Serdeczna prośba do moich widzów, czyli widzów kanału "Jak to ogarnąć?". Zerknijcie, proszę, na ankietę. Wypełnienie jej zajmie Wam mniej niż 10 sekund. Z góry serdecznie dziękuję. strawpoll.pl/61053
Sposób Pana narracji, dykcja oraz szacunek do rozmówcy i widza powoduje że mimo iż nie mam zielonego pojęcia o awionice to oglądam te odcinki z niebywałą ciekawością. Trafiłem tutaj totalnie przypadkiem i Pana pasja tak mi się udzieliła, że aż nie widzę jak ucieka mi czas przy tych seansach. Pozdrawiam, wspaniała robota. Uwielbiam ludzi z iskrą!
Wyrazy szacunku dla Pana prowadzącego, piękny język polski, inteligencja w prowadzeniu rozmów. Następnym razem widzę Pana w cyklicznym programie telewizyjnym.
Ja uprawiałem skoki spadochronowe jeszcze jak było LOK (ponad 500skoków) latałem na szybowcach 200/h były motolotnie 150h i dałem sobie spokój nie ma co się oszukiwać sport lotniczy na przeciętną kieszeń jak nie zarabiasz między 8-10 tyś minimum PLN to nie ma sensu bo zrobisz kurs ok ale co dalej ??? wiem z doświadczenia nie ma co się oszukiwać ULM niby tak ale jak policzysz koszta to i tak musisz zarabiać przynajmniej 8 tyś w Polsce średnia krajowa to 2500zł i nie ma co się K.......oszukiwać Fajny kanał ale lepiej promować alternatywne latanie na każdą kieszeń (np motoparalotniarstwo) sam mam trzy napędy motoparalotnie zbudowane własnymi rękami na silniku hondy od sań motorowych (skuter śnieżny) to to samo co rotax dla mniej obeznanych wylatane 800h tanio i bezpiecznie i ten sposób powinno się promować latanie . Trajka motoparalotniowa nie musi kosztować 20tys i więcej bo to żerowanie na ludzkiej naiwności!!! znam osoby co wydały ostatnie pieniądze u renomowanych producentów takich cudnych latających maszyn teraz płaczą. Może następnym razem coś o tanim lataniu a da się w Polsce .Pozdrawiam
Zgadzam się ale optymistycznie rzecz ujmując to i tak bardzo dobre czasy dla naszego kraju i oby nasze zarobki wystrzeliły w górę jak Dreamliner na pusto :-)
Rozmowa także o kosztach ;-) Hangarowanie - "ceny są wysokie", Przeglądy -"nie są to potężne koszty" .... ale się dowiedziałem.... fju fju. ;-) . Konkrety Panowie!
Jozef milo ze opowiedziales widzom jak to wyglada z profesionalnego twojego punktu widzenia moze troche zestresowany ale nie oto chodzi widzom napewno... ty nie masz wygladac jak tv star ... ty masz widzom powiedziedz jak to wszystko wyglada z punktu bezpieczenstwa bo tam w powietrzu niema miejsca na bledy....!a koszty lotnictwa jest dla ludzi ktorzy sobie moga na to pozwolic to nie samochod ktory sobie jezdzi a nie lata w powietrzu.... tam w gorze niema miejsca na zastanawienie sie tam jest serio gra...tylko dla ludzi z pasja...a ze kochasz to...to czujesz sie tam jak ptak i jestes wolny. Milo ten program zobaczyc nawet z powodu czysto profesjonanego.Profesjonalizm to cos co utrzymuje cie tam w powietrzu.GRAWITACJA ZIEMI JEST Z NAMI ODKAD PO NIEJ STAPAMY... Takze fly fly fly niech ci bog doda skrzydel jak IKARUSOWI .... Bo taki byl zamysl...... Dziekuje za WYWIAD ....topgun
Nigdy nie latałem, ale rozpoznawałem temat. Ciekawa jednostka do zakupu to też australijski pomysł marki Jabiru. Nowy statek powietrzny z mocniejszym silnikiem to koszt chyba 250k PLN ze złożeniem w Polsce. Firma ma swojego reprezentanta.
Nawet nie wiesz jak mi pomogłeś :) szukałem takich informacji dlugi czas w internecie i nie znalazlem nic konkretnego a tu bam jeden film i wszystko jasne. Dzieki :)
Mój stary samolot... pan mowi nieprawdę. Minimum palił 16. Do tego jestem pełny podziwu że Pan nauczył się nim latac :) bo to co pokazał na początku nie napawało optymizmem.
Zapraszamy na lotnisko Zator niedaleko Krakowa znajduje się tutaj firma, która zajmuje się sprzedażą oraz serwisem samolotów ultralekkich firmy Aeroprakt a22 oraz a32
Poprzednicy strasznie narzekają na zarobki względem cen tego typu sprzętu , powiem wam że w UK wcale nie jest jakoś znacząco łatwiej . Więc zapomnijcie o dostępności takiego sprzetu dla przeciętnego Polaka z zarobkami rzędu 15k/miesiąc. Podziękowania dla pana Józefa
Hangarowanie zależy od masy samolotu, np. dla UL to np w Lubiniu 40 zł za dobę, więc rocznie się robi 14 koła. Serwis jak latasz te 200h rocznie to ok 8000 zł - więc możesz śmiało liczyć z paliwem że używanie samolotu to impreza za 30k rocznie
film świetny jak zawsze, mam natomiast jedną uwagę jeśli chodzi o komfort oglądania. Specjalistą od filmów i YT nie jestem ale wiem że są opcje w programach do edycji filmu (może nawet podczas "ładowania" go do serwisu) umożliwiające wypłaszczenie poziomu głośności. Chodzi mi o różnice poziomu dźwięku w nagraniu. Raz gdy jest się bliżej mikrofonu głośność jest większa a im jest się od niego dalej jest mniejsza. Zabieg z "wypłaszczeniem" pozwoliłbym oderwać się od regulacji głośności żeby nie stracić słuchu w jednym momencie a za chwilę usłyszeć inny fragment materiału.
