Mistře člověk je zklamán když špatně brousí nože a přitom má doma stejný brousek no jo podle tvého návodu se to povedlo. Ať se ti daří pokračuj v tom co děláš je to prostě nádhera a slibuji že až pořídim barák tak udírna nebude chybět a pojedu tam pecky moc mě to chytlo….😋👍
2 роки тому+1
Díky moc, dnes večer vyjde video kde se tomu broušení budeme věnovat po profesionální stránce.
Víííc takových zajímastí pane Mistr sleduju uz tak rok dva vse i vyrobu dobrot ale tyhle videa top. Me je 33 a miluju starou dobu a stary mazaky. A vsechny tyhle zajimavosti jsou pro me Top. I pro ostatni. Vychytavka ze klidne i mimo brouseni mit ten brousek namoceny a obcas ho i umýt sem nevedel i kdyz o tom aby byl namoceny pri brouseni vim ale jednou za cas ho vzit i jarem sem treba nevedel. Fakt mazec tohle videjko💪💪💪🤘🤘🤘😉😉
Moc to tu řešíte, na tyto "obyč nože" tohle bohatě stačí. Kamen 120/340 + ocilka jako obtahovák. Jo pokud by jeden nůž stál 2-3 tisíce více, tak to potom chce kvalitní kameny belgické či japonské a to chce základ kamen 600/1000 a obtahovák 4000-8000.
No za mě by to chtělo někoho kdo by to natáčel prž takhle ze stativu každou chvíli natáčíš mimo. A papír se řeže na proužky jedním dlouhým tahem. Jinak způsob broušení je dobrý. A líbí se mi i pohled na bezpečnost práce 👍🏻👍🏻👍🏻.
No s nozi co mam bych si na karbidovem brousku moc nep[mohl, jako on by to na konec naborusil, ale strtaviol bych u toho opravdu mega dlouho, proto mam diamantove brousky ... na tech nekrouzim, na tech jako ze rezu ... nabrousim na tom i keramiku. Nakonec jsme si koupil malou masovou brusku na noze, nebot to uidela takove hezke mirne konkavni brouseni, nebot brusny pas se tak hezky prizpusobi a prihne ... je to asi nejlepsi zpusob brouseni
Vždy som bol za "blba" keď som si obťahoval nôž od seba. Lepšie sa mi držal uhol ktorý som vedel aj sledovať bolo to pre mňa komfortnejšie. Stari "mazaci" hlavne z vojny sa smiali že takto sa nôž neobťahuje... Ukážem im toto video.
Proboha, tyhle rady si raději nechte. Možná že vám stačí pro to pižlání tyhle zkušenosti, ale s pořádným nabroušením ostří to nemá co dělat. Btw. ten brousek si nechte na kosu nebo sekeru :) Ten brousek je snad od pohledu ani ne 250 a ocílka na konec , to je taky vtip. Za prvé je třeba mít sadu kamenů a né to brousit na karborundu co má JIS okolo 250, to je na opravdu otupené ostří pro vytvoření základu, pak musí následovat jemnější zrnitosti. Za další to pižlání po brousku postrádalo udržení jednotného úhlu. Ocílka neslouží pro dokončení ostří, má ho pouze "oživovat". I řeznický nůž si zaslouží zrcadlové ostří, které déle drží !
Já jeem se to učil od pra dědy a ten uměl nabrousit núž perfektně byl to řezník a i když nebyla jeho hlavní náplň práce nebyla brousit nože ale řezat maso atd tak to byl nejlepši vzor pro mě co se týče broušení nožů a i když to momentálné nebrousím takhle tak si to stejně někdy osvěžím a zavzpomínám na dědu.
Můj tatínek byl machr český na vše, mimo vaření. Ale nože museli být jako břitva. Klepal kosy, srpy. Trávu měl pokosenou nato táta. Vše dělal s obřadnou láskou. I připouštění králíkú.
