Czym jest CRISPR-Cas9, jak edytuje się genom i czy naprawdę będziemy tworzyć dzieci na zamówienie?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 7 сер 2017
  • Czym jest CRISPR-Cas9, czy ostatnie doniesienia o edycji genomu ludzkich zarodków powinny nas martwić, z jakimi zagwozdkami etycznymi będzie musiała zmierzyć się nauka i czy naprawdę zmierzamy ku temu, by produkować dzieci na zamówienie? To wszystko (i jeszcze więcej) w nowym odcinku!
    ► SUBSKRYBUJ: bit.ly/2sDrePv
    ► BLOG: kasiagandor.com/
    ► INSTAGRAM: / kasiagandor
    ► FACEBOOK: / kasiagandorcom
    ►Link do zagwozdki: www.theguardian.com/science/2...
    ► Wywiad o GMO z profesorem Golikiem:
    kasiagandor.com/2016/07/o-gmo-...
    🎵 Muzyka w tle 🎵
    Sneaking on September - Otis McDonald

КОМЕНТАРІ • 179

  • @JanePL9
    @JanePL9 6 років тому +33

    Dzięki za cotygodniową dawkę wiedzy. Już myślałam, że upał wyłączył mi mózg i nic nie zrozumiem, ale jednak zadział i znowu wiem coś więcej ;)

  • @Dziewczynanamedycynie
    @Dziewczynanamedycynie 6 років тому +36

    Cudowny kanał, cudowny film i Ty też jesteś absolutnie cudowna! Nie jest łatwo przedstawić naukowy temat tak zrozumiale i z takim wdziękiem, a jednocześnie konkretnie i profesjonalnie :) Poczułam się mądrzejsza, a lubię to uczucie, więc na pewno tu zostanę i będę wszystkim polecać ;) Bardzo ciekawy wątek bioetyczny! Tak poza tym, jesteś piękna i pięknie mówisz, ale to już niezwiązany z tematem komplement

    • @KasiaGandor
      @KasiaGandor  6 років тому +1

      jezusie, ile komplementów, zarumieniam się przed komputerem!

  • @aleksandercudny6264
    @aleksandercudny6264 6 років тому

    W końcu zrozumiałem o co w tym chodzi! Jak zwykle super :)

  • @michapietruszewski9895
    @michapietruszewski9895 5 років тому +2

    Cześć! Jestem biologiem człowieka w trakcie studiów magisterskich. Opowiadasz bardzo Ciekawe rzeczy, które może i nie dotyczą bezpośrednio mojego obszaru badań, jednakże są bardzo ciekawe. Dlatego, bibliografia... błagam! :) Chciałbym dowiedzieć sie więcej.

  • @maczagr
    @maczagr 6 років тому

    Świetny film, czekam z niecierpliwością na więcej :D

  • @Muminoslaw
    @Muminoslaw 6 років тому +2

    Pierwszy raz z takim zaciekawieniem i fascynacją słuchałem o czym, o czym nie mam bladego pojęcia...

  • @aleksandrajakubicka4252
    @aleksandrajakubicka4252 6 років тому

    Super materiał! Dopiero teraz natknęłam się na Twój kanał, ale już wiem, że będę tu często wracać i koniecznie muszę obejrzeć wszystkie filmy :) stosunkowo niedawno rozpoczęłam swoją przygodę z bioinżynierią i mam trochę braków w wiedzy i wątpliwości co do sposobu działania niektórych mechanizmów, a Twoje filmiki świetnie nadadzą się na pierwsze spotkania z różnymi zagadnieniami :)

  • @bpatryk17
    @bpatryk17 6 років тому +1

    Twój kanał jest świetny! Szybko zdobędziesz masę widzów ! :D

  • @gabowska
    @gabowska 6 років тому +53

    strasznie mnie irytuje to, że przez "etykę" i to, że połowa społeczeństwa jest negatywnie nastawiona do żywności GMO i wszelkich modyfikacji genetycznych zamyka się możliwość badań i zapobiegania chorobom genetycznym. Nie chcę zbytnio wchodzić w tematy polityczne, ale jeśli nasz "wspaniały" rząd postanowił dać rodzinom 500+ to niech opłacą też biedniejszym modyfikację genetyczną, która faktycznie mogłaby pomóc. Abstrahując od polityki, ogromne ilości pieniędzy są przeznaczane na leczenie dzieci chorych, takich, które od urodzenia mają poważne choroby genetyczne. Jeśli nie trzeba będzie poświęcać na to funduszy to można te sumy przeznaczyć na refundacje modyfikacji genetycznych.

    • @w.418
      @w.418 5 років тому +5

      Najpierw leczenie genomu w ten sposób będzie dostępne dla wąskiego grona, ale później te metody stanieją i będzie można przynajmniej częściowo pokryć je z NFZ-u czy pieniędzy fundacji. Od czegoś trzeba zacząć. Dobrze mówisz, że leczenie ludzi chorych na choroby genetyczne to duży koszt.
      Co do GMO, inżynierii genetycznej itd. to 3/4 społeczeństwa jest dyletantami i ignorantami, a krzyczą, odzywają się, gadają na tematy, o których nie mają pojęcia. Rozumiem strach przed nieznanym, ale jak się na czymś człowieku nie znasz, to się nie odzywaj i zostaw to specjalistom. ;)

  • @RascalV666
    @RascalV666 6 років тому

    Projekt super zolniez!:)

  • @jusia961
    @jusia961 6 років тому

    Świetny film 😊

  • @aldehydbenzoesowy3992
    @aldehydbenzoesowy3992 6 років тому

    Bardzo mnie cieszy ten kanał, bo wpisuje się idealnie w moje zainteresowania, a poza tym każdej osobie, która przyczynia się do popularyzacji nauki, należą się ogromne brawa! Z bardziej drugorzędnych rzeczy podoba mi się miła dla oka estetyka - tło, zgrabny montaż, jakość dźwięku i obrazu, Twoja dykcja. Nic dodać, nic ująć, zostaję tu na dłużej. :)

  • @endoem1024
    @endoem1024 5 років тому

    Dzięki za wiedzę! ;)

  • @julcix-6764
    @julcix-6764 6 років тому

    Super filmik

  • @tomekkowal2991
    @tomekkowal2991 3 роки тому

    Dziewcxyno, pokazałaś mi cos, co mnie w koncu na tyle zainteresowalo, że chce to studiować i robic. 👍 Thx

  • @3kolorowymix
    @3kolorowymix 6 років тому

    Merytorycznie super, ale to animację zdobyły moje serce ;) masz mój szacunek.

