Zasilacze i stabilizatory liniowe [RS Elektronika] # 21

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 7 вер 2024
  • Kontynuujemy temat zasilania. W poprzednim odcinku omawialiśmy zasilanie urządzeń za pomocą baterii i ogniw. Dzisiaj zajmiemy się zasilaniem stacjonarnym, czyli za pomocą zasilaczy, które podłączamy zwykle do gniazdek 230V.
    Jeśli spodobał Wam się odcinek, zapraszamy do polubienia naszej strony na Facebook'u:
    / rselektronika
    Jeśli macie jakieś pytania dotyczące tematyki videobloga lub sugestie w sprawie tematów kolejnych odcinków, kierujcie je na:
    reduktorszumu@gmail.com
    www.youtube.com... - RS Elektronika
    www.youtube.com...
    Zapraszamy na stronę reduktorszumu.c... do zakupu koszulek i gadżetów z logiem Reduktora Szumu. W ten sposób możecie przyczynić się do rozwoju naszego kanału.
  • Наука та технологія

КОМЕНТАРІ • 85

  • @mariuszpk
    @mariuszpk 9 років тому +85

    Wielki szacunek za wiedzę. Genialne , naprawdę genialne są Pana kanały.

    • @marcinwsx
      @marcinwsx 9 років тому

      chociaz odcinek o ogniwach troche mnie wkur*ił bo nic na temat budowy wewnetrznej czy chocby historii pokrótce

  • @szymonzawiercie
    @szymonzawiercie 9 років тому +4

    Układ z zagadki to stabilizator LDO wykonany na elementach dyskretnych. Źródło prądowe na diodzie świecącej i tranzystorze polaryzuje tranzystor PNP, aż na jego kolektorze napięcie nie osiągnie wartości przebicia diody Zenera plus napięcie diody świecącej i minus napięcie złącza B-E. Jeśli dioda Zenera zacznie przewodzić, wyłączy źródło prądowe (podnosząc napięcie na emiterze tranzystora NPN) i zadziała "ujemne" sprzężenie zwrotne ograniczając prąd sterujący bazą tranzystora PNP. Uwy=Udz+Uled-0.6V. Tranzystor PNP pracuje w układzie wspólnego emitera, a minimalną różnicę między napięciem wejściowym i wyjściowym ograniczać będzie napięcie nasycenia złącza C-E (Ucesat).

  • @wielkopolaninn
    @wielkopolaninn 6 років тому +2

    Witam , konkretny kanał a może jakiś odcinek o prostownikach do ładowania akumulatorów.
    Rodzaje prostowników , rodzaje akumulatorów , sposoby ich ładowania , napięcia , prądy , omówić z 2 schematy prostowników łatwych do zrobienia np na tyrystorze z regulacją napięcia i automatyką.
    pozdro

  • @Barabass
    @Barabass 9 років тому +1

    RS Elektronika Pół roku.
    Pół roku temu ten odcinek oszczędziłby mi sporo czasu! :)

  • @sewerynw.5525
    @sewerynw.5525 9 років тому +6

    Prąd za mostkiem gretza raz nazywa Pan stałym np tłumacząc jak podłączyć kondensator a innym rezem zmiennym. Warto uscislic, że jest to prąd zmienny o stałym kierunku przepływu dlatego podlaczajac kondensatory trzeba zachować polaryzację. Nie chcę się czepiać ale spotkałem się z problemami "w branży" kiedy ktoś po szkołach elektrotechnicznych nie potrafił odróżnić prądu zmiennego od stałego.

    • @RSElektronika
      @RSElektronika  9 років тому +4

      Tak, dałem już adnotację, dzięki za zwrócenie uwagi.

    • @jacekf5096
      @jacekf5096 5 років тому

      @@RSElektronika A co z pomiarem multimetrem?!
      Prąd zmienny o stałym kierunku przepływu.
      Pomiar przy ustawieniu multimetru na DC?!
      Czyli DC?

