Jak powstaje olej rzepakowy? - Fabryki w Polsce

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 25 сер 2024
  • Teraz zobaczymy, w jaki sposób powstaje olej rzepakowy i jak naprawdę wygląda po pierwszym tłoczeniu.
    W firmie Komagra, którą odwiedzamy, rzepak dostarczany jest na bieżąco i składowany w ogromnych silosach.
    --
    Portal : fabrykiwpolsce.pl
    Subskrybuj kanał: bit.ly/2trnVPE
    Facebook: bit.ly/2ur7xLQ
    Fabryki w Polsce to podróż po zakładach produkcyjnych znajdujących się na terenie Polski. Można więc śmiało powiedzieć, że zwiedzamy przemysł w Polsce. Inspirowaliśmy się popularnym programem „Jak to jest zrobione?”, znanym z telewizyjnego kanału Discovery. Co tydzień wspólnie z naszymi widzami odwiedzamy zakład produkcyjny, żeby sprawdzić jak przebiega wybrany proces produkcji. Co tydzień na nasz kanał trafia bowiem film dokumentalny, z którego dowiadujecie się jak produkowane są m.in. maszyny, zawiesia linowe, jachty, druty, okna, rozjazdy kolejowe, grzejniki, styropian itd. Pewnie interesuje was też, jak powstaje jedzenie? Na naszym kanale pokazaliśmy m.in. parówki, Pepsi, Prince Polo, paluszki, musztardy, keczup, majonez, sery i wiele innych. To niesamowite jak pasjonująca potrafi być produkcja. Tak wiele interesujących informacji niesie z sobą nauka i technika. Co tydzień bowiem poznajecie z nami ciekawostki, jakie kryją w sobie fabryki. Przed nami fabryka nie ma żadnych tajemnic.
    A jeśli chcielibyście się dowiedzieć jak to działa, jak pracuje dana maszyna, jak funkcjonuje park rozrywki, jak uwarzyć piwo z popularnym browarem, śledźcie Fabryki w Polsce Extra. Nasz nowy format, który co jakiś czas publikujemy na kanale.
    Odkrywajcie z nami nowe fabryki, w które obfituje cała Polska.
    --
    Sprawdź również nasze inne filmy, polecamy :

КОМЕНТАРІ • 113

  • @fabryki
    @fabryki  3 роки тому

    Zastanawiasz się nad udziałem w programie Fabryki w Polsce? Podpowiemy i pokażemy przykłady, jak może wyglądać film o Twojej firmie.
    Prześlij dane kontaktowe na adres 👉piotr.kupiec@fabrykiwpolsce.pl👈
    Piotr skontaktuje się z Tobą i opowie, jak wygląda realizacja materiału.
    Zobacz, co u nas słychać 👇
    Facebook: bit.ly/2ur7xLQ
    LinkedIn: bit.ly/3m4NlKH
    Portal: fabrykiwpolsce.pl
    Subskrybuj kanał: bit.ly/2trnVPE

  • @tomek00026
    @tomek00026 5 років тому +73

    tak naprawde to nie dowiedziałem się jak powstaje olej

  • @andrzejzborowski4920
    @andrzejzborowski4920 2 роки тому +15

    Ten mętny "nieapetyczny" olej po pierwszym tłoczeniu jest najzdrowszy :)

    • @mowmiser
      @mowmiser 2 роки тому +8

      guzik prawda, powiedzieli w filmie, że na wstępie podgrzewają ziarno do 100 stopni więc nie jest już zimno tłoczony i traci znaczenie czy to pierwsze czy dwudzieste pierwsze tłoczenie, że o heksanie i jego odparowywaniu nie wspomnę wspomnę
      Inhalacje parami heksanu w wysokim stężeniu wywołują stan słabej euforii, połączonej z sennością, zawrotami głowy oraz nudnościami.
      Stałe odurzenie heksanem było obserwowane u pracowników w wytwórniach butów, zakładach odnawiających meble oraz w zakładach samochodowych. Pierwsze objawy to osłabienie sprawności ruchowej mięśni, poprzedzone mrowieniem i skurczami kończyn. W odosobnionych przypadkach, obserwowany jest zanik mięśni szkieletowych, połączony z utratą koordynacji i osłabieniem wzroku, tyle o ekspozycji na heksan, którego nie da się podobno całkowicie usunąć