  • @armo1118
    @armo1118 6 років тому +1

    Plus za animacje :)
    Pozdrawiam.

  • @stvoreku
    @stvoreku 6 років тому +13

    AAAAAAAAAAA
    Tyle czekałem aby pojawił się na YT jakiś sensowny i ciekawy Naukowo-Filozoficzny kanał. I w Końcu! I to w dodatku prowadzony przez Kobietę! Jako Feminista jestem zachwycony :)

  • @aleksandragaj2622
    @aleksandragaj2622 6 років тому

    Bardzo fajne i takie realistyczne wideo. Ważne jest leczenie ludzi i wczesne rozpoznawanie. A obecnie wiele krajów w tym Polska nie pozwala na wybieranie zarodków nawet pod względem nawet płci, więc na pewno jest to też kwestia prawnych obostrzeń.

  • @krzysztofpotok7430
    @krzysztofpotok7430 5 років тому +2

    No i pozostaje kwestia ekonomiczna-odporni ludzie nie kupowali by leków i suplementów,mniejsze firmy farmaceutyczne by poupadały od razu większe trochę później i trochę by się wszystko pozmieniało

  • @jacknearwater9292
    @jacknearwater9292 6 років тому

    Super materiał! Pomimo, że jestem bardziej zaznajomiony z chemią i biologią, która bardziej szkodzi ludziom, niż pomaga to perspektywa potencjalnej możliwości wyleczenia ludzi z wielu chorób, które ich niszczą jest bardzo przyjemna. Oczywiście, jeśli ludzie będą umieli obchodzić się z tą technologią.
    Dziękuję za świetny film i do zobaczenia za tydzień! ;)
    Nutellowy maniak życzy wszystkim dobrej nocy(albo dnia)! :D

  • @angelabrzozowska216
    @angelabrzozowska216 6 років тому +11

    Pisałam w tym roku licencjat o CRISPR/Cas9

    • @bobfalkowski8710
      @bobfalkowski8710 6 років тому

      Witaj. To może mi odpowiesz czy da się powiedzmy w niedalekiej przyszłości wyleczyć pewną wredną bardzo rzadką chorobę (amyloidozę pierwotną) za pomocą tej metody i jak to by mogło wyglądać? Czy chory stopniowo dochodziłby do siebie po takiej modyfikacji genomu? Czy od razu byłby zdrowy i w sumie wracałby do normalności błyskawicznie? I ponieważ nie rozumiem do końca mechanizmu, więc pytanie czy trzeba byłoby ręcznie wycinać jakiś zmutowany fragment genomu ileś tam razów, aby w końcu zaczął sam z siebie przemianę, czy to na zasadzie, że wystarczy tylko zmodyfikować genom tylko jednej komórki i potem jakoś go rozmnarzać jak wzorcową... Choruję na tą chorobę i dodatkowo spowodowała ona najprawdopodobniej drugą nieciekawą chorobę (zespół POEMS) ponieważ mam również stwierdzonego również tego nowotwora szpiku...

    • @TheKirikarin
      @TheKirikarin 5 років тому +2

      Czy jest szansa na zapoznanie się z Twoją pracą? :D

  • @MnichzKlasztoru
    @MnichzKlasztoru 6 років тому +8

    Wiadomo że etyka jest ważna. Nie chciałbym by mnie w szpitalu czy kogokolwiek bez jego wiedzy potraktowali jak szczura laboratoryjnego ale jednak trzeba iść naprzód i kto wie czy stworzenie takiego genialnego dziecka nie da nam w końcu wielkiego skoku cywilizacyjnego? Mamy w końcu mózg Alberta Einsteina, jeśli byśmy mogli uzyskać z niego jakieś geny odpowiadające za rozwój tego umysłu (chyba jest to możliwe?) to dałoby się zrobić genialne dziecko w teorii. Nawet jeśli byłoby to dziecko skażone mutacjami to dałoby to szanse dla całej ludzkości. Czasem trzeba coś poświęcić dla rozwoju. Wiem że ludzie od razu przytaczają przykłady że co by było gdybym to ja był tym dzieckiem czy coś, no ale nie miałbym na to wpływu. Czarny głodujący murzyn i bogaty szejk także nie miał, bierzesz to na klatę.
    W sumie naszło mnie z tej konkluzji pytanie, czy dałoby się jakoś zmodyfikować naszą podświadomość? To kim jesteśmy? Od czego zależy tak naprawdę że jeden się identyfikuje z czymś, a drugi wręcz nienawidzi z całego serca? Nie wszystko musi być środowiskowego ale predyspozycją do czegoś.
    A co do pytań:
    1) Pełna odmowa. Po pierwsze nie szkodzić, a po drugie "robienie" dzieci tylko dla naszego kaprysu bo musimy to jedna z największych bzdur ludzkości. Wiadomo że warto mieć potomka naszego genetycznego spadkobierce, ale w przypadku tej pary wylosowali złe geny i nie warto iść w tę stronę dalej, co najwyżej wyodrębnić jakieś genetyczne kąski które pewnie każdy z nas ma. (wiem że to pachnie eugeniką pozytywną, ale lepiej zapobiegać ciążą i nie powijać na świat dziecka obarczonego skazą, w postaci kaprysu rodziców którzy są niezdolni do opieki albo przenoszą ciężkie choroby).
    2) Pewnie jakaś rada nadzorcza, nie wyobrażam sobie by jeden człowiek podejmował decyzje co wyeliminować z genów, a co nie. Albo unieszkodliwiać tylko te 100% złe przypadki jak wszelkie alergie czy anemia sierpowata.
    3) Jeśli taka technologia będzie droga to i tak my mali obywatele tego nie zmienimy, i bogaci będą rozwijali się na potęgę. To już trochę futurystyczna wizja gdzie każdy bogacz to wysoki piękny aryjczyk z idealnymi zębami, a cała reszta to hołota. Jednakże wraz z rozwojem tych modyfikacji w genach wielopoziomowe pewnie także wkroczą jakieś lepsze sposoby walki z chorobami. A jeśli nie to zostały nam tradycyjne tylko sposoby leczenia, herbata z miodem xD.
    Trochę się rozpisałem, mam nadzieje że ktoś przeczytał i porównał ze swoimi poglądami.