  • @przemysawkunach9697
    @przemysawkunach9697 Рік тому +1

    mega

  • @dociekania
    @dociekania 9 місяців тому

    Późno ale lepiej późno niż wcale ;), tak wyładowana bateria będzie lżejsza, niewiele ale jednak.

  • @aminmine5268
    @aminmine5268 7 років тому +1

    Pięknie spaliłem arduino poprzez 7805. Przy podłączeniu do 12v po przegrzaniu, nie wyłączył się a spalił i przesłał całe 12v do arduino. Wiec te zabezpieczenia trzeba traktować z "przymróżeniem oka"

    • @ElektronicznyEuBlog
      @ElektronicznyEuBlog 7 років тому +1

      Mówią "jak nie spalisz to się nie nauczysz", więc chociaż tyle ;-)

    • @wojtekadalberth2311
      @wojtekadalberth2311 4 роки тому +1

      Ja bym na to spojrzał raczej z przymrużeniem oka.

  • @marekborcz3793
    @marekborcz3793 5 років тому +2

    Można zbudować neodymowe generatory prądu.O dużym prądzie.Wirujące neodymy magnesy mogą dawać dużą moc prądu w generatorach prądu.Dobrym wskaźnikiem prądu jest neonówka pobiera mało prądu i sygnalizuje przepływ prądu bardzo małego.W rdzeniu ziemi jest neodymowe jądro i w rdzeniu słońca również.Na neodymowych jądrach ziemia i słońce wiszą nad sobą.Elektrony promienie słońca są produkowane w wybuchach jądrowych stos atomowy.Świecą i wysyłają promienie słoneczne.To moja teoria budowy świata.Pola niektórych planet są przyciągane magnesami przeciwnymi ziemi i słońca.Zamykają łańcuch magnetyczny około 7 planet.Patrz zdjęcia NASA teleskopy.Płynny neodym można nazwać inaczej jest w stanie płynnym.Elektryczna teoria budowy świata.Wtedy wszystko się da wytłumaczyć .Życie na ziemi jest ciężej wytłumaczyć to jest cud splot szczęśliwych okoliczności.Trzecia planeta od słońca idealna odległość.Jest pole magnetyczne słońca które znosi pole ziemi i układu słonecznego.Pola się wzajemnie znoszą.Może być również ferryt ale jest słabszy.Planety są okrągłe bo mają jądra magnetyczne w środku.

  • @eRZet.piotr93
    @eRZet.piotr93 9 років тому +36

    Powinieneś wykładać w technikach i na studiach.

    • @piotrb9887
      @piotrb9887 4 роки тому

      Takie rzeczy mnie uczyli w zawodówce...

    • @mrponczuszek6664
      @mrponczuszek6664 2 роки тому

      @@piotrb9887 a mnie uczą na studiach, ale w mniejszym stopniu :D

    • @piotrb9887
      @piotrb9887 2 роки тому +1

      @@mrponczuszek6664 Wiem i to jest przykre. Widać różnicę w kształceniu. Dzisiejszy poziom nie dorównuje do tego sprzed kilkunastu lat. Ale nie martw się kształci się ten co chce. Więc wszystko przed Tobą. W dzisiejszych czasach jest super dostęp do informacji. A taki kanał jak ten propaguje wiedzę. Pozdrawiam.

  • @Cezar-fc5ts
    @Cezar-fc5ts 3 роки тому

    Super film

  • @hubertbercik3982
    @hubertbercik3982 4 роки тому +15

    czuje sie jak na dobrym wykładzie ... nikt nie ogarnia xd

    • @sliaczo
      @sliaczo 4 місяці тому

      Czujesz się tak bo po prostu masz problem ze zrozumieniem tego

  • @tomcioromcio1396
    @tomcioromcio1396 9 років тому +3

    Jeśli już są odcinki o transformatorach i napięciach przemiennych to może dało by radę poświęcić kawałek odcinka na wyjaśnienie tego co to jest: moc czynna, bierna, pozorna i współczynnik mocy biernej. Wiele firm stosuje tzw. baterie kondensatorowe poprawiające współczynnik mocy biernej. Ale o co tak naprawdę chodzi? Dlaczego transformator lub silnik 3F wytwarza niepożądaną moc bierną a już ten sam silnik podłączony przez falownik tej mocy nie wytwarza - przynajmniej z tego co mi wiadomo.

