Jan Paweł II - Co wiedział? Co zrobił? Jak zareagował?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 5 лип 2024
  • Serdecznie zapraszamy na panel dyskusyjny w formie online, organizowany przez Instytut Tertio Millennio pt. „Jan Paweł II - Co wiedział? Co zrobił? Jak zareagował?”
    Wraz z historykami, publicystami i dziennikarzami przeanalizujemy zarzuty, które pojawiły się w wyemitowanym w ubiegły poniedziałek w TVN24 reportażu Marcina Gutowskiego "Franciszkańska 3", w którym opisane zostały przypadki trzech kapłanów: Bolesława Sadusia, Eugeniusza Surgenta i Józefa Loranca oraz reakcje na nie ówczesnego metropolity krakowskiego kard. Karola Wojtyły. Nawiążemy także do wypowiedzi holenderskiego dziennikarza Ekke Overbeeka, autora książki "Maxima Culpa. Co kościół ukrywa o Janie Pawle II".
    0:00 Rozpoczęcie transmisji
    4:20 Otwarcie debaty
    6:03 Nakreślenie tła historycznego
    22:46 Podejście do pedofili w tamtym okresie?
    37:32 Sprawa ks. Sadusia
    1:08:32 Sprawa ks. Loranca oraz kwestia ofiar
    1:41:01 Sprawa ks. Surgenta
    2:06:30 Sprawa kard. Sapiechy
    2:24:24 Zakończenie i podsumowanie
    dr Marek Lasota
    Doktor nauk humanistycznych, publicysta, poseł na Sejm I kadencji, były pracownik idyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, dyrektor Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, wykładowca w Akademii Ignatianum w Krakowie. Autor publikacji prasowych i naukowych poświęconych działaniom aparatu represji PRL przeciwko Karolowi Wojtyle i polskiemu Kościołowi, w tym: „Donos na Wojtyłę”, „Wojtyła na podsłuchu”, współautor książek: „Kościół zraniony. Proces księdza Lelity i sprawa kurii krakowskiej” i „Polska. Historia 1943-2003”.
    dr Paulina Guzik
    Doktor nauk o mediach, adiunkt w Instytucie Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, wydawca zagraniczny amerykańskiej agencji informacyjnej OSV News, dziennikarka TVP1. Współpracuje z serwisem Więź.pl, gdzie opublikowala dwa obszerne śledztwa dziennikarskie dotyczące dramatu wykorzystywania seksualnego. Laureatka Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. bp. Jana Chrapka w roku 2021.
    Tomasz Krzyżak
    Dziennikarz, publicystka, Absolwent polonistyki na UKSW w Warszawie. Na Akademii Ignatianum w Krakowie ukończył studia podyplomowe w zakresie profilaktyki przemocy seksualnej wobec dzieci i młodzieży. Kierownik działu krajowego "Rzeczpospolitej". Absolwent kursu „Komunikacja instytucjonalna Kościoła: zarządzanie, relacje i strategia cyfrowa” na papieskim Uniwersytecie Santa Croce w Rzymie. Od 2013 szef działu krajowego „Rzeczpospolitej”. Pracował także w „Życiu Warszawy”, tygodnikach „Wprost”, „Ozon”. W 2012 roku wydał biografię św. Maksymiliana M. Kolbego, za którą otrzymał nagrodę „Feniks” Stowarzyszenia Wydawców Katolickich w kategorii edytorstwo. Autor książek, m.in. Nie mam nic do stracenia - biografia abp. Józefa Michalika" Wanda Półtawska. Biografia z charakterem, Obudzić proroków (wspólnie z bp. Piotrem Jareckim). Laureat Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. bp. Jana Chrapka.
    Grzegorz Górny
    Reporter, eseista, publicysta, reżyser, producent filmowy i telewizyjny. Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Założyciel i redaktor naczelny kwartalnika „Fronda" (w latach 1994-2005 i 2007-2012). Współautor i producent cykli telewizyjnych dla TVP1, TVP2, TVP Polonia, TVP Historia, TV Puls, Polsat. W latach 2005-2006 redaktor naczelny tygodnika „Ozon". Autor 35 książek, ma na swoim koncie także 29 wydań zagranicznych w językach: angielskim (8 książek w USA), hiszpańskim, portugalskim, francuskim, niemieckim, holenderskim, węgierskim, czeskim, chorwackim, słoweńskim, bułgarskim. Laureat wielu nagród dziennikarskich, filmowych i książkowych (m.in. Totus, Grand Press, Feniks i nagroda SDP im. J. Zieleńskiego). Odznaczony przez prezydenta Węgier Rycerskim Krzyżem Zasługi. Stały publicysta tygodnika „Sieci" i portalu wpolityce.pl. Prezes Stowarzyszenia Trójmorze.
    Piotr Litka
    Dziennikarz, reporter, twórca filmów dokumentalnych. Absolwent polonistyki i filmoznawstwa UJ. Wraz z Grzegorzem Głuszakiem nominowany w 2010 r. do nagrody Grand Press za reportaż "Pamiętnik" (zrealizowany dla TVN). W 2009 roku opublikował książkę "Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Dni, które wstrząsnęły Polską", za którą otrzymał wyróżnienie FENIKS 2010 oraz nominację w konkursie Książka Historyczna Roku 2010. W roku 2021 opublikował książkę "Zniszczyć księdza" dot. prowokacji SB wymierzonej w ks. Popiełuszkę. Od kilku lat współpracuje z TVP HISTORIA, gdzie realizuje autorskie seriale i filmy dokumentalne. Wspólnie z Tomaszem Krzyżakiem opublikował na łamach "PLUSA MINUSA" i "RZECZPOSPOLITEJ" cykl artykułów dot. pedofilii w kościele w okresie PRL.
    Jan Pałka
    Student historii sztuki i prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Koordynator Instytutu Tertio Millennio w Krakowie. W maju 2022 roku ukończył JP2 Studies tj. roczny, pierwszy w historii interdyscyplinarny program studiów podyplomowych w Instytucie Kultury im. św. Jana Pawła II na Wydziale Filozoficznym Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu Angelicum w Rzymie.

КОМЕНТАРІ •