  • @motorwsk3526
    @motorwsk3526 6 років тому +75

    9:21 oj chyba coś spadło 😉😀 Materiał oczywiście świetny, powinno się go pokazywać w 1 kl. liceum i technikum na lekcjach biologii (bo tam jest cały dział o inżynierii genetycznej) A poza tym, to te scenki ukazujące bakterie i wirusy, jak dla mnie przebijają z 90% polskiego kina ostatnich kilku lat 😀

    • @KasiaGandor
      @KasiaGandor  6 років тому +11

      to moje trzeszczące krzesło i chyba miałeś wielkiego pecha jeśli idzie o wypady do kina :D

    • @VerBeta-mr7lm
      @VerBeta-mr7lm 5 років тому

      A widziałeś jak leukocyt goni bakterię? Hah, w tamtym momencie chyba cała klasa współczuła tej uciekającej bakterii 😂😂😂

  • @andrzejgasior7682
    @andrzejgasior7682 6 років тому

    Przykro się patrzy, że tak mało wyświetleń pod tak dobrym materiałem...

  • @zjaranyjohny2491
    @zjaranyjohny2491 6 років тому +2

    kocham cie :3

  • @paulinam.4486
    @paulinam.4486 6 років тому

    Kasiu, świetny kanał z którego można się wiele dowiedzieć! Jestem pod pełnym wrażeniem!
    Mam tylko jedno "ale". Mówisz bardzo szybko i kiedy tematy są lżejsze, nie mam absolutnie żadnego problemu z przyswojeniem informacji. Natomiast kiedy używasz dosyć trudnych określeń to jak dla mnie mówisz za szybko.
    Zwolnij troszkę (napisy również) i karm nas dalej wiedzą.

  • @michasosnowski5918
    @michasosnowski5918 4 роки тому

    Fajny materiał.
    Co do dzieci ludzi bogatych i biednych. To już dziś są nierówności z tego tytułu. Ale jeśli taki CRISPR miałby pomóc dzieciom bogatszych rodziców, to nie można go zabronić, bo te biedniejszych nie byłoby na to stać. Myślę, że byłoby na odwrót niż mowa w materiale. Dzięki popytowi na badania nakręconemu przez bogatych, technologia będzie mogła się rozwinąć i dosięgnąć też biednych z czasem. Jak z autami. Bogaci mają swoje lamborgini, mercedesy itd, ale technologie przechodzą pomału do powszechnego użytku, dzięki czemu wszyscy możemy jeździć lepszymi samochodami.

  • @discoporo
    @discoporo 6 років тому +11

    Olga Bończyk jest wyśmienitą aktorką, która ma oboje niesłyszących rodziców. Jej brat,z tego co pamiętam, jest głęboko związany z muzyką. Pewnie wiele osób nie wyobraża sobie audiobooków dla dzieci bez jej głosu.
    Naprawiać, jak najbardziej. Odbierać, chyba nie powinniśmy.

    • @looptra
      @looptra 6 років тому +1

      Wild Panda tez wydaje mi sie ze odpowiedz akurat na to pytanie jest prosta.

    • @Petaurista13
      @Petaurista13 6 років тому

      Sęk w tym, ze nie wiadomo co naprawiać. Są osoby upośledzone, które jednocześnie są wybitnie uzdolnione (sawanci). Prawdopodobnie jedno jest u nich związane z drugim, wiec ich "wyleczenie" w fazie zarodka potencjalnie mogłoby sprawić, że nie byliby geniuszami.

    • @Petaurista13
      @Petaurista13 6 років тому +5

      +Nadia K Najbardziej bezsensowny komentarz jaki w życiu widziałem. Może nie kojarzysz, ale lekarze też noszą białe fartuchy. noszą białe fartuchy (no, chirurdzy noszą zielone lub białe zależnie od okoliczności, a ratownicy noszą czerwone kurtki). Poza tym wszyscy wymienieni korzystają ciągle ze wszelkiej maści wynalazków i okryć naukowców najróżniejszych dyscyplin. A nawet skórzanofartuchwych kowali.
      No niestety, ale mimo, że szanuję ogromną wiedzę na temat ziół jaka posiadały niektóre zielarki, czy niektórzy szamani to mimo wszystko wolę białofartuchowych.

    • @Petaurista13
      @Petaurista13 6 років тому

      Opinia jest wartościowa tylko jeśli choć hipotetyczne może mieć sens. Wielokrotnie dyskutowałem z ludźmi. Sek w tym, że ich teorie zazwyczaj są skutkiem logicznych przemyśleń. Ty miejscami nawet nie dzielisz poprawnie zdań.
      Poza tym: "Ja np. bardziej szanuję własne wnioski i doświadczenia" znaczy się negujesz wszystkie odkrycia medyczne od starożytności i sama eksperymentujesz na sobie? Bo do tego musiałoby się to sprowadzać :)
      I z tego co mi wiadomo wymieniłem tylko 2 grupy lubi chodzących w białych fartuchach. Lekarzy i pracowników naukowych pracujących w medycynie.

