Jesteś MISTRZEM W TEJ DZIEDZINIE. Wszystko to co sam uważałem za dziwne (np. pomiar rurki pionowej jako główny odnośnik- totalny bezsens) Plus wiele ,wiele, wiele.... więcej co zaprezentowałeś. PEŁEN SZACUN ZA TWOJĄ ROBOTĘ , PASJA, PROFESJONALIZM I PRZEDE WSZYSTKIM - MYŚLENIE. TWÓJ FILM TO WZÓR DLA INNYCH CO PRÓBUJĄ COŚ MÓWIĆ NA TEN TEMAT. Dziękuję za pomoc w podjęciu decyzji. Gdyby nie Ty, najprawdopodobniej kupiłbym za duży rower. 🙂
Czołem! Dziękuję wszystkim za odzew. Pomóżcie mi proszę rozpowszechnić tą wiedzę - udostępniajcie, wysyłajcie znajomym. Część druga gdzie przejdziemy do przykładów już jest nagrana, czeka na montaż. Chciałbym ją udostępnić kiedy dobijemy do 1000 wyświetleń, więc pomóżcie mi w tym :)
Ukłony za wszystkie Twoje materiały związane z ustalaniem swojej pozycji na rowerze. Walczę z ustawieniem siebie względem nowego roweru już dwusetny kilometr. Jestem coraz bliżej 🥲
Tyle filmów i informacji w sieci, a i tak nigdy nie znalazłem tak cennych informacji jak w twoim poradniku. Straciłem kupę czasu żeby dobrać dla siebie odpowiednią ramę, bo zakup gotowego roweru nie wchodził w grę. I tu celne spostrzeżenie, oznaczenie przez producentów S, M, L, XL ma się nijak do faktycznych wymiarów. Świetny materiał, leci like i sub. Pozdro.
Najlepszy na YT poradnik, a właściwie seria poradników zrozumiała w pełni dla "zwykłego" rowerzysty i nie tylko. Każdy temat omówiony wyczerpująco. Generalnie lepiej już się nie da. 😁
Miałem robiony bike fitting na Specu Chiselu co w połączeniu z odpowiednimi ćwiczeniami pozwala na komfortową jazdę. Dużo dała zmiana kierownicy na taką ze wzniosem 4 cm i zakup chwytów Ergon. Stosuje rękawiczki Chiba z odpowiednimi gąbkami.
Film sztos, MEGA! :) Lączysz omawienie geometrii roweru z logicznymi, sensownymi komentarzami. I tj. to co lubię najbardziej. Wszystko Merytorycznie i bez lania wody. Szacun! :) W 1 miejscu powinno być "wysokość koła", a nie "wysokość opony".
Zgadza się, podobnie jest z samochodami. Samo serwisowanie Wigry 3 nie może się równać z serwisowaniem roweru MTB klasy XC, nie wspominając o pełnym zawieszeniu. Koszt serwisowania fulla to poziom cenowy roweru XC średniej klasy, nie wspominając o dostępności części. Ale wiem jedno - warto było tyle wydać ma fulla, facet odwdzięcza się w górach 😁🤘💣💥
Myślę, że jeśli chce się wytłumaczyć komuś czemu wartość reach jest istotniejsza niż efektywna długość rury górnej, to najlepiej poprostu powiedzieć, że położenia korby względem kierownicy nie możemy regulować, a siodełko można dowolnie regulować przód, tył, góra dół.
Wykład świetny. Tylko jeden dysonans w 3 minucie 40 sekundzie. Mówisz o tym, że "im bardziej ostry kąt tym siodełko jest bliżej główki " i pokazujesz zwiększającą się wartość kąta. Kąt ostrzejszy to wg mnie kąt mniejszy a nie większy i przesuwa siodełko do tyłu. podsiodłowej
Gaz drogi, trzeba sobie radzić ;) Palniki na biopaliwo z Castoramy wstawione w piecyk ogrodowy, uszczelniony silikonem wysokotemperaturowym na wypadek jakby paliwo się rozlało. Paliwo Ecoflame z Allegro.
Ok wszystko pięknie już wiem że nie rama w calach tylko Reach i Steag. Więc jakie te wartosci powinny być do danego wzrostu na 184 cm wzrostu i 90 cm przekroku w rowerze crossowym?
