Ausbildung w Niemczech

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 26 сер 2024
  • Webinar o niemieckim czasowniku "werden":
    madamepolyglot...
    Instagram:
    / madamepolyglot
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Kursy:
    Super-intensywny indywidualny Boot camp językowy ze mną
    niemiecki:
    madamepolyglot...
    angielski:
    madamepolyglot...
    włoski:
    madamepolyglot...
    Webinar: Jak się szybko uczyć angielskiego:
    madamepolyglot...
    Webinar: Jak się szybko uczyć niemieckiego:
    madamepolyglot...
    Webinar: Niemieckie przypadki efektywnie
    madamepolyglot...
    Zapisy dla zainteresowanych kursem online:
    madamepolyglot...
    Planner językowy:
    madamepolyglot...

КОМЕНТАРІ • 48

  • @advocatusdiaboli3204
    @advocatusdiaboli3204 4 роки тому +6

    Najlepsza droga żeby być inżynierem (elektronicznie, budowlany, budowa maszyny) w Niemczech jest skończyć Realschulabschluss, zrobić Ausbidung techniczna. Zostać w tej firmy i pracowac( zarabia się około 2000€ netto) i chodzić na wieczorowych wykłady Techniker albo Meister 4 lata. Techniker i Meister ma takie stanowisko w Niemieckich firmy jako Bachlor i to jest automatyczny na jednem poziom jako Matura (Abitur) i ten człowiek jest dopuszczony do studia na politechniki i uniwersytety w Niemczech. Wyobrażacie że młody człowiek 23 lat już ma 7 lat doświadczenie zawodowe i już zarabiał 125.520€ netto w ciągu ten czas. I kiedy ten człowiek chodzi na wieczorowych studia później, to ma tego magistra wczesnej niż wiek 30. Ale od wiek 23, kiedy ma wykształcenie technikera, może już zarabiać 3000 netto kiedy się dostanie w tej pozycji w zakładzie.

    • @RechtfuerOrdnung
      @RechtfuerOrdnung 4 роки тому

      Nie które sprawy administracyjne są dziwne. Pamiętam 30 lat temu jak Siemens miał porozumienie jak się pracowało w dziale IT to można było się ubiegać o tytuł "inżyniera". Proszę tego nie porównać z tytułem dyplom inżynier. Potem było tak, jak się miało Abi to po 10 latach można się było "ubiegać" o tytuł magistra. Dzisiaj tytuł inżynier jest odpowiednik Bachelor. A co ciekawe nie można po tym robić master.

  • @markmarko7366
    @markmarko7366 4 роки тому +4

    ...jaka ładna bluzeczka na Pięknej Pani😎😎😎

  • @joa997
    @joa997 4 роки тому +1

    Super! Ja miałam zawsze problem z tym, Ausbildung ' bo jak się mnie ktoś pytał czy chce Ausbildung albo czy mam Ausbildung to mówiłam że już mam bo mam przecież średnie wykształcenie 🤷‍♀️ i nigdy nie wiedziałam o co z tym do końca chodzi.. Teraz już wszystko wiem, dziękuję ♥️

  • @karolinadyksa4903
    @karolinadyksa4903 4 роки тому +1

    Nie zawsze się otrzymuje wypłatę. Jeśli robisz zgłaszasz się do firmy na Ausbildung to tak. Jeśli tak jak ja to nie. Poszłam do szkoły a później znalazłam praktyki. Mam 3 dni szkoły 2 dni praktyk. Ja zostałam przyjęta na podstawie matury, ale większość osób w mojej klasie jest po Realschule i nie mają matury. Mam też certyfikaty B2, ale to był jako atut a nie wymóg.

  • @mk-be3cc
    @mk-be3cc 4 роки тому +3

    Z tą maturą w niemczech to nie tak do końca jest prawidłowe.
    Są możliwości po Haupt i po Realschule zdobyć mature.
    Nie jest przymusowe od 5 klasy być na gimnazjum.

    • @jezowie
      @jezowie 4 роки тому +1

      Miroslaw Konarski, genau! Po Oberschule można tez maturę zdobyć; nauka trwa wtedy nie 12 a 13 lat.