    • @Petaurista13
      @Petaurista13 6 років тому

      Skoro już pytasz. Zaczęłaś nowy akapit od "a". Widziałem wiele błędów, ale nigdy czegoś takiego, tym bardziej u osoby dorosłej. Twoja opinia natomiast nie ma sensu z przyczyny, która się tu wielokrotnie przewija. Bez tego co nazywasz "medycyną akademicką" bylibyśmy na poziomie wsi w starożytności. Wiele rzeczy można powiedzieć o NFZ i polskich szpitalach, ale przynajmniej obecnie nie umieramy z przeziębienia :)
      P.S. Wymieniłem je, bo ty poruszyłaś obie? Tak naprawdę metody leczenia opracowują lekarze-pracownicy naukowi we wsparciu z naukowcami innych dziedzin. Co za tym idzie odrzucając "panów w białych fartuchach" odrzucasz cała współczesną medycynę z weterynarią włącznie.

  • @AG-ed1tx
    @AG-ed1tx 5 років тому

    Super moce :D

  • @siedemnastego
    @siedemnastego 6 років тому +36

    "już po tobie, koleś" :D ♥

    • @KasiaGandor
      @KasiaGandor  6 років тому +7

      och, jakie to wspaniałe uczucie, gdy ktoś docenia te smaczki :D

    • @rafabuczynski3076
      @rafabuczynski3076 6 років тому +1

      Damn it!
      Bardzo przyjemne rysunki. Własnoręczne?

  • @komorkimacierzyste-wykadyd3894
    @komorkimacierzyste-wykadyd3894 6 років тому

    Pierwszy raz usłyszałem o CRISPR/Cas w 2010 roku na konferencji RNA Meeting w Seattle... choć ten bakteryjny system opisano już w latach 70-tych XX wieku ;) To będzie Nobel dla prof. Jennifer Doudna z UC Berkeley ;)
    Lubię słuchać Twoich prezentacji ;)

  • @emeless9693
    @emeless9693 6 років тому +2

    Helisa to książka na ten temat - dokładnie to o czym mowa w 6. minucie.

  • @kamilciezak6836
    @kamilciezak6836 4 роки тому

    wszystko dla ludzi - dla par dla dorosłych - bo różnie w zyciu bywa - jezeli chodzi o zycie , zdarzenia, zwiazki, zdrowie - ale zalezy kto i po co pewne rzeczy bedzie wprowadzal czy w dobrych ideach czy dla negatywnych ideii czy tylko w nastawieniu na zysk czy zniewolenie- - czesc

  • @kamilawudzik9956
    @kamilawudzik9956 5 років тому

    Odnośnie tego filmu przypomniało mi się coś co kiedyś oglądałam... Szósty dzień czy coś takiego

  • @Jatviag
    @Jatviag 4 роки тому

    zajebiste:)!

  • @Hodard
    @Hodard 6 років тому

    Dzień dobry 😁

  • @despaircake2174
    @despaircake2174 5 років тому

    jejuniu, caly odcinek patrzalam sie tylko na twoj naszyjnik hahah, gdzie go kupilas? jest przepiekny ❤️

  • @dariusznosal838
    @dariusznosal838 6 років тому +2

    Kasia, powiedz jak wpływają fale shumanna na ludzkie ciało

  • @piotrszymanski2599
    @piotrszymanski2599 6 років тому

    4:03 najlepsze fryzura :)

  • @kraskowy
    @kraskowy 6 років тому +1

    Jestes swietna! Ja jestem po studiach humanistycznych A po Twoich filmach żałuję, że nie poszłam na coś związanego z biologią!
    Mam takie pytanie: jak to się odbywa techniczne, cała praca na zarodku. Czy są wstrzykiane jakieś odpowiednie substancje, skąd białko Cas9 "wie" który fragment dna ma wyciąć i podmienić. Rozumiem, że to raczej skomplikowana technicznie metoda?

  • @Stag_Knight
    @Stag_Knight 6 років тому

    Komentarz nr 2
    Można by kiedyś niszczyć bakteriami genomy komórek rakowych by się nie dzieliły - tak odnośnie innego Pani filmu ;-)
    Wydaje mi się, że ulepszanie ludzi kiedyś nadejdzie i pędzie powszechne ale prawdziwy problem i dyskusja pojawi się, gdy powstanie możliwość tworzenia ludzi którzy się nie starzeją. Na przykład przez zapobieganie skracania telomerów i odporności na elementy środowiskowe.

  • @ewaduber-kaliska6026
    @ewaduber-kaliska6026 5 років тому +1

    Czeka nas Nowy Wspaniały Świat

  • @dinobadgio
    @dinobadgio 6 років тому +17

    Kwestie moralne? Pfff. Będzie się opłacać korporacjom i będzie popyt na taką usługę to będą projektowane dzieci. Nawet jakby powstały jakieś obostrzenia prawne odnośnie tego to cały czas będzie szara strefa. Skoro mamy technologie a klient ma dużo forsy to zawsze będzie możliwe zaaranżowanie czegoś pod stołem.

    • @michalkuna1994
      @michalkuna1994 5 років тому

      tylko wątpię ,że bogaty klient podpisze umowę z firmą ,która w razie czego zastrzeże sobie prawo do nieodpowiadania za ewentualne błędy nie mówiąc już ,że bez umowy to wtedy taka osoba wystawia się na za duże ryzyko jak coś pójdzie nie tak ,ale z góry moje założenie opiera się na twierdzeniu ,że ludzie bogaci są w miarę inteligentni co nie jest do końca prawdą

    • @basteqss8859
      @basteqss8859 5 років тому

      Też jestem tego zdania.

