Serdeczna prośba do moich widzów, czyli widzów kanału "Jak to ogarnąć?". Zerknijcie, proszę, na ankietę. Wypełnienie jej zajmie Wam mniej niż 10 sekund. Z góry serdecznie dziękuję. strawpoll.pl/61053
UWAGA!!! Jeden z widzów zwrócił mi uwagę na błąd. Oczywiście w samolotach stosuje się po dwie świece na jeden cylinder, przecież stąd biorą się dwa iskrowniki. Gdy nagrywałem materiał, uległem sugestii, policzyłem tylko te świece, które są na wierzchu, które widziałem z poziomu aparatu. Sześć cylindrów oznacza 12 świec, zapłon się dubluje dla bezpieczeństwa. Przepraszam za błąd i dziękuję Pawłowi za czujność. A teraz najważniejsze. Dzięki uwadze Pawła mogłem zrobić ten film, w którym dziękuję, przepraszam i wyjaśniam: ua-cam.com/video/pUTeY-41EZc/v-deo.html
0:15 Dlaczego Panu się tak wydaję W Polsce łamana jest konstytucja, wojsko może sobie Pana samolot zarejestrowany w Polsce na jakiś czas zagarnąć w taki sposób że sam Pan będzie musiał go im dostarczyć jeszcze zatankowany, a o odwołania strasznie ciężko Osobiście jeśli już kogoś stać nie polecam rejestrowania helikopterów czy samolotów w totalitarnej polsce
Tak dla porownania ceny z USA, gdzie mam mala cessne 150. Ubezpieczenie pelne i oc i za samolot 600 dolarow na rok, roczna inspekcja $900 minimum ale zawsze wychodzi okolo $2000 z drobnymi naprawami, paliwo lotnicze $4.3 za galon. Inspekcja co 100 godzin obowiazuje tylko samoloty wykorzystywane komercyjnie. Pilot wlasciciel ma prawo do wielu czynnosci serwisowych takich jak wymiana swiec czy oleju itp. Koszty parkowania na dworze (tiedown) to $50 na miesiac. Jezeli dochodzi do napraw to jest ok samemu wykonac naprawe pod nadzorem mechanika lotniczego, ktory na koncu musi sie podpisac pod naprawa. Jak silnikowi skonczy sie resurs to moze latac dalej tak dlugo jak ma odpowiednia kompresje powyze minimum(on condition) Innymi slowy mozna prawo albo pisac pod ludzi albo przeciwko nim.W tej materii w Polsce jest wiele do zrobienia.
Witam. Fantastyczny kanał! Zwłaszcza tematyka lotnicza ale i cała reszta. Wiedza i doświadczenie. Takie kanały to absolutnie białe kruki YT. Cieszę się że natrafiłem na kolejną kopalnię wiedzy. Nadrabiam zaległości i zostaje na resztę. Pozdrawiam. :)
Przez przypadek trafiłem na ten film, i chociaż z lotnictwem mam tyle wspólnego co struś to film super. Świetnie się ogląda i słucha Pana . Pozdrawiam serdecznie.
Część, od lat codziennie rano przy kawie sprawdzam prognozę pogody w kompie, teraz doszło jeszcze obserwowanie Twojego kanału na YT :). Filmy są super ciekawe, ogląda się z prawdziwą przyjemnością. Czekamy na więcej :) Pozdrawiam serdecznie, Czarek.
Ja latam na ultralekkim. Tulak/twin . Za starty i lądowania nie płacę, paliwo leje zwykłe , resus w/g dyr producenta i tak np na silnik mam 4000h (BMW 1150RT ) , reduktor 2500h . Samolot z 2014r po przeplutnieniu i budowie nowych skrzydeł a zakupie na Słowacji to koszt z podróżą 21000zł. I dlatego tylko ultralekki będzie u mnie latać.
To mi się podoba! Dzięki i pozdrawiam. Na wykopie podniósł się raban, że można znacznie taniej, ustosunkuję się do tego w jutrzejszym odcinku, jest już gotowy. Rozmawiam z mechanikami i oni wypowiadają się do kamery. Temat będzie kontynuowany :)
Wyjściem są właśnie konstrukcje ultralekkie, które są tańsze. Skończyłem kurs pilotażu motolotni i zdałem egzamin. Są też kursy na ultralekkie samoloty. One są tańsze w zakupie i eksploatacji. Natomiast ja planuję zakup używanej motolotni. Ze względów finansowych będzie używana.
Przyszłością lotnictwa komercyjnego to ULTRALIGHTY. Wszyscy kupują ultralighty, większość aeroklubów też kupuje takie samoloty ze wzgledu na koszta. Owszem można zrobić PPL A, latać ale po co? Do czego? Jak sie nie chce robić CPL A to bez sensu. Koszta wielkie, no chyba że ma sie kase i chce się ją wydać, to owszem. Ultralighty Polecam kupić od 100 tysięcy złotych w zwyż , ubezpieczenie w granicach tego ile ma sie nalotu na danej kategorii głownie Aero casko w warcie. Zwracam uwage na pilotaż ultralightów - trudniej i wiecej zabawy jest przy lądowaniu i tu sie zaczyna prawdziwa przygoda... Silniki głownie Rotax, nie zawodne przy dbaniu o obsługe. Paliwo zwykłe ze stacji PB 95, 98. W tym kierunku idzie na szczęście lotnictwo komercyjne...
Powinieneś zamienić słowo "komercyjne" na amatorskie. Komercyjnie nadal bardziej się opłaca duży samolot, raczej nie cessna 172, ale może Cessna TTx albo Diamond star DA42.
