Piła spalinowa NAC - regulacja gaźnika dla opornych. Wszystko zrozumiesz i sam to zrobisz. Part 6.
Вставка
- Опубліковано 8 лют 2025
- Film w możliwie przystepny sposób wyjaśnia najważniejszy aspekt regulacji każdej pilarki. Akurat tutaj mamy do czynienia z pilarką NAC, Demon i pochodnych. Podstawy.
W odcinku 5 pod tytułem "Regulacja gaźnika piły spalinowej NAC, HUSQVARNA. Naucz się i sam to zrób. Piła spalinowa NAC. Part5" - możecie zobaczyć regulację typowych pilarek Husqvarna. Podaję link do strony.
• Regulacja gaźnika piły...
Miłego oglądania.
Pierwszy i jak narazie najlepszy film odnośnie regulacji ! Brawo.
przepięknie Panu dziękuje za ten film. w końcu będę mógł realnie sensownie i ze zrozumieniem wyregulować swoje piły. Dobrze że taki film Pan zrobił.
Nie ma sprawy, już powoli dawne dzieje się robią, trzeba będzie coś bardziej doskonalszego pokazać. Zebrać do kupy i podsumować. Proszę zerknąć na inne filmy pośrednio dotyczące regulacji. Przydadzą się. Pozdrawiam.
Super instrukcja-więcej takich filmów. Pełen profesjonalizm-DZIĘKUJĘ
Nie do końca profesjonalizm bo nie założył filtra powietrza a to ważne
Bardzo fajnie tłumaczysz dzięki Twoim filmom dużo się nauczyłem 👍
Darek, zrobiłeś super film,: jasno i zrozumiale a, przede wszystkim bez upierdliwego hałasu tzw pseudo muzyki. Dzięki, pozdrowiska, Albin.
Dziękuję również, miło słyszeć że ciągle sluży i pomaga. Pozdrawiam.
Dobrze wytłumaczone dla odpornych
Wielkie dzięki dobry człowieku za ten film. Problem rozwiązany
O I to jest komentarz od dobrego człowieka. Pozdrawiam.
Nie mogę dodać komentarza bo wszystko co najlepsze zostało powiedziane. Dziękuje mistrzowska szkoła.
Takich instrukcji filmowych jak najwięcej.Pełen profesjonalizm,brawo i dzięki za informacje.Pozdrawiam.
Jakie to proste, teraz piła prawie fruwa. Dzięki.
Bardzo fajny jasny instruktarz.Dzięki.
Fajny film dzięki panu udało mi się wyregulować swoją pilarkę.
Człowieku!!!! Ty tłumaczysz z polskiego na nasze.👍
Dzięki za film instruktażowy. Dziś idę regulować swoją maszynę 😃 Pozdrawiam serdecznie 👍🏻
Super. Co spec to spec. Dobra i wyraźna pomoc.
Super film, łopatologicznie !
Fajnie wytłumaczone , łapka w górę
ja też dziękuję za ten film, bardzo pomocny
Świetna instrukcja. Dzięki niej moja pilarka działa jak nowa. Bardzo dziękuję. Pozdrawiam
Super rozjaśnione. Dzięki serdeczne.
Wyjaśnione proste i skuteczne daję suba
Super wyjaśnione, dzięki.
Świetna instrukcja 👌
Mam identyczną kupioną za 200 zł od cyganów 3 lata działa bez problemów 😄
no to źródło kupna wprost wspaniale
A gdzie filtr, po jego założeniu zmienia się dawka powietrza, i to wpływa na pracę silnika, więc i tak będziesz musiał spowrotem kręcić srubkami żeby wyregolowac, Ale ogólnie spoko poradnik ppozdrawwiam
Super, profeska.
A i dziękuję.
Prosto i skutecznie-super filmik
ua-cam.com/video/p9CvLq2a6Qw/v-deo.html
Dzięki, jutro to sprawdzę.
Krótko i na temat. Brawo ty.
cóż więcej mogę powiedzieć, Dziękuję :)
Super film . DZIĘKI 👍👍👍
Bardzo bardzo dziękuję za ten filmik to co Pan mówił jest zajebiste trochę czasu regulacji i piła chodzi jak złoto
Wytłumaczone jak należy. Najważniejsze, żeby max obroty nie były za duże, bo to bardzo szkodzi silnikowi. Mniej oleju, większa temperatura i silnik się zaciera
Ja właśnie tak się uczyłem regulować. L- Low niskie ,H-wysokie obroty. T sam się domyśliłem czyszczac gaźnik. Chodzi jak brzytwa:)
Dziekuje za instrukcję
Doskonała instrukcja. Podejmę próbę regulacji nowej piły, która po kilku razach użycia zmieniła obroty na wysokie.
Dziękuję za pomoc :)
No super, dzięki za ten film!!!!
dobrze wyjaśniona sprawa
Bardzo dobry materiał 👍
Super wreszcie ustawiłem swoją
W instrukcji do graphite58g952 która jest klonem tego NAC jest napisane:
"- wkręcić oba wkręty regulacyjne do oporu (Li H), nie dokręcać zbyt mocno
Początkowo odkręcić oba wkręty wg:
a) L: 1 1/4 obrotu
b) H: 1 3/8 obrotu
- uruchomić silnik i zezwolić na rozgrzanie przy wciśniętej manetce do połowy dźwigni przepustnicy
- po rozgrzaniu puścić przepustnice i zezwolić aby silnik pracował na wolnych obrotach
- obracać powoli wkręt L w prawo, aż do położenia, w którym wolne obroty będą maksymalne a następnie cofnąć o w lewo o 1/4 obrotu
- obracać wkręt regulacji wolnych (T) w lewo dotąd aż łańcuch przestanie się poruszać. Jeśłi wolne okażą się byt niskie, obrócić wkręt w prawo." Problem w tym, że u mnie nie ma śrubki od T. Piła nowa od początku gaśnie na wolnych obrotach.
Może od nowości nie było, trzeba wstawić. Dokupić. Za instrukcję dziękujemy, za informację że jest. Sprawdzę jak chodzi moja pilarka po takiej regulacji. Dzięki. To pierwsza wzmianka że jest coś na ten temat w instrukcji.