Dzięki za zwrócenie uwagi, pracuję nad tym, powoli do tego dojdę, teraz mam po prostu inne priorytety, chodzi o zapewnienie ciągłej produkcji (raz dziennie). Będę się poprawiał, sorry za niedogodności :)
sprawdzalem koszt szkolenia w sumie 16 tysi. + 4 tysie za szkiolenie uprawniajace do korzystania z lotnisk komercynjnych obslugujacych ruch pasazerski. poza kwestiami eko to roznicy nie ma. przy czym rotaxy sa montowane nie tylko w ultra lekkich. wiec chyba jedyna rzecz ktora mnie przekonuje to mozliwosc startwowania z prywatnych posesji i brak obowiazkow zglaszani tego.
Jeden człowiek przynajmniej nagrywa normalną kamerą która pokazuje obraz w rzeczywistym normalnym kształcie. Nie rozumiem tych ludzi którzy uwielbiają wszystko zniekształcone, krzywe co nie wspomnę jak wyglądają drogi z wysokości 100 m. Komu tak bardzo zależy aby kodować ludziom że wszystko jest krzywe. Tak prymitywne kamerki to nie warte leżeć na śmietniku. Przecież małe dzieci gdy dorosną to będą gotowi kogoś pobić jak ktoś powie że z kilometra wszystko na ziemi jest proste. Przepraszam jeśli kogoś uraziłem bo nie oto tu chodzi. Zwracam tylko uwagę aby się zastanowić co lepiej wybrać. Pozdrawiam z szacunkiem wszystkich nawet tych którzy mają inne zdanie.
Nie interesuje się samolotami ,trafiłem tutaj przypadkiem ale zostanę na dłużej ,po obejrzeniu Pana materiałów widać że nie potrzeba super wstępów ,efektów itd. aby te filmy uzależniały … Pozdrawiam
jaka kamera nagrywane? pozdrawiam, bardzo fajny material, ostatnio ogladalem i zajaralem sie ultralekkimi, powoli marzy mi sie zdobyc sie na polatanie, mimo leku wysokosci w sumie. Bardzo przydatny i ciekawy material z 1 reki, dziekuje :)
le niech Pan pozwoli swobodnie wypowiedzieć się swojemu rozmówcy bez ciągłego zagłuszania swoimi wtrąceniami typu aha, tak, jasne, muhu, rozumiem, tak jest itp. A poza tym często kończy Pan kwestię za rozmówcę i nie zawsze trafnie. To rozprasza i denerwuje. Pozdrawiam.
Wszystko już zostało napisane w komentarzach, znowu super ciekawy temat i odcinek. Pozdrówka serdeczne :) P.s. Jacku, Ty śpisz kiedykolwiek czy cały czas edycja ?
Ultralighty są o wiele tańsze w utrzymaniu od zwykłych samolotów takich jak np. Cessna. Nie trzeba robić serwisów co 50h które kosztują nie mało. Jedynie jak w tym przypadku mały przegląd silnika. Nie trzeba też rejestrować ultralekkich w serwisie Camo (koszt też nie mały). Operacje startów i lądowan są tansze. Ubezpieczenie nie kosztuje tyle co za Cessne. Koszty paliwa znacznie niższe. W Polsce ultralighty nie są traktowane jako pełnoprawne samoloty wiec i wymagania co do nich są mniejsze, a co za tym idzie koszty też są mniejsze.
Kurteczka, czytam te komentarze i czytam i tak się zastanawiam, skąd ta nasz "pociąg" do kupowania w celu posiadania...? Czy w znakomitej ilości przypadków nie lepiej jest {i w ogólnym rozrachunku taniej} najzwyklej samolot WYPOŻYCZYĆ ? Kiedyś widziałem film o Czechu dolatującym swoim UL, i to dzień w dzień jeśli tylko warunki pozwalają, do pracy - to ma sens. A jeśli chodzi o emocje {chcę mieć i kropka}, to oczywiście nie ma co rozważać :-)
Jak to jest z resursami? Jakie są koszty przeglądów co 50h? To są kluczowe sprawy, na które nie padły odpowiedzi tylko ogóle stwierdzenie a priori ze strony prowadzącego "... no to czyli wszystko podobnie jak w normalnych samolotach". Naprawdę? Utrzymanie roczne Cesny to kilkadziesiąt tys. PLN. ULL kosztuje tyle samo??? Poza tym gadające głowy przez 70% czasu = film bez pomysłu. Sugeruję na przyszłość zrobić jakiś scenariusz, a nie tylko włączyć kamerę na własną facjatę. Temat fajny, pomysł ogólnie fajny, rozmówca też merytorycznie OK, ale całość sklecona na słabą trójkę, brak dociągnięcia kluczowych tematów...
Jak to ogarnąć? Nie szkodzi. Ważne że propagujesz zdrowy styl życia i podejście do życia. Sam widzisz że Suby lecą lawinowo więc tylko się cieszyć z oglądania:-) Pozdrawiam i THX.
Film fajny ale nie wszystko powiedziane i trochę też nie do końca ten drugi Pan opowiada ceny tych samolotów. Bo dobry ultra light kosztuje 180 tys dolarów nowy do złożenia przez siebie ten kit, złożony trochę więcej, jak kogoś jeszcze fantazja nie opuszcza to można dokupić duże koła do lądowania bądź gdzie albo dokupić płozy wodne za jedyne 60 tys dolarów i cieszyć się wodowaniem np na rzece ...