Nie da się dobrać rozmiarów roweru na podstawie wzrostu. Jest spora szansa że akurat się zmieścisz w uśrednionych wartościach ale równie dobrze to może być wróżenie z fusów. A już typowym a oczywistym błędem sklepów jest dobór na podstawie przekroku, mimo że tyle razu to już było w tylu miejscach tłumaczone. Odpowiedni stack i reach możesz próbować dobrać używając kalkulatora jak mojej drugiej części filmu o geometrii ale on nie daje żadnych gwarancji. Albo bierzesz stack i reach roweru który jest dla Ciebie wygodny, albo trafiasz do sklepu z prawdziwego zdarzenia gdzie Cię sprzedawca posadzi i obserwując Ci powie że masz odpowiednią pozycję, albo idziesz na bike sizing (najbardziej polecam, ułamek ceny roweru a raz na długie lata będziesz znał swój stack i reach), albo dobierasz słuchając swojego ciała, albo masz doświadczenie że siadasz na rower i od razu wiesz. Ja uważam że dobre sklepy sprzedając rower powinny robić podstawowy sizing. Po to kupujesz drożej w sklepie stacjonarnym żeby sprzedawca umiał właściwie dobrać. Po prostu trzeba zobaczyć jak ciało wygląda i pracuje na danym rozmiarze ramy. Mając trochę wprawy poznaje się to niemal od razu.
Wniosek dla mnie: 1 święty wymiar to odległość siodelko-oś suportu i kat pochylenia sztycy. 2 wymiar to odleglość siodełko- kierownica 3 wymiar to wysokość kierownicy do gleby. Reszta to betka. 😢
Żaden tam pan ;) Nie idź tą drogą ;) Obejrzyj mój najnowszy film jak to ustawić. Nie ustawiaj pod wzrost ani pod przekrok. Ale informacyjnie, 168 cm, od środka osi suportu do miejsca gdzie na siodełku spoczywają guzy kulszowe, 66,8 cm.
Jedyna rzecz, która nie jest zgodna z prawdą to było to, że rasowy rower MTB czyli górski ma zawsze koła 26". Koła 29" mają rowery typu Kross, czyli te uniwersalne inaczej mówiąc rekreacyjne lub turystyczne. Chodzi o to, że rower górski ma być zwrotny, zaś rower rekreacyjny jest robiony pod kątem ilości pokonywanych km, dlatego ma większe koła. Ogólnie film merytorycznie na +, jedynie moim zdaniem trochę za długie te odcinki. Za dużo informacji w jednym filmie, ja bym zrobił z tego 5 odcinków co by wyszło na + dla Ciebie, ponieważ miałbyś więcej wyświetleń. Pozdrawiam.
@@robertsikora2755 Tak, mam i nie mam zamiaru Ci tego tutaj rozpisywać, ponieważ to nie jest miejsce na pisanie "referatów". Ja napisałem swoją opinię na ten temat popartą argumentem. To, że producencji rowerów górskich wpadli na inny pomysł celem zwiększenia sprzedaży a przy okazji pogarszając właściwości jezdne rowerów, nijak mnie nie przekonuje. Dziękuję, dobranoc.
Oglądam 2x :) I tak się zastanawiam: kiedy będziesz miał parcie na dropper? "Sztyca regulowana to jeden z najfajniejszych wynalazków, jakie stworzono do rowerów MTB. Dropper pozwala w sekundę opuścić siodło i cieszyć się znacznie lepszą jazdą w trudnym terenie. Jazda z opuszczoną sztycą jest łatwiejsza, szybsza, bezpieczeniejsza i daje więcej flow."
@@WstalSprzedKompa A, rozumiem. Myślę, że Twój wiełosipied i tak do najlżejszych nie należy... Ja ❤️ dropper od romansu ze Specem Diverge E5 Comp Evo 2021 (ten z prostą b. szeroką kierą) i b. mi się ten patent spodobał. Jak nie to sztyca z amorem lub kevlarowa (ale tych się boję - rozsądek mówi NIE)... Jeszcze nie wiem. Inna rzecz, że do moich r. nie przewidziano montażu droppera, a szkoda. A chyba nikt sam, otworów na pancerz w rurze podsiodlowmej nie robi. (Jeszcze nie drążyłem tego tematu.)
