Ziemianka, piwniczka ogrodowa 7 - izolacja przeciwwodna i termiczna - Dobry pomysł - złe wykonanie

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 9 лип 2022
  • Dziękuję za oglądanie i wspieranie kanału "W Szumilesie".
    Pamiętaj że filmy udostępniane tutaj sa bezpłatne i można je zobaczyć za darmo. Jeśli jednak masz ochotę wesprzeć ten projekt, jest na to kilka możliwości. Możesz:
    1. Polubić i skomentować film
    2. Udostępnić go i polecić swoim znajomym na innym portalu
    3. Wcisnąć subskrypcję i dzwoneczek, aby na bieżąco być informowanym o nowych filmach
    4. Obejrzeć reklamy, które pojawiają się przed, po lub w trakcie filmu. Dzięki nim twórcy działający na YT dostają wsparcie finansowe.
    5. Odwiedzić i polubić stronę "W Szumilesie" na Facebooku. Tam zamieszczam poza filmami również zdjęcia z opisem. Link do strony poniżej
    / wszumilesie
    6. Wpłacić na poniższy numer konta dowolną darowiznę:
    Konto bankowe
    Grzegorz Dominiak
    Bank Millenium
    nr konta 50 1160 2202 0000 0002 1435 6712
    koniecznie z dopiskiem "darowizna"
    Przypominam że aby oglądać ten kanał nie musisz tego robić. Wspieraj tylko jeśli czujesz, że chcesz :) Z góry dziękuję :)
    Dla zainteresowanych współpracą kontakt mailowy
    wszumilesie@o2.pl
    Zapraszam również na kanał Agnieszki, gdzie pojawia się więcej tematów o dzieciach i gotowaniu.
    Link do kanału na You Tube
    / szumimama
    Link do strony na Facebooku
    / szumimama
    Do miłego ;)

КОМЕНТАРІ • 123

  • @WSzumilesie
    @WSzumilesie  Рік тому +15

    Jak wspominałem na filmie, tych szkół czy izolować czy nie jest kilka, a głównie dwie. Albo ktoś nie izoluje w ogóle niczym niczego, albo wręcz przeciwnie robi z ziemianki termos szczelny przeciw wodzie i temperaturze. Są szkoły stare i nowe, a nie zawsze te nowe są takie dobre. To tak jak z domami. Zaczęto izolować na potęgę wszystko, zakładać nowe szczelne okna i okazało się że w domu panują niekorzystne warunki powietrzno wilgociowe i pojawia się grzyb. Sam nie wiem na dzień dzisiejszy czy podejmuję dobre decyzje izolując jedynie częściowo przeciwwodnie i nic a nic termicznie. To się okaże w praniu. Zawsze można podziałać coś od środka albo na już obsypanej ziemiance wysypać jakąś korę czy zrębkę albo keramzyt, które zagrodzą drogę wodzie, lub jej trochę wchłoną w siebie, czy też zaizolują termicznie ale od zewnętrznej strony, pozostawiając masę ziemną blisko ścian ziemianki. Jak pożyjemy to zobaczymy. Zamówiłem już higrometr i termometr do badań temperatury i wilgotności w ziemiance. Wszystko zrelacjonuję w razie potrzeby. Te mniej udane rzeczy również ;)

  • @devurien
    @devurien Рік тому +26

    Samo życie, a nie apteka. Dzięki za ten film - jesteś taki normalny!

  • @rawa5457
    @rawa5457 Рік тому +14

    Ja bym obsypał co najmniej 80 cm gliny nad beton. Dojście świeżego powietrza do środka rurą w ziemi, zanim wlezie to się schłodzi. Popatrz sobie jak budowali mieszkalne ziemianki Indianie w Arizonie na pustyni. Mieli wentylację połączoną z naturalną "klimą". Działało na pustyni, zadziała i w Szumilesie. Krzewów na wierzchu bym nie sadził. Są wredne i korzeniami żrą beton pchając się do środka. Murawa na glinie by chyba rosła, glina będzie podciągać wilgoć chłodząc w lato, grzejąc zimą a murawa to dobra izolacja termiczna od słoneczka, tylko kosić za nisko nie można bo uschnie w upał, max na 10 cm. Niezłe wyzwanie, Panie. Najlepszego! :)

  • @gabrielakarpinska1449
    @gabrielakarpinska1449 Рік тому +11

    Panie Grzegorzu, będzie dobrze , już jest dobrze. A będzie lepiej. Proszę się nie przejmować. Panu wszystko wychodzi dobrze i tego Panu z całego serca życzę.

  • @maciekpopielski7690
    @maciekpopielski7690 Рік тому +13

    Dziś góralska mądrość: ,,Jak się nie przewrócis to się nie naucys!" Hej!

  • @genna2958
    @genna2958 Рік тому +11

    Dziś przyznawanie się do błędu jest uznawane za słabość i głupotę. A ja cenię to, że jesteś człowiekiem, który nie wstydzi przyznać się do porażki. To co niektórzy uważają za słabość ja uważam za siłę. Pozdrawiam i życzę powodzenia .