Warto dodać że większą ilość paliwa zabrana na pokład wcale nie świadczy o dłuższym locie. Czym większa waga startowa tym właściwie mniejszy zasięg bo większe spalanie spowodowane wagą własną
Piszesz oczywiste bzdury. Wzrost oporów spowodowany większą masą paliwa nie jest tak duży, aby to spowodowało mniejszy zasięg. W samolotach ultralekkich zasieg rzędu 600 km (4 godz. lotu) jest wystarczający, a to zapewnia ok. 50-60 l paliwa czyli ok.36-42 kg. Zapewniam cię, że zwiększenie ilości paliwa do 100 l nie spowoduje zmniejszenia się zasięgu poniżej 600 km, a zasieg będzie dobrze ponad 1000 km. Tylko, że zwykle nikt tak długo nie lata, najczęściej 2-3 godz. to wystarczający czas, aby przelecieć przez pół Polski. Można wylądować, rozprostować kości, oddać mocz, poznać nowych ludzi, zatankować paliwo. I można dalej lecieć. Lot w małym samolocie ponad 3 godz. w letni, termiczny dzień staje się uciążliwy. Dlatego tylko laicy zadają pytania typu jaki ma zasieg i jak wysoko może lecieć dany samolot ultralekki. Zwykle teoretyczny zasięg jest większy od potrzeb, a pułap to w ogóle jest znacznie większy od wysokości, na których się lata (zwykle 300-1000 m). Trzeba sobie zdawać sprawę, że samoloty ultralekkie (zresztą jak każe inne), mają ograniczenia masowe np. masa startowa 472,5 kg. Nie polecimy w dwie osoby i z pełnymi zbiornikami paliwa. Producenci np. podają w danych zbiorniki na (zwykle) 70-100 l paliwa, ale to można wykorzystać tylko w jedną osobę, aby być zgodnie z prawem i zdrowym rozsądkiem.
Są. Silnik ma resurs 2000 godzin lub 15 lat. Po upływie tego czasu można zamontować drugi silnik I latać dalej. Oczywiście trzeba wykonywać wszystkie obsługi płatowca jak I silnika
Pytanko: ten samolot nie ma sztucznego horyzontu i chyłomierza?? Zwłaszcza to pierwsze wydaje mi się dość istotne... Obrotów silnika też nie ma?? Patrzyłam za kilkoma ultralekkimi do sprzedania na necie i to mnie właśnie też uderzyło... Czy ultralighty tego nie mają, czy o co chodzi? Z góry dzięki.
Sztuczny horyzont jest potrzebny do lotów bez widoczności (IFR), a to już wyższa szkoła jazdy (w zasadzie lotu). Samoloty ultralekkie nie są dopuszczone do tego typu lotów, więc im sztuczny horyzont nie jest potrzebny. Niektóre mają, ale nie jest to wymagane.
Faktycznie, masz rację z tym IFRem, jednak jestem tak przyzwyczajona do tego, że on po prostu jest, nawet w małych Cesnach które latają tylko na VFR, że jak go nie widzę wśród innych zegarów, to wygląda to jak kot bez ogona...
Brakuje się sześciopaku? Bywają ulmy tak wyposażone, te z wyższej półki mają glass-kokpity (czyli wyświetlacze na ekranach zamiast klasycznych przyrządów), autopiloty i praktycznie mają wyposażenie prawie do IFR, ale ponieważ nie są certyfikowane, nie są do niego dopuszczone. Szukasz jakiegoś samolotu do kupienia? Akurat samolot pana Józefa ma ubogie wyposażenie, ale ja osobiście uważam, że ULM taki powinien być.
Do silników lotniczych stosuje się np. aeroshell a różnica cenowa polega na kosztach zrobienia uprawnień. W Czechach ULL(a) obecnie na gotowo to około 10000 zł
OK, a mógłbyś wrzucić tu timing momentów, w których uważasz, że przerywałem rozmówcy? Byłoby mi łatwiej przemyśleć strategię prowadzenia rozmowy w przyszłości, dzięki za uwagę.
@@qwert48 Mhym... instrukcja, urzyj argumentów a nie świstkami się zasłaniasz. Co konkretnie jest niebezpiecznego wymień poszczególne punkty, lecz nie takie z tyłka "bo tobie się wydaje", lecz konkrety który element instalacji LPG i dla czego. Napisali bo musieli aby zrzucić z siebie odpowiedzialność. Na ulotkach z lekami też masz przeróżne ostrzeżenia a po mimo wszystko bierzesz leki. Myśl człowieku. Wszystko da się zrobić jak się potrafi. A takie frazesy że coś jest niebezpieczne lub szkodliwe, to jest zwykłe gadanie, nie wychodź z domu, bo też jest niebezpieczne. Bardziej wiarygodna by była dla mnie opinia gazownika a nie twoja "bo instrukcja".
Jak to ogarnąć? Ja też wolę nasze, ale pokazuje to ogólny stan rzeczy. Lepiej jechać do Czech i później ściągać tutaj inspektora niż barować się z naszymi urzędami. Szkoda, że ci którzy mogą to zmienić nie widzą tego.
Czechy już dawno odjeżdżają nas we wszystkim Mieszkam przy granicy i widzę co się dzieje. W tym chorym kraju zawsze pod górę i wiatr w oczy Aby człowiekowi utrudnić i oczywiście z zdoić go przy tym maksymalnie
Ja tam slabe pojecie mam i tak se po łebkach mowicie ze nic dalej nie wiem strata czasu bo i tak żeby sie cos dowiedzieć musze gdzieś kogos konkretnego zapytac
To zależy od wiatru. Jeżeli lecimy z wiatrem, prędkość wiatru się dodaje do prędkości lotu wzgl. powietrza, a pod wiatr odejmuje. Mając wiatr np. 30 km/h , w jedną stronę przelecimy (przy prędkości IAS np. 150 km/h) w godzinę 180 km, a w drugą 120 km. Dlatego podaje się godzinowe zużycie paliwa, a nie na 100 km, bo to nie miałoby sensu. Pilot planując lot musi to uwzględnić. Na samochody wiatr też ma wpływ, ale w mniejszym stopniu, bo samochód jedzie jednak po drodze, a nie unosi się w powietrzu, po drugie wyżej wiatr wieje silniej, niż przy ziemi.
Serdeczna prośba do moich widzów, czyli widzów kanału "Jak to ogarnąć?". Zerknijcie, proszę, na ankietę. Wypełnienie jej zajmie Wam mniej niż 10 sekund. Z góry serdecznie dziękuję.
strawpoll.pl/61053
Sposób Pana narracji, dykcja oraz szacunek do rozmówcy i widza powoduje że mimo iż nie mam zielonego pojęcia o awionice to oglądam te odcinki z niebywałą ciekawością. Trafiłem tutaj totalnie przypadkiem i Pana pasja tak mi się udzieliła, że aż nie widzę jak ucieka mi czas przy tych seansach. Pozdrawiam, wspaniała robota. Uwielbiam ludzi z iskrą!