Hlavní náplň to nebyla ale bylo nutné jít do práce s připravenými noži. A pokud někdo přišel do práce a neměl nože připravený, nadřel se. Děda coby mistr na jatkách (říkali mu trenér) pak takovýho borce nechal udělat směnu s takovýma nožema. Víckrát se mu to už nestalo :)
A druhou rukou čepeľ jemne pritlačiť o kameň pri ťahani smerom od ostria a oproti ostriu treba len jemne sa "šmyknúť" po keni. Využívajte potenciál celého kameňa! Bruste čepeľ čo možno na najväčšej ploche (cely kameň nie iba časť). 1. Brúsenie bude efektívnejšie rýchlejšie a presnejšie. 2. Čepeľ bude ostrá ako britva zhruba 2-3mesiace bez potreby brúsenia. 3. Plochý kámeň = Kvalitnejšie ostrie, Zopakovať postup na jemnej strane kameňa. Oblievať kameň vodou aby bol počas brúsenia mokrý a ano nebrúsiť nože s kamenom v ruke! Kameň dať idealne na drevennu podložku, dosku tak aby sa počas brúsenia kameň ani nepohol. Utierka len ťahá z kameňa vodu a na nom musí "stať" voda. Ostrie bude perfektné a potom bude rezať papier a nie krájať 🤦ako vo Vašom prípade. Pokiaľ necháte kameň dlho vo vode tak sa Vám v najlepšom prípade rozlepia od seba dosky (drsnejšia a jemnejšia). Všeobecne platí že zhruba 10-15 minút vo vode mu stačí pred prácou podľa výrobcu tak práve naopak drasticky vydlabete do kameňa dieru od stredu smerom do strán nakoľko kameň je dlhodobo rozmočený zmäkne. Asi najdôležitejšie!: Rady do života ako sú testovať ostrie "Na vlastnú päsť" a podobné srandy nieje zrovna rozumné. Nabrúsený nôž už po prvom bruseni tou drsnejšou stranou by prešiel kľudne aj celý podla typu kameňa (drsnejši/jemnejší a tvrdší/makši). Dôležité povedať že aj šikovnému kutilovi stačí hrubši kameň 150-500 grid a zvládne urobiť z tupej čepele nôž osobne odporúčam na domáce použite kombinacie niečo medzi 280-1000 grid a 600-1500 grid, podľa stavu a hlavne tvrdosti čepelí napríklad doma, kvalitnejšia tvrdšia čepeľ jemnejší kameň (väčšie číslo) a opačne. A je toho ešte veľa ale toti je asi TOP Prepáčte preklikal som sa náhodne na toto "brúsenie " nožov a celé zle. 🤦
Zaklad ostrych nozu je umyvat ve studene vode , a kamen namcit do studene vody a nechat pres noc. Aji noze. Brousyt se muze spodkem talire hrnkem, a kanenitch schodech,. Ja mam jamen a je supr.
Kde jste ten kámen koupil, chci a klidně si koupím. Ale 200-300Kč Všude kde jsem se díval, tak kombinovaný kámen stojí víc jak 500,- Mluvím tedy o Internetu, v kamenné prodejně jsem nebyl. Ale všude na internetu přes 500,-
Nie je to nejake zdĺhavé v dnešnej dobe technológií? Za 30 euro mám kúpenú brúsku na nože. Desať krát potiahnem hore dole po takom porcelánovom V a nôž je ostrý ako žiletka. Keď sa otupí znobu ho nabrúsiť je otazka 20 sekúnd. A pritom tam nieje rizyko že si pri brúsení odrežem prsty. Čo si myslíte o takýchto brúskach? Je tam nejaká nevýhoda ktorá mi uniká?
Mám ho také, ale není to nejlepší co můžeš pro ostří svého nože udělat. Brusný kámen je lepší. Vůbec asi nejlepší jsou pro amatéry přípravky s brusnými kameny, které se prodávají na Alíkovi za cca 60 euro.
ak brúsiš rovnobežne s ostrím vznikajú ryhy rovnobežné s ostrím ak kolmo tak sú kolmé. a hádaj ktore spôsobia rýchlejšie odlomenie ostria.. samozrejme na mikroskopickej úrovni
Dlho som brusil takto, ale stále to nebolo ono práve preto, že je ťažké udržať uhol...po dlhom skúmaní som kúpil Tormek T8 a konečne som spokojný. Myslel som si že mám ostré nože, ale Tormek je iná liga.
