Witam. Trafiłem tu przypadkiem . Zaczynam się interesować tym tematem.. ! :) Jest to super sprawa.. , a że interesuje się energią odnawialną , która w razie W.. jest dość istotna... ! Trzeba poszerzać swoje horyzonty.. aby służyć dobru ludzkości..! ;) Przynajmniej tak mi się wydaje.. !?? :) łapke i sub wbijam.. a jakże.. ! ;) Pozdrawiam serdecznie Paweł P. z Podhala Hej ! :)
Czołgiem! Pawle, opcji jest wiele. Mozna byc uzytecznym, mozna sie rozwijac. Tyle tu alejek w tym hobby,ze mozna cos sobie wyszukac. Są EMCOMMowcy, są Preppersi itp.
Daje i to b.b. dużo. Poza samą przyjemnością kontaktu z innymi ludźmi jest też przyjemność z bycia społecznie użytecznym (Emcom) czy z edukowania. Zerknij na np. nasz fp na FB.com/emasr
@@grzegorzw125 tu glownie beda lacznosci... musze miec i czas i natchnienie. Chcialem live z lacznosci robic,ale niestety YT pozmieniało warunki i nie mozna z urządzenia mobilnego jak sie ma mniej niz 1000 subów.
Mnie jak byłam kiedyś w sanatorium w Rabce uczył i pokazywał co i jak to działa jeden Pan, co miał w kodzie Paweł Olga Roman i też dostałam taką kartę qsl za połączenie z kimś, ale to już było ponad 20lat temu i nie pamiętam z kim. Teraz po tylu latach zgłębiam temat.
Krótko i treściwie. Dobrze się słucha. Poza tym też lubię książki Harrisa, Dawkinsa i innych. I whisky od czasu do czasu :) Pozdrawiam, Grzegorz Smaglewski.
Fajnie się ogląda wszystkie Pana odcinki. Najbardziej lubię przegląd spectrum radiowego. Dowiedziałem się o tematach o których nie miałem bladego pojęcia..Np. Mwara, wojsko i inne. Działa!!! słychać co prawda mam do dyspozycji tylko Dutowe anteny LW. ŚWIAT w nasłuchach obleciałem od Radiolatarni do Radioamatorów. Dzięki za naprawdę cenne materiały. Łapka w górę.
Maciek mam na imię. Na pana trzeba miec pare zer na koncie :). Cieszę się,że pomogłem. Poczytaj Newslettery Enigma2000 i www.numbersoddities.nl/newsletters.html Tam znajdziesz wiele ciekawych nasłuchów.
ja bym prosil wiecej na temat anten, np antena 2m70cm a porownanie do innej, jej zasieg, ciezko cos takiego zlapac na yt. Zaczolem sie uczyc do egzaminu! :)
Krotkofalarstwo świetna sprawa !!!! Jednak niewchodze w robienie licencji ponieważ na loncznosciach krotkofalarskich niemozna sie dzielić informacjami o polityce i religii , tak zaklada regulamin krotkofalarski !!!! Pozdrawiam krótkofalowców !!!!!
witam i pozdrawiam, oglądam twój kanał. Bardzo ciekaw,y Interesuję się łącznością radiową, ale nie posiadam porządnego radia nasłuchowego więc korzystam z wynalazku typu sdr. Np Płońsk.Ale do rzeczy , dzisiaj o 20,56 czasu polskiego słyszałem dobijanie się do op. Maria na 3719 khz ale nie zdążyłem sobie zanotować skąd ona nadaje . Nadawałeś z znaku okolicznościowego SP25....
Czołem. Dzięki za oglądanie. Nie jest to możliwe,abyś mnie na 80m słyszał,wczoraj. Nie bylem qrv fonia na 80m od dawna. Chyba ostatnie łączności foniczne mam tam z USA,jakoś w styczniu. Nie pracuje też pod znakiem spec. Pracowałem na SN25EBM,ale tylko w 2020.
W radioamatorstwie chodzi o to żeby przekazać wmiare zrozumiałe swoją relację przy prowadzeniu łączności . Takie audio procesory i drogie mikrofony studyjne są stworzone tylko i wyłącznie do grania koncertów albo do rejestrowania materiału muzycznego w studiu nagrań utworów muzycznych lub audycji w komercyjnych stacjach radiowych lub telewizyjnych.
