Możemy stwierdzić, że alkohol w piwie jest znacznie bardziej szkodliwy niz bpa, jego pochodne i aluminium. Z drugiej strony nie jest to bezsensowny krzyk srodowisk naukowych, substancje chemiczne mogą wykazywać tendencję do akumulacji w organizmie. Trochę bpa z piwa, trochę z puszki konserwowej i finalnie okazuje sie, ze robi sie problem. A tak poza tym super film, duzo ciekawych rzeczy o puszkach i jak to wygląda 😁
W Skandynawii bardzo fajnie się sprawdza system kaucji i skupu puszek. Najlepsze są maszyny do których wrzucamy puszki jak do zsypu, o one liczą je w zawrotnym tempie. Jedyny minus jest taki, że puszek nie można zgniatać. Pozdr.
Co do logistyki: Paleta butelki zwrotnej z piwem waży 760 kg, paleta puszki 930 kg. Butelek jest 800, puszek 1728. Obecnie browar laduje 32 palety butelek (24,5t) lub 28 palet puszek (26t) na auto. Dla sprawiedliwego rachunku policzę oszczędności dla 27 palet puszki per auto. 32*800= 25 600 szt. po 0,5l 27*1728=46 656 szt. po 0,5l Koszt transportu jest taki sam, a przewozimy 82% wiecej. Oszczędność na puszkach wzgledem butelki to o 45% mniejsze emisje, i niższy koszt. Dodatkowo, przy butelce musimy zainwestować w drogie opakowanie (a odsetki lecą), wybudować miejsce do ich a) sortowania, (jeszcze trzeba za to komuś zapłacić lub kupić maszynę) b) składowania A na sam koniec ponownie zapłacić za ich transport do browaru. A jeśli pojadą do złego browaru, to później jeszcze trzeba je przewieźć do tego właściwego (jak np. butelki żywieckie, albo kiedy producenci wymieniają się swoimi butelkami które błędnie trafiły do niewłaściwego producenta)
Czy ktos moglby mi napisac z jakiego materialu np. Nepomucen robi etykiety na puszkowane piwo? Mam wrazenie ze ogolna jakosc etykiet poszla w koszty. A powod dlaczego tak mysle to kolekcjonuje wlasnie etykiety z piw i obecnie nie da sie tych etykiet oderwac bez ich rozerwania. Tak jakby byly elastyczno-plastikowo-papierowe.
Z [uszka związana jest też całkiem ciekawe zagadnienie na pograniczu fizyki i techniki, związane z krystalografią i strukturą atomową aluminium w czasie ciągnięcia ścianek. Naprawdę dużo osób doskonaliło technologię, i sporo doktoratów i profesur w tym temacie rozdano.
Długo woziłem z Czech piwo w szkle, ale przestawiłem się na puszkę, w promce można kupić w tej samej cenie, nie trzeba się martwić kaucją i ich puszki są aluminiowe więc później na złom :D ze szkła czy z puszki, i tak przelewam do kufla
Czesc. Kiedyś Pinta chwaliła się ze opracowała swój ultra specjalny system butelkowania piwa praktycznie pozbawiony tlenu, który jak wiemy jest jednym z największym wrogiem piwa. A jak to się ma z puszkowaniem.? Pinta poszła chyba specjalnie w butelkowanie gdyż technologia puszkowania nie pozwalała na uzyskanie efektów „beztlenowych” co system butelkowania. Pozdro
Najbardziej eko byłoby zamontowanie pod monopolowym takich dozowników (jak tzw. spaca do kibla). Wystarczyło by w ścianie taki przycisk z wylewką, aby ochlaptus po wrzuceniu monet mógł bezpośrednio do pyska przyjąć, albo inny klient do własnego naczynia załadować. Odpadły by wszystkie problemy 😀 Do tego globaliści byliby zachwyceni, że ukatrupili kolejne miejsce pracy dla człowieka. Poza tym czynne 7/24. Niski ślad węglowy, możnaby rozpijać (eksterminować)naród od najmłodszych lat... Same zalety dla planety.
No raczej nie - pub to lokal z obsługą i miejscem siedzącym. I za to się płaci. Sciana z kranami to bardziej typu buda z żarciem na wynos, foodtrack :)
Dlaczego nie można problemu butelki zwrotnej załatwić w tak prosty sposób? Jeden wzrór butelki na cały kraj. Opłata manipulacyjna za skup butelek dla sklepów i hurtowni żeby nie było że ktoś odmówi przyjęcia bo będzie z tego pieniądz. Wiadomo kosztem klienta, czyli płaci za butelkę 1zł ale jak ją odnosi to dostaje np 90gr. 9gr dla sklepu i grosz dla hurtowni. Każdy browar używa tych butelek, a jak potrzebuje pustych to bierze z hustowni przy okazji dostawy tam swojego piwa, jak w hurtowni nie ma bo wykupili to kupuje nową (tak jak z bezzwrotne teraz) i tyle. Każdy browar może używać tych butelek, a zbierać ich nie musi, bo ma w hurtowni lub po prostu w hucie jak dotychczas, a używane będą tańsze niż nowe, więc na pewno będą obracane. Co w tym systemie byłoby nie tak, że tego jeszcze nie ma? Ps no i cena minimalna za butelkę z huty na 1,20 żeby nie było ze będą tańsze niż te brudne z etykietami :) Przy takim systemie to i inne napoje mogli by lać do takich butelek, a chuj, nawet i mleko :D
Bo to Polska właśnie, każden musi mieć swój wzór butelki. A żeby było śmieszniej to taki przykład podam, lubię piwa pszeniczne więc jak tylko pojawiła się taka Perła to za namową Tomasza kupiłem od razu całą skrzynkę myśląc że skoro jest w brązowej butelce niemal identycznej jak perła chmielowa (minimalnie tylko inaczej wyprofilowana szyjka) będę wymieniał przez całe lato. Jakież było moje zdziwienie kiedy na kontretykiecie w domu zobaczyłem napis BEZZWROTNA 😲 w ten sposób zostałem z dwudziestoma butelkami jak Himilsbach z angielskim 🤬
@@czupakabrabros no taki system eliminuje butelki bezzwrotne całkiem i kończy problem z przyjmowaniem butelek zwrotnych w sklepach i takie absurdy by się skończyły typu bezzwrotne butelki zwrotne w biedronce, bo jak będzie na tym hajs to i biedronka pierwsza wprowadzi zaawansowany system skupowania butli :)
8:00 kolory kropek Drogi Panie Kopyra. Kolorowe kropki są z drukarni. Na ich podstawie ustawia się kolorystykę i krycie druku( grafikę) Tak samo robi się ze wszystkimi produktami w drukarniach. Kartoniki, talerzyki etc. Możesz znaleźć też kwadraciki lub paseczki...
Jeżeli chodzi o piwa ciemne, stouty, portery, risy, droższe czyli np. barrel age,... preferuję w butelce ze względu na wygląd, większą elegancję i świadomość że światło UV nie wpływa tak bardzo na nie. Zaś puszkę preferuję do wszystkich jasnych, IPA, WEST COAST, ALE, ze względu na lepsze działanie puszki na ochornę przed uv. Gdzie piwa jasne są bardziej narażone .
Trzeba zaznaczyć, że kapsel tez ma swoją jakąś mikro-przepuszczalność powietrza. Niby nie do zaobserwowania w normalnym cyklu "życia" piwa, ale zawsze.