    • @_Momeq_
      @_Momeq_ Рік тому +2

      Przyznanie się do błędu nie jest słabością. Każdy kto tak uważa jest słaby. Każdy s życiu miał taki okres po którym powiedział "jaki ja byłem glupi". A nie myli się tylko ten co nic nie robi. Pozdrawiam

  • @agatagadomska2720
    @agatagadomska2720 Рік тому +9

    Super, też mi się wydaje że roślinność na warstwie wierzchniej załatwi sprawę, w Norwegii na dachach często daje się darń z ziemią do izolacji i to świetnie działa w dwie strony trawka rośnie na dachu i to wystarczy będzie dobrze panie Grzegorzu ,zawsze można odkopać i poprawić po paru sezonach ,glina ,ziemia i trawa są super izolacją,u mnie w starym domu mam glinę na strychu 30 cm z sieczką i jak pęknie dachówka i przecieka to glina długo absorbuje i jednocześnie schnie nie ma żadnego grzyba ,budynek poniemiecki ,pozdrawiam 👍🍅🐎🥒🙂🍒🐴

  • @miroslawamarcinkowska1953
    @miroslawamarcinkowska1953 Рік тому +6

    W moim rodzinnym domu była piwnica, które załatwiała wszystkie sprawy: zaprawy w słoikach, w beczkach: jedna z ogórkami, druga z kapustą, a jak świnia w łeb dostała, to i mięsiwo w kamiennych beczkach w solance. Wszelkie zapasy, ziemniary, warzywa, opał, Było kilka piwniczek w piwnicy pod całym domem. To było proste. A tutaj sprawa jest bardziej skomplikowana, wierzę, że sobie poradzisz, pozdrawiam serdecznie

  • @zetareticuli8896
    @zetareticuli8896 Рік тому +4

    U moich dziadków ziemianka była z ciosanych kamieni piaskowca,połączonych o środka zaprawą wapienną.Posiadała dwoje drzwi w tym drzwi zewnętrzne,były ocieplane na zime liściami z lasu,a na zewnątrz obsypana była ziemią i rosły na niej jakieś krzewy.Sprawdzała się prababci i babci,nawet zimą było tam tak jak trzeba termicznie.Grzesiu cierpliwości,życie to ciągła nauka,pozdrawiam z życze ci wytrwałości.

  • @krystian7876
    @krystian7876 Рік тому +5

    Moi rodzice mają ziemiankę już chyba ma z 40lat , od zawsze jak pamiętam przechowywali warzywa, owoce itp. Zawsze ładnie przezimowały. A ziemianka jest betonowa koło 80cm w ziemi reszta nad. Izolacja z zewnątrz to tylko papa. Zasypywana była ziemią, żużlem, popiołem, jakieś 1,5m tej warstwy. Nie ma żadnego przedsionka ani wentylacji tylko drzwi zbite z grubych desek niczym nie izolowane, pewnie też prześwity miały to przy większych długotrwałych mrozach tata zastawiał je tylko snopkami słomy.

  • @kubakubak1693
    @kubakubak1693 Рік тому +3

    Oglądając film to mi się tak wymyśliło żeby zrobić ,,cegły' z gliny ze słomą i obmurować beton cegłami z gliny. Kiedyś widziałem 40letnie domy wybudowane z bloczków glinianych ze słomą , tynki też były gliniane a na zewnątrz tylko narożniki z cegły cementowo wapiennej. Bloczki gliniane były robione w formach drewnianych. Trzy bale 50cm grube skręcane w koryto szer 30cm i poprzedzielane co 50cm . Glina była mieszana ze słomą w kieracie . Wokół pala wbitego na wysięgniku chodziła krowa razem z chłopem i żoną i wdeptywali słomę w tą miękką glinę. Brnęli w tej glinie do pół łydek. Było to 30 lat temu na Ukrainie okolice Sawrania. Marzę do tej pory o takim domu. W lecie było chłodno jak w piwnicy . Jesienią trochę drzewa do burżujki wystarczyło aby ogrzać pokój .

  • @Gamingpro-rn3ys
    @Gamingpro-rn3ys Рік тому +1

    Mistrza czyni praktyka i przyznanie do porażki 👏💕

  • @dominikatwardowska9180
    @dominikatwardowska9180 Рік тому +4

    Grzesiu mam na działce dwie powojenne ziemianki. Budowane tą samą technologią, jedna parę lat starsza od drugiej. W jednej kilka lat temu dziadek zrobił dodatkową wentylację i izolację papą od góry. Ta izolowana przestała (w mojej opinii) nadawać się do przechowywania warzyw, bo Burak o średnicy 10cm i długości 15-20cm w dwa miesiące robi się suszona Kiełbasa. Ziemniaki spoko ale tylko w piasku. Ale za to Ogórki w słoikach super. Ta bez izolacji marchewkę i buraki przetrzymala do wiosny. Słoiki z ogórkami rdzewieją, a Cukinia i dynia zakończyły jako mokre plamy po 2-3 tygodniach. I bądź tu mądry człowieku 😂 ja mam dwie ziemianki to mogę żąglować przechowywaniem. Tak więc testujemy...
    Chociaż marzy mi się wymienić tą starsza na taką jak Twoja... Może kiedyś...