W niektórych pilarkach fabrycznie gaźnik nie jest wyposażony w wkręt regulacyjny położenia przepustnicy na wolnych obrotach...
Nie chcę tu się wymądrzać ale wg instrukcji obsługi Husqwarny 40 wkręty H,L wkręcamy do oporu a następnie wykręcamy w sumie o 1i1/4 obrotu.Wkrętem L ustawiamy najwyższe możliwe obroty a następnie wkrętem T obniżamy wolne obroty do chwili gdy łańcuch przestanie się przesuwać.Tak jak pan mówi w instrukcji obsługi piły np Demon nie ma słowa o regulacji gaźnika ala to chyba się robi tak samo jak w Husqwarnie.
Próbowałem robić zgodnie z instrukcją Husqvarny, innej na początku nie miałem, coś jest zwalone w tej instrukcji bo za żadne skarby nie idzie tak ustawić maszyny, dlatego skorygowałem to i robię według własnego zamysłu.
@@Dariusz_iD Ja regulowałem w sobotę swoją Husqwarnę w sposób opisany w instrukcji i wyszło bardzo dobrze, dodam że ,tak myślę, ustawienie średnich obrotów wkrętem L na najwyższym poziomie powoduje to że silnik nie dławi się przy dodaniu gazu i nie gaśnie przy schodzeniu z obrotów a następnie ustawiam wolne obroty wkrętem T
@@iwobadowski1593 być może, może mamy inne instrukcje.
Dzięki wielkie 👌👌👌
bo tak to panie ma być,firmy takie jak NAC czy krzak tak mają,zero instrukcji obsługi jakiś gaźników itp....chodzi ?czyli ok.nie chodzi ?do serwisu albo po nową do sklepu!!!!!!!!!!Dlatego to jest tanie,bo zarabiają na servisach,albo na sprzedaży masowej !!!!!!!!!!
Dzięki. Moja chińska pilarka pracuje 2 sekundy i gaśnie. Może z pomocą Twojego materiału uda mi się ją ruszyć.
Odkręcić pól obrotu L i sprawdź gumę między gaźnikiem a cylindrem,lub zakryj kciukiem wlot powietrza jeśli chodzi to ma lewe powietrze,
Nic dodać nic ująć tak to się robi brawo Moim zdaniem to lepiej nie można tego pokazać
też mi się podobało
Panie Darku nac chodzi jak pszczółka 😁😁👍
Miło słyszeć. Pozrawiam.
dobra rada
dziękuję skorzystałem
Wszystko super wytłumaczone tylko, że takie regulacje robimy zawsze przy założonym filtrze powietrza. Pozdrawiam 🙂
szczególnie śruby H
Bardzo pomocny film. Szukałem czegoś co pomoże mi wyregulować kosę spalinową Makity, a większość materiałów opisuje gaźniki z jedną śrubą regulacyjną. U mnie są trzy. I tutaj znalazłem. Bardzo dziękuję i pozdrawiam. Sz.
Mam taką, identyczna obudowa, identyczny gaźnik i po 6 latach jej odbija, można kręcić śrubkami, sama gaśnie, przy wciskaniu gazu zdycha, po chwili pełen but. Po puszczeniu gazu zdechnie, trudno odpalić. Czarów nie ma membrany w gaźniku są stare, 2 lata temu pokruszyły się wężyki w baku - jakość prima sort.
Wezyk w baku w nowej jest tak sztywny ze nie opada nalezycie po przekreceniu jej na bok co skutkuje zaciaganiem powietrza i wskakiwaniem na takie obroty jakby w kosmos miala leciec
Dziękuję za info zdrówka życzę
Też mi potrzebne teraz 😆siemanko 🖐️
Dodam i mam porywanie do serwisów jak wciskając kity. Więcej takich filmów.
Dzięki Ziomuś :D bardzo mi pomogłeś :D
To aż tak blisko mieszkamy?
Dzięki
Super😀
Super 👌
Cześć, mam problem z trochę już leciwym sprzętem jakim jest tajga 245. Został wymieniony tłok z cylindrem, w gazniku nowe mamprany. Jak ustawię wolne obroty to na słuch jest ok. Ale pilarka ma problem z cięciem, jak dam więcej paliwa na wysokich pilarka tnie ale jak zgaśnie to już jej nie odpalę
Większą dawkę ustawiamy manewrując wkrętami L i T. Wkręt H służy tylko w wąskim zakresie na maksymalnych obrotach. Dlatego jeśli widzisz, że potrzeba więcej paliwa to rób jak w filmie z następującego linku: ua-cam.com/video/IKV57Zjqbjw/v-deo.html
@@Dariusz_iD w tajdze masz litery x,p ale o to mniejsza, sugeruję się schematem z instrukcji który stwierdza że śruba po lewej to śruba od wolnych(śrubka od prowadnicy), a śruba po prawej to śruba wysokich obrotów.
Książkowe ustawienia wg. Których powinienem rozpocząć regulację to 1 i 1/4 obrotu w lewo śruby wolnych, i 1/8 obrotu wysokich. Na tych ustawieniach wolne obroty są ok ale od połowy w górę pilarka się dusi. wykręcam śrubę wysokich do pożądanego przezemnie efektu i ile o ile na zimnym jeszcze to funkcjonuje to jak się rozgrzeje to jak zejdzie poniżej jakiś tam obrotów poprostu się dusi i gaśnie, przy czym nie zamierza jakkolwiek odpalić (po pół godziny odpala ale po zgaszeniu dalej jej nie odpalę) w ten czas na śrubę wolnych nie reaguje wogle
Co o tym sądzisz? Jak by ona jeszcze normalnie odpalała to by ułatwiało 10x sprawę bo wkońcu bym doszedł aby wmiare to pracowało, a ty chwila niuwagi 10minut szarpaniny i godzina postoju bo ręka wymięka. I jak tu czego dojść?
@@Dariusz_iD wrętu regulującego położenie przepustnicy nie dotykam bo obroty jeżeli już są to są dosyć niskie
@@Sebastian-sr8yr masz śrubę x od wolnych i tą pod świecą od przepustnicy. Tymi śrubami musisz ustawić dawkę w całym zakresie. Ostatnia śrubą jest od wysokich. Ustaw ją jak do regulacji i tak pozostaw.
