NIe wiem czy nie podsyłałem już na twitterze, ale dla większości przystanków kolejowych w Łodzi były koncepcje dogęszczenia zabudowy, oczywiście nieoficjalne
Świetnie przeprowadzona synteza! Niestety polityka obecnych władz miasta doprowadziła system komunikacji miejskiej do zapaści, a kolej miejska pozostaje niewykorzystaną szansą. Poziom integracji ŁKA z MPK jest de facto zerowy i wspólny bilet tego nie zmieni, jeśli przesiadka z pociągu na tramwaj wymaga pokonania piechotą 1km i 30 min czekania aż coś przyjedzie...
Niestety trudno znaleźć w Polsce przykład realnego wykorzystania potencjału kolei miejskiej. Wrocław w tej kwestii stał się memem, po wielomiliardowych inwestycjach w Krakowie są niemal te same problemy, które przytaczałem w filmie, SKM Warszawa pomimo sporego budżetu wciąż wozi relatywnie niewielkie potoki pasażerskie względem innych środków transportu. Mamy oczywiście Trójmiasto, ale stan infrastruktury i taboru SKM nadal odbiega od jakichkolwiek dobrych praktyk. Być może PKM2 w Trójmieście będzie w końcu projektem, z którego będzie można być dumnym.
@@Przyszlosc2025 SKM w Warszawie ma całkiem spore potoki pasażerskie. Problemem jest przepustowość mostu gdańskiego, linii średnicowej, brak dworca południowego oraz bezrozumne przedkładanie metra nad budowę autonomicznego systemu torowisk SKM co byłoby 5x tańsze
@@tokarp390pociągi są pełne w godzinach szczytu. Brakuje przepustowości torowisk a wiele z nich jest dzielone z pociągami towarowymi i dalekobieżnymi jak na moście gdańskim
Łódź ma problemy nie tylko z koleją. Kolejny przykład marnowania potencjału to lotnisko Lublinek. Jako Łodzianin, który często podróżuje jestem załamany tym, że muszę jeździć na lotniska po całej Polsce (które to błyskawicznie się rozrastają jak Kraków czy Wrocław), a "za płotem" mam lotnisko, które nic mi nie daje i ma 4 loty dziennie. Lokalizacja idealna, miasto duże, a potencjał zmarnowany, że brakuje słów.
Niestety chciał nie chciał problem tkwi w skorumpowanej władzy miasta Łódź i województwa. Łódź jest najbardziej czerwona w całej Polsce. Prezesi w spółkach strategicznych to obsada z dziada pradziada towarzyszy ludowych, gdzie wśród załogi obowiązuje zasada czy się stoi czy się leży. Dlatego to właśnie robione są drogi w sposób bardzo niedostateczny, a zalewanie asfaltu w deszcz to norma. Panie i Panowie z rady miasta chętnie spotykają się z komisarzami komunistycznymi w całej Europie i opowiadają o nas jako o mieście Europejskim ich własności jakoby. Jeżeli ktoś myśli, że miasto będzie nowoczesne i bez korków to się myli. Korki można zlikwidować szybko regulując światła na skrzyżowaniach, remontując te jezdnie które faktycznie wymagają remontu. Sygnalizacja na skrzyżowaniach jest tak nastawiona aby tworzyły się korki. Czyli dosłownie odwrotnie do celu i złośliwie. Remonty dróg robione w ten sam sposób, tłumacząc to jakimiś zmyślonymi terminami i kolejnością.
Bardzo podobny przykład kolei jest w Szczecinie. Tu jednak (w założeniu) miasto, ościenne gminy i PKP współpracują, dzieląc zadania na miejskie i kolejowe. Po uruchomieniu SKMki ma także zostać zmieniony cały układ transportowy w mieście, tak by to kolej była jego kręgosłupem. Na śródmiejskim odcinku pociągi, podobnie ja w Łodzi, mają jeździć co 10-15 minut. Może to dobry temat na następny odcinek? :D
Bardzo, ale to bardzo dużo naciągnięć. Materiał nawet nie stał rzetelności. Parę aspektów wypisałem w swoim komentarzu powyżej. To jest badziej spot wyborczy niż dobry materiał
Niestety ale tak długo jak Łódź jest wykluczona infrastrukturalnie przez brak dogodnych szybkich połączeń kolejowych, to miasto dalej będą omijać inwestycje. Cpk to jedyna szansa na uratowanie Łodzi i Warszawy bo Warszawa bez symbiozy z Łodzią jest karłowatą aglomeracją bez siły przyciągania dużego kapitału.
@@--Kwinto-- To Warszawa ma ambicje by być przeciwwagą dla Paryża czy Londynu. Łódź nie ma do tego potencjału i bez Cpk nie spłynie tam kapitał z Warszawy a Warszawa ma problem z brakiem dostępnych cenowo mieszkań. Bez Cpk Warszawa pozostanie karłowatą aglomeracją a Łódź będzie z czasem mieć mniejszą liczbę mieszkańców niż Poznań. Łódź może przetrwać tylko jako kilka dzielnic Warszawy, a Warszawa tylko z dopalaczem w postaci Łódzkich pustostanów wystrzeli w rozwoju.
Bardziej odkorkowała by się Łódź gdyby (zgodnie z pierwotnym planem) tunel od Fabrycznego nie kończył się za wiaduktem na Kopcińskiego a co najmniej za stadionem Widzewa. Wtedy znikła by rzeczywiście blokada torów pomiędzy Radiostacją (czy tzw Grembach) a Widzewem. Można byłoby o ten koszt (chociaż ciasny wiadukt nad Niciarnianą też sporo kosztował) zmniejszyć trochę (bez większego dla niego uszczerbku) dworzec Fabryczny i byłoby OK. Ale to już nieaktualne "soczewki" wodne były takie wielkie że tunelu nie dało się dalej pobudować.
Problem w tym, że "trasa W-Z" została zrobiona bez sensu. Kto to widział, że żeby wjechać do tunelu, musisz stać przed światłam, to samo jest na drugim końcu, czyli wyjeżdżasz z tunelu i stoisz na światłach. Tak samo jak główne arterie łódzkie to jest pociąg świateł. u nas najwiekszym cudem technologicznym to jest skrzyżowanie ze światłami. A estakada na Widzewie jest zrobiona pomiędzy skrzyżowaniami ze światłami. Łódzka infratruktura drogowa to jest jeden wielki żart co zgadza się z polityką Zdanowskiej(naszej prezydent od siedmiu boleści) czyli ograniczanie ruchu samochodowego bo przecież chcemy "dorównać" zachodowi. Tylko w Polsce oferujemy opłaty oraz regulacje zachodnie przy wschodnich pensjach a jeszcze wiele osob się z tego cieszy. Czysta poezja
Hej, skoro jest film o nowych tunelach, to może film o reaktywacji starych przestrzeni (np. Dworzec Świebodzki), jednocześnie omówić oddalanie przebudowy i tamowanie budowy linii tramwajowych (Wrocław Jagodno)?
8 miesięcy później mam mieszane uczucia co do stwierdzenia Dogęszczanie, biorąc pod uwagę że przystanki przyszłe zasadniczo to są w miejscach przy zabudowie, no ale co ja tam wiem.
Brawo Ty !! Mieszkam Tatrzańska/Brzybysza dojazd do Łódź Zarzew(jak powstanie) 12 min. Do Żabieńca 15, a pracuję na Traktorowej.... 12 min... dojazd ,dojścia etc. ok 40 min. i 2 przesiadki, zamiast jazdy autobusem 96 bez niczego i z pod domu...48 min ... qurwa 8 min mniej!!! ale 2 przesiadki!! i tak ma większość Łodzian . Żal .................
tak dla uściślenia, w pierwotnym planie przystanku Koziny nie było, powstanie tego przystanku jest pomysłem wyborczym ministra Glińskiego, ta innowacja spowodowała zmniejszenie częstotliwości kursowania pociągów w tunelu i zagospodarowaniem na "siłę" terenu wokół niego.
Jakieś było moje zdziwienie, gdy po niedawnym powrocie z Gdyni do Łodzi, po 10 latach nieobecności, chciałem sobie kupić Migawkę. Trochę się cieszyłem z powrotu, bo Łódź jest przecież znacznie tańsza, niż Trójmiasto. A tu zonk… migawka o 50% droższa. Niespecjalnie zachęcające do korzystania ze zbiorkomu 😏
Łódź Zarzew nie jest w pobliżu żadnego osiedla?! Właśnie Zarzew stary i nowy jest zaledwie 1 krótki przystanek tramwajowy od Łódź Zarzewa. To tylko jedna wada chyba nie za bardzo rozpoznana. Reszta super.
cała ta inewstycja kolejowa ma już 5 lat opóźnienia. Ile można znieść? Ja już zagłosowałem nogami jak i setki tysięcy innych, i dzisiaj mówisz nie o drugim ale o czwartym najliczniejszym mieście w Polsce... Centrum zostało zaorane, wyludnione, małe biznesy padły - tego się już nie odbuduje. Pozostają korporacje dopóki nie przyjdzie kryzys, magazyny bo autostrady, i sypialnia dla Warszawy jeśli będzie szybka kolej i nadal najtańsze mieszkania w Polsce.
Ulica Kilińskiego wymarła bo wszędzie jest zakaz wjazdu itp,na Jaracza 4 raz układają kostkę brukową a na Wschodniej nowe drzewa usychają.Do tego Łódź się wyludnia i coraz bardziej korkuje, Łódzki tramwaj regionalny łączy Łódź z Łodzią...Przybyszewskiego chyba z 5 lat zamknięta,szkoda gadać.
Może mi ktoś wyjaśnić dlaczego tunel linii średnicowej w Łodzi jest nazywany mini metrem? W porównaniu z Warszawską linią średnicową przed remontem stacji Warszawy Zachodnia, odjazdy na linii podmiejskiej w godzinach szczytu mogły wynosić średnio co 3-5 minut, a nikt tego nie nazywał jakkolwiek metrem. Zdaję sobie sprawę, że Łódź chcę się jakoś wyróżnić, ale mogli pójść w szybkie tramwaje lub premetro które w późniejszych latach moża by było niższym kosztem przekształcić w pełnoprawne metro.
1. No to tak-mamy 4 stacje/przystanki podziemne w tunelu w Łodzi, w Warszawie w średnicy tylko śródmieście. 2. Odjazdy będą już dzisiaj co 8 min, a w przyszłości co 4 minuty, to już dzisiaj lepiej niż na niektórych liniach w Porto, Lizbonie, Neapolu i innych miastach. 3. Pełna integracja biletowa - kupuję 20 min mpk łódź i wsiadam w dowolny pociąg na tych stacjach, w Warszawie już tak łatwo nie ma z integracją biletową.
Czemu w Warszawie miano by nazywać kolej metrem, skoro są tam już dwie linie prawdziwego metra? Częstotliwość odjazdów będzie zależeć od ilości pasażerów. Naprawdę chcesz porównywać przepustowość linii średnicowej w Łodzi i w Warszawie?
Bardzo ciekawa analiza która odziera ze złudzeń. Projekt kolejowy który zdemolował komunikację w Łodzi już kilka lat temu rewolucją nie będzie. Łódź nie wróci na mapę międzynarodowych połaczeń, a tym się łudziliśmy. Plany są takie że do rozkladu jazdy dojdą dwa pociągi do Lublina i Wrocławia. Poprawi się nieco komunikacja lokalna, ale tylko tym którym przypadkowo akurat te przystanki pasują - np z Łodzi Widzewa do Srodmieścia. Znaczna częśc miasta nie będzie miałą z tego wiele pozytku bo blisko stacji dużych osiedli nie ma, a nikomu nie będzie się chciało drałować kawał drogi, wybierze raczej autobus. Reasumując Góra urodziłą mysz. Może jak bedzie KDP coś to zmieni, ale myślę że to będzie jeszcze za kilka lat i dla niektórych znas będzie już powoli bez znaczenia.
Zgadzam się z tym całkowicie. Kolejny pomysł z KDP przecinającym osiedla na Retkinii i Lublinka to kolejna demolka lokalnego transportu i życia tysięcy ludzi. Boże, kto to wymyśla, kto na to się godzi, a kto za to odpowie???
Do Śródmieścia lub Manufaktury (Polesia) z Widzewa (zamiast tramwaju 9) czy Żabieńca (2, 5…) czas dojazdu skróci się o połowę lub więcej; z południowej części Retkini i osiedla Pianista (brak tramwaju w bezpośrednim sąsiedztwie) również, to samo w przypadku Radogoszcza Zachód czy nawet Kozin lub Niciarnianej - bliżej będzie ŁKA niż tramwaj. Także tunel jak najbardziej wpłynie na dojazdy do centrum kilku dużych osiedli.