Kopyr, Dałoby się zrobić odcinek o parametrach słodu, tzn jak znaleźć dane o stopniu modyfikacji/rozluźnienia słodu ? I może coś odnośnie słodów opiekanych vs karmelowych? Nudnej Belgii nie lubisz, to wiemy. Ale może też coś o cukrze w belgijskim piwowarstwie??
Ale raczej nie na tym, otwartym kanale, bo tutaj raczej ma się klikać popularny kontent. A temat przez ciebie podany interesuje pewnie kilkanaście osób w skali całego kraju :)
Nie wspomniałeś o puszkach żelaznych. Ileś tam lat wstecz na kozienaliach w LBN stoimy sobie pijemy piwko i koło nas przystanęło dwóch zbieraczy młody i stary. Pozbierali co tam leżało na ziemi koło kosza i młody zaczął przetrząsać kosz, wyjął z niego puszkę po Argusie mocnym i od razu stary jak to zobaczył to mówi "tego nie" a młody "dlaszegoooo?" a stary na to "bo to żelazowe je" 😁 i faktycznie na puszce Argusa jest symbol Fe zamiast Alu. Pewnie chodzi o koszty ale faktycznie dużo tańsza jest puszka Fe? Do ich produkcji stosuje się te same linie co do Alu tylko materiał jest inny? Jaki jest procent tych puszek na rynku i kto poza Argusem je stosuje?
@@czupakabrabros Mega? Puszka waży 16 gramów, więc to oszczędność pozorna. Aluminium nie rdzewieje. Te parę groszy ma znaczenie tylko dla producentów sprzedających coś po taniości, np. Kusztosza za 2 zł w Biedrze.
@@arkadiusztyraa8030 W skali masowej każdy grosz się liczy i w zasadzie skoro cena za złom jest 1:5 to cena puszki niech będzie 1:2 to i tak na każdej puszcze są oszczędności. W zasadzie to ja się dziwię, że wszyscy nie robią w puszkach z Fe. A tak poza tym to jeśli pije się prosto z puszki (czyli dotykasz ustami metali i go tym samym możesz trochę pochłonąć) to chyba zdrowsze jest żelazo niż aluminium które prowadzi do Choroby Alzheimera wiec to Fe jest lepsze :P
Jesteś pewny, że wśród miłośników kraftu jest tylu fanów puszek? Ja tam zawsze miałem wrażenie, że to browary na siłę promują puszki dla ich wygody. Osobiście nie znam chyba nikogo, kto lubi krafty i woli puszki od butelek. Myślę, że mity co do smaku z puszki odgrywają swoją rolę, ale też nieatrakcyjne wycenianie przez browary kraftowe puszek robi "robotę".
Większości jest pewnie wszystko jedno, nawet się nad tym nie zastanawiają. Mnie osobiście drażnią zwrotne butelki, z którymi jest problem ze zwrotem. Dlatego wybieram puszkę lub butelkę bezzwrotną
@@bartekautomat3953 Pewnie tak, mnie w gruncie rzeczy tez. Zauważam, że puszki kraftowe są nieprzyjemnie drogie, ale za to ich transport jest wygodniejszy - często też ich projekt wizualny jest przyjemniejszy. Nie mniej jak już się ten temat z kimś poruszy, to większość wskazuje na butelki, dlatego nie da się nie odnieść wrażenia, że puszki zostały sztucznie wypromowane na rynku przez browary (co w połączeniu z tą nieszczęsną wyceną mnie też denerwuje).
No nie do końca jest tak, że kaucja nie dotyczy browaru. W dużym skrócie.. niezwrócona kaucja powinna zostać zamieniona na sprzedaż od której należy odprowadzić podatek VAT. Oczywiście jeżeli jest ciągłość współpracy to można założyć, że kaucja jest zwracana ale jeśli poziom zwrotów jest niski to w pewnym momencie saldo niezwróconych opakowań kaucjonowanych jest na tyle duże, że robi się dość znaczna wartość podatku VAT.
Mój kolega, domowy piwowar, woli butelki. Po prostu jego piwo jeszcze w butelkach pracuje (niepasteryzowane). Puszka jest zbyt szczelna. Jednak uważa, że puszki są lepsze technicznie. I faktycznie, parę razy nadziałem się na skwaśniałe piwo w butelce, nigdy w puszcze. Myślę też, że niechęć do puszek bierze się także z gorszych wrażeń dotykowych. Bardzo wiele osób pije bezpośrednie z butelek lub puszek. Puszka jest nieprzyjemna przez ostre krawędzie i zawleczkę (czasem urwaną z zadziorami). Ponieważ nie cierpię pić piwa bez kufli, nie mam tego problemu. Poza tym, że zaraz po wylaniu, iwa z puszek są trochę bardziej nagazowane. Po paru minutach nie ma to znaczenia. Za to butelki bezzwrotne wywołują u mnie ból dupska. Brzęk tłuczonego szkła w pojemniku kojarzy mi się z czystym marnotrawstwem.
Owszem są, ale minimalna paczka puszek to 100 szt, puszka wychodzi 2 zł za sztukę, a zamykarka 1200 zł i to spore ustrojstwo. Biorąc pod uwagę, że wielu piwowarów domowych pozyskuje butelki za darmo ;) a prosta kapslownica kosztuje 30 zł to niewielu będzie się bawić w puszkowanie@@BrowarKopyra
14:30 Które butelki zwrotne ważą poniżej 300g? Nasze polskie ważą ok 330g, SabMiller podobnie. Niemieckie (chyba NRW) bliżej 400g. Najlżejsza bezzwrotna jaka wpadła mi w ręce ok 255g...
Pytanie o bilans ekologiczny/energetyczny. Butelka zwrotna to więcej energii na transport ale ile energii pochłania przetopienie złomu puszkowego i wyprodukowanie nowej puszki. Nie wiem co pochlania więcej energii. No ciekaw też jestem jak to jest technologicznie bo ta puszka to nie jest czyste aluminium. Naklejki nadruki i ta wewnętrzna warstwa. Tego się trzeba pozbyć bo jest zanieczyszczeniem. Zastanawiałeś się nad tym kiedyś?
Jako były pracownik huty szkła i firmy produkującej puszki, jeżeli policzymy to całościowo dużo więcej energii potrzeba na produkcję butelek . Tak jak było wspominanie w filmie, chemia do mycia, czas, etykiety, logistyka, ciężar butelek vs puszek. Np do mycia na jednym tirze przyjeżdża około 80-120k butelek, do przetopienia alu do huty może wrócić kilka mio puszek(uprzednio zgniecionych).
