Cześć! Mam małą zagwozdkę. Przygotowałem trójniak na Zajmoyjskich 15 litrów zgodnie z waszym przepisem, z tym, że zamiast źródlanej wody wykorzystałem wodę z przegotowanych płatków róży. Oryginalne BLG wynosiło 27.6 (Oeschle 118). Minął już ponad miesiąc i nastaw zdecydowanie rzadziej bąbelkuje (tak co około 20 sekund), ale BLG wynosi 13 (Oeschle 55). Jeśli dobrze zrozumiałem z waszych filmików (a obejrzałem ich już dość sporo :) ) fermentacja odbywa się znacznie wolniej niż powinna i powinna się w zasadzie zakończyć. Czy w takim razie powinienem dodać trochę pożywki? Jak mogę to uratować? Być cierpliwym i jeszcze dać trochę fermentacji? Sam nastaw smakuje całkiem w porządku. Nie jestem w stanie podnieść temperatury nastawu.
Przyczyn zatrzymania fermentacji moze byc wiele. Jednak w tym przypadku drozdze Zajmoyjskich nie są najlepszym wyborem. Fermentacja z ich udziałem przebiega wolno, często nie przewidywalnie i z problemami, a dotego produkują duzo osadów. Tak mozesz dodac pożywki lub (co moim zdaniem bedzie najlepszym rozwiązaniem) przeprowadzić restart na nowych drożdżach i przy użyciu silnej matki drożdżowej. Powodzenia
Cześć chłopaki! Startowałem z 29 blg (raczej więcej, skala kończy się na 29, ale korzystałem z najtańszego, bardzo słodkiego miodu, jaki mogłem znaleźć, bo dopiero zaczynam moją przygodę i będąc studentem nie chciałem ryzykować straty pieniędzy ;)), po 6 tygodniu fermentacji (liczę wraz z burzliwą) miód zszedł do 13 blg, po 7 tygodniu do 12. Mam zagadkę czy mogę jeszcze dać pracować nastawowi przez kolejny tydzień, dwa i liczyć na to, że zejdzie do chociaż 10 blg, czy to już jednak za długo i wpłynie negatywnie na smak miodu? Jeszcze chciałem zapytać, czy w kolejnym etapie mogę stabilizować miód w inny sposób niż stosowanie piro i sorbinianu?
Siema. Myślę że możesz już dokonać pierwszego zlania. I niech sobie jeszcze poleży w balonie. Jeżeli planujesz szybką konsumpcję to nie musisz nadmiernie martwić się stabilizacja. Jeżeli planujesz dłuższe przechowywanie to stabilizacja będzie konieczna. Możesz to zrobić "chemia" (naprawdę nie ma obawy z tymi srodkami) lub przez pasteryzację. Zachęcam do zakupu mojej książki;)
@@kingsofmead1155 Dzięki za pomoc! Chemii się nie boję, bardziej chodzi o średnią dostępność sorbinianu, ale pasteryzacja też brzmi dobrze. Jak ten miód wyjdzie to nad książką się poważnie zastanowię ;)
Witam Jakiś czas temu nastawiłem swoj pierwszy miód trójniak - około 20 litrów nastawu Po 5 tygodniach (13.11) zlałem go pierwszy raz znad osadu Przy zalewaniu miód miał około 9 BLG z około 40 BLG na początku fermentacji W rurce już dość cicho i słabo fermentuje od jakiegoś tygodnia raz na pare minut coś puści Czy taka ilość BLG jest akceptowalna na tym etapie ?
Dzięki za temat bo właśnie mam w tej chwili taki problem . Nastawiłem miodzik dwojniak razem około 11litrow . Zacząłem z trójniaka po tygodniu kiedy skończyła sie fermentacja dolewalem miód z wodą i pożywką . Powtarzałem tą czynność 4 razy az uzyskałem w moim baniaku dwojniak i zapełniłem do pełna butle . Mija już ponad miesiąc od startu jeszcze nie zlecałem z nad osadu ale sprawdziłem poziom cukru wciaz jest wysoki ale widzę ze unoszą sie bąble co2 i rurka fermentacyjna pracuje . Fermentacja jest bardzo spokojna . Mam sie czymś martwić czy wszystko jest ok . To jest normalne ze po ponad półtorej miesiacu jest duży poziom cukru . Jak startowałem z trójniaka to na początku była burzliwa fermentacja przy późniejszych dolewkach już niestety nie formentuje powoli
@@kingsofmead1155 to ta pożywka Nutrients - Universal for all type of wines, beers and ciders Universal Nutrients for all types of wine, beer and cider. It contains phosphorus and nitrogen compounds (diammonium phosphate) and vitamin B1.
