem mond pontosat, hogy mik a tüneteid és mit kell ezekkel tenni. Ezeket az információkat érdemes egy jó szakemberrel összevetni a pontos tüneteiddel, így tudjátok eldönteni, hogy milyen mozdulatokkal, technikákkal érdemes elindulni a javulás felé. Jobbulást kívánva: Máté

    • @krisztinahorvath3318
      @krisztinahorvath3318 Рік тому

      @@gerincszerviz Szia Máté ! 😊 Megtettem az első lépést bejelentkeztem egy ADT terapeutához. 😊 Egy ágyéki gerincsérv kiboltosulásom van , plusz a nyaknál is van egy . A jobb lábam zsibbad legelőször csak a lábujjaim zsibbadtak most már sajnos egyre jobban kúszik felfelé a zsibbadás. Illetve a bal kezem zsibbad és a jobb arc felem. Nem semmi igaz ? Ma azért elmegyek egy neurológushoz is,a biztonság kedvéért. De gondolom hogy valószínű hogy a gerinc sérv kitüremkedés okozza a problémát. Hálásan köszönöm a segítséget és amit sorstársaimiért teszel ! 😊Üdvözlettel !! Krisztina

  • @annamariabakosi6482
    @annamariabakosi6482 8 місяців тому

    "Csillelni"? Vhat is it mean? Mit jelent? Lazulás?

  • @Citromka2
    @Citromka2 Рік тому +1

    14 évesen normális? 2 éve kezdett lesugározni a lábamba a fájdalom. Azóta csináltunk egy MRI-t és kimutatta a sérvet. Voltam egy csomószor gyógytornán, és a fájdalom egyre roszabb😢.

    • @gerincszerviz
      @gerincszerviz  Рік тому

      Szia Dorka, Ezer dolog merül fel bennem ilyenkor - igyekszem a lényegre szorítkozni: nincs rendben. 12 évesen tünetet okoz sérve alapvetően három okból szokott lenni az embernek: a porckorong kötőszövetének kicsit gyengébb jellege ( ez sajnos hajlam) vagy valamilyen olyan ( sokszor túltolt - kiskorban elkezdett ) sport ami gyengíti a porckorongot, esetleg a csigolya zárólemeznek sérülése ( ez sokszor egy Scheurmann nevű gubanc részjelensége). Azt tudni kell, hogy ilyenkor nem elsősorban a gyógytorna gyógyít meg - azt ha a kolléga "jól céloz" akkor a történet elején kb. "gyógyszerként" kapja az ember: tehermentesíthető vele a sérült porckorong, kialakíthatók olyan viszonyok a csigolyák között, melyek "békésebbé teszik" a porckorong és a kilépő ideg kapcsolatát ,de hosszú távon az "életed" tudja ezt meggyógyítani / rontani. Ha családtagom lennél, akkor azt javasolnám, hogy kezd előről a dolgot:
      keress egy gyógytornászt, akinek az a célja, hogy "mielőbb megszabadjuljatok egymástól" - ő ki fogja tesztelni, hogy merre kell vezetni a csigolyáidat - és megtanít arra, hogy ezt hogyan csináld egyedül. Emellett azt KELL ( csupa nagy betűvel) átnézni, hogy az életedet hogyan alakítsd úgy, hogy ez a gerincednek jó legyen. Itt sok trükkös tényező tud bejönni a képbe a sportjaidtól a székedig kb. mindent át kell nézni. Ha ilyen makacs a dolog, akkor enélkül nehéz tartós eredményt elérni. ( lehetnek más tényezők is faktorok - alváshiány, szorongás, social média függőség, stb., de tekintve, hogy Nálad "klasszik" lesugárzó fájdalom van ha jól sejtem mindig ugyanott / ugyanarra - kis esélyt látok arra, hogy ezek lesznek a fő dolgok - Nálad vlsz. a porckorogot kellene tényleg jól - tényleg hatékonyan megcélozni. Mielőbbi és min. 80 évre szóló jobbulást: m.