Super materiał. Bardzo profesjonalnie :) Dodałbym tylko jeszcze, że Ci co chcieliby latać, to zrobienie uprawnień kosztowałoby tyle czy tyle. Wypożyczenie tyle czy tyle. Tak dla porównania. pozdrawiam :)
A ja kiedyś marzyłem żeby mieć własnego odrestaurowanego spitfire'a albo BF-109....... Typowe awionetki w ogóle mi się nie podobają,ale skoro nawet one są takie drogie to co dopiero wspomniane wcześniej maszyny no i jeszcze kwestia skąd je dostać :( Imposibyl
Prosze wiecej o samolotach ultralekkich w następnych odcinkach. Ile one kosztują ? wiadomo że samolot na 4-5 osób to gruba sprawa a jak z ultralekkimi ?
Paliwo tańsze 2,88pln/litr przeglady silnika o większych interwałach, niezawodność wyższa, choć oczywiście spalanie o wiele wyższe, przeglądy i naprawy droższe ale też i charakterystyka lepsza na wysokościach, więc taka najmniejsza turbinka w porównaniu do największych tłokowców nie wypada tak źle. Oczywiście mówimy już o samolotach typu Piper Malibu/Meridian a nie ULach czy małych Cessnach 152 albo ciutkę większych 172. Ciekawostka w USA przerobiono Wilgę 2000 na turbinę PT6 poszukajcie Wilga Draco, jest też Zenith CH701 na jakąś mini turbinę ale tutaj to chyba zasięg jest mikroskopijny.
Mieszkam w małym mieście na śląsku tylko co 10 samochód to rocznik powyżej 2010 suvy sporadycznie. Więc niewielu stać na samolot skoro większość nie stać na nowy samochód ...... Tylko bogacz oszukuje siebie że jest ich wielu .... na całą populacje Polski to malutki niecały procent
To co napisałeś kompletnie nie jest racją i nie ma swojego uzasadnienie w psychologii, w tym do czego człowiek może dojść, jeśli tego bardzo chce. Takie stwierdzenie jest równoznaczne z zaakceptowaniem swgo miejsca na ziemi, z poddaniem się. Piszę to z sympatią, nie z ubolewaniem. Dlaczego to napisałem? Otóż dlatego, żeby powiedzieć Ci, że kolejny odcinek, ten, który ukaże się dziś o północy ("Lima Oscar Tango" - taki jest tytuł), jest dokładnie dla Ciebie, obejrzyj go, ale do samego końca... Pozdrawiam :)
100 tys. złotych za remont silnika?! Z czego ten silnik jest zrobiony? Z diamentów, kłów mamuta, rękopisów Leonarda da Vinci? Wiele kosztów, łącznie z ceną samolotu, jest sztucznie napompowanych. Samoloty typu Cessna to prymityw w porównaniu do współczesnych samochodów. Nie wiem, co tyle kosztuje w samolotach. Cuchnie mi to moją branżą, czyli konserwacją zabytków: jeno błogosławiona ręka jest w stanie w jedynym wskazanym miejscu dokonać przeglądu i naprawy. Bo to wiedza tajemna i wymaga tyle wszystkiego nieokreślonego, że aż strach... A za to wszystko trzeba zapłacić, no bo znikąd się to wszystko nie bierze...
Hej, Jarek! Miło Cię tu powitać! Zawsze bardzo miło wspominam naszą wspólną drogę i zawsze bardzo ceniłem wszelkie Twoje prace informatyczne. BTW rozmyślam nad stroną internetową pod mój kanał, z tym, że mam niezbyt standardowe oczekiwania :). Zaglądaj tu do mnie. Pozdrawiam, Jacek.
Oglądaj kanał, dziś latamy na szybowcach, wkrótce będzie z tego film :). Ogólnie nie jest aż tak źle, warto przynajmniej spróbować i się samemu przekonać.
06:16 "Na szczęście przepisy uległy zmianie..." (odnośnie resursów) - ot, i macie odpowiedź, dlaczego własny samolot to nie rzecz dla Polaka-cwaniaka: gdyby nie przepisy, w ogóle nie wymieniałby części po upływie resursu - żeby "przyoszczędzić". Drogi Autorze: jeśli cokolwiek nawali w samolocie, to ten samolot po prostu spadnie - bo niestety nie każdy potrafi wylądować "awaryjnie" (jak widać po komunikatach po Onetach różnych), zresztą nie można liczyć na to, że będzie gdzie. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że własny samolot to jest rzecz dla człowieka naprawdę bogatego - nawet nie "zamożnego", ale po prostu bogatego - również ze względu na KONIECZNOŚĆ przestrzegania terminów resursów dla własnego dobra, a nie jedynie "ze względu na przepisy" (w domyśle: "gdyby nie te cholerne przepisy, to latałbym dopóki się nie urwie"). Otóż jak się w samochodzie urwie, to samochód można zepchnąć na pobocze, i wezwać pomoc drogową (a i to nie zawsze tak się musi skończyć, np. gdy urwie się coś w układzie hamulcowym). Ale jak urwie się w samolocie, to potem czyta się na stronach Onetu kolejny komunikat: "wypadek 'awionetki', dwie osoby nie żyją". Jakieś 10 lat temu dość głośny był wypadek prywatnego helikoptera, w którym zginął bogaty dealer samochodów z Krakowa. Kupił helikopter, żeby wygodniej wizytować swoje salony, które miał w całej Polsce. (Domyślam się, że) wychodząc z typowo polskiego założenia o "oszczędności" - kupił helikopter JEDNOSILNIKOWY, i - żeby było jeszcze taniej - z zasilaniem GAŹNIKOWYM (zamiast z wtryskiem). Któregoś kwietniowego dnia - czyli dość wcześnie zaczął latać po zimie - trafił (tam "w górze") na strefę zimnego powietrza. Oblodzenie gaźnika, POJEDYŃCZY silnik zaczął się krztusić... i facet spadł, i się zabił. Po prostu. Właściciel ogólnopolskiej sieci dealerskiej, jeszcze przed paru minutami "król życia". Tak kończą się "oszczędności" w przypadku latania. Konkluzja jest prosta: jeżeli nie stać Cię na to wszystko, o czym Autor (słusznie!) mówi w filmiku - na w miarę nowy samolot, na regularną wymianę kosztownych części (a nie jedynie "gdy przepis zmusi"), na hangar, na własne dobrze utrzymane lotnisko, na naprawdę kosztowne przeglądy i remonty itd. - ZAPOMNIJ o własnym samolocie, a raczej wstąp do aeroklubu, i od czasu do czasu wynajmuj maszynę na lotyu. Regularnie serwisowaną i przeglądaną, prawidłowo hangarowaną itd. Bez obaw: tam też wydasz sporo pieniędzy, to nie jest tania rozrywka.