Naprosto souhlasím. Jen to nemusí být zrovna Tormek ale jakákoli pomaloběžná bruska s vodní lázní s opěrnou hrazdou + měrka pro nastavení úhlů od fy Tormek 😉 Dát potom 17t nebo 4,7t je rozdíl (při zachování výstupní kvality)
Jistě,Tormek je špica, ale investice, že bych musel brousit nože celé ulici. Já mám krabičku od Lanskyho. 2x diamant, 2x keramika, 2 základní úhly. Zatím sem nabrousil vše co se kuchyňáků týče.
Mudrlanti by si mali uvedomiť, že aj keď sa o nože treba patrične starať, v mäsiarčine je to spotrebný materiál. Zbytočne sa niekto bude tešiť, že má nôž z kovanej ocele s ostrým ako žiletka. Pri rozrábke stačí pár krát prejsť po kosti a je po frajerine. Ono mäsiarske nože sa robia z inej ocele ako kuchynské čo krásne zvonia. A pri mäsiarskych nožoch je dôležitá aj životnosť ostria, nie len to, či s nimi dokážete nakrájať pradajku na plátky tenké ako film. A čo sa týka voľby gritu na kameni: na valcovanú, mäkšiu oceľ nižšie číslo na kameni (ja používam 240/1000), na kované nože vyššie číslo (2000/5000 Taidea). A na záver: veľa krát to nie je o kameni a noži, ale o rukách, čo s nimi robia. Brúseniu a krájaniu zdar!
@@DzizsKrajs Jój, to sa veľmi mýliš! Na mnohých miestach som nebol a strašne veľa vecí neviem. Ale nože si sám ostrím vyše 20 rokov, tak v tom už mám akú takú zručnosť a cez ruky mi už prešlo veľa nožov, nakoľko sú súčasťou mojej obživy. Takže píšem o tom čo poznám. Žiaľ starý zákon a kráľa Šalamúna mám naštudovaného len zbežne. Tam ste asi odborník Vy. Ale pokúsim sa v tom polepšiť. Prajem Vám pekný deň.
@@martinkrska6079 Dovolím si troška odporovať k tým kovaným nožom. Keď je nôž ukutý a zakalený správne tak kosť mu až tak nevadí. Nepopieram, na mäsiarke účely sa moc nehodí, nakoľko tam ide aj o to aby boli tie čepele dosť pružné a tenké, čo pri kutí nie je až také jednoduché dosiahnuť. Ale kuté čepele vydržia fakt dosť a mäsiarovy by som ich nedával nie kvôli rýchlemu tupeniu ale kvôli menšej ohybnosti a väčšej hrúbke.
@@BcNobody v podstate s tebou súhlasím, ale zabudol som spomenúť ešte jednu vec. Okrem rozdielnych ocelí ktoré sa na výrobu mäsiarskych a kuchynských nožov ( neplatí to však vždy) používajú, rozdiel je aj v sklone ostria. Kde mäsiarske nože sú vybrúsené na tupší uhol, čo je však ich výhoda. Ostrie má dlhšiu životnosť pri vykosťovaní a nie je také háklivé na mikroskopické výlámanie ostria ako krehkejšie kované. Čím je oceľ tvrdšia tým je krehkejšia (damašková je samostatná kapitola), síce ťažšie ju naostríš ale aj ťažšie zatupíš. Avšak kosť je oveľa tvrdšia ako akákoľvek drevená alebo plastová doska na krájanie. A to že po nej pár krát prešiel (pri vykosťovaní bežná vec) si hneď všimneš keď s tým istým nožom začneš aj na porcovať mäso. Prajem vám veľa zdaru a pekný večer.