  • @americanblaze
    @americanblaze 4 роки тому +1

    Możesz otworzyć firmę jaką chcesz bez Ausbildung, musisz ale zatrudnić w tej firmie kogoś kto ma te Ausbildung zrobione.

  • @christofw9914
    @christofw9914 4 роки тому

    Moja córka robi teraz 3 rok hotelfachfrau
    1 dzień szkoły reszta praktyka
    Świątek piątek i niedziele.
    Hotel otwarty 24h.

  • @user-vu8bu2cv1z
    @user-vu8bu2cv1z 10 місяців тому

    Czy jak mam 55 lat jest szansa na taki ausbildung w zawodzie opiekunka.Jestem opiekunka bez papierów już 7 lat .

  • @Pm_9912
    @Pm_9912 4 роки тому +2

    Nie otworzysz firmy po ausbildung bo musisz mieć meister albo zatrudnić kogoś kto ma

    • @rozwojownikjezykowy
      @rozwojownikjezykowy  4 роки тому +2

      Dzięki za info, nie wiedziałam tego!

    • @RechtfuerOrdnung
      @RechtfuerOrdnung 4 роки тому

      @@rozwojownikjezykowy Oczywiście można otworzyć firmę. Jak się szuka szybko pracy lub chcę się być zatrudniony, to pracodawca woli własnie zatrudnić w supermarkecie za 900 Euro i oferuje Ausbildung. Zart polega na tym że mniej się zarobi jak w Polsce. Ale za to ma się papier. Pracodawca ma bardzo dobre wytumaczenie. On będzie argumentował że jest prawnie obowiązany dbać o porządek i jakość, dla tego oczekuje od każdego papieru lub sam szkoli. Jak się otwiera działalność to się jest "selbstständig". Mozna być prawie każdym, nawet elektrykiem jak się zapłaci 150-200 euro i zda egzamin na bardzo niskim poziomie fizyki podstawowej szkoły plus bhp. Odpowiednia Behörde wystawia taki papier, który co parę lat trzeba odnawiać. Więc jak ktoś nie spał na na lekcjach powinien bez kłopotu zdać i zdobyć "Gewerbeschein". W tym przydatku podkreślam że elektryk nie jest elektryk. Dla tego mówi się tez Anlagenbetreuer im Niedrigspannungs- oder Hochspannungsbereich. W domach pracuje się przy napieciach do 1000V a np bei der Bundesbahn bei 20 000 V. Rozróżna się freie Berufe(znaczy to własnie że tam są najwyższe wymagania jak lekarz) od reglementierte i nicht reglementierte Berufe. Elektryk jest akurat ein reglementierter Beruf, bo prąd jednak jest nie bezpieczny. Ale fryzier już nie jest. W szpitalu być zatrudnionym jako pielęgniarka jest o wiele trudnej niż być selbstständig in der Heimpflege. I w gastronomie tez nie ma specjalnie biurokracji żeby kebap sprzedawać. 85% jest własnie nicht reglementiert, to znaczy że od jednego dnia na drugi można prowadzić działalność bez żadnej kalifikacji. Działalność prowadzić jest w kontekstcie prawnym o wiele łatwej jak w Polsce. Meister lub mistrz znaczy tylko to że się jest uprawnionym szkolić innych. Dla wykonania pracy lub działalności nie ma to żadnego znaczenia.

    • @mikadekade-47e
      @mikadekade-47e 4 роки тому

      RechtfuerOrdnung większych głupot nie słyszałem

  • @juliach.8327
    @juliach.8327 4 роки тому +5

    Mieszkam w Niemczech i wiem, że żeby zacząć Ausbildung trzeba mieć poziom B2 z języka niemieckiego.