No dobrze, ale wspomniano o ultralekkich. Wchodzą przecież konstrukcje elektryczne, istniejące i latające. Ich twórcy na pewno chcą je wdrożyć, i upowszechnić, aby po prostu zarobić. Co Pan o tym myśli?
Jeżeli mogę zwrócić uwagę na kwestię paliwomierza - to trzeba pamiętać aby był on zgodny z modelem samolotu, niektóre cessny mają long distance zbiorniki paliwa.. pozdrawiam spdeekaa
Wniosek na samolot juz taki trochę lepszy używany 300tys plus drugie 300tys na ewentualne naprawy w przyszłości i ubezpieczenia etc i hangarowanie czyli ponad pol miliona zLotych....kogo stać na to ? nic dziwnego , że w Polsce jest tylko 1000 prywatnych samolotów zresztą nie tylko w Polsce , to jest drogie hobby . A na spół z kims to strach , że ten drugi skatuje Ci maszynę czy coś uszkodzi i wtedy i tak trzeba dać polowe $ na koszty naprawy
Ceny trochę przesadzone... Ultralajta nowego można kupić w granicach 300tys zł. Używany samolot lekki zaczyna się od 80tys zł (kompletny) ;) Poza wpadką z liczbą świec - materiał bardzo fajny ;)
Dzięki. Ten wątek samolotów ultralekkich będzie kontynuowany, co do wpadki to już za dwie godziny wrzucę film ze sprostowaniem. Dzięki za pozytywną ocenę :)
Koszt zakupu samolotu jest oczywiście oderwany od zdrowego rozsądku, a ceny wynikają prawie wyłącznie z faktu, że firmy je produkujące mają monopol, zapewniony ogromną liczbą obwarowań prawnych jakie są wymagane do wprowadzenia samolotu na rynek. Technologicznie małe awionetki nie są aż tak zaawansowane jak się wydaje i aż wstyd, że w Polsce już samolotów nie produkujemy. Wstyd.
Dziękuję, nawet nie wiem co to jest, coś słyszałem, ktoś pewnie wrzucił. Bardzo dziękuję za tę wiadomość. Nadchodzące filmy będą znacznie ciekawsze... Serio, wiem co mówię, bo już są zmontowane, będą się ukazywały codziennie o północy, może ktoś znów mnie tam wrzuci :). Jestem zobowiązany za tę wiadomość, moje statystyki i tak były bardzo rozpędzone, a teraz jeszcze dodatkowo eksplodowały :)
Wolał bym sobie kupić dobry motocykl i pojechać na 2 tygodnie w trasę po świecie, niż płacić tyle kasy za samolot który 45% swojego życia spędzi w hangarze.
6:22 uwaga, uwaga: to w Polsce PRZEPISY biurwy są w stanie zmienić wytrzymałość materiałowa, trwałość bez jakiegokolwiek kiwnięcia palcem mechanika. Nie myśl inżynierska, nie fizyka i chemia procesowa. PRZEPISY ! :-)
Dziś w UE {ale nie tylko: w USA i Ludowej Republice Kanady debilizm i mania certyfikacji też jest posunięta do granic absurdu i też kosztuje, bo "musi", bo o to chodzi, żeby kosztowała} nie trzeba już innowacyjności, wysiłku intelektualnego konstruktorów, nieprzespanych nocy w laboratorium. Wystarczy dostęp do zacisza któregoś z gabinetów TEORETYKÓW z dep. prawnego któregoś z ministerstw lub komisji {to na poziomie UE} a następnie "umiejętne zadbanie" o właściwą konstrukcję przepisu {nakazu lub zakazu} i naprawdę nie trzeba szukać złota. Złoto samo spłynie i to - jak widać - szerokim strumieniem...
W ubieglym tygodniu odbylem swoj pierwszy lot i przez wiekszy czas lotu mialem mozliwosc "pilotowania" kurcze jak to wciaga jaka fajna adrenalinka mega uzaleznia, niestety mega drogi sport....😭😭😭
Serdeczna prośba do moich widzów, czyli widzów kanału "Jak to ogarnąć?". Zerknijcie, proszę, na ankietę. Wypełnienie jej zajmie Wam mniej niż 10 sekund. Z góry serdecznie dziękuję.
