Ból krętarza okiem fizjoterapeuty w świetle najnowszych badań

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 17 лис 2024

КОМЕНТАРІ • 18

  • @akademiaenedu
    @akademiaenedu 2 роки тому +3

    Bardzo merotyryczne wystąpienie z dużą ilością praktycznych informacji pod kątem programowania procesu terapii i aktywności pacjenta z problemami bólu okołokrętarzowego. Dużym plusem jest dla mnie przedstawienie aktualnych doniesień naukowych w bardzo praktycznym ujęciu, wskazując krótko- i długoterminowe strategie, które mogą wspomagać pacjenta w walce z problemem. Chętnie posłucham więcej w temacie kompleksu lędźwiowo-miedniczno-biodrowego. Może coś w temacie stawów krzyżowo-biodrowych i diagnostyki problemów tego obszaru. Klastery testów prowokacyjnych? Testy funkcjonalne? Obraz kliniczny i wywiad? Które aspekty dominują w Pana praktyce w kontekście diagnostyki SIJ? Pozdrawiam serdecznie i czekam na kolejne materiały. Marcel

    • @akademiarehasport554
      @akademiarehasport554  2 роки тому

      Dziękujemy za docenienie naszego materiału :) Chętnie weźmiemy pod uwagę zaproponowane tematy przy nagrywaniu kolejnych webinarów, natomiast najwięcej wiedzy na temat kompleksu lędźwiowo-miedniczo-biodrowego będzie na samym kursie akademiarehasport.pl/kursy-fizjoterapia/kompleks-ledzwiowo-miedniczno-biodrowy/
      Zachęcamy również od odwiedzenia na Facebooku i Instagramie zarówno profili Akademii, jak i Łukasza Stołowskiego - tam również dzielimy się wiedzą, doniesieniami medycznymi i case studies pacjentów.

    • @stouek
      @stouek 2 роки тому +3

      Witaj Marcel, jeżeli chodzi o SIJ to głównie w celu różnicowania stosuje baterie Lasletta + wykluczenie pochodzenie dolegliwości z innych części tego kompleksu chociaż jak wiemy nie jest to często zerojedynkowe. Z moich obserwacji raczej rzadko zauważam izolowane problemy tego stawu, a raczej coś co jest wtórne do innych problemów tego rejonu. Jeżeli już źródłem dolegliwości jest SIJ to moje doświadczenia związane są raczej z " niestabilnością" na tym poziomie więc działania manualne stosuje głównie przeciwbólowo, a postępowanie jest nakierowane na szeroko-pojęte wzmocnienie tego rejonu szczególnie w przełożeniu na funkcje. Pozdrawiam Łukasz

  • @agnieszka6387
    @agnieszka6387 Рік тому +2

    Dzień dobry
    Mam pytanie, czy przy problemie z krętarzem może być podrażniany nerw kulszowy?
    I jaki jest charakter bólu,czy stały?Czy czasem jest tak jakby było wszystko w porządku?

    • @akademiarehasport554
      @akademiarehasport554  Рік тому

      Dzień dobry,
      czasami towarzyszy podrażnienie nerwu kulszowego, ale raczej nie bezpośrednio przez krętarz, tylko wtórnie, przez napięcie mięśni pośladkowych. Czasami też ból z krętarza może imitować ból korzeniowy. Ból raczej jest zależny od obciążania, więc raczej rzadko się zdarza, chyba że w stanie ostrym.

  • @jolantasuri7639
    @jolantasuri7639 Рік тому +1

    Mam takie zapalenie. Umieram z bolu.Gdzie jesteś. W jakim rejonie Polski .Jak mogę się do Ciebie dostać?Odpisz proszę.