  • @iagre
    @iagre 8 років тому +5

    01.45-01.50 W odpowiedzi na zagadkę jest błąd - bateria (lub jej zawartość) nie zmienia swojej "GĘSTOŚCI" ale twardość lub sprężystość. Gęstość=masa/objętość

    • @krzysztofchojnacki5607
      @krzysztofchojnacki5607 6 років тому

      wystarczy ładunek elektryczny jak z magnesami brak ładunku brak przyciągania grawitacja robi swoje a jak bateria ma ładunek przyciąga materię proste

    • @gradziadhala3390
      @gradziadhala3390 3 роки тому

      Może zmienia gęstość lecz nie masę, zmienia się objętość substancji. W akumulatorach kwasowo ołowiowych zmienia się gęstość elektrolitu więc dlaczego w baterii nie mogła by się ona zmienić?

  • @michallesz2
    @michallesz2 6 років тому

    Dobrym rozwiązaniem jest łączenie stabilizatora z diodą Zenera zamiast opornika. Jeżeli chcemy mieć napięcie stabilizowane 20 V to można połączyć stabilizator 12 V z diodą Zenera 8,2 V. Natomiast aby zejść z dużego napięcia na małe to możemy użyć kilku stabilizatorów zmniejszających skokowo napięcie. Na przykład aby z 28 V zejść na 5 V można wykorzystać takie stabilizatory. 24 V , 18 V, 12 V , 8 V.

  • @DAMIANsolowski
    @DAMIANsolowski Рік тому

    10:12 czy tu aby nie ma pomyłki z filmu który oglądałem wcześniej a tym kanale o tranzystorach bipolarnych jest fragment o układach pracy. Wtórnik emiterowy to układ pracy ze wspólnym kolektorem(sygnał podajemy miedzy kolektor a bazę a wychodzi nam między emiterem a kolektorem. Tutaj wygląda na to że sygnał jest podawany między bazę a kolektor i wychodzi między bazą a emiterem(czyli układ pracy ze wspólną bazą). Jeśli się mylę może czegoś nie rozumiem będę wdzięczny za korektę.

  • @DraconBS
    @DraconBS 9 років тому

    Układ to dokładny stabilizator napięcia, ponieważ dioda Zenera działa tu jako sprzężenie zwrotne. Układ zadziała przy co najmniej 4V, ze względu na spadek napięcia na LED i złączach tranzystorów, a na wyjściu będzie maksymalnie napięcie bliskie napięciu przebicia diody Zenera + napięcie na LED - 0,6V na tranzystorze NPN.

  • @100Pseudonim
    @100Pseudonim 8 місяців тому

    A USB w amplitunerze, tunerze sat (takim droższym, dobrym tunerze), w odtwarzaczu bluray, to tam napięcie jest liniowe czy impulsowe?

  • @kopa8724
    @kopa8724 5 років тому +1

    Witam. Oglądam z zainteresowaniem wszystkie Pana odcinki. Potrzebuję małej porady. Nie potrafię zrozumieć, na jakiej zasadzie działa selekcja napięć 115/230 volt w zasilaczach komputerowych. Na schematach wygląda to tak, jakby kondensator mostkował jedną z diod na mostku prostowniczym.
    Probuję to rozgryźć, gdyż posiadam 2 invertery sieciowe z USA, jeden z takim samym przełącznikiem napięć, a drugi bez, który to właśnie chciałem jakoś dostosować do europejskiego napięcia. Nie posiada on przełącznika napięć, ale ten model występuje w obu odmianach napięciowych z tymi samymi symbolami modelu, więc myślę, że może to być prosta przeróbka.
    Czy można poprosić o jakieś podpowiedzi? Z gory dziękuje

