Genialne! Wreszcie ktoś to wytłumaczył w sposób jasny i precyzyjny, jak to się robi od początku do końca. Bez niedomówień, w sposób, z którego wynika, że sam dobrze to rozumie co tam tyka. Wielkie dzięki Panie Szymonie.
Dzięki za instrukcje, jutro pokręcę przy swoim gaźniku stihl 023 bo nie chodzi jak powinien i mam nadzieję że będzie dobrze działać w końcu. Pozdrawiam.
Bardzo dobrze wytłumaczone, teraz w instrukcjach obsługi tego nie ma ale mam instrukcję z przed 20 lat z husqvarny to jest tam to wszystko szeroko i dokładnie opisane krok po kroku jak taką regulację wykonać samemu na słuch. Metoda jest identyczna jak tu opowiedziałeś.👍👍👍.
Bardzo dobry pomysł z tym położeniem gaźnika na stole, może i bym oddał do serwisu ale jak ostatnio agregat wrócił porysowany /stawiali na nim inne sprzęty / to mi szkoda dobrze utrzymanej piły oddawać ;) Szukając instrukcji regulacji ten materiał jest najlepszym jaki obejrzałem. Dziękuję za podzielenie się wiedzą.
@@szymonrekowski no dziś się męczyłem i nic nie zrobiłem bo mi nerwy siadły 😁ale to ja taki nerwowy więc jutro będzie podejście nr2 😁 pilarka odpala na ssaniu i jeśli trzymam gaz to zapierdziela ale jak tylko zdejmę palec z gazu to gaśnie i już łatwo nie odpala. Kiedy nacisnę kilka razy na gaz to pai i gaśnie… tak od nowości ma. Pozdrawiamy Australii
@@szymonrekowski dziwne ale w mojej pilarce obie śruby nie wyglądają na śruby🤔 tak jak by je zablokowali fabrycznie by nikt przy nich nie dłubał… wysłał bym fotki ale nie mam możliwości
Wspaniale to wytłumaczyłeś, myślę że lepiej już by się nie dało 👌. Po takiej instrukcji każdy minimalnie uzdolniony człowiek jest w stanie ogarnąć regulację gaźnika. Świetny materiał 👍. Pozdrawiam.
@@szymonrekowski przy pracy zbyt ubogiej wkręcona dysza L zbyt bardzo wystąpią problemy z odpaleniem gorącej piły... czy praca w tym stanie może uszkodzić pilarkę.....?
@@Sensei948 jeżeli jest zbyt ubogo L to będzie problem z uruchomieniem zimnej maszyny. Po dodaniu gazu będzie się odlawiła i gasła. Obroty będą wysokie i niestabilne po rozgrzaniu. Tak jakby się kończyło paliwo. Czy jest to ryzykowne na wolnych obrotach raczej nie pracujesz zbyt długo więc nic się nie powinno stać. Lecz nie zalecam takiej eksploatacji maszyny. Jeśli pilarka ciężko pali na ciepłej a na zimnej od razu wchodzi na obroty po uruchomieniu to jest zbyt bogato.
@@szymonrekowski Przyjacielu mam problem moja 372 xp oe po rozgrzaniu osiąga równe 14 tys obrotów . Już kilka razy odkręciłem dyszę H i dalej to samo ? ... Max obroty dla tego modelu to 13.500
Wszystko fajnie ale.... w pilarce Dolmar 32, jak również w innych maszynach np Jonsered 2128 nie sprawdza się ta uniwersalna metoda. Sprawdziłem to na kilkunastu maszynach. Podczas regulacji Dolmara śruby L i H należy wykręcić i to bardzo dużo(5 lub więcej obrotów)żeby móc poprawnie wyregulować gaźnik.(sprawny gaźnik).Przy Jonsered różnica nie jest już tak kolosalna, ale L musi mieć minimum 2,75 obrotu
Jaką mieszankę stosować w dotartej typowej chińskiej pilarce producent podaje 1/25 a w praktyce jaką jej dawać ? I jakie maxymalne obroty silnika ustawić?
Wszystko zależy jaka pilarka najtańsza? I jaki olej? Proporcja które zaleca producent przewidziane są do możliwie najgorszego oleju. Dla taniej pilarki bezpieczny poziom to 11,5 tys. obrotów na min. Oraz proporcja 1:33. Obserwować trzeba kolor świecy. Przy oleju syntetycznym i dobrej pilarce proporcja 1:40 i max 12,5 i obserwacja czy pilarka czrerotaktuje i kolor świecy.
Pilarka nowa husqvarna 353. Pali pieknie, na obroty wchodzi ladnie ma moc wszystko ok ale wlasnie jak jest zimna strasznie dlugo za nim poprawnie reagueje na dodanie gazu. Dopiero po jakims 6 razie zaczyna normalnie sie wkręcić, procedura odpalania tak jak powinno byc czyli ssanie - zagada ,wciskam sanie odpala chodzi na podwyzszonych obrotach 5-10 sekund wciskam gaz, poprawnie spada z obrotow chodzi kolejne 5-10 sekund i dopiero po jakims 6 razie na dodanie gazu zaczyna normalnie wchodzic na obroty. Czyli trzeba wykrecic troszke dysze L z ciekawosci sprawdzilem ile jest wykręcona i ku mojemu zdziwieniu 2 pelne obroty czyli bardzo bogato
Wiesz jakie są ustawienia fabryczne, zadaj jej jeszcze 1/4. Obroty biegu jałowego powinny delikatnie spaść lecz silnik nie powinien gasnąć. Jeśli zgaśnie to wybierz położenie środkowe czyli 1/8, obroty powinny być niższe ale silnik pracuje, wyrównaj je do obrotów jakie były wcześniej wkrętem t i testuj. Napisz o efektach.
Najlepsza instrukcja regulacji jaką widziałem. W ogóle super wiedza i filmiki- zawsze rzeczowo i na temat 😉 Może jeszcze zrobi Pan kiedyś o regulacji gaźnika z tylko jedną śrubą? Mam taki w chińskiej kosie dedra. Co w ogóle tam reguluje ta śruba, tzn jaki parametr pracy? Mam też japońską kosę Maruyama (gaźnik walbro) I tam bodajże nie ma żadnych śrub regulacji? Spotkał Pan taki przypadek?
Bez regulacji nie miałem. W kosie to jest jeden wkręt który regulujesz jak wkręt H. Odpowiada on za skład mieszanki na max obrotach. Najlepiej ustawić pod obrotomierz, jak chińska kosa to na 9 tys. Z krótką żyłką lub bez na max 9,5 tys. Lecz warto to sprawdzić w instrukcji danego urządzenia lub podobnego ua-cam.com/video/6VP9Glyk-to/v-deo.html
co może być przyczyną gdy pilarka w pozycji poziomej pracuje prawidłowo trzyma wolne obroty jest ok a jeśli ją energicznie przechylę prowadnicą do dołu obroty spadają i nawet gaśnie .
Jak wygląda to z technicznego punktu widzenia? Śruba przepustnicy/biegu jałowego: LA/T prawdopodobnie wiem, na przepustnicy jest rowek, który podczas wkręcania fizycznie podnosi przepustnicę i obroty wzrastają. Jak to wygląda w przypadku L i H? Wydawało mi się, że wykręcając śruby regulacyjne zwiększamy dawkę powietrza czyli zubożamy mieszankę (dostarczamy więcej powietrza) i z tego co się orientuję to właśnie taka mieszanka jest szczególnie niebezpieczna dla urządzenia - świeca robi się jasna, wypalona, może dojść do zatarcia itp. Pytanie czy to właśnie tak działa czy w drugą stronę?
Wykręcając wkręty zwiększasz ilość paliwa i L H. Wkręcając zmniejszasz ilość paliwa czyli stosunek powietrze paliwo w mieszance ogólnie. Nie wiem czy dostatecznie jasno. Fizycznie wkręt zamyka lub otwiera kanał z paliwem. Wysuwa się to otwiera😉.
Chińska pilarka na zimnym pracuje poprawnie a na dobrze rozgrzanym silniku czasem gasnie na wolnych obrotach albo jest problem z odpaleniem bo odpala ale po pół sekundy gasnie i czasem nie zdążę dodać gazu żeby nie zgasła. W czym problem? Regulować śrubą l?
@@szymonrekowski dzięki, pokombinuję. A jest jeszcze taka sprawa że jak kończy mi się paliwo to silnik wchodzi na wyższe obroty i dostaje kopa i iedzie wy dy jak burza. Czyli uboższa mieszanka na wysokich też działa lepiej dla mocy, tylko czy może nie ruszać tego żeby nie było za ubogo żeby nie ryzykować zatarcia? Jak radzisz? Fakt faktem że to nieduży chińczyk ale no na nowym łańcuchu ma dość ciężko
I następnie odpalasz zimny silnik i sprawdzasz jak reaguje pilarka na gaz, czytam kosa to bez znaczenia. Jeśli troszeczkę się zławi to jest okej A jeżeli będzie się bardzo dławić to wtedy jeszcze ćwiartkę.
