Oglądam filmy i czzytam komentarze niejednokrotnie z niesmakiem. Serio! Absolutny brak obiektywizmu aż wali po oczach. Urodziłem się i wychowałem w czasach PRL, znam to od podszewki. Stąd też komentarze tych, co znają tamte lata z opowiadań chwilami mnie wk..ją. Wiele, bardzo wiele spraw było lepszych ni ż dziś, mówiąc kolokwialnie. Jedzenie bez chemii, kolonie i wczasy, szkolnictwo na znacznie wyższym poziomie, praca bez strachu że mogą nie zapłacić, długo by tak można. Absurdy też były oczywiście. Ale byliśmy bardziej ludzcy, wrażliwsi. Byliśmy rodzinni, mieliśmy marzenia.Nie było biedy, nikt nie chodziił głodny. Tego całego dzisiejszego syfu nie było. Fakt, nie było luksusowo, ale można było żyć normalnie. Pozdrawiam. I z góry mówię, że wszystkie wycia przeciwników mam w dupie. Uduście się swoim krytykanctwem.
@@ewanowak2068 A ja pamietam jeszcze lepiej, rocznik 1960. Nie mozna powiedziec czy bylo gorzej czy lepiej niz dzis, ale na pewno bylo zupelnie inaczej. Powiem jednak tak; to co bylo wtedy super, przeminelo na zawsze. To byl zupelnie inny swiat, inna planeta! Dzis mamy o wiele wiecej dobr ale czlowiek stal sie niewolnikiem pracy i politykow, niestety. Dodam tez ze w PRL bylo wiecej wolnosci niz teraz.... a mieszkam w USA....
Jak fajnie powspominać tamte czasy...inne, a jednak super 🌞 Dziękuję 🌟Ach, i takie radio mam, i herbata madras , ulung, chinska....i aparat "Druh"...i tarczę szkolną, katki żywnościowe - piękne pamiątki 👍❤️
W latach 60. i 70 czesto jadalam w kochanych barach mlecznych i nigdy nie widzialam ani przykrecanych do stolu talerzy, ani sztuccow na sznurku. Jezeli cos takiego robiono (?), to moze gdzies lokalnie. Bary mleczne do dzis wspominam z wielka czuloscia i pozdrawiam wszystkie panie, ktore w nich pracowaly w ciezkich warunkach. Drzwi kuchenne byly zazwyczaj otwarte ze wzgledu na panujace w kuchni goraco i zawsze mi bylo zal tych kobiet, przewaznie starszych wiekiem, ktore godzinami staly przy wielkich garach. Za to jakosc jedzenia byla dobra, to byly czasy, kiedy mleko bylo mlekiem, a pomidory pomidorami.
@@zdzislawdardzinski7434 Kolego, zapewne masz dopiero dwa jajka i guzik widziałeś. Propaganda zrobiła swoje. Pokaż psa, który zje obecny wyrób. Dużo bym dał za tamtejszą żywność.
Pamiętam jeszcze radiomagnetofon Kasprzak. Był na tyle udanym produktem i z chyba w 88 widziałam jego zdjęcie w niemieckim Neckermannie. Najpopularniejszym banknotem byka stówa z Ludiwkiem Warynskim. Na moim osiedlu "ustalalo" się ceny handlu wymiennego wg waryńskich. Najpopularniejszą pasta do zębów był Biały Ząbek o smaku gumy do żucia.
Mieszkałem wtedy jako dziecko w Zabrzu na górnym Śląsku, matka pochodziła z wschodniej polski ,mała wiocha koło Sandomierza. Jako dziecko jeździło się tam na wakacje do dziadków. Ojciec mój górnik, wiadomo jak to wtedy górnicy, specjalne talony mieli i na Śląsku można było lepsze rzeczy kupić jak w reszcie polski. To jak znajomy dziadków który jeździł jeździł ciężarówką w jakiejś państwowej firmie i miał kurs do nas na Śląsk to wracał w swoje strony z rzeczami co mój ojciec mu załatwił- meble ,rowery czy pralki itp. W tamtych czasach to ludziska na wsi tam to zazdrościli że ktoś na Śląsku mieszka bo wiadomo górnicy byli uprzywilijowani wtedy.
Ja mieszkalam w małopolsce na wiosce a nie wiocha, byli ludzie a nie ludziska... nie zle nam się zyło na wsi z gospodarstwem rolnym... 😃😋To co mieli ludziska na wsi niemieli tego mieszczuchy... Pozdrawiam wszystkich mieszczuchow z PRL 🇮🇹
@@torment_in_hell5095 ale czemu nikt teraz ani WTEDY nie informuje że te przywileje górnicy hutnicy itd mieli za pracę w dni wolne i świateczne a i to nie całkiem się liczyły np ustawowe 8 godzin (nie zawsze bo ludzie wkurwieni , delikatnie mówiąc to partia łaskawie,niby, odpuszczała) ale te " ponad" !! Więc nie takie to znów wielkie przywileje za nic!! Znałem b dużo górników, stąd to wiem.
Z tymi naczyniami przymocowanymi do stołu to bzdura, skierowanie było potrzebne na wczasy pracownicze, prywatnie spędzałeś urlop gdzie chciałeś, a Dynastia była emitowana w latach 1991-93
1. W szkole obowiązywały fartuchy z białym kołnierzykiem przeważnie. 2.Przybory do pisania nosiło się w drewnianym piórniku. 3. Zeszyty do języka polskiego w pierwszej klasie były w trzy linie 4. Do ścierania w zeszycie były chińskie kolorowe, pachnące gumki. 5.mleko było tylko w szklanych butelkach; z kapslem złotym tłuste, z kapslem srebrnym chude. 6.modne były drewniaki, a do czółenek getry z miękkiego skaju. 7.gumy do żucia Donald kupowało się w Pewex, za bony. 8.bardzo dobre też były orzeszki solone w puszce, też w Pewex 9.w mieszkaniach były korki elektryczne, owijane drutem, które często wysadzało światlo 10.samochody w tamtych czasach to Fiat 125 i 126p 11. maszynki do mielenia mięsa na korbkę 12. porodzisz do pieczenia ciasta 13.telewizor kolorowy w tamtym czasie to Neptun Kończę, bo można by jeszcze tak długo wymieniać.
Ja pamiętam,że na święta to były pomarańcze z Maroka. takie duże,piękne, każdy owinięty w ozdobną serwetkę.Pachnące i bardzo smaczne. A te kubańskie to rzadko się spotykało.Coca -cola i Pepsi były w Polsce od roku chyba 1973. A Polo -coktę to pili ci co nie było ich stać na Coca-colę.Te sztućce na łańcuchu to były tylko w filmie komediowym "Miś".Pralka "Frania" do dzisiaj służy w niektórych gospodarstwach, ale do mieszania składników do bimbru.
Reżyser ,,Misia" jak się okazuje był świetnym futurologiem. Przewidział jak będzie wyglądała Polska za kilkadziesiąt lat. Można pozazdrościć takiej zdolności przewidywania.
Komentarze z filmu w polowie nieprawdziwe..mają ośmieszyć tamte czasy..a prawda taka ze nauczanie na lepszym poziomie slodycze od Wedla prawdziwe i pyszne no teraz to gluty przeslodzone i sztuczne jedzenie bylo nie trujące jak dziś..i wiele innych rzeczy mozna by pisać co bylo wtedy dobrego..cieszysz sie czlowieku tymi sztucznosciami ktore dzis są dostepne wszędzie razem z większą ilością nowotworów? Rzeczywiście dziś rewelacja....nie bardzo wiesz o czym mówisz..nie sprawdziles tych infirmacji dogłębnie niestety...i tak powstaje plotka..wiem co piszę bo żyłam w tamtych czasach..bylo bezpieczniej przyjazniej serdeczniej zdrowiej..a dziś..no cóż ..wielka sztuczna niezdrowa kolorowa kicha! Takie czasy...cywilizacja..hurrrrra..cieszmy się💃😄😄😄
pralka " Frania " służy do dziś : do robienia masła , do płukania flaczków , i do prania też - najpierw pierze się białe , potem kolorowe , potem bure , zabawki dzieci , a na końcu buty i wszystko to przy b . małym zużyciu wody , tak tak !
Młynek do kawy PREDOM 630 (wył i trzeba było nim telepać jak shaker-em do drinków) i dało się też cukier na puder przerobic. Sokowirówka PREDOM Mesko SW-3 (to darło ryja na obrotach) soki marchewkowe chyba każdy pamięta Najlepsze były Syfony na wkręcane naboje - tego mi brakuje do dzisiaj. Wsk-i ,Kaszlaki ,Farelki ,Kasprzaki.. Niektóre wynalazki były lepsze niż dzisiejszy Chiński badziew, bo dalej działają!
legendarne wykopki, całe klasy ze szkoły wieziono na pole i zbierało się ziemniaki. forsa z imprezy trafiała do szkoły i opłacało się wycieczki. to samo dotyczyło buraków cukrowych czy sadzenia lasu. byliśmy bardziej eco nisz dzisiejsza unia.
A dzisiaj mamy w kulturze siano ,brud i programy dla tumanów . Dzisiejsza Tv .ma wszystko ,tylko dlaczego nie ma na takim poziomie seriali, filmów teatrów ,można dużo złego powiedzieć o polityce w PRL , ale co do kultury ,nawet z cezura :” daleko dzisiejszym twórcom , możemy tylko cieszyć się ,ze tv .pokazuje stare seriale i filmy .To nas cieszy ,bo one mimo czasu są SUPER .
Można było pójść w odwiedziny do kogokolwiek spontanicznie, bez zapowiedzi i wszyscy się cieszyli. Ludzie się odwiedzali, rozmawiali ze sobą. Wnętrza wszystkich mieszkań wyglądały tak samo :)
Miałam jedną ciotkę, której szczerze nie lubiłam, a nawiedzała nas baaaardzo często i siedziała długo, nawet jak nie było rodziców. Czasem jak słyszałam dzwonek do drzwi, to siedziałam cicho i nie otwierałam. Więc dziękuję bardzo, wolę obecne czasy, że człowiek dzwoni wcześniej i się umawia. Kiedyś, bez komputerów i z dwoma kanałami, ludzie się nudzili, to chodzili do siebie na pogaduchy. To była jedyna rozrywka. Teraz ja mam co robić, dziękuję bardzo. Chcę się spotkać z ludźmi, to się umawiam. Chcę sama posiedzieć w domowych pieleszach, to wiem, że nikt mnie nie nawiedzi. Wyszłam na antyspołecznika. xD Lubię ludzi, ale wtedy, kiedy ja chcę, a nie kiedy oni chcą.
Z tymi talerzami i sztuczkami to dopiero się dowiedziałam to nie jest prawda, wspaniały film już te czasy się nie wrócą franie mam do tej pory. Żywność była bardzo dobra napoje różne, lubiłam wodę sodowo z sokiem
Dzięki za wspomnienia dawnych czasów żyło się bo co było robić ale były też dobre chwile ludzie byli dobrzy i bardzo pomocni mam w domku taka temperówkę pozdrawiam💚👍♥️
Zgadza się, za PRLu ludzie byli milsi, pomocni, towarzyscy, uśmiechnięci szczerze i nie byli takimi snobistycznymi materialistami, zamkniętymi w swoich "bańkach" jak teraz.
@@realsajgon3214 sajgbon , sajgon , sajgon ............ nie chcę abyś mnie żle zrozumiał, nie twierdzę , że nie masz wiedzy , ale podejrzewam , że jesteś młodym człowiekiem. "Milsi"? "Uśmiechnięci SZCZERZE"!!!????? I nie byli zamknięci w sobie???? Przeżywam SZOKKKKKK !!!!!! real sajgon - zgadzam się milsi i usmiechnięci byli , bo tak swietnie udawali. Kapejszyn? "pomocni" , "towarzyscy" , "nie byli materialistami" - to prawda byli pomocni i towarzyscy , bo wszędzie "WĘSZYLI" kasę dla siebie, np. LECH WAŁĘSA. Byli pomocni i towarzyscy właśnie dlatego , że byli okrutnymi materialistami do tego stopnia , że normalny człowiek bał się nawet rozmawiać w domu z własną rodziną. Tak było. Wszelkie sprawy ważne dla danej rodziny omawiano na świeżym powietrzu i w mieszkaniu potem nie rozmawiano na te tematy. To miało też plusy , ludzie spacerowali więcej , mieli psy , w czasie spacerów zażywali wit. D (ha ha) . dzisiaj siedzą w domach albo w M"c donaldsie i mają cukrzycę. Pozdrawiam.
@@realsajgon3214 Zapomniałam. Na filmie narrator mówi , że dzwoniło się od sąsiadów , że nie każdy miał telefon. Dzwoniło się od sąsiadów , aby ci co "węszyli" nić nie wywęszyli. To był jedyny powód.
@@johana.wozniak7552 Miła Pani, nie wiem w jakim świecie Ty żyłaś , w jakiej Polsce i między jakimi ludzmi, ale ja wiem gdzie żyłem i wiem co piszę. Nie jestem też już niestety młodym człowiekiem . Widzę, że patrzysz na tamten czas z innej perspektywy , moja ocena jest subiektywna i nie musisz się z nią przecież zgadzać. Jest takie powiedzenie "Punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia", być może to jest przyczyną, że negujesz mój. Nieważne, pozdrawiam. P.s.
Poza tym ukazane zdjęcie stojącego masztu to prawdopodobnie stacja nadawcza w Raszynie, a nie w Gąbinie. Świadczy o tym nitowana konstrukcja, tymczasem maszt w Gąbinie była całkowicie spawany, jak wszystkie ówczesne (i współczesne) konstrukcje stalowe.
Jak słusznie zauważył Sotto Voce- użyte w filmiku zdjęcie masztu to zdjęcie z 1946 roku masztu w Raszynie, jest ono na stronie Wikipedii o wspominanym maszcie. Co do postu Blaugranafan- bezpośrednią przyczyną były źle przeprowadzone prace, pośrednią zły stan odciągów. Poza tym- gdyby ich stan był dobry- pewnie prac w takim zakresie nie byłoby.
Ale maszt zawalil sie w 1991, a wiec bez mala 2 lata po zawaleniu sie komunizmu. Pierwsze odchylenia od pionu dostrzezono juz w 1985 roku. Nastepne lata, to niestety pogarszanie sie stanu lin odciagowych.
Problem w tym ze my ktorzy pamietamy wymrzemy wkrotce a ci "inteligenci" wmowjom mlodym ze tak bylo autor nie wspomina ile kosztowalo mieszkanie i ile kosztowaly oplaty czynsz prad gaz zus podatek i jak to sie mialo do zarobku
@@maciekkot8389 można odnieść wrażenie, że ktoś temu PRO100 zmoSTU opowiadał o latach 70-80 PRL, a on na tej podstawie próbuje stać się ekspertem tego czasu.
