Wartość merytoryczna tego odcinka przerosła moje oczekiwania i w niebywałym stopniu przebija wszystkie filmiki o detailingu, które do tej pory obejrzałem... Szacunek naprawdę :)
Duże dzięki za szkolenie, nie chciałem wydać kasy na nowe przednie logo VW do Passata i postanowiłem wypolerować go zgodnie z Twoimi zaleceniami tak ja na przykładzie reflektora. Nowe Logo oryginalne VW kosztuje od 120 do 170 Euro więc postanowiłem kupić papier ścierny, pasty, pady i sciereczki. Zapłaciłem około 40 Euro za dobrej jakości materiał i wykonałem naprawę. Niestety całą pracę wykonywałem ręcznie włącznie z polerowaniem a efektem jestem pozytywnie zaszokowany. Logo-Emblem VW wygląda jak nowe z fabryki !! Dzięki za filmy ❤ pozdrawiam serdecznie.
Super fachowcy, w pełni profesjonalny pokaz tego jak można samemu wykonać pewne drobne naprawy, za które niby "fachowcy" drą kasę bez zmiłowania-ściemniając klientowi jak to dobrze że trafili akurat do nich. SUPER DOBRA ROBOTA PANOWIE.....👍👌🙂
Ja nie mam takich urządzeń i nie umiałem samemu takiej lampy wymontować dlatego polerowałem je na samochodzie. Wynik był podobny z tą różnicą że nie wiedziałem jak to utrwalić na długi okres. Dzięki za podpowiedź. Moja metoda jest podobna z tą różnicą że ja moje lampy polerowałem papierem 2000 z pomocą bardzo ciepłej wody z dodatkiem płynu do naczyń. Najpierw polerowałem wzdłuż a następnie jak już lampa była przejrzysta polerowałem ruchami kulistymi papierem 2500.Ważne jest żeby papier często spłukiwać gdyż bardzo szybko na papierze pojawia się białe błoto. I w końcowym polerowaniu nie wolno mocno przyduszać papieru, robimy to delikatnie 2 kółka w i płuczemy 2 kółka w drugą stronę i płuczemy i tak około pół godziny. Po wysuszeniu sprawdzamy klarowność. No i tu zabrakło mi metody jak to utrwalić. Teraz już wiem. Dzięki.
Wyszlifowalem ręcznie bez klocka, do gradacji 3000, pomalowałem lakierem dwuskladnikowym z puszki. Mora wyszła na jednym kloszu więc dociołem, zpolerowalem i to tyle. Według mnie szkoda czasu na woski czy inne specyfiki.
Bardzo ciekawe wskazówki, które z pewnością mi się przydadzą na przyszłość. Jednak w tej chwili to ja raczej muszę sprawdzić dokładnie lampy. Prawdopodobnie nie obędzie się bez regeneracji lub wymiany żarników. A taką pracę to może wykonać profesjonalny serwis. Na przykład AutoGamma.
Nie jestem pewien czy powinienen do zmywania pozostałości pasty na karoserii czy z reflektorów rozcięczać Isopropanol 99,9% IPA-2 ? Proszę o odpowiedz, pozdrawiam serdecznie.
A co sądzicie o zabezpieczaniu lamp po pełnej korekcie specjalną folią na reflektory? Efekt jest o tyle na plus, że również folia chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi podczas nie umiejętnego mycia, odprysków drogowych itp.
Nie używaliśmy nigdy folii na reflektory po renowacji. Natomiast prawda jest taka że jest to najlepsze zabezpieczenie przed mechanicznymi uszkodzeniami. I w dodatku jeżeli jest już trochę mikro rysek i odprysków (takich drobnych) to folia nam to przykryje :)
K2 ma w swoim asortymencie fajną pastę do polerowania refletkorów - Lamp Doctor. Fajnie się sprawdza, jedynie nie sprawdzi się do sklanych reflektorów jakie były stosowane w starszych samochodach
ja osobiscie zeszlifowalem zolte naloty nastepnie zmatowalem 800 1000 1200 1500 2000 i odtluscilem i polakierowalem dwie warstwy samochodowym lakierem bez barwnym z utwardzaczem oraz rozpuszczlnik i zrobilem 140tys km trasy przez okres 2lata. Lampy nadal wygladaja jak nowe z salonu zadnej morki lakier super sie rozlal i dobrze sie trzyma. natomiast jak wczesniej oddalem do polerki jak na filmie to po okolo 6miesiecy byly juz matowe i brzydkie wiec tylko lakier Polecam
To bardzo ładnie utrzymało się u Ciebie. My próbowaliśmy kilka razy robić zabezpieczenie lakierem, ale za każdym razem łuszczył się albo odpryskiwał dlatego zrezygnowaliśmy z tej opcji.
Mam takie pytanie i moze otrzymam odpowiedź 😉 chodzi mi o to jak rozpoznać czy lampa ma mikropekniecia w środku lampy czy zaczyna pękać klar z zewnątrz lampy ?
Używaliśmy czajniczka kilka razy. Nie jest to zły produkt ale do ideału mu trochę brakuje naszym zdaniem. Natomiast zdecydowanie przyspiesza prace, a i tak wychodzi naprawdę nieźle. Natomiast powierzchnia rysuje się wiec najlepiej folia, albo chociaż powłoka
Czy efekt końcowy jest bliski przezroczystości fabrycznej? Czy jest trochę zamglone? Dla mnie najważniejsze jest w pełni oddane światło na drogę :) Na filmie przy zbliżeniu w 16 minucie wygląda jakby było trochę nieostro, ale nie jestem pewien czy to wina kamery czy jednak da się zauważyć, że lampa była polerowana?
Jeżeli chodzi o front to jest w pełni klarowna powierzchnia. Niestety przy tej lampie, jak i przy innych starszych, jest często problem z zabrudzeniami od wewnątrz.
Świetny materiał, takiego szukałem. Posiadam Saaba 9-5 i mam żółte reflektory i się zastanawiałem czy jest sens polerowania. Martwiłem się, że ten żółty kolor jest nie do usunięcia i że po wypolerowaniu szkło będzie błyszczące i gładkie ale nadal żółte. Ale widzę że efekt jest taki jakiego bym oczekiwał. Świetny poradnik. Aha czy do polerowania maszynowego nada się wkrętarka? Nie chciałbym kupować specjalnie narzędzi tylko pod polerkę.
Teoretycznie możesz próbować wkrętarką ale pamiętaj że zakres obrotów do pracy w ruchu rotacyjnym to 900-1500. Zdecydowanie wygodniej pracuje się tradycyjną maszyną polerską. Może popytaj żeby od kogoś pożyczyć?
MX NOWICKI dzięki za info. A jeszcze pytanie: czy po wypolerowaniu można wyczyścić wszystko IPA i nałożyć na taki gładki reflektor lakier z filtrem UV czy lepiej na matowy reflektor?
MX NOWICKI tutaj pracowaliscie na maszynie DA i robiliscie pad mikrofibrowy + meguiars 105, zolty pad + menzerna, czarny pad + sonax. A do maszyny rotacyjnej jaki zestaw polecacie te same pady i te same pasty ? czy ze wzgledu ze to rotacyjna maszyna to moze 3 rozne pasy z Menzerny bo sa tluste i dluzej mozna popracowac ? jesli menzerna to ktore numery najlepiej nadaja sie na klosze lamp ?
Jeżeli będziesz robił na futrze to menzerna FG400 lub koch heavy cut. Drugi krok menzerna pf2500 i żółty pad. Finish sonax np 03-06 na czarnej gąbce lub koch antihologramm na czarnym padzie. Osobiście nie lubię menzerny finishowej ponieważ jest zbyt tłusta.
zależnie od reflektorów Ale na własnej skórze sprawdziłem ze lepiej jest lampę zmatowac-》polakierowac trzy warstwy mokro na mokro odstępy 15 minut-》 wypolerowac. prawda jest taka że jest to najbliżej stanu fabrycznego. jednak jest to proces drogi, czasochlonny i wymagający sporych umiejętności manualnych oraz wiedzę w doborze lakieru.
Całkiem możliwe, że osoby które demonstrowały nam ten rodzaj renowacji reflektorów robiły to nieumiejętnie :/ Natomiast chętnie zobaczylibyśmy taką pracę wykonaną profesjonalnie :)
Dokładnie -brat niedawno(kilka miesięcy) robił. PIERWSZY RAZ. I zero morki, trzyma pięknie. Polerowaliśmy tak dla zasady i woskowaliśmy. Tutaj widzę człowiek podając sporo merytorycznej wiedzy wplata nomenklaturę z telezakupów ;) Czyli "każda metoda poza naszą to och ach fatalnie ojej i kup u nas, a będzie super ładnie i łatwo". Pewnie w innym jakimś odcinku sam maluje klarem i "proszę jaka piękna równa powierzchnia" ;)
Po pierwsze jeśli mówicie o Klarze z pistoletu a nie szprej... To wylanie klaru nie jest prostą sprawą dla amatora. Druga sprawa posiadanie sprzętu. Jak zrobisz morę to nie zawsze idzie tylko spolerować, czasami trzeba drzeć papierem niestety.
