Tényleg pusztulásra van ítélve a civilizációnk?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 28 лис 2023
  • Résztvevők:
    Gelencsér András - vegyész-légkörkutató
    Antal Miklós - ökológus-közgazdász
    Farkas István Tamás - Magyar Természetvédők Szövetsége
    Huszár András - Green Policy Center
    Gébert Judit - közgazdász (moderátor)
    Tavaly a 24.hu hasábjain komoly környezetpolitikai vitának lehettek tanúi az olvasók: Gelencsér András vegyész-légkörkutató, a Pannon Egyetem rektora szerint meg vannak számlálva a napjaink, a környezeti-és klímakatasztrófa elkerülhetetlen. Ez a nagy port kavart cikk számos választ váltott ki más szakemberekből, Antal Miklós fizikus, az ökológiai közgazdaságtan kutatója szerint például elkerülhető az összeomlás, ugyanis vannak olyan szakpolitikai, sőt, egyéni lépések, amelyekkel kezelhető a jelenlegi válsághelyzet, ráadásul idővel a piaci folyamatok is segíthetnek. Azonban még mindig rengeteg a kérdőjel, hogy ha el is kerülhető a pusztulás, vajon hogyan valósítható ez meg, és ha nem, akkor hogyan alkalmazkodhatnak a szerencsés és felkészült túlélők? Mi lesz a civilizációnk sorsa, és mi várható Magyarországon? Milyen egy túlélőközösség? Milyen hatása van a mentális egészségre a világvégevárás?
    Szabadegyetemről bővebb információ:
    biboszabadegyetem.org/
    / ceu.bibo.szabadegyetem
    Podcast:
    open.spotify.com/show/0a7jmvD...

КОМЕНТАРІ • 317

  • @csacsizaza
    @csacsizaza 6 місяців тому +29

    "Tényleg pusztulásra van ítélve a civilizációnk?"
    Igen.
    Rossz a kérdés. Úgy lenne értelme, hogy: Mennyire van közel a civilizációnk pusztulásának ideje?

    • @andorsallai758
      @andorsallai758 6 місяців тому

      Szerintem még így sincs értelme.
      Vajon mennyi idő telt már el a pusztulás óta? - Valahogy így kellene. Vagy hogy : mennyire haladtunk már előre ebben a bizonyos pusztulásban. (Vagy ez egy konkrét dátumhoz van kötve? Előtte még él és virul, utána meg már nem?)
      Lehet-e még civilizációnak nevezni valamit, ahol az emberi életnek, az egyes emberi életnek, abszolúte semmi értelme és értéke nincsen? Nem a szólamokban a pulpitusokról, hanem ténylegesen.
      Lehet, persze hogy lehet, - csak épp nincs semmi értelme. Mindent lehet hívni mindenhogyan, csak nincs semmi értelme.

  • @krisztinahorvath9328
    @krisztinahorvath9328 6 місяців тому +67

    Láthatóan nem értik a lényeget és az összefüggéseket. Ők szakemberek. Mit várunk el a társadalomtól? "Szegény" Gelencsér András mire gondolhatott belül amikor ezeket hallgatta. Irigylem a türelmét.

    • @belavalodi850
      @belavalodi850 6 місяців тому +4

      Hát igen, Gelencsér prof rendkívül toleráns, intelligens és szerény ember. Ezért bírta ki.

    • @krisztinahorvath9328
      @krisztinahorvath9328 6 місяців тому +5

      @@belavalodi850 Ez így van! Minden tiszteletem! A többiek szerint meg elég "próbálkozni" itt Európában. Attól minden jó lesz globális szinten. Meg vagyunk mentve a "szakemberek" szerint.

    • @ferco1971
      @ferco1971 6 місяців тому +1

      Pont a Gelencsér nem tudott semmi sajat gondolatot hozzatenni, csak külföldi kutatási adatokat sorolt fel.

  • @Sachiron41
    @Sachiron41 6 місяців тому +39

    A vita résztvevői közül egyedül Gelencsér András érti a problémát a maga komplexitásában.

    • @andorsallai758
      @andorsallai758 5 місяців тому

      Egy probléma lehet szerfelett komplex, amelynek átlátása sok-sok idő vele ill. velük való foglalkozást igényel, mindazonáltal ez semmiképp nem garancia arra, hogy az illető azt is belátja, mennyire nonszensz az egész, mégpedig a legelső mozzanattól fogva. Ha egy hozzáértés, ráadásul egy "komoly hozzáértés", a realitással való összevetésnek teljesen híjával van, akkor ez a megértő intelligencia, melynek számára ez hiány, legalábbis bizonyos pillanatokban, világosnak kell lennie, igen komoly gyanúba keveredik, ha akarja ha nem, - akár tudatos ez a gyanú a hallgatóiban, akár nem.

    • @TamasGardonyi
      @TamasGardonyi 4 місяці тому

      min .szint

  • @tamara9179
    @tamara9179 6 місяців тому +22

    Gerencséren kívül a többiek valammiféle okoskodó álomvilágban élnek. Pont.

  • @timeamolnar3305
    @timeamolnar3305 6 місяців тому +57

    Az a középső pali nem fog sokat segíteni ezen a világon, mivel ő sem fogja fel a problémának a lényegét. Ő csak f@szméregetésre jött. A szavakon lovagolni. Gelencsér András zseniális. Semmilyen megoldásról felesleges beszélgetni, amíg nem sikerült szembenézni a valósággal, és tudomásul venni a várható következményeket.

    •  6 місяців тому +3

      Hát elég fárasztó... Jó vörös könyves maoista lenne...

    • @ElveszettMajdMeglelt
      @ElveszettMajdMeglelt 5 місяців тому

      Na ő meg az Eu majd jól megoldják a problémát. Szlovákiában is annyira jól működik az Eu-s zöldpolitika hogy a terület 10 százalékát természetvédelmi területté nyilvánitották, a gond az hogy csak telepitett erdők léteznek itt. Az erdész mérnökök szerint kb 5-10 év múlva úgy fog festeni a terület mint a Skót felföld, mivel erdőgondozás nélkül elszaporodnak a kórokozók. Szép új világ, majd ez a fiatal okos generáció, aki még egy másodpercig sem élt igazán, majd ez megold minden problémát.

    • @joepataki9659
      @joepataki9659 4 місяці тому +1

      Tímea, igen az említett úriember egy korábbi műsorában kifejtette, nyugi, élvezzük az elkövetkező, 30/ 40 évet, mert az ember az aki a legkevesebbet tud tenni szert hogy megússzuk, teljesen , és teljes föld pusztulása megtörténését! Elkerülhetetlen hogy a föld elpusztul. Az ember tud semmit ellene tenni. Elvezd a pár évtizetet.Max 40 évet!

    • @TamasGardonyi
      @TamasGardonyi 4 місяці тому

      s a többi ? he ?

    • @szabiracer
      @szabiracer 4 місяці тому

      sajnos a srác tudatlanul is a digitális kommunizmus szekerét tolja, pedig az sem fenntartható

  • @zofofozo9392
    @zofofozo9392 6 місяців тому +52

    Szeretném kifejezni Gelencsér úr iránti mély tiszteletemet, türelméért is!

    • @aati6442
      @aati6442 4 місяці тому

      Igen, amit az akadémikus úr csinál az küldetés és felelősségvállalás. Ezt teszi a napi munkája mellett ami emberfeletti. Maga a kutatói munka és az egyetem kormányzása is több mint egy embert kíván. Ez a szolgálata az emberiségnek ezen felül igényel időt, energiát.

    • @joepataki9659
      @joepataki9659 4 місяці тому

      A nyugaton tanult ember beszél belőle, tele, igazi valósággal ismeretekkel.

  • @tiborfulop5990
    @tiborfulop5990 6 місяців тому +17

    Tisztelet Gelencser Andrasnak. Ennyi ideologikus emberrel egy szobaban lenni ... megall az esz.

    • @andorsallai758
      @andorsallai758 5 місяців тому

      Az ő ideolőgiája vajon jobb? (Mert van neki bőven.) S ha jobb, - ki tudja, itt is biztos vannak szintek, - szóval ha jobb, milyen következményekkel járna ez a hallgatóságra vonatkozóan? Ránk?

  • @HolnapKapitany
    @HolnapKapitany 6 місяців тому +13

    Ez az “I. András” - “II. András”-ozás igencsak igénytelen volt a moderátor részéről.

  • @user-ef7lj5jc1u
    @user-ef7lj5jc1u 6 місяців тому +19

    Ami nekem átjött ebből a beszélgetésből, hogy minden marad a régiben. Idő kérdése, hogy a "természet" mikor tesz keresztbe.

  • @oromdulo
    @oromdulo 6 місяців тому +25

    A munkamánia is függőség! A gépekkel az új technológiákkal még jobban felgyorsítjuk a termelést és így a fogyasztást is. Mit nyerünk, ha kevesebbet dolgozunk? Időt!
    Mitől lesz függő valaki? Jellemzően attól, hogy gyermekkorban elhanyagolták, érzelmileg, fizikálisan, stb.. Ezt tudva következtethetünk arra, hogy a társadalomban is ez kumulálódik. Látjuk, hogy a mai családok nem tudják biztosítani a felnövekvőknek azt az érzelmi, fizikális, stb. stabilitást, ami ahhoz kellene, hogy ne legyenek függők felnőtt korukban, ezért olyan oktatást kell kifejleszteni, ami mintegy terápia szerűen próbálja segíteni a fiatalokat. Nem akarom leírni a mai felnőtteket, de bizonyos százalékuk, már nem alkalmas arra, hogy ilyen feladatokat betöltsön.
    A minap vitatkoztam össze a szomszédommal, mert a házaink között útszakasz kátyúzásához bontásból maradt palát használt fel. Jeleztem felé, hogy engem ez zavar és vigye el. Jóban voltunk eddig a napig. Most én lettem az ellenség, mert korlátoztam a szándékában, hiszen szerinte nincs igazam, mert ennyi erővel az esővíz is szennyező, ami a tetőmről lefolyik az útra. Na, szóval itt tartunk, és egy ilyen helyzetben azt várni, hogy a függő társadalom majd környezettudatossá válik, átértékeli az életét, szerintem reménytelen.
    Lépni kell az oktatás, helyi önkormányzás terén, azoknak akik erre felkészültek és bátrak. Vissza kell csábítani a kistelepülésekre a lakosságot, színvonalas helyi oktatással, olyan lehetőségekkel, melyek régen megvoltak, lásd. iskolakert program, kézműves foglalkozások, akár iskolán kívüli programok révén is. Ebben csak a helyi önkormányzatok, közösségek tudnak eredményt elérni.
    Szerintem innen kellene kiindulni, mert ha felnő még sokkal több olyan generáció, akik egy szegről sem tudják megállapítani, hogy mire való, akkor leszünk igazán nagy bajban. Ehhez a munkához elhivatott értelmiségiek és szakemberek (szakmunkás szakemberekre gondolok, gazdálkodókra), akik felvállalják azt a munkát, hogy saját vagyonukból, saját idejükből adnak a mai fiataloknak. Az agrárius értékeken keresztül olyan erényes életre kell nevelni a fiatalokat, amely megadja nekik azt a biztos kapaszkodót az élethez, ami a mostani digitalizált világ nélkül is élhető jövőképet rajzol ki elébük. Nihilizmusba nőnek fel, ha nem adunk nekik olyan világképet ami élhető, és félrevezetjük őket ha azt mondjuk nekik, hogy a gépek majd mindent megoldanak.
    Szerintem a legtöbb amit ma a felnőtt társadalom adhat a fiataloknak az idő! Minőségi idő a saját munkaidejük rovására. Kevesebbet dolgozni, és több időt tölteni a fiatalokkal.