6:49 - Mówisz Cmena 8M, a na zdjęciu wersja ''bez M''. 7:51 - otóż ta scena w ''Misiu'' jest w 100% wymyślona i nie miała związku z ówczesną rzeczywistością.
@@grzegorzmarszalek59 a kto powiedział, że był radziecki? Był popularny, na początku praktycznie każdy go miał, a mimo to nikt nie wspomina o nim tylko o smienie. Ja zawsze marzyłem wówczas o praktice :)
ja pracujac w holandi przed wyjazdem do pracy otwarłem mleko i po 4 tygodniach dalej było płynnei smierdziało tak ze nawet muchy zdychały tesknie za chupiaca bułka i smietana nic lepszego nie było na sniadanie
Brawo za przypomnienie tzw. uroków PRL- u. Wraz z rodziną pamiętamy te atrakcje , a więc umęczone , udręczone życie w tym okresie. Do dzisiaj przeklinamy kartki na żywność i stanie niejedną noc, by je zrealizować, a także kupić meble i sprzęt AGD ( w tym czasie po 25 latach oczekiwania otrzymaliśmy mieszkanie) . Wyposażenie wymagało hartu ducha i wielu nocy stania. Niektórzy mają krótką pamięć lub należeli do uprzywilejowanej ówczesnej grupy i nadal chcą, źeby było, tak jak było. Owszem, może było mniej zazdrości z założenia ówczesnego systemu - w miarę równo. Nigdy powtórki z tych rządów! Nigdy!
tzw. modułów etc. Nie są " kontatybilne" - nazwane inaczej " naukowo". U znajomych dalej piorą na tym niezniszczalnym sprzęcie. Wokesie od wiosny do późnej jesieni można ten "automat" wykorzystywać w plenerze. Tylko nieczystości usuwać do szamba. Po kilkukrotnym płukaniu bielizna i co kolwiek nie SMIERDZI CHEMIĄ - NIE pozostaje . Wymaga to gimnastyki , która jest z poży
Mieliśmy stałą pracę ze wszystkimi przywilejami pracowniczymi.Darmową opiekę lekarską,lekarstwa płatne 30%,emeryci mieli darmowe.Nie czekaliśmy za wizytą u specjalisty,tanie żlobki i przedszkola,darmowe studia.Tanie mieszkania,kartki na cukier wprowadzono w 1976 r,ale jaki to był powód aby obalać system.Żaden.Chcieliśmy kapitalizmu,to go mamy.Robol podpuszczany przez Solidarność finansowaną przez zachodni kapitał dokonał samozniszczenia.Nie będę się rozpisywal,bo szlag mnie trafia jacy byliśmy głupi.
Chłopie, filmów się naogladales i pierd... Jak by cię potłukło. Czy poza filmem "miś" widziałeś coś takiego jak sztućce na łańcuchu i przykręcane talerze? Chyba w swoim domu?Ja nie widzialem, choć tamte czasy pamiętam doskonale.
A ja pamiętam w Katowicach na Stawowej knajpę, gdzie mnie Mama wzięła na jedzenie i talerze aluminiowe były przykręcone do blatów, a sztućce (też aluminiowe) były na łańcuchach, więc nie wiem, sporo ludzi pisze, że nie było, ale na własne oczy to widziałem. Może to zależy od miejsca
@@kalemeon7 to musisz mieć bardo dobrą pamięć. Ja nic takiego nie pamiętam, aby miało miejsce. Nawet nie znam nikogo, kto spotkałby takie cjawisko w realu. Ale skoro masz tak dobra pamięć to Zenek też pamiętasz jak koło każdej budki telefonicznej stał milicjant kontrolujący rozmowy. A budki z telefonami w tamtych czasach to w każdym mieście co 50 metrów stały. Pozdrawiam
Mieszkam za granica,wychowalem sie w czasach PRL.Mlodzi ktorzy przyjezdzaja tu do pracy,mysla ze byly tylko ogorki w sloiku i ocet na polkach.Dzieki takim filmom ,mlodzi nic nie wiedza o zyciu rodzicow lub dziadkow.Bo w szkolach juz nic nie ucza
@@Abcd-nl7moChyba w stanie wojennym? Bo ja jak studiowałam kupowałam na śniadanie w pobliskim sklepie spożywczym 20 dkg szynki na śniadanie . Koniec lat sześćdziesiątych.
1000 razy powtórzone kłamstwo czy plotka staje się prawdą. Tak w skrócie można można opisać plotkę o Bronisławie Pawliku. Opowiastki o przykręconych miskach do blatu i sztućcach na łańcuchu świadczą tylko o tym, że autor tego filmu nie ma pojęcia o PRL-u i miesza mu się fikcja filmów komediowych z rzeczywistością. Kolejki do sklepów też nie były powszechne, bo dotyczyły one tylko pewnego okresu PRL-u. Co do szynki Krakus to pamiętam jeszcze jej smak i tak jak napisałem na temat kolejek, że dotyczyły one tylko pewnego okresu tak i z dostępnością szynki były problemy też w pewnym okresie. Poza tym niedawno kupiłem szynkę produkcji Krakusa. W porównaniu do tej z czasów PRL to totalny syf, który szynkę przypominał tylko nazwą. Połowa puszki to woda z żelatyną, a coś co nazywają szynką to jakaś mielonka, bliżej nieokreślonego rodzaju mięsa. Bzdurę autor też powiedział, że wszystko było na kartki. Po pierwsze kartki dotyczyły też tylko i wyłącznie pewnych okresów i nie było tak, że wszystko było na kartki. Poza tym zakłady im. M. Kasprzaka nie rozpoczęły produkcji w 1987r. ale znacznie wcześnie, bo w 1951r.
Stek bzdur. Przeżyłem tamte lata i wiem, że klej "Guma Arabska" nie zamieniał się w twardą, cuchnącą substancję. Jeździło się po całym kraju do woli i bez jakiegoś skierowania... Prawdę mówiąc nie masz chłopcze zielonego pojęcia o tamtych czasach.
po całym kraju może i można było jeździć, ale już za granicę - tylko wybrańcy. O paszport trzeba było się prosić, mogli odmówić. trzeba było sie tumaczyć gdzie i poco się jedzie, a po powrocie, trzeba było natychmiast zwrócić paszport!
@@Abcd-nl7mo tak, tak, jak wygumkujesz to zniknie :) A fakty są takie, że "tamte czasy" miały zarówno swoje jasne jak i ciemne strony. Autorytarne wypowiedzi osób, które wtedy nie żyły nie mają w tym kontekście żadnej wartości.
Pamiętam czasy lat 70-ch. BZDURY W TYM FILMIKU TO : 1.ZIELONE POMARAŃCZE 2.KLEJ DAŁO SIĘ UŻYWAĆ WIELOKROTNIE 3.NIKT KOGO ZNAM NIE DOSTAŁ GRUŹLICY OD WODY Z SATURATORA 4.NIE PAMIĘTAM BY BYŁY ZAPISY NA WAKACJE - BYŁY ZA TO DARMOWE NP. KOLONIE ZAKŁADOWE, OBOZY ŻEGLARSKIE, OBOZY HARCERSKIE , WYPOŻYCZALNIE SPRZĘTU SPORTOWEGO I TURYSTYCZNEGO W ZAKŁADACH PRACY! Co dziś mają dzieci ludu pracującego - nic z powyższych. Rodzic dostaje wypłatę i płaci krocie za obozy, kolonie, sprzęt jak to znajomy mawia "...jałmużna wypłacona, kop w dupę i się martw fizolu..."
Naturalne pomarancze (w moim ogrodzie) sa zielone - dojrzale. Moze kiedys takie tez byly. Ludzie preferuja pomaranczowe - inna odmiana - przemyslowa - bardziej slodka.
@@robertdux8255 nie zesraj się ty w dzisiejszych czasach, mnie powodzi się świetnie. Nienawidzę czasów dzieciństwa i młodości, przymus pracy w rolnictwie był i może jest do tej pory. Na szczęście mnie już nie dotyczy.
Pomieszanie z poplątaniem, czyli brak rzetelności. Kartki tzw. towarowe funkcjonowały w PRL-u w latach 1946 - 1953, z dwuletnią przerwą 1949 - 1952 oraz 1982 - 89. W 1976 roku wprowadzono kartki jedynie na cukier. Lody można było kupować wtedy, kiedy to się opłacało tzw. prywaciarzom, a nie tylko 1 Maja. W pochodach tego święta uczestniczyły zawsze tłumy, bo sądzę, że celowo rozpuszczano pogłoskę, iż za nieobecność na pochodzie grożą bliżej nieokreślone sankcje. Jestem z rocznika 1955. Kilka razy nie byłem na pochodzie i nic mi się przykrego nie zdarzyło. Różnie bywało w różnych latach - i tego wyszczegółowienia w tym filmie brakuje, co uważam za poważną wadę i brak rzetelności. Zdjęcia tych długich kolejek pochodzą z lat 80-tych XX wieku, za Gierka też bywały, ale nie takie długie. Teraz też się stoi w kolejka: w "Biedronce" "Lidlu", "Kauflandzie", bo bezrobocie zmalało i ich właściciele nie ścigają już tak kasjerów za byle co: trudno znaleźć nowych na ich miejsce. To w godzinie szczytu handlowego sterczą pokorni klienci w długich kolejkach do dwóch czynnych kas, z sześciu ustawionych ... Pozdrawiam Autorów.
Napewno na export robili lepsze zeczy i,podejzewam ze za darmo prawie,20 lat temu tez wyjechalem do hiszpani i bylo widac zacofe komuny,teraz nie wiem jak jest,pozdrawiam
Pmietam w latach 1974 / 5 mozna bylo w sklepie kupic gumy donald staly przy kasie w pudelku kosztowaly 7 zl byly tez orazadki w proszku i napoje takie zolte w butelkach po smietanie robione z serwatki [ szampan ] i pyszne buleczki cukrowki oraz lizaki koguciki Ps Pamietam ze jak wchodzilo sie do sklepu to pachnialo kawa , mozna bylo zmielic w specjalnych mlynkach Pozdrawiam rocznik 62 !
Chleb kosztował 8 złotych. Rano musiałam w piekarni odstać swoje,i chlebek był świeży. Popularne i sporty to jedno i to samo,tylko nazwa przeszła już na popularne,bo to wstyd aby takie badziejstwo nazwać sportem.
No właśnie,a ten gostek wciska kit że tak było za komuny.Ja napisałem tu w jednym z postów,że to nie była już komuna.Jestem rocznik 1955 i lata które opisujesz to jak już pracowałem.Na terenie był kiosk spożywczy z codzienną dostawą świeżych bułek,chleba i wędlin,oraz innych artykułów.Zresztą na You Tube są filmy z zaopatrzeniem sklepów za Gierka i to jest prawda bo ja pamiętam tamte czasy.Poznałem ludzi z wielu krajów i opowiadają jak się zyję u nich ciężko i jakoś nie wychodzą na ulicę robić zadymy i obalać system.Bo Ameryka nie ma tam interesów.
Pamiętam jak przyjaciółka mamy zawsze w środy na 17 sta przychodziła do mamy na kawę.😊 Ostatnio po prawie 40 stu latach również była u mamy, kiedy ją odwiedziłam. To na prawdę było miłe 😊
Temperówkę jeszcze prosimy, kartki na żywność przechowuję jak relikwie. Radio Lena nie przestronne gra na falach długich i wygląda całkiem przyzwoicie. Reszta sprzętu RTV UNITRY DZIAŁA tak jak sprzęt foto sporadycznie używany. Dzięki za ten film z odrobiną satyry - to wycieczka nostalgiczna w czasy mojego dzieciństwa i młodość.
A moja Frania i odkurzacz zakupione w PRL działały bez zarzutu grubo ponad dwadzieścia lat !. Teraz to niby solidne nowoczesne "gówno" potrafi się zepsuć już po kilku miesiącach, a co słabsze buciki nawet po kilku tygodniach. Nie taki "diabeł straszny" był z tego PRLu ! Wiem bo przeżyłem.
serdecznie współczuję ,jeżeli pani była tzw. szarym człowiekiem. Bo być może miała wszelkie dobra w bliskim zasięgu... To w takim przypadku jest czego żałować
Tylko tak dla zasady. Urodzono mnie w 1957. Niby jako inteligenta :-). Film obejrzałem, generalnie manipulacja. Pamiętam szczęśliwe dzieciństwo, urozmaicona młodość wzbogacona historyczna i polityczna świadomością, pierwsza prace po studiach oraz następne, a nade wszystko decyzje o wyjeździe z prawdziwego rozpi...ju lat 90 . Niegdysiejsi sojusznicy wpuścili nas pod ,,opiekę,, ZSRR a obecnie wpuszczają do wojny.
typowe gadanie smiecia , to nie ruscy zli ze nas gnebili tylko zachód ze pozwolił teraz tez zachód nas pcha do wojny z ruskimi a nie ruscy pra do wojny
Każdą pastą do zębów mozesz wyczyścić srebro tak samo jak mleczkiem cif..zbieralo się flaszki zlom zoledzie rumianki kasztany i takie tam kolejki przed mięsnym liczyły czasem kilkaset metrów i tworzyly się juz poprzedniego dnia. Powszechne byly listy kolejkowe i zapisy na tapczan pralkę czy lodówki..
nie klam nigdy nie stalem po mieso ponad zwyczajowe 15 minut, wlasnie dlatego byly kartki i mieso czekalo , jak samotnemu nie wystarczalo 2 kg na miesiac to mogl sobie na bazarze kupic. Albo isc na porzadnego kotleta do skromnego baru . Kolejki po pralki i lodowki nie byly az tak powszechne stalem raz w zyciu bo nie bylem spekulantem i potrzebowalem na zycie w zasadzie jedna pralke , nie klam czlowieku nie rob z PRL cyrku bo nie byl nim . Teraz to jest raj hahahahaha. Moj czynsz z 1 procenta w komunie miesiecznych zarobkow za skromne mieszkanie podskoczyl do 40 procent z mojego przychodu ktory juz nigdy nie bedzie wiekszy a czynsz moze tylko rosnac . Ach zapomnialem dodac zyje na "wolnym i radosnym " zachodzie. Tak i za mieszkanie place 40 procent mojego przychode w "komunie" w milionowym miescie 1 procent msc przychodu . Taki to byl ten Socjalizm .
@@bigjohn742co ty pieprzysz za głupoty? Z dzisiejszego dobrobytu za granicą w du...ku się poprzewracało? W latach 80-tych czy 90-tych podstawowy czynsz wynosił 15%+ prąd + gas+ węgiel do palenia zimą. Cen już nie pamiętam, bo inny czynsz był w mieszkaniach komunalnych, a inny w spółdzielniach mieszkaniowych. Ale było też drogo. No ale złe rzeczy człowiek stara się zapomnieć.