Owszem,ale nie mogę nikomu zabronić wydawania kasy na takie sprzęty. Rozumiem praktyczne zastosowanie heila czy prosportow,ale to nie są tanie rzeczy,panie Boczek 😁
Dałem Tobie łapkę, ale nie za darmo hi hi ,,, Nie zamierzam bawić się w krótkofalrastwo w wymiarze kontaktów i nadawania, ale interesuje mnie nasłuch bo znam kilka języków, a więc dobrze posłuchać o czym i gdzie gadają. Czasami " łapię " Kubę, Holandię, Chiny, ale ostatnio jest kompletna kaszana. Mam kilka odbiorników krótkofalowch takich najprostezych , łacznie z Sony ICF 2010, czy Grundig 800, ale widzę, że to nie to ! Coś bym chciał zmienić ale nie bardzo wiem jak i na co ?. Co byś poradził ? Pozdrawiam z Kanady a może ktoś z czytających podpowie ? Pozdrawiam z Gór Skalistych z Kanady .
Przede wszystkim antena. Jeżeli jesteś w stanie rozwiesić 20 metrów drutu na zewnątrz Twojego domu, zarówno ilość odebranych transmisji, jak i jakość odsłuchu podskoczą wyraźnie. Jeżeli odbiornik ma zacisk uziemiający, warto zorganizować solidne uziemienie. Powodzenia w eksperymentach antenowych i nasłuchach! VY 73 DE SO5WB
@@sebastianorda-sztark7059 , dzięki za odpowiedz , mieszkam w takim miescu gdzie ani z anteną a ni z uziemieniem nie powinno być kłopotu . może z uziemiemiem bo mam cholernie wiele kamieni i wykopanie szpadlem pół metra to lekki wyczyn ( gory skaliste , nie bez powodu tak sie nazywają ) , bez kilofa nie da rady . pamiętam z kolei jak mój ojciec w Polsce , robił uzieimienie to wkopał do ziemi stare wiadro ocynkowana a do niego przymocował miedziany drut i lampowy Pionier odbierał stacje ze świata . czy proponujesz jakiś semi-pro odbiornik do odsłuchu . Pozdr. MK
Witaj. Dzięki za film, który bardzo mnie zainspirowal. Chciałem zainteresować się krótkofalarstwem i mam pytanie. Chciałbym zacząć od nasłuchiwania czyli chyba SWL. Jaki kupić odbiornik na początek przygody? Co byś polecił by niedrogo sprawdzić czy faktycznie temat dalej mnie zainteresuje. 😀
Czesc, zupelnie nie siedzialem w sprzecie SWL,ale obecnie poszukaj czegos SDR. Jest duzo Dongli SDR. To bedzie najsensowniejsze cenowo. Ewentulanie sluchaj na WebSDRach. Za darmo.
@@sq5ebm dzięki za odpowiedź. Poczytałem troszkę w necie i znalazłem klub w Koszalinie gdzie mieszkam i jutro idę na spotkanie by porozmawiać. Dzięki za filmy bo one są niezła inspiracją :)
@@sq5ebm Hej. Minął rok mojej przygody z krótkofalarstwem. Wczoraj zdałem egzamin na świadectwo klasy A operatora urządzeń radiowych. Dzięki za inspirację z Twoich filmików. SP1-22055
Jestem tylko CB ale napisze koment(chociaż po kupieniu okazało się radio z czterema pasmami po 40 kanałów). Pewnie jakiś większy kanał wspomniał o radiach i wchodziły na polecane filmy o radiach. Najciekawsze jest że podobno robiłeś pakiet-radio że podpinałeś modem do radia zamiast do linii telefonu by ominąć bardzo drogie impulsy w telemnikacji(telekomunikacji).
Dalej używam packet radio. Jest to dość stara emisja cyfrowa. Kiedyś ,w czasach przed netem ,był bardzo popularny. Używało się go tak jak wczesnego netu. Do wysyłania biuletynów, maili, drobnych plików. Teraz używany go najczęściej do Winlinka na ukf. Nawet na ISS był kiedyś BBS. Jak byłem dzieckiem / nastolatkiem to wraz z cała banda ludzi używaliśmy packet radio na paśmie 11m. Stały tam różne BBSy. Był nawet jeden experymentalny na WAT. Miał połączenie do poczty elektronicznej. Było to ćwierć wieku temu.
Maciek. Na pana mam za mało zer na koncie 😁. Łączności loguje w Log4OM. W nim też drukuje naklejki na karty QSL. Wcześniej używałem Hrd i HRD LABEL PRINT. Same karty drukuje od lat u Radka w Aligart,w Siedlcach.