Niestety sam jestem winny tego grzechu, że jak mam do wyboru piwa to większą moją uwagę przykuwają piwa w butelkach. Niby wiem, że to piwa kratowe, że będą spoko ale jednak coś sprawia, że biorę butelkę
Cześć Tomek mam pytanie czy jeśli mam piwo 6% w jasnej szklanej butelce przeterminowe z miesiąc to czy można to wypić czy się z truje tym ? Bo nie wiem czy wylać czy wypić bo nie lubię marnować
@@BrowarKopyraDzięki Tomek wypiłem to piwo przeterminowane aż miesiąc wczoraj i żyje jak na razie nawet schłodzone weszło i żadnych dolegliwości po tym jak narazie. Miłej niedzieli życzę. Pozdrawiam 🍺🍻🍺
Butelkę trzeba umyć, przetransportować itp, ale jeśli dobrze rozumiem puszkę trzeba z surowca ze starej puszki ponownie wyprodukować. To co jest tańsze?
proponuję ś jak śmieci. Opakowania po piwie, czyli butelki i puszki, to jedne z najczęściej spotykanych śmieci na łonie natury. Może ktoś rozgryzł ten fenomen przynoszenia nad jezioro pełnych (a więc cięższych) puszek i później wyjebywania pustych pod nogi? Przecież można zgnieść i zabrać tak, jak się przyniosło. Np w Tatrach, jak spotykam jakieś śmieci, to są to najczęściej puszki po piwie :(
Osobiście - wybieram piwo puszkowe z wygody i względów ekonomicznych. Butelek zwrotnych jest za dużo, jest problem z ich oddawaniem i wymianą na co sobie koncerny uczciwie zapracowały. Dlatego szukam kraftów w puszkach ale w dużych sklepach ich nie widzę. Po napisaniu tego komentarza zrozumiałem swoje potrzeby jako piwnego konsumenta. Przydałaby mi się półka w sklepie na której pojawiałyby się coraz to nowe piwa puszkowe. Wystarczy że piwo będzie pokazywało się raz i tyle. Ja lubię próbować nowości i nie przywiązuje się do marki. Ktoś mógłby zrobić na tym interes.
Mniej więcej tak działa KraftBox, co miesiąc do domu dostajesz 12 nowych piw. Zawsze różnych, zawsze premierowych (wyjątki dla sztosów). ebrowarium.pl/produkt/october-2023-kraftbox/?ref=2
Nie czytałem innych komentarzy więc może się powtórzę. Puszka ma tą chemiczną folię w środku. Jak jest usuwana w procesie recyklingu? Tak samo farba użyta do nadruków. Mielą to wszystko z tą folią barwnikami i dorzucają świeżego aluminium żeby wyglądało na całkiem nowe?
W tym srodku konsumentów który kupuje butelki jest też dużo " niedzieknych " pijaczy kraftu. Pracując w sklepie czesto ludzie pytają sie o jakieś znane marki browarów kraftowych, a jak im mówie że mamy tylko wersje puszkowa to mowia ze puszki kupowac nie beda
Kiedy to możliwe wybieram piwo w puszce, bo jest lżejsze, nie tłucze się, łatwiejsze w przechowywaniu, szybsze w schłodzeniu, wielokrotnie mniej odpadów w koszu. Jak dla mnie szklane butelki na piwo powinny zostać całkowicie wyparte przez puszki. Jakie wady ma butelka to już wymieniłeś w filmie. A jeszcze zabawa w kaucje, a paragony, a wymiana, a noszenie najpierw cięższego piwa w butelce ze sklepu, potem odnoszenie dzwoniącego worka z butelkami do sklepu, tylko problem
True. Za jedną lub dwiema butelkami nie chce się chodzić do sklepu, a przechowywanie ich na chacie powoduje też problem. Potem ktoś marudzi, że bez paragonu nie weźmie itp. A puszka do śmietnika i elo
1992 rok. No szału nie ma. Gdyby to był porter to pewnie możnaby na kilka stówek liczyć, ale Full Light raczej nie sądzę. Choć trzeba pamiętać, że to piwo jeszcze sprzed epoki Heinekena.
Masz wiedzę sprzed co najmniej 10-15 lat. 50 skrzynek to na palecie przemysłowej, której już nawet KP nie używa. A do palety puszki dorzucili ładnych parę lat temu 8 warstwę
Co do tej logistyki to nie jest tak dobrze, pół litrowych butelek na palecie możesz mieć np 960 a takich samych puszek 1280, 33% to bardzo dużo , ale raczej nie dwa razy więcej..
Na stronie Pinta są karty produktu: butelka 0,5L: 900 sztuk piwa na palecie, puszka 0,5L: 1.176 sztuk piwa na palecie. Obawiam się, że 1500 - 1700 sztuk pełnej puszki 0,5L na palecie euro to mit. Czuwaj ...
5:05 Panie Tomaszu. Puszki się nie wyciska (jak pręty czy rury aluminiowe). Puszki się wykonuje za pomocą procesów tłoczenia z blach. 16:45 Glin = aluminium. To, z czego jest wykonana puszka to stop aluminium serii 3000 (stopy AlMn). Bardzo proszę nie wprowadzać społeczeństwa w błąd. Potem przychodzi jeden taki z drugim i pi...szy farmazony.
Z tego co sobie czytam o BPA to owszem już są puszki bez BPA, ale raczej to nowość i stosowana wyłącznie w produktach dla dzieci a cała reszta branży ma to gdzieś. A widziałeś jakąś puszkę z napisem BPA Free? Bo ja nie, a gdyby takowe były, to producent by się chętnie tym chwalił (skoro potrafią się chwalić np. GMO free, gluten free, i wiele innych). Zatem zakładam, że 100% puszek z piwem w Polsce ma BPA a jedynie wole od tego są puszkowane produkty dla dzieci.
Aż się prosi o żenujący żart prowadzącego: Przychodzi mąż do domu z pracy, a głodny był jak diabli, więc mówi do żony: - Daj mi obiad! - Czy otworzyć ci puszkę? - Cipuszkę później, teraz daj mi jeść.
Czy jest sens zbierać puszki po ciekawych piwach? Raczej wątpię ale być może kiedyś będą miały wartości kolekcjonerska? Mi jakoś ciężko się rozstać z ładnymi puszkami xD
Wolę puszki, kto ma wątpliwość niech spróbuje kilku Miłosławów bezalkolowych w butelkach i kilku w puszkach i porówna zapach chmielu i powtarzalność produktu.
Było pogadać z Can-Packiem z Brzeska (Krakowa) , na pewno by wypuścili, pokazali linie i wyjaśnili jak to działa. Jakby nie patrzeć są chyba w top 5 producentów puszek na świecie, więc jest się czym pochwalić. Różnica w cenie między puszką a butelką zaczęła się dużo wcześniej, bo po pierwsze Huta zużywa nieprawdopodobne ilości gazu i prądu do produkcji, po drugie nowoczesna linia puszkowa wypuszcza około 3 milionów puszek dziennie. Huta Szkła musiałaby mieć pewnie ze dwa automaty dziesięcio-sekcyjne, trzykroplowe i nie jestem pewien czy zrobiliby połowę
Nigdy nie bylem zwolennikiem puszek, i to w napojach typu pepsi czy energetyki, czy wlasnie piwa. Po prostu napój z puchy walił puchą. Ale, np. Pepsi czy energola piję zazwyczaj wprost z puszki w pracy czy na zewnątrz, piwo piję w domu, i przelewam je do szklanki, także następnym razem wybiorę piwo w puszce i sprawdzę czy smakuje tak samo dobrze jak w butelce czy może nie.
perła z puszki tragedia szczyny a w butli lux ,piwo w butli szybko odgazowuje w puszcze dłużej może otwarte stać i nie robią sie szczyny :) tak to wygląda..............
Na festiwalach pijemy piwo kraftowe nalewane ze stalowych kegów i jest git to kupowanie piwa w puszcze też nie powinno tworzyć złego grymasu na twarzy, bo przecież potem przelewamy je do naszego ulubionego szkła.