    • @tiborfelfoldi2339
      @tiborfelfoldi2339 6 місяців тому +4

      Lényegében egyetértek mindennel. Igen az idő körül bonyolódik az élet szerintem, amióta az ember öntudatára ébredt. Le szeretné győzni, megnyerni, lassítani, megállítani és vallási oldalról meghaladni.
      Tényleg azért talál ki az ember mindenféle eszközöket módszereket és rendszereket, hogy időhöz jusson általuk.
      Csak még arra nem jött rá, hogy ha minden kész, minden működik, és meg van az idő, akkor mihez kezdjen vele.
      Az időhöz való viszonyunk szerintem azért teljesen hibás, mert nem is tudjuk pontosan definiálni mi is az idő, és annak mekkora jelentősége van az életünkben.
      Kicsit pátoszos ugyan, de tényleg elő kellene venni a szeretet témát, ha már egyszer kereszténynek valljuk magunkat a regnáló hatalom sem győzi hangsúlyozni lépten nyomon. Ugye a Jézusi intelem úgy szól, hogy
      "Eltörlök minden törvényt szeressétek egymást."
      A kérdés csak az,hogy hogyan??
      Én azt gondolom egy szeretet van csak: ha időt adunk a saját életidőnkből másoknak. Ellenszolgáltatás nélkül! Mert minden más csak űzlet!
      Ennyi lenne a megoldás, csak hát nem vagyuk egyedül a Földön , sőt nagyon is vékony kis pont vagyunk .
      És a világ nem fog egységesen arra menni, amerre mi akarjuk. Ha eddig nem tudtunk kitalálni valami egységes rendszert, amiben minden állam, vallás, kultúra bele tud állni, hát most már szerintem szinte lehetetlen,mert olyan globális ez a világ, amiben soha nem látott szakadékok vannak az emberek között. Ez a paradoxon a legnagyobb gond szerintem

    • @oromdulo
      @oromdulo 6 місяців тому

      @@tiborfelfoldi2339 Örülök, hogy más is hasonlóan gondolkodik! 🙂 Mindenki tegye meg a maga részét, adjon időt másoknak. Én hozok egy kocsi cseréptörmeléket a szomszéd elé, hogy ne érezze sértve magát. Kiraktam egy hordót, amiben gyűjtöm az esővizet, hogy lássa az ő véleménye is számít. Azt gondolom az értelmes embereknek bele kellene állniuk a helyi önkormányzásba is, és hallatni a hangjukat, bár ez az ami nagyon sok konfliktussal jár az egyén számára és sok lelki erő kell hozzá, de talán a gyerekeinkért mégiscsak megéri ez az áldozat, ha már ilyen felelőtlenek voltunk és ezt a helyzetet hagyjuk rájuk. Áldott karácsonyt kívánok!

    • @mockermuris
      @mockermuris 6 місяців тому

      a mu nevű helyen vagy, a mu-nk a hely, egy munkahely
      régi vallás szerint ez a hold, ennek püspöke máni, követője manicheista=mániákus/lunatikus=holdkóros
      a moo-n vagy
      moon=hold=luna=ilona/álom, álom arcú lány
      el mén, álmom, elmém
      aki tudja mu úr, mu uras, muris, úri muri, mu úri
      muris ébredést ua-cam.com/video/W0zZ6JEAbSc/v-deo.html
      mu ura mária, a mór, a hely mória

    • @andorsallai758
      @andorsallai758 6 місяців тому

      Ha nem tudunk semmit az ide vezető útról, és csak találgatjuk azt vagy még azt sem, addig minden "javaslatunk" puszta és merő álmodozás, s nem jobb fajtából. (Mert álmodozni jó és hasznos, - sőt szükséges, - de ez abszolút privát dolog. A kollektív álom nonszensz. S úgy tűnik, egyre inkább ebbe a nonszenszben kezdünk élni...)

    • @oromdulo
      @oromdulo 5 місяців тому

      @@andorsallai758 Én azt gondolom elég sokat tudok az idevezető útról, és meg is tettem az önkritikát. A kollektív álomban én sem hiszek, de a sajátomban muszáj hogy higgyek, és ahogyan Szathmáry Eörs fogalmazott egy előadásában: nem tudom elképzelni, hogy jobb lesz, de úgy élek mint ha bíznék benne.

  • @TamasHSzabo
    @TamasHSzabo 5 місяців тому +15

    A tervezett elavulás kontrollálása lehetne egy jó kezdeti lépés, ugyanis az ipar a legnagyobb környezet szennyező. Persze amíg a G.D.P. az elsődleges szempont, addig nincs miről álmodozni.

  • @istvanfekete847
    @istvanfekete847 6 місяців тому +12

    A megoldás: Térjetek meg, most amíg még nem KÉS-Ő!

    • @Proverbs3198
      @Proverbs3198 5 місяців тому

      Ha Istenre gondolsz, akihez meg kellene térni "amÍg még nem késő", akkor azt jóbb lett volna konkrétan kifejezni. Be fog következni a katasztrófa, ember ez ellen semmit nem tehet, ezért fog Isten új eget és új földet teremteni (Jelenések könyve 21:1)

    • @TamasGardonyi
      @TamasGardonyi 4 місяці тому

      nem kés KARD több ÉL -vel (tudom , hogy kell irni , inkább gondolkozz)

  • @andrasmegyeri2340
    @andrasmegyeri2340 6 місяців тому +6

    36:02 Gelencsér András megint szuoer. Sajnos........

  • @tiborfulop5990
    @tiborfulop5990 6 місяців тому +6

    Addiktologus Ur fantasztikusan mondja a realitast. De jo volt hallgatni!. Udito! 1:20:8 perc.

  • @lenas.3460
    @lenas.3460 6 місяців тому +11

    A legfontosabb gazdasági szabályzó az lenne, hogy a magánvagyonok ne legyenek irreális mértékű ek, és semmiképp se lehessen nagyobb az állami vagyonnál, mert az ellenállás csak onnan jöhet bármilyen változtatás ellen.

    • @ferco1971
      @ferco1971 6 місяців тому

      Ok. Ez hogyan valosulhatna meg ? Vagyonadó ?

    • @lenas.3460
      @lenas.3460 6 місяців тому +1

      Akár, de inkább olyan gazdasági szabályozókat kell alkalmazni, hogy ne maradjon irreális jövedelem. Főleg ott ahol a nemzeti vagyont működtetik, ott többet kell elvonni, hogy a többinek is teremtsenek jövedelem forrást!

    • @pallaborczi5152
      @pallaborczi5152 6 місяців тому

      Ennél sokkalta súlyosabb a helyzet.
      Részlet egy írásomból: "A munkamegosztás (együttműködés) eredendően közös haszna (!) a kamaton keresztül magánvagyonná válik. A kamat tehát a piacról szedett törvényes, de erkölcstelen magánadó. Még szigorúbban fogalmazva a kamatkapitalizmus nem más, mint államilag szervezett bűnözés a munkamegosztásból származó közvagyon folyamatos lecsapolására. Vagyis minden jel szerint megvalósult az, amire Szent Ágoston még csak figyelmeztette a kortársait:„Az igazságosság megszüntetésével tehát mivé válnak az országok, ha nem hatalmas rablóbandákká?” (Szent Ágoston 2005:265) És ahogy lenni szokott, a rablók előbb-utóbb összevesznek: ezeket háborúként szenvedjük el…"
      Állításom szerint, amennyiben a kamatos pénzrendszert változatlan hagyjuk, addig „Hiú szándék! vesztett erő” (Arany János) jobb irányba terelni a világ folyását. Tegyük föl, hogy mindenki egy szempillantás alatt angyallá válik, és a maximális haszonra törekvés helyett eleget tesz az un. etikus közgazdaságtan erkölcsi elvárásainak. Vigyük végig a gondolatot: csupa angyal dolgozik a munkamegosztás összes területén. Majd angyali mosollyal az ajkukon egymást lopják meg és egymást zsákmányolják ki (A kamatot színtiszta kizsákmányolásnak is hívhatjuk, mert az per definitionem értékteremtő munka nélküli jöve­de­lem elvonás.)
      Miért? Mert kamatos pénzt használnak javaik csereberélésére. Az összes angyali segítőkészség és jóakarat ellenére a kamat miatt a növekedési kényszer vagyis a környezetpusztítás, a vagyonkoncentráció vagyis a szociális igazságtalanság, a kizsákmányolás kényszere és a vagyonosok túlhatalma benne maradnak a rendszerben.
      Belátható tehát, hogy a kamat- vagy tőkegazdaság mint önpusztító, önzést erősítő, tehát erkölcstelen rendszer az ember erkölcsi jobbá tételének szándéka felől közelítve javíthatatlan.
      Akit bővebben érdekel a téma: (videó)
      A kapitalizmus mint a keresztyénség parazitája, avagy kijavíthatjuk-e a történelmi egyházak történelmi hibáit?
      ua-cam.com/video/_OjEQR6fOQk/v-deo.html
      Itt érdemes elolvasni a hozzászólásokat is.
      Néhány cikk:
      kozos-dolgaink.hu/az-egyeni-felelosseg-szukseges-am-nem-elegseges-voltarol
      Theologiai Szemle: Pénz és erkölcs avagy a biblikus gazdaság alapjai
      www.meot.hu/dokumentumok/2019thlapszam/2018.pdf#page=35
      Egy válaszcikk (kicsit lapozni kell), és alatta az én viszontválaszom:
      www.meot.hu/dokumentumok/2019thlapszam/2018.pdf#page=103
      A témában elmélyülőknek:
      xforest.hu/silvio-gesell-a-moralokonomiai-csucsgondolkodo/
      xforest.hu/penz-es-erkolcs/
      Megismétlem tehát: ha a kamatos pénzrendszert változatlan hagyjuk, akkor címbeli kérdés állítássá válik: garantáltan pusztulásra van ítélve a civilizációnk!