  • @tomekkruger
    @tomekkruger 6 років тому +44

    Produkcja oleju rafinowanego. Dość oględnie przedstawienie procesu produkcji. Ekstrahowanie heksanem jest bardzo popularne, ale daje olej gorszej jakości (podobnie śruta jest gorsza od makuchu, który nie był poddany działaniu chemii). Odśluzowanie oleju to też proces chemiczny: do surowca dodawany jest NaOH i H3PO4 (lub inny), co powoduje zmydlenie i oczyszczenie oleju. Otrzymany produkt różni się od oleju sprzed wirowania. Usuwanie WKT też można zrobić w wieży destylacyjnej. Ogólnie takie oczyszczanie podwyższa to temperaturę dymienia oleju i wydłuża termin przydatności. Zaś żeby olej był taki słomkowy dodawana jest jeszcze ziemia okrzemkowa (lub inny środek) w celu wybielenia oleju. Czyli mimo, że z pierwszego tłoczenia (tylko chwyt marketingowy), to poddany znacznej obróbce chemicznej. Na surowo nie ma znaczących wartości odżywczych i smakowych. Olej z pierwszego tłoczenia nierafinowany to najlepszy tłuszcz do spożywania na zimno. Taki ma dość wysokie WKT przez co krótki termin spożycia. Ten olej nie jest odśluzowywany tylko filtrowany (np.: dekanterem, u nas ma zawartość fosforanów poniżej 300 ppm). Nie używamy też heksanu, tylko ekstrudery. Konkluzja: olej rafinowany tylko do smażenia. Olej zimno tłoczony tylko filtrowany o ciemnej barwie do sałatek, surówek itp (przechowywany w lodówce w ciemnej butelce z półrocznym terminem przydatności)

    • @berakfilip
      @berakfilip 3 роки тому +1

      Jakiego komucha?

    • @janjankowski6648
      @janjankowski6648 6 місяців тому +2

      Dziękuję, wolę masełko i oliwki....

    • @tomekkruger
      @tomekkruger 6 місяців тому

      @@janjankowski6648 A ja nie każę spożywać. Opisałem tylko czym to jest.

  • @StresFlow
    @StresFlow 4 роки тому +9

    Heksan jest to substancja zakwalifikowana jako niebezpieczna:
    1. Działa szkodliwie przez drogi oddechowe - pary mogą powodować senność, oszołomienie, zawroty i bóle głowy.
    2. Podrażniający usta, gardło, płuca i żołądek
    3. Działa drażniąco na oczy i skórę.
    4. Może powodować uszkodzenie płuc w przypadku połknięcia.
    5. Możliwe ryzyko upośledzenia płodności.
    6. Stwarza poważne zagrożenie zdrowia w następstwie długotrwałego narażenia. Może powodować uszkodzenie narządów.
    7. Działa toksycznie na organizmy wodne. Może powodować długo utrzymujące się niekorzystne zmiany w środowisku wodnym.
    8. Wysoce łatwopalny. Pary są cięższe od powietrza, mogą przemieszczać się nad podłożem, w kontakcie z powietrzem mogą powstać wybuchowe mieszaniny. Ryzyko zapłonu przy nagromadzeniu się ładunków elektrostatycznych.

  • @hihixforever
    @hihixforever 2 роки тому +8

    Będę wam od tej pory obcinał zasięgi bo to co z tą serią zrobiliście to już kpina zupełna. Merytoryczne bagno.