strawpoll.pl/61053
UWAGA!!! Jeden z widzów zwrócił mi uwagę na błąd. Oczywiście w samolotach stosuje się po dwie świece na jeden cylinder, przecież stąd biorą się dwa iskrowniki. Gdy nagrywałem materiał, uległem sugestii, policzyłem tylko te świece, które są na wierzchu, które widziałem z poziomu aparatu. Sześć cylindrów oznacza 12 świec, zapłon się dubluje dla bezpieczeństwa. Przepraszam za błąd i dziękuję Pawłowi za czujność. A teraz najważniejsze. Dzięki uwadze Pawła mogłem zrobić ten film, w którym dziękuję, przepraszam i wyjaśniam: ua-cam.com/video/pUTeY-41EZc/v-deo.html
0:15 Dlaczego Panu się tak wydaję W Polsce łamana jest konstytucja, wojsko może sobie Pana samolot zarejestrowany w Polsce na jakiś czas zagarnąć w taki sposób że sam Pan będzie musiał go im dostarczyć jeszcze zatankowany, a o odwołania strasznie ciężko Osobiście jeśli już kogoś stać nie polecam rejestrowania helikopterów czy samolotów w totalitarnej polsce
Samolot 6-cylindrowy ma 12 świec zapłonowych :-) Na filmie nawet widać przewody zapłonowe od drugiego iskrownika :-)
Tak, tak, tu masz rację, dopiero teraz to sobie uświadomiłem :)
Tak dla porownania ceny z USA, gdzie mam mala cessne 150. Ubezpieczenie pelne i oc i za samolot 600 dolarow na rok, roczna inspekcja $900 minimum ale zawsze wychodzi okolo $2000 z drobnymi naprawami, paliwo lotnicze $4.3 za galon. Inspekcja co 100 godzin obowiazuje tylko samoloty wykorzystywane komercyjnie. Pilot wlasciciel ma prawo do wielu czynnosci serwisowych takich jak wymiana swiec czy oleju itp. Koszty parkowania na dworze (tiedown) to $50 na miesiac. Jezeli dochodzi do napraw to jest ok samemu wykonac naprawe pod nadzorem mechanika lotniczego, ktory na koncu musi sie podpisac pod naprawa. Jak silnikowi skonczy sie resurs to moze latac dalej tak dlugo jak ma odpowiednia kompresje powyze minimum(on condition) Innymi slowy mozna prawo albo pisac pod ludzi albo przeciwko nim.W tej materii w Polsce jest wiele do zrobienia.
Dzięki za te szczegółowe informacje, u nas też tak kiedyś będzie, miejmy nadzieję :)
Witam. Fantastyczny kanał! Zwłaszcza tematyka lotnicza ale i cała reszta. Wiedza i doświadczenie. Takie kanały to absolutnie białe kruki YT. Cieszę się że natrafiłem na kolejną kopalnię wiedzy. Nadrabiam zaległości i zostaje na resztę. Pozdrawiam. :)
Dzięki! Zmotywowałeś mnie do jeszcze bardziej wytężonej pracy. Pozdrawiam.
Przez przypadek trafiłem na ten film, i chociaż z lotnictwem mam tyle wspólnego co struś to film super.
Świetnie się ogląda i słucha Pana .
Pozdrawiam serdecznie.
Bardzo dziękuję :)
i ta dlugosc odcinka
747
u mnie pokazuje 746 :/
Ah piękne.
Część, od lat codziennie rano przy kawie sprawdzam prognozę pogody w kompie, teraz doszło jeszcze obserwowanie Twojego kanału na YT :). Filmy są super ciekawe, ogląda się z prawdziwą przyjemnością. Czekamy na więcej :) Pozdrawiam serdecznie, Czarek.
Bardzo dziękuję, to silna motywacja, to co napisałeś. Raz jeszcze dziękuję i pozdrawiam :)
Wpadłem przypadkiem na filmik, jestem pod wrażeniem , jak zwięźle wszystko wyjaśnione, świetny materiał. Pozdrawiam
Wpadaj częściej, dużo tu materiałów, pozdrawiam :)
Ja latam na ultralekkim. Tulak/twin . Za starty i lądowania nie płacę, paliwo leje zwykłe , resus w/g dyr producenta i tak np na silnik mam 4000h (BMW 1150RT ) , reduktor 2500h . Samolot z 2014r po przeplutnieniu i budowie nowych skrzydeł a zakupie na Słowacji to koszt z podróżą 21000zł. I dlatego tylko ultralekki będzie u mnie latać.
Dzięki wielkie, wyręczyłeś mnie tym filmem z kolejnego opisywania kosztow posiadania samolotu, teraz tylko wysyłam Twój link. Pozdrawiam serdecznie
To mi się podoba! Dzięki i pozdrawiam. Na wykopie podniósł się raban, że można znacznie taniej, ustosunkuję się do tego w jutrzejszym odcinku, jest już gotowy. Rozmawiam z mechanikami i oni wypowiadają się do kamery. Temat będzie kontynuowany :)
Właśnie chciałem kupić sobie samolot, ale skutecznie mnie przed tym uchroniłeś. W końcu nie trzeba od razu kupować browaru żeby napić się piwa.
Brawo! Piszę to sobie na plus :)
Znakomity film! Bardzo za niego dziękuję i czekam na kolejne! :)
Polecam ten, który pojawi się dziś o północy, to będzie kontynuacja, o paliwach lotniczych :)
Droga zabawa. A jak wyglądają koszty i utrzymanie helikoptera? Czy można wogóle zrobić lądowisko na swoim podwórku?
Nie wiem, ale spróbuję to rozkminić :)
Śmigłowiec jest dużo bardziej skomplikowaną maszyną niż samolot, więc i ceny są o wiele większe.
Trzeba tylko zgłosić lądowisko, można je zrobić przed domem, a zgłosić wszystko musimy do gminy gdzie mieszkamy :)
No chyba gdy mieszkasz tak z kilometr od sąsiadôw
no i to jest materiał! jeszcze mnie nie stać ale może po 40 wreszcie wszystko siądzie jak trzeba :)
Siądzie jak trzeba, spoko :)
dzieki !!!teraz juz wiem ze nie stac mnie na samolot .....kupie se balon !!!!!!
To nie jest tak, oglądaj kanał, będzie o tym więcej :)
Świetna seria o lotnictwie :) Genialne materiały! Szkoda, że nie kontynuowane :(. Dostałem podpowiedź z YT, zajmuję się modelarstwem :)
Wyjściem są właśnie konstrukcje ultralekkie, które są tańsze. Skończyłem kurs pilotażu motolotni i zdałem egzamin. Są też kursy na ultralekkie samoloty. One są tańsze w zakupie i eksploatacji. Natomiast ja planuję zakup używanej motolotni. Ze względów finansowych będzie używana.
