Planszowy Insider #2 - Piractwo w branży gier planszowych!

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 4 бер 2024
  • W tym odcinku Planszowego Insidera Janek porusza ważny, choć często niedostrzegany problem piractwa w branży gier planszowych. Na jakie zagrożenia są narażeni autorzy i wydawcy, i w jaki sposób chronią swoje prawa autorskie? Dlaczego nie warto kupować gier w internetowych marketach? I wreszcie, czy problem piractwa narasta, a może jesteśmy świadkami końca tego zjawiska?
    Koniecznie obejrzyjcie ten odcinek!
    Zapraszamy też na naszego Facebooka: / kanalfantastyczny
  • Ігри

КОМЕНТАРІ • 50

  • @PetrusDominus
    @PetrusDominus 2 місяці тому +3

    Najpierw jedziemy na kolosalnych marżach, później narzekamy na piractwo. Piractwo rodzi się z biedy i za jej sprawą rośnie. Dostosowanie cen do rynku i zasobności portfela klienta obniży poziom piractwa nawet do kilkudziesięciu procent. I ja rozumiem koszty w przypadku wydań z elementami fizycznymi o dużej wartości, ale naliczanie sobie kilkudziesięciu złotych za pomysł gry w której elementy fizyczne kosztuję parę złotych to duże przegięcie i podsycanie piractwa. Prosta zasada sprzedaj taniej, za to więcej.

  • @Talliesyn
    @Talliesyn 3 місяці тому +3

    kickstartery są robione dla amerykańskich graczy, którzy mają więcej pieniążków... Kurde ktoś to w końcu powiedział. Brawo.

  • @MACIEJSCHWARZ
    @MACIEJSCHWARZ 2 місяці тому +1

    Sensowny materiał i muszę przyznać, że w moim subiektywnym odczuciu przyjemne prowadzenie (Jana widzę po raz pierwszy). Czy piractwo szkodzi? Tak, zdecydowanie. Mniejsze zyski autora i wydawców to mniejsza chęć kontynuacji pracy o czym sam się przekonałem lata temu. Proceder grabi wszystkich ale de facto rani mniejszych. Molochy jak Wizards of the Coast, Asmodee czy Games Workshop straty liczą jak ruscy swoich żołdaków - pagibł Maxim i c*@j z nim.

  • @paulinab3229
    @paulinab3229 3 місяці тому +1

    Super materiał. Świetnie się Cię słuchało, Janku! Wiem do kogo teraz uderzać, jak będę chciała kupić coś nowego ;)

  • @pawel_janiak
    @pawel_janiak 3 місяці тому +2

    Pamiętam czasy, jak sam śmigałem po giełdach komputerowych i kopiowałem gry na dyskietki. Powodem był brak kasy i niedostępność oryginałów, ale przede wszystkim ogólne przyzwolenie i brak edukacji w tym zakresie - nie miałem wtedy pojęcia, że to nielegal. Zgadzam się w 100%, że należy zwracać uwagę na ten proceder i uczyć, że w ostatecznym rozrachunku przynosi to szkodę branży, a co za tym idzie i graczom.

    • @adhanos
      @adhanos Місяць тому

      Eeee gowno prawda wszystko było piracone a teraz biznes gier komputerowych to teraz potęga .

  • @adamzielinski2510
    @adamzielinski2510 3 місяці тому +1

    Dziękujemy za materiał

  • @szymonswiecicki7951
    @szymonswiecicki7951 3 місяці тому +2

    O matko, piękne intro!

  • @ARaSHi_7777
    @ARaSHi_7777 3 місяці тому

    Naprawdę dobry materiał. Pierwszy od was jaki obejrzałem. Idę na twoje kolejne materiały.