Mam pytanie mam Husqvarne 450 i po wykreceniu swieca jest biało-szara. Jest wykrecona 1,5obrotu wkret H powyzej tego nastawu strzasznie zaczyna czterotaktować czy to normalny kolor swiecy dla tych silników bo one chodzą na małej dawce paliwa?
Instrukcja prima sort 👍 Ja natomiast przy regulacji Husq. 345 mam problem ze śrubą H, gdyż pilarki nie da się utrzymać na wysokich obrotach przez te 10 sekund. Wkręca się na obroty i po chwili przymula coś jak dźwięk karetki pogotowia🤣. Nie wiem czy przypadkiem wydajność membrany nie spadła?
Rozkminiłem dlaczego tak głupiały ye obroty. Winny był wężyk paliwa, który łapał lewe powietrze na króćcu przy pompce paliwa. Po wymianie na nowy obroty wróciły do normy i da się regulować obroty na gaźniku.
Wkręt L jeśli będzie tak bogato ustawiony silnik będzie się zalewał przy rozruchu na ciepło, dymił na wolnych i gasł. Pilarka czy też kosa stosunkowo krótko pracuje na wolnych obrotach i nawet przy błędnej regulacji L nagaru nie będzie znacząco więcej chyba że silnik będzie dużo pracował na jałowych. Pokaż się też plucie z tłumika. W tym momencie o który pytasz chodziło mi o H. Zakładając że L jest ustawiony prawidłowo. Udanej regulacji 🖐️
@@szymonrekowski Dziękuję za info. Moja pilarka to Demon cs2500. Jest nowa na dotarciu. Na razie nie ruszam, ale zauważyłem właśnie, że świeca jest mokra. Mam tachometr i widzę, że wykręca tak 9500 - 9700 obr. (trochę chyba mało, nawet jak na "chińczyka"). Jak Pan uważa, dać jej popracować parę zbiorników i ewentualnie później doregulować? Czy może lepiej od razu ustawić prawidłowo L i H .
Pytam bo kupiłem taką piłę. Jak ją odpaliłem ładnie pracowała lecz miała trochę za wysokie obroty 3700 obr. więc obniżyłem odkręcając śrubkę L. Teraz się zastanawiam czy dobrze zrobiłem bo mogłem również odkręcić śrubkę T.
@@cezarymieczkowski3391 powinieneś regulować obroty wkrętem T to jest śruba od obrotów jest to wkręt oporowy, podpiera przepustnicę gazu, wkręt L wkręt H służą do regulacji mieszanki paliwowo-powietrznej.
@@cezarymieczkowski3391 czy silnik dymi na wolnych obrotach i po dodaniu gazu puszcza chmurkę dymu sporą, jeśli tak jest to przewróć wkręt L do ustawienia fabrycznego czyli do tych obrotów o których wspomniałeś i obroty do reguły wkrętem T.
5:21 takie pytanie właśnie co jeśli pilarka nie chce odpalić na gorącym silniku za pierwszym razem tylko za 2, 3,czasem nawet 4 razem a gdy ja ustawie ze odpala dobrze to znowu lekko zamula przy wcbodzeniu na obroty i tak albo dobrze pali i zle reaguje na gaz albo dobrze reaguje na gaz i złe odpala....
@@szymonrekowski znaczy jak wkręcam zamula odkręcę odrobinę i już dobrze działa ale nie odpali za 1 pociągnięciem dodam że chodzi o gorący silnik. nie da się go ustawić... Nie tak jak pisałem powyżej albo źle odpala i dobrze kręci na obroty albo dobrze odpala i ma problem z wchodzeniem na obroty a jak ja ustawie zeby nie muliło to wraca problem odpalania i tak ciągle.
Cześć Szymon, mam jedno pytanie; co oznacza, że pilarka po dłuższym postoju (zimna) po odpaleniu (książkowo kilkanaście sekund na jałowym) po dodaniu gazu w ogóle się nie dławi, od razu reaguje jak byk na czerwoną płachtę? Bo z Twojego filmiku zrozumiałem, że powinna się choć raz przydławić. Dla jasności; raz chodziła kilkanaście sekund na jałowym, innym razem około 10 sekund i wtedy dodanie gazu.
Fajnie że tłumaczysz jednak wprowadzasz w błąd na wstępie trzeba by opisać śruby regulacyjne T(pozycja przepustnicy) L-low(obroty niskie czy też biegu jałowego) H-high (Obroty wysokie) jeśli tak jak powiedziałeś silnik odpalił i przy dodaniu gazu gaśnie to nie podnosimy przepustnicy bo to równoznaczne z dodaniem gazu tylko odkręcamy w lewo śrubę oznaczoną H pozdrawiam
Bardzo ciekawy materiał, a czy gaźnik jest prawidłowo ustawiony jeżeli po zagadaniu na ssaniu a następnie podwyższonych obr na półssaniu pilarka nie zadławia sie , ale po przerwie w cieciu np 15minut odpalam ją bez ssania lub połssania i wtedy dławi sie 1-3 razy i pracuje normalnie.
Co to moze byc z pilarka husqvarna 340 stary model ze nie chce odpalic a na ssaniu sie odzywa ale tak jakby za słabo. Dalem do naprawy ale gosc stwierdzil ze zatarta ze patrzyl od strony tlumika i tlok jest przytarty ale chyba nie chcialo mu sie robic przy niej bo juz na poczatku stwirrdzil ze ta 340 to mial taka i mial nia same problemy i ze byla produkowa w Chinach.
Śpiesząc z odpowiedzią Witaj. Gość powiedział Ci sporo prawdy szkoda że teraz a nie przy zakupie. Wniosek taki pytaj się zawsze jaka to jest pilarka i czy ma karter z aluminium czy tam magnezu po prostu ze stopu bo ja nie robiłem badań Nie wiem co tam dokładnie jest 😉.
Twoja pilarka ma karter z tworzywa i posadowione na nim bezpośrednio uszczelniacze szerokie takie i w tych uszczelniaczach posadowione są bezpośrednio łożyska. Cały myk polega na tym że te łożyska przenoszą całe obciążenie z wału na te uszczelniacze i na ten plastikowy karter. Uszczelniacze pracują w tym karterze no bo wiadomo muszą one są gumowo-stalowe. No i wyrabiają kartę i prowadzi to do nieszczelności. Nieszczelność prowadzi do złożenia mieszanki W dużym skrócie. No i z uderzeniem mieszanki prowadzi do dużych obrotów i wysokiej temperatury a następnie do zatarcia. Problem będzie tego typu że karter już nie jest jak nowy i teraz jest duża loteria że po naprawie pilarka może nie pracować właściwie lub pracować krótko. Jak będzie się oszczędzał i pracował delikatnie to może troszkę dłużej. No i teraz koszty naprawy nowy karter nie jest dostępny. A tłok i cylinder możesz sobie kupić na choćby w serwisie aukcyjnym zamień lub oryginał w serwisie.
Objawy są bardzo pospolite może być zatarta lecz nie musi ale na pewno ma problem. Jeżeli nie jest zatarta warto ją jeszcze raz dobrze skleić na dirko. Dirka to pasta uszczelniająca. Polecam Ci odkręcić tłumik i samemu zweryfikować Jak wygląda tłok. Pozdrawiam miłego dnia 👍🖐️
@@szymonrekowski sprawdzilem tlok i widac przetarcia od wydechu. Wyciągnąłem gaznik i umyłem. Paliwo poaje ale ustawienia srub L i H mi cos nie pasują bo bylo uztaione po pół obrotu niecale jedna i druga dysza
Chcesz kupić? Naprawiać? To sympatyczne pilarki jednak bywają kapryśne i skomplikowane w budowie nieco. Nie są super wytrzymałe czy żywotne. Brak niektórych części np był problem z wałem nie wiem czy jest już dostępny. Pilarka jeśli nie jest po remoncie a ma swoje lata wymaga przeglądu/naprawy. Jest tania i tanie części używane. Remont w serwisie nie opłacalny można bawić się samemu. Przy zakupie tak jak przy każdej pilarce najlepiej sprawdzić wszystko co się da. Podstawa stabilna praca na zimnym u na ciepłym, wał odkręcić układ tnący i czy nie ma luzu na łożyskach i czy wał się nie suwa. Wydech odkręcić czy nie ma śladu zatarcia układ napinana łańcucha smarowanie filtr powietrza kolor świecy .... Itp
@@szymonrekowski kupiłem tanio, łańcuch jeszcze oryginał, prowadnica niewytarta, filtr oryginalny... pilarka wygląda jak nowa. Pracuje dość ładnie, pali zimna/ciepła, zastanawiam się gdzie zajrzeć co warto skontrolować. Mało bardzo używana lecz ma 6 lat.Wydaje mi się że jak popracuje trochę na wysokich obrotach to potem ma lekko podwyższone wolne obroty.
Z tego typu gaźnikach zwiększasz wzbogacasz mieszankę odkręcając wkręt h. Było to powiedziałem kilkukrotnie na filmie. Wzbogacenie mieszanki powoduje czterotaktowanie.
Piła po remoncie nowy gaznik chiński nie chce zapalić po zgaszeniu na ssaniu zapala odczucie jest jakby paliwo schodziło z gaznika może Pan podpowiedzieć co to może być?