    • @andorsallai758
      @andorsallai758 6 місяців тому

      Mindez csak úgy valósulhatna meg, ha mások megvalósítják, nem igaz?
      Rendeletekkel meg adószabályozásokkal etc. etc. már eljutottunk oda, ahol vagyunk.
      Talán egy picit foglalkozni kellene azzal, hogy mi is tkp. az a vagyon, meg egyáltalán a tulajdon. Meg kik gyártanak olyan fogalmakat, hogy "nemzeti vagyon", pláne ennek "működtetése", és millió egyéb, amikből ez a mesterséges nyelvi klisék felépülnek. Független élet és független gondolkozás nincs külön. Nem kérem kölcsön a szomszéd traktorját, ha a rózsakertet akarom felásni.

    • @Gandalfonzo
      @Gandalfonzo 5 місяців тому

      Kb. 800 éve léteznek bankok, azaz globális magánvagyonok, befolyásuk pedig egyre nagyobb. Már nem leépíthetők, visszahívhatók...

  • @tiborfulop5990
    @tiborfulop5990 6 місяців тому +6

    Edes a bacsi ... kerdese ... 100 ev mulva ..... alapvetoen 25 ev sincs nemhogy 50 es 100.

  • @mariahirt6013
    @mariahirt6013 4 місяці тому +3

    Végig az volt az érzésem h mindenki másról beszél,mint Gelencsér András! 😢

  • @evagaal9188
    @evagaal9188 6 місяців тому +5

    Talán nem kellene betontengerre változtatni a drága magyar termőföldet. Nem engedni az akkumulátor gyárak garmadát ide telepíteni....a hatalmas Kínából. Az alattunk lévő melegvíz felhasználással is foglalkozni kellene...de én csak egy laikus ember vagyok...

    • @TamasGardonyi
      @TamasGardonyi 4 місяці тому

      méne ha valakinek megéri az ugarbirka meg qussol vonul - szavazz Fityeszszdsz

    • @cordata100
      @cordata100 3 місяці тому

      😂Majd az a két-három akkumulátor gyár fogja tönkretenni a világot. Ráadásul pillanatok alatt át lehet szerelni vegyi gyárakká vagy másra, ha már nem lesz szükség rá.

  • @agnesnagykasza3391
    @agnesnagykasza3391 6 місяців тому +9

    Ezek az urak a témában elszigetelt tudással rendelkeznek. Ezért nem is tudnak használható információt számunkra adni. Nem értem, hogy Génert Judit miért nem szállt be a beszélgetésbe, pedig ő biztosan átfogóbb tudással rendelkezik. Aprópénzre váltották ezt a nagyon fontos témát. A Pannon Egyetem erről szóló konferenciája sokkal használhatóbb tájékoztatást nyújtott. Ott Gerencsér András mondott járható utat, nem csak hazánkban használhatót!

  • @andrasmegyeri2340
    @andrasmegyeri2340 6 місяців тому +7

    49:20 Néhányan még összeharácsolják maguknak a maradékot,aztán majd megmondják a többinek,hogy nektek már nem lesz semmitek se...itt semmi sem a tiétek stb..Totális kifosztás. Szépen letörik a pezsgőspohár alját..nincs arra semmi szükség.

    • @csacsizaza
      @csacsizaza 5 місяців тому

      Nem majd! Már jó ideje teszik. Apránként kezdték s adagolják, hogy ne legyen túl feltűnő.

  • @emy7057
    @emy7057 6 місяців тому +4

    Túl sok a fogyasztás!! Túl sok a reklám ami arra buzdítja az emberiséget,hogy vásároljon.
    Túl sok a nagyipar ami szemetet termel. Tulsok a műanyagba csomagolt árú , Ezen csak a hivatalos emberek segithetnek.
    Mi kisemberek kevesebbet szemetelünk, mint egy élelmiszer ipar.

    • @szabocska1
      @szabocska1 8 днів тому

      Amit mi "szemetelünk", az miből keletkezik?

  • @awahun8526
    @awahun8526 6 місяців тому +5

    Szegény Antal Miklós. Ez nem az ő kategóriája. Most derült ki, hogy 10 éve feleslegesen dolgozik.

  • @peterperenyi2880
    @peterperenyi2880 6 місяців тому +7

    Mikrobiologuskent javasolanam egy mikrobiologus reszvetelet is az ilyen jellegu beszelgetesekben. Van baj nem kicsi!

    • @antal9873
      @antal9873 28 днів тому

      Üdvözletem. Néhány mondatban kifejtené aggodalmának okait? Kérem. Előre is köszönöm.

    • @peterperenyi2880
      @peterperenyi2880 28 днів тому

      @@antal9873Udvozlom! A legnagyobb problemaink a rezisztens bakteriumokkal es gombakkal vannak, amik mostanra nagy kihivast jelentenek a klinikai ellatasban. Ha a jelenlegi tendencia folytatodik, akkor 5-10 even belul a legalapvetobb muteti eljarasok (pl. foghuzas) is hatalmas fertozesi kockazatokat fognak jelenteni, mivel a hasznalatban levo gyogyszerek elveszitik hatekonysagukat. Ez azt jelenti, hogy a betegek nagyresze szepsis aldozata lesz fuggetlenul a mutet termeszetetol. A masik problema pedig a gombas es virusfertozesek elszaporodasa az elelmiszer eloallitas teruleten. Az utobbi idok meredek elelmiszerar emelkedese a termeny csokkenesevel is magyarazhato reszben. Peldanak okaert a gombaolo vegyuletek nem kepesek elvegezni a dolgukat a foldeken az eghajlat-valtozas kovetkezteben. Es a lista meg folytatodik!

    • @peterperenyi2880
      @peterperenyi2880 28 днів тому

      @@antal9873 Valaszoltam Onnek, de valamiert torlodik a kommentem.

  • @tamasnemeth6473
    @tamasnemeth6473 5 місяців тому +6

    A magyar társadalom fejlettlen, és tökéletesen alkalmatlan a saját elemi érdekeinek a felismerésére. Elenyészően kevés ember vágyik ma több szerényebb fogyasztás mellett több szabadidőre, mesterségre, értékteremtő munkára, nagyon kevesen választják a minőségi időtöltést, sokan ennek a fogalmát sem ismerik. Ezzel ellentétben ezek az bármikor képesek még pár túlórát, még egy másodállást vállalni azért, hogy még egy fogyasztási hitelt törleszthessenek, még valamit megvehessenek....hogy azután aránylag fiatalon, koraközépkorú életkorban stresszbetegégekkel, szív és érrendszeri panaszokkal, rákos betegségekkel kerüljenek fel a hosszú várólistákra, vagy küzdjenek alkoholbetegséggel, depresszióval...sat.
    Ameddig az emberek képtelenek meghatározni a saját érdekeiket, és ameddig képtelenek kialakítani egy egészséges értékhierarchiát és normarendszert, addig nem lesz változás, mert ők így akarnak élni, mert jobban ennél elképzelni sem tudnak.

    • @cordata100
      @cordata100 3 місяці тому

      🤣Na, nem a magyar társadalom fogyasztása fogja hanyatt dobni a világot.

    • @mateshomebasedbusiness1806
      @mateshomebasedbusiness1806 11 днів тому +1

      A emberi társadalom fejletten, és tökéletesen alkalmatlan a saját elemi érdekeinek a felismerésére, ez nem magyar sajátosság, csupán az is.

  •  6 місяців тому +3

    Németországban kiváltás??? Miről beszél? A tények nem zavarják... Éppen hogy növelik a széndioxid kibocsátást. Ráadásul lignittel és barnaszénnel, ami ezen felül is rettenetesen szennyez. Pl. savas eső...

  • @user-ck9fx9dn4l
    @user-ck9fx9dn4l 6 місяців тому +4

    Addigtológus Bàcsinàl a szerva😢

  • @zsoltgaspar9038
    @zsoltgaspar9038 6 місяців тому +6

    Az elektromos autó igen az egy jó megoldás annak az 50 ooo embernek aki megmarad a földön.

    • @Ember70
      @Ember70 6 місяців тому +2

      Elektromos autóval fogunk fűteni, repülni, műanyagot gyártani, stb?
      Valóban ennyi?
      Tesla oszt cső?

    • @user-xd3ny1tg5w
      @user-xd3ny1tg5w 6 місяців тому

      😊❤tavasszal és ősszel 30-30 nap szabadság napi 1 fa elulteteseert!
      😅🎉Eszmei értéket és Tiszteletbeli értéket és Környezetvédelmi értéket "penznemesiteni" és abból kornyezetvedo és maradekfeldolgozo technológiákat támogatni❤Csak ennek a devizában is kedvezőbb szinterezesre kellene jutnia vagy a fizu realerteket kellene javítani vele

  • @arpadvig9282
    @arpadvig9282 6 місяців тому +10

    Az az egyik legnagyobb probléma, ami a fenti vitában is világosan látszott, hogy az emberek alapvetően lineáris gondolkodásúak, csak azt tudják elképzelni, hogy szép lassan, fokozatosan, lesz egyre rosszabb, csak sajnos a klíma egy nagyon bonyolult rendszer, a hatások sokszor exponenciálisan következnek be, ezért az összeomlás is valószínűleg szinte egyik pillanatról a másikra fog bekövetkezni, na nem pont úgy mint a Holnapután című filmben, de az már sokkal elképzelhetőbb, hogy például a világ élelmiszer termelésének alapját képező mediterrán övbeli gabona termelés 1-2 év alatt fog tönkre menni és nem csak 1-2 évre, hanem évtizedekre-évszázadokra, lásd a nyáron felröppent hírt az AMOC Atlanti-óceáni áramlási rendszer összeomlásáról, ami már pár évtizeden belül bekövetkezhet. Akkor majd Antal Miklós neki állhat firtatni, hogy mi az ahol már kényelmetlen lesz nekünk a klímaválság, amikor ember milliárdok fognak éhen halni.

