Kis-Tóth Ágnes: Minden, amit tudni szerettél volna a fekete lyukakról, ... (Atomcsill, 2022.01.27.)
Вставка
- Опубліковано 8 лют 2025
- Előadó: Kis-Tóth Ágnes (ELTE TTK, Atomfizikai Tanszék)
Cím: Minden, amit tudni szerettél volna a fekete lyukakról, de féltél megkérdezni
Időpont: 2022.01.27.
Kivonat: A fekete lyukak a legrejtélyesebb lények abban a színes állatkertben, amelyet éjszakai égboltnak nevezünk. Mindenki hallott már róluk, de senki sem látta még igazából őket. Ők a titkos háttérhatalom 😄. Hagyják, hogy a csillagok elkápráztassanak minket és eltereljék a figyelmünket, miközben ők láthatatlanul és (szinte) észrevétlenül befolyásolják az univerzum életének mindennapjait. Vannak, akik még a létezésükben is kételkednek, mások pedig biztosak abban, hogy nemcsak léteznek, hanem ráadásul a világegyetem leglátványosabb jelenségeiért is ők a felelősek. Itt az ideje, hogy beszéljünk arról, hogy mit tudunk, mit sejtünk és mi az, ami még mindig rejtély velük kapcsolatban. Derítsük fel a történetüket a fekete lyukakról szóló első kósza ötlettől kezdve, az Einstein általános relativitáselméletében felbukkanó lehetőségeken át a napjainkban már kézzelfogható gyakorlati megfigyelésekig! Sorakoztassuk fel és vegyük górcső alá ennek a rejtőzködő háttérhatalomnak a teljes családfáját: a CERN-beli rettegett mikroméretű fekete lyukakat, a galaktikus szomszédságunkban megbújó csillagtömegű példányokat, valamint a galaxisok középpontjában található szupermasszív bestiákat is! (És akkor a gravitációs hullámok segítségével felfedezett közepes méretű fekete lyukakról még nem is beszéltünk…) Derítsük ki, hogy milyen lenne egy találkozás velük szemtől szemben! Kell-e félnünk tőlük, vagy nyugodtan hagyhatjuk garázdálkodni őket az univerzumban? Itt az ideje, hogy lerántsuk róluk a leplet!
További információ: atomcsill.elte....
Kis-Tóth Ágnes és Dávid Gyula kimagaslóan a két legjobb kortárs ismeretterjesztő tudós. Ők azok, akik tudományos nagyképűsködés nélkül, a magamfajta laikusok számára is érthető, élvezetes módon ki tudják nyitni a fizika világát. Köszönöm.
Igen igen.! Maximálisan.
Ők azok, akik kinyitják az ember szemét és szeretettel tanítanak..!
(Magyarországon)
Róka András is eszméletlen jó.
Végre egy mosolygós, közérthetően beszélő, érdekesen előadó Tünemény! Várom az újabb előadásait!!! Köszönöm az eddigieket!
@@niof , azért érzel így mert meleg vagy.
@@csaszarileveltar Hogy jön ez most ide?! Leírta a véleményét, kultúrált szövegkörnyezetben, ezért miért kell rögtön melegnek kikiáltani? Jobb lenne ha kezeltetnéd magad pszichológussal, legalább rájönnél arra, miért kell belekötnöd a másikba és miért érzed hogy rögtön melegezned kell.
@@csaszarileveltar Hja... 311 K 😀
@@bence3056, de most miert tetszik bantani engem, en csak ramutattam a nyilvanvalora. A pszichiaterem is egyet ertett ezzel, mielott beinjekciozta a napi nyugtatomat.
@@doktorovicsdoki9971, mint elismert orvos, mire utalt a rejtelyes 311 K-val? Ez valami olyan amit csak egy belso kor ert
Kis-Tóth Ágnes előadása az Atomcsill abszolút rekordereként újév körül elérte a félmilliós nézettséget.
Gratulálunk az előadónak, és köszönjük az érdeklődést!
a sorozat szervezői nevében
dgy
Kiss-Tóth Ágnes kivételes egyéniség, tisztelt Tanárnő az egyik legjobb máris, ahogyan árad belőle a szeretet.. Az ilyen tanárok tudják megszerettetni a fiatalokkal a tananyagot. Itt a fizikát pl..
Szupernő.!!! 😍😍
Méghogy nincsenek manapság jó tanárok! Ha így tanítanák a fizikát, biztos nemcsak megúszni akarnák a gyerekek! Példaértékű előadás volt, igazi élmény, köszönöm!
Sőt egyre jobbak#!
Milyen kár, hogy anno nem voltak ilyen jó képességű tanáraim. Nagyon köszönöm a feltöltést és az előadás.