Cześć, wkręt h 1/8 obrotu w lewo, przeciwnie do wskazówek zegara. To wpłynie na maksymalne obroty osiągane przez silnik. Wykonaj tą czynność zobacz czy już obroty się zmieniły jeżeli nie powtórz tą czynność jeszcze raz jeżeli już stwierdzi że jest lepiej pozostaw.
Wkręt l wkręć w prawo też 1/8 obrotu zgodnie z wskazówkami zegara, obroty silnika powinny delikatnie wzrosnąć, ilość paliwa na biegu jałowym się zmniejszy. Jeżeli obroty wzrosną na tyle by łańcuch obracał się zmniejszę je wkrętem oporowym T. To już według twojego uznania i słuchu nie ustawiaj zbyt małych obrotów tak aby pilarką nie szarpało na wolnych obrotach i żeby nie gasła.
Doczego sluzy T kiedy sie go reguluje i jak ruszyli mi wszystkie te 3wkrety T H L ma tak wysokie obroty ze drzy strasznie napisz jakbys ustawial od poczatku biorac pod uwagę wkręty T H L
@@mariuszwitkowski4825 już napisałem a też wszystko masz w moich filmach, wkręt te usta tylko i wyłącznie obroty, L skład mieszanki na wolnych obrotach i H na wysokich obrotach.
@@szymonrekowski dupochron dla serwisu. A pilarce nic się nie stanie. Będą inne często wyraźnie zależnie od pilarki. Inaczej spala się mieszanka w zimnym silniku inaczej w gorącym
@@szymonrekowski Aktualnie to nic, ale dobrze znać fachowca. Mam pilarke husqwarna 254 XP . Jakoś mi dziwnie chodzi i cały czas przy dodawaniu gazu dymi. Woziłem ją na regulację do serwisu a gość pokręcił jedną śrubką, później drugą i powiedział że tak ma być. Myślę że dalej jest coś nie tak bo i więcej paliwa zużywa. Spróbuję wyregulować wg. Twojego filmiku tylko muszę miernik obrotów zakupić. Dzięki za odpowiedź Pozdrawiam z podlasia
Hej szymon :) piszę w sprawie maila na którego mi odpisałeś odnośnie echo i odpalania za 2,3 razem. Pytałeś czy wkręca się zimna na obroty, otóż tak, wkręca się od razu praktycznie. Wygląda jakby miała za bogato na śrubie L. Ustawiłem na szybko gaźnik na śrubie L tak jak tłumaczyłeś na tym filmiku tylko z braku czasu nie sprawdziłem jeszcze czy jest ok. Raz ją odpaliłem na chwię wczoraj to z zimnej się zdławiła ze 3,4 razy i poszła. W weekend może coś się uda pociąć to zobaczę czy to będzie to.
Szymon wczoraj trochę popracowałem i jest dobrze, nawet po dłuższym postoju odpala z pierwszego praktycznie za każdym razem. Po paru dniach pracy będę będę pewien. A powiedz mi czy na zimnym po odpaleniu na ssaniu to powinna się zdławić 2,3 razy wciskając od razu na gaz po odpaleniu czy po 10-15 sekundach pracy na ssaniu gaz i dopiero powinna się zdławić?
@@marski305 po odpaleniu powinno się zabawić tak jak napisałeś zimna dwa trzy razy może nawet cztery, fajnie by było jakby za piątym razem już reagowała, jak pochodzi te 15 sekund też może się zadławi. Ważne jest to kiedy już masz w miarę rozgrzaną pilarkę stawiasz na 5, 10 minut i wówczas żeby się nie dławiła już. Bo kiedyś tak miał znajomy ustawione że odstawił tylko na chwileczkę odpalał i już się dławiła.
Witam panie Szymonie, posiada pan instrukcje gaznika do stihl fs 120? Lub ustawienie go posiada jedna srube regulacyjna, umyty jest w myjce ultradzwiekowej, membrany nowe wraz z zaworkiem. Problem polega na ciezkim odpalaniu lub z gazem jak juz odpali to dziala bardzo dobrze, swieca ladnie wypalona. I ostatnio kosa na postoju wylecialo wszystko paliwo z zbiornika cieklo z filtra powietrza.
Problem leży w szczelności gaźnika. Sprawdź szczelność gaźnika. Przyczyną może być zawodek iglicowy lub któryś z broków. Jeśli pilarka nie chce odpalić to znaczy że prawdopodobnie jest zalana sprawdź wówczas świecę. Jeśli pomogłem to spoko jeżeli coś tam jeszcze to pytaj dalej. 🖐️👍
@@jacek1235 no to coś tu się nie klei paliwo niby wycieka na postoju a jak próbujesz odpalić to jest suche więc może zacina się ten zaworek. Że jest nowy i oryginalny tonie oznacza że jest ok. Sprawdź szczelność oraz poprawność jego ustawienie jakim montażu uszczelka vs membrana. Tą jedną śrubą ustawiasz tylko reakcję prawidłową na gaz i ewentualne poprawne fajne uruchamianie tak naprawdę tą śrubą niewiele może zdziałać będzie o tym film w przyszłości. Odpowiada ona bardziej śrubie L w tradycyjnym gaźniku.
Witam. A ja mam pytanie- dlaczego jezeli dluzej potne i silnik rozgrzeje sie porzadnie to po puszczeniu gazu silnik nie schodzi z obrotow od razu lecz trzyma podwyzszone obroty okolo 2sekund.
@@szymonrekowski rozne ustawienia patrzylem i jest tak samo. Ogolnie czworkowanie ma zachowane, z wolnych obrotow w wysokie idzie odrazu bez zadlawienia, swieca ma kolor kawy z mlekiem, sruba L ustawiana byla podczas ciecia w drzewie a nie gazowania w powietrzu wiec mysle ze ok. Nawet przesmarowalem wszystkie ciegna lecz bez zmian
@@szymonrekowski nie. Chodzi o to czy na osce luzu nie ma? Wydaje mi sie ze gdyby byl to ciezko byloby utrzymac jakies wyzsze jednostajne obroty a z tym nie ma klopotu
@@dariuszb2834 wysokie obroty byłyby bez problemu bo i tak jest przepustnica na max otwarta właśnie luz się objswia przy niskich obrotach gdy przepustnica jest przemknięta i dostaje się do gaźnika mało powietrza i wtedy właśnie zaciąga bokami
Wszystko super wytlumaczone , ale ja mam jedno pytanko skoro sruba L reguluje sie dawke paliwa , sklad mieszanki, a sruba H wysokie obroty a pozniej pan mowi przy kolorze swiecy ze jak jest za jasna lub czarna to zmienić sklad mieszanki sruba H. To js sie juz pogubilem którą sruba sie w koncu reguluje skład mieszanki?
A przy okazji zapytam jaka może być przyczyna w pilarce ms 231 ogólnie odpala chodzi w miarę ok ma moc ale strasznie muli przy dodawaniu gazu wciskając gaz to słychac takie buuu ok 2 sekundy i dopiero wchodzi na obroty sruba na maxa w lewo i w prawo nic nie zmienia oczywiście na maxa tzn ok 1obrotu bo jest ogranicznik
Może źle coś powiedziałem. Jest jeszcze inny film na którym też to tłumaczę. Oba wkręty wpływają na skład mieszanki L na niskich obrotach i to regulujesz w pierwszej kolejności i na biegu jalowym a następnie wkręt H który odpowiada za skład mieszanki na wysokich obrotach, i regulujesz go na gazie wciśniętym na max.
I dodam że sama wchodzi na obroty jak przygazuje to już chodzi normalnie jakby dostawała coraz więcej paliwa jak zmieniłem membrany to był zawór iglicowy zacięty jakby zamarzł
@@ryszardzielonka45 pytanie czy poprawnie ustawiłeś języczek? Jeżeli parametry pracy pilarki zmieniają się to jest to prawdopodobnie nieszczelność. Jeżeli obroty falują, zmieniają się wraz z temperaturą silnika?
Jak zapale zimą to rosną obroty ale jak przygazuję to już normalnie chodzi o jaki języczek chodzi ten w gażniku to go nie odkręcałem tylko go zruszłem bo był przyschnięty
Bardzo podobna budowa do tej z filmu. Posiada ona jeszcze klasyczny gaźnik. Problemem w nich po paru latach jest przewód impulsowy. Potrafi on doprowadzić do zatarcia. Jest to mała lekka zgrabns pilarka jednak seria amatorska. Dochodzi w nich często przez nieumiejętne dokręcanie do wyrwania szpilek z karteru które odpowiadają za utrzymanie układu tnącego. Dochodzi do odkształceń obudowy, wycieków oleju. Co tu się rozpisywać jak każde urządzenie ma wady i zalety. Łożyska posadzone w uszczelniaczach jak w tym egzemplarzu z filmu. Użytkowana prawidłowo potrafi służyć wiele lat. Jednakże jak wszystko też łatwo ją wykończyć. Nie można jej stawiać zbyt dużych wymagań. Nie znosi zaniedbań nie ostrego łańcucha i zbyt mocno naciągniętego. Nie wiem do jakich zadań chcesz ją przeznaczyć. I zależy również na jaki egzemplarz trafisz, mam na myśli jego eksploatację, no i lata również robią swoje. Wymiana wężyków paliwowych membran ...