Bardzo mi miło, proszę oglądać dalej, pozdrawiam :)
Mega robota, super się ogląda. Kiedyś takie materiały były zarezerwowane tylko dla TV.
Dzięki, nabieram siły, idą jeszcze lepsze materiały, obejrzyj koniecznie ten dziś o północy :)
Wyrazy szacunku dla Pana prowadzącego, piękny język polski, inteligencja w prowadzeniu rozmów. Następnym razem widzę Pana w cyklicznym programie telewizyjnym.
Dzięki, dzięki za uznanie :)
Też dziękujemy panu Józkowi :). Ciekawy materiał.
Przekażę :)
Jak milo trafić na cos wartasciowego na yt ;) pozdrawiam i dziekuje za poszerzanie moich horyzontów
Dzięki za wysłuchanie, dziś o północy - kontynuacja...
dziękujemy panu Józkowi!!!
Przekażę :)
Świetny film jak każdy ! ;)
Właśnie odnośnie chmur chciałbym posłuchać więcej :)
Będzie też o chmurach :)
Super. Dzięki za film. Moje marzenie. Pozdrawiam i czekam na więcej...
Dzięki, codziennie o północy, z tym że nie zawsze o lotnictwie :)
Świetna rozmowa - konkretni ludzie.
O tym modelu wspominano kiedyś w "Skrzydlatej Polsce".
Dzięki!
czekałem z niecierpliwością !! zabieram sie za oglądanie ;)
Dziś mały obsuw, ktoś mnie wystawił do wiatru, ale ostatecznie tylko kwadrans się spóźniłem, przepraszam :)
Fantastyczny materiał. Dziękuję, oglądałem już z 10 razy.
Bardzo dziękuję :)
Panie Józefie serdecznie dziękuję
Przekażę :)
Ja uprawiałem skoki spadochronowe jeszcze jak było LOK (ponad 500skoków) latałem na szybowcach 200/h były motolotnie 150h i dałem sobie spokój nie ma co się oszukiwać sport lotniczy na przeciętną kieszeń jak nie zarabiasz między 8-10 tyś minimum PLN to nie ma sensu bo zrobisz kurs ok ale co dalej ??? wiem z doświadczenia nie ma co się oszukiwać ULM niby tak ale jak policzysz koszta to i tak musisz zarabiać przynajmniej 8 tyś w Polsce średnia krajowa to 2500zł i nie ma co się K.......oszukiwać
Fajny kanał ale lepiej promować alternatywne latanie na każdą kieszeń (np motoparalotniarstwo) sam mam trzy napędy motoparalotnie zbudowane własnymi rękami na silniku hondy od sań motorowych (skuter śnieżny) to to samo co rotax dla mniej obeznanych wylatane 800h tanio i bezpiecznie i ten sposób powinno się promować latanie .
Trajka motoparalotniowa nie musi kosztować 20tys i więcej bo to żerowanie na ludzkiej naiwności!!! znam osoby co wydały ostatnie pieniądze u renomowanych producentów takich cudnych latających maszyn teraz płaczą.
Może następnym razem coś o tanim lataniu a da się w Polsce .Pozdrawiam
Tak, zgadzam się, jakakolwiek promocja lotnictwa jest OK, pozdrawiam :)
w polsce to nawet przy zarokach 10k miesiecznie godnie zyc nie mozna
Dokladnie za 10k to nawet na wiosce nie przezyjesz HEHEH :D
Zgadzam się ale optymistycznie rzecz ujmując to i tak bardzo dobre czasy dla naszego kraju i oby nasze zarobki wystrzeliły w górę jak Dreamliner na pusto :-)
Polecam bez napędu na termice ;)
Rozmowa także o kosztach ;-) Hangarowanie - "ceny są wysokie", Przeglądy -"nie są to potężne koszty" .... ale się dowiedziałem.... fju fju. ;-) . Konkrety Panowie!
Troszkę cierpliwości, to był odcinek 1/3. dziś o północy - 2/3, jutro o tej samej porze - 3/3. Oglądaj, może się dowiesz :P :)
Pytaj mnie.
Jeżeli chodzi o przeglądy cena zależy od samolotu i jaka obsługa ma być wykonana.
Kolejny świetny odcinek, ale czekam z niecierpliwością aż Pan Józef pokaże Kolibra... bardzo fajny i ciekawy samolot.
Kolejne dwa filmy będą z Józkiem, w trzecim będzie Koliber, w drugim - lot ultralejtem :)
Pan Józef mistrz! Dziękuję, bardzo wiele się dowiedziałem :)
Józek mistrz! Zgoda!
Jozef milo ze opowiedziales widzom jak to wyglada z profesionalnego twojego punktu widzenia moze troche zestresowany ale nie oto chodzi widzom napewno... ty nie masz wygladac jak tv star ... ty masz widzom powiedziedz jak to wszystko wyglada z punktu bezpieczenstwa bo tam w powietrzu niema miejsca na bledy....!a koszty lotnictwa jest dla ludzi ktorzy sobie moga na to pozwolic to nie samochod ktory sobie jezdzi a nie lata w powietrzu.... tam w gorze niema miejsca na zastanawienie sie tam jest serio gra...tylko dla ludzi z pasja...a ze kochasz to...to czujesz sie tam jak ptak i jestes wolny. Milo ten program zobaczyc nawet z powodu czysto profesjonanego.Profesjonalizm to cos co utrzymuje cie tam w powietrzu.GRAWITACJA ZIEMI JEST Z NAMI ODKAD PO NIEJ STAPAMY... Takze fly fly fly niech ci bog doda skrzydel jak IKARUSOWI .... Bo taki byl zamysl...... Dziekuje za WYWIAD ....topgun
Dobra robota, świetny film oby takich filmów więcej..
Dzięki :)
Nigdy nie latałem, ale rozpoznawałem temat. Ciekawa jednostka do zakupu to też australijski pomysł marki Jabiru. Nowy statek powietrzny z mocniejszym silnikiem to koszt chyba 250k PLN ze złożeniem w Polsce. Firma ma swojego reprezentanta.