  • @gkiss2030
    @gkiss2030 Рік тому

    Kedves Máté!
    Tegnapi friss nyaki gerinc röntgen leletem (amire azért került sor, mert megjelent nyaknál némi égető érzés, egy újfajta furcsa szédülés, ahol mintha "késne a kép"):
    "Összehasonlítva az előző vizsgálat (2013. 05. 09.) képanyagával:
    Az alsó harmadban az ízületi rések kp. fokban tovább szűkültek, egyebekben érdemben változatlan osseális status.
    Nyaki lordosis továbbra is kiegyenesedett, peremeken mérs. fokú csontos felrakódások észlelhetők.
    A kisízületekben kezdődő arthrosis jelei. Csontos nyaki borda nem észlelhető.
    Expozíció szám: 2 db, hátul- és oldalnézeti"
    Összességében ez mennyire biztató lelet? És milyen gyakorlatokat végezhetnék a helyzet javítására, a további kopás elkerülésére? Sokat dolgozom ülőmunkában, és alapból is kyphotikus jellegű a nyaki gerincem.
    (az alsó gerinc lordosis is ki van egyenesedve már régóta, az sem javít elvileg a helyzeten)
    Köszönöm!

    • @gerincszerviz
      @gerincszerviz  Рік тому

      Kedves Gábor!
      Köszönöm a bizalmat! Kérem nézd végig a fenti videót - megmutatja, hogy kb. mennyire lehet hitelesen válaszolni az ilyen jellegű kérdésékre. A leletedről és szükséges gyakorlatokról egy Téged jól ismerő gyógytornász kollégát kérdezz meg - ő Téged megvizsgálva, minden fontos információ birtokában szerintem könnyen fog tudni pontos gyakorlatokat, életmódi tanácsokat javasolni. A kifotikus nyakról hamarosan készítek egy videót - az általánosságban sok hasznos dolgot fog tudni mutatni, de természetesen az sem helyettesíti majd a kolléga tanácsait és a személyes vizsgálatot. Üdvözlettel és mielőbbi jobbulást kívánva: m.

    • @gkiss2030
      @gkiss2030 Рік тому

      @@gerincszerviz Nagyon szépen köszönöm újfent!

  • @istvannezakor3915
    @istvannezakor3915 Рік тому

    Szereném,ha megvizdgálna és véleményt mondansa geric sérvemmel kapcsolatosan

  • @AngelsReinhard
    @AngelsReinhard Рік тому

    Már nem -bírtam végighallgatni...

    • @gerincszerviz
      @gerincszerviz  5 місяців тому

      mindenesetre örülök, hogy kommentelni még ittmaradtál...:P

  • @annamariabakosi6482
    @annamariabakosi6482 8 місяців тому

    Tehát egy MRI- lelet láttán még jobban megijednek a "nociceptorok" és máris kész az ÖNKORLÁTOZÓ önszuggeszció:"Emmiatt majd örökké/sokáig ez meg az fog történni!" Ha jól értem...

    • @gerincszerviz
      @gerincszerviz  5 місяців тому

      Lényegében igen. Ha az embert stresszeli az eredmény - vagy az ahhoz társított hitei - akkor hozzájárulhat
      a fájdalomélmény fokozódásához. Ezért nagyon fontos a korrekt tájékoztatás.

  • @Lucifer-lv-426
    @Lucifer-lv-426 Рік тому +3

    Számomra a konklúzió az,hogy a szakorvosok olyan vizsgálat alapján jutnak információhoz,amit nem megfelelő használnak. Mintha egy autónak a gyorsulását úgy tesztelnénk,hogy feltesszük egy emelőre és alánézünk.

    • @gerincszerviz
      @gerincszerviz  Рік тому +4

      Kedves Attila, Ez azért általánosítás. Ezen a területen is vannak megdöbbentő tudású és penge hozzáállású szakemberek - figyeld meg, hogy ők simán "kivisznek a pályára" és "odalépnek" ha pont a gyorsulásra kíváncsiak, de azért közben figyelik a motorhangot is, és ha úgy látják, hogy valamiért nem az igazi az a "gyorsulás", akkor simán benéznek a műhelyben motorháztető alá, vagy rádugnak a gépre egy diagnosztikát. A lényeg, hogy együtt tudják értelmezni az ott látottakat és össze tudják vetni a pályán tapasztaltakkal. Ez így kerek - és tényleg sokan vannak, akik ezt így csinálják, csak meg kell őket találni. / Tudom, hogy ez nem mindig egyszerű menet - de én is Szentendréről Győrbe hordom a kocsim, mert ott találtam olyan embert, aki bármikor tudja hozni ezt...:) /

