Przemiennik krótkofalarski. Jak używać?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 9 жов 2023
  • Opisuje wszystko co potrzebuje wiedzieć nowy użytkownik radia żeby używać przemienniki.
    Rozpędziłem się i gadałem 1h, więc musiałem ciąć materiał haha
    Polecam:
    przemienniki.net/
    Kod zniżkowy na zakupy od Tidradio:
    tidradio.com/?ref=5qs2vypb
    lub przy zakupie wpisz: gotowy.radio
    Jeśli chcesz postawić mi kawę/piwo to bardzo proszę :)
    buycoffee.to/gotowy.radio
  • Наука та технологія

КОМЕНТАРІ • 69

  • @maciejrajewski2937
    @maciejrajewski2937 2 місяці тому +8

    Ja powiem tak: Szukam alternatywnej formy komunikacji na wypadek sytuacji kryzysowej. Ogarnięcie od strony technicznej pasma 2m/70cm to jest koszt 70zł, wliczając w to darmową dostawę z Chin (która, nota bene, wystąpiła). Rozumiem, że to pasmo w normalnych warunkach wymaga zezwoleń. W warunkach sytuacji kryzysowej nikt chyba o te zezwolenia nie będzie pytał. A ja tylko chciałbym nauczyć się obsługiwać to urządzenie, żeby mieć pewność, że w sytuacji kryzysowej ktoś mnie usłyszy. Rozumiem, że w świetle prawa, bez stosownych zezwoleń, nie ma takiej możliwości, i za to, nie mając znaku, grożą mi sankcje prawne.

    • @eloelotucjalisnamikrofonie
      @eloelotucjalisnamikrofonie 2 місяці тому

      To zrób pozwolenie radiowe, gdzie problem? Koszt rzędu 150zł, nawet można zrobić pozwolenie kategori 3 na te dwa pasma i nie przejmować się prawem na nielegalu

    • @maciejrajewski2937
      @maciejrajewski2937 2 місяці тому +1

      @@eloelotucjalisnamikrofonie To już w maju nastąpi :-)

    • @gotowy_sp9adc
      @gotowy_sp9adc  21 день тому

      ​@@maciejrajewski2937 Jak poszło?

    • @maciejrajewski2937
      @maciejrajewski2937 20 днів тому

      @@gotowy_sp9adc Chyba coś źle kliknąłem, bo wyszło, że zapisałem się na egzamin 28 czerwca. Codziennie kuję stare i nowe tematy. Jakby ktoś też się uczył, i nie wiedział, że Sierra Echo na swoim kanale YT przeprowadził analizę pytań z nowej puli, to polecam.

  • @radiowoaktywny
    @radiowoaktywny 8 місяців тому +8

    przemiennikowym skrytonaciskaczomptt, mówimy stanowcze nie! 😉🖖 świetny film!

  • @xDxD-om7ul
    @xDxD-om7ul 5 днів тому

    Super film, dawaj wiecej

  • @wiktorgrotek9540
    @wiktorgrotek9540 8 місяців тому +4

    Dobrze, że się pojawił ten materiał. 👍

  • @dominikm4166
    @dominikm4166 2 місяці тому

    Super wartościowy film. Dzięki.

  • @PainIsntExist
    @PainIsntExist 16 днів тому +1

    Hej. Nie wiem czy w dobrym temacie pisze. Ale czy mógłbyś stworzyć filmik takie PORADNIK OD PODSTAW o tematyce radiowej (wiem że to temat rzeka). Chodzi o podstawowe pojęcia, nie zagłębiać się w to dla czego tak jest - jest bo jest i tyle. Od pojęć, przez prosta budowę, przez anteny - ich budowę i długość w odniesieniu do częstotliwości a kończąc na postnych... tzn niech ro będzie wymieszane - jak potrzebujesz omówić długość fali to niech to będzie pojęcie przy antenie. Tak aby więcej osób mogło to zrozumieć.
    Nawet jak to będą 3 części - pal licho niech to się niesie i ludzi korzystają.
    Nie ukrywam że sam od niedawna zacząłem się tym interesować a Twój sposób omawiania jest super.