Ważne byś latał :). Trzymam kciuki za dobry wybór :)
Przyszłością lotnictwa komercyjnego to ULTRALIGHTY.
Wszyscy kupują ultralighty, większość aeroklubów też kupuje takie samoloty ze wzgledu na koszta. Owszem można zrobić PPL A, latać ale po co? Do czego? Jak sie nie chce robić CPL A to bez sensu. Koszta wielkie, no chyba że ma sie kase i chce się ją wydać, to owszem.
Ultralighty Polecam kupić od 100 tysięcy złotych w zwyż , ubezpieczenie w granicach tego ile ma sie nalotu na danej kategorii głownie Aero casko w warcie.
Zwracam uwage na pilotaż ultralightów - trudniej i wiecej zabawy jest przy lądowaniu i tu sie zaczyna prawdziwa przygoda...
Silniki głownie Rotax, nie zawodne przy dbaniu o obsługe.
Paliwo zwykłe ze stacji PB 95, 98. W tym kierunku idzie na szczęście lotnictwo komercyjne...
Powinieneś zamienić słowo "komercyjne" na amatorskie. Komercyjnie nadal bardziej się opłaca duży samolot, raczej nie cessna 172, ale może Cessna TTx albo Diamond star DA42.
Bardzo interesujący film, super!
Dlatego jako magazynier sprobóbuje swych sił na lotni. Wstepnie wyliczyłem że 10 tys zł powinno starczyć na uprawnienia, badania, kurs i sprzęt.
To prawda, a glajty są super!
Super materiał. Bardzo profesjonalnie :)
Dodałbym tylko jeszcze, że Ci co chcieliby latać, to zrobienie uprawnień kosztowałoby tyle czy tyle. Wypożyczenie tyle czy tyle. Tak dla porównania.
pozdrawiam :)
Tak zrobię :)
Super :)
mnie nie stac na helke czy samolot, ale wiem tylko, ze uprawnienia kosztuja ok 10 tys zl. A co dalej? Nie wiem :)
Spełnione marzenia nie mają ceny. A ja mam marzenie o powrocie serii lotniczej.
Świetny film, dobra treść
Szacun ,,Młody" i blue sky !
Opiszesz jak wygląda dokładnie sytuacja wobec samolotów ultralekkich?
bardzo dziękuje za ten film nakreślił mi na co mnie stać..... nie kupie tego co bym chciał ale wiem już na co mnie stać
dzieki jak nastepnym razem będę sobie kupował samolot na pewno sie przyda ;)
Właśnie o to chodzi :)
Swietny kanał i ciekawy materiał, nagrywaj dalej.
No jasne, że będę nagrywał, zwłaszcza po takich wpisach, jak ten :)
Hym czli z tego wynika że najlepiej przeprowadzić się do czech i tam wybrać Ultralight😂 Dziękuję za potwierdzenie mojego wcześniejszego reaserchu 😉
Nie, nie jest tak źle, proszę oglądać kanał dalej, już wkrótce więcej informacji :)
A ja kiedyś marzyłem żeby mieć własnego odrestaurowanego spitfire'a albo BF-109....... Typowe awionetki w ogóle mi się nie podobają,ale skoro nawet one są takie drogie to co dopiero wspomniane wcześniej maszyny no i jeszcze kwestia skąd je dostać :( Imposibyl
Widziałem takie maszyny jak latałem w Australii, tam ich stać :)
Może by tak film o ultralightach?
Będzie wkrótce :)
Drogie hobby, ale kto bogatemu zabroni. Życzę nam tego aby coraz więcej Polaków mogło sobie na nie pozwolić. :)
Właśnie tego sobie życzmy :)
Prosze wiecej o samolotach ultralekkich w następnych odcinkach. Ile one kosztują ? wiadomo że samolot na 4-5 osób to gruba sprawa a jak z ultralekkimi ?
Będzie więcej :), wkrótce...
Piekna pasja, piekny sport. Tylko jak zarobic na takie marzenia...
6:10 w tym momencie wysiadam
Spoko, zawsze można wsiąść z powrotem :)
no to ja wyskakuje bez spadochronu :D
Są jeszcze szybowce.
Dla mnie to chyba najlepszy typ samolotu.
Co byłoby lepsze? Samolot czy szybowiec? W sensie wady i zalety jednego i drugiego :)
Szybowce nade wszystko, szybowce są bliżej ciała i bliżej powietrza :)
Jak to ogarnąć? I wydaje mi się, że bardziej ekonomiczne :D
Z czystej ciekawości? Istnieje możliwość stracenia kontroli nad szybowcem? Zdarzały się takie wypadki?
To teraz proszę sobie wyobrazić jakie są koszty przy odrzutowcach a co dopiero jakiś Airbus :D
Słuszna uwaga!
Paliwo tańsze 2,88pln/litr przeglady silnika o większych interwałach, niezawodność wyższa, choć oczywiście spalanie o wiele wyższe, przeglądy i naprawy droższe ale też i charakterystyka lepsza na wysokościach, więc taka najmniejsza turbinka w porównaniu do największych tłokowców nie wypada tak źle. Oczywiście mówimy już o samolotach typu Piper Malibu/Meridian a nie ULach czy małych Cessnach 152 albo ciutkę większych 172.
Ciekawostka w USA przerobiono Wilgę 2000 na turbinę PT6 poszukajcie Wilga Draco, jest też Zenith CH701 na jakąś mini turbinę ale tutaj to chyba zasięg jest mikroskopijny.