@@mavbit-sp6da nie, normalne... Bo jak sam piszesz sporo softu na rynku. Mi bardzo podpasowal log4om. Wcześniej z 10 lat jak nie dłużej używałem. HRD,wcześniej logger32 a wcześniej log na DOSie😁
Mam takie pytanie o tematyce odsłuchowej: na paśmie krotkofalowym od trzech lat słychać taki punktowy jednostajny męczący warkot, swoisty pierdot w odstępie kilkudziesięciu kilohercow. Co to za sygnał kto go wytwarza i jak powstaje??
@@sq5ebm w podzakresie pierwszym, tzn. 5.5- 11.5 MHz, w każdym z pasm po trzy piki za dnia, a wieczorem nawet pięć, 6,8 MHz, powyżej radiofoniczne części czterdziestometrowego, osiem i dwa megaherców, w paśmie trzydziestu metrów, powyżej Turcji i Grecji, a nawet w okolicach częstotliwości przemiany FM. W drugim podzakresie siedemnaście, dziewiętnaście i przy końcu sześć sztuk dwadziescia, dwadzieścia i pół oraz dwadzieścia jeden i pół megaherców.
@@sq5ebm w pierwszym podzakresie trzy wyraźne ostre piki w wieczorem, a we dnie nawet pięć. Na 6,8 MHz, powyżej radiofoncznej części czterdziestometrowego, na osiem i dwie MHz i powyżej Turcji i Grecji na trzydziestce. Nawet w okolicach częstotliwości przemiany FM warczy jak pompa głębinowa. Na drugim że dwanaście sztuk, w połowie zakresu i sześć przy końcu. Dwadzieścia, dwadzieścia i pół, dwadzieścia jeden i dwadzieścia jeden i siedem. Czyżby nowa radiofonia cyfrowa?
Mam pytanie do autora tego filmu . Ponieważ zajmuje się krótkofalarstwem od 1995 roku a także jestem muzykiem od wielu lat i znam się na akustyce to moje pytanie jest takie. Po co autor zawiesił nad swoim radioshackiem kawałek maty stożkowej która się używa w studiach nagrań dla muzyków i salach prób muzycznych. Mam też inne pytanie. Dlaczego wielu krótkofalowców podlacza do wejścia mikrofonowego swojego transiwera na fale krótkie te wszystkie mikrofony studyjne i studyjne estradowe audio procesory w obudowie rackowej. Przecież do poprawnej zrozumiałej modulacji wystarczy mikrofon który przenosi od 300hz do 3000hz dla emisji ssb.Jaki jest sens przepuszczać szerokie widmo akustyczne mikrofonu za pomocą tych że studyjno estradowych procesorów dźwięku do mikrofonu skoro wąskie filtry w transiwerze tego i tak nie przepuszcza.Jezeli krótkofalowcy nadawali by tak jak dawniej modulacja amplitudowa AM lub modulacja częstotliwości FM to bym mógł to jeszcze zrozumieć
Na pierwsze pytanie odpowiem tak: wytlumialem drzwi i została mi pianka,więc uznałem,że zobaczę czy faktycznie to coś zmieni,bo na drzwiach zmieniło bardzo dużo... Na tyle,że żona się nie wścieka,że głośno mam 😁,a że pomieszczenie było dość puste to zauważyłem,że dzięki tym panelom zmniejszył mi się pogłos w pomieszczeniu,co za tym idzie,a może to byc subiektywne- poprawił mi się komfort pracy bez słuchawek. Co do drugiego to nie wiem, nie rozumiem. Ludziska bawią się w eqssb czy jak to się nazywa tylko,że wtedy dość szeroko muszą iść na ssb. Nie kumam,ale niech się bawią. Ma to sens dla stacji pracujących w AM,a takie nadal są, używają tzw boat anchors,czyli TRX z epoki AM. Co.do mik to sam przez lata używałem samoróbki na słuchawkach superlux hd680 i wkladce monacor 110 czy 115... dynamicznej. Później kupiłem heile i w ramach eksperymentu mik dynamiczny za 30pln. Tak to potrafiłem na tyle ustawić TRX,aby nie musieć uzywac zew. Urządzeń.
Jeśli jest to ekspedycja w jakies egzotyczne miejsce, to czesto nie chcą oni karty QSL,ale przez np. ClubLog mozesz poprosic o wyslanie karty do Ciebie via biuro albo bezposrednio (za oplata).Z normalnymi stacjami to nie ma zanczenia. ja wysylam powiedzmy 3 razy do roku (a robie od 1-5tys łącznosci rocznie). Jak ten ktos wysle pierwszy i na karcie napisze PSE QSL (prosze o karte), a ja mu karte juz wyslalem,to nie wysyłam ponownie.