  • @bzyki1991
    @bzyki1991 6 років тому

    Dwie pieczenie na jednym ogniu przy jednym researchu naukowym :D Pomoc Gastrofazie i przy okazji odcineczek :D Ładnie xD Tak nawiasem zawsze chciałem stworzyć człowieka zdolnego do fotosyntezy. Problem głodu na świecie rozwiązany xD Metoda modyfikacji genomu nie będzie wydajna póki wektor nie będzie miał możliwości namnażania się w organizmie i "atakowania" każdej komórki. Jeśli ktoś chce szczegóły to proszę pisać pod postem.

  • @user-el7ow9jh4s
    @user-el7ow9jh4s 5 років тому

    Cześć, bardzo lubię to, co pokazała i w jaki sposób to zrobiła)) Mogłabyś dać linki do stron internetowych gdzie znalazłaś informacji o badaniach CRISPR-cas9? Dziękuje

  • @Bio-portal_dr_Lukasz_Sobkowiak
    @Bio-portal_dr_Lukasz_Sobkowiak 6 років тому +1

    Technologia CRISPR daje nowe możliwości i ma większy potencjał niż ZFN czy TALEN. Największymi wyzwaniami pozostają: upakowanie kontruktów w wektory AAV, potencjał immunogenny oraz off-targeting. Wszystko do zrobienia jednak ;) Fajna prezentacja ;)

  • @bernhardname8098
    @bernhardname8098 6 років тому

    Całkiem fajną perspektywą, oczywiście to najlepszy scenariusz, byłoby leczenie nie tylko raka, ale każdej choroby genetycznej. Wielu ludzi miałoby możliwość normalnego życia. Ale niestety dla wielu ważniejsze są pieniądze(oczywiście badania musza się zwrócić, ale bez przesady), albo argumentacja, że bóg stworzył ludzi doskonałymi nie po to żeby się doskonalili, lecz żeby umierali w smrodzie i brudzie(średniowiecze), albo bardziej dzisiejsze, że to abominacja i dzieło szatana(co mnie osobiście trochę bawi(w sensie postawa takich ludzi), lubię czarny humor). No cóż, fajny kanał, ciekawie opowiedziane. Cieszę się że nie jest to na poziomie uniwersyteckim, bo przynajmniej większość jest w stanie coś z tego wynieść.

  • @wooowoo6291
    @wooowoo6291 3 роки тому

    Dzięki, nikt mi jeszcze tego tak prosto nie wytłumaczył :) A rozumieć po prostu wypada, by odpierać ataki wirusów fakenewsa.

  • @krewb0ga
    @krewb0ga 6 років тому +1

    Problem ten podejmuje film Gattaca: Szok przyszłości. Trzeba przyznać, że dał mi do myślenia, świetny film by the way. Polecam gdyż jest to moralny problem przyszłości.

    • @rmbt
      @rmbt 6 років тому

      by the way, seriously?

  • @MrKebes123
    @MrKebes123 6 років тому

    Widzę, że po ostatnim odcinku, Witkacy ponownie zagościł na drugim planie :D

  • @katg-ka645
    @katg-ka645 3 роки тому +1

    Czy aby eksperymenty na ludzkich zarodkach nie są zakazane ?

  • @piotrmalysa96
    @piotrmalysa96 5 років тому

    Śledzę Cię odkąd, pierwszy raz na konferencji "Genomica" w Krakowie usłyszałem twoje wystąpienie na temat popularyzacji nauki. Jestem biotechnologiem medycznym i przyznam, że brakowało kanału i dalej takich kanałów brakuje, bo twój jest jednym z nielicznych, które reprezentują rzetelną i najświeższą wiedzę z sektora "life science". Dziękuję Ci za film :)

  • @8BitDarkNESsR3v14
    @8BitDarkNESsR3v14 5 років тому

    odziedziczyłam parę przykrych przypadłości i cieszę się, że za kilka pokoleń może dzieci nie będą skazane na choroby genetyczne swoich rodziców czy dziadków

  • @koriuch
    @koriuch 2 роки тому

    Na to jacy jesteśmy wpływa głównie świadomość...mieszkająca w duszy.

  • @brlrblrb
    @brlrblrb 6 років тому

    Cześć, gdzie mogę znaleźć źródła tych badań? :)

  • @konradmuzyka7404
    @konradmuzyka7404 6 років тому +1

    Nie wiem czy to pytanie będzie dobrze zadane, ale zadam. Na jakim etapie życia organizmu, modufikuje się geny, tak aby modyfikacje objęły cały organizm?

    • @KasiaGandor
      @KasiaGandor  6 років тому

      najlepiej majstrować przy gametach albo na bardzo wczesnych etapach rozwoju zarodkowego

  • @na_ta.
    @na_ta. 3 роки тому

    Gdzies byl twoj filmik o globalnym ociepleniu... A slyszalas o tym co mowil np. Dyson o tym jak na swiat wplywa zwiekszona emicja CO2?

  • @Sajrim
    @Sajrim 6 років тому +2

    Trafiłem na ten odcinek w trakcie czytania "Helisy" Marca Elsberga. Temat mutacji genowych, w tym na zarodkach dzieci za pomocą tej metody jest głównym wątkiem tej książki. Przypadek? 😅

  • @Mefiozaur
    @Mefiozaur 5 років тому +1

    Mam nieuleczalną chorobę flaka, która sprowadza komfort życia do minimum. Czy etyczne byłoby jej nie leczyć?

  • @emka7210
    @emka7210 6 років тому

    Czy w zwiazku z tym mozna "stworzyc" na zamowienie płec dziecka ?

  • @Katan212
    @Katan212 6 років тому

    Wstawiłabyś linki do artykułów?

