Ten film powinien zobaczyć każdy przed zakupem maszyny i pierwszym polerowaniem. Pozdrawiam i dziękuję za poświęcony czas. Dodatków widać że maszynami o niskim skoku można ładnie wyprowadzić lakier.
Dzięki za ten materiał. Zawsze bałem się zabrać za polerowanie, ale po zmianie auta nadarzyła sie okazja. Po onejrzeniu Waszych materiałów ogarnąłem dwuetapową korektę i wyszła petarda 😁
@@radek8825 polerkę miałem dual action z padami 150mm, pożyczona, sam dla siebie kupiłbym 125mm. Po oczyszczeniu lakieru (chemia, potem glinka) uzyłem pasty Menzerna 2500, i na koniec finish Menzerna 3500.
Świetny materiał! Pozazdrościć rutyny! Pewnie jeden rzut okiem na auto i z grubsza już wiesz czym będziesz "jechał". Tyle, że samo się nie zrobi. Technologia poszła do przodu... lanie wody wyszło z mody.
Fajnie że omawiasz takie szczegóły jak różnica między futrem naturalnym i syntetycznym ;) Jak zawsze świetny merytoryczny odcinek, a takie lubimy najbardziej ;)
@@MXNOWICKIMacierzysz Wiadomo 🙂 Tak to właśnie wygląda na filmie, konkretna jasno przekazana wiedzą na początek. No i to logiczne że nie będziesz ów rozwodził nad niuansami na filmie bo trwało by to 2h a z resztą i tak nie ma sensu mielić szczegółów w teorii.
Paweł u ciebie zupełnie inaczej to wyglada niż u pewnego innego youtubera który tez wstawia dużo filmów z polerowania systemem honeya . U niego są max obroty duzy docisk dużo pasty i ogień . Co i według mnie mija się z celem twoja technika zdecydowanie na plus i dużo więcej wiedzy przekazujesz dla ludzi którzy chcą zacząć przygodę z polerowaniem tak trzymaj ! Piona !
Spoko filmik. Właśnie z Twojego kanału zacząłem bawić się w prawdziwą dekontaminację i używanie profesjonalnych produktów do AD, oglądałem, czerpałem wiedzę aż zakupiłem pierwszą polerkę DA z ADBL i zacząłem się bawić 😎 spodobało mi się to jeszcze bardziej, dziś planuje otworzyć własne studio AD i wszystko idzie w dobra stronę , dzięki za motywację 💪👍 pozdrawiam
Bardzo merytoryczny odcinek. Czekam na więcej bo można się wiele nauczyć a polerka leży już pol roku ale po pierwszym polerowaniu nie miałem takiej wiedzy jak teraz
@@MXNOWICKIMacierzysz Mam gąbke nata żółta i adbl polish.Pacjent suzuki swift(chyba miekki lakier?)Jaka pastę polisch czy finisz?1 moja polerka(adbl 9mm da)
Bardzo fajny film , ja używam dwa pady zazwyczaj na auto jeden 75mm drugi 125mm ten mniejszy twardy a duży średni i taki ONE STEP fajnie się wykonuje maszyną tez 9mm adbl która kiedyś pokazywałeś .
@@MXNOWICKIMacierzyszpowiesz mi dlaczego pad honey 2 face nie kręci się rotacyjnie i orbitalnej na polerce adbl roller ? Dziwna sprawa inne pady gąbkowe śmigają a ten nie kręci się jak przykładam do lakieru a najlepsze , że mały 75mm śmiga aż miło .
Bardzo ładny i metoryczny materiał. Wydaję mi się że zabrakło trochę tematu odnośnie miękkich lakierów, czarnych lakierów/sposoby finalnego wykończenia.
Najlepsze jest to że swoją wiedze przekazujesz za darmo. Często spotykam się na tiktoku czy też na innych platformach z tym że twórcy zapytani o jakiekolwiek rady dostają odpowiedź typu "tajemnica zawodowa, zapraszam na moje szkolenie :)"
Piękny okrągły tyleczek z a6 c5. Na rancie klapy jednak mistrzu stawała maszynka 😄 ciekawe jak te krągłości by szły. Pisałem Ci kiedyś mistrzu zrobić konkretnie na właśnie ciężkich elementach do zrobienia, ale ogólnie szacunek, też doszedłem do wniosku że polerowanie na krzyż nic nie wnosi jeśli pamięta się o tych 20% na każdy panel polerowany, i ja jednak masuje pada pasta srogo jako impregnacja i dopiero lece, ale sprobuje w ten sposob wlasnie, no i tak nawiasem zajebisty lakier trafił na tej a6, ja mam niestety w czarnym uni I coś czuję, że za niedługo tylko na finisz lakieru starczy 😂 Wielkie dzięki, że dzielisz się wiedzą która zasysam od kilku lat 😊
Nie staje, tylko zwalnia ruch rotacyjny. Natomiast zwiększony ruch oscylacyjny oraz docisk dają efektywne polerowanie. Nie mam problemów z polerowaniem rantów na DA. Przetrenuj to kantowanie które pokazałem. Czyli wyższe obroty, większy docisk i szybsze przejazdy bo temperatura rośnie. Dzięki wielkie 🖐
Jedni zawodowcy (od M4K) nie uznają czyszczenia padów sprężonym powietrzem a Ty polecasz ;) . Pad washer właśnie dla amatorów ma sens bo kosztuje 150zł samoróbka na allegro. Na sprężarkę trzeba więcej wydać. Oczywiście w komentarzach piszesz o tym wynalazku ale na filmie nic nie wspomniałeś (łącznie mamy 3 możliwości czyszczenia pada podczas pracy a nie 2 jak na filmie). Odtłuszczanie- odkąd zobaczyłem róznicę w lakierze po Wipe Out Pro a IPA to IPA odeszła w niepamięć przy ostatecznym przygotowaniu lakieru pod wosk bądź powłokę. IPA nie pozostawia tak jałowego lakieru a właśnie dążymy do tego, aby lakier był "czysty" bez żadnej chemii po mocnym wycinaniu rys. W sumie też jestem amatorem, od ok 10 lat coś działam raz na jakiś czas. Lecz trochę jest mało dopowiedziane (tzn alternatyw ).
No Pawle odcinek w punkt jest, dużo pracy i porad jak to dobrze robic i na prawdę duży plus ze pokazales to wszystko na 9mm 😁 💪😁💪 jak zawsze chce się oglądać i szybko mija odcinek 💪
Dziękuje bardzo 🖐 I o to chodziło, żeby pokazać, że jeżeli masz dobrą technikę, to i na 9mm, a nawet przy użyciu wody zamiast pasty spolerujesz 😁 Maszyny o wysokim skoku czy mocy, same roboty nie zrobią 😉
Kolejny zastrzyk cennej wiedzy jak zawsze. Szkoda ze nie użyłeś tego akumulatorowego shine mata, bo chciałem zobaczyć jak on działa. Planuje jego zakup, żeby ogarnąć wreszcie sobie one stepa w swoim japońcu, co ważne chcę to zrobić jak i położyć powłoke pod chmurką 😁😉. Kiedyś mówiłeś że zrobisz też filmik z polerowania pod chmurką, czekam z niecierpliwością😉. Dzięki za kolejny wielki filmik i czekam na następny, Pozdro dla Ciebie i całej ekipy MXNOWICKI 😉
Hej, wszystko fajnie powiedziałeś, mogłeś dodać również o bardzo ważnej kwestii, jaką należy zrobić przed polerowaniem każdego lakieru, mianowicie o sprawdzeniu grubości lakieru, bo dopiero wtedy tak naprawdę można decydować o grubości cięcia. Pozdrawiam
Nie ma to sensu. Jeden etap to usunięcie lakieru na poziomie 1 mikrona. Dwa etapy to usunięcie na poziomie 2-3 mikronów. A jeżeli rozbieżność na jednym elemencie masz między 120-140 mikronów, to co da Ci taki pomiar?