    • @gotowy_sp9adc
      @gotowy_sp9adc  16 днів тому +1

      Powoli coś takiego powstaje i na pewno nie będzie to w tylko 3 częściach. Jesteś kolejny który zgłasza taką potrzebę 👍🏻

  • @JaToCos-LivingSoul
    @JaToCos-LivingSoul 6 місяців тому +1

    Dziękuje 😊

  • @Mateusz-he7pm
    @Mateusz-he7pm 8 місяців тому +1

    Pozdrawiam Pana doktora nauk

  • @RafalDudziak
    @RafalDudziak 8 місяців тому +1

    Co by nie było że tylko krytykuję - bardzo fajny materiał ten, i kilka innych na kanale - wartościowe - można wyciągnąć fajne wiadomości - a że czasami pójdzie coś nie tak - życie - ogólny wielki pozytyw - leci subik i łapka.

  • @jankowalski8348
    @jankowalski8348 5 місяців тому

    Świetnie wytłumaczone. 👌

  • @mich4u
    @mich4u 6 місяців тому +3

    Czyli jak chcę sobie posłuchać to zarówno na Alinco DJ-X3 jak i na moim Baufengu UVB5 mogę sobie wbić częstotliwość TX i słuchać (byle nie nadawać). No to super bo od lat szukam sposobu by sobie posłuchać przemienników i może w końcu po tylu latach podejść do egzaminów. Do Przowa mam daleko, ale na Wolę całkiem rozsądny dystans. Kupiłem Baufeng z Tajlandii w 2018 mając nadzieję, że jak sobie więcej posłucham to się przekonam. Z Alinco trochę się boję jeździć na zasadzie co powiedzieć jak mnie Policja zatrzyma, a miałem tylko zaprogramowane taxi, straż, pkp itp, ale to jeszcze jak mieszkałem w Wielkopolsce. Mam jeszcze RTL-SDR v.3 wpięty do routera (openWRT) i aktualnie zbieram dane z 433 z urządzeń oraz komunikaty z samolotów. Zaczynałem kupując Not Only TV Tuner DVB-T ale w końcu kiedyś doczytałem, że miał on ograniczenia. Lata temu w technikum próbowałem się zapisać do klubu, ale nie było mnie wtedy stać na radio i ogólnie nie wiedziałem jak zacząć. Przez te wszystkie lata dowiedziałem się znacznie więcej, ale ciągle brakuje mi doświadczenia i kontaktu z ludźmi, którzy w tym siedzą. Mam nadzieję, że to kiedyś ogarnę i uda mi się zostać krótkofalowcem.

    • @gotowy_sp9adc
      @gotowy_sp9adc  6 місяців тому

      Wbij na discorda jak będziesz miał pytania to zawsze ktoś odpowie, a nie bój się do egzaminu podejść bo łatwa sprawa. Link do discorda:
      tiny.pl/947f2

  •  8 місяців тому +3

    Warto dodać jeszcze jedną ważną informację, której chyba zabrakło, że należy dla pracy przez przemienniki ustawić wąską dewiację, czyli tzw. "narrow FM". Na Twoim radiu (jak i wielu innych, np. Baofeng czy Quansheng) oznaczone było literą "N" na wyświetlaczu (po prawej stronie obok "-"; 17:15 minuta materiału). Pozdrawiam [SP6MDX].

