Jak Bardzo Można Rozładować Baterię AA?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 6 січ 2025

КОМЕНТАРІ • 44

  • @pawelzny
    @pawelzny  8 місяців тому +1

    Zrobiłem jeszcze jeden eksperyment z większa ilością baterii i udało mi się dokonać rzeczy uznawanej w Internecie za mit :)
    Google docs z opisem i zdjęciami: docs.google.com/document/d/11xA5WbThV_oMyXJ3Jj-dlU79fP-fXZtzzZLvz8YKdBk/edit?usp=sharing

  • @mateuszw1995
    @mateuszw1995 8 місяців тому +14

    Mógłbyś obniżyć pobór prądu procesora jeszcze bardziej, stosując przerwania od timera zamiast czekania w funkcji delay. To ta funkcja zużywa teraz najwięcej prądu, bo przez prawie cały czas program wykonuje w tym miejscu puste instrukcje. A ogólnie, to film bardzo profesjonalnie wykonany :)

    • @pawelzny
      @pawelzny  8 місяців тому +4

      Zastanawiałem się nad tym czy ten delay nie jest zbyt "kosztowny". Ale nie chciałem tego filmu komplikować. Zostawię sobie optymalizację kodu na kolejny odcinek :)

  • @bordeux
    @bordeux 8 місяців тому +8

    o wreszcie ciekawy kanal na YT fajnie zrobiony. Widać inspirację od GreatScott.
    Oby tak dalej! Rób wincyj!

    • @pawelzny
      @pawelzny  8 місяців тому +1

      Dzięki :) I gratuluje czujnego oka :) Faktycznie @greatscottlab jest jedną z kilku osób którymi się inspirowałem.
      Będzie więcej filmów! Będę starał się opublikować minimum 1 w miesiącu, a jak czasu wystarczy to może 2 ;)

  • @AntekCookie
    @AntekCookie 8 місяців тому +6

    Świetny film! Ten kanał ma duży potencjał, tak trzymaj!

    • @pawelzny
      @pawelzny  8 місяців тому +2

      +10 do motywacji! Dziękuję! 😀

  • @havkarr
    @havkarr 6 місяців тому

    Ciekawy temat, świetny montaż i przystępne wyłożenie tematu. Oby jak najwięcej tego typu filmów!

    • @pawelzny
      @pawelzny  5 місяців тому

      Dziękuję :)

  • @daidekYT
    @daidekYT 8 місяців тому +1

    Kupa dobrej roboty w edycji filmu, super wytłumaczone. Jedyne z technicznych rzeczy które mógłbym zwrócić uwagę to za dużo cyny przy lutowaniu, powinieneś grzać też pad a nie sam pin, po rozgrzaniu cyna sama się rozpłynie, z mniejszą ilością spoiwa. A mały kondensator ceramiczny rzędu 100nF (tutaj monolit) przy układzie służy bardziej w celu filtru dolnoprzepustowego dla układów, żeby syf wysokiej częstotliwości który jest dookoła nas nie wchodził kabelkami do układów, a w przypadku tej przetwornicy żeby z niej nie wychodził bo one wręcz uwielbiają siać zakłóceniami, warto dodać mały filtr LC na wejście i wyjście takiej przetwornicy, jak najbliżej wyprowadzeń.

    • @pawelzny
      @pawelzny  8 місяців тому

      Dzięki za podpowiedzi, bardzo cenne informacje. Nie wiedziałem, że jeszcze powinienem drugi LC na wyjściu dać. Po cichu miałem nadzieję, że 1000uF na głównej szynie zasilającej wystarczy. Tym bardziej, że to i tak przewymiarowany kondensator. MCU i moduł z wyświetlaczem mają oddzielne, dedykowane 100nF.

  • @LeszczBarowy
    @LeszczBarowy 8 місяців тому +2

    Fajnie zrobione i jeszcze lepiej wytłumaczone
    Subik i czekam na kolejne 👍

    • @pawelzny
      @pawelzny  8 місяців тому +1

      Cieszę się, że sposób tłumaczenia do Ciebie trafił :)
      Kolejny film zajmie mi troszkę więcej czasu więc proszę o cierpliwość!

  • @AgentGliniarz
    @AgentGliniarz 8 місяців тому

    Ło panie, jaka jakość. Szacun

    • @pawelzny
      @pawelzny  8 місяців тому

      Dzięki bardzo! Mam nadzieję, że kolejne filmy też Ci się spodobają! Tylko trochę będzie trzeba na nie poczekać bo chcę utrzymać jakość :)

  • @DragonSpiral
    @DragonSpiral 8 місяців тому +1

    muszę powiedzieć że bardzo fajny film, bardzo mi się podoba :D

    • @pawelzny
      @pawelzny  8 місяців тому

      Bardzo się cieszę, że trafiłem w Twój gust :) Kolejne filmy będą w tym samym formacie!