  • @wittwoy7875
    @wittwoy7875 Рік тому +7

    Mam taką samą z GWC. Pomalowałem 3x dysperbitem i zasypiałem. Wewnątrz pozaklejalem większe nierówności i wymalowałem wapnem. Chce jeszcze na wierzch dać geokratę aby zanim coś wyrośnie za bardzo się nie zsunęło.
    Pozdrawiam

  • @piotrpiotr3873
    @piotrpiotr3873 Рік тому +5

    Chyba Pan Grzegorz trochę przesadza z tą izolacją. To ma być ziemianka. Zasypać ziemią, zasiać trawę i nic złego się nie stanie. Niech Grzegorz śpi spokojnie. 👍

  • @waldemardmytrzak7776
    @waldemardmytrzak7776 Рік тому

    Super akcja Pozdrawiam

  • @joannapaczkowska2304
    @joannapaczkowska2304 Рік тому +2

    Pozdrawiam ❤️

  • @piotrkowalski519
    @piotrkowalski519 Рік тому +2

    Dzień dobry Grześ ✋

  • @przemekwroblewski354
    @przemekwroblewski354 Рік тому +1

    po kolorze obstawiam "dysperbit" na bazie wody. w oryginale był raczej abizol - na bazie chemi. używałem obu w terenie zewnętrznym. ten na bazie wody sie nie nadawał wszystko odłaziło. abizol trzyma sie jak cholera. Odnośnie ocieplenia 2 szamba 8 i 13 zakopane w ziemi jako ziemianki. oba ociepliłem xps'em 10cm do głębokości 1.2m nad tym jeszcze ze 20cm ziemi. W lato jest chłodno w zimie odczuwalnie cieplej bo ciepło pobiera od gruntu od podłogi. a wewnątrz wszystko wymalowałem Ceresit CR90 2-3 warstwy.

  • @wiejskie-zycie
    @wiejskie-zycie Рік тому +3

    Ja do mojej piwniczki pod warsztatem mam zakopane 25 m rury 110 na głębokość 1m. I czy lato, czy zima jest stała temperatura. Żadnej izolacji z foli nie rób.Glina jak zamarza bardzo mocno pracuje, piasek jest najlepszym rozwiązaniem i na górze musi być przynajmniej 1m ziemi. Z tyłu masz trochę mało miejsca do płotu i może piasek ci płot zasypać. w mojej okolicy jest kilka bardzo starych ziemianek i nie mają izolacji a wilgotnopść jest stała.
    Najważniejsza jest wentylacja.

  • @Legendarny_Ziom
    @Legendarny_Ziom Рік тому +5

    Grzesiek ale żeś to spier.... ;)
    A tak serio to było do przewidzenia, że glina bez zbrojenia odpadnie. Przecież dobrze o tym wiesz :D
    Czekam na kolejny odcinek i życzę powodzenia oraz silnej woli! :)

    • @WSzumilesie
      @WSzumilesie  Рік тому

      Gdyby nie deszcz to by nie spadła przed obsypaniem. Miałem nadzieję że w kilku warstwach stworzę taki jednolity płaszczyk na konstrukcji, ale deszcz i słońce na przemian zrobiło wcześniej swoje

  • @poter70nowak64
    @poter70nowak64 Рік тому +1

    Dobrze Pan myśli, ziemia stabilizuje temp., na gł. ok. 2 metrów mamy średnioroczną temp. na danym terenie np. ok. 7 st. C, oczywiście w lekkim sinusie. jak obsypie Pan ziemiankę to przesunie się ten punkt do góry - czyli stablizacja temperatury. pozdrawiam

  • @MrLordgiv
    @MrLordgiv Рік тому

    mega mi się podoba ten materiał. podziwiam skromność i samokrytykę. dużo się nauczyłem od Ciebie :)

  • @Alexana_PatoUwU
    @Alexana_PatoUwU Рік тому

    Dziękuję za temat ziemianki, gdyby nie te filmy to nawet bym nie wiedziała ze można kupić gotowa piwniczke, chcieliśmy nawet kupować kontener by uniknąć murowana 😁

  • @zbigniewkozlowski2749
    @zbigniewkozlowski2749 Рік тому

    Pozdrawiam , no to sie nasluchalem w niedzielny poranek , powodzenia zycze Zbyszek, Canada najlepszego zycze powodzenia

  • @annabzinkowska9891
    @annabzinkowska9891 Рік тому

    Trzymam kciuki - oby wyszło dobrze a jak nie wyjdzie to będzie jak będzie - pozdrawiam

  • @xxxmarrcin1589
    @xxxmarrcin1589 Рік тому +5

    Mój znajomy ziemiankę obsypał ziemią lecz nie dał na nią foli . Po pierwszej zimie musiał ją odkopać rozłożyć folię basenową i ponownie obsypać . Ziemianka jak u Pana na gruncie. Pozdrawiam

    • @WSzumilesie
      @WSzumilesie  Рік тому +3

      Kiedyś nie było czegoś takiego jak folia i ziemianki na gruncie. Wydaje mi się że dziś za bardzo chcemy wszystko izolować, a nie zawsze jest to korzystne. Tak jak już ktoś wcześniej napisał w komentarzu.....dla warzyw czy beczek zbytnia "suchość" nie jest niestety dobra. Gdyby miało mi zalewać całkowicie wnętrze to bym się bardziej bał o to ale jeśli troszkę wilgoci tylko przejdzie przez ściany to może się okazać że jest to zbawienne.