    • @gotowy_sp9adc
      @gotowy_sp9adc  8 місяців тому +1

      Tak to prawda i wydaje mi się, że o tym mówiłem, ale pewnie wycinałem bo materiał był tak długi że skróciłem gdzie się da eh

    • @rafalp2525
      @rafalp2525 8 місяців тому +2

      Z ręczniaków jak nie są podłączone pod anteny bazowe myślę że dopuszczalna jest praca wide (i może nawet zalecana) by polepszyć odbiór takiego radia, bo
      nie jest uciążliwy jak ze stacjonarnego pracującego z większą mocą pod anteną bazową

    • @gotowy_sp9adc
      @gotowy_sp9adc  8 місяців тому +2

      @@rafalp2525 było dużo bicia piany na ten temat i ogólny wniosek jest taki, że powinno się ustawiać NFM, ale że żyjemy w czasach chińszczyzny w niektórych radiach to nie działa. Co do lepszego słyszenia między wide i narrow to jeśli jedna strona używa wide a ty narrow to rzeczywiście możesz źle odbierać jeszcze przez przemienni tyle, że wtedy poinformuj drugą stronę o tym, że nie dopatrzył przełączenia się.

  • @arielwyczesany3967
    @arielwyczesany3967 8 місяців тому

    Ostatni 👋😉

  • @DevilNone-pp3ot
    @DevilNone-pp3ot 3 місяці тому

    😂 jak dla mnie bomba ;) baofengi a gdzie 315 haha z czego człowiek kiedyś nadawał ;))

  • @oskarwall2611
    @oskarwall2611 6 місяців тому

    Panie kierowniku, pytanie takie w ktorym kole mozna miec takiego mentora :-)

  • @heron8708
    @heron8708 6 місяців тому

    Fajne wyjasnienie sprawy. Jestem laikiem, dopiero zaczynam zabawe z krótkofalówką ale mam pytanie, pewnie głupie dla znawców tematu ale nic nie poradzę. Jesli chce tylko słuchać co inni mówią i nie chcę przeszkadzać nikomu to wystarczy że wpisze częstotliwość nadawania przemiennika i tyle tak?

    • @gotowy_sp9adc
      @gotowy_sp9adc  6 місяців тому +2

      Technicznie jeśli chcesz tylko słuchać to tylko wpisujesz częstotliwość na której nadaje przemiennik. Będzie oznaczone jak częstotliwość TX.

  • @user-xl3qr9wr2u
    @user-xl3qr9wr2u 7 місяців тому

    No i co dalej ? W jaki sposób Niemcy się łączą z tym przemiennikiem ? Może by Pani pokazał jak się łączy z niemieckim, szweckim albo hiszpańskim przemiennikiem ? Może jakąś rozmowę, to się chyba nazywa QSO ? Czy można się łączyć tylko z tymi przemiennikami, które są w zasięgu anteny ?

  • @user-iv1hx3iw3e
    @user-iv1hx3iw3e 4 місяці тому

    Fajny materiał - dzięki. Dlaczego stacja pośrednia-wzmacniająca sygnał nazywana jest przemiennikiem? Czyżby coś przemieniała?

    • @baranosiu
      @baranosiu 3 місяці тому +2

      To zaszłość historyczna (amerykanie nazywają to repeaterem, czyli przekaźnikiem). Dawniej wszystkie przemienniki działały na zasadzie przemiany częstotliwości (czy to crossbandowo czyli na przykład słuchał na paśmie 70cm a nadawał w paśmie 2m, czy też w ramach jednego pasma, na przykład przemiennik słuchał na jakiejś częstotliwości i nadając "przesuwał" częstotliwość o 600kHz). Przemienniki FM-owe zwykle działają na zasadzie spięcia dwóch transceiverów, ale są też przemienniki działające rzeczywiście z wykorzystaniem mieszacza i przemiany częstotliwości, tzw. przemienniki liniowe (na przykład część z umieszczonych na satelitach - one są "przezroczyste", przenoszą wszystkie sygnały z danego wycinka częstotliwości w inny, nie tylko FM-owe i niekoniecznie jeden sygnał, kilka osób może jednocześnie nadawać obok siebie a przemiennik to przesuwa w inne pasmo i transmituje na Ziemię wszystko na raz).
      Obecnie nie wszystkie przemienniki działają na zasadzie przemiany częstotliwości (na przykład niektóre przemienniki cyfrowe wykorzystują TDMA; są też przemienniki działające na zasadzie "papugi", czyli nagrywają co się do nich nadaje, a potem odtwarzają to na tej samej częstotliwości, na podobnej zasadzie działają też przemienniki APRS, czyli nadają na tej samej częstotliwości co słuchają). Przemienniki FM w pasmach 2m i 70cm to bardzo stara technologia a ze względu na plagę "pikaczy" coraz bardziej wymierająca na rzecz przemienników cyfrowych (wymierająca w tym sensie, że przemienników jest dużo, ale dużego ruchu na nich zwykle nie ma, nawet na tych w dużych miastach)

