Starší byty zdražují... meziročně o 17 %!

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 31 січ 2025

КОМЕНТАРІ • 22

  • @mhorakcz
    @mhorakcz 21 день тому +4

    Obávám se že obzvlášť v některých lokalitách (Praha, Brno...) že když člověk nekoupí, tak v budoucnu už di byt nebude dovolit
    (byty budou dražší a to ne jen nominálně ale i k poměru k příjmům)
    To co říkáte, by platilo třeba pro trh nemovitostí USA nebo třeba Polsko - jenže u nás je problém se stavebními zákony - tím pádem v místech kam se lidi stěhují jako je Praha se kupí poptávající a nabídka se nepřizpůsobuje poptávce. Což následně vede a povede k tomu že ne jen, že nemovitosti dlouhodobě rostou poměrově se mzdama ale roste i poměr mezi cenou nemovitosti a příjmem - takže pokud se něco nestane se stavebními zákony
    tak jestli teď je třeba Mediánová cena bytu v Praze 17,2 médianovych mezd tak za 10 let to může klidně být 26 médianových mezd

    •  20 днів тому +1

      Ano, povolovací řízení je v Česku problém. Složitá byrokracie a stavbu vám může o roky odložit kdejaký "potížista" - ať již soused, který nechce, aby se v jeho okolí stavělo cokoliv, nebo ekologický aktivista, který na vašem stavebním pozemku našel vzácnou ještěrku, nebo "kariérní potížista", který chce za stažení námitek "drobnou finanční kompenzaci".
      To jsou ale vše faktory známé a dlouhodobé. Ano, v loňském roce se přidala zpackaná digitalizace (ua-cam.com/video/UK26qR7Akvg/v-deo.html), ale jinak jsou vesměs tyto faktory již započítané v ceně. A cena v sobě má zahrnutý i budoucí růst (pokud očekáváte, že cena poroste 10 % ročně, a očekávají to i kupující, tak proč si diskontovaný očekávaný růst nezahrnout už do současné ceny? Pokud byste to neudělal, tak byste prodával pod cenou).
      A kdo by pak byty kupoval? Už dnes se v Česku nevyplatí investovat do nájemního bydlení (pokud nedokážete nabídnout další služby, jako je např. vybavený byt a další servis), takže investoři kupovat nebudou, a lidé na to mít nebudou. Ceny bytů tak dlouhodobě mohou růst tempem růstu mezd, viz ua-cam.com/video/LUi__aUkPPU/v-deo.html.

  • @matej_n8392
    @matej_n8392 21 день тому +1

    Co se týče té paniky, mluvíte mi úplně z duše. Osobně jsem měl záměr kupovat byt v okolí svého rodiště, ale s rostoucími cenami se čím dál více poohlížím po bytech v Německu nebo v Itálii. Ze svých postřehů bych řekl, že stejnou cenu se tam nabízí i byty s VĚTŠÍ HODNOTOU než u nás v ČR (teď vůbec nemám na mysli ty byty nebo domy na jihu Itálie ve vylidněných vesnicích za pár jednotek euro, ale v normálních "živých" městech na severu). Nemluvě o daleko vyšší nabídce (počtu nabízených bytů) a řekl bych obecně i vyššímu standardu ve stavu prodávaných bytů (samozřejmě se najdou i výjimky). Pak už si jen poradit s jazykovou bariérou, tamější specifiky pro nákup, vyšší daně z nemovitosti atp. Je to sice nákup, který většina lidí provede jednou (nebo jen párkrát) za život, ale není lepší se jako tzv. poučený kupec prostě poohlédnout jinde? Stejně jako spousta lidí nakupovala např. potraviny (i jiné) v levnější sousední zemi (přitom ne méně kvalitní - spíš naopak)? Jen se tak zamýšlím. Budu rád za reakce, jestli nepíšu nějaké nesmysly. Navíc u nás převládá názor, že nemovitosti nikdy dolů nepůjdou (a zcela s tím souhlasím, pokud bude šlapat ekonomika, a budou se tu hypotékáři přeplácet na jednotkách až desítkách bytů v nabídce v menších městech), navíc v numerickém vyjádření v naší inflační banánové měny. Ale zkuste tohle tvrzení prezentovat třeba Španělovi, Irovi nebo např. Japonci, nebude se tomu smát??