Tylko reguluj na początku x i tą os wolnych obrotów obok świecy.
Jak chcesz pogadać to dzwoń 668 227 214
Wczoraj z pilarką Hecht miałem tak że po odpaleniu wchodziła na bardzo wysokie obroty i praktycznie nie reagowała na wykręcanie śruby T. Uznałem że nie będę nic kręcił śrubami L i H bo nie mam nic pasującego z narzędzi w komplecie, który niedawno kupiłem.
Zawiozłem do serwisu.
Facet nic nie regulował tylko po mojej relacji sprawdził śruby cylindra. Dokręcił je (były poluzowane) i pilarka zaczęła normalnie chodzić.
Normalna sprawa, rozszczelnienie, czym tu się dziwić. Trzeba kontrolować i dokręcać a nie pałować ile się da. 😀 . Pozdrawiam.
Dziękuję
Dobry jest wkrecamy o 1i 1/4 A wykresami no oko i jeszcze raz bo gaśnie. Na Nowej i na dotarciu to se możesz regulować. Tam wszystko podokrecasz i tak będzie chodzić. Pokaż film jak takiego Naca regulujesz po 100 moto-godzinach pracy i jeszcze bez filtra. 3 razy sznurek od startera zerwiesz A nie odpali. Pozdrawiam tych co wiedzą o czym piszę
Strzeliłbym sobie w łeb gdybym na ruinie uczył innych regulacji pilarki. Napraw pan se swoją maszynę, poszanuj, dopracuj co trzeba dopracować i ciesz się sprzetem wiele lat. A nie zakatowałes pilarke i rzucasz się do wszystkich że regulacja nie działa. A do mnie masz pretensję że na gruchocie wyszarpanym z kupy złomu nie pokazuje jak regulować. Litości. Kolejna sprawa nie związana z piłami, staraj się uśmiechać częściej do innych, póść oko do pieknej dziewczyny, od razu zobaczysz wszystko w lepszych kolorach. A co do maszyn ze złomowiska, one proszą litości, mówią zostaw mnie na złomie.
@@Dariusz_iD A kto reguluje nową pilarke. Z reguły problemy pojawiają się z czasem urzytkowania A Naca polecam wszystkim sam posiadam trzy piły kosę i kosiarke z napędem
@@sawomirsaapat6682 To jest materiał o regulacji a nie o reanimacji. Każda pilarkę trzeba regulować, także nową. Wielokrotnie mówiłem w innych filmach, że czasami trzeba doregulować. Nie wiadomo na jakiej szerokości geograficznej była regulowana wstępnie pilarka. Zdaje pan sobie sprawe że na równiku jest inna wysokość, nie wnikając w pofałdowanie terenu i zmniejszające się z tym ciśnienia. Słyszał pan że w górach woda wrze w temperaturze niższej niż 100 stopni C? To chyba jasne że wskazana jest regulacja także nowych sprzętów. A jak pan tego nie rozumie, to proszę używać według własnego uznania i teorii.
Zacniok!
Też dziękuję.
szkoda ze w tamtym roku tego nie zobaczyłem ale teraz też się przyda muszę koniecznie się tego nauczyć. A z obrotomierzem elektronicznym ustawiałeś?
@@adamik62 Nie używam obrotomierza, z zasady nie jest potrzebny. Najważniejsze by piła czwórkowała i miała moc. O czwórkowaniu i o maksymalnej mocy są odpowiednio inne odcinki.
@@Dariusz_iD właśnie jeszcze tego czworkowania nie rozumiem dobrze
@@adamik62 Z czasem ogarnie Pan.
Brawo chyba dam racje
Dzisiaj właśnie kombinowałem na ślepo ze śrubą T bo kręcił się łańcuch i popsułem. Nie mogłem dojść do składu i ładu.
Doszedłeś co i jak?
Powiem tak... Odpala ale muszę ją co chwila "przygazowywać" bo obroty powoli spadają i gaśnie. Jak się już rozgrzeje to trzyma obroty sama.
@@grzegorzn7019 to wkręć delikatnie T.
@@Dariusz_iD Będę próbował 👍
@@Dariusz_iD Walczyłem trochę ale w końcu się udało. Dużo nie trzeba żeby coś rozregulować, a później to "odkręcić" jak było, tym bardziej jak nie robi się tego "na co dzień". W każdym razie po długiej walce udało się 👍
Ja w nowej ms211 leko musiałem cofnąć śrubke LA bo jak postawiłem na klocku to latała jak po padaczce
Super ..dzieki wielkie
A ja się nie godzę z taką regulacja, po pierwsze i najważniejsze musi być założony filtr, po założeniu filtra i osłony jest inny sklad mieszanki, po drugie pokretlo T jest jednym z podstawowych pokręteł do regulacji i jak słyszę że lepiej tym nie kręcić to właściwie niema sensu dalej słuchać filmu i porad, zaczyna sie od próby ustawienia składu stechometrycznego na wolnych obrotach używając pokręteł L i T, następnie pod obciążeniem H, jak jest na dotarciu trzeba jej wzbogacić nieco mieszankę, trzeba wiedzieć również że kręcąc pokrętłem L wpływa sie na skład mieszanki na średnich obrotach i trzeba znaleźć kompromis pomiedzy reakcja na gaz pracą na wolnych obrotach. Źle wyregulowana piła na dotarciu bedzie już słabsza zawsze. Pomijam bardzo ważną fakt że cały układ paliwowo powietrzny musi być szczelny.
Możesz się nie zgadzać, powinieneś w takim razie jeszcze lepiej zabudować maszynę aby w ogóle nic nie było widać. Może nie wyjmować z kartonu, w jakim przychodzi ze sklepu, zrobić trzy dziurki i nauczać.
To jest film instruktarzowy a nie dokładna regulacja, i to dla niedoświadczonych, w takiej formie aby najwięcej mogli zobaczyć co robią, gdzie i czym regulują. Chcesz w kartonie fabrycznym? Proszę bardzo.
Kolejna kwestia innych aspektów regulacyjnych, celowo jest pominięta by nie robić bałaganu w głowie - tak wiem zaraz wspomnisz że to jest robienie bałaganu - niestety edukuje się etapami, chyba że ty miałeś proces edukacji na zasadzie cały materiał z semestru w jeden dzień.