Dzisiaj 24.02.2021 pod sklepem w małej miejscowości koło Łowicza widziałem leciwego Pana w butach RELAX koloru czerwono czarnego! Wróciły wspomnienia z dzieciństwa!
A ja mam po babci pamiątkę w postaci pięknych skórzanych bucików rychtowanych na zamówienie u Polskiego czeladnika-szewca, buciki mają ok. 60 lat i są jak nowe.
Kwestia przypisywana pany Pawlikowi to mit, wyjaśniany już tak wiele razy, że żal powtarzać. A fryzura była na "pieczarkę', a nie "poziomkę". Smienę miałam i używałam do 1990 roku z powodzeniem. Maszyny do pisania uwielbiałam, bo tata pisał w domu. Wyjazdy handlowe z wielkim powodzeniem odbywały się też na Węgry. Na zdjęciu kapci są juniorki. Pochodzy były fajne :-) Temperówki na żyletkę nadal można kupić. Woda z saturatora, z sokiem, to najlepszy smak mojego dzieciństwa :-) Alkohole dopiero od 13 - wszystkie - były dostępne jeszcze w 1989 roku. Mówiło się, że o tej godzinie budzi się Jaruzelski. A pomarańcze pamiętam mimo wszystko jako pomarańczowe 🙂
Teleranek - inaczej nie można sobie wyobrazić początku niedzieli ! W tygodniu o 9 rano to leciał śnieg i szum głównie, a potem czasem telewizja edukacyjna. A piątek z Pankracym to prowadził pan Zygmunt, aż do śmierci. Z Barcisiem to już Pankracy dogorywał.
Doucz się, teraz też są absurdalne sytuacje zwłaszcza w polityce. Zero dyscypliny i szacunku w szkole .jedzenie pełne chemicznych dodatków. mięso było mięsem A nie kupą wody i antybiotyków. Postęp jest potrzebny jak najbardziej ale ten dobry. Jeśli chodzi o żywność to idziemy w złym kierunku. Reszta też jest dyskusyjna.
Po pierwsze postęp w produkcji żywności spowodował, że jest ona tania i powszechnie dostępna inaczej niż za komuny. Po drugie, za komuny ta technologia była jeszcze za droga i komuchow nie było stać na jej wdrożenie stąd też może i wędliny były lepszej jakości ale był ich ciągły deficyt. No chyba, że uznajemy, że zamysłem komuchów była troska o zdrowie obywateli, kosztem niedoborów na rynku :) Zresztą komuchy, mając na względzie te niedobory, chcieli zmniejszyc popyt podnosząc ceny co zawsze kończyło się buntem - 70,76,80 rok. No ale najważniejsze było zdrowie ;p
@@tomasznelke2870 - ja nie pamiętam aby były jakieś szczególne deficyty żywności, zanim ruszyła inflacja i ludzie zaczęli wykupywać wszystko to co się pojawiało na półkach plus obrót spekulacyjny. Częściowo sami sobie nakręciliśmy tą kartkową rzeczywistość..
Chłopie , Teleranek był w niedziele o 9.00 rano, w poniedzialek zwierzyniec o 16.40 , wtorek, sroda nie bylo nic dla dzieci, młodzieży , czwartek ekran z bratkiem a na koniec film np.Robin Hood, kazdy na to czekał, w sobote było studio 2 , ale tylko w wolne od pracy soboty.Pozdrawiam roczniki 60-65
A kto to powiedział jak nie on? Wyleciał za to z pracy potem. A w ogóle to on to mówił wiele razy na koniec bajki, jak już była kamera wyłączona. Aż pewnego razu kamerzysta się wkurzył i przytrzymał go na wizji dłużej no i zrobiła się afera.
@@MrMarekmish 1993 Hanka Suchocka /Silberstain / podpisała Konkordat z Watykanem . Kwaśniewski /Stolzman/ umowę ratyfikował. Watykan to państwo w państwie. Płaci Polska na tych nierobów pedofili polskie prawo ich nie obowiązuje. Watykan miał podpisany Konkordat z III Rzeszą i Hitlerem . Pius XII wiedział o zbrodniach ale milczał i pomagał nazistom wyjeżdżać do Ameryki Południowej - Argentyny
I co się plujesz ofermo że ktoś napisał zamiast ó u skoro zrozumiałeś sens.Przypuszczam że skonczyłes(aś) wyższą szkołę bo klasa była na 5.pietrze.@@Stanislaw_Polska
Dlaczego wtedy na wakacje wyjeżdżano na 2-3-4 tygodnie, a dziś na 2-3-4 dni? Dlaczego wtedy do lekarza specjalisty można było wejść od ręki, a dziś czeka się po pół roku i więcej?
Haha to są te zdobycze wspanialego kapitalizmu, za czasów wczesnego PRL moi dziadkowie zbudowali dom i budynek gospodarczy w ciągu jakich 5 czy 6 lat, bez żadnych kredytów, a byli zwykłymi rolnikami mieli raptem ok 10ha a dziadek dorabial dodatkowo na pół etatu w fabryce słodyczy, dziś zwykły Kowalski mógłby se zbudować za zaoszczedzone pieniądze co najwyżej budę dla psa.
@@Mirk407kolejna bzdura. Co to znaczy przygotowac zycie dla przyszlych pokolen. To, ze kazde pokolenie urodzone po 1990 jest uposledzone zyciowo, to nie jest wina nikogo innego niz ich samych. To najbardziej rozpieszczone i roszczeniowe bachory w historii swiata.
@@dorotamagda9394 moze gdzies lokalnie albo w konkretnych okresach - ja niczego takiego nie pamietam, a stolowalam sie w barach mlecznych 2 dekady, lata 60 i 70
Ten osiolek nazywa wewnętrzne wybory zakładowe do związków zawodowych, więc nazywa je pierwszymi wolnymi wyborami. Hahaha wolne wybory są do sejmu, a nie do rad zakładowych. Kompletnie on nie wie o czym mówi
Może był jeszcze jeden plus. Życie (za wyjątkiem zawirowań) było stabilne. Nie budziliśmy się codziennie do nowej ustawy, rozporządzenia, zmian , "ulepszeń", jak to jest dzisiaj.Ludzie byli spokojni i BARDZO przyjaźni.I przede wszystkim się uśmiechali.
Narzekają i psioczą na to nasze PRLowskie jedzenie, a teraz co ? sama cholerna chemia, ulepszacze, utrwalacze i inne trujące świństwo. Wolałem tamto PRLowskie jedzenie, nawet gdy w pasztetowej było troszeczkę papieru toaletowego w co ja nie wierzę, ale i owszem, nie wykluczam.
Kiedyś naszą PRLowską Franię ( pralkę ) kupiłem i "franca" działała bez zarzutu ponad dwadzieścia lat ! ,a teraz już po kilku miesiącach to "super-gówno" jak pralka automat potrafi nawalić, jak koń na ulicy !
Papierosy na wagę były w krótkim okresie .Argument z maszyną do pisania ??? Przecież na całym świecie się nimi posługiwano a nasze Łuczniki były extra Skoro sie broń produkuje to nie po to żeby ją magazynować tylko sprzedawać Proste .Klej -wystarczyło zdjąć kapturek i nie trzeba było niczego dziurawić . Obecnymi pastami też czyści się srebro .Pieluchy z tetry super a co z pampersami utylizacja i odparzone pupy .Najpierw o Smienie że była popularna a potem o Zenicie .Były jeszcze DDR owskie PraKtiki których optyka była najwyższych lotów Gra Wilk i Zając ale Tetrisa opracował Rosjanin Aleksiej Pażytnow Zapałki były super a wczoraj kupiłem zapałki z Hiszpanii bo polskie zakłady zapałczane już zlikwidowano Szynka Krakus była Hitem Exportu za dobre pieniądze a teraz co wysyłamy do USA ???
To racja a teraz człowiek człowieka by zniszczył za 1 zł Bo ma ktoś więcej Zero szacunku człowiek żyje Bo żyje kiedyś sie żyło Bo chciało się żyć oddychało się inaczej naprawdę aż łza poleci gdy się wspomina
Jak piszesz o PG . "Bródno" to tu teraz dwa piękne i nowoczesne osiedla stoją, samochodów full. A osiedla nazywają się "Amsterdam " i "NOWY Targóek".Budynek zarządu został przerobiony na Pizzerię . Pozdrawiam.
Filmik typu jak w PRL żyło się bez nadzienie a jak teraz super :) . Napoje - Pepsi cola Mirinda , wakacje - było stać każdego przy czym wakacje na trenie PL , Sprzęt HIFI np Diora , 1 Maj Święto pracy słuchało się długich przemówień ,dziś słuchami ich 3 maja :) Ok były kartki tylko jakimś cudem przyrost naturalny dzieci był większy niż dziś i nie było 500 + no skoro było biednie to dzieci powinno być mniej , Samochód Warszawa była dostępna nawet w wersji Pick UP
Kartki to były kilka lat z kilkudziesięciu lat PRLu. Wakacje mogłeś mieć bez problemu we wszystkich krajach bloku wschodniego i co zamożniejsi jeździli do Bułgarii czy Jugosławii, modna też była Turcja. Ci którzy byli mniej zamożni jeździli nad Balaton albo polskie może. Praktycznie każdy szanujący się zakład pracy miał swój ośrodek wczasowy nad morzem i drugi taki w górach (były też zakłady co miały kilkanaście lokalizacji). Na wczasy jeździło się tam za jakieś grosze i to było tak, że dwa razy do roku (raz nad morze od taty z pracy a raz w góry od mamy z pracy albo odwrotnie). Do tego zabawy mikołajkowe i paczki dla wszystkich dzieci. Było fajnie. Oczywiście czasy się zmieniają i oczekujemy coraz więcej ale jak na to co było wtedy dostępne to źle nie było :)
🤦♀️🤦♀️Sentyment do kartek na żywność? 😱🤣😂🤣 Było ciekawiej? A z czym? 😂🤣😂Jak tak tęskno za niewola, to nie ma problemu, zawsze możesz spakować walizeczkę i polecieć na Kubę np. 🤦♀️🤷♀️
Ten huj klamie nie tylko o serkach. Takie pierdoly bedzie mogl wciskac za 20-30 lat kiedy wymra swiadkowie tamtych czasow. Widac ze to mlody szczyl dlatego doczeka czasow gdy bedzie przypominal sobie z lezka w oku, to co napisal i naklamal o tamtych czasach.
dokladnie tak. A piatki z psem pankracym ogladalismy z panem Zygmuntem i tu tez wpadka ." cytuje " aktor Zygmunt Kęstowicz, pierwszy właściciel kudłacza Jak wspomina Artur Barciś, trzeci pan Pankracego, który znał Zygmunta Kęstowicza z radiowej sagi "W Jezioranach", emitowany od 1978 roku Po 10 latach na antenie i wręczeniu Orderu Uśmiechu obu odtwórcom ról, Zygmunt Kęstowicz zrezygnował z udziału w programie W końcu i na legendę telewizji przyszedł kres. Ostatni raz kultowy pies pojawił się na ekranie w 1990 roku.
@@tadeuszludwiczak8749Na szczęście żyjesz w innych czasach dlatego tak trudno zrozumieć realia tamtego okresu. Obecnie, wielu z was, nie mając zielonego pojęcia porównuje obecne warunki życia do m.in. ówczesnego socjalizmu. O zgrozo!
Taaak,ta prostota życia,spontaniczność,szczerość,życzliwość.W sumie to się cieszę że w tych czasach większość lat pracy upłynęła.Były to sympatyczne, bezstresowe lata bez korporacji i temu podobnego chłamu.Pozdrawiam tych szczęśliwych.
To były najlepsze czasy w moim życiu. Ludzie byli życzliwi, mili, każdy wspomógł, każdego poratował jeśli tylko mógł. Dziś jeden drugiemu skacze do gardła, tylko dlatego, że ma inne zdanie, inne poglądy, lub ciężką pracą sie dorobił.
to jest prawda.Nie dosc ze narod byl zjednoczony w 90%, pomagal sobie, czyny spoleczne były, na tv do sasiada sie szło, zdrowa zywnosc byla, mieso w miesie a nie mieso w wodzie dzis, inne smaki warzyw czy owocow lepsze byly, mleko ze smakiem sie piło, oranzady miod malina, bylismy jednakowi- to dzis pelno chemii, ludzie na potege smieca na ulicach, hejtuja bez powodu, narod podzielony, jeden drugiemu noz by w plecy wbił, jeden drugiego okrada ( telefony komorkowe, rowery itd....), kazdy kazdemu zazdrosci, kraj podzielony na biednych i bogatych, ludzie traca prace i wogle caly kraj, a nawet swiat sie rozpada i dzis idzie w zlym kierunku.My sie urodzilsmy w najlepszych czasach-moze nic nie bylo, ale tak jak pan pisze ludzie byli mili i zyczliwi dla siebie.Pochody byly z szacunkiem do siebie, nawet swieto narodowe, a dzis dzicz na ulicach w dniu niepodleglosci i co chwile rozróby.I ci co za dziecka sie w tamtych czasach wychowali powinni swieci przykladem, ale tak nie jest, bo dzis nawet starsi pluja jadem, sieja agresja i maja jezyk z rynsztoka.