Hej, po trzech tygodniach zakończyła się u mnie fermentacja burzliwa - cukromierz zanurzył się cały. Przed przelaniem miodu w rurce pykało co około 3 minuty, całość przelałem do dwóch balonów 5 litrowych i zauważyłem, że pykanie ustało całkowicie (albo zachodzi tak rzadko, że tego nie zauważam). Czy to normalne? Czy może jest jakaś nieszczelność? (na ściankach balonów skrapla się woda, wcześniej tego nie było)
W dobrych warunkach, przy zdrowychy i dobrych drozdzach fermentacja burzliwa moze sie zakończyć nawet w dwa tygodnie. Sprawdź Blg i będziesz wiedział czy to juz koniec burzliwej
Koledzy , trójniak tradycyjny nie sycony startowe BLG 36 postawiony 5 tygodni temu sprawdzałem BLG i cholera jest na 17 pracuje jeszcze tak co 15 sek. Co robić ? Restart ?
Witam, mam pytanie mam balon 20l a nastawu zrobiłem 15l mówiliście w filmie ze można do lać w odpowiednich proporcjach w moim przypadku trojniaka czy jak wypełnię balon po pierwszym zlaniu czy to jeszcze bedzie fermentować?
@@kingsofmead1155 tak mam 15l trojniaka a balon mam 20l i w waszym filmie bylo powiedziane żeby do lać by wypełnić balon nie zostawiać miejsca na powietrze i chcę zapytać czy jak doleję w odpowiedniej proporcji trojniaka (oczywiscie wszystko zrobię po pierwszym zlaniu z nad osadu) to całość a glownie to co doleje podda się jeszcze fermentacji?
Zależy od użytych drożdży, ale raczej tak fermentacji ponownie ruszy. Nie czekałbym z dolaniem zbyt dlugo by drozdze nie obumarly. Generalnie to troszke za duza przestrzeń zostawiłaś (może to nasza wina ze nie objasnilismy tego lepiej), szczegolnie ze zamierzasz zrobic 25% dolewkę. Osobiscie polecilbym zakup jeszcze jednego balonu lub fermentora 15l. Zlac z nad osadu i wtedy uzupelnic trojniakiem.
@@xxsidxxplsid9220 jak Zamoyscy to zaduzo bym nie dolewał...moga nie dac rady. Wlac mozesz teraz, ale sugeruje wlej mniej lub wlewaj partiami po 1l i obserwuj czy BLG spada. A najlepiej to kupic mniejszy fermentor i zalac go pod korek tym miodem, a wtym 20l nastawic kolejny miodek.
Pytanko mi zawsze po fermentacji burzliwej wychodzi ok 4 blg. Czy jest ok czy walczyć aby zszedł obowiązkowo do 0. Super filmik 👌👏👏👏 czekam na następne
Najlepiej gotowym stabilnym miodem. Jezeli miód ma też wysoka zawartość alkoholu można dodać woda. Jezeli fermetujemy w pojemniku o duży "wejściu" to mozemy też zwiększyć objętość miodu poprzez zanurzenie w nim sterylnuch i wolnych od smaków i aromatow elementow (np. Butelka). Generalnie lepiej mieć odpowiednio mniejszy pojemnik do ktorego bedziemy zlewać
Czy podczaszy zlewania znad osadu warto zasiarkować miód by się nie utlenił i czy jest jakiś inny sposób na to by miód miał jak najmniej kontaktu z tlenem podczaszy przelewania. I drugie pytanie gdy skonczyła się fermentacja burzliwa i przelałem z nad osadu ale baniak nie jest pełen zostało trochę wolnej przestrzeni da się gos czymś wypełnić albo coś innego żeby zwiększyć objętość miodu żeby był prawie pod sam korek.