W górach widzieliśmy ludzi na takich rumakach, że strach jeżył włosy na łysej pale. W bike parkach ludziska brykali na nich aż miło, czasem dziwiliśmy się widząc ich już na dole w pełni zdrowia i sił. Dla ridera ważniejszy jest poziom skilla niż poziom wysokości konta w banku, choć fajny rowerek zawsze mile widziany 😁🤘
Czołem! Fabryczny - rama... XS okazała się idealna na mój wzrost 168 cm, niezłe rozciągnięcie i dość krótkie ręce. Dartmoor Candy PRO - polecam mocno, fabryczne w Specu poszły do kosza bo są tak śliskie że aż niebezpieczne. Te są pod tym względem świetne, nawet nie dlatego że mają "kolce" ale sam plastik jest taki że nawet mokry się nie ślizga i super trzyma nawet byle jakiego buta. Jest też wersja z metalowymi kolcami jak ktoś woli.
@@WstalSprzedKompa Dopiero kupiłem NS Bikes Bistro, ale jeszcze nie testowałem, a obawiam się właśnie kiepskiego trzymania na mokrym... Nie uprzedzajmy jednak faktów ;-)
Od którego cm rower staje się stabilniejszy a od którego zwrotniejszy? Hmm? Bez punktu odniesienia w postaci szeregu doświadczeń z innymi rowerami nijak taka goła informacja nie jest pomocna.
mi wszystkie bóle przeszły. Amortyzator w sztycy, amortyzowany mostek, żelowe siodełko, żelowe spodenki, wkładki żelowe pod owijką. Rower jest za mały dla mnie, a 250km idzie przejechać. Więc moim zdaniem drgania, a nie geometria przyczynia się do bólu
W końcu jakiś merytoryczny kontent a nie tradycyjne jutubowe pierdu pierdu o wszystkim i o niczym. Dobra robota! Tylko tak 3maj. Like i sub poleciał.
Dzięki, będę się starał! Na ile wolny czas pozwoli, bo trzeba jeszcze jeździć na tym rowerze... :)
Jesteś MISTRZEM W TEJ DZIEDZINIE. Wszystko to co sam uważałem za dziwne (np. pomiar rurki pionowej jako główny odnośnik- totalny bezsens) Plus wiele ,wiele, wiele.... więcej co zaprezentowałeś.
PEŁEN SZACUN ZA TWOJĄ ROBOTĘ , PASJA, PROFESJONALIZM I PRZEDE WSZYSTKIM - MYŚLENIE. TWÓJ FILM TO WZÓR DLA INNYCH CO PRÓBUJĄ COŚ MÓWIĆ NA TEN TEMAT.
Dziękuję za pomoc w podjęciu decyzji. Gdyby nie Ty, najprawdopodobniej kupiłbym za duży rower. 🙂
Dziękuję!
Czołem! Dziękuję wszystkim za odzew. Pomóżcie mi proszę rozpowszechnić tą wiedzę - udostępniajcie, wysyłajcie znajomym. Część druga gdzie przejdziemy do przykładów już jest nagrana, czeka na montaż. Chciałbym ją udostępnić kiedy dobijemy do 1000 wyświetleń, więc pomóżcie mi w tym :)
Ukłony za wszystkie Twoje materiały związane z ustalaniem swojej pozycji na rowerze. Walczę z ustawieniem siebie względem nowego roweru już dwusetny kilometr. Jestem coraz bliżej 🥲
Rozłożyłeś wszystko na czynniki pierwsze. Pełna profeska.
Tyle filmów i informacji w sieci, a i tak nigdy nie znalazłem tak cennych informacji jak w twoim poradniku. Straciłem kupę czasu żeby dobrać dla siebie odpowiednią ramę, bo zakup gotowego roweru nie wchodził w grę. I tu celne spostrzeżenie, oznaczenie przez producentów S, M, L, XL ma się nijak do faktycznych wymiarów.
Świetny materiał, leci like i sub.
Pozdro.
Dzięki wielkie! Miałem tak samo i już przymierzałem się do zamawiania ramy na wymiar.
Ja mam tyle siodeł i nadal dupsko boli. Dzięki za film!!! Wstaję od kompa i lecę z metrówką do roweru
Najlepszy na YT poradnik, a właściwie seria poradników zrozumiała w pełni dla "zwykłego" rowerzysty i nie tylko. Każdy temat omówiony wyczerpująco. Generalnie lepiej już się nie da. 😁
Dawno nie widziałem tak dobrze wytłumaczonego tematu . Super 👻
Dobrze że Wstał sprzed kompa! 😂👍
Świetny materiał. Kompendium. Wielkie, wielkie dzięki za włożony trud :)!!!