Ez azért is zseniális, mert teljesen érthető nem fizikusoknak is! :)
A feketelyukak témája elég összetett, de megis, gyönyörű és átfogó képet sikerült adni róluk két óránál rövidebb idő alatt! Korábbi fizikus diplomásként mondom, én a fizikának ezt az értelmezős oldalát szerettem igazán! Gratulálok!
Nagyon ügyesek az életszagúbb hasonlatok, a “meg halunk-e” kérdés, a miért néz ki úgy az Interstellar feketelyuka, vagy a Hangya filmes kérdés a végén, a feketelyuk sűrűségéről a példák, az érdekes sci-fi vonalak. Komolyan meglepett, milyen jól össze volt ez szedve, ismét csak gratulálni tudok! :)
Ismét egy szuper előadás! Lendületes de közérthető, izgalmas és igényesen szerkesztett. Az ilyen előadások nagyon sokban segítik hogy a fiatalok érdeklődését felkeltsék egy adott téma iránt de tudományos aprólékossággal nem bulvár stílusban. Remélem kesz még ilyen és látjuk még a tanárnőt akinek nagyon szimpatikus az előadásmódja is. 👍👍👍👌
Szupermasszív előadás :-) Érthető és élvezetes. Gratulálok!
Kis-Tóth Ágnes elképesztően jó és érthető előadása mindenki számára hasznos. Biztosan sokat dolgozott rajta, hogy a hétköznapi emberek is értsék.
Az előadás módja tényleg magával ragadó.! Világbajnok maximálisan.!
Köszönet a munkájáért.!!!
Reméljük minél többen megnézik majd.. Akár többször is ❤️❤️❤️🇭🇺
Ilyen egy tökéletes, élvezhető, tanító egyben szórakoztató előadás. Gratulálok, és köszönöm.
Nagyon örülök annak, hogy sikerült kihúzni azt a méregfogat, hogy az előadás tartalmához nem méltó a kép/hang minősége. Itt senkinek nincs miért szőröznie.
Csak így tovább!
Kis Tóth Ágnes! Egyszerűen imádom az előadásait! Köszönöm önnek, és az Atomcsill-nak!
Nekem az tetszik, hogy egyszerű embernek magyaráz. Lakatos és favágóként is végig tudtam nézni. Emelem a kalapom az olyan emberek előtt akiknek mérföldkő színtjén nagyobb a tudásuk mint nekem. Plusz dicséret az előadónak aki egy szemrevaló ízléses fiatal nő.
Nem szoktam véleményt (comment) írni, de most nem bírtam ki!
Köszönöm ezt a közérthető és hibátlan előadást! Követendő példa!
@siski you 🤦
Lassan 50 000 megtekintés!
Nagyon kellemes meglepetés!
(Nem az előadásra/előadóra gondolok, mint meglepetés, hanem a hallagtóságra)
Egy tudományos előadás és néhány nap alatt 50 000 néző... !!!
Mindig örülök a női tudósoknak, előadóknak, tanároknak. Közérthető, tökéletes előadás. Elhallgattam, néztem volna egy bővített változatot is.🙂
Nátha okozta szabadság napjaimban adtam magamnak engedélyt saját szakterületemen erősen kívül eső témában ezt a fantasztikus előadást meghallgatni. Nagyon szépen köszönöm kedves Ágnes! A 8 éves fiam is érdeklődéssel benézett többször a szobámba, miközben hallgattam az előadását. :)
Zseniális, világos, érthető előadás 👍👍👍 ez előadó is 👍
Elképesztő ez a gyönyörű hölgy. ❤Annyira kedves és csodás a hangja, hogy kevésnek tartottam ezt az 1 órás részletgazdag videot a Fekete lyukakról, Neutron Csillagokról. Egésznap ellhallgatnám a hölgy hangját annyjra megnyugtató.❤❤💓 Csodálatos video volt. Végre valaki aki nem kapkodva, agyon vagdosva, alig 1 percben, semmit mondó magyarázattal össze TÁKOL egy videót, AZT JÓVANZÚGY NYOMJ EGY LIKE-OT ÉS IRATKOZZ FEL. Hanem itt végre egy komplett részletességgel, elmagyarázta a szép hölgy a Feketelyukak kialakulásától kezdve, a működésükig minden csinnyát-binnyát. Remélem lesz ilyen videó A NAP-ról az Univerzumról. Mert szívesen megnézném. A Tatooine bolygós kép nagyon tetszett.❤❤❤❤ A Tatooine kicsi szerény félre eső Bolygó. Ez a kedvenc mondatom, ahogy Quigon Jin mondja a Baljós Árnyakban.
Ez egy DGy színvonalú előadás lett. Azt hiszem ezzel mindent elmondtam. Gratulálok! ;)
Hát igen, helyenként jobb is annál, mégis azt kell mondanom hogy sajnos.
@@matyaslantos1816 "Sajnos"??? Itt mire gondol?