Рік тому
Boże szukałem takiego filmu, bo polerkę już mam i teraz wiem jak zacząć polerować mojego Gruza 😂
Рік тому
Wypolerowałem i przy okazji położyłem ceramikę. Dziękuję za ten film, bo wyszło super! ❤
Dobry i konkretny materiał 🙂 a co polecisz w przypadku gdy element był malowany następnie przetarty papierem wodnym 2500 i jest zupełnie matowy ? Jakich past użyć i jakiej gąbki ?
Z DA 21mm ( mimo stereotypą ) nie ma pewnych problemów. 8 może być zbyt słabe 15 też. I może okazać się, że kombinacja na 8 jest zupelnie nie potrzebna na 21 ,bo i lżejsza zrobi lepiej. Większy skok zawsze będzie odtwarzał Twoje ( co jest ok na małym skoku lub rotacji) najazdy powtórne.... Bo i skok boczny ma 2,1cm
Z racji coraz większej popularności maszyn planetarnych może warto poświęcić odcinek o technice polerowania takimi cudakami?;) Łączą zalety rotacji (niskie wibracje,wymuszony ruch obrotowy) z zaletami DA (duże bezpieczeństwo,fajne wykonczenie),mamy makitę,flexa evoxe i rupiecia ale materialow o polerowaniu nimi jest jak na lekarstwo
@@hezeone801 mam flexa xfe i szukałem złotego środka pomiędzy cięciem a wykończeniem,dlatego kupiłem xce ale o technice pracy tą maszyną nigdzie nie ma wzmianek. Na twardym lakierze idealnie sprawdza się przy one step,na miękkich lakierach przy mocniejszej kombinacji lubi zostawić haze,na jakich obrotach pracujesz i jak z dociskiem?
Dziękuję za przekazaną wiedzę! Czy po użyciu preparatu "2" i średniej gąbki powinno się wykonać finish na koniec? Czy po odtłuszczeniu i przetarciu pozostałości pasty lakier jest gotowy?
Chętnie oddałbym wam w celach pokazowych/instruktażowych swojego strupka (Civic VII 2002r. z miękkim lakierem) którym poruszam się po mieście na co dzień. Lakier w nim zrobił się matowy jak skurczybyk i myślę że efekt byłby piorunujący, szkoda mi oddawać go na profesjonalne polerowanie z powłokami etc. bo to duża część jego wartości, oczywiście pokryłbym koszt pasty/chemii i padów :) Sam się zajmuje hobbystycznie detailingiem ale nie dotykam polerki bo nie mam absolutnie czucia w tym.
Chemii mamy pod dostatkiem 😁, a czasu brakuje ze względu na ilość usług jakie robimy. Poza tym czas to pieniądz ;) Ale zawsze możesz spróbować własnych sił.
@@MXNOWICKIMacierzysz Oczywiście luźno napisałem, zdaję sobie sprawę ile macie pracy oraz ile z tej pracy zarabiacie więc absolutnie to było czysto teoretyczne :) Własnych sił próbuje ze wszystkim poza praniem i polerką, auta mam zawsze czyste choć nie zawsze są idealne pod względem rys :)
Czy maszyna Nosch GET 75-150 z wymuszonym ruchem mimosrodowym i obrotowym bedzie sie nadawac? Nie da się zatrzymac rotacj8 jak w orzypadku zwyklej orbitalnej
Ja tylko amatorsko/hobbistycznie zajmuje się kosmetyka i raz na jakiś czas poleruje jakieś autko ale nie wyobrażam sobie czyścić pada sprężonym powietrzem i potem tym brudnym padem polerować - mam zrobiony prosty pad washer i juz bez niego nie poleruje bo to upraszcza pracę, jest dużo czyściej pył urobku z pastą nie fruwa mi po garażu.
Sprężone powietrze wydmuchuje na tyle skutecznie, że nie ma pyłu. Mamy pad washera, używaliśmy długi czas natomiast idzie to wolno. Poza tym gąbka zamknięto komórkowa wymaga odwirowania 3-4x, a i tak nie jest idealnie. Używamy go jedynie na koniec pracy do finalnego wyczyszczenia pada. Oczywiście każdy ma swoje ulubione sposoby i to rozumiem.
Witam. Mam zamiar kupić do celów amatorskich Dual Action (dwa samochody prywatne); w prostych słowach: jaka jest różnica między skokiem 9, 12 15 mm? Co dla mnie jako amatora będzie dobre?
Szukaj w necie opinii (np forum KA). Na przykładzie VAG: Golf IV czy Audi A6C5 mają twarde lakiery. Im nowsza generacja tym lakier coraz bardziej miękki.
Witam. Czy po polerowaniu należy użyć odtłuszczacza a nastepnie quick detailer czy sam quick detailer po polerowanii spelni rolę między innymi usuniecia resztek pasty i odtłuszczenia?
Jeszcze kilka takich filmików i w końcu chwycę za polerkę😎🤭🧡🧡🧡 zastanawiam się tylko nad skokiem polerki ja nie mówią że 9 mm będzie ok a drudzy że 15 mm jest mega uniwersalna?
Ale do 15mm nie zapniesz talerza 80mm. Pytanie czy wolisz szybciej ogarnąć większe powierzchnie. Wtedy 15mm. A jeżeli chcesz mieć maszynę którą wykorzystasz również do reflektorów, zderzaków, częściowo do listw wewnętrznych, to 9mm. PS. Najwyższa pora zacząć działać 😁
Na początku to chciałbym po prostu zacząć;) Ale gdzieś słyszałem że 9 mm do do głaskania lakieru się nadaje więc już nie wiem z drugiej strony reflektory pewnie też bym chciał kiedyś wy polerować🙏🏼
MXNOWICKI- robisz najlepsze, najbardziej rzeczowe poradniki detailingowe! odnośnie tego filmiku- kwestia przedmuchiwania pada vs kompresor... Jest ogólny problem z pluciem oleju gdy dmucha się powietrzem z kompresora, nawet w tych kompresorach za 4koła i założeniu filtra, i tak są problemy z pluciem oleju z powietrzem, więc ta metodą oczyszczania powietrzem, to raczej dla zawodowych studiów detailingowych gdzie się drogie kompresory pro... Czy jest jakaś inna metodą oczyszczania pada tak żeby go naprawdę odetkac, I nie zniszczyć za szybko? Czy Np. Psikajac na pada rozrobionym APC i czyszczenie miękka szczotka + odwirowanie na 6 biegu to dobra metoda?