Kolejne aspekty regulacji są przedstawiona w innych odcinkach, a o te które powołujesz może znajdziesz w tym odcinku. ua-cam.com/video/IKV57Zjqbjw/v-deo.html
Ja szczęśliwy jestem, że sporo osób korzysta z tego, sami się uczą i radzą sobie z maszynami. Tu nie chodzi o każde słowo i ruch źle wykonany wypowiedziany ale w końcu pomoc ludziom.
Możesz zarzucać wszystko, do wszystkiego się czepiać, zrozum , nie o to chodzi.
Obiecałem zrobić kompleksowy materiał o wszystkim, o wszystkich niuansach - ale nie jest to proste. Ale widzę, że ty mógłbyś to zrobić, ja się zaczynam bać, krytyki nawet o literę w jednym słowie, w zdaniu tu już nawet nie chcę myśleć.
Poczekajmy na geniusza który nie będzie bał się krytyki i wszystko opisze, dobrze opisane to już jest, trzeba to pokazać, namacalnie, organoleptycznie, nie w pudełku, i nie w kartonie, żeby wszystko było jasne i widoczne. Gdybyś uczył z górną obudową to widać by było śruby regulacyjne - czy w twoim materiale było by zakryte, i laicy, pierwszaki nie widzieli by co robisz, czym kręcisz, które to są śruby, o ile się je przekręca? Ja zrobiłem tak, bo chciałem jak najwięcej pokazać. Nie interesowała mnie niedoskonałość regulacji, bo to nie była regulacja tylko prezentacja regulacji, edukacja.
Jeśli lajkowi coś się tłumaczy to powinno się wspominać o istotnych sprawach. Twój filmik i twoja sprawa. Statam się nie krytykować innych bo sam sie uczę i znam swoje ograniczenia. Pozdrawiam.
Witam mam pile nac i wymienilem gaźnik bo mialem z nim problem teraz chodzi ładnie ale jak tne normalnie w pionie a jak przechyle pile na prawą strone to gasnie. Na wprost i na lewej stronoe tnie normalnie
Trudno powiedzieć, może smok paliwa leży przy korku paliwa i jak w prawo przechylasz to nie pobiera paliwa. A może coś innego, nie wiem.
@@Dariusz_iD no dokładnie właśnie obciążyłem filterek paliwa zawijając blasze ołowianą na wezyk i już jest ok. Swoją drogą te wezyki są mało elastyczne
@@bennn9657 to prawda.
Dzieki
No Mistrzu ale regulację robimy zawsze z filtrem powietrza .pozdrawiam
Jeśli się da to oczywiście zgadza się. Ale w tej maszynie nic nie widać, otwory nie pasują na wkręty regulacyjne.
Poza tym to demonstarcja , jak pokazać co i gdzie regulować jak się nie odkryje bebechów.
Wracajac do wątku filtra, w Nac-ach wszystkich z filtrem czy bez filtra - jedna chwała, powietrze dostaje się każdą dziurą.
Ale miło słyszeć że wiekszość wie o co chodzi.
Przypomnę tylko że i tak już podczas pracy trzeba bedzie wzbogacić mieszankę zwłaszcza na wysokich żeby mocy było więcej. To tylko podstawowa regulacja.
no mistrzu nakręć leszy film jak taki jesteś fafarafa.
Nic Pan nie zrozumiał panie Stach. A nakręcić to sobie możesz zegarek...
Panie Michale herbu Husqvarna doskonale rozumie że im więcej takich porad tym mniej klijentów w serwisach ,kórych można wydoić.
Mam taką ikonkę bo bardzo lubię te markę podobnie jak Pan Dariusz a nie rozumie Pan tego że komentarz był dla zwiększania zasiegow yt aby kanał Pana darka się rozwijał bo jest świetny
To jak ogarnąć jakie wysokie obroty powinny być maksymalne na słuch?
Tu jest wszystko: ua-cam.com/video/p9CvLq2a6Qw/v-deo.html
A jeśli kręcenie śrubami regulacyjnymi nie powoduje spadku obrotów to co jest nie tak?Piła po zapaleniu chodzi nierówno ,sama sobie dodaje gazu i wchodzi na wysokie obroty i za cholery nie obniże obrotów tymi śrubami L i T.
Ciągnie gdzieś lewe powietrze?Gaźnik rozkrecałem i przeczyściłem i nic.
@user-pg5ut3gw5s Może być nieszczelnośc, ale ja obstawiam usterkę gaźnika. Proszę spróbować wymienić gaźnik na nowy.
Zrobiłem tak że swoim NAC który dławił się nowa świeca regulacja tak jak na filmie i chodzi ma moc idzie dobrze
A co gdy piła podczas wchodzenia na wysokie obroty dusi się? Zmniejszyć obroty na H czy zwiekszyc? ?
Łapka w górę ode mnie!
W końcu porządny poradnik!
To zależy od dźwięku, jeśli czterotaktuje to dobrze, jeśli wyje i łapie za dużo powietrza to za moment się zacznie zacierać z braku paliwa. Lepiej odkręcić H. Będę jeszcze robił film dokładniejszy, na wiosnę, w lesie, postaram się wszelkie dźwięki wyeksponować by były słyszalne.
Tutaj cię zapytam, czy czterotaktuje czy wyje? Czy dymi? Napisz coś więcej. Dusi się, dławi to dla mnie oznacza ubogą mieszankę. Trzeba H wykręcić. Jak jest poprawa to dobrze. Gdy za dużo trzeba wykręcać, trzeba się liczyć z wariantem istnienia nieszczelności w pilarce.
Cześć,a jak wyregulować Pile jeśli odpala i po chwili gaśnie?
Super film u mnie niestety śruby Li H są zakończone na płasko nie ma możliwości włożenia śrubokręta czy złapania szczypcami Ma pan jakieś propozycje prócz wymiany gaźnika ?Pozdrawiam
Są klucze serwisowe do wszystkich typów łbów wkrętów regulacyjnych, radzę nabyć komplet
Oto link allegro.pl/oferta/zestaw-kluczy-wkretakow-do-regulacji-gaznikow-10el-12786805490
Film instruktarzowy
ua-cam.com/video/M-RnKYj6Ptk/v-deo.html
Czy używał Pan kiedyś tachometru (obrotomierza) do pomiaru obrotów pilarki ? Najtańszy można kupić za 40 zł. Czy takie urządzenie może pomóc przy regulacji aby ustawić deklarowane przez producenta obroty jałowe oraz maksymalne ? Mała sugestia na ciekawy materiał na Pana kanale oraz kopalnia wiedzy dla odbiorców Pana materiałów.