@@v1l1k3 pontatlanság keverve tárgyi tévedésekkel...
pl a véges és a végtelen fogalmának rendszerszintű keverése és összemosása
hogy csak a legszembetűnőbbet említsem
ami lehet a definíció hibája, de inkább annak teljes / részleges hiánya
DGy sajnos nem mosolyog ilyen szépen, de neki elnézzük. 😊
Impulzív előadási stílus, remekül egymásra épülő modulok, igényesen, pontosan beillesztett slide-ok! Hibátlan!
Köszönjük!
Nagyon jól előadott tudományos előadás, remek szemléltető ábrákkal. Nagy örömmel tölt el, hogy ilyen magas szinten magyar nyelven is elérhető a fizika. Köszönöm.
Nagy jó előadás volt, összeszedett, érhető beszéddel. Le a kalappal, köszönöm szépen!
Annyira aranyos, mosolygós ez a tanárnő, élvezet volt hallgatni. Köszönöm az előadást!
én csak most fedeztem fel az AtomCsill csatornát, zseniális, hogy ilyen előadások mindenki számára hozzáférhetőek. Ágnes fantasztikus előadó, nagyon élvezetes volt hallgatni, érdekes, hogy ilyen komoly, tudományos témákról is lehet ilyen érdekfeszítően beszélni. És a nagyon gondosan elkészített diák kísérik, illenek az előadás menetéhez, jól segítik a megértést, jó volt nézni.
Aranyos, közérthető és érdekes
Kíváló és élvezetes előadás, sok-sok érdekes és értékes információval! Köszönöm szépen! :)
Kiváló, érthető előadás! Gratulálok Ágnesnek! Jöhet tőle ezután is bármi! :-)
Az előadó megfogott, az előadás itt tartott. Köszönet érte ;)
Köszönöm az érdekes téma kiváló előadását!
A mágnesekről beszélő, kissé szétszórt hölgyemény, most összerakott egy érdekes, informatív, bárki érdeklődőt lekötő szuper előadást !!!
A múltkori, a hanganomáliákról készített videója is jó volt, de ez az előadás most még sokkal jobb !!!
És még mindig aranyos... ;)
Nagyon színvonalas előadás. Még több ilyen tudományos ismeretterjesztésre volna szükség.
Szuper előadás volt, profi előadóval!
Remek előadás, nagyon köszönjük!
Elképesztően jó előadás, fantasztikus előadó.
Nagyon erdekes eloadas volt, koszonom szepen! Ha ilyen szuper fizika tanarom lett volna ma sokkal okosabb lehetnek!
Mindig lenyugoz, hogy milyen nagy csoda a vegtelen univerzum, es milyen csodalatos az emberi elme, ami egyre tobb titkot ismer meg belole. Ugyanakkor ezutan mindig az jut eszembe, hogy ezzel parhuzamosan az emberiseg hagyja, hogy a kapzsisag elpusztitsa a sajat bolygojat! ( persze nem ugyazok a szemelyek teszik egyszerre a kettot, de a ket dolg egymassal parhuzamosan tortenik) Na ez az igazi paradoxon! Ha! Az emberiseg az univerzum legnagyobb paradoxona, jo lenne, ha valki vegre megtalalna a hianyzo tudast!
Csodálatosan lenyűgöző előadás.
Nagyon jól összeszedett, jól felépített, érthető, érdekfeszítő hangulatos előadás volt👏
Ez az előadás fantasztikus volt. Emészthető bárki számára
Zseniális, érthető és nagyon érdekes előadás! Köszönöm! :-)
Tudományos, fantasztikus, és közérthető. Gratulálok az előadáshoz! Ha a Hangyát nem is, de az Interstellart újranézem ezen előadás fényében.
Nekem is ez jutott eszembe :D
Az előadás és az előadó is szuper, a szó minden értelmében!
És ahogy olvasom Ágnes önéletrajzát, ha ezt matekkal kell elmondani ugyan így mosolyogna!
(Én már kevésbé!)
:-)
Nagyon jó, közérthető és színvonalas előadásmód. Gratulálok!
Ez a nő élő példája a Sapiosexuality-nek, mikor az intelligenciája annyira lenyűgöz, bárhogy is nézhetne ki(Amúgy gyögyörű, nem is lehetne szebb), már eleve a tudása miatt is SZERELMES lesz az ember belé. IMádom hallgatni 🥰😍. köszömöm az előadást, még még még🤩🤩😍
Nagyon szuper eloadas volt! Ertheto, szorakoztato, izgalmas!
Kiváló előadás, szórványos információimat szépen összekötötte értékes (nekem) új megfigyelésekkel, köszönöm!
Fantasztikus előadás. Kérünk még!
@@kettenfozunk Hallgatom is nagy szeretettel.
Zseniális előadás, elgondolkodtató és minden perce megérte a megtekintést!