    •  20 днів тому

      V tomto vidím potíž nejen v jazykové bariéře, která je velkým důvodem nízké přeshraniční mobility, ale i v "peciválství", které snižuje mobilitu i v rámci České republiky. To je ale dáno i tím, že většina domácností (cca 3/4) bydlí ve vlastním a raději budou dál bydlet ve vlastním domě či bytě tam, kde nezavadí o práci, než by se přestěhovali do oblasti, kde je pracovníků nedostatek.
      A pak jsou tu i kulturní rozdíly. Nemluvě o "migrantech", které v Česku sice nikdo neviděl, ale už několik politických stran si na nich dělá politickou kariéru, přičemž za hranicemi by si museli zvyknout, že je čas od času potkají.

  • @paragan3169
    @paragan3169 20 днів тому +1

    Nesouhlasím. Ceny půjdou jen nahoru. Bude hůř.

    •  20 днів тому +1

      S čím nesouhlasíte? Ve videu říkám, že ceny porostou, jak se budou zlevňovat hypotéky. A uvádím příklad, kdy ceny bytů klesaly o desítky procent za rok - nominálně, navíc to bylo v období dvouciferné inflace, takže reálný propad cen byl ještě znatelnější.
      A ano, dlouhodobě ceny bytů porostou. A to tempem růstu mezd. Ne víc, ne míň. Proč? To vysvětluji ve videu na ua-cam.com/video/LUi__aUkPPU/v-deo.html. To ale neznamená, že nebudou kolísat.
      V současnosti je spousta důvodů pro růst cen bytů v čele s pomalým povolovacím řízením. Jenže... toto jsou faktory, které jsou známé, tudíž v cenách jsou již (spíše) více či (než) méně započítané. A prosincové číslo nezaměstnanosti (4 %), vývoj v Německu i zrychlení propadu průmyslové výroby v Česku naznačují, že se české ekonomice nedaří tak dobře, jak bychom si přáli, a že může být hůř - jak píšete ;-). Jenže to povede k oslabení poptávky po bytech a dost možná i k poklesu jejich cen.

    • @paragan3169
      @paragan3169 20 днів тому

      To je nesmysl. Pokud klesne kupní síla nižší střední středy a ta nebude moci si brát hypoteky, tak by to sice vedlo k poklesu poptávky a tím pádem i cen. Jenže jakýkoliv pokles cen okamžitě vykoupí vyšší střední třída a vyšší třída jako investici.

  • @jemsk2817
    @jemsk2817 22 дні тому

    Skvělá zpráva, jen at rostou. 😊

    •  22 дні тому +1

      🙂
      jak pro koho 😉

    • @mhorakcz
      @mhorakcz 21 день тому

      některým co zainvestovali do nemovitostí to může pomoc, ale jinak je současná situace s nemovitostmi velkou brzdou ekonomického růstu
      ceny rostou protože se málo staví (kvůli špatným stavebním zákonům)
      Zahraniční firmy zainvestuji jinde kde si můžou postavit potřebné budovy pro podnikání (třeba Microsoft si chtěl v Praze ve Vysočanechi zřídit vývojové centrum měl snad už i pozemek a vyčleněné finance - ale po x letech kdy zjistil že stavět nezačne to šel s investicí do Polska - a jak to Polsko teď pěkně roste)
      a protože jsou drahé o byty tak lidi za stejné peníze (jako kdyby se stavělo a byty nebyly tak drahé) bydlí v menších a horších bytech - a kvůli tomu si třeba pořídí méně děti a nebo taky si je nepořídí vůbec a to pak bude mít dopad i na Vás, méně děti znamená do budoucna méně pracujících na stejný počet důchodců a jedna věc je že možná vy budete mít úspory jenže bude i tak méně lidí co pracují co něco vytvářejí a k poměru k nim bude více důchodců co maj úspory na méně zboží (zde může být myšleno i služby) což znamená hodně peněz na málo zboží a tedy Vaše úspory kvůli menšímu počtu pracujících ztratí na hodnotě

