Supr info jako vždy 👍 btw: jste si hrozně fyzicky podobní kluci... prvních pár momentů po spuštění videa jsem si myslel, že vidím kyrila 2x, jednou bez vousů a podruhý jeho klasickou podobu 🤣
Super video . Díky moc zrovna rozjíždím podnikání a tohle mi obrovsky pomohlo :D Přijde mi trochu smutný že korporátní struktury které by stály za to zdanit kvůli velkým příjmům, které dlouho ani moc nepřiznávaly příjmy v určitých zemích (např. facebook) zůstanou tolik nezdaněny a malí podnikatelé a kteří stát posouvají nejvíc dostaly dle mého názoru trochu podpásovku, a to ani nemluvím o tom že malé daně rozhodně nejsou neekonimocké rozhodnutí, ale často pomohou rychlejšímu růstu a přilákají některé zahraniční firmy (to už ale musí být dost nízké např. jako v irsku )
Díky za video👍 mám dotaz k dani z hazardu. Pokud v pokeru mám profit, který si ponechávám na účtu na hrací platformě a používám ho k dalšímu hraní, musím jej danit? Nebo až ve chvíli, kdy zisk převedu na svůj běžný účet?
Díky za skvělé video. Jaké jsou možnosti snížení si daňového základu pro OSVČ vydělávajícího vysoko přes 2M a s minimálními náklady? Tedy výrazně spadá do vyšší sazby daně a paušální režim pro něj není možnost? Vím, že dříve šlo například rozptýlit část příjmů přes sdružení živnostníků. To už ale Společnost bez právní subjektivity, která sdružení nahradila, neumožňuje tak, aby se to daňově vyplatilo, pokud se nemýlím. Jsou nějaké jiné podobné možnosti?
Děkujeme za pochvalu. Tohle je už složitější dotaz, na který nám chat stačit nebude :) Typicky se v těchto případech může vyplatit rozdělit příjmy na více subjektů (např. kombinace OSVČ a s.r.o.).
Měl bych dotaz na Dominika, pokud by měl čas a chuť odpovědět budu rád. Kdyby nastal scénář, když by někdo obchodoval akcie na fulltime a z toho by měl zisky, že by nemusel vykonávat žádnou jinou výdělečnou činnost. Zároveň by měl živnostenské oprávnění, což ukládá povinnost platit soc. a zdrav. zálohy. Na obchodování s akciemi živnost není potřeba, takže přehledy pro cssz a zp budou vykazovat nulu ikdyž z prodeje akcií by měl zdanitelné příjmy. Můj dotaz je, jestli cssz a zp nebude vadit když bude nula v přehledech. A jestli existuje jiná možnost? Zrušení živnosti a stát se obzp? Předem díky za odpověď
Přesně tak. Pokud nevykonávám podnikatelskou činnost, správně bych měl živnost zrušit nebo pozastavit. ČSSZ a ZP by vadil pouze ten nesoulad, pokud bych příjmy z obchodování uváděl mezi příjmy ze samostatné činnosti (§ 7) a zároveň je neuváděl v přehledech.
Ahoj, nějaké novinky ohledně danění krypta? Časový test jako u akcii apod. nebo alespoň info zda se na něčem pracuje a kdy by to mohlo být nebo zatím vše při starém?
Dle inside informací probíhá v poslanecké sněmovně diskuze o zavedení časového testu. Určitě v tomto směru tedy došlo k pozitivnímu posunu. Žádná konkrétní změna ale zatím odsouhlasena nebyla a nevíme ani o tom, že by konkrétní novela byla na stole.
Super jako vždy,co tak mrknout na Slovensko a je sance ze mne bude nekdo zastupovat ,nehodlam zdanit btc příští rok,jelikoz uz ve dvou státech je to legální platidlo 😂
Daně u toho sázení. Škoda že to kluci víc nerozebraly. Je tam spustu otázek.např Co se bude počítat do těch 50000 za rok.? Zisky z daných tiketú nebo skutečná výhra. Skutečná výhra muže být 11 000 a zisk 1000
Ahoj Dominiku, chtěl jsem se zeptat na nasledujici: Doposud jsem si vydělával kromě hlavního pracovního poměru (jako zamestnanec) také na živnostenský list. Protože jsem se držel pod rozhodnou částkou na ZL, neplatil jsem sociální z výdělku na ZL, pouze dan z příjmů a zdravotní. Zároveň jsem na výdělek na ZL používal daňový paušál. Mění se v tomto směru něco od nového roku? Děkuji a krásné svátky všem.
Až přijde ETF na bitcoin příští rok, bude možné si koupit místo opravdového BTC jen ETF, počkat několik let a pak ho prodat a splnit časový test jako u akcií a nic neplatit ze zisku?
Prosím o odpověď Dominika. Pokud se mi podaří do konce roku vyhrát nad 50tis kurzovým sázením a sázková kancelář mi to převede na účet až v 2024, předpokládám, že to ještě podléhat změně a nebudu to muset danit. Ano / ne? Jedná se mi o to, že to nemusí jít hned vybrat. Případně pak upřesnit výherní tiketem, kdy byl vsazen / dohrání poslední zápas.
Mám dotaz bokem, ale možná mi někdo v komentáři odpoví - jak je to s obchodováním s frakčními akciemi? Platí na ně časový test, nebo až po tom, co dají nějaký celek? A pokud mám 7.9 akcie - počítá se těch 7 akcií jako celá akcie, nebo celé jako finanční derivát?
Tohle je otázka, na které se neshodnou ani daňoví poradci mezi sebou (natož FÚ). :) Osobně se domnívám, že po zkompletování celku už nemám derivát, ale klasický cenný papír. Dokud nemám celek, tak se jedná spíše o derivát, který obecně osvobodit nelze. Mohu ale říct z praxe, že tímto detailem se nikdo na FÚ doposud nezabýval (minimálně u našich klientů).