    • @andorsallai758
      @andorsallai758 5 місяців тому

      Minden "lehet", - mint ahogy már lassan száz éve fantáziálnak erről, - viszont miért kellene kizárni azt felettébb valószínű lehetőséget, hogy egyáltalán semmi számottevő, egyáltalán érzékelhető változás nem fog történni. Meg azt a nagyon egyszerű tényt is fisgyelembe kellene venni, hogy a "klímakatasztrófa" propaganda és az erre vonatkozó "felkészülés" számban kifejezhetetlen hasznot hoz az energia biznisznek és ezáltal az egész irányító gazdaságnak.

    • @arpadvig9282
      @arpadvig9282 5 місяців тому

      @@andorsallai758 Kedves Uram! Már most is lehet érezni a hatásokat, lásd a tavalyi aszályt és valójában most kezd majd igazán begyorsulni a klímaváltozás, ugyanis vannak hatalmas tartályok a természetben, amelyek nyelik a CO2-t, a világ óceánok, ezek az elmúlt 30-40 évben folyamatosan nyelték a CO2-t, de ezek sem végtelenek és egyre inkább úgy tűnik, hogy ezek is már telítődtek és most már nem bírják elnyelni az üvegházhatású gázokat, ezért be fognak gyorsulni a folyamatok.

  • @helenjuhasz5592
    @helenjuhasz5592 6 місяців тому +18

    A háborúk rengeteg ember halalat az energiak pocsékolásat es a legkőr tönkretételet okozza! Spórolast a békével kell kezdeni.

    • @devilaverage6718
      @devilaverage6718 5 місяців тому

      Greta megmondta, hogy van környezetbarát tank, és zöld légicsapás :D

    • @andorsallai758
      @andorsallai758 5 місяців тому

      @@devilaverage6718
      Az "emberek halála" is - úgy tűnik - valami "nem-zöld" jelenség. Pedig igen sok co2 bocsátanak a nap 24 órájában, mely, összevetve egy tankéval (aminek az üzenideje korlátolt)... Lehet, hogy Greta is erre gondolt? (Bár nem hiszem, hogy akár csak közelítőleg is meg lehetne határozni, hogy mik fordulnak meg kicsiny kis koponyájában.)

  •  6 місяців тому +2

    Alkalmazkodni kell a változáshoz. Erre kellene főkuszálni. Mivel most még jégkorszakban élünk, ez előbb vagy utóbb úgyis megszűnik. Most sokkal gyorsabban kell majd alkalmazkodni, mint régebben...

  • @kukurbuki
    @kukurbuki 4 місяці тому +1

    Az, hogy arányaiban kevesebb a rabszolga, mint az ókorban, igaz, de az is, hogy ma abszolút értéken többen élnek rabszolgaságban a világon, mint bármikor a történelemben.

  • @user-xd3ny1tg5w
    @user-xd3ny1tg5w 6 місяців тому +4

    Társadalmi szokasok:
    1. csinálom kerdezhetek
    2. ne kérdezd csináld
    3. csak kérdezek
    4. csinálom felesleges kerdezoskodjek
    5. majd a többiek megcsinaljak
    6. nem értem
    7. jaj istenem mit csináljunk
    ...szóval az áltudományos kell szűkíteni, a terepgyakorlat, a mintavetel, a viszonyítási képességek, az arany érzek és az IGENYESSEG a nepneveles alapja!❤❤❤❤

    • @TamasGardonyi
      @TamasGardonyi 4 місяці тому

      nincs semmi társadalom , aki mást mond az hülye vagy hazudik , lehet csak naiv tv agymosott proli csak azt hiszi már elég sokat olvasott - attól még fának se jó

  • @Vilagfa
    @Vilagfa 5 місяців тому +2

    Sok nagyon fontos hozzászólás közül számomra Gelencsér András, Farkas István és legfőképpen az addiktológus Úr foglalta össze a helyzet lényeges elemeinek egy részét.

  • @Ember70
    @Ember70 6 місяців тому +2

    Ha ennyi a CEU akkor tényleg semmi értelme.
    Ha csak annyi hogy értelmesen tudnak beszélni a semmiről, akkor ez semmi.

  • @zsuzsannaszalai9266
    @zsuzsannaszalai9266 5 місяців тому +1

    Szeintem ha megszünne az interkontinentális kereskedés, ha nem Kínából hoznának a konténerekben mindent , s nem Kanadából a lencsét, Braziliából a szőlőt, látványosan csökkenne a világ pusztulása.

  • @VI2400
    @VI2400 6 місяців тому +2

    Olyan helyzetbe kormányozták az elmúlt évszázadban a világot a jelenlegi kurzus urai, hogy számukra a háborún kívűl nincs jó megoldás. Ezért kell helyettük kitalálni egy másikat!

  • @denesforika5257
    @denesforika5257 6 місяців тому +4

    Például az Aral tó melletti halász akinek a hajója homokon van az azt mondja ,hogy ő nyakig benne van a krízisbe.Mi még nagyon jól élünk Európába,hogy észrevegyük.Ennyi.

  • @ilonaarvay4276
    @ilonaarvay4276 6 місяців тому +3

    Nagyon sok jó javaslat hangzott el, pedig csak 4 ember beszélt. Ezeket mind tenni kell. És még sokkal többet is tehetünk. De nem hangzott el pedig elég jól prognosztizálható, a világ népességének változása. Tudomásom szerint a jelenlegi növekedés a civilizáció globalizálódásával megfordul. Ha csökken a lakosság csökkenni fog a fogyasztás is, még akkor is, ha nő az egy főre jutó fogyasztás. Ez egy objektív társadalmi folyamat, amit a mindenkori világpolitika hosszú távon nehezen tud befolyásolni.(40-50 év) De addig is ami elhangzott azt tenni: tömegközlekedés, vízmegtartás, mg., jogszabályok, gyerekek oktatása, társadalom beszélgetése, úniós intézkedések, stb...stb

    • @andorsallai758
      @andorsallai758 6 місяців тому

      Szerintem végül is majd Supermant kell újra felkérni. A vége mindig ez. Ha Batmannel összefognak... Addig is süssünk meg még két kacsát.

    • @cordata100
      @cordata100 3 місяці тому

      A csökkentést pedig már elkezdte a CDC. Még nem is látják milyen mértékben!

    • @andorsallai758
      @andorsallai758 3 місяці тому

      @@cordata100
      Ez soha nem is fog kiderülni... Ezeknek a dolgoknak a természete éppen ez.
      Mellesleg : "négy ember nagyon okos dolgokat mond" (amiket "tenni kell") aztán "társadalmi beszélgetésről" szólni, - ez is ezeknek a dolgoknak a természete. (Ha Batman hallaná, alighanem egyetértene, a társadalmi beszélgetést alighanem az ő tiszte helyreállítani, ppontosabban megteremteni.)

  • @ssiva9
    @ssiva9 Місяць тому

    Érdemes elolvasni a hozzászólásokat. Magabiztosan ítélnek meg olyan dolgokat/embereket, amiknek nem látják a komplexitását. Az egyetlen dolog, amiért megnyilvánulnak, az az érzés, hogy "véleményemnek kell lennie, és az értékes". Amikor azt kell eldönteni, hogy merre szaladjak az oroszlán elől, ez nagyon hasznos. Globális kérdésekben viszont nagyon káros. Ha társadalmi szinten az egyének véleményét megváltoztatva akarnánk eredményt elérni, akkor a 0. lépés lenne annak beismerése, hogy nekem, mint egyénnek fogalmam sincs mit kéne csinálni, ezért alá kell vetnem magam annak a hatalomnak, ami nálam alkalmasabb emberekből áll. A demokrácia, a személyes szabadságjogok, és a magántulajdon jelenlegi keretein belül ez nem lehetséges.

  • @ferenckult6108
    @ferenckult6108 6 місяців тому +2

    Az idei Klimakonferencia helyszine Dubai, házigazda a legnagyobb Dubaii olajkonszern feje, ezt izlelgessük kicsit. Már az eredmény is tudható vissza lépés az elözökhöz képest, mivel kimondták a jövöben is eladják és égetik az olajukat, ennyit az OPTIMIZMUSRÓL!

  • @zsoltgaspar9038
    @zsoltgaspar9038 6 місяців тому +5

    Régi közhelyek semmi konkrétum , nem tanultam semmit. A témát szétmaszatolták.

    • @mihalykun6715
      @mihalykun6715 6 місяців тому +1

      Valóban,ha évek óta figyeled a témát,nem nagyon hallhattál most semmi újat.🕊

  • @JozsefSchubert
    @JozsefSchubert 4 місяці тому +1

    A túlnépesedés és a természetbe való beavatkozás szennyezés a fő problémák .

  • @PAlex007
    @PAlex007 5 місяців тому +1

    20 percet birtam. Ezután kénytelen vagyok leírni, hogy úgy áll a dolog szerintem, hogy az égből hulló 4-5 csepp édesvíz akarja meghatározni az óceánok só tartalmát, hőmérsékletét és áramlatait. Miért nem fogalmazunk már végre nyiltan és a valóságnak megfelelően? A környezeti erőforrások birtoklásában a "művelt" nyugat igen kis százaléka birtokolja az erőforrások igen nagy százalékát (és ezek jelentős részét ráadásul a harmadik világban vagy a leszakadtabb régiókban). A maradék erőforrások felett azok a helyi állami , gazdasági csoportok rendelkeznek, akik kényszerpályán mozogva képtelenek eltérni a helytelen iránytól. Ezzel párhuzamosan olyan népesség robbanás jött létre - pont ezekben az elmaradott részeken - ami messze túl van az irányíthatóság és kezelhetőség határán. A világot 500 éve kirablók a jelen haszonélvezői mindennek és a haszon élvezetekből kimaradókkal akarják megfizetetni most is a jelenlegi életmódjuk és hatalmi státuszuk fenntartásának költségeit. Engem akarnak térdepeltetni közép-európában azért mert Ők 500 évig hasznot húztak a rabszolga kereskedelemből és a felfedezett kontinensek kifosztásából. Hatalmi, gazdasági elitjük nem mer a saját népességük elé állni azzal, hogy nem tartható fenn továbra is a megszokott életformájuk. Szerintem csak akkor kerülhető el a katasztrófa, ha az uralkodó körök mindent bedobna a közösbe, megértetik a világ népességének túlnyomó többségével, hogy vissza kell "önként" vennie a szaporodás mértékéből. Meg kell kezdeni az azonos életminőségi szint kialakítását.