@@andrzejmirosaw1443 chujowo było w prl, chyba że się komuś pracować nie chciało to wtedy miał dobrze. urodziłem się w 1977 i do 1989 się zastanawiałem, czemu mi przyszło żyć w takim chujowym kraju. W latrach 80 z polski wyjechało milion ludzi, mniej lub bardziej legalnie. tak było zajebiście
@@mariankoniuszko666 najlepiej to na wszystko jest narzekac.Ja tez sie urodzilem w latach 70 tych.Nic nie mialem za dziecka.Jadlem chleb ze smalcem i ogorkiem.Ale dziecinstwo mialem zaj.......e.Jezdzilem na kolonie, na wczasy, jadlem zdrowa zywnosc, pilem normalne picie-nie to co dzis na chemii wszystko.Mialem pelno kolegow w realu a nie w sieci, mam wspomnienia z gier, z pilki, z turniejow, z boisk, ktore dzis sa polikwidowane, w zime gralismy na sniegu w pilke, w hokeja, na nogach sie jezdzilo, robilo slizgawice, na sanki do lasu, w karty i turnieje grało, z dziewczynami w gume, w zbijaka, w kapsle, w noza, pod namiot sie jezdzilo, gralo sie ze starszymi i ojcami w pilke i mecze, na wsie jezdzilo, koce na trawie rozkladalo, maluchami przejazdzki robilo, ogniska byly i tance na dworzu w jana.Mało?Nie bylo takiej technologii moze, ale mielismy co robic.A co dzis dzieciaki maja-komputery, smartfony, polikwidowane kolo blokow boiska i parkingi na okolo, siedza i chleja, dra mordy po nocach, wyzywaja kogo popadnie kolegow tylko w necie-to dzisiaj jest dziecinstwo mlodziezy.Ludzie zawsze wyjezdzali, wyjezdzaja i beda wyjezdzac zagranice.Co by nie bylo to zawsze znajdzie sie osoba ktorej cos sie nie podoba za prl-u.Pan tylko na materialne rzeczy patrzyl-z mojego srodowiska juz nie.Trzeba bylo z rodzicami tez wyjechac jak panu Polska sie nie podobala, a nie narzekac.Ludzie sa rozni tak jak i gusta.Ja swoje zdanie wyrazilem i nie zmienie zdania, bo gdybym mial jeszcze raz przezyc dziecinstwo to znowu cofnalbym sie do prl-u.Dla mnie dzis jest ciagle ta sama rutyna-na jedno kopyto.Mimo ze wszystko jest -ale bieda i kraj podzielony, ludzie wyzywaja sie nawzajem, nikt dzis szacunku nie ma do siebie, hejty sa, przemoc w szkolach, dzieci-dzieci zabijaja i tez mozna wiele wymieniac zlych rzeczy.Co dzis technologia robi z czlowiekiem.Jak sie ma klapki na oczach i dla narzekaczy oraz placzkow-to zawsze dla kogos bedzie cos ch.....e.Kiedys prace kazdy mial, przyjmowali do kazdej pracy i przyuczali.Dzis to juz wymagania maja i odrazu zeby doswiadczenie bylo i to po szkole.To widac mial pan zryte dziecinstwo, rodzicow wymagajacych, ze pan na tamte czasy narzeka, bo ja znam wielu ludzi ktorzy mile wspominaja tamte czasy i to juz nie chodzi ze bylismy niewolnikami komunistow, ale o spedzanie czasu, prace, zabawy, jedzenie i milych ludzi, gdzie kazdy kazdemu pomagal oraz sasiad byl sasiadem i wszyscy trzymali sie razem.Dzis tego nie ma.
Tylko ktoś, kto zna PRL, jedynie z komedii "Miś" mógł stworzyć, coś aż tak głupiego, żyłem w tych czasach, najgorsze, że po paru latach, ktoś oglądając to, pomyśli, że tak było:)
Ten materiał to tania propaganda. Jakiś baran chce zarabiać na oglądalności. Bary mleczne, to były placówki gastronomiczne, gdzie można było tanio i dobrze zjeść.
Jeszcze w latach 90 nie był tak rozpowszechniony internet i każdy mimo wszyskiego starał się odwiedzać A dzieci w dni wolne od szkoły starał od rana do wieczora być na podwórku
Tu większość nie musi wierzyć w to co pokazali na filmie bo zna to z własnego doświadczenia. Ale za 50 lat będzie można powiedzieć o tamtych czasach wszystko co się chce bo nikt tego już nie zweryfikuje. W sumie to nie wiem po co ta wstawka o tych łańcuchach w barach.
Żeby klej "guma arabska" nie wysychał nacinałam czubek gumy z boku. Wystarczyło obrócić butelkę i docisnąć do kartki , guma się rozchylała i klej wypływał.
Oglądam filmy i czzytam komentarze niejednokrotnie z niesmakiem. Serio! Absolutny brak obiektywizmu aż wali po oczach. Urodziłem się i wychowałem w czasach PRL, znam to od podszewki. Stąd też komentarze tych, co znają tamte lata z opowiadań chwilami mnie wk..ją. Wiele, bardzo wiele spraw było lepszych ni ż dziś, mówiąc kolokwialnie. Jedzenie bez chemii, kolonie i wczasy,
szkolnictwo na znacznie wyższym poziomie, praca bez strachu że mogą nie zapłacić, długo by tak można. Absurdy też były oczywiście. Ale byliśmy bardziej ludzcy, wrażliwsi. Byliśmy rodzinni, mieliśmy marzenia.Nie było biedy, nikt nie chodziił głodny. Tego całego dzisiejszego syfu nie było. Fakt, nie było luksusowo, ale można było żyć normalnie. Pozdrawiam. I z góry mówię, że wszystkie wycia przeciwników mam w dupie. Uduście się swoim krytykanctwem.
Masz absolutną rację. Też urodziłam i wychowałam się w PRL-u i denerwują mnie te głupoty.
Wreszcie ktoś napisał najlepszy komentarz. Pamiętam tamte czasy, rocznik 1970.
@@ewanowak2068 A ja pamietam jeszcze lepiej, rocznik 1960. Nie mozna powiedziec czy bylo gorzej czy lepiej niz dzis, ale na pewno bylo zupelnie inaczej. Powiem jednak tak; to co bylo wtedy super, przeminelo na zawsze. To byl zupelnie inny swiat, inna planeta! Dzis mamy o wiele wiecej dobr ale czlowiek stal sie niewolnikiem pracy i politykow, niestety. Dodam tez ze w PRL bylo wiecej wolnosci niz teraz.... a mieszkam w USA....
_"Uduście się swoim krytykanctwem"_ ile lat czekałeś, aż ci "dadzą" mieszkanie? Ile dni i nocy stałeś w kolejce po meble? etc.
❤❤❤
Jak fajnie powspominać tamte czasy...inne, a jednak super 🌞 Dziękuję 🌟Ach, i takie radio mam, i herbata madras , ulung, chinska....i aparat "Druh"...i tarczę szkolną, katki żywnościowe - piękne pamiątki 👍❤️
W latach 60. i 70 czesto jadalam w kochanych barach mlecznych i nigdy nie widzialam ani przykrecanych do stolu talerzy, ani sztuccow na sznurku. Jezeli cos takiego robiono (?), to moze gdzies lokalnie. Bary mleczne do dzis wspominam z wielka czuloscia i pozdrawiam wszystkie panie, ktore w nich pracowaly w ciezkich warunkach. Drzwi kuchenne byly zazwyczaj otwarte ze wzgledu na panujace w kuchni goraco i zawsze mi bylo zal tych kobiet, przewaznie starszych wiekiem, ktore godzinami staly przy wielkich garach. Za to jakosc jedzenia byla dobra, to byly czasy, kiedy mleko bylo mlekiem, a pomidory pomidorami.
Dzisiaj.juz.niema.takich.choc.istnieja.tylko.z.nazwy.
Te przykręcone talerze to zwykle nabijanie się! O dziwo cenzura to puściła chyba też nie zajażyla!
Kiełbasy ze sklepu nie chciały jeść nawet psy, więc nie piepsz głupot o jakości
@@zdzislawdardzinski7434 Kolego, zapewne masz dopiero dwa jajka i guzik widziałeś. Propaganda zrobiła swoje. Pokaż psa, który zje obecny wyrób. Dużo bym dał za tamtejszą żywność.
Dobra jakość jedzenia w PRL u ? Albo masz demencję, albo znasz PRL z opowiadań
Z tym przykręcaniem talerzy w barach mlecznych to nieścisłość. W dzieciństwie chodziłam do barów mlecznych i nie widziałam takich przypadków
Prawda.
JA Z 1958 ROKU URODZONY I TEŻ NIE PAMIĘTAM ŻEBY TALERZE BYŁY PRZYKRĘCANE A ŁYŻKI NA ŁANCÓCHU TO PROPAGANDA PRL
czysta koszerna propaganda
Ja również nie przypominam sobie takich przypadków, a bardzo często jadłam pierogi z serem w barze mlecznym s Warszawie przy ulicy Słowackiego
w Warszawie...........
Pamiętam jeszcze radiomagnetofon Kasprzak. Był na tyle udanym produktem i z chyba w 88 widziałam jego zdjęcie w niemieckim Neckermannie. Najpopularniejszym banknotem byka stówa z Ludiwkiem Warynskim. Na moim osiedlu "ustalalo" się ceny handlu wymiennego wg waryńskich. Najpopularniejszą pasta do zębów był Biały Ząbek o smaku gumy do żucia.
Biały ząbek była to pasta dla dzieci . Pamiętam ja ta pastę jadłam. Moi rodzice mieli pastę Nivea
Mieszkałem wtedy jako dziecko w Zabrzu na górnym Śląsku, matka pochodziła z wschodniej polski ,mała wiocha koło Sandomierza. Jako dziecko jeździło się tam na wakacje do dziadków. Ojciec mój górnik, wiadomo jak to wtedy górnicy, specjalne talony mieli i na Śląsku można było lepsze rzeczy kupić jak w reszcie polski. To jak znajomy dziadków który jeździł jeździł ciężarówką w jakiejś państwowej firmie i miał kurs do nas na Śląsk to wracał w swoje strony z rzeczami co mój ojciec mu załatwił- meble ,rowery czy pralki itp. W tamtych czasach to ludziska na wsi tam to zazdrościli że ktoś na Śląsku mieszka bo wiadomo górnicy byli uprzywilijowani wtedy.
@Karakoum synek..obudź się i poproś mamę o zmianę pampersa
Ja mieszkalam w małopolsce na wiosce a nie wiocha, byli ludzie a nie ludziska... nie zle nam się zyło na wsi z gospodarstwem rolnym... 😃😋To co mieli ludziska na wsi niemieli tego mieszczuchy... Pozdrawiam wszystkich mieszczuchow z PRL 🇮🇹
@@husky_47pedale w dupe jebany mówi jak kiedyś było a ty mu ze zmianą pamepra wyjeżdżasz ja pierdole 🙈🙈🙈
@@torment_in_hell5095 ale czemu nikt teraz ani WTEDY nie informuje że te przywileje górnicy hutnicy itd mieli za pracę w dni wolne i świateczne a i to nie całkiem się liczyły np ustawowe 8 godzin (nie zawsze bo ludzie wkurwieni , delikatnie mówiąc to partia łaskawie,niby, odpuszczała) ale te
" ponad" !!
Więc nie takie to znów wielkie przywileje za nic!!
Znałem b dużo górników, stąd to wiem.
Polska - piszemy wielką literą👍
Z tymi naczyniami przymocowanymi do stołu to bzdura, skierowanie było potrzebne na wczasy pracownicze, prywatnie spędzałeś urlop gdzie chciałeś, a Dynastia była emitowana w latach 1991-93
Oczywiście ,że to bzdura powtarzana na temat naczyń przymocowywanych do blatu stołu .Była to fabuła przedstawiona w filmie Barei ,,Miś " .
@@eureka989 wynikała z tego ze ludzie kradli sztucce w barach
@@sirtrotodyl5239nic takiego nie spotkałem w barach by ktoś kradł sztućce co on pierdoli
tak, znam przypadek kleptomana, specjalisty od łyże zek. zatem to prawda ze za pslu😅 nawet łyżeczek brakowalo @@sirtrotodyl5239
to prawda, kasta miała się dobrze. to dlatego za pisu było ich wycie
" komuno wróć "
"Teatr telewizyjny na swiecie" - wspaniale spektakle nadawane w odcinkach takie jak : "Ja Klaudiusz" czy i o Królowej Elzbiecie I
"Ja Klaudiusz" był serialem telewizyjnym a nie spektaklem teatralnym. 😨
1. W szkole obowiązywały fartuchy z białym kołnierzykiem przeważnie.
2.Przybory do pisania nosiło się w drewnianym piórniku.
3. Zeszyty do języka polskiego w pierwszej klasie były w trzy linie
4. Do ścierania w zeszycie były chińskie kolorowe, pachnące gumki.
5.mleko było tylko w szklanych butelkach; z kapslem złotym tłuste,
z kapslem srebrnym chude.
6.modne były drewniaki, a do czółenek getry z miękkiego skaju.
7.gumy do żucia Donald kupowało się w Pewex, za bony.
8.bardzo dobre też były orzeszki solone w puszce, też w Pewex
9.w mieszkaniach były korki elektryczne, owijane drutem, które często wysadzało światlo
10.samochody w tamtych czasach to Fiat 125 i 126p
11. maszynki do mielenia mięsa na korbkę
12. porodzisz do pieczenia ciasta
13.telewizor kolorowy w tamtym czasie to Neptun
Kończę, bo można by jeszcze tak długo wymieniać.
Punkt 12 to chyba raczej prodiż, bo porodzić to można na porodówce, chociaż od biedy da się i w stodole?
@@calicocat8213czepiasz się przejęzyczenia czy literówki😂🫣🤣
Ja pamiętam,że na święta to były pomarańcze z Maroka. takie duże,piękne, każdy owinięty w ozdobną serwetkę.Pachnące i bardzo smaczne. A te kubańskie to rzadko się spotykało.Coca -cola i Pepsi były w Polsce od roku chyba 1973. A Polo -coktę to pili ci co nie było ich stać na Coca-colę.Te sztućce na łańcuchu to były tylko w filmie komediowym "Miś".Pralka "Frania" do dzisiaj służy w niektórych gospodarstwach, ale do mieszania składników do bimbru.
Reżyser ,,Misia" jak się okazuje był świetnym futurologiem. Przewidział jak będzie wyglądała Polska za kilkadziesiąt lat. Można pozazdrościć takiej zdolności przewidywania.
Mam jeszcze młynek elektryczny do kawy z NRD który służy do mielenia cukru na cukier puder i działa.
Komentarze z filmu w polowie nieprawdziwe..mają ośmieszyć tamte czasy..a prawda taka ze nauczanie na lepszym poziomie slodycze od Wedla prawdziwe i pyszne no teraz to gluty przeslodzone i sztuczne jedzenie bylo nie trujące jak dziś..i wiele innych rzeczy mozna by pisać co bylo wtedy dobrego..cieszysz sie czlowieku tymi sztucznosciami ktore dzis są dostepne wszędzie razem z większą ilością nowotworów? Rzeczywiście dziś rewelacja....nie bardzo wiesz o czym mówisz..nie sprawdziles tych infirmacji dogłębnie niestety...i tak powstaje plotka..wiem co piszę bo żyłam w tamtych czasach..bylo bezpieczniej przyjazniej serdeczniej zdrowiej..a dziś..no cóż ..wielka sztuczna niezdrowa kolorowa kicha! Takie czasy...cywilizacja..hurrrrra..cieszmy się💃😄😄😄
pralka " Frania " służy do dziś : do robienia masła , do płukania flaczków ,
i do prania też - najpierw pierze się białe , potem kolorowe , potem bure , zabawki dzieci , a na końcu buty i wszystko to przy b . małym zużyciu wody , tak tak !
a co za skladniki musisz tak mieszac.
chyba zartujesz w tym miejscu
Młynek do kawy PREDOM 630 (wył i trzeba było nim telepać jak shaker-em do drinków) i dało się też cukier na puder przerobic.
Sokowirówka PREDOM Mesko SW-3 (to darło ryja na obrotach) soki marchewkowe chyba każdy pamięta
Najlepsze były Syfony na wkręcane naboje - tego mi brakuje do dzisiaj.
