Herling-Grudziński: granice człowieczeństwa - granice literatury | Między Wierszami (PL/napisy/PJM)

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 16 вер 2024
  • - Więcej jest w ludziach rzeczy, godnych podziwu, niż rzeczy godnych pogardy - mawiał za Albertem Camus Gustaw Herling- Grudziński, urodzony krytyk literacki z którego wojna zrobiła pisarza i któremu polityka odbierała czytelników. W piątek, 24 listopada, w ramach cyklu ,,Między wierszami - Pogranicza’’ rozmawialiśmy o autorze ,,Innego świata’’ w naszym bibliotecznym studio krytycznoliterackim.
    O przekraczaniu przez wybitnego eseistę, dziennikarza i pisarza granic geograficznych, moralnych, osobistych i twórczych rozmawialiśmy z: Aleksandrą Dębską-Kossakowską, dr hab., adiunkt w Instytucie Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego i Magdaleną Śniedziewska, adiunkt w Zakładzie Teorii Literatury w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Spotkanie zostało nagrane w Bibliotece Ratuszowej, przetłumaczone na język migowy (niezastąpiona Ewa Gano) i udostępnione na naszym Facebooku. Gorąco polecamy, by do niego zajrzeć (www.facebook.c.... Herling Gudziński wyłania się z niego jako niezwykle różnorodny i skrupulatny pisarz mający do zaoferowanie dużo więcej, niż świadectwo doświadczenia łagrowego.
    - Myślę, że [ta rozmowa] to świetna baza wypadowa, dla osób, które się interesują biografią Herlinga Grudzińskiego, jak i choćby maturzystów, którzy mają w swoim kanonie lektur ,,Inny świat’’ - podsumowała prowadząca spotkanie Barbara Hałusek. - Tę rozmowę bym podsumowała słowami Alberta Camus, do którego Grudziński często się odwoływał. Powtarzał, że więcej jest w ludziach rzeczy, godnych podziwu, niż rzeczy godnych pogardy. I to jest przesłanie, myślę sumujące, kwintesencja jego prozy i jego osobowości…
    Serdecznie zapraszamy do Leszczyńskiej Galerii Książki (pl. Jana Metziga 25) po zdaniem samego autora największe dzieło Gustawa Herlinga-Grudzińskiego - ,,Dziennik pisany nocą’’, ale też po ,,Inny świat’’, opowiadania (,,Wieży’’ nie sposób zapomnieć) czy eseje.
    Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

КОМЕНТАРІ •