  • @DzikiGniew
    @DzikiGniew 3 місяці тому +1

    Ciekawy materiał, dzięki 👌

  • @ukaszradar6660
    @ukaszradar6660 3 місяці тому +1

    Ciekawy film ✌️ pozdrawiam 😉😁

  • @Jacek6913
    @Jacek6913 2 місяці тому

    Super odcinek

  • @adarfc
    @adarfc 3 місяці тому +6

    Wychodzi na to, że polska wersja Tyrants of the Underdark to podróba, bo komponenty tam wołają o pomstę do nieba ;)

    • @Jan_Maurycy
      @Jan_Maurycy 3 місяці тому

      To skomplikowana sprawa - jak pogodzić wysoką jakość komponentów z niską ceną na półce, a tutaj dochodzą jeszcze kwestie licencji. Szkoda że w przypadku ToftU postawiono na tańsze komponenty, ale może dzięki temu więcej osób sięgnęło półce ten świetny tytuł.

    • @jurandp23
      @jurandp23 3 місяці тому

      😂

  • @pawel_janiak
    @pawel_janiak 3 місяці тому

    PS. Dobry materiał. Czekam na więcej.

  • @norymberga
    @norymberga 3 місяці тому +4

    Dość istotny wątek piractwa został tylko muśnięty, szkoda że nie zgłębiony. Wspominasz mianowicie o krajach trzeciego świata (zwanych też "rozwijającymi się"), gdzie nie ma łatwego dostępu do gier. Dokładnie tak wyglądała Polska w latach 80tych i 90tych. Wtedy bez żadnych licencji wydawano różne gry, w tym kultowego Talismana (pod nazwami "Magia i miecz", czy "Magiczny miecz"), co umożliwiło polskim fanom gier zapoznanie się nie tylko z czymkolwiek w ogóle, ale jak widać z porządnymi tytułami. Śmiem twierdzić, że te wówczas wydawane gry rozpaliły hobby wśród wielu osób, które dziś na oryginalne gry planszowe wydają krocie. Innymi słowy mówiąc, piractwo pozwoliło na stworzenie, a następnie rozkręcenie dzisiejszego rynku gier planszowych. Zatem nie można jednoznacznie i bez kontekstu stwierdzić, że jest to zjawisko karygodne.

    • @Jan_Maurycy
      @Jan_Maurycy 3 місяці тому

      To prawda, na omówienie rynku gier w Polsce w latach 80/90 i odcinki o Magii i Mieczu (i o Sferze w ogóle) jeszcze przyjdzie czas w ramach cyklu "Historia Gier"

    • @KapitanBrudneGacie
      @KapitanBrudneGacie 2 місяці тому +1

      W ten sposób dział (albo i jeszcze działa?) Microsoft - jeśli piratują oprogramowanie, niech to robią z naszym. W ten sposób wyrosło całe pokolenie wychowane na Windowsie i pochodnych, które potem już w wieku produkcyjnym znało tylko jeden typ produktów i tym razm juz kupowało go legalnie.

    • @Jan_Maurycy
      @Jan_Maurycy 2 місяці тому

      @@KapitanBrudneGacie trafne spostrzeżenie

  • @strzewka
    @strzewka 3 місяці тому

    Nie wiedziałem, że to aż taka skala jest. Staram się kupować od wydawców lub ze znanych sklepów.

  • @genowefagumiak6037
    @genowefagumiak6037 3 місяці тому +2

    Jestem przeciwniczką kupowania podróbek wszelkiego rodzaju. Ogólnie zależy mi na wspieraniu polskich wydawców więc kupuje nowe gry, często bezpośrednio od wydawcy. Chyba że dana gra nie jest dostępna to kupię też dany tytuł z drugiej ręki.

  • @szymonpietkiewicz4908
    @szymonpietkiewicz4908 3 місяці тому

    Nawet nie zdawałem sobie sprawy, że gry planszowe są piracone.

  • @gravisrs
    @gravisrs 3 місяці тому

    Gry produkowane w Europie i USA mają zrypane łańcuchy dostaw dlatego są niebotycznie drogie. Chińczyk zawsze wyprodukuje taniej, a czasem nawet lepiej. Można wydawać miliony dolarów na ochronę patentową jak LEGO, ale można po prostu poszukać tańszych/lepszych wykonawców czy surowców. Np. Games Workshop robi to dobrze - ich figurki są wyśmienitej jakości bo zadali sobie trudu by wyłonić najlepszych producentów/dostawców na świecie - mimo, że bardzo dużą prowizję od tych figurek sobie za IP życzą.