@@pawell-su2eo sprawna i dobrze utrzymana prawidłowo eksploatowana powinna dać radę, jeżeli byś mnie zapytał czy dla siebie bym kupił taką pilarkę nową w dobrych pieniądzach tak, używaną nieremontowaną wcześniej zadbaną do remontu tak, dobrze sprawdzoną przed zakupem tak, jednakże niewiadomego pochodzenia może remontowano już kilkukrotnie i z jakimikolwiek niedomaganiami nie.
Nie no sorry. Ktoś lubi wolniejsze ktoś lubi wyższe. Nie ma czegoś takiego ! Obroty mają być odpowiednie nie mogą być za niskie ani za wysokie. Tak samo jak pilarką gaśnue. Można zwiększyć obroty a i tak będzie gasła. To że gaśnic to albo zły skład mieszanki albo nieszczelnosc. Jeśli ktoś po tym filmie podniesie obroty i będzie niby ok. To szybko zniszczy silnik. Regulacja L też wpływa na wysokie obroty.możecie zepsuć sobie piłę. Układ wolnych obrotów działa w całym zakresie pracy silnika.
Jedni wolą takie drugi takie ja nie chcę narzucać nawet fabryczne pilarki z chińskiej stajni i każda ma inne musisz jechać do Chin i im to wytłumaczyć.
L wpływa dlatego na końcu regulacji sprawdza się zawsze H jest o tym w filmie. Na kanale jest też film który mówi kiedy nie regulować pilarki. I jest jak regulować zgodnie z instrukcją, pokazuję również regulację na słuch kontra obrotomież także sorry 😉
@@szymonrekowski gaśnie nie z tego względu że obroty są za niskie. Skład mieszanki za to też odpowiada. Najlepiejto widać po cięciu i piszczeniu gazu. Zły skład spowoduje że albo jz zdusi albo zgasnie
@@LHITS350 nie pamiętam co tam mówiłem już i o który fragment chodzi, tak masz 100% racji 💪. Jeśli mówiłem o wkręcie T to dotyczy się to do za niskich obrotów tylko a nie do źle dobranego składu mieszanki. Dobry jesteś 👍.
poradnik chaotyczny tylko teoria, nic ogulnie nie tłómaczy jedynie wprowadza więcej chaosu, od kiedy to po odpaleniu piły ma się dławić? co to za bzdóry, zajmij się czymś innym a nie robieniem poradnika jak rególować gaźnik w pilarce
Od zawsze. kup nową pilarkę z elektronicznym sterowaniem i zobaczysz jak pracuje, obawiam się po twojej wypowiedzi że nigdy nie miałeś w rękach silnika 2T, nie wiesz o czym piszesz, zapraszam do literatury bo szkoda aż mi ciebie... Żal 😢😢😢
@@szymonrekowski miałem silniki 2t w rękach począwszy od komara po ogra, wsk 125, kończąc na simsonie s51, plus aktualnie dwie pilarki spalinowe, więc mam wiedzę jak regulować gaźnik w dwusuwach.
Genialne! Wreszcie ktoś to wytłumaczył w sposób jasny i precyzyjny, jak to się robi od początku do końca. Bez niedomówień, w sposób, z którego wynika, że sam dobrze to rozumie co tam tyka. Wielkie dzięki Panie Szymonie.
Wyjaśnione po ludzku, bez gwiazdorzenia . Dziękuję 👍
Witaj. Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji zapraszam na pozostałe moje filmy. I oczywiście pytaj w komentarzach. 🍾🥂🍾🤝
Wytłumaczone lepiej niż w instrukcji obsługi,brawo👍
Jeśli tak to się bardzo cieszę 🖐️👍😀
Dzięki Szymon za wykład. Bardzo przydatny.
Super jeśli tylko pomogłem Pozdrawiam 👍🖐️
Dzięki za instrukcje, jutro pokręcę przy swoim gaźniku stihl 023 bo nie chodzi jak powinien i mam nadzieję że będzie dobrze działać w końcu. Pozdrawiam.
Trzymam kciuki za powodzenie akcji 🖐️
Kurde, zagadała za pierwszym razem, za drugim 5 stopni na l i nie ta pila, idzie jak w maslo. Dziękuję bardzo
Bardzo dobrze wytłumaczone, teraz w instrukcjach obsługi tego nie ma ale mam instrukcję z przed 20 lat z husqvarny to jest tam to wszystko szeroko i dokładnie opisane krok po kroku jak taką regulację wykonać samemu na słuch. Metoda jest identyczna jak tu opowiedziałeś.👍👍👍.
Tak zgadza się. Dzięki i pozdrawiam 👍💪
Bardzo dobry pomysł z tym położeniem gaźnika na stole, może i bym oddał do serwisu ale jak ostatnio agregat wrócił porysowany /stawiali na nim inne sprzęty / to mi szkoda dobrze utrzymanej piły oddawać ;) Szukając instrukcji regulacji ten materiał jest najlepszym jaki obejrzałem. Dziękuję za podzielenie się wiedzą.
Zapraszam na inne moje materiały o regulacji i nie tylko bo jest tego sporo. Pozdrawiam 👍💪
Dobry odcinek wiele osób które sie męczyło w końcu pozna moć swoich urządzeń.:)
👍
Ja też już się cieszę 😄 bo ustawiłem wreszcie dolmara i demona👍. Dziękuję za dobrze wytłumaczony temat.
😀😀😀🖐️
Super film. Kupiłem nową pilarkę Husqvarna która gaśnie po dodaniu gazu 🤗 jutro się biorę za regulację i dam znać jak mi poszło.
Dzięki i pozdrawiam
Czekam na info. Powodzenia w regulacji 👍
@@szymonrekowski no dziś się męczyłem i nic nie zrobiłem bo mi nerwy siadły 😁ale to ja taki nerwowy więc jutro będzie podejście nr2 😁 pilarka odpala na ssaniu i jeśli trzymam gaz to zapierdziela ale jak tylko zdejmę palec z gazu to gaśnie i już łatwo nie odpala. Kiedy nacisnę kilka razy na gaz to pai i gaśnie… tak od nowości ma.
Pozdrawiamy Australii
@@popiolekandrzej Dziękuję za pozdrowienia pozdrawiamy również serdecznie 👍
@@szymonrekowski dziwne ale w mojej pilarce obie śruby nie wyglądają na śruby🤔 tak jak by je zablokowali fabrycznie by nikt przy nich nie dłubał… wysłał bym fotki ale nie mam możliwości
@@popiolekandrzej tak są zablokowane
26:02 mistrzostwo świata. Po tym instruktażu nawet "pianista" będzie umiał stroić gaźniki !!!😂
Jeśli się podobało i pomogło to się cieszę 😄
Wspaniale to wytłumaczyłeś, myślę że lepiej już by się nie dało 👌. Po takiej instrukcji każdy minimalnie uzdolniony człowiek jest w stanie ogarnąć regulację gaźnika.
Świetny materiał 👍.
Pozdrawiam.
Dzięki 👍🖐️
@@szymonrekowski przy pracy zbyt ubogiej wkręcona dysza L zbyt bardzo wystąpią problemy z odpaleniem gorącej piły... czy praca w tym stanie może uszkodzić pilarkę.....?
@@Sensei948 jeżeli jest zbyt ubogo L to będzie problem z uruchomieniem zimnej maszyny. Po dodaniu gazu będzie się odlawiła i gasła. Obroty będą wysokie i niestabilne po rozgrzaniu. Tak jakby się kończyło paliwo. Czy jest to ryzykowne na wolnych obrotach raczej nie pracujesz zbyt długo więc nic się nie powinno stać. Lecz nie zalecam takiej eksploatacji maszyny. Jeśli pilarka ciężko pali na ciepłej a na zimnej od razu wchodzi na obroty po uruchomieniu to jest zbyt bogato.
@@szymonrekowski Przyjacielu mam problem moja 372 xp oe po rozgrzaniu osiąga równe 14 tys obrotów . Już kilka razy odkręciłem dyszę H i dalej to samo ? ... Max obroty dla tego modelu to 13.500
@@Sensei948 a na zimno?
Wszystko fajnie ale.... w pilarce Dolmar 32, jak również w innych maszynach np Jonsered 2128 nie sprawdza się ta uniwersalna metoda. Sprawdziłem to na kilkunastu maszynach. Podczas regulacji Dolmara śruby L i H należy wykręcić i to bardzo dużo(5 lub więcej obrotów)żeby móc poprawnie wyregulować gaźnik.(sprawny gaźnik).Przy Jonsered różnica nie jest już tak kolosalna, ale L musi mieć minimum 2,75 obrotu
Bywa i tak dlatego należy słuchać pracy silnika. To normalne, dlatego ja filmie nie mówię o stałych ustawieniach gaźnika.
Super filmik.
Pilarz Amator wczoraj podczas transmisji polecał Twój kanał, teraz wiem dlaczego 👍👍
Ja nie wiem??? pozdrawiam 🖐️
@@szymonrekowski Bo wszystko wytłumaczone jasno i fachowo 👍
Jaką mieszankę stosować w dotartej typowej chińskiej pilarce producent podaje 1/25 a w praktyce jaką jej dawać ? I jakie maxymalne obroty silnika ustawić?