Dzięki za tę informację, może ktoś skorzysta :)
bardzo dobra praca wielkie dziękuje dla pana Józka który poświecił czas ze bydoinformowal takich ludzi jak ja
Można latać podpaską i Embrearem tak jak można jeździć rowerem i Roverem. Wszystko zależy od zasobności portfela.
Jak to w życiu :)
Czekałem na taki materiał, bardzo Ci dziękuję. :)
Nawet nie wiesz jak mi pomogłeś :) szukałem takich informacji dlugi czas w internecie i nie znalazlem nic konkretnego a tu bam jeden film i wszystko jasne. Dzieki :)
Obejrzyj dwa kolejne, zawsze o północy... :)
Jak to ogarnąć? obejrze rano do kawy :D
Mój stary samolot... pan mowi nieprawdę. Minimum palił 16. Do tego jestem pełny podziwu że Pan nauczył się nim latac :) bo to co pokazał na początku nie napawało optymizmem.
Super kanał, fajnie się ogląda. Pozdrawiam.
Dziękuję :)
....jak zawsze ciekawy material✈️
Bardzo dziękuję :)
Ja też latam na PESZKOWYM śmigle :-) Super sprawa taki samolocik!
A no super, to fakt :)
Materiał świetny przed snem panie Jacku :)
Bardzo dziękuję, był obsuw kwadrans, ale nie z mojej winy, ktoś mnie wystawił do wiatru, ale ostateecznie się wszystko udało :)
Tutaj wszyscy mówimy sobie po imieniu :). Jacek.
Polubiłem nocne zmiany czekając na Twój nowy film Jacku. Paluch w górę za dobrą robotę.
Dzięki Józef, fajny gościu jesteś :) fajny samolocik. Pozdro.
To fakt, jedno i drugie :)
bardzo miły człowiek pan Józef.pzdr
No tak :)
Super, jak zawsze 👍
Dzięki!
Zapraszamy na lotnisko Zator niedaleko Krakowa znajduje się tutaj firma, która zajmuje się sprzedażą oraz serwisem samolotów ultralekkich firmy Aeroprakt a22 oraz a32
Dołączam się do zaproszenia Jakuba!
Zróbcie moze filmik razem :)
Świetny materiał oby tak dalej !!! Klikam dzwoneczek !!!
Dzięki, będą kolejne :)
Poprzednicy strasznie narzekają na zarobki względem cen tego typu sprzętu , powiem wam że w UK wcale nie jest jakoś znacząco łatwiej .
Więc zapomnijcie o dostępności takiego sprzetu dla przeciętnego Polaka z zarobkami rzędu 15k/miesiąc. Podziękowania dla pana Józefa
Ja bym się nie poddawał, bym kombinował, żeby do tego dojść :)
świetny kanał i świetny porwadzący
Fajną robotę robisz, leci subik. :)
Dzięki :)
Super odcinek Dziękuję
Również dziękuję...
Czekamy!
Dziś o północy...
zabrakło informacji:
- koszt wymiany oleju
- koszt hangarowania
- koszt przeglądu
Hangarowanie zależy od masy samolotu, np. dla UL to np w Lubiniu 40 zł za dobę, więc rocznie się robi 14 koła. Serwis jak latasz te 200h rocznie to ok 8000 zł - więc możesz śmiało liczyć z paliwem że używanie samolotu to impreza za 30k rocznie
film świetny jak zawsze, mam natomiast jedną uwagę jeśli chodzi o komfort oglądania. Specjalistą od filmów i YT nie jestem ale wiem że są opcje w programach do edycji filmu (może nawet podczas "ładowania" go do serwisu) umożliwiające wypłaszczenie poziomu głośności. Chodzi mi o różnice poziomu dźwięku w nagraniu. Raz gdy jest się bliżej mikrofonu głośność jest większa a im jest się od niego dalej jest mniejsza. Zabieg z "wypłaszczeniem" pozwoliłbym oderwać się od regulacji głośności żeby nie stracić słuchu w jednym momencie a za chwilę usłyszeć inny fragment materiału.
Dzięki za zwrócenie uwagi, pracuję nad tym, powoli do tego dojdę, teraz mam po prostu inne priorytety, chodzi o zapewnienie ciągłej produkcji (raz dziennie). Będę się poprawiał, sorry za niedogodności :)
nie jest to jakiś duży problem, w miarę rozwoju to się na pewno poprawi :) i tak w szoku jestem że tyle odcinków wychodzi
Kolejny świetny film. Ps. Można porównać Pański styl mowy oraz Pana "yyyy" Józefa :D Pozdrawiam i czekam na kolejny film
Pan Józef mówi świetnie, nie chcę go tu krytykować, dzięki za uznanie, pozdrawiam :)
Pozdrowienia dla Pana i Pana Józefa
sprawdzalem koszt szkolenia w sumie 16 tysi. + 4 tysie za szkiolenie uprawniajace do korzystania z lotnisk komercynjnych obslugujacych ruch pasazerski. poza kwestiami eko to roznicy nie ma. przy czym rotaxy sa montowane nie tylko w ultra lekkich. wiec chyba jedyna rzecz ktora mnie przekonuje to mozliwosc startwowania z prywatnych posesji i brak obowiazkow zglaszani tego.
Dzięki za tę informację :)
A jak wygląda sytuacja w Polsce z samolotami ultra lekkimi ale budownymi we własnym zakresie?
Nieźle się Pan Józek na kurczakach dorobił :-)
Na kurczakach? Z tego co wiem, to raczej w kurczakach nie robi...
ua-cam.com/video/l7vM8-doEfk/v-deo.html :-D
Istnieje możliwość przerobienia tego samolotu na LPG?
Dowiem się, wiele osób o to pyta :)
Nie da się. Nawet jeśli się da ryzykujesz uszczerbkiem na zdrowiu A nawet śmiercią
Pozdrowienia dla Pana Józefa
Przekażę :)
Zapomnieliście podać , że prędkość względem napływającego powietrza a nie ziemi.