zdravím a jen přidám svůj názor,,při broušení nože vybrousíte otřep,,jehlu,, a tu broušením jedné a druhé strany nože odstraníte,,,pak je nůž z dobrého materiálu ostrý,,,poznáte to když přejedete hranou nehtu po ostří a nedrhne to,,,,a holí třeba chlupy na předloktí ,,,,,nůž bude ale dobře řezat i když bude mít jehlu a to hlavně u měkčích materiálů,,,mě se nikdy nepovedlo nabrousit obyčejný nůž do ostra,aby dobře řezal,,,vždy jsem musel potáhnout jednu stranu víc, nebo zkusit ocílku,,na ostří zůstane jehla a nůž i obyčejný řeže taky dobře,,,,začínám na brusce,hrubý ,jemný , nejjemnější kámen,hodně vody,,rovný po celé ploše pokud možno jinak neudržíte úhel,,a po celém kameni brousíte,,každý má svůj názor,zkušenosti,,stále se učím,,nejdůležitější je aby to maso dobře chutnalo :DDDD
Ahoj Aleši. Líbí se mi, že tě ta problematika baví, a snažíš se zlepšovat. Ten závěr se ti vysloveně povedl :-) Já jsem také samouk, tak jen pár poznatků: Kamenů je dobré mít více, pokud se jedná o kameny kombinované, aby se hrubosti rozumně překrývaly. Nevím, co si představuješ pod pojmem obyčejný nůž, o tom to není. Jde o materiál. Jinak se pracuje s uhlíkatou ocelí, jinak s nerezem, nedej bůh s ocelí nástrojovou. Grid 5000 je asi maximum, co na broušení budeš potřebovat, 1000 je solidní hrubost pro domácí použití. Broušení dokončuji na prkénku s kůží a jemnou pastou. Ocílka je jiná věc, dokáže nůž udržovat v kondici. Diamantové, podobně jako jiné nástroje koušou materiál, mně se osvědčila ocílka keramická. Přeji hodně zdaru.
Nechci být za prudítko, ale krom namočeného kamene všechno skoro špatně. Něco o hrubosti kamene? Používám 150/320, základ. Pak japonec, grid 1000. Ocílka vypadá jako diamant, jenže to "žere" čepel. Mám hrubou ocelovou, a pak keramiku. Zajímají mě ty dva nože nahoře, v úvodu, černá rukojeť. Ten porcovací asi mám, Professor, mám pravdu? Ten japonec vypadá podobně, ale už jsem od té značky nic dalšího nesehnal. Kuchařskej mám Solingen 20cm, japonce krátkýho Tescoma AZZA. To je fakt tvrdá ocel, nabrousit to vyžaduje opravdu dobrej kámen. Když se to povede, krájí proužky z ubrousků.
Kup si na Alíkovi za cca. 1200 Kč přípravek na broušení nožů s kameny, který ti zajistí správné dodržení úhlu broušení. S tímto dosáhne profesionálního výsledku i naprostý amatér. Jestli tady někdo píše že si máš dát nože nabrousit k profesionálovi, tak je to sice možné, ale jsou to zbytečně vyhozené peníze.
Tak na toto jsem fanatik, vyhodím A5 formát do luftu a seknu. Když prefiknu,jsem hotov, když ne, pokračuji v brusu. A když mě to vytočí moc, beru si nože do laboratoře a sjedu je na metalografické brusce až po leštění 1 mikronovou monokrystalickou suspenzí 😁a to jsou pak schopný se proříznout utěrkou a taškou cestou domů.
@@grandfatherandfatmanparkou3486 - :-) , papir do luftu nehazim , me staci kdyz na nej nabrouseny nuz prilozim , drzim ho tak aby vlastni vahou papirem projel , jen jeden japonskej nuz co mam na platkovani masa musi rezat tak , ze cigeretovej papirek drzenej v prstech prerizne jednim tahem , ale ten vytahnu sotva 10 x za rok , a brousenej byl naposled pred 5 rokama profesionalem za 500 kc , ostatni noze si brousim sam .