  • @jurek-zz3un
    @jurek-zz3un 9 років тому +8

    A będzie poradnik jak zrobić generator prądu zmiennego

    • @jurek-zz3un
      @jurek-zz3un 9 років тому

      jurek mynarczyk najlepiej jak najprostszy

    • @hoocker93
      @hoocker93 9 років тому

      jurek mynarczyk Tego jest mnóstwo np WO z mostkiem Wiena albo z przesuwnikiem podwójne T

  • @MrZajceew
    @MrZajceew 8 років тому +4

    dlaczego czestotliwosc za motkiem spadla do 100Hz? A nie do 25MHz

  • @ElektrikaCo
    @ElektrikaCo 9 років тому

    Mam pytanie na które próbuję znaleźć odpowiedź od dłuższego czasu:
    Na jakiej zasadzie działają zasilacze które na wejściu akceptują 100-240V AC?
    Czy jest duża różnica w wydajności między 120V a 230V?

    • @pawelnowak8578
      @pawelnowak8578 9 років тому

      Są to zazwyczaj zasilacze impulsowe. Jak będzie o tym odcinek to pewnie zrozumiesz.

  • @ludy997
    @ludy997 3 роки тому +1

    ziomek rozkminiłem Cię, ta dilerska waga Cię zdradziła

  • @robertluzeczyk4418
    @robertluzeczyk4418 6 років тому +3

    ciekawe lecz skomplikowane

  • @TheTheandrzej1234
    @TheTheandrzej1234 9 років тому

    Wydaje mi się, że napięcie wyjściowe układu będzie dokładnie równe napięciu led zaznaczonej na schemacie. Bo nawet napięcia spadków na złączach Baza-Emiter obydwu tranzystorów, tak jakby chciały się skrócić. Wysnuję więc dość szalone przypuszczenie, że układ może pracować jako źródło napięciowe dla identycznych jak na schemacie ledów.

    • @avckubw938v1bnvowiqv
      @avckubw938v1bnvowiqv 9 років тому

      TheTheandrzej1234 popatrz dokladniej jest tylko jeden led...

    • @TheTheandrzej1234
      @TheTheandrzej1234 9 років тому

      avckubw938v1bnvowiqv
      Więc?

    • @avckubw938v1bnvowiqv
      @avckubw938v1bnvowiqv 9 років тому +1

      TheTheandrzej1234 to co napisales jest bez sensu

    • @TheTheandrzej1234
      @TheTheandrzej1234 9 років тому +1

      avckubw938v1bnvowiqv
      A to co Ty napisałeś nie ma żadnego poparcia merytorycznego. Jak tak bardzo rzuca Ci się w oczy tylko jedna led to może byś łaskawie wyjaśnił co w tym złego, żeby nie mogła ona w parze z rezystorem 4k3 pracować jako napięcie referencyjne. Mówienie, że coś jest bez sensu bez podania merytorycznych argumentów też nie ma sensu, bo równie dobrze wszystko może być dla Ciebie bez sensu a wtedy szkoda na wdawanie się z Tobą w jakąkolwiek dyskusję.

    • @avckubw938v1bnvowiqv
      @avckubw938v1bnvowiqv 9 років тому +1

      TheTheandrzej1234 Popełniłeś błąd i się jeszcze ze mną kłócisz? brawo

  • @marcinwegorek8495
    @marcinwegorek8495 9 років тому

    Witam!
    Co do prądu zaraz po mostku gretza to czasem nie jest prąd pulsujący (fachowo ściśle ujmując)?
    Prąd zmienny to raczej brzmi ogólnikowo.

  • @klocek235
    @klocek235 9 років тому

    Według mnie układ chroni przed skokami napięcia wejściowego (dioda Zenera przy przebiciu zwiększa napięcie na bazie tranzystora PNP i tym samym go rozłącza). Oprócz tego przy spadku napięcia wejściowego tranzystor NPN rozłącza PNP i zapobiega przepływowi prądu spoczynkowego.

