im bliżej krawędzi tym większa jest twardość materiału hartowanega t.j. podstawa obróbki cieplnej,ale ja jestem dziadersem i sie czepiam ale podoba mi sie program.
@@krynioooo slyszalem o tym na robociu ale nie wiedzialem ze to jest stale zjawisko. Jesli jakis materialoznawca wie jak sie liczy te "kilka mm" to milo by bylo sie dowiedziec
witam. Jeżeli chodzi o twardość NC6 to jest to normalna twardość, twardsza jest 11lv . Stale te najczęściej stosuje się przy wykrojnikach, a czasem w formach wtryskowych - jeżeli chodzi o formy wtryskowe to teraz najczęściej używa się 2343, 2344 ( matryce, bądź części polerowane na wysoki połysk) 2311,2312 korpusy, belki dystansowe, płyty wypychaczy. Ps. Nc wredne do szlifowania :)
A nie dalej niż miesiąc temu właśnie Cię o wiercenie w twardym pytałem (pod filmem o frezowaniu). Dobra robota, ja zawsze przy plytkich otworach idę na łatwiznę i helikalne frezuje monolitami hifeedowymi ;)
Dokładnie tak ;) Nastawiałem się na ten film już jakiś czas temu i w końcu przyszedł odpowiedni moment ;) Pozdrawiam. Kuba, czekam na filmy z 5 osiówkami ;)
kacprze odcinki spoko tylko bez urazy ale tak jak w momencie 6:02, nie przeciągaj gadki tylko zrób cięcie i "do brzegu" że tak powiem :D napewno o wiele dynamiczniej i przyjemniej by się oglądało pozdrawiam ze śląska :p
Podobnym rozwiązaniem jest seria wierteł DreamDrill od YG-1. Producent mówi, że wiertła robią otwory w H7 w stali do 65HRC i faktycznie tak jest. Robiłem fi6 i fi8 i w obu przypadkach wychodzą w dolny zakres tolerancji i trzymają 0. Kołki ustalające wchodzą bardzo ciasno. Trzonek od wiertła fi8 nie ma szans wejść 😄 Po 12 otworach fi8 na wiertle nie ma śladu zużycia.
@@steaveo3354 to była podstawa imadła bison 6620-150-520-305 przerabiana do projektu (otwory pod kołki i grawerka). Niestety nie wiem z jakiego dokładnie stopu Bison robi te imadła. Twardościomierz laboratoryjny pokazał 58-59HRC mierzone w różnych miejscach na powierzchni styku z szczękami. Możliwe też że podstawy hartowane są tylko powierzchniowo więc na głębokości 0.3mm byłoby już miękko...
Kacper myślałeś może kiedyś o tym żeby zrobić nawet płatny kurs dla operatorów CNC ? proste sprawy typu wyznaczenia 0 detalu, mierzenie narzędzi, wymiana narzędzi, jakie płytki do czego, proste toczenie i frezowanie, napisanie prostych programów i omówienie ich, jakieś podstawowe wiadomości na temat obrabianych materiałów, jakich narzędzi używać. Nie żadne rozległe wiadomości bo to już wiadomo w pracy się człowiek nauczy, ale taki kurs który mógłby pomóc w znalezieniu pierwszej pracy.
Jak naj bardziej można zahartować NC6 do 60 HRc. Taką teardość można już uzyskać przy stalach 16Hg i 18Hg przy wcześniejszej operacji nawęglania. NC6 hartuje się w oleju bez konieczności nawęglania.
Tak sobie oglądam i myślę że, dźwięk podczas wiercenia był inny w zależności od miejsca bo twardość materiału jest największą przy samej ścianę nie zależne której czy bocznej czy górnej.Im dalej od ścianki tym materiał jest miększy.
No tak. Żeby nie było. Używałem tej maszyny na początku ale jej długo nie było. Żeby nie było była w remoncie. Po tym użytkowaniu niestety żeby nie było MUSIAŁA przejść remont generalny dlatego jej długo nie było. Żeby nie było.