    • @Lucifer-lv-426
      @Lucifer-lv-426 Рік тому +4

      @@gerincszerviz Kedves Máté,a hozzászólásom nem a személyed elleni támadás volt.A te információid alapján szereztem meg évekkel ezelőtt azt a tudást,hogy miként tudok elindulni a gyógyulás útján.Vegül is műtétek lettek a végeredmény de abból is szerencsére a legkiméletesebbek.Az összes szakorvos és sebész,akikkel találkoztam úgy tekint a betegekre mintha kisgyerekek lennének.Már untam mikor feltették a kérdéseket,hogy ezt meg azt honnan tudom.A te munkádnak köszönhetően talán sokkal többen tudnak majd hosszú problémamentes életet élni.

    • @gerincszerviz
      @gerincszerviz  Рік тому +7

      @@Lucifer-lv-426 Kedves Attila, tudom - egyáltalán nem vettem annak - és köszönöm! Sajnos én is sok rossz élménnyel találkozom - csak azért írtam ezt, hogy azokat a szakembereket akik lelkiismeretesek és partnerként kezelnek - tényleg vannak ilyenek is - védjem egy picit. / nyilván pontosan tudom miről beszélsz: amikor 2015-ben összetörtem az arcom, én is 3 olyan sebésszel találkoztam az "igazi" előtt, hogy megdöbbentő volt hallgatni őket - a 4. volt az, akivel már lehetett beszélni - ő hozott össze az 5.-el akiben már úgy meg tudtam bízni, hogy kb. bármit mond, azt választottam volna. Jó lenne, ha az embernek nem vadásznia kellene az ilyesmit...

    • @gkiss2030
      @gkiss2030 Рік тому

      @@Lucifer-lv-426 "Már untam mikor feltették a kérdéseket,hogy ezt meg azt honnan tudom"
      Így van, sok közülük úgy áll hozzá, hogy ez valami szent tudás, amit csak a "kiválasztottak" ( = ők) birtokolhatnak, és ha más is tud róla, akkor az hiba a rendszerben.

    • @MM-th4zu
      @MM-th4zu Місяць тому

      Ezen már én is sokszor elgondolkoztam, hogy az MRI fekve nem mutathatja egyértelműen azt, ahol a panaszom van, hiszen abban a pozícióban nincs is.
      Nem is kaptam használható ötleteket egy MRI után. Ennyit a szakorvosokról.

  • @eliotbalog6555
    @eliotbalog6555 8 місяців тому

    De örülnèk ha ilyen Ortopèdushoz jàrhatnèk ènis itt Austriàban egy "jòhoz" megyek hàt kb 3 perce van ràm ès ùgy megyek ki tőle hogy felìrt egy infuziòt egy nyujtòàgyat ès viszlàt.4-5 csigolya között van egy pici sèrvem dw màr majdnem telyessen meggyògyìtottam az àltalad javasolt reggeli nyujtòtornàval.Màhoz egy hete csinàltam hasizomgyakorlatot hogy egyenessen a padlòn fekve a làbamat kinyujtottan emelgettem fel ès le ès a legalsò ponton mindig kis roppanàst hallottam ès termèszetessen megint fàj a hàtam azòta is.
    Fel lehet venni veled a kapcsolatot online is vagy tudsz valahogy segìteni?

    • @gerincszerviz
      @gerincszerviz  5 місяців тому

      Szia Eliot! Elnézést kérek, hogy csak most megy a válasz és remélem azóta elmúlt a tüneted. Néha érdemes óvatosabban újrakezdeni a sportot - ez a hasizom gyakorat a csigolya közti kisízületeket terheli meg - elmozognak egymáson miközben össze vannak húzva a feszülő has és hátizmokkal, és érzékeny állapotban simán újra triggerelheti a tünetet. Azon mondjuk elgondolkodnék, hogy tényleg a sérved fájhatott-e eredetileg, de ez talán most már irreleváns kérdés - bízom benne azóta jobban vagy. Én sajnos más tevékenység miatt 6 éve felszámoltam a rendelőm és online sem vállalok konzultációt, de az ADT-s kollégáimat bármikor keresheted, szuper felkészült és nagyon erős hozzáállású csapat. Üdv: m.

