Dziękuję wszystkim za wpisy poczynione na tym kanale YT. Wnoszą one wiele ciekawych wątków do poruszonego tematu i umożliwiają owocną dyskusję. Na zadane pytanie, staram się zawsze udzielić odpowiedzi. W związku z tym, mam jednak prośbę, aby przed wstawieniem tekstu z konkretnym pytaniem, zapoznać się przedtem z aktualnym stanem odpowiedzi. Często bowiem jest tak, że odpowiedź już figuruje we wpisach. Jeszcze raz dziękuję za odwiedzenie mojego kanału i za aktywną pomoc w jego prowadzenie. Pozdrawiam.
Nie mialem pojęcia, ze takie interesujące rzeczy można robić. To co Pan robi jest imponujące i oglądanie tego aż hipnotyzuje. Będę śledził Pana kanał z przyjemnością. Nie wiem czy takie pozdrowienie funkcjonuje ale życzę mocnych sygnałów i mało zakłóceń :)
4K to to nie jest ;) 3 dekady kulam się po tej planecie ale jeszcze o takiej hecy nie słyszałem Żeby wysyłać obrazki z satelity dla radioamatorów Czego to ludzkość nie wymyśli Pozytywnie poje**ana akcja
Szkoda, że w ramach programu studiów elektronika/telekomunikacja nie ma takich doświadczeń. Bardzo zaciekawiły mnie Pańskie materiały. Mam nadzieję że będzie pan nagrywał jeszcze. Gorąco pozdrawiam :D
Jeden z najlepszych materiałów tego typu! Bardzo prosimy o garść porad: czy wykorzystuje Pan radio czy może RTL SDR, jak to jest podłączone, skąd komputer bierze sygnał? I prosimy o więcej!!!
Dzięki za pochwały Robercie.Odnośnie prośby o „więcej” nagrań, odpowiedź jest taka sama jak dla Victora S. Uniemożliwia to brak czasu i niesprzyjające obecnie okoliczności.Do odbioru sygnału, mogę wykorzystywać zarówno radio Baofeng UV5R jak i RTL-SDR. Obydwa urządzenia mają mniej więcej podobną czułość i nadają się do tego celu bardzo dobrze, więc bez problemu odbierają sygnałz satelity ISS. Mój RTL-SDR dongle, a tak naprawdę SDR do odbioru telewizji DVBT, współpracuje z komputerem w programie Airspy (dawna nazwa SDR-Sharp). Antena zewnętrzna jest podłączona przez adapter dostosowujący wyjścia antenowe, bezpośrednio do RTL-SDR.Z kolei radio i komputer mogą zostać połączone kablem audio, zakończonym dwoma różnymi wtykami typu Jack Stereo. Po stronie radia jest to Jack 2,5mm, a po stronie komputera, w wejściu Line In, Jack 3,5mm. Baofeng jest także podłączany do anteny zewnętrznej typu dipol FD, lub Ground Plane. Do nagrywania sygnału na komputerze, można wykorzystać każdy program audio, który tę funkcję umożliwia. Wszystkie używane przeze mnie programy komputerowe, są darmowe i możliwe do ściągnięcia z internetu.Robercie, chciałem napisać abyś sprawdził nasz poprzedni film w tym temacie, bo tam w pytaniach i odpowiedziach może być więcej interesujących Cię rzeczy, ale Ty już chyba tam byłeś :) Pozdrawiam.
Cześć Victor S. Niezmiernie się cieszę, że temat Cię zaciekawił.Sprawdź poprzedni nasz film w tym temacie. Tam w pytaniach i odpowiedziach znajdziesz parę interesujących rzeczy. Co do poradnika „krok po kroku”, pewnie Cię rozczaruję, ale nie ma takich planów. Czas, a właściwie jego brak, jest czynnikiem decydującym. Wiele rzeczy, zostało już wyjaśnionych w odpowiedziach na zadawane pytania i taka forma kontaktu jest dalej przewidywana. Więc jak masz jakieś wątpliwości, to po prostu pytaj.
Dzięki za miłe słowa. Rzeczywiście, jest jak piszesz. Radio to moja największa pasja i robię dzięki niemu, wiele interesujących rzeczy. Na stację numeryczną natknąłem się tylko jeden raz, w trakcie przesłuchiwania częstotliwości na falach krótkich, na prostym, chińskim odbiorniku radiowym marki Kchibo. To było dawno temu i już nie pamiętam szczegółów. Ale wydaje mi się, że gdzieś na 6MHz, jednak pewny nie jestem. Żeński głos, po angielsku podawał grupy cyfr. Adresat, bądź adresaci, na pewno wiedzieli co one znaczą. Mnie po krótkim słuchaniu szybko to znudziło, a nie miałem możliwości zrobić nagrania audio.
Czemu się tak bawić w nagrywanie? Jak już to SDR ma wtyczkę pozwalającą na nagrywanie całego pasma , bądź tylko fonii. Ale najlepiej zainstalować "wirtulny kabel" VAC i wtedy nic nie trzeba podłączać itd. Ustawiamy w SDR ,że dźwięk ma być puszczany na VAC, a w MMSSTV źródło audio ustawiamy też virtual audio cable i git. Wtedy dekoduję się wszystko w czasie rzeczywistym. Bo tak to dużo zabawy i dużo czasu schodzi.