SIEMA. dobrze trafiłem bo dzisiaj wierciłem 32 kołki 10H7 wiertłem 6,5 na przelot. kołek standart 60HRC. Pierwsze pytanie to jaka hartownia podjeła sie zahartowac NC do 60hrc ??? Na Sląsku żadna hartownia nie podejmuje sie hartowania NC do 60 HRC bo zazwyczjaj detal pęka. Druga sprawa to cena wiertła? Ja werciłem wiertłem GARANT ;DIABOLO; cena 319 PLN oczywiscie kołek został zafrezowany na płasko frezem tej samej firmy. Moje parametry wiercenia to S1500 F150 A naj bardziej mnie zdziwiło wiercecnie z użyciem emulsji??? Moimi wietłami i frezmi to tylko na powietrze ponad 60 HRC.
Powiem tak... Na samym wstępie można stwierdzić, że używasz strasznie drogich narzędzi. Nie powiem bo są całkiem spoko te wiertełka Diabolo z Preshmana ;) Na dzień dzisiejszy nie używamy praktycznie żadnych narzędzi tej firmy ze względu na ceny w porównaniu do jakości. My w FNS Poznań hartujemy normalnie. Szczerze mówiąc nigdy nie widziałem wiercenia bez chłodziwa. Cenę za chwilę się dowiem i podzielę się wiedzą ;) Pozdrawiam i dziękuję za komentarz!
@@KacperDureckiDWJ był bym wdzięczny za cenę twoich wierteł być może też przejdę na te wiertła. mam nadzieję że po to jest ten kanał żeby dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem.
Zajebisty film. U mnie najgorsze co się trafia do obróbki to duplex więc takich szaleństw pewnie nie będę musiał robić ale nie zaszkodzi wiedzieć jak to się robi :) co mnie najbardziej zdziwiło to fakt że lecisz taką głębokość (pewnie z 5-6xd) na raz i to bez chłodziwa wewnętrznego. Zawsze tak wiercisz?
Dokładnie wiertło było fi 10 a ja wiercilem na 46. Wiesz co, wydaje mi się, że do 5 x D można śmiało wiercić bez wewnętrznego chłodzenia. Węglikami wierce zawsze na 1 raz ;) Pozdrawiam i dziękuję za komentarz!
Nie znasz dnia ani godziny jak jakiś rolnik zawita z agregatem do naprawy. Po czym okaże się że podpory rap są z hardoxu 😂 spokojnie stara widia do betonu zaostrzona tak jak zwykle wiertło pod metal daje rade.
Przecież to realne i normalne ,że w stali o twardości 60hRc jak najbardziej można wiercić wiertłami z węglika. Faktem jest że takie wiertła nie lubią nakiełków i otworów przelotowych gdyż przy wyjściu występuje szarpnięcie i wiertło może poprostu się złamać.Sposobem na to jest zmniejszenie posuwu przy wyjściu wiertła tak by łagodnie wychodziło.Wiertła węglikowe najlepiej sprawdzają się gdy zaczynają skrawać ścinem . Jeżeli chodzi o wiertła do betonu to te dobrej jakości takie jak Makita lub Bosh też się sprawdzają idealnie. Wystarczy odpowiednio naostrzyć. Sprawdzałem i otwory wychodziły jak spod rozwiertaka.
60 HRC to nie jest obecnie jakiś wielki problem ze swojej strony mogę polecić wiertła rozwiertaki Karnasch, mnie bardziej interesuje jeśli chodzi o obróbkę na twardo jako technologa wiercenie frezowanie czy toczenie szlifowanie HM nie wspominając o monelu, Si3N4, SiC czy takim ciekawym materiale jak PMI-Si-Quartz. I nie chodzi mi o trudne nazwy tylko nowe ciekawe możliwości i zastosowania.ua-cam.com/video/BI3GXqBIGhE/v-deo.html
Witaj Kacper, oglądam Twoje filmy są super, a mam pytanie takie jak złapać i w jakich szczękach rurę 60X2 na tokarce CNC żeby jej nie zgnieść ? I na jakim ciśnieniu ?