    • @DragonSpiral
      @DragonSpiral 8 місяців тому

      @@pawelzny i bardzo fajnie! oby tak dalej :D

  • @bartoszwisniewski3974
    @bartoszwisniewski3974 8 місяців тому

    Gościu, ale dobrze wykonany material. I montaż, udźwiękowienie. Tak trzymaj

    • @pawelzny
      @pawelzny  8 місяців тому

      Dzięki za miłe słowa :)

  • @mati211p
    @mati211p 8 місяців тому

    Jeszcze by podziałały przetwornicy lampy solarnej z jedną diodą, jak są rozładowane można dać dwie szeregowo. Dla takiej przetwornicy 1,6V (tj. 0,8V i 0,8V) będzie jak nowa bateria, wytrzyma do około 0,4-0,5V na szeregu baterii.

    • @pawelzny
      @pawelzny  6 місяців тому

      Ciekawy pomysł. Sprawdzę go następnym razem bo baterie, które użyłem w filmie spuchły przez noc i zaczęły przeciekać.

  • @Andrzej-uy7ik
    @Andrzej-uy7ik 7 місяців тому

    Można zwiększyć ilość baterii lub użyć tanią chińską przetwornice 5v 0,6A, ma niskie zużycie, mam pod ręką taką za 1,5zł i spokojnie śmiga do napięcia 0,6v więc nawet i na jednej baterii AA można postawić minutnik. Ogromna zaleta to właśnie niska autokonsumpcja, przy wejściu 1v i wyjściu 5v pobiera zaledwie 50uA na sucho, przy obciążeniu ok 2,8mA na 5V a na wejściu mając 0,7V z baterii pobiera mi 20,9mA. Wartości takie, bo wziąłem na szybko rozładowaną baterię, podłączyłem z 3 miernikami i przetwornicą a wyście obciążyłem rezystorem 1,8K. Dobrać tylko prostszą przetwornice niż ta na filmie, o małej wydajności prądowej i najlepiej pod 3v na wyjściu (bo na 5v attiny też pewnie więcej sobie pobierze prądu) to zapewne da się uzyskać podobną sprawność. Jak przetwornica obsługuje niskie napięcia wejściowe to zapewne będzie miała małą autokonsumpcję. Dodatkowo można zmniejszyć taktowanie na 400kH i skorzystać z funkcji usypiania i spokojnie poniżej 0,8mA się zejdzie. Jeśli jest czas i chęci to można się bawić w taką optymalizację. Pozdrawiam.

    • @pawelzny
      @pawelzny  6 місяців тому

      Ta przetwornica, którą użyłem ma zakres 0.5V - 5V na wejściu i 3.3V na wyjściu. Jak robiłem testy na sucho to sam attiny85 mrygał diodą aż do 0.6V. Ale po złożeniu wszystkiego do kupy okazało się, że wyświetlacz 7-seg bierze zdecydowanie więcej prądu. Jak się później okazało przetwornica działa prawidłowo i ma niską autokonsumpcję. To wyświetlacz jest problemem.

  • @tomiamozilla9397
    @tomiamozilla9397 8 місяців тому

    Ciekawy odcinek i bardzo dobre wytłumaczenie
    Ja bym baterie podpiął do uziemienia i liczył miernikiem czy faktycznie cała zeszła : )

    • @pawelzny
      @pawelzny  6 місяців тому +1

      Chciałem tak zrobić, ale baterie po rozładowaniu spuchły przez noc i jedna już zaczynała przeciekać. Poniekąd to potwierdza, że rozładowały się do końca.

  • @marcinmasowski5759
    @marcinmasowski5759 7 місяців тому +1

    ..Twój minutnik nie będzie liczył dokładnie, bo używasz delay(1000) nie jest gwarantowane wywołanie co 1000ms (to jest zależne od obciążenia/szybkości procesora) - więcej masz w dokumentacji do arduino - musisz brać millis()

    • @pawelzny
      @pawelzny  6 місяців тому

      Dzięki za zwrócenie na to uwagi! W tym filmie nie potrzebowałem dokładnego odliczania, tylko odliczania w ogóle. W finalnej wersji użyłem millis() jak "normalny człowiek" :)

  • @Grooby-kn8cw
    @Grooby-kn8cw 8 місяців тому +1

    Super!

  • @gogigolda
    @gogigolda 7 місяців тому

    Kiedyś widziałem filmik z jakiegoś crowdfundingu z przetwornicą w formie cieniutkiej nakładki na baterie. Dzięki temu można było wyssać jeszcze trochę energii bez przerabiania urządzenia.