@@hartman12349 dobře pane👍. Měl jsem skromné přání na profesionála a to aby po vzoru Smrtě z knihy Sekáč ( 13 kniha Úžasná Zeměplocha) ten nůž řezal plamen svíčky na třikrát. Mistr brusič byl ale znalec četby a ptal se, zdali má ten nůž zrovna také dokonale zabít. No, čuměl jsem na něj s otevřenou rouškou, se znalci se člověk v praxi nepotkava denně a do chlapa by to jeden neřekl, že toto čte. Nedávno jsem si začal sám brousit břitvu, to je strašná práce 😁. Ten nuz co je používán 10 x ročně, jen jako zvědavý dědek se ptám, k čemu jej používáte? Jo, už to vidím k " plátkování masa"...Teda za předpokladu, že nejste mohel, pak by to bylo jasný. Díky moc. A mimo jinýho, mám rád Vaše příspěvky zde na YT.
@@grandfatherandfatmanparkou3486 - zase se tlemim jak debil :-) , taky te rad ctu :-) , jinak nabrouseni britvy ? , je to vubec mozny v domacich podminkach ? , ja bych si na to netroufl , britvu dokazu jakz takz obtahnout na kuzi , ale vzit ji na brusku ? , z toho mam posvatnou hruzu protoze vim ze by to byla pro britvu konecna :-) , at se nam dedkum dari v tehle nelehke dobe .
Úplně se na kameny vykašlat a pořídit si diamanty (kvalitní, ne lídl), tři hrubosti a hotovo. Až se dostanete do fáze, že fazetka bude moc široká a nůž ztratí řezivost, poslat někomu na zúžení celé čepele.
Pravda každý nůž potřebuje správně nadrousyt, KDS potřebuje jiný výbrus než ty ostatní a taky záleží na použití. Vykoštovák potřebuje jiný úhel broušení.
Beztak nůž vyleštěnej na žiletku během bourání 1 ks dobytka dostane na kvalitu ostří jako kdyby to brousil svým způsobem... by musel bourat jedině bezobratlý...
@@janpluhar7762 Mezi bouráním se ostří nože na kameni? Předpokládám, že to jen přejedou ocilkou, protože není čas. A po šichtě si s tím může hrát. Logicky by tam, ale měli mít v rámci firmy profesionální brusku na nože. Třeba Tormek apod.
Chtěl bych Vás vidět na jatkách nebo bourárně jakým způsobem to tam budete brousit ;-) ...nikdo neříká že je to profi broušení, ale klasické broušení řezníka!
Parádní rada👍👏👍👏👍
Perfektní video
Děkuji za inspiraci a tip
Ať se daří :-)
Za mě určitě dobře broušeno. Ještě používám kůži na doladění. Určitě souhlasím s tím co bylo řečeno ve videu "Sto lidí, sto chutí" . 👍
Díky moc. Přesně, nejsem profesionální brusič ani ninja, ale jen brousím pro potřebu, aby to řezalo dobře maso.
Jo, děláte to dobře, Mistře.
Tak tohle hodně pomohlo.. Díkes :)
Super video 👍díky
Mistře člověk je zklamán když špatně brousí nože a přitom má doma stejný brousek no jo podle tvého návodu se to povedlo. Ať se ti daří pokračuj v tom co děláš je to prostě nádhera a slibuji že až pořídim barák tak udírna nebude chybět a pojedu tam pecky moc mě to chytlo….😋👍
Díky moc, dnes večer vyjde video kde se tomu broušení budeme věnovat po profesionální stránce.
Skvělá videa. Tahle hláška nemá chybu 7:18
Víííc takových zajímastí pane Mistr sleduju uz tak rok dva vse i vyrobu dobrot ale tyhle videa top. Me je 33 a miluju starou dobu a stary mazaky. A vsechny tyhle zajimavosti jsou pro me Top. I pro ostatni. Vychytavka ze klidne i mimo brouseni mit ten brousek namoceny a obcas ho i umýt sem nevedel i kdyz o tom aby byl namoceny pri brouseni vim ale jednou za cas ho vzit i jarem sem treba nevedel. Fakt mazec tohle videjko💪💪💪🤘🤘🤘😉😉
Dobře broušeno mám radu. Já mám brousek zasazený do dřeva
Rád vzpomínám na učení v Roudnici nad Labem kdy jsme se to učily
Přesně,sto lidí sto chutí,krátké,vystižné,díky.