@@allinlodz oby, wszystko pokaże i tak - praktyka. W każdym razie bilans "na dzis" jest taki sobie - zagrożone kamienice, rozkopane newralgiczne skrzyzowania - od wielu lat i nie wiadomo na jak długo jeszcze. Byłęm wielkim orędownikiem tunelu ale niedogodności spowodowane budową i kontrowersyjne korzyści sprawiają ze trudno nie mieć wątpliwości
Najdroższa komunikacja w kraju która oferuje tragiczny poziom świadczonych usług. Skutek monopolu mpk sprawił, że nawet darmowe bilety pokryte z podatków nie skuszą większej ilości osób do skorzystania. Zamiast dwóch linii (które logicznie by szybko łączyły centrum handlowe Port poprzez lotnisko, dworzec Kaliska, Fabryczna, po M1) miasto otrzyma pseudo metro z niepotrzebnymi przystankami. Jak pseudo lotnisko, które tylko traci połączenia zamiast poszerzać ofertę, minimum to 10 stolic Europy aby ludzie przestali być zmuszani do dublowania czasu podróży poprzez Warszawę. Wejście do Unii zatrzymało upadek z końca XXw. ale kryzys trwa od ponad dekady i tych zmian Łódź potrzebowała w 2012. Wystarczyło wtedy połączyć 12 przystankami Aleksandrów ze Rzgowem oraz Natolin z Pabianicami (obie linie by się krzyżowały na dworcu).
Bardzo dobry, fachowo przygotowany materiał. Tylko do kogo ta mowa? Miejscowi najwyraźniej kochają bajzel i od lat wybierają swoją ukochaną bajzelmamę, dla której spółki miejskie są tyle warte, ile mają stanowisk do obsadzenia swoimi ludźmi.
Witam. Wpadłem na ten podcast już po wyborach i.......No cóż nie chce być inaczej. Opisał Pan jeden z kluczowych problemów każdego miasta. Dopiero pod koniec rozpoczął Pan zasadniczą narrację a problem w tym, że zdecydowana większość Polaków nie rozumie tego problemu. Przez 45 lat komunizmu byliśmy oduczani postaw obywatelskich a dalsze 30 lat socjalizmu jedynie utrwala takie postawy. Problem jest wręcz strukturalny i ten rak tłamsi rozwój Polskiego Państwa. Nadal jesteśmy urzędniczym papierowym tygrysem zżeranym przez wszechobecne partyjniactwo. Koleje wysokich prędkości, jako część projektu CPK to projekt, do którego rości sobie prawo PIS. Skutek jest taki, że nowa ekipa postawiła na jego czele Pana Macieja Laska - nikomu nieznanego super światowego eksperta od wielkich inwestycji logistycznych. Po prostu kpina "w żywe oczy"! Gość powinien być odwołany najdalej po miesiącu w trybie dyscyplinarnym. Po drugiej stronie barykady grupa kojarzona z PO. Od lat pokazują swoimi działaniami jak dalece "leży im na sercu" transport publiczny w naszym mieście. Te dwa ośrodki władzy nijak nie mogły się porozumieć do czasu ostatnich wyborów. Czysto teoretycznie teraz od kilku miesięcy powinno nastąpić przyśpieszenie. No ale przecież Pan Lasek ma za zadanie raczej "zaorać" projekt CPK aniżeli z sukcesem go prowadzić. Wszędzie to koszmarne partyjniactwo. U Polaków dominuje nad zdrowym rozsądkiem. Niestety.... POZDRAWIAM JK
Norymberga ma 3 linie metra, tramwaje i kolej podmiejska a ma około 520 tysiecy mieszkańców ( plus Fuerth około 100 tysiecy) . Czyli jak Łódź dociągnie to takiego poziomu infrastruktury to można dopiero mówić o rozwiązaniu problemu korków.
W Łodzi nie będzie metro, a kolej podmiejska z podziemną linią średnicową. W Monachium pociągi nie mieszczą się już w pierwszym tunelu S-Bahn i ma być drugi tunel.
Nie odkorkuje, ponieważ omija kluczowe Łódzkie Mordory. Oba Warszawskie Mordory ( Służewiec Przemysłowy i Wola) wożą się pociągami. Potrzeba około roku, aby japiszony zorientowały się, że nie ma sensu pchać się do tramwaju, gdy masz pociąg który zawiezie od razu do centrum (na podstawie obserwacji własnej).
wyjątkowo trafna ocena całego węzła w Łodzi. zapewne po wykonaniu tunelu miasto samo dostosuje sieć miejską do kolejowej, ze względu na ilość i jakość ulic. powodzenia
Po prostu trzeba odbudować wszystkie linie tramwajowe i sprzęgnąć je ze średnicą kolejową. Trzeba dać tramwajom priorytet przez samochodami, na wąskich ulicach z tramwajami trzeba usnąć samochody. Linie tramwajowe są tańsze i można je zbudować w większej ilości miejsc.
Na chwilę obecną ŁKA i połączenia dookoła miasta to kolejna klapa, przesiadki z pkp do pkp oraz mpk-pkp pozostawiają wiele do życzenia, dosyć ważne połączenia z Łodzi np do Zgierza w godzinach najbardziej obleganych przez dzieci jadące do szkół, do pracy etc. zwyczajnie leży, polikwidowane pociągi i czas oczekiwania do 60 min, czas podróży początkowo był ok 9min teraz 17... każde połączenia w strefie miasta też leżą, teraz ani się sprawnie przesiąść ani nic, rozkład zwyczajnie leży.
jeśli chodzi o ten tunel to powinien być początek poprawy infrastruktury kolejowej dla łodzi 1. nowa linia kdp warszawa centralna łodz fabryczna 2. ygrek 3. dwukolejowa linia do kutna 4. kolejna linia do poznania wystarczy przedłużyć planowano linie do turka przez uniejow do ozorkowa a poza tym podobny projekt powinni w poznaniu wybudować ze wschodu na zachód
Szkoda, że niewiele z tych pięknych haseł ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Przystanki aglomeracyjne są na zadupiach, na dworcu trzeba dreptać jakby się było na lotnisku, tramwaje i autobusy zwyczajnie nie przyjeżdżają lub śmierdzą. Bilety na których można niby wsiąść w IC, przypominam, mają stary tymczasowy zadruk z przed dekady o zmianie czasu przejazdu... Ludzie nie korzystają z tych rozwiązań gdyż obsysają i są wręcz definicją betonozy od której się tak wzniośle odżegnujecie.
Fajny materiał, mieszkam w Łodzi i obserwuje remonty na co dzień. Używam samochodu do dojazdu do pracy czy do innych miejsc. Prawda jest to że komunikacja leży i kwiczy i się to nie zmienia i nie ma widoków żeby było lepiej. Co do tunelu to władze uwielbiają się nim chwalić ale rozwiązania które wypunktowałeś chyba nie są brane pod uwagę przez władze miasta i zastanawia mnie dlaczego. Czasami myślę że projekt tunelu to projekt "rządowy", a miastem rządzi inna strona polityczna więc o porozumieniu nie ma mowy.... Zmienia się na lepsze ale boję się że będzie zmarnowany potencjał. Lotnisko puste, fabryczny pusty, czy tunel to poprawi? Oby, Łódź się zmienia i to na prawdę fajne miejsce do życia ale trzeba postawić kropkę nad i jeszcze, pozdrawiam serdecznie ☺
Jeśli chodzi o P+R jesteśmy, myślę, jakieś 10-15 lat za państwami z zachodu Europy, a już na pewno za Holandią. Mam wrażenie, że u nas nadal ten koncept jest kompletnie niezrozumiany.
Honorowanie obejmuje również bilety honorowane przez Łódzką Kolej Aglomeracyjną, tj. bilety wydane na przejazd pociągami POLREGIO oraz bilety lokalnego transportu zbiorowego w Łodzi (MPK‑Łódź). www.intercity.pl/pl/site/dla-pasazera/kup-bilet/honorowanie-biletow-pkp-ic-w-pociagach-innych-przewoznikow/honorowania-biletow-krajowych/honorowania-z-lka/wzajemne-honorowanie-biletow-pkp-intercity-i-lodzkiej-kolei-aglomeracyjnej-w-aglomeracji-lodzkiej.html
Bardzo fajny i ciekawy materiał. Wniosek chyba tylko jeden - w polsce jak zawsze się nie da, szkoda pieniędzy, a jak już je wydaje to byle jak i bez sensu
Urodziłem się i mieszkam w Łodzi od 68 lat więc widziałem ją w różnych fazach rozwoju (lub jego braku). Widzę jak zmienia się Łódź, jak rewitalizuje się stare kamienice, jak nadaje się drugie życie dawnym fabrykom, jak powstają lofty, jak powstają woonerfy itd. Ale widzę też jak wręcz oszpeca się niektóre miejsca. Np. na Placu Wolności dawno już stoi budynek ze szkła i stali usytuowany miedzy eklektycznymi kamienicami, jak odbudowano Filharmonię Łódzką i jak ona wpisuje się w starą zabudowę tej części ul. Narutowicza. Panu widzę przeszkadzają trawniki, skwery, ogródki działkowe - jest to wspaniałe miejsce dla deweloperów, do betonowania kolejnych obszarów (tak jak chociażby Placu Wolności). Ta Pańska przychylność dla deweloperów i betonozy budzi we nie (oczywiście błędne) skojarzenia. Pozdrawiam.
@@aldonamarasek8057oni pracują tam, gdzie ty nie chcesz i nie zauważyłem, żeby mnie lekceważyli w różnych lidlach czy biedronkach. Bezczelnych nachodźcow poznasz niebawem, dzięki nowym zarządcom Polski.
Nie ma co się martwić. Łodzianie się wszak nie martwią. Od dziesięcioleci wybierają tę samą bandę - mimo, że pewnie ponad 100,000 ludzi uciekło, Łódź z drugiego stała się czwartym miastem w Polsce. Ale cóż, jak zawsze - im większy bandyta, tym bardziej szlachetny i dobroczynny. Więc się nie martwmy - Łodzianie sobie poradzą. W taki sam sposób - wybierając tego samego nieudacznika. O naiwności ludzka!!!
Kolej zamiast metra i może nawet tramwajów to naprawdę super sposób. Jednak- pod jednym warunkiem: wybudowania bezkolizyjnych skrzyżowań z torami kolejowymi. I wtedy- puszczać co kilka minut pociągi- to z pewnością wręcz zrewolucjonizuje transport miejski. No ale tego raczej nikt nie bierze pod uwagę. A moze nie chce brać tego pod uwagę?
Nazywanie tunelu średnicowego w Łodzi "metrem" to naprawdę gruba demagogia. To będzie w najlepszym razie podziemny fragment SKM (w postaci ŁKA). Tak samo, jak nikt warszawskiej średnicy nie nazywa "metrem"... Oczywiście dobrze, że tunel powstaje. Ale to po prostu podziemna linia kolejowa z bodajże 3 przystankami(?). Metro wg mnie co najmniej powinni mieć wydzielone torowisko, zarządzane niezależnie od kolei, co pozwala sprawnie i płynnie zarządzać ruchem, puszczać składy w trakcie i zarządzać systemem w stopniu, na który sztywne zasady używania sieci kolejowej nie pozwalają.
Metro to złośliwy i celowy clickbait prowadzącego. To będą raczej stacje "PKP" . Śródmieście jest dobrze skomunikowane tramwajowo od razu z północą i południem Łodzi + przesiadka na Retkinie na stajni Nosorożców.
@@fhfddjvheufid6213 Nazwij to jak chcesz żadne inne miasto poza Warszawą nie będzie miało takiej kolei podziemnej zresztą jak zmieniła się Łódź przez ostanie 15 lat nie do poznania przecież ludzie w Polsce którzy nie byli w Łodzi albo nie byli od bardzo bardzo dawna myślą jakimiś starymi stereotypami o Łodzi której już nie ma to inne miasto i wciąż bardzo szybko się zmienia oby to tempo nie ustało jeszcze długo
@@PolishMan11 O kolej podziemna to w pełni poprawna nazwa. Nie pamiętam ale chyba zawsze w obiegu było słowo tunel/połączenie stacji a nie pajacowanie z metrem. Film z Łodzią no zawsze musi być kadr z Pazurą. Potem może jakaś migawka z Ziemi obiecanej i wuj . A i jakąś tam filmówkę mają. Przemysł odzieżowy zaorano to nie górnicy, podatków ubyło, ewentualne inwestycje w infrastrukturę padły ;( . Już dziś mogło by być połączenie krążące bez przesiadek wokół Łodzi w kółko Południowa wersja ŁF - ŁW - w kierunku ŁCH Ł Pabianicka - Ł Kaliska Ł Żabienic i powrót do ŁF + połączenia krążące z Żabieńca rzadziej przez Zgierz na Łódź Widzew w tym kółku.