  • @malwinagrebowicz884
    @malwinagrebowicz884 6 років тому

    Czemu nie nadmieniłaś nazwiska Layli Richards Kasiu? Poza tym bardzo szanuję profil. Wychodzę z założenia, iż ludzie boją się tego czego nie znają, trza im mówić! wobec czego uważam, że czynisz dobro :)

  • @katarzynaszymanska-dziubak8716
    @katarzynaszymanska-dziubak8716 5 років тому

    Witam. Pierwszy raz oglądam Twoje nagrania - bardzo interesujące i ufam, że merytorycznie poprawne. Mam pytanie do tego co mówisz tuż przed minutą 10, tj. o naukowcach w Chinach wyłączających białko hamujące w limfocytach T - w tym roku 2018 - Nobla dostali naukowcy, którzy odkryli receptory wyhamowywujące odpowiedź układu odpornościowego......nie będę się rozpisywać, na pewno wiesz o co chodzi - ciekawa jestem, czy badania noblistów tegorocznych są powiązane z badaniami tych chińskich naukowców? Z góry dziękuję za odpoqiedź

  • @justynatrzeba6749
    @justynatrzeba6749 6 років тому

    Na jakiej uczelni się uczysz?

  • @erwin_adv
    @erwin_adv 6 років тому

    czy na etyczne pytania jest jedna dobra odpowiedz? :D

  • @BartoszKonkol
    @BartoszKonkol 4 роки тому

    Czyżbym ten naszyjnik (który masz zawieszony na szyi w czasie filmu) był cząsteczką serotoniny? ^^/

  • @stylemtworzemarke4467
    @stylemtworzemarke4467 3 роки тому

    Fajna jesteś Kasiu 😀 Pozdrawiam

  • @wooowoo6291
    @wooowoo6291 3 роки тому

    Jeśli chodzi o ceny (podziały społeczne) terapii genowych, to już mamy przedsmak. Mam w rodzinie dziecko chore na SMA. Terapia genowa POWSTRZYMUJĄCA kosztuje 9,5 MILIONA zł. Choroba postępuje, dziecko słabnie z każdym dniem. Gdy przekroczy wagę 13,5 kg, zanim rodzice miotając się zbiorą tę kwotę... Nie chcę o tym myśleć. Myślę za to, że to kierunek, w którym świat zmierza. Istnieje już wystarczająca, maleńka grupka ludzi posiadających 90% majątku świata, która może zapłacić za każdą terapię (nawet po cenach małoseryjnych). Najwyżej w tym roku nie poleci ze SpaceX na orbitę. Lub odpuści sobie wyścig na ceny jachtów z którymś z szejków.

  • @pawewilkosz9938
    @pawewilkosz9938 6 років тому

    Słodkie rybki(czy ryby?) gdyby nauczały w szkole(dobrej szkole) to być może więcej ludzi by się interesowało nauką. Miły wygląd(ale nie przesłodzony) i jednocześnie zainteresowania czy wręcz profesjonalne zajęcie się nauką. Pewnie dużo Pani ma wielbicieli. Jest ciekawe czy współczesna nauka zna rolę wszystkich elementów DNA tak aby można projektować cechy determinujące wzrost ,budowę ciała(w tym układ 3D kości , potencjał mięśni , kolor włosów,oczów a nawet barwę głosu.No i ciekawe czy na iq też można wpłynąć. Dodatkowo czy jest to możliwe po urodzeniu dziecka np poprzez ingerencje z zewnątrz czy tylko w fazie przed zapłodnieniem.

  • @birhgames1772
    @birhgames1772 6 років тому +1

    Czy do napisów dodawanych w celu uzupełnienia treści można by dodać ciemną obramówkę? W momentach jak 5:46 z daleka miałem spory problem z przeczytaniem treści, a często oglądam na łóżeczku ^^

    • @KasiaGandor
      @KasiaGandor  6 років тому +1

      tak, właśnie myślę nad zrobieniem jakichś uniwersalnych tablic, na których wyświetlałyby się napisy, bo też mnie denerwuje ich randomowość :)

  • @witolddebiec4349
    @witolddebiec4349 4 роки тому

    Metoda na książkę popularno naukową czytadło. Skoro znamy dobrze programowanie komputerowe języki programowania i pisanie programów SI to po co bawić się pipetom i produkować leki pod krew na zamówienie na zwiększenie siły czy wydłużenie życia. Edytować geny można za pomocą programu SI i programatora komputerowego USB. Raczej metoda by dać pracę innym kosztem kasy ludzi.

  • @hebola
    @hebola 6 років тому

    11:45 jak mnie uczyli w szkole, to wraz ze spadkiem popytu spada cena, czy się mylę?

  • @ITeamDroidPL
    @ITeamDroidPL 6 років тому +2

    @Kasia Gandor jak dla mnie to przyszłość medycyny, jednak coś czuje ze nawet w perspektywie powiedzmy 30 lat... branża korpo medycznych nie pozwoli na to by znaleźć metodę 100% skuteczną, bo jak wiadomo, lepiej dla nich leczyć niż wyleczyć... w końcu hajs sie musi zgadzać, przykre ale prawdziwe.
    p.s. Jaką kamerą/lustrzanką nagrywasz?

  • @maro8D
    @maro8D 5 років тому

    Jeżeli Cas9 tylko przecina czy wycina DNA z genomu, to co wkleja nowy zmodyfikowany kawałek?

  • @Lexus23K
    @Lexus23K 6 років тому +2

    1:07 raczej nie bakteria GMO, a GMM :)

  • @juliak6703
    @juliak6703 4 роки тому

    Ja wiem że to stary filmik ale do 8:30 zaczynałam wyobrażać sobie potencjalne perfect baby i westchnęłam ciężko ze smutkiem w następnych 10 sekundach :(

  • @piw69
    @piw69 6 років тому +1

    Zagwozdka nr 3 - film Gattaca się kłania :)

  • @Szklana147
    @Szklana147 6 років тому

    6:10 - i to jest przyszłość albo augmentacja/cyborgizacja!