    • @barbarabezubka
      @barbarabezubka 4 роки тому +1

      Dziwne, ja sie zgadzam z komentarzem powyżej, mam koleżankę tu w Niemczech która ma właściwie poziom c1, jest tu już 2wa lata i chodziła na kursy itp. a nie ma takiego certyfikatu, bo po prostu nie złożyła egz. Ale ma na tyle dobry język, że nikt Jej o certyfikat nigdy nie pytał ;) Może zależy od rodzaju Ausbildungu i gdzie ;)

    • @aleksandrasiwik8052
      @aleksandrasiwik8052 4 роки тому

      Nie zgodzę się, ponieważ przy składaniu dokumentów do odpowiedniej szkoły oraz firmy na Ausbildung (np. w mojej sytuacji na przedszkolankę) nie ma konieczności posiadania certyfikatu B2..
      Oczywiście, gdy posiadamy taki certyfikat oraz certyfikat polityczny, jest nam łatwiej dostać się do konkretnych firm, które mają wysoki poziom....
      Pozdrawiam

  • @mariuszjeske6828
    @mariuszjeske6828 4 роки тому

    Mogę potwierdzić. Mam tytuł Hotelfachmann po trzyletniej nauce. To jednak były ciężkie 3 lata jako Azubi, ale warto. Teraz pracuje jako Facharbeiter, rozmowa o prace była formalnością. Wymagano ode mnie poziomu znajomości języka B1 ze względu na kontakt z gośćmi. Wynagrodzenie jest różne, w zależności od Bundesland-u i zawodu. MV na północy od 450 Euro w górę. Czy praca w hotelu to wdzięczna czy nie praca ? Zależy, myślę że najbardziej od ludzi z którymi się współpracuje. Pozdrawiam :)

    • @krzysztofgodyn8623
      @krzysztofgodyn8623 4 роки тому

      Mariusz, jak radziłeś sobie finansowo? Trudno utrzymać się za 450E. Czy da się wyżyć na duale Ausbildung + ewentualny minijob? Jak to ogarnąć?

  • @kardiamit
    @kardiamit 4 роки тому

    ni ema linku do Ausbildung jaki mozna znalezc na stronach. Jest jeszcze cos takiego dl aosob po 35 r.z lub nawet po 30r.z, co nazywa sie EXTERN Ausbildung. Ktos wyjezdza do DE, ma doswiadczenie pracy potwierdzone Swiadctwami Pracy z PL i przetlumaczone minimum 4,5roku i moze zrobic wtedy taki przyspieszony Ausbildung, ktory trzeba potwierdzic egzaminami np w IHK. Daje mu to uprawnienia do pracy w DE z Ausbildung. A doswiadczenie zdobylo sie w PL.

    • @dominikaburtan7094
      @dominikaburtan7094 4 роки тому

      Ja robilam Externenprüfung i potem mialam egzamin w IHK:Musialam przed rozpoczeciem szkoly wyslac swiadectwo pracy i czekac na uznanie IHK

  • @justynawisniewska6571
    @justynawisniewska6571 4 роки тому

    Witam czy uczy Pani online języka niemieckiego,jeśli tak to jak wyglada to cenowo?

  • @elizabethelizabeth890
    @elizabethelizabeth890 7 місяців тому

    Cześć mam pytanie. Jeśli mam papiery polskie zrobiłam 4 letnie technikum fryzjerskie, czy to liczy się w Niemczech czy także muszę robić Ausbildung?

    • @rozwojownikjezykowy
      @rozwojownikjezykowy  7 місяців тому

      Najprościej jest poszukać samemu odpowiedzi, zadać pytanie Googlowi. To naprawdę lepsze niż wierzyć temu, co powie ktoś obcy w Internecie.

  • @JkGozdzik
    @JkGozdzik 4 роки тому +1

    ja mieszkam w niemczech i sie zastanawiam nad ausbildung, zastanawiam sie tylko jak mozna pogodzic to z zyciwm, skoro mieszkam sam i musze placic miete. czy podczas ausbildung jobcenter wspomaga ludzi? chyba ze da sie jakies ausbildung polaczyc z dotychczasowa praca na etacie bez rezygnowania z niej

    • @rozwojownikjezykowy
      @rozwojownikjezykowy  4 роки тому

      Nie mam pojęcia, czy dopłacają. Może jakieś Wohngeld ewentualnie, od urzędu miasta.

    • @karolinadyksa4903
      @karolinadyksa4903 4 роки тому

      Jest coś na zasadzie stypendium. Nazywa się to Bafög. Niestety nie jestem w stanie więcej napisać, ponieważ sama jestem w trakcie załatwiania.