świetny filmik, super tutorial dla początkujących. Czy polerowaliście ta metoda reflektory xenonowe w VW Golfie mk7 ??? Mam duzo malych odpryskow, jak by ktoś wypiaskował. Czy tą metoda mogę poprawić ich stan?
W golfie nie ale robiliśmy w bmw F01. Generalnie możesz robić wszystkie reflektory tylko wiąże się to z usunięciem warstwy ochronnej. My kładziemy powłokę kwarcową jak do lakieru i sprawdza się dobrze, ale nie jest tak mocna jak oryginalna warstwa. Testujemy od kilku miesięcy preparat który ma być jak oryginalna warstwa i zapowiada się bardzo dobrze :)
Lampy także zabezpieczam kwarcem ale wpadła mi do ręki ulotka meguiars i jest tam produkt do zabezpieczenia reflektorów headlight protectant pytanie czy znacie produkt jeśli tak czy to polecacie i w jaki sposób go aplikujemy.
Przemysław W nie używaliśmy tego produktu, ale z opinii użytkowników wynika że bliżej temu produktowi do wosku niż do powłoki. Musimy go jednak sprawdzić przy okazji :) stefan stefanowski dziękujemy za opinię. Jak wygląda trwałość tego produktu?
Ja polerowałem ale popowstawały mi na reflektorze rysy które nie mogę usunąć, co zrobiłem nie tak, te same gradacje papieru stosowałem i zachowywałem metody szlifowania reflektora, czyli lewo-prawo a później góra dół
Jeżeli proste to po papierze więc może zła technika matowania. Za duży docisk papieru, za mało wody, albo za rzadko zbierany urobek. Ewentualnie złej jakości papiery.
@@MXNOWICKIMacierzysz To wychodzi że za duży docisk, papier ma delikatnie jeździć po reflektorze tzn. Jak mam polerkę k2 masner to docisk ma być tylko z wagi tej polerki, czy i ja mam dołożyć delikatną siłę? I jak schodzimy na wyższe gradacje to docisk ma być ciągle taki sam?
Robisz to maszynowo, ok. Ciężar maszyny to nawet za dużo. Podtrzymuj ją lekko. To może być ciężar maszyny ale w przypadku szlifierki oscylacyjnej która jest dużo lżejsza maszyny polerskiej.
Czy Wasze doświadczenia z lampami ewoluowały od czasu gdy robiliście ten filmik? Chodzi mi najbardziej o to czy matowanie maszynowe szlifierką oscylacyjną da również tak samo dobre efekty jak ręcznie i czy oscylacją robić lepiej na mokro czy na sucho? Szukam metody przy której zostawiam jak najmniej rys po swojej pracy.
Cały czas robimy ręcznie. Ogólnie dużo matujemy maszynami oscylacyjnymi ale jakoś przy reflektorach zawsze lepiej nam robić to ręcznie. Jeżeli chcesz działać oscylacją to na początku polecam jechać papierami na sucho, oczywiście korzystaj z papierów dedykowanych do pracy na sucho. Natomiast dalsze etapy mogą być już na mokro.
MX NOWICKI dzięki za odpowiedź :-) w takim razie nie wydałem kasy na marne ;-) a już myślałem, że będę musiał ją zerwać i zabezpieczyć reflektory Twoim sposobem ;-)
A jak użyję papier np. 2000 na sam początek i zobaczę, że nie będzie tego efektu jaki chciałem to mogę później zastosować papier w kolejności 800,1200, 1500, 2000, 2500?
jaki zestaw gwarantuje mi najszybsze pozbycie sie fabrycznego lakieru ochronnego który popękał (tzw pajączki)? Męczyłem się ostatnio gradacja 500 trochę zeszło (później oczywiście wyprowadziłem na połysk) ale wciąż przy włączonych światłach są widoczne strasznie mnie to irytuje proszę o pomoc, pozdrawiam :). Ps. Papierkami pracuje recznie.
Nagrasz o matowaniu i lakierowaniu lamp bez polerki? Ja spróbowałem tak ale po nałożeniu lakieru zrobiła się taka struktura kropkowata widoczna i reflektor w ogóle nie jest przejrzysty. Może coś z tym lakierem nie tak. A może masz jakiś patent na to? Wypolerowanie lakieru pomoże? Czy trzeba zdzierać cały lakier?
Witam wszedłem w posiadanie trzy letniego audi a6 z 30 tyś przebiegu a więc lampy teoretycznie powinny być w dobrym stanie, niestety jakiś artysta wygląda na to że przy pomocy tej szorstkiej strony gąbki do naczyń usiłował usunąć zabrudzenie może jakieś owady i poprzecierał punktowo lampy jak również lakier na masce w okolicach lamp. Lampy nie są matowe ani żółte tylko porysowane. Planuję korektę lakieru i w tym celu zakupiłem 3 pasty menzerna (400, 2500 i 3800 plus maszyna adbl roller 9mm) czy te pasty nadają się również do korekty lamp a może lepiej jakiś 3 stopniowy headlight restoration kit (jak tak to jaki) czy może będę zmuszony oddać lampy do lakiernika? I ewentualnie po korekcie czym zabezpieczyć? na lakier zamierzam zakupić gtechniq serum light + exo v4 czy na lampy też mogę to położyć? Z góry dziękuję za pomoc. Dodaje kilka fotek: ibb.co/HdQ5HbC ibb.co/fqzW8sn ibb.co/sJJX1LQ ibb.co/2qQTr1Q ibb.co/3BHBS4J
Jest szansa że są to tylko rysy na warstwie zabezpieczeniowej. Zacznij od samego polerowania pastami które masz do lakieru. Jeżęli to nie pomoże to my spłycamy takie rysy papierem 2500, a nawet 3000, najlepiej Trizact lub Abralon. Dzięki temu spłycisz rysy a nie usuniesz warstwy ochronnej. Później polerowanie. Możesz próbować położyć CSL, ale teoretycznie ta powłoka łączy się tylko z lakierem dlatego może nie być to trwałe rozwiązanie.
Dziękuję za informację, tak właśnie zrobię. A co to zabezpieczenia to mam dylemat czy CSL+EXOv4 albo ArtDeShine Graphene Coating. Już to wspominałem że kanał jest sztos tak że jeszcze raz dzięki za mega źródło darmowej wiedzy. (Może jak ogarnę urlop to wpadnę na szkolenie) Pozdro
Mam problem z rysami podczas polerowania, matuje jak na filmiku, wydaje mi się że rysy są ładnie zatarte, zaczynam polerować i wychodzą rysy których polerka nie chce wyciągnąć, jak dokładnie sprawdzić czy zatarłem poprzednie gradację ?
Jak wysuszysz lampę i dobrze się przyjrzysz w świetlówkach to będziesz widział w którą stronę idą rysy. Pamiętaj żeby każdą kolejną gradacją pracować dłużej. I często zmieniaj papiery ponieważ taki jeden mały kawałek starczy na 1/4 lub nawet 1/6 reflektora, a później jego agresywność spada więc tylko miziasz dalszą cześć lampy :)
No dobra, a co w przypadku lamp szklanych ? Mam Volvo s80 z 99r i w tym modelu widocznie wskazuje na to, że lampy są ze szkła. Mają mikroryski, więc polerować to w ten sam sposób ? czy przejechać agresywnymi pastami/padami lub 3 pomysł jaki mi przychodzi do głowy to tlenek ceru.
Co w przypadku gdy poleruje klosze od lamp halogenowych w bmw e60?. Klosz siedział tak już dobre 11lat i był mocno zanieczyszczony. Efekt wyszedł okej, klosz jest mocno przejrzysty ale niestety jest bardzo duży maczek. Czy to są już uszkodzenia po prostu wyeksploatowane czy w jakiś sposób uszkodziłem strukturę? Pozdrawiam.
Mam pytanie, jaki pad z mikrofibry używasz? Długie/krótkie włosie? Twardy /miękki? Link wygasł. Czy do ADBL rotacyjnej takie same pady można użyć czy inne?