Witaj kolego świetnie to wszystko wytłumaczyłeś. Brawo Ty.
Filmik petarda, prosto wytłumaczone w końcu zrozumiałem te wszystkie wymiary w tej geometrii i za co odpowiadają. Świętna robota,
Dziękuję! Jakbyś miał pomysł co jeszcze można dopowiedzieć to napisz, zbieram tematy do 3 części :D
gratuluję rozkminy. to najbardziej wyczerpujący poradnik z dotychczas oglądanych...
takiego kanału szukałem, dobra robota czekam na wiecej :)
Miałem robiony bike fitting na Specu Chiselu co w połączeniu z odpowiednimi ćwiczeniami pozwala na komfortową jazdę. Dużo dała zmiana kierownicy na taką ze wzniosem 4 cm i zakup chwytów Ergon. Stosuje rękawiczki Chiba z odpowiednimi gąbkami.
Też mam Ergony ze skrzydełkami! Najlepsze. A fitting na Chiselu będę robił w najbliższą sobotę.
Bike fitter zasugerował Ci podniesienie kierownicy aż o 4 cm?
Super. Chciałoby się powiedzieć - wreszcie. Wreszcie rzetelność i profesjonalizm. A poza tym miło się słucha. Dziękuję:)
Cyklopedia 😁. 👍👍👍
Świetny, czytelny materiał. Tak 3maj !
Kawał dobrej roboty 👍💪
Film sztos, MEGA! :) Lączysz omawienie geometrii roweru z logicznymi, sensownymi komentarzami. I tj. to co lubię najbardziej. Wszystko Merytorycznie i bez lania wody. Szacun! :)
W 1 miejscu powinno być "wysokość koła", a nie "wysokość opony".
Zajebisty poradnik panie
Dzięki! Mam mnóstwo pomysłów i planów na następne filmy :)
Szacunek za materiał ✋
Pozdrower👍
bardzo pomocny wlog duzo informacji !!!!!
Staram się ;) Bo mnie wkurza że sam musiałem się tego latami dowiadywać a teraz mi się to zdaje oczywiste. :)
Zajebisty materiał, z niecierpliwością czekam na kolejny odcinek.
Leci łapka i sub 😁.
Dzięki! Już nagrany, po świętach będę montował :)
Doskonała analiza! Dziękuje!
Mega 🧠💥👍🏻
SUPER. Same konkrety 😃 Dzięki 👍
Mierzy sprzed kompa!
Sub za Twoje wnikliwe analizy
Dziękuję
świetny materiał, dzięki
Ja pierdzielę. Jak miałem Wigry 3 to wszystko było prostsze.
Zgadza się, podobnie jest z samochodami. Samo serwisowanie Wigry 3 nie może się równać z serwisowaniem roweru MTB klasy XC, nie wspominając o pełnym zawieszeniu. Koszt serwisowania fulla to poziom cenowy roweru XC średniej klasy, nie wspominając o dostępności części. Ale wiem jedno - warto było tyle wydać ma fulla, facet odwdzięcza się w górach 😁🤘💣💥
Myślę, że jeśli chce się wytłumaczyć komuś czemu wartość reach jest istotniejsza niż efektywna długość rury górnej, to najlepiej poprostu powiedzieć, że położenia korby względem kierownicy nie możemy regulować, a siodełko można dowolnie regulować przód, tył, góra dół.
Czołem, dokładnie to jest na filmie pokazane strzałką. Dzięki za uwagę!
👍👍👍
Wykład świetny. Tylko jeden dysonans w 3 minucie 40 sekundzie. Mówisz o tym, że "im bardziej ostry kąt tym siodełko jest bliżej główki " i pokazujesz zwiększającą się wartość kąta. Kąt ostrzejszy to wg mnie kąt mniejszy a nie większy i przesuwa siodełko do tyłu. podsiodłowej
Świetny materiał łapa leci. Jaki to model Specialized?
Czołem. Chisel 2021. Dzięki.
Bardzo skomplikowane. Można by się z tego doktoryzować. A ja dalej nie wiem co zrobić żeby mi palce dłoni nie drętwiały.
To zobacz mój film o drętwieniu nadgarstków i dłoni ;)
Pytanie nie rowerowe. Co to za piecyk grzewczy?