Parkingi P+R nie maja uzasadnienia i zwyczajnie nie działają. Nikt jadąc samochodem nie stwierdza, ze przesiądzie się w transport publiczny, o ile nie zmusi się go do tego. Gdyby ktoś chciał to zrobić to nie jest to problemem, bo jest pełno parkingów, nawet darmowych, dookoła głównych osi transportu publicznego. Znacie kogoś kto parkuje pod Ikeą żeby się przesiąść w tramwaj? Reszta filmu spoko.
Osobiście znam sporo osób z okolic Rzgowa, Tuszyna, Pabianic itp które dokładnie tak robią także argument mało trafiony. W innych miastach jak np Kraków funkcjonuje to na jeszcze większą skalę. W zachodnich miastach gdzie systemy te działają jeszcze lepiej ludzie nie wyobrażają sobie wjazdu autem do centrum i szukaniem parkingu dla swojego auta. Bez sensu jak można szybko i wygodnie zaparkować na dużym parkingu i w kilka minut być w centrum miasta.
@@marcinskorupka3812 No bo P+R są właśnie dla przyjezdnych pracujących w dużym mieście. Jeśli ktoś tego nie rozumie to jego problem... Czynnikiem zmuszającym do przesiadki są korki i brak miejsc do parkowania w mieście (lub koszt tego parkowania) przy jednocześnie sprawnie działającej i taniej komunikacji miejskiej (która w Łodzi od dawna kuleje i nie jest tania). W WWie P+R się sprawdza i jest tych parkingów ciągle za mało (niech ktoś spróbuje znaleźć na którym miejsce w tygodniu przyjeżdżając za późno czyli po 8:00). Ten przy Dworcu Fabrycznym słabo spełnia rolę P+R bo jest w samym centrum a nie na obrzeżu miasta. On jest raczej dla tych wyjeżdżających z Łodzi w stronę WWy ale nie do tego służy P+R. Parkingi P+R powinny być umieszczone na obrzeżach miasta, w miejscach gdzie jest dogodna przesiadka do komunikacji miejskiej. Tego niestety w Łodzi nadal nie ma - ani parkingów P+R ani sprawnej komunikacji miejskiej. Te tunele na pewno poprawią dojazd do Łodzi dla mieszkańców okolicznych miejscowości ale sami mieszkańcy Łodzi raczej niewiele na nich skorzystają. Co mi realnie da bliskość przystanku Koziny ?
Niestety Łódź, w skutek braku wyobraźni/pomysłów, zamienia się w polskie Detroit. Aby zatrzymać powolną śmierć miasta trzeba skusić inwestorów, może przyłączenie Aleksandrowa, Pabianic, Zgierza i rozbudowa niewykorzystanych terenów pomogłoby odrobić liczbę utraconych mieszkańców. To by pozwoliło zawalczyć o odzyskanie utraconego trzeciego miejsca na mapie kraju. Centralna lokalizacja przestaję być atutem gdy miasto nie ma tożsamości a poblisko usytuowana stolica wysysa 'życie/potencjał'.
Nie to już żart dla naiwnych ! 3 droga to Hołownia i on naprawdę jest jednoznacznie wyjątkowo partyjnie "Europejski" o jednoznacznych poglądach - to szalupa ratunkowa aby rozczarowani niebiescy wyborcy mieli na kogo zagłosować a nie siedzieć w domu. Nie ma nowej rzeczywistości co to za Bajki ! Albo masz Niebieską Lewice albo sceptyków koniec ! Reszta tylko chce cię oszukać i głosuje ze starymi. Zacząłbym od mapy. Gdzie jest Warszawa gdzie jest Łódź i czyj interes jest ważniejszy. Jak długo olewano Łódź w połączeniach PKP ? W PRL włodarze byli na kolanach wobec centrali dziś też niektórzy podobni ludzie znów u władzy, z PZPR przemalowali się do PO. Jak Pani Hanna Z. z zatartym wyrokiem nie była wcale pionkiem w Łódzkich strukturach... w PRL . Łódź nie dostała nic na piłkarskie Euro to wyrwała $ na kolej ;) Aktualni wodziryjowie Łodzi tylko patrzyli jak stara Łódź Fabryczna śmierdziała i przeciekała ! Członka komisji na to kładli. Czemu tak mało przystanków w tunelu ? Koszta ;) Korki są bo np upiertolono naturalne trasy przelotowe przez całe śródmieście ! Zabita ulica Kilińskiego nie ma legalnej ciągłości ruchu ma ciągłości bez łamania zakazów ! Do tego turwa twoja jadź obsesyjnie zwężanie ulic ! Dwa pasy jednokierunkowa dość wydajna ulica nie zróbmy ścieżkę dla lowelów wynik jeden pas i ciasno ! Prowadzący dobrze się czuje ? Czy chce tylko dowalić leżącemu aby polepszyć swój nastrój ? Jakie metro ? ? To tylko przystanki na trasie łączącej Dworce Łódź Kaliska - Łódź Fabryczna - Łódź Żabieniec na siłę można dodać że będzie pętla ze Zgierzem i połączenie z Pabianicami. Miało być CPK i KDP i ale polska jest uśmiechnięta ;) Ci ******* decydenci nawet o dofinansowanie z UE na KDP do CPK nie wnioskowali ! Na Fabrycznym olano "PKS lokalny" A plac Sałacińskiego ( przy dworcu) był naprawdę cały zastawiony autokarami. Trasa WZ heh lepiej na patrz na starą szeroką Piłsudskiego. Tramwaje to całkiem wygodna przesiadkowa stajnia nosorożców kosztem przepływu samochodów ! Tunel poprawi dostępność połączeń PKP dla centrum Miasta bo do tej pory szybkie połączenia miała zawsze Kaliska, potem Widzew . A Fabryczny stacja początkowa tylko na Warszawę i Wschód.
trochę gościu gadasz głupoty dlatego że to nie jest METRO żeby przystanki były co kilkaset metrów jak Ty mówisz to jest tunel średnicowy który łączy Łódź z innymi miastami żeby fabryczny był przelotowy a nie tak jak teraz ...
nie gada głupot, było zapowiedziane, że przynajmniej od fabrycznej, przez centrum do przystanku przy manufakturze będą regularnie kursować pociągi co 5-10min
Nawet 3 tunele nie odkorkują w Łodzi ani podobnego miasta !! Paryż ma bardzo rozbudowane Metro oraz kolej miejscka RER i co ? Karki dużo większe jak w Łodzi !! By miasta przestały być zakorkowanie ludzie MUSZĄ zmienić snie mentalnie i przestać być EGOISTAMI w metalowych "puszkach" zwyanych samochodami !!
Dokładnie tak - oprócz zwiększania atrakcyjności oferty transportu publicznego trzeba też zmniejszać atrakcyjność indywidualnego transportu samochodowego. Na zachodzie robi się to na kilka sposobów: - sieć ślepo zakończonych mniejszych ulic, które nie pozwalają na przejazd tranzytowy samochodem (oprócz dojazdu do celu), ale które bez problemu można przejechać rowerem, hulajnogą czy skuterem. - urealnienie cen nielegalnego parkingu (dzisiejsze 100zł, które wprowadzono w roku 1997, kiedy pensja minimalna wynosiła 400zł to mało śmieszny żart) i zdecydowane tępienie zjawiska nielegalnego parkowania - uspokajanie ruchu na wielkich arteriach w środku miasta - zamiast tego skupianie się na priorytetyzacji transportu publicznego (buspasy) - uatrakcyjnienie przejazdów rowerem dobrej jakości infrastrukturą tworzącą stałą sieć, wraz z budową bezpiecznych parkingów (przede wszystkim przy dworcach i przystankach), gdzie będzie dobrej jakości monitoring oraz bramki na indywidualne karty
Sądzę, że era biurowców się kończy. Samochód daje niesamowite poczucie wolności więc transport publiczny: MPK, kolej, tunel średnicowy raczej się nie przydadzą. Chyba, że korki plus cena paliwa i parkingu drastycznie wzrośnie. Ludzie mają zawsze jakieś bagaże, więc transport publiczny to ostateczność!
Film zdecydowanie na MINUS - ale czego sie spodziewać po spocie wyborczym. Jest bardzo dużo naciągnięć, rzeczy, z którymi sie nie zgadzam i dzieki niemu wiem, na kogo nie zagłosuje (choć bardzo uważam, że należy przewietrzyć w Łodzi). Odklejenie/propaganda ma swoje granice. 1) Pomiędzy Łódź Polesie na Łódź Kaliska przystanek nie ma sensu - chyba, że chcemy budować dworzec na wyjście do parku lub do prawie pustego Macro, ale tutaj znowu tramwaje mamy (krańcówka przy Srebrzyńskiej i Zielonej oraz tory na Włókniarzy i Konstantynowskiej). 2) Jak Pan lub betonoze to Pana sprawa, ale proszę wziąć pod uwagę, że spora cześć ludzi woli jednak troche zielieni na Drewnowskiej czy dworcu Łódź Kaliska 3) Co do biurowców wokół dworców to polecam przejść sie w okolice dworca Łódź Fabryczna i nie patrzeć w telefon a przed siebie. Mamy:- brame miaste tj 2 wielkie biurowce, mbank, biurowiec Nowa Fabryczna, rozpoczęcie budowy nad nowym urzędem miasta. Nie odczuwam braku biurowców wokół Kaliskiego. A do tego ciekawostka - około 20% biurowców nie jest wykorzystywana (raport z 2023 roku). 4) Komunikacja miejska. Zobaczmy na remonty: Wojska Polskiego, Rydza-Smigłego, Ogrodowa/Północna, Legionów, Plac Wolności, Przybyszewskiego - co te ulice łączy? Podpowiem zaczyna sie na "T" a kończy na "ramwaj". Oczywiście jeszcze słowo "opóźnienia" jest też prawidłowa odpowiedzią. 5) Kolej średnicowa nie będzie duża różnicą dla samej Łodzi - ciekawa teza. Mnie z okolic hotelu Qubus na Widzew dojazd zajmuje ponad 40min w godzinach szczytu, czyli mniej więcej tyle ile pieszo dojście na Fabryczny i przejechanie na Widzew już teraz (na Kaliski mam bliżej, ale z Kaliskiego na Widzew jest mało pociągów i długo jadą). Znajoma mieszka na Olechowie i pracuje prawie na Teofilowie - samochodem jeździ przez Tomaszowska do Bartoszewskiego, Włókniarzy bo szybciej. Olechów - Teofilów to jest za długi odcinek na tramwaj - kolej na Żabieniec będzie świetna. 6) Kiepska komunikacja do dworców. Na Widzew są autobusy i tramwaje (trzeba przejść paredziesiąt metrów), na Fabryczny tez, Łódź Dąbrowa ma tramwaj i autobus, Łódź Pabianicka ma 200m do przystanku tramwajowego i autobusowego, podobnie Kaliska, Żabieniec jeszcze bliżej - Nie jest problemem dojazd do dworca, tylko to, że pociąg jedzie długo bo na około - np czas przejścia pomiędzy Kaliskim a Fabrycznym jest podobny do przejechania pociągiem. Ten tunel zrobi OGROMNĄ róznice w podrózowaniu pociągiem. 7...15...30) strasznie dużo głupot było w tym filmie, ale już zjadłem śniadanie i szkoda mi kolejnych 20min na opisywanie głupot z tego filmu.