Program jak zawsze udany. Potrzebuje porady. Mam Opla insignie brązowy dark caramel perlowy bardzo zajechany polerka adbl 9mm żółty pad sonax i pasta sonax ex 04 06 ładnie ściąga wszystko ale zostają hologramy czy wyciągnę to jakaś pasta finisch i miękką gąbką? Porady proszę. Pozdro
Hologramy nie zostają po maszynie DA, tylko haze który pokazałem na filmie. Czy taki masz efekt? A może robisz hologramy od złego docierania i odtłuszczania mikrofibrą? Wyślij fotki na priv na fb lub insta, ewentualnie mail i pomożemy :)
Witam. Mam maszynę Ryobi R18P i pytanie od początkującego amatora :) Mam Hondę do zrobienia i wiadomo, że taka pełna polerka raczej nie za często (raz na kilka lat?), jednak chciałem spytać, czy przy takim regularnym myciu auta pianą, wystarczy potem przejechać na szybko pastą wykończeniową, odtłuszczacz i nałożyć jakiś dobry wosk (np fusso)? Czy może są jakieś lepsze kroki do takiego regularnego mycia? Normalnie zawsze jechałem piana, suszenie, wosk w sprayu i fajrant, jednak chciałbym teraz wykorzystać maszynę :)
Super odcinek . Jaka maszynę polecisz na początek zabawy ? Auta to passat b7 i e61 ciemne lakiery . Wiem że 9mm na początek wystarczy tylko jakiej firmy ? Pozdrawiam
Dla mnie największy dylemat, to kiedy powiedzieć - wystarczy. Można zrobić lakier bez rys, ale czy jest sens dla samochodu do jazdy na codzień? Zadrapania od cudzego wózka sklepowego potem bardziej bolą.
No właśnie te rysy które pokazałem w świetlówkach. Ich raczej nie powinno się już usuwać. Po co? Efektu wizualnego nie psują, a to usunięcie dodatkowych kilku mikronów :/ Przy aucie do jazdy na codzień nie ma to sensu. Chyba że klient jest bardzo świadomy i naprawdę będzie dbał.
Prowadzicie szkolenia typu nauczyciel i uczeń ? Czy zawsze grupowe ? Jaka cena szkolenia z polerowania i nakładania powłok dla osoby która nie miała nigdy maszyny rękach:) pozdrawiam
Są dwie opcje, natomiast na grupowych są tylko 4 osoby. Grupowe w zależności od zakresu 900-1200, a indywidualne 2tys. Szczegóły znajdziesz tutaj www.pielegnowacauto.pl/szkolenia
16:51 - jak sie pozbyć tych małych jeszcze świrli co zostały po Pana Polerce i zrobić mega ziarno? Ostro podejść do tematu? Na A3 8L zostają takie nawet po H9 + twardy nat
Te które były po lewej stronie to nie małe, tylko pozostałości głębszych zarysowań. Usunąłem je w dalszym etapie filmu mocniejszą kombinacją. Zobacz do końca. Jeżeli chodzi o swirle widoczne po prawej stronie, to takie same były po lewej przed polerowaniem. Jak widzisz usunąłem je kombinacją pasta Honey 2 i żółty pad więc nie trzeba było dużo. Liczy się odpowiednia technika pracy i musi być mała powierzchnia polerowania. Obejrzyj dokładnie film i wyciągnij wnioski, jakie błędy mogłeś popełnić. Popraw to i będzie dobrze :) A jeżeli nadal będzie słabo to dokup agresywniejszy pad. Polecam Bestie którą użyłem w dalszej części filmu. W razie pytań pisz tutaj albo na PW w naszych innych mediach, postaramy się pomóc :)
Dlaczego nie użyłeś na filmie materiałów polerskich od Gyeon? Bardzo liczyłem na pasty i pady od nich bo mało tego w sieci. A może oni są tylko partnerem odcinków z udziałem Peugeota? 🤔
Nie użyłem ponieważ zbyt mało używałem jeszcze ich past i pady. Partnerstwo partnerstwem ale pokazuje produkty które już znam. Oczywiście mam w planach przyjrzeć się mocniej ich systemowi polerskiemu także bądź z nami na bieżąco 🖐
Podpowiedziałby ktoś czy warto się samemu zabrać za polerke pastą 3d hd 3w1, auto po zimie widocznie nabrało rysek i straciło na blasku i hydrofobości, Nie wiem jak się za to zabrać,zeby nie spaprać sprawy. Jakim padem to robić i jak ta procedura powinna być wykonana.
A Ja mam do guru detailingu :) szybkie pytanie :) Czy mozna prac tapicerkę samochodową pod blokiem u klienta ? Spotkałem się z różnymi opiniami na tak jak również na nie. To że pod blokiem nie można myć z zewnątrz to rozumie, ale wewnątrz nie pozostawiasz żadnych nieczystości. Pozdrawiam
Jak jest prawnie nie wiem, ale skoro nie leci na ziemię to nie ma problemu. Natomiast sprawa jest utrudniona jak wiatr zawiewa do środka kurz/piasek, a temperatura powoduje że produkty szybko odparowują.
Robisz 1:1 z wodą. Kup 1L, spokojnie wystarczy. Są rożnej jakości alkohole. My używamy tą, którą również sprzedajemy www.pielegnowacauto.pl/de-secreto-ipa-1l.html
Co do czyszczenia padów, jaki macie stosunek do pad washerów? Z tego co slyszałem ogranicza to konieczność tak częstej wymiany padów podczas pracy na lakierze, no i chyba jest to troche bardziej dogłebna metoda czyszczenia pada - może nie tak szybka jak kompresor, no ale też chyba sporo od kompresora tańsza
Pad washer kosztuje prawie tyle samo co kompresor, a kompresor bardziej przydatny. Kiedyś zastanawiałem się nad kupnem pad washera... i kupiłem maszynę flexa... tego małego wariata na aku ;)
Mamy pad washera. Kiedyś używaliśmy częściej ale jest to czas. Sprężone powietrze jest dużo szybsze. Wolimy dmuchać i ewentualnie zmienić pada po ćwiartce auta. Pad washera wykorzystujemy do czyszczenia padów na koniec. Poza tym zamknięto komórkowy pad wymaga 3-4 krotnego odwirowania w pad washerze. Nie ma na to czasu.
Ostatni tutorial z polerowania nagrywałem 5-6 lat temu. Od tego czasu wiele zmieniliśmy w naszej technice pracy, stąd aktualizacja 🙂 Co do ilości przejazdów. Może być ciut dłuższa praca. To zależy od lakieru, od pasty, od pada. Natomiast staram się mocno skracać czas pracy. Ma być krótko i konkretnie.
Jeżeli robisz odświeżenie 2 etapowe i jesteś pewien swojej pracy to można lecieć od razu finishem i dopiero odtłuszczenie. Chociaż zależy to też od past. Jeżeli są tłuste jak Menzerna, to odtłuszczał bym po każdym etapie. W przypadku wieloetapowej korekty, szczególnie gdy matujemy. Odtłuszczamy częściej żeby mieć pewność usunięcia wszystkiego.
@@MXNOWICKIMacierzysz Ok, a czy masz jakiś pomysł na jedno etapową korektę lakieru forda mondeo mk 4. Pytam o właściwości lakieru, miękki, twardy, jaką powłokę zastosować po polerowaniu, która zabezpieczy solidnie lakier i kosztuje normalne pieniądze🙂
Błąd. Te filmy powodują że jedni zrozumieją że jest to ogrom pracy i oddadzą finalnie auto profesjonalistom. A kto ma zrobić sam i tak zrobi, więc niech już zrobi to dobrze dzięki naszym poradnikom 😉
Ale każda maszyna ma też inną moc dlatego nie ma sensu sugerować się obrotami. Mam tu na myśli to, że jedna się kreci rotacyjnie przy 3tys, a inna już staje. Po drugie inne obroty stosuje się na małych padach (muszą być wyższe), inne na dużych. Wynika to z prędkości liniowej, ale to temat ba dłuższą serie odcinków która jest w planach 😉 Ważniejsza jest obserwacja ruchu rotacyjnego, który musi być zachowany przy danym docisku maszyny. Dlatego powiedziałem że przy tej maszynie bieg 3,5 nawet 4. Przy mocnych 2,5-3.