    • @user-iv1hx3iw3e
      @user-iv1hx3iw3e Місяць тому

      @@baranosiu Dziękuję za wartościową dla mnie, obszerną odpowiedź.
      Pozdrawiam

  • @LaRRyl33t
    @LaRRyl33t 5 днів тому

    mam pytanie chciał bym posłuchać co nadaje ochrona kolei w warszawie mam czestotliwosc na której nadają ale nic nie słysze co mówią chyba jeszcze coś trzeba ustawić co dokładnie jakie parametry poustawiać w moim BAOFENG PRO 15W

    • @gotowy_sp9adc
      @gotowy_sp9adc  5 днів тому

      Nie wiem na jakiej częstotliwości nadają, ale jeśli masz ustawioną dobrą, nie masz ustawionego tonu ctcss czy dcs i oni faktycznie nadają analogowo to musisz słyszeć jeśli jesteś w zasięgu

  • @krzysztofsas
    @krzysztofsas 5 місяців тому

    Mając baofenga 82, to nas interesują tylko przemienniki FM?

    • @gotowy_sp9adc
      @gotowy_sp9adc  5 місяців тому

      UV 82 jest całkowicie analogowym radiem więc da się używać tylko FM czy też FMlink.

  • @RafalDudziak
    @RafalDudziak 8 місяців тому +1

    no super przykład, nie stawiajcie samej nośnej -w 17 minucie nośna kliknięta, a dwa przemiennik z przykładu z nieważnym pozwoleniem.

    • @gotowy_sp9adc
      @gotowy_sp9adc  8 місяців тому

      Chyba wyraziłem zdziwienie, że odpaliłem za pierwszym strzałem z małej mocy. To się nazywa przypadków przy pracy... nie sprawdzam pozwoleń. Jeśli ktoś zaniedbał to bądź tak miły i napisz do opiekuna.

    • @peeteerq
      @peeteerq 8 місяців тому

      No miałem ten sam zonk. Taki wstęp o tym żeby tak nie robić i już kilka minut później ciach otworzył przemiennik bez słowa xD niech autor się nie obraża, każdy tak robi (przeważnie dla sprawdzenia) i racja, że to wkurza

    • @gotowy_sp9adc
      @gotowy_sp9adc  8 місяців тому +1

      @@peeteerq rozumiem, że każdy nieraz kliknie choćby omyłkowo tak jak ja na nagraniu (mogłem wyciąć to, ale po co), piętnuje klikanie bez opamiętania.

  • @PozaDomem
    @PozaDomem 2 місяці тому

    Hej. A jak wyjść z tego przemiennika? Wystarczy zmienić częstotliwość, czy musisz coś klikać, żeby go zamknąć? Sorry za niefachową terminologię 😉

    • @gotowy_sp9adc
      @gotowy_sp9adc  Місяць тому

      Nic nie musisz robić. Na przemienniku "jesteś" tylko w momencie nadawania na nim.

    • @PozaDomem
      @PozaDomem Місяць тому

      @@gotowy_sp9adc Tak podejrzewałem, ale chciałem się upewnić. Ogólnie ciekawa tematyka, zgłębiam powoli 😉

  • @dariuszszybiak5599
    @dariuszszybiak5599 8 місяців тому +2

    Posiadanie pozwolenia swiadczy o zdaniu egzaminu potwierdza posiadanie podstawowej wiedzy o temacie. Jeśli ktos nie ma pojecia jak to działa to niech nie nadaje.Ja byłem nasluchowcem około rok zanim podszedłem do egzaminu.