  • @JossarianPL
    @JossarianPL 2 роки тому +18

    A tak z ciekawości pytam. Zazwyczaj rolnicy parę dni przed zbiorem robią tzw. desykację rzepaku czyli spryskują całe pole przykładowo preparatem Roundap.
    Czy badają państwo w związku z tym zawartość glifosatu w ziarnie? Czy też wszystko idzie razem do tłoczenia?

  • @AndrzejIwaniuk
    @AndrzejIwaniuk 7 років тому +11

    fajnie wygląda ta pre-forma butelki :D przed rozdmuchaniem.

    • @KolejowyWiktorS96
      @KolejowyWiktorS96 6 років тому

      Każda butelka plastikowa najpierw tak wygląda przed rozdmuchaniem :) Kiedyś byłem w rozlewni wody mineralnej i rozdali kilka takich pre form, do teraz trzymam w nich przyprawy w kuchni :)

  • @przemkoo10
    @przemkoo10 2 роки тому +7

    ale syf... nie polecam na tym smażyć jak chcecie być zdrowi..

  • @gameshotstudio8723
    @gameshotstudio8723 4 роки тому +5

    Myślałem ,że bardziej będzie poruszona zasada działania tych maszyn.

  • @robertgickel3664
    @robertgickel3664 2 роки тому +2

    Kłamstwo, kłamstwo, oszukiwanie ludzi!!! produkcja oleju rzepakowego wygląda zupełnie inaczej. Czemu nie pokazali że z pozostałego oleju w ziarnie wypłukuje się go benzyną ekstrakcyjną potem idzie to na wirówkę, ten olej idzie do produkcji margaryny bo jest tak mętny, z pozostałego tłuszcze produkuje się pyszne ciasteczka. Olej z pierwszego tłoczenia nie nadaje się do spożycia i jest poddawany obróbce chemicznej, takiej jak płukanie go w tlenku aluminium i wiele obróbek chemicznych. Smacznego w spożyciu oleju rzepakowego i miłego chorowania na raka!!!

  • @angelikav1475
    @angelikav1475 4 роки тому +15

    2:20 a jak produkt nie spelnia wymagan to go neutralizujecie i " wyrzucacie" ..tak tak a swistak dalej zawija w te sreberka..

    • @rafaxfryx2059
      @rafaxfryx2059 3 роки тому +2

      Przecież oni nawet rzepaku nie kontrolują. Wszystko robią tylko dla filmu.

    • @rafaxfryx2059
      @rafaxfryx2059 3 роки тому +1

      No wyrzucają, a potem to jemy i się jeszcze cieszymy ze na oleju smażone

    • @krzysiekk2
      @krzysiekk2 3 роки тому +2

      Randap gligosat i do butelki wlewają.