Odpowiedz na to pytanie nie jest taka oczywista i prosta. W malym miescie, przy braku silnych sygnalow blisko instalacji stacji - bedzie to wybor "ok". NIe bedzie to wybor dobry,bo jak porownasz czulosc odbiornika bao a porzadnej, japonskiej radiostacji,to zdziwisz sie,ze eter zyje :) a ty na bao nie slyszales. Do uzytku w Warszawie... no kupilbym,ale tylko dla dzieci,aby sie bawily... moze na spacer z psem... jak wypadnie w kaluze nie bedzie szkoda :)
@@sq5ebm Dziękuję bardzo za odpowiedź, drogi Autorze :) Moje zapytanie miało właśnie taki charakter "zaczepiający"temat, by w jakikolwiek sposób spróbować zainicjować przygodę z krótkofalarstwem. Wszak do wszystkiego dochodzi się małymi krokami. Może i mam coś w sobie z małego dziecka, więc i jak się popsuje to urządzenie na początek lub nie da żadnej frajdy, to - nawiązując do Twoich słów- nie będzie szkoda. Pozdrawiam :)
Witam serdecznie. Mam wykształcenie radiotechniczne (naprawa, serwis sprzętu radiowego) chciałem zapytać; posiadam pozwolenie radiowe na pracę w sieci radiokomunikacyjnej autoradia.pl oraz numer wywoławczy czy mogę zgodnie z zasadami obowiązującymi w krótkofalarstwie korzystać z przemienników? Posiadam wiedze ale, aż takim napaleńcem nie jestem żeby zdawać egzaminy i bawić się w łącznośći. Po prostu zawołać poprosić o raport albo czasem z kimś porozmawiać, bo na takie zapotrzebowanie nie widzę sensu by brnąć w egzaminy, a istnieje coś takiego jak zdrowy rozsądek. Tylko proszę o rozsądną odpowiedź.... nie typu że na samochód też musisz mieć prawo jazdy sam zdrowy rozsądek nie wystarczy.....bo gdzieś już taką odpowiedź czytałem i muszę przyznać że głupszego porównania nie słyszałem .... pozdrawiam
aby korzystac z pasm amatorskich i znajdujacych sie tam przemiennikow nalezy posiadac pozwolenie w Sluzbie Radiokomunikacyjnej Amatorskiej, czyli zdac egzamin krotkofalarski. Korzystanie bez pozwolenia to tzw. potocznie piractwo radiowe i scigane jest przez UKE. Twoje pozwolenie w sieci autoradia opiewa tylko na siec autoradia i przyznane jej czestotliwosci.
Jeśli chodzi ci o nazwę to 80, 40, 20 metrów itd. określa długość fali radiowej a radioamatorzy stosują te nazwy do określania zakresów częstotliwości np. 80m to pasmo 3,5 MHz - 3,8 MHz.
Witam. Trafiłem tu przypadkiem . Zaczynam się interesować tym tematem.. ! :) Jest to super sprawa.. , a że interesuje się energią odnawialną , która w razie W.. jest dość istotna... ! Trzeba poszerzać swoje horyzonty.. aby służyć dobru ludzkości..! ;) Przynajmniej tak mi się wydaje.. !?? :)
łapke i sub wbijam.. a jakże.. ! ;)
Pozdrawiam serdecznie
Paweł P. z Podhala
Hej ! :)
Czołgiem! Pawle, opcji jest wiele. Mozna byc uzytecznym, mozna sie rozwijac. Tyle tu alejek w tym hobby,ze mozna cos sobie wyszukac. Są EMCOMMowcy, są Preppersi itp.
Niesamowite hobby które musi dawać mnóstwo frajdy. Pozdrawiam!
Daje i to b.b. dużo. Poza samą przyjemnością kontaktu z innymi ludźmi jest też przyjemność z bycia społecznie użytecznym (Emcom) czy z edukowania.
Zerknij na np. nasz fp na FB.com/emasr
@@sq5ebm Zerknąłem, nawet polubiłem, czekam na więcej treści na kanale, pozdrawiam :)
@@grzegorzw125 tu glownie beda lacznosci... musze miec i czas i natchnienie. Chcialem live z lacznosci robic,ale niestety YT pozmieniało warunki i nie mozna z urządzenia mobilnego jak sie ma mniej niz 1000 subów.
Daje mnóstwo frajdy i przywilejów :D Ale też bardzo dużooo to kosztuje :) Pozdrawiam SQ2DW
Mnie jak byłam kiedyś w sanatorium w Rabce uczył i pokazywał co i jak to działa jeden Pan, co miał w kodzie Paweł Olga Roman i też dostałam taką kartę qsl za połączenie z kimś, ale to już było ponad 20lat temu i nie pamiętam z kim. Teraz po tylu latach zgłębiam temat.
