Historia posągu Światowida jest fascynująca. Super, że wziąłeś ten temat na warsztat. Ostatnio ukazało się kilka ciekawych tekstów, przynoszących nowe koncepcje chronologii zabytku np artykuł Janusza Cieślika "Idol ze Zbrucza - zabytek z XIwieku?" www.academia.edu/42119988/Idol_ze_Zbrucza_Zabytek_z_XI_wieku_Idol_from_Zbrucz_A_monument_from_the_11th_century_ w którym autor przypisuje zabytek Słowianom, będącym w bliskim kontakcie z koczownikami ale datuje go dopiero na drugą połowę XI wieku, czyli już na czasy po chrzcie Rusi, a nie jak wcześniejsi badacze na IX-X wiek oraz artykuł Michała Łuczyńskiego " Światowid ze Zbrucza- kontrowersyjny symbol pogańskiej Słowiańszczyzny" uprav.ff.cuni.cz/?q=system/files/WIATOWID%20ZE%20ZBRUCZA.pdf w którym autor przypisuje idola nie Słowianom lecz koczownikom i datuje go dopiero na XIII wiek. Jestem niezwykle ciekawa czy uda się w końcu ustalić kiedy posąg faktycznie powstał (jest też teoria że w XIX wieku) i kto był jego twórcą?
Zawsze mam ogromny szacunek i czuję ogromną wdzięczność do tych często mało znanych bohaterów naszej przeszłości. Ludzi którzy poświęcali swoje życie, dorobek naukowy aby zachować pamięć o historii i tradycji naszych przodków,, zajmowali się odtwarzaniem pierwotnych zniemczonych nazw miejscowości na ziemiach zachodnich, nadawali nowe oddając pamięć wymazanym plemionom z zachodu. Wspaniali ludzie którym należy się ogromny hołd.
Słucham wszystkich pogadanek z zapartym tchem. Wnikliwe podejście do tematu, talent popularyzatorski a poza tym imponująca biblioteka. Pozdrawiam i czekam na kolejne!
Super film, jak zawsze wciąga od samego początku, uczy i inspiruje 👌👌👌👍👍👍👍Wszystkiego najlepszego z okazji nadchodzących urodzin , dużo zdrowia życzę i wiele tak profesjonalnie przygotowanych materiałów wzbogacających naszą wiedzę . Pozdrawiam serdecznie
Zawsze mnie intrygował ten zbruczański idol. Elegancko słuchało się przy łupanie drewna na opał:) Dziwne ostatnio mam tło do słuchania materiałów z tego kanału bo jakiś czas temu kilka odcinków towarzyszyło mi przy zbieraniu jabłek.
Aby znaleźć właściwą nazwę należy zrozumieć do czego służył ten słup ze Zbrucza. Właściwą nazwą może być imię ŚWIATŁOWIT, jako ten, który wita światło. Winicjusz Kossakowski w pracy "Polskie runy przemówiły". Słup ten skojarzył ze splantowanym wzgórzem na którym są trzy kręgi kamienne i miejsca po słupach ustawionych zgodnie z kierunkami świata. Jeżeli połączyć je liniami to dadzą taki sam rysunek , jak na znalezisku z kultury trzcinieckiej z Dratowa. Rysunek krzyża jest rys. technicznym kalendarza księżycowo słonecznego Długość cienia Światłowita w południe, wskazuje: Krąg największy - środek zimy i dzień powrotu słońca. Krąg środkowy wskazuje równonoc wiosenną Najmniejszy wskazuje środek lata Gdy słońce się cofa znowu na środkowym kręgu mamy równonoc jesienną. Długość cienia można wyskalować w miesiącach, by rolnicy wiedzieli kiedy siać, kiedy wypędzać bydło na pastwisko a kiedy sprzątać. Wychylenia cienia wskazują godziny. Odsyłam do pracy, tam dokładnie jest wyjaśniony rysunek z Dratowa. Ps. Jeżeli chce pan zrozumieć , co znaczy "Pod latarnią najciemniej". Postaram się wyjaśnić.
Wszystkiego naj. z okazji urodzin. Energii i zdrowia! Pana praca jest niezwykle potrzebna i pożyteczna. Nie wiedziałem, ze historia tego posagu jest tak dramatyczna i złożona. Te przypadki są charakterystyczne dla czasów początków archeologii; początki badan w Egipcie, czy tez legendarnej Troji.