    • @RechtfuerOrdnung
      @RechtfuerOrdnung 4 роки тому

      Pan udowodnił niestety to co prawie każdy myśli. Pan używa określenia jakiś Ausbildung. Nie będę się czepiał słów, podejście do tego każdy może mieć jakie chce. Sens Ausbildung jest żeby zdobyć wiedzę i w tej branży pracować lub robić karierę. Pan szuka pracy i dorobku a nie Ausbildung, bo Pan nie wie nawet czego Pan chce i tak własnie 75% uważają.

  • @dawidstawicki46
    @dawidstawicki46 4 роки тому

    Ja nie studiowałem, chciałem zrobić sobie przerwę, ale po technikum wyjechałem do DE. Na początku nigdy nie jest łatwo, ale po 3 latach znalazłem pracę w dużej firmie IT i nie mogę narzekać. Przetłumaczyłem jedynie swoje papiery, maturę, książeczkę praktyk, dyplom upoważniający do wykonywania zawodu i tyle. Miesiąc temu podpisałem umowę na stałe i jestem zadowolony. Firma, choć niemiecka, jest międzynarodowa i zatrudnia także obcokrajowców, więc w pracy rozmawiamy 90% czasu po niemiecku, a resztę po angielsku i nie tylko. Czasem zdarza się też po polsku, gdy pojawiają się pytania z polskich oddziałów. W filii w mieście, gdzie jestem, pracuje 2000 osób i dla nich dostarczamy nasz support. Kilka osób z mojego teamu ma tzw. Ausbildung robiony w kierunku np. elektryka albo ... - nie wiem jak to nazwać bo ostatnio kolega powiedział, że na Ausbildung montował maszyny do wykrywania i usuwania wilgoci z mieszkań. W całym teamie jestem tylko ja z Polski oraz pewna osoba spoza Europy, która ponoć studiowała programowanie, ale nikt nic o tym zbytnio nie wie. Na tę chwilę jestem bardzo szczęśliwy, że udało mi się znaleźć taką pracę. Wiem, że muszę jeszcze podszkolić język, ale zastanawiam się też nad dalszym rozwojem. Pracuję na cały etat ale nie wiem, czy mógłbym sobie pozwolić na jakąś szkołę, która prawdopodobnie kolidowałaby z godzinami pracy. Możliwe, że skuszę się na jakieś kursy, ewentualnie studia online. Znam też wiele innych przypadków, gdzie ludzie po tym całym Ausbildung znajdują prace w kompletnie innym, niepowiązanym zawodzie, ale tak jest przeciez wszedzie, nawet w Polsce. Poza tym, wracajac do Niemiec, znam tez przypadki, gdzie ludzie bez konkretnego wyksztalcenia zaczynaja na magazynach, np. pakowaniu, gdzie sa przerzucani praktycznie wszedzie, a po roku czasu ci, którzy chcą coś osiągnąć mogą starać się o "poważniejsze" posady, po których zwykle można już być jakimś małym kierownikiem, czy teamleiterem, od którego wymaga się już więcej myślenia, niż fizycznych zdolności i jak na bycie w Niemczech stosunkowo niedługo można normalnie zarobić i pozwolić sobie na większe przyjemności. Mam nadzieję, ze zostane tu jak tylko bede mogl, bo niekiedy rywalizacja i wspolpraca w teamie jest fajna, a niemiecki w srodowisku z Niemcami wchodzi o wiele lepiej niz siedzenie z ksiazkami i wkuwanie regułek.

    • @bartekzielinski1236
      @bartekzielinski1236 4 роки тому +1

      Cześc, a opowiedz proszę, czy gdybys nie miał duplomu zawodowego , dostałbyś tą prace , którą aktualnie wykonujesz? zanim cieprzyjeli dopracy tam to sprawdzali dokładnie jakie masz umiejetnosci? Pozdrawiam

  • @stomatodynia
    @stomatodynia 4 роки тому

    Czy po studiach farmaceutycznych w Polsce będę musiała robić Ausbildung chcąc podjąć prace w aptece w Niemczech, czy działa to w inny sposób? Dziękuje z góry za odpowiedź i pozdrawiam☺️

    • @rozwojownikjezykowy
      @rozwojownikjezykowy  4 роки тому

      Nie, musisz tylko dostać uznanie polskiego dyplomu. I zdać egzamin z niemieckiego dla lekarzy i farmaceutów.