Ad1. W ten sposób można byłoby powiedzieć, że przystanek Śródmieście też nie ma sensu, bo można dojechać tramwajem z Łodzi Fabrycznej. Przystanek w tej lokalizacji obsługiwałby kilkanaście tysięcy mieszkańców, teren Makro jak najbardziej wtedy nadawałby się do urbanizacji. Ad2. To nie są tereny zieleni, które w realny sposób tworzą jakąś wartość dodaną dla mieszkańców. Gdybyśmy zamienili ogródki działkowe w ogólnodostępne parki - być może tak. Natomiast taka usilna obrona każdego trawnika sprawia, że zieleń znika gdzie indziej - prowadzi to do zjawiska suburbanizacji. Negatywne efekty środowiskowe rozproszonego miasta są dużo bardziej negatywne, niż wycięcie kilku drzew i zastąpienia trawnika zabudową. Pod względem emisji CO2 miasto zwarte jest nieporównywalnie korzystniejsze. Ad3. Nie upieram się przy biurowcach. Najważniejsze w tym argumencie jest stworzenie generatorów ruchu w bezpośrednim otoczeniu dworca, tak by kolej stała się naturalną opcją w wyborach. Przestrzeń w zasięgu 800m od ważnego dworca to najcenniejsza przestrzeń w mieście z punktu widzenia budowania zrównoważonego miasta - w okolicy dworca Łódż Kaliska mamy obecnie głównie parkingi i arterie komunikacyjne. To marnuje potencjał kolei. Ad4. Tramwaje w Łodzi w ostatnich latach zostały sprowadzone do funkcji usługi socjalnej. We wszystkich obiektywnych miernikach tego, co tworzy atrakcyjną sieć tramwajową, Łódź po prostu wypada słabo. ua-cam.com/video/3UGHv9gcgyA/v-deo.html - w tym filmie tłumaczyłem, co sprawia, że tramwaje w Polsce nie są tak atrakcyjne, jak w innych przytaczanych przykładach. Ad5. To znowu nie moja teza, tylko wynik analiz geoprzestrzennych. Są relacje, w których czas przejazdu istotnie się poprawi. Ale skali modelu ruchu w całym mieście to wciąż znacznie mniejszy efekt niż w przytaczanym Lipsku za sprawą urbanistyki. To zresztą nie jest wyłącznie problem Łodzi - my w ogóle nie potrafimy spiąć w Polsce planowania przestrzennego i projektów kolejowych. Ad6. 100m więcej na węźle przesiadkowym to naprawdę dużo. Właśnie dlatego warto walczy o każdy metr. Myślę, że to, co nazywasz głupotami w tym filmie, wynika po prostu z akceptacji przez Ciebie słabej urbanistyki. Uważasz za nieistotne kwestie, które są kluczowe dla budowy atrakcyjności systemów kolei metropolitalnych w Szwecji, Danii, Austrii, Szwajcarii czy Niemczech. Zachęcam do obejrzenia odcinka "Po co budować METRO W POLU?", by mocniej pochylić się nad punktami odniesienia dla tego filmu: ua-cam.com/video/7NGsxHlJIp4/v-deo.html
@@Przyszlosc2025 Ręce opadają. Będe podawał współrzedne geograficzne, sprawdzi Pan sobie w google maps jak wyglądaja okolice. 1) Tory wchodzą do tunelu w 51.77308679977561, 19.420344460168764 (Włókniarzy/Srebrzyńska) - od tego punku do Łódź Kaliska jest dokładnie 1.5km. Przed wiaduktem na Legionów/Konstatynowska (51.76742019013798, 19.423931526003535) zaczynają się zwrotnice (dworzec Łódź Kaliska ma sporo torów/peronów). Jedyne miejsce na dworzec to 51.76933133315205, 19.42300166438413 - czyli 1,3km od Kaliskiej. Na zachód od tego miejsca ma Pan park (polecam odwiedzić), na północny wschód ma Pan Makro. Fala, Motor Arena, są mniej wiecej po środku odległości pomiędzy tym potencjalnym dworcem a Kaliskim. Zatem ten dworzec byłby dla ludzi z obszaru Włókniarzy, Lorentza 51.77517834304922, 19.424716904236575, Pietruszewskiego 51.77510843940578, 19.431098502227865, Legionów do Arsen 51.77177321229134, 19.433273622357763 i koniec (+ ci co do parku). Od północy ludzie będa mieli bliżej na dworzec Koziny, na wschód od Arsen'a na Legionów będa mieli blizej do dworca Polesia, od Medyka na Zielonej będą mieli bliżej do dworca Śródmieście. Największa częśc tego obszaru zajmue Makro gdzie robi się hurtowe zakupy, wiec jeździ sie samochodem. Pana "kilkanaście tysięcy osób" tylko pokazuje jak bardzo Pana wizja odbiega od rzeczywistości. W miejscu potencjalnego dworca jest: - 300m do krańcówki (pętli) na Srebrzyńskiej - -
@@Przyszlosc2025 2) Co do ogródków działkowych, które stanowią jakies 1/5 części zielonej to pełna zgoda - fajnie jakby były przeszkałcone w parki. Jak pisalem wcześniej w Łodzi jest mase pustostanów, wiec totalnie nie widzę logicznych powodów by przekształcać teren zielony w biurowce. Pana argument o tym, ze pojedyncze drzewa w mieście wpływaja negatywnie na CO2 uznaje za jeden z głupszych jakie słyszałem. Jeśli Pan chce miec betonoze za oknem to proponuje zamieszkać w Kutnie przy rynku. Mam takie dziwne wrażenie, ze mieszkańcy Łodzi wolą jednak drzewa w mieście (nie robiłem badań, ale mam jakieś takie przeczucie). Taka uwaga, CO2 to nie wszystko, fajnie jest tez np mieć gdzie pojśc z dzieckiem na spacer, samemu pobiegać... z psem wyjść.
@@Przyszlosc2025 3) Przy Kaliskim mamy - przystanki autobusowe (to chyba dobrze) - stadion ŁkS wraz z centrum sportowym (nowe, ale co burzymy by stanał biurowiec?) - Atlas Arene (olbrzymia liczba ludzi przyjeżdza na koncerty, ale tylko raz w tygodniu, wiec burzymy) - osiedle Tabacco - nowe, ale burzumy bo nie biurowce - park Poniatowskiego - już wspomniał Pan, że drzewa w centrum przynoszą negatywne skutki odnośnie CO2, a ten park nie jest gęsty -> biurowce - MotoArena - nie jestem fanem żużla, ale podobno sporo ludzi chodzi... no nie jest to biurowiec, wiec... Pana myślenie jest tak odrealnione, że aż nie mogłem oprzeć sie.
@@Przyszlosc2025 4) Tramwaje w Łodzi były strasznie zaniedbane. Pisałem Panu w komentarzu, że Łodź w końcu remontuje ulice z torowiskami. Łódź jest specyficznym miastem, bo sporo część torowisk jest w ulicy i tramwaje stoja w korkach - tego się ominie chyba, że wyburzymy kamienice np.: na Kilińskiego. Analizy ruchu tramwajów z ostatnich latach są bez sensu. Ponad połowa linii tramwajowych nie jeżdziła, bo były/są remonty. Do tego częśc tramwajów była puszczana obiazdami co powodowało korki tramwajów (+ brak podwójnych przystanków). W ostatnich miesiącach: - wróciły tramwaje na Wojska Polskiego - wróciły tramwaje na Gdańską - wróciły tramwaje na Pólnoca i Ogroda (tutaj nie jestem pewien, bo dawno tamtędy nie jechałem) - wrócily trwamwaje na Rydza-Śmigłego W remoncie: - Przybyszewskiego - Legionów Jestem ciekaw jak teraz wyjdą te analizy
i jak zwykle łodzianie stratni...z naszych pieniędzy i z naszych niedogodności nie będziemy mieć nic...jak to możliwe że wydamy miliardy które nie zmienią na lepsze tego koszmaru komunikacyjnego w łodzi?jakiś żart,jakaś kpina z łodzian
@@tomaszkowalski7820 ale to ty myslales, ze 3 przystanki poprawia komummikacje w tak duzym miescie? jedyna nadzieja jest skomunikowanie dobrze autobusow do przystankow i tramwajow, tak jak mowil autor
@@--Kwinto-- no dla mnie tez jest to dziwne, ze na dobra sprawe dostali wszystko i wystarczylo dolozyc troche kasy zamiast wydawac ja na jakies gowno to naprawde dobrze ja zainwestowac, ale niestety szkoda ze nikt u zdanowskiej nie mysli
a gówno prawda,na LKA przybywa ludzi bo zamykane są kolejne połączenia autobusowe poza łodzią i ludzie są zmuszani do jazdy LKA.....a co mnie obchodzą mieszkańcy spoza łodzi?ja płacę podatki w łodzi i żądam abym to ja miał ułatwiony dojazd w mieście a nie wieśniak...co mi po LKA skoro jeździ co godzinę i jak i tak już dojadę na łódź-chojny to muszę biegać na przystanek autobusowy 10 minut (który zamiast być jak najbliżej dworca to z roku na rok jest on oddalany od dworca) a tam czekać kolejne 15-20 minut na autobus?a więc wolę jechać przez śródmieście....to gdzie tu sens i logika?
Pytanie czy PKP ŁKA poszły po rozum do głowy i przestały kryć pupska odpowiedzialnym za projekt peronów w tunelu różnicowym. PKP ŁKA w kontraktach na zakup taborów mają zakontraktowane trzyczłonowe składy. Niestety w tunelach perony są tylko zaprojektowane na składy dwuczłonowe. To znaczy że nie będą one miały możliwości zatrzymywania się w centrum węzła komunikacyjnego. Sprawa jest wyciszana i zamiatana. Jaja jak berety. Proszę nie sprawiać wrażenia, że najpierw zatwierdzono projekt a potem kontrakt na składy. Było całkiem odwrotnie. Korupcja po prostu sięga zenitu.
NIe wiem czy nie podsyłałem już na twitterze, ale dla większości przystanków kolejowych w Łodzi były koncepcje dogęszczenia zabudowy, oczywiście nieoficjalne
a po co dogęszczać a nie pomyśleć o tym gdzie dużo osób już mieszka albo będzie mieszkać?
Wszystkie dzielnice muszą być ze sobą połączone i wtedy bedzie pełen sukces
Świetnie przeprowadzona synteza! Niestety polityka obecnych władz miasta doprowadziła system komunikacji miejskiej do zapaści, a kolej miejska pozostaje niewykorzystaną szansą. Poziom integracji ŁKA z MPK jest de facto zerowy i wspólny bilet tego nie zmieni, jeśli przesiadka z pociągu na tramwaj wymaga pokonania piechotą 1km i 30 min czekania aż coś przyjedzie...
Niestety trudno znaleźć w Polsce przykład realnego wykorzystania potencjału kolei miejskiej.
Wrocław w tej kwestii stał się memem, po wielomiliardowych inwestycjach w Krakowie są niemal te same problemy, które przytaczałem w filmie, SKM Warszawa pomimo sporego budżetu wciąż wozi relatywnie niewielkie potoki pasażerskie względem innych środków transportu. Mamy oczywiście Trójmiasto, ale stan infrastruktury i taboru SKM nadal odbiega od jakichkolwiek dobrych praktyk. Być może PKM2 w Trójmieście będzie w końcu projektem, z którego będzie można być dumnym.
@@Przyszlosc2025 kolej miejska w Warszawie to WKD/SKM/KM i sporo ludzi jeździ nią do pracy - Ursus/Wawer to są sztandarowe przykłady
@@Przyszlosc2025 SKM w Warszawie ma całkiem spore potoki pasażerskie. Problemem jest przepustowość mostu gdańskiego, linii średnicowej, brak dworca południowego oraz bezrozumne przedkładanie metra nad budowę autonomicznego systemu torowisk SKM co byłoby 5x tańsze
@@tokarp390pociągi są pełne w godzinach szczytu. Brakuje przepustowości torowisk a wiele z nich jest dzielone z pociągami towarowymi i dalekobieżnymi jak na moście gdańskim
@@Przyszlosc2025 Ten wrocławski mem posiada całkiem wiarygodna linię tramwajową, która mimo swojej memicznosci jest lata świetlne przed łodzią
Pierwszy twój film jaki obejrzałem i od razu like + sub zpowiadomieniami. Świetna robota, duży szacun za wiedzę i zaangażowanie!
Łódź ma problemy nie tylko z koleją. Kolejny przykład marnowania potencjału to lotnisko Lublinek. Jako Łodzianin, który często podróżuje jestem załamany tym, że muszę jeździć na lotniska po całej Polsce (które to błyskawicznie się rozrastają jak Kraków czy Wrocław), a "za płotem" mam lotnisko, które nic mi nie daje i ma 4 loty dziennie. Lokalizacja idealna, miasto duże, a potencjał zmarnowany, że brakuje słów.
Niestety chciał nie chciał problem tkwi w skorumpowanej władzy miasta Łódź i województwa. Łódź jest najbardziej czerwona w całej Polsce. Prezesi w spółkach strategicznych to obsada z dziada pradziada towarzyszy ludowych, gdzie wśród załogi obowiązuje zasada czy się stoi czy się leży. Dlatego to właśnie robione są drogi w sposób bardzo niedostateczny, a zalewanie asfaltu w deszcz to norma. Panie i Panowie z rady miasta chętnie spotykają się z komisarzami komunistycznymi w całej Europie i opowiadają o nas jako o mieście Europejskim ich własności jakoby. Jeżeli ktoś myśli, że miasto będzie nowoczesne i bez korków to się myli. Korki można zlikwidować szybko regulując światła na skrzyżowaniach, remontując te jezdnie które faktycznie wymagają remontu. Sygnalizacja na skrzyżowaniach jest tak nastawiona aby tworzyły się korki. Czyli dosłownie odwrotnie do celu i złośliwie. Remonty dróg robione w ten sam sposób, tłumacząc to jakimiś zmyślonymi terminami i kolejnością.