Wsk-i ,Kaszlaki ,Farelki ,Kasprzaki..
Niektóre wynalazki były lepsze niż dzisiejszy Chiński badziew, bo dalej działają!
Syfony na naboje są również dzisiaj, z tym, że raczej bardziej popularne są syfony, gdzie nabój starcza na 150 napełnień...
na allegro można dostać
@@jaco82r ja mam młynek do kawy działa i naprawdę głośno chodzi jak odkurzacz ale jest ok 😅👍😁
legendarne wykopki, całe klasy ze szkoły wieziono na pole i zbierało się ziemniaki. forsa z imprezy trafiała do szkoły i opłacało się wycieczki.
to samo dotyczyło buraków cukrowych czy sadzenia lasu.
byliśmy bardziej eco nisz dzisiejsza unia.
Trochę tych drzew nasadziłam i przy tym sie niezle pobawiłam...............
I to było normalne?
NIŻ
@Zoom-.O_O.-e komunistyczna ciemna nabo 😮????
O takiego mleka teraz nie ma , było świetne I świeże. A bary mleczne miały tanie i bardzo dobre potrawy, pierogi I naleśniki z serem
A dzisiaj mamy w kulturze siano ,brud i programy dla tumanów . Dzisiejsza Tv .ma wszystko ,tylko dlaczego nie ma na takim poziomie seriali, filmów teatrów ,można dużo złego powiedzieć o polityce w PRL , ale co do kultury ,nawet z cezura :” daleko dzisiejszym twórcom , możemy tylko cieszyć się ,ze tv .pokazuje stare seriale i filmy .To nas cieszy ,bo one mimo czasu są SUPER .
Można było pójść w odwiedziny do kogokolwiek spontanicznie, bez zapowiedzi i wszyscy się cieszyli. Ludzie się odwiedzali, rozmawiali ze sobą. Wnętrza wszystkich mieszkań wyglądały tak samo :)
Dziś życie towarzyskie prowadzi się smartfonami na portalach społecznościowych, i to jest chore.
Miałam jedną ciotkę, której szczerze nie lubiłam, a nawiedzała nas baaaardzo często i siedziała długo, nawet jak nie było rodziców. Czasem jak słyszałam dzwonek do drzwi, to siedziałam cicho i nie otwierałam. Więc dziękuję bardzo, wolę obecne czasy, że człowiek dzwoni wcześniej i się umawia. Kiedyś, bez komputerów i z dwoma kanałami, ludzie się nudzili, to chodzili do siebie na pogaduchy. To była jedyna rozrywka. Teraz ja mam co robić, dziękuję bardzo. Chcę się spotkać z ludźmi, to się umawiam. Chcę sama posiedzieć w domowych pieleszach, to wiem, że nikt mnie nie nawiedzi. Wyszłam na antyspołecznika. xD Lubię ludzi, ale wtedy, kiedy ja chcę, a nie kiedy oni chcą.
@@szlemiik moim zdaniem spotykanie się z innymi jako rozrywka to bardzo zdrowe podejście 🤔
Wystarczyło się najebać i było dobrze
Magdalena. Pamiętam doskonale te czasy TAK BYŁO DOKŁADNIE to co tu napisałaś Ludzie byli dla siebie rzyczliwi a dziś.....
Z tymi talerzami i sztuczkami to dopiero się dowiedziałam to nie jest prawda, wspaniały film już te czasy się nie wrócą franie mam do tej pory. Żywność była bardzo dobra napoje różne, lubiłam wodę sodowo z sokiem
O kurcze czterdzieści lat minęło jak jeden dzień 😃
@@agnieszkaswietosawska7530 no 😁
Dzięki za wspomnienia dawnych czasów żyło się bo co było robić ale były też dobre chwile ludzie byli dobrzy i bardzo pomocni mam w domku taka temperówkę pozdrawiam💚👍♥️
Zylo sie prosciej . pozdrawiam
Ewelinaz Warszawy z Woli , zona Per- Olofa
Zgadza się, za PRLu ludzie byli milsi, pomocni, towarzyscy, uśmiechnięci szczerze i nie byli takimi snobistycznymi materialistami, zamkniętymi w swoich "bańkach" jak teraz.
@@realsajgon3214 sajgbon , sajgon , sajgon ............ nie chcę abyś mnie żle zrozumiał, nie twierdzę , że nie masz wiedzy , ale podejrzewam , że jesteś młodym człowiekiem. "Milsi"? "Uśmiechnięci SZCZERZE"!!!????? I nie byli zamknięci w sobie???? Przeżywam SZOKKKKKK !!!!!! real sajgon - zgadzam się milsi i usmiechnięci byli , bo tak swietnie udawali. Kapejszyn? "pomocni" , "towarzyscy" , "nie byli materialistami" - to prawda byli pomocni i towarzyscy , bo wszędzie "WĘSZYLI" kasę dla siebie, np. LECH WAŁĘSA. Byli pomocni i towarzyscy właśnie dlatego , że byli okrutnymi materialistami do tego stopnia , że normalny człowiek bał się nawet rozmawiać w domu z własną rodziną. Tak było. Wszelkie sprawy ważne dla danej rodziny omawiano na świeżym powietrzu i w mieszkaniu potem nie rozmawiano na te tematy. To miało też plusy , ludzie spacerowali więcej , mieli psy , w czasie spacerów zażywali wit. D (ha ha) . dzisiaj siedzą w domach albo w M"c donaldsie i mają cukrzycę. Pozdrawiam.
@@realsajgon3214 Zapomniałam. Na filmie narrator mówi , że dzwoniło się od sąsiadów , że nie każdy miał telefon. Dzwoniło się od sąsiadów , aby ci co "węszyli" nić nie wywęszyli. To był jedyny powód.
@@johana.wozniak7552 Miła Pani, nie wiem w jakim świecie Ty żyłaś , w jakiej Polsce i między jakimi ludzmi, ale ja wiem gdzie żyłem i wiem co piszę. Nie jestem też już niestety młodym człowiekiem . Widzę, że patrzysz na tamten czas z innej perspektywy , moja ocena jest subiektywna i nie musisz się z nią przecież zgadzać. Jest takie powiedzenie "Punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia", być może to jest przyczyną, że negujesz mój. Nieważne, pozdrawiam. P.s.
Nie było talerzy i kubków przytwierdzonych do stołu bzdura jedzenie odbierało się gdy pani wolała np. pierogi z serem !😀
RUSKIE RAZ!
No i było zajebiście!!!
Maszt zawalił się nie tyle z powodu złego stanu odciągów, co źle przeprowadzonych prac konserwacyjnych, obejmujących wymianę odciągów.
Poza tym ukazane zdjęcie stojącego masztu to prawdopodobnie stacja nadawcza w Raszynie, a nie w Gąbinie. Świadczy o tym nitowana konstrukcja, tymczasem maszt w Gąbinie była całkowicie spawany, jak wszystkie ówczesne (i współczesne) konstrukcje stalowe.
Jak słusznie zauważył Sotto Voce- użyte w filmiku zdjęcie masztu to zdjęcie z 1946 roku masztu w Raszynie, jest ono na stronie Wikipedii o wspominanym maszcie. Co do postu Blaugranafan- bezpośrednią przyczyną były źle przeprowadzone prace, pośrednią zły stan odciągów. Poza tym- gdyby ich stan był dobry- pewnie prac w takim zakresie nie byłoby.
A w Gliwicach drewniana i sie trzyma hmmm ;)
Masz się zawalił bo trzeba było zrobić miejsce stacje komercyjne, a i nie trzeba było już silnego urządzenia do zakłócania radia Wolna Europa.
Ale maszt zawalil sie w 1991, a wiec bez mala 2 lata po zawaleniu sie komunizmu. Pierwsze odchylenia od pionu dostrzezono juz w 1985 roku. Nastepne lata, to niestety pogarszanie sie stanu lin odciagowych.
kłamstwo w PRL na wakacje po całym kraju się jeździło tez bez skierowania Jak ktoś chciał samemu Teleranek był tylko w niedzielę
Pamiętam coś takiego jak wczasy pod gruszą, trzeba było podstęplować świstek papieru u sołtysa w miejscowości w której się było.
Odnośnie wakacji to chodzi o wczasy z zakładów pracy na które były skierowania. Pamiętam tamte czasy.
Problem w tym ze my ktorzy pamietamy wymrzemy wkrotce a ci "inteligenci" wmowjom mlodym ze tak bylo autor nie wspomina ile kosztowalo mieszkanie i ile kosztowaly oplaty czynsz prad gaz zus podatek i jak to sie mialo do zarobku
taaaak to prawda 9 rano
@@maciekkot8389 można odnieść wrażenie, że ktoś temu PRO100 zmoSTU opowiadał o latach 70-80 PRL, a on na tej podstawie próbuje stać się ekspertem tego czasu.
6:49 - Mówisz Cmena 8M, a na zdjęciu wersja ''bez M''. 7:51 - otóż ta scena w ''Misiu'' jest w 100% wymyślona i nie miała związku z ówczesną rzeczywistością.
cmena 8Mpx haha
Dokładnie :)@@ferdekkiepski3182
@@resturator cmena.. a druh? to był dopiero aparat foto ;)
@@leanderekable Druch był Polski, nie radziecki i nie był aparatem małoobrazkowym.
@@grzegorzmarszalek59 a kto powiedział, że był radziecki? Był popularny, na początku praktycznie każdy go miał, a mimo to nikt nie wspomina o nim tylko o smienie. Ja zawsze marzyłem wówczas o praktice :)
14:17 To mleko zsiadało się, więc piło się również zsiadłe. Jak nie wypiło się zsiadłego, to warzyło się z niego twarożek.
ja pracujac w holandi przed wyjazdem do pracy otwarłem mleko i po 4 tygodniach dalej było płynnei smierdziało tak ze nawet muchy zdychały tesknie za chupiaca bułka i smietana nic lepszego nie było na sniadanie
Brawo za przypomnienie tzw. uroków PRL- u. Wraz z rodziną pamiętamy te atrakcje , a więc umęczone , udręczone życie w tym okresie. Do dzisiaj przeklinamy kartki na żywność i stanie niejedną noc, by je zrealizować, a także kupić meble i sprzęt AGD ( w tym czasie po 25 latach oczekiwania otrzymaliśmy mieszkanie) . Wyposażenie wymagało hartu ducha i wielu nocy stania. Niektórzy mają krótką pamięć lub należeli do uprzywilejowanej ówczesnej grupy i nadal chcą, źeby było, tak jak było. Owszem, może było mniej zazdrości z założenia ówczesnego systemu - w miarę równo. Nigdy powtórki z tych rządów! Nigdy!
To było mleko prawdziwe
@@wb_lknowak2300 To mleko nie było przede wszystkim pasteryzowane.
Tak Pani Nino pamiętam jak Tacie na kaczorka smakowało takie zsiadłe mleko . A teraz to chemiczny bełt o nazwie tylko mleko
Pralka Frania ? Tą właśnie pralkę znalazłem u dziadka pomyślałem że mozna by sprawdzić ile ona jeszcze pochodzi 1974r i tej pory sprawdza się dobrze
I działa sprawnie. Dzisiejszego wynalazki na użytek w okresie tzw. gwarancji i nie zawsze ( naprawa nieopłacalna przy wymianie/ zmianie parame
tzw. modułów etc. Nie są " kontatybilne" - nazwane inaczej " naukowo". U znajomych dalej piorą na tym niezniszczalnym sprzęcie. Wokesie od wiosny do późnej jesieni można ten "automat" wykorzystywać w plenerze. Tylko nieczystości usuwać do szamba. Po kilkukrotnym płukaniu bielizna i co kolwiek nie SMIERDZI CHEMIĄ - NIE pozostaje . Wymaga to gimnastyki , która jest z poży
16:29
-cd. pożyteczna dla zdrowia.
Suszarka Farelka jeszcze u mnie działa i jest cały czas w użytku, a także mam jeszcze nie wspomnianą poduszkę elektryczną z 1981 roku.
Dzięki za wspomnienia 👍 aż w oku łza się zakręciła 😢o de mnie dla Was 🌹
Najlepsze filmy powstaly w czasach PRLu.Nie wszystko bylo takie zle
Zgadza się w PRL. nie wszystko było złe a co dziś mamy truciznę zamiast zdrowej źywności
Zgadzam sie.Pamietam small rosolku z kury u cioci na wsi.O boze jakie fajne zabawy byly w remizie.😉
Mieliśmy stałą pracę ze wszystkimi przywilejami pracowniczymi.Darmową opiekę lekarską,lekarstwa płatne 30%,emeryci mieli darmowe.Nie czekaliśmy za wizytą u specjalisty,tanie żlobki i przedszkola,darmowe studia.Tanie mieszkania,kartki na cukier wprowadzono w 1976 r,ale jaki to był powód aby obalać system.Żaden.Chcieliśmy kapitalizmu,to go mamy.Robol podpuszczany przez Solidarność finansowaną przez zachodni kapitał dokonał samozniszczenia.Nie będę się rozpisywal,bo szlag mnie trafia jacy byliśmy głupi.
@@jozef.stalinowski A gdzie byliśmy? W UB ? czy w fabryce?
wrecz odwrotnie prawie wszystko bylo dobre , teraz uzyjemy juz sie zaczyna po 3 msc wojnie z upadlina ! bedzie bombka atomowa predzej czy pozniej .
Żywność była zdrowa,owoców było dużo,warzywa były dobre.Teraz jest dużo wszystkiego z chemią stąd te raki,alergie , otyłość.
Chłopie, filmów się naogladales i pierd... Jak by cię potłukło. Czy poza filmem "miś" widziałeś coś takiego jak sztućce na łańcuchu i przykręcane talerze? Chyba w swoim domu?Ja nie widzialem, choć tamte czasy pamiętam doskonale.
A ja pamiętam w Katowicach na Stawowej knajpę, gdzie mnie Mama wzięła na jedzenie i talerze aluminiowe były przykręcone do blatów, a sztućce (też aluminiowe) były na łańcuchach, więc nie wiem, sporo ludzi pisze, że nie było, ale na własne oczy to widziałem. Może to zależy od miejsca
@@kalemeon7 to musisz mieć bardo dobrą pamięć. Ja nic takiego nie pamiętam, aby miało miejsce. Nawet nie znam nikogo, kto spotkałby takie cjawisko w realu. Ale skoro masz tak dobra pamięć to Zenek też pamiętasz jak koło każdej budki telefonicznej stał milicjant kontrolujący rozmowy. A budki z telefonami w tamtych czasach to w każdym mieście co 50 metrów stały. Pozdrawiam
Ja pamiętam. W Łodzi
@@jaroz68 osobiscie pamietam frajera mlodego ktory mowil ze maszyny do pisania byly wydzialane jak bron na specjalne Pozwolenie .