Mikrofibry te www.pielegnowacauto.pl/catalogsearch/result/?q=mocno+agresywny+mi%C4%99kki Do rotacji polecam www.pielegnowacauto.pl/catalogsearch/result/?q=lake+country+futro
Zauważyliśmy że na różnych tworzywach potrafi różnie się utrzymywać. Generalnie 1-1,5 roku, chyba że auto robi bardzo małe przebiegi nawet powyżej 2 lat.
Do reflektorów używamy Car Pro Dlux. Aktualnie jesteśmy w trakcie testów ciekawego zabezpieczenia od firmy Innotec. Jeżeli będzie działało to na pewno pojawi się informacja o tym produkcie :)
do filmu wzieta najlatwiejsza lampa ewer, a jak spolerowac lampe z bmw f07 gdzie powloka jest tak groba ze zmiast utleniac sie, to ona peka w pajeczyne, ja w takiej sytuacji cala operacje zaczynalem na sucho od papieru 280 az do 2500, jedna lampa udala sie ale na drugiej jeszcze sa pekniecia, to jest mozliwe ze plastik popekal tez w taka pajeczyne, czy moze jest jeszcze jedna warstwa
Te pęknięcia są widoczne po zdjęciu warstwy ochronnej więc uważam że jest to pęknięcie już samego tworzywa. Dosyć częsty przypadek. Wtedy matujemy do momentu usunięcia spękania.
Dzisiaj byłem u lakiernika z sąsiedztwa zapytać czy wypoleruje mi lampy w audi a3 8p. Pasta na rotacji nic nie dawała. Wzięliśmy papier 2000 na polmokro jesli tak można to nazwać. Cos tam zeszło ale pan bal sie dalej jechać papierem bo by tego nie wypolerowal. To jak wy jeździcie tyle razy papierkami to czego on się bal ? Można przesadzić ?
moze tu mi ktoś doradzi. Kupilem zestaw z allego do polerowania i elegancko krok po korku od p600 do p3000 rozszlifowałem reflekor. na koniec polerka z zestawu i ku mojemu zdziweniu reflektor ma pełno mikro rys. nie moge tego za zadne skarby spolerować. Wkurzylem się więc zrobiłem wszystko jeszce raz, ale powoli i dokladniej kazdym papierkiem, zeby zakryć poprzednie gradacje, na koniec polerka i dalej dupa, widać rysy mocno. (reflektor wygląda o niebo lepiej ale mikro rys jest naprawde duzo widocznych pod świetlówką). pojechalem do sklepu i kupilem paste ultra cut z k2 i krążek z tym włosiem bo myslalem ze po porstu pasta jest za gladka i nie moze sciągnąć rys. efekt? troche lepiej ale rysy dalej widoczne. probowalem na 2 lampach po 2 razy różne sposoby ręcznie, maszynowo ale dalej wychodzi do dupy. Ja już rozkladam ręce, nie wiem gdzie popelniam błąd. Wszystkie poradniki wyglądają prosto, a wychodzi gówno. Czy to chodzi o jakość padów, pasty czy moze mam dwie lewe ręce ? prosze o pomoc :D
Pierwsze pytanie, które mi się nasunęło na myśl w kwestii zabezpieczania - dlaczego po prostu nie pomalować go bezbarwnym lakierem odpornym na UV ? Wojtek F poniżej wspominał o tym poniżej - nie wydaje mi się aby było to wysoce skomplikowane. Trzeba jedynie zadbać (tak jak przy malowaniu karoserii) by wyeliminować zanieczyszczenia, które potencjalnie mogą nam zanieczyścić lakier gdy jeszcze jest mokry. ChrisFix na swoim kanale pokazał jak to zrobić (co prawda sposób dbałości o to, o czym wspomniałem powyżej zostawia wiele do życzenia).
ado7e w sumie sam odpowiedziałeś sobie na pytanie dlaczego nie. Muszą być spełnione warunki na które mogą sobie pozwolić profesjonalne warsztaty lakiernicze i musi być odpowiedni lakier. Uwierz mi że było u nas kilku techników z branży lakierniczej i wykonana przez nich renowacja nie wyglądała dobrze, przynajmniej w naszych warunkach. W detailingu dążymy do perfekcji, a póki co pokazana przez nas metoda daje dla nas najlepszy efekt końcowy. Nie przecze że lakier byłby trwalszy ale wygląd ma dla nas również ogromne znaczenie :)
MX NOWICKI myślę że wystarczy po prostu zdjąć lampy z auta i zrobić to w pomieszczeniu, a nie na podjeździe przed domem czy przy ulicy z lampami na aucie :)
ado7e o takiej fuszerce nawet bym nie pomyślał i pokazy które mieliśmy nie były robione w tak strasznych warunkach. Lakierowanie to nie malowanie pędzlem po ścianach, to naprawdę nie jest takie proste jak się wydaje ;)
Wszystkie techniki znane a jak poradzić sobie z lampa od środka ??? Wiem rozkleić i co dalej ??? Mam volvo V70 i zewnątrz wiadomo już trochę matowe są a w środku wypalone od żarówek czym to zrobić bo wiadomo ze malutkim padem i tak dojedziemy do końca lampy i jest załamanie jak się za to zabrać żeby tego nie zepsuć ? Nie muszę wspominać o temperaturach jakie występują przy rozklejaniu i sklejaniu reflektora.
konkretnie! :) p.s. reflektor Pug 407 z 2005 r. z tworzywa oczywiście, już lekko zmatowiały ( po dwóch polerkach przynajmniej) i niestety ze śladami po gwoździu (kilka rys jakiś życzliwy zrobił). Czy jest opcja pozbycia się rys, np. przez zalanie ich czymś, a później wypolerowanie całego reflektora???
Zależy od poliwęglanu i użytkowania. Mieliśmy przypadki że po roku ponownie pojawiał się problem. A są auta które jeżdżą już kilka lat i jest świetnie.
Co może być przyczyną, że lampy po wet sandingu i polerowaniu są jeszcze delikatnie matowe? Za chiny nie dają się zrobić przeźroczyste, auto to bmw e60
A nie powinno się matowić lub polerować papierami najpierw poziomo potem pionowo np gr800, i to samo każdym kolejnym...? Wiem że ruchami kolistymi też wyjdzie ale zaburzymy kształt świecenia, zamiast kolistymi powinno się mimośrodowo najpierw poziomo potem pionowo..., ale to tylko moje kilka szlifów,..., polerka może być rotacyjna. Mimośrodowa, albo jak ktoś ma mimośrodowo-rotacyjną tzw dual action. Na koniec trzeba zabezpieczyć najlepiej powłoką ceramiczną np K2 Gravon będzie na rok, potem znowu, lub woskiem ale co miesiąc trzeba na nowo.
A to nie tak, że jednym papierem pionowo, a następnym poziomo, żeby było lepiej widać kiedy skończyć tym drugim? Szlifujemy, aż poprzednie rysy pionowe nie będą widoczne. Nie wydaje mi się, że w kółko będzie zaburzało kształt świecenia.
Czy polerowanie reflektorów które są troszkę (nie mocno) porysowane ma sens? Jest to bardziej widoczne jak są włączone w nocy i patrzy się pod kątem. Pytam bo jednak takie krystaliczne mocno zwiększają na plus wygląd auta :)
Jeżeli są to bardzo drobne ryski to można spróbować tylko spolerować lub wymatować papierem 2500 lub 3000 i wtedy polerować. Dzięki temu nie usuniemy warstwy ochronnej, a usuniemy mikro ryski :) Zdarza się że robimy takie odświeżenia, chociaż w 95% raczej trafiają do nas totalnie zniszczone reflektory.