  • @BarnabaRudge
    @BarnabaRudge 6 років тому +10

    Z chęcią bym kupował olej z pierwszego tłoczenia pokazany w 1:33 sekundzie filmu do do smażenia placków ziemniaczanych (wiem, ze taki olej się łatwo pali, więc trzeba by uważać i go nie przegrzewać) i do śledzi w oleju z cebulką. Chyba, że tam jest jakaś trucizna? Szkoda, że nikomu nie przyjdzie na myśl takowy sprzedawać obok oleju rafinowanego. To przypomina sytuacje z cukrem : biały cukier oczyszczony i brązowy nieoczyszczony. Brązowy cukier z zawartością melasy ma zupełnie inny smak niż biały który jest w zasadzie bez smaku (oprócz słodkiego).
    Pół wieku temu na rynkach można było kupić na rynku olej taki jak pokazany w 1:33 sekundzie filmu. Robili go rolnicy prymitywnymi metodami i był nieoczyszczony. Ale ten nieoczyszczony olej miał smak i zapach (niektórzy go nie lubili) jakiego próżno by szukać w sklepach. Potem olej rzepakowy zniknął w ogóle ze sklepów i rynków (milicja ścigała sprzedawców).
    Powodem była zawartość jakiejś trucizny w rzepaku. To tak jak z azbestem. Kiedyś był powszechnie stosowany, a dziś zakazany ze względu na rakotwórczy charakter, gdy się dostanie do płuc. Dziś ponoć uprawia się zmodyfikowany rzepak, który ma być nieszkodliwy dla zdrowia. Osobiście jakiś rok temu w ogóle przestałem używać w kuchni oleju rzepakowego i przesiedliśmy się (z żoną) z dobrym skutkiem na "szkodliwy" smalec przy smażeniu. A z olejów używamy tylko oliwę z oliwek (względy smakowe) do sałatek i potraw. Olej rzepakowy wyraźnie mnie podtruł. Używaliśmy go w kuchni ze 20 litrów rocznie (smalcu używamy kilka kilogramów na 3 osoby rocznie). Długo by o tym pisać dla czego uważam, że okazał się powolnie działającą trucizną. To była też moja wina, a nie tylko samego oleju jako takiego.

    • @tomekkruger
      @tomekkruger 5 років тому +2

      Piszesz o kwasie erukowym, odmiana rzepaku 00 ma go bardzo mało (poniżej 2%) więc jego zawartość nie jest szkodliwa. Kwas ten występuje też np.: w gorczycy czyli musztardzie (kto lubi musztardę musi się mieć na baczności). Smalec ma wyższą temperaturę dymienia i dobrze nadaje się do smażenia, ale jest ciężki dla organizmu. Oliwa z oliwek nie nadaje się do smażenia, jest bardzo dobra do używania na zimno (sałatki) ale nie każdy lubi jej smak. W procesie rafinacji usuwane jest wszystko co złe i dobre w oleju rzepakowym, olej rzepakowy rafinowany jest jakby to powiedzieć... produktem sztucznym jak np sztuczny miód. Podczas tłoczenia oleju prasami rzepak pachnie orzechami.

  • @fredfred3798
    @fredfred3798 4 роки тому +4

    heksan rozpuszczalnik? sprawdzają czy wszystko odparowało...? co sie dzieje ze tym olejem z wytłoków?

  • @mariuszbrynkiewicz7038
    @mariuszbrynkiewicz7038 9 місяців тому

    Wspaniały film! Coś pięknego! Brawo Polska 🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱

  • @kofal15
    @kofal15 8 років тому +3

    super :)

  • @witeksza915
    @witeksza915 2 місяці тому

    Jest napisana partia? Pierwsze tłoczenie albo heksan?

  • @nibylung
    @nibylung 4 роки тому +9

    Taki olej po podgrzaniu do tem.100stopni i poddany
    płukaniu chemia nie nadaje sie nawet do smarowania osi w wozie drabiniastym

  • @xlara5233
    @xlara5233 4 роки тому +3

    Mogłeś odwiedzić najwiekszą firme od oleju w polsce która znajduje sie w Kruszwicy jest to Olej Kujawski

  • @albrecht225
    @albrecht225 3 роки тому +2

    Wolę z pierwszego tłoczenia !!!

  • @error200http
    @error200http 2 роки тому +1

    10 sekund! Tyle zajęła odpowiedź na tytuł odcinka. Cała magia o której niewiele powiedziano jest w 1:50 do 2:00. I gdzie etap deodoryzacji?

  • @jarekjarecki240
    @jarekjarecki240 4 роки тому +11

    Ciekawe czy badają na zawartość glifosatu 😂😂😂

    • @darismako3078
      @darismako3078 3 роки тому +1

      Nie badają🤷 dlatego jest zdrowy 😉

  • @Piratto2
    @Piratto2 7 років тому +19

    bardzo okrojone te odcinki..

    • @jacekw515
      @jacekw515 7 років тому +5

      Za krótkie, mogli by się lepiej postarać by dokładniej pokazać jak przebiegają kolejne etapy produkcji.