Wiewiórka, jak najbardziej na miejscu! W najmniejszym stopniu nie wygląda, jakby ucierpiała. To raczej zadowolona i ciekawska wiewiórka. Pilnuje posągu.
@triglav2002 Igor proszę dodaj do opisu 2:10 rudo czarny wiewiór powszechnie znany pod pseudonimem Ratattoskr (szpieg z północy, należący do organizacji Yggdrasil). A teraz na poważnie. Oglądam Twoje audycje od jakiegoś czasu i podoba mi się tematyka. Przypominają mi się lata 2000 jak jeździłem na Wolin oraz Rynię ;) niestety życie przyszło i zabawa została odłożona mam nadzieję że kiedyś uda mi się wrócić do hobby. Mam prośbę czy mógłbyś zrobić odcinek o replikach broni, hełmów, włóczni oraz toporów słowiańskich, w którym byś pokazał swoje rekonstrukcje. I pytanie do Ciebie czy myślałeś o stworzeniu podcast, na którym mógłbyś prowadzić prelekcje o słowiańszczyźnie? Byłaby to następna platforma do szerzenia i popularyzowania kultury Słowiańskiej. Pozdrawiam serdecznie i z okazji urodzin oby bogi Ci darzyły w życiu.
Tak, zalega w Zbruczu i według artykułów sprzed kilku lat był plan przeprowadzenia badań, odszukania pozostałości i wydobycia podstawy. Dziękuję za uznanie.
No patrzcie patrzcie , Ciekawe który Kulczycki miał tam gajówkę? Dla mnie to dość ciekawe bo rodzina męża wywodzi sie z tamtych terenów z miejscowości Kulczyce koło Sambora.
Wymiary idola ze zbrucza przypominają starożytny standard miary, który pokazuje Pi, megalityczną sążeń, kciuk, stopa i metr. ua-cam.com/video/xsp2KABKqGw/v-deo.html
Zgłupiałem :) , tzn. Teraz nie wiem dokładnie jak go nazywać ? , jak jest poprawnie , ale mam nadzieje ze w następnych odcinkach Igor to wyjaśni ;) , pozdrawiam .
4 -ro glowy Swiatowid ( Swietowid ) jest Bodiem naszej planety Ziemi ....z jej , tzw.4 "rogami "czyli kierunkami geograficznymi oraz magnetycznymi . Swiatowid jest , tzw. Aniolem opatrznosci i patronem pewnego rodu .....rodu slowianskiego ..... Po angielsku mozna mu nadac imie WATCHMAN znanego z innych religii .
Ostatnio usłyszałem historię pewnej pani profesor, która przeczytała kilka opasłych książek (w tym swoich własnych) tylko po to aby udzielić 10 minutowego wywiadu w radiu na temat, w którym jest ekspertem. Pan Igor zdaje się być podobną osobą. Niby jest ekspertem, ale dodatkowo odkurza swoją wiedzę zanim coś powie. Wyrazy szacunku po stokroć!
Kochani mam pytanie.. ja dopiero od kilku miesiecy, naprawde nie wiele poznaje naszą historie i wiare.. i to jest to czego szukałam.... Czesto zwracam sie do naszych bogów, najczesciej do Jessena, najbardziej do mnie przemawia, no i do drzew, księżyca itp. I wtedy napada,mnie niepewnosc- czy aby bezposrednie zwracamie sie do tak wielkich rangą bogów nie było niewłaściwe? Nie chciałabym ich obrazić.. Co o tym myslicie? Jak najlepiej zacząc wracać do chwalenia i czczenia naszych praBohow? Czy wg was Kosmologia przedstawiona w książce Joahima Szyca jest wľasciwa? Niby plagiat innego dzieła napisanego kodem, wiec moźe niescisła... Aż tyle ich było czy każdy szczep miał swoich?
Ten Pański słowiański outfit wprowadza w błąd - sugeruje jakichś "turbo-Słowian". A jestem pod wrażenie rzeczowego i niezwykle interesującego wykładu. Odsłucham powoli wszystko. Sugeruję obszerniejszą ilustrację zdjęciami, rysunkami, mapami. Powtarzam, niezwykle wartościowy materiał, ale bez nowych badań genetycznych nie obejdzie się Pan :) Takie czasy.