Dzien dobry, wiem ze film byl opublikowany dosyc dlugi czas temu ale moze pan odczyta i odpowie. Ostatnio zakupilem krotkofalowke motorolu tlkr t60 , i mam pytanie dotyczace jej. Czy istnieje mozliwosc zmiany czestotliwosci nadawania i odbioru w takiej krotkofalowce?
Stary fajnie ze jestes.zainteresowalem sie krotkofalarstwem i wiedze czerpie wlasnie z UA-camrow.powiedz mi ,czy wystarczy tylko tuner SDR ,komputer,program komputerowy i np.antena dipolowa zrobiona z przewodu koncentrycznego? Pytam czy musze miec radio czy mozna sie bez niego obyc.
Zrobi pan poradnik jaki potrzebny jest sprzęt, oprogramowanie itp. myślę że kogoś to wciągnie, nóż widelec wyrośnie dzięki temu kwiatek polskiej nauki.
@@wadimovskyy5343 poprostu sie zapytał a ty jak cham wyganiasz bo nie wie tego co ty X D nie potrafisz kutluralnie wyjaśnić to nawet sekcji komentarzy nie pytaj pzdr
Kolego Cebrynd, zasięg nadawania w programie Orbitron, pokrywa się praktycznie ze strefą widzialności satelity, a tę ustawiamy w widoku mapy (ale nie radaru!) klikając myszką w zakładkę „Wizualizacja” w dolnych panelach. Następnie w jej części opisanej jako „Pokaż na mapie”, klikamy w kwadratowy przycisk opisany jako „Strefa wid” aby go aktywować, czyli zaznaczyć ptaszkiem. Zmiana ustawień jest zauważalna natychmiast. Powodzenia.
Z Internetu dowiadujemy się, że już w najbliższym czasie, planowane są w ramach rosyjskiej akcji INTER-MAI i dodatkowo także przez Amerykanów, emisje obrazów SSTV z satelity ISS. Wszystko odbędzie się w ciągu następnego tygodnia, w czasie od 29.07. do 30.07.2019. oraz od 01.08 do 04.08.2019. Więcej szczegółów pod linkiem: amsat-uk.org/
Odbiór jest jak najbardziej legalny! Tylko łączność dwustronna, wykonana bez posiadania odpowiedniej licencji, byłaby złamaniem obowiązującego w tym zakresie prawa.Chociaż wszystko jest organizowane przez licencjonowanych radioamatorów, to przeznaczone jest dla każdego miłośnika radia, aby go zainteresować tematem i zachęcić do działania. Nasłuch jest legalny, tak samo jak odbiór i przetwarzanie odebranego z ISS sygnału jest całkowicie legalne.Ponadto na wszystkich etapach istnieje możliwość korzystania z bezpłatnych programów komputerowych. Każdemu odbiorcy, który odpowiednio udokumentuje odebraną transmisję - bez znaczenia czy jest posiadaczem licencji radioamatorskiej czy też nie - organizacja ARISS (Radio Amatorskie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej)wydaje swój oryginalny, numerowany Certyfikat. Link do strony głównej ARISS: www.ariss.org/ Link do strony umożliwiającej staranie się o Certyfikat (ARISS SSTV Award):ariss.pzk.org.pl/sstv/#award_rules_en
A czy może Pan coś powiedzieć o sposobie kodowania takiego zdjęcia? Jak to się dzieje, że w transmisji zakodowany jest obraz w kolorze? Ewentualnie może podać Pan jakieś hasła związane z tą tematyką, żebym mógł poszukać sobie w internecie? Bardzo dziękuję z góry.
Panie Jakubie, w technice jest tak, że wiele rozwiązań powstało już dawno temu, kiedyś były wykorzystywane, później ich zaniechano, a niektóre z nich przeżywają dziś swoją drugą młodość. Coś takiego zdarzyło się ze sygnałem SSTV. Do prostego pogłębienia tematu, polecam Wikipedię. Polska wersja jest najsłabsza. Po angielsku chyba na początek wystarczy : pl.wikipedia.org/wiki/SSTV www.sigidwiki.com/wiki/Slow-Scan_Television_(SSTV) Przyjemnej lektury.
Coś niesamowitego. Jestem elektronikiem pasjonatem, ale aż tak radiowymi rzeczami się nie bawiłem. Jestem bardziej cyfrowy, mikroprocesorowy. To co mi chodzi teraz po głowie, to czy z satelit nadawy jest tylko obraz, czy czasami też dźwięk, jakieś komunikaty? Te satelity nadają sygnał dla hobbystów, czy też w jakimś konkretnym celu? Jest to dla mnie tam całkowicie nowy i dowiedziałem się o nim z Pana filmu. Pozdrawiam :-)
Witam p. Piotrze. Radioamatorzy i wszelkiego rodzaju hobbyści starają się odebrać z ISS wszystko co stamtąd do Ziemi dolatuje, np. rozmowy załogi pomiędzy sobą, zwłaszcza kiedy są prowadzone akcje na zewnątrz w kosmosie - przy okazji jakieś naprawy, czy wymiany sprzętu, albo dokowania rakiety transportowej do stacji matki. Okresowo prowadzi się specjalne łączności ze szkołami w ramach programu ARISS (Radio Amatorskie z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej), także z polskimi szkołami i wtedy można odbierać te rozmowy na 145.800 MHz w modulacji FM. Niektórzy odbierają z ISS nawet kodowane sygnały telemetryczne. W internecie jest strona, która rejestruje wszystkie takie aktywności. Co do obrazów SSTV, są one nadawane tylko w określonych i podawanych do wiadomości terminach. Terminy te są ustalane z okazji wystąpienia jakichś rocznic, czy innych wydarzeń związanych z rozwojem lotnictwa, kosmonautyki, lub amatorskiej łączności radiowej w kosmosie. Pozdrawiam.