A hangya című film fizikailag (mind relativitás-, mind kvantumelméleti szempontból) reális befejezése az lett volna, amit én Bobby-effektusnak hívok: a főszereplő felébred a zuhany alatt, és rájön , hogy az egész sztorit álmodta az esti munkahelyi buli után, ma pedig mehet ismét takarítani a Fermilab-ba... :D Nagyon élvezetes, szépen felépített előadás volt, köszönjük! Ja, és 'M'-es a pólóméretem. :P
Érdekelt az ilyesmi és végre szembetalálkoztam ezzel az informatív, érthető, élvezetes előadással. Köszönöm!
A mindenit! Ez nagyon jól esett, s nagyon érdekes volt. Köszönjük Ágnes!! Tünemény
Megnéztem vagy 100 videót a témában angolul, részletes előadásokat is, de ez az előadás a téma messze legjobb összefoglalója. Sokadjára hallgatom
Elméleti fizikus szeretnék lenni és köszönöm a csatornát🙃
Bravo, remek eloadas volt. Az elso magyar nyelvu video a temaban, ami igazan teteszett.
Peter Krenn írta:
'A Csillagok belsejében zajló energiatermelő Termonukleáris fúziókról nagyon szívesen tartanék egy kiselőadást."
Elolvasván többi hozzászólását, és tapasztalván a bennük nagy sűrűséggel előforduló Fizikai, Matematikai és Helyesírási hibákat végül úgy döntöttünk, hogy kiselőadásától eltekintünk, és maradunk az általunk felkért, tudományosan megbízhatónak ismert előadóknál.
dgy
az Atomcsill egyik szervezője
Zseniális előadás minden percét élveztem. Gratulálokj
Nagyon erdekes eloadas..Figyelemmel hallgattam. Kedves Toth Agnes nagyon szepen koszonjuk es gratulalok Onnek.. -Ricsi Lengyelorszagbol.
Ezekről a bonyolult összefüggésekről annyira könnyedén, magától értetődő módon beszél, hogy már-már elhiszem, értem is. Pedig csak csodálom. 😁
Nagyon tetszett és és élvezettel néztük végig ezt a jól előkészített előadást! Gratulálunk!
Csodálatos előadás. És az előadó... egy nagyon szép hölgy. Aki nagyon, nagyon okos. Köszönöm neki. Hihetelenül félelmetes amúgy amiket mond. És valószínű, hogy teljesen igaz. Azért félelmetes.... :)
Nagyon jó előadás volt! Jogászként kicsit nehéz volt követnem,a hölgy viszont szenzációs előadó.😀
Hentesként sem volt egyszerű :]
@@caswallax1110 😂😂😂
@@caswallax1110 igaz, én csak bolti eladó vagyok, de egy kicsit kezdtem érteni laikusként! 😊
Nagyon ritka kombináció az hogy ha valaki kulsoleg jol néz ki és még okos is :)
Egy nagyon okos hölgy nagyon logikus , értelmes , közérthető előadását élvezhettük ! Gratulálok !!!
Iszonyú jó előadás! Köszönjük!!
Végre egy kitűnő 😇 előadás... Külön köszönet a PREZI használatáért, egyből követhető... .
Tetszik az információ témakörének bevezetése.... NEKEM a "Maxwell-démon" 1,5 évszázados kérdéskörének fejlődése villant be főleg az utsó 30 perc! 😊
💞.
Rengetegszer olvasom a kiválló kifejezést. Érdekelne hogy ezt a hibát miért vétik oly sokan, hisz még a kiejtése sem utal dupla l-re.
Fantasztikus előadás! Nagy köszönet érte!
Közérthetően és világosan megfogalmazott információ kedves előadóval és jó képi anyaggal. Jó hallgatni^^
Csatlakozom a többiekhez, nagyon szuper az előadás minden szempontból. Sőt, azt kell mondanom, ez már DGY szint! :)
ez most akkor pozitívum, vagy negatívum
@@matyaslantos1816 Nem tudom, hogy merült fel ez a kérdés, mi utal másra a kommentben? Pozitívum.
@@jozsefmolnar8992 dgy említése
@@matyaslantos1816 Az hogy lehetne negatívum? :)
@@jozsefmolnar8992 ezek még mindig csak elméletek, feltételezések, hipotézisek
melyek máris tudományos tényként vannak bemutatva
és ami azt illeti így is hivatkoznak rájuk
mint megkérdőjelezhetetlen alapigazságokra
persze lehetnek ezek megalapozottak is
de még mindig! figyelmen kívül hagynak valamit
és így -a modell- az elmélet hibás
Nagyon jó előadás, laikusok számára is könnyen befogadható
Fantasztikus előadás! Köszönöm szépen!🙂
Nagyon ügyes vagy gratulálok az előadáshoz!
Ágnes fun lettem! 😃
A beszédmennyiség és a tempó amit produkálsz eszméletlen.