To chyba był testowy z firmy NAT. Mamy już je w sklepie stacjonarnym i postaramy się wrzucić do e-sklepu w tym tygodniu. Czasami wykorzystujemy również kostki/aplikatory do powłok ponieważ są z elastycznej pianki i są małe (np. car pro www.pielegnowacauto.pl/car-pro-c-quartz-aplikator-do-powlok.html ) :)
Kompletnie nie zgodzę się z tym że lekko zzolkniege wystarczy wypolerowac i ori zabezpieczenie zostaje.Przez około 600kpl lamp nie spotkałem się z czymś takim. Z mojej wiedzy wynika że zzolkniety element jest przez degradację właśnie tejże powłoki co za tym idzie usuwając nalot znika powłoką. Jeśli się mylę to chętnie zobaczę zdjęcia przykładowych lamp gdzie została zachowana powłoką.Co do wosku na lampy - lipa ;)Jeśli chodzi o zabezpieczenie warto też chyba wspomnieć o meguiars headlight protectant który idealnie plasuje się między woski a Powłoki ceramiczne ponieważ jest tani wydajny i bardzo dobrze na lampach siedzi Aa no i zasadniczo 2500 i 3000 wodne wg mnie to strata czasu bo 2000 każda pastą wyciągnie na iglePozdrawiam :)
Widocznie trafiały do Ciebie tylko mocno zajechane reflektory. Takich przypadków jest 99% ponieważ klienci decydują się na taką usługę jak jest już bardzo źle. Swoją drogą polecam oglądać ze zrozumieniem ponieważ wspomniałem że można próbować samego polerowania lub matowania tylko papierem 2500-3000 w momencie gdy jest trochę mikro rys, a nie jak jest lekko zżółknięta powłoka. Dzięki temu usuniesz mikro ryski, a nie ruszysz warstwy ochronnej. Mieliśmy sporo przypadków gdzie klientów denerwowały mikro ryski, a powłoka była cała, dlatego wypracowaliśmy taką metodę i to działa. Możesz sam spróbować. Nie mam żadnych zdjęć z takiego zabiegu ale obiecuję że przy najbliższym takim przypadku wrzucimy fotki na naszego fb :) Jeżeli zrobiłeś 600kpl to powinieneś wiedzieć że poliwęglan może być różnej twardości. Czasami warto zrobić dodatkowe podejście papierem P2500 żeby nie tracić czasu na długie wyciąganie rys po papierze.
dlatego dodałem drugi komentarz że w sytuacji rysek owszem ma sens polerka sama :) Ale tu masz rację 99% jest już za późno. Co do twardości to fakt ale na to już każdy ma swoje sposoby ;) tak czy inaczej filmik solidny i przynajmniej nie jest to robota gdzie poleca się pastę do zębów:) pozdrawiam
Był u nas sam technik z Niemiec. Straszna morka wyszła. Kazał to lekko liznąć po kilku dniach i okazało się że warstwa zaczęła schodzić już przy delikatnym polerowaniu. Jeżeli ktoś pokaże nam jak to zrobić dobrze to super, chętnie zobaczę. Natomiast do dzisiaj nikt tego nie zrobił, a ja się tylko zraziłem.
Tą konkretną połówkę to teraz nie pamiętam. Natomiast jak robimy na co dzień to zależy od stanu i od tworzywa. Raz schodzi się 1,5h, a czasami kilka godzin z jedną lampą. Chodzi o cały proces, czyli matowanie które jest najbardziej czasochłonne i później polerowanie.
Wartość merytoryczna tego odcinka przerosła moje oczekiwania i w niebywałym stopniu przebija wszystkie filmiki o detailingu, które do tej pory obejrzałem...
Szacunek naprawdę :)
Najlepszy kanał detailingowy na polskim yt ;)
Dziękujemy :)
Duże dzięki za szkolenie, nie chciałem wydać kasy na nowe przednie logo VW do Passata i postanowiłem wypolerować go zgodnie z Twoimi zaleceniami tak ja na przykładzie reflektora. Nowe Logo oryginalne VW kosztuje od 120 do 170 Euro więc postanowiłem kupić papier ścierny, pasty, pady i sciereczki. Zapłaciłem około 40 Euro za dobrej jakości materiał i wykonałem naprawę. Niestety całą pracę wykonywałem ręcznie włącznie z polerowaniem a efektem jestem pozytywnie zaszokowany. Logo-Emblem VW wygląda jak nowe z fabryki !!
Dzięki za filmy ❤ pozdrawiam serdecznie.
Konkretnie, krok po kroku :) Bardzo fajny filmik, cenna wiedza co do samych past! Dzięki :)
Dobrze się tego słucha i dobrze ogląda. Super
Świetnie wytłumaczyłeś małe ale ważne szczegóły..
Dzięki 👍
Kolejny odcinek z najlepszej serii poradników detalingowych.
Odcinek jak i cały kanał na duży plus .... szczegółowe ale i proste wyjaśnienie zagadnień i to się ceni , dobra robota :) pozdrawiam
Bardzo dziękujemy :)
super profesjonalne podejście do tematu
oczywiście duże propsy dla mx Nowicki!!!!
Jak zwykle film instruktażowy super. Fajnie by było zrobić jakąś instrukcję jak prać i dbać o mikrofibry.
Jest w planach taki odcinek :)
MX NOWICKI będę wyczekiwal z niecierpliwością
wkladasz do pralki, dajesz proszek/plyn i ogien, potem rozwieszasz i czekasz az wyschna :)
@@Robert-fx8ei hehe dokładnie
Super fachowcy, w pełni profesjonalny pokaz tego jak można samemu wykonać pewne drobne naprawy, za które niby "fachowcy" drą kasę bez zmiłowania-ściemniając klientowi jak to dobrze że trafili akurat do nich. SUPER DOBRA ROBOTA PANOWIE.....👍👌🙂
Ja nie mam takich urządzeń i nie umiałem samemu takiej lampy wymontować dlatego polerowałem je na samochodzie. Wynik był podobny z tą różnicą że nie wiedziałem jak to utrwalić na długi okres. Dzięki za podpowiedź. Moja metoda jest podobna z tą różnicą że ja moje lampy polerowałem papierem 2000 z pomocą bardzo ciepłej wody z dodatkiem płynu do naczyń. Najpierw polerowałem wzdłuż a następnie jak już lampa była przejrzysta polerowałem ruchami kulistymi papierem 2500.Ważne jest żeby papier często spłukiwać gdyż bardzo szybko na papierze pojawia się białe błoto. I w końcowym polerowaniu nie wolno mocno przyduszać papieru, robimy to delikatnie 2 kółka w i płuczemy 2 kółka w drugą stronę i płuczemy i tak około pół godziny. Po wysuszeniu sprawdzamy klarowność. No i tu zabrakło mi metody jak to utrwalić. Teraz już wiem. Dzięki.
Dzięki za opinię, Pozdrawiamy :)
Wyszlifowalem ręcznie bez klocka, do gradacji 3000, pomalowałem lakierem dwuskladnikowym z puszki. Mora wyszła na jednym kloszu więc dociołem, zpolerowalem i to tyle. Według mnie szkoda czasu na woski czy inne specyfiki.
Dziękuję 😊
Bardzo ciekawe wskazówki, które z pewnością mi się przydadzą na przyszłość. Jednak w tej chwili to ja raczej muszę sprawdzić dokładnie lampy. Prawdopodobnie nie obędzie się bez regeneracji lub wymiany żarników. A taką pracę to może wykonać profesjonalny serwis. Na przykład AutoGamma.
Nie jestem pewien czy powinienen do zmywania pozostałości pasty na karoserii czy z reflektorów rozcięczać Isopropanol 99,9% IPA-2 ? Proszę o odpowiedz, pozdrawiam serdecznie.
A co sądzicie o zabezpieczaniu lamp po pełnej korekcie specjalną folią na reflektory?
Efekt jest o tyle na plus, że również folia chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi podczas nie umiejętnego mycia, odprysków drogowych itp.
Nie używaliśmy nigdy folii na reflektory po renowacji. Natomiast prawda jest taka że jest to najlepsze zabezpieczenie przed mechanicznymi uszkodzeniami. I w dodatku jeżeli jest już trochę mikro rysek i odprysków (takich drobnych) to folia nam to przykryje :)
Fajny filmik. Ja do polerowania reflektorów używam K2 Lamp Doctor. Fajny środek a kosztuje mniej więcej tyle co pasta do zębów heheheh
Czy zamiast pada mikrofibrowego można w takiej konfiguracji użyć np. pada niebieskiego NAT?
K2 ma w swoim asortymencie fajną pastę do polerowania refletkorów - Lamp Doctor. Fajnie się sprawdza, jedynie nie sprawdzi się do sklanych reflektorów jakie były stosowane w starszych samochodach
mam takie pytanie jesli mam rysy od środka i rozebrałem lampy to mogę polerowac tak samo od środka?
ja osobiscie zeszlifowalem zolte naloty nastepnie zmatowalem 800 1000 1200 1500 2000 i odtluscilem i polakierowalem dwie warstwy samochodowym lakierem bez barwnym z utwardzaczem oraz rozpuszczlnik i zrobilem 140tys km trasy przez okres 2lata. Lampy nadal wygladaja jak nowe z salonu zadnej morki lakier super sie rozlal i dobrze sie trzyma. natomiast jak wczesniej oddalem do polerki jak na filmie to po okolo 6miesiecy byly juz matowe i brzydkie wiec tylko lakier Polecam
To bardzo ładnie utrzymało się u Ciebie. My próbowaliśmy kilka razy robić zabezpieczenie lakierem, ale za każdym razem łuszczył się albo odpryskiwał dlatego zrezygnowaliśmy z tej opcji.
fajny filmik dobre rady
A jak to zrobić na reflektorach o bardzo twardym lakierze który żeby warstwa pierwsza zeszła to papier 600 to prawie nie rusza. Jakas metoda ?