@@MXNOWICKIMacierzysz Zauważyłem, że sama technika polerowanie rożni się trochę od tej przekazanej w odcinku #56. Wiem że tam był Sonax, ale zalecasz rozporwadzanie na pierwszym biegu, cięcie w dwóch etapach: bieg 4 i 5, tu w odcinku mowa o biegu 3. To znaczy, że technika się zmieniła? I czy przy skoku 15mm zalecasz stosować obroty podobne jak na 8mm/9mm?
Bieg na którym rozprowadzasz nie ma większego znaczenia. Możesz robić na 1, możesz na 3. Oby szybko i równo rozprowadzić. Co do biegów/prędkości. Tak zmniejszyliśmy jeszcze prędkość. Chociaż jest to temat płynny. W zależności od maszyny i lakieru. Jeżeli czujesz że się grzeje to raczej niższe. Jeżeli w maszynie zatrzymujesz ruch rotacyjny, to daj wyższe. Ale nigdy nie przesadzaj, w sensie nie dawaj od rady biegu 5 lub 6. Temat zmiany obrotów podczas pracy, czyli faza 1 i faza 2 na wyższych. Żeby dobrze to wytłumaczyć musiałbym nagrać odcinek i na pewno pojawi się duża seria o polerowaniu. Ale w skrócie. Teoria dotycząca past z rozpadającym się ziarnem mówi żeby po rozbiciu ziarna dać wyższe obroty. Powoduje to dopracowanie pasty (zresztą w aktualnym odcinku wspomniałem że jeżeli masz jeszcze dużo materiału, to możesz dać większe obroty żeby dopracować). Teoria z pastami ze stałym ziarnem mówi żeby pracować na stałych obrotach. Obserwując przez lata różne pasty, a szczególnie te nowe, uważam że są to pasty ze stałym ziarnem. Dlatego od pewnego czasu zacząłem pracować na stałych obrotach. Czasami podciągnę je na koniec jeżeli mam dużo materiału (wspomniałem o tym wcześniej). Mam nadzieję że jest w miarę zrozumiale 🙂
Filmy filmy... wszystko ładnie ,pięknie... a gdzie podejście a raczej jego brak do mniejszych klientów robiących w Pana sklepie internetowym zakupy... po 2 tyg żadnej informacji, brak kontaktu i brak zamówionych produktów... na starcie na waszej stronie powinna być informacja : Czas realizacji min. 30dni.
Czy takim agresywnym hooneyem zrobimy one step? Np w przypadku toyoty i w przypadku bmw, toyota jakaś finiszowa? Lekko ścierna pasta? A w przypadku bmw mocno tnąca?
To zależy od lakieru. Robiąc one step nie ma standardowej metody. Robisz próby i dobierasz kombinacje. Tym bardziej że dwa podobne Bmw może okazać się że mają inne lakiery.
Jeżeli w koło otworu(ok 1.5cm) w padzie zbiera mi się ubita pasta tzn, że dałem jej za dużo? Dawałem 4 większe groszki na pada 135 adbl. Pasta to 3D Car Care Speed, lakier to Accord VII. Pad czyszczony po każdym wypracowaniu na mojej konstrukcji pad washer
Ten film powinien zobaczyć każdy przed zakupem maszyny i pierwszym polerowaniem. Pozdrawiam i dziękuję za poświęcony czas. Dodatków widać że maszynami o niskim skoku można ładnie wyprowadzić lakier.
W końcu jakiś poradnik którego można wysłuchać bez przewijania. Konkretnie i na temat ✌️ dzięki temu macie moją subskrypcję 👋
Warto poświęcić czas na Twoje filmy.
Bardzo dziękuje 🙂
Super wytłumaczone i pokazanie w praktyce jak należy działać i z czym,, dzięki wielkie za ważne wskazówki
Jeszcze nie widziałem filmu instruktażowego zrobionego tak dobrze jak ten. Rzeczowo, zwięźle i na temat. Bardzo dziekuje😊
Mimo tego że zrobiłem już parę aut a i tak duuuzo nauki dał ten film pięknie !!✨
Dzięki, miło słyszeć 🙂
Dzięki za ten materiał. Zawsze bałem się zabrać za polerowanie, ale po zmianie auta nadarzyła sie okazja. Po onejrzeniu Waszych materiałów ogarnąłem dwuetapową korektę i wyszła petarda 😁
Witam co kupiłeś żeby zrobić taką dwuetapowa polerki,?
@@radek8825 polerkę miałem dual action z padami 150mm, pożyczona, sam dla siebie kupiłbym 125mm. Po oczyszczeniu lakieru (chemia, potem glinka) uzyłem pasty Menzerna 2500, i na koniec finish Menzerna 3500.
@@michlax93a jakie to auto lakier?
@@machalostm7607 Renault Megane 2007, czarny metalik. Łatwy w polerowaniu :)
Świetny materiał! Pozazdrościć rutyny! Pewnie jeden rzut okiem na auto i z grubsza już wiesz czym będziesz "jechał". Tyle, że samo się nie zrobi. Technologia poszła do przodu... lanie wody wyszło z mody.
Fajnie że omawiasz takie szczegóły jak różnica między futrem naturalnym i syntetycznym ;) Jak zawsze świetny merytoryczny odcinek, a takie lubimy najbardziej ;)
Dzięki 🖐 W szczegóły się już nie wdawałem. To wymaga nagrania kilku odcinkowe serii. W tym przypadku maila być konkretna piguła wiedzy na start.
@@MXNOWICKIMacierzysz Wiadomo 🙂 Tak to właśnie wygląda na filmie, konkretna jasno przekazana wiedzą na początek. No i to logiczne że nie będziesz ów rozwodził nad niuansami na filmie bo trwało by to 2h a z resztą i tak nie ma sensu mielić szczegółów w teorii.
Genialny materiał - dydaktycznie merytorycznie - jestem pod wrażeniem. Bardzo Ci dziękuję.
Bardzo proszę i dzięki za miłe słowa 🖐
One of the best detailing channel on YT ❤
Wow, thanks 🖐
Paweł u ciebie zupełnie inaczej to wyglada niż u pewnego innego youtubera który tez wstawia dużo filmów z polerowania systemem honeya . U niego są max obroty duzy docisk dużo pasty i ogień . Co i według mnie mija się z celem twoja technika zdecydowanie na plus i dużo więcej wiedzy przekazujesz dla ludzi którzy chcą zacząć przygodę z polerowaniem tak trzymaj ! Piona !
Spoko filmik. Właśnie z Twojego kanału zacząłem bawić się w prawdziwą dekontaminację i używanie profesjonalnych produktów do AD, oglądałem, czerpałem wiedzę aż zakupiłem pierwszą polerkę DA z ADBL i zacząłem się bawić 😎 spodobało mi się to jeszcze bardziej, dziś planuje otworzyć własne studio AD i wszystko idzie w dobra stronę , dzięki za motywację 💪👍 pozdrawiam
Trzymamy kciuki 🖐
Najlepszy odcinek na YT w tej tematyce.
Doskonale wytłumaczone, świetny materiał, dzięki !
Dzięki 🖐
Bardzo merytoryczny odcinek. Czekam na więcej bo można się wiele nauczyć a polerka leży już pol roku ale po pierwszym polerowaniu nie miałem takiej wiedzy jak teraz
Idzie wiosna więc czas ją odkurzyć 😉
@@MXNOWICKIMacierzysz Mam gąbke nata żółta i adbl polish.Pacjent suzuki swift(chyba miekki lakier?)Jaka pastę polisch czy finisz?1 moja polerka(adbl 9mm da)
Bardzo fajny film , ja używam dwa pady zazwyczaj na auto jeden 75mm drugi 125mm ten mniejszy twardy a duży średni i taki ONE STEP fajnie się wykonuje maszyną tez 9mm adbl która kiedyś pokazywałeś .