  • @blista2
    @blista2 3 місяці тому

    És ha valakinek 36 évesen az jön ki, hogy "a csigolyatestek peremei megnyúltak" + még azokból egy pár, amik a listán vannak?

    • @gerincszerviz
      @gerincszerviz  3 місяці тому

      Kedves @blista! Kérem mindenképp az Önt és a minden pontos paramétert ismerő orvost kérdezze az egyéni esetekről - aki youtube videók alatt részletes infók nélkül kezd el okoskodni az ehhez hasonló kérdésekre, annak a szakmai kompetenciáját kellően minősíti ez a tevékenység - de általánosságokat - amit egyébként a videóban is megtalál - szívesen írok erről: ritka, hogy 18 éves kor felett ne lennének valakinek ilyen és ehhez hasonló degenerációi. Amit érdemes megfigyelni, az pl. kutyák rtg. felvétele: az is nagyon gyakran, és nagyon kifejezetten tele van ezekkel a peremszéli megnyúlásokkal - miközben boldogan kergetik a labdát... Ne az MRI-re, hanem egy lelkiismeretes orvos tanácsaira érdemes fókuszálni, mert az MRI lelet nem a fájdalom okát mutatja meg, hanem az anatómiáját írja le az orvos számára - aki NÉHA így könnyebben tudja eldönteni, hogy mi a fájdalom oka. Üdv.:m.

    • @blista2
      @blista2 3 місяці тому +1

      @@gerincszervizTeljesen félreértette a megjegyzést. A helyzet az, hogy eddig voltam négy reumatológusnál meg öt ortopéd orvosnál, ha jól számoltam. Mindenki azt mondja, hogy semmi probléma, nem komoly, fizikális vizsgálatokban semmilyen működési rendellenesség nincs, viszont amikor rákérdezek, hogy ezt és ezt a dolgot szeretném csinálni, lehet-e, akkor kb az a válasz, hogy inkább vizibalettezzek. Arra irányult a kérdésem, hogy konkrétan az a radiológiai vélemény, hogy "spondylosis" ennyire game changer diagnózis? Csak mert ráadásul én ezt vitatom. Amennyire én tudom, a spondylosis a gerinc osteoarthritise, márpedig az osteoarthritis a lágy szövetek, a csont, és a porc egymást gyulladásban tartó működéséből fakadó degeneratív folyamat. Én ehhez képest én azt állítom, hogy nekem túlterheléses sérüléseim vannak a gerincemben, mivel az elmúlt években a magatehetetlen fekvőbeteg apámat emelgettem napi szinten. (Eleve nincs gyulladás a gerincemben.) Szóval jelenleg kb azt a valakit keresem, aki felfogja, hogy én még legalább 20 évig terhelni akarom magamat, meg fejlődni. Főleg mivel kb a serdülőkorom óta volt egy izmosodási problémám endokrin alapon amivel kapcsolatban most sikerült eljutni oda, hogy végre felfogták az endokrinológián. (Eddig azt kellett hallgatnom az elmúlt 20 évben, hogy én egy lusta nerd geci vagyok, aki csak nyafog ahelyett, hogy mozogna.) Mivel nekem már kb 16 éves korom óta fájt a hátam meg a derekam, ezért végiggyógytornáztam a húszas éveimet. Az utolsó gerinc képalkotó vizsgálatom a mostani MR-dömping előtt egy 6 évvel ezelőtt készült röntgen, ami sine morbo volt. (pontosabban minimális scoliosis volt). Őszintén szólva meglehetősen dühös vagyok, amiért annak ellenére sikerült 36 éves koromra a társadalom alsó egyharmadába kerülnöm a gerincem állapotát tekintve, hogy egyébként kifejezetten sokat tettem érte, hogy ez ne így legyen. Az persze lehet, hogy azok a gyógytornák, jógák meg pilatesek nem voltak jók, amikre jártam, de egyrészt én ezt honnan tudtam volna felmérni, másrészt meg többször ezek olyanok voltak, amikre beutaltak például a SOTE Ortopédiai Klinikáról. Mellesleg a legjelentősebb fájdalmam egy ülés és hosszabb sétálás után keletkező jobb oldali derékfájdalom, ami lesugárzik a fenékbe és a comb hátsó részébe, és konkrétan erre eddig semmilyen magyarázatot nem találtak, mert ugyan van egy L5-ös protusióm, de nem túl nagy, és balra terjed ki főleg. Plusz ez a derékfájdalom a legrégebbi tünetem, ami velem van 16 éves korom óta, amikor még a protrusio sem volt. A piriformis szindrómára elvileg nem hasonlít, bár mit tudom én, az SI-izületemnek pedig nincs semmi baja még a radiológia szerint sem, pedig ezt nem sok izületemre mondták. EMG-n radikulopátiát mértek ki a jobb lábamban, de nem világos, hogy mitől van.