Zaczynamy od P400
No dobra, a co z zabezpieczeniem ppf zamiast malowania/powlok?
Jaka cena za komplet wypolewania lamp + nałożenie powloki kwarcowej albo ceramicznej?
300-600zł brutto w zależności w jakim stanie i jak dokładnie ma być to zrobione.
Mam takie pytanie i moze otrzymam odpowiedź 😉 chodzi mi o to jak rozpoznać czy lampa ma mikropekniecia w środku lampy czy zaczyna pękać klar z zewnątrz lampy ?
Najlepiej przyłóż palec do klosza. Świeć latarką od boku i wtedy widać czy rysy są wewnątrz czy powierzchniowo 🙂
Dzięki 🙂
Skąd te zacieki wewnętrzne się zrobiły?
Często się to zdarza. Wydaje mi się że zawsze coś może tam wpaść do środka przez lata użytkowania. A testowy egzemplarz to w leżał długo pod chmurką 😁
Dla mnie temat wyczerpany, sam stosuje podobna technikę pkus kwarc i efekt wizualny jest niedoopisania :D! I oczywiście dlugotrwalosc również
super !
A co sądzisz o matowieniu lampy od 600-3000 potem poliwęglan magicznym czajniczkiem i na to carpro dlux jako ceramika?
Używaliśmy czajniczka kilka razy. Nie jest to zły produkt ale do ideału mu trochę brakuje naszym zdaniem. Natomiast zdecydowanie przyspiesza prace, a i tak wychodzi naprawdę nieźle. Natomiast powierzchnia rysuje się wiec najlepiej folia, albo chociaż powłoka
A folia po czajniczku wchodzi w grę czy lepiej polerka po papierze i wtedy folia?
mega ! :) nie to co ten buc pseudo detailet w okularach przeciwsłonecznych w garażu xD
Szwagier też jest spoko 👍
Jaka masz na filmie dokładna maszynę z talerzem ? Nie ma już w opisie , jakby już nie było na stronie . Dzięki
Krauss shinemaster s75. Aktualnie z takich małych maszynek polecam zentoola 12em2 i flexa xfe 7-12
Do zabezpieczenia lampy lepsza powłoka kwarcowa czy ceramiczna?
Czy efekt końcowy jest bliski przezroczystości fabrycznej? Czy jest trochę zamglone? Dla mnie najważniejsze jest w pełni oddane światło na drogę :) Na filmie przy zbliżeniu w 16 minucie wygląda jakby było trochę nieostro, ale nie jestem pewien czy to wina kamery czy jednak da się zauważyć, że lampa była polerowana?
Jeżeli chodzi o front to jest w pełni klarowna powierzchnia. Niestety przy tej lampie, jak i przy innych starszych, jest często problem z zabrudzeniami od wewnątrz.
Witam pytanko czym usunąć źle położony lakier akrylowy w sparay na lampie? Pierwsza warstwa poszła za grubo i lakiej lekko po pekal i zacieki są
Matowanie papierami
Mam problem z wypolerowanej lamp Leon 1M robią się ciemniejsze plamy ... Co to może być , , jak wypolerować je ??
Świetny materiał, takiego szukałem. Posiadam Saaba 9-5 i mam żółte reflektory i się zastanawiałem czy jest sens polerowania. Martwiłem się, że ten żółty kolor jest nie do usunięcia i że po wypolerowaniu szkło będzie błyszczące i gładkie ale nadal żółte. Ale widzę że efekt jest taki jakiego bym oczekiwał. Świetny poradnik. Aha czy do polerowania maszynowego nada się wkrętarka? Nie chciałbym kupować specjalnie narzędzi tylko pod polerkę.
Teoretycznie możesz próbować wkrętarką ale pamiętaj że zakres obrotów do pracy w ruchu rotacyjnym to 900-1500. Zdecydowanie wygodniej pracuje się tradycyjną maszyną polerską. Może popytaj żeby od kogoś pożyczyć?
MX NOWICKI dzięki za info. A jeszcze pytanie: czy po wypolerowaniu można wyczyścić wszystko IPA i nałożyć na taki gładki reflektor lakier z filtrem UV czy lepiej na matowy reflektor?
Jeżeli chcesz zabezpieczać lakierem to musi być wymatowana powierzchnia, w innym przypadku lakier nie przytrzyma się.
MX NOWICKI tutaj pracowaliscie na maszynie DA i robiliscie pad mikrofibrowy + meguiars 105, zolty pad + menzerna, czarny pad + sonax. A do maszyny rotacyjnej jaki zestaw polecacie te same pady i te same pasty ? czy ze wzgledu ze to rotacyjna maszyna to moze 3 rozne pasy z Menzerny bo sa tluste i dluzej mozna popracowac ? jesli menzerna to ktore numery najlepiej nadaja sie na klosze lamp ?
Jeżeli będziesz robił na futrze to menzerna FG400 lub koch heavy cut. Drugi krok menzerna pf2500 i żółty pad. Finish sonax np 03-06 na czarnej gąbce lub koch antihologramm na czarnym padzie. Osobiście nie lubię menzerny finishowej ponieważ jest zbyt tłusta.
Da 9mm da radę?
zajebista robota! ;)
Dziękujemy :)
Mxnowicki
Co powiesz na temat zabezpieczenia za pomocą Meguiars Headlight Protectant albo SONAX PROFILINE HeadlightProtection
Meguiar's nawet daje radę, ale bliżej temu produktowi do polimeru niż powłoki. Sonaxa nie używałem
zależnie od reflektorów Ale na własnej skórze sprawdziłem ze lepiej jest lampę zmatowac-》polakierowac trzy warstwy mokro na mokro odstępy 15 minut-》 wypolerowac. prawda jest taka że jest to najbliżej stanu fabrycznego. jednak jest to proces drogi, czasochlonny i wymagający sporych umiejętności manualnych oraz wiedzę w doborze lakieru.
Całkiem możliwe, że osoby które demonstrowały nam ten rodzaj renowacji reflektorów robiły to nieumiejętnie :/ Natomiast chętnie zobaczylibyśmy taką pracę wykonaną profesjonalnie :)
Jak użyjesz porządny lakier i dobrze zmatujesz to nic nie zejdzie, morki nie ma, trzeba porządnie wylać lakier i są jak nowe na lata
Dokładnie -brat niedawno(kilka miesięcy) robił. PIERWSZY RAZ. I zero morki, trzyma pięknie. Polerowaliśmy tak dla zasady i woskowaliśmy. Tutaj widzę człowiek podając sporo merytorycznej wiedzy wplata nomenklaturę z telezakupów ;) Czyli "każda metoda poza naszą to och ach fatalnie ojej i kup u nas, a będzie super ładnie i łatwo". Pewnie w innym jakimś odcinku sam maluje klarem i "proszę jaka piękna równa powierzchnia" ;)
Po pierwsze jeśli mówicie o Klarze z pistoletu a nie szprej... To wylanie klaru nie jest prostą sprawą dla amatora. Druga sprawa posiadanie sprzętu. Jak zrobisz morę to nie zawsze idzie tylko spolerować, czasami trzeba drzeć papierem niestety.
świetny filmik, super tutorial dla początkujących.
Czy polerowaliście ta metoda reflektory xenonowe w VW Golfie mk7 ???
Mam duzo malych odpryskow, jak by ktoś wypiaskował. Czy tą metoda mogę poprawić ich stan?
W golfie nie ale robiliśmy w bmw F01. Generalnie możesz robić wszystkie reflektory tylko wiąże się to z usunięciem warstwy ochronnej. My kładziemy powłokę kwarcową jak do lakieru i sprawdza się dobrze, ale nie jest tak mocna jak oryginalna warstwa. Testujemy od kilku miesięcy preparat który ma być jak oryginalna warstwa i zapowiada się bardzo dobrze :)
to czekamy na informację, co to za cudo :) bo już co raz większą część doby światła są koniecznością, a nie tylko wymogiem ustawowym ;]
MX NOWICKI I jak się sprawdza testowany produkt ? Faktycznie jak fabryka ?
Lampy także zabezpieczam kwarcem ale wpadła mi do ręki ulotka meguiars i jest tam produkt do zabezpieczenia reflektorów headlight protectant pytanie czy znacie produkt jeśli tak czy to polecacie i w jaki sposób go aplikujemy.
Head light protect czy cos takiego. Fajnie się go nakłada i nadaje niesamowity polysk lampie.