Díky za hodnotné informace,daně jsem ještě nikdy neplatil neb jsem v tomto roce začátečník,mám pár otázek,byl bych moc rád kdyby mi někdo odpověděl,děkuji.1.Realizovaný zisk se do 6000,-nedaní?2.Ikdyž teď realizuji ztrátu kvůli snížení zisku pod 6000,-je povinnost jít na finančák a podat daňové přiznání ikdyž jsem ve ztrátě?
Děkujeme za pochvalu. V dotazu se ale upřímně moc nevyznám :) Limit 6 000 Kč existoval před lety. Dnes je limit 20K Kč, ale týká se výhradně zaměstnanců. Limit je vždy staven na příjem, nikoliv na zisk. Pokud mám ztrátu, tak přiznání podávat musím. Např. u obchodování CP nebo krypta, ale daňová ztráta vzniknout nemůže...
@@DominikVyborny Dobrý den,proto si myslím,že plno lidí kteří mají nové účty u brokerů z letošního roku tápe a vůbec netuší jak danit a jaké jsou na co limity-jako já,já ani nevím kde a jak vypadá formulář a co všechno se v něm vyplňuje,já jsem třeba v jeden den udělal 20 operací CP nákupu a prodeje,to by bylo dobré téma na další video.
Dobrý den zajímá mě kurzové sázení na sporty. Co všechno se počítá do těch 50 000? Prohry, Skutečná výhra, zisk? Pro ujasnění🙂 Když vsadím za 5000 na kurz 2 tak mě tipsport vyplatí Skutečnou výhru 10 000. Zisk bude tedy 5000 Příklad č.1 Za rok na proherních tiketech (vkladech) prohraji 50 000 Tentýž rok Na skutečných výhrách vyhraji 155 000 Tentýž rok budu ze skutečných výher v zisku 55 000 Celkově za rok + 5 000 Budu muset odvádět daň? A z jaké částky? Příkladč2 Za rok na proherních tiketech (vkladech) prohraji 50 000 Tentýž rok na skutečných výhrách vyhraji 150 000 Tentýž rok budu ze skutečných výher v zisku 105 000 Celkově za rok + 55 000 Budu muset odvádět daň? A z jaké částky? Děkuji za odpověď. 😊
Takže zdaníme nejvíce opět ty nejpoctivější, a nejméně přijmové skupiny. Prý si toho opětovně nevšimnou. 🤮 🤐 Krásné svátky všem, hlavně těm co je budou přerozdělovat☠☠☠
Učím španělštinu online jako OSVČ. Mám klienty pouze z České republiky. Chci se odstěhovat a dlouhodobě po dobu několik dalších let chci cestovat a zároveň od tama pracovat. Dva měsíce chci být na Bali, potom půl roku v Černé Hoře, další měsíc v USA atd. Otázka směřuje obecně na zdanění digitálních nomádů, pod jakou daňovou nomenklatura spadají.
To je velmi složité téma. Otázka odvodů a daně z příjmu se posuzuje odděleně. V daňové otázce je např. důležité to, zda budete mít v ČR nějakou nemovitost k dispozici pro bydlení. V případě, že ano, posuzuje se tzv. středisko životních zájmů.
Daň z příjmu platíš tam, kde stravis alespoň 183 dní v roce, pokud nikde, neplatis nikde. Když budes např. 3 měsíce v Mexiku, 3 na Bali, 3 ve Španělsku a 3 u nás, daně z příjmů vůbec neřeš.
Kirill na konci washtradingu říká: pokud máte nějakou neralizovanou ztrátu tak si jí můžete uplatnit proti realizovanýmu výdělku. Ta ztráta ale taky musí bejt realizovaná ne?
Ale houby s octem. Podívej se na to tak, máš nakoupeny akcie a ty stoupají na ceně, říkáš si super, jo super, ale to není zisk, to jen akcie stoupají na ceně, zisk je tehdy a jen tehdy, když ty akcie prodáš se ziskem, to znamená, že jsi realizoval zisk, ale když je prodáš se ztrátou, tak jsi realizoval ztrátu, všechno toto ztráty nebo zisky byly hypotetické, dokud jsi ty akcie neprodal, potom se říká, že jsi realizoval ztrátu nebo zisk, protože jsi za to utržil nějaké reálné peníze, takže když máš reálné prachy, máš reálné ztráty nebo zisky.
On fakt existuje nějaký limit (teď bude 40 mega), pokud bych chtěl odprodat cenné papíry po splnění časového testu, kdy už to zase budu muset zdanit? Např pokud budu mít ETF na sp500 a prodal bych to naráz? A co se tu bude danit? Zisk a nebo částka za kterou jsem prodal?
Ke zdanění bude docházet na úrovni zisku. Zákon vždy umožňuje uplatnit proti příjmům výdaje (pořizovací cenu). Tato konkrétní změna je navíc velmi složitá, jelikož umožní poplatníkovi uplatnit výdaj v podobě tržního ocenění akcie nebo podílu max. ke konci roku 2024. V překladu to znamená, že v podstatě bude docházet ke zdanění upside hodnoty až od 1.1.2025 a dále. Říkám, velice složité a ve videu nebyl čas probrat novelu detailně.
@@DominikVyborny Otázkou je, jestli se to FU vůbec dozví, protože já a spoustu dalších investorů žijeme v domění, že po 3 letech se nic neuvádí a ani nedaní. Takže pokud to FU nebude nějak hlídat, tak to skoro nikdo nepřizná. A to hlavně z důvodu nevědomosti, nežli z důvodu úmyslného podvodu. I když na druhou stranu, mít portfolio o hodnotě 40 mega a víc a chtít to prodat najednou, to asi moc nehrozí u mnoha lidí 😀
@@Dividendovy_investor_Tom Předpokládám, že ty prodeje nějak reportují brokeři, ať už to člověk přizná nebo ne. A pokud to člověk nepřizná a FÚ udělá kontrolu, tak pak bude muset doložit, jak dlouho ty cenné papíry držel, pokud je prodával jako osvobozené.