Roller 9mm to również rewelacyjna maszyna w dalszym ciągu 👌
@@MXNOWICKIMacierzyszpowiesz mi dlaczego pad honey 2 face nie kręci się rotacyjnie i orbitalnej na polerce adbl roller ? Dziwna sprawa inne pady gąbkowe śmigają a ten nie kręci się jak przykładam do lakieru a najlepsze , że mały 75mm śmiga aż miło .
Szacun Nowik. Przez Ciebie zacząłem bawić się że sticky paint i ogólnie w polerowanie czagokolwiek😉
Rewelacja, miło słyszeć 🙂🖐
Witam Wszystkich Tutaj ja używam past polerskich zvizzer Polecam z całego serca.Moze cena jest droga ale warto Polecam
No tu elegancko wytłumaczone w innych filmach mówili odtłuścić ipa no to kupiłem idę i tą czystą ipa bez rozcieńczenia przemywałem xd
Bardzo ładny i metoryczny materiał. Wydaję mi się że zabrakło trochę tematu odnośnie miękkich lakierów, czarnych lakierów/sposoby finalnego wykończenia.
Za chwile wlasnie bede próbował sam ogarnąć wóz 😊. Dziekuje za film napewno pomoże
Trzymamy kciuki żeby poszło gładko 🙂🖐
Wszystkie konkrety w jednym miejscu 😉
Super odcinek
Dzięki 🖐
@@MXNOWICKIMacierzyszna jakim lakierze pracowałeś na filmie? :)
Świetny materiał, bardzo merytoryczny i dużo można się dowiedzieć
Najlepszy film jaki widziałem dużo ciekawej wiedzy 😊
DZIĘKUJĘ!!!!! BARDZO PRZYDATNE INFORMACJĘ !)))))
Profesjonalny i treściwy materiał 💪
Dziękujemy za wiedzę ! Już wiem, że widziałem na lakierze "hejs" i to normalne :D.
Bardzo proszę 🖐
Super odcinek i masa praktycznej wiedzy i porad
Dzięki 🖐
Najlepsze jest to że swoją wiedze przekazujesz za darmo. Często spotykam się na tiktoku czy też na innych platformach z tym że twórcy zapytani o jakiekolwiek rady dostają odpowiedź typu "tajemnica zawodowa, zapraszam na moje szkolenie :)"
Obejrzałem prawie wszystkie Twoje poradniki i decyzja zapadła, czas zacząć zabawę w detailing... Świetny materiał czekam na kolejne POZDRAWIAM 😊
Trzymamy kciuki 💪
Piękny okrągły tyleczek z a6 c5. Na rancie klapy jednak mistrzu stawała maszynka 😄 ciekawe jak te krągłości by szły. Pisałem Ci kiedyś mistrzu zrobić konkretnie na właśnie ciężkich elementach do zrobienia, ale ogólnie szacunek, też doszedłem do wniosku że polerowanie na krzyż nic nie wnosi jeśli pamięta się o tych 20% na każdy panel polerowany, i ja jednak masuje pada pasta srogo jako impregnacja i dopiero lece, ale sprobuje w ten sposob wlasnie, no i tak nawiasem zajebisty lakier trafił na tej a6, ja mam niestety w czarnym uni I coś czuję, że za niedługo tylko na finisz lakieru starczy 😂
Wielkie dzięki, że dzielisz się wiedzą która zasysam od kilku lat 😊
Nie staje, tylko zwalnia ruch rotacyjny. Natomiast zwiększony ruch oscylacyjny oraz docisk dają efektywne polerowanie. Nie mam problemów z polerowaniem rantów na DA. Przetrenuj to kantowanie które pokazałem. Czyli wyższe obroty, większy docisk i szybsze przejazdy bo temperatura rośnie.
Dzięki wielkie 🖐
Jedni zawodowcy (od M4K) nie uznają czyszczenia padów sprężonym powietrzem a Ty polecasz ;) . Pad washer właśnie dla amatorów ma sens bo kosztuje 150zł samoróbka na allegro. Na sprężarkę trzeba więcej wydać. Oczywiście w komentarzach piszesz o tym wynalazku ale na filmie nic nie wspomniałeś (łącznie mamy 3 możliwości czyszczenia pada podczas pracy a nie 2 jak na filmie).
Odtłuszczanie- odkąd zobaczyłem róznicę w lakierze po Wipe Out Pro a IPA to IPA odeszła w niepamięć przy ostatecznym przygotowaniu lakieru pod wosk bądź powłokę. IPA nie pozostawia tak jałowego lakieru a właśnie dążymy do tego, aby lakier był "czysty" bez żadnej chemii po mocnym wycinaniu rys.
W sumie też jestem amatorem, od ok 10 lat coś działam raz na jakiś czas. Lecz trochę jest mało dopowiedziane (tzn alternatyw ).
No Pawle odcinek w punkt jest, dużo pracy i porad jak to dobrze robic i na prawdę duży plus ze pokazales to wszystko na 9mm 😁 💪😁💪 jak zawsze chce się oglądać i szybko mija odcinek 💪
Dziękuje bardzo 🖐 I o to chodziło, żeby pokazać, że jeżeli masz dobrą technikę, to i na 9mm, a nawet przy użyciu wody zamiast pasty spolerujesz 😁 Maszyny o wysokim skoku czy mocy, same roboty nie zrobią 😉
Widzialem na jednym z dni otwartych jak polerowałes woda 😁
A jaki bieg bys radził na Roller 9mm ADBL na dużym talerzu i na małym podczas pracy ? Pracuje na koch do cięcia a ADBL do wykończenia .
Roller 9mm 3/3,5, a przy małym talerzu może być 4
Dzięki 😉
Wlasnie wjechala S500 W-140 do stajni😉Bede mial co robic😊.
Kolejny zastrzyk cennej wiedzy jak zawsze. Szkoda ze nie użyłeś tego akumulatorowego shine mata, bo chciałem zobaczyć jak on działa. Planuje jego zakup, żeby ogarnąć wreszcie sobie one stepa w swoim japońcu, co ważne chcę to zrobić jak i położyć powłoke pod chmurką 😁😉. Kiedyś mówiłeś że zrobisz też filmik z polerowania pod chmurką, czekam z niecierpliwością😉. Dzięki za kolejny wielki filmik i czekam na następny, Pozdro dla Ciebie i całej ekipy MXNOWICKI 😉
Będą testy akumulatorowych maszyn ShineMate 😀
Rewelacyjny odcinek, dzięki Paweł :)
Dzięki 🖐
jak zawsze masa konkretnej wiedzy, dzięki Paweł :) pozdrawiam
Bardzo proszę 🖐
Super odcinek! Mam pytanie, a jak ktoś ma pad washera i czyści pady co 1 lub 2 przejazdy to 1 pad wystarczy na małe auto typu hatchback?
Hej, wszystko fajnie powiedziałeś, mogłeś dodać również o bardzo ważnej kwestii, jaką należy zrobić przed polerowaniem każdego lakieru, mianowicie o sprawdzeniu grubości lakieru, bo dopiero wtedy tak naprawdę można decydować o grubości cięcia. Pozdrawiam
Nie ma to sensu. Jeden etap to usunięcie lakieru na poziomie 1 mikrona. Dwa etapy to usunięcie na poziomie 2-3 mikronów. A jeżeli rozbieżność na jednym elemencie masz między 120-140 mikronów, to co da Ci taki pomiar?