  • @dziubakowa
    @dziubakowa 2 місяці тому

    Żałuję, że nie widziałam tego materiału zanim sama dałam sie nabrać i to dwa razy... chcialam uzupełnić swoja biblioteczke o popularne tytuly. Najpierw kupilam 7 cudów w angielskim wydaniu na ebay (nigdy wcześniej w nie niegrając) i jak przyszly to się zdziwilam jak to jest możliwe, ze ta gra jest tak popularna, skoro jest tak brzydko wydana, ale to mi nie zapaliło lampki. Potem na vinted kupiłam Azul, myślałam ze kupuję oryginalna grę z drugiej ręki, ale tu już rozpoznalam ze cos jest nie tak.
    W obydwu przypadkach zgłosiłam piractwo. Sprzedający z ebaya zwrócił mi pieniądze, ale sam ebay mie widzi w tym problemu, natomiast vinted odpisał że beda jakies konsekwencje dla sprzedajacego, ale jakie, nie wiem.

  • @KapitanFandom
    @KapitanFandom 3 місяці тому +3

    A co powiecie o tytułach, które przestały być dostępne na rynku i są drukowane piracko? Oryginalny wydawca na nich już nie zarabia, a klient poza podróbką ma jedynie opcję odkupienia od spekulanta za zawyżoną cenę.

    • @maciejch.4557
      @maciejch.4557 3 місяці тому

      to jest bardzo ciekawy temat. Generalnie to jest niby dalej kradzież ale z drugiej strony nie ma dobrej alternatywy. Ktoś może powiedzieć, że po prostu możesz tego nie mieć, ale to słaby argument. Problem jest zazwyczaj z grami które straciły prawa do licencji jak chaos w starym świecie czy battlestar galactica, ale chociażby ten drugi dostał całkiem spoko reimplementację w innym settingu.

  • @irishdancer7116
    @irishdancer7116 3 місяці тому

    Szukając najtańszego sklepu gdzie znajdę planszówkę znalazłam ją na aliexpresie, polskie wydanie, za jakieś śmieszne pieniądze. Nie wiem jak jakość bo jednak się nie zdecydowałam 😅

  • @Valdigda
    @Valdigda 3 місяці тому

    Kupię podróbkę! Bo oryginały już dawno w kolekcji :) Jak ktoś ma jakieś ciekawsze tytuły to proszę o ;)

  • @JJKubala
    @JJKubala 2 місяці тому

    Tak abstrahując od tematu, to cena Deep Sea Adventure to jakaś abstrakcja.

  • @pallek
    @pallek 3 місяці тому

    Wystarczy czasami prosta interwencja. Po moim zgłoszeniu zaprzestano w szkolnym sklepie sprzedaży podróbek kart pokemon.

    • @Jan_Maurycy
      @Jan_Maurycy 3 місяці тому

      No i super. Po prostu świadomość jest niska, a i ludzie często zapominają, że jak coś jest dobrej jakości i oryginalne to trzeba zapłacić odpowiednio więcej.

  • @Koszulki_Chrzescijanskiepl
    @Koszulki_Chrzescijanskiepl 3 місяці тому +1

    Wiele razy już próbowałem wytłumaczyć ludziom, postującym na grupach jak to kupili super tanią grę u Chińczyka, że to normalne piractwo i działanie na szkodę nas wszystkich, ale to rzadko dociera do kogokolwiek. Są gracze świadomi i janusze nieprzekonywalni :) Na szczęście tylko raz spotkałem się na własne oczy z podróbą. Była to karcianka Uno, na wakacjach i żeby było zabawnie kupiliśmy ją, bo na pierwszy rzut oka niczym się nie różniła, dopiero po otwarciu zorientowałem się po instrukcji odbitej na ksero w dwóch językach: angielskim i jakichś krzaczorach chińskich :) Co ciekawe gra kupiona w takiej 'taniej książce" gdzie często są różne gry i to oryginalne.
    Dzięki za ciekawy materiał. Te pirackie wersje lokalizowane to jeszcze pół biedy, bo można je rozpoznać. Najgorsze sa takie właśnie identyczne, tylko pozbawione znaków własności, bo w pośpiechu, małej uważności czy ogólnie niskiej orientacji w temacie, można się łatwo pomylić. Pzdr

    • @Jan_Maurycy
      @Jan_Maurycy 3 місяці тому

      Dzięki za miły komentarz!