@@kalemeon7 lecz się na nogi bo na głowę to już jest zapóźno.
Mieszkam za granica,wychowalem sie w czasach PRL.Mlodzi ktorzy przyjezdzaja tu do pracy,mysla ze byly tylko ogorki w sloiku i ocet na polkach.Dzieki takim filmom ,mlodzi nic nie wiedza o zyciu rodzicow lub dziadkow.Bo w szkolach juz nic nie ucza
Święta prawda
No właśnie, bo dokładnie tak było. Ocet, ogórki w słoikach. Ah, zapomniał o musztardzie 😂🤣😂🤦♀️
@@Abcd-nl7mo ja pamiętam herbatę kurumu i ocet rozstawione na wszystkich półkach
@@dorotakawecka8778Tak bylo, bieda Z nedza.
@@Abcd-nl7moChyba w stanie wojennym? Bo ja jak studiowałam kupowałam na śniadanie w pobliskim sklepie spożywczym 20 dkg szynki na śniadanie . Koniec lat sześćdziesiątych.
1000 razy powtórzone kłamstwo czy plotka staje się prawdą. Tak w skrócie można można opisać plotkę o Bronisławie Pawliku.
Opowiastki o przykręconych miskach do blatu i sztućcach na łańcuchu świadczą tylko o tym, że autor tego filmu nie ma pojęcia o PRL-u i miesza mu się fikcja filmów komediowych z rzeczywistością. Kolejki do sklepów też nie były powszechne, bo dotyczyły one tylko pewnego okresu PRL-u. Co do szynki Krakus to pamiętam jeszcze jej smak i tak jak napisałem na temat kolejek, że dotyczyły one tylko pewnego okresu tak i z dostępnością szynki były problemy też w pewnym okresie. Poza tym niedawno kupiłem szynkę produkcji Krakusa. W porównaniu do tej z czasów PRL to totalny syf, który szynkę przypominał tylko nazwą. Połowa puszki to woda z żelatyną, a coś co nazywają szynką to jakaś mielonka, bliżej nieokreślonego rodzaju mięsa. Bzdurę autor też powiedział, że wszystko było na kartki. Po pierwsze kartki dotyczyły też tylko i wyłącznie pewnych okresów i nie było tak, że wszystko było na kartki.
Poza tym zakłady im. M. Kasprzaka nie rozpoczęły produkcji w 1987r. ale znacznie wcześnie, bo w 1951r.
Stek bzdur. Przeżyłem tamte lata i wiem, że klej "Guma Arabska" nie zamieniał się w twardą, cuchnącą substancję. Jeździło się po całym kraju do woli i bez jakiegoś skierowania...
Prawdę mówiąc nie masz chłopcze zielonego pojęcia o tamtych czasach.
Święte słowa.
po całym kraju może i można było jeździć, ale już za granicę - tylko wybrańcy. O paszport trzeba było się prosić, mogli odmówić. trzeba było sie tumaczyć gdzie i poco się jedzie, a po powrocie, trzeba było natychmiast zwrócić paszport!
W barach nigdy nie widzaiłem sztućców i talerzy przytwierdzonych do podłoża. To pomysł z filmu Barei
I bardzo dobrze, że nie ma ŻADNYCH wspomnień z tamtych czasów.
@@Abcd-nl7mo tak, tak, jak wygumkujesz to zniknie :) A fakty są takie, że "tamte czasy" miały zarówno swoje jasne jak i ciemne strony. Autorytarne wypowiedzi osób, które wtedy nie żyły nie mają w tym kontekście żadnej wartości.
Pamiętam czasy lat 70-ch.
BZDURY W TYM FILMIKU TO :
1.ZIELONE POMARAŃCZE
2.KLEJ DAŁO SIĘ UŻYWAĆ WIELOKROTNIE
3.NIKT KOGO ZNAM NIE DOSTAŁ GRUŹLICY OD WODY Z SATURATORA
4.NIE PAMIĘTAM BY BYŁY ZAPISY NA WAKACJE - BYŁY ZA TO DARMOWE NP. KOLONIE ZAKŁADOWE, OBOZY ŻEGLARSKIE, OBOZY HARCERSKIE , WYPOŻYCZALNIE SPRZĘTU SPORTOWEGO I TURYSTYCZNEGO W ZAKŁADACH PRACY!
Co dziś mają dzieci ludu pracującego - nic z powyższych. Rodzic dostaje wypłatę i płaci krocie za obozy, kolonie, sprzęt jak to znajomy mawia "...jałmużna wypłacona, kop w dupę i się martw fizolu..."
Naturalne pomarancze (w moim ogrodzie) sa zielone - dojrzale. Moze kiedys takie tez byly. Ludzie preferuja pomaranczowe - inna odmiana - przemyslowa - bardziej slodka.
To nie prawda z łyżeczkami przytwierdzonymi do stołów w barach mlecznych. W Misiu tak było bo to film satyryczny.
Ale miały wywiercone dziurki, pamiętam
..twoja wiedz ...sprowadza się do ...Misia !
@@julianples7649 Nie wiem o co ci chodzi człowieku, więc nie mogę odpowiedzieć merytorycznie, łyżeczki na łańcuchu to żart w "Misiu"
..tak było we Lwowie ...bo tam wtedy byłem i ....korzystałem ...stąd ten wątek w filmie !
To prawda.
Dobrze wspominam tamte lata mojego dzieciństwa,nie ustrój,ale ludzi, podejście do siebie, naturalność,mieliśmy dziecinstwo
chyba ty, bo ja nie, tyle w temacie.
@@danutadanusia1559 to już Twój problem i tyle w temacie
@@alboj1010 to BYŁ mój problem rzeczywiście, TERAZ mam szczęśliwe życie.
@@danutadanusia1559 Tylko się nie zesraj ze szczęścia 😂🤣🤣
@@robertdux8255 nie zesraj się ty w dzisiejszych czasach, mnie powodzi się świetnie. Nienawidzę czasów dzieciństwa i młodości, przymus pracy w rolnictwie był i może jest do tej pory. Na szczęście mnie już nie dotyczy.
Byla frajda ,jak jezdzilam Auto-stop,to przygoda i frajda,😂🎉
Rocznik 55. Jezdzilem na kolonie kazde wakacje. Zjezdzilem cala Polske, od Wolina po Limanowa. A raz bylem nawe misiac w NRD.
Pomieszanie z poplątaniem, czyli brak rzetelności. Kartki tzw. towarowe funkcjonowały w PRL-u w latach 1946 - 1953, z dwuletnią przerwą 1949 - 1952 oraz 1982 - 89. W 1976 roku wprowadzono kartki jedynie na cukier. Lody można było kupować wtedy, kiedy to się opłacało tzw. prywaciarzom, a nie tylko 1 Maja. W pochodach tego święta uczestniczyły zawsze tłumy, bo sądzę, że celowo rozpuszczano pogłoskę, iż za nieobecność na pochodzie grożą bliżej nieokreślone sankcje. Jestem z rocznika 1955. Kilka razy nie byłem na pochodzie i nic mi się przykrego nie zdarzyło. Różnie bywało w różnych latach - i tego wyszczegółowienia w tym filmie brakuje, co uważam za poważną wadę i brak rzetelności. Zdjęcia tych długich kolejek pochodzą z lat 80-tych XX wieku, za Gierka też bywały, ale nie takie długie. Teraz też się stoi w kolejka: w "Biedronce" "Lidlu", "Kauflandzie", bo bezrobocie zmalało i ich właściciele nie ścigają już tak kasjerów za byle co: trudno znaleźć nowych na ich miejsce. To w godzinie szczytu handlowego sterczą pokorni klienci w długich kolejkach do dwóch czynnych kas, z sześciu ustawionych
... Pozdrawiam Autorów.
Warto by było wspomnieć o motocyklach produkowanych w tamtym czasach między innymi o WSK, SHL, Junak, Romet oraz innych
...nie dodałeś ,że robili to już 80 lat temu !
@@julianples7649 Zgadza się, ale w PRL-u również
Do dziś jeszcze jeżdżą po drogach to robili konkretne nie co te chinole
Lepiej zapomniec haha,komunizm nigdy nic dobrego nie zrobil.
Napewno na export robili lepsze zeczy i,podejzewam ze za darmo prawie,20 lat temu tez wyjechalem do hiszpani i bylo widac zacofe komuny,teraz nie wiem jak jest,pozdrawiam
Pmietam w latach 1974 / 5 mozna bylo w sklepie kupic gumy donald staly przy kasie w pudelku kosztowaly 7 zl byly tez orazadki w proszku i napoje takie zolte w butelkach po smietanie robione z serwatki [ szampan ] i pyszne buleczki cukrowki oraz lizaki koguciki Ps Pamietam ze jak wchodzilo sie do sklepu to pachnialo kawa , mozna bylo zmielic w specjalnych mlynkach Pozdrawiam rocznik 62 !
To co zmielilo się w młynku nie wszystko wpadało dla kupującego.
Chleb kosztował 8 złotych. Rano musiałam w piekarni odstać swoje,i chlebek był świeży. Popularne i sporty to jedno i to samo,tylko nazwa przeszła już na popularne,bo to wstyd aby takie badziejstwo nazwać sportem.
@@annaengerer319 pomarqńcze pachniały pomarańczami miały intęsywnu zapach i smak
Tak było ,Delikatesy jak się wchodziło pachniały kawą i słodyczami
No właśnie,a ten gostek wciska kit że tak było za komuny.Ja napisałem tu w jednym z postów,że to nie była już komuna.Jestem rocznik 1955 i lata które opisujesz to jak już pracowałem.Na terenie był kiosk spożywczy z codzienną dostawą świeżych bułek,chleba i wędlin,oraz innych artykułów.Zresztą na You Tube są filmy z zaopatrzeniem sklepów za Gierka i to jest prawda bo ja pamiętam tamte czasy.Poznałem ludzi z wielu krajów i opowiadają jak się zyję u nich ciężko i jakoś nie wychodzą na ulicę robić zadymy i obalać system.Bo Ameryka nie ma tam interesów.
Nigdy nie widziałem w barach samoobsługowych przykręconych talerzy czy sztućców na łańcuchu a żarcie było dobre i tanie
o obecnych czasach to dopiero można szydzić ,szczególnie o sądach , noi o politykach
Te 102 fakty będziesz oglądał za 20 lat
Byłem w szoku jak w barze w Poznaniu widziałem to w realu mb
nie mogło być niedobre, bo było polskie i zawsze świeże, z drzewa ;-). W markecie gruszki owijane w folię gąbczastą. Nie polecam.
Były, widzialam sztucce na łańcuchu, przykręcanych talerzy nie pamietam
Pamiętam jak przyjaciółka mamy zawsze w środy na 17 sta przychodziła do mamy na kawę.😊 Ostatnio po prawie 40 stu latach również była u mamy, kiedy ją odwiedziłam. To na prawdę było miłe 😊
Znajomosć PRLu przez autora jest mizerna.Podejrzewam że urodził sie w latach 80 i powtarza banały krażące w Polsce.
Ma ruski albo ukraiński akcent
To dobrze, że jest mizerna. Przynajmniej nie pozostała mu truma po dyktaturze 🤦♀️🤷♀️😡
Rozwiniesz wypowiedź?
Temperówkę jeszcze prosimy, kartki na żywność przechowuję jak relikwie. Radio Lena nie przestronne gra na falach długich i wygląda całkiem przyzwoicie.
Reszta sprzętu RTV UNITRY
DZIAŁA tak jak sprzęt foto sporadycznie używany.
Dzięki za ten film z odrobiną satyry - to wycieczka nostalgiczna w czasy mojego dzieciństwa i młodość.
A moja Frania i odkurzacz zakupione w PRL działały bez zarzutu grubo ponad dwadzieścia lat !. Teraz to niby solidne nowoczesne "gówno" potrafi się zepsuć już po kilku miesiącach, a co słabsze buciki nawet po kilku tygodniach. Nie taki "diabeł straszny" był z tego PRLu ! Wiem bo przeżyłem.
@@realsajgon3214 Jego wad należy upatrywać gdzie indziej. Biedę da się oswoić. Gorsze rzeczy były...
@@realsajgon3214 to jest akurat wina producentów, którzy specjalnie robią produkty gorszej jakości, żeby więcej zarobić.
"Tona makulatury = 3 drzewa rachunek jest prosty" tak to w telewizji przedstawiano
Ja tam z setymentem wspominam ten czas .Czlowiek bardziej wszystko docenial
Ludzie ie szanowali. Byli mili.
A do kogo masz pretensje że te czasy " słusznie minęły " jak z zachwytem głoszą niektórzy.
Docenial bo nic nie bylo..
serdecznie współczuję ,jeżeli pani była tzw. szarym człowiekiem. Bo być może miała wszelkie dobra w bliskim zasięgu... To w takim przypadku jest czego żałować
Ale przecież wtedy było okropnie!
Tylko tak dla zasady. Urodzono mnie w 1957. Niby jako inteligenta :-). Film obejrzałem, generalnie manipulacja. Pamiętam szczęśliwe dzieciństwo, urozmaicona młodość wzbogacona historyczna i polityczna świadomością, pierwsza prace po studiach oraz następne, a nade wszystko decyzje o wyjeździe z prawdziwego rozpi...ju lat 90 . Niegdysiejsi sojusznicy wpuścili nas pod ,,opiekę,, ZSRR a obecnie wpuszczają do wojny.
ile ty idioto masz lat ze krytykujesz te czasy ? wtedy ludzie byli bardziej normalni niz dzis
typowe gadanie smiecia , to nie ruscy zli ze nas gnebili tylko zachód ze pozwolił teraz tez zachód nas pcha do wojny z ruskimi a nie ruscy pra do wojny
O kurcze moje zycie to już archiwum i wzmianki z historii :)
Takie samo mam wrażenie. Nie miałam pojęcia, że żyję w epoce, która wkrótce przestanie istnieć.
Nie trzeba oglądać materiału - 997 . Ale zdjęcie poszukiwanego ? = łukaszenka jak żywy !!
ua-cam.com/video/nxqBiU-tI1w/v-deo.html
@@sylwia282 mmmmm MMA mmmmmmmmmm MMA mmmmmmmmmm m MMA mmmmmmmmmmm mmmmmmmmmm mm ma mmmm mmmmmmmmmm mmmmmmmmmmmmmm MMA mmmmmmmmmmmb
Moje również! Ale kiedy!? Się pytam, kiedy to minęło???
Haha😂😂. To prawda, moje też.
