Na resztki pożniwne - beczkowóz czy opryskiwacz?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 6 жов 2024
  • Niezależnie od tego czy nawozisz swoje #pole przy pomocy beczkowozu bądź opryskiwacza, przygotowaliśmy dla Ciebie konkretne rozwiązania, które pozwolą Ci maksymalnie wykorzystać niezwykle cenny zasób, jakim są resztki pożniwne. Zapraszamy do kontaktu.
    #beczkowóz
    #opryskiwacz

КОМЕНТАРІ • 5

  • @MagdalenaKrupinska-ti7kt
    @MagdalenaKrupinska-ti7kt Рік тому +3

    Wyzwaniem dla rolnika jest jak zrobić by jak najbardziej ograniczyć a nie przyspieszyć mineralizację. Celem nie jest mineralizacja tylko humifikacja, nie jest odzyskiwanie składników tylko tworzenie pruchnicy. Podawanie azotu powoduje wzrost życia biologicznego w glebie i mineralizację nie.tylko resztek pożniwnych, ale również labilnej pruchnicy. Efektem jest wyjalawianie gleby czyli skutek odwrotny od zamierzonego .
    PYTANIE: Jak ograniczyć procesy mineralizacji i zwiększyć procesy humifikacji resztek pożniwnych ?

    • @radosawazny9242
      @radosawazny9242 Рік тому +3

      Przepraszam, to moje błąd! Mówiłem o procesie humifikacji! To prawda, wyzwaniem jest powrót do zawartości próchnicy na poziomie 3-3,5% Odpowiedź na pytanie jest skomplikowana. Należy pamiętać o wielu rzeczach:
      1. Właściwe pH gleby - o ile mnie pamięć nie myli w roku 2015 gleby kwaśne i bardzo kwaśne stanowiły w Polsce ponad 60% Właściwe pH gleby decyduje o wielu procesach przebiegających w glebie, wpływa na przyswajalność składników pokarmowych i życie biologiczne w glebie.
      2. Materia organiczna i jej ciągłe dostarczanie do gleby - dużym błędem jest zbiór słomy z pól, czasami jest to nieuniknione, jeśli mamy produkcje zwierzęcą w gospodarstwie. W takim przypadku jest wskazane wnosić obornik, komposty do gleby, zasiewać poplony na nawóz zielony, kwasy humusowe itp.
      3. Przenawożenie gleby - przenawożenie azotem to rzecz jasna starty finansowe, ale dużym problemem z jakim się spotykam jest przenawożenie fosforem i jak dobrze Pani wie może to powodować wytrącanie fosforanów wapnia, co z kolei prowadzi do utraty struktury gleby.
      4. Stosuj tylko tyle zabiegów agrotechnicznych ile to tylko konieczne - im mniejsza intensywność upraw tym lepsza struktura gleby. Należy o tym pamiętać.
      Ogólnie temat jest bardzo złożony i bardzo ważnym jest bilans materii organicznej, czyli przychód materii organicznej powinien być większy jak starty. Jeszcze raz przepraszam za moje przejęzyczenie, myślałem o procesie humifikacji a powiedziałem mineralizacji!

  • @marianw-40-mb5zz
    @marianw-40-mb5zz Рік тому +1

    Panowie sami nie ogladacie wlasnych filmików . Wasz niezalezny ekspert wyraznie powiedzial ze forma amidowa nie nadaje sie do stosowania na resztki pozniwne .
    Kwasy humusowe to główny skladnik pruchnicy prosze o odpowiedz na pytanie . Ile orjentacyjnie kwasow humusowych jest w jednej tonie pruchnicy na polu ?

    • @carbohortsp.zo.o.3537
      @carbohortsp.zo.o.3537  Рік тому

      Szanowny Panie,
      Nie ma jednego sztandarowego "pola", które byłoby wykładnią dla wszystkich pól w Polsce, bo każde pole jest inne. Co do zawartości kwasów humusowych, tu również nie znajdzie Pan naukowca, który jednoznacznie odpowie Panu na zadane pytanie. Również dlatego, że próchnica próchnicy nierówna (mamy różne jej rodzaje; aktywna, ustabilizowana, trwała), podobnie zresztą jak i kwasy humusowe - jedne drugim są nierówne pod względem struktury i materiału, z którego pochodzą.

    • @carbohortsp.zo.o.3537
      @carbohortsp.zo.o.3537  Рік тому +1

      Chodzi właśnie o to, by przy wykorzystaniu opadów i substancji humusowych skutecznie wykorzystywać i przychwytywać (przeciwdziałając mineralizacji) w jak największym stopniu związki organiczne ze słomy, m.in celulozę, ligninę. Efekt jak na zdjęciach:
      1drv.ms/f/s!AsCC7kmMDBMcnWizQVqR4fPgTwOC?e=1y9iq3