@@Dividendovy_investor_Tom To je možné, ale já asi nebudu cílovka, které by se to týkalo :-). Jinak už teď snad existuje nějaká povinnost hlásit i ty osvobozené příjmy, pokud člověk překročí nějakou hranici (5 milionů ročně). Sice to nedaní, ale hlásit se to musí, ale to se mě zatím taky netýkalo.
Ahoj, super video 🤌 jako OSVČ v režimu paušální daně, mohu mít příjmy do 1M korun, počítá se do toho i když například vydělám něco mimo podnikání, například prodej akcii, krypta?
ahoj, jen se sem připíchnu, pač mě to taky zajímá. Co jsem zatím zjistil, tak v režimu paušální daně bys neměl mít příjmy z kapitálového majetku. Někdo má k tomu něco víc? Díky
Ahoj, u paušální daně je možné mít příjmy až do 2M Kč (ze cenu vyšší měsíční platby). K příjmům z podnikání zákon dovoluje vydělat si do 50K Kč jiných druhů příjmů (sem patří i příjmy z krypta).
schválně jsem podal dobré danové přiznání, ale nedoložil jeden, dva papíry. Myslíte, že se někdo ozval, že to chybí? Leda kulový. Dělají si to složitý a sami na to nemají čas.
Dobrý den, chci se zeptat jak má fungovat registr DPP? Musím zaměstnance vždy ohlásit i když je na DPP a má příjem do 10k? U zdravotního a sociálního pojištění se nástup do zaměstnání nehlásí pokud nepřekročil 10k, je tedy povinnost oznamovat i takové zaměstnance do nového registru? A další dotaz jestli bych mohl požádat: kdy musím jako zaměstnavatel poslat výdělek zaměstnance pro určení SP a ŽP Děkuji moc
Dobrý den, ano, v principu bude nutné hlásit všechny DPP. Detaily této novely se nedoporučuji zabývat, jelikož je téměř 100%, že aktuální znění se "nedožije" účinnosti. :) Dle inside informací z poslanecké sněmovny se uvažuje o režimu, kdy bude možné určit právě jednu DPP, která bude s větším limitem pro účast na odvodech. U všech ostatních DPP u daného zaměstnance bude naopak limit pro účast na odvodech minimální. Podobný mechanismus jako u podepsání prohlášení poplatníka...
Zeptám se ještě na modelový příklad: když vyhraju 500k na pokeru, ale prohraji 800 na bednách, vzniká mi daňová povinnost v jednom odvětví hazardu, nebo se to sečte a hodí do jednoho pytle jako hazard? Díky za váš čas:)
Do těch 50 000 se počítá skutečná výhra nebo zisk? Příklad vsadím 5000 na kurz 2. Skutečná výhra bude 10000. Ale zisk bude 5000. Protože sázkovce dám svých 5000 a teprve pak když tip vyjde my sazkovka peníze vrátí+ k nim přidá díky kurzu 2 svých 5000.
Do těch 50k se počítají i prohry nebo jen výhry. Nebo jak to je?Příklad č1: Za rok na proherních tiketech prohraji 100 000 Zároveň za rok na skutečných výhrách vyhraji 155 000 Zároveň zisk z těchto skutečných výher bude 55 000 Součet z celého roku bude: +55 000 Z jaké částky budu muset odvézt daň? Příklad č2. Za rok na proherních tiketech prohraji 200 000 Zároveň za rok na skutečných výhrách vyhraji 100 000 Zároveň zisk z těch skutečných výher bude 55 000 Součet z celého roku bude: -145 000. Budu muset odvádět daň?
čus Dominiku, limit 50k ročně gembl, jde tam použít stejnej způsob snížení základu daně jako u akcií tím, že 31.12. vsadím tiket kterej se vyhodnotí až příští rok, a dám si výši sázky do nákladů?
Sleva na studenta podle mě neměla být zrušena ale nějakým způsobem parametrizována. Vidím v okolí i na svém DAP, že ze začátku může pomoci s tím vydělávat trošku víc. Klasicky bych si představoval ji buď: a) omezit zisku xy b) dát studentům do prvních 2 let podnikání c) omezit to věkově z do 26 let na 22let. Přidání parametrů by pomohlo. Matika je neúprosná. Pokud si student vydělá v čistém například 150tis, pravděpodobně při 60% paušálu zaplatí dalších okolo 40tis-50tis? Zbyde 100 a na tom už je sleva 4080,- docela znát, je to třeba měsíční kolejné. Myslím že sleva se tedy měla parametrizovat vzhledem k obratu, věku a délce podnikání a ne zcela zrušit.
Sleva na studenta nedávala příliš smysl, jelikož student musel ze zaměstnání vydělat více jak 200k za rok, aby ji vůbec mohl uplatnit (u OSVČ s 60 % paušálem dokonce více jak 500k). A student který si jí mohl uplatnit už vydělával dostatek peněz, aby nepotřeboavl dodatečná daňová podpora od státu. Podle mě by bylo fajn dávat studentům více například na ubytovací stipedium, čímž by je stát mohl přímo podpořit (pokud bude ve společnosti konsesus, že vůbec studenty chceme podporovat).
@@0BENNY0 Ono hodně záleží na druhu podníkání. 60% paušál je taky docela blbost (náklady grafika vs náklady grafický prodejny). Každopádně vcelku souhlas. Ubytovací stipendium by bylo třeba taky ale pak překopat, protože ho dostávají i studenti, co nestudují. V současném režimu by se stačilo přihlásit na jakoukoli VŠ co nejdál od domova a můžete rok pobírat US.
@@ondrejsellner2879 Jo to souhlasím. Například vyplácet stipendium až v době, kdy student splní x předepsaných kreditů, aby se zamezilo tomuto zneužívání.
@@0BENNY0 sorry jako ale stačí mi, že jim platím studium. Možná u náročných dílčích oborů z oblasti technologií a medicíny, tam bych byl ochoten k větší podpoře. U levičáckýho tatara na fildě mi hejbe žlučí už jen to, že za studium neplatí ani kačku aby za pár let mohl rozumovat o nerůstu.