Bardzo podobny przykład kolei jest w Szczecinie. Tu jednak (w założeniu) miasto, ościenne gminy i PKP współpracują, dzieląc zadania na miejskie i kolejowe. Po uruchomieniu SKMki ma także zostać zmieniony cały układ transportowy w mieście, tak by to kolej była jego kręgosłupem. Na śródmiejskim odcinku pociągi, podobnie ja w Łodzi, mają jeździć co 10-15 minut. Może to dobry temat na następny odcinek? :D
Bardzo potrzebny materiał
Bardzo, ale to bardzo dużo naciągnięć. Materiał nawet nie stał rzetelności. Parę aspektów wypisałem w swoim komentarzu powyżej. To jest badziej spot wyborczy niż dobry materiał
@@jezalb2710 jeśli ktoś potrzebuje manipulacji to jemu potrzebny.
Witam, bardzo ciekawy, konkretny materiał. Subskrybuję. Pozdrawiam.
Rzetelna analiza. Dzíęki.
Kolej to przyszłość jechałem 6 minut z żabienca do Zgierza
Ja jechałem kiedyś około 40 minut! Coś zatrzymało pociąg, a trochę się spieszyłem.
@@janixinski7526 jak ukradli trakcje wtedy to możliwe😀
Kolej to taka sama przyszlosc jak samochod, samolot czy tramwaj. Przy dobrej infrastrukturze to wszystko jest dobre.
@@solojay5603 bajki opowiadasz zobacz sobie na przykładzie pedolino z Warszawy do Gdyni a samochod
@@Bajla2983 bajki opowiadasz, zobacz sobie samochodem z centrum na rude pabianicka
XD
takie argumenty dajesz, że aż się odechciewa gadać xD
Niestety ale tak długo jak Łódź jest wykluczona infrastrukturalnie przez brak dogodnych szybkich połączeń kolejowych, to miasto dalej będą omijać inwestycje. Cpk to jedyna szansa na uratowanie Łodzi i Warszawy bo Warszawa bez symbiozy z Łodzią jest karłowatą aglomeracją bez siły przyciągania dużego kapitału.
a nie odwrotnie?
@@--Kwinto-- w czym odwrotnie?
@@roberturbanczyk204 że to Łódź jest karłem i Warszawa jest jej potrzebna
@@--Kwinto-- To Warszawa ma ambicje by być przeciwwagą dla Paryża czy Londynu. Łódź nie ma do tego potencjału i bez Cpk nie spłynie tam kapitał z Warszawy a Warszawa ma problem z brakiem dostępnych cenowo mieszkań. Bez Cpk Warszawa pozostanie karłowatą aglomeracją a Łódź będzie z czasem mieć mniejszą liczbę mieszkańców niż Poznań. Łódź może przetrwać tylko jako kilka dzielnic Warszawy, a Warszawa tylko z dopalaczem w postaci Łódzkich pustostanów wystrzeli w rozwoju.
Bardziej odkorkowała by się Łódź gdyby (zgodnie z pierwotnym planem) tunel od Fabrycznego nie kończył się za wiaduktem na Kopcińskiego a co najmniej za stadionem Widzewa. Wtedy znikła by rzeczywiście blokada torów pomiędzy Radiostacją (czy tzw Grembach) a Widzewem. Można byłoby o ten koszt (chociaż ciasny wiadukt nad Niciarnianą też sporo kosztował) zmniejszyć trochę (bez większego dla niego uszczerbku) dworzec Fabryczny i byłoby OK. Ale to już nieaktualne "soczewki" wodne były takie wielkie że tunelu nie dało się dalej pobudować.
bo to normalne dla PO, że robi się inwestycje za 4 miliardy ale nie sprawdzi się nawet geologii terenu.
Problem w tym, że "trasa W-Z" została zrobiona bez sensu. Kto to widział, że żeby wjechać do tunelu, musisz stać przed światłam, to samo jest na drugim końcu, czyli wyjeżdżasz z tunelu i stoisz na światłach. Tak samo jak główne arterie łódzkie to jest pociąg świateł. u nas najwiekszym cudem technologicznym to jest skrzyżowanie ze światłami. A estakada na Widzewie jest zrobiona pomiędzy skrzyżowaniami ze światłami. Łódzka infratruktura drogowa to jest jeden wielki żart co zgadza się z polityką Zdanowskiej(naszej prezydent od siedmiu boleści) czyli ograniczanie ruchu samochodowego bo przecież chcemy "dorównać" zachodowi. Tylko w Polsce oferujemy opłaty oraz regulacje zachodnie przy wschodnich pensjach a jeszcze wiele osob się z tego cieszy. Czysta poezja
Świetnie przygotowany materiał.
Hej, skoro jest film o nowych tunelach, to może film o reaktywacji starych przestrzeni (np. Dworzec Świebodzki), jednocześnie omówić oddalanie przebudowy i tamowanie budowy linii tramwajowych (Wrocław Jagodno)?
Świetne wytłumaczenie relacji dojazd MPK, PKP
Pozdrawiam, osoba Łask
8 miesięcy później mam mieszane uczucia co do stwierdzenia Dogęszczanie, biorąc pod uwagę że przystanki przyszłe zasadniczo to są w miejscach przy zabudowie, no ale co ja tam wiem.
Każdy kto był w wielkich europejskich miastach wie, że metro to absolutna podstawa. Te miasta by upadły bez tego transportu.
Brawo Ty !! Mieszkam Tatrzańska/Brzybysza dojazd do Łódź Zarzew(jak powstanie) 12 min. Do Żabieńca 15, a pracuję na Traktorowej.... 12 min... dojazd ,dojścia etc. ok 40 min. i 2 przesiadki, zamiast jazdy autobusem 96 bez niczego i z pod domu...48 min ... qurwa 8 min mniej!!! ale 2 przesiadki!! i tak ma większość Łodzian . Żal .................
Super materiał!!! Bardzo dziękuję i subskrybuje!
tak dla uściślenia, w pierwotnym planie przystanku Koziny nie było, powstanie tego przystanku jest pomysłem wyborczym ministra Glińskiego, ta innowacja spowodowała zmniejszenie częstotliwości kursowania pociągów w tunelu i zagospodarowaniem na "siłę" terenu wokół niego.
Jakieś było moje zdziwienie, gdy po niedawnym powrocie z Gdyni do Łodzi, po 10 latach nieobecności, chciałem sobie kupić Migawkę. Trochę się cieszyłem z powrotu, bo Łódź jest przecież znacznie tańsza, niż Trójmiasto. A tu zonk… migawka o 50% droższa. Niespecjalnie zachęcające do korzystania ze zbiorkomu 😏
Dobry materiał, pozdrawiam
Ostatnio w rankingach korków Wrocław bije Łódź. Będzie jakaś analiza dla Wrocławia i jego perspektyw na poprawę komunikacji?
Temat potencjału kolei we Wrocławiu jest ciekawy, ale myślę, że prędzej wezmę na tapet Kraków!
Łódź Zarzew nie jest w pobliżu żadnego osiedla?! Właśnie Zarzew stary i nowy jest zaledwie 1 krótki przystanek tramwajowy od Łódź Zarzewa. To tylko jedna wada chyba nie za bardzo rozpoznana. Reszta super.
cała ta inewstycja kolejowa ma już 5 lat opóźnienia. Ile można znieść? Ja już zagłosowałem nogami jak i setki tysięcy innych, i dzisiaj mówisz nie o drugim ale o czwartym najliczniejszym mieście w Polsce... Centrum zostało zaorane, wyludnione, małe biznesy padły - tego się już nie odbuduje. Pozostają korporacje dopóki nie przyjdzie kryzys, magazyny bo autostrady, i sypialnia dla Warszawy jeśli będzie szybka kolej i nadal najtańsze mieszkania w Polsce.
ale ty myslisz ze taka inwestycja to kwestia 2 lat? metro w warszawie bylo budowane lat 20, ale sie doczekali
Ulica Kilińskiego wymarła bo wszędzie jest zakaz wjazdu itp,na Jaracza 4 raz układają kostkę brukową a na Wschodniej nowe drzewa usychają.Do tego Łódź się wyludnia i coraz bardziej korkuje, Łódzki tramwaj regionalny łączy Łódź z Łodzią...Przybyszewskiego chyba z 5 lat zamknięta,szkoda gadać.
Może mi ktoś wyjaśnić dlaczego tunel linii średnicowej w Łodzi jest nazywany mini metrem? W porównaniu z Warszawską linią średnicową przed remontem stacji Warszawy Zachodnia, odjazdy na linii podmiejskiej w godzinach szczytu mogły wynosić średnio co 3-5 minut, a nikt tego nie nazywał jakkolwiek metrem. Zdaję sobie sprawę, że Łódź chcę się jakoś wyróżnić, ale mogli pójść w szybkie tramwaje lub premetro które w późniejszych latach moża by było niższym kosztem przekształcić w pełnoprawne metro.
1. No to tak-mamy 4 stacje/przystanki podziemne w tunelu w Łodzi, w Warszawie w średnicy tylko śródmieście.
2. Odjazdy będą już dzisiaj co 8 min, a w przyszłości co 4 minuty, to już dzisiaj lepiej niż na niektórych liniach w Porto, Lizbonie, Neapolu i innych miastach.
3. Pełna integracja biletowa - kupuję 20 min mpk łódź i wsiadam w dowolny pociąg na tych stacjach, w Warszawie już tak łatwo nie ma z integracją biletową.
To czysta złośliwość prowadzącego nikt w Łodzi tak o tym podziemnym tunelu "łączniku" stacji nie myśli. Ale kłamliwa miniaturka lepiej się klika !
Czemu w Warszawie miano by nazywać kolej metrem, skoro są tam już dwie linie prawdziwego metra? Częstotliwość odjazdów będzie zależeć od ilości pasażerów. Naprawdę chcesz porównywać przepustowość linii średnicowej w Łodzi i w Warszawie?
Bardzo ciekawa analiza która odziera ze złudzeń. Projekt kolejowy który zdemolował komunikację w Łodzi już kilka lat temu rewolucją nie będzie. Łódź nie wróci na mapę międzynarodowych połaczeń, a tym się łudziliśmy. Plany są takie że do rozkladu jazdy dojdą dwa pociągi do Lublina i Wrocławia. Poprawi się nieco komunikacja lokalna, ale tylko tym którym przypadkowo akurat te przystanki pasują - np z Łodzi Widzewa do Srodmieścia. Znaczna częśc miasta nie będzie miałą z tego wiele pozytku bo blisko stacji dużych osiedli nie ma, a nikomu nie będzie się chciało drałować kawał drogi, wybierze raczej autobus. Reasumując Góra urodziłą mysz. Może jak bedzie KDP coś to zmieni, ale myślę że to będzie jeszcze za kilka lat i dla niektórych znas będzie już powoli bez znaczenia.
Zgadzam się z tym całkowicie. Kolejny pomysł z KDP przecinającym osiedla na Retkinii i Lublinka to kolejna demolka lokalnego transportu i życia tysięcy ludzi. Boże, kto to wymyśla, kto na to się godzi, a kto za to odpowie???
Łódź rosła ale nie wokół dworców. Nie każdemu to idealnie pasuje.
Do Śródmieścia lub Manufaktury (Polesia) z Widzewa (zamiast tramwaju 9) czy Żabieńca (2, 5…) czas dojazdu skróci się o połowę lub więcej; z południowej części Retkini i osiedla Pianista (brak tramwaju w bezpośrednim sąsiedztwie) również, to samo w przypadku Radogoszcza Zachód czy nawet Kozin lub Niciarnianej - bliżej będzie ŁKA niż tramwaj.
Także tunel jak najbardziej wpłynie na dojazdy do centrum kilku dużych osiedli.
@@allinlodz oby, wszystko pokaże i tak - praktyka. W każdym razie bilans "na dzis" jest taki sobie - zagrożone kamienice, rozkopane newralgiczne skrzyzowania - od wielu lat i nie wiadomo na jak długo jeszcze. Byłęm wielkim orędownikiem tunelu ale niedogodności spowodowane budową i kontrowersyjne korzyści sprawiają ze trudno nie mieć wątpliwości
Wątpię: gdyby to dokonano 10-15 lat wcześniej efekt byłby oczekiwany. Na obecną chwilę gęstości i ciasnoty parkingowej daremne prace i wysiłki....