Nigdy nie używałem i nie mam. Widziałem za to jak regulują w serwisie, najpierw ustawiają na słuch, potem sprawdzają obrotomierzem i korygują. To jest sztuka dla sztuki. Bo gdy zajdzie pan na miejsce ścinki, inaczej będzie wszystko działać. Konieczna będzie korekta. Wytrzymałość silnika jest opracowana aby wytrzymywał dużo ponad max obciążenia. Dlatego margines błędu jest trudny do przekroczenia. Oczywiście można ludzi przestraszyć i zmusić fałszywą propagandą do wszystkiego. Proszę się nie szczypać z maszynami, dać dobry olej , paliwo i pracować na maxa. Kolejna kwestia, gaźniki wcale nie dają możliwości podnoszenia do granic nieskończoności obrotów silnika. Można raczej powiedzieć że ograniczają moc, trudno z nich wycisnąć coś więcej. Jeśli się uda odrobinę więcej to tylko na plus. Proszę nie dać się przestraszyć i zniewolić lękiem od każdego ruchu, kroku jaki pan powinien robić jak wolny człowiek w ramach 10 przykazań. Pozostałe zasady podlegają ciągłym zmianom i dostosowują się do ciągle nowszych, lepszych, wytrzymalszych materiałów.
@@Dariusz_iD Podoba mi się pana filozofia życia . Pozdrawiam
To jest pojemność 45 cm? Jakie obroty jaka mieszanka
Odcinek jest super mało tego jakby ktoś nie wiedział tak samo się motocykl reguluje. Większość gaźników jak coś.
Popieram ! Oczywiscie motocykl starszej daty na zwykłym gażniku.
Mam nac Piłe łańcuch się szybko obraca robiłem z gaźnikiem tak jak tu jest pokazane z l i h i było już oki pięknie chodziła potem wkręciłem tak jak mówisz i kręciłem t do pewnego momentu łańcuch wolniej chodził asz nagle piła gasła i nie szło odpalić gdy cofnołem śrubę t piła znów odpalała próbowałem wiele prób i nie mogłem tego wyregulować piła gasła nie można było odpalić lepiej zawieść ją do fachowca czy testować na innej mieszance w sensie z innym olejem ?
A dlaczego nie można śrub kręcić na włączonej pilarce
Można, tylko że ten film jest dla laików, i jak piła pracuje, zwłaszcza chińska to drży i trudno śrubokrętem regulować.
Dzień dobry mam pytanie czemu piła po zgaszeniu wciąga linkę od szarpaka i uszkodził mi ten plastik tą obudowę od niego? Dziękuję. I oby takich treściwych filmików było więcej. Pozdrawiam
Silnik czasami potrafi odbić do tyłu podczas gaszenia. Wówczas potrafi uszkodzić obudowę rozrusznika lub pogiąć zabieraki. Dlatego profesjonalni drwale jak wiedzą w której pile to się dzieje, wyciągają sznurek, by dać luz na wyhamowanie. Nie zawsze tak jest ale zdarza się. Nie dzieje się to gdy jest easy start.
Witam serdecznie. Dziekuje za film. Dużo pokazał jak to cholerstwo wyregulować. Tylko mam pytanie. Czy taka regulacja pomoże jak pilarka NAC mi nie chce odpalić na ciepło? skończy się paliwo trzeba dolać i muszę czekać 20min żeby trochę ostygła i odpala wtedy. czyszczenie świecy nic nie pomaga. Iskra troszkę słaba jest.
Ten film pomoże. Ale są i inne materiały na kanale o regulacji. Można poprawić na łatwy rozruch, ale głównie skupiłem się na uzyskaniu większej mocy.
A co może być powodem że gaśnie po odpaleniu?
T WKRĘĆ ODROBINĘ LU L WKRĘĆ
Jak wymontować gaźnik i wyczyścić w NAC SPS 02 ?
Odkręcić plastikową górną obudowę, następnie dwie śruby mocujące gaźnik, po czym oczyścić gaźnik i zdemontować pokrywy gaźnika.
Witam serdecznie proszę mi powiedzieć problem mam tego typu iż mam galeziowka firmy Baug fajny sprzęt działał bez zarzutu aż do pewnego momentu. Wyciscilem gaźnik świeże paliwo pokręciłem śrubami L i H niestety. Na H ładnie się wkręca co prawda bez 4 taktu a na.wolnych jalowych obrotach Noe chce odpalić.
Regulowałem takie pilarki jak Demon, Powermat i pod jednym z filmów podałem niezłe parametry ustawień, podaje: T 2. H 1,4. L 2,7.
Proszę spróbować. ua-cam.com/video/U91gzvbxlpU/v-deo.html
@@Dariusz_iD spróbuję Panie Dariuszu najlepsze jest to że na wysokich obrotach chodzi bez problemu a na wolnych nie chodzi wogole
@@Dariusz_iD ta gałęziówka Baug co Panu pisałem a mam jeszcze pile spalinowa już normalna pali fajnie tylko mam wrażenie że mi ją delikatnie zalewa. Nie ma problemu z nią jeśli chodzi o odpalenie
Pewnie taki sam gaznik jak byl w Syrence. Poziom paliwa trzeba regulowac.. na wstepie
Najlepiej ja regulować młotkiem a idealnie śmietnikiem.
Mam ursusa tam jest wszystko z NACa. Piła przestała palić, od początku na zimno trzeba było się naszarpać. Teraz najczęściej zalewa świecę, odpalić ją to jest jakiś cud. Wie Pan może co tam może być nie halo ? Pilarka więcej leżała jak pracowała, wypaliła może 4 baki paliwa. Od tygodnia leży na serwisie.
Pewnie nieszczelna, albo brudu naszło do kartera. Miała filtr powietrza biały plastikowy czy papierowy? Trzeba dobrze gaźnik wyregulować odpali ładnie, każda chinka typu NAC. Najpierw jednak trzeba zdiagnozować co się stało.