Witam Mam pomysł na odcinek jak namierzać długości narzędzi w tokarce bez sondy pomiarowej. W pracy zacząłem niedawno swoją przygodę z tokaką cnc ale mam sondę do pomiaru narzędzi więc nie ma problemu z namierzeniem długości narzędzi ale wiem że są tokarki cnc które takiej sondy pomiarowej nie posiadają i jak wtedy namierzać długości narzędzi ? Pozdro
@@KacperDureckiDWJ napisz jeszcze żeby można było głębokość cofania różną podawać 😂😂, ale może być przydatne dla ostatniego przebicia, żeby przewiercić z zapasem i nie skakać w powietrzu 😁
Na siemensie masz w cyklu wiercenia redukcję posuwu na wejściu i wyjściu ale ogólnie jak Kacper to wiercił na raz bez odwiercania to można z ręki dać g1 z-2 f60; z-50 f120; I po problemie
10:16 Niby pozdro dla Adama ale czuć ironię w głosie. Chyba logiczne że dla jednego czy dwóch otworów nikt nie kupi wiertła za grubą kasę, a tym bardziej do amatorskiej roboty, sam nie raz już z takiego patentu korzystałem. Nie sztuka zrobić coś mając wszystko, zrób coś nie mając nic.
A co do mniejszego hałasu wiertła na srodku to wynika to z procesu obróbki termicznej. Bla Bla Bla. A tak na szybko tłumacząc to nigdy nie zahartujesz materiału na wskroś. 3-5 mm masz te 60HRC a im głębiej a raczej bliżej środka zahartowanej bryły to mniej tych HaeRCów.
Tak!!!!! ja to oglądam i sam nie wiem o co tutaj chodzi !!! W jednym odcinku jest że jest 65 a teraz że jest 60 na początku tego odcinka że wcześniej to jest prawda że była twarda stal. teraz że to pierwszy raz wierci w tak twardej stali. następnie komentarz że to Yutube to wszystko się może zdarzyć. Sam nie bardzo wiem o co tutaj chodzi. Jak nie wiadomo o co chodzi to może chodzi o skarpetki??? Hm... Dziwne to. Nic nie wspominałeś o skarpetkach. Czy frezowane czy wiercone. ??? No i jaka twardość tych skarpetek Pozdrawiam
Z wiertłem do betonu to stary patent ale trzeba uważać🤣. Pamiętam ja ślusarz mój imiennik wiercił lemiesz od pługa z klientem za plecami, mówię Panie niech pan odejdzie bo moze coś jebnąć no i jebło po 2 minutach. Wiertło 14-ka był piękny helikopter i sobie z szybą z okna poleciał.
Nie, to nie jest ciekawe. Czekam filmik jak wiercić otwory w 60 HRC wiertłem HSS. Tak poza tym, po co jest szczoteczka do zębów na stole z narzędziami?
Adam Maszynotwór ma zajebisty film o wierceniu twardych detali np łożysk wiertłem do betonu ;) Serdecznie polecam, świetny materiał ;) Oczywiście wiertło odpowiednio naostrzone. A szczoteczka? ;d nie wiem haha Nigdy nie używałem ;p
Dziękuje, już oglądalem tego. Kiedyś werćilem hartowany detal wiertłem HSS, bo firma nie miała pieniądze na węglikowe wiertło 24 mm. To była bardzo długa zabawa. Przepraszam za moją gramatykę, nie jestem poliakem.
Ja używam szczoteczki do usuwania wiórków z wewnętrznego gwintu nakrętek od oprawek. To i w tym przypadku też tak będzie. i zawsze mnie to bawi jak wszyscy z odwiedzających mnie w pracy osób, z pośród całej gamy narzędzi, przyrządów itp pytaja o szczoteczkę xd
Ogólnie filmik oceniam na 5+ za ale PAŁA program!! XXI wiek i kto to widział tak napisać wiercenie na Fanuc'u 😂😂 Ale że to tylko CAM więc można przymrużyć oko 😉 Pozdrawiam.
Żeby nie było. Wcześniej frezowałeś stal 65 HRC i się żalisz że ci nie wierzą że miała 65 a teraz żeby nie było sam przyznajesz że pierwszy raz wiercisz 60HRC. Żeby nie było to wiem tak frezowanie to jet obróbka stali a wiercenie to nie jest obróbka tylko wiercenie. Miałem wątpliwości ale po chwili sam je rozwiałeś i żeby nie było sam skomentowałeś że to Yutube tu wszystko może się zdarzyć. Ten twój komentarz wszystko wyjaśnia. Teraz już nie mam wątpliwości.
Czytam ten komentarz i w sumie nie do końca wiem o co Ci chodzi xD hehe Mimo wszystko dziękuję za poświęcenie swojego cennego czasu i napisanie ;) Pozdro!