Ráadásul, még mosolyogni is tudsz közben ami hatványozza az előadás élvezeti értékét. A prezi animációi tökéletesen reprezentálják az éppen vesézett teóriát-elméletet, profi munka! 👏 👏 Köszönjük!
Nagyon érdekes előadás volt! Köszönöm.
Nagyon jó videó volt. Az egyetemen is jók voltak a gyakorlataid még a "legunalmasabb" témákban is. :)
12:10 na ezen meglepődtem! Laikusoknak is érdekes előadás, köszönöm.
Remek előadás!
De én inkabb mégis sok-sok David Gyula előadásra várok.
Soha nem tanultam alapfizikától többet. Egyszerű raktárban dolgozom. De miota felfedeztem David urat, azóta minden érdekel ami a fizikával kapcsoltatos.
Eszem szavait.
Nem is értem a mai fiatalokat és az akkori énemet hogy nem vettem észre…
Annyi gyönyörű dolog van a fizikában…amit felfedeztünk és ami még felfedezésre vár.
Hatalmas köszönet ezekért a tartalmakban minőségi videokert hogy mi laikusok is részesei lehetünk :)
Csatlakozom. Nemrég találtam rá Dávid Gyula kozmofizika podcastekre. Imádom. Régen nem hiszem, hogy megfogott volna az egész téma, de most negyvenes éveim közepén mikor hallgatom, mintha meséket hallgatnék és egyre több kell belőle. Persze azért egy idő után elvesztem a fonalat, mert azért követni se egyszerű mikor bonyolódik. De itt Ági videói is nagyon jók. Hehehe. Lehet, hogy fősulis időszakban kellett volna itt tartanom, így látni a dolgokat. De hála égnek vannak nekünk itt ilyen emberek, akik tudnak mesélni. Azért ez remek.
Hova jutottunk, régen a tv-ben mentek ilyen király előadások, nekem tv-m sincs, mert teljesen felesleges. :D
@@kettenfozunk Ezt én a 17 colos laptopomon is tökéletesen meg tudom tenni. :)
Én, a "mindentudás egyeteme" című műsort szerettem
@@kettenfozunk kösze
Szuper remek előadás! Köszönöm!
Köszönöm! Érthető és követhető!
Zseniális előadás, köszönöm szépen!
Imádtam minden percét. Köszönöm.
Humoros valtozat az egyik amerikai V :A --filmben ...Kern hangal..
Elképesztő az, hogy teljesen hibátlanul mondta végig az egész előadást full Őőőőzés nélkül. A végén nagyon sajnáltam a hölgyet, hogy a csodálatos hangja kezdett elmenni. Ezekszerint létezik, hogy a gége eltud fáradni az az a gégében a hangszálainkat mozgató izmok elfáradnak?? Szerintem nem csoda hiszen 1 óra 47 perces folyamatos beszélés amit ez a csodálatos hölgy levágott szerintem MAGA A CSODA és tiszteletre méltó Le a kalappal.❤❤❤❤💓
Ez a Tanárnő egyszerűen annyira kedves, és nagyon nagyon szimpatikus, okos is. Remélem még sokáig fog Fizikát és ahhoz hasonló elsősorban Matematikai jellegű tárgyakat tanítani. Pl: lineáris algebrát.
Nagyon jó! Köszönöm.
Sokat tanultam belőle. ( Na persze ez az én esetemben nem nehéz :D )
Érthető, szemléletes és jó előadás. Gratulálok! nehéz lehet nem hozzáértőknek ilyen bonyolult dolgokról magyarázni.
Nagyon érdekes és tartalmas előadás volt, köszönöm szépen!!
1:43:06 Mézes viz. Nagyapám mindig azt használta (bányász volt és azt mondta ott lent mindenki ezt itta a szénpor miatt) Mivel nekem alapból is állandóan kiszárad a torkom és elmegy a hangom, felnőttként gondoltam kipróbálom. Működik. Egy pici méz jól összekeverve a vizzel ben teszi azt édessé, vagy változtatja meg olyan módon, hogy be iktsa a szomjat stb. Viszont van egy ilyen érdekes és hasznos hatása: Olyan, mintha "balzsamozná" a torkát az embernek, nagyon hatásos. "Sima" vizzel nem tapasztaltam ezt a hatást, igazából ég és föld a különbség. Csak egy ötlet. Egyébként nagyon nagyon nagyon tetsuik az előadásm roppant élvezetes, gratulálok. Ha elirtam valamit, bocs, de nem sokat látok, "vakon" irok.
Na! Ez egy építő jellegű, kísérletezésre buzdító, gyakorlati szempontból hasznos és érdekes komment...
Úgyhogy minnyá jőnek a fotelméhészek, -gégészek, hogy az nemúgyvanésmicsodahülyeség, a szén a kályhába' van - nem a bányában...
De én hiszek az előadónak, és kipróbálom azt a mézesvízvackot, hátha a zuhany alatt egy új Pávarotti születik.