Dlaczego nie? Malej antenki dipolowej nikt nie zauwazy albo ewentualnie wystaw na balkon.zreszta pooros o wyrazenie zgody w spoldzielni i napewno Ci udziela.
Bardzo ciekawe zajęcie. Z niecierpliwością czekam na kolejne filmy. Czy ISS codziennie transmituje takie obrazy? Czy jest gdzieś dostępny harmonogram transmisji?
Gdzie ten zdekodowany materiał ? Przecież Oni kodują od 30 lat cyfrowo dziś pewnie 256 bitów a to pewnie wymaga dość mocnego CPU żeby to zdekodować , jaja sobie robicie z ludzi czy co ?
Ok Mania, mówisz i masz :-) Z początkiem roku 2020 nabyłem i podłączyłem monitor EIZO LCD 24". Dzięki za troskę. Faktycznie monitor starego typu, mocno niszczył oczy. Pozdrawiam.
Obrazki z ISS wysyłane są dla radioamatorów na Ziemi, odebrać cały pakiet obrazów SSTV z ISS to nie takie proste - dla "łowców" są fajne dyplomy no i satysfakcja 😉
Tyle zachodu, komputery, anteny, cuda wianki tylko po to aby zdjęcia starego samolot zobaczyć? O co tu chodzi? Jaki jest sens tego eksperymentu? Miliardy wydane na wystrzelenie na orbitę satelity żeby sobie zdjęcia stare pooglądać. Ktoś nas tu robi w balona.
Sens taki, że są takie osoby na całym świecie jak krótkofalowcy i są oni również zawsze w załodze ISS - obecnie wyjątkowo cała załoga to krótkofalowcy. Oprócz normalnej pracy, załoga realizuje program ARISS, który polega na nawiązywaniu łączności z Ziemią w pasmach amatorskich, głównie ze szkołami z całego Świata oraz wysyłaniu okolicznościowych obrazów za pomocą transmisji SSTV - za odebrane zdjęcia oprócz satysfakcji, można uzyskać fajny numerowany i imienny dyplom. Uzyskanie obrazów dobrej jakości to małe wyzwanie, odebranie kompletu obrazów to już wyczyn, z racji tego, że przelot ISS trwa jedynie około 10 minut.
ALBO JA JESTEM TAKIM KOMPLETNYM DEBILEM ZE NIE ROZUMIEM TEGO FENOMENU, ALBO TEN FACET TO OSIOŁ CO ROBI ODKRYCIE JAKBY ROZMAWIAŁ Z KOSMITAMI, A OD DOBRYCH KILKUNASTU LAT OGLADAMY PROGRAMY Z SATELITY W HD
dobrze że w nasa są dobrzy artyści malarze to zawsze coś namalują im lepszy artysta to i zdjęcie ostrzejsze tak jak lądowanie na księżycu same pierdoły na temat kosmosu już mi nie pamiętam nazwiska napisał że ziemia nie wiruje a ma ruch liniowy, bo napisałem jakim cudem samolot lecący z prędkością 800kh na wschód dolatuje do lotniska skoro ziemia obraca się z prędkością 1600kh. tak jak słońce oddalone 150 000 000 km od ziemi to w jaki sposób ogrzewa ziemię skoro tam jest próżnia i panuje zero absolutne czyli minus 274 stopni z hakiem ale jeśli ktoś chce w te bajki na temat kosmosu wierzyć to proszę jego wola. Można by było jeszcze wiele dopisać ale mnie się nie chce w necie można znaleźć dużo ciekawych informacji na ten temat. A ZIEMA JEST PŁASKA CZY TEGO CHCĄ KULOZIMCY CZY NIE!!!!!!!!!!!.
wojciech gierszak Ten "cud" to fizyka. Samolot porusza się w atmosferze, która obraca się razem z ziemią. Tak samo mucha w samochodzie może przecież latać swobodnie we wszystkich kierunkach w pędzącym aucie. Szokujący jest fakt, że już w starożytnej Grecji rozumiano, że ziemi jest okrągła, a nawet potrafiono wyliczyć obwód ziemi, pomimo braku zaawansowanej techniki. W 15 wieku Kopernik, obserwując gwiazdy i planety, był w stanie odkryć, że to ziemia krąży do okoła słońca a nie odwrotnie, a dziś w dobie tak wielu możliwości i powszechnego dostępu do darmowej wiedzy, są ludzie, którzy prawdziwie wierzą, że ziemia jest płaska, bo mu ktoś tak napisał. Jeśli choćby trochę zainteresowałby się Pan tematyką, zainwestowałby Pan w lornetkę na statywie, lunetę lub teleskop i zaczął obserwować niebo nocą i np nagrywać filmy na YT o swoich własnych obserwacjach. Gorąco zachęcam!