A jak się ma naklejana etykieta na puszkę (np. na Pincie) do recyklingu? Rozumiem, że trzeba ją odkleić przed wyrzuceniem do odpowiedniego kontenera na odpady? Tak samo maszyna w sklepie musiała by zrywać tę etykietę przez zgniecieniem?
Ja tam zawsze wolalem puche . Bedzie test naszych Witbier? Cos tam mowiles ze zronisz taki test 😝 .Ciekaw jestem jak by wyoadly nasze konceraniaki . I te mniejsze koncerniaki
Wybieram puszkę ze względu na efekt magiczno - mistyczny: piję piwko na ławeczce, wywalam puchę za siebie, a za 15 minut ona w jakiś magiczny sposób znika.
Jestem zaskoczony opinią o puszcze. Zawsze byłem przeciwnikiem piwa w puszcze (nie licząc lat studenckich), szczególnie piwa pospolite smakują gorzej. W Czechach piwa puszkowe są mało popularne a ten kraj ma duże tradycje piwowarskie. Dużo mówi się o przechodzeniu aluminium (glinu) do produktów zamkniętych w puszkach. Piwo jest kwaśne (pH a nie smak) więc sprzyja to reagowaniu z aluminium a pewnie i inne związki też przechodzą do piwa.
Niestety wydaje mi się, że celowo lub tylko z lenistwa aby jakkolwiek zgłębić temat, lekceważysz temat BPA, który nadal pozostaje sprawą bardzo kontrowersyjną. Stawianie sprawy w sposób "no wiecie jest jak jest, może wam namieszałem w głowach, ale tak czy siak alkohol jest bardziej szkodliwy niż bpa, a puszka jest bardziej ekonomiczna i lepiej zachowuje smak piwa" jest conajmniej niepoważne, i zalatuje niczym więcej jak zwykłym lobbowaniem rozwiązań które akurat opłacają się znajomym królika z krafcikowej branży.
W lakierach w puszkach obecnie nie stosuje się BPA. Po co więc mam zgłębiać temat BPA? Równie dobrze producenci puszek mogą mieć pretensje, że szkaluję ich BPA, a ich puszki już nie zawierają BPA. 🤷♂️
6:15 ua-cam.com/video/b7B5NTElOWM/v-deo.htmlsi=j36KSjz0cROj9Kpg
Dziękuję za ten link, sam miałem wkleić i zapomniałem.
14:00 Na palecie z Żywca mieści się 72 zgrzewki (9x8 warstw), czyli 1728 puszek piwa, a piwa w butelkach to 40 skrzynek czyli 800 butelek
Możemy stwierdzić, że alkohol w piwie jest znacznie bardziej szkodliwy niz bpa, jego pochodne i aluminium. Z drugiej strony nie jest to bezsensowny krzyk srodowisk naukowych, substancje chemiczne mogą wykazywać tendencję do akumulacji w organizmie. Trochę bpa z piwa, trochę z puszki konserwowej i finalnie okazuje sie, ze robi sie problem.
A tak poza tym super film, duzo ciekawych rzeczy o puszkach i jak to wygląda 😁
W Skandynawii bardzo fajnie się sprawdza system kaucji i skupu puszek. Najlepsze są maszyny do których wrzucamy puszki jak do zsypu, o one liczą je w zawrotnym tempie. Jedyny minus jest taki, że puszek nie można zgniatać. Pozdr.
Moja propozycja do kolejnego filmu z serii to: G jak goryczka (aka gorycz - napisane na etykietach Browaru Za Miastem 😮)
Goryczka to coś czego mocno brakuje😊
Super materiał w końcu nadrobiłem :)
Co do logistyki:
Paleta butelki zwrotnej z piwem waży 760 kg, paleta puszki 930 kg.
Butelek jest 800, puszek 1728.
Obecnie browar laduje 32 palety butelek (24,5t) lub 28 palet puszek (26t) na auto.
Dla sprawiedliwego rachunku policzę oszczędności dla 27 palet puszki per auto.
32*800= 25 600 szt. po 0,5l
27*1728=46 656 szt. po 0,5l
Koszt transportu jest taki sam, a przewozimy 82% wiecej. Oszczędność na puszkach wzgledem butelki to o 45% mniejsze emisje, i niższy koszt.
Dodatkowo, przy butelce musimy zainwestować w drogie opakowanie (a odsetki lecą), wybudować miejsce do ich
a) sortowania, (jeszcze trzeba za to komuś zapłacić lub kupić maszynę)
b) składowania
A na sam koniec ponownie zapłacić za ich transport do browaru. A jeśli pojadą do złego browaru, to później jeszcze trzeba je przewieźć do tego właściwego (jak np. butelki żywieckie, albo kiedy producenci wymieniają się swoimi butelkami które błędnie trafiły do niewłaściwego producenta)
Dobra rozkmina. Dzięki
"Harnaś z puchy, Harnaś z puchy. Nie dajmy się zwariować. Po co za piwo przepłacać skoro efekt zazwyczaj ten sam?"
Czy ktos moglby mi napisac z jakiego materialu np. Nepomucen robi etykiety na puszkowane piwo? Mam wrazenie ze ogolna jakosc etykiet poszla w koszty. A powod dlaczego tak mysle to kolekcjonuje wlasnie etykiety z piw i obecnie nie da sie tych etykiet oderwac bez ich rozerwania. Tak jakby byly elastyczno-plastikowo-papierowe.
Ja kupuję w butelce, bo mogę potem lać swoje w te butelki.
D jak Dzieki Tomek za fajny filmik.
Przetwarzanie aluminium jest bardzo kosztowne dla środowiska, przede wszystkim przez ogromne zużycie wody.
a jednym z największych eksporterów aluminium w różnym stopniu przetworzenia jest ruSSia
puszki są wygodne i można je zbierać i sprzedać po kilku miesiącach.. mimo wszystko wole butelki, zwrotne czy nie - wszystko jedno
"O" jak osad w piwie. 🎉🎉🎉
Z kopytem doszliśmy do literki P w alfabecie jak Nikoś w filmie na Pomidorka
Z [uszka związana jest też całkiem ciekawe zagadnienie na pograniczu fizyki i techniki, związane z krystalografią i strukturą atomową aluminium w czasie ciągnięcia ścianek. Naprawdę dużo osób doskonaliło technologię, i sporo doktoratów i profesur w tym temacie rozdano.
Długo woziłem z Czech piwo w szkle, ale przestawiłem się na puszkę, w promce można kupić w tej samej cenie, nie trzeba się martwić kaucją i ich puszki są aluminiowe więc później na złom :D ze szkła czy z puszki, i tak przelewam do kufla
Czesc. Kiedyś Pinta chwaliła się ze opracowała swój ultra specjalny system butelkowania piwa praktycznie pozbawiony tlenu, który jak wiemy jest jednym z największym wrogiem piwa. A jak to się ma z puszkowaniem.? Pinta poszła chyba specjalnie w butelkowanie gdyż technologia puszkowania nie pozwalała na uzyskanie efektów „beztlenowych” co system butelkowania. Pozdro
Moim zdaniem wino i wódkę też powinni sprzedawać w puszkach.
carlo rossi w puszce już kupisz.
Już sprzedają.