Gaz drogi, trzeba sobie radzić ;) Palniki na biopaliwo z Castoramy wstawione w piecyk ogrodowy, uszczelniony silikonem wysokotemperaturowym na wypadek jakby paliwo się rozlało. Paliwo Ecoflame z Allegro.
@@WstalSprzedKompa Piecyk robi fajny klimat i wygląda oryginalnie....Ponadto materiał rowerowy super.;)
Ok wszystko pięknie już wiem że nie rama w calach tylko Reach i Steag. Więc jakie te wartosci powinny być do danego wzrostu na 184 cm wzrostu i 90 cm przekroku w rowerze crossowym?
Nie da się dobrać rozmiarów roweru na podstawie wzrostu. Jest spora szansa że akurat się zmieścisz w uśrednionych wartościach ale równie dobrze to może być wróżenie z fusów. A już typowym a oczywistym błędem sklepów jest dobór na podstawie przekroku, mimo że tyle razu to już było w tylu miejscach tłumaczone. Odpowiedni stack i reach możesz próbować dobrać używając kalkulatora jak mojej drugiej części filmu o geometrii ale on nie daje żadnych gwarancji. Albo bierzesz stack i reach roweru który jest dla Ciebie wygodny, albo trafiasz do sklepu z prawdziwego zdarzenia gdzie Cię sprzedawca posadzi i obserwując Ci powie że masz odpowiednią pozycję, albo idziesz na bike sizing (najbardziej polecam, ułamek ceny roweru a raz na długie lata będziesz znał swój stack i reach), albo dobierasz słuchając swojego ciała, albo masz doświadczenie że siadasz na rower i od razu wiesz. Ja uważam że dobre sklepy sprzedając rower powinny robić podstawowy sizing. Po to kupujesz drożej w sklepie stacjonarnym żeby sprzedawca umiał właściwie dobrać. Po prostu trzeba zobaczyć jak ciało wygląda i pracuje na danym rozmiarze ramy. Mając trochę wprawy poznaje się to niemal od razu.
"względem osi suportu" to powinniśmy byc przed, za czy nad osią supportu?
Wydaje się, że tylko za a wtedy o ile za ?
Siema, fajnie gdybyś dodał opcje napisów w filmach 😅 mam małe dzieciaki i ciężko się słucha 😢😢
Wniosek dla mnie:
1 święty wymiar to odległość siodelko-oś suportu i kat pochylenia sztycy.
2 wymiar to odleglość siodełko- kierownica
3 wymiar to wysokość kierownicy do gleby.
Reszta to betka.
😢
Mogę spytać jaki ma Pan wzrost i wysokość siodełka?
Żaden tam pan ;) Nie idź tą drogą ;) Obejrzyj mój najnowszy film jak to ustawić. Nie ustawiaj pod wzrost ani pod przekrok. Ale informacyjnie, 168 cm, od środka osi suportu do miejsca gdzie na siodełku spoczywają guzy kulszowe, 66,8 cm.
@@WstalSprzedKompa dzieki.
Można się jakoś z Panem skontaktować? (email, telefon)?
wstalsprzedkompa@gmail.com
Jedyna rzecz, która nie jest zgodna z prawdą to było to, że rasowy rower MTB czyli górski ma zawsze
koła 26". Koła 29" mają rowery typu Kross, czyli te uniwersalne inaczej mówiąc rekreacyjne lub turystyczne. Chodzi o to, że rower górski ma być zwrotny, zaś rower rekreacyjny jest robiony pod kątem ilości pokonywanych km, dlatego ma większe koła. Ogólnie film merytorycznie na +, jedynie moim zdaniem trochę za długie te odcinki. Za dużo informacji w jednym filmie, ja bym zrobił z tego 5 odcinków co by wyszło na + dla Ciebie, ponieważ miałbyś więcej wyświetleń. Pozdrawiam.
Czy szanowny Kolega ma pojęcie, co obejmuje "pojęcie" "rower górski"?
@@robertsikora2755 Tak, mam i nie mam zamiaru Ci tego tutaj rozpisywać, ponieważ to nie jest miejsce na pisanie "referatów". Ja napisałem swoją opinię na ten temat popartą argumentem. To, że producencji rowerów górskich wpadli na inny pomysł celem zwiększenia sprzedaży a przy okazji pogarszając właściwości jezdne rowerów, nijak mnie nie przekonuje. Dziękuję, dobranoc.