    • @patptys3977
      @patptys3977 Рік тому

      @@WSzumilesie Kiedyś nie było takich izolacji jak dysperbent. Beton z bardzo dużą zawartością cementu jest wodoszczelny. Są różne sposoby. Woda w piwnicy to zawsze jest zło. Podobnie 1m betonu to ekwiwalent jakiejś tam izolacji ze steropianu (nie pamiętam dokładnie może 15 cm itd. Podobnie piasek...). Dlatego bunkrów nie było potrzeby dodatkowo ocieplać.

  • @lach1087
    @lach1087 Рік тому

    Tak właśnie, zaraz po glinowaniu ziemia, nüzie dawaj tyle piachu
    ✊🤝✊🍀

  • @radosawka8614
    @radosawka8614 Рік тому +1

    Wodą się nie przejmuj, forma nasypu w przypadku wysokich wód gruntowych była strzałem w dziesiątkę. Zadbaj tylko o odpowiednią ilość ziemi, przynajmniej 50-70 cm z każdej strony. Z doświadczenia wiem, że i takie grubości mróz może pokonać - fakt potrzeba do tego temperatur rzędu 25-30 stopni na minusie. Pamiętam jak kiedyś na zimę zwoziło się tak zwane łęty pozostałe po zbiorze ziemniaków i miejsca newralgiczne piwnicy okrywało się nimi. Bez tego mróz wchodził do piwnicy, szczególnie było to widać w nieocieplanych przedsionkach - były dwa. Co robi mróz z wilgotnym betonem nie muszę chyba przypominać.

  • @xseper
    @xseper Рік тому +8

    Jak dla mnie ziemianka powinna być wilgotna i chłodna. Po pierwsze warzywa, po drugie beczki z alkoholem (w domu się nie da ich przechowywać, testowane). Ciśnij GWC bo ja robię w domu i nie wiem co z tego wyjdzie :)

    • @fotos88
      @fotos88 Рік тому +2

      Mam ggwc i bardzo sobie chwalę poniżej 3 stopni zima do domu nawiewa 10

    • @xseper
      @xseper Рік тому

      @@fotos88 a co dokładnie masz? Bo ja prosto chcę zrobić, 50m rury pod ziemią

    • @fotos88
      @fotos88 Рік тому +1

      @@xseper 200m rury wodnej 32 zalane glikolem podłączone do chłodnicy kanałowej fi 200 na wlocie powietrza do domu. Wszystko tłoczy pompa od CO podłączona do termostatu pompa uruchamia się przy 3 stopniach zimą i 26 latem

  • @ewal5058
    @ewal5058 Рік тому +1

    Trudna sprawa! Jak zrobić żeby było dobrze? Trzymamy kciuki żeby Ci dobrze wyszło 🤔🤔pozdrowionka

  • @votex7177
    @votex7177 Рік тому

    Witam ponownie tym razem kwestia elektryki ale tak jak poprzednio to nie jest poradnik.Ja wyprowadził bym dwa przewody ze skrzynki rozdzielczej z domu 3x2.5.Jeden bezpośrednio od bezpiecznika do gniazda na 230v w ziemiance i tyle.Drugi przewód zamontował bym transormator w rozdzielni 12v lub 24v ido ziemianki tylko na oświetlenie.Dalej bez kombinacji jeden łącznik na zewnątrz zapala lampy w środku i na zewnątrz,ta na zewnątrz po to aby sygnalizowała że jest zapalone światło w środku.A przewody w ziemiance poprowadził bym po wierzchu i stosował bym puszki chermetyczne.Jest jeszcze kilka rzecz ale nie wiem czy warto.Pozdrawiam.

  • @MartaR865
    @MartaR865 Рік тому +1

    Nie wiem, ale się wypowiem... hahaha
    Komentarz dla zasięgu. ☕

  • @katarzynaoglada2561
    @katarzynaoglada2561 Рік тому

    Pozdrawiam i 👋😎👍

  • @rolnikfarmer1631
    @rolnikfarmer1631 Рік тому +1

    Gline tak nałozona nalezy natychmiast przykryć glebą z piaskiem na dole około 2 m szerokosc u góry około 60 cm i wtedy bedzie to akumulator chłodu i przewodnimcchłodu z dołu do góry

  • @dominikbrzozowski8515
    @dominikbrzozowski8515 Рік тому +1

    Ja mam duże chłodnie i przechowalnię.
    Od styropianu odeszło się już z 10 lat .
    W styropian wejdzie gryzoń i zrobi sajgon.
    Najlepiej położyć piankę natryskową.
    Izolacja zajebista , wilgoć nie wchodzi , gryzonie nie zjedzą, i szybkie wykonanie.
    Wiem to nie jest z duchem ekologii lecz warte do przemyślenia

  • @MyvsOni
    @MyvsOni Рік тому

    Brawo za rezygnację ze styropianu . Polecam kontakt z inz.Pawłem Kielarem. Mistrz izolacji

  • @jakubskowronski3016
    @jakubskowronski3016 Рік тому +1

    Ja też wiem jak będzie. Będzie dobrze! Tylko nie żałuj ziemi od góry.