Każdą pastą do zębów mozesz wyczyścić srebro tak samo jak mleczkiem cif..zbieralo się flaszki zlom zoledzie rumianki kasztany i takie tam kolejki przed mięsnym liczyły czasem kilkaset metrów i tworzyly się juz poprzedniego dnia. Powszechne byly listy kolejkowe i zapisy na tapczan pralkę czy lodówki..
nie klam nigdy nie stalem po mieso ponad zwyczajowe 15 minut, wlasnie dlatego byly kartki i mieso czekalo , jak samotnemu nie wystarczalo 2 kg na miesiac to mogl sobie na bazarze kupic. Albo isc na porzadnego kotleta do skromnego baru . Kolejki po pralki i lodowki nie byly az tak powszechne stalem raz w zyciu bo nie bylem spekulantem i potrzebowalem na zycie w zasadzie jedna pralke , nie klam czlowieku nie rob z PRL cyrku bo nie byl nim . Teraz to jest raj hahahahaha. Moj czynsz z 1 procenta w komunie miesiecznych zarobkow za skromne mieszkanie podskoczyl do 40 procent z mojego przychodu ktory juz nigdy nie bedzie wiekszy a czynsz moze tylko rosnac . Ach zapomnialem dodac zyje na "wolnym i radosnym " zachodzie. Tak i za mieszkanie place 40 procent mojego przychode w "komunie" w milionowym miescie 1 procent msc przychodu . Taki to byl ten Socjalizm .
@@bigjohn742co ty pieprzysz za głupoty? Z dzisiejszego dobrobytu za granicą w du...ku się poprzewracało?
W latach 80-tych czy 90-tych podstawowy czynsz wynosił 15%+ prąd + gas+ węgiel do palenia zimą. Cen już nie pamiętam, bo inny czynsz był w mieszkaniach komunalnych, a inny w spółdzielniach mieszkaniowych.
Ale było też drogo.
No ale złe rzeczy człowiek stara się zapomnieć.
Dzisiaj 24.02.2021 pod sklepem w małej miejscowości koło Łowicza widziałem leciwego Pana w butach RELAX koloru czerwono czarnego! Wróciły wspomnienia z dzieciństwa!
A ja mam po babci pamiątkę w postaci pięknych skórzanych bucików rychtowanych na zamówienie u Polskiego czeladnika-szewca, buciki mają ok. 60 lat i są jak nowe.
Ale tamta propaganda to pikuś w porównaniu z dzisiejszymi wkurwiającymi reklamami w TV...
I perfumy" Być może".
Za PRL-u było tak źle, że w sklepach nic nie było a wszyscy wszystko mieli
Còż, Polak to zawòd 😅.
Pozdrawiam
Czasy wspaniałe. Ludzie byli
K0cham te czasy
A teraz jest wszystko, a jednak nie ma nic
gazeta dupe podcierałem.
Kwestia przypisywana pany Pawlikowi to mit, wyjaśniany już tak wiele razy, że żal powtarzać. A fryzura była na "pieczarkę', a nie "poziomkę". Smienę miałam i używałam do 1990 roku z powodzeniem. Maszyny do pisania uwielbiałam, bo tata pisał w domu. Wyjazdy handlowe z wielkim powodzeniem odbywały się też na Węgry. Na zdjęciu kapci są juniorki. Pochodzy były fajne :-) Temperówki na żyletkę nadal można kupić. Woda z saturatora, z sokiem, to najlepszy smak mojego dzieciństwa :-) Alkohole dopiero od 13 - wszystkie - były dostępne jeszcze w 1989 roku. Mówiło się, że o tej godzinie budzi się Jaruzelski. A pomarańcze pamiętam mimo wszystko jako pomarańczowe 🙂
Teleranek - inaczej nie można sobie wyobrazić początku niedzieli ! W tygodniu o 9 rano to leciał śnieg i szum głównie, a potem czasem telewizja edukacyjna. A piątek z Pankracym to prowadził pan Zygmunt, aż do śmierci. Z Barcisiem to już Pankracy dogorywał.
Doucz się, teraz też są absurdalne sytuacje zwłaszcza w polityce. Zero dyscypliny i szacunku w szkole .jedzenie pełne chemicznych dodatków. mięso było mięsem A nie kupą wody i antybiotyków. Postęp jest potrzebny jak najbardziej ale ten dobry. Jeśli chodzi o żywność to idziemy w złym kierunku. Reszta też jest dyskusyjna.
Po pierwsze postęp w produkcji żywności spowodował, że jest ona tania i powszechnie dostępna inaczej niż za komuny. Po drugie, za komuny ta technologia była jeszcze za droga i komuchow nie było stać na jej wdrożenie stąd też może i wędliny były lepszej jakości ale był ich ciągły deficyt. No chyba, że uznajemy, że zamysłem komuchów była troska o zdrowie obywateli, kosztem niedoborów na rynku :) Zresztą komuchy, mając na względzie te niedobory, chcieli zmniejszyc popyt podnosząc ceny co zawsze kończyło się buntem - 70,76,80 rok. No ale najważniejsze było zdrowie ;p
@@tomasznelke2870 To jedz to gówno i ciesz się że jest tanio i dużo.
ale on mowi o prl a nie odzisiejszych czasach
@@krzysiekt7338 Czytasz ze zrozumieniem?Autor tego postu nie wie co pisze. przeczytaj jeszcze raz
@@tomasznelke2870 - ja nie pamiętam aby były jakieś szczególne deficyty żywności, zanim ruszyła inflacja i ludzie zaczęli wykupywać wszystko to co się pojawiało na półkach plus obrót spekulacyjny. Częściowo sami sobie nakręciliśmy tą kartkową rzeczywistość..
Może z pralki Frani nie korzysta się u mnie ale dzielnie stoi i nawet jeszcze działa
Chłopie , Teleranek był w niedziele o 9.00 rano, w poniedzialek zwierzyniec o 16.40 , wtorek, sroda nie bylo nic dla dzieci, młodzieży , czwartek ekran z bratkiem a na koniec film np.Robin Hood, kazdy na to czekał, w sobote było studio 2 , ale tylko w wolne od pracy soboty.Pozdrawiam roczniki 60-65
I dobranocki o 19.20 😊 gąska Balbina i Ptyś pod koniec lat 60.
Rocznik 1962. To były super dobranocki i programy dla dzieci. Z zapartym tchem oglądałem opowieści pana Sumińskiego w Zwierzyńcu.
Dokładnie tak, pozdrawiam, rocznik 1966😊
Absolutnie- kochalem to!!!!
69, Bronislaw Pawlik nigdy tego nie powiedzial. Tak powstaja legendy ;)
W książce o spikerach z czasu PRL wypowiadają się pracownicy TV, którzy byli tego świadkami. Nieprawdziwość zdarzenia wymyślili dziennikarze.
@@JacekJarzina dokładnie tak, moja mam to pamięta, bo słyszała na żywo ;)
A kto to powiedział jak nie on? Wyleciał za to z pracy potem. A w ogóle to on to mówił wiele razy na koniec bajki, jak już była kamera wyłączona. Aż pewnego razu kamerzysta się wkurzył i przytrzymał go na wizji dłużej no i zrobiła się afera.
PRL nie można wsadzać do jednego worka. Inaczej było w latach 60 inaczej w 70 a jeszcze inaczej w czasie kryzysu w latach 80.
Ale co tworca kanalu moze wiedziec jak o prlu uczyl sie z oficjalnych ksiazek
Lecz parszywe klechy zawsze miały raj na ziemi. Niech ich wszystkich piekło pochłonie.
@@MrMarekmish 1993 Hanka Suchocka /Silberstain / podpisała Konkordat z Watykanem . Kwaśniewski /Stolzman/ umowę ratyfikował. Watykan to państwo w państwie. Płaci Polska na tych nierobów pedofili polskie prawo ich nie obowiązuje. Watykan miał podpisany Konkordat z III Rzeszą i Hitlerem . Pius XII wiedział o zbrodniach ale milczał i pomagał nazistom wyjeżdżać do Ameryki Południowej - Argentyny
@@MrMarekmish szkoda ze nie ma piekła
@@malamutmadre4930 Żebyś się nie zdziwił
Fajnie wrucić do wspomnień dzieciństwa moze za wiele nie bylo ale mieliśmy siebie byla rodzina koledzy z podwórka 😢
I co z tego skoro nie nauczyli cię pisać po polsku
@@Stanislaw_PolskaWYPAD SZCZUJĄCY PAJACU
To może wróć do szkoły, bo z ortografią kiepsko.
👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻
I co się plujesz ofermo że ktoś napisał zamiast ó u skoro zrozumiałeś sens.Przypuszczam że skonczyłes(aś) wyższą szkołę bo klasa była na 5.pietrze.@@Stanislaw_Polska
Ludzie byli tacy serdeczni, człowiek się drobiazgiem cieszył ..
Miło powspominać!!!
Dlaczego wtedy na wakacje wyjeżdżano na 2-3-4 tygodnie, a dziś na 2-3-4 dni? Dlaczego wtedy do lekarza specjalisty można było wejść od ręki, a dziś czeka się po pół roku i więcej?
Haha to są te zdobycze wspanialego kapitalizmu, za czasów wczesnego PRL moi dziadkowie zbudowali dom i budynek gospodarczy w ciągu jakich 5 czy 6 lat, bez żadnych kredytów, a byli zwykłymi rolnikami mieli raptem ok 10ha a dziadek dorabial dodatkowo na pół etatu w fabryce słodyczy, dziś zwykły Kowalski mógłby se zbudować za zaoszczedzone pieniądze co najwyżej budę dla psa.
Odpowiedz: kapitalizm. Pozdro.
@@folkmusicshop1081albo i nie 😁👻
DOKŁADNIE, DZIŚ 2 TYG. URLOPU TO STANDARD...a za czasów PO-PSL również w niedziele i święta się pracowało
Nie było co kupić to ludzie kasę oszczędzali
Franie działa u dziadków :) kilka lat temu się zepsuła i trzeba ostro się było napocić, żeby kupić nową ;)
Super czasy jak bardzo sasiedzi sobie pomagali przyjazn zyczliwosc co sie stalo z tymi ludzmi co sie stalo
Bzdura. Jak ktos dorwal sie do szynki czy papieru toaletowego to go bronil jak najwiekszego skarbu. Ludzie donosili na sasiadow.
Takie super czasy były , że nie przygotowaliście życia dla przyszłych pokoleń
@@Mirk407kolejna bzdura. Co to znaczy przygotowac zycie dla przyszlych pokolen. To, ze kazde pokolenie urodzone po 1990 jest uposledzone zyciowo, to nie jest wina nikogo innego niz ich samych. To najbardziej rozpieszczone i roszczeniowe bachory w historii swiata.
Przykręcanie talerzy, to tylko w filmach Barei.
To bylo zejebiste
@Jarosław Przepiórkowski
- pewnie ze tak
W barach mlecznych trzeba było płacić kaucję za sztućce, bo zdarzało się, że kradli
@@dorotamagda9394 moze gdzies lokalnie albo w konkretnych okresach - ja niczego takiego nie pamietam, a stolowalam sie w barach mlecznych 2 dekady, lata 60 i 70
Noże w barach miały poułamywane czubki - żeby nie kradli.
Oj tak pralka frania, dalej ją ma moją babcia i dalej działa i skutecznie :)
Moja "Frania" prała chyba coś ok. 23 lat, ale mimo że działała bez zarzutu to trzeba było ją wyrzucić bo w końcu przerdzewiała.
Ile miała programów? ... Jakich programów?
wolne wybory w maju 1981?! Matko Jedyna synciu do jakiej Ty szkoły chodziłeś?
Ten osiolek nazywa wewnętrzne wybory zakładowe do związków zawodowych, więc nazywa je pierwszymi wolnymi wyborami. Hahaha wolne wybory są do sejmu, a nie do rad zakładowych. Kompletnie on nie wie o czym mówi
Raczej w '89 - coś się lata pomieszały z tymi wyborami
Może był jeszcze jeden plus. Życie (za wyjątkiem zawirowań) było stabilne. Nie budziliśmy się codziennie do nowej ustawy, rozporządzenia, zmian , "ulepszeń", jak to jest dzisiaj.Ludzie byli spokojni i BARDZO przyjaźni.I przede wszystkim się uśmiechali.
Frania do tej pory jest zajebista i wgl się nie psuje
chujowa jest normalne pranie jest w automacie a jak się spierdolil to nie ma po co tego naprawiać
Bo we frani tak naprawdę nie miało co się popsuć ewentualnie silnik ale to zawsze można wymienić
Była genialna w swojej prostocie 😀
..Franie do tej pory pracują...ile już to lat?...ponad 50 na pewno ...pokaż mi automat "kapitalistyczny" który pracuje powyżej 15 lat !
U mojej sasiadki jest....
ach uwielbiałam tę szynkę z puszki! No i sprawdzanie butów było prawda 😂👍🏻
@ML SZ A juniorki bardzo wygodne sportowe buty- tak pamiętam
@@maryla6298 bardzo wygodne, nie trzymały stopy i je wykrzywiały, latwiejsze były też kontuzje.
Narzekają i psioczą na to nasze PRLowskie jedzenie, a teraz co ? sama cholerna chemia, ulepszacze, utrwalacze i inne trujące świństwo. Wolałem tamto PRLowskie jedzenie, nawet gdy w pasztetowej było troszeczkę papieru toaletowego w co ja nie wierzę, ale i owszem, nie wykluczam.
Kiedyś naszą PRLowską Franię ( pralkę ) kupiłem i "franca" działała bez zarzutu ponad dwadzieścia lat ! ,a teraz już po kilku miesiącach to "super-gówno" jak pralka automat potrafi nawalić, jak koń na ulicy !
@@realsajgon3214 Napisz jeszcze, że nowoczesna pralka nie potrafi nic więcej niż Frania...
Polska Rzeczpospolita Ludowa (PRL) - nazwa państwa polskiego w latach 1952-1989
1990 zmieniono nazwę na RP
Zgadza się, ale dlaczego to przytoczyłeś ?
Papierosy na wagę były w krótkim okresie .Argument z maszyną do pisania ??? Przecież na całym świecie się nimi posługiwano a nasze Łuczniki były extra Skoro sie broń produkuje to nie po to żeby ją magazynować tylko sprzedawać Proste .Klej -wystarczyło zdjąć kapturek i nie trzeba było niczego dziurawić . Obecnymi pastami też czyści się srebro .Pieluchy z tetry super a co z pampersami utylizacja i odparzone pupy .Najpierw o Smienie że była popularna a potem o Zenicie .Były jeszcze DDR owskie PraKtiki których optyka była najwyższych lotów Gra Wilk i Zając ale Tetrisa opracował Rosjanin Aleksiej Pażytnow Zapałki były super a wczoraj kupiłem zapałki z Hiszpanii bo polskie zakłady zapałczane już zlikwidowano Szynka Krakus była Hitem Exportu za dobre pieniądze a teraz co wysyłamy do USA ???
NIE BYŁO TALEŻY NA. ŁAŃCUCHU TO NIE PRAWDA I PIŁO SIĘ SWÓJ ROBIONO. KOMPOT 😀😀😀
"...stanowily program 1szy i program 2gi" - Moze pan nie wie, ale programu 2go nie bylo przez pare dobych lat.