Moc to tu řešíte, na tyto "obyč nože" tohle bohatě stačí. Kamen 120/340 + ocilka jako obtahovák.
Jo pokud by jeden nůž stál 2-3 tisíce více, tak to potom chce kvalitní kameny belgické či japonské a to chce základ kamen 600/1000 a obtahovák 4000-8000.
Mně stačí schodek.
Akurát minule som kupoval japonský kameň 3000/8000 :D :D
No za mě by to chtělo někoho kdo by to natáčel prž takhle ze stativu každou chvíli natáčíš mimo. A papír se řeže na proužky jedním dlouhým tahem. Jinak způsob broušení je dobrý. A líbí se mi i pohled na bezpečnost práce 👍🏻👍🏻👍🏻.
Dík moc 👍👍👍
No s nozi co mam bych si na karbidovem brousku moc nep[mohl, jako on by to na konec naborusil, ale strtaviol bych u toho opravdu mega dlouho, proto mam diamantove brousky ... na tech nekrouzim, na tech jako ze rezu ... nabrousim na tom i keramiku.
Nakonec jsme si koupil malou masovou brusku na noze, nebot to uidela takove hezke mirne konkavni brouseni, nebot brusny pas se tak hezky prizpusobi a prihne ... je to asi nejlepsi zpusob brouseni
Díky!
Vždy som bol za "blba" keď som si obťahoval nôž od seba. Lepšie sa mi držal uhol ktorý som vedel aj sledovať bolo to pre mňa komfortnejšie. Stari "mazaci" hlavne z vojny sa smiali že takto sa nôž neobťahuje... Ukážem im toto video.
Proboha, tyhle rady si raději nechte. Možná že vám stačí pro to pižlání tyhle zkušenosti, ale s pořádným nabroušením ostří to nemá co dělat. Btw. ten brousek si nechte na kosu nebo sekeru :) Ten brousek je snad od pohledu ani ne 250 a ocílka na konec , to je taky vtip. Za prvé je třeba mít sadu kamenů a né to brousit na karborundu co má JIS okolo 250, to je na opravdu otupené ostří pro vytvoření základu, pak musí následovat jemnější zrnitosti. Za další to pižlání po brousku postrádalo udržení jednotného úhlu. Ocílka neslouží pro dokončení ostří, má ho pouze "oživovat". I řeznický nůž si zaslouží zrcadlové ostří, které déle drží !
Je to tak
Já jeem se to učil od pra dědy a ten uměl nabrousit núž perfektně byl to řezník a i když nebyla jeho hlavní náplň práce nebyla brousit nože ale řezat maso atd tak to byl nejlepši vzor pro mě co se týče broušení nožů a i když to momentálné nebrousím takhle tak si to stejně někdy osvěžím a zavzpomínám na dědu.
Můj tatínek byl machr český na vše, mimo vaření. Ale nože museli být jako břitva. Klepal kosy, srpy. Trávu měl pokosenou nato táta. Vše dělal s obřadnou láskou. I připouštění králíkú.
Hlavní náplň to nebyla ale bylo nutné jít do práce s připravenými noži. A pokud někdo přišel do práce a neměl nože připravený, nadřel se. Děda coby mistr na jatkách (říkali mu trenér) pak takovýho borce nechal udělat směnu s takovýma nožema. Víckrát se mu to už nestalo :)
já třeba ostřím tak že mám diamantovou ocílku hrubou to přejedu a na hladké ocílce dobrousím a je to ostré že to chlupy bere
A druhou rukou čepeľ jemne pritlačiť o kameň pri ťahani smerom od ostria a oproti ostriu treba len jemne sa "šmyknúť" po keni. Využívajte potenciál celého kameňa! Bruste čepeľ čo možno na najväčšej ploche (cely kameň nie iba časť).
1. Brúsenie bude efektívnejšie rýchlejšie a presnejšie.
2. Čepeľ bude ostrá ako britva zhruba
2-3mesiace bez potreby brúsenia.