Ciekawy materiał, pozdrawiam
Krótko i treściwie. Dobrze się słucha. Poza tym też lubię książki Harrisa, Dawkinsa i innych. I whisky od czasu do czasu :) Pozdrawiam, Grzegorz Smaglewski.
Bardzo ciekawy film, pozdrawiam
Staram sie jakos "mówić językiem laików"
Fajny materiał Maciej. Dobrze Cię widzieć
Zaglądaj czasami. Niebawem postaram się wrzucić dwa filmy o tematyce krótkofalarskiej. ostatnio jeden wrzuciłem wyjątkowo pozaradiowy
No właśnie, dla mnie słowo klucz z tego materiału to "służba". Dziękuję Oktawian.
Bo zabawa, pasja itp to fajna sprawa,ale szczegolnie polscy krotkofalowcy dali sobie odebrac poczucie dumy z bycia sluzba.
Fajnie się ogląda wszystkie Pana odcinki. Najbardziej lubię przegląd spectrum radiowego. Dowiedziałem się o tematach o których nie miałem bladego pojęcia..Np. Mwara, wojsko i inne. Działa!!! słychać co prawda mam do dyspozycji tylko Dutowe anteny LW. ŚWIAT w nasłuchach obleciałem od Radiolatarni do Radioamatorów. Dzięki za naprawdę cenne materiały. Łapka w górę.
Maciek mam na imię. Na pana trzeba miec pare zer na koncie :). Cieszę się,że pomogłem. Poczytaj Newslettery Enigma2000 i www.numbersoddities.nl/newsletters.html
Tam znajdziesz wiele ciekawych nasłuchów.
bardzo fajny treściwy film, zainteresowałem się po obejrzeniu
To się cieszę. Mam nadzieję,że Ci się spodoba. Na moim kanale są też inne filmy w tej tematyce.
Kradnę na swojego FP :) niech słuchajo i oglądajo :)
Spoko. Bierzcie i uzywajcie tego wszyscy ;-). Starałem się tak opowiedziec,ogolnie, aby laicy zrozumieli.
fajny filmik pozdrawiam sq9rem Remigiusz krakow.
Właśnie przygotowuję się do zrobienia pierwszej bazy cb. Fajne filmy.
No to jak ci się znudzi 40ch,to warto zrobic uprawnienia w naszej slużbie i wtedy świat stoi otworem :)
@@sq5ebm bardzo chętnie
ja bym prosil wiecej na temat anten, np antena 2m70cm a porownanie do innej, jej zasieg, ciezko cos takiego zlapac na yt. Zaczolem sie uczyc do egzaminu! :)
Dzieki. Zaczynam sie wkrecac😄
Fajnie opowiedziane . Pozdrawiam.Sq8RRA
Staralem sie opowiedziec tak,aby laicy zrozumieli / no to subskrybuj kanał;-)
Krotkofalarstwo świetna sprawa !!!!
Jednak niewchodze w robienie licencji ponieważ na loncznosciach krotkofalarskich niemozna sie dzielić informacjami o polityce i religii , tak zaklada regulamin krotkofalarski !!!!
Pozdrawiam krótkofalowców !!!!!
Fajnie opowiedziane . Pozdrawiam. SP9AGP
witam i pozdrawiam, oglądam twój kanał. Bardzo ciekaw,y Interesuję się łącznością radiową, ale nie posiadam porządnego radia nasłuchowego więc korzystam z wynalazku typu sdr. Np Płońsk.Ale do rzeczy , dzisiaj o 20,56 czasu polskiego słyszałem dobijanie się do op. Maria na 3719 khz ale nie zdążyłem sobie zanotować skąd ona nadaje . Nadawałeś z znaku okolicznościowego SP25....
Czołem. Dzięki za oglądanie. Nie jest to możliwe,abyś mnie na 80m słyszał,wczoraj. Nie bylem qrv fonia na 80m od dawna. Chyba ostatnie łączności foniczne mam tam z USA,jakoś w styczniu. Nie pracuje też pod znakiem spec. Pracowałem na SN25EBM,ale tylko w 2020.
W radioamatorstwie chodzi o to żeby przekazać wmiare zrozumiałe swoją relację przy prowadzeniu łączności . Takie audio procesory i drogie mikrofony studyjne są stworzone tylko i wyłącznie do grania koncertów albo do rejestrowania materiału muzycznego w studiu nagrań utworów muzycznych lub audycji w komercyjnych stacjach radiowych lub telewizyjnych.