  • @mgry404
    @mgry404 Рік тому +5

    Grzesiu nie trać wiary, połóż na to folie i obsyp ziemia!👍

  • @mpop6555
    @mpop6555 Рік тому +3

    GWC na wysokich wodach gruntowych to spore wyzwanie, jak wejdzie woda to zacznie gnić i będzie smród z rury jak z kanalizacji.

    • @WSzumilesie
      @WSzumilesie  Рік тому

      Gwc będzie obok ziemianki na gruncie, tylko że obsypane grubą warstwą ziemi

  • @mpGrafik
    @mpGrafik Рік тому +6

    Luźne uwagi.
    1. Woda podciąga kapilarnie. Pod górką będzie wyżej niż dookoła.
    2. Nie wierzę w masy bitumiczne pod ziemią. Zastosowałem grubo na grube słupki drewniane i po kilku latach przegniły.
    3. Trochę bez sensu jest folia pod ziemianką, jeśli nie połączysz jej szczelnie z folią na ścianach i obsypiesz ziemią.
    Generalnie czas pokaże. Albo pokarze. 😜
    Ps. A może by tak bezpośrednio na ściany najpierw warstwa cienkiego żwirku - obsypki na beton i w rowku dookoła?? Ułatwi odprowadzenie wody po okresie podniesionych wód gruntowych i trochę utrudni podciąganie kapilarne.
    Ale nie jestem pewien, czy to pomoże, czy zaszkodzi.

  • @Jarovit100
    @Jarovit100 Рік тому

    Witam. A jakbyś rzucił na to siatkę ocynkowaną taką z oczkami 3x4 cm. I dopiero na to kleił glinę? Trochę wzrosną koszty, ale zaoszczędziło by roboty.
    Pozdrawiam.

  • @w-a-r-m-i-a-k
    @w-a-r-m-i-a-k Рік тому

    Obecnie w ciągu dnia i nocy jaką masz tam temperature?

  • @pawelja4429
    @pawelja4429 Рік тому +2

    ale widzę że z tyłu trzeba jakiś murek, bo górka będzie wysoka i piach na płot wejdzie, chyba że są inne plany

  • @grzegorzpopek6426
    @grzegorzpopek6426 4 місяці тому

    Dzień dobry
    Szukałem informacji na temat piwniczek ogrodowych i natknąłem się na Pana film. Planuję kupić również gotową z betonu. Bardzo ciekawe podejście jeśli chodzi o izolacje (a właściwie jej brak). Jakie doswiadczenia po tym czasie użytkowania? Chodzi mi glownie o przeciekanie i wilgotność. Może się Pan podzielić informacjami?
    Pozdrawiam

    • @WSzumilesie
      @WSzumilesie  4 місяці тому +1

      Wilgotnośc jest w granicach 60-80% co akurat dla warzyw jest bardzo dobre. Przeciekła mi do środka kiedyś około szklanka wody w korytarzu ziemianki, ale to było po olbrzymiej ulewie i w miejscu gdzie ziemia się trochę osunęła i powstała duża szpara aż do betonu. W ogóle powinno być na tej ziemiance więcej ziemi bo u mnie tylko ze 30 cm jest na górze. Gdyby więc zrobić warstwę taką jak być powinna to nie byłoby żądnego kłopotu. nigdzie na ścianach, podłodze czy suficie nie było śladów przeciekania czy wilgoci. Trzeba tylko wziąć pod uwagę że ja mam ziemiankę na gruncie i jest obsypana więc woda deszczowa dosyć szybko z niej uchodzi w niższe warstwy gleby. Gdyby tak piwniczkę wkopać niżej to nie wiem jakby ta wilgoć z zewnątrz się zachowywała względem ścian na dole i podłogi

  • @gonialaloba
    @gonialaloba Рік тому

    🥧☕ dla zagięgów 💚💚💚

  • @lukaszpawlowski7231
    @lukaszpawlowski7231 Рік тому

    Fajny film można wiedzieć jak spisuje się pieniczka ?? Mam zamiar postawić identyczna ale na studni która będzie źródłem wody dla mojego domu ( piwniczka plus zabezpieczenie ujęcia wody) czekam na info jak u Pana się spisuje.Pozdrawiam

    • @WSzumilesie
      @WSzumilesie  Рік тому +1

      Dobrze. Zakres temperatur w ciągu roku na pewno jest większy i mniej stabilny niż przy całkowicie zakopanej konstrukcji, ale jak na moje potrzeby to wszystko działa jak należy

  • @Zie1u
    @Zie1u Рік тому

    A jakiej gliny Pan używał? W sensie planuję budować ziemiankę z cegły i oblepić ją z zewnątrz właśnie gliną. Folię zastosuję tylko pod fundamentem i pewnie jakieś 20-30cm ściany, bo wilgoci od od strony ścian powinno być w ziemi wystarczająco, a wkopana będzie tylko częściowo na ok 60-70cm. Pytanko czy poleca Pan jakąś glinę lub miejsce gdzie można jej zamówić w większych ilościach. Przyznam, że nie mam pojęcia ile tego materiału może pójść na np. m2 ściany aby to oblebić solidnie i zasypać.