    • @pawelzny
      @pawelzny  6 місяців тому

      Pamiętasz może nazwę tej nakładki?

  • @meryrozklapicha1179
    @meryrozklapicha1179 8 місяців тому

    Są albo były latareczk LED na jednego paluszka AA i AAA w Tedi ( Niemcy) , kupiłem parę sztuk przed laty do rozładowania Aku nimh jak nie miałem jeszcze porządnej ładowarki, też zjeżdżały do 0.8-0.9V , a do dziś mam Radio Panasonica z przed 24 lat które chodzi na jednej baterii do 0.9V i ma wskaźnik stanu bateri.

    • @pawelzny
      @pawelzny  8 місяців тому

      Przez chwilę doprowadziłem baterię do 0.69V ale o ile potencjał był to natężenie nie nadawało się już do niczego. Jak zostawiłem baterie żeby chwilę odpoczęły to wróciły do 1.1V. A potem natychmiast spadały do 0.9 jak tylko coś do nich podłączyłem.
      Czytałem, że armia USA prowadziła badania i udało im się zbudować jakieś układy, które były w stanie działać na tak niskim natężeniu. Ale nie udało mi się znaleźć żadnych dokładnych informacji co to było.
      Tak w ogóle ten wskaźnik baterii w radiu pokazuje stan baterii cały czas czy włącza się dopiero jak bateria jest bliska wyczerpaniu?

    • @meryrozklapicha1179
      @meryrozklapicha1179 8 місяців тому

      @@pawelzny działa cały czas jako krąg z trzema częściami ( trójkątami) , 3 pełne, 2 dobre, 1 trzeba myśleć o nowej baterii a gdy zdycha jest jasne i mruga, wtedy ma 0.8 V i chodzi jeszcze do pół godziny. To jest radio z kaseciakiem ale kaseta nie działa. Jak się weźmie pod uwagę że to produkt grubo ponad dwudziestoletni, to była to jakość której dzisiaj szukać ze świecą, kosztował też miesięczną wypłatę i był ostatnim wyrobem przed erą MP3.

    • @pawelzny
      @pawelzny  8 місяців тому

      Myślałem, żeby dodać diode która włączy się i będzie pulsować na około 2 godziny przed wyczerpaniem baterii. Dzięki za inspirację :)

  • @wendajaroslaw
    @wendajaroslaw 7 місяців тому +1

    Sprawność tej przetwornicy jest jakaś koszmarna, zużywa ponad 17mA na podniesienie napięcia. Coś tu jest nie tak i bardzo możliwe, że winę ponosi elektrolit, który dołożyłeś na wyjściu przetwornicy. Nowoczesne układy przetwornic bardzo nie lubią dużych pojemności na wyjściu i często mają specjalną nóżkę, której stan określa czy na wyjściu jest obciążenie pojemnościowe. Założę się, że jeśli przeprowadzisz ponownie pomiary bez dodanego kondensatora elektrolitycznego na wyjściu to wynik będzie inny i powinien znacznie spaść pobór prądu 😃.

    • @pawelzny
      @pawelzny  6 місяців тому

      Zgodnie z Twoją sugestią zrobiłem nowe pomiary bez kondensatora. Wynik mnie zaskoczył. A jak wyszło, możesz zobaczyć w kolejnym odcinku: ua-cam.com/video/iNRH3iq1sF8/v-deo.html

  • @PLmitusPL
    @PLmitusPL 8 місяців тому

    Może jeszcze więcej baterii i połączyć szeregowo żeby zwiększyć napięcie.

    • @pawelzny
      @pawelzny  8 місяців тому

      Albo połączyć równolegle żeby mieć większa pojemność i dłużej podziałać.

    • @Arczi-GG
      @Arczi-GG 8 місяців тому

      @@pawelzny ale jak połączysz równolegle to baterię rozładują się do takiego samego poziomu jak pojedynczo podłączone, przy szeregowym połączeniu układ pozwoli rozładować ogniwo do niższego napięcia, przynajmniej w teorii...

    • @pawelzny
      @pawelzny  8 місяців тому +2

      @Arczi-GG Mam koszyk na 4 baterie podpięte szeregowo. Wrzuciłem te 2 rozładowane z filmu i 2 świeże, w sumie 5.25V. Sprawdzę czy praktyka pokrywa się z teorią i dam znać .. za jakieś 300 godzin ;)

  • @cezarymanuel9438
    @cezarymanuel9438 8 місяців тому

    0:02 nie - to są baterie ALKALICZNE

    • @pawelzny
      @pawelzny  8 місяців тому

      Poprawiłem w napisach. Dzięki za zwrócenie uwagi.