Mieszkam w małym mieście na śląsku tylko co 10 samochód to rocznik powyżej 2010 suvy sporadycznie. Więc niewielu stać na samolot skoro większość nie stać na nowy samochód ...... Tylko bogacz oszukuje siebie że jest ich wielu .... na całą populacje Polski to malutki niecały procent
To co napisałeś kompletnie nie jest racją i nie ma swojego uzasadnienie w psychologii, w tym do czego człowiek może dojść, jeśli tego bardzo chce. Takie stwierdzenie jest równoznaczne z zaakceptowaniem swgo miejsca na ziemi, z poddaniem się. Piszę to z sympatią, nie z ubolewaniem. Dlaczego to napisałem? Otóż dlatego, żeby powiedzieć Ci, że kolejny odcinek, ten, który ukaże się dziś o północy ("Lima Oscar Tango" - taki jest tytuł), jest dokładnie dla Ciebie, obejrzyj go, ale do samego końca... Pozdrawiam :)
Bardzo fajny odcinek! Proponuje podobny tyle ze o helikopterach! Pozdrawiam
Będą podobne :)
100 tys. złotych za remont silnika?! Z czego ten silnik jest zrobiony? Z diamentów, kłów mamuta, rękopisów Leonarda da Vinci? Wiele kosztów, łącznie z ceną samolotu, jest sztucznie napompowanych. Samoloty typu Cessna to prymityw w porównaniu do współczesnych samochodów. Nie wiem, co tyle kosztuje w samolotach. Cuchnie mi to moją branżą, czyli konserwacją zabytków: jeno błogosławiona ręka jest w stanie w jedynym wskazanym miejscu dokonać przeglądu i naprawy. Bo to wiedza tajemna i wymaga tyle wszystkiego nieokreślonego, że aż strach... A za to wszystko trzeba zapłacić, no bo znikąd się to wszystko nie bierze...
C172 na Garminie 1000 trudno nazwać prymitywnym ;)
Ciekawy film Jacku, wpadłem na niego na wykopie, dobra robota :)
Hej, Jarek! Miło Cię tu powitać! Zawsze bardzo miło wspominam naszą wspólną drogę i zawsze bardzo ceniłem wszelkie Twoje prace informatyczne. BTW rozmyślam nad stroną internetową pod mój kanał, z tym, że mam niezbyt standardowe oczekiwania :). Zaglądaj tu do mnie. Pozdrawiam, Jacek.
Dziękuję za miłe słowa, jak pewnie wiesz, wszystko da się zrobić :)
A wiesz może jak jest z szybowcami, trzeba wogóle coś płacić oprócz hangaru i użytkowania lotniska?
Oglądaj kanał, dziś latamy na szybowcach, wkrótce będzie z tego film :). Ogólnie nie jest aż tak źle, warto przynajmniej spróbować i się samemu przekonać.
Super Film!❤❤❤
czy ten film miał zniechęcić do latania???
El SmaKOsz nie zniechęca do latania
W stanach,Australii czy w Kanadzie byle rolnik porusza sie na codzien samolotami a u nas zeby szrota utrzymac trzeba byc oligarchą :D:D:D:D:D
Słuszna uwaga :)
06:16 "Na szczęście przepisy uległy zmianie..." (odnośnie resursów) - ot, i macie odpowiedź, dlaczego własny samolot to nie rzecz dla Polaka-cwaniaka: gdyby nie przepisy, w ogóle nie wymieniałby części po upływie resursu - żeby "przyoszczędzić".
Drogi Autorze: jeśli cokolwiek nawali w samolocie, to ten samolot po prostu spadnie - bo niestety nie każdy potrafi wylądować "awaryjnie" (jak widać po komunikatach po Onetach różnych), zresztą nie można liczyć na to, że będzie gdzie. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że własny samolot to jest rzecz dla człowieka naprawdę bogatego - nawet nie "zamożnego", ale po prostu bogatego - również ze względu na KONIECZNOŚĆ przestrzegania terminów resursów dla własnego dobra, a nie jedynie "ze względu na przepisy" (w domyśle: "gdyby nie te cholerne przepisy, to latałbym dopóki się nie urwie"). Otóż jak się w samochodzie urwie, to samochód można zepchnąć na pobocze, i wezwać pomoc drogową (a i to nie zawsze tak się musi skończyć, np. gdy urwie się coś w układzie hamulcowym). Ale jak urwie się w samolocie, to potem czyta się na stronach Onetu kolejny komunikat: "wypadek 'awionetki', dwie osoby nie żyją".
Jakieś 10 lat temu dość głośny był wypadek prywatnego helikoptera, w którym zginął bogaty dealer samochodów z Krakowa. Kupił helikopter, żeby wygodniej wizytować swoje salony, które miał w całej Polsce. (Domyślam się, że) wychodząc z typowo polskiego założenia o "oszczędności" - kupił helikopter JEDNOSILNIKOWY, i - żeby było jeszcze taniej - z zasilaniem GAŹNIKOWYM (zamiast z wtryskiem). Któregoś kwietniowego dnia - czyli dość wcześnie zaczął latać po zimie - trafił (tam "w górze") na strefę zimnego powietrza. Oblodzenie gaźnika, POJEDYŃCZY silnik zaczął się krztusić... i facet spadł, i się zabił. Po prostu. Właściciel ogólnopolskiej sieci dealerskiej, jeszcze przed paru minutami "król życia". Tak kończą się "oszczędności" w przypadku latania.
Konkluzja jest prosta: jeżeli nie stać Cię na to wszystko, o czym Autor (słusznie!) mówi w filmiku - na w miarę nowy samolot, na regularną wymianę kosztownych części (a nie jedynie "gdy przepis zmusi"), na hangar, na własne dobrze utrzymane lotnisko, na naprawdę kosztowne przeglądy i remonty itd. - ZAPOMNIJ o własnym samolocie, a raczej wstąp do aeroklubu, i od czasu do czasu wynajmuj maszynę na lotyu. Regularnie serwisowaną i przeglądaną, prawidłowo hangarowaną itd. Bez obaw: tam też wydasz sporo pieniędzy, to nie jest tania rozrywka.