    • @WSzumilesie
      @WSzumilesie  Рік тому +1

      trzeba pytać w cegialniach. Ja trochę używałem zwykłej gliny z cegielni i trochę takiej suszonej i mielonej. Mielona jest dużo łatwiejsza w obróbce, ale kosztuje więcej niż taka zwykła surowa

  • @Darek229
    @Darek229 Рік тому +2

    E tam, wilgoc jest dobra dla porow marchwi i warzyw, polecali nawet by rozlewac wode na polepie. Cebule czosnek trzyma sie w sieni lub na strychu, dobrze bedzie.

  • @tomaszcz.6949
    @tomaszcz.6949 Рік тому

    z innej beczki :) ile mniej krzaków malin oraz drzew owocowych polecasz dla rodziny na własny użytek ?

    • @WSzumilesie
      @WSzumilesie  Рік тому

      Nie umiem określić. Jedni maja 8 krzewów borówki na 2 osoby i narzekają na zbytnią obfitość, a ja mam 22 krzewy owocujące i 20 kolejnych małych na 5 osób w tym 3 dzieci i spokojnie to obrobię. Także to już trzeba indywidualnie określić swoje potrzeby

  • @kinimodplay
    @kinimodplay Рік тому

    witam tak z ciekawosci zapytam czy zajmujesz sie tylko działeczką czy też pracujesz na etacie ?

  • @jacekkubisiak893
    @jacekkubisiak893 Рік тому +2

    Żeby zwierzeta nie wchodziły w izolacje to trzeba zastosować wełnę mineralną szklaną .
    A na zewnątrz można obłożyć folią budowlaną i podnią wełnę posmarować czymś podobnym do smoły .

    • @WSzumilesie
      @WSzumilesie  Рік тому +1

      Wełna szklana to ulubiony materiał do niszczenia przez kuny. Poza tym pod obciążeniem ziemi z tej miękkiej wełny nie będzie żadnej izolacji, tylko zgnieciony placek

    • @jacekkubisiak893
      @jacekkubisiak893 Рік тому

      @@WSzumilesie a to się mylisz .
      Jest wełna mineralna szklana która tnie okrutnie wszystko.
      I jest w formie sprasowanej specjalnie na ściany i sufity .

    • @WSzumilesie
      @WSzumilesie  Рік тому +1

      To trzeba pisać konkretnie podając jakiś przykład a nie mówić o samochodzie a mieć na myśli tylko jeden model Porshe

  • @wojtekjabonski1248
    @wojtekjabonski1248 Рік тому

    Glina to był dobry pomysł . Będzie dobrze , czyli tak jak pan chce .

  • @Kazik70
    @Kazik70 10 місяців тому

    Jak będzie metr nasypu to izolacja nie jest potrzebna bo tyle wynosi strefa przemarzania, jak mniej to trzeba ocieplać.

  • @agaitomekwit9378
    @agaitomekwit9378 Рік тому

    Sam nie wiem co bym zrobił na twoim miejscu ,może dobrym pomysłem byłoby położyć warstwę lepiku jakąś papę na zakładkę i obsypać ziemią .Kwestia wilgoci ,i tak nasiąknie a jak będzie za sucho zawsze można do środka wstawić wiadro z woda czy skrzynkę z mokrym piaskiem .Może warto pooglądać filmy jak ludzie robią dachy z ziemią i darnią .Nie wiem ,gdybam tylko ,chciałbym pomóc .

  • @MrCevon
    @MrCevon Рік тому

    Ja w ogole myslalem zeby zrobic domek letniskowy cos w stylu ziemianki, tzn wybudowac budynek 3x szerszy od twojej ziemianki, zaizolowac go grubymi foliami na przyklad do budowy stawu i obsypac ziemia. Teoretycznie zima powinno byc cieplej a latem chlodniej, dzieki grubej warstwie ziemi.

  • @mariolawisniewska4789
    @mariolawisniewska4789 Рік тому +1

    Masz fajne filmiki. Tylko prawdziwy mezczyzna potrafi przyznac sie do bledu. Dzieki za szczerosc. Prawdziwa zlota raczka z ciebie.Nie ma sie czym przejmowac, bo tylko ktos, kto nic nie robi nie popelnia bledow. Pozdrawiam i zycze ciekawych pomyslow.

  • @maciekm5754
    @maciekm5754 Рік тому

    👍🏼👍🏼👍🏼👍🏼

  • @marfeel4586
    @marfeel4586 Рік тому

    Myślę że piwnica pod domem byłaby lepszym pomysłem ale to już chyba za pozno ;)

  • @iwonna61
    @iwonna61 Рік тому

    😃

  • @sebastianbarczak6544
    @sebastianbarczak6544 Рік тому

    Zawsze myślałem że w ziemiance izolować ma ziemia i po to się ja buduje bo chłodnie termos to można zbudować i w domu ale ekspertem nie jestem więc mogę się mylić 😅 co do samej gliny gdyby się bardzo uprzeć to możnaby przykleić glinę i obsypać taczką ziemi ale czy to ma sens, czy nie jest to zwyczajnie skórka za wyprawkę to nie wiem

  • @vladpalownik9857
    @vladpalownik9857 Рік тому

    Siatka by nie pomogła utrzymać tej gliny ? taka jak np. pod tynk.