Wszystko zależy jaka pilarka najtańsza? I jaki olej? Proporcja które zaleca producent przewidziane są do możliwie najgorszego oleju. Dla taniej pilarki bezpieczny poziom to 11,5 tys. obrotów na min. Oraz proporcja 1:33. Obserwować trzeba kolor świecy.
Przy oleju syntetycznym i dobrej pilarce proporcja 1:40 i max 12,5 i obserwacja czy pilarka czrerotaktuje i kolor świecy.
Pilarka nowa husqvarna 353. Pali pieknie, na obroty wchodzi ladnie ma moc wszystko ok ale wlasnie jak jest zimna strasznie dlugo za nim poprawnie reagueje na dodanie gazu. Dopiero po jakims 6 razie zaczyna normalnie sie wkręcić, procedura odpalania tak jak powinno byc czyli ssanie - zagada ,wciskam sanie odpala chodzi na podwyzszonych obrotach 5-10 sekund wciskam gaz, poprawnie spada z obrotow chodzi kolejne 5-10 sekund i dopiero po jakims 6 razie na dodanie gazu zaczyna normalnie wchodzic na obroty. Czyli trzeba wykrecic troszke dysze L z ciekawosci sprawdzilem ile jest wykręcona i ku mojemu zdziwieniu 2 pelne obroty czyli bardzo bogato
Ilość obrotów nie świadczy o mieszance, każdy gaźnik jest inny, są takie co wystarczę 3/4 obrotu a są takie że 3 obroty.
Wiesz jakie są ustawienia fabryczne, zadaj jej jeszcze 1/4. Obroty biegu jałowego powinny delikatnie spaść lecz silnik nie powinien gasnąć. Jeśli zgaśnie to wybierz położenie środkowe czyli 1/8, obroty powinny być niższe ale silnik pracuje, wyrównaj je do obrotów jakie były wcześniej wkrętem t i testuj. Napisz o efektach.
Super dzięki za odpowiedź przy następny cięciu sprawdzę i dam znać, bo teraz paliwo do końca wypalone
@@szymonrekowskiodkręciłem 1/4 obrotu i teraz jest ok 👍
@@356mlody 😊😉
Witam. Dzięki za zrozumiałe wyjaśnienie zagadnienia 😁
🖐️👍
Najlepsza instrukcja regulacji jaką widziałem. W ogóle super wiedza i filmiki- zawsze rzeczowo i na temat 😉
Może jeszcze zrobi Pan kiedyś o regulacji gaźnika z tylko jedną śrubą? Mam taki w chińskiej kosie dedra.
Co w ogóle tam reguluje ta śruba, tzn jaki parametr pracy?
Mam też japońską kosę Maruyama (gaźnik walbro) I tam bodajże nie ma żadnych śrub regulacji? Spotkał Pan taki przypadek?
Bez regulacji nie miałem. W kosie to jest jeden wkręt który regulujesz jak wkręt H. Odpowiada on za skład mieszanki na max obrotach. Najlepiej ustawić pod obrotomierz, jak chińska kosa to na 9 tys. Z krótką żyłką lub bez na max 9,5 tys. Lecz warto to sprawdzić w instrukcji danego urządzenia lub podobnego
ua-cam.com/video/6VP9Glyk-to/v-deo.html
co może być przyczyną gdy pilarka w pozycji poziomej pracuje prawidłowo trzyma wolne obroty jest ok a jeśli ją energicznie przechylę prowadnicą do dołu obroty spadają i nawet gaśnie .
Przyczyn może być wiele począwszy od wężyka w zbiorniku i szczelności układu paliwowego poprzez uszkodzenie gaźnika i nieszczelność silnika.
Jak wygląda to z technicznego punktu widzenia? Śruba przepustnicy/biegu jałowego: LA/T prawdopodobnie wiem, na przepustnicy jest rowek, który podczas wkręcania fizycznie podnosi przepustnicę i obroty wzrastają. Jak to wygląda w przypadku L i H? Wydawało mi się, że wykręcając śruby regulacyjne zwiększamy dawkę powietrza czyli zubożamy mieszankę (dostarczamy więcej powietrza) i z tego co się orientuję to właśnie taka mieszanka jest szczególnie niebezpieczna dla urządzenia - świeca robi się jasna, wypalona, może dojść do zatarcia itp. Pytanie czy to właśnie tak działa czy w drugą stronę?
Wykręcając wkręty zwiększasz ilość paliwa i L H. Wkręcając zmniejszasz ilość paliwa czyli stosunek powietrze paliwo w mieszance ogólnie. Nie wiem czy dostatecznie jasno. Fizycznie wkręt zamyka lub otwiera kanał z paliwem. Wysuwa się to otwiera😉.
Chińska pilarka na zimnym pracuje poprawnie a na dobrze rozgrzanym silniku czasem gasnie na wolnych obrotach albo jest problem z odpaleniem bo odpala ale po pół sekundy gasnie i czasem nie zdążę dodać gazu żeby nie zgasła. W czym problem? Regulować śrubą l?
Tak wkręć w prawo 1/8 do 1/4 obrotu wkręt L i obroty jałowe wyreguluj T.
@@szymonrekowski jeśli będę kręcił w prawo to mieszanka się zuboży tak?
@@Lukas96 tak
@@szymonrekowski dzięki, pokombinuję. A jest jeszcze taka sprawa że jak kończy mi się paliwo to silnik wchodzi na wyższe obroty i dostaje kopa i iedzie wy dy jak burza. Czyli uboższa mieszanka na wysokich też działa lepiej dla mocy, tylko czy może nie ruszać tego żeby nie było za ubogo żeby nie ryzykować zatarcia? Jak radzisz? Fakt faktem że to nieduży chińczyk ale no na nowym łańcuchu ma dość ciężko
@@Lukas96 więc wkręt H delikatnie w prawo jeśli bardzo czterotaktuje 1/8 obrotu.
Dobrze rozumiem? Obroty wkrętem L ustawiam jak najwyższe. I cofam ćwierć obrotu. Resztę ustawiam wkrętem T?
Tak👍
I następnie odpalasz zimny silnik i sprawdzasz jak reaguje pilarka na gaz, czytam kosa to bez znaczenia. Jeśli troszeczkę się zławi to jest okej A jeżeli będzie się bardzo dławić to wtedy jeszcze ćwiartkę.
Mam pytanie mam Husqvarne 450 i po wykreceniu swieca jest biało-szara. Jest wykrecona 1,5obrotu wkret H powyzej tego nastawu strzasznie zaczyna czterotaktować czy to normalny kolor swiecy dla tych silników bo one chodzą na małej dawce paliwa?
Tak przy dobrym oleju taki kolor może być ok. Polecam ustawienie wkrętu H po dobrym rozgrzaniu silnika.
@@szymonrekowski olej lany jest eurosint 2 dzieki za odpowiedz
@@titek2432 olej bardzo dobry👍
@@titek2432 olej bardzo dobry👍
@@szymonrekowski wczesniej był dodwany Sthil Hp ale przy wymianie uszczelniaczy wału okazało sie że strzasznie dużo nagaru zostawiał
Instrukcja prima sort 👍
Ja natomiast przy regulacji Husq. 345 mam problem ze śrubą H, gdyż pilarki nie da się utrzymać na wysokich obrotach przez te 10 sekund. Wkręca się na obroty i po chwili przymula coś jak dźwięk karetki pogotowia🤣. Nie wiem czy przypadkiem wydajność membrany nie spadła?
Wszystko jest możliwe trzeba wyczuć dlaczego przymula czy za dużo paliwa czy za mało paliwa
Rozkminiłem dlaczego tak głupiały ye obroty. Winny był wężyk paliwa, który łapał lewe powietrze na króćcu przy pompce paliwa. Po wymianie na nowy obroty wróciły do normy i da się regulować obroty na gaźniku.
@@krzysiek1436 super
Co jest jeśli nie można ustawić mniejszych obrotów niż 3600 bo piła gaśnie?
Lewe powietrze.
Pytanie. 24:40 mieszankę należy zubożyć. Ale którym wkrętem L czy H ?.
Wkręt L jeśli będzie tak bogato ustawiony silnik będzie się zalewał przy rozruchu na ciepło, dymił na wolnych i gasł. Pilarka czy też kosa stosunkowo krótko pracuje na wolnych obrotach i nawet przy błędnej regulacji L nagaru nie będzie znacząco więcej chyba że silnik będzie dużo pracował na jałowych. Pokaż się też plucie z tłumika. W tym momencie o który pytasz chodziło mi o H. Zakładając że L jest ustawiony prawidłowo. Udanej regulacji 🖐️
@@szymonrekowski Dziękuję za info. Moja pilarka to Demon cs2500. Jest nowa na dotarciu. Na razie nie ruszam, ale zauważyłem właśnie, że świeca jest mokra. Mam tachometr i widzę, że wykręca tak 9500 - 9700 obr. (trochę chyba mało, nawet jak na "chińczyka"). Jak Pan uważa, dać jej popracować parę zbiorników i ewentualnie później doregulować? Czy może lepiej od razu ustawić prawidłowo L i H .