Mogło się tak zdarzyć, uproszczenie, dzięki że zwróciłeś na to uwagę :)
Super materiał
Witam Pana bardzo fajny kanał ciekawe materiały.Ciekawi mnie jeszcze czy zrobi Pan kiedyś materiał odnośnie helikopterów?Pozdrawiam
Tak, wkrótce :)
Super dzięki. A jak wyglądają koszty utrzymania/serwisowania ? są mniejsze czy takie same ?
Paweł Syc mniejsze
W okresie 15 lat około drugie tyle
Jeden człowiek przynajmniej nagrywa normalną kamerą która pokazuje obraz w rzeczywistym normalnym kształcie. Nie rozumiem tych ludzi którzy uwielbiają wszystko zniekształcone, krzywe co nie wspomnę jak wyglądają drogi z wysokości 100 m. Komu tak bardzo zależy aby kodować ludziom że wszystko jest krzywe. Tak prymitywne kamerki to nie warte leżeć na śmietniku. Przecież małe dzieci gdy dorosną to będą gotowi kogoś pobić jak ktoś powie że z kilometra wszystko na ziemi jest proste. Przepraszam jeśli kogoś uraziłem bo nie oto tu chodzi. Zwracam tylko uwagę aby się zastanowić co lepiej wybrać. Pozdrawiam z szacunkiem wszystkich nawet tych którzy mają inne zdanie.
Świetny film
Nie interesuje się samolotami ,trafiłem tutaj przypadkiem ale zostanę na dłużej ,po obejrzeniu Pana materiałów widać że nie potrzeba super wstępów ,efektów itd. aby te filmy uzależniały … Pozdrawiam
Oj, to bardzo miły wpis, dziękuję :)
Super!
Super, że super!
jaka kamera nagrywane? pozdrawiam, bardzo fajny material, ostatnio ogladalem i zajaralem sie ultralekkimi, powoli marzy mi sie zdobyc sie na polatanie, mimo leku wysokosci w sumie. Bardzo przydatny i ciekawy material z 1 reki, dziekuje :)
A Józef ma nazwisko.......
Ale jakie konkretnie są te koszty? Ile pali samolot? Ile kosztuje hangarowanie? Ile za przegląd? etc...
Pytaj autoryzowanych serwisów silników I producentów samolotów. Zależy od samolotu, silnika itp. Hangarowanie też zależy gdzie
le niech Pan pozwoli swobodnie wypowiedzieć się swojemu rozmówcy bez ciągłego zagłuszania swoimi wtrąceniami typu aha, tak, jasne, muhu, rozumiem, tak jest itp. A poza tym często kończy Pan kwestię za rozmówcę i nie zawsze trafnie. To rozprasza i denerwuje. Pozdrawiam.
Walczę z tym, idzie mi coraz lepiej :)
Wszystko już zostało napisane w komentarzach, znowu super ciekawy temat i odcinek. Pozdrówka serdeczne :) P.s. Jacku, Ty śpisz kiedykolwiek czy cały czas edycja ?
Ultralighty są o wiele tańsze w utrzymaniu od zwykłych samolotów takich jak np. Cessna. Nie trzeba robić serwisów co 50h które kosztują nie mało. Jedynie jak w tym przypadku mały przegląd silnika. Nie trzeba też rejestrować ultralekkich w serwisie Camo (koszt też nie mały). Operacje startów i lądowan są tansze. Ubezpieczenie nie kosztuje tyle co za Cessne. Koszty paliwa znacznie niższe. W Polsce ultralighty nie są traktowane jako pełnoprawne samoloty wiec i wymagania co do nich są mniejsze, a co za tym idzie koszty też są mniejsze.
Oglądaj dalej, dwa kolejne odcinki jeszcze dokładniej to pokazują :)
Pan Jozef spoko gosc
No, spoko, spoko :)
Fajny samolot, ale Pana Józka trzeba było troche zachęcać do opowiadania co w sumie Ci się udało.
Tak, raczej jest wylewny, zobacz dwa kolejne filmy (północ dziś i północ jutro :)
Możesz coś opowiedzieć o samolotach jednośmigłowych z silnikiem Diesla? Ostatnio widziałem taką cessne F172N.
Będzie, ale nie za szybko, już jest kolejka filmów do wyświetleń, ale spoko i do tego dojdziemy :)
Nie ma samolotów jednośmigłowych
Kurteczka, czytam te komentarze i czytam i tak się zastanawiam, skąd ta nasz "pociąg" do kupowania w celu posiadania...? Czy w znakomitej ilości przypadków nie lepiej jest {i w ogólnym rozrachunku taniej} najzwyklej samolot WYPOŻYCZYĆ ? Kiedyś widziałem film o Czechu dolatującym swoim UL, i to dzień w dzień jeśli tylko warunki pozwalają, do pracy - to ma sens. A jeśli chodzi o emocje {chcę mieć i kropka}, to oczywiście nie ma co rozważać :-)
Jak to jest z resursami? Jakie są koszty przeglądów co 50h? To są kluczowe sprawy, na które nie padły odpowiedzi tylko ogóle stwierdzenie a priori ze strony prowadzącego "... no to czyli wszystko podobnie jak w normalnych samolotach". Naprawdę? Utrzymanie roczne Cesny to kilkadziesiąt tys. PLN. ULL kosztuje tyle samo??? Poza tym gadające głowy przez 70% czasu = film bez pomysłu. Sugeruję na przyszłość zrobić jakiś scenariusz, a nie tylko włączyć kamerę na własną facjatę. Temat fajny, pomysł ogólnie fajny, rozmówca też merytorycznie OK, ale całość sklecona na słabą trójkę, brak dociągnięcia kluczowych tematów...
Dzięki za konstruktywną krytykę, na pewno wezmę ją pod uwagę przy kolejnych filmach.
1 przegląd 25h. Potem 50 I potem przeglądy co 100h. Koszt parę tysięcy złotych
18.500 wyświetleń w dwa dni... Haha wstrzeliłeś się z tematem BRAVO :-) a chciałbyś zobaczyć swoje 18.500 oglądających na lotnisku?
Masz złe dane... w 48 godzin 56 tysięcy wyświetleń, ja mam dostęp do danych w czasie rzeczywistym...