  • @doriskob9347
    @doriskob9347 Рік тому

    witam

  • @beatapoznan7
    @beatapoznan7 Рік тому

    Może nawieźć kilka przyczep ziemi i obsypać dookoła?

    • @beatapoznan7
      @beatapoznan7 Рік тому

      I będzie górka do zjeżdżania 😀

  • @teresawozniak8911
    @teresawozniak8911 Рік тому

    Przed drzwiami zrób stelaż i posadź winogron

  • @andrzejandrzejewski8556
    @andrzejandrzejewski8556 Рік тому +2

    Ja mam piwniczkę/ziemiankę obsadzoną dzikimi bluszczem źimozielonym i po kilku latach warstwa na grubości się zrobiła z 30cm bo nowe pędy Tylko zawijam i Nie obcinam...
    p.s
    Ja na taką ziemiankę przykleiłem papę termozgrzewalną na To folia kubełkowa i zrembki 30cm i porem z 30cm Ziemi i obsadzone bluszczem źimozielonym w którym Życie Tętni latem masę żuczków, świerszczy i małych gniazdujących ptaszków...

  • @TheSmithDJ
    @TheSmithDJ Рік тому

    to nie lepiej przysypać ziemiankę gliną a nie ziemia?

  • @Tomelalt
    @Tomelalt Рік тому

    100 % wilgotności jest w ziemiance potrzebna.

    • @arturzagdan6648
      @arturzagdan6648 Рік тому

      W swojej ziemiance mam 83% wilgotności, mam się tym nie przejmować? Ściany poniżej gruntu są miejscami wilgotne.

  • @dariusz.biegacz
    @dariusz.biegacz Місяць тому

    Moje przygody z piwnicą podobną to tej na filmie szumilasowym: ua-cam.com/video/xji1wYarjAg/v-deo.html

  • @janekkwiatkowski5703
    @janekkwiatkowski5703 Рік тому

    Dysprbit-szuwaks się nazywa.Dziś rano obudziła mnie ulewa jak z cebra.Myślę sobie pojadę do kolegi i sprawdzę czy mu ziemiankę po postawieniu murku oporowego zalało.I nic .Zero. Co mnie zdziwiło .Także panie ,na powierzchni nie powinno przeciekać skoro u mojego znajomka na głębokości 3 m nie przecieka dziś po ulewie jak z cebrzyka to u pana nie ma szans,żeby przeciekało.

  • @oukitelpro964
    @oukitelpro964 Рік тому

    zrób kopiec ziemny i będzie git :-)

  • @robertsucharzewski2761
    @robertsucharzewski2761 Рік тому

    Jest gitara,za bardzo się przejmujesz.Wykonałeś kupę roboty,zawsze będą plusy i minusy.Jak dla mnie -mistrz.

  • @jankasim5867
    @jankasim5867 Рік тому +1

    Widze że jest jeszcze troche miejsca na fundamencie. Propnuje kupić cegłe rozbiórkową zrobić zaprawe wapienną z gliną i obmurować na sztorc.

  • @votex7177
    @votex7177 Рік тому

    Witam moim zdaniem ale to jest moje zdanie nie nauka ani krytyka.Jeśli żywność ma być zdrowa to bez sensu jest lanie chemi w beton.Jak nie chcesz dawać steroduru to daj chociaż grubą folie i na to ziemia.Bo jak zacznie dostawać się wilgoć to ręce Ci opadną,a ściąganie warstwy ziemi to już nikomu by się nie chciało.I z tym będziesz się borykał przez długi czas.Pozdrawiam i życzę powodzenia.

  • @Prostyrolnik
    @Prostyrolnik Рік тому

    eeee..... beton nie puszcza wody/wilgoci ???????

    • @WSzumilesie
      @WSzumilesie  Рік тому +4

      Konstrukcja stoi na swoim miejscu już kilka tygodni. Były momenty że lało kilka dni bez przerwy i nawet nie było chwili żeby mogła wyschnąć. Do tego podłoga z tego co widziałem nie była chyba malowana tym czarnym siuwaksem. Deszcz padający na płytę fundamentową mógł podsiąkać na podłogę konstrukcji. przez cały ten czas nie było ani jednego śladu wilgoci w środku, poza kilkoma miejscami na zaprawie łączącej, dopóki nie została ona posmarowana

    • @Prostyrolnik
      @Prostyrolnik Рік тому +1

      @@WSzumilesie cycu prawidlowo wykonyny beton jest wodoszczelyn. wiec izolowanie bitumem to raczej strata hajsu. Moze (bedze XD ) przepuszczac na fugach/polaczeiach miedzy elementami lanymi w etapach. te fugi wymagja izolacji/zabazpieczenia. tyle. cmok

  • @jazzgoth666
    @jazzgoth666 Рік тому

    Adolf Kudliński wkopywał plastikowe beczki w ziemię i też się sprawdzało :)

  • @broniarekw8636
    @broniarekw8636 Рік тому

    Nasadzic bluszczu wysusza nawet ściany

  • @TwinkiWinki
    @TwinkiWinki Рік тому

    Ta "ziemianka" wykonana z rury kanalizacyjnej z innego filmu bardzie do mnie przemawia :D

  • @BeeDzej
    @BeeDzej Рік тому +1

    Na filmie widać że glina wysychała w ostrym słońcu raczej musiało to popękać, zamiast słomy może warto jakaś siatkę z włókna szklanego zastosować -no wiem że nie ultra - eko - ale jest szansa na lepszy efekt.