Owszem,ale nie mogę nikomu zabronić wydawania kasy na takie sprzęty. Rozumiem praktyczne zastosowanie heila czy prosportow,ale to nie są tanie rzeczy,panie Boczek 😁
Fajne hobby podziwiam
Dzięki. Lubie w nim kontakt z ludźmi, wspólne spotkanie,ale też szansę na bycie użytecznym społecznie w wypadku poważnego "K".
Dałem Tobie łapkę, ale nie za darmo hi hi ,,,
Nie zamierzam bawić się w krótkofalrastwo w wymiarze kontaktów i nadawania, ale interesuje mnie nasłuch bo znam kilka języków, a więc dobrze posłuchać o czym i gdzie gadają. Czasami " łapię " Kubę, Holandię, Chiny, ale ostatnio jest kompletna kaszana. Mam kilka odbiorników krótkofalowch takich najprostezych , łacznie z Sony ICF 2010, czy Grundig 800, ale widzę, że to nie to ! Coś bym chciał zmienić ale nie bardzo wiem jak i na co ?. Co byś poradził ? Pozdrawiam z Kanady a może ktoś z czytających podpowie ? Pozdrawiam z Gór Skalistych z Kanady .
Przede wszystkim antena. Jeżeli jesteś w stanie rozwiesić 20 metrów drutu na zewnątrz Twojego domu, zarówno ilość odebranych transmisji, jak i jakość odsłuchu podskoczą wyraźnie. Jeżeli odbiornik ma zacisk uziemiający, warto zorganizować solidne uziemienie.
Powodzenia w eksperymentach antenowych i nasłuchach!
VY 73 DE SO5WB
@@sebastianorda-sztark7059 , dzięki za odpowiedz , mieszkam w takim miescu gdzie ani z anteną a ni z uziemieniem nie powinno być kłopotu . może z uziemiemiem bo mam cholernie wiele kamieni i wykopanie szpadlem pół metra to lekki wyczyn ( gory skaliste , nie bez powodu tak sie nazywają ) , bez kilofa nie da rady . pamiętam z kolei jak mój ojciec w Polsce , robił uzieimienie to wkopał do ziemi stare wiadro ocynkowana a do niego przymocował miedziany drut i lampowy Pionier odbierał stacje ze świata . czy proponujesz jakiś semi-pro odbiornik do odsłuchu . Pozdr. MK
Tak jak Sebastian doradzil. Zewnętrzna antena, np. jakaś pętla, to otworzy nowe możliwosci. Mozesz tez sprobowac z WebSDR www.websdr.org/
sdr.hu/
@@sq5ebm dzięki ,,
Witaj. Dzięki za film, który bardzo mnie zainspirowal. Chciałem zainteresować się krótkofalarstwem i mam pytanie. Chciałbym zacząć od nasłuchiwania czyli chyba SWL. Jaki kupić odbiornik na początek przygody? Co byś polecił by niedrogo sprawdzić czy faktycznie temat dalej mnie zainteresuje. 😀
Czesc, zupelnie nie siedzialem w sprzecie SWL,ale obecnie poszukaj czegos SDR. Jest duzo Dongli SDR. To bedzie najsensowniejsze cenowo. Ewentulanie sluchaj na WebSDRach. Za darmo.
@@sq5ebm dzięki za odpowiedź. Poczytałem troszkę w necie i znalazłem klub w Koszalinie gdzie mieszkam i jutro idę na spotkanie by porozmawiać. Dzięki za filmy bo one są niezła inspiracją :)
@@sq5ebm Hej. Minął rok mojej przygody z krótkofalarstwem. Wczoraj zdałem egzamin na świadectwo klasy A operatora urządzeń radiowych. Dzięki za inspirację z Twoich filmików. SP1-22055
@@raczyk76 bardzom rad,że jesteś z nami. U mnie ten rok to narodziny córki więc czasu a radio o wiele mniej,ale modyfikuje ant na 160m 😁
Jestem tylko CB ale napisze koment(chociaż po kupieniu okazało się radio z czterema pasmami po 40 kanałów). Pewnie jakiś większy kanał wspomniał o radiach i wchodziły na polecane filmy o radiach. Najciekawsze jest że podobno robiłeś pakiet-radio że podpinałeś modem do radia zamiast do linii telefonu by ominąć bardzo drogie impulsy w telemnikacji(telekomunikacji).
Dalej używam packet radio. Jest to dość stara emisja cyfrowa. Kiedyś ,w czasach przed netem ,był bardzo popularny. Używało się go tak jak wczesnego netu. Do wysyłania biuletynów, maili, drobnych plików. Teraz używany go najczęściej do Winlinka na ukf. Nawet na ISS był kiedyś BBS. Jak byłem dzieckiem / nastolatkiem to wraz z cała banda ludzi używaliśmy packet radio na paśmie 11m. Stały tam różne BBSy. Był nawet jeden experymentalny na WAT. Miał połączenie do poczty elektronicznej. Było to ćwierć wieku temu.
