Koupit nemovitost... dnes, anebo nikdy?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 21 жов 2024
  • Ceny nemovitostí klesly na úroveň před dvěma lety. Ještě víc je "zlevnila" inflace. A nyní začínají růst. Jenže... hypotéky jsou pořád ještě drahé. Má cenu koupit nemovitost dnes, nebo počkat na levnější hypoteční úvěr?

КОМЕНТАРІ • 16

  • @CZpvmusic1
    @CZpvmusic1 10 місяців тому +1

    Super! Jen bych úplně neříkal, že vlastní bydlení je dražší než nájemní. Z jistého pohledu, OK bráno srovnání s měs. nájmem a splátkou hypotéky.. Jinak, samozřejmě záleží, jak kdo bude dlouho žít, s nájmem 20 tis. bude za 10 let 2 400 000 v hajzlu (I S TOU HYPOTÉKOU, ty peníze alespoň nebudou v tomto hajzlu), navíc, s inflací vyroste i nájem, tedy, bude to za nájmy stále víc, za dalších deset let to samé, po 20-ti letech bude rozhodně víc než 5 mil. v prdeli a potom, jakmile budou nájmy stále dražší a dražší, možná selže zdraví nebo přijdete o práci atd., můžete jít rovnou potom pod most a nikdy už se z toho nevyhrabete. Ti, co se na začátku uskromnili, koupili konzervativně, na co měli a zadlužili se co možná nejmíň, max. na 10-15 let, vše dělali postupně, dle financí a nechtěli vše hned, oni, pokud budou v těžké životní situaci, možná si nekoupí novou kuchyň, koupelnu ale o střechu nad hlavou nepřijdou. Nemusí, nebo v nejhorším prodají a následuje situace, kterou jsem popsal výše - u např. šedesátníků to již není taková tragédie (s nájmy jde průběžně nahoru samozřejmě i cena nemovitostí). Jak by ale řekl Václav Klaus, žádná falešná slovíčka! Ve skutečnosti, skutečně moje vlastní to bude, až to celé zaplatím. Jiný pohled je iluze. A potom, rozhodně srovnání s nájemním nesnese. Trend se nezmění zcela určitě a vše bude jen dražší. Navíc školství je v prdeli, povolovací řízení je katastrofa, lidi se o nemovitosti poperou.

    •  10 місяців тому

      Není to jen ze současného pohledu. Je tam ale jeden důležitý předpoklad: Když budete bydlet v nájmu, musíte rozdíl mezi nájmem a náklady vlastnického bydlení (vlastní zdroje, splátka hypotéky, náklady na údržbu, daně, pojištění...) investovat do investice se srovnatelným investičním horizontem (v řádu desítek let). Pokud byste ale rozdíl nechal na spořáku, nebo dokonce "projedl", tak byste měl pravdu.
      A mimochodem - ten důvod, proč je vlastní bydlení dražší než nájemní, je mimo jiné i to, že se lidé o nemovitosti už perou.

    •  5 місяців тому

      @@CZpvmusic1 Nemovitost vám patří i s hypotékou. Můžete s ní nakládat (užívat ji, pronajímat, prodat...). Nemovitost s "hypotékou" by vám nepatřila podle muslimského práva šaría, které zapovídá půjčování peněz na úrok. "Hypotéka" se pak řeší tím, že si banka nemovitost koupí a zájemce o ni po určitou dobu platí nájem (místo splátky úroků).

    • @CZpvmusic1
      @CZpvmusic1 5 місяців тому

      Přesně tak, perou se o koupi vl. z důvodu výše zmíněného a proto je lépe zaplatit trochu víc Korunek za vlastní, než spláchnout hezkých pár milionů do hajzlu. Žádná složitá matematika/ kupecké počty

  • @paragan3169
    @paragan3169 Рік тому +1

    Nechápu ty bankovní náklady na rezervaci zdrojů. Vždyť ta komerční banka vytvoří ty peníze z ničeho. Půjčí to někomu na 5let. Pze má 5letý fix. A když to někdo vrátí po roce, tak ta banka ty peníze, který předtím vytvořila z ničeho zase zničí. Kde s tím má jako náklad? Ona si ty peníze přece nepůjčuje od ČNB.

    •  Рік тому

      Banka musí udržovat likviditu. Kdyby "vytvořila peníze z ničeho", tak by spoléhala na to, že dlužník hypotéky zaplatí za nemovitost původnímu majiteli/developerovi ke stejné bance, a příjemce peněz je neutratí k jiné bance. Proto si banky zdroje zajišťují, nejčastěji pomocí swapů.

    •  Рік тому

      @@iPE_ZA Zas šíříte poplašné zprávy. Pokud takový zákon je, jakože není, tak na něj dejte odkaz. Nebo je tak tajný, že se skrývá jako illumináti, kteří řídí svět? ;-)

    •  Рік тому

      @@iPE_ZA A kde je ten odkaz, o ktarý jsem psal? Nikde. A proč? Protože nic takového není.

    •  Рік тому +1

      @@iPE_ZA To jsem si myslel, že jste kreativnější. Můžete např. dát odkaz bez www. a systém ani u trolla, jako jste vy, nepozná, že se jedná o odkaz. Nebo, protože tvrdíte, že je to schválený zákon, můžete dát odkaz ve formě Zákon č. ..../.... Sb.
      A nebo vám nechybí kreativita, jen ten zákon existuje v podobné dimenzi jako Peroutkův článek "Hitler je gentleman", a tak se jen vymlouváte.

    •  Рік тому

      @@iPE_ZA A reference na údajný zákon opět nikde. Buď ji vložte, nebo nefabulujte.