  • @ChristaHorvath
    @ChristaHorvath 6 місяців тому +12

    Én már lemondtam régen a nyaralásról a marhahúsról, a ruha és cipő vásárlásról, hogy a celeb környetvédők szennyezhessék a magán repülővel és luxus jachtjaikkal a Föld légkörét a luxus prostijaikkal. Tulajdonképpen 3 éve ki sem megyek a házból annyira rettegek a világvégét hirdető szektáktól.

    • @mihalykun6715
      @mihalykun6715 6 місяців тому +3

      Akkor ezt miért nézed?🤔🕊

    • @ChristaHorvath
      @ChristaHorvath 6 місяців тому +2

      @@mihalykun6715 Mert a pofámba jött szörfözés közben.

    • @mihalykun6715
      @mihalykun6715 6 місяців тому

      ​@@ChristaHorvathAha!Tiszta sor!Én is most találtam.😊🕊

    • @Ember70
      @Ember70 6 місяців тому +1

      Neked már mindegy is.
      😂

    • @cafatolo
      @cafatolo 6 місяців тому +2

      lol, ez jó komment lett, röhögök :). sajna így van, a világ zöld celebjei elhitették az egyéni felelősség mítoszát, sanyargasd magad és belőled a FŐD megmentője lesz… Jövőre veszek is egy diesel pick up-ot, mielőtt valami agyament szekta eléri a betiltását EU szerte.

  • @lenas.3460
    @lenas.3460 6 місяців тому +2

    Majd akkor lesz politikai akarat is a gazdasági szabályozók megváltoztatására, ha meg változtatjuk a politikus felelősségét és visszahivhatóságát.

    • @andorsallai758
      @andorsallai758 6 місяців тому

      S azt hogyan? (Már vagy száz éve axióma, vagy inkább közhely, hogy a tőke irányítja a politikát, - s így a politikust is. Mindenütt a világon. Nem hallott még erről? Alig hihető.)

    • @Gandalfonzo
      @Gandalfonzo 5 місяців тому

      @@andorsallai758 Naiv, szerencsétlen optimista tömegek tartják fenn ezt az egész siralomházat. A szociopata politikai vezetők, akiket ez a tömeg meg megszavaz újra, és újra, meg betegre röhögik magukat rajtuk. A valódi vezetőket, pszichopata tőkés eliteket meg kutya nem választotta, választja meg, ők egyszerűen csak szánalmas pondrókként néznek le az alattuk lévőkre. Ez mindig is így volt, és ahogy kinéz, így is marad.

    • @lenas.3460
      @lenas.3460 5 місяців тому

      @@andorsallai758 hiába 100 éve, attól még nem szentírás, éppen ideje rájönni, hogy régen meg kellett volna változtatni!

    • @andorsallai758
      @andorsallai758 5 місяців тому

      @@lenas.3460
      :--) Hát persze, hogy nem szentírás, nem kell, hogy így legy. Viszont így van.
      Azért írtam, mert bár ezt, "szerény véleményem szerint", mindenki tudja, vagyis senki sem hiszi, hogy a miniszteri beszédeket az illető miniszter írta volna, legtöbbször a felolvasásuk is komoly problémákba ütközik, mégis mindenki úgy tesz, mintha az a személy, aki a szeme előtt van, a médiában, akinek titulusa szerint döntési joga van, szóval úgy tesz mindenki, mintha a kamera előtt lévő fickók meg némberek felelnének a dolgokért. Talán előbb ennek a (nagyon is paradox) szituációnak kellene valahogy megváltoznia.

  • @endreneroka8211
    @endreneroka8211 6 місяців тому +7

    Móka Miki felkérdezi Gelencsért, hogy meri azt állítani, hogy nem visszafordítható a felmelegedés, de ő egy kukkot nem tud mondani arról, hogy hogyan lehetne, vagy hogy képzeli azt, csak pattog!

    • @jhjhjjhjhjhable
      @jhjhjjhjhjhable 6 місяців тому

      Nem tűnt fel, hogy mindenkitől 1 záró gondolatot vártak már csak el?? Nem új vitát kellett nyitni!! És Gelencsér úr már előtte elmondta a záró gondolatát!! Nem kocsmában voltak.🤔

    • @endreneroka8211
      @endreneroka8211 6 місяців тому +1

      @@jhjhjjhjhjhable Móka Mikinek kellett volna megválaszolni, hogyan képzeli a visszafordítást, nem Gelencsérnek!

    • @daniforrai5158
      @daniforrai5158 6 місяців тому

      Ha nem lehet visszafordítani, akkor is egy jobb helyzet, ha később következik be az összeomlás vagy egy jelentősebb környezeti katasztrófa. Akár egy évtized alatt is lehetnek olyan technikai eredményei az emberiségnek, ami mérsékelhet egy katasztrófát. Nem jó, ha az elkerülhetetlenséget hangoztatja valaki, mert az ilyen defetizmus a beletörődéssel jár és erre motivál másokat is. @@endreneroka8211

  • @770613mark
    @770613mark 5 місяців тому +1

    Gratulálok!
    Köszönjük szépen! ❤️

  • @laszlobarany5368
    @laszlobarany5368 6 місяців тому +2

    Az Univerzum meg az ember viszonya ez önmagában egy csúcsrajáratott szorongást generál. Magatehetetlenül utazunk egy porszemnyi bolygón az ismeretlenbe. Egyedül az idő végtelennek látszódása okozhat bennünk némi reménykedést. Óriási az idő univerzuma az emberi élet létezésének idejéhez képest. A tiszai kérészek boldogságát élhetjük át más idődimenzióban.
    Ami megszületett az egyszer el is fog pusztulni. Per-pillanat két végéről égeti a gyertyát az emberiség, így gyorsabban fogunk eljutni a pusztulásunkig.
    Pár ezer, tízezer, százezer, stb. forintért körbe repülőzhetjük a világot. Ha én nem ülök a repülőn, akkor is repülni fog a gép menetrendszerint. Azt nem tudom, hogy mennyire vannak kihasználva a repülőkön az ülőhelyek, de agépeket látom az égen szép számmal repülni. Vonatokon, buszokon szoktam látni a helyzetet. Ha a repülőkön is ez megy, akkor óriási a pazarlás.

    • @mihalykun6715
      @mihalykun6715 6 місяців тому +1

      Szerintem,a repülőket jobban kihasznalják.🕊

    • @laszloneadorjan9247
      @laszloneadorjan9247 6 місяців тому

      Olyan jól kihasználják hogy nem rég még üres járatok is voltak, mert elveszítették volna a repülési jogosultságot. S mi van a magángépekkel? Meg a hadászati? Meg maga a háború az milyen hasznos lehet a környezetre. A hajók? Meg amiről fogalmunk sincs ezért semmit sem tudunk csinálni. Ezért sem tudunk semmit csinálni. Csak minket akarnak okolni. Ajánlom mindenkinek a UA-cam csatornán Bedő Imre közgazdász például a Zöld diktatúra című t

    • @mihalykun6715
      @mihalykun6715 6 місяців тому +1

      @@laszloneadorjan9247 Valóban,erről én is hallottam,még a covid idején.🕊

  • @VladiFx
    @VladiFx 6 місяців тому +1

    Igen. Következő kérdés?

  • @endregyenese6937
    @endregyenese6937 3 місяці тому

    Amikor ég a ház, már késő azon gondolkozni, hogy milyen oltórendszert kellene építeni.

  • @richbernhardt6398
    @richbernhardt6398 6 місяців тому +1

    1:20:00 Nagy Zsolt
    Szuper jó párhuzam

  • @tomrigo2578
    @tomrigo2578 6 місяців тому +2

    Ha a 2 óra 11 perc értékét 100-nak veszem, akkor a teljes értékből 98-at az addiktológus hozzászólása tett ki. Ami kb. kettő perc volt. Gyenge teljesítmény, senii nem foglalta semilyen keretbe, paraméterekbe a címben megfogalmazott problémát. Egymás okoskodó, gyenge felvetéseire válaszolgattak a szakértők.

    • @csacsizaza
      @csacsizaza 5 місяців тому +2

      És sajnos még Ő sem "bontotta ki" annyira, amennyire lehetne. Pedig a szakmája. Már majdnem kimondta a lényeget, de sajnos nem.
      A fogyasztás és a termelés növelése nem függőség, hanem "elszabadult" territoriális ösztön. Szerzési, birtoklási és uralkodási "vágy". Ami természetes. De sajnos, a megszerzett vagyon és hatalom hatására exponenciálisan növekszik. Szemmel látható ahogy politikusokon, pénzembereken végtelenül elhatalmasodik. Ennek az ösztönnek a kontrollálhatatlansága a legnagyobb gátja a megoldásnak.

  • @attilakovacs3435
    @attilakovacs3435 6 місяців тому +1

    szerintem a probléma fő forrása a fogyasztói társadalom. amíg ez létezik nincs megoldás mert aki/akik tehetnének a pusztulás ellen azoknak az utolsó pillanatig nem fog érdekükben állni a változtatás. lehet jogszabályozni meg politikusokban meg zöld energiában reménykedni de az zsákutca.
    Szerintem 2 lehetőség van egy fenntartható jövő érdekében.
    Az egyik hogy közösségekbe szerveződünk, önfenntartók leszünk és a cserekereskedelem valamint a kölcsönös segítségen alapuló társadalmakat hozunk létre. Vagyis visszamennénk a középkorba de persze a mai technológiával és tudással.
    A másik lehetőséget egy Black Mirror részben láttam. Ha egy energiára alapuló kényelmi társadalmat szeretnénk folytatni akkor viszont az energiaforrást nem kívül kell keresni hanem magunkban. Mi állítanánk elő a társadalomnak szükséges energiákat például mozgási energiával ami folyamatos és nem időszakos mint a megújuló energiák. Nem lennének felesleges munkahelyek amik a jelenlegi fogyasztói társadalom fontos részei hanem csak olyan munkák amik tényleg szükségesek (orvos, tűzoltó, rendőr stb.). A többi ember meg megtermelné az energiát. A technológia fejlettsége adott. Nem egy irodába mennénk felesleges excel táblázatokat töltögetni meg alibizni mint most csak azért hogy generáljuk ezáltal is a felesleges fogyasztást hanem egy edzőterembe pl. egy futógépen megtermelni az energiát 8 órában váltva egymást. Persze az idősekre, gyerekekre és a betegekre ez nem vonatkozna. Ennek legalább még haszna is lenne. 2 legyet 1 csapásra. Egy sokkal egészségesebb társadalom lenne mert mozog és haszna is lenne. Az emberi test nem arra van kitalálva hogy egész nap egy széken görnyedve fogyasszon és siránkozzon hogy milyen szar és haszontalan az élet depresszióból depresszióba esve.
    Teljesen félrecsúszott az emberiség akkor amikor a fogyasztást és az élmények hajkurászását tette az élete fő céljává. Ez egy zsákutca aminek szörnyű következményei lehetnek ha így folytatódik minden tovább.
    De ezek csak akkor valósulhatnak meg ha a tömeg nyomást helyez a hatalmakra akiknek jelenleg nem érdekük a változtatás mert a haszonélvezői a rendszernek. Úgyhogy ez a 22es csapdája. Ha nem történik semmi és a homokba dugjuk a fejünket akkor Mad Max lesz és abba nem lesz köszönet.