Egyszóval: kössssz a tippet.
Nagyon jó és érdekes előadás!
Szia Ágica!Jó kis előadás lett,gratu!
Kösziii! Dávid, ha te vagy az, akkor dobj majd rám egy emailt alkalomadtán :)
@@agneskis-toth1040 Szia!Igen :) Megtettem az egyetemi cimedre,nem tudom mennyit olvasod.Szep napot!
M. Zoltán igen sok érdekes (?) gondolattal árasztott el bennünket.
Mindenekelőtt leszögezzük, hogy az Atomcsill sorozat és a hozzá kapcsolódó fórumok feladata a tudományos ismeretek terjesztése, és nem a hozzászólók magáneszméit közlő blogok népszerűsítése. Épp ezért nem közöljük teljes terjedelmében az eredeti hozzászólást, amely a saját blogot idézi (ezzel egyébként a YT szűrőjén is fennakadna).
„A gravitációt, a tömegek egymásra gyakorolt kölcsönös vonzó hatásával magyarázza a fizika tudománya. Miközben azt tanítják, hogy a tömeg, az anyagi testek tehetetlen tulajdonsága. Vagyis, tehetetlen tulajdonságként, egyéb tulajdonsággal nem rendelkezhet egyetlen tömeg sem. Így a hatásokkal szemben passzív anyagi test, nem képes a tömegénél fogva vonzó tulajdonságot produkálni. Amit a tömegvonzás gondolata jelent. Mert a tömeg, az anyagi testek passzív tulajdonsága, míg a vonzódás, már egy aktív tulajdonság. Így a "tömegvonzás" fogalma valójában, aktív passzívitást jelent. Ami egy teljesen abszurd állítás.”
No igen. Ez egy teljesen abszurd állítás. Sima szóbűvészkedés, ami azon alapul, hogy a „tehetetlen” szó köznapi jelentését próbálja összemosni a fizikában használt és pontosan definiált „tehetetlenség” fogalmával, aztán zavaros filozófiát barkácsolni belőle. A testek Galilei és Newton által bevezetett tehetetlensége nem „impotenciát”, „cselekvőképtelenséget” jelent, hanem a newtoni mozgásegyenletben megjelenve éppen a külső hatásokkal (erőkkel) való kölcsönhatás mértéke.
A nyelvi bűvészkedés másik iskolapéldája: „egyéb tulajdonsággal nem rendelkezhet egyetlen tömeg sem” - itt a „tömeg” szó nem a tehetetlenség mértékéül szolgáló fizikai mennyiséget jelenti, hanem a tömeggel (is) rendelkező testet, más néven tömegpontot. Amely testek például az atomok vagy az elemi részecskék - ezek köztudottan tömegükön kívül számos más tulajdonsággal is rendelkeznek, MZ tiltása ellenére. A hozzászóló vagy tudatosan mossa össze a „tömeg” szó kétféle jelentését - ekkor csal -, vagy maga sem veszi észre: ekkor viszont ne akarjon nyelvi alapon természetfilozófiát csinálni.
Aki Galileivel és Newtonnal a középkori skolasztika módszereit, szómágiáját használva kíván vitatkozni, annak legalább háromszáz évvel korábban kellett volna születnie. Akkor még voltak, akik bevették az ilyen süket dumát. Ma már ez még csak nem is nevetséges, inkább szánalmas.
„a fotonok, a fény tömeg nélküli energia adagját jelentik. Amit hullámhossz és frekvencia jellemez. Vagyis, mágneses hullámtulajdonság, ami a fény jelenségét idézi elő az elektromos anyagi világunkban.”
Szerzőnk nyilván nem hallott még arról, hogy „mágneses hullámok” nem léteznek. Az elektromágneses hullámokat 160 éve leírták matematikailag, és 137 éve kísérletileg ki is mutatták őket. Anyagi világunk nem tisztán elektromos, hanem az elektromágneses és más kölcsönhatások együttműködésével létező kvantumos rendszer. De persze mindez megtalálható az elemi fizikai tankönyvekben.
„Az energia, az információ, valamint a tér és az idő fogalmai, nincsenek konkrét módon meghatározva a fizikában. Így a "téridő" fogalma, sokkal elvontabb, mint azt bárki elképzelhetné. Még akkor is, ha azt a fizikusok értelmezgetik.”
Az információ nem fizikai fogalom.
Viszont az energia, valamint a tér és az idő fogalmai a fizikában természetesen teljesen pontosan és konkrétan vannak értelmezve. Méghozzá matematikailag. Ezt persze nyilván nem érti az, aki minden matematikai ismeret nélkül a fizikai fogalmak köznapi használatban is szereplő elnevezésének kicsavarásából akar elméletet faragni.
„Így a "téridő" fogalma, sokkal elvontabb, mint azt bárki elképzelhetné.”