Siarkowac można, ale nie trzeba (przy szybkim i jednocześnie delikatnym zlewaniu odrobina tlenu nie zaszkodzi. Tak po zakonczonej fermentacji miod piwinien byc nalany po korek. Przestrzeni można zwiekszyc na rozne sposoby. Ja np mam do tego zwasze gotowe odrobine tradycyjnego miodu ktorym uzupelniam trunek. Można tez wspomic sie sokiem lub woda, albo zwiekszyc powierzchnie poprzez umieszczenie w miodzie jakiegoś sterylnego i neutralnego przedmiotu (np. Wypelnionej butelki lub szklanych kulek)
Super, fajnie się Was ogląda. Jutro wstawiam pierwszego trójnika, ale nasuwa mi się kilka pytań. - czy nie ma ryzyka, że znajdujące się na sprzęcie pozostałości pirosiarczanu uśmiercą drożdże i zatrzymają fermentację? -czy podczas pierwszego zlewania można przelać miodek do trzech mniejszych pojemników w celu zapewnienia różnymi sokami? Czy nadal musi "dochodzić "w całości? - kupiłem drożdże do miodów Zamojscy Jm35 w gratisie 10 g pożywki fosforan dwuamonowy. Czy wsypać całość pożywki od razu , czy podzielić i dosypywać co kilka dni? Pozdrawiam serdecznie
Dzięki. - dlatego warto wypłukać wcześniej fermentor - tak to dobra technika by mieć więcej smako. - odpuść drozdze Zamojskie. Uwadnianie ich trwa długo, klarowaniem gotowego miodu tez, a dotego rzadko odfermentuja całość cukrów jezeli robimy od trojniak w górę.
Witam. Zrobiłem trójniaka, który w momencie nastawiania miał około 41 BÓG. Po burzliwej fermentacji zmierzyłem BLG i wyszło 16. Czy to jest ok i czy są tam jakieś procenty? Próbowałem zrobić restart i się mi nie udało, żeby zjadły jeszcze trochę cukru. Nigdy wcześniej mi się to nie zdarzyło. Proszę o jakąś wskazówkę co mogę zrobić. Pozdrawiam Sebastian.
@@kingsofmead1155 I do fermentacji i restartu użyłem drożdży Strongferm Enology Bayanus i pożywka Nutrition do fermentacji, a do restartu pożywka Activit. Zawsze jak robiłem trójniaki to wychodziłem z BLG 35 i było ok. Proszę doradź mi co dalej z tym zrobić.
@@sebastianbabecki6563 na poczatke spróbuj podniesc im temperature. Jeżeli to nie pomoże to nie pomoże to można spróbować restart z większą ilością wody. Rozwodni to trochę nastaw, ale jest szansa, że ruszy
Super czekam na kolejne porady w tym temacie 👍
Dzieki. Teraz pewno kilka miesięcy upłynie do kolejnej lekcji. Pozdrawiamy
Świetne filmy instruktażowe, wielkie dzięki!
Dziękujemy, zachęcamy do subskrybsji I życzymy powodzenia przy miodach pitnych
Cześć! Mam małą zagwozdkę. Przygotowałem trójniak na Zajmoyjskich 15 litrów zgodnie z waszym przepisem, z tym, że zamiast źródlanej wody wykorzystałem wodę z przegotowanych płatków róży. Oryginalne BLG wynosiło 27.6 (Oeschle 118). Minął już ponad miesiąc i nastaw zdecydowanie rzadziej bąbelkuje (tak co około 20 sekund), ale BLG wynosi 13 (Oeschle 55). Jeśli dobrze zrozumiałem z waszych filmików (a obejrzałem ich już dość sporo :) ) fermentacja odbywa się znacznie wolniej niż powinna i powinna się w zasadzie zakończyć. Czy w takim razie powinienem dodać trochę pożywki? Jak mogę to uratować? Być cierpliwym i jeszcze dać trochę fermentacji? Sam nastaw smakuje całkiem w porządku. Nie jestem w stanie podnieść temperatury nastawu.
Przyczyn zatrzymania fermentacji moze byc wiele. Jednak w tym przypadku drozdze Zajmoyjskich nie są najlepszym wyborem. Fermentacja z ich udziałem przebiega wolno, często nie przewidywalnie i z problemami, a dotego produkują duzo osadów.