    • @Paluch313
      @Paluch313 6 років тому +8

      Warto pamiętać o tajemnicy przedsiębiorstwa. To, co pokazują, widzimy nie tylko my, zwykli zjadacze chleba, ale też konkurencja. Nie mogą pokazać wszystkiego, bo zwyczajnie prezes/zarząd firmy im na to nie pozwala.
      Oczywiście piekielnie ciekawe jest to jak te wszystkie procesy wyglądają "od kuchni", ale problem w tym, że najczęściej to są pozamykane, stalowe zbiorniki i rury i nic nie widać, a "magia" dzieje się w środku i trzeba trochę wiedzy zdobyć, żeby zrozumieć co i dlaczego się dzieje. Już nie wspominając o "know - how", czyli wiedzy nabytej przez firmę w praktyce, której w książkach nie znajdziesz i firma nie będzie się nią chętnie dzieliła ;P

  • @vulcs
    @vulcs 2 роки тому +2

    *trujący rozpuszczalnik

  • @antbonyziemiak208
    @antbonyziemiak208 2 роки тому +1

    The most knowledgeable doctors now are saying that we should not be using any seed oils (except for avocado oil). Extra virgin olive oil is healthier.

  • @virdat7918
    @virdat7918 3 роки тому +3

    Ja bym jeszcze dodał z trzy razy "POLSKI" na opakowaniu.

  • @krwiasranotv129
    @krwiasranotv129 3 роки тому +4

    Roundup bardzo smaczny, fajnie sie na nim smaży

  • @ryszardgrabowski4603
    @ryszardgrabowski4603 5 років тому +3

    a w którym momencie mieszacie z wodą ultradźwiękami , bo na patelni strzela ta woda

  • @lestkoporfirogeneta2194
    @lestkoporfirogeneta2194 5 років тому +7

    czyli sama chemia - nie ma to jak olej tłoczony

  • @kalafax5819
    @kalafax5819 6 років тому +4

    A ile trzeba kilogramów nasion żeby wyprodukować 1 L oleju?

    • @arielbanasiak2082
      @arielbanasiak2082 6 років тому +4

      Kalafa X5 Oleju w rzepaku jest ok.40%, litr oleju waży ok. 920g. Wychodzi jakieś 2,3 kg ziaren na 1 litr oleju. Należy uwzględnić jeszcze kilka procent na straty przy oczyszczaniu oleju surowego.

    • @tomekkruger
      @tomekkruger 6 років тому +3

      Nie uzyskasz 40% oleju z ziarna, nawet po heksanie. Zawsze Ci zostanie od 3 do 12% w śrucie lub makuchu.

    • @partytimeedition5340
      @partytimeedition5340 2 роки тому

      Był test na YT z kg nadion rzepaku 200 ml oleju w domowej maszynie

  • @urszulakochel3362
    @urszulakochel3362 Рік тому

    👍

  • @robertpacholski2100
    @robertpacholski2100 4 роки тому +6

    Taki olej jest nic nie wart Jeszcze rzepak glifosatem pryskaja żeby osuszyć Na targu lniany nie rafinowany

  • @michal140140
    @michal140140 Рік тому +1

    Gdzie to stosować? Na olej silnikowy sie nada? Do konsumpcji ilość szkodliwych substancji jak i tragicznym stosunku kwasów tłuszczowych omega 3 do omega 6 spowoduje tylko w najlepszym przypadku mase stanów zapalnych, nie wspominając o rozpuszczalniku i innych rzeczach potrzebnych podczas produkcji... Wiec wszystkie roślinne oleje do kosza bo do niczego sie nie nadają..

  • @solidether6738
    @solidether6738 2 роки тому +1

    Polski olej rzepakowy to wspaniała rzecz. Nie dajmy mu zginąć !
    Nie zastępujmy go bezmyślnie produktami z innych krajów, bo to tylko i wyłącznie chęć zaistnienia zagranicznych koncernów na polskim rynku i wykopanie polskich produktów.