Moim zdaniem każdy płyn powinien być w butelkach zwrotnych
O winie to już napisali ale o whisky z kolą nikt nie napisał
wódkę mogliby sprzedawac w tabletkach do popicia wodą :)
Najbardziej eko byłoby zamontowanie pod monopolowym takich dozowników (jak tzw. spaca do kibla). Wystarczyło by w ścianie taki przycisk z wylewką, aby ochlaptus po wrzuceniu monet mógł bezpośrednio do pyska przyjąć, albo inny klient do własnego naczynia załadować. Odpadły by wszystkie problemy 😀 Do tego globaliści byliby zachwyceni, że ukatrupili kolejne miejsce pracy dla człowieka. Poza tym czynne 7/24. Niski ślad węglowy, możnaby rozpijać (eksterminować)naród od najmłodszych lat... Same zalety dla planety.
Tak działają puby. Z grubsza.
No raczej nie - pub to lokal z obsługą i miejscem siedzącym. I za to się płaci. Sciana z kranami to bardziej typu buda z żarciem na wynos, foodtrack :)
Są puby samoobsługowe.
Kopyr piwne style marcowe najwyższy czas już ;)
I jeszcze berliner weise :)
Dlaczego nie można problemu butelki zwrotnej załatwić w tak prosty sposób? Jeden wzrór butelki na cały kraj. Opłata manipulacyjna za skup butelek dla sklepów i hurtowni żeby nie było że ktoś odmówi przyjęcia bo będzie z tego pieniądz. Wiadomo kosztem klienta, czyli płaci za butelkę 1zł ale jak ją odnosi to dostaje np 90gr. 9gr dla sklepu i grosz dla hurtowni. Każdy browar używa tych butelek, a jak potrzebuje pustych to bierze z hustowni przy okazji dostawy tam swojego piwa, jak w hurtowni nie ma bo wykupili to kupuje nową (tak jak z bezzwrotne teraz) i tyle. Każdy browar może używać tych butelek, a zbierać ich nie musi, bo ma w hurtowni lub po prostu w hucie jak dotychczas, a używane będą tańsze niż nowe, więc na pewno będą obracane. Co w tym systemie byłoby nie tak, że tego jeszcze nie ma?
Ps no i cena minimalna za butelkę z huty na 1,20 żeby nie było ze będą tańsze niż te brudne z etykietami :)
Przy takim systemie to i inne napoje mogli by lać do takich butelek, a chuj, nawet i mleko :D
Bo będzie hur dur komunizm!
Bo to Polska właśnie, każden musi mieć swój wzór butelki. A żeby było śmieszniej to taki przykład podam, lubię piwa pszeniczne więc jak tylko pojawiła się taka Perła to za namową Tomasza kupiłem od razu całą skrzynkę myśląc że skoro jest w brązowej butelce niemal identycznej jak perła chmielowa (minimalnie tylko inaczej wyprofilowana szyjka) będę wymieniał przez całe lato. Jakież było moje zdziwienie kiedy na kontretykiecie w domu zobaczyłem napis BEZZWROTNA 😲 w ten sposób zostałem z dwudziestoma butelkami jak Himilsbach z angielskim 🤬
@@czupakabrabros no taki system eliminuje butelki bezzwrotne całkiem i kończy problem z przyjmowaniem butelek zwrotnych w sklepach i takie absurdy by się skończyły typu bezzwrotne butelki zwrotne w biedronce, bo jak będzie na tym hajs to i biedronka pierwsza wprowadzi zaawansowany system skupowania butli :)
8:00 kolory kropek
Drogi Panie Kopyra.
Kolorowe kropki są z drukarni.
Na ich podstawie ustawia się kolorystykę i krycie druku( grafikę)
Tak samo robi się ze wszystkimi produktami w drukarniach. Kartoniki, talerzyki etc.
Możesz znaleźć też kwadraciki lub paseczki...
To jest co innego. Mówimy o kolorowych kropkach na denku puszki. To nie jest kalibracja druku.
Jeżeli chodzi o piwa ciemne, stouty, portery, risy, droższe czyli np. barrel age,... preferuję w butelce ze względu na wygląd, większą elegancję i świadomość że światło UV nie wpływa tak bardzo na nie. Zaś puszkę preferuję do wszystkich jasnych, IPA, WEST COAST, ALE, ze względu na lepsze działanie puszki na ochornę przed uv. Gdzie piwa jasne są bardziej narażone .
Trzeba zaznaczyć, że kapsel tez ma swoją jakąś mikro-przepuszczalność powietrza. Niby nie do zaobserwowania w normalnym cyklu "życia" piwa, ale zawsze.
Kopyr, Dałoby się zrobić odcinek o parametrach słodu, tzn jak znaleźć dane o stopniu modyfikacji/rozluźnienia słodu ?
I może coś odnośnie słodów opiekanych vs karmelowych?
Nudnej Belgii nie lubisz, to wiemy. Ale może też coś o cukrze w belgijskim piwowarstwie??
Parametry słodu, to trzeba pytać w Viking Malt. Oni mogliby coś takiego uskutecznić. Ja mam za małą wiedzę w temacie.
Pewnie nie, bo nie ma sensu robić odcinków dla 6 osób
@@arkadiusztyraa8030 Pytam, bo warzenie z Kopyrem zdechlo
@@BrowarKopyra Dzieki!
Ale raczej nie na tym, otwartym kanale, bo tutaj raczej ma się klikać popularny kontent. A temat przez ciebie podany interesuje pewnie kilkanaście osób w skali całego kraju :)
Nie wspomniałeś o puszkach żelaznych. Ileś tam lat wstecz na kozienaliach w LBN stoimy sobie pijemy piwko i koło nas przystanęło dwóch zbieraczy młody i stary. Pozbierali co tam leżało na ziemi koło kosza i młody zaczął przetrząsać kosz, wyjął z niego puszkę po Argusie mocnym i od razu stary jak to zobaczył to mówi "tego nie" a młody "dlaszegoooo?" a stary na to "bo to żelazowe je" 😁 i faktycznie na puszce Argusa jest symbol Fe zamiast Alu. Pewnie chodzi o koszty ale faktycznie dużo tańsza jest puszka Fe? Do ich produkcji stosuje się te same linie co do Alu tylko materiał jest inny? Jaki jest procent tych puszek na rynku i kto poza Argusem je stosuje?
Aluminium w skupie 5zł/kg, żelazo 1zł/kg. Żelaza używa się w najtańszych piwach, Van Pur masowo go używa
@@arkadiusztyraa8030 dlaczego zatem puszki z Fe nie są w masowym użyciu? Przecież to jest mega oszczędność 🤔
@@czupakabrabros Mega? Puszka waży 16 gramów, więc to oszczędność pozorna. Aluminium nie rdzewieje. Te parę groszy ma znaczenie tylko dla producentów sprzedających coś po taniości, np. Kusztosza za 2 zł w Biedrze.
@@arkadiusztyraa8030 W skali masowej każdy grosz się liczy i w zasadzie skoro cena za złom jest 1:5 to cena puszki niech będzie 1:2 to i tak na każdej puszcze są oszczędności. W zasadzie to ja się dziwię, że wszyscy nie robią w puszkach z Fe. A tak poza tym to jeśli pije się prosto z puszki (czyli dotykasz ustami metali i go tym samym możesz trochę pochłonąć) to chyba zdrowsze jest żelazo niż aluminium które prowadzi do Choroby Alzheimera wiec to Fe jest lepsze :P
Obalono związek Alzheimera z aluminium, to znaczy jest związek, oba te wyrazy zaczynają się na tę samą sylabę.