Dziękuję za dobre słowo. Na temat tego posągu badania genetyczne nie mają nic do powiedzenia. Znam je oczywiście i zrobię o nich program, bo w powszechnym obiegu widać jak dalece ludzie nie rozumieją ich wyników i jak karkołomne tezy nimi podpierają. Dziękuję za uwagi i pozdrawiam serdecznie
Kochani ja w obecnych czasach byl sie wstrrzymała z badaniami genetycznymi... w Begamo w 2017 byly najwieksze na wspja skale dabania genetyczne w dochodzeniu w sorawie zabujstwa pewnej nastolatki.. jeszcze nigdy z tego powidu nie robiono badan qszystkich mieszkancow regionu... i wiemu czym sie to skonczylo- prowincja Bergamo byla jedna z,dwoch w caľej europie najbardziej dotknietych przez srovida.... niby jakies teorie ale bron biologiczna nią nie jest
Horodnica czy Bohod to raczej typowo ukraińskie i wschodniosłowiańskie nazwy. A to, że miały swoje polskie wersje na mapie, to nic dziwnego, nie świadczy to jednak o ich polskości.
@@Igor_Triglav Do komentarza o zadziwieniu mnogością polskich nazw w okolicy góry/doliny Bohod i polskim życiem na tych terenach. Gdzieś między 14. a 29. minutą, teraz nie mogę znaleźć. Poza tym świetna seria, gratuluję, słucham z przyjemnością!
@@polnocblog Zdaje się, że nieuważnie Pan (przepraszam, założyłem) słuchał. 18.28 mówię o nazwiskach miejscowych, o ludziach tam mieszkających i kulturze polskiej, w której działanie tam chyba nikt nie wątpi. Oczywiście nie o Bohod/Bogit ani Horodnicy ani innych nazwach topograficznych. Przecież to oczywiste, "ludowe" nazwy miejscowe, więc polskie być nie mogą, poza takimiż wersjami o których Pan pisze.
Historia posągu Światowida jest fascynująca. Super, że wziąłeś ten temat na warsztat. Ostatnio ukazało się kilka ciekawych tekstów, przynoszących nowe koncepcje chronologii zabytku np artykuł Janusza Cieślika "Idol ze Zbrucza - zabytek z XIwieku?"
www.academia.edu/42119988/Idol_ze_Zbrucza_Zabytek_z_XI_wieku_Idol_from_Zbrucz_A_monument_from_the_11th_century_
w którym autor przypisuje zabytek Słowianom, będącym w bliskim kontakcie z koczownikami ale datuje go dopiero na drugą połowę XI wieku, czyli już na czasy po chrzcie Rusi, a nie jak wcześniejsi badacze na IX-X wiek
oraz artykuł Michała Łuczyńskiego " Światowid ze Zbrucza- kontrowersyjny symbol pogańskiej Słowiańszczyzny"
uprav.ff.cuni.cz/?q=system/files/WIATOWID%20ZE%20ZBRUCZA.pdf
w którym autor przypisuje idola nie Słowianom lecz koczownikom i datuje go dopiero na XIII wiek.
Jestem niezwykle ciekawa czy uda się w końcu ustalić kiedy posąg faktycznie powstał (jest też teoria że w XIX wieku) i kto był jego twórcą?
PAGANSTWO i PAGANSKIE BOZKI to OBRAZA prawdziwego BOGA.
Pan Igor budzi taki respekt, że nawet trole trzymają się na odległość.. (-:
Ja jestem trollem. Figurka na wstępie wygląda jak dildos :P
A imidż p. Igora - rewelacyjny. Merytoryka też super.
@@jerzyzbiaowiezy9243 a już miałam napisać wszystkie trolle w siłowniach póki otwarte lol
@@magdaty1815 masz racje, ja juz dawno zaueażyłam ze mają godziny i techniki...
510☘👍🏻dziękuję za materiał, śledzę i pozdrawiam z okolic Światowida krakowskiego
sklejam model i słucham Igora po północy :) miodzio jest :)
Sława Igor Zdrawiam cię
Zawsze mam ogromny szacunek i czuję ogromną wdzięczność do tych często mało znanych bohaterów naszej przeszłości. Ludzi którzy poświęcali swoje życie, dorobek naukowy aby zachować pamięć o historii i tradycji naszych przodków,, zajmowali się odtwarzaniem pierwotnych zniemczonych nazw miejscowości na ziemiach zachodnich, nadawali nowe oddając pamięć wymazanym plemionom z zachodu. Wspaniali ludzie którym należy się ogromny hołd.