    • @WSzumilesie
      @WSzumilesie  Рік тому +1

      siatka to raczej do cienkich warstw. tutaj przydałoby się zbrojenie rozproszone na przykład w postaci sieczki słomianej a nawet dodatkowe w stylu rusztowania z gałęzi

  • @Dooku8
    @Dooku8 Рік тому

    Dobra decyzja z tym brakiem styropianu, kupa ziemi to najlepiej zaizoluje. Jestem zwolennikiem nowych technologi, ale tutaj to chyba nie trzeba

  • @tesolid
    @tesolid Рік тому

    Lobby producentów materiałów budowlanych musi zarabiać. Masz rację w pewnych kwestiach..
    O

  • @elzbietasankiewicz2538
    @elzbietasankiewicz2538 Рік тому +1

    Mysle ze masz racje ze nie chcesz tego zamykac szczelnie .moja mama mieszkala na piecach i po ociepleniu styropianem zrobil sie straszny grzyb.zadne wietrzenie ani staly doplyw powietrza tego nie zalatwia .mysle ze jak cos zamykamy szczelnie to wew.musi byc temperatura stala ,jak mamy wentylacje czyli wchodzi powietrze inne to obojetnie czy tj powietrze gorace czy zimne to dziala na nasza niekorzysc.mysle ze jak dopuszczac powietrze z zew to pociagnac rure pod ziemia z minimum 10m na glebokosci 70cm.i niczym nie izolowac,chyba ze taka gline ale nie sama gline .ja bym gliny nie kladla bo w jednych miejscach bedzie grubiej w innych cieniej a to skumuluje sie wew pomieszczenia.moge sie mylic ale wszystkie te izolacje dzisiejsze sa po to zeby wyciagac nam kase z kieszeni.

  • @michapiotrowski3061
    @michapiotrowski3061 Рік тому +1

    Zawsze rób próbę na małą skale i obserwuj

    • @WSzumilesie
      @WSzumilesie  Рік тому +2

      Glina testowana na małej powierzchni zachowuje się zupełnie inaczej niż na dużej

    • @michapiotrowski3061
      @michapiotrowski3061 Рік тому

      @@WSzumilesie Aczkolwiek zawsze warto spróbować ;p
      np na 1mkw

  • @Adrian-zu6tz
    @Adrian-zu6tz Рік тому

    Izolacja termiczna jest bezsensu bo nikt tam mieszkał nie będzie, a przeciw wodzie to wystarczy ciężka izolacja przeciwwilgociowa na 2x którą się nakłada jak gładź na ścianę i po problemie, bez kombinacji

  • @ryszardw6365
    @ryszardw6365 Рік тому

    Dzień dobry , czy nie warto byłoby zrobić meliorację działki ? Wiadomo , że uczymy się na błędach swoich i innych ale za to później jesteśmy mądrzejsi tylko te koszty ograniczają . Powodzenia 👍💪

  • @mariuszmarciniak518
    @mariuszmarciniak518 Рік тому

    ludzie wiedzą lepiej bo wiedzą więcej i trzeba słuchać krytyki

  • @mariuszmarciniak518
    @mariuszmarciniak518 Рік тому

    panie Grzegorzu izolacja termiczna ma sens jeżeli jest dobrze wykonana panu nie wyszło i tyle z czasem pan zmieni zdanie i zrobi tą izolację

    • @WSzumilesie
      @WSzumilesie  Рік тому

      izolacji termicznej nie robiłem wcale

  • @rawa5457
    @rawa5457 Рік тому

    Jest, Panie, rodzaj zaprawy (różne firmy, różne nazwy) stosowany jako uszczelnienie. Rozrabia się toto do gęstości śmietany i maluje pędzlem. Materiał stosowany do uszczelnienia basenów i zbiorników wody PITNEJ, balkonów, tarasów. Nadaje się do kontaktu z wodą pitną. Działa z zewnątrz zbiornika i z wewnątrz - bez różnicy. Wytrzymuje ciśnienie hydrostatyczne kilku metrów słupa wody.
    Malowałem tym balkon i beton łazienek. Bez folii i innych bitexów żadnych przecieków. Najlepszego! Panie.

  • @mocnyed
    @mocnyed Рік тому

    Ja bym ułożył kawałek gliną a później dosypywał bym ziemię.

  • @mariuszmarciniak518
    @mariuszmarciniak518 Рік тому

    nie rozumiem pana folia jest za bardzo chemiczna a prawdziwa chemia budowlana to już nie

    • @WSzumilesie
      @WSzumilesie  Рік тому +1

      chemia jest tylko ewentualnością. Folia nie tylko jest sztuczna ale blokuje oddychanie wilgocią

  • @bedenajlepszy
    @bedenajlepszy 10 місяців тому

    Gosciu jak Ty takie cuda jeszcze robisz to po co kupywales gotową? Nie po to jest tam wodoszczelny beton i masa bitumiczna zeby jeszcze gline nakladac i nie wiadomo co.. Taniej by wyszlo jakbys kupil bloczki i wam zrobil..