Mega piękna sprawa :) serdecznie pozdrawiam.
To jeden z najlepszych Polskich kanałów CNC wielkie dzięki Panowie
Wow! Bardzo miło mi to czytać! ;) Dziękuję bardzo za taki komentarz! Pozdro ;)
Super kanał . Nie długo będę działał na frezarce . Fajne porady i testy
im bliżej krawędzi tym większa jest twardość materiału hartowanega t.j. podstawa obróbki cieplnej,ale
ja jestem dziadersem i sie czepiam ale podoba mi sie program.
piszczy na początku bo z jednej strony wejście wiertła , a z drugiej strony hartowanie jest powierzchniowe, później jest już mniejsze hrc
Z ciekawosci , zawsze po hartowaniu twardsza jest powierzchnia niz sam material?
@@TheInternetowy kilka mm w głąb materiału
@@krynioooo slyszalem o tym na robociu ale nie wiedzialem ze to jest stale zjawisko. Jesli jakis materialoznawca wie jak sie liczy te "kilka mm" to milo by bylo sie dowiedziec
Panowie, ale nie mylmy hartowania powierzchniowego i na wskroś. Spokojnie taką kostkę można zahartować na całą głębokość
Zgadza się. Piszczy bo twardszy jest przy powierzchni.
Lankers nie tylko do dociskania detali widzę , kamerę też dobrze trzyma ;) spoko akcja z twardym materiałem
Trzyma jak trzeba ;d Dzięki za komentarz! Pozdrawiam! ;)
witam.
Jeżeli chodzi o twardość NC6 to jest to normalna twardość, twardsza jest 11lv . Stale te najczęściej stosuje się przy wykrojnikach, a czasem w formach wtryskowych - jeżeli chodzi o formy wtryskowe to teraz najczęściej używa się 2343, 2344 ( matryce, bądź części polerowane na wysoki połysk) 2311,2312 korpusy, belki dystansowe, płyty wypychaczy.
Ps. Nc wredne do szlifowania :)
Dzięki za fajna dawkę wiedzy i wartościowy komentarz ;) Pozdro!
Faktycznie CN11 LV szlifuje się ciężko ;)
@@KacperDureckiDWJ zboczenie zawodowe 😆
Fakt, sam robię z NC11LV stemple i matrycę do wykrawania blachy. Te materiały się w miarę dobrze obrabia, gorzej z Vanadisem :/
@@KacperDureckiDWJ Chyba Nc11lv , Cn 11lv niema takiej stali :)
Świetny filmik, fajnie by było jednak gdybyś podał więcej parametrów na temat samego wiertła
A nie dalej niż miesiąc temu właśnie Cię o wiercenie w twardym pytałem (pod filmem o frezowaniu).
Dobra robota, ja zawsze przy plytkich otworach idę na łatwiznę i helikalne frezuje monolitami hifeedowymi ;)
Dokładnie tak ;) Nastawiałem się na ten film już jakiś czas temu i w końcu przyszedł odpowiedni moment ;) Pozdrawiam. Kuba, czekam na filmy z 5 osiówkami ;)
Jakieś hifeed do twardego godne polecenia?
@@krzysztofs8028 z monolitów używam VanHoorna VHDR, ale jestem nieco stronniczy
kacprze odcinki spoko tylko bez urazy ale tak jak w momencie 6:02, nie przeciągaj gadki tylko zrób cięcie i "do brzegu" że tak powiem :D napewno o wiele dynamiczniej i przyjemniej by się oglądało pozdrawiam ze śląska :p
Dzięki za komentarz ;) Wezmę to pod uwagę! Pozdrawiam ;)
Podobnym rozwiązaniem jest seria wierteł DreamDrill od YG-1. Producent mówi, że wiertła robią otwory w H7 w stali do 65HRC i faktycznie tak jest. Robiłem fi6 i fi8 i w obu przypadkach wychodzą w dolny zakres tolerancji i trzymają 0. Kołki ustalające wchodzą bardzo ciasno. Trzonek od wiertła fi8 nie ma szans wejść 😄 Po 12 otworach fi8 na wiertle nie ma śladu zużycia.
W jakim gatunku wierciłeś?