@@Dariusz_iD filtr plastik
@@TheSalaboss Mogła się zasyfić i przytrzeć. Trzeba sprawdzić, jak tłok ok to zmienić gaźnik, one taniutkie są, nie warto naprawiać, wyregulować i będzie działać.
Witam Pana serdecznie, mam problem z moją pilarką, husqvarna 135 Mark ll zakupiona jakiś tydzień temu. Po zakupie została wstępnie wyregulowana przez "serwisanta" i ok. Zabrałem pilarkę do lasu i chodziła nieźle, ale po wypaleniu około 2,5 zbiornika paliwa maszyna zdechła, na zimnym silniku ledwo odpalała a na ciepłym wcale, raz zgasła podczas pracy ( po przecięciu kłody odpuściłem gaz i koniec.)
Dzisiaj bylem na regulacji 2 razy w ciągu godziny czasu, efekt jest taki że wg mnie "serwisant" niema bladego pojęcia jak ją wyregulować. Pilarką odpala prawidłowo ale z po raptownym dodaniu i puszczeniu gazu słychać "buuuu" "buuuu", zrobię tak kilka razy i maszyna gaśnie. Niema natychmiastowej reakcji na gaz tak jak Pana filmie. Wiem ze moja maszynka nie jest jakimś cudem i potworem mocy, jestem amatorem używam pilarki okazjonalnie ale takie coś mnie wnerwia. Jak mam sobie z tym poradzić? Proszę o pomoc. Pilarka pracuje albo na maxa albo wcale. Nie można np pracować na połowie gazu bo zaraz zdechnie. (Np cienkie gałęzie) Czy mogę sam jakoś to wyregulować? Po drugiej regulacji mam wrażenie że pilarka kręci się wyżej na obrotach ale te nieszczęsne "buuuu" zostało. Bardzo proszę o poradę.
Może pan sam ja wyregulować. L 2,5 i H 1,75. Podaje link do materiału z danymi ua-cam.com/video/tFYyEpvaKbI/v-deo.html
Reszta tak jak w filmie o regulacji. Tylko może być tak że potrzebny będzie tkz klucz serwisowy, bo firmy utrudniają dostęp do gaźnika. Trzeba go kupić na Allegro albo cały zestaw z końcówkami, podaje link
allegro.pl/oferta/klucze-do-regulacji-gaznikow-wkretak-zestaw-kluczy-11602434136
Jeszcze jedna sprawa, może tez u pana być blokada założona ograniczająca zakres regulacji.
Może pan sobie nie poradzić, czasami warto zerwać blokadę. Ale na początek proszę spróbować wyjść z ustawień które podałem na wstępie, być może wystarczy.
Nic pan nie zepsuje, tam nie ma czego popsuć.
@@Dariusz_iD w taki specjalny wkrętak już się dawno zaopatrzyłem, tylko się boję że stracę gwarancję, do tego to oni są pierwsi żeby z byle powodu uwalić człowieka. A te blokady mogą jakoś sprawdzić że było grzebane? Patrzyłem dzisiaj "serwisantowi" na ręce i ewidentnie niewie co robić. Kręcił tymi śrubami L i H jak kolbą od studni. I te ustawienia które przy mnie "znalazł " ja zaakceptowałem ,zabrałem pilarkę i wróciłem do domu ze strachu żeby nie popsuł niczego.
@@wiesawmarchlewski6562 jak korbą u studni, to znaczy brak blokady. Nic się nie poznają że kręciłeś. Te blokady jeśli już są to takie plastiki, ale to nawet serwis może je przekręcić. Śmiało nic się nie stanie.
@@Dariusz_iD dziękuję za poradę i szczególnie za dodanie odwagi. Sam wziąłem się za regulacje, parametry po "serwisie" L 1.1/4 H 2.1/4
Posłuchałem i ustawiłem tak jak pan polecił i było w miarę na niskich ale nie było wysokich obrotów. Finalnie zostawiłem na
L 2 i 3/4 obrotu ,H 2.5 , pilarka zasówa aż miło a efekt " buuu" praktycznie zniknął, dotykam gazu i jest moc prawie od wolnych obrotów. ( pilarka jest nowa a więc na dotarciu i liczę się z tym że musi się wszystko ułożyć, dotrzeć) jeśli chodzi o uruchomienie to jest bajka, ciepła pali jak to się mówi " na ząbek" , zimna max 2x na ssaniu i potem za pierwszym czasem za drugim, myślę że kwestia przepompowania pompką bo niby powinno się 6 x nacisnąć pompkę ale te pierwsze naciśnięcie jest takie puste więc pompuje 7 x i pali za pierwszym, czasem za drugim. Zaobserwowałem też że pilarka praktycznie nie dymi gdzie przed moja ingerencja waliła dymem jak smok. To facet stwierdził że za bogata mieszanka. ( olej ori husqvarna ls+ 100 ml / 5 L) Jestem tak zadowolony ze nieda się opisać , myślałem że wtopiłem kasę w błoto ale nie. Dziękuję za pana czas i przekazana wiedzę, tacy jak Pan powinni pracować w serwisach i wszystko byłoby ok. Ten odemnie z miasta to kompletny laik na to wychodzi, zasłania się tym " że kiedyś to były lepsze piły, teraz to robią z marchwi, gaźniki na jakichś membranach i kanalikach, to się zatyka itd.... " No słuchać się niechce takiego gadania. Jak ja się cieszę że trafiłem na Pana film.Juz mnie nie zobaczą w tym serwisie poradzę sobie sam. Jeszcze raz DZIĘKUJĘ.!!!!!!!!!.... i pozdrawiam. 😎
Fajny materiał, ale nie rozumiem po co dławić obroty biegu jałowego poprzez wzbogacanie mieszanki ??? Na logikę powinny być taki skład, aby się nie dławiła przy przyspieszaniu i najszybciej chodziła co świadczy o o optymalnym składzie, ale może jakiś myk jest, który nie rozumiem.