Zgadza się. To co mamy, z czego się cieszymy, czym żyjemy to w zasadzie dar pasji i poświęcenia poszczególnych ludzi.
Słucham wszystkich pogadanek z zapartym tchem. Wnikliwe podejście do tematu, talent popularyzatorski a poza tym imponująca biblioteka. Pozdrawiam i czekam na kolejne!
:) Tak, biblioteka to podstawa tej miłości do Słowiańszczyzny. Dziękuję za dobre słowo i pozdrawiam równie serdecznie.
Świetny materiał, czekam na więcej, sława Tobie!
Wielkie dzięki. Już niebawem
Dziekuje
Ta wiewióra to jak znak aprobaty Bogów:D
Дякую за видео!
Dziękuję :)
Super film, jak zawsze wciąga od samego początku, uczy i inspiruje 👌👌👌👍👍👍👍Wszystkiego najlepszego z okazji nadchodzących urodzin , dużo zdrowia życzę i wiele tak profesjonalnie przygotowanych materiałów wzbogacających naszą wiedzę . Pozdrawiam serdecznie
Ogromnie dziękuję za tak dobre słowo, no i za życzenia, czyli jeszcze lepsze słowo. A słowo dla Słowian miało moc sprawczą :)
jak zawsze super wiadomości a co najważniejsze oparte o konkretne zapisy oraz przekazy -- super !!
Dziękuję. Jednak ważne jest nie fantazjować i nie płynąć, a ja staram się co najwyżej dodawać własne interpretacje.
Zawsze mnie intrygował ten zbruczański idol. Elegancko słuchało się przy łupanie drewna na opał:) Dziwne ostatnio mam tło do słuchania materiałów z tego kanału bo jakiś czas temu kilka odcinków towarzyszyło mi przy zbieraniu jabłek.
Haha, życie samo podpowiada. Podpowiadam.
Ciekawie 👍
Aby znaleźć właściwą nazwę należy zrozumieć do czego służył ten słup ze Zbrucza.
Właściwą nazwą może być imię ŚWIATŁOWIT, jako ten, który wita światło.
Winicjusz Kossakowski w pracy "Polskie runy przemówiły". Słup ten skojarzył ze splantowanym wzgórzem na którym są trzy kręgi kamienne i miejsca po słupach ustawionych zgodnie z kierunkami świata. Jeżeli połączyć je liniami to dadzą taki sam rysunek , jak na znalezisku z kultury trzcinieckiej z Dratowa.
Rysunek krzyża jest rys. technicznym kalendarza księżycowo słonecznego
Długość cienia Światłowita w południe, wskazuje:
Krąg największy - środek zimy i dzień powrotu słońca.
Krąg środkowy wskazuje równonoc wiosenną
Najmniejszy wskazuje środek lata
Gdy słońce się cofa znowu na środkowym kręgu mamy równonoc jesienną.
Długość cienia można wyskalować w miesiącach, by rolnicy wiedzieli kiedy siać, kiedy wypędzać bydło na pastwisko a kiedy sprzątać. Wychylenia cienia wskazują godziny.
Odsyłam do pracy, tam dokładnie jest wyjaśniony rysunek z Dratowa.
Ps.
Jeżeli chce pan zrozumieć , co znaczy "Pod latarnią najciemniej".
Postaram się wyjaśnić.
🍀Witam serdecznie i pozdrawiam wszystkich 🍀.
Klasa sama w sobie! Brawo
Bardzo mi miło. Dziękuję.
Dziekuje jak zawsze za material. Ogrom pracy
Bardzo mi miło i dziękuję za docenienie. Łączę pozdrowienia.
Robisz super robotę
I wiewiórka też przyszła posłuchać
Dobrze wróży
Dziękuję, wspaniały materiał .
Również dziękuję i pozdrawiam.
Super temat, sam jestem ciekawy, co to będzie dalej :)
Wszystkiego naj. z okazji urodzin.
Energii i zdrowia! Pana praca jest niezwykle potrzebna i pożyteczna.
Nie wiedziałem, ze historia tego posagu jest tak dramatyczna i złożona.
Te przypadki są charakterystyczne dla czasów początków archeologii; początki badan w Egipcie, czy tez legendarnej Troji.
Dziękuję bardzo za życzenia i dobre słowo o działaniach. Tak, początki archeologii to historia pasji i wielkiej wiary.
Super sprawa !)
Wszystkiego najlepszego z okazji urodzin ;-))) !