  • @andrasbinnyei5301
    @andrasbinnyei5301 6 місяців тому +1

    Vak is azt monda, hogy majd meglátjuk!

  • @gezalesko3813
    @gezalesko3813 6 місяців тому +1

    Dehogy! Róma örök!

  • @soncarcorsol3603
    @soncarcorsol3603 6 місяців тому +2

    Ingyen semmilyen változás nem lesz és az árat mindig az emberek fizetik meg, nem a cégek nem az országok nem a politikusok .A nyújorki tözsdelufi kipukkasztását a coviddal az energiaárakkal és az inflációval fizettetik ki az egész világgal .Vagy valami katasztrófasorozat lesz az ára .

  • @F-Tibszi
    @F-Tibszi 14 днів тому

    Azonnal érződik, hogy ki látja reálisan a helyzetet. Azzal nincs baj, hogy másnak nem ugyanaz a véleménye, de sajnos pontosan az ilyen többféle megközelítés enyhíti az üzenet hatását, mert a laikusok többsége nem tudja komplexen értelmezni, hogy valójában miről is beszélnek itt a szakértők. Az egyetlen reális hang sokkal halkabbá, hatástalanabbá válik így. Na ez a többiek felelőssége! Még most sem egy, határozott irányba érvelnek a szakértők. Pontosan erről beszél mindig a Gelencsér Úr, nevezetesen arról, hogy semmi remény nincs az emberiség pálfordulására! Még most is puhítják, habosítják, mismásolják a tényeket. Legyen hát, aminek lennie kell.

  • @bt2898
    @bt2898 6 місяців тому +3

    50000 új zöld napelem gyárat kell építeni, hogy megmentsük a civilizációt. 😂😂😂😂
    A három ceju filozófus még egymást sem tudta meggyőzni.

    • @nagyattila9116
      @nagyattila9116 6 місяців тому

      Ez un vita így nem NER komaptibilis elvtársak.

    • @bt2898
      @bt2898 6 місяців тому

      ​@@nagyattila9116 fidzse tehhett mindenrűl, milyatta hullik ki a nemiszőrzeted

  • @oito250
    @oito250 6 місяців тому

    Egy rendkívül érdekes filmrészlet (Véleményem szerint már elkezdték a "megoldást", csak nem kötötték az orrunkra ! " :
    ua-cam.com/video/i-2suROsAFM/v-deo.html

  • @kukurbuki
    @kukurbuki 4 місяці тому +2

    Az összeomlás elkerülhetetlen, a civilizáció jelenlegi komplexitása nem fenntartó. Az ehhez való ragaszkodás nem járható út. A kérdés, hogy a bolygó az élet fenntartására alkalmas marad-e az összeomlás után. Az emberi civilizáció sorsa eldőlt, az egyetlen legitim cél az lehetne, hogy a bolygóra gyakorolt károkat csökkentsük. Kontrollált összeomlás.

    • @szabocska1
      @szabocska1 8 днів тому

      Attól nem tartok, hogy ne lennének majd, akik úgy hiszik, ők hivatottak a folyamat ellenőrzésére. Attól inkább, hogy majd egymással fognak versengeni, és közben még se lesz kontroll.

  • @vinczesamuel8288
    @vinczesamuel8288 6 місяців тому +1

    Eszt màr nem lehet megàlitani.Itt nem globális felmelegedès van.A föld ki van bilenve.Mint ha egy kicsit meg sűlyet.

  • @andrasmegyeri2340
    @andrasmegyeri2340 6 місяців тому +3

    23:48 MILYEN IGAZ!Akkumulátorgyártó nagyhatalom,autóipar fellegvára....kicsit korábban vas és acél országa...( ja persze cz-vel Aczél..😂)

    • @atilanimrod8872
      @atilanimrod8872 6 місяців тому

      Hurrá András! Hurrá, hurrá! Szerintem Aczél elvtárs örülne neked! 👏👏 😂😂😂😂

    • @andrasmegyeri2340
      @andrasmegyeri2340 6 місяців тому +1

      @@atilanimrod8872 Biztos elvitt volna egy fekete autó,hogy ne dumáljak...🤣

  •  6 місяців тому +1

    Érdekes, hogy egyik szakember sem a megoldást keresi.

  • @lajosbacsi956
    @lajosbacsi956 6 місяців тому

    A feltett kérdésre a válasz: IGEN...ua-cam.com/video/9twxiIlgXjY/v-deo.html

  • @zoltanfarago23
    @zoltanfarago23 3 місяці тому

    A középső mindenhez optimistán állok emberkének jelezném, hogy az optimista hozzáállás nem elég, semmi. Nem az optimisták viszik előre a világot, hanem a pesszimisták. Mindig ők kérdőjelezik meg a jelenlegit.

  • @laszlosomogyi9918
    @laszlosomogyi9918 3 місяці тому

    Óriási csalódás ez a beszélgetés.
    --------------------------------------------------------------
    Szerintem érdemes rátérni a katasztrófa gyakorlati forgatókönyvére.
    Kimerülnek a földgáz és kőolaj mezők.
    Bezár a benzinkút.
    Megállnak a gáz fűtőkészülékek.
    A szénbányák is kimerülnek.
    Elektromos autók? Milyen akkumulátorral ?A lítium bányák is kimerülnek .
    Milyen energiával gyártanak napelemet?
    Hogyan művelik a földeket ? A terméshozamokkal mi lesz ? Hogy lesz élelem ennyi ember számára ?
    Mi lesz ha nem lesz közbiztonság ?
    Egymásra vadásznak majd a nagyvárosokban az emberek , hogy kit lehet kirabolni és kik lesznek a könnyű áldozatok?
    Az USA-ban 300 millió fegyver van magánkézben. Mi fog ott történni ha összeomlik a társadalom?
    Egy pasi azt mondta egyszer , hogy egész egyszerűen fegyvereket fog beszerezni a katasztrófa előtt abból a célból , hogy kirabolja és megölje azokat akiknek marad még valamijük és akik gyengék.
    Ha elkezdődik egy polgárháború azt csak a legerősebb, legravaszabb és legkegyetlenebb emberek élik túl.
    ---------------------------------------------------------------------------------
    Csak nem gondolja valaki , hogy ez békességben és szeretetben fog lezajlani ez a folyamat?
    Főleg ha megrendül az államhatalom.
    ----------------------------------------------------------------------------------
    Hamarosan beköszönt a gazdasági kényszerek kora.......

  • @zsoltszabo5581
    @zsoltszabo5581 Місяць тому

    A kékhajú földönkívüli melyik holdról jött?

  • @tamasnemeth6473
    @tamasnemeth6473 5 місяців тому

    1:19:56 - tól a függőséggel vont párhuzam igen kemény kérdéseket vet fel még a már "megszokott" szempontokon túl is.

  • @beatadenes48
    @beatadenes48 6 місяців тому

    A természet felhasználja a széndioxidot, tudja mi a dolga. Mi miért nem tudjuk mi a dolgunk? Szennyezzük a vizeinket, termőföldjeinket, levegőnket.

  • @tamaskardos3476
    @tamaskardos3476 6 місяців тому +1

    Ézsaiás 24. 4.

  • @zsoltszabo5581
    @zsoltszabo5581 Місяць тому

    Hagyjuk fingani a teheneket és minden rendben lessz!

  • @laszlohausmann5808
    @laszlohausmann5808 6 місяців тому

    Szerintem már elpusztult, csak még nem vettük észre.

  • @zsoltszabo5581
    @zsoltszabo5581 Місяць тому

    A kékhaju lánytol meg a kék festéket vegyétek e,l szorongani fog!

  • @dr.bimbambula
    @dr.bimbambula 6 місяців тому

    Mi a kérdésre a válasz ? Lusta vagyok végignézni.

  • @ferencfogarasi1104
    @ferencfogarasi1104 4 місяці тому

    Mindig a legtanulatlanabb a legmagabiztosabb. Itt most épp az ügyeletes bohóc a kedves : I. - es András (valamikor akkor)

  • @nagytamasgabor2167
    @nagytamasgabor2167 3 місяці тому

    Nincs fenntartható fejlődés és nincs fenntartható nem növekvő gazdaság sem ezen a szinten biztos nem. Kérdés milyen szinten lehet fenntarthatóvá tenni az emberi világot...

    • @nagytamasgabor2167
      @nagytamasgabor2167 3 місяці тому

      Egyébként pedig EROI egész jó mérőszám a mai modern társadalom számára kb 20 körül van. Az ipari forradalom előtt 4- 5 körül volt.

  • @lenas.3460
    @lenas.3460 6 місяців тому +2

    Minden szennyező és káros tevékenységet folytató külföldi üzemek kitiltása a megoldás és élelmiszer termelés.

  • @ivanborik8326
    @ivanborik8326 6 місяців тому

    34:10- nél: biztosan jó ez az osszehasonlítás Gelencsér úr: Mámint 240-et a 12000-rel. Szerintem ugyanis a 12000 az csak 1x alkalom ("adok egy hordó halat" elv) a 240 pedig sok 100 de inkabb tobb ezer ciklusra alkalmas ("tehat megtanitalak halaszni" elv)

    • @bhlau
      @bhlau 6 місяців тому +1

      Van benne valami amit mondasz. Viszont az aksit újra kell tölteni, a töltés lehet napelemmel, de elhasználódik mind a kettő és csak hulladék marad utánuk.
      Másik előadásban Gelencsér András a napelem előállításának a "szén-dioxid lábnyomát", teljes élettartamát és az újrahasznosíthatóságát is figyelembe véve tört pálcát az egész felett. Tehát még így sem oldja meg a problémát szerinte.