jeśli oglądasz 15 sekund początku i 15 końca to nie zobaczysz.. wystarczy oglądać dokładnie 7:38 lewy górny róg tam masz obrazki które transmituje NASA
Dziękuję wszystkim za wpisy poczynione na tym kanale YT. Wnoszą one wiele ciekawych wątków do poruszonego tematu i umożliwiają owocną dyskusję. Na zadane pytanie, staram się zawsze udzielić odpowiedzi. W związku z tym, mam jednak prośbę, aby przed wstawieniem tekstu z konkretnym pytaniem, zapoznać się przedtem z aktualnym stanem odpowiedzi. Często bowiem jest tak, że odpowiedź już figuruje we wpisach. Jeszcze raz dziękuję za odwiedzenie mojego kanału i za aktywną pomoc w jego prowadzenie. Pozdrawiam.
Czy pojawi się więcej filmów o tej tematyce? bardzo interesujący i relaksujący film
Czy możemy liczyć na więcej filmów z łączenia się z ISS?
@@wedkarskimiszmasz Popieram.
Świetny materiał! Poprosimy więcej, mega ciekawe!
Popieram ;) Świetny gość jest
Nie mialem pojęcia, ze takie interesujące rzeczy można robić. To co Pan robi jest imponujące i oglądanie tego aż hipnotyzuje. Będę śledził Pana kanał z przyjemnością. Nie wiem czy takie pozdrowienie funkcjonuje ale życzę mocnych sygnałów i mało zakłóceń :)
4K to to nie jest ;)
3 dekady kulam się po tej planecie ale jeszcze o takiej hecy nie słyszałem
Żeby wysyłać obrazki z satelity dla radioamatorów
Czego to ludzkość nie wymyśli
Pozytywnie poje**ana akcja
😀😀😀😀😀
mało wiesz bracie, w latach 90 odbierałem w radiu pierwsze z przekazów cyfrowych nasa, co było w tamtych latach nie możliwe dla praktycznie nikogo
@@kakaowcy ja nasłuchiwałem sztab marynarki wojennej i nagrywałem :) to są smaczki.
@@kakaowcy Ja w latach 90 miałem telewizor marki "Condor" w którym wieczorami było słychać straż pożarną lub policję :)
Szkoda, że w ramach programu studiów elektronika/telekomunikacja nie ma takich doświadczeń. Bardzo zaciekawiły mnie Pańskie materiały. Mam nadzieję że będzie pan nagrywał jeszcze. Gorąco pozdrawiam :D
Dziękuję bardzo, również bardzo serdecznie pozdrawiam.
Jeden z najlepszych materiałów tego typu! Bardzo prosimy o garść porad: czy wykorzystuje Pan radio czy może RTL SDR, jak to jest podłączone, skąd komputer bierze sygnał? I prosimy o więcej!!!
Dzięki za pochwały Robercie.Odnośnie prośby o „więcej” nagrań, odpowiedź jest taka sama jak dla Victora S. Uniemożliwia to brak czasu i niesprzyjające obecnie okoliczności.Do odbioru sygnału, mogę wykorzystywać zarówno radio Baofeng UV5R jak i RTL-SDR. Obydwa urządzenia mają mniej więcej podobną czułość i nadają się do tego celu bardzo dobrze, więc bez problemu odbierają sygnałz satelity ISS. Mój RTL-SDR dongle, a tak naprawdę SDR do odbioru telewizji DVBT, współpracuje z komputerem w programie Airspy (dawna nazwa SDR-Sharp). Antena zewnętrzna jest podłączona przez adapter dostosowujący wyjścia antenowe, bezpośrednio do RTL-SDR.Z kolei radio i komputer mogą zostać połączone kablem audio, zakończonym dwoma różnymi wtykami typu Jack Stereo. Po stronie radia jest to Jack 2,5mm, a po stronie komputera, w wejściu Line In, Jack 3,5mm. Baofeng jest także podłączany do anteny zewnętrznej typu dipol FD, lub Ground Plane. Do nagrywania sygnału na komputerze, można wykorzystać każdy program audio, który tę funkcję umożliwia. Wszystkie używane przeze mnie programy komputerowe, są darmowe i możliwe do ściągnięcia z internetu.Robercie, chciałem napisać abyś sprawdził nasz poprzedni film w tym temacie, bo tam w pytaniach i odpowiedziach może być więcej interesujących Cię rzeczy, ale Ty już chyba tam byłeś :) Pozdrawiam.
Witam ciekawi mnie czy będą jeszcze jakieś filmy?