@@petrnovak5304 Tady jsem zase extrém na druhé straně, jsem dlouhodobě pro alespoň symbolické školné na FF fakultách. I něco jako 300/měsíčně by bylo pro začátek fajn.
Super video, ale věci bych jednodušeji vysvětlil, malý podnikatelé bez pravnického backgroudu, v tom nemusí mít tak jasno jako lidi co v tom pracůjí.👌👌
Cybertruck nesplňuje evropské směrnice (hmotnost nad 3,5 tuny, lidé potřebují nový řidičák) takže se v EU oficiálně neprodává. Chová se navíc jako obrněné auto bez deformačních zón, takže budou z auta vytahovat balíček tekutého obsahu v kůži 🤣 To kolik lidí si pořídí řidičák na kamion je tedy otázkou 😂
Nové pravilo se vztahuje pouze na auta kategorie M1. Pokud cybertruck bude v jiné kategorii, nebude se na něj vztahovat ani nové pravidlo ani výjimka :)
@@foux6934 semi truck je jiný průser... těžký kamion znamená méně nákladů, takže ho kamioňáci neuživí. Dlouhý čumák zkrátí délku přívěsu(EU předpisy), který není standartní v Evropě takže ho tu taky nikdo nebude chtít 😂
Podporuje to zaměstnanost. Zaměstnáváte lidi, co zákony vymýšlí, další co je vykládají a radí ostatním a pak ještě lidi, co to kontrolují :-). Kdyby to bylo jednoduché, tak jich většina není potřeba.
jen mírně poopravím vláda nezpřísnila podmínky ,ale výrazně zvýšila daně ,protože rozhazují plnými hrstmi na své platy, nové politické náměstky, nová ministerstva, na cizí válku ,na drahé zbraně, na migranty a neziskovky
dohody jsou totální bordel, ale mám jich ještě víc, než před jurečkovými výmysly, dobře mu tak trapákovi. posunul jsem danovou optimalizaci obecně na totální hranu zákona, nepošlu mu ani korunu navíc gumě. dobře mu tak, za mne je to o pár set tisíc méně. musí to zaplatit někdo za mne, sory jako, já na ně kašlu.
Dobrý postřeh, ale je to mnohem složitější. :) Novela je účinná od roku 2024. Dochází tam ale k úpravě (zavedení nové možnosti) uplatnění výdajů. Ekonomicky je novela nastavena tak, že bude docházet je zdanění upside hodnoty, která vznikne až od roku 2025 a dále. Nerealizovaný zisk do konce roku 2024 sice bude podléhat novému limitu pro osvobození, ale bude možné uplatnit výdaj ve výši tržního ocenění akcie/podílu v době prodeje.
Supr info jako vždy 👍
btw: jste si hrozně fyzicky podobní kluci... prvních pár momentů po spuštění videa jsem si myslel, že vidím kyrila 2x, jednou bez vousů a podruhý jeho klasickou podobu 🤣
Skvěle shrnuto, pokračujte prosím v těchto updatech.
Ohromně skvělé video! Přínosné, praktické, zábavné. Jedničky ve svém oboru!
Btw, to nové studio v nových prostorách se fakt povedlo! 🤤
Díky!
Super shrnutí. Díky moc.
Tak to je výborný😂
Parádička a skvělý přehled. Díky moc a přeji vše nej do Nového roku!
Díky kluci.
Super video . Díky moc zrovna rozjíždím podnikání a tohle mi obrovsky pomohlo :D
Přijde mi trochu smutný že korporátní struktury které by stály za to zdanit kvůli velkým příjmům, které dlouho ani moc nepřiznávaly příjmy v určitých zemích (např. facebook) zůstanou tolik nezdaněny a malí podnikatelé a kteří stát posouvají nejvíc dostaly dle mého názoru trochu podpásovku, a to ani nemluvím o tom že malé daně rozhodně nejsou neekonimocké rozhodnutí, ale často pomohou rychlejšímu růstu a přilákají některé zahraniční firmy (to už ale musí být dost nízké např. jako v irsku )
Díky za video👍 mám dotaz k dani z hazardu. Pokud v pokeru mám profit, který si ponechávám na účtu na hrací platformě a používám ho k dalšímu hraní, musím jej danit? Nebo až ve chvíli, kdy zisk převedu na svůj běžný účet?
Super tvorba 🙂 moc bych uvítal videjko na téma, jak to je s daněnim sběratelských předmětů, alternativních investicí. Díky
dik za video
Díky z další dobré video a vše nejlepší pro tebe i firmu do dalších let .👍
Jak to tak sleduju, tak svobodný přístav a podobné instituce budou zřejmně ode mě potřebovat nějaký větší donate. Tohle je zvrácené....
Je strašně zajímavé a zároveň hnus, že když jde o zdanění (zisky), tak se různé kategorie sčítají, ale ztrátu si můžu uplatnit je v rámci daného § 🤔🤮
to jsou přesně věci proč člověk podnikájící musí mít daňaře + advokáta aby ho nezavřeli, poděkujme vládě🤮kteří nám z hodnot dělají více papíru
prave ze nektere katerogie se scitat nedaji .. ani v ramci stejneho paraf. Je treba to ale sikovne napsat. :)
Díky za skvělé video. Jaké jsou možnosti snížení si daňového základu pro OSVČ vydělávajícího vysoko přes 2M a s minimálními náklady? Tedy výrazně spadá do vyšší sazby daně a paušální režim pro něj není možnost? Vím, že dříve šlo například rozptýlit část příjmů přes sdružení živnostníků. To už ale Společnost bez právní subjektivity, která sdružení nahradila, neumožňuje tak, aby se to daňově vyplatilo, pokud se nemýlím. Jsou nějaké jiné podobné možnosti?