@@steaveo3354 to była podstawa imadła bison 6620-150-520-305 przerabiana do projektu (otwory pod kołki i grawerka). Niestety nie wiem z jakiego dokładnie stopu Bison robi te imadła. Twardościomierz laboratoryjny pokazał 58-59HRC mierzone w różnych miejscach na powierzchni styku z szczękami. Możliwe też że podstawy hartowane są tylko powierzchniowo więc na głębokości 0.3mm byłoby już miękko...
Słyszałem, że ludzie również chwała YG-1 ;) Ja nie miałem tej przyjemności używać ich wierteł. Pozdrawiam i dziękuję za komentarz!
Kacper myślałeś może kiedyś o tym żeby zrobić nawet płatny kurs dla operatorów CNC ? proste sprawy typu wyznaczenia 0 detalu, mierzenie narzędzi, wymiana narzędzi, jakie płytki do czego, proste toczenie i frezowanie, napisanie prostych programów i omówienie ich, jakieś podstawowe wiadomości na temat obrabianych materiałów, jakich narzędzi używać. Nie żadne rozległe wiadomości bo to już wiadomo w pracy się człowiek nauczy, ale taki kurs który mógłby pomóc w znalezieniu pierwszej pracy.
Z Warszawy jesteś?
Ja bym wcześniej nawiercił otwory i dalej tak jak mówisz mniejszy posów na wejściu , ogólnie dobra robota pozdrawiam.
Przy węgliku nawiercił otwory? Co by miało to na celu?
Witam zrób filmik jak programujesz tą obrabiarkę ogólnie wiercenie frezowanie
Z jakiego materialu dorobic swozen do zaczepu w ciagniku rolniczym?
Jak naj bardziej można zahartować NC6 do 60 HRc. Taką teardość można już uzyskać przy stalach 16Hg i 18Hg przy wcześniejszej operacji nawęglania. NC6 hartuje się w oleju bez konieczności nawęglania.
Dobrze dobrze elegancko high
Tak sobie oglądam i myślę że, dźwięk podczas wiercenia był inny w zależności od miejsca bo twardość materiału jest największą przy samej ścianę nie zależne której czy bocznej czy górnej.Im dalej od ścianki tym materiał jest miększy.
No tak. Żeby nie było. Używałem tej maszyny na początku ale jej długo nie było. Żeby nie było była w remoncie. Po tym użytkowaniu niestety żeby nie było MUSIAŁA przejść remont generalny dlatego jej długo nie było. Żeby nie było.
co to za twardościomierz ? Marka i model, polecasz go ? Pozdrawiam.
Co to dziwny napis "Jezus król puszczy"?
Robisz prywatnie czy w jakimś zakładzie czy twoje to jest może jak co jedna rzecz by mi zrobił jak by się dalo
W zakładzie ;) Zapraszam do kontaktu: www.fns.com.pl
63V to fantastyczna maszyna. Uwielbiam na niej pracować. Ale widzę że tam na bogatości bo port USB macie.
SIEMA. dobrze trafiłem bo dzisiaj wierciłem 32 kołki 10H7 wiertłem 6,5 na przelot. kołek standart 60HRC. Pierwsze pytanie to jaka hartownia podjeła sie zahartowac NC do 60hrc ??? Na Sląsku żadna hartownia nie podejmuje sie hartowania NC do 60 HRC bo zazwyczjaj detal pęka. Druga sprawa to cena wiertła? Ja werciłem wiertłem GARANT ;DIABOLO; cena 319 PLN oczywiscie kołek został zafrezowany na płasko frezem tej samej firmy. Moje parametry wiercenia to S1500 F150 A naj bardziej mnie zdziwiło wiercecnie z użyciem emulsji??? Moimi wietłami i frezmi to tylko na powietrze ponad 60 HRC.
to teraz sie tak nie da ? 20 lat temu sie dało zrobic 60 HRC na NC.
Powiem tak... Na samym wstępie można stwierdzić, że używasz strasznie drogich narzędzi. Nie powiem bo są całkiem spoko te wiertełka Diabolo z Preshmana ;) Na dzień dzisiejszy nie używamy praktycznie żadnych narzędzi tej firmy ze względu na ceny w porównaniu do jakości. My w FNS Poznań hartujemy normalnie. Szczerze mówiąc nigdy nie widziałem wiercenia bez chłodziwa. Cenę za chwilę się dowiem i podzielę się wiedzą ;) Pozdrawiam i dziękuję za komentarz!