Tak mozesz dodac pożywki lub (co moim zdaniem bedzie najlepszym rozwiązaniem) przeprowadzić restart na nowych drożdżach i przy użyciu silnej matki drożdżowej. Powodzenia
Cześć chłopaki!
Startowałem z 29 blg (raczej więcej, skala kończy się na 29, ale korzystałem z najtańszego, bardzo słodkiego miodu, jaki mogłem znaleźć, bo dopiero zaczynam moją przygodę i będąc studentem nie chciałem ryzykować straty pieniędzy ;)), po 6 tygodniu fermentacji (liczę wraz z burzliwą) miód zszedł do 13 blg, po 7 tygodniu do 12.
Mam zagadkę czy mogę jeszcze dać pracować nastawowi przez kolejny tydzień, dwa i liczyć na to, że zejdzie do chociaż 10 blg, czy to już jednak za długo i wpłynie negatywnie na smak miodu?
Jeszcze chciałem zapytać, czy w kolejnym etapie mogę stabilizować miód w inny sposób niż stosowanie piro i sorbinianu?
Siema.
Myślę że możesz już dokonać pierwszego zlania.
I niech sobie jeszcze poleży w balonie.
Jeżeli planujesz szybką konsumpcję to nie musisz nadmiernie martwić się stabilizacja.
Jeżeli planujesz dłuższe przechowywanie to stabilizacja będzie konieczna.
Możesz to zrobić "chemia" (naprawdę nie ma obawy z tymi srodkami) lub przez pasteryzację.
Zachęcam do zakupu mojej książki;)
@@kingsofmead1155 Dzięki za pomoc! Chemii się nie boję, bardziej chodzi o średnią dostępność sorbinianu, ale pasteryzacja też brzmi dobrze. Jak ten miód wyjdzie to nad książką się poważnie zastanowię ;)
Witam
Jakiś czas temu nastawiłem swoj pierwszy miód trójniak - około 20 litrów nastawu
Po 5 tygodniach (13.11) zlałem go pierwszy raz znad osadu
Przy zalewaniu miód miał około 9 BLG z około 40 BLG na początku fermentacji
W rurce już dość cicho i słabo fermentuje od jakiegoś tygodnia raz na pare minut coś puści
Czy taka ilość BLG jest akceptowalna na tym etapie ?
Absolutnie tak. Sukces.
Dzięki za temat bo właśnie mam w tej chwili taki problem . Nastawiłem miodzik dwojniak razem około 11litrow . Zacząłem z trójniaka po tygodniu kiedy skończyła sie fermentacja dolewalem miód z wodą i pożywką . Powtarzałem tą czynność 4 razy az uzyskałem w moim baniaku dwojniak i zapełniłem do pełna butle . Mija już ponad miesiąc od startu jeszcze nie zlecałem z nad osadu ale sprawdziłem poziom cukru wciaz jest wysoki ale widzę ze unoszą sie bąble co2 i rurka fermentacyjna pracuje . Fermentacja jest bardzo spokojna . Mam sie czymś martwić czy wszystko jest ok . To jest normalne ze po ponad półtorej miesiacu jest duży poziom cukru . Jak startowałem z trójniaka to na początku była burzliwa fermentacja przy późniejszych dolewkach już niestety nie formentuje powoli
Jakie drozdze, jakie blg początkowe, konciwe przed dodaniem dodatkowo miodu i jakie teraz?
@@kingsofmead1155 to ta pożywka
Nutrients - Universal for all type of wines, beers and ciders
Universal Nutrients for all types of wine, beer and cider. It contains phosphorus and nitrogen compounds (diammonium phosphate) and vitamin B1.
I tak ma byc. Im mniej wody tym fermentacja wolniejsza.
Hej, po trzech tygodniach zakończyła się u mnie fermentacja burzliwa - cukromierz zanurzył się cały. Przed przelaniem miodu w rurce pykało co około 3 minuty, całość przelałem do dwóch balonów 5 litrowych i zauważyłem, że pykanie ustało całkowicie (albo zachodzi tak rzadko, że tego nie zauważam). Czy to normalne? Czy może jest jakaś nieszczelność? (na ściankach balonów skrapla się woda, wcześniej tego nie było)
Mam pytanie, Jak długo przebiega fermentacja burzliwa w czwórniak? Mój po dwóch tygodniach już ledwo pracuje, czy to normalne?