Děkujeme za pochvalu. Tohle je už složitější dotaz, na který nám chat stačit nebude :) Typicky se v těchto případech může vyplatit rozdělit příjmy na více subjektů (např. kombinace OSVČ a s.r.o.).
Měl bych dotaz na Dominika, pokud by měl čas a chuť odpovědět budu rád. Kdyby nastal scénář, když by někdo obchodoval akcie na fulltime a z toho by měl zisky, že by nemusel vykonávat žádnou jinou výdělečnou činnost. Zároveň by měl živnostenské oprávnění, což ukládá povinnost platit soc. a zdrav. zálohy. Na obchodování s akciemi živnost není potřeba, takže přehledy pro cssz a zp budou vykazovat nulu ikdyž z prodeje akcií by měl zdanitelné příjmy. Můj dotaz je, jestli cssz a zp nebude vadit když bude nula v přehledech. A jestli existuje jiná možnost? Zrušení živnosti a stát se obzp? Předem díky za odpověď
Přesně tak. Pokud nevykonávám podnikatelskou činnost, správně bych měl živnost zrušit nebo pozastavit. ČSSZ a ZP by vadil pouze ten nesoulad, pokud bych příjmy z obchodování uváděl mezi příjmy ze samostatné činnosti (§ 7) a zároveň je neuváděl v přehledech.
Ahoj, nějaké novinky ohledně danění krypta? Časový test jako u akcii apod. nebo alespoň info zda se na něčem pracuje a kdy by to mohlo být nebo zatím vše při starém?
Dle inside informací probíhá v poslanecké sněmovně diskuze o zavedení časového testu. Určitě v tomto směru tedy došlo k pozitivnímu posunu. Žádná konkrétní změna ale zatím odsouhlasena nebyla a nevíme ani o tom, že by konkrétní novela byla na stole.
Super jako vždy,co tak mrknout na Slovensko a je sance ze mne bude nekdo zastupovat ,nehodlam zdanit btc příští rok,jelikoz uz ve dvou státech je to legální platidlo 😂
Bude možné mít zároveň penzijko i DIP (kvůli kombinaci státních příspěvků a daňových odpočtů na DIP)? Tomu se články nějak nevěnují.
Daně u toho sázení. Škoda že to kluci víc nerozebraly. Je tam spustu otázek.např
Co se bude počítat do těch 50000 za rok.? Zisky z daných tiketú nebo skutečná výhra. Skutečná výhra muže být 11 000 a zisk 1000
Měl bych dotaz ohledně těch dohod, prý nepůjde uplatnit dohodu na opakující se pravidelné činnosti typy sekání trávy atd...je to pravda? Děkuji.
Ahoj Dominiku, chtěl jsem se zeptat na nasledujici:
Doposud jsem si vydělával kromě hlavního pracovního poměru (jako zamestnanec) také na živnostenský list. Protože jsem se držel pod rozhodnou částkou na ZL, neplatil jsem sociální z výdělku na ZL, pouze dan z příjmů a zdravotní. Zároveň jsem na výdělek na ZL používal daňový paušál.
Mění se v tomto směru něco od nového roku? Děkuji a krásné svátky všem.
Ahoj, nejsem si vědom, že by se v tomto směru mělo cokoliv měnit.
Jak je to s dividendy? Musím eventuálně zaplatit též 23% daň, tj. dodanit? Díky.
Asi bych svůj dotaz zkrátil na: Která země EU má nejjednodušší (nejvýhodnější) daňový systém, a ve které je nejsnažší získat občanství?
Až přijde ETF na bitcoin příští rok, bude možné si koupit místo opravdového BTC jen ETF, počkat několik let a pak ho prodat a splnit časový test jako u akcií a nic neplatit ze zisku?
Ano, na ETF bude platit časový test v délce 3 let. I na tyto prodeje se ale bude vztahovat limit 40M Kč.
Prosím o odpověď Dominika. Pokud se mi podaří do konce roku vyhrát nad 50tis kurzovým sázením a sázková kancelář mi to převede na účet až v 2024, předpokládám, že to ještě podléhat změně a nebudu to muset danit. Ano / ne? Jedná se mi o to, že to nemusí jít hned vybrat. Případně pak upřesnit výherní tiketem, kdy byl vsazen / dohrání poslední zápas.
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak to bude nově s placením sociálního pojištění u OSVČ?
Dobrý den, dojde ke zvýšení vyměřovacího základu o 5 procentních bodů.
Mám dotaz bokem, ale možná mi někdo v komentáři odpoví - jak je to s obchodováním s frakčními akciemi? Platí na ně časový test, nebo až po tom, co dají nějaký celek? A pokud mám 7.9 akcie - počítá se těch 7 akcií jako celá akcie, nebo celé jako finanční derivát?
Tohle je otázka, na které se neshodnou ani daňoví poradci mezi sebou (natož FÚ). :) Osobně se domnívám, že po zkompletování celku už nemám derivát, ale klasický cenný papír. Dokud nemám celek, tak se jedná spíše o derivát, který obecně osvobodit nelze. Mohu ale říct z praxe, že tímto detailem se nikdo na FÚ doposud nezabýval (minimálně u našich klientů).
@@DominikVyborny děkuji za odpověď! :)
Díky za hodnotné informace,daně jsem ještě nikdy neplatil neb jsem v tomto roce začátečník,mám pár otázek,byl bych moc rád kdyby mi někdo odpověděl,děkuji.1.Realizovaný zisk se do 6000,-nedaní?2.Ikdyž teď realizuji ztrátu kvůli snížení zisku pod 6000,-je povinnost jít na finančák a podat daňové přiznání ikdyž jsem ve ztrátě?
Děkujeme za pochvalu. V dotazu se ale upřímně moc nevyznám :) Limit 6 000 Kč existoval před lety. Dnes je limit 20K Kč, ale týká se výhradně zaměstnanců. Limit je vždy staven na příjem, nikoliv na zisk. Pokud mám ztrátu, tak přiznání podávat musím. Např. u obchodování CP nebo krypta, ale daňová ztráta vzniknout nemůže...