@@KacperDureckiDWJ był bym wdzięczny za cenę twoich wierteł być może też przejdę na te wiertła. mam nadzieję że po to jest ten kanał żeby dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem.
@@dariuszsosnowski4773 więc napisz jaka hartownia i w jakim mieście???
A tak apropo to 20 lat temu z gówna można było uzyskać 60 HRC
Zajebisty film. U mnie najgorsze co się trafia do obróbki to duplex więc takich szaleństw pewnie nie będę musiał robić ale nie zaszkodzi wiedzieć jak to się robi :) co mnie najbardziej zdziwiło to fakt że lecisz taką głębokość (pewnie z 5-6xd) na raz i to bez chłodziwa wewnętrznego. Zawsze tak wiercisz?
Dokładnie wiertło było fi 10 a ja wiercilem na 46. Wiesz co, wydaje mi się, że do 5 x D można śmiało wiercić bez wewnętrznego chłodzenia. Węglikami wierce zawsze na 1 raz ;) Pozdrawiam i dziękuję za komentarz!
Nie znasz dnia ani godziny jak jakiś rolnik zawita z agregatem do naprawy. Po czym okaże się że podpory rap są z hardoxu 😂 spokojnie stara widia do betonu zaostrzona tak jak zwykle wiertło pod metal daje rade.
Proszę uważać na słowa.
Na to czekałem 😁
Haha ;d No to już jest ;) Pozdro!
PS oczywiście przyrost twardości nie jest wprost proporcjonalny więc 88HRC to >> 60HRC
Przecież to realne i normalne ,że w stali o twardości 60hRc jak najbardziej można wiercić wiertłami z węglika. Faktem jest że takie wiertła nie lubią nakiełków i otworów przelotowych gdyż przy wyjściu występuje szarpnięcie i wiertło może poprostu się złamać.Sposobem na to jest zmniejszenie posuwu przy wyjściu wiertła tak by łagodnie wychodziło.Wiertła węglikowe najlepiej sprawdzają się gdy zaczynają skrawać ścinem . Jeżeli chodzi o wiertła do betonu to te dobrej jakości takie jak Makita lub Bosh też się sprawdzają idealnie. Wystarczy odpowiednio naostrzyć. Sprawdzałem i otwory wychodziły jak spod rozwiertaka.
60 HRC to nie jest obecnie jakiś wielki problem ze swojej strony mogę polecić wiertła rozwiertaki Karnasch, mnie bardziej interesuje jeśli chodzi o obróbkę na twardo jako technologa wiercenie frezowanie czy toczenie szlifowanie HM nie wspominając o monelu, Si3N4, SiC czy takim ciekawym materiale jak PMI-Si-Quartz. I nie chodzi mi o trudne nazwy tylko nowe ciekawe możliwości i zastosowania.ua-cam.com/video/BI3GXqBIGhE/v-deo.html
Takie pytanie co do uchwytu, czy uchwyty termokurczliwe są lepsze od hydraulicznych? Pozdrawiam :D
Szczerze mówiąc to nie wiem ;p Nigdy tego nie analizowałem ;) Myślę, że to i to jest świetnym mocowaniem. Pozdro!
Ja trzymam w termokurczach narzędzia które wiszą zawsze w magazynie, w hydraulicznych i koszykach te które zmieniam w ciągu dnia
Ale robię drobnice, niewiele ciężkich obróbek
Wszystko zależy do czego potrzebne nie ma lepszych gorszych każdy ma swoje przeznaczenie
Dormer to nie jest pramet? To chyba czeska firma.
Witaj Kacper, oglądam Twoje filmy są super, a mam pytanie takie jak złapać i w jakich szczękach rurę 60X2 na tokarce CNC żeby jej nie zgnieść ? I na jakim ciśnieniu ?
Dziękuję bardzo! Odezwij się do mnie na FB albo mail a na pewno pomogę ;) Pozdro!
Dorób krążek do środka rury tak aby wsuwliwie wchodził i w szczękach łap go
Witam
Mam pomysł na odcinek jak namierzać długości narzędzi w tokarce bez sondy pomiarowej. W pracy zacząłem niedawno swoją przygodę z tokaką cnc ale mam sondę do pomiaru narzędzi więc nie ma problemu z namierzeniem długości narzędzi ale wiem że są tokarki cnc które takiej sondy pomiarowej nie posiadają i jak wtedy namierzać długości narzędzi ?