W dobrych warunkach, przy zdrowychy i dobrych drozdzach fermentacja burzliwa moze sie zakończyć nawet w dwa tygodnie. Sprawdź Blg i będziesz wiedział czy to juz koniec burzliwej
Koledzy , trójniak tradycyjny nie sycony startowe BLG 36 postawiony 5 tygodni temu sprawdzałem BLG i cholera jest na 17 pracuje jeszcze tak co 15 sek. Co robić ? Restart ?
Na poczatek sprawdz pH i daj miod w cieplejsze miejsce
@@kingsofmead1155 pH 3,9 temp 20 st
@@krzysztofkowal2504 mozesz jeszcze spróbować umieścić miód w cieplejszym miejscu, ale najpewniej bedzie potrzebny restart
@@kingsofmead1155 ok , czyli wysycić nastaw w jakiej temp ? Ostudzić i zacząć od nowa całą fermentacje ?
@@krzysztofkowal2504 tak najpewniej, ale można i bez sycenia
Witam, mam pytanie mam balon 20l a nastawu zrobiłem 15l mówiliście w filmie ze można do lać w odpowiednich proporcjach w moim przypadku trojniaka czy jak wypełnię balon po pierwszym zlaniu czy to jeszcze bedzie fermentować?
By dobrze zrozumieć, masz 15l trojniaka6po burzliwej i chcesz dolac 5l brzeczki na trojniaka?
@@kingsofmead1155 tak mam 15l trojniaka a balon mam 20l i w waszym filmie bylo powiedziane żeby do lać by wypełnić balon nie zostawiać miejsca na powietrze i chcę zapytać czy jak doleję w odpowiedniej proporcji trojniaka (oczywiscie wszystko zrobię po pierwszym zlaniu z nad osadu) to całość a glownie to co doleje podda się jeszcze fermentacji?
Zależy od użytych drożdży, ale raczej tak fermentacji ponownie ruszy. Nie czekałbym z dolaniem zbyt dlugo by drozdze nie obumarly. Generalnie to troszke za duza przestrzeń zostawiłaś (może to nasza wina ze nie objasnilismy tego lepiej), szczegolnie ze zamierzasz zrobic 25% dolewkę. Osobiscie polecilbym zakup jeszcze jednego balonu lub fermentora 15l. Zlac z nad osadu i wtedy uzupelnic trojniakiem.
@@kingsofmead1155 a mogę teraz do lać zanim zleje z nad osadu bo nastaw zrobilem 31 grudnia drożdże mialem do miodów pitnych zamojscy
@@xxsidxxplsid9220 jak Zamoyscy to zaduzo bym nie dolewał...moga nie dac rady.
Wlac mozesz teraz, ale sugeruje wlej mniej lub wlewaj partiami po 1l i obserwuj czy BLG spada.
A najlepiej to kupic mniejszy fermentor i zalac go pod korek tym miodem, a wtym 20l nastawic kolejny miodek.
Pytanko mi zawsze po fermentacji burzliwej wychodzi ok 4 blg. Czy jest ok czy walczyć aby zszedł obowiązkowo do 0. Super filmik 👌👏👏👏 czekam na następne
Generalnie jest ok. Jakie bylo wyjściowe?
@@kingsofmead1155 sporo bo 36
@@polakmay3447 no to w takim razie gratuluje, pomyślnego przeprowadzenia fermentacji. Najpewniej juz duzo niżej nie uda się zejść.
@@kingsofmead1155 dziękuję za informację
Jeżeli nie chcę lub nie muszę do miadzać to w jaki sposób można uzupełnić braki po zlaniu ?
Najlepiej gotowym stabilnym miodem.
Jezeli miód ma też wysoka zawartość alkoholu można dodać woda.
Jezeli fermetujemy w pojemniku o duży "wejściu" to mozemy też zwiększyć objętość miodu poprzez zanurzenie w nim sterylnuch i wolnych od smaków i aromatow elementow (np. Butelka).