Boże szukałem takiego filmu, bo polerkę już mam i teraz wiem jak zacząć polerować mojego Gruza 😂
Wypolerowałem i przy okazji położyłem ceramikę. Dziękuję za ten film, bo wyszło super! ❤
Dobry i konkretny materiał 🙂 a co polecisz w przypadku gdy element był malowany następnie przetarty papierem wodnym 2500 i jest zupełnie matowy ? Jakich past użyć i jakiej gąbki ?
Z DA 21mm ( mimo stereotypą ) nie ma pewnych problemów.
8 może być zbyt słabe
15 też.
I może okazać się, że kombinacja na 8 jest zupelnie nie potrzebna na 21 ,bo i lżejsza zrobi lepiej.
Większy skok zawsze będzie odtwarzał Twoje ( co jest ok na małym skoku lub rotacji) najazdy powtórne.... Bo i skok boczny ma 2,1cm
bardzo dobry i pomocny film :) dzięki
Dzięki 🙂
Świetny odcinek!🎉
Dzięki 🖐
Super filmik
Z racji coraz większej popularności maszyn planetarnych może warto poświęcić odcinek o technice polerowania takimi cudakami?;) Łączą zalety rotacji (niskie wibracje,wymuszony ruch obrotowy) z zaletami DA (duże bezpieczeństwo,fajne wykonczenie),mamy makitę,flexa evoxe i rupiecia ale materialow o polerowaniu nimi jest jak na lekarstwo
Nie jestem ich wielkim fanem ale pomyślimy.
Nie powiedziałbym że są bezpieczne. Potrafią być bardziej niebezpieczne niż rotacja.
Pracuję na takiej maszynie ale używam jej tylko do one step i do finishu. Jednak mają te maszyny kilka wad jeśli chcesz to Ci przytoczę.
@@hezeone801 mam flexa xfe i szukałem złotego środka pomiędzy cięciem a wykończeniem,dlatego kupiłem xce ale o technice pracy tą maszyną nigdzie nie ma wzmianek. Na twardym lakierze idealnie sprawdza się przy one step,na miękkich lakierach przy mocniejszej kombinacji lubi zostawić haze,na jakich obrotach pracujesz i jak z dociskiem?
Świetny, dokładny film!
Mam pytanie do Pana, czy w Peugeocie 508 2011r. jest zastosowany miękki lakier ?
Co z pad washerem? Warto używać? Sprężone powietrze nie rozrywa z czasem gąbkowych padów?
Piekny odcinek. Az sie wzeuszylwm 😂❤👍💪🏻💕💕
Dziękuję za przekazaną wiedzę! Czy po użyciu preparatu "2" i średniej gąbki powinno się wykonać finish na koniec? Czy po odtłuszczeniu i przetarciu pozostałości pasty lakier jest gotowy?
Jak zawsze konkret 👌💪
Dzięki 🖐
Chętnie oddałbym wam w celach pokazowych/instruktażowych swojego strupka (Civic VII 2002r. z miękkim lakierem) którym poruszam się po mieście na co dzień.
Lakier w nim zrobił się matowy jak skurczybyk i myślę że efekt byłby piorunujący, szkoda mi oddawać go na profesjonalne polerowanie z powłokami etc. bo to duża część jego wartości, oczywiście pokryłbym koszt pasty/chemii i padów :) Sam się zajmuje hobbystycznie detailingiem ale nie dotykam polerki bo nie mam absolutnie czucia w tym.
Chemii mamy pod dostatkiem 😁, a czasu brakuje ze względu na ilość usług jakie robimy. Poza tym czas to pieniądz ;) Ale zawsze możesz spróbować własnych sił.
@@MXNOWICKIMacierzysz Oczywiście luźno napisałem, zdaję sobie sprawę ile macie pracy oraz ile z tej pracy zarabiacie więc absolutnie to było czysto teoretyczne :) Własnych sił próbuje ze wszystkim poza praniem i polerką, auta mam zawsze czyste choć nie zawsze są idealne pod względem rys :)
Czy maszyna Nosch GET 75-150 z wymuszonym ruchem mimosrodowym i obrotowym bedzie sie nadawac? Nie da się zatrzymac rotacj8 jak w orzypadku zwyklej orbitalnej
Super
Ja tylko amatorsko/hobbistycznie zajmuje się kosmetyka i raz na jakiś czas poleruje jakieś autko ale nie wyobrażam sobie czyścić pada sprężonym powietrzem i potem tym brudnym padem polerować - mam zrobiony prosty pad washer i juz bez niego nie poleruje bo to upraszcza pracę, jest dużo czyściej pył urobku z pastą nie fruwa mi po garażu.
Sprężone powietrze wydmuchuje na tyle skutecznie, że nie ma pyłu. Mamy pad washera, używaliśmy długi czas natomiast idzie to wolno. Poza tym gąbka zamknięto komórkowa wymaga odwirowania 3-4x, a i tak nie jest idealnie. Używamy go jedynie na koniec pracy do finalnego wyczyszczenia pada.
Oczywiście każdy ma swoje ulubione sposoby i to rozumiem.
Witam. Mam zamiar kupić do celów amatorskich Dual Action (dwa samochody prywatne); w prostych słowach: jaka jest różnica między skokiem 9, 12 15 mm? Co dla mnie jako amatora będzie dobre?
Sztosik odcinek ❤
Dzięki 🖐
W tym odcinku prosto zrozumiałem co mam wybrać do polerowania auta. Bo u innych twórców mówili za bardzo skomplikowanie i nie rozumiałem co mam wybrać
Cieszę się bardzo :) Starałem się nagrać konkretną pigułkę wiedzy 😁
Witam.super filmik.Jak określić twardość lakieru w poszczegòlnych autach.
Szukaj w necie opinii (np forum KA). Na przykładzie VAG: Golf IV czy Audi A6C5 mają twarde lakiery. Im nowsza generacja tym lakier coraz bardziej miękki.
A może by tak pokazać polerowanie dachu samochodu.
A po co? Przecież dach nie różni się niczym od innych elementów karoseri.
Bdb film, wczoraj piano robiłem ale 3d speed, pora na całą fure😂. Dużo wiedzy mam, dzieki🎉
Witam. Czy po polerowaniu należy użyć odtłuszczacza a nastepnie quick detailer czy sam quick detailer po polerowanii spelni rolę między innymi usuniecia resztek pasty i odtłuszczenia?
Jeszcze kilka takich filmików i w końcu chwycę za polerkę😎🤭🧡🧡🧡 zastanawiam się tylko nad skokiem polerki ja nie mówią że 9 mm będzie ok a drudzy że 15 mm jest mega uniwersalna?
Ale do 15mm nie zapniesz talerza 80mm. Pytanie czy wolisz szybciej ogarnąć większe powierzchnie. Wtedy 15mm. A jeżeli chcesz mieć maszynę którą wykorzystasz również do reflektorów, zderzaków, częściowo do listw wewnętrznych, to 9mm.
PS. Najwyższa pora zacząć działać 😁
@@MXNOWICKIMacierzysz w końcu ktoś rozwiązał mój dylemat 😅 więcej takich filmików bo są genialne
Na początku to chciałbym po prostu zacząć;) Ale gdzieś słyszałem że 9 mm do do głaskania lakieru się nadaje więc już nie wiem z drugiej strony reflektory pewnie też bym chciał kiedyś wy polerować🙏🏼
MXNOWICKI- robisz najlepsze, najbardziej rzeczowe poradniki detailingowe! odnośnie tego filmiku- kwestia przedmuchiwania pada vs kompresor... Jest ogólny problem z pluciem oleju gdy dmucha się powietrzem z kompresora, nawet w tych kompresorach za 4koła i założeniu filtra, i tak są problemy z pluciem oleju z powietrzem, więc ta metodą oczyszczania powietrzem, to raczej dla zawodowych studiów detailingowych gdzie się drogie kompresory pro... Czy jest jakaś inna metodą oczyszczania pada tak żeby go naprawdę odetkac, I nie zniszczyć za szybko? Czy Np. Psikajac na pada rozrobionym APC i czyszczenie miękka szczotka + odwirowanie na 6 biegu to dobra metoda?