@@DominikVyborny Dobrý den,proto si myslím,že plno lidí kteří mají nové účty u brokerů z letošního roku tápe a vůbec netuší jak danit a jaké jsou na co limity-jako já,já ani nevím kde a jak vypadá formulář a co všechno se v něm vyplňuje,já jsem třeba v jeden den udělal 20 operací CP nákupu a prodeje,to by bylo dobré téma na další video.
Dobrý den
zajímá mě kurzové sázení na sporty.
Co všechno se počítá do těch 50 000? Prohry, Skutečná výhra, zisk?
Pro ujasnění🙂
Když vsadím za 5000 na kurz 2 tak mě tipsport vyplatí Skutečnou výhru 10 000. Zisk bude tedy 5000
Příklad č.1
Za rok na proherních tiketech (vkladech) prohraji 50 000
Tentýž rok Na skutečných výhrách vyhraji 155 000
Tentýž rok budu ze skutečných výher v zisku 55 000
Celkově za rok + 5 000
Budu muset odvádět daň? A z jaké částky?
Příkladč2
Za rok na proherních tiketech (vkladech) prohraji 50 000
Tentýž rok na skutečných výhrách vyhraji 150 000
Tentýž rok budu ze skutečných výher v zisku 105 000
Celkově za rok + 55 000
Budu muset odvádět daň? A z jaké částky?
Děkuji za odpověď. 😊
Takže zdaníme nejvíce opět ty nejpoctivější, a nejméně přijmové skupiny. Prý si toho opětovně nevšimnou. 🤮 🤐 Krásné svátky všem, hlavně těm co je budou přerozdělovat☠☠☠
Nejpoctivější 😂 = nejhlo…jší ? 😅
Učím španělštinu online jako OSVČ. Mám klienty pouze z České republiky. Chci se odstěhovat a dlouhodobě po dobu několik dalších let chci cestovat a zároveň od tama pracovat. Dva měsíce chci být na Bali, potom půl roku v Černé Hoře, další měsíc v USA atd. Otázka směřuje obecně na zdanění digitálních nomádů, pod jakou daňovou nomenklatura spadají.
To je velmi složité téma. Otázka odvodů a daně z příjmu se posuzuje odděleně. V daňové otázce je např. důležité to, zda budete mít v ČR nějakou nemovitost k dispozici pro bydlení. V případě, že ano, posuzuje se tzv. středisko životních zájmů.
To je vysvetleno v prednasce globalniho opurtunisty. Asi je nejlepší zvolit vhodnou daňovou rezidenci.
Daň z příjmu platíš tam, kde stravis alespoň 183 dní v roce, pokud nikde, neplatis nikde. Když budes např. 3 měsíce v Mexiku, 3 na Bali, 3 ve Španělsku a 3 u nás, daně z příjmů vůbec neřeš.
@@michalzdrazil3974 takhle to bohužel nefunguje…
Ohledne odpisu na auto, jste zminili pouze 50% VECI. co tam jsou. napr. delka odpoctu, limity s DPH a Bez atd.
Kirill na konci washtradingu říká: pokud máte nějakou neralizovanou ztrátu tak si jí můžete uplatnit proti realizovanýmu výdělku. Ta ztráta ale taky musí bejt realizovaná ne?
Ale houby s octem. Podívej se na to tak, máš nakoupeny akcie a ty stoupají na ceně, říkáš si super, jo super, ale to není zisk, to jen akcie stoupají na ceně, zisk je tehdy a jen tehdy, když ty akcie prodáš se ziskem, to znamená, že jsi realizoval zisk, ale když je prodáš se ztrátou, tak jsi realizoval ztrátu, všechno toto ztráty nebo zisky byly hypotetické, dokud jsi ty akcie neprodal, potom se říká, že jsi realizoval ztrátu nebo zisk, protože jsi za to utržil nějaké reálné peníze, takže když máš reálné prachy, máš reálné ztráty nebo zisky.
On fakt existuje nějaký limit (teď bude 40 mega), pokud bych chtěl odprodat cenné papíry po splnění časového testu, kdy už to zase budu muset zdanit? Např pokud budu mít ETF na sp500 a prodal bych to naráz? A co se tu bude danit? Zisk a nebo částka za kterou jsem prodal?
Ke zdanění bude docházet na úrovni zisku. Zákon vždy umožňuje uplatnit proti příjmům výdaje (pořizovací cenu). Tato konkrétní změna je navíc velmi složitá, jelikož umožní poplatníkovi uplatnit výdaj v podobě tržního ocenění akcie nebo podílu max. ke konci roku 2024. V překladu to znamená, že v podstatě bude docházet ke zdanění upside hodnoty až od 1.1.2025 a dále. Říkám, velice složité a ve videu nebyl čas probrat novelu detailně.
@@DominikVyborny Otázkou je, jestli se to FU vůbec dozví, protože já a spoustu dalších investorů žijeme v domění, že po 3 letech se nic neuvádí a ani nedaní. Takže pokud to FU nebude nějak hlídat, tak to skoro nikdo nepřizná. A to hlavně z důvodu nevědomosti, nežli z důvodu úmyslného podvodu. I když na druhou stranu, mít portfolio o hodnotě 40 mega a víc a chtít to prodat najednou, to asi moc nehrozí u mnoha lidí 😀
@@Dividendovy_investor_Tom Předpokládám, že ty prodeje nějak reportují brokeři, ať už to člověk přizná nebo ne. A pokud to člověk nepřizná a FÚ udělá kontrolu, tak pak bude muset doložit, jak dlouho ty cenné papíry držel, pokud je prodával jako osvobozené.
@@mi.chal. No právě, ale problém je, že i když ty papíry držíte déle jak 3 roky, tak je to osvobozeno jen do těch 40 mega.