Bardzo lubię takie filmy chciałabym więcej takich filmów n tym kanale
prosimy o kolejny odcinki
Robi Pan świetne filmy. Ciekawi mnie co jeszcze można zobaczyć po dekodowaniu tych fal :)
Ale masz gościu łeb do tego szanuję za wiedzę ‼️pozdrawiam
Mega fajny materiał, chciałoby się więcej ;)
Mam pytanie kiedy następne filmy 😁
Fajna pasja :) ale nadal nie wiem czy chcieli pizze czy burgera ?:D Pozdrawiam
No i gdzie te filmy? Pi i Sygma to w dzieciństwie miałem 😀🐿🐿🐿🐿🐿
Witam, czy może pan zrobić poradnik (krok po kroku) jak to wszystko wykonać. Mam 16lat i jest to bardzo ciekawe. Pozdrawiam! ;))))))
Cześć Victor S.
Niezmiernie się cieszę, że temat Cię zaciekawił.Sprawdź poprzedni nasz film w tym temacie. Tam w pytaniach i odpowiedziach znajdziesz parę interesujących rzeczy. Co do poradnika „krok po kroku”, pewnie Cię rozczaruję, ale nie ma takich planów. Czas, a właściwie jego brak, jest czynnikiem decydującym. Wiele rzeczy, zostało już wyjaśnionych w odpowiedziach na zadawane pytania i taka forma kontaktu jest dalej przewidywana. Więc jak masz jakieś wątpliwości, to po prostu pytaj.
Wystarczy przypuszczam w pisać w google. Jak ogarniasz dobrze angielski to przypuszczam, że po angielskich frazach google sprawnie wypluje co trzeba.
Również się dołączam do prośby kolegi. Muszę kiedyś osiągnąć taki sukces i odebrać jakiś obraz z iss
No panowie, znudzilo sie wam ?
Pasja, która robi wrażenie na widzach! Bardzo ciekawy materiał! A przy okazji, czy słyszał Pan o stacjach numerycznych?
Dzięki za miłe słowa. Rzeczywiście, jest jak piszesz. Radio to moja największa pasja i robię dzięki niemu, wiele interesujących rzeczy. Na stację numeryczną natknąłem się tylko jeden raz, w trakcie przesłuchiwania częstotliwości na falach krótkich, na prostym, chińskim odbiorniku radiowym marki Kchibo. To było dawno temu i już nie pamiętam szczegółów. Ale wydaje mi się, że gdzieś na 6MHz, jednak pewny nie jestem. Żeński głos, po angielsku podawał grupy cyfr. Adresat, bądź adresaci, na pewno wiedzieli co one znaczą. Mnie po krótkim słuchaniu szybko to znudziło, a nie miałem możliwości zrobić nagrania audio.
Proszę o więcej filmików
Dzięki za materiały.
Po co takie zdjęcia są wysyłane?
Czemu się tak bawić w nagrywanie? Jak już to SDR ma wtyczkę pozwalającą na nagrywanie całego pasma , bądź tylko fonii. Ale najlepiej zainstalować "wirtulny kabel" VAC i wtedy nic nie trzeba podłączać itd. Ustawiamy w SDR ,że dźwięk ma być puszczany na VAC, a w MMSSTV źródło audio ustawiamy też virtual audio cable i git. Wtedy dekoduję się wszystko w czasie rzeczywistym. Bo tak to dużo zabawy i dużo czasu schodzi.
Sprytny sposób p. Tadku, obiecuję kiedyś wypróbować :-)
Dzien dobry, wiem ze film byl opublikowany dosyc dlugi czas temu ale moze pan odczyta i odpowie. Ostatnio zakupilem krotkofalowke motorolu tlkr t60 , i mam pytanie dotyczace jej. Czy istnieje mozliwosc zmiany czestotliwosci nadawania i odbioru w takiej krotkofalowce?
Częstotliwość zmieniasz za pomocą zmiany kanału - to jest radiotelefon PMR i żadnych częstotliwości prócz fabrycznych kanałów nie obsługuje.
Stary fajnie ze jestes.zainteresowalem sie krotkofalarstwem i wiedze czerpie wlasnie z UA-camrow.powiedz mi ,czy wystarczy tylko tuner SDR ,komputer,program komputerowy i np.antena dipolowa zrobiona z przewodu koncentrycznego? Pytam czy musze miec radio czy mozna sie bez niego obyc.
Będą nowe filmy?
kiedy wiecej filmow?
Witam czy mógłby Pan napisać jak pokolei ustawil Pan swojego Baofenga pod nasluch ISS ?
Ustawiasz częstotliwości 145.800 MHz i słyszysz SSTV z ISS oczywiście jeśli jest transmisja- żadnych innych ustawień nie potrzeba.
a co po za tym? odebrales obrazki samolotow i co z tymi obrazkami? jaki one maja cel? do czego maja sluzyc?
Do niczego ;)
Zrobi pan poradnik jaki potrzebny jest sprzęt, oprogramowanie itp. myślę że kogoś to wciągnie, nóż widelec wyrośnie dzięki temu kwiatek polskiej nauki.
Kiedy kolejny film?
O co w tym wszystkim chodzi?
Patryk Ciupa jeśli nie wiesz to nie oglądaj 🙃
Odbiór obrazu drogą radiową z ISS. A facet na filmie nagrywa/przechwytuje te obrazy i używa dekodera do odczytania zawartości.
Tak w skrócie.