Program jak zawsze udany. Potrzebuje porady. Mam Opla insignie brązowy dark caramel perlowy bardzo zajechany polerka adbl 9mm żółty pad sonax i pasta sonax ex 04 06 ładnie ściąga wszystko ale zostają hologramy czy wyciągnę to jakaś pasta finisch i miękką gąbką? Porady proszę. Pozdro
Hologramy nie zostają po maszynie DA, tylko haze który pokazałem na filmie. Czy taki masz efekt? A może robisz hologramy od złego docierania i odtłuszczania mikrofibrą? Wyślij fotki na priv na fb lub insta, ewentualnie mail i pomożemy :)
a Polerka ADBL skok 12mm bedzie dobra na początek bo muszę megane 2 czarna spolerować bo wyglada jakbym na ryby po krzakach jezdzil
Witam. Mam maszynę Ryobi R18P i pytanie od początkującego amatora :)
Mam Hondę do zrobienia i wiadomo, że taka pełna polerka raczej nie za często (raz na kilka lat?), jednak chciałem spytać, czy przy takim regularnym myciu auta pianą, wystarczy potem przejechać na szybko pastą wykończeniową, odtłuszczacz i nałożyć jakiś dobry wosk (np fusso)? Czy może są jakieś lepsze kroki do takiego regularnego mycia? Normalnie zawsze jechałem piana, suszenie, wosk w sprayu i fajrant, jednak chciałbym teraz wykorzystać maszynę :)
Cześć. Polecacie maszynę adbl da 15mm ? Czy lepiej coś tańszego. Póki co poleruję od czasu do czasu maszyną da 8mm bass polska.
Super odcinek . Jaka maszynę polecisz na początek zabawy ? Auta to passat b7 i e61 ciemne lakiery . Wiem że 9mm na początek wystarczy tylko jakiej firmy ? Pozdrawiam
Shinemate albo Adbl roller
Dla mnie największy dylemat, to kiedy powiedzieć - wystarczy. Można zrobić lakier bez rys, ale czy jest sens dla samochodu do jazdy na codzień? Zadrapania od cudzego wózka sklepowego potem bardziej bolą.
No właśnie te rysy które pokazałem w świetlówkach. Ich raczej nie powinno się już usuwać. Po co? Efektu wizualnego nie psują, a to usunięcie dodatkowych kilku mikronów :/ Przy aucie do jazdy na codzień nie ma to sensu. Chyba że klient jest bardzo świadomy i naprawdę będzie dbał.
Czy menzerne all in one trzeba odtłuszczać i czy 20 procentowy roztwór ipy wystarczy?
Cześć. A używasz pad washera?
Czy po jego użyciu ponownie impregnujesz pady?
Pozdrawiam. Fajny instruktaż.
Używamy na koniec pracy do wyczyszczenia. Podczas pracy sprężone powietrze.
Prowadzicie szkolenia typu nauczyciel i uczeń ? Czy zawsze grupowe ? Jaka cena szkolenia z polerowania i nakładania powłok dla osoby która nie miała nigdy maszyny rękach:) pozdrawiam
Są dwie opcje, natomiast na grupowych są tylko 4 osoby. Grupowe w zależności od zakresu 900-1200, a indywidualne 2tys. Szczegóły znajdziesz tutaj www.pielegnowacauto.pl/szkolenia
Witam Cię Pawle ją gąbki i futra czyszcze w power clean a później no rinse co przejast i super czyste jak by były nówki
To jest też dobre rozwiązanie 👍
16:51 - jak sie pozbyć tych małych jeszcze świrli co zostały po Pana Polerce i zrobić mega ziarno? Ostro podejść do tematu?
Na A3 8L zostają takie nawet po H9 + twardy nat
Te które były po lewej stronie to nie małe, tylko pozostałości głębszych zarysowań. Usunąłem je w dalszym etapie filmu mocniejszą kombinacją. Zobacz do końca.
Jeżeli chodzi o swirle widoczne po prawej stronie, to takie same były po lewej przed polerowaniem. Jak widzisz usunąłem je kombinacją pasta Honey 2 i żółty pad więc nie trzeba było dużo. Liczy się odpowiednia technika pracy i musi być mała powierzchnia polerowania. Obejrzyj dokładnie film i wyciągnij wnioski, jakie błędy mogłeś popełnić. Popraw to i będzie dobrze :)
A jeżeli nadal będzie słabo to dokup agresywniejszy pad. Polecam Bestie którą użyłem w dalszej części filmu.
W razie pytań pisz tutaj albo na PW w naszych innych mediach, postaramy się pomóc :)
Chcę kupić pierwszą maszynę DA, polecasz coś innego niż adbl roller w stosunku jakość/cena?
Proszę doradzcie mi jaką maszynę DA kupić do nauki tak żeby zrobić one step tylko do prywatnych amatorskich celów nie komercyjnych
Dlaczego nie użyłeś na filmie materiałów polerskich od Gyeon? Bardzo liczyłem na pasty i pady od nich bo mało tego w sieci. A może oni są tylko partnerem odcinków z udziałem Peugeota? 🤔
Nie użyłem ponieważ zbyt mało używałem jeszcze ich past i pady. Partnerstwo partnerstwem ale pokazuje produkty które już znam.
Oczywiście mam w planach przyjrzeć się mocniej ich systemowi polerskiemu także bądź z nami na bieżąco 🖐
Czy lakier audi erdo grey to twardy lakier czy miekki ? Trudny do korekty ?
Podpowiedziałby ktoś czy warto się samemu zabrać za polerke pastą 3d hd 3w1, auto po zimie widocznie nabrało rysek i straciło na blasku i hydrofobości, Nie wiem jak się za to zabrać,zeby nie spaprać sprawy. Jakim padem to robić i jak ta procedura powinna być wykonana.
A Ja mam do guru detailingu :) szybkie pytanie :) Czy mozna prac tapicerkę samochodową pod blokiem u klienta ? Spotkałem się z różnymi opiniami na tak jak również na nie. To że pod blokiem nie można myć z zewnątrz to rozumie, ale wewnątrz nie pozostawiasz żadnych nieczystości. Pozdrawiam
Jak jest prawnie nie wiem, ale skoro nie leci na ziemię to nie ma problemu. Natomiast sprawa jest utrudniona jak wiatr zawiewa do środka kurz/piasek, a temperatura powoduje że produkty szybko odparowują.
Praktyczne porady dzieki 💪💪👍👍
Na takim Audi idealnie by wyszło mat papier 2500-3500 plus polerka. Lakier bardzo twardy jest z czego ciąć papierem
jak czyscic pada 2 face, mam wrazenie ze doslownie po 2 przejazdach zapycha sie i skleja ze soba, nie mam kompresora.
17:55 Wszystko ok,tylko jaką ipę kupić bo rozbieżność cenowa jest bardzo duża😢
Ile ipy schodzi na takie np audi jakie robiłeś?