Paleta piwa w butelce 0,5l.:
40 transporterów->800 szt.
Paleta piwa w puszce 0,5l.:
1728 szt.
Czuwaj!
Jesteś pewny, że wśród miłośników kraftu jest tylu fanów puszek? Ja tam zawsze miałem wrażenie, że to browary na siłę promują puszki dla ich wygody. Osobiście nie znam chyba nikogo, kto lubi krafty i woli puszki od butelek. Myślę, że mity co do smaku z puszki odgrywają swoją rolę, ale też nieatrakcyjne wycenianie przez browary kraftowe puszek robi "robotę".
Większości jest pewnie wszystko jedno, nawet się nad tym nie zastanawiają. Mnie osobiście drażnią zwrotne butelki, z którymi jest problem ze zwrotem. Dlatego wybieram puszkę lub butelkę bezzwrotną
@@bartekautomat3953 Pewnie tak, mnie w gruncie rzeczy tez. Zauważam, że puszki kraftowe są nieprzyjemnie drogie, ale za to ich transport jest wygodniejszy - często też ich projekt wizualny jest przyjemniejszy. Nie mniej jak już się ten temat z kimś poruszy, to większość wskazuje na butelki, dlatego nie da się nie odnieść wrażenia, że puszki zostały sztucznie wypromowane na rynku przez browary (co w połączeniu z tą nieszczęsną wyceną mnie też denerwuje).
@@bartekautomat3953butelki bezzwrotne są bardzo dużym obciążeniem dla środowiska
Moim zdaniem warto się zastanowić nad ujednoliceniem butelek w Polsce.
Ten argument powinno się przenieść, ale na plastikowe butelki.
No nie do końca jest tak, że kaucja nie dotyczy browaru. W dużym skrócie.. niezwrócona kaucja powinna zostać zamieniona na sprzedaż od której należy odprowadzić podatek VAT. Oczywiście jeżeli jest ciągłość współpracy to można założyć, że kaucja jest zwracana ale jeśli poziom zwrotów jest niski to w pewnym momencie saldo niezwróconych opakowań kaucjonowanych jest na tyle duże, że robi się dość znaczna wartość podatku VAT.
Mój kolega, domowy piwowar, woli butelki. Po prostu jego piwo jeszcze w butelkach pracuje (niepasteryzowane). Puszka jest zbyt szczelna. Jednak uważa, że puszki są lepsze technicznie. I faktycznie, parę razy nadziałem się na skwaśniałe piwo w butelce, nigdy w puszcze. Myślę też, że niechęć do puszek bierze się także z gorszych wrażeń dotykowych. Bardzo wiele osób pije bezpośrednie z butelek lub puszek. Puszka jest nieprzyjemna przez ostre krawędzie i zawleczkę (czasem urwaną z zadziorami). Ponieważ nie cierpię pić piwa bez kufli, nie mam tego problemu. Poza tym, że zaraz po wylaniu, iwa z puszek są trochę bardziej nagazowane. Po paru minutach nie ma to znaczenia. Za to butelki bezzwrotne wywołują u mnie ból dupska. Brzęk tłuczonego szkła w pojemniku kojarzy mi się z czystym marnotrawstwem.
>domowy piwowar, woli butelki
A niby jak piwowar domowy miałby puszkować piwo?
@@arkadiusztyraa8030 Zamówić sobie mobilną ;)
Otóż są puszki dla piwowarów domowych.
Owszem są, ale minimalna paczka puszek to 100 szt, puszka wychodzi 2 zł za sztukę, a zamykarka 1200 zł i to spore ustrojstwo. Biorąc pod uwagę, że wielu piwowarów domowych pozyskuje butelki za darmo ;) a prosta kapslownica kosztuje 30 zł to niewielu będzie się bawić w puszkowanie@@BrowarKopyra
Znasz piwowara, który zamówi sobie mobilną do jednego gara ;)@@gd7668
Glin to po prostu aluminium a nie jego składnik.
Ostatnio widziałem na stacji benzynowej portera żywca w puszce, byłem zdziwiony
14:30 Które butelki zwrotne ważą poniżej 300g? Nasze polskie ważą ok 330g, SabMiller podobnie. Niemieckie (chyba NRW) bliżej 400g.
Najlżejsza bezzwrotna jaka wpadła mi w ręce ok 255g...
Pytanie o bilans ekologiczny/energetyczny. Butelka zwrotna to więcej energii na transport ale ile energii pochłania przetopienie złomu puszkowego i wyprodukowanie nowej puszki. Nie wiem co pochlania więcej energii. No ciekaw też jestem jak to jest technologicznie bo ta puszka to nie jest czyste aluminium. Naklejki nadruki i ta wewnętrzna warstwa. Tego się trzeba pozbyć bo jest zanieczyszczeniem. Zastanawiałeś się nad tym kiedyś?
Totalnie zabrakło mi analizy tego wątku w filmie
Nie mam wiedzy na ten temat. Butelki bezzwrotne też trzeba przetopić.
Jako były pracownik huty szkła i firmy produkującej puszki, jeżeli policzymy to całościowo dużo więcej energii potrzeba na produkcję butelek . Tak jak było wspominanie w filmie, chemia do mycia, czas, etykiety, logistyka, ciężar butelek vs puszek. Np do mycia na jednym tirze przyjeżdża około 80-120k butelek, do przetopienia alu do huty może wrócić kilka mio puszek(uprzednio zgniecionych).
chmiel moze wejsc w gumkę - genialne :-D
Niestety sam jestem winny tego grzechu, że jak mam do wyboru piwa to większą moją uwagę przykuwają piwa w butelkach. Niby wiem, że to piwa kratowe, że będą spoko ale jednak coś sprawia, że biorę butelkę
Cześć Tomek mam pytanie czy jeśli mam piwo 6% w jasnej szklanej butelce przeterminowe z miesiąc to czy można to wypić czy się z truje tym ? Bo nie wiem czy wylać czy wypić bo nie lubię marnować
Na pewno się nie strujesz, co najwyżej będzie beznadziejne.
@@BrowarKopyraDzięki Tomek wypiłem to piwo przeterminowane aż miesiąc wczoraj i żyje jak na razie nawet schłodzone weszło i żadnych dolegliwości po tym jak narazie. Miłej niedzieli życzę. Pozdrawiam 🍺🍻🍺
Butelkę trzeba umyć, przetransportować itp, ale jeśli dobrze rozumiem puszkę trzeba z surowca ze starej puszki ponownie wyprodukować. To co jest tańsze?
To jest pytanie. Nie znam na nie odpowiedzi.
niższa masa jest tańsza
Wyprodukowanie puszki jest tańsze. Koszty logistyczne robią tu robotę
Perła w butelce jest bez kaucji -> jest tańsza niż inne butelkowane, wiec nie ma potrzeby brac puszkę
proponuję ś jak śmieci. Opakowania po piwie, czyli butelki i puszki, to jedne z najczęściej spotykanych śmieci na łonie natury. Może ktoś rozgryzł ten fenomen przynoszenia nad jezioro pełnych (a więc cięższych) puszek i później wyjebywania pustych pod nogi? Przecież można zgnieść i zabrać tak, jak się przyniosło. Np w Tatrach, jak spotykam jakieś śmieci, to są to najczęściej puszki po piwie :(
No masz.... tego nie wiedziałem.... mój piwny światopogląd stanął na głowie.