  • @a.g.7623
    @a.g.7623 4 роки тому

    jakie jest postrzeganie Niemcow w stosunku do ludzi , ktorrzy maja Ausbildung, a ktorzy np. ukonczyli studia. Czy jest tak, ze Ausbildung jest mniej "prestizowe"?
    Z jednej strony uwazam ten system w porzadku, bo uczy juz mlodych ludzi byc niezaleznym, kultury pracy itd. itp, ale czy nie jest tak, ze ten system jest jednak troche malo elastyczny? Jak zrobie Ausbildung jako sprzedawca samochodow, to nie moge potem pracowac w handlu w innej branzy? Jak Ty to widzisz? Robie aktualnie Ausbildung jako Speditionskauffrau, wydawal mi sie to bardziej konkretne niz np Bürokauffrau, ktora no w zasadzie robi robote jak typowa asystenktka w biurze? Jak Ty to widzisz?

    • @rozwojownikjezykowy
      @rozwojownikjezykowy  4 роки тому +2

      Nigdy nie zauważyłam, żeby Ausbildung było postrzegane jako mniej prestiżowe. W DE jest obecnie problem wynikający z tego, że za dużo ludzi studiuje pierdoły na uniwersytetach i brakuje ludzi, którzy faktycznie się na czymś znają. Zrobienie Ausbildung jako sprzedawca umożliwia pracę w różnych sektorach, z tego co wiem, nie trzeba się trzymać jednego.

    • @RechtfuerOrdnung
      @RechtfuerOrdnung 4 роки тому

      @@rozwojownikjezykowy Ausbildung w sklepach jest dla tych co nic nie umieją. Dla tego jest dodatkowo Berufsschule. Ktos po wykształceniu średnim ma iść do Berufsschule? To jest tak jak by ktoś co skończył szkole podstawową miał iść do przedszkola. 90% jest obcych którzy ledwo Hauptschule skończyli. dla nich jest to moze zaszczyt. Połowa tych ludzi nie skończy nawet tego, bo na egzaminie(jak można to nazwać) nie potrafią 20dag Wurst przeliczyć na 200g. To co dopiero Angeboterstellung i jakieś poważniejsze zadania? Są oczywiście wyjątki jak w Aldi lub Lidl. Tam to jest np Eignungsprüfung, i poziom o wiele większy. Po ukończeniu ma się stosunkowo duzą wiedzę. A ci co skończą mit Auszeichnung to naprawdę mogą ubiegać się pożyje o pozycje mangera lub Geschäftsführer. Proszę zauważyć jak się tam przy kasie pracuje. 3-4 razy szybciej jak w Polsce. To nie jest przypadek.

  • @bogdang3334
    @bogdang3334 4 роки тому +1

    to jest szukanie taniej sily roboczej

  • @mikadekade-47e
    @mikadekade-47e 4 роки тому

    Niestety bardzo nie dokładne informacje

  • @monikas.4426
    @monikas.4426 4 роки тому

    Takie pytanie.. Jestem po studiach, ale nie chcę pracować w zawodzie. Pracowałam w PL jako sprzedawca w drogerii.
    Czy mogę bezpośrednio aplikować np do DM jako sprzedawca? Czy nie mam szans na pracę w jakimkolwiek zawodzie, w którym nie mam doświadczenia lub mam je z Polski, jeżeli nie mam Ausbildung?

    • @RechtfuerOrdnung
      @RechtfuerOrdnung 4 роки тому

      Oczywiście że można aplikować ale trzeba zrozumieć że wynagrodzenie jest bardzo niskie, ale to jest osobna sprawa. Po prostu trzeba podkreślić że się w Polsce pracowało w tej branży. Te lata doliczają tez do wynagrodzenia, jako Erfahrung in den KV. Niestety trzeba się tez upokorzyć i studia nie podkreślać, jak nie mają żadnego związku z pracą. Bo takie wypowiedzi że się nie chce pracować, obojętnie gzie i to na dodatek jako obca jest bardzo źle wdziane.