@@wadimovskyy5343 poprostu sie zapytał a ty jak cham wyganiasz bo nie wie tego co ty X D nie potrafisz kutluralnie wyjaśnić to nawet sekcji komentarzy nie pytaj pzdr
@@wadimovskyy5343 a może go ciekawi i chce się dowiedzieć? Jeśli nic nie wnosisz, nie komentuj.
@@wadimovskyy5343 dlaczego ma niby nie oglądać? Moze go to zaciekawilo i chciał sie dowiedzieć poprostu...
Panowie jaki jest potrzebny sprzęt na taki nasłuch?
Dobre, to jest... róbcie filmy i pokazujcie zdjęcia, to bciekawe
Po co oni wysyłają takie obrazki jak na naklejkach z gum turbo?
Forma rozrywki krótkofalowcow , żeby odebrać idealnie takie zdjęcie trzeba się wysilić
Ciekawe :)
Kciuk w górę i subik
Przyjemnie sie oglądało
Witam, mam pytsne.Jak uruchomić ten okrąg z zasięgiem nadawania ISS w tym programie?
Kolego Cebrynd,
zasięg nadawania w programie Orbitron, pokrywa się praktycznie ze strefą widzialności satelity, a tę ustawiamy w widoku mapy (ale nie radaru!) klikając myszką w zakładkę „Wizualizacja” w dolnych panelach. Następnie w jej części opisanej jako „Pokaż na mapie”, klikamy w kwadratowy przycisk opisany jako „Strefa wid” aby go aktywować, czyli zaznaczyć ptaszkiem. Zmiana ustawień jest zauważalna natychmiast. Powodzenia.
@@acopozatym4588 ISS istnieje czy fake?
ciekawy program, ale kto w 2018 roku używa takie monitory ?????
Moim zdaniem taki monitor nadaje klimatu i wgl fajnie wszystko na nim wygląda
Miałem nauczycielke co mówila że takie monitory są najlepsze i nie psują wzroku, prawda jest inna no ale każdy lubi to co lubi
superowe błagam nagraj więcej
Z Internetu dowiadujemy się, że już w najbliższym czasie, planowane są w ramach rosyjskiej akcji INTER-MAI i dodatkowo także przez Amerykanów, emisje obrazów SSTV z satelity ISS. Wszystko odbędzie się w ciągu następnego tygodnia, w czasie od 29.07. do 30.07.2019. oraz od 01.08 do 04.08.2019.
Więcej szczegółów pod linkiem:
amsat-uk.org/
Ldlacsego dalej nie ma odcinka 😭😭😭
na komodore podobnie się przegrywało np gry z kasety też ze pomocą takich kodów
Nie, tam inne kodowanie było
Czy to legalne?
Tak, legalne. Po to ISS wysyła te obrazy, by ktoś na Ziemi je odbierał.
Czy to jest nielegalne???
Odbiór jest jak najbardziej legalny!
Tylko łączność dwustronna, wykonana bez posiadania odpowiedniej licencji, byłaby złamaniem obowiązującego w tym zakresie prawa.Chociaż wszystko jest organizowane przez licencjonowanych radioamatorów, to przeznaczone jest dla każdego miłośnika radia, aby go zainteresować tematem i zachęcić do działania.
Nasłuch jest legalny, tak samo jak odbiór i przetwarzanie odebranego z ISS sygnału jest całkowicie legalne.Ponadto na wszystkich etapach istnieje możliwość korzystania z bezpłatnych programów komputerowych.
Każdemu odbiorcy, który odpowiednio udokumentuje odebraną transmisję - bez znaczenia czy jest posiadaczem licencji radioamatorskiej czy też nie - organizacja ARISS (Radio Amatorskie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej)wydaje swój oryginalny, numerowany Certyfikat.
Link do strony głównej
ARISS:
www.ariss.org/
Link do strony
umożliwiającej staranie się o Certyfikat (ARISS SSTV Award):ariss.pzk.org.pl/sstv/#award_rules_en
@@acopozatym4588 to co z tym poradnikiem?? Co jak na start.. Programy.. Sprzęt.. O co chodzi..?? Ciekawe to 👍
Jakiej anteny Pan używa?
cyfrowy Polsat
Bartosz Łabencki
🤣
a jest jakaś stacja kosmiczna?
No to jest z ISS
dlaczego pan ma taki stary sprzęt?
Bo taki jest najlepszy i programy są pisane pod '98 i xp
Dopasował sie do standardów orbitera :)
@@santiagowieniawa8810 pod xp można mieć dużo lepszy komputer, choć nie wiemy jaki dokładnie tam ma bebechy
Na filmie pracuje Procesor Intel Pentium 2,6GHz, RAM 2,0GB, System 32 Bit, WIN7 + Service Pack 1, Realtec HD Audio, monitor SAMTRON 75E.
@@santiagowieniawa8810 istnieje coś takiego jak wsteczna kompatybilność i można mieć mimo wszystko wyświetlacz z tej epoki
A czy może Pan coś powiedzieć o sposobie kodowania takiego zdjęcia? Jak to się dzieje, że w transmisji zakodowany jest obraz w kolorze? Ewentualnie może podać Pan jakieś hasła związane z tą tematyką, żebym mógł poszukać sobie w internecie? Bardzo dziękuję z góry.