Przy wolnych obrotach tylko korzyść jest taka że jest ciszej i mniejsze zużycie paliwa, mimo że dawkę zwiększamy, ale cykli pracy jest mniej w tym samym czasie. Można też pokusić się o słuszny wniosek lepszego smarowania, ale tu zdania są podzielone. Główny i istotny efekt jest w obrotach odpowiadających max momentowi obrotowemu. Ale to nie jest jednoznaczne. Tak więc dbając o słuch chociażby warto zmniejszyć obroty.
@@Dariusz_iD ale zmniejszenie obrotów to raczej uchyleniem przepustnicy, wzbogacanie mieszanki do momentu zmniejszenia obrotów świadczy raczej o nieoptymalnym składzie, przy obrotach biegu jałowego za bogata mieszanka wydaje się dodatkowo powodować zanieczyszczanie świec, częstsze wypadanie zapłonu tak teoretycznie dodatkowo, ponadto biorąc pod uwagę doświadczenie ściagantów na dwusówach, dwusów ma największą moc przy uboższej mieszance.
Zaznaczam użytkuje piły tylko amatorsko, ale o silnikach jakieś pojęcie mam, dlatego tak się doszukuje czegoś specjalnego???
@@jagodkibuzka7218 Uboga mieszanka powoduje wydłużenie procesu spalania, co prowadzi do przeniesienia się mieszanki do tłumika, tam się dopala. przez co zamiast dać moc, defakto powoduje jej spadek. Spalanie najlepiej jakby przebiegało szybko, najlepiej do momentu otwarcia okna wylotowego. W ścigaczach uboga mieszanka może gwarantować wysokie obroty, ale to nie jest jednoznaczne z max mocą.
Inna sprawa osiąganych max obrotów pod obciążeniem a co innego bez obciążenia.
I ta o którą pytasz kwestia, albo kwestia o która powinni wszyscy pytać, czy silnik pod obciążeniem - (bo bez obciążenia nikt nie używa maszyn, albo nikt tego nie chce rozważać) ma większą moc przy ubogiej mieszance, składzie stechiometrycznym, czy bogatej mieszance. Z tego co ja pamiętam, nie chce mi się już szukać, ale najlepsza sytuacja jak jest lekki naddatek. Skład stechiometryczny zapewnia ekologiczne aspekty, zaś max moc uzyskuje się z lekkim niedużym naddatkiem paliwa, powyżej stechiometrycznego.
I teraz najważniejsza sprawa o której nie wolno zapomnieć. Dwusuw to zespół komór kanałów o stałej objętości i kształtach. Jedynym ruchomym zmiennym elementem na który mamy wpływ to przepustnica i dysza biegu jałowego.
Jak regulować aby uzyskać moc maxymalną? Patrzeć na zanieczyszczenie świecy na wolnych obrotach? Patrzeć na dławienie na górnych? Czy pogodzić się z niedogodnościami na rzadko używanych zakresach obrotów i skupić się na najwyższych maxymalknych gdzie występuje max moment obrotowy. To on wykona najwięcej pracy w jednostce czasu. Przełoży się to też na odbiór mocy.
Podsumowując uważam że aby uzyskać max moc, kierujemy się na nastawy gaźnika które nam go dadzą, a akceptujemy negatywne aspekty na krańcach zakresów pracy silnika.
Dlatego też, nie raz to zauważyłem, i dlatego zrobiłem film jak uzyskać max moc, max moment obrotowy, regulując gaźnik w zakresie dawkowania poniżej i powyżej średniej zasilania. Dla różnych konstrukcji będzie inny wynik.
Dla motocykli jest to mało istotne, zwłaszcza użytkowych, więcej dla wyczynowych. Zaś dla maszyn małych jak pilarki niezwykle ważne, bo bez tego co najwyżej możemy posłuchać jak piła pracuje a nie robi robotę. Film nie jest idealny ale zapraszam do obejrzenia.
ua-cam.com/video/IKV57Zjqbjw/v-deo.html
@@Dariusz_iD Piszesz, że przy ubogiej mieszance paliwo się niedopala, szczerze nie spotkałem się z taką teorią jakby to przeczy trochę zasadami chemii i fizyki, dosyć ciekawe, takie zjawisko dotyczy zbyt bogatej mieszanki, wręcz robi się to celowo, aby uzyskać strzała w tłumik, aby utrzymać obroty turbiny jeśli jest. Bardzo mnie to zaintrygowało szczerze, może podrzucisz jakiś link do materiału w tej sprawie serio jestem zaskoczony nie spotkałem się z takim wyjaśnieniem, serio bardzo mnie to zaintrygowało. Uboga mieszanka czyli nadmiar tlenu, niewykorzystanego do spalania paliwa, stąd tworzące się związki Azotu, bo zostaje tlen niewykorzystany do spalenia paliwa i wchodzi w reakcje z Azotem, więc paliwa nie ma, nie ma go w nadmiarze, aby się dostał do tłumika.
Nadal nie wiem, nie wyjaśniasz czemu, zalecasz zmniejszanie obrotów ,,zalewając'' silnik za bogatą mieszanką co powoduje jego zmniejszanie obrotów, czyli wprost pogarszając jego warunki spalania, w konsekwencji okopcanie świecy, tworzenie nagaru itp.
Jasnym jest, że dla obciążonego dwusuwa bezpieczniej dać bogatszą trochę mieszankę, lepsze smarowanie, ale też bardzo delikatnie.
Objętość karteru, tłumika, komory spalania nic tu do tego nie ma, jak i fal rezonansowych ... .
Skład stechiometryczny dla benzyniaka to ok 15:1 a naprawdę ok 14,9 z tego co pamiętam.
@@jagodkibuzka7218 Piszę, że proces spalania zwalnia, a nie że się nie dopala. To duża różnica.
Podobnie kiedyś myślałem, sam byłem zadziwiony. Zanim jednak wezmę się za przygotowanie ci lektury, naprędce podeślę link do pracy naukowej, właściwie fragmentu jej robionej dla albo na bazie maszyn Stihl. To najnowsze badania jakie były prowadzone w tej materii przez zespół naukowców. Fragment ten jest zamieszczony pod koniec materiału filmowego pod tym linkiem:
ua-cam.com/video/U42J7CeTIu4/v-deo.html
W tym materiale też są podane pozycje książkowe z których korzystałem, cały czas korzystam, tam wszystko jest.
