Ucieczka galaktyk

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 12 січ 2022
  • Radius of observable universe - tinyurl.com/2p8d9urz
    Opowiada Wojciech Hellwing z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN. Więcej o falach elektromagnetycznych dowiesz się tutaj: tinyurl.com/2p8tk5b7. Dofinansowano z programu "Społeczna odpowiedzialność nauki" Ministra Edukacji i Nauki. CC: NC-BY-SA

КОМЕНТАРІ • 3

  • @KhanAcademyPoPolsku
    @KhanAcademyPoPolsku  2 роки тому

    Zapraszam do korzystania z naszego portalu: pl.khanacademy.org. Khan Academy dostępna jest także w aplikacji mobilnej. Możesz mieć Khan Academy zawsze ze sobą w swoim telefonie :)

  • @romansobczyk7501
    @romansobczyk7501 2 роки тому

    To mam pytania. Pierwsze jeżeli obiekty w opadające z przyspieszeniem ziemskim w grawitacji Ziemi np. samolocie ulegają nieważkości, a obiekty w rakiecie przeciążenią, to jak zachowuje się materia Układu Słonecznego w ruchu w okół galaktyki? Jak zachowuje się materia galaktyki przyciągania przez supergromadę galaktyk np. Wielkiego Atraktora który przyciąga naszą z prędkością 500km/s?Czy takie galaktyki które się przybliżają i oddalają ulegają przeciążenią, albo staną nieważkości?Drugie pytanie to czy światło składające się z widma różnej długości fal,a więc różnej energii, z których każda fala według teoria Brouqla ma naturę korpuskularno falową jest zakrzywiana w polu grawitacyjnym w jednakowy sposób?

    • @wojciechhellwing2930
      @wojciechhellwing2930 2 роки тому

      Przeciążenia, czyli siły pozorne, pojawiają się zawsze wtedy gdy ciało nie porusza się po linii geodezyjnej. Linie geodezyjne w Teorii Względności wyznaczają możliwe trajektorie swobodne ciał w polu grawitacyjnym (czyli zakrzywionej czasoprzestrzeni). Zatem ciała swobodnie spadające zawsze poruszają się po geodezyjnych i nie odczuwają tzw. "przeciążeń". Jest to niesamowita właściwość grawitacji, która właśnie powoduje, że nie odczuwamy na Ziemi tego, że pędzimy na orbicie okołosłonecznej z szybkością ponad 30km/s, zaś cały Układ Słoneczny "buja się" dookoła Galaktyki z szybkością ponad 220km/s. Dopiero kiedy spróbujemy zmienić trajektorię na inną, niż taka jaka naturalnie wynika grawitacji, np. używając silników rakietowych pojawiają się przeciążenia. Co do drugiego pytania, to odpowiedź jest negatywna. Bieg światła o różnych długości fali ulega dokładnie takiemu samemu ugięciu, niezależnie od częstości/energii fotonów. Jest tak dlatego, że co prawda energia fotonów zależy od częstości, ale wszystkie fotony, niezależnie od energii, mają masę spoczynkową równą 0, zatem poruszają się po tzw. geodezyjnych zerowych. Są to trajektorie zarezerwowane dla cząstek bezmasowych. Fakt ten został dobrze potwierdzony obserwacyjnie i doświadczalnie.