To jeszcze lepiej. :-) :-) :-) :-)
OK, nieporozumienie, ja mówiłem o wyświetleniu całego kanału, dopiero teraz zażarzyłem...
Jak to ogarnąć? Nie szkodzi. Ważne że propagujesz zdrowy styl życia i podejście do życia. Sam widzisz że Suby lecą lawinowo więc tylko się cieszyć z oglądania:-) Pozdrawiam i THX.
prawdziwy samolot ultralekki to polska czajka.nie ma sobie równych na świecie. cena nowego egzemplarza to 250 000 zł.technologiczny majstersztyk.
Mógłbyś, proszę, przesłać mi jakieś linki, najlepiej na prv na stronie "Jak to ogarnąć? na fb. Z góry dziękuję :)
Już wiem, co będę robił na emeryturze. ))
Czyli jest nadzieja :)
A czy będzie kiedyś o wiatrakowcach?
Będzie, jasne, w swoim czasie :)
koszty podobne jak nie większe :(
A można krótki odcinek na jakiej zasadzie śmigło wytwarza ciąg
Będzie :)
aż takie rzeczy tłumaczyć?
To ja Twój hejter ,
Bardzo podobał mi się ten materiał , przyjemnie się słuchało
Film fajny ale nie wszystko powiedziane i trochę też nie do końca ten drugi Pan opowiada ceny tych samolotów. Bo dobry ultra light kosztuje 180 tys dolarów nowy do złożenia przez siebie ten kit, złożony trochę więcej, jak kogoś jeszcze fantazja nie opuszcza to można dokupić duże koła do lądowania bądź gdzie albo dokupić płozy wodne za jedyne 60 tys dolarów i cieszyć się wodowaniem np na rzece ...
Wskażniki ładowania i temperatury oleju z Audi 80??
Nie wiem, ale skoro tak twierdzisz, to tak pewnie jest :)
Warto dodać że większą ilość paliwa zabrana na pokład wcale nie świadczy o dłuższym locie. Czym większa waga startowa tym właściwie mniejszy zasięg bo większe spalanie spowodowane wagą własną
Piszesz oczywiste bzdury. Wzrost oporów spowodowany większą masą paliwa nie jest tak duży, aby to spowodowało mniejszy zasięg. W samolotach ultralekkich zasieg rzędu 600 km (4 godz. lotu) jest wystarczający, a to zapewnia ok. 50-60 l paliwa czyli ok.36-42 kg. Zapewniam cię, że zwiększenie ilości paliwa do 100 l nie spowoduje zmniejszenia się zasięgu poniżej 600 km, a zasieg będzie dobrze ponad 1000 km. Tylko, że zwykle nikt tak długo nie lata, najczęściej 2-3 godz. to wystarczający czas, aby przelecieć przez pół Polski. Można wylądować, rozprostować kości, oddać mocz, poznać nowych ludzi, zatankować paliwo. I można dalej lecieć. Lot w małym samolocie ponad 3 godz. w letni, termiczny dzień staje się uciążliwy. Dlatego tylko laicy zadają pytania typu jaki ma zasieg i jak wysoko może lecieć dany samolot ultralekki. Zwykle teoretyczny zasięg jest większy od potrzeb, a pułap to w ogóle jest znacznie większy od wysokości, na których się lata (zwykle 300-1000 m). Trzeba sobie zdawać sprawę, że samoloty ultralekkie (zresztą jak każe inne), mają ograniczenia masowe np. masa startowa 472,5 kg. Nie polecimy w dwie osoby i z pełnymi zbiornikami paliwa. Producenci np. podają w danych zbiorniki na (zwykle) 70-100 l paliwa, ale to można wykorzystać tylko w jedną osobę, aby być zgodnie z prawem i zdrowym rozsądkiem.
a czy mozna przerobic sobie samolot na LPG? W sumie to na poczatku dla zartu chcialem zapytac, ale w sumie to jest bardzo nieglupie
Dużo ludzi o to pyta, muszę to rozkminić :)
Nie da się. Nawet jeśli się da ryzykujesz uszczerbkiem na zdrowiu A nawet śmiercią
@@qwert48 nie mozna wtedy parkowac w Hangarze!
@@Railman122 nie da się przerobić tego silnika na lpg. Hangarowanie nie ma tu nic do rzeczy
Jaki szybki jest i jak daleko można latać?
To jest powiedziane w kolejnych odcinkach. Zależy od okoliczności, trzeba zerknąć w inne odcinki :)
Zależy od samolotu.
Co z resursem na superlighty? Jest, czy go nie ma?
Z tego co zrozumiałem Józka, to nie ma :), są tylko te przeglądy, o których mówił... :)
Są. Silnik ma resurs 2000 godzin lub 15 lat. Po upływie tego czasu można zamontować drugi silnik I latać dalej. Oczywiście trzeba wykonywać wszystkie obsługi płatowca jak I silnika
Może film PIT „zawód pilot” serdecznie pozdrawiam
Może głupie pytanie ale... dlaczego silniki lotnicze wciąż mają gaźniki zamiast wtrysku? :o
Są i na wtrysk, już pokazywałem taki samolot :)
Dzięki, musiał mi umknąć ten materiał ;)
Bo silniki lotnicze nie muszą spełniać tak rygorystycznych norm emisji spalin jakie narzucone są na silniki samochodowe.
Są również na wtryskach. Rotax 912 is jest na wtrysku
Pytanko: ten samolot nie ma sztucznego horyzontu i chyłomierza?? Zwłaszcza to pierwsze wydaje mi się dość istotne... Obrotów silnika też nie ma?? Patrzyłam za kilkoma ultralekkimi do sprzedania na necie i to mnie właśnie też uderzyło... Czy ultralighty tego nie mają, czy o co chodzi? Z góry dzięki.
Chyba ma to wszystko :)
Hm, bo na filmie nie widać żeby miał, dlatego pytam.
Sztuczny horyzont jest potrzebny do lotów bez widoczności (IFR), a to już wyższa szkoła jazdy (w zasadzie lotu). Samoloty ultralekkie nie są dopuszczone do tego typu lotów, więc im sztuczny horyzont nie jest potrzebny. Niektóre mają, ale nie jest to wymagane.