    • @ivanborik8326
      @ivanborik8326 6 місяців тому

      @@bhlau Igen ez igy van....ha majd eljon az ideje és sokkal jobb hatasfokuak lesznek a napelemek, akkor az autokat nappal abbol kellene tolteni, éjjel pedig atom+vizenergia mert nem tudjuk hová tenni az áramot, nagy a folosleg árambol éjjel, egy atomeromuvet lekapcsolni pedig nem célszeru.

    • @VI2400
      @VI2400 6 місяців тому

      Van két durva alapvető különbség a kétféle "energiahordozó" között, amit semmilyen hatásfoknövelés sem fog kiküszöbölni: egyik a töltési-kisütési (hő!) veszteség, másik pedig a jelentős meddő tömeg, amit az egész élettartam során cipelni kell. De a kérdés már rég nem technikai...

    • @andorsallai758
      @andorsallai758 5 місяців тому

      @@VI2400
      "De a kérdés már rég nem technikai...
      A "kérdés sosem" volt technikai...

  •  6 місяців тому

    Nuleáris energia kell. Sok tórium reaktor... Fel kellene gyorsítani a fejlesztésüket.

    • @kukurbuki
      @kukurbuki 4 місяці тому +1

      Az hogyan fogja megoldani pl a kimerülő erőforrások (foszfátkészletek, ritkaföldfémek, homok, stb) talajerózió, túlhalászás, deforesztáció, elöregedés, biodiverzitáscsökkenés, járványok, vagy a műanyagszennyezés problémáját?

  • @psdcsoport5428
    @psdcsoport5428 6 місяців тому

    A telhetetlenségnek hívott értelmi fogyatékunk van örök pusztulásra ítélve.
    Jobb ne legyen.

  • @kamerahegyi2813
    @kamerahegyi2813 5 місяців тому

    2:22 perces műsor ebben a témában túl hosszú ahhoz, hogy hatékony legyen. A felénél megelégeltem. Vártam, hogy megemlítik a vallás szerepét is ebben a témában. Pedig a politika használja, a tömegek fogékonyak rá és óriási energiákat fordít rá. Az eredménye pedig: haszontalan beruházások, felesleges közlekedés, értelmetlen cselekedetek, felesleges adminisztráció ( vallási hierarchia) működtetése, vallási ellentétek, háborúk. Szóval a vallás valamiért kimaradt ebből, pedig milliárdokat érint.

  • @tamaslovasz7127
    @tamaslovasz7127 6 місяців тому

    Igen

  • @gyorgynekecza8005
    @gyorgynekecza8005 6 місяців тому

    Az emberiség mindent megtesz ennek érdekében.Szőrnyű.😢😢

  • @geriaguru
    @geriaguru 4 місяці тому

    Az a szomorú, hogy az emberiség egy része kellően érett a fordulatra, de a populáció többsége sajnos nem ért el időben erre a szintre, és rántja magával a többieket is. Nyomasztó kilátástalanság, pláne szülőként. Szerintem a kontroll nélküli internet miatt jutottunk ide, a kontroll kikerült az értelmiség kezéből, és a könnyen manipulálható tömegek nem képesek egységesen és racionálisan cselekedni.

  • @laszloadamko
    @laszloadamko 4 місяці тому

    Igen a legjobb irányba halad az önpusztuláshoz.

  • @76osIsoMiso
    @76osIsoMiso 5 місяців тому

    Úgy használja a "katasztrofista" szót, mint a közmédia a "dollárbaloldal"-t :D

  • @sandoracs18
    @sandoracs18 6 місяців тому

    2030 ra a világ tartozása éléri a teljes föld értékét!!!!! Ez mind egy csoporté lesz. Utána jön az erkölcs hogy hogyan dob ki mindenkit a Földről mint otthonából -vagy tesz teljes szolgájává.Megteheti??????

    • @vixari
      @vixari 6 місяців тому

      Egy konkrétabb mutató szerint a világ adóssága háromszorosa a GDP-jének. 300 billió vs 100 billió dollár

    • @mariacsaki1090
      @mariacsaki1090 6 місяців тому +1

      Ezt hol olvastad? Ide tudnád linkelni a cikket vagy videót, amiben ezt mondták?

  • @erzsebetszutor1473
    @erzsebetszutor1473 6 місяців тому +9

    A probléma gyökere az, hogy mint emberiség, már nagyon régóta elfelejtettük, hogy mi a dolgunk itt a Földön. Mivel az ember is csak RÉSZE a TERMÉSZETNEK, az lenne kötelessége, hogy megismerje annak működésrendjét, és szépen beigazodjon a saját helyére. (Ezt nevezzük szakrális rendnek.) Ehelyett az ember Istent játszik, a materialista "tudomány" nevében leuralja a természetet, kizsigereli a bolygót, felborítja az egész ökoszisztémát. Mindegy, hogy kik uralják a bolygót, vagy az országokat, de mi, átlag emberek KISZOLGÁLJUK, BELETÖRŐDÜNK, HAGYJUK MINDEZEKET MEGTÖRTÉNNI. Pedig most már a Természet folyamatosan nyújtja be a SZÁMLÁT, amit nekünk, és a jövő nemzedékének kell megfizetni. Minden embernek fel kell vállalnia egyénileg is a felelősségét azért, hogy enyhíteni lehessen a további veszteségeket.

    • @tamaslovasz7127
      @tamaslovasz7127 6 місяців тому

      A probléma gyökere az emberek mennyisége!!

  • @kutyautokis9608
    @kutyautokis9608 6 місяців тому +8

    Ez a civilizáció halva született. Tehát értelmetlen a mondat, hogy pusztulásra van ítélve, mivel a jövőre utal. Nem kérem. Szó nincs itt a jövőről. A civilizációnk EL VAN PUSZTULVA és mindigis el volt. Amint kialakult, az urbanizáció kezdete pillanatában, megragadta hatalmat az emberi söpredék és azóta is a markában tartja, pokollá téve az életet minden társadalomban. Tehát teljesen jó metafóra, hogy halva született civilizáció. Ezzel, hogy az önkény-elitizmus azonnal kialakult, ahogy összeköltözünk városállamokban, vége is lett, el is pusztult a civilizáció. Mivel egy élhetetlen pokol-civilizáció, az nem létezik... az élőhalott. Ember szabadon és igazságosan ezen a bolygón kizárólag az urbanizáció előtt élt, még az őskorban a nagycsaládos, matriarchális, törzsi életmódunkban, csak akkor még nem beszélhettünk civilizációról. Nézzünk szembe az igazsággal, a civilizációt az emberi faj úgy volt képes kialakítani, hogy nemhogy halálra ítélte, hanem azonnal elpusztította, a legelső mozzanatnál... Ahogy beült a kora ókori városállamban egy palotába, luxusba, fényűzésbe egy önkényúr (a tömeg pedig nélkülözve senyvedett), máris vége volt a civilizációnak... ez bár civilizációnak látszik, de nem az. Civilizáltság az nem csak magas technológiát, nem csak magas tudományt jelent, hanem magas etikát és magas empátiát. Namost a baj az, hogy utóbbi kettő terén, társadalmi szinten az égadta világon szinte SEMMIT sem fejlődtünk Sumer óta... hiába van okoskütyü, hiába van okos ügyes mérnök... HA NINCS LÉLEK... ha nincs igazságosság... ha közönyösen átlépünk a hajléktalanon és semmi kifogásunk az ellen, hogy az egyik palotában luxusban dőzsöl, a másik a szarában rothad el az út szélén... (MINDEGY KI A HIBÁS, NINCS HIBÁS!!! mi együtt vagyunk hibásak, hogy ehhez a pokolhoz asszisztálunk...)... Ami zajlik a világban egy nap mint nap fennálló HOLOKAUSZT... ha azt mondjuk, hogy ez civilizáció, akkor be kell lássuk, hogy talán az, de akkor ez csakis holokauszt-civilizáció... MINDEN NAP MEGHAL EZEN A BOLYGÓN KB 100 EZER EMBER A SZEGÉNYSÉG ÉS NYOMOR MIATT... miközben minden nap kb 100 új ember válik szupergazdaggá a bolygón és veszi kéjelegve, értelmetlenül, mert ő "gyűjtő és befektető" a 20-adik Ferrairját, és luxusvilláját... TUDJA, hogy napi százezer embertársa a nyomor miatt hal meg... NAPONTA SZÁZEZER EMBER... és vállatvon... Ahol ilyen a morál, és empátia, az ezek gyakorlatilag nincsenek, nem léteznek... ahol igazság, arányosság, méltányosság, méltóság egyszerűen nem léteznek gyakorlatilag... (amennyi ezekből létezik, az elhanyagolható, ha az egészet nézzük... tehát hiába vagy te önkéntes egy szociális otthonban és ott bent igazság és méltányosság van 30 ember számára... ha eközben 3 milliárd ember meg napi poklot szenved el), ott nincs valós civilizáció... az állatok magasabb morális szinten vannak ennél... ilyen civilizáció, megismétlem HALOTT... elpusztult... el van pusztulva.... nem lesz... VAN... és mivel kezdettől így élünk, sehogy másképp, ezért soha nem volt a civilizációnk nem halott... hanem mindigis egy halott civilizáció volt, maga a pokol... egy káros kaptár hemzsegő parazitákkal... egy torz embertelen kolónia... ha ez elpusztul, az egy üdvös esemény lesz... Nincs baj a szupergazdagsággal, ha valaki olyan ügyes okos, hogy eléri... AKKOR HA NINCS MELLETTE TÖMEGNYOMOR... azonban elfogadni a szupergazdagságot, miközben tudjuk, hogy tömegnyomor van közben, az nettó náci népirtó sátáni gondolkodás... ez a civilizáció el van pusztulva, és soha nem is élt... embertelen önző önkényes elitista civilizáció nem civilizáció...