Bardzo dziękuję :)
Szacun! Pozdro z Kaszub
Pozdrowienia z Pomorza Zachodniego :)
Wszystkiego dobrego i błogosławieństwa Bogów. Glowa boli ? :)
Haha, już nie. Bardzo dziękuję :)
Bóg jest jeden.ogarnij się jeden z drugim
Wiewiórka, jak najbardziej na miejscu! W najmniejszym stopniu nie wygląda, jakby ucierpiała. To raczej zadowolona i ciekawska wiewiórka. Pilnuje posągu.
W Głogowie też jest.
@triglav2002 Igor proszę dodaj do opisu 2:10 rudo czarny wiewiór powszechnie znany pod pseudonimem Ratattoskr (szpieg z północy, należący do organizacji Yggdrasil). A teraz na poważnie.
Oglądam Twoje audycje od jakiegoś czasu i podoba mi się tematyka. Przypominają mi się lata 2000 jak jeździłem na Wolin oraz Rynię ;) niestety życie przyszło i zabawa została odłożona mam nadzieję że kiedyś uda mi się wrócić do hobby.
Mam prośbę czy mógłbyś zrobić odcinek o replikach broni, hełmów, włóczni oraz toporów słowiańskich, w którym byś pokazał swoje rekonstrukcje.
I pytanie do Ciebie czy myślałeś o stworzeniu podcast, na którym mógłbyś prowadzić prelekcje o słowiańszczyźnie? Byłaby to następna platforma do szerzenia i popularyzowania kultury Słowiańskiej.
Pozdrawiam serdecznie i z okazji urodzin oby bogi Ci darzyły w życiu.
hura jest następny !!!
I jak się coś takiego czyta albo słyszy, to od razu chce się działać. Dziękuję :)
Świetny materiał! Rozumiem, że część która się odłamała nadal jest w Bruczu?
Tak, zalega w Zbruczu i według artykułów sprzed kilku lat był plan przeprowadzenia badań, odszukania pozostałości i wydobycia podstawy. Dziękuję za uznanie.
No patrzcie patrzcie , Ciekawe który Kulczycki miał tam gajówkę? Dla mnie to dość ciekawe bo rodzina męża wywodzi sie z tamtych terenów z miejscowości Kulczyce koło Sambora.
Wymiary idola ze zbrucza przypominają starożytny standard miary, który pokazuje Pi, megalityczną sążeń, kciuk, stopa i metr.
ua-cam.com/video/xsp2KABKqGw/v-deo.html
Zgłupiałem :) , tzn. Teraz nie wiem dokładnie jak go nazywać ? , jak jest poprawnie , ale mam nadzieje ze w następnych odcinkach Igor to wyjaśni ;) , pozdrawiam .
45:33 chyba trafił się błąd w dacie,świetny odcinek,jak zwykle bardzo ciekawie!
Oh, oczywiście. Dziękuję za wyłapanie. Mogę tylko umieścić komentarz prostujący. Wielkie dzięki.
Zrobione :)
Mam pytanie.jak sie wiara pogańska,przekłada na rzeczywistość?poza oklładkami płyt i ilustracjami do ksiażek?
4 -ro glowy Swiatowid ( Swietowid ) jest Bodiem naszej planety Ziemi ....z jej , tzw.4 "rogami "czyli kierunkami geograficznymi oraz magnetycznymi . Swiatowid jest , tzw. Aniolem opatrznosci i patronem pewnego rodu .....rodu slowianskiego ..... Po angielsku mozna mu nadac imie WATCHMAN znanego z innych religii .
Pozdrawiam ....
.. no i ta wiewiórka na początku -bezbłędna-👌🌞
Ona i jeszcze jedna u nas mieszkają na drzewie, więc widujemy się codziennie, ale przed obiektyw jeszcze się nie wysforowała.
@@Igor_Triglav pięknie wyskoczyła-🐿dowód na to,że życie jest nasączone magią codziennie ☀️☀️☀️
A teraz jeszcze Björk przed nim
wieszczy u Eggersa :)
Ostatnio usłyszałem historię pewnej pani profesor, która przeczytała kilka opasłych książek (w tym swoich własnych) tylko po to aby udzielić 10 minutowego wywiadu w radiu na temat, w którym jest ekspertem. Pan Igor zdaje się być podobną osobą. Niby jest ekspertem, ale dodatkowo odkurza swoją wiedzę zanim coś powie. Wyrazy szacunku po stokroć!