  • @kamilstars2305
    @kamilstars2305 6 років тому

    Kasiu, odpowiadam na pytania:
    Pytanie 1:
    nie. sytuację można przyrównać do dzisiejszych homoseksualistów w Polsce oraz tego czy mogliby zawierać śluby w Polsce.
    Analogicznie w USA mogłoby to być dozwolone.
    Pytanie 2
    Podobnie jak dziś lekarze są.. Oni wyznaczają co jest chorobą, a co nie. Tak czy siak płaci się za leczenie.
    Znowu, pieniądze - chcesz mieć operacje nosa? Zapłać.
    Podobnie w kwestii innych niecodziennych zabiegów w przyszłości.
    Pytanie 3
    A teraz co - każdy stać na operację plastyczne? Powiększenie piersi ? nie...
    Tak działa świat.
    "ceny leków/terapii poszybowały w górę" Myślę, że służba zdrowia w Państwach opiekuńczych dzięki temu mogłaby działać skutecznej - bo mniej chorych by było.

  • @Zaltab
    @Zaltab 6 років тому +1

    Z niegłupich filmów, które próbują odpowiedzieć na postawione zagwozdki jest np. 'GATTACA' w reżyserii Andrew Niccola z 1997 roku.

  • @mateuszcielas3362
    @mateuszcielas3362 4 роки тому +1

    w jaki sposób odbywa się wszczepienie DNA zmienionego w organizm żywy?

  • @monikabzowska9429
    @monikabzowska9429 6 років тому +2

    A ja mam pytanie. Skąd naukowcy pracujący nad CRISPR-Cas9 brali/biorą zarodki do badań? Bo to ju jest problemem etycznym na samym wyjściu ;)

    • @KasiaGandor
      @KasiaGandor  6 років тому

      Znajdują ochotników, najczęściej osoby z konkretnym dziedzicznym schorzeniem, a do badań wybiera się zarodki, które i tak nie mają szans na przeżycie, bo są np. triploidami i to na nich się pracuje, więc akurat na tym polu wątpliwości etyczne są znikome :)

    • @monikabzowska9429
      @monikabzowska9429 6 років тому

      Dziękuję za odpowiedź :)

    • @smilelikeUmeanit90
      @smilelikeUmeanit90 5 років тому +1

      hehe dobre brawo Monika.

  • @ja1111112
    @ja1111112 6 років тому

    Powiedziałaś, że wpływają geny jak i środowisko. Jednak na początku, kiedy metoda będzie bardzo droga, tylko ci bogatsi będą mogli sobie pozwolić na takie dzieci. A one będą miały raczej dobre środowisko (kasa rodziców). :)

    • @KasiaGandor
      @KasiaGandor  6 років тому

      Tak, tylko nie mówiłam o środowisku w kontekście tego, że dzieci z bogatych rodzin będą miały to środowisko "lepsze", czyli np. będą lepiej odżywionews (a domyślam się, że tak to zostało odebrane). Bardziej chodzi mi o to, że środowisko jest zmienną, którą nie do końca da się kontrolować, niezależnie od statusu finansowego rodziny. Mowa tu np. o liczbie przesypianych godzin, porze aktywności w ciągu doby, poziomie stresu, na który dziecko jest narażone, wielkości grupy rówieśniczej, wyeksponowaniu na określone czynniki chorobotwórcze, rodzaju diety... Właściwie można wymieniać w nieskończoność. I wszystkie takie czynniki mogą mieć jakiś wpływ na szereg cech, które genetycznie chcielibyśmy w dziecku "zaprogramować".

  • @drszlezi3694
    @drszlezi3694 5 років тому

    Filmik ponad 13 minut, ale jakoś zabrakło czasu, żeby zapytać jakiekolwiek geny, jak się im edytuje...

  • @MrWoojohn
    @MrWoojohn 5 років тому

    Może Ty powiesz mi jak to w końcu jest, płód ludzki to człowiek, czy jakiś inny gatunek?

    • @smilelikeUmeanit90
      @smilelikeUmeanit90 5 років тому

      materiał do badań i eksperymentów genetycznych zdaje się ...

  • @kamilstars2305
    @kamilstars2305 6 років тому

    Nie no - dyskusję pojawiały się już wcześniej na ten temat..Nic nowego..

  • @Stag_Knight
    @Stag_Knight 6 років тому

    Pamiętam, ze oglądałem film który poruszał dokładnie prezentowaną treść - ludzie rozmnażali się przez wszczepianie kobietą ulepszanych zarodków. Główny bohater był poczęty "tradycyjnie" i miał chorobę serca przez co był dyskryminowany przez społeczeństwo i nie mógł zostać astronautom. Było tam również więcej dziwactw jak badanie jakości DNA partnerów przez kobiety bez ich wiedzy i inne tym podobne.
    Mogę poszukać tytułu jeśli kogoś to interesuje ;-)

  • @weronikaitylenatenteman5670
    @weronikaitylenatenteman5670 6 років тому +9

    Reklama. " Dzieci są naszą przyszłością. Całą przyszłością - i oczywiście chcemy, aby nasza przyszłość była jasna. Chcemy, by była perfekcyjna. I dla tych, którzy mogą sobie na to pozwolić, wierzymy, że mamy prawo domagać się tej perfekcji i kontrolowac naturę. Tutaj wchodzi nasz firma: Eugenic. Witam, jestem dr Adolf von Zalc. Nie przyjąłbyś niewłaściwej pracy albo niewłaściwego samochodu. Dlaczego miałbyś przyjąć niewłasciwe dziecko? Odwiedź Eugenic i spraw sobie perfekcyjne dziecko! Satysfakcja gwarantowana! [nieponosimyodpowiedzialnościzaniespodziewanekonsekwencje]. Odwiedź nas na Eugenic .pl i zacznij planować swoje idealne dziecko już dziś!"

  • @radosawmichapiwko7141
    @radosawmichapiwko7141 6 років тому

    Problemy etyczne dotyczą nie tylko ludzi, co jeśli ktoś by ekserymentował nad np. Armią inteligentnych goryli? Brzmi głupio, sam się zaśmiałem, ale jeśli będzie można eksperymentować z inteligencją ludzi, to co stoi na przeszkodzie by robić to z naczelnymi, by potem jakieś państwo wystawiłoby na wojnę oddział goryli z kałachami? (To brzmi tak głupio ale teoretycznie może być możliwe, prawda?)