@@krzysztofb.4482 wypał 5 zbiorników i podnieś spokojnie obroty o 1000.
@@szymonrekowski Dziękuję. Pozdrawiam serdecznie.
@@krzysztofb.4482 pozdrawiam również 👍🖐️
Mam pile partner 370 po wymianie łożysk i uszczelniaczy teraz nie mogę jej odpalić jaka przyczyną w niej taki proszę o odpowiedź
To jest trudne pytanie szczególnie że bardzo słabo opisałeś temat
Paliwo dochodzi świeca mokra?
Iskra jest? Cewka ustawiona prawidłowo?
Jak wkręciłem maksymalnie śrubę T to i tak ma małe obroty i wydaje się, że za chwilę może zgasnąć.
Czyli źle ustawione L i H ,??
Źle ustawiona L
@@szymonrekowski z którego województwa Pan jest ?
@@kierownik530 Słupsk
@@szymonrekowski szkoda,że 2 koniec kraju..
Czy takie ustawienie gaźnika można zastosować przy nowej chińskiej pile na dotarciu ? ,czy lepiej poczekać.
Trzeba dotrzeć najpierw. Najpewniej jest ustawić jednak na miernik obrotów.
Pytam bo kupiłem taką piłę. Jak ją odpaliłem ładnie pracowała lecz miała trochę za wysokie obroty 3700 obr. więc obniżyłem odkręcając śrubkę L. Teraz się zastanawiam czy dobrze zrobiłem bo mogłem również odkręcić śrubkę T.
@@cezarymieczkowski3391 zakaz regulacji na dotarciu dotyczy głównie wkrętu H
@@cezarymieczkowski3391 powinieneś regulować obroty wkrętem T to jest śruba od obrotów jest to wkręt oporowy, podpiera przepustnicę gazu, wkręt L wkręt H służą do regulacji mieszanki paliwowo-powietrznej.
@@cezarymieczkowski3391 czy silnik dymi na wolnych obrotach i po dodaniu gazu puszcza chmurkę dymu sporą, jeśli tak jest to przewróć wkręt L do ustawienia fabrycznego czyli do tych obrotów o których wspomniałeś i obroty do reguły wkrętem T.
5:21 takie pytanie właśnie co jeśli pilarka nie chce odpalić na gorącym silniku za pierwszym razem tylko za 2, 3,czasem nawet 4 razem a gdy ja ustawie ze odpala dobrze to znowu lekko zamula przy wcbodzeniu na obroty i tak albo dobrze pali i zle reaguje na gaz albo dobrze reaguje na gaz i złe odpala....
To w którą stronę kręcisz że zamula ?
@@szymonrekowski znaczy jak wkręcam zamula odkręcę odrobinę i już dobrze działa ale nie odpali za 1 pociągnięciem dodam że chodzi o gorący silnik. nie da się go ustawić... Nie tak jak pisałem powyżej albo źle odpala i dobrze kręci na obroty albo dobrze odpala i ma problem z wchodzeniem na obroty a jak ja ustawie zeby nie muliło to wraca problem odpalania i tak ciągle.
Dodam że chodzi o partner 370
Ustaw tak by dobrze działała by nie zamulała, może odnieś delikatnie obroty lub spróbuj odpalać na pół gazie, być może zbyt ubogo jest ustawiony H.
@@szymonrekowski ok będę próbował dzięki wielkie za wskazówki
Cześć Szymon, mam jedno pytanie; co oznacza, że pilarka po dłuższym postoju (zimna) po odpaleniu (książkowo kilkanaście sekund na jałowym) po dodaniu gazu w ogóle się nie dławi, od razu reaguje jak byk na czerwoną płachtę? Bo z Twojego filmiku zrozumiałem, że powinna się choć raz przydławić. Dla jasności; raz chodziła kilkanaście sekund na jałowym, innym razem około 10 sekund i wtedy dodanie gazu.
Jaka to pilarka?
@@szymonrekowski yato 84910
Fajnie że tłumaczysz jednak wprowadzasz w błąd na wstępie trzeba by opisać śruby regulacyjne T(pozycja przepustnicy) L-low(obroty niskie czy też biegu jałowego) H-high (Obroty wysokie) jeśli tak jak powiedziałeś silnik odpalił i przy dodaniu gazu gaśnie to nie podnosimy przepustnicy bo to równoznaczne z dodaniem gazu tylko odkręcamy w lewo śrubę oznaczoną H pozdrawiam
Pozdrawiam 👋
Jak już jak gaśnie to L. Ale przy regulacji masz ustabilizować obroty wkrętem T właśnie.
Przyjęliśmy że odpala i pracuje jednak gaśnie przy próbie dodania gazu; )
@@motoservis2190 przy próbie dodania gazu to też L😉
Bardzo ciekawy materiał, a czy gaźnik jest prawidłowo ustawiony jeżeli po zagadaniu na ssaniu a następnie podwyższonych obr na półssaniu pilarka nie zadławia sie , ale po przerwie w cieciu np 15minut odpalam ją bez ssania lub połssania i wtedy dławi sie 1-3 razy i pracuje normalnie.
Tak jest w punkt jeśli pracuje poprawnie czyli ładnie się wkręca i nie ma zadymienia na wolnych czy nie pluje wydechem to jest idealnie.
Każdy model pilarki szczególnie te tanie lubią być ustawione na bogato.
Dziekuje za odpowiedz pilarka ms260 sruba L wykrecona o 1 i 1/4 obrotu pozdrawiam
Bardzo dobra instrukcja .
Co to moze byc z pilarka husqvarna 340 stary model ze nie chce odpalic a na ssaniu sie odzywa ale tak jakby za słabo. Dalem do naprawy ale gosc stwierdzil ze zatarta ze patrzyl od strony tlumika i tlok jest przytarty ale chyba nie chcialo mu sie robic przy niej bo juz na poczatku stwirrdzil ze ta 340 to mial taka i mial nia same problemy i ze byla produkowa w Chinach.
Śpiesząc z odpowiedzią Witaj. Gość powiedział Ci sporo prawdy szkoda że teraz a nie przy zakupie. Wniosek taki pytaj się zawsze jaka to jest pilarka i czy ma karter z aluminium czy tam magnezu po prostu ze stopu bo ja nie robiłem badań Nie wiem co tam dokładnie jest 😉.
Twoja pilarka ma karter z tworzywa i posadowione na nim bezpośrednio uszczelniacze szerokie takie i w tych uszczelniaczach posadowione są bezpośrednio łożyska. Cały myk polega na tym że te łożyska przenoszą całe obciążenie z wału na te uszczelniacze i na ten plastikowy karter. Uszczelniacze pracują w tym karterze no bo wiadomo muszą one są gumowo-stalowe. No i wyrabiają kartę i prowadzi to do nieszczelności. Nieszczelność prowadzi do złożenia mieszanki W dużym skrócie. No i z uderzeniem mieszanki prowadzi do dużych obrotów i wysokiej temperatury a następnie do zatarcia. Problem będzie tego typu że karter już nie jest jak nowy i teraz jest duża loteria że po naprawie pilarka może nie pracować właściwie lub pracować krótko. Jak będzie się oszczędzał i pracował delikatnie to może troszkę dłużej. No i teraz koszty naprawy nowy karter nie jest dostępny. A tłok i cylinder możesz sobie kupić na choćby w serwisie aukcyjnym zamień lub oryginał w serwisie.
Objawy są bardzo pospolite może być zatarta lecz nie musi ale na pewno ma problem. Jeżeli nie jest zatarta warto ją jeszcze raz dobrze skleić na dirko. Dirka to pasta uszczelniająca. Polecam Ci odkręcić tłumik i samemu zweryfikować Jak wygląda tłok. Pozdrawiam miłego dnia 👍🖐️
Co mogę powiedzieć trafiłeś idealnie do mnie super cieszę się że jesteś 🖐️
@@szymonrekowski sprawdzilem tlok i widac przetarcia od wydechu. Wyciągnąłem gaznik i umyłem. Paliwo poaje ale ustawienia srub L i H mi cos nie pasują bo bylo uztaione po pół obrotu niecale jedna i druga dysza
👍
🖐️😀
Hej hej....wyraziłbyś opinie o pikarce partner 350s ?na co zwrócić uwagę, itp...
Chcesz kupić? Naprawiać?
To sympatyczne pilarki jednak bywają kapryśne i skomplikowane w budowie nieco. Nie są super wytrzymałe czy żywotne. Brak niektórych części np był problem z wałem nie wiem czy jest już dostępny. Pilarka jeśli nie jest po remoncie a ma swoje lata wymaga przeglądu/naprawy. Jest tania i tanie części używane. Remont w serwisie nie opłacalny można bawić się samemu. Przy zakupie tak jak przy każdej pilarce najlepiej sprawdzić wszystko co się da. Podstawa stabilna praca na zimnym u na ciepłym, wał odkręcić układ tnący i czy nie ma luzu na łożyskach i czy wał się nie suwa. Wydech odkręcić czy nie ma śladu zatarcia układ napinana łańcucha smarowanie filtr powietrza kolor świecy ....