Generalnie lepiej mieć odpowiednio mniejszy pojemnik do ktorego bedziemy zlewać
Czy podczaszy zlewania znad osadu warto zasiarkować miód by się nie utlenił i czy jest jakiś inny sposób na to by miód miał jak najmniej kontaktu z tlenem podczaszy przelewania. I drugie pytanie gdy skonczyła się fermentacja burzliwa i przelałem z nad osadu ale baniak nie jest pełen zostało trochę wolnej przestrzeni da się gos czymś wypełnić albo coś innego żeby zwiększyć objętość miodu żeby był prawie pod sam korek.
Siarkowac można, ale nie trzeba (przy szybkim i jednocześnie delikatnym zlewaniu odrobina tlenu nie zaszkodzi.
Tak po zakonczonej fermentacji miod piwinien byc nalany po korek. Przestrzeni można zwiekszyc na rozne sposoby. Ja np mam do tego zwasze gotowe odrobine tradycyjnego miodu ktorym uzupelniam trunek.
Można tez wspomic sie sokiem lub woda, albo zwiekszyc powierzchnie poprzez umieszczenie w miodzie jakiegoś sterylnego i neutralnego przedmiotu (np. Wypelnionej butelki lub szklanych kulek)
Super, fajnie się Was ogląda. Jutro wstawiam pierwszego trójnika, ale nasuwa mi się kilka pytań.
- czy nie ma ryzyka, że znajdujące się na sprzęcie pozostałości pirosiarczanu uśmiercą drożdże i zatrzymają fermentację?
-czy podczas pierwszego zlewania można przelać miodek do trzech mniejszych pojemników w celu zapewnienia różnymi sokami? Czy nadal musi "dochodzić "w całości?
- kupiłem drożdże do miodów Zamojscy Jm35 w gratisie 10 g pożywki fosforan dwuamonowy. Czy wsypać całość pożywki od razu , czy podzielić i dosypywać co kilka dni?
Pozdrawiam serdecznie
Dzięki.
- dlatego warto wypłukać wcześniej fermentor
- tak to dobra technika by mieć więcej smako.
- odpuść drozdze Zamojskie. Uwadnianie ich trwa długo, klarowaniem gotowego miodu tez, a dotego rzadko odfermentuja całość cukrów jezeli robimy od trojniak w górę.
Pozywke proponuje podzielić na 4 dawki
Witam. Zrobiłem trójniaka, który w momencie nastawiania miał około 41 BÓG. Po burzliwej fermentacji zmierzyłem BLG i wyszło 16. Czy to jest ok i czy są tam jakieś procenty? Próbowałem zrobić restart i się mi nie udało, żeby zjadły jeszcze trochę cukru. Nigdy wcześniej mi się to nie zdarzyło. Proszę o jakąś wskazówkę co mogę zrobić. Pozdrawiam Sebastian.
16BLG to wciaż dość wysoko, aczkolwiek startowałeś z wysokiego BLG.
Jakie drożdże byly użyte na restart?
@@kingsofmead1155 I do fermentacji i restartu użyłem drożdży Strongferm Enology Bayanus i pożywka Nutrition do fermentacji, a do restartu pożywka Activit. Zawsze jak robiłem trójniaki to wychodziłem z BLG 35 i było ok. Proszę doradź mi co dalej z tym zrobić.
@@kingsofmead1155 Drożdże ładnie pracowały i przez równe dwa miesiące.
@@sebastianbabecki6563 na poczatke spróbuj podniesc im temperature. Jeżeli to nie pomoże to nie pomoże to można spróbować restart z większą ilością wody. Rozwodni to trochę nastaw, ale jest szansa, że ruszy
@@kingsofmead1155 Ok. Spróbuje. Wielkie dzięki.
Witam. Moj miodek na starcie miał 1.150 a po trzech miesiacach ma 1.060 bedzie ok.
Moglo by zejsc jeszce trochę. Jezeli taki slodki ci pasuje to ok, tylko napewno nalezalo by go ustabilizowac.
Ile juz pracuje?
Jako bardzo niecierpliwa osoba chciałem się spytać,
jaki jest minimalny czas dla miodu by ten smakował jakkolwiek dobrze?
sie przyssał do tego węża
Jak na ssaka przystało;)