    • @akademiarehasport554
      @akademiarehasport554  Рік тому +1

      Dzień dobry,
      Łukasz na co dzień jest fizjoterapeutą w klinice Rehasport w Poznaniu. Zapraszamy: www.rehasport.pl/fizjoterapeuta/lukasz-stolowski,17509,d,4314

  • @edziakrasna5568
    @edziakrasna5568 Рік тому

    RM bioder wykazało entezopatie przyczepu pośladkowego do krętarza głównego bez punktów zaczepienia zapalenia kaletki po obu stronach. Ból ciągnie aż do kolan, łydek. Bywają dni że ból jest bardzo silny i powoduje że kuleje. Czy mogę sama wykonywać jakieś ćwiczenia? Mieszkam za granicą i niestety również muszę czekać na fizjoterapię.

    • @akademiarehasport554
      @akademiarehasport554  Рік тому +2

      Dzień dobry,
      można wykonywać ćwiczenia, chociażby te, które przytaczane są w webinarze, ale żeby dobrać je indywidualnie i mieć pewność, że są wykonywane prawidłowo, warto skonsultować się z fizjoterapeutą.

  • @martaonyszkiewicz6079
    @martaonyszkiewicz6079 10 місяців тому

    Wycieto mi kalletke kretarzowa i podladkowa od wielu lat odczuwam bol Czy juz jestem skazana na te te dolegliwosci bolowe?

    • @stouek
      @stouek 9 місяців тому +1

      Nie znając pełnego obrazu ciężko to określić jednoznacznie ale w większości przypadków stan można poprawić, wszystko zależy jaki jest aktualny stan strukturalny oraz funkcjonalny tego rejonu oraz czy diagnoza i leczenie było poprawnie wprowadzone.

  • @szynkaparmenska
    @szynkaparmenska 2 роки тому +1

    U osób starszych...mam 20 lat, bmi poniżej normy, jestem aktywna fizycznie i co? I kurna nagle chodzić nie mogę, o trenowaniu nie wspominając...ehhh

    • @stouek
      @stouek 9 місяців тому

      Jak zawsze po pierwsze diagnoza czy na pewno ból pochodzi z krętarza - u osób młodszych jest to możliwe jak najbardziej chociaż rzadsze, często towarzyszy też innym schorzeniom tej okolicy więc tak jak już wspomniałem należy zacząć od diagnostyki jeśli taka nie była zrobiona, pozdrawiam.

  • @kochamtrojmiasto
    @kochamtrojmiasto Рік тому +2

    Co to jest GTPS

    • @akademiarehasport554
      @akademiarehasport554  Рік тому +3

      GTPS (Greater trochanteric pain syndrome), to inaczej ból krętarza większego. Według badań jest to najczęstsza tendinopatia kończyny dolnej wśród generalnej populacji.

    • @kochamtrojmiasto
      @kochamtrojmiasto Рік тому +1

      ​@@akademiarehasport554 Dziękuję za odpowiedź. Miałabym jeszcze pytanie, jeśli mogę.
      Ortopeda stwierdził u mnie entezopatię krętarza większego. Ból m.inn. przy wchodzeniu po schodach, leżenie na każdym boku, chodzenie. Podał miejscowo steryd, który wyciszył ból, bo przypisany wcześniej dicloberl 100 mg po 7 dniach nie przyniósł większej poprawy. Zalecił też od razu rozciąganie pasma biodrowo piszczelowego, gdyż twierdzi że trze ono miejsce przyczepu mięśni, ścięgien do krętarza, wywołuje ból.
      Rtg nie wykazał problemów ze stawami biodrowymi. Nie miałam wcześniej tego typu problemów. Mam pytanie czy te ćwiczenia rozciągające są faktycznie dobre w przypadku mojego schorzenia ?, boję się żeby sobie bardziej nie zaszkodzić.
      Pozdrawiam

    • @akademiarehasport554
      @akademiarehasport554  Рік тому +1

      @@kochamtrojmiasto W fazie zaostrzenia raczej odradzamy tego typu ćwiczenia. Natomiast trzeba je zweryfikować u fizjoterapeuty, żeby je zmodyfikować lub wprowadzić inne adekwatne do aktualnego stanu.
      Pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia!

    • @kochamtrojmiasto
      @kochamtrojmiasto Рік тому +2

      @@akademiarehasport554 Dziękuję za odpowiedź❤️