Przymierzam się właśnie zrobić materiał o składzie mieszanki, ale nie wiem kiedy. Dość dokładnie będzie to przerobione, bo tak jest to podane w tych wszystkich książkach. To nie moja wiedza. Ale warto by była znana dla wszystkich.
Kolejny raz ci to wytłumaczę, dlaczego daję bogatszą mieszankę na wolnych obrotach. Bo układ jest zamknięty, i sprawność jest wysoka tylko w wąskim zakresie a my mamy bardzo szeroki - 3000 - 15000, i komory i kanały w dwusuwie mają swoje przekroje które skutecznie hamują przepływ. Dlatego wszelkimi sposobami staram się aby mimo wszystko więcej paliwa się dostało. Przesterowanie na + na niskich, podnosi krzywą zasilania na średnich. Nie ma innej opcji w manualnym sterowaniu. W elektroniku możesz zrobić inną mapę. W manualu niestety aby wycisnąć więcej musisz pogodzić się z dymieniem na niskich lub wysokich.
Trochę mi na tym filmie brakuje części dotyczącej regulacji obrotów H - od "rozbiegania" do ustawienia obrotów optymalnych. Pisemnie (w podanych na skanach instrukcji) nie da się tej subtelnej różnicy w sposób obiektywny nijak wytłumaczyć... A przynajmniej do mnie opis słabo dociera. Opis można co najwyżej traktować jako wstęp - nakreślenie postępowania. Regulacja L jest niemal intuicyjna, ale regulacja H wymaga specjalistycznych wskazówek i specjalistycznego słuchu. O ile, rzecz jasna, użytkownik piły nie posiada obrotomierza dającego obiektywny wynik. A obrotomierz posiada pewnie jakiś promil oglądających amatorów pilarek... Jak nie mniej. Pozdrawiam 🙂
Tak, to stary materiał dla początkujących. Jeden z pierwszych filmów w tej tematyce.
Poprawimy, już będzie wszystko i dokładnie, dla zaawansowanych, nawet.
@@Dariusz_iD Można zebrać do kupy w jednym filmie, ale chyba nie potrzeba. Regulację obrotów H znalazłem na innym Waszym filmie "Regulacja gaźnika piły spalinowej. Czwórkowanie - co to jest, z czym to się je? Pożyteczne zjawisko." Słychać wyraźnie różnicę.
Czy ta gąbka między filtrem powietrza a gaźnikiem to wasz patent czy fabrycznie była?
nasz patent, nie sprawdził się. Wstawiliśmy komplet kruciec z filtrem papierowym z Aliexpres. Jest na innych filmach.
@@Dariusz_iD dzięki
I czy trzeba znów kupić nowy gaźnik do tej piły spalinowej NAC czy jest jakaś możliwość uratowana i uruchomienie tej piły spalinowej NAC
dosłownie mój dziadek ma podróbkę tej piły o nazwie "power germany ". jak tak patrze to nawet naklejki w tym samym miejscu
Panie Darku super filmy i kanał a co by Pan powiedział o tej pile czy to warto kupić?
Może by Pan zrobił jakiś film testy jej na jakimś sporym drzewie.
Pilarka spalinowa NAC CST61-50-AOW została wyposażona w silnik o dużej mocy o pojemności 61,5 cm 3, o maksymalnym momencie obrotowym 3,3 Nm,
@@piotrcz938 Dziękuję. Zrobię jak mi wpadnie w ręce. Ale już sporo jest filmów o niej. Warta uwagi, zwłaszcza z łańcuchem 325/1.5/ na zębatce standardowej 7 zębów.
@@Dariusz_iD mam nowy ms211 i nie chce jej piłować na klockach 50cm i więcej filmy oglądałem fora czytam i dużo osób kupiło te piłę bo jest moc. Gdzieś za takie markowe trzeba wyłożyć 3,5tys zł to nawet jak się rozsypie taki NAC 3,8km to się opłaci. NAC 3,8 to jest nowość czarna jest podobno o wiele lepsza i mocniejsza od czerwonego NAC. Liczę że Pan zrobi ciekawy film o czarnej i czerwonej jakieś testy cięcia itd.
@@Dariusz_iDco do
dużego NAC 3,8 cst61-50aow myślę że mogła by palić mniej. A co do żółtego NAC CS1560 już 11 zbiornik zrobiła ja tnę na 3 piły to po zbiorniku pilarka odpoczywa narazie odpala odrazu łańcuch tnie pięknie leko ograniczniki musiałem spiłować. Oczywiście filtr uszczelnić i obniżyć obroty sróbka T i miernik z aliexpres się spisał na 2550rpm prowadnica 18 łańcuch NAC 325.72z idzie pięknie oznaczenie łańcucha 21. Praca idzie schodzi mniej paliwa a robota idzie jeden zbiornik wałki 35 do 50 suche średnio zbiornik 1h.
@@Dariusz_iDPanie Darku a jak obniżyć obroty moja jedna cs1560 wkręca się na gazie 15,500rpm to jest za dużo jak to obniżyć?
@@piotrcz938 Wykręcić H lub kombinacją L i T wykręcając T i wkręcając L.
Witam czy może posiada Pan tabelkę regulacji pilarek firmy Echo. Shindaiwa. Gaźnik i resztę parametrów , było by miło jak by Pan podesłał na Priv. Lub udostępnił . Pozdrawiam
Jaki model?
@@Dariusz_iD Echo cs501sx
@@krzysztofkobylinski7319 Wszystko znajdziesz jeśli jesteś sprytny w materiale pod tym linkiem ua-cam.com/video/LPduVAYlWLI/v-deo.html
od 7,43 min i sekundy
Jeśli nie dasz rady to H 3 i 5/8 L 1 i 3/4
@@Dariusz_iD Dziękuję bardzo. A może ma Pan tagrze tabelkę , Filmik lub wiedzę jak jest z tymi ustawieniami w Makita DCS520. I Jonsered 2036Turbo Z góry dziękuję i Pozdrawiam
@@krzysztofkobylinski7319 Do Makity nie mam a jesli chodzi o Jonsered 2036,2040 to jest to HUSQVARNA 36,41 - to chyba będzie łatwo juz odszukać nastawy, nawet jest film o nastawach Husqvarny na kanale.