Pozdro
Jaką metodą to było mierzone Rockwell czy brinell
Jasno powiedziane w filmie HRC met Rockwell'a
19:10 a jak to zaprogramować??
hmmm Chyba 2 osobne cykle zrobic i 2 osobne głebokości. Już zgłosiłem do serwisu Spruta o możliwość wpisywania podwojnego posuwu ;)
@@KacperDureckiDWJ napisz jeszcze żeby można było głębokość cofania różną podawać 😂😂, ale może być przydatne dla ostatniego przebicia, żeby przewiercić z zapasem i nie skakać w powietrzu 😁
To bylo tu zastosowane cofanie? Czy to szlo non stop jak w G81 w fanuc, posow f135??
Na siemensie masz w cyklu wiercenia redukcję posuwu na wejściu i wyjściu ale ogólnie jak Kacper to wiercił na raz bez odwiercania to można z ręki dać
g1 z-2 f60;
z-50 f120;
I po problemie
Daj linka do Adama chętnie zobaczę co tworzy.
Dobra mam ... dał komentarz :D
Tokarka Mazak???
Dokładnie GoodWay GS-200 ;) Fajna maszyneria ;p
Tematy obróbki i Real Madrid w tle... Kanał idealny dla mnie 😁😁😁
Super, cieszę się bardzo ;) Byłem kiedyś na meczu na Santiago Bernabeu! Niesamowite wrażenia ;d A ośrodek Valdebebas jest mistrzowski
10:16 Niby pozdro dla Adama ale czuć ironię w głosie. Chyba logiczne że dla jednego czy dwóch otworów nikt nie kupi wiertła za grubą kasę, a tym bardziej do amatorskiej roboty, sam nie raz już z takiego patentu korzystałem. Nie sztuka zrobić coś mając wszystko, zrób coś nie mając nic.
Panie, łap suba ;)
Dziękuję bardzo! Pozdro!
Kacper a jakie ø tego wiertła ? I czy to idź z odwiorowaniem co ileś mm ?
A to jest węglik ?
Jest to węglik. Idzie na 1 raz bez odwiorowania ;)
A jakbyś to miał hss-em wiercić to jakie parametry byś obrał ? ☺️
Wg mnie hss nie przewierci materiału o takiej twardości. Chyba, że wiertło do betonu jak u Adama Maszynotwora ;p
@@jantrzeci700 hss może max by wziął około 42 hrc
Hehe Kacper pokazuje do kamery jako pozdro znak "Pokoju" a Andrian "pierdolc.. się" :D i na odwrót Kacper do Andriana :D
15:53 coś cieśninie za niskie 😁😁
Haha ;) Zdecydowanie tak :p Pozdro!
Co to za model twardościomierza?
Bladego pojęcia nie mam ;p Jak mi się przypomnisz w poniedziałek to sprawdzę ;)
@@KacperDureckiDWJ Przypominam się:)
@@danielkinczyk3766 jest to typ PRL PM106 rocznik 1974. Zakład produkcji aparatury badawczej KABiD-PRESS Warszawa
@@KacperDureckiDWJ Dziękuję
A co do mniejszego hałasu wiertła na srodku to wynika to z procesu obróbki termicznej. Bla Bla Bla. A tak na szybko tłumacząc to nigdy nie zahartujesz materiału na wskroś. 3-5 mm masz te 60HRC a im głębiej a raczej bliżej środka zahartowanej bryły to mniej tych HaeRCów.
Ile zrobił Pan otworów jednym wiertłem?
Tak!!!!! ja to oglądam i sam nie wiem o co tutaj chodzi !!! W jednym odcinku jest że jest 65 a teraz że jest 60 na początku tego odcinka że wcześniej to jest prawda że była twarda stal. teraz że to pierwszy raz wierci w tak twardej stali. następnie komentarz że to Yutube to wszystko się może zdarzyć. Sam nie bardzo wiem o co tutaj chodzi. Jak nie wiadomo o co chodzi to może chodzi o skarpetki??? Hm... Dziwne to. Nic nie wspominałeś o skarpetkach. Czy frezowane czy wiercone. ??? No i jaka twardość tych skarpetek Pozdrawiam
Jak nie wiesz o co chodzi, to zmień kanał.