Przemysław W nie używaliśmy tego produktu, ale z opinii użytkowników wynika że bliżej temu produktowi do wosku niż do powłoki. Musimy go jednak sprawdzić przy okazji :)
stefan stefanowski dziękujemy za opinię. Jak wygląda trwałość tego produktu?
Ja polerowałem ale popowstawały mi na reflektorze rysy które nie mogę usunąć, co zrobiłem nie tak, te same gradacje papieru stosowałem i zachowywałem metody szlifowania reflektora, czyli lewo-prawo a później góra dół
Jeżeli proste to po papierze więc może zła technika matowania. Za duży docisk papieru, za mało wody, albo za rzadko zbierany urobek. Ewentualnie złej jakości papiery.
@@MXNOWICKIMacierzysz To wychodzi że za duży docisk, papier ma delikatnie jeździć po reflektorze tzn. Jak mam polerkę k2 masner to docisk ma być tylko z wagi tej polerki, czy i ja mam dołożyć delikatną siłę? I jak schodzimy na wyższe gradacje to docisk ma być ciągle taki sam?
Robisz to maszynowo, ok. Ciężar maszyny to nawet za dużo. Podtrzymuj ją lekko. To może być ciężar maszyny ale w przypadku szlifierki oscylacyjnej która jest dużo lżejsza maszyny polerskiej.
@@MXNOWICKIMacierzysz mam k2 masner to tak waży z 3 kg, to docisk będzie przy takiej wadze wraz za duży?
Czy Wasze doświadczenia z lampami ewoluowały od czasu gdy robiliście ten filmik? Chodzi mi najbardziej o to czy matowanie maszynowe szlifierką oscylacyjną da również tak samo dobre efekty jak ręcznie i czy oscylacją robić lepiej na mokro czy na sucho? Szukam metody przy której zostawiam jak najmniej rys po swojej pracy.
Cały czas robimy ręcznie. Ogólnie dużo matujemy maszynami oscylacyjnymi ale jakoś przy reflektorach zawsze lepiej nam robić to ręcznie. Jeżeli chcesz działać oscylacją to na początku polecam jechać papierami na sucho, oczywiście korzystaj z papierów dedykowanych do pracy na sucho. Natomiast dalsze etapy mogą być już na mokro.
witam,
a czy można na wypolerowany reflektor nakleić folie przezroczystą? zamiast nanosić lakier czy inna powłokę?
jak to widzicie?
Jak najbardziej, folia bardzo dobrze zabezpiecza reflektory przed dalszymi uszkodzeniami
MX NOWICKI dzięki za odpowiedź :-) w takim razie nie wydałem kasy na marne ;-) a już myślałem, że będę musiał ją zerwać i zabezpieczyć reflektory Twoim sposobem ;-)
A jak użyję papier np. 2000 na sam początek i zobaczę, że nie będzie tego efektu jaki chciałem to mogę później zastosować papier w kolejności 800,1200, 1500, 2000, 2500?
105tką i mikrofibra usuniemy slady po papierze 800?
Nie bardzo. Musiałbyś zrobić bardzo dużo podejść, nie ma to sensu. Lepiej złagodzić rysę drobniejszym papierem
Jeśli chcesz odnowić lampy szklane to zapraszam do Szlifierni kryształów w Ostrowie Wielkopolski
Fajny masz szlafrok, gdzie taki można kupić?
Wpisz fartuch brayt
@@MXNOWICKIMacierzysz dzięki ☺️
jaki zestaw gwarantuje mi najszybsze pozbycie sie fabrycznego lakieru ochronnego który popękał (tzw pajączki)? Męczyłem się ostatnio gradacja 500 trochę zeszło (później oczywiście wyprowadziłem na połysk) ale wciąż przy włączonych światłach są widoczne strasznie mnie to irytuje proszę o pomoc, pozdrawiam :).
Ps. Papierkami pracuje recznie.
Być może te spękania są już bardzo głębokie. Czasami lepiej nie ryzykować i już zostawić.
Witam, mam jedno pytanie czy przed matowieniem należy wykonać proces dekontaminacji chemicznej?
Tutaj nie ma szczególnie zanieczyszczeń. Mycie, ewentualnie tylko glinka żeby papierem tego nie zbierać i nie rysować.
Nagrasz o matowaniu i lakierowaniu lamp bez polerki? Ja spróbowałem tak ale po nałożeniu lakieru zrobiła się taka struktura kropkowata widoczna i reflektor w ogóle nie jest przejrzysty. Może coś z tym lakierem nie tak. A może masz jakiś patent na to? Wypolerowanie lakieru pomoże? Czy trzeba zdzierać cały lakier?
Próbowaliśmy kiedyś ale nie też nam zostawała morka. Trzeba mieć do lakierowania warunki i wtedy może miałoby to sens :)
Świetny odcinek i super sprawa że odrazu linkujecie użyte produkty. SZKODA że nie pokazałeś zabezpieczenia końcowego. Ale ogólnie leci 👍 i subskrypcja
Witam wszedłem w posiadanie trzy letniego audi a6 z 30 tyś przebiegu a więc lampy teoretycznie powinny być w dobrym stanie, niestety jakiś artysta wygląda na to że przy pomocy tej szorstkiej strony gąbki do naczyń usiłował usunąć zabrudzenie może jakieś owady i poprzecierał punktowo lampy jak również lakier na masce w okolicach lamp. Lampy nie są matowe ani żółte tylko porysowane. Planuję korektę lakieru i w tym celu zakupiłem 3 pasty menzerna (400, 2500 i 3800 plus maszyna adbl roller 9mm) czy te pasty nadają się również do korekty lamp a może lepiej jakiś 3 stopniowy headlight restoration kit (jak tak to jaki) czy może będę zmuszony oddać lampy do lakiernika? I ewentualnie po korekcie czym zabezpieczyć? na lakier zamierzam zakupić gtechniq serum light + exo v4 czy na lampy też mogę to położyć? Z góry dziękuję za pomoc.
Dodaje kilka fotek:
ibb.co/HdQ5HbC
ibb.co/fqzW8sn
ibb.co/sJJX1LQ
ibb.co/2qQTr1Q
ibb.co/3BHBS4J
Jest szansa że są to tylko rysy na warstwie zabezpieczeniowej. Zacznij od samego polerowania pastami które masz do lakieru. Jeżęli to nie pomoże to my spłycamy takie rysy papierem 2500, a nawet 3000, najlepiej Trizact lub Abralon. Dzięki temu spłycisz rysy a nie usuniesz warstwy ochronnej. Później polerowanie. Możesz próbować położyć CSL, ale teoretycznie ta powłoka łączy się tylko z lakierem dlatego może nie być to trwałe rozwiązanie.
Dziękuję za informację, tak właśnie zrobię. A co to zabezpieczenia to mam dylemat czy CSL+EXOv4 albo ArtDeShine Graphene Coating. Już to wspominałem że kanał jest sztos tak że jeszcze raz dzięki za mega źródło darmowej wiedzy. (Może jak ogarnę urlop to wpadnę na szkolenie) Pozdro
Mam problem z rysami podczas polerowania, matuje jak na filmiku, wydaje mi się że rysy są ładnie zatarte, zaczynam polerować i wychodzą rysy których polerka nie chce wyciągnąć, jak dokładnie sprawdzić czy zatarłem poprzednie gradację ?
Jak wysuszysz lampę i dobrze się przyjrzysz w świetlówkach to będziesz widział w którą stronę idą rysy. Pamiętaj żeby każdą kolejną gradacją pracować dłużej. I często zmieniaj papiery ponieważ taki jeden mały kawałek starczy na 1/4 lub nawet 1/6 reflektora, a później jego agresywność spada więc tylko miziasz dalszą cześć lampy :)
MX NOWICKI zawsze sprawdzacie w swietlowkach? Ja robiłem przy naswietlaczu Led, może przez to nie widziałem rys dopiero przy polerce wychodziły
Tak bo w świetlówkach widać najlepiej pojedyncze, grube rysy.
Prowadzisz sklep internetowy??Zamawiam zestaw do polerowania.
Tak, mxnowicki.pl
Można użyć Menzerny 1000 z padem mikrofibrowym do cięcia?
Można
Czy jest możliwe usunięcie rys z reflektorów przednich tlenkiem ceru ?
Nie polecam. Tlenek ceru tylko do szyb. Do poliwęglanu pasty jak do lakieru.
@@MXNOWICKIMacierzysz a jakie pasty mogę zastosować na rysy na plastikowym reflektorze?
Da się polerować reflektor tlenkiem ceru ?
Tlenek ceru do szkła. Do poliwęglanu pasty jak do lakieru. Jeżeli masz starszy samochód ze szklanymi kloszami to oczywiście tlenek ceru.