  • @gonzogorf7019
    @gonzogorf7019 3 місяці тому +1

    Ktos kupując grę,za 2pln na chinskim portalu ma nadzieje ze to oryginał?

  • @czarnopys
    @czarnopys 3 місяці тому

    Może wystarczy, zeby wydawcy wydawali lokalnie np. w polskich wytworniach, a nie w Chinach

  • @Valdigda
    @Valdigda 3 місяці тому +1

    O Sabotażysta za 2,30zł w pudełku...

  • @kasaklubdemola8625
    @kasaklubdemola8625 3 місяці тому

    "kilka milionów euro to nic" ;) nawet dla takiego klocka jest to odczuwalne.

  • @japanczyk
    @japanczyk 3 місяці тому

    Co do KELP to przydaloby sie 5 minut dluzszy research, bo doslownie tyle zajmuje znalezienie informacji, ze gra zostala wydrukowana z plikow z TTSa. Gdybanie, ze "ktos wyniosl poliki z drukarni" jest niepowazne, skoro gra trafila zaraz po KSie na Amazona :P

    • @JerzyMuller
      @JerzyMuller 3 місяці тому +4

      Przecież o tym mówi, jako o jednej z kilku opcji skąd się pliki wzięły.

    • @gonzogorf7019
      @gonzogorf7019 3 місяці тому

      czemu amazon tego nie zablokowal?

    • @Jan_Maurycy
      @Jan_Maurycy 3 місяці тому

      @@gonzogorf7019Zablokował oczywiście, ale dopiero po zgłoszeniach. Sytuacja z Amazonem jest trudna - z jednej strony wymaga on potwierdzenia legalności sprzedawanych artykułów przez wydawców, z drugiej sprzedają tyle towaru, że często nie są w stanie tego weryfikować...

  • @matrix19910610
    @matrix19910610 3 місяці тому

    Mooże nie trzeba było wołać 100zł za grę, którą ktoś drukując 1000sztuk na własną rękę jest w stanie sprzedawać po 2zł.

    • @JerzyMuller
      @JerzyMuller 3 місяці тому +4

      Jak ukradniesz cały projekt i design, to zawsze będzie taniej. Plus jakość takich kopii jest zazwyczaj tragiczna.

    • @Valdigda
      @Valdigda 3 місяці тому

      No nie, bo wydrukowanie gry to nie jest jej jedyna cena!!! ba powiedziałbym że koszt druku gry to może jakieś 10% całej gry. Grafikowi który narysuje Ci grafiki, projektanty który wymyśli Ci całą grę, Testerom, Marketingowi, i miejscu na półce Pirat nie płaci !! Także takie podejście @matrix19910610 jest czysto z du.... . @Kanał Fantastyczny Może warto choć nie wiem czy to na wasz kanał wskazać skąd bierze się cena gry. Bo kolega wyżej myśli że wszyscy projektanci pracują za darmo.

    • @gonzogorf7019
      @gonzogorf7019 3 місяці тому +1

      napisz i wydaj swoją grę i mozesz ją nawet rozdawać. Masz pojecie jakie to są koszty?

    • @matrix19910610
      @matrix19910610 3 місяці тому

      Takie koszty, że Galakta po przetłumaczeniu mogła dać niższą cenę niż na wspieraczce, gdzie nie ma żadnych pośredników.@@gonzogorf7019

    • @Jan_Maurycy
      @Jan_Maurycy 3 місяці тому

      To trudna kwestia, sama produkcja+transport to koszty zdecydowanie większe niż 2 złote. Deep Sea Adventure też jest dość specyficzne, bo np. w pudełku mamy od razu żetony bez formatki. Ciężko powiedzieć jaki jest realny koszt takiego produktu.