Robisz 1:1 z wodą. Kup 1L, spokojnie wystarczy. Są rożnej jakości alkohole. My używamy tą, którą również sprzedajemy www.pielegnowacauto.pl/de-secreto-ipa-1l.html
Co do czyszczenia padów, jaki macie stosunek do pad washerów? Z tego co slyszałem ogranicza to konieczność tak częstej wymiany padów podczas pracy na lakierze, no i chyba jest to troche bardziej dogłebna metoda czyszczenia pada - może nie tak szybka jak kompresor, no ale też chyba sporo od kompresora tańsza
Pad washer kosztuje prawie tyle samo co kompresor, a kompresor bardziej przydatny. Kiedyś zastanawiałem się nad kupnem pad washera... i kupiłem maszynę flexa... tego małego wariata na aku ;)
@@k0czis pad washera juz widzialem za 150zl (oczywiscie bardzo podstawowego), ale kompresora za taka kase chyba nigdy v:
Mamy pad washera. Kiedyś używaliśmy częściej ale jest to czas. Sprężone powietrze jest dużo szybsze. Wolimy dmuchać i ewentualnie zmienić pada po ćwiartce auta. Pad washera wykorzystujemy do czyszczenia padów na koniec. Poza tym zamknięto komórkowy pad wymaga 3-4 krotnego odwirowania w pad washerze. Nie ma na to czasu.
Pasty z honey dają czy jest coś lepszego na rynku?
Jak dobrze pamiętam to w poprzednich filmach mówiłeś że metoda krzyżowa i 7 przejazdów...
Ostatni tutorial z polerowania nagrywałem 5-6 lat temu. Od tego czasu wiele zmieniliśmy w naszej technice pracy, stąd aktualizacja 🙂
Co do ilości przejazdów. Może być ciut dłuższa praca. To zależy od lakieru, od pasty, od pada. Natomiast staram się mocno skracać czas pracy. Ma być krótko i konkretnie.
Jeśli polerowanie wykonujesz dwu lub trzy etapowo, to odtłuszczanie należy zrobić po każdej zmianie pasty (pytanie amatora🙂)?
Jeżeli robisz odświeżenie 2 etapowe i jesteś pewien swojej pracy to można lecieć od razu finishem i dopiero odtłuszczenie. Chociaż zależy to też od past. Jeżeli są tłuste jak Menzerna, to odtłuszczał bym po każdym etapie.
W przypadku wieloetapowej korekty, szczególnie gdy matujemy. Odtłuszczamy częściej żeby mieć pewność usunięcia wszystkiego.
@@MXNOWICKIMacierzysz Ok, a czy masz jakiś pomysł na jedno etapową korektę lakieru forda mondeo mk 4. Pytam o właściwości lakieru, miękki, twardy, jaką powłokę zastosować po polerowaniu, która zabezpieczy solidnie lakier i kosztuje normalne pieniądze🙂
Super że przez takie filmy ludzie zamiast oddać pracę profesjonalistom wolą zrobić to samemu xD pozdro
Błąd. Te filmy powodują że jedni zrozumieją że jest to ogrom pracy i oddadzą finalnie auto profesjonalistom. A kto ma zrobić sam i tak zrobi, więc niech już zrobi to dobrze dzięki naszym poradnikom 😉
Powiedzcie prosze, jakiego kompresora uzywacie?
Cześć jak kupiłem wczoraj pierwszą maszynę o skoku 21 i już żałuję bo raczej to byl błąd.
mogles jeszcze podac ilosc obrotow bo kazda maszyna ma rozne poziomy :P przy polerowaniu
Ale każda maszyna ma też inną moc dlatego nie ma sensu sugerować się obrotami. Mam tu na myśli to, że jedna się kreci rotacyjnie przy 3tys, a inna już staje. Po drugie inne obroty stosuje się na małych padach (muszą być wyższe), inne na dużych. Wynika to z prędkości liniowej, ale to temat ba dłuższą serie odcinków która jest w planach 😉
Ważniejsza jest obserwacja ruchu rotacyjnego, który musi być zachowany przy danym docisku maszyny. Dlatego powiedziałem że przy tej maszynie bieg 3,5 nawet 4. Przy mocnych 2,5-3.
@@MXNOWICKIMacierzysz Zauważyłem, że sama technika polerowanie rożni się trochę od tej przekazanej w odcinku #56. Wiem że tam był Sonax, ale zalecasz rozporwadzanie na pierwszym biegu, cięcie w dwóch etapach: bieg 4 i 5, tu w odcinku mowa o biegu 3. To znaczy, że technika się zmieniła? I czy przy skoku 15mm zalecasz stosować obroty podobne jak na 8mm/9mm?
Bieg na którym rozprowadzasz nie ma większego znaczenia. Możesz robić na 1, możesz na 3. Oby szybko i równo rozprowadzić.
Co do biegów/prędkości. Tak zmniejszyliśmy jeszcze prędkość. Chociaż jest to temat płynny. W zależności od maszyny i lakieru. Jeżeli czujesz że się grzeje to raczej niższe. Jeżeli w maszynie zatrzymujesz ruch rotacyjny, to daj wyższe. Ale nigdy nie przesadzaj, w sensie nie dawaj od rady biegu 5 lub 6.
Temat zmiany obrotów podczas pracy, czyli faza 1 i faza 2 na wyższych. Żeby dobrze to wytłumaczyć musiałbym nagrać odcinek i na pewno pojawi się duża seria o polerowaniu. Ale w skrócie. Teoria dotycząca past z rozpadającym się ziarnem mówi żeby po rozbiciu ziarna dać wyższe obroty. Powoduje to dopracowanie pasty (zresztą w aktualnym odcinku wspomniałem że jeżeli masz jeszcze dużo materiału, to możesz dać większe obroty żeby dopracować). Teoria z pastami ze stałym ziarnem mówi żeby pracować na stałych obrotach. Obserwując przez lata różne pasty, a szczególnie te nowe, uważam że są to pasty ze stałym ziarnem. Dlatego od pewnego czasu zacząłem pracować na stałych obrotach. Czasami podciągnę je na koniec jeżeli mam dużo materiału (wspomniałem o tym wcześniej).
Mam nadzieję że jest w miarę zrozumiale 🙂
Filmy filmy... wszystko ładnie ,pięknie... a gdzie podejście a raczej jego brak do mniejszych klientów robiących w Pana sklepie internetowym zakupy... po 2 tyg żadnej informacji, brak kontaktu i brak zamówionych produktów... na starcie na waszej stronie powinna być informacja : Czas realizacji min. 30dni.
Czy takim agresywnym hooneyem zrobimy one step? Np w przypadku toyoty i w przypadku bmw, toyota jakaś finiszowa? Lekko ścierna pasta? A w przypadku bmw mocno tnąca?
To zależy od lakieru. Robiąc one step nie ma standardowej metody. Robisz próby i dobierasz kombinacje. Tym bardziej że dwa podobne Bmw może okazać się że mają inne lakiery.
mówisz o biegu 2,3,4 ale nie podajesz jakie to są obroty
1:32 chyba
Skąd mam wiedzieć czy lakier jest twardy czy miekki ?
Jeżeli w koło otworu(ok 1.5cm) w padzie zbiera mi się ubita pasta tzn, że dałem jej za dużo? Dawałem 4 większe groszki na pada 135 adbl. Pasta to 3D Car Care Speed, lakier to Accord VII. Pad czyszczony po każdym wypracowaniu na mojej konstrukcji pad washer
Nie wiem jak duża jest warstwa ale z reguły to normalne. Tam odkłada się więcej urobku.
Cześć, pacjent to audi a4b5, posiadam paste menzerna medium cut Polish 2500 czy żółty honey powinien dać radę ?
To połączenie jest ok, a jaki efekt osiągniesz, to już zależy od twardości i stanu lakieru.