Wydaje mi sie, ze to co mowisz dobrze okresla obrazy z "przedmiotem" - portret, martwa natura, abstrakcja typu Rothko, ale nie koniecznie do obrazow z "przestrzenia" - pejzaz, abstrakcja typu Richter itp. Plazowiczka pozdrawia, dzielnie i wibrujaco wypelnia plotno w naszym mieszkaniu.
To jest świetne postawienie problemu i musiałem nad nim chwilę pokminić. Wydaje mi się, że to co spostrzegasz wynika z takiej małej wolty, którą robi mózg, kiedy pokaże się mu łudzący układ przestrzenny: przestaje widzieć powierzchnię obrazu i widzi przestrzeń wewnątrz. Więc owszem, im większa iluzja przestrzeni, tym mniej czytelny układ plastyczny "na powierzchni", ale nie zmienia to faktu, że wciąż istnieje. Góra może być po prawej, albo po lewej, jezioro wyżej lub niżej - razem stworzą lepszy lub gorszy układ. Kwestia polega na tym, że łudząca przestrzeń skłania nas do zapomnienia o tym wszystkim. Możesz też pomyśleć tak: układ urbanistyczny z pewnością tworzy wnętrze, które mogę przebyć, ale też w konkretnym widoku tworzy sylwetę. Fakt, że jest przestrzenią, nie odejmuje mu zdolności do bycia sylwetą. I o ile przestrzeń urbanistyczna jest przede wszystkim przestrzenna i zapominamy o tym, spłaszczając jej wyobrażenie do zdjęć, tak obraz zawsze jest płaski i zapominamy o tym dając się wciągnąć w jego przestrzenne przedstawienie.
I tak i nie, bo czasami celowo wprowadza się brak równowagi. Tak czy inaczej, w komponowaniu zawsze będzie brało udział ich układanie według jakiegoś sposobu
@@karolgniazdowski3483 boję się, w sensie że chciałbym jak najwięcej odkryć samodzielnie i intuicyjnie, a potem dopiero zgłębić teorię, więc wszystko pozytywnie. Powiem jeszcze, że odcinki o kompozycji Tycjana i Gogena są rewelacyjne
Super dzięki tego mi bardzo brakowało w moim amatorskim zainteresowaniu malarstwem 🎨🌹🎨POZDRAWIAM 😃
Super że są nowe filmy, czekałam na to mocno i mam nadzieję na więcej! Mega mnie relaksuje oglądanie Twoich treści.
no to jest właśnie kolejny z tej serii. Zapraszam :)
Wydaje mi sie, ze to co mowisz dobrze okresla obrazy z "przedmiotem" - portret, martwa natura, abstrakcja typu Rothko, ale nie koniecznie do obrazow z "przestrzenia" - pejzaz, abstrakcja typu Richter itp.
Plazowiczka pozdrawia, dzielnie i wibrujaco wypelnia plotno w naszym mieszkaniu.
To jest świetne postawienie problemu i musiałem nad nim chwilę pokminić. Wydaje mi się, że to co spostrzegasz wynika z takiej małej wolty, którą robi mózg, kiedy pokaże się mu łudzący układ przestrzenny: przestaje widzieć powierzchnię obrazu i widzi przestrzeń wewnątrz. Więc owszem, im większa iluzja przestrzeni, tym mniej czytelny układ plastyczny "na powierzchni", ale nie zmienia to faktu, że wciąż istnieje.
Góra może być po prawej, albo po lewej, jezioro wyżej lub niżej - razem stworzą lepszy lub gorszy układ. Kwestia polega na tym, że łudząca przestrzeń skłania nas do zapomnienia o tym wszystkim.
Możesz też pomyśleć tak: układ urbanistyczny z pewnością tworzy wnętrze, które mogę przebyć, ale też w konkretnym widoku tworzy sylwetę. Fakt, że jest przestrzenią, nie odejmuje mu zdolności do bycia sylwetą. I o ile przestrzeń urbanistyczna jest przede wszystkim przestrzenna i zapominamy o tym, spłaszczając jej wyobrażenie do zdjęć, tak obraz zawsze jest płaski i zapominamy o tym dając się wciągnąć w jego przestrzenne przedstawienie.
Świetny kanał, wincyj!
Ha! Tylko nie ma komu robić
Dobry wieczór 🙂
czy w takim razie dobre komponowanie polega na szukaniu równowagi tych mas? pozdrawiam!
I tak i nie, bo czasami celowo wprowadza się brak równowagi. Tak czy inaczej, w komponowaniu zawsze będzie brało udział ich układanie według jakiegoś sposobu
muszę obejrzeć, choć trochę się boję, bo póki co robię to intuicyjnie i świetni wychodzi, ale wiadomo, że też się dużo na obrazy napatrzyłem w życiu
Nie ma się czego bać! Można się tylko i wyłącznie czegoś ciekawego nauczyć ;)
@@karolgniazdowski3483 boję się, w sensie że chciałbym jak najwięcej odkryć samodzielnie i intuicyjnie, a potem dopiero zgłębić teorię, więc wszystko pozytywnie.
Powiem jeszcze, że odcinki o kompozycji Tycjana i Gogena są rewelacyjne