  • @danielkukla3600
    @danielkukla3600 5 років тому

    Super materiał :-)

  • @arsenelupin3796
    @arsenelupin3796 Місяць тому +1

    Ten olej nie nadaje się do spożycia. Może być używany jako bio paliwo do silników VW Diesla.

  • @alikomeparishvili8440
    @alikomeparishvili8440 4 роки тому

    Jeśli możesz skontaktować się z adresem fabryki???

  • @rinkk-y2w
    @rinkk-y2w 9 місяців тому +1

    Dlaczego nikt nie bada nasion na zawartość chemii? Wszelkich nawozów czy środków ochrony roślin? Liczy się tylko zysk, nikt nie patrzy na szpitale pełne osób z nowotworami jelit czy wątroby. Sanepid nie działa w tej kwestii.

    • @fabryki
      @fabryki  9 місяців тому

      Nasiona są badane, o czym mówi pan Grzegorz w 00:34. 🙂 Badane są też próbki gotowego oleju. Miło nam, że obejrzałeś jeden z naszych pierwszych odcinków! 🙌 Jak do nas trafiłeś?

  • @jedrzejwinczewski395
    @jedrzejwinczewski395 3 роки тому

    2:30 - Gratuluję sposobu ważenia strzykawki, super analiza

  • @djpriapista8660
    @djpriapista8660 7 років тому +2

    Rzepaczek to ekologia i wspieranie rodzimego rolnika! Ja tam leje rzepaczek do wszystkiego!!!
    Obczajcie mój teścik rzepaczku:
    ua-cam.com/video/TeB7Am1_DBA/v-deo.html

  • @micmaz1
    @micmaz1 5 років тому +7

    Dziękuję cywilizacji za HEKSAN używany jako rozpuszczalnik w produkcji oleju rzepakowego. Heksan wchodzi w skład benzyn. A Wy wszyscy to spożywacie. pl.wikipedia.org/wiki/Heksan

    • @tomekkruger
      @tomekkruger 5 років тому

      Nie każda tłocznia używa heksanu przy produkcji oleju, nasza tłoczy tylko mechanicznie. Ale potwierdzam, heksan to produkt szkodliwy dla zdrowia, używa się go do wydobycia z makuchu resztek oleju, produktem są olej, odparowany heksan i śruta rzepakowa.

  • @xddx3436
    @xddx3436 2 роки тому

    Większość w komentarzach z tego co teraz widzę się spłakała o glifosat, skoro takie to wszystko niedobre to po co to jecie, jaka pewność jest że wszystkie te transporty są nim skażone? Jest gdzieś udowodnione że to wszyscy stosują? Na podstawie własnych obserwacji stwierdzacie czy przeczytaliście artykuł na internecie?

  • @matkagrogan5251
    @matkagrogan5251 2 роки тому +6

    ten film powinien się nazywać "jak produkujemy truciznę którą potem wciskamy milionom niekumatym rodakom do spożycia" olej rzepakowy - trudno sobie wyobrazcić coś bardziej toksycznego do smażenia

  • @dobrawodazoteciekawostki8161
    @dobrawodazoteciekawostki8161 3 роки тому

    Olej rzepakowy nie jest najlepszy dla astmatyków, choć jego zaletą jest niska cena.

  • @krzysiekk2
    @krzysiekk2 3 роки тому +3

    A co z Glifosatem ? Robicie badania na zawartość tej chemii ? Jeśli tak to z skąd w Polsce tyle ludzi co w moczu ma ten skladnik ?

  • @user-lr9cr3ou4e
    @user-lr9cr3ou4e Рік тому +1

    Masakra. Przecież to nie jest do spożycia!