Itp
@@szymonrekowski kupiłem tanio, łańcuch jeszcze oryginał, prowadnica niewytarta, filtr oryginalny... pilarka wygląda jak nowa. Pracuje dość ładnie, pali zimna/ciepła, zastanawiam się gdzie zajrzeć co warto skontrolować. Mało bardzo używana lecz ma 6 lat.Wydaje mi się że jak popracuje trochę na wysokich obrotach to potem ma lekko podwyższone wolne obroty.
@@pawemol8178 sprawdź dokręcenie cylindra i łącznika
@@szymonrekowski jestem😉💪
Czy gaźnik pilarki 435 torq reguluje się w taki sam sposób 🤔 czy wstępne ustawienie jest inne ?
Możesz robić tak samo😉
Żeby pilarka 4 taktowała to trzeba dysze H wykręcać czy wkręcać ?
Z tego typu gaźnikach zwiększasz wzbogacasz mieszankę odkręcając wkręt h. Było to powiedziałem kilkukrotnie na filmie. Wzbogacenie mieszanki powoduje czterotaktowanie.
Piła po remoncie nowy gaznik chiński nie chce zapalić po zgaszeniu na ssaniu zapala odczucie jest jakby paliwo schodziło z gaznika może Pan podpowiedzieć co to może być?
Jaka to pilarka? Który rok?
1999 sthil 025
Nowy cylinder wal zplanowana miska z cylindrem
@@1225riddick czyli po naprawie ?
tak
Witam mam problem z hudzwarna piła 236 , teściowa lała olej do butelki małej i jej się wylał olej na piłę i nie odpala kto mi pomoże?
Lała olej do prowadnicy tak? Zalała pilarkę po plastikach czy zalała olej zamiast benzyny? Sprawdź czy ma iskrę😉👋
Witam. A głównym zagrożeniem są za wysokie obroty czy coś jeszcze? Mowa o stihl 230
Tak bo zbyt wysokie obroty to uboga mieszanka i słabe smarowanie co wnosi dużą temperaturę i zatarcie 🖐️
Witam dalem do regulacii chinczyka bo odpalal i po dodaniu gazu gasl ustawili tak wysokie obroty ze szok l i h odpala bez ssania prosze o pomoc
Cześć, wkręt h 1/8 obrotu w lewo, przeciwnie do wskazówek zegara. To wpłynie na maksymalne obroty osiągane przez silnik. Wykonaj tą czynność zobacz czy już obroty się zmieniły jeżeli nie powtórz tą czynność jeszcze raz jeżeli już stwierdzi że jest lepiej pozostaw.
Wkręt l wkręć w prawo też 1/8 obrotu zgodnie z wskazówkami zegara, obroty silnika powinny delikatnie wzrosnąć, ilość paliwa na biegu jałowym się zmniejszy. Jeżeli obroty wzrosną na tyle by łańcuch obracał się zmniejszę je wkrętem oporowym T. To już według twojego uznania i słuchu nie ustawiaj zbyt małych obrotów tak aby pilarką nie szarpało na wolnych obrotach i żeby nie gasła.
Spoko jak cię Mariusz proszę cię napisz co i jak zareagowało co się dzieje i czy jesteś zadowolony czy coś trzeba jeszcze poprawić.
Doczego sluzy T kiedy sie go reguluje i jak ruszyli mi wszystkie te 3wkrety T H L ma tak wysokie obroty ze drzy strasznie napisz jakbys ustawial od poczatku biorac pod uwagę wkręty T H L
@@mariuszwitkowski4825 już napisałem a też wszystko masz w moich filmach, wkręt te usta tylko i wyłącznie obroty, L skład mieszanki na wolnych obrotach i H na wysokich obrotach.
😁👍
Piła po rozgrzaniu będzie miała inne obroty niż zimna.
Dlatego reguluje się na gorącym silniku.
I pytanie dlaczego 10s?
Takie są zalecenia serwisowe 10 s. Nie ma tego w instrukcji dla użytkownika. Regulujesz Ty i Ty odpowiadasz, każdy przypadek jest inny.
Obroty będą inne jednak nie znacznie ale oczywiście na ciepłym to raz a dwa to chodzi też o to by nie pałować maszyny na zimnym.
@@szymonrekowski dupochron dla serwisu. A pilarce nic się nie stanie. Będą inne często wyraźnie zależnie od pilarki. Inaczej spala się mieszanka w zimnym silniku inaczej w gorącym
Można wiedzieć gdzie prowadzisz serwis urządzeń" las i ogród" ( zakładam że prowadzisz) ?
Nie do końca rozumiem pytanie?
@@szymonrekowski Chciałbym dowiedzieć się czy prowadzisz serwis pilarek, kosiarek itp. , jeżeli tak to gdzie?
jakiś namiar mógłbyś podać?
@@zbyszek6698 nie prowadzę, naprawiam sobie amatorsko i hobbystycznie, zawodowo pracuję przy budowie dróg. Co masz do naprawy?
@@zbyszek6698 pozdrawiam z nad morza 😉
@@szymonrekowski Aktualnie to nic, ale dobrze znać fachowca. Mam pilarke husqwarna 254 XP . Jakoś mi dziwnie chodzi i cały czas przy dodawaniu gazu dymi. Woziłem ją na regulację do serwisu a gość pokręcił jedną śrubką, później drugą i powiedział że tak ma być. Myślę że dalej jest coś nie tak bo i więcej paliwa zużywa. Spróbuję wyregulować wg. Twojego filmiku tylko muszę miernik obrotów zakupić.
Dzięki za odpowiedź
Pozdrawiam z podlasia
Hej szymon :) piszę w sprawie maila na którego mi odpisałeś odnośnie echo i odpalania za 2,3 razem. Pytałeś czy wkręca się zimna na obroty, otóż tak, wkręca się od razu praktycznie. Wygląda jakby miała za bogato na śrubie L. Ustawiłem na szybko gaźnik na śrubie L tak jak tłumaczyłeś na tym filmiku tylko z braku czasu nie sprawdziłem jeszcze czy jest ok. Raz ją odpaliłem na chwię wczoraj to z zimnej się zdławiła ze 3,4 razy i poszła. W weekend może coś się uda pociąć to zobaczę czy to będzie to.
Super czyli czekamy na efekty👍
Tu szybciej odpowiem 👊
Szymon wczoraj trochę popracowałem i jest dobrze, nawet po dłuższym postoju odpala z pierwszego praktycznie za każdym razem. Po paru dniach pracy będę będę pewien. A powiedz mi czy na zimnym po odpaleniu na ssaniu to powinna się zdławić 2,3 razy wciskając od razu na gaz po odpaleniu czy po 10-15 sekundach pracy na ssaniu gaz i dopiero powinna się zdławić?
@@marski305 różnie to jest w różnych maszynach
@@marski305 po odpaleniu powinno się zabawić tak jak napisałeś zimna dwa trzy razy może nawet cztery, fajnie by było jakby za piątym razem już reagowała, jak pochodzi te 15 sekund też może się zadławi. Ważne jest to kiedy już masz w miarę rozgrzaną pilarkę stawiasz na 5, 10 minut i wówczas żeby się nie dławiła już. Bo kiedyś tak miał znajomy ustawione że odstawił tylko na chwileczkę odpalał i już się dławiła.
Witam panie Szymonie, posiada pan instrukcje gaznika do stihl fs 120? Lub ustawienie go posiada jedna srube regulacyjna, umyty jest w myjce ultradzwiekowej, membrany nowe wraz z zaworkiem. Problem polega na ciezkim odpalaniu lub z gazem jak juz odpali to dziala bardzo dobrze, swieca ladnie wypalona. I ostatnio kosa na postoju wylecialo wszystko paliwo z zbiornika cieklo z filtra powietrza.
Problem leży w szczelności gaźnika. Sprawdź szczelność gaźnika. Przyczyną może być zawodek iglicowy lub któryś z broków. Jeśli pilarka nie chce odpalić to znaczy że prawdopodobnie jest zalana sprawdź wówczas świecę. Jeśli pomogłem to spoko jeżeli coś tam jeszcze to pytaj dalej. 🖐️👍
Zaworek zalozylem nowy z oryginaly, a świeca sucha nawet po probie odpalenia na ssaniu
@@jacek1235 no to coś tu się nie klei paliwo niby wycieka na postoju a jak próbujesz odpalić to jest suche więc może zacina się ten zaworek. Że jest nowy i oryginalny tonie oznacza że jest ok. Sprawdź szczelność oraz poprawność jego ustawienie jakim montażu uszczelka vs membrana. Tą jedną śrubą ustawiasz tylko reakcję prawidłową na gaz i ewentualne poprawne fajne uruchamianie tak naprawdę tą śrubą niewiele może zdziałać będzie o tym film w przyszłości. Odpowiada ona bardziej śrubie L w tradycyjnym gaźniku.
Instrukcji nie posiadam. Trzeba szukać w internecie.
Istenieje jakas serwisowka do takoego gaznika?
Witam wyklął luks ja mam problem nie chce chodzić na małych obrotach
😀Przyczyn może być wiele. Może zwiększ obroty biegu jałowego wkrętem T.