Mam pytanie jakiego programu uzywa Pan do QSL widzialem na filmach ze wpisywal pan znaki wywolacze i mial wszystko o tej lacznosci.
Wiem wiem lamerskie pytanie ale jest tego duzo i czesto nic nie warte ... pytam doświadczonych
Maciek. Na pana mam za mało zer na koncie 😁. Łączności loguje w Log4OM. W nim też drukuje naklejki na karty QSL. Wcześniej używałem Hrd i HRD LABEL PRINT. Same karty drukuje od lat u Radka w Aligart,w Siedlcach.
@@mavbit-sp6da nie, normalne... Bo jak sam piszesz sporo softu na rynku. Mi bardzo podpasowal log4om. Wcześniej z 10 lat jak nie dłużej używałem. HRD,wcześniej logger32 a wcześniej log na DOSie😁
Mam takie pytanie o tematyce odsłuchowej: na paśmie krotkofalowym od trzech lat słychać taki punktowy jednostajny męczący warkot, swoisty pierdot w odstępie kilkudziesięciu kilohercow. Co to za sygnał kto go wytwarza i jak powstaje??
Ale gdzie konkretnie? Jakis nagranie, czestotliwosc? Fale krótkie to spory zakres ok od 3 do 30MHz.
@@sq5ebm w podzakresie pierwszym, tzn. 5.5- 11.5 MHz, w każdym z pasm po trzy piki za dnia, a wieczorem nawet pięć, 6,8 MHz, powyżej radiofoniczne części czterdziestometrowego, osiem i dwa megaherców, w paśmie trzydziestu metrów, powyżej Turcji i Grecji, a nawet w okolicach częstotliwości przemiany FM. W drugim podzakresie siedemnaście, dziewiętnaście i przy końcu sześć sztuk dwadziescia, dwadzieścia i pół oraz dwadzieścia jeden i pół megaherców.
@@sq5ebm w pierwszym podzakresie trzy wyraźne ostre piki w wieczorem, a we dnie nawet pięć. Na 6,8 MHz, powyżej radiofoncznej części czterdziestometrowego, na osiem i dwie MHz i powyżej Turcji i Grecji na trzydziestce. Nawet w okolicach częstotliwości przemiany FM warczy jak pompa głębinowa. Na drugim że dwanaście sztuk, w połowie zakresu i sześć przy końcu. Dwadzieścia, dwadzieścia i pół, dwadzieścia jeden i dwadzieścia jeden i siedem. Czyżby nowa radiofonia cyfrowa?
@@adreq3.05 Nagraj, proszę i wrzuć film. Będzie łatwiej.
Mam pytanie do autora tego filmu . Ponieważ zajmuje się krótkofalarstwem od 1995 roku a także jestem muzykiem od wielu lat i znam się na akustyce to moje pytanie jest takie. Po co autor zawiesił nad swoim radioshackiem kawałek maty stożkowej która się używa w studiach nagrań dla muzyków i salach prób muzycznych. Mam też inne pytanie. Dlaczego wielu krótkofalowców podlacza do wejścia mikrofonowego swojego transiwera na fale krótkie te wszystkie mikrofony studyjne i studyjne estradowe audio procesory w obudowie rackowej. Przecież do poprawnej zrozumiałej modulacji wystarczy mikrofon który przenosi od 300hz do 3000hz dla emisji ssb.Jaki jest sens przepuszczać szerokie widmo akustyczne mikrofonu za pomocą tych że studyjno estradowych procesorów dźwięku do mikrofonu skoro wąskie filtry w transiwerze tego i tak nie przepuszcza.Jezeli krótkofalowcy nadawali by tak jak dawniej modulacja amplitudowa AM lub modulacja częstotliwości FM to bym mógł to jeszcze zrozumieć
Na pierwsze pytanie odpowiem tak: wytlumialem drzwi i została mi pianka,więc uznałem,że zobaczę czy faktycznie to coś zmieni,bo na drzwiach zmieniło bardzo dużo... Na tyle,że żona się nie wścieka,że głośno mam 😁,a że pomieszczenie było dość puste to zauważyłem,że dzięki tym panelom zmniejszył mi się pogłos w pomieszczeniu,co za tym idzie,a może to byc subiektywne- poprawił mi się komfort pracy bez słuchawek. Co do drugiego to nie wiem, nie rozumiem. Ludziska bawią się w eqssb czy jak to się nazywa tylko,że wtedy dość szeroko muszą iść na ssb. Nie kumam,ale niech się bawią. Ma to sens dla stacji pracujących w AM,a takie nadal są, używają tzw boat anchors,czyli TRX z epoki AM. Co.do mik to sam przez lata używałem samoróbki na słuchawkach superlux hd680 i wkladce monacor 110 czy 115... dynamicznej. Później kupiłem heile i w ramach eksperymentu mik dynamiczny za 30pln. Tak to potrafiłem na tyle ustawić TRX,aby nie musieć uzywac zew. Urządzeń.
