Wizyta w agrorafinerii, produkcja oleju rzepakowego i estrów. (#6)

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 28 жов 2024
  • Czytaj opis!
    Wizyta w zakładzie produkującym techniczny olej rzepakowy tłoczony na zimno do 60 st C (bez ekstrakcji hexanem), makuch rzepakowy i estry oleju rzepakowego. Podczas narracji zdarzyło się kilka lapsusów językowych, ale główne procesy zostały opisane prawidłowo. Ekstruzja służy do poprawy strawności pasz (makuch to pasza) i wydłużenia okresu przydatności surowca.
    Rafinacja służy do odszlamienia oleju przez usunięcie fosfolipidów niehydratyzujących, czyli m. in. soli kwasów fosfatydowych w środowisku kwaśnym. Kwas fosforowy powoduje rozbicie fosfolipidów niehydratyjących na produkty rozpuszczalne w wodzie, które są usuwane przez płukanie wodą i rozdzielane substancji w wirówce. W kolumnie destylacyjnej (w filmie powiedziałem przez rafinację, ale to błąd, przez destylację)- odkwaszającej można oddzielić Wolne Kwasy Tłuszczowe i odwodnić olej przez deorodyzację. Olej można też odkwasić przez zastosowanie zasady np.: ługu sodowego. Taki rafinowany olej po wybieleniu może być spożywany przez ludzi. Metoda destylacyjna pochłania mnóstwo energii i powoduje pewne straty w ilości biologicznie aktywnych składników oleju, natomiast metoda chemiczna wiąże się ze stratami tłuszczu neutralnego. Łączenie obu metod pozwala uzyskać rozsądny bilans.
    Film wrzucam jako ciekawostkę, był kręcony telefonem (nie smartfonem) z ręki, stąd obraz się trochę trzęsie. Film powstał w 2013 roku. Zakład aktualnie nie funkcjonuje w tej formie, ani pod tą nazwą.

КОМЕНТАРІ •