  • @erion5002
    @erion5002 19 днів тому +1

    Co když tento rok skončí válka na Ukrajině a velká část Ukrajinců se vrátí zpět domů? Co když se vláda konečně probere a začne s tímto problémem něco dělat (velmi nepravděpodobné)? Chápu, že většinu lidí nad 40 let toto téma netrápí, spíše naopak - je to pro ně pozitivní zpráva.
    To však může mít velmi negativní dopad na mladší generaci, která nemovitostmi nedisponuje. Mladí lidé by mohli po škole odcházet do zahraničí, protože žít zde s průměrným platem je sice možné, ale není to žádná hitparáda. Navíc by mohly vznikat další sociologické problémy, které by v budoucnu mohly snížit výkonnost české ekonomiky.

    •  19 днів тому +3

      Pokud by skončila válka na Ukrajině (a ne tak, že by Rusko uspělo ve své dobyvačné snaze), tak by to přineslo pokles nájemného, odliv investorů z realitního trhu a nižší tlak na růst cen nemovitostí - tedy pozitivní zpráva pro lidi, kteří si chtějí nemovitost koupit.
      Neznamená to ale, že by ceny musely rovnou klesat - už v době, kdy se nafukovala cenová bublina, jsem říkal, že jsou dvě možnosti, jak může splasknout: Buď prasknutím a propadem cen (nepravděpodobný scénář vzhledem k rigiditě českého realitního trhu), nebo postupným vyfouknutím bubliny se stagnací, mírným poklesem, či dokonce mírným růstem cen pod úrovní růstu mezd.
      Pokud by "se vláda probrala a začala s tím něco dělat", tak by to mělo obdobný efekt. Ale jak píšete, to není moc pravděpodobný scénář :-). Problém stavebního řízení a povolování staveb je v Česku mnoho let (a mnoho různých vlád), a první, kdo se pokusil alespoň o digitalizaci, byl Ivan Bartoš - a dopadlo to... no, jako vždycky.

  • @tomask1349
    @tomask1349 22 дні тому

    Vidim zde jeste jjeden aspekt a to je ze nemovitosi lze pakovat pres pujcky a Cesi se tak snazi vydelat resp. alespon zachovat kupni sily tech papirku zvanych Kc. Na akcie Vsm banka pravdepodobne nepujci….

    •  22 дні тому

      Půjčka na akcie je navíc mnohem rizikovější. Pokud klesne hodnota akcií, tak vás obchodník s cennými papíry (broker) vyzve, abyste doplnil peníze k zajištění, jinak vám prodá ztrátovou pozici. U hypotéky nic takového nehrozí, ani když klesají ceny nemovitostí.

    • @tomask1349
      @tomask1349 22 дні тому +1

      Mozna bych jen doplnil ze v pripade poklesu cen nemovitosti Vas banka vyzve k dozajisteni. To muze byt pro mnoho majitelu problem.

    •  22 дні тому

      @@tomask1349 To právě žádná banka neudělá. Tuším, že to jednou banky zkusily (myslím, že to bylo právě při realitní krizi v Japonsku, ale nejsem si jistý) a vedlo to k mnohem větším problémům zejména samotných bank.
      Jediné riziko pak je, že budete muset zůstat u své banky, protože při pokusu o refinancování bude chtít nová banka nové ocenění nemovitosti. To může vést k vyšší úrokové sazbě, ale ne k požadavku dozajištění či zesplatnění úvěru, jako je tomu u úvěrů na akcie.

    • @tomask1349
      @tomask1349 22 дні тому +1

      To vlastne mate pravdu, zesplatneni je uvedeno v kazde smlouve ale v praxi je to nerealne.

    • @paragan3169
      @paragan3169 20 днів тому

      opravdu myslíte kdyby ceny bytů klesly o 80% že by banka nechtěla dozajistit?