Najdroższa komunikacja w kraju która oferuje tragiczny poziom świadczonych usług. Skutek monopolu mpk sprawił, że nawet darmowe bilety pokryte z podatków nie skuszą większej ilości osób do skorzystania.
Zamiast dwóch linii (które logicznie by szybko łączyły centrum handlowe Port poprzez lotnisko, dworzec Kaliska, Fabryczna, po M1) miasto otrzyma pseudo metro z niepotrzebnymi przystankami.
Jak pseudo lotnisko, które tylko traci połączenia zamiast poszerzać ofertę, minimum to 10 stolic Europy aby ludzie przestali być zmuszani do dublowania czasu podróży poprzez Warszawę.
Wejście do Unii zatrzymało upadek z końca XXw. ale kryzys trwa od ponad dekady i tych zmian Łódź potrzebowała w 2012. Wystarczyło wtedy połączyć 12 przystankami Aleksandrów ze Rzgowem oraz Natolin z Pabianicami (obie linie by się krzyżowały na dworcu).
Bardzo dobry, fachowo przygotowany materiał. Tylko do kogo ta mowa? Miejscowi najwyraźniej kochają bajzel i od lat wybierają swoją ukochaną bajzelmamę, dla której spółki miejskie są tyle warte, ile mają stanowisk do obsadzenia swoimi ludźmi.
szkoda ze nie ma pociagu do Uniejowa np przez Poddębice. W Poddębicach chyba jest tylko linia towarowa tylko
Łódź po wyborach wybrała zdecydowanie ten sam model polityczny jaki był dotychczas! Kosma jako jedyny wszedł do rady miasta! Nic nie zmieni!
Witam. Wpadłem na ten podcast już po wyborach i.......No cóż nie chce być inaczej. Opisał Pan jeden z kluczowych problemów każdego miasta. Dopiero pod koniec rozpoczął Pan zasadniczą narrację a problem w tym, że zdecydowana większość Polaków nie rozumie tego problemu. Przez 45 lat komunizmu byliśmy oduczani postaw obywatelskich a dalsze 30 lat socjalizmu jedynie utrwala takie postawy.
Problem jest wręcz strukturalny i ten rak tłamsi rozwój Polskiego Państwa. Nadal jesteśmy urzędniczym papierowym tygrysem zżeranym przez wszechobecne partyjniactwo.
Koleje wysokich prędkości, jako część projektu CPK to projekt, do którego rości sobie prawo PIS. Skutek jest taki, że nowa ekipa postawiła na jego czele Pana Macieja Laska - nikomu nieznanego super światowego eksperta od wielkich inwestycji logistycznych. Po prostu kpina "w żywe oczy"! Gość powinien być odwołany najdalej po miesiącu w trybie dyscyplinarnym.
Po drugiej stronie barykady grupa kojarzona z PO. Od lat pokazują swoimi działaniami jak dalece "leży im na sercu" transport publiczny w naszym mieście.
Te dwa ośrodki władzy nijak nie mogły się porozumieć do czasu ostatnich wyborów. Czysto teoretycznie teraz od kilku miesięcy powinno nastąpić przyśpieszenie. No ale przecież Pan Lasek ma za zadanie raczej "zaorać" projekt CPK aniżeli z sukcesem go prowadzić. Wszędzie to koszmarne partyjniactwo. U Polaków dominuje nad zdrowym rozsądkiem. Niestety....
POZDRAWIAM JK
Norymberga ma 3 linie metra, tramwaje i kolej podmiejska a ma około 520 tysiecy mieszkańców ( plus Fuerth około 100 tysiecy) . Czyli jak Łódź dociągnie to takiego poziomu infrastruktury to można dopiero mówić o rozwiązaniu problemu korków.
Złotno nie chciało kolei (mieszka tam pewien poseł). Podobnie jak Srebrna w Konstantyntowie.
W Łodzi nie będzie metro, a kolej podmiejska z podziemną linią średnicową.
W Monachium pociągi nie mieszczą się już w pierwszym tunelu S-Bahn i ma być drugi tunel.
Giga miasto technologiczno logistyczne WARSZAWA- CPK - ŁÒDŹ
Póki władza sie nie zmieni Łódź pozostanie celowo poniżanym miastem i będzie tam się źle żyło i ciężko podróżowało.
Nie odkorkuje, ponieważ omija kluczowe Łódzkie Mordory.
Oba Warszawskie Mordory ( Służewiec Przemysłowy i Wola) wożą się pociągami. Potrzeba około roku, aby japiszony zorientowały się, że nie ma sensu pchać się do tramwaju, gdy masz pociąg który zawiezie od razu do centrum (na podstawie obserwacji własnej).
wyjątkowo trafna ocena całego węzła w Łodzi. zapewne po wykonaniu tunelu miasto samo dostosuje sieć miejską do kolejowej, ze względu na ilość i jakość ulic. powodzenia
Łódź odkorkowałoby gdyby wybudowano linię metra północ-południe
Po prostu trzeba odbudować wszystkie linie tramwajowe i sprzęgnąć je ze średnicą kolejową.
Trzeba dać tramwajom priorytet przez samochodami, na wąskich ulicach z tramwajami trzeba usnąć samochody.
Linie tramwajowe są tańsze i można je zbudować w większej ilości miejsc.
Na chwilę obecną ŁKA i połączenia dookoła miasta to kolejna klapa, przesiadki z pkp do pkp oraz mpk-pkp pozostawiają wiele do życzenia, dosyć ważne połączenia z Łodzi np do Zgierza w godzinach najbardziej obleganych przez dzieci jadące do szkół, do pracy etc. zwyczajnie leży, polikwidowane pociągi i czas oczekiwania do 60 min, czas podróży początkowo był ok 9min teraz 17... każde połączenia w strefie miasta też leżą, teraz ani się sprawnie przesiąść ani nic, rozkład zwyczajnie leży.
jeśli chodzi o ten tunel to powinien być początek poprawy infrastruktury kolejowej dla łodzi
1. nowa linia kdp warszawa centralna łodz fabryczna
2. ygrek
3. dwukolejowa linia do kutna
4. kolejna linia do poznania wystarczy przedłużyć planowano linie do turka przez uniejow do ozorkowa
a poza tym podobny projekt powinni w poznaniu wybudować ze wschodu na zachód
Y z Poznania do Zielonej Góry-> Drezno i Gorzów Wlkp -> Szczecina ?
@@tokarp390 plus Poznań Rzepin Berlin
Za naszego życia ? ;)
Szkoda, że niewiele z tych pięknych haseł ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Przystanki aglomeracyjne są na zadupiach, na dworcu trzeba dreptać jakby się było na lotnisku, tramwaje i autobusy zwyczajnie nie przyjeżdżają lub śmierdzą. Bilety na których można niby wsiąść w IC, przypominam, mają stary tymczasowy zadruk z przed dekady o zmianie czasu przejazdu... Ludzie nie korzystają z tych rozwiązań gdyż obsysają i są wręcz definicją betonozy od której się tak wzniośle odżegnujecie.
Fajny materiał, mieszkam w Łodzi i obserwuje remonty na co dzień. Używam samochodu do dojazdu do pracy czy do innych miejsc. Prawda jest to że komunikacja leży i kwiczy i się to nie zmienia i nie ma widoków żeby było lepiej. Co do tunelu to władze uwielbiają się nim chwalić ale rozwiązania które wypunktowałeś chyba nie są brane pod uwagę przez władze miasta i zastanawia mnie dlaczego. Czasami myślę że projekt tunelu to projekt "rządowy", a miastem rządzi inna strona polityczna więc o porozumieniu nie ma mowy.... Zmienia się na lepsze ale boję się że będzie zmarnowany potencjał. Lotnisko puste, fabryczny pusty, czy tunel to poprawi? Oby, Łódź się zmienia i to na prawdę fajne miejsce do życia ale trzeba postawić kropkę nad i jeszcze, pozdrawiam serdecznie ☺
14:34 ale ale, tam gdzie na mapce prezentujesz Post. odg. Łódź Włókniarzy tam będzie przystanek Łódź Koziny.
To materiał PKP PLK sprzed planów budowy przystanku.
@@Przyszlosc2025 to dlaczego go wybrałeś do publikacji?
Jeśli chodzi o P+R jesteśmy, myślę, jakieś 10-15 lat za państwami z zachodu Europy, a już na pewno za Holandią. Mam wrażenie, że u nas nadal ten koncept jest kompletnie niezrozumiany.
myślę że nie chodzi do końca o to że jest nierozumiany a może też chodzić o to że ludziom wygodniej pojedzie się wszędzie samochodem
Wybrali Murem za Zdanowska będzie co będzie.
Dw Fabryczny to największy nowoczesny pustostan na świecie
na biletach miejskich jechać pociągiem😂 Intercity ?? - chyba z przygotowaną kasą na mandat za brak biletu
Honorowanie obejmuje również bilety honorowane przez Łódzką Kolej Aglomeracyjną, tj. bilety wydane na przejazd pociągami POLREGIO oraz bilety lokalnego transportu zbiorowego w Łodzi (MPK‑Łódź).
www.intercity.pl/pl/site/dla-pasazera/kup-bilet/honorowanie-biletow-pkp-ic-w-pociagach-innych-przewoznikow/honorowania-biletow-krajowych/honorowania-z-lka/wzajemne-honorowanie-biletow-pkp-intercity-i-lodzkiej-kolei-aglomeracyjnej-w-aglomeracji-lodzkiej.html
Nie, pozdrawiam serdecznie
Bardzo fajny i ciekawy materiał. Wniosek chyba tylko jeden - w polsce jak zawsze się nie da, szkoda pieniędzy, a jak już je wydaje to byle jak i bez sensu
Urodziłem się i mieszkam w Łodzi od 68 lat więc widziałem ją w różnych fazach rozwoju (lub jego braku). Widzę jak zmienia się Łódź, jak rewitalizuje się stare kamienice, jak nadaje się drugie życie dawnym fabrykom, jak powstają lofty, jak powstają woonerfy itd. Ale widzę też jak wręcz oszpeca się niektóre miejsca. Np. na Placu Wolności dawno już stoi budynek ze szkła i stali usytuowany miedzy eklektycznymi kamienicami, jak odbudowano Filharmonię Łódzką i jak ona wpisuje się w starą zabudowę tej części ul. Narutowicza. Panu widzę przeszkadzają trawniki, skwery, ogródki działkowe - jest to wspaniałe miejsce dla deweloperów, do betonowania kolejnych obszarów (tak jak chociażby Placu Wolności). Ta Pańska przychylność dla deweloperów i betonozy budzi we nie (oczywiście błędne) skojarzenia. Pozdrawiam.
@@aldonamarasek8057oni pracują tam, gdzie ty nie chcesz i nie zauważyłem, żeby mnie lekceważyli w różnych lidlach czy biedronkach. Bezczelnych nachodźcow poznasz niebawem, dzięki nowym zarządcom Polski.
Dworzec Łódź Fabryczna jest największym dworcem w Polsce i 3 w Europie
i największy pustostan na świecie
@@maciejaleksandernowakowski7342 jak skonczą budowac tunel to się zmieni, zachęcam do zapoznania się z planami na przyszłość ;)
@@mazakczyli tunel to takie samo nieporozumienia jak dworzec
Nie ma co się martwić. Łodzianie się wszak nie martwią. Od dziesięcioleci wybierają tę samą bandę - mimo, że pewnie ponad 100,000 ludzi uciekło, Łódź z drugiego stała się czwartym miastem w Polsce. Ale cóż, jak zawsze - im większy bandyta, tym bardziej szlachetny i dobroczynny. Więc się nie martwmy - Łodzianie sobie poradzą. W taki sam sposób - wybierając tego samego nieudacznika. O naiwności ludzka!!!
Kolej zamiast metra i może nawet tramwajów to naprawdę super sposób. Jednak- pod jednym warunkiem: wybudowania bezkolizyjnych skrzyżowań z torami kolejowymi. I wtedy- puszczać co kilka minut pociągi- to z pewnością wręcz zrewolucjonizuje transport miejski. No ale tego raczej nikt nie bierze pod uwagę. A moze nie chce brać tego pod uwagę?
Nazywanie tunelu średnicowego w Łodzi "metrem" to naprawdę gruba demagogia.
To będzie w najlepszym razie podziemny fragment SKM (w postaci ŁKA).
Tak samo, jak nikt warszawskiej średnicy nie nazywa "metrem"...
Oczywiście dobrze, że tunel powstaje. Ale to po prostu podziemna linia kolejowa z bodajże 3 przystankami(?).