  • @lalun8
    @lalun8 9 років тому

    przymierzam się do zrobienie panelu fotowoltaicznego, który będzie służył do ładowania telefonu albo powerbanku. Myślę, że najrozsądniej będzie zastosować taki układ celek aby dawały napięcie 10v wtedy ładowarka będzie pracowała nawet przy niewielkim natężeniu słońca a straty na stabilizacji będą dosyć nieduże. zatem moje pytanie brzmi jaki stabilizator zastosować najlepiej aby straty były jak najmniejsze, ponieważ trochę mija się z celem oddawanie 40 % energii w postaci ciepła (78xx). dowiedziałem się, że najlepszą sprawność osiągają stabilizatory impulsowe, ale to wiąże się również z większymi kosztami. więc jaki stabilizator twoim zdaniem byłby najlepszy ? Przewidywana moc panelu to 5,6W czyli 560mA przy 10v

  • @cmyk1705
    @cmyk1705 9 років тому

    Odpowiedz: Układ stabilizuje zmniejsza napięcie wejściowe do określonej wartości diody zenera i gdy przekroczymy wartość prądu wyjściowego to układ się wyłącza.

  • @zaurus6
    @zaurus6 8 років тому

    Mam takie pytanie jaki stabilizator napięcia zastosować jeśli na wejściu ma ponad 50VDC. A większość stabilizatorów ma napięcie maksymalne do 40VDC ? Szukałem dużo w internecie ale nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie. Pozdrawiam.

    • @jakubkijak2644
      @jakubkijak2644 6 років тому

      zaurus6 Jeśli nadal aktualne - albo na elementach dyskretnych, albo wersję HV scalaka LM317/337.

    • @kolejowydolnyslask5684
      @kolejowydolnyslask5684 2 роки тому

      Zrób taki samemu. Dobierz tylko tranzystor i diodę zenera

  • @conyomasterful
    @conyomasterful 4 роки тому

    A jaki będzie wykres na oscyloskopie jeśli damy na jednym przewodzie diodę w kierunku przewodzenia jedną, na drugim też jedną, ale w przeciwnym kierunku. Czy tak robiąc będziemy tracić ok połowę dostępnej mocy?

  • @TomoMadej
    @TomoMadej 9 років тому

    Trochę została pominięta kwestia wartości napięcia za mostkiem i kondensatorem. Na przykładzie jest 33V, a co w wypadku, gdy mamy inne transformatory? Jaką minimalną wartość napięcia możemy mieć w tym miejscu, aby osiągnąć te 12V na wyjściu (nawet uwzględniając spadek na B-E)? Czy to napięcie mogłoby być zbyt wysokie?

  • @adekmenti
    @adekmenti 9 років тому

    Odpowiedź - zagadkowy układ to prawdopodobnie zabezpieczenie przeciwzwarciowe.

  • @Marcin_Kwidzinski
    @Marcin_Kwidzinski 9 років тому +1

    Jak sie nazywa transformator z zailacza symetrycznego

    • @DraconBS
      @DraconBS 9 років тому

      Po prostu transformator z podwójnym uzwojeniem wtórnym :).

    • @FakcioR
      @FakcioR 9 років тому +1

      Lub z Center-Tap.

    • @marius1677
      @marius1677 Рік тому

      Z dzielonym.

  • @Michalmas64
    @Michalmas64 9 років тому

    Odpowiedź na zagadkę: układ ogranicza napięcie wyjściowe, w przybliżeniu do wartości napięcia Zenera diody DZ.

  • @mioszadamek9266
    @mioszadamek9266 4 роки тому

    Jak się wpiąć oscyloskopem w obwód prądu zmiennego? Co z clipsem do masy?