A te karty QSL można wysyłać odrazu po łączności? Czy trzeba czekać na kartę? W tym przypadku kto wysyła pierwszy?
Jeśli jest to ekspedycja w jakies egzotyczne miejsce, to czesto nie chcą oni karty QSL,ale przez np. ClubLog mozesz poprosic o wyslanie karty do Ciebie via biuro albo bezposrednio (za oplata).Z normalnymi stacjami to nie ma zanczenia. ja wysylam powiedzmy 3 razy do roku (a robie od 1-5tys łącznosci rocznie). Jak ten ktos wysle pierwszy i na karcie napisze PSE QSL (prosze o karte), a ja mu karte juz wyslalem,to nie wysyłam ponownie.
@@sq5ebm dziękuję za odpowiedź!
Czy zakupienie na początek np. Baofenga będzie jakimś początkiem? Ujdzie coś na nim odszukać, posłuchać?
Odpowiedz na to pytanie nie jest taka oczywista i prosta. W malym miescie, przy braku silnych sygnalow blisko instalacji stacji - bedzie to wybor "ok". NIe bedzie to wybor dobry,bo jak porownasz czulosc odbiornika bao a porzadnej, japonskiej radiostacji,to zdziwisz sie,ze eter zyje :) a ty na bao nie slyszales. Do uzytku w Warszawie... no kupilbym,ale tylko dla dzieci,aby sie bawily... moze na spacer z psem... jak wypadnie w kaluze nie bedzie szkoda :)
@@sq5ebm Dziękuję bardzo za odpowiedź, drogi Autorze :) Moje zapytanie miało właśnie taki charakter "zaczepiający"temat, by w jakikolwiek sposób spróbować zainicjować przygodę z krótkofalarstwem. Wszak do wszystkiego dochodzi się małymi krokami. Może i mam coś w sobie z małego dziecka, więc i jak się popsuje to urządzenie na początek lub nie da żadnej frajdy, to - nawiązując do Twoich słów- nie będzie szkoda. Pozdrawiam :)
Witam serdecznie. Mam wykształcenie radiotechniczne (naprawa, serwis sprzętu radiowego) chciałem zapytać; posiadam pozwolenie radiowe na pracę w sieci radiokomunikacyjnej autoradia.pl oraz numer wywoławczy czy mogę zgodnie z zasadami obowiązującymi w krótkofalarstwie korzystać z przemienników? Posiadam wiedze ale, aż takim napaleńcem nie jestem żeby zdawać egzaminy i bawić się w łącznośći. Po prostu zawołać poprosić o raport albo czasem z kimś porozmawiać, bo na takie zapotrzebowanie nie widzę sensu by brnąć w egzaminy, a istnieje coś takiego jak zdrowy rozsądek. Tylko proszę o rozsądną odpowiedź.... nie typu że na samochód też musisz mieć prawo jazdy sam zdrowy rozsądek nie wystarczy.....bo gdzieś już taką odpowiedź czytałem i muszę przyznać że głupszego porównania nie słyszałem .... pozdrawiam
aby korzystac z pasm amatorskich i znajdujacych sie tam przemiennikow nalezy posiadac pozwolenie w Sluzbie Radiokomunikacyjnej Amatorskiej, czyli zdac egzamin krotkofalarski. Korzystanie bez pozwolenia to tzw. potocznie piractwo radiowe i scigane jest przez UKE. Twoje pozwolenie w sieci autoradia opiewa tylko na siec autoradia i przyznane jej czestotliwosci.
oCO CHODZI Z PASMEM 80m, 60m , 40m
doprecyzuj pytanie,bo nie do konca rozumiem
halo.. ziemia wzywa...
Jeśli chodzi ci o nazwę to 80, 40, 20 metrów itd. określa długość fali radiowej a radioamatorzy stosują te nazwy do określania zakresów częstotliwości np. 80m to pasmo 3,5 MHz - 3,8 MHz.
Ciekawy filmik. Myślę że fale odbijają się od kopuły nad Ziemią.