Osobiście - wybieram piwo puszkowe z wygody i względów ekonomicznych. Butelek zwrotnych jest za dużo, jest problem z ich oddawaniem i wymianą na co sobie koncerny uczciwie zapracowały. Dlatego szukam kraftów w puszkach ale w dużych sklepach ich nie widzę.
Po napisaniu tego komentarza zrozumiałem swoje potrzeby jako piwnego konsumenta. Przydałaby mi się półka w sklepie na której pojawiałyby się coraz to nowe piwa puszkowe. Wystarczy że piwo będzie pokazywało się raz i tyle. Ja lubię próbować nowości i nie przywiązuje się do marki. Ktoś mógłby zrobić na tym interes.
Mniej więcej tak działa KraftBox, co miesiąc do domu dostajesz 12 nowych piw. Zawsze różnych, zawsze premierowych (wyjątki dla sztosów).
ebrowarium.pl/produkt/october-2023-kraftbox/?ref=2
W lidlu w zasadzie glownie pucha jest od dawna, jeśli chodzi o kraty.
Ten film umocnił mnie w przekonaniu że jednak powinienem zostać przy piwie w butelce. A puszke to tylko jak nie ma wyboru.
Nie czytałem innych komentarzy więc może się powtórzę.
Puszka ma tą chemiczną folię w środku. Jak jest usuwana w procesie recyklingu? Tak samo farba użyta do nadruków. Mielą to wszystko z tą folią barwnikami i dorzucają świeżego aluminium żeby wyglądało na całkiem nowe?
Normalnie. Te puszki się przetapia. 🤷♂️
@@BrowarKopyra To że się przetapia jest dla mnie oczywiste. Pytanie co się dzieje z tymi niealuminiowymi składnikami?
No spalają się.
Cześć!
Dlaczego w auchan piwa w butelce bezzwrotnej są tańsze, niż te same w puszce?
Dotyczy to na przykład piw Trzech Kumpli.
Strzelam, że instalacja do puszkowania ma większą ratę leasingu niż instalacja do butelkowania.
Bo puchy wychodzą drożej niz butelki, a zanim instalacja sie zamortyzuje to juz trzeba motować nową więc można golić klientów na puszcze
Myślę, że to kwestia pozycjonowania cenowego.
W tym srodku konsumentów który kupuje butelki jest też dużo " niedzieknych " pijaczy kraftu. Pracując w sklepie czesto ludzie pytają sie o jakieś znane marki browarów kraftowych, a jak im mówie że mamy tylko wersje puszkowa to mowia ze puszki kupowac nie beda
Trzeba edukować!
Ja też wolę butelki bo zbieram kapsle.
Cześć Tomku . Glin nie jest składnikiem aluminium . . . . pozdrawiam
Kiedy to możliwe wybieram piwo w puszce, bo jest lżejsze, nie tłucze się, łatwiejsze w przechowywaniu, szybsze w schłodzeniu, wielokrotnie mniej odpadów w koszu. Jak dla mnie szklane butelki na piwo powinny zostać całkowicie wyparte przez puszki. Jakie wady ma butelka to już wymieniłeś w filmie. A jeszcze zabawa w kaucje, a paragony, a wymiana, a noszenie najpierw cięższego piwa w butelce ze sklepu, potem odnoszenie dzwoniącego worka z butelkami do sklepu, tylko problem
True. Za jedną lub dwiema butelkami nie chce się chodzić do sklepu, a przechowywanie ich na chacie powoduje też problem. Potem ktoś marudzi, że bez paragonu nie weźmie itp. A puszka do śmietnika i elo
To sobie pij z plastiku, kryptozamordysto. Butelki zawsze lepsze.
Mam 31 letnie piwo w puszce Żywiec 0,33 . Tylko poważne oferty .
1992 rok. No szału nie ma. Gdyby to był porter to pewnie możnaby na kilka stówek liczyć, ale Full Light raczej nie sądzę. Choć trzeba pamiętać, że to piwo jeszcze sprzed epoki Heinekena.
S jak słód, C jak chmiel.
@browar kopyra na paletę wchodzi do 50 skrzynek piwa ( 20 butelek ) albo 63 zgrzewki ( 24 puszki )
Masz wiedzę sprzed co najmniej 10-15 lat.
50 skrzynek to na palecie przemysłowej, której już nawet KP nie używa. A do palety puszki dorzucili ładnych parę lat temu 8 warstwę
Jak odróżnić w sklepie czy puszka z piwem jest stalowa czy aluminiowa?
Aluminiowa ma napis alu. Czy każda? Nie wiem, ale chyba tak
Aluminiowa ma napis Alu, a stalowa Fe.
Magnesem ;)
W Niemczech 7 euro centów butelka i 25 puszka w kaucji, więc trochę z kosmosu 1 zl butelka w Polsce.
I Niemcy mają mega problem z nieoddawaniem butelek.
😮😮😮😮😮 trza iść na komin zapisać 😂
Skoro puszka jest tańsza w produkcji,lepsza w transporcie,ogólnie wygodniejsza, to dlaczego piwo w puszce jest droższe niż w butelce?
Co do tej logistyki to nie jest tak dobrze, pół litrowych butelek na palecie możesz mieć np 960 a takich samych puszek 1280, 33% to bardzo dużo , ale raczej nie dwa razy więcej..
960 to chyba pustych. Natomiast puszki różnie podają, ale ktoś tu pisał o 1700 szt, a 1500 to na bank.
Na stronie Pinta są karty produktu: butelka 0,5L: 900 sztuk piwa na palecie, puszka 0,5L: 1.176 sztuk piwa na palecie. Obawiam się, że 1500 - 1700 sztuk pełnej puszki 0,5L na palecie euro to mit. Czuwaj ...
@@BrowarKopyra Kiedyś ładowali puszki na 7 warstw i to było 1512 szt. teraz jest 8 warstw i 1728 sztuk
Ja to czekam na C jak chmiel :)
K jak kac.
5:05 Panie Tomaszu. Puszki się nie wyciska (jak pręty czy rury aluminiowe). Puszki się wykonuje za pomocą procesów tłoczenia z blach.
16:45 Glin = aluminium. To, z czego jest wykonana puszka to stop aluminium serii 3000 (stopy AlMn).
Bardzo proszę nie wprowadzać społeczeństwa w błąd. Potem przychodzi jeden taki z drugim i pi...szy farmazony.
Dzięki za sprostowanie.
Glin to inna nazwa na pierwiastek "aluminium"
1 na 100 w puszcze - marzenie!
Jest to szkodliwe
No cześć Tomek. Obejrzałem do pierwszych reklam. I pożegnałem. Diabli mnie biorą od tych reklam. Nienawidzę reklam.
to zainstaluj adblock
To wykup Premium.
Otworzyć Ci puszkę?! 😜
Kiedy Atak Chmielu w puszce? A może już jest hehe wiem
Nie po to kupuje piwo w puszce żeby je przelewać do pokala. Harnaś w pokalu to była by perwersja
Z tego co sobie czytam o BPA to owszem już są puszki bez BPA, ale raczej to nowość i stosowana wyłącznie w produktach dla dzieci a cała reszta branży ma to gdzieś. A widziałeś jakąś puszkę z napisem BPA Free? Bo ja nie, a gdyby takowe były, to producent by się chętnie tym chwalił (skoro potrafią się chwalić np. GMO free, gluten free, i wiele innych). Zatem zakładam, że 100% puszek z piwem w Polsce ma BPA a jedynie wole od tego są puszkowane produkty dla dzieci.