Metro wg mnie co najmniej powinni mieć wydzielone torowisko, zarządzane niezależnie od kolei, co pozwala sprawnie i płynnie zarządzać ruchem, puszczać składy w trakcie i zarządzać systemem w stopniu, na który sztywne zasady używania sieci kolejowej nie pozwalają.
Mimo wszystko pomijając Warszawę tylko w Łodzi będzie można poruszać się pod ziemią na takie odległości
Metro to złośliwy i celowy clickbait prowadzącego. To będą raczej stacje "PKP" . Śródmieście jest dobrze skomunikowane tramwajowo od razu z północą i południem Łodzi + przesiadka na Retkinie na stajni Nosorożców.
@@fhfddjvheufid6213 Nazwij to jak chcesz żadne inne miasto poza Warszawą nie będzie miało takiej kolei podziemnej zresztą jak zmieniła się Łódź przez ostanie 15 lat nie do poznania przecież ludzie w Polsce którzy nie byli w Łodzi albo nie byli od bardzo bardzo dawna myślą jakimiś starymi stereotypami o Łodzi której już nie ma to inne miasto i wciąż bardzo szybko się zmienia oby to tempo nie ustało jeszcze długo
@@PolishMan11 O kolej podziemna to w pełni poprawna nazwa. Nie pamiętam ale chyba zawsze w obiegu było słowo tunel/połączenie stacji a nie pajacowanie z metrem. Film z Łodzią no zawsze musi być kadr z Pazurą. Potem może jakaś migawka z Ziemi obiecanej i wuj . A i jakąś tam filmówkę mają. Przemysł odzieżowy zaorano to nie górnicy, podatków ubyło, ewentualne inwestycje w infrastrukturę padły ;( .
Już dziś mogło by być połączenie krążące bez przesiadek wokół Łodzi w kółko Południowa wersja ŁF - ŁW - w kierunku ŁCH Ł Pabianicka - Ł Kaliska Ł Żabienic i powrót do ŁF + połączenia krążące z Żabieńca rzadziej przez Zgierz na Łódź Widzew w tym kółku.
@@fhfddjvheufid6213 Wydaje mi się że Łodzi rozwija się lepiej niż inne duże miasta pomijając Warszawy która PKB ma większe niż całe Węgry to fakt
Parkingi P+R nie maja uzasadnienia i zwyczajnie nie działają. Nikt jadąc samochodem nie stwierdza, ze przesiądzie się w transport publiczny, o ile nie zmusi się go do tego. Gdyby ktoś chciał to zrobić to nie jest to problemem, bo jest pełno parkingów, nawet darmowych, dookoła głównych osi transportu publicznego. Znacie kogoś kto parkuje pod Ikeą żeby się przesiąść w tramwaj? Reszta filmu spoko.
ua-cam.com/video/gzLsHij7io0/v-deo.html
Poświęciłem cały materiał o tym, w jakich warunkach systemy P+R działają.
W Poznaniu tak robią, parkują na franowie i cyk na tramwaj
Ja w WWie z nich korzystam. Kupuję bilet całodzienny i auto stoi na obrzeżu WWy a ja komunikacją miejską.
Osobiście znam sporo osób z okolic Rzgowa, Tuszyna, Pabianic itp które dokładnie tak robią także argument mało trafiony. W innych miastach jak np Kraków funkcjonuje to na jeszcze większą skalę. W zachodnich miastach gdzie systemy te działają jeszcze lepiej ludzie nie wyobrażają sobie wjazdu autem do centrum i szukaniem parkingu dla swojego auta. Bez sensu jak można szybko i wygodnie zaparkować na dużym parkingu i w kilka minut być w centrum miasta.
@@marcinskorupka3812 No bo P+R są właśnie dla przyjezdnych pracujących w dużym mieście. Jeśli ktoś tego nie rozumie to jego problem... Czynnikiem zmuszającym do przesiadki są korki i brak miejsc do parkowania w mieście (lub koszt tego parkowania) przy jednocześnie sprawnie działającej i taniej komunikacji miejskiej (która w Łodzi od dawna kuleje i nie jest tania). W WWie P+R się sprawdza i jest tych parkingów ciągle za mało (niech ktoś spróbuje znaleźć na którym miejsce w tygodniu przyjeżdżając za późno czyli po 8:00). Ten przy Dworcu Fabrycznym słabo spełnia rolę P+R bo jest w samym centrum a nie na obrzeżu miasta. On jest raczej dla tych wyjeżdżających z Łodzi w stronę WWy ale nie do tego służy P+R. Parkingi P+R powinny być umieszczone na obrzeżach miasta, w miejscach gdzie jest dogodna przesiadka do komunikacji miejskiej. Tego niestety w Łodzi nadal nie ma - ani parkingów P+R ani sprawnej komunikacji miejskiej. Te tunele na pewno poprawią dojazd do Łodzi dla mieszkańców okolicznych miejscowości ale sami mieszkańcy Łodzi raczej niewiele na nich skorzystają. Co mi realnie da bliskość przystanku Koziny ?
Niestety Łódź, w skutek braku wyobraźni/pomysłów, zamienia się w polskie Detroit. Aby zatrzymać powolną śmierć miasta trzeba skusić inwestorów, może przyłączenie Aleksandrowa, Pabianic, Zgierza i rozbudowa niewykorzystanych terenów pomogłoby odrobić liczbę utraconych mieszkańców. To by pozwoliło zawalczyć o odzyskanie utraconego trzeciego miejsca na mapie kraju. Centralna lokalizacja przestaję być atutem gdy miasto nie ma tożsamości a poblisko usytuowana stolica wysysa 'życie/potencjał'.
Nie to już żart dla naiwnych ! 3 droga to Hołownia i on naprawdę jest jednoznacznie wyjątkowo partyjnie "Europejski" o jednoznacznych poglądach - to szalupa ratunkowa aby rozczarowani niebiescy wyborcy mieli na kogo zagłosować a nie siedzieć w domu.
Nie ma nowej rzeczywistości co to za Bajki ! Albo masz Niebieską Lewice albo sceptyków koniec ! Reszta tylko chce cię oszukać i głosuje ze starymi.
Zacząłbym od mapy. Gdzie jest Warszawa gdzie jest Łódź i czyj interes jest ważniejszy. Jak długo olewano Łódź w połączeniach PKP ? W PRL włodarze byli na kolanach wobec centrali dziś też niektórzy podobni ludzie znów u władzy, z PZPR przemalowali się do PO. Jak Pani Hanna Z. z zatartym wyrokiem nie była wcale pionkiem w Łódzkich strukturach... w PRL .
Łódź nie dostała nic na piłkarskie Euro to wyrwała $ na kolej ;)
Aktualni wodziryjowie Łodzi tylko patrzyli jak stara Łódź Fabryczna śmierdziała i przeciekała ! Członka komisji na to kładli.
Czemu tak mało przystanków w tunelu ? Koszta ;)
Korki są bo np upiertolono naturalne trasy przelotowe przez całe śródmieście ! Zabita ulica Kilińskiego nie ma legalnej ciągłości ruchu ma ciągłości bez łamania zakazów ! Do tego turwa twoja jadź obsesyjnie zwężanie ulic ! Dwa pasy jednokierunkowa dość wydajna ulica nie zróbmy ścieżkę dla lowelów wynik jeden pas i ciasno !
Prowadzący dobrze się czuje ? Czy chce tylko dowalić leżącemu aby polepszyć swój nastrój ?
Jakie metro ? ? To tylko przystanki na trasie łączącej Dworce Łódź Kaliska - Łódź Fabryczna - Łódź Żabieniec na siłę można dodać że będzie pętla ze Zgierzem i połączenie z Pabianicami.
Miało być CPK i KDP i ale polska jest uśmiechnięta ;) Ci ******* decydenci nawet o dofinansowanie z UE na KDP do CPK nie wnioskowali !
Na Fabrycznym olano "PKS lokalny" A plac Sałacińskiego ( przy dworcu) był naprawdę cały zastawiony autokarami.
Trasa WZ heh lepiej na patrz na starą szeroką Piłsudskiego. Tramwaje to całkiem wygodna przesiadkowa stajnia nosorożców kosztem przepływu samochodów !
Tunel poprawi dostępność połączeń PKP dla centrum Miasta bo do tej pory szybkie połączenia miała zawsze Kaliska, potem Widzew . A Fabryczny stacja początkowa tylko na Warszawę i Wschód.
niezłe schizy
Pochodzę z Pabianic i tutaj też mieszkam i generalnie teraz już jest szybciej dojechać pociągiem na Kaliski a cena biletów jest identyczna.
Szersze drogi odkorkują Łódź.
jestemgierek
Kup mikrofon
trochę gościu gadasz głupoty dlatego że to nie jest METRO żeby przystanki były co kilkaset metrów jak Ty mówisz to jest tunel średnicowy który łączy Łódź z innymi miastami żeby fabryczny był przelotowy a nie tak jak teraz ...
nie gada głupot, było zapowiedziane, że przynajmniej od fabrycznej, przez centrum do przystanku przy manufakturze będą regularnie kursować pociągi co 5-10min
Czy cokolwiek w końcu zbudują w tej łodzi kurwa?
Kolejną Żabkę i Kapselek.
To dlaczego wybieracie ciagle ta sama kobitę jako prezydenta miasta?
Nawet 3 tunele nie odkorkują w Łodzi ani podobnego miasta !! Paryż ma bardzo rozbudowane Metro oraz kolej miejscka RER i co ? Karki dużo większe jak w Łodzi !! By miasta przestały być zakorkowanie ludzie MUSZĄ zmienić snie mentalnie i przestać być EGOISTAMI w metalowych "puszkach" zwyanych samochodami !!
Dokładnie tak - oprócz zwiększania atrakcyjności oferty transportu publicznego trzeba też zmniejszać atrakcyjność indywidualnego transportu samochodowego. Na zachodzie robi się to na kilka sposobów:
- sieć ślepo zakończonych mniejszych ulic, które nie pozwalają na przejazd tranzytowy samochodem (oprócz dojazdu do celu), ale które bez problemu można przejechać rowerem, hulajnogą czy skuterem.
- urealnienie cen nielegalnego parkingu (dzisiejsze 100zł, które wprowadzono w roku 1997, kiedy pensja minimalna wynosiła 400zł to mało śmieszny żart) i zdecydowane tępienie zjawiska nielegalnego parkowania
- uspokajanie ruchu na wielkich arteriach w środku miasta - zamiast tego skupianie się na priorytetyzacji transportu publicznego (buspasy)
- uatrakcyjnienie przejazdów rowerem dobrej jakości infrastrukturą tworzącą stałą sieć, wraz z budową bezpiecznych parkingów (przede wszystkim przy dworcach i przystankach), gdzie będzie dobrej jakości monitoring oraz bramki na indywidualne karty
@@aqu32 dokladnie. Tyle ze porównują Wawę i Łódź, to tramwaje łódzkie jadą w ślimaczym tempie względem warszawskich
Ale misiu ile razy paryżew jest większejszy od Odzi no ??
Sądzę, że era biurowców się kończy. Samochód daje niesamowite poczucie wolności więc transport publiczny: MPK, kolej, tunel średnicowy raczej się nie przydadzą. Chyba, że korki plus cena paliwa i parkingu drastycznie wzrośnie. Ludzie mają zawsze jakieś bagaże, więc transport publiczny to ostateczność!
Dawno takich głupot nie czytałem.
>Samochód daje niesamowite poczucie wolności
Przybywasz do nas z epoki towarzysza Gierka?
😂😂😂
17:37 ja jebie, piękne ustąpienie pierwszeństwa pieszemu
straszne piepszenie i słowotok, żeby wydłużyć materiał a merytorycznych faktów na może 5 minut.
dworzec oprocz pociagow lodz wawa i nazad to nic tam nie ma bylem pol r wczesniej na berlin glowny to jest miasto w miescie i ludzi full 24h
Film zdecydowanie na MINUS - ale czego sie spodziewać po spocie wyborczym. Jest bardzo dużo naciągnięć, rzeczy, z którymi sie nie zgadzam i dzieki niemu wiem, na kogo nie zagłosuje (choć bardzo uważam, że należy przewietrzyć w Łodzi). Odklejenie/propaganda ma swoje granice.
1) Pomiędzy Łódź Polesie na Łódź Kaliska przystanek nie ma sensu - chyba, że chcemy budować dworzec na wyjście do parku lub do prawie pustego Macro, ale tutaj znowu tramwaje mamy (krańcówka przy Srebrzyńskiej i Zielonej oraz tory na Włókniarzy i Konstantynowskiej).