    • @gotowy_sp9adc
      @gotowy_sp9adc  8 місяців тому +1

      Teraz większość osób idzie z marszu i dopiero potem zdobywa jakąkolwiek wiedzę. Ostatnio spotkałem wypowiedź świeżo zdanego kolegi, że nie wiedział, że na niskim KF używa się LSB a nie USB. Skąd miał wiedzieć skoro na egzaminie nie pytają o to.

    • @baranosiu
      @baranosiu Місяць тому

      @@gotowy_sp9adc Wiele osób podchodzi do tego na zasadzie bezmyślnego wykucia testów, ale z drugiej strony o używaniu LSB na fonii w pasmach 160/80/40m tak naprawdę trudno nie wiedzieć, jeśli się przeczyta cokolwiek oprócz testów. Ta informacja jest dosłownie wszędzie. Nawet jeśli ktoś choć 15 minut spędzi na jakimś WebSDR aby posłuchać innych, to się zorientuje, że fonia na tych trzech pasmach jest w LSB więc... można zrozumieć, że ktoś jest początkujący, ale trzeba być naprawdę "niezłym" aby nie znać takich podstaw idąc na egzamin.

    • @sylwesterczyzewski619
      @sylwesterczyzewski619 21 день тому

      Rok słuchałeś? No żart jakiś.🤣 A jakbyś umarł w przeciągu tego roku, to nigdy byś nie wiedział jak to jest nacisnąć PTT. 😉

    • @sylwesterczyzewski619
      @sylwesterczyzewski619 21 день тому

      Z takim restrykcyjnym podejściem do tematu to niedługo będziecie narzekać na brak nowych powołań, jak kościół katolicki.😉

  • @michagorecki9015
    @michagorecki9015 16 днів тому

    A w razie braku prądu w mieście , przemiennik ma swoje awaryjne zasilanie?

    • @gotowy_sp9adc
      @gotowy_sp9adc  16 днів тому

      Bardzo niewiele ma niestety. Brak świadomości oraz funduszy wśród stawiających je. Na ogólne W najlepsze są przemienniki orbitalne.

  • @hajnazabrze1499
    @hajnazabrze1499 8 місяців тому

  • @OskarRadioactive1v1
    @OskarRadioactive1v1 8 місяців тому

    pierwszy

  • @xentxent3400
    @xentxent3400 6 місяців тому

    Interesujący profil. Inny niż reszta.
    Ale dlaczego tu trafiłem? Bo kupiłem odbiornik tecsun pl880 i nie mam pojęcia gdzie posłuchać polskich krótkofalowych stacji. Nie znam częstotliwości...

    • @gotowy_sp9adc
      @gotowy_sp9adc  6 місяців тому +1

      Cześć, wpisz w google frazę "bandplan kf" tam będą zakresy przydziału dla krótkofalowców. Przy poszukiwaniach znajdziesz też na pewno pory aktywności danego pasma.

    • @xentxent3400
      @xentxent3400 6 місяців тому

      @@gotowy_sp9adc ogromne dziękuję. Idę szukać.

  • @JanJan-fs8mw
    @JanJan-fs8mw 4 місяці тому

    4:33 powiadasz że irytujące, a co jesli przemiennik co chwilę nadaje te swoją melodie czy jakto sie tam nazywa samoczynnie, to nie jest irytujące?

    • @gotowy_sp9adc
      @gotowy_sp9adc  4 місяці тому

      Nie, to przynajmniej test że wszytko porządku ze sprzętem. Moim zdaniem beakon jest ok pod warunkiem, że nie pipa co pół godziny.