Panie Jakubie, w technice jest tak, że wiele rozwiązań powstało już dawno temu, kiedyś były wykorzystywane, później ich zaniechano, a niektóre z nich przeżywają dziś swoją drugą młodość. Coś takiego zdarzyło się ze sygnałem SSTV. Do prostego pogłębienia tematu, polecam Wikipedię. Polska wersja jest najsłabsza. Po angielsku chyba na początek wystarczy :
pl.wikipedia.org/wiki/SSTV
www.sigidwiki.com/wiki/Slow-Scan_Television_(SSTV)
Przyjemnej lektury.
Coś niesamowitego. Jestem elektronikiem pasjonatem, ale aż tak radiowymi rzeczami się nie bawiłem. Jestem bardziej cyfrowy, mikroprocesorowy.
To co mi chodzi teraz po głowie, to czy z satelit nadawy jest tylko obraz, czy czasami też dźwięk, jakieś komunikaty?
Te satelity nadają sygnał dla hobbystów, czy też w jakimś konkretnym celu?
Jest to dla mnie tam całkowicie nowy i dowiedziałem się o nim z Pana filmu.
Pozdrawiam :-)
Witam p. Piotrze. Radioamatorzy i wszelkiego rodzaju hobbyści starają się odebrać z ISS wszystko co stamtąd do Ziemi dolatuje, np. rozmowy załogi pomiędzy sobą, zwłaszcza kiedy są prowadzone akcje na zewnątrz w kosmosie - przy okazji jakieś naprawy, czy wymiany sprzętu, albo dokowania rakiety transportowej do stacji matki. Okresowo prowadzi się specjalne łączności ze szkołami w ramach programu ARISS (Radio Amatorskie z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej), także z polskimi szkołami i wtedy można odbierać te rozmowy na 145.800 MHz w modulacji FM. Niektórzy odbierają z ISS nawet kodowane sygnały telemetryczne. W internecie jest strona, która rejestruje wszystkie takie aktywności. Co do obrazów SSTV, są one nadawane tylko w określonych i podawanych do wiadomości terminach. Terminy te są ustalane z okazji wystąpienia jakichś rocznic, czy innych wydarzeń związanych z rozwojem lotnictwa, kosmonautyki, lub amatorskiej łączności radiowej w kosmosie. Pozdrawiam.
Ten komputer jest niesamowity co w tym komputerze jest ?
Też chcę wiedzieć
Ten Pan powinien posiadać zdecydowanie lepszy monitor..
Powiedzmy jakiś 24 cale full HD.
nawet 19 cali 1400x900 by był lepszy niż to coś wypukłego
Jakiś problem do kineskopów? Do komputera z win2000 jak nie niższym ma podłączyć fullhd?
bardzo mnie to zaciekawilo ale nic nie rozumiem
Kiedyś na Commodore nazywało się to pocket radio
Pocket radio trochę inaczej chyba działa
Aż żałuję, że przeprowadziłem się do bloku, gdzie nie mogę zainstalować anteny na dachu... Żadnej :( Eh...
Dlaczego nie? Malej antenki dipolowej nikt nie zauwazy albo ewentualnie wystaw na balkon.zreszta pooros o wyrazenie zgody w spoldzielni i napewno Ci udziela.
Bardzo ciekawe zajęcie. Z niecierpliwością czekam na kolejne filmy. Czy ISS codziennie transmituje takie obrazy? Czy jest gdzieś dostępny harmonogram transmisji?
Dzięki. Niestety, aż tak bardzo "Ci z góry" nas nie rozpieszczają. Informacji można szukać np. ariss-sstv.blogspot.com/
Podepnijcie się do działa orbitalnego i coś nim zniszczcie
Nie wjedzie wam na chate FBI?
haha xd faktycznie mogą wbic
ja o 3 w nocy oglądam chłopa co łączy się z satelitami (podziwiam pana żeby nie było
ta antena powinna byc na dachu
Super
Ta dawai wiecej! Fazka
Jak oko Moskwy :-)
Najlepsze jest to że to jest Windows XP
@RTX może być 98 nawet
Nie nagrywają bo mają blocka
Gdzie ten zdekodowany materiał ? Przecież Oni kodują od 30 lat cyfrowo dziś pewnie 256 bitów a to pewnie wymaga dość mocnego CPU żeby to zdekodować , jaja sobie robicie z ludzi czy co ?
Zdziwilbys sie...
To transmisja SSTV - do niej nie potrzeba superkomputera - jakby się ktoś postarał, to toster też by to pewnie ogarnął...
Wszystko fajnie tylko niech ten pozytywny dzidziuś kupi lepszy monitor bo mi to jest żal jak korzysta z tego sprzed 30 lat
Masz w komentarzach dlaczego z takiego korzysta
Ok Mania, mówisz i masz :-) Z początkiem roku 2020 nabyłem i podłączyłem monitor EIZO LCD 24". Dzięki za troskę. Faktycznie monitor starego typu, mocno niszczył oczy. Pozdrawiam.
Jak ta mapa to plague inc xD
Komputer przestarzały panie.