Wiewiórka wygrała. A Twój wyraz twarzy po jej przebiegnięciu zdradza, że miałeś to z nią wcześniej przegadane ;)
Haha, tak, sprawdzałem czy weszła zgodnie ze scenariuszem :)
Wat..ykan trzęsie du.pą jak słyszy o posągu z Brucza..
veverka :D
Czy napewno to posag slovianski
Kochani mam pytanie..
ja dopiero od kilku miesiecy, naprawde nie wiele poznaje naszą historie i wiare.. i to jest to czego szukałam....
Czesto zwracam sie do naszych bogów, najczesciej do Jessena, najbardziej do mnie przemawia, no i do drzew, księżyca itp.
I wtedy napada,mnie niepewnosc- czy aby bezposrednie zwracamie sie do tak wielkich rangą bogów nie było niewłaściwe? Nie chciałabym ich obrazić..
Co o tym myslicie?
Jak najlepiej zacząc wracać do chwalenia i czczenia naszych praBohow?
Czy wg was Kosmologia przedstawiona w książce Joahima Szyca jest wľasciwa? Niby plagiat innego dzieła napisanego kodem, wiec moźe niescisła...
Aż tyle ich było czy każdy szczep miał swoich?
Świętowit
Rozwalasz system Przyjacielu.. (-:
Ten Pański słowiański outfit wprowadza w błąd - sugeruje jakichś "turbo-Słowian".
A jestem pod wrażenie rzeczowego i niezwykle interesującego wykładu.
Odsłucham powoli wszystko.
Sugeruję obszerniejszą ilustrację zdjęciami, rysunkami, mapami.
Powtarzam, niezwykle wartościowy materiał, ale bez nowych badań genetycznych nie obejdzie się Pan :) Takie czasy.
Dziękuję za dobre słowo. Na temat tego posągu badania genetyczne nie mają nic do powiedzenia. Znam je oczywiście i zrobię o nich program, bo w powszechnym obiegu widać jak dalece ludzie nie rozumieją ich wyników i jak karkołomne tezy nimi podpierają. Dziękuję za uwagi i pozdrawiam serdecznie
Oczywiście nie chodzi mi o "DNA posągu ze Zbrucza" :) Ale, jak Pan stwierdził, badania genetyczne są trudne do interpretacji dla laików. A ciekawe.
Kochani ja w obecnych czasach byl sie wstrrzymała z badaniami genetycznymi... w Begamo w 2017 byly najwieksze na wspja skale dabania genetyczne w dochodzeniu w sorawie zabujstwa pewnej nastolatki.. jeszcze nigdy z tego powidu nie robiono badan qszystkich mieszkancow regionu... i wiemu czym sie to skonczylo- prowincja Bergamo byla jedna z,dwoch w caľej europie najbardziej dotknietych przez srovida.... niby jakies teorie ale bron biologiczna nią nie jest
Nie Światowid , świętowit ale Światłowód.
Z ciekawości pytam, co miał ten komentarz wnieść?
Precz a PAGANSTWEM- CHRISTUS VINCIT!
kokokt
Horodnica czy Bohod to raczej typowo ukraińskie i wschodniosłowiańskie nazwy. A to, że miały swoje polskie wersje na mapie, to nic dziwnego, nie świadczy to jednak o ich polskości.
A do czego to odniesienie?
@@Igor_Triglav Do komentarza o zadziwieniu mnogością polskich nazw w okolicy góry/doliny Bohod i polskim życiem na tych terenach. Gdzieś między 14. a 29. minutą, teraz nie mogę znaleźć. Poza tym świetna seria, gratuluję, słucham z przyjemnością!
@@polnocblog Zdaje się, że nieuważnie Pan (przepraszam, założyłem) słuchał. 18.28 mówię o nazwiskach miejscowych, o ludziach tam mieszkających i kulturze polskiej, w której działanie tam chyba nikt nie wątpi. Oczywiście nie o Bohod/Bogit ani Horodnicy ani innych nazwach topograficznych. Przecież to oczywiste, "ludowe" nazwy miejscowe, więc polskie być nie mogą, poza takimiż wersjami o których Pan pisze.
@@Igor_Triglav Racja, usłyszałem "nazwy miejscowe", zatem wycofuję swoje zastrzeżenie i pozdrawiam!
@@polnocblog Pozdrawiam serdecznie.