    • @JanJan-fs8mw
      @JanJan-fs8mw 4 місяці тому

      @@gotowy_sp9adc No na jednym przemienniku to zauwazyłem że regularnie wygrywa melodyjkę co 5 minut a o pełnej godzinie to jeszcze gada drętwym sztuczniastym głosem która godzina 🤣

  • @piotrtg_SP9TDC
    @piotrtg_SP9TDC 8 місяців тому

    Trzeci

  • @xDxD-om7ul
    @xDxD-om7ul 5 днів тому

    Czyli jak nacisne nadawanie, a przemiennik nie odpowie to cos jest zle ustawione?

    • @gotowy_sp9adc
      @gotowy_sp9adc  5 днів тому +1

      Albo źle, albo przemiennik jest wyłączony, albo ma ustawione krótkie podtrzymanie i nie zdążysz usłyszeć. Najlepiej posłuchać żeby poznać jaki jest jego tryb pracy

  • @user-ps3zs8ig4w
    @user-ps3zs8ig4w 2 місяці тому

    Przemienniki umierają. Członkowie składek nie opłacają wystarczy posłuchać sprawozdań rocznych zebrań na eterze. Kiedyś nadawały pogode ,godzine stan wody Wisły ,a teras kupa.

    • @gotowy_sp9adc
      @gotowy_sp9adc  2 місяці тому

      Z tego co wiem to przemienniki nie podawały stanu pogody itp tylko automatyczne stacje pogodowe na 144.950. Co do składek to mało który przemiennik należy do PZK, a dokładnie nie wiadomo ile ich jest bo nie da się uzyskać informacji od samego PZK który jest ich. Albo sami nie wiedzą albo nie chcą powiedzieć.

  • @yavamaystudio8045
    @yavamaystudio8045 Місяць тому

    Bo to jest wszystko źle zrobione wejście na 13:15 przemienniki powinni mieć tylko ci z licencją a nie że cała "inna grupa" np. Slawny Zygmunt 😂, lub gwizdała 😰... też wchodzi. Tutaj w UK by wejść na repetier, należy wpisac PIN który otrzymujesz po zdaniu licencji.

    • @gotowy_sp9adc
      @gotowy_sp9adc  Місяць тому

      tak powinni, ale jak to osiągnąć? Nie ma fizycznego rozwiązania.

    • @sylwesterczyzewski619
      @sylwesterczyzewski619 21 день тому

      O to właśnie mnie wkurwia wśród krótkofalowców - podejście do innych bez licencji - cała hołota. A może to ty jesteś hołota z licencją zabraniająca innym zabawy. Bo to tylko zabawa przecież.

    • @yavamaystudio8045
      @yavamaystudio8045 20 днів тому

      @@sylwesterczyzewski619 Ooo nastepny pirat, uderz w stół a nożyce.....

  • @pawe4206
    @pawe4206 8 місяців тому +1

    Czwarty 😂

  • @sylwesterczyzewski619
    @sylwesterczyzewski619 21 день тому

    Czy nikt nie widzi tu paradoksu? Skąd przyszli krótkofalowcy mają wiedzieć czy to im się spodoba, skoro żeby nadawać najpierw muszą mieć licencję. To od razu zniechęca. Na szczęście niektórzy i tak będą próbować bez licencji.😉

    • @gotowy_sp9adc
      @gotowy_sp9adc  21 день тому

      Z samochodem, bronią palną, lataniem samolotem i setkami innych rzeczy jest tak samo, więc gdzie problem. Są kluby rozsiane po całej Polsce i można pojechać i się przekonać czy się będzie podobało

    • @sylwesterczyzewski619
      @sylwesterczyzewski619 21 день тому +1

      @@gotowy_sp9adc Grube porównanie. Tutaj nikogo nie zabijemy swoimi falami. Co najwyżej trochę zakłócimy transmisję. Te restrykcje wywodzą się jeszcze z PRL, gdzie państwo chciało wszystko kontrolować, a już telekomunikację szczególnie.