    • @laszloneadorjan9247
      @laszloneadorjan9247 6 місяців тому

      Pontosan ezt gondolom. Annak a tükrében főleg. Amiben lehet hogy nem ért velem egyet. De ezt látom. Ami most zajlik például palesztin emberekkel. Izrael felfegyverkezve civileket bombáz. Nemzetközi jogot sértenek és nem számít. Sőt Izrael mellett állnak ki az országok vezetői. Ez nem civilizáció. Ember számba sem veszik palesztin embereket, gyerekeket. Vajon kit vesznek ember számba? 15 perces város diktatúrát jelent ugyanazt az ellenőrzést mint Kínában van. Vagy Gázában. Vagy kapunk vízet, áramot, enni vagy nem. Ez nem civilizáció. Az éghajlatra milyen hatással van a sok fegyver, bomba, vegyi fegyver? Ott kezdődne a civilizáció ha békében akarnánk élni.

    • @kovacsa44
      @kovacsa44 6 місяців тому +1

      Tökéletes diagnózis, a náci népírtásig, az elég nagy baromság. Az egyetlen remény, hogy vannak népek, közösségek akik a fent taglalt ördögi élettől távoltartva magukat, civilizációmentes életet élnek. Ők az emberiség lelke és reménye.

    • @mariacsaki1090
      @mariacsaki1090 6 місяців тому +1

      Ezt mondja Harrari is a Homo sapiens c. könyvében.

    • @pallaborczi5152
      @pallaborczi5152 5 місяців тому +3

      Püthagorasz több mint 2500 évvel ezelőtt így írt:
      "Az emberi társadalmat olyan múlhatatlan emberi értékekre kell felépíteni, amelyek a szellem, a lélek szerint valók. Az emberi közösségek életét a szellemi törvények szerint kell berendezni és szabályozni, mert a szellem rendje hordozza az igazságot. Egy így berendezett közösség megbonthatatlan alapokon nyugszik. Ha nem a szellem szerint rendezi be egy társadalom a saját életét, az menthetetlenül az erősek uralmát fogja meghozni, amelynek az alapja az erősek önkénye, ez azonban máris magában hordozza a saját maga pusztulását."
      Miért nem hallgatunk a nálunk sokkal okosabb emberekre?

    • @kutyautokis9608
      @kutyautokis9608 5 місяців тому

      Mert az emberi faj elkorcsosult agyilag. A gondolkodásunk torz beteges. Mégpedig ez vallásos gondolkodás, a dogmatizmus, tekintélyelven diktált légből kapott áligazságok rendszere. Mivel a hatalmi önkényhez kell dogmatizmus mindig, anélkül nem működik, ezért ugyebár kezdettől valamilyen egyház segítette az önkényurakat illetve volt a bűntársuk. 5-6 ezer év alatt, a dogmatikus gondolkodás, már a genotipusunkba került, öröklött ösztönné vált... nagyon nehéz lenne ezt természetes úton kievolválnunk évezredek kellenének még úgy, hogy egy pozitív progresszíó megszakítás nélkül zajlik.. tehát képtelenség... nincs időnk megszabadulni e faji agyi degenerációnktól, csak csoda jellegű véletlenek menthetik meg mar emberiséget...@@pallaborczi5152

  • @gaborbesze-vj3qw
    @gaborbesze-vj3qw 6 місяців тому

    A dekarbonizációra egy javaslat.Le kell csapolni a három óceán vizét beültetni fákkal a medrét,oszt jónapot.

  • @rgrg77
    @rgrg77 3 місяці тому

    Jujj! Ha jól látom Huszár András, ő itt egy gyöngyszem. A felületes/ téves hülyeséget és a legfontosabb elemeket említi sorban egymàs utàn.

  • @agotakutasineagardi8978
    @agotakutasineagardi8978 6 місяців тому +3

    Kedves Antal Miklós! Nem a társadalommal kell beszélgetni, hanem a döntéshozókkal. Itt az éppen zajló klímacsúcs, ami több szempontból a téma megcsúfolása.

    • @andorsallai758
      @andorsallai758 5 місяців тому

      Nincsenek "döntéshozók". A dolgok már rég eldőltek, még mielőtt a publik tudomást szerezhetne róla... S bár valóban nem a "társadalommal kell beszélgetni", de a logikus lépés (a mondat folytatásában) az lenne, hogy: a beszélgető partnerrel kell beszélgetni. A médiában persze egy ilyen mértéket nem várhat el az ember, - de, hát, hiába, a csoda várásáról csak nem tud leszokni az ember!

  • @tamasvarga4774
    @tamasvarga4774 5 місяців тому

    ua-cam.com/video/msQURSdud3w/v-deo.html
    Önt mi akadályozza?Tegye!

  • @DenyCreep
    @DenyCreep 5 місяців тому +2

    Ezt többször is meg kell hallgatnom, hogy igazán felfogjam mit mondanak az egyes emberek.
    Mindig csak egy ember rendszerére tudok koncentrálni egyszerre xD

  • @ivancsapod
    @ivancsapod 6 місяців тому +6

    4:20 - Nem lehetséges az, hogy ezzel a karbonsemlegességgel és a felmelegedés megállításának gondolatával abszolút tévúton járunk? Most már úton-útfélen hallani és olvasni, hogy a széndioxid koncentráció a levegőben a felmelegedés után kullog úgy 15 évvel, vagyis úgy tűnik nem ez a felmelegedés kiváltó oka, hanem éppen a következménye. Amennyiben ez igaz, akkor vagy valami más okozza a felmelegedést (mondjuk esetleg a vízpára, aminek jóval nagyobb az üvegház hatása a széndioxidénál), vagy pedig valami olyan ok, amire az emberiségnek semmilyen ráhatása nincs. Érdemes a klímatörténelmet tanulmányozni, volt olyan idő amikor a klíma jóval melegebb volt a mostaninál, amikor pl. a francia borászok panaszkodtak arra, hogy a brit borok jobb minőségűek és kiszorítják a piacról a francia borokat... És hát ugye nem szabad elfeledkeznünk a "kis jégkorszakról" az 1300-as évektől az 1800-as évek közepéig, amikor jóval hidegebb volt és hektikusabb a klíma. Eger 1552-es ostrománál szeptember végén már esett a hó, ezért húztak el akkor a törökök. Több szakember állítja azt, hogy a jelenlegi melegedési időszak még mindig a kis jégkorszakot lezáró felmelegedési periódus, és hogy ehhez vajmi kevés köze van az emberiségnek...

    • @balazstoth2359
      @balazstoth2359 6 місяців тому +1

      Ez igaz, de közben felzabáljuk a bolygót, amit másképp is megoldhatnánk, de ahhoz le kell adni igényeinkből. Rengeteg megoldás született a gazdálkodással kapcsolatban is (főképp az önellátással kapcsolatban). Nézzük kicsiny hazánk helyzetében.
      Az ártéri vízgazdálkodás visszaálítása jó hatással lenne a terület vízmegtartására.
      + képes lenne az embereket hallal,tojással ellátni és mellé gyümölcsösökkel. Talajkimélés lenne a legfontosabb dolog, amit a modern mezőgazdaság nem vesz figyelembe. Az ország azon részét mely nem lenne az ártéri vízgazdálkodás útjába, 1 ha terciákkal kellene ellátni + újra telepíteni természetes módon az erdőket. De ez csak pár kicsiny dolog amit meglehetne tenni. Csak nem akar a magyar társadalom ilyen rizikót átélni. Elég hogy önmagában szenved identitás zavarától, sok hazug arcátlanságától, és saját lelki önsanyargatásától.

    • @andorsallai758
      @andorsallai758 6 місяців тому

      "...ehhez vajmi kevés köze van az emberiségnek..."
      Ehhez nem kell tudósnak lenni.
      A "globális felmelegedés" propaganda. Mégpedig nagyon könnyen a végére járhatni. Elég embernek csak egy-két napig félretennie, amit gyerekkora óta hall szinte napi szinten. E mítosznak van könnyen meghatározható keletkezési ideje, követhető fejlődési fokozatai. Max egy hét. Lehet kezdeni a "kövesd a pénzt" kliséjével is, sokféleképp.

    •  6 місяців тому +1

      Volt egyszer egy geológus professzornak egy jó elődása. A széndioxid termelés több mint fele a kőzetek bomlásából adódik. Ezt erősen befolyásolja a hőmérséklet, főleg annak a rövid váltakozása. A mostani emberi tevékenység csak néhány százalék, nem több. Vagyis ha a természtes folyamatokban áll be valamilyen változás az simán nagyobb lehet, mint amire mi képesek vagyunk. De nehogy már a sok ideológust zavarják a tények...

    • @andorsallai758
      @andorsallai758 6 місяців тому

      @ - Nem kéne, véleményem szerint, nemcsak egy, de akár húsz előadás nyomán sem, valamit csak úgy "ténnyé" avanzsálni. Ennyire "ők" is képesek. Már magának a szén-dioxidnak az a fő-szerepeltetése mint "greenhouse gases" fel kellene hogy húzza a szemöldököket. A szén-dioxid az egész növényvilágnak alapvető szükséglete etc. etc.

    • @ivancsapod
      @ivancsapod 5 місяців тому

      Köszönöm a hozzászólást, igen, ez is bizonyítja, hogy mindez politikai, gazdasági, vagyis hatalmi kérdés... @

  • @770613mark
    @770613mark 5 місяців тому

    Szerintem egyetlen esélye az emberiségnek a globális felébredés
    Tessék terjeszteni az igazi tudást, a Védát!

    • @TamasGardonyi
      @TamasGardonyi 4 місяці тому

      önismeret vagy mi -re gondolt guru dása

  • @istvanpesti5758
    @istvanpesti5758 4 місяці тому

    Ki volt az a szemét, aki pusztulásra ítélt bennünket ?! Az emberi kapzsiság, felelőtlenség belénk van kódolva. Vagyis az "isten" a bünös.

    • @istvanpesti5758
      @istvanpesti5758 4 місяці тому

      Csak arra lehet kilyukadni, hogy sokan élünk ezen a bolygón. Hogyan lehetne humánusan csökkenteni a lélekszámot ?!

    • @kukurbuki
      @kukurbuki 4 місяці тому

      ​@@istvanpesti5758Majd lecsökken magától. Humánus az nem lesz mondjuk.

  • @balazskiss985
    @balazskiss985 6 місяців тому

    nektek annyi öltönyösök

  • @zsoltszabo5581
    @zsoltszabo5581 Місяць тому

    Tápos gyerek látott már életében kapát?Legalább fényképen!?

  • @kovacsa44
    @kovacsa44 6 місяців тому

    A beszélgetés a köldöknézegetés tipikus esete. Semmi nem következik a mondandójukból. Oké, nem néztem végig mert részletekből is ordít, hogy ez egy nulla, csak a megszokott rettegtetés.