Dobrze napisane, więcej takich uwag :)
Spodziewałem się znacznie wyższych kosztów bo np taki nowy tramwaj kosztuje 4 mln zł a tu samoloty w podobnej cenie
Wolę samolot niż tramwaj :)
No dobrze, ale wspomniano o ultralekkich. Wchodzą przecież konstrukcje elektryczne, istniejące i latające. Ich twórcy na pewno chcą je wdrożyć, i upowszechnić, aby po prostu zarobić. Co Pan o tym myśli?
Będę to powoli rozkminiał, dzięki za sugestie, myślę, że każdy postęp jest idealny :)
HEHE dobre zanim kupisz sobie samolot.. Nie stac mnie ale mozna posluchac.
Może właśnie z tego kanału dowiesz się jak to zmienić, wkrótce :)
Jeżeli mogę zwrócić uwagę na kwestię paliwomierza - to trzeba pamiętać aby był on zgodny z modelem samolotu, niektóre cessny mają long distance zbiorniki paliwa.. pozdrawiam spdeekaa
Dzięki za zwrócenie uwagi na ważną kwestię :)
mozna samemu zobczyc ze ziemia jest plaska
Dobre!
Mało. A odrzutowy ile kosztuje?
A co z samolotami z silnikami elektrycznymi i fotogniwami
Nie wiem... Zorientuję się :)
Wniosek na samolot juz taki trochę lepszy używany 300tys plus drugie 300tys na ewentualne naprawy w przyszłości i ubezpieczenia etc i hangarowanie czyli ponad pol miliona zLotych....kogo stać na to ? nic dziwnego , że w Polsce jest tylko 1000 prywatnych samolotów zresztą nie tylko w Polsce , to jest drogie hobby . A na spół z kims to strach , że ten drugi skatuje Ci maszynę czy coś uszkodzi i wtedy i tak trzeba dać polowe $ na koszty naprawy
Trzeba zmienić nastawieni, uwierz, że to działa...
1000 godzin = 4 lata przy normalnym użytkowaniu ? Ktos dużżżżo lata :)
Można kupić sobie f 16? Nie do latania tylko jako ekspozycja
jak nazywają się te samoloty ?
W lotnictwie zasada jest prosta:
Jeśli pytasz o cenę - to znaczy, że Cię nie stać.
Genialna odpowiedź! Wykorzystam to w filmie, jeśli jest zgoda :)
Nie prawda. Tak chore ceny, są tylko w Polsce. Ale nie ma obowiązku kupowania i rejestrowania tego w PL
Az mi sie nogi ugiely... a ludzie narzekaja z cenami samochodow:( kazda przyjemnosc kosztuje:)
Ale to pobudza do zarabianie pieniędzy :)
3:00 można przytaszczyć swoje paliwo?
Hm... Chyba tak... przecież nikt Ci nie zabroni wlać paliwo do swojego samolotu z kanistra :(
Artur Zagaj pod warunkiem ze to paliwo odpowiadające wymaganiom silnika.
Już pewnie Polacy pracują nad instalacją LPG do samolotów :D
Polak potrafi :)))
Można se mieć samolot w stodole?
Można :)
Ceny trochę przesadzone... Ultralajta nowego można kupić w granicach 300tys zł. Używany samolot lekki zaczyna się od 80tys zł (kompletny) ;) Poza wpadką z liczbą świec - materiał bardzo fajny ;)
Dzięki. Ten wątek samolotów ultralekkich będzie kontynuowany, co do wpadki to już za dwie godziny wrzucę film ze sprostowaniem. Dzięki za pozytywną ocenę :)
Koszt zakupu samolotu jest oczywiście oderwany od zdrowego rozsądku, a ceny wynikają prawie wyłącznie z faktu, że firmy je produkujące mają monopol, zapewniony ogromną liczbą obwarowań prawnych jakie są wymagane do wprowadzenia samolotu na rynek. Technologicznie małe awionetki nie są aż tak zaawansowane jak się wydaje i aż wstyd, że w Polsce już samolotów nie produkujemy. Wstyd.
Tu się zgadzam, ale kraj się rozwija, więc i do tego dojdziemy :)
A myslalem ze zabawa z motocyklami jest droga 😁😂
Dobrze powiedziane :)
Ciekawy materiał, zostawiam suba i łapke w górę, później obejrzę resztę filmów na kanale. Pozdrawiam
Dzięki i zapraszam, szczególnie polecam ten, który ukaże się dziś o północy :)
Latałbym, może to będzie mój kolejny cel w życiu ? :)
Zamień cel na marzenie i wszystko zagra :)
A jak z odrzutowcami prywatnymi :o
Samolot, jak samolot, tyle, że droższy :). Kto ma kasę, tego stać :)
A jak to wygląda w przypadku wiatrakowców?
Nie mam bladego pojęcia, jednak to dość rzadki sposób latania...
Jeśli Cię interesuje temat wiatrakowców polecam www.wiatrakowiec-xenon.pl oraz www.celieraviaton.pl
Mnie zastanawia jak to jest z prywatnymi odrzutowcami.
Dobry temat, spróbuję na to pytanie odpowiedzieć :)
Tylko pytanie kogo na to stac? napewno nie robotnika.
Należy odwrócić pytanie. Co zrobić, by było stać :)
No wlasnie co?
Niestety tak jak w każdej dziedzinie życia wszystko co piękne musi kosztować począwszy od kobiety na samolocie kończąc .... Fajny materiał 😁
Dzięki, z moich obserwacji kobiety są droższe, miałem dwie żony i mam dwie córki (syna też, no ale to facet).