Aha
Oglądam 2x :) I tak się zastanawiam: kiedy będziesz miał parcie na dropper?
"Sztyca regulowana to jeden z najfajniejszych wynalazków, jakie stworzono do rowerów MTB. Dropper pozwala w sekundę opuścić siodło i cieszyć się znacznie lepszą jazdą w trudnym terenie. Jazda z opuszczoną sztycą jest łatwiejsza, szybsza, bezpieczeniejsza i daje więcej flow."
Nie, szkoda mi wzrostu masy
@@WstalSprzedKompa A, rozumiem. Myślę, że Twój wiełosipied i tak do najlżejszych nie należy... Ja ❤️ dropper od romansu ze Specem Diverge E5 Comp Evo 2021 (ten z prostą b. szeroką kierą) i b. mi się ten patent spodobał. Jak nie to sztyca z amorem lub kevlarowa (ale tych się boję - rozsądek mówi NIE)... Jeszcze nie wiem. Inna rzecz, że do moich r. nie przewidziano montażu droppera, a szkoda. A chyba nikt sam, otworów na pancerz w rurze podsiodlowmej nie robi. (Jeszcze nie drążyłem tego tematu.)
Bike fitterzy go nienawidzą. Przekazał prawie cała wiedzę w jednym filmie.
Hahaha, dobry żart :D Nic nie zastąpi dobrego bike fittera który jest fizjoterapeutą i obserwuje jak ciało pracuje na rowerze. Pozdrowionka.
Ja nie mogę 🤪 Kupiłem budżetowy rower górski i teraz po tych wszystkich wywodach boję się na nim jeździć. 😰
E tam, ja na swoim 12-letnim tanim Unibike dalej śmigam bo go bardzo lubię, kwestia dopasowania roweru do zastosowania :)
W górach widzieliśmy ludzi na takich rumakach, że strach jeżył włosy na łysej pale. W bike parkach ludziska brykali na nich aż miło, czasem dziwiliśmy się widząc ich już na dole w pełni zdrowia i sił. Dla ridera ważniejszy jest poziom skilla niż poziom wysokości konta w banku, choć fajny rowerek zawsze mile widziany 😁🤘
Tak krótkiego komina podsiodłówki chyba nie widziałem - fabryczny, czy skrócony ?
Przy okazji : jakie to pedały ?
Czołem! Fabryczny - rama... XS okazała się idealna na mój wzrost 168 cm, niezłe rozciągnięcie i dość krótkie ręce. Dartmoor Candy PRO - polecam mocno, fabryczne w Specu poszły do kosza bo są tak śliskie że aż niebezpieczne. Te są pod tym względem świetne, nawet nie dlatego że mają "kolce" ale sam plastik jest taki że nawet mokry się nie ślizga i super trzyma nawet byle jakiego buta. Jest też wersja z metalowymi kolcami jak ktoś woli.
@@WstalSprzedKompa Dopiero kupiłem NS Bikes Bistro, ale jeszcze nie testowałem, a obawiam się właśnie kiepskiego trzymania na mokrym...
Nie uprzedzajmy jednak faktów ;-)
@@TestDriveUnlimited1 Daj znać jak je sprawdzisz
@@WstalSprzedKompa Jakie to koła?
@@tomaszjozwiak3782 Jeszcze seryjne ;) Obręcze Stout, marka własna Speca. Opony Speca, Fast Trak.
Od którego cm rower staje się stabilniejszy a od którego zwrotniejszy? Hmm? Bez punktu odniesienia w postaci szeregu doświadczeń z innymi rowerami nijak taka goła informacja nie jest pomocna.
Zgadza się, trzeba mieć swój punkt odniesienia.
mi wszystkie bóle przeszły. Amortyzator w sztycy, amortyzowany mostek, żelowe siodełko, żelowe spodenki, wkładki żelowe pod owijką. Rower jest za mały dla mnie, a 250km idzie przejechać. Więc moim zdaniem drgania, a nie geometria przyczynia się do bólu
Serwus . Co to za rogi na kierownicy . Wyglądają jak owinięte owijką
Czołem, już ich dawno nie mam, nie pamiętam modelu. Tak, były owinięte owijką, ale dużo lepiej sprawdziły mi się mini rogi Accent Pro Ergo.