Czyli wkręcić drobne T?
Śrubę T?
Witam. A ja mam pytanie- dlaczego jezeli dluzej potne i silnik rozgrzeje sie porzadnie to po puszczeniu gazu silnik nie schodzi z obrotow od razu lecz trzyma podwyzszone obroty okolo 2sekund.
Uboga mieszanka L może być lub delikatna nieszczelność.
@@szymonrekowski rozne ustawienia patrzylem i jest tak samo. Ogolnie czworkowanie ma zachowane, z wolnych obrotow w wysokie idzie odrazu bez zadlawienia, swieca ma kolor kawy z mlekiem, sruba L ustawiana byla podczas ciecia w drzewie a nie gazowania w powietrzu wiec mysle ze ok. Nawet przesmarowalem wszystkie ciegna lecz bez zmian
@@dariuszb2834 sprawdziłeś luz przepustnicy gazu?
@@szymonrekowski nie. Chodzi o to czy na osce luzu nie ma? Wydaje mi sie ze gdyby byl to ciezko byloby utrzymac jakies wyzsze jednostajne obroty a z tym nie ma klopotu
@@dariuszb2834 wysokie obroty byłyby bez problemu bo i tak jest przepustnica na max otwarta właśnie luz się objswia przy niskich obrotach gdy przepustnica jest przemknięta i dostaje się do gaźnika mało powietrza i wtedy właśnie zaciąga bokami
Wszystko super wytlumaczone , ale ja mam jedno pytanko skoro sruba L reguluje sie dawke paliwa , sklad mieszanki, a sruba H wysokie obroty a pozniej pan mowi przy kolorze swiecy ze jak jest za jasna lub czarna to zmienić sklad mieszanki sruba H. To js sie juz pogubilem którą sruba sie w koncu reguluje skład mieszanki?
A przy okazji zapytam jaka może być przyczyna w pilarce ms 231 ogólnie odpala chodzi w miarę ok ma moc ale strasznie muli przy dodawaniu gazu wciskając gaz to słychac takie buuu ok 2 sekundy i dopiero wchodzi na obroty sruba na maxa w lewo i w prawo nic nie zmienia oczywiście na maxa tzn ok 1obrotu bo jest ogranicznik
Może źle coś powiedziałem. Jest jeszcze inny film na którym też to tłumaczę. Oba wkręty wpływają na skład mieszanki L na niskich obrotach i to regulujesz w pierwszej kolejności i na biegu jalowym a następnie wkręt H który odpowiada za skład mieszanki na wysokich obrotach, i regulujesz go na gazie wciśniętym na max.
Oba wkręty odpowiadają za skład mieszanki tylko w swoim zakresie obrotów, L ma też wpływ na H dlatego regulujesz jako pierwszą.
I oba wkręty mają wpływ na obroty i skład mieszanki (paliwo powietrze)bo ma to wpływ na sposób jej spalania. 😅 Uff zrozumiałeś coś z tego?
Tłoczek przyspieszacza w gaźniku na 70%
Witam co się stało śruba H nie reaguje na regulację membrany są nowe piła stała 13 lat silnik jest nowy
Czy gaźnik ma blokady czy reakcja na regulację sprawdzałeś miernikiem obrotów?
Nie na słuch ale wkręcam wykręcam i rządnej reakcji i jak gazuje to w gaźniku unosi się mgła paliwa
I dodam że sama wchodzi na obroty jak przygazuje to już chodzi normalnie jakby dostawała coraz więcej paliwa jak zmieniłem membrany to był zawór iglicowy zacięty jakby zamarzł
@@ryszardzielonka45 pytanie czy poprawnie ustawiłeś języczek? Jeżeli parametry pracy pilarki zmieniają się to jest to prawdopodobnie nieszczelność. Jeżeli obroty falują, zmieniają się wraz z temperaturą silnika?
Jak zapale zimą to rosną obroty ale jak przygazuję to już normalnie chodzi o jaki języczek chodzi ten w gażniku to go nie odkręcałem tylko go zruszłem bo był przyschnięty
A co ze srubą t?
Co ma być?
Mam zamiar kupić Husqvarna 136. Jaką masz opinię o tym modelu?
Bardzo podobna budowa do tej z filmu. Posiada ona jeszcze klasyczny gaźnik. Problemem w nich po paru latach jest przewód impulsowy. Potrafi on doprowadzić do zatarcia. Jest to mała lekka zgrabns pilarka jednak seria amatorska. Dochodzi w nich często przez nieumiejętne dokręcanie do wyrwania szpilek z karteru które odpowiadają za utrzymanie układu tnącego. Dochodzi do odkształceń obudowy, wycieków oleju. Co tu się rozpisywać jak każde urządzenie ma wady i zalety. Łożyska posadzone w uszczelniaczach jak w tym egzemplarzu z filmu. Użytkowana prawidłowo potrafi służyć wiele lat. Jednakże jak wszystko też łatwo ją wykończyć. Nie można jej stawiać zbyt dużych wymagań. Nie znosi zaniedbań nie ostrego łańcucha i zbyt mocno naciągniętego. Nie wiem do jakich zadań chcesz ją przeznaczyć. I zależy również na jaki egzemplarz trafisz, mam na myśli jego eksploatację, no i lata również robią swoje. Wymiana wężyków paliwowych membran ...
Piła będzie służyła do cięcia drewna na opał 15m rocznie sosna nie zbyt gruba
@@szymonrekowski a te odkształcenia obudowy czym mogą być spowodowane?
@@pawell-su2eo sprawna i dobrze utrzymana prawidłowo eksploatowana powinna dać radę, jeżeli byś mnie zapytał czy dla siebie bym kupił taką pilarkę nową w dobrych pieniądzach tak, używaną nieremontowaną wcześniej zadbaną do remontu tak, dobrze sprawdzoną przed zakupem tak, jednakże niewiadomego pochodzenia może remontowano już kilkukrotnie i z jakimikolwiek niedomaganiami nie.
@@szymonrekowski chyba zdecyduję się za zakup tego modelu. Posiadam 372xp jednak jest ona zbyt ciężka do piłowania drewna na opał.
Nie no sorry.
Ktoś lubi wolniejsze ktoś lubi wyższe.
Nie ma czegoś takiego ! Obroty mają być odpowiednie nie mogą być za niskie ani za wysokie.
Tak samo jak pilarką gaśnue. Można zwiększyć obroty a i tak będzie gasła.
To że gaśnic to albo zły skład mieszanki albo nieszczelnosc.
Jeśli ktoś po tym filmie podniesie obroty i będzie niby ok. To szybko zniszczy silnik.
Regulacja L też wpływa na wysokie obroty.możecie zepsuć sobie piłę.
Układ wolnych obrotów działa w całym zakresie pracy silnika.
Gaśnie znaczy że jest po niżej zakresu obrotów właściwych 😉
Jedni wolą takie drugi takie ja nie chcę narzucać nawet fabryczne pilarki z chińskiej stajni i każda ma inne musisz jechać do Chin i im to wytłumaczyć.
L wpływa dlatego na końcu regulacji sprawdza się zawsze H jest o tym w filmie. Na kanale jest też film który mówi kiedy nie regulować pilarki. I jest jak regulować zgodnie z instrukcją, pokazuję również regulację na słuch kontra obrotomież także sorry 😉
@@szymonrekowski gaśnie nie z tego względu że obroty są za niskie. Skład mieszanki za to też odpowiada. Najlepiejto widać po cięciu i piszczeniu gazu. Zły skład spowoduje że albo jz zdusi albo zgasnie
@@LHITS350 nie pamiętam co tam mówiłem już i o który fragment chodzi, tak masz 100% racji 💪. Jeśli mówiłem o wkręcie T to dotyczy się to do za niskich obrotów tylko a nie do źle dobranego składu mieszanki. Dobry jesteś 👍.
poradnik chaotyczny tylko teoria, nic ogulnie nie tłómaczy jedynie wprowadza więcej chaosu, od kiedy to po odpaleniu piły ma się dławić? co to za bzdóry, zajmij się czymś innym a nie robieniem poradnika jak rególować gaźnik w pilarce
Od zawsze. kup nową pilarkę z elektronicznym sterowaniem i zobaczysz jak pracuje, obawiam się po twojej wypowiedzi że nigdy nie miałeś w rękach silnika 2T, nie wiesz o czym piszesz, zapraszam do literatury bo szkoda aż mi ciebie... Żal 😢😢😢
@@szymonrekowski miałem silniki 2t w rękach począwszy od komara po ogra, wsk 125, kończąc na simsonie s51, plus aktualnie dwie pilarki spalinowe, więc mam wiedzę jak regulować gaźnik w dwusuwach.
@@Inferno13975 nie masz
@@szymonrekowski dobrze że mamy takich psełdo ekpertów na UA-cam co my byśmy bez was zrobili⚠⚠⚠⚠⚠
To wsk i komar po uruchomieniu zimnego silnika od razu wchodzi na obroty tak ? No ciekawe 😂
Czemu na sprzedaż?jaka cena za tą piłę?
Przypomnij mi o co chodzi?