To kup Panu nowy!!!
Poco ci te zdjęcia
ISS nie istnieje, to co to za sygnał? jakieś znaczki pocztowe, jakiś żart.
XD
Kto Ci takich pierdol naopowiadal?
Po co oni wysyłają takie dziwaczne obrazki?
Obrazki z ISS wysyłane są dla radioamatorów na Ziemi, odebrać cały pakiet obrazów SSTV z ISS to nie takie proste - dla "łowców" są fajne dyplomy no i satysfakcja 😉
Główna
Tyle zachodu, komputery, anteny, cuda wianki tylko po to aby zdjęcia starego samolot zobaczyć? O co tu chodzi? Jaki jest sens tego eksperymentu? Miliardy wydane na wystrzelenie na orbitę satelity żeby sobie zdjęcia stare pooglądać. Ktoś nas tu robi w balona.
Sens taki, że są takie osoby na całym świecie jak krótkofalowcy i są oni również zawsze w załodze ISS - obecnie wyjątkowo cała załoga to krótkofalowcy. Oprócz normalnej pracy, załoga realizuje program ARISS, który polega na nawiązywaniu łączności z Ziemią w pasmach amatorskich, głównie ze szkołami z całego Świata oraz wysyłaniu okolicznościowych obrazów za pomocą transmisji SSTV - za odebrane zdjęcia oprócz satysfakcji, można uzyskać fajny numerowany i imienny dyplom. Uzyskanie obrazów dobrej jakości to małe wyzwanie, odebranie kompletu obrazów to już wyczyn, z racji tego, że przelot ISS trwa jedynie około 10 minut.
ALBO JA JESTEM TAKIM KOMPLETNYM DEBILEM ZE NIE ROZUMIEM TEGO FENOMENU, ALBO TEN FACET TO OSIOŁ CO ROBI ODKRYCIE JAKBY ROZMAWIAŁ Z KOSMITAMI, A OD DOBRYCH KILKUNASTU LAT OGLADAMY PROGRAMY Z SATELITY W HD
Po prostu nie rozumiesz jestes za mlody ;)
@@klonowskimaciek5732 no dzieci to nie rozumieją
To że masz telewizje w HD to nie znaczy że wszystko jest w HD. Płyty VCD masz 352x288 i dało się oglądać.
co za bezsens co wam to daje? ..
Dowody pomagające zamknąć mordy plaskoziemcom
@@son_of_adi hahaha
Dziwisz się że ma tak fajne hobby?
A Ty co lubisz robic?
dobrze że w nasa są dobrzy artyści malarze to zawsze coś namalują im lepszy artysta to i zdjęcie ostrzejsze tak jak lądowanie na księżycu same pierdoły na temat kosmosu już mi nie pamiętam nazwiska napisał że ziemia nie wiruje a ma ruch liniowy, bo napisałem jakim cudem samolot lecący z prędkością 800kh na wschód dolatuje do lotniska skoro ziemia obraca się z prędkością 1600kh. tak jak słońce oddalone 150 000 000 km od ziemi to w jaki sposób ogrzewa ziemię skoro tam jest próżnia i panuje zero absolutne czyli minus 274 stopni z hakiem ale jeśli ktoś chce w te bajki na temat kosmosu wierzyć to proszę jego wola. Można by było jeszcze wiele dopisać ale mnie się nie chce w necie można znaleźć dużo ciekawych informacji na ten temat. A ZIEMA JEST PŁASKA CZY TEGO CHCĄ KULOZIMCY CZY NIE!!!!!!!!!!!.
wojciech gierszak Ten "cud" to fizyka. Samolot porusza się w atmosferze, która obraca się razem z ziemią. Tak samo mucha w samochodzie może przecież latać swobodnie we wszystkich kierunkach w pędzącym aucie.
Szokujący jest fakt, że już w starożytnej Grecji rozumiano, że ziemi jest okrągła, a nawet potrafiono wyliczyć obwód ziemi, pomimo braku zaawansowanej techniki. W 15 wieku Kopernik, obserwując gwiazdy i planety, był w stanie odkryć, że to ziemia krąży do okoła słońca a nie odwrotnie, a dziś w dobie tak wielu możliwości i powszechnego dostępu do darmowej wiedzy, są ludzie, którzy prawdziwie wierzą, że ziemia jest płaska, bo mu ktoś tak napisał.
Jeśli choćby trochę zainteresowałby się Pan tematyką, zainwestowałby Pan w lornetkę na statywie, lunetę lub teleskop i zaczął obserwować niebo nocą i np nagrywać filmy na YT o swoich własnych obserwacjach. Gorąco zachęcam!
XD
Promieniowanie cieplne
Argumentów na płaską ziemię nadal brak
Hahahaha xDDD
Gdzie ten rzekomy obraz? Nic tu nie ma. Wciskanie ludzią bajek o satelitach. Nie dajcie się nabrać.
A ziemia jest płaska i stoi na słoniach
jeśli oglądasz 15 sekund początku i 15 końca to nie zobaczysz..
wystarczy oglądać dokładnie
7:38 lewy górny róg tam masz obrazki które transmituje NASA
Ortografia...
Będą nowe filmy?