3. Plochý kámeň = Kvalitnejšie ostrie,
Zopakovať postup na jemnej strane kameňa. Oblievať kameň vodou aby bol počas brúsenia mokrý a ano nebrúsiť nože s kamenom v ruke! Kameň dať idealne na drevennu podložku, dosku tak aby sa počas brúsenia kameň ani nepohol. Utierka len ťahá z kameňa vodu a na nom musí "stať" voda. Ostrie bude perfektné a potom bude rezať papier a nie krájať 🤦ako vo Vašom prípade. Pokiaľ necháte kameň dlho vo vode tak sa Vám v najlepšom prípade rozlepia od seba dosky (drsnejšia a jemnejšia). Všeobecne platí že zhruba 10-15 minút vo vode mu stačí pred prácou podľa výrobcu tak práve naopak drasticky vydlabete do kameňa dieru od stredu smerom do strán nakoľko kameň je dlhodobo rozmočený zmäkne. Asi najdôležitejšie!: Rady do života ako sú testovať ostrie "Na vlastnú päsť" a podobné srandy nieje zrovna rozumné. Nabrúsený nôž už po prvom bruseni tou drsnejšou stranou by prešiel kľudne aj celý podla typu kameňa (drsnejši/jemnejší a tvrdší/makši). Dôležité povedať že aj šikovnému kutilovi stačí hrubši kameň 150-500 grid a zvládne urobiť z tupej čepele nôž osobne odporúčam na domáce použite kombinacie niečo medzi 280-1000 grid a 600-1500 grid, podľa stavu a hlavne tvrdosti čepelí napríklad doma, kvalitnejšia tvrdšia čepeľ jemnejší kameň (väčšie číslo) a opačne. A je toho ešte veľa ale toti je asi TOP
Prepáčte preklikal som sa náhodne na toto "brúsenie " nožov a celé zle. 🤦
ua-cam.com/video/5TvVe0NAmXQ/v-deo.html
Ďalších xxx video návodov
nazor na nože victorinox ?
Zaklad ostrych nozu je umyvat ve studene vode , a kamen namcit do studene vody a nechat pres noc. Aji noze. Brousyt se muze spodkem talire hrnkem, a kanenitch schodech,. Ja mam jamen a je supr.
A slovník nemáte?
@@frantisekvyhnalek9760 přečti si to příjmení chytráku. Asi není z Čr
@@frantisekvyhnalek9760 😁👍
Moje řeč, stačí schodek.
@@irebell528
Schodek je tak akurát dobrý, na rybičku pro skautíka ...
Kde jste ten kámen koupil, chci a klidně si koupím. Ale 200-300Kč Všude kde jsem se díval, tak kombinovaný kámen stojí víc jak 500,- Mluvím tedy o Internetu, v kamenné prodejně jsem nebyl. Ale všude na internetu přes 500,-
www.gastrovesely.cz/eshop/19_noze-ocilky-rukavice-zastery/74_ocilky/-/1260_brusny-kamen-dvouzrny-200mm
Jaka je znacka toho oranzoveho noza?
F.Dick
@@Myshacc nene, to je MIKOV
MIKOV
Natočit tohle jako návod na broušení nože by mělo být trestné.
Amen
Nie je to nejake zdĺhavé v dnešnej dobe technológií? Za 30 euro mám kúpenú brúsku na nože. Desať krát potiahnem hore dole po takom porcelánovom V a nôž je ostrý ako žiletka. Keď sa otupí znobu ho nabrúsiť je otazka 20 sekúnd. A pritom tam nieje rizyko že si pri brúsení odrežem prsty. Čo si myslíte o takýchto brúskach? Je tam nejaká nevýhoda ktorá mi uniká?
Mám ho také, ale není to nejlepší co můžeš pro ostří svého nože udělat. Brusný kámen je lepší. Vůbec asi nejlepší jsou pro amatéry přípravky s brusnými kameny, které se prodávají na Alíkovi za cca 60 euro.
ak brúsiš rovnobežne s ostrím vznikajú ryhy rovnobežné s ostrím ak kolmo tak sú kolmé. a hádaj ktore spôsobia rýchlejšie odlomenie ostria.. samozrejme na mikroskopickej úrovni
Dlho som brusil takto, ale stále to nebolo ono práve preto, že je ťažké udržať uhol...po dlhom skúmaní som kúpil Tormek T8 a konečne som spokojný. Myslel som si že mám ostré nože, ale Tormek je iná liga.