Z czego wynika, że lampa zrobiła się taka jakby była brokatowa?
Twój pedantyzm mnie przeraża 😱ale łapka 👍😀
Hehe, lubimy konkretną robotę ;)
Mam tak zjechane łezki w bmw e60, jakby ktoś szorował to minimum druciakiem do naczyń. Trzeć to papierem 800 czy od razu jakiś grubszy kaliber?
Może od 500 lub 600
No dobra, a co w przypadku lamp szklanych ? Mam Volvo s80 z 99r i w tym modelu widocznie wskazuje na to, że lampy są ze szkła. Mają mikroryski, więc polerować to w ten sam sposób ? czy przejechać agresywnymi pastami/padami lub 3 pomysł jaki mi przychodzi do głowy to tlenek ceru.
Tylko tlenek ceru i ewentualnie matowanie papierami do szkła. Rzuć okiem na ten film ua-cam.com/video/VTEkJ0kgvMA/v-deo.html
Co w przypadku gdy poleruje klosze od lamp halogenowych w bmw e60?. Klosz siedział tak już dobre 11lat i był mocno zanieczyszczony. Efekt wyszedł okej, klosz jest mocno przejrzysty ale niestety jest bardzo duży maczek. Czy to są już uszkodzenia po prostu wyeksploatowane czy w jakiś sposób uszkodziłem strukturę? Pozdrawiam.
Wydaje mi się że mogły Ci zostać jeszcze odpryski. Czyli powinieneś go jeszcze mocniej wymatować.
Mam pytanie, jaki pad z mikrofibry używasz? Długie/krótkie włosie? Twardy /miękki? Link wygasł. Czy do ADBL rotacyjnej takie same pady można użyć czy inne?
Ja lubię miękką przekładkę i dłuższy włos jeżeli mowa o padach NAT. Mikrofibrowe pady nie działają na rotacji. Do rotacji futro z dłuższym włosem.
Mikrofibry te www.pielegnowacauto.pl/catalogsearch/result/?q=mocno+agresywny+mi%C4%99kki
Do rotacji polecam www.pielegnowacauto.pl/catalogsearch/result/?q=lake+country+futro
dzieki :)
Ile taka powłoka kwarcowa wytrzymuje?
Zauważyliśmy że na różnych tworzywach potrafi różnie się utrzymywać. Generalnie 1-1,5 roku, chyba że auto robi bardzo małe przebiegi nawet powyżej 2 lat.
A co z folią zabezpieczającą? Sprawdzi się?
A jakich powłok najczęściej(lub może jako jedyne) używacie akurat do lamp?
Czy przy okazji to co po prostu idzie na samochód?
Do reflektorów używamy Car Pro Dlux. Aktualnie jesteśmy w trakcie testów ciekawego zabezpieczenia od firmy Innotec. Jeżeli będzie działało to na pewno pojawi się informacja o tym produkcie :)
Na ile kompletów kloszy wystarcza zestaw 30 ml ?? Aplikujecie jedna warstwę czy wiecej ??
do filmu wzieta najlatwiejsza lampa ewer, a jak spolerowac lampe z bmw f07 gdzie powloka jest tak groba ze zmiast utleniac sie, to ona peka w pajeczyne, ja w takiej sytuacji cala operacje zaczynalem na sucho od papieru 280 az do 2500, jedna lampa udala sie ale na drugiej jeszcze sa pekniecia, to jest mozliwe ze plastik popekal tez w taka pajeczyne, czy moze jest jeszcze jedna warstwa
Te pęknięcia są widoczne po zdjęciu warstwy ochronnej więc uważam że jest to pęknięcie już samego tworzywa. Dosyć częsty przypadek. Wtedy matujemy do momentu usunięcia spękania.
Dzisiaj byłem u lakiernika z sąsiedztwa zapytać czy wypoleruje mi lampy w audi a3 8p. Pasta na rotacji nic nie dawała. Wzięliśmy papier 2000 na polmokro jesli tak można to nazwać. Cos tam zeszło ale pan bal sie dalej jechać papierem bo by tego nie wypolerowal. To jak wy jeździcie tyle razy papierkami to czego on się bal ? Można przesadzić ?
Można potem nie wyciągnąć zmatowienia po papierze. Ale jeśli dokładnie zrobisz tak jak w poradniku to nie ma czego się obawiać.
Dlaczego alkoholem izopropylowym?
Jako finishowa można użyć menzerny 3800??
Tak
Jaką powłokę zastosować ? jaka najlepsza do lamp ?
Najczęściej używamy Car Pro Dlux, ale możesz śmiało używać innych powłok kwarcowych/ceramicznych.
Skąd wziąć taśmem
moze tu mi ktoś doradzi. Kupilem zestaw z allego do polerowania i elegancko krok po korku od p600 do p3000 rozszlifowałem reflekor. na koniec polerka z zestawu i ku mojemu zdziweniu reflektor ma pełno mikro rys. nie moge tego za zadne skarby spolerować. Wkurzylem się więc zrobiłem wszystko jeszce raz, ale powoli i dokladniej kazdym papierkiem, zeby zakryć poprzednie gradacje, na koniec polerka i dalej dupa, widać rysy mocno. (reflektor wygląda o niebo lepiej ale mikro rys jest naprawde duzo widocznych pod świetlówką). pojechalem do sklepu i kupilem paste ultra cut z k2 i krążek z tym włosiem bo myslalem ze po porstu pasta jest za gladka i nie moze sciągnąć rys. efekt? troche lepiej ale rysy dalej widoczne. probowalem na 2 lampach po 2 razy różne sposoby ręcznie, maszynowo ale dalej wychodzi do dupy. Ja już rozkladam ręce, nie wiem gdzie popelniam błąd. Wszystkie poradniki wyglądają prosto, a wychodzi gówno. Czy to chodzi o jakość padów, pasty czy moze mam dwie lewe ręce ? prosze o pomoc :D
I jak? Doszedłeś co było przyczyną?
Panowie A zdarza wam się czasem taka lampa która przy papierze 800 przy matowaniu się ślizga?
W lagunie miałem taka sytuacje. Szlifierka, papier 80 i jazda. Nie pytaj jak czas to wyprowadzenia tego balaganu
Mieliśmy kilka takich przypadków. Natomiast nie schodziliśmy poniżej papieru 500.
MX NOWICKI
czyli po prostu matować matować I jeszcze raz matować ?
Robiłem ostatnio takie lampy. Często to sprawka poprzedniego właściciela, który już malował lampy klarem.
1500do 2500 polecam miękkie krążki do polerowania szyb.
Pierwsze pytanie, które mi się nasunęło na myśl w kwestii zabezpieczania - dlaczego po prostu nie pomalować go bezbarwnym lakierem odpornym na UV ? Wojtek F poniżej wspominał o tym poniżej - nie wydaje mi się aby było to wysoce skomplikowane. Trzeba jedynie zadbać (tak jak przy malowaniu karoserii) by wyeliminować zanieczyszczenia, które potencjalnie mogą nam zanieczyścić lakier gdy jeszcze jest mokry. ChrisFix na swoim kanale pokazał jak to zrobić (co prawda sposób dbałości o to, o czym wspomniałem powyżej zostawia wiele do życzenia).
ado7e w sumie sam odpowiedziałeś sobie na pytanie dlaczego nie. Muszą być spełnione warunki na które mogą sobie pozwolić profesjonalne warsztaty lakiernicze i musi być odpowiedni lakier. Uwierz mi że było u nas kilku techników z branży lakierniczej i wykonana przez nich renowacja nie wyglądała dobrze, przynajmniej w naszych warunkach. W detailingu dążymy do perfekcji, a póki co pokazana przez nas metoda daje dla nas najlepszy efekt końcowy. Nie przecze że lakier byłby trwalszy ale wygląd ma dla nas również ogromne znaczenie :)
MX NOWICKI myślę że wystarczy po prostu zdjąć lampy z auta i zrobić to w pomieszczeniu, a nie na podjeździe przed domem czy przy ulicy z lampami na aucie :)
ado7e o takiej fuszerce nawet bym nie pomyślał i pokazy które mieliśmy nie były robione w tak strasznych warunkach. Lakierowanie to nie malowanie pędzlem po ścianach, to naprawdę nie jest takie proste jak się wydaje ;)
Wszystkie techniki znane a jak poradzić sobie z lampa od środka ??? Wiem rozkleić i co dalej ??? Mam volvo V70 i zewnątrz wiadomo już trochę matowe są a w środku wypalone od żarówek czym to zrobić bo wiadomo ze malutkim padem i tak dojedziemy do końca lampy i jest załamanie jak się za to zabrać żeby tego nie zepsuć ? Nie muszę wspominać o temperaturach jakie występują przy rozklejaniu i sklejaniu reflektora.