    • @KasiaGandor
      @KasiaGandor  6 років тому

      no jasne, że nie tylko ludzi, ale jednak badania na ludziach budzą potencjalnie najwięcej kontrowersji. a a propos małp, to może spodoba ci się ta książka: lubimyczytac.pl/ksiazka/111428/chromosom-6

  • @MarekMazurkiewicz1988pl
    @MarekMazurkiewicz1988pl 6 років тому

    Dzięki za ten materiał. To pierwszy twój film na jaki trafiłam. Mam zamiar oglądać dalej. Zbasz kanał Uwaga naukowy bełkot? Może odezwij się do Dawida żeby współpracować?

  • @takisobieblues
    @takisobieblues 6 років тому +2

    Rozszczepimy się kiedyś na dwa gatunki, jednym gatunek będzie człowiek naturalny, a drugim człowiek modyfikowany.

  • @smilelikeUmeanit90
    @smilelikeUmeanit90 5 років тому

    Dzieci na zamówienie...ja poproszę stjuningowaną wesję Smart, z trzyrdzeniowym chromomagnum procesorem, dodatkową inteligencją crystalcore chip. Płeć męska...190 wzrost, włosy ciemny blond, mały zgrabny nosek i ładna karnacja, uszy małe nieodstające, macie taką wersję? ....oj czy się nie rozmarzyłam, i to aby zgodne z "etyką" ?

  • @w.418
    @w.418 5 років тому

    Jasne, że inżynieria genetyczna niesie za sobą miliony zagrożeń. Jak każdy nowy wynalazek, ale bez nich nie byłoby nauki. Nie możemy na każdy wynalazek patrzeć jak na zagrożenie, ale jak na szansę.
    Mamy szansę eliminować choroby genetyczne: najpierw najprostsze, jedno- kilkugenowe, potem skomplikowane. Czy świat bez tych chorób nie byłby piękniejszy? Jasne, że najpierw byłyby to narzędzia tak drogie, że tylko bogaci by sobie na nie pozwalali. Jak z większością nowych zdobyczy nauki. A później te metody by spowszedniały i byłyby dostępne dla niemal wszystkich. Nie możemy zabraniać czegoś dlatego, że na początku biedni będą wykluczeni. Ale tylko na początku! Wiele było drogich terapii, które później zaczęły być finansowane przez NFZ albo jakieś fundacje.
    A żeby nie tworzyć dzieci na zamówienie, nawet w przyszłości, kiedy będziemy do tego zdolni, wystarczy pozwolić zmieniać jedynie uszkodzone geny, geny, które mogą powodować choroby.
    Dla mnie sprawa jest jasna, korzyści przeważają znacząco nad zagrożeniami. Jasne, że etyka jest ważna, ale mamy szansę wyeliminować tyle strasznych chorób. Nie możemy rezygnować z badań dających takie możliwości z takich względów. Jakieś normy trzeba ustalić, ale na pewno nie rezygnować. Przyznaję też, czasami jestem zwolenniczką "większego dobra". Nie chcę się z nikim kłócić, nie uważam, że dla większego dobra można wszystko. Po prostu nie możemy dać się sparaliżować przez to, że zrobimy coś wątpliwego moralnie. Inaczej nie będzie żadnego postępu w nauce.

  • @sebastianniedzwiedz1150
    @sebastianniedzwiedz1150 6 років тому

    Zainwestuj w mikrofon będzisz bliżej perfekcji.

  • @TheDziurkacz
    @TheDziurkacz 6 років тому

    Nie wiem czemu zawziełaś sie na to żeby wspominać o tych nukleazach z motywem palca cynkowego (na astrofazie tez) bez wpominania o TALENach i o tym ze TALENy dalej sa wykorzystywane (mniej offtargetow w stosunku do CRISPR-Cas9). Co do rozwoju to metoda ta jest stosunkowo mloda, wielkie bum wpadlo w 2012-2013 roku po publikacjach Doudny i Charpentier oraz Feng Zhanga ;) od tego czasu znalezli nowe bialka i nowe mozliwosci i zastosowanie. Szczegolnie modyfikacje bialek Cas w celu ich dostosowania budza najwieksze emocje ;)
    Pozdrawiam ;)

    • @KasiaGandor
      @KasiaGandor  6 років тому +1

      ot, po prostu, nie chciałam robić odcinka o wszelkich metodach, jakie są dostępne (wtedy trwałby on trzy razy dłużej), więc prześlizgnęłam się przez temat wspominając tylko o palcach cynkowych i wirusach, pomijając taleny.

  • @janmiedza6607
    @janmiedza6607 2 роки тому

    ale ten podział na biednych i bogatych, a co za tym idzie takich których stac na leczenie i takich których nie stać jest od dawna, i te podziały są coraz większe, nie można stawiac granic nauce tylko dlatego, że komuś będzie przykro i poczuje się gorszy, jak np ktoś bogaty i brzydki zechce mieć ładne dziecko to czemu miałby nie skorzystać z tej technologii????

  • @AHAuwuOK
    @AHAuwuOK 6 років тому +24

    Wydaje mi się, że lepiej byłoby, gdybyś czytała o czym będziesz mówić, zamiast samego wyświetlenia tekstu na ekranie, bo wiele osób na pewno słucha filmów na tego typu kanałach jak podcastów

    • @Petaurista13
      @Petaurista13 6 років тому +7

      Tyle, że to o czym ona mówi to coś, na czym warto się skupić. Faktycznie często słucham jakiegoś gameplay'u,czy czegoś sprzątając pokój, czy ćwicząc, albo grając w innej zakładce, ale wtedy pomijam trochę treści.

  • @JackHwaRang
    @JackHwaRang 3 роки тому +1

    ...wreszcie coś normalnego, a nie sami foliarze...;)

  • @bob55robert
    @bob55robert 2 роки тому

    Kaśka, nie bolą Cię ręce od mówienia? :)