  • @ukaszcwr913
    @ukaszcwr913 5 років тому

    10:20 czy aby na pewno Pana zdaniem to wtórnik emiterowy? To układ ze wspólną bazą, a określenie "wtórnik emiterowy" stosuje się w przypadku układu ze wspólnym kolektorem. Proszę o odpowiedź.

    • @DAMIANsolowski
      @DAMIANsolowski Рік тому

      to samo pytanie zadałem. Też wydaje mi się że to jest błąd. Dlatego ten kanał jest irytujący już drugi raz na cos takiego się natknąłem. Wydaje mi się że masz racje. Szkoda tylko że na odpowiedz musiałeś czekać 3 lata XD

  • @mobifox1049
    @mobifox1049 4 роки тому

    Czy kondensatory 100nf muszą być wpięte przed diodą zenera czy można bezpośrednio do masy?

  • @motyfaza8897
    @motyfaza8897 6 місяців тому

    Dlaczego tego nie było na lekcjach ?????

  • @interbudelblag
    @interbudelblag 4 роки тому

    jaki rezystor i tranzystor zastosowałeś w schemacie podanym w 10 minucie?

  • @XXziomeqXX
    @XXziomeqXX 9 років тому +1

    Czy tylko mi się wydaje, że seria L78xx zaczynała się od 3V a nie od 5V? Czy coś pokręciłem?

  • @maczyk3528
    @maczyk3528 4 роки тому

    Dlaczego występuje konieczność stosowania stabilizatorów ( przyczyny )?

  • @matisz9208
    @matisz9208 9 років тому

    Układ to dokładny stabilizator napięcia

  • @Pitter-SERW
    @Pitter-SERW 9 років тому +2

    Mogę się mylić, nie jestem znawcą... ale moim zdaniem układ służy do kontrolowania napięcia na wyjściu...
    Jeśli napięcie na wyjściu wzrośnie do określonego przez diodę zenera poziomu CZERWONA dioda LED zgaśnie...
    Układ może służyć jako wskaźnik naładowania baterii...
    Można by dołożyć drugą diodę LED tylko że zieloną, wówczas sygnalizowała by ona naładowanie baterii...
    Pozdrawiam

  • @SH-kf5sf
    @SH-kf5sf 5 років тому

    Slavo

  • @matimati8796
    @matimati8796 6 років тому

    Witam, mam pytanie odnośnie regulacji [A] Jak działają regulatory w zasilacz laboratoryjny? Wiem jak zdobić regulator [V] ale jak zrobić regulację [A]?

  • @mrted1852
    @mrted1852 5 років тому

    Zamiast symbolu minus powinno być 0V

  • @czowiekrozumny7824
    @czowiekrozumny7824 3 роки тому

    tego intra nigdy nie pomijam 0:16

  • @MinecraftBorowik
    @MinecraftBorowik 9 років тому

    Czy jak na taki stabilizator www.tme.eu/pl/details/l7805cdt/stabilizatory-napiecia-nieregulowane/st-microelectronics/l7805cdt-tr/# dostarczę 7V to, czy stabilizator będzie działał i jaki maksymalny prąd będę mógł z niego czerpać. Mam zamiar czerpać maksymalnie 100mA.

  • @GourangaPL
    @GourangaPL 9 років тому

    A czy ten układ to nie jest po prostu wnętrze stabilizatora LDO?

  • @erko6514
    @erko6514 2 роки тому

    Za szybko wszystko, ciężko ogarnąć.

  • @dawidpiwowarski1912
    @dawidpiwowarski1912 9 років тому

    Układ jest czujnikiem zmierzchowym wykorzystujący diodę świecącą zamiast foto rezystora XD

  • @matisi111
    @matisi111 8 років тому +1

    Kto od Wiżyna? xD

  • @kacpermrozowskikapi3448
    @kacpermrozowskikapi3448 3 роки тому

    Jakiś dziwny ten mostek greatza

  • @danxseldanxsel6842
    @danxseldanxsel6842 7 років тому

    chyba odwraca prąd stały na zmienny