  • @piotrpyjor9383
    @piotrpyjor9383 4 місяці тому

    Czyli taki olej to trucizna 😮

  • @user-sv4ds5if2s
    @user-sv4ds5if2s 3 роки тому

    как электронные сигареты в Польше разливают. Ликвидер

  • @bluebear13grass
    @bluebear13grass 6 років тому +6

    Szkoda że nie dodali jaki smród się niesie w okolicy tego zakładu.

    • @tomekkruger
      @tomekkruger 5 років тому +1

      Pachnie orzechami w tłoczni, gorzej jest z odpadami po rafinacji, woski potrafią szybko jełczeć.

  • @mieszkokamieniarz3164
    @mieszkokamieniarz3164 3 роки тому +2

    Ziarno świeżo palone glifosatem 😉

  • @albrecht225
    @albrecht225 3 роки тому +2

    Co nas obchodzą butelki ???

  • @rafalbbrygula5831
    @rafalbbrygula5831 6 років тому

    Odwiedzie fabryki w parczewie w lubelskie

  • @JulekYT
    @JulekYT 3 роки тому +6

    Mhmmmm... RoundUp

    • @agromaciek1447
      @agromaciek1447 Рік тому

      a ty nic nie wiesz wiec psizeszz takie bzdury. Po pierwsze malo kto robi desykacje rzepaku chyba ze jest juz mega pozno na zbior po drugie w badaniach widac ze pryskane było randapem

  • @CrashJackExtreme
    @CrashJackExtreme 7 років тому +21

    nie polecam spożywać tego oleju.

    • @tomekkruger
      @tomekkruger 6 років тому +5

      Najwyżej do smażenia. To olej rafinowany. Nazwa "z pierwszego tłoczenia" jest tylko chwytem marketingowym (bo olej jest traktowany heksanem).

    • @malleusmaleficarum9248
      @malleusmaleficarum9248 5 років тому

      Bo?

    • @tomekkruger
      @tomekkruger 5 років тому +2

      @@malleusmaleficarum9248 ...bo olej rafinowany ma wyższą temperaturę dymienia niż olej filtrowany nierafinowany. Stad olej nierafinowany (zielonkawe zabarwienie, zapach orzechów, krótki termin przydatności, bo szybko jełczeje) nadaję się do bezpośredniego spożycia np.: w sałatkach. W procesie rafinacji oleju usuwane jest z niego, to co dobre i złe i powstaje produkt sztuczny (zmydlanie, usuwanie wosków i mydeł, usuwanie wolnych kwasów tłuszczowych itp.), więc taki może być stosowany na patelnię, bo nie będzie dymić podczas smażenia. Pracuję w tłoczni i rafinerii oleju rzepakowego i wiem jaki otrzymujemy produkt.

    • @jakpo2384
      @jakpo2384 5 років тому +3

      oprócz smażenia świetnie nadaje sie również do zasilania silników diesla :D

    • @tomekkruger
      @tomekkruger 5 років тому +5

      @@jakpo2384 Nie bardzo, zawiera glicerynę, która jest usuwania w czasie reakcji estryfikacji i to się dopiero nadaje do diesla (pod warunkiem, że uszczelki wymieni się na teflonowe, bo metyloester oleju rzepakowego jest silnym rozpuszczalnikiem). Rafinowany olej rzepakowy w czasie silnych mrozów zalepia wtryski gliceryną.

  • @legomianiak450
    @legomianiak450 4 місяці тому

    najwiekszy syf

  • @dariuszreda3291
    @dariuszreda3291 3 роки тому +1

    pani laborantka: rekkaiczki ochhonne, ale na lbie mietla klakow!!!

  • @hurtowniatechniczna5582
    @hurtowniatechniczna5582 8 років тому +1

    Produkcja oliwy i oleju wymaga odpowiednich węży. Węże do oliwy i oleju spożywczego - fabrykawezy.pl/waz-do-oliwy-i-oleju-spozywczego/