2) Jak Pan lub betonoze to Pana sprawa, ale proszę wziąć pod uwagę, że spora cześć ludzi woli jednak troche zielieni na Drewnowskiej czy dworcu Łódź Kaliska
3) Co do biurowców wokół dworców to polecam przejść sie w okolice dworca Łódź Fabryczna i nie patrzeć w telefon a przed siebie. Mamy:- brame miaste tj 2 wielkie biurowce, mbank, biurowiec Nowa Fabryczna, rozpoczęcie budowy nad nowym urzędem miasta. Nie odczuwam braku biurowców wokół Kaliskiego. A do tego ciekawostka - około 20% biurowców nie jest wykorzystywana (raport z 2023 roku).
4) Komunikacja miejska. Zobaczmy na remonty: Wojska Polskiego, Rydza-Smigłego, Ogrodowa/Północna, Legionów, Plac Wolności, Przybyszewskiego - co te ulice łączy? Podpowiem zaczyna sie na "T" a kończy na "ramwaj". Oczywiście jeszcze słowo "opóźnienia" jest też prawidłowa odpowiedzią.
5) Kolej średnicowa nie będzie duża różnicą dla samej Łodzi - ciekawa teza. Mnie z okolic hotelu Qubus na Widzew dojazd zajmuje ponad 40min w godzinach szczytu, czyli mniej więcej tyle ile pieszo dojście na Fabryczny i przejechanie na Widzew już teraz (na Kaliski mam bliżej, ale z Kaliskiego na Widzew jest mało pociągów i długo jadą). Znajoma mieszka na Olechowie i pracuje prawie na Teofilowie - samochodem jeździ przez Tomaszowska do Bartoszewskiego, Włókniarzy bo szybciej. Olechów - Teofilów to jest za długi odcinek na tramwaj - kolej na Żabieniec będzie świetna.
6) Kiepska komunikacja do dworców. Na Widzew są autobusy i tramwaje (trzeba przejść paredziesiąt metrów), na Fabryczny tez, Łódź Dąbrowa ma tramwaj i autobus, Łódź Pabianicka ma 200m do przystanku tramwajowego i autobusowego, podobnie Kaliska, Żabieniec jeszcze bliżej - Nie jest problemem dojazd do dworca, tylko to, że pociąg jedzie długo bo na około - np czas przejścia pomiędzy Kaliskim a Fabrycznym jest podobny do przejechania pociągiem. Ten tunel zrobi OGROMNĄ róznice w podrózowaniu pociągiem.
7...15...30) strasznie dużo głupot było w tym filmie, ale już zjadłem śniadanie i szkoda mi kolejnych 20min na opisywanie głupot z tego filmu.
Ad1. W ten sposób można byłoby powiedzieć, że przystanek Śródmieście też nie ma sensu, bo można dojechać tramwajem z Łodzi Fabrycznej. Przystanek w tej lokalizacji obsługiwałby kilkanaście tysięcy mieszkańców, teren Makro jak najbardziej wtedy nadawałby się do urbanizacji.
Ad2. To nie są tereny zieleni, które w realny sposób tworzą jakąś wartość dodaną dla mieszkańców. Gdybyśmy zamienili ogródki działkowe w ogólnodostępne parki - być może tak. Natomiast taka usilna obrona każdego trawnika sprawia, że zieleń znika gdzie indziej - prowadzi to do zjawiska suburbanizacji. Negatywne efekty środowiskowe rozproszonego miasta są dużo bardziej negatywne, niż wycięcie kilku drzew i zastąpienia trawnika zabudową. Pod względem emisji CO2 miasto zwarte jest nieporównywalnie korzystniejsze.
Ad3. Nie upieram się przy biurowcach. Najważniejsze w tym argumencie jest stworzenie generatorów ruchu w bezpośrednim otoczeniu dworca, tak by kolej stała się naturalną opcją w wyborach. Przestrzeń w zasięgu 800m od ważnego dworca to najcenniejsza przestrzeń w mieście z punktu widzenia budowania zrównoważonego miasta - w okolicy dworca Łódż Kaliska mamy obecnie głównie parkingi i arterie komunikacyjne. To marnuje potencjał kolei.
Ad4. Tramwaje w Łodzi w ostatnich latach zostały sprowadzone do funkcji usługi socjalnej. We wszystkich obiektywnych miernikach tego, co tworzy atrakcyjną sieć tramwajową, Łódź po prostu wypada słabo. ua-cam.com/video/3UGHv9gcgyA/v-deo.html - w tym filmie tłumaczyłem, co sprawia, że tramwaje w Polsce nie są tak atrakcyjne, jak w innych przytaczanych przykładach.
Ad5. To znowu nie moja teza, tylko wynik analiz geoprzestrzennych. Są relacje, w których czas przejazdu istotnie się poprawi. Ale skali modelu ruchu w całym mieście to wciąż znacznie mniejszy efekt niż w przytaczanym Lipsku za sprawą urbanistyki. To zresztą nie jest wyłącznie problem Łodzi - my w ogóle nie potrafimy spiąć w Polsce planowania przestrzennego i projektów kolejowych.
Ad6. 100m więcej na węźle przesiadkowym to naprawdę dużo. Właśnie dlatego warto walczy o każdy metr.
Myślę, że to, co nazywasz głupotami w tym filmie, wynika po prostu z akceptacji przez Ciebie słabej urbanistyki. Uważasz za nieistotne kwestie, które są kluczowe dla budowy atrakcyjności systemów kolei metropolitalnych w Szwecji, Danii, Austrii, Szwajcarii czy Niemczech. Zachęcam do obejrzenia odcinka "Po co budować METRO W POLU?", by mocniej pochylić się nad punktami odniesienia dla tego filmu: ua-cam.com/video/7NGsxHlJIp4/v-deo.html
@@Przyszlosc2025 Ręce opadają. Będe podawał współrzedne geograficzne, sprawdzi Pan sobie w google maps jak wyglądaja okolice.
1) Tory wchodzą do tunelu w 51.77308679977561, 19.420344460168764 (Włókniarzy/Srebrzyńska) - od tego punku do Łódź Kaliska jest dokładnie 1.5km. Przed wiaduktem na Legionów/Konstatynowska (51.76742019013798, 19.423931526003535) zaczynają się zwrotnice (dworzec Łódź Kaliska ma sporo torów/peronów). Jedyne miejsce na dworzec to 51.76933133315205, 19.42300166438413 - czyli 1,3km od Kaliskiej. Na zachód od tego miejsca ma Pan park (polecam odwiedzić), na północny wschód ma Pan Makro. Fala, Motor Arena, są mniej wiecej po środku odległości pomiędzy tym potencjalnym dworcem a Kaliskim. Zatem ten dworzec byłby dla ludzi z obszaru Włókniarzy, Lorentza 51.77517834304922, 19.424716904236575, Pietruszewskiego 51.77510843940578, 19.431098502227865, Legionów do Arsen 51.77177321229134, 19.433273622357763 i koniec (+ ci co do parku). Od północy ludzie będa mieli bliżej na dworzec Koziny, na wschód od Arsen'a na Legionów będa mieli blizej do dworca Polesia, od Medyka na Zielonej będą mieli bliżej do dworca Śródmieście. Największa częśc tego obszaru zajmue Makro gdzie robi się hurtowe zakupy, wiec jeździ sie samochodem. Pana "kilkanaście tysięcy osób" tylko pokazuje jak bardzo Pana wizja odbiega od rzeczywistości.
W miejscu potencjalnego dworca jest:
- 300m do krańcówki (pętli) na Srebrzyńskiej -
-
@@Przyszlosc2025 2) Co do ogródków działkowych, które stanowią jakies 1/5 części zielonej to pełna zgoda - fajnie jakby były przeszkałcone w parki. Jak pisalem wcześniej w Łodzi jest mase pustostanów, wiec totalnie nie widzę logicznych powodów by przekształcać teren zielony w biurowce.
Pana argument o tym, ze pojedyncze drzewa w mieście wpływaja negatywnie na CO2 uznaje za jeden z głupszych jakie słyszałem. Jeśli Pan chce miec betonoze za oknem to proponuje zamieszkać w Kutnie przy rynku. Mam takie dziwne wrażenie, ze mieszkańcy Łodzi wolą jednak drzewa w mieście (nie robiłem badań, ale mam jakieś takie przeczucie). Taka uwaga, CO2 to nie wszystko, fajnie jest tez np mieć gdzie pojśc z dzieckiem na spacer, samemu pobiegać... z psem wyjść.
@@Przyszlosc2025 3) Przy Kaliskim mamy
- przystanki autobusowe (to chyba dobrze)
- stadion ŁkS wraz z centrum sportowym (nowe, ale co burzymy by stanał biurowiec?)
- Atlas Arene (olbrzymia liczba ludzi przyjeżdza na koncerty, ale tylko raz w tygodniu, wiec burzymy)
- osiedle Tabacco - nowe, ale burzumy bo nie biurowce
- park Poniatowskiego - już wspomniał Pan, że drzewa w centrum przynoszą negatywne skutki odnośnie CO2, a ten park nie jest gęsty -> biurowce
- MotoArena - nie jestem fanem żużla, ale podobno sporo ludzi chodzi... no nie jest to biurowiec, wiec...
Pana myślenie jest tak odrealnione, że aż nie mogłem oprzeć sie.
@@Przyszlosc2025 4) Tramwaje w Łodzi były strasznie zaniedbane. Pisałem Panu w komentarzu, że Łodź w końcu remontuje ulice z torowiskami. Łódź jest specyficznym miastem, bo sporo część torowisk jest w ulicy i tramwaje stoja w korkach - tego się ominie chyba, że wyburzymy kamienice np.: na Kilińskiego.
Analizy ruchu tramwajów z ostatnich latach są bez sensu. Ponad połowa linii tramwajowych nie jeżdziła, bo były/są remonty. Do tego częśc tramwajów była puszczana obiazdami co powodowało korki tramwajów (+ brak podwójnych przystanków).
W ostatnich miesiącach:
- wróciły tramwaje na Wojska Polskiego
- wróciły tramwaje na Gdańską
- wróciły tramwaje na Pólnoca i Ogroda (tutaj nie jestem pewien, bo dawno tamtędy nie jechałem)
- wrócily trwamwaje na Rydza-Śmigłego
W remoncie:
- Przybyszewskiego
- Legionów
Jestem ciekaw jak teraz wyjdą te analizy
i jak zwykle łodzianie stratni...z naszych pieniędzy i z naszych niedogodności nie będziemy mieć nic...jak to możliwe że wydamy miliardy które nie zmienią na lepsze tego koszmaru komunikacyjnego w łodzi?jakiś żart,jakaś kpina z łodzian
ale przeciez to funduje pkp, a nie miasto
@@head5042 ty to tak na poważnie?
@@tomaszkowalski7820 ale to ty myslales, ze 3 przystanki poprawia komummikacje w tak duzym miescie? jedyna nadzieja jest skomunikowanie dobrze autobusow do przystankow i tramwajow, tak jak mowil autor
@@head5042 i o to właśnie chodzi, że te 3 przystanki zafundowane wcześniej przez centralę nic nie poprawią, bo Miasto nic nie uzupełni na swoim polu.
@@--Kwinto-- no dla mnie tez jest to dziwne, ze na dobra sprawe dostali wszystko i wystarczylo dolozyc troche kasy zamiast wydawac ja na jakies gowno to naprawde dobrze ja zainwestowac, ale niestety szkoda ze nikt u zdanowskiej nie mysli
a gówno prawda,na LKA przybywa ludzi bo zamykane są kolejne połączenia autobusowe poza łodzią i ludzie są zmuszani do jazdy LKA.....a co mnie obchodzą mieszkańcy spoza łodzi?ja płacę podatki w łodzi i żądam abym to ja miał ułatwiony dojazd w mieście a nie wieśniak...co mi po LKA skoro jeździ co godzinę i jak i tak już dojadę na łódź-chojny to muszę biegać na przystanek autobusowy 10 minut (który zamiast być jak najbliżej dworca to z roku na rok jest on oddalany od dworca) a tam czekać kolejne 15-20 minut na autobus?a więc wolę jechać przez śródmieście....to gdzie tu sens i logika?
Pytanie czy PKP ŁKA poszły po rozum do głowy i przestały kryć pupska odpowiedzialnym za projekt peronów w tunelu różnicowym. PKP ŁKA w kontraktach na zakup taborów mają zakontraktowane trzyczłonowe składy. Niestety w tunelach perony są tylko zaprojektowane na składy dwuczłonowe. To znaczy że nie będą one miały możliwości zatrzymywania się w centrum węzła komunikacyjnego. Sprawa jest wyciszana i zamiatana. Jaja jak berety. Proszę nie sprawiać wrażenia, że najpierw zatwierdzono projekt a potem kontrakt na składy. Było całkiem odwrotnie. Korupcja po prostu sięga zenitu.