A téridő fogalma valóban sokkal elvontabb, mint azt a szóbűvészek el tudják képzelni. Viszont ez a fogalom nem titkos, ezoterikus tudás, hiszen bárki megtanulhatja, csak a megfelelő tankönyveket kell hozzá elolvasnia. Meg persze előtte meg kell tanulnia a szükséges matekot.
„Még akkor is, ha azt a fizikusok értelmezgetik.”
A fizikusok nem „értelmezgetik” a fizikai fogalmakat (ellentétben egyes szómágusokkal), hanem pontosan definiálják, aztán használják őket. Ennek eredményeképpen olyan technikai eszközök születnek, mint a számítógép, amely sajnos hülyeségek bepötyögésére is használható.
dgy
Remek előadás, Nagyon köszönöm!
Nagyon jó előadás volt, köszönöm :)
Ez igen! Gratulálunk az ismertetéshez!
Szia Ági! Nagíon élveztem az előadást! Annyira jól csinálod :)
Fantasztikus előadás! Köszönöm!
Csodálatos ez az előadás.
Kedvet kaptam beiratkozni, marha jó előadás volt!
Nagyon-nagyon jó volt :)
Zseniális a hölgy ;)
Az Atomcsill Facebook oldalára érkezett Áron kérdése:
1) Mai tudásunk szerint egy tetszőlegesen fejlett civilizáció a tér összenyomásával és széthúzásával (itt az Alcubierre drivra gondolok) milyen gyorsan tudna haladni? Arra gondoltam, hogy a Planck állandó miatt kell lennie egy határnak.
2) A mai tudásunk szerint egy tetszőlegesen fejlett civilizáció, amely képes irányított féregjáratokat létrehozni, valóban tudná-e azokat utazásra használni? Itt arra gondolok, azaz azt nem értem, hogy ha vesszük a síkföldi analógiát, akkor ott egy féregjárat a) vagy meggyűri a lapot, de a látható univerzumunk a mérési határainkon belül egyenes, tehát topológialiga nem tudok elképzelni hatékony féregjáratot, b) vagy a féregjárat tulajdonsága olyan, hogy bár topológiailag nem rövidebb az út, szerkezetileg (mint mondjuk fent a térgyűréssel) gyorsan átjuttathat egyik végéből a másikba. Illetve c) nem hanyagolnám el hogy (mai vagy már régebbi tudásunk szerint?) az extra térdimenziók Planck hosszúságúra lehetnek felgyűrve így nem fog beleférni egy űrhajó, ezért én nem, használnám azt az irományomban.
Tisztelettel!
Áron
Kérném szíves válaszukat, ha van idejük, 2)-es kérdés esetében pedig kitérve arra, hol tévedtem.
-------------
Válaszunk:
Kedves Áron!
Sajnos nem tudok segíteni - nemcsak én, de más fizikus sem.
"Mai tudásunk állása szerint" semmiféle elképzelésünk sincs (de nem is lehet) "egy tetszőlegesen fejlett civilizáció" tudományos ismereteiről és technikai lehetőségeiről. Ha mai ismereteink alapján megpróbálunk korlátokat szabni nekik, akkor könnyen nevetségessé válhatunk.
Az Alcubierre-féle "térhajtómű" és a féregjárat egyelőre nem több, mint két érdekes matematikai elképzelés. Viszonylag könnyen elképzelhetjük (sőt aki ért hozzá, ki is számolhatja) a ravasz módon meggörbített téridőt. Az általános relativitáselmélet egyenletei pedig megmondják, hogy milyen anyageloszlás szükséges ehhez a görbítéshez. Azt már ma is látjuk, hogy erre az általunk ismert anyagfajták egyike sem alkalmas. Olyan speciális tulajdonságú (pl negatív tömegű) anyagok kellenének ehhez, amelyek jelenlegi ismereteink szerint nem léteznek. De semmiféle ismeretünk nincs arról, hogy ilyen anyag egyáltalán létezhet-e, és ha igen, akkor hogyan lehet létrehozni.
Ha a feltételezett fejlett civilizációnak ez sikerül, akkor nem a méret lesz a kritikus paraméter. Gondoljon az első, soktonnás számítógépekre, és az azoknál milliószor többet tudó, az ön zsebében is ott lapuló szuperszámítógépre, no meg a köztük eltelt alig hetven évre. Ha egy civilizáció létre tud hozni egy mikroszkópikus féreglyukat, akkor hamarosan kényelmes, gigászi űrhajók közlekedésére alkalmas féreglyuk-sztrádák is fognak épülni. A kérdés csak az, hogy az első lépés fizikailag lehetséges-e - a többi már csak technikai részletkérdés.
Viszont jelenleg semmilyen komolyan vehető ismeretünk sincs az első lépés fizikai lehetőségéről vagy lehetetlenségéről. Arról pedig végképp nem elmélkedhetünk, miféle technikai nehézségek vagy esetleges fizikai korlátok akadályozzák a szupercivilizációkat a technológia teljes kifejlesztésében.