@@Dividendovy_investor_Tom To je možné, ale já asi nebudu cílovka, které by se to týkalo :-). Jinak už teď snad existuje nějaká povinnost hlásit i ty osvobozené příjmy, pokud člověk překročí nějakou hranici (5 milionů ročně). Sice to nedaní, ale hlásit se to musí, ale to se mě zatím taky netýkalo.
Ahoj, super video 🤌 jako OSVČ v režimu paušální daně, mohu mít příjmy do 1M korun, počítá se do toho i když například vydělám něco mimo podnikání, například prodej akcii, krypta?
ahoj, jen se sem připíchnu, pač mě to taky zajímá. Co jsem zatím zjistil, tak v režimu paušální daně bys neměl mít příjmy z kapitálového majetku. Někdo má k tomu něco víc? Díky
Ahoj, prodej krypta je možný, limit je 50k za kalendářní rok @@davidshantiyogi
Ahoj, u paušální daně je možné mít příjmy až do 2M Kč (ze cenu vyšší měsíční platby). K příjmům z podnikání zákon dovoluje vydělat si do 50K Kč jiných druhů příjmů (sem patří i příjmy z krypta).
@@DominikVyborny super, moc děkuji. Platí těch 50k ve všech pásmech?
@@davidshantiyogi ano, platí
schválně jsem podal dobré danové přiznání, ale nedoložil jeden, dva papíry. Myslíte, že se někdo ozval, že to chybí? Leda kulový. Dělají si to složitý a sami na to nemají čas.
Dobrý den, chci se zeptat jak má fungovat registr DPP?
Musím zaměstnance vždy ohlásit i když je na DPP a má příjem do 10k?
U zdravotního a sociálního pojištění se nástup do zaměstnání nehlásí pokud nepřekročil 10k, je tedy povinnost oznamovat i takové zaměstnance do nového registru?
A další dotaz jestli bych mohl požádat: kdy musím jako zaměstnavatel poslat výdělek zaměstnance pro určení SP a ŽP
Děkuji moc
Dobrý den, ano, v principu bude nutné hlásit všechny DPP. Detaily této novely se nedoporučuji zabývat, jelikož je téměř 100%, že aktuální znění se "nedožije" účinnosti. :) Dle inside informací z poslanecké sněmovny se uvažuje o režimu, kdy bude možné určit právě jednu DPP, která bude s větším limitem pro účast na odvodech. U všech ostatních DPP u daného zaměstnance bude naopak limit pro účast na odvodech minimální. Podobný mechanismus jako u podepsání prohlášení poplatníka...
děkuji
Zeptám se ještě na modelový příklad: když vyhraju 500k na pokeru, ale prohraji 800 na bednách, vzniká mi daňová povinnost v jednom odvětví hazardu, nebo se to sečte a hodí do jednoho pytle jako hazard?
Díky za váš čas:)
vzniká d. povinnost v jednom odvětví hazardu (poker turnaje, poker cash game, ruleta, vlt, - všechno je zvlášť )
@@EAGLEEYEDIBIS Takže já vyhraju 100K na Tipáči, prohraju je v pokeru a státu odvedu 15 000? Geniální koncept. Totální absurdistán.
@@lukastomes1376 někdo tu cizí válku platit musí , výdaje na drahé zbraně aby politik dostal kapříky za zakázky
Do těch 50 000 se počítá skutečná výhra nebo zisk? Příklad vsadím 5000 na kurz 2. Skutečná výhra bude 10000. Ale zisk bude 5000. Protože sázkovce dám svých 5000 a teprve pak když tip vyjde my sazkovka peníze vrátí+ k nim přidá díky kurzu 2 svých 5000.
Do těch 50k se počítají i prohry nebo jen výhry. Nebo jak to je?Příklad č1:
Za rok na proherních tiketech prohraji 100 000
Zároveň za rok na skutečných výhrách vyhraji 155 000
Zároveň zisk z těchto skutečných výher bude 55 000
Součet z celého roku bude:
+55 000
Z jaké částky budu muset odvézt daň?
Příklad č2.
Za rok na proherních tiketech prohraji 200 000
Zároveň za rok na skutečných výhrách vyhraji 100 000
Zároveň zisk z těch skutečných výher bude 55 000
Součet z celého roku bude:
-145 000.
Budu muset odvádět daň?
Ahoj Dominiku,muzu si jeste letos odecist školkovne..? Nekdo říká jo nekdo ne.dekuji za odpoved
Jo, jsou to zmeny az od pristiho zdanovaciho obdobi, tj. 2024
čus Dominiku, limit 50k ročně gembl, jde tam použít stejnej způsob snížení základu daně jako u akcií tím, že 31.12. vsadím tiket kterej se vyhodnotí až příští rok, a dám si výši sázky do nákladů?
Ahoj, stejným dotazem jsem se už zabýval v minulosti několikrát. Zákon neposkytuje 100% odpověď. Osobně se domnívám, že spíše ne.
Nemyslím, že cybertruck má homologaci pro Evropu a moc nevěřím, že ji získá... :D
Sleva na studenta podle mě neměla být zrušena ale nějakým způsobem parametrizována. Vidím v okolí i na svém DAP, že ze začátku může pomoci s tím vydělávat trošku víc. Klasicky bych si představoval ji buď:
a) omezit zisku xy
b) dát studentům do prvních 2 let podnikání
c) omezit to věkově z do 26 let na 22let.
Přidání parametrů by pomohlo. Matika je neúprosná. Pokud si student vydělá v čistém například 150tis, pravděpodobně při 60% paušálu zaplatí dalších okolo 40tis-50tis? Zbyde 100 a na tom už je sleva 4080,- docela znát, je to třeba měsíční kolejné.
Myslím že sleva se tedy měla parametrizovat vzhledem k obratu, věku a délce podnikání a ne zcela zrušit.