@@steaveo3354 Ja nie przebywam w kanale. Dlatego nie mogę zmienić. Zmienić kanał może jedynie ktoś kto w nim przebywa.
@@robkoz5413 Rob Koz Coelho
są emocje!
co tak ciemno tam u was?
Prawie nikogo nie ma już na warsztacie więc ciemno ;p Pozdro!
Lampa Parkside z Lidla a kamera to maxxter z Actiona.
Jezus król puszczy i co dalej?
Z wiertłem do betonu to stary patent ale trzeba uważać🤣. Pamiętam ja ślusarz mój imiennik wiercił lemiesz od pługa z klientem za plecami, mówię Panie niech pan odejdzie bo moze coś jebnąć no i jebło po 2 minutach. Wiertło 14-ka był piękny helikopter i sobie z szybą z okna poleciał.
Człowiek cały czas się uczy i tak głupi umiera ;)
Nie, to nie jest ciekawe. Czekam filmik jak wiercić otwory w 60 HRC wiertłem HSS.
Tak poza tym, po co jest szczoteczka do zębów na stole z narzędziami?
Adam Maszynotwór ma zajebisty film o wierceniu twardych detali np łożysk wiertłem do betonu ;) Serdecznie polecam, świetny materiał ;) Oczywiście wiertło odpowiednio naostrzone. A szczoteczka? ;d nie wiem haha Nigdy nie używałem ;p
Dziękuje, już oglądalem tego. Kiedyś werćilem hartowany detal wiertłem HSS, bo firma nie miała pieniądze na węglikowe wiertło 24 mm. To była bardzo długa zabawa. Przepraszam za moją gramatykę, nie jestem poliakem.
Ja używam szczoteczki do usuwania wiórków z wewnętrznego gwintu nakrętek od oprawek. To i w tym przypadku też tak będzie. i zawsze mnie to bawi jak wszyscy z odwiedzających mnie w pracy osób, z pośród całej gamy narzędzi, przyrządów itp pytaja o szczoteczkę xd
@@damiankedzierski6727 zawsze do tego używam pistolet pneumatyczny
@@damiankedzierski6727 dzięki za podpowiedź. Mam chyba za lepkie chłodziwo, bo powietrzem nie idzie dokładnie wydmuchać wiórów z nakrętek.
Ogólnie filmik oceniam na 5+ za ale PAŁA program!!
XXI wiek i kto to widział tak napisać wiercenie na Fanuc'u 😂😂
Ale że to tylko CAM więc można przymrużyć oko 😉 Pozdrawiam.
Żeby nie było. Wcześniej frezowałeś stal 65 HRC i się żalisz że ci nie wierzą że miała 65 a teraz żeby nie było sam przyznajesz że pierwszy raz wiercisz 60HRC. Żeby nie było to wiem tak frezowanie to jet obróbka stali a wiercenie to nie jest obróbka tylko wiercenie. Miałem wątpliwości ale po chwili sam je rozwiałeś i żeby nie było sam skomentowałeś że to Yutube tu wszystko może się zdarzyć. Ten twój komentarz wszystko wyjaśnia. Teraz już nie mam wątpliwości.
Czytam ten komentarz i w sumie nie do końca wiem o co Ci chodzi xD hehe Mimo wszystko dziękuję za poświęcenie swojego cennego czasu i napisanie ;) Pozdro!
@@KacperDureckiDWJ mam do Ciebie prośbę na przyszłość. Rób swoje i nie przejmuj się. Pozdro!
Lubię konstruktywną krytykę, z której coś wynika ale z komentarzy tego gościa nic nie wiadomo ;d Zawsze będę robił swoje ale dzięki za dobre słowo !
Shoemakers....
Jezus król puszczy xD
haha xD Na tego kolegę co był na CMX 600 V mówimy Jezus xD
@@KacperDureckiDWJ On nie ma na imię Michał czasem? Bo w robocie też mieliśmy Jezusa xD A jest bardzo podobny.
@@baron95893 Nie nie ;p Chyba wszystkie Jezusy są podobni do siebie ;)
@@KacperDureckiDWJ A ja głupi myślałem że jest tylko jeden Jezus xD Nasz to był Jezus z Podlasia.
@@baron95893 Nasz jest z Podkarpacia ;p