Faktycznie, masz rację z tym IFRem, jednak jestem tak przyzwyczajona do tego, że on po prostu jest, nawet w małych Cesnach które latają tylko na VFR, że jak go nie widzę wśród innych zegarów, to wygląda to jak kot bez ogona...
Brakuje się sześciopaku? Bywają ulmy tak wyposażone, te z wyższej półki mają glass-kokpity (czyli wyświetlacze na ekranach zamiast klasycznych przyrządów), autopiloty i praktycznie mają wyposażenie prawie do IFR, ale ponieważ nie są certyfikowane, nie są do niego dopuszczone. Szukasz jakiegoś samolotu do kupienia? Akurat samolot pana Józefa ma ubogie wyposażenie, ale ja osobiście uważam, że ULM taki powinien być.
Więcej Pana Józka ;)
Będzie :)
Super!💪❤️🔥❤️🔥💪❤️🔥❤️🔥
Mamy u siebie sonex z silnikiem BMW. prędkość to nawet 350km.
To jest maszyna do 475kg dmc ?
U mnie w aeroklubie maszyny tych gabarytów to wszystko PPL ? 🤔
Do silników lotniczych stosuje się np. aeroshell a różnica cenowa polega na kosztach zrobienia uprawnień. W Czechach ULL(a) obecnie na gotowo to około 10000 zł
Widać ze człowiek z pasją
No tak :)
Nie przerywaj jak on mowi
OK, a mógłbyś wrzucić tu timing momentów, w których uważasz, że przerywałem rozmówcy? Byłoby mi łatwiej przemyśleć strategię prowadzenia rozmowy w przyszłości, dzięki za uwagę.
Czy Pan Józek odbywa loty płatne? Chciałbym się z nim przelecieć ultralekkim.
Chyba nie, to dusza nie człowiek, proszę go szukać w Sobienie Królewskie, Flying Club, można wygooglować :)
Witam, jak odbywa się transport takiego samolotu np. z Czech .czy tylko przelot ?Pozdrawiam
jeśli nie przyleci sam to po demontażu skrzydeł mieści się na większość środków transportu - pomoc drogowa.. "solówka" tir . kwestia $ :P
Można po ziemi, trzeba tylko złożyć skrzydła i mieć specjalny wózek...
Dziękuję za odp.Pzdr
Teraz tylko czekać aż jakiś janusz biznesu założy do tego LPG.
To fakt, potrzebny jest jakiś pomysłowy Dobromir :)
Nie da się. Nawet jeśli się da ryzykujesz uszczerbkiem na zdrowiu A nawet śmiercią
@@qwert48 Co za brednie xD
@@bradom1828 to se przeczytaj instrukcję użytkowania Rotaxa byle jakiego
@@qwert48 Mhym... instrukcja, urzyj argumentów a nie świstkami się zasłaniasz.
Co konkretnie jest niebezpiecznego wymień poszczególne punkty, lecz nie takie z tyłka "bo tobie się wydaje", lecz konkrety który element instalacji LPG i dla czego.
Napisali bo musieli aby zrzucić z siebie odpowiedzialność. Na ulotkach z lekami też masz przeróżne ostrzeżenia a po mimo wszystko bierzesz leki.
Myśl człowieku.
Wszystko da się zrobić jak się potrafi.
A takie frazesy że coś jest niebezpieczne lub szkodliwe, to jest zwykłe gadanie, nie wychodź z domu, bo też jest niebezpieczne.
Bardziej wiarygodna by była dla mnie opinia gazownika a nie twoja "bo instrukcja".
Czy każdy ulm musi mieć podwójny zapłon i uklad gaźnika
Zależy od silnika. W rotaxie tak
W Rotaxie są 2 moduły zapłonowe, dlatego są 2 iskrowniki
da sie lpg zamontowac? :D
Dużo osób o to pyta, więc muszę to sprawdzić :)
Nie da się. Nawet jeśli się da ryzykujesz uszczerbkiem na zdrowiu A nawet śmiercią
Motoszybowce się bardziej ekonomiczne i dodatkowo licęcj jest tańsza
Tak może być, dzięki za uwagę :)
Korek paliwa z Malucha 😁
Rzeczywiście :D
Po prostu w Czechach wszystko łatwiej
Ja tam wole nasze :)
Jak to ogarnąć? Ja też wolę nasze, ale pokazuje to ogólny stan rzeczy. Lepiej jechać do Czech i później ściągać tutaj inspektora niż barować się z naszymi urzędami. Szkoda, że ci którzy mogą to zmienić nie widzą tego.
Czechy już dawno odjeżdżają nas we wszystkim Mieszkam przy granicy i widzę co się dzieje. W tym chorym kraju zawsze pod górę i wiatr w oczy Aby człowiekowi utrudnić i oczywiście z zdoić go przy tym maksymalnie
Nie prawda
Ja tam slabe pojecie mam i tak se po łebkach mowicie ze nic dalej nie wiem strata czasu bo i tak żeby sie cos dowiedzieć musze gdzieś kogos konkretnego zapytac
Kto pyta. nie błądzi :)
"pokażesz nam swojego kolibra?" ( ͡° ͜ʖ ͡°) 16:20
Jest takie powiedzenie: głodnemu chleb na myśli...
a co to znaczy 12 litrów na godzinę? ile to km?
To zależy od wiatru. Jeżeli lecimy z wiatrem, prędkość wiatru się dodaje do prędkości lotu wzgl. powietrza, a pod wiatr odejmuje. Mając wiatr np. 30 km/h , w jedną stronę przelecimy (przy prędkości IAS np. 150 km/h) w godzinę 180 km, a w drugą 120 km. Dlatego podaje się godzinowe zużycie paliwa, a nie na 100 km, bo to nie miałoby sensu. Pilot planując lot musi to uwzględnić. Na samochody wiatr też ma wpływ, ale w mniejszym stopniu, bo samochód jedzie jednak po drodze, a nie unosi się w powietrzu, po drugie wyżej wiatr wieje silniej, niż przy ziemi.
@@laserniebieski768 dziękuję za odpowiedź