Dawaj wiecej o lotnictwir
Słyszałem, że paliwo lotnicze jest zwolnione z akcyzy. Czy to prawda?
Nie jestem tego pewien, dopytam :)
Super odcinek...ale troszke te koszty Warszawskie
Tak, to prawda, AW jest dość drogi :(
OC 2tys.? Tyle co za starego Opla. Trzeba przyznać, bardzo rozsądna oferta ubezpieczalni :D
Znalazł się Pan na JoeMonster! Gratuluję, film z pewnością dojdzie do większej grupy odbiorców!
Dziękuję, nawet nie wiem co to jest, coś słyszałem, ktoś pewnie wrzucił. Bardzo dziękuję za tę wiadomość. Nadchodzące filmy będą znacznie ciekawsze... Serio, wiem co mówię, bo już są zmontowane, będą się ukazywały codziennie o północy, może ktoś znów mnie tam wrzuci :). Jestem zobowiązany za tę wiadomość, moje statystyki i tak były bardzo rozpędzone, a teraz jeszcze dodatkowo eksplodowały :)
Czemu mam ten film na głównej? :D
Powiedz więcej, bo nie wiem o co chodzi? A jest na głównej? To chyba dobrze, nie wiedziałem :)
Ja, przypadkowy widz nie za bardzo zainteresowany samolotami miałem pokazany ten film na stronie głównej :D
Tzn, że zwiększają się Pana zasięgi ;) to bardzo dobrze
Dzięki, tutaj mówimy sobie po imieniu, mam na imię Jacek. To dobra nowina :)
Wolał bym sobie kupić dobry motocykl i pojechać na 2 tygodnie w trasę po świecie, niż płacić tyle kasy za samolot który 45% swojego życia spędzi w hangarze.
Moment, wróćmy do tej rozmowy za trzy odcinki, wkrótce się wiele wyjąśni :)
Bardzo ciekawe!
świetny film
A Jak wyglada koszt do uprawnien na latanie , jak długo się go robi , jak wyglada egzamin , etc ??
Trzeba mieć ze dwadzieścia tysi i zajmie to od 3-6 miesięcy :)
fajnie pan opowiada pozdrówka
Dzięki, staram się :)
Olej do takiego silnika jaki koszt.
Dowiem się :)
6:22 uwaga, uwaga: to w Polsce PRZEPISY biurwy są w stanie zmienić wytrzymałość materiałowa, trwałość bez jakiegokolwiek kiwnięcia palcem mechanika. Nie myśl inżynierska, nie fizyka i chemia procesowa. PRZEPISY ! :-)
Niestety...
Dziś w UE {ale nie tylko: w USA i Ludowej Republice Kanady debilizm i mania certyfikacji też jest posunięta do granic absurdu i też kosztuje, bo "musi", bo o to chodzi, żeby kosztowała} nie trzeba już innowacyjności, wysiłku intelektualnego konstruktorów, nieprzespanych nocy w laboratorium. Wystarczy dostęp do zacisza któregoś z gabinetów TEORETYKÓW z dep. prawnego któregoś z ministerstw lub komisji {to na poziomie UE} a następnie "umiejętne zadbanie" o właściwą konstrukcję przepisu {nakazu lub zakazu} i naprawdę nie trzeba szukać złota. Złoto samo spłynie i to - jak widać - szerokim strumieniem...
zostaje przy flight simulator
Nie łam się, pokombinuj i dalej tu oglądaj, będę mówił jak to osiągnąć :)
Wolałbym kupić lambo
Mnie takie coś nie interesuje jak nie mogę sam naprawiać ! !
Ciekawe podejście, oczywiście fajne, szanuję je :)
W Dęblińskim Aeroklubie widziałem, że Avgas 100LL kosztuje około 6zł a nie 10 .. wtf ?
Będę to wyjaśniał w kolejnym odcinku, czyli już o północy :)
to już wiem, że mnie nie stać
Może się okazać inaczej, wkrótce będę o tym mówił, głowa do góry, nikt nie urodził się Krezusem :)
Kompletnie zwariowane ceny. Dzięki za sprowadzenie na ziemię;)
Nie jest tak źle,oglądaj kolejne filmy, tam będzie więcej informacji :)
Porzuciłem nadzieję. Nawet dla osoby, która zarabia trochę lepiej niż pensja z Lidla to już wyzwanie;) Trzeba mieć kasę, kochać to i posiadać czas.
Ale filmy będę oglądać.
Jakie 10 zł na dystrybutorze 6,20 :)
Mechanicy powiedzieli 10, więc 10 ;)
to znaczy że w rachubę wchodzi jeszcze szara strefa :)
Dobre! Sprawdzę to już wkrótce, często tam bywam :)
Plus akcyza. Nie ma jej na dystrybutorze, bo latanie aeroklubowe i sluzbowe jest z niej zwolnione. Prywaciarz musi zaplacic.
OC za 2 tysiące? Kolega za silnik 1.3 ma tyle
Dane wziąłem z Internetu, może kłamał? Pozdr. :)
Jak to ogarnąć? Chodziło mi o samochód, nie wiem czy sprecyzowałem to dość jasno. W dodatku kolega ma prawo jazdy od roku, więc stąd taka cena.
W ubieglym tygodniu odbylem swoj pierwszy lot i przez wiekszy czas lotu mialem mozliwosc "pilotowania" kurcze jak to wciaga jaka fajna adrenalinka mega uzaleznia, niestety mega drogi sport....😭😭😭
I o to chodzi :D
Mnie nawet nie stać na samochód...
Taniej wyjdzie kupno MFS 2020
Jak zwykle w Polsce - zamiast namawiać i szukać sposobu to będziemy mówić jak źle i demotywować kosztami i samą narracją.
Paliwo lotnicze 10 zyla ,od kiedy?
Ta informacja pochodzi od mechaników, którzy tankują to paliwo.