Sleva na studenta nedávala příliš smysl, jelikož student musel ze zaměstnání vydělat více jak 200k za rok, aby ji vůbec mohl uplatnit (u OSVČ s 60 % paušálem dokonce více jak 500k). A student který si jí mohl uplatnit už vydělával dostatek peněz, aby nepotřeboavl dodatečná daňová podpora od státu. Podle mě by bylo fajn dávat studentům více například na ubytovací stipedium, čímž by je stát mohl přímo podpořit (pokud bude ve společnosti konsesus, že vůbec studenty chceme podporovat).
@@0BENNY0 Ono hodně záleží na druhu podníkání. 60% paušál je taky docela blbost (náklady grafika vs náklady grafický prodejny). Každopádně vcelku souhlas. Ubytovací stipendium by bylo třeba taky ale pak překopat, protože ho dostávají i studenti, co nestudují. V současném režimu by se stačilo přihlásit na jakoukoli VŠ co nejdál od domova a můžete rok pobírat US.
@@ondrejsellner2879 Jo to souhlasím. Například vyplácet stipendium až v době, kdy student splní x předepsaných kreditů, aby se zamezilo tomuto zneužívání.
@@0BENNY0 sorry jako ale stačí mi, že jim platím studium. Možná u náročných dílčích oborů z oblasti technologií a medicíny, tam bych byl ochoten k větší podpoře. U levičáckýho tatara na fildě mi hejbe žlučí už jen to, že za studium neplatí ani kačku aby za pár let mohl rozumovat o nerůstu.
@@petrnovak5304 Tady jsem zase extrém na druhé straně, jsem dlouhodobě pro alespoň symbolické školné na FF fakultách. I něco jako 300/měsíčně by bylo pro začátek fajn.
Lze mít jako měnu v účetnictví bitcoin? Např. při podnikání s El Salvadorem? 😅
BTC bohužel použít nepůjde. :) Zatím nám zákon umožní vybrat si pouze z EUR, USD nebo GBP.
Super video, ale věci bych jednodušeji vysvětlil, malý podnikatelé bez pravnického backgroudu, v tom nemusí mít tak jasno jako lidi co v tom pracůjí.👌👌
otazočka na kirilla: 50 000 kč jednorazovo (dar) alebo rok? díki
Ahoj, to ti povím i já, je to celkově ročně
Za rok ti kamarád, kamarádi mohou darovat max 50 000 Kč
@@Wilcox00 samozrejme hotove moze i víc, že…🤫
@@Slovak_SR přesně tak, limit 50K je pouze na účet 😁, hotově může klidně i 500 000 Kč
@@Wilcox00 horsie je to s gamble, tam ako ošmeliť ten limit..
@@Wilcox00 limit je roční, ale od 1 konkrétní osoby :) více kamarádů tedy může celkově darovat i více...
Cybertruck nesplňuje evropské směrnice (hmotnost nad 3,5 tuny, lidé potřebují nový řidičák) takže se v EU oficiálně neprodává. Chová se navíc jako obrněné auto bez deformačních zón, takže budou z auta vytahovat balíček tekutého obsahu v kůži 🤣
To kolik lidí si pořídí řidičák na kamion je tedy otázkou 😂
A co to má společného s tématem o daních a jejich problematice v roce 2024 ???
@@foux6934 bylo součástí videa a řešilo se že díky záloze se daní jinak, ale bude to otázkou asi nula lidí
Nové pravilo se vztahuje pouze na auta kategorie M1. Pokud cybertruck bude v jiné kategorii, nebude se na něj vztahovat ani nové pravidlo ani výjimka :)
@@davesk5523 Ahoj omlouvám se máš pravdu spletl jsem si pojmy Tesla Semi Truck a Cybertruck moje chyba .Nezlob se .
@@foux6934 semi truck je jiný průser... těžký kamion znamená méně nákladů, takže ho kamioňáci neuživí. Dlouhý čumák zkrátí délku přívěsu(EU předpisy), který není standartní v Evropě takže ho tu taky nikdo nebude chtít 😂
jednoduše stat bude danit uspech a zase okradat lidi ... a proto firmy zdrazí aby na to mnebyli hur a lidi jsi priplatí :D
válka je drahá + nová ministerstva, vyšší platy politiků
Proč jsou daně složitý? Pouze a jen proto aby měl luciper ouřada co nic neumí nedělá dělat🤠🥶. Přeji do nového roku méně práce.
Podporuje to zaměstnanost. Zaměstnáváte lidi, co zákony vymýšlí, další co je vykládají a radí ostatním a pak ještě lidi, co to kontrolují :-). Kdyby to bylo jednoduché, tak jich většina není potřeba.
@@mi.chal. Ano nejsou potreba, v digitalni dobe o to vice..
jen mírně poopravím vláda nezpřísnila podmínky ,ale výrazně zvýšila daně ,protože rozhazují plnými hrstmi na své platy, nové politické náměstky, nová ministerstva, na cizí válku ,na drahé zbraně, na migranty a neziskovky
dohody jsou totální bordel, ale mám jich ještě víc, než před jurečkovými výmysly, dobře mu tak trapákovi. posunul jsem danovou optimalizaci obecně na totální hranu zákona, nepošlu mu ani korunu navíc gumě. dobře mu tak, za mne je to o pár set tisíc méně. musí to zaplatit někdo za mne, sory jako, já na ně kašlu.
Co se děje u fyziků nám řekne Filip Grznár
😂
ten limit 40mil při prodeji firmy se má prý o rok odložit, že bude platit od 2025
Dobrý postřeh, ale je to mnohem složitější. :) Novela je účinná od roku 2024. Dochází tam ale k úpravě (zavedení nové možnosti) uplatnění výdajů. Ekonomicky je novela nastavena tak, že bude docházet je zdanění upside hodnoty, která vznikne až od roku 2025 a dále. Nerealizovaný zisk do konce roku 2024 sice bude podléhat novému limitu pro osvobození, ale bude možné uplatnit výdaj ve výši tržního ocenění akcie/podílu v době prodeje.
"Super, OK, good.... Super super, OK, good... OK, good... Super, super" 🤦😀
Obsah dobrý, forma těžko stravitelná...
daně platit aby bylo na ukrajince