Dwa razy podchodziliśmy do tematu i ta powierzchnia od środka cholernie się rysuje. Ciężko wykończyć, nie da się dotrzeć pasty. Nie tykamy tego.
Co myślicie o CarChem nano sealant lc225 jako zabezpieczenie
Nie używaliśmy
konkretnie! :)
p.s. reflektor Pug 407 z 2005 r. z tworzywa oczywiście, już lekko zmatowiały ( po dwóch polerkach przynajmniej) i niestety ze śladami po gwoździu (kilka rys jakiś życzliwy zrobił). Czy jest opcja pozbycia się rys, np. przez zalanie ich czymś, a później wypolerowanie całego reflektora???
Nigdy nie próbowałem zalewać. Nie wiem czy to wyjdzie. Raczej nie. Trzeba wymatować i polerowanie.
Jak długo taki reflektor będzie taki lśniący i przejrzysty???
Zależy od poliwęglanu i użytkowania. Mieliśmy przypadki że po roku ponownie pojawiał się problem. A są auta które jeżdżą już kilka lat i jest świetnie.
Co może być przyczyną, że lampy po wet sandingu i polerowaniu są jeszcze delikatnie matowe? Za chiny nie dają się zrobić przeźroczyste, auto to bmw e60
A nie są od środka brudne? Wyślij nam dokładne fotki na FB lub maila.
Czy zamiast pasty Meg'sa 105 mozna uzyc Ultimate Compound? Czy ta pasta nie nadaje sie do takich powierzchni?
Możesz, ale polerowanie będzie przebiegało dużo dłużej ponieważ to znacznie delikatniejsza pasta.
MX NOWICKI dzięki wielkie za odpowiedź, w takim razie kupuję Meg'sa :)
Zmieniło się już coś w kwestii zabezpieczenia reflektora? Dowiedzieliście się czegoś nowego? Jakiś lakier poza powłoką i woskiem?
Póki co nie.
Dobry kanał naukowy.
Dziękujemy :)
A nie powinno się matowić lub polerować papierami najpierw poziomo potem pionowo np gr800, i to samo każdym kolejnym...? Wiem że ruchami kolistymi też wyjdzie ale zaburzymy kształt świecenia, zamiast kolistymi powinno się mimośrodowo najpierw poziomo potem pionowo..., ale to tylko moje kilka szlifów,..., polerka może być rotacyjna. Mimośrodowa, albo jak ktoś ma mimośrodowo-rotacyjną tzw dual action. Na koniec trzeba zabezpieczyć najlepiej powłoką ceramiczną np K2 Gravon będzie na rok, potem znowu, lub woskiem ale co miesiąc trzeba na nowo.
Matowaliśmy ruchami prostymi i generalnie tak zalecamy.
A to nie tak, że jednym papierem pionowo, a następnym poziomo, żeby było lepiej widać kiedy skończyć tym drugim? Szlifujemy, aż poprzednie rysy pionowe nie będą widoczne. Nie wydaje mi się, że w kółko będzie zaburzało kształt świecenia.
Czy polerowanie reflektorów które są troszkę (nie mocno) porysowane ma sens? Jest to bardziej widoczne jak są włączone w nocy i patrzy się pod kątem. Pytam bo jednak takie krystaliczne mocno zwiększają na plus wygląd auta :)
Jeżeli są to bardzo drobne ryski to można spróbować tylko spolerować lub wymatować papierem 2500 lub 3000 i wtedy polerować. Dzięki temu nie usuniemy warstwy ochronnej, a usuniemy mikro ryski :) Zdarza się że robimy takie odświeżenia, chociaż w 95% raczej trafiają do nas totalnie zniszczone reflektory.
Klocek szlifierski - w ofercie nie macie takiego jak w filmie.
Jakiś link podacie do tego co posiadacie ?
To chyba był testowy z firmy NAT. Mamy już je w sklepie stacjonarnym i postaramy się wrzucić do e-sklepu w tym tygodniu. Czasami wykorzystujemy również kostki/aplikatory do powłok ponieważ są z elastycznej pianki i są małe (np. car pro www.pielegnowacauto.pl/car-pro-c-quartz-aplikator-do-powlok.html ) :)
Wielkie dzięki za odpowiedź :)
Kompletnie nie zgodzę się z tym że lekko zzolkniege wystarczy wypolerowac i ori zabezpieczenie zostaje.Przez około 600kpl lamp nie spotkałem się z czymś takim. Z mojej wiedzy wynika że zzolkniety element jest przez degradację właśnie tejże powłoki co za tym idzie usuwając nalot znika powłoką. Jeśli się mylę to chętnie zobaczę zdjęcia przykładowych lamp gdzie została zachowana powłoką.Co do wosku na lampy - lipa ;)Jeśli chodzi o zabezpieczenie warto też chyba wspomnieć o meguiars headlight protectant który idealnie plasuje się między woski a Powłoki ceramiczne ponieważ jest tani wydajny i bardzo dobrze na lampach siedzi Aa no i zasadniczo 2500 i 3000 wodne wg mnie to strata czasu bo 2000 każda pastą wyciągnie na iglePozdrawiam :)
Chyba że mówimy o ryzach wtedy zgodzę się że nie potrzeba papieru i ingerencji w powłokę;)
Widocznie trafiały do Ciebie tylko mocno zajechane reflektory. Takich przypadków jest 99% ponieważ klienci decydują się na taką usługę jak jest już bardzo źle. Swoją drogą polecam oglądać ze zrozumieniem ponieważ wspomniałem że można próbować samego polerowania lub matowania tylko papierem 2500-3000 w momencie gdy jest trochę mikro rys, a nie jak jest lekko zżółknięta powłoka. Dzięki temu usuniesz mikro ryski, a nie ruszysz warstwy ochronnej. Mieliśmy sporo przypadków gdzie klientów denerwowały mikro ryski, a powłoka była cała, dlatego wypracowaliśmy taką metodę i to działa. Możesz sam spróbować. Nie mam żadnych zdjęć z takiego zabiegu ale obiecuję że przy najbliższym takim przypadku wrzucimy fotki na naszego fb :)
Jeżeli zrobiłeś 600kpl to powinieneś wiedzieć że poliwęglan może być różnej twardości. Czasami warto zrobić dodatkowe podejście papierem P2500 żeby nie tracić czasu na długie wyciąganie rys po papierze.
dlatego dodałem drugi komentarz że w sytuacji rysek owszem ma sens polerka sama :)
Ale tu masz rację 99% jest już za późno.
Co do twardości to fakt ale na to już każdy ma swoje sposoby ;)
tak czy inaczej filmik solidny i przynajmniej nie jest to robota gdzie poleca się pastę do zębów:)
pozdrawiam
OK, teraz zauważyłem. W takim razie dogadaliśmy się :) Dziękujemy i Pozdrawiamy
Używaliście zestawu colormatic ?
Tak, byli nawet u nas na prezentacji kilka lat temu. Nie sprawdziło się to.
Krótkotrwały efekt ? Widziałem zrobione lampy i wizualnie było dobrze, ale nie wiem jak długo sie to utrzymało.
Był u nas sam technik z Niemiec. Straszna morka wyszła. Kazał to lekko liznąć po kilku dniach i okazało się że warstwa zaczęła schodzić już przy delikatnym polerowaniu. Jeżeli ktoś pokaże nam jak to zrobić dobrze to super, chętnie zobaczę. Natomiast do dzisiaj nikt tego nie zrobił, a ja się tylko zraziłem.
@@MXNOWICKIMacierzysz botam za gesty lakier jest i ten primer czasem źle reaguje z plastikiem. Po 2 latach zaczyna to wszystko matowieć lekko.
czy można matować klosz maszyna DA ?
Zależy jaki skok. Maszyny DA mają zazwyczaj skok od 8mm w górę. Do matowania optymalny skok to 3-5mm. Oczywiście możesz próbować.
Moja ma 9 mm. Bede musiał spróbować
Na polerkę reflektorów najlepszy jest K2 LAMP doctor, dla mnie sprawdza się on doskonale
Czy mógłbym zacząć szlifować lampy w takim stanie jak twoja od gradacji 240?
ile czasu tą połowę reflektora polerowałeś?
Tą konkretną połówkę to teraz nie pamiętam. Natomiast jak robimy na co dzień to zależy od stanu i od tworzywa. Raz schodzi się 1,5h, a czasami kilka godzin z jedną lampą. Chodzi o cały proces, czyli matowanie które jest najbardziej czasochłonne i później polerowanie.
dzięki :)