Mint leendő sci-fi szerzőhöz van egy jótanácsom: Ne akarjon megfelelni "mai tudásunknak"! Ez a mai tudás igencsak gyorsan változik. Gondoljon az ötvenes-hatvanas években született fantasztikus regényekre, amelyekben a Vénusz közös megegyezéssel párás, mocsaras, dzsungellel borított és szörnyekkel benépesített világként szerepelt. Aztán elég volt egyetlen űrszonda leszállása és pár perces mérése, ami mindörökre eltörölte ezeket a Vénuszra képzelt világokat. Ha valaki nagyon meg akar felelni "mai tudásunknak", akkor már holnap elavulttá, sőt nevetségessé válik.
Legyen bátor, ám következetes! Találjon ki egy világot, ha a sztorihoz szükséges, akkor elképzelt fizikai törvényekkel és lehetőségekkel (pl féreglyukak, telepátia, antigravitáció) - ám ezt a világot alaposan gondolja végig, és ragaszkodjon hozzá következetesen!
Nincs szánalmasabb, mint egy következetlen sci-fi. A hősöket teleporttal lesugározzák a bolygóra, ám ott órákig botorkálnak a fák gyökerei között, ráadásul el is tévednek. Egymillió fényéves űrutazás után az a regénybeli konfliktus és izgalom fő forrása, hogy hamarosan elfogy az oxigén vagy lemerül a rádió akkumulátora. A hősöknek sorsot kell húzniuk, hogy kit hagyjanak ott az idegen bolygón, mert az űrhajó nem képes öt embert hazahozni, csak négyet bír el... Az a technológia, amely megbirkózik a fényévekkel, az ilyen apróságokon már régen túllépett. Önnek sem okoz gondot a sötétben fényt felvillantani vagy gyufát gyújtani.
Ha arra van szükség a sztori miatt, akkor nyugodtan jelentse ki, hogy 2030-ban megépítették az első féregjáratot. Onnantól kezdve a történetben ez az igazság, amivel ráadásul a szereplők mind tisztában vannak, nem kell egymásnak elmagyarázniuk az alapelveket. Ne csiholjon azonban konfliktust abból, hogy az űrhajó napelemtáblái beleakadnak a féregjárat falába - ez a különböző korok és technológiák ütközése miatt csak hiteltelenné tenné a sztorit.
Fontos eleme az ilyen történeteknek a technológiához illeszkedő társadalmi valóság, aminek logikus végiggondolása legalább akkora írói feladat, mint a tudományos részletek kiokoskodása. Ha a világban természetes az antigravitáció, akkor nincsenek liftek, toronydaruk, de még nehéz bőröndök és hátizsákok sem. De egészen más a hegymászás is, és a Csomolungma csúcsa körül tömegével lebegnek a turisták, a hagyományos sziklamászó utat pedig csak extra hagyományőrző sportolók használják stb.
A mai tudásunkhoz - és még inkább a mai tudásunk alapján elképzelt jövőbeli korlátokhoz - való ragaszkodás csak megbénítja a fantáziát. Egy jól felépített, logikusan illeszkedő kitalált technológia (és az azt konzekvensen, magától értetődően használó társadalom) viszont érdekessé és hihetővé teszi a fantasztikus világot még akkor is, ha egyes elemei ellentmondanak "mai tudásunknak".
Mindez nem jelenti azt, hogy egy sci-fi írónak nem kell követnie a mai tudomány és technika fejlődését. Nap mint nap számos olyan eredmény születik, a géntechnológiától a kétdimenziós anyagokig, amikre néhány éve még nem is gondoltunk. És arra is gondolni kell, hogy azok az új tudományos és technikai eredmények, amik már ma látható módon néhány év alatt beépülnek a jelenünkbe, tartósan jelen lesznek a jövőben is. Ilyen pl az internet - amit tényleg nagyon kevés sci-fi látott előre, és azok sem találták el sem technikai megvalósulását, sem forradalmi társadalmi hatását. Ma már nem lehet olyan sci-fit írni, amiben száz év múlva nem lesz mindenki folyamatosan online (hacsak nem egy informatikai katasztrófa a sztori tárgya). Azok a harminc évvel ezelőtt írt, és a 21. században játszódó történetek, amelyekből ez a motívum hiányzik, már ma véglegesen és reménytelenül elavultak. Ezért aki jövőt tervez, annak követnie kell a mai tudományos és technikai fejleményeket, hogy észrevegye és értékelje azokat a csírázó eredményeket, amelyek az internethez hasonlóan gyökeresen át fogják alakítani és alapvetően meg fogják határozni a jövendő képét.
Sok sikert, szárnyaló fantáziát, erős logikát és következetességet kívánok!
dgy
Minden elismerésem Tisztelt Dávid Gyula úr!