Owszem widziałem. Np. puszki Trzech Kumpli i bodaj NEPO mają oznaczenia BPA free.
@@BrowarKopyra jak będę w sklepie się przyjrzę, nie mniej jednak uważam, że to wyjątki potwierdzające regułę.
P jak Palikot
P jak Prezes
P jak procenty/promile.
Aż się prosi o żenujący żart prowadzącego:
Przychodzi mąż do domu z pracy, a głodny był jak diabli, więc mówi do żony:
- Daj mi obiad!
- Czy otworzyć ci puszkę?
- Cipuszkę później, teraz daj mi jeść.
Tomku nie wspomniałeś o tym śmiesznym micie z żółcią bydlęcą w piwie
On nie dotyczy puszek.
@@BrowarKopyra wiem wiem, mój błąd
Czy jest sens zbierać puszki po ciekawych piwach? Raczej wątpię ale być może kiedyś będą miały wartości kolekcjonerska? Mi jakoś ciężko się rozstać z ładnymi puszkami xD
Wolę puszki, kto ma wątpliwość niech spróbuje kilku Miłosławów bezalkolowych w butelkach i kilku w puszkach i porówna zapach chmielu i powtarzalność produktu.
potwierdzam
Gdzie niby piwo w puszcze jest tańsze od butelkowego?
W polskich sklepach w UK na przykład
W produkcji. 😬
Było pogadać z Can-Packiem z Brzeska (Krakowa) , na pewno by wypuścili, pokazali linie i wyjaśnili jak to działa. Jakby nie patrzeć są chyba w top 5 producentów puszek na świecie, więc jest się czym pochwalić.
Różnica w cenie między puszką a butelką zaczęła się dużo wcześniej, bo po pierwsze Huta zużywa nieprawdopodobne ilości gazu i prądu do produkcji, po drugie nowoczesna linia puszkowa wypuszcza około 3 milionów puszek dziennie. Huta Szkła musiałaby mieć pewnie ze dwa automaty dziesięcio-sekcyjne, trzykroplowe i nie jestem pewien czy zrobiliby połowę
Nigdy nie bylem zwolennikiem puszek, i to w napojach typu pepsi czy energetyki, czy wlasnie piwa. Po prostu napój z puchy walił puchą. Ale, np. Pepsi czy energola piję zazwyczaj wprost z puszki w pracy czy na zewnątrz, piwo piję w domu, i przelewam je do szklanki, także następnym razem wybiorę piwo w puszce i sprawdzę czy smakuje tak samo dobrze jak w butelce czy może nie.
perła z puszki tragedia szczyny a w butli lux ,piwo w butli szybko odgazowuje w puszcze dłużej może otwarte stać i nie robią sie szczyny :) tak to wygląda..............
Na festiwalach pijemy piwo kraftowe nalewane ze stalowych kegów i jest git to kupowanie piwa w puszcze też nie powinno tworzyć złego grymasu na twarzy, bo przecież potem przelewamy je do naszego ulubionego szkła.
piwo w puszce nigdy się nie stłucze, a w butelce już nie raz mi się stłukło :) to a propos logistyki
Puszkę wbrew pozorom dość łatwo uszkodzić.
wódkę powinni lać w metal ...chyba każdy pamięta ze swojej młodości jak komuś z towarzystwa Finlandia 07 przeleciała przez ręce
@@grzegorzwieczorek3703 butelki do wódki są z grubszego szkła przynajmniej a nie tak cieńkiego jak te od piwa
@@BrowarKopyra Niektóre puszki są tak cienkie, że przeciąłem niechcący nożem do tapet.
Jakbyś zobaczył ile puszek wózkowi na magazynie widłami dziurawią...
Czyli seria nie umarłą!
Jeszcze nie umarła, kiedy my pijemy.
w sypialni na literę P
b jak butelka i piwko tylko w butelce :)
Wiadomo, Harnaś z puchy...
Może i się nie znam, ale z puszki jest znacznie gorsze
Nie jest.
ua-cam.com/video/AUWeAfsK1M0/v-deo.html
Puszki aluminiowe dlatego są w takim stopniu odzyskiwanie bo ludzie zbierają je z biedy .
Puszki są zbierane, bo mają wartość.
@@BrowarKopyra w mają wartość 6 groszy za szt więc nikt nie zbiera żeby sobie kupić np. Buty
A jak się ma naklejana etykieta na puszkę (np. na Pincie) do recyklingu? Rozumiem, że trzeba ją odkleić przed wyrzuceniem do odpowiedniego kontenera na odpady? Tak samo maszyna w sklepie musiała by zrywać tę etykietę przez zgniecieniem?
Ciii
Glin to jest polska nazwa amelinium. Nie jakiegoś związku amelinium.
Ja tam zawsze wolalem puche .
Bedzie test naszych Witbier?
Cos tam mowiles ze zronisz taki test 😝 .Ciekaw jestem jak by wyoadly nasze konceraniaki . I te mniejsze koncerniaki
Tylko piwo flaszkowe.
Wybieram puszkę ze względu na efekt magiczno - mistyczny: piję piwko na ławeczce, wywalam puchę za siebie, a za 15 minut ona w jakiś magiczny sposób znika.
butelka to po prostu tradycja, styl, elegancja.
L jak leżakowanie
Ch jak chmiel
F jak filtracja piwa
B jak BPA
Jestem zaskoczony opinią o puszcze. Zawsze byłem przeciwnikiem piwa w puszcze (nie licząc lat studenckich), szczególnie piwa pospolite smakują gorzej. W Czechach piwa puszkowe są mało popularne a ten kraj ma duże tradycje piwowarskie. Dużo mówi się o przechodzeniu aluminium (glinu) do produktów zamkniętych w puszkach. Piwo jest kwaśne (pH a nie smak) więc sprzyja to reagowaniu z aluminium a pewnie i inne związki też przechodzą do piwa.
No przecież mówię o tym.
W Ukrainie i na magazynie. Genialne.
Też zwróciłem uwagę. Razi strasznie.
Szkło nie wchodzi w reakcję chemiczne
Owszem, dlatego do długiego leżakowania wolę butelkę.
Niestety wydaje mi się, że celowo lub tylko z lenistwa aby jakkolwiek zgłębić temat, lekceważysz temat BPA, który nadal pozostaje sprawą bardzo kontrowersyjną. Stawianie sprawy w sposób "no wiecie jest jak jest, może wam namieszałem w głowach, ale tak czy siak alkohol jest bardziej szkodliwy niż bpa, a puszka jest bardziej ekonomiczna i lepiej zachowuje smak piwa" jest conajmniej niepoważne, i zalatuje niczym więcej jak zwykłym lobbowaniem rozwiązań które akurat opłacają się znajomym królika z krafcikowej branży.
W lakierach w puszkach obecnie nie stosuje się BPA. Po co więc mam zgłębiać temat BPA? Równie dobrze producenci puszek mogą mieć pretensje, że szkaluję ich BPA, a ich puszki już nie zawierają BPA. 🤷♂️
Nie pij piwa z puszki bo się po nim blachą odbija 😂