    • @gerincszerviz
      @gerincszerviz  3 місяці тому

      @@blista2 Van köztünk egy kommunikciós zavar, mert úgy érzem, hogy Ön válaszol a saját gondolataira, és nem arra amit írok - amiben bár burkoltan, de szerintem kellő pontossággal benne van az is, hogy ÁLTALÁBAN mennyire game changer egy spondylosis - ami kis túlzással szinte minden felnőtt gerincében jelen van. Mielőbbi jobbulást kívánva:m.

    • @blista2
      @blista2 3 місяці тому

      @@gerincszerviz én ezt nem tudom értelmezni, de igaziból nincs is kedvem. Valüszínűleg ott lehet a kommunikációs zavar, hogy amikor a kutyákban meg a 30+-osok 30%-ában kimutatták a degeneratív elváltozásokat, akkor nem készült utánkövetés arról, hogy mennyi idő múlva jelentek meg a tüneteik. Az én kérdésem arra irányult, hogy a spondylosis egy olyan diagnózis-e, ami azt jelenti, hogy egy időzített bombán ülök, ami másoknak 60 évesen alakul ki, nekem meg 36 évesen. Azt szeretném tudni, hogy mi lesz 20 év
      múlva.

    • @gerincszerviz
      @gerincszerviz  3 місяці тому

      Egyértelmű, hogy nincs kedve értelmezni - pedig lehet, hogy ez lépés a célra tartó terápiás forma megtalálásának kiindulópontja. Biztos ismeri a gyenge viccet a fickóról, aki este elveszti a kulcsát és keresi a lámpa alatt. Amikor a barátja odamegy segíteni, és fél óra közös keresés után megkérdezi, hogy biztos itt ejtette-e el, akkor azt mondja: nem, de itt a világosban könnyebb keresni. Írom újra, amit nem akar meghallani: "a spondylosis ÁLTALÁBAN a világ legtermészetesebb dolga, ami olyan, mint a ráncok a szem alatt." 36 évesen már akad az ember szeme alatt rendesen, nem kell megvárni hozzá a hatvanat. A spondylosis és a ráncok között az viszont nagy különbség, hogy a ráncokat ritkán okolják a fejfájásaink miatt, szegény spondylosisra viszont rendszeresen ráverik a derékfájás balhéját, pedig elvétve ő az igazi felelős. Az eü. gyakran dinoszaurusz jellegű kommunikációja szokott a hibás lenni abban, hogy sokan olyan hitrendszert építenek ki, amiben olyan faktorokra kerül a fókusz, aminek jó eséllyel nincs, vagy kevés köze van a tünetekhez - ez pedig rengeteg tiszteletkörhöz, csalódáshoz, eredménytelenséghez vezet. Ha nincs strukturális oka egy gerincfájdalomnak - a sok orvos egy irányba néző véleményére én bátran merek hagyatkozni - akkor érdemes tovább keresni, és megvizsgálni a többi, nagyon erősen meghatározó faktort: szorongást, alváshiány, depressziót, mozgáshiányt, hosszú időn keresztül fenntartott statikus helyzeteket, stb. Ezek mind nagyságrendekkel erősebb összefüggést mutatnak a derékfájásokkal, mint a mezei spondylosis. Mielőbbi jobbulást: m.