I bylismy bardzo szczesliwi i rodzinii👍🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱❤️
Miałam bardzo szczęśliwe dzieciństwo. Rocznik 72.
To racja a teraz człowiek człowieka by zniszczył za 1 zł Bo ma ktoś więcej Zero szacunku człowiek żyje Bo żyje kiedyś sie żyło Bo chciało się żyć oddychało się inaczej naprawdę aż łza poleci gdy się wspomina
8:50 SP nr 234 na Esperanto 5 w Warszawie - moja szkoła i taką tarczę mam do dziś na pamiątkę..
Czy ten człowiek, który zrobił ten film wie co to jest Esperanto? Chyba, że poszuka w necie
Mój tata pracował w PGR na kolonie jeżdziło się co roku przyczepę metalową ciągnął ciągnik jestem rocznik 1971
Jak piszesz o PG . "Bródno" to tu teraz dwa piękne i nowoczesne osiedla stoją, samochodów full. A osiedla nazywają się "Amsterdam " i "NOWY Targóek".Budynek zarządu został przerobiony na Pizzerię . Pozdrawiam.
Filmik typu jak w PRL żyło się bez nadzienie a jak teraz super :) . Napoje - Pepsi cola Mirinda , wakacje - było stać każdego przy czym wakacje na trenie PL , Sprzęt HIFI np Diora , 1 Maj Święto pracy słuchało się długich przemówień ,dziś słuchami ich 3 maja :) Ok były kartki tylko jakimś cudem przyrost naturalny dzieci był większy niż dziś i nie było 500 + no skoro było biednie to dzieci powinno być mniej , Samochód Warszawa była dostępna nawet w wersji Pick UP
Kartki to były kilka lat z kilkudziesięciu lat PRLu. Wakacje mogłeś mieć bez problemu we wszystkich krajach bloku wschodniego i co zamożniejsi jeździli do Bułgarii czy Jugosławii, modna też była Turcja. Ci którzy byli mniej zamożni jeździli nad Balaton albo polskie może. Praktycznie każdy szanujący się zakład pracy miał swój ośrodek wczasowy nad morzem i drugi taki w górach (były też zakłady co miały kilkanaście lokalizacji). Na wczasy jeździło się tam za jakieś grosze i to było tak, że dwa razy do roku (raz nad morze od taty z pracy a raz w góry od mamy z pracy albo odwrotnie). Do tego zabawy mikołajkowe i paczki dla wszystkich dzieci. Było fajnie. Oczywiście czasy się zmieniają i oczekujemy coraz więcej ale jak na to co było wtedy dostępne to źle nie było :)
Przyrost dzieci był większy bo jedyną super rozrywką był sex, teraz widocznie Internet przejął...pałkę
Żeby jechać na wakacje to trzeba było mieć skierowanie.
@@andrzejp1979 ja pamiętam kartki z lat 76-89. Więc jeżeli ty pamiętasz okres pod koniec 89 to twoja skleroza
@@tomekkulig3885 No i się dostawało z zakładu pracy
Wszystkie wydarzenia przeżyłam. Kartki zywnosciowe zachowałam na pamiątkę. Wspominam z sentymentem. Były cięższe warunki, ale było ciekawiej.
🤦♀️🤦♀️Sentyment do kartek na żywność? 😱🤣😂🤣 Było ciekawiej? A z czym? 😂🤣😂Jak tak tęskno za niewola, to nie ma problemu, zawsze możesz spakować walizeczkę i polecieć na Kubę np. 🤦♀️🤷♀️
Proste rozwiązanie wystarczy zagłosować na platformę i Tuska i będzie jak za komuny ha,ha,ha,
No a serki topione miały jednak różny smak ...Cheddar smakował mi najbardziej
Serki topione były super nie to co dzisiejszy bardziej lub mniej chemiczny syf.
Ten huj klamie nie tylko o serkach. Takie pierdoly bedzie mogl wciskac za 20-30 lat kiedy wymra swiadkowie tamtych czasow. Widac ze to mlody szczyl dlatego doczeka czasow gdy bedzie przypominal sobie z lezka w oku, to co napisal i naklamal o tamtych czasach.
Nie było czegoś takiego jak przykręcanie talerzy do blatu stolu bądź mocowanie sztućców łańcuchami do stołu
Z niczym takim się nie spotkałem ale sztućce były aluminiowe i szklanki z koszyczkami Al lub plastikowymi.
@Krzysztof Kozlowski A kiedyś były???
Mi rodzice opowiadali że często tak było więc to prawda
dokladnie tak. A piatki z psem pankracym ogladalismy z panem Zygmuntem i tu tez wpadka ." cytuje " aktor Zygmunt Kęstowicz, pierwszy właściciel kudłacza
Jak wspomina Artur Barciś, trzeci pan Pankracego, który znał Zygmunta Kęstowicza z radiowej sagi "W Jezioranach",
emitowany od 1978 roku
Po 10 latach na antenie i wręczeniu Orderu Uśmiechu obu odtwórcom ról, Zygmunt Kęstowicz zrezygnował z udziału w programie
W końcu i na legendę telewizji przyszedł kres. Ostatni raz kultowy pies pojawił się na ekranie w 1990 roku.
Bylo tylko na filmie "Mis"
Najpiekniejsze lata polski juz nigdy niewruca szkoda ale bez tych mlodych
historyjki z gumy Donald i gumy Turbo to moje najmilsze wspomnienia z PRLu (oprócz pewnej pszczółki)
..no i prywatki w domach i zabawy w remizie😂🎉
Kapcie szkolne to juniorki,warto dodać .
trudno słuchać tych oszczerstw
@@tadeuszludwiczak8749Na szczęście żyjesz w innych czasach dlatego tak trudno zrozumieć realia tamtego okresu.
Obecnie, wielu z was, nie mając zielonego pojęcia porównuje obecne warunki życia do m.in. ówczesnego socjalizmu. O zgrozo!
I pepiczki z Chechoslowacji to juz byla wyzsza klasa. Tak, pasta Nivea do bucikow byla jednak niezastapiona!
@@kazimierabogucka7409 bardzo przykre, ze mlodziez sobie nie zdaje sprawy, ze to wszysko prawda.
Jeszcze przed juniorkami były wywrotki, płócienne z gumką z przodu na zamszowej podeszwie.
Jak moge nie kochac tych czasow. To moje dziecinstwo i mlodosc. Ile bym dala, aby to wrocilo.
Taaak,ta prostota życia,spontaniczność,szczerość,życzliwość.W sumie to się cieszę że w tych czasach większość lat pracy upłynęła.Były to sympatyczne, bezstresowe lata bez korporacji i temu podobnego chłamu.Pozdrawiam tych szczęśliwych.
Cienki film
To były najlepsze czasy w moim życiu. Ludzie byli życzliwi, mili, każdy wspomógł, każdego poratował jeśli tylko mógł. Dziś jeden drugiemu skacze do gardła, tylko dlatego, że ma inne zdanie, inne poglądy, lub ciężką pracą sie dorobił.
to jest prawda.Nie dosc ze narod byl zjednoczony w 90%, pomagal sobie, czyny spoleczne były, na tv do sasiada sie szło, zdrowa zywnosc byla, mieso w miesie a nie mieso w wodzie dzis, inne smaki warzyw czy owocow lepsze byly, mleko ze smakiem sie piło, oranzady miod malina, bylismy jednakowi- to dzis pelno chemii, ludzie na potege smieca na ulicach, hejtuja bez powodu, narod podzielony, jeden drugiemu noz by w plecy wbił, jeden drugiego okrada ( telefony komorkowe, rowery itd....), kazdy kazdemu zazdrosci, kraj podzielony na biednych i bogatych, ludzie traca prace i wogle caly kraj, a nawet swiat sie rozpada i dzis idzie w zlym kierunku.My sie urodzilsmy w najlepszych czasach-moze nic nie bylo, ale tak jak pan pisze ludzie byli mili i zyczliwi dla siebie.Pochody byly z szacunkiem do siebie, nawet swieto narodowe, a dzis dzicz na ulicach w dniu niepodleglosci i co chwile rozróby.I ci co za dziecka sie w tamtych czasach wychowali powinni swieci przykladem, ale tak nie jest, bo dzis nawet starsi pluja jadem, sieja agresja i maja jezyk z rynsztoka.
I LGBT
@@andrzejmirosaw1443 chujowo było w prl, chyba że się komuś pracować nie chciało to wtedy miał dobrze. urodziłem się w 1977 i do 1989 się zastanawiałem, czemu mi przyszło żyć w takim chujowym kraju. W latrach 80 z polski wyjechało milion ludzi, mniej lub bardziej legalnie. tak było zajebiście
współczuję, ale cóż po 1989 trzeba pracować, wielu się to nie podoba
@@mariankoniuszko666 najlepiej to na wszystko jest narzekac.Ja tez sie urodzilem w latach 70 tych.Nic nie mialem za dziecka.Jadlem chleb ze smalcem i ogorkiem.Ale dziecinstwo mialem zaj.......e.Jezdzilem na kolonie, na wczasy, jadlem zdrowa zywnosc, pilem normalne picie-nie to co dzis na chemii wszystko.Mialem pelno kolegow w realu a nie w sieci, mam wspomnienia z gier, z pilki, z turniejow, z boisk, ktore dzis sa polikwidowane, w zime gralismy na sniegu w pilke, w hokeja, na nogach sie jezdzilo, robilo slizgawice, na sanki do lasu, w karty i turnieje grało, z dziewczynami w gume, w zbijaka, w kapsle, w noza, pod namiot sie jezdzilo, gralo sie ze starszymi i ojcami w pilke i mecze, na wsie jezdzilo, koce na trawie rozkladalo, maluchami przejazdzki robilo, ogniska byly i tance na dworzu w jana.Mało?Nie bylo takiej technologii moze, ale mielismy co robic.A co dzis dzieciaki maja-komputery, smartfony, polikwidowane kolo blokow boiska i parkingi na okolo, siedza i chleja, dra mordy po nocach, wyzywaja kogo popadnie kolegow tylko w necie-to dzisiaj jest dziecinstwo mlodziezy.Ludzie zawsze wyjezdzali, wyjezdzaja i beda wyjezdzac zagranice.Co by nie bylo to zawsze znajdzie sie osoba ktorej cos sie nie podoba za prl-u.Pan tylko na materialne rzeczy patrzyl-z mojego srodowiska juz nie.Trzeba bylo z rodzicami tez wyjechac jak panu Polska sie nie podobala, a nie narzekac.Ludzie sa rozni tak jak i gusta.Ja swoje zdanie wyrazilem i nie zmienie zdania, bo gdybym mial jeszcze raz przezyc dziecinstwo to znowu cofnalbym sie do prl-u.Dla mnie dzis jest ciagle ta sama rutyna-na jedno kopyto.Mimo ze wszystko jest -ale bieda i kraj podzielony, ludzie wyzywaja sie nawzajem, nikt dzis szacunku nie ma do siebie, hejty sa, przemoc w szkolach, dzieci-dzieci zabijaja i tez mozna wiele wymieniac zlych rzeczy.Co dzis technologia robi z czlowiekiem.Jak sie ma klapki na oczach i dla narzekaczy oraz placzkow-to zawsze dla kogos bedzie cos ch.....e.Kiedys prace kazdy mial, przyjmowali do kazdej pracy i przyuczali.Dzis to juz wymagania maja i odrazu zeby doswiadczenie bylo i to po szkole.To widac mial pan zryte dziecinstwo, rodzicow wymagajacych, ze pan na tamte czasy narzeka, bo ja znam wielu ludzi ktorzy mile wspominaja tamte czasy i to juz nie chodzi ze bylismy niewolnikami komunistow, ale o spedzanie czasu, prace, zabawy, jedzenie i milych ludzi, gdzie kazdy kazdemu pomagal oraz sasiad byl sasiadem i wszyscy trzymali sie razem.Dzis tego nie ma.
Sport to siła, sport to zdrowie, paczka SPORTÓW pogotowie.
lepszy sport w pysku niz na boisku
Tylko ktoś, kto zna PRL, jedynie z komedii "Miś" mógł stworzyć, coś aż tak głupiego, żyłem w tych czasach, najgorsze, że po paru latach, ktoś oglądając to, pomyśli, że tak było:)
Ten materiał to tania propaganda. Jakiś baran chce zarabiać na oglądalności. Bary mleczne, to były placówki gastronomiczne, gdzie można było tanio i dobrze zjeść.
15:30 Moja mama mimo tego iż ma pralkę automatyczną cały czas powtarza, że we Frani pierze jej się lepiej :P i tym sposobem mamy w domu dwie pralki :D
ludzie wyjda z komuny, ale komuna z ludzi nigdy.
Bez ,,Frani"-ani, ani.
@@hudziszeq Nie było komuny, był socjalizm
@@dorotamagda9394 jeszcze gorsze swinstwo.
Ja zaś miałem kochankę Franię i używałem dłuuuuuuugo ! nawet po gwarancji :
To byli czasy, teraz to już nie ma czasów.
Jeszcze w latach 90 nie był tak rozpowszechniony internet i każdy mimo wszyskiego starał się odwiedzać
A dzieci w dni wolne od szkoły starał od rana do wieczora być na podwórku
Fikcję filmową z komedii Barei podałeś jako "fakt". I jak my teraz mamy uważać , że reszta to prawda ?
Jest takie przysłowie " zapomniał wół jak cielęciem był"
To wsoio to nnajj prawa wiem 50+,,,,,
@@jarosawbielski2301 ale jak to sie odnosi do tego komentarza albo filmu (wiem co te przysłowie znaczy)
Tu większość nie musi wierzyć w to co pokazali na filmie bo zna to z własnego doświadczenia. Ale za 50 lat będzie można powiedzieć o tamtych czasach wszystko co się chce bo nikt tego już nie zweryfikuje.
W sumie to nie wiem po co ta wstawka o tych łańcuchach w barach.
Ty jesteś fikcja
Było lepiej bo każdy się cieszył z wszystkiego. A teraz masz wszystko co chcesz. Na święta się czekało a teraz szkoda słów.
To prawda, też te czasy dobrze pamiętam, i dobrze je wspominam😀😀😀
Sery topione mialy rozne smaki a Pawlik nie powiedzial tego tylko poprzednik.
Stanisław Wyszyński ;D
szkoda tylko, że Pawlik nie miał poprzednika, tylko następcę ;))
Co za bzdury jakie łańcuchy miski na śruby bzdury raczej z aluminium były sztućce, czy miski ...
Żeby klej "guma arabska" nie wysychał nacinałam czubek gumy z boku. Wystarczyło obrócić butelkę i docisnąć do kartki , guma się rozchylała i klej wypływał.