Naprosto souhlasím. Jen to nemusí být zrovna Tormek ale jakákoli pomaloběžná bruska s vodní lázní s opěrnou hrazdou + měrka pro nastavení úhlů od fy Tormek 😉 Dát potom 17t nebo 4,7t je rozdíl (při zachování výstupní kvality)
Jistě,Tormek je špica, ale investice, že bych musel brousit nože celé ulici. Já mám krabičku od Lanskyho. 2x diamant, 2x keramika, 2 základní úhly. Zatím sem nabrousil vše co se kuchyňáků týče.
Mudrlanti by si mali uvedomiť, že aj keď sa o nože treba patrične starať, v mäsiarčine je to spotrebný materiál. Zbytočne sa niekto bude tešiť, že má nôž z kovanej ocele s ostrým ako žiletka. Pri rozrábke stačí pár krát prejsť po kosti a je po frajerine. Ono mäsiarske nože sa robia z inej ocele ako kuchynské čo krásne zvonia. A pri mäsiarskych nožoch je dôležitá aj životnosť ostria, nie len to, či s nimi dokážete nakrájať pradajku na plátky tenké ako film. A čo sa týka voľby gritu na kameni: na valcovanú, mäkšiu oceľ nižšie číslo na kameni (ja používam 240/1000), na kované nože vyššie číslo (2000/5000 Taidea). A na záver: veľa krát to nie je o kameni a noži, ale o rukách, čo s nimi robia.
Brúseniu a krájaniu zdar!
a ty si zasa mudry jak Salamunova rit! vsetko vies a vsade si bol ty chytrolin :D
@@DzizsKrajs Jój, to sa veľmi mýliš! Na mnohých miestach som nebol a strašne veľa vecí neviem. Ale nože si sám ostrím vyše 20 rokov, tak v tom už mám akú takú zručnosť a cez ruky mi už prešlo veľa nožov, nakoľko sú súčasťou mojej obživy. Takže píšem o tom čo poznám. Žiaľ starý zákon a kráľa Šalamúna mám naštudovaného len zbežne. Tam ste asi odborník Vy. Ale pokúsim sa v tom polepšiť. Prajem Vám pekný deň.
tvl., nejsi náhodou Keosan?
@@martinkrska6079 Dovolím si troška odporovať k tým kovaným nožom. Keď je nôž ukutý a zakalený správne tak kosť mu až tak nevadí. Nepopieram, na mäsiarke účely sa moc nehodí, nakoľko tam ide aj o to aby boli tie čepele dosť pružné a tenké, čo pri kutí nie je až také jednoduché dosiahnuť. Ale kuté čepele vydržia fakt dosť a mäsiarovy by som ich nedával nie kvôli rýchlemu tupeniu ale kvôli menšej ohybnosti a väčšej hrúbke.
@@BcNobody v podstate s tebou súhlasím, ale zabudol som spomenúť ešte jednu vec. Okrem rozdielnych ocelí ktoré sa na výrobu mäsiarskych a kuchynských nožov ( neplatí to však vždy) používajú, rozdiel je aj v sklone ostria. Kde mäsiarske nože sú vybrúsené na tupší uhol, čo je však ich výhoda. Ostrie má dlhšiu životnosť pri vykosťovaní a nie je také háklivé na mikroskopické výlámanie ostria ako krehkejšie kované. Čím je oceľ tvrdšia tým je krehkejšia (damašková je samostatná kapitola), síce ťažšie ju naostríš ale aj ťažšie zatupíš. Avšak kosť je oveľa tvrdšia ako akákoľvek drevená alebo plastová doska na krájanie. A to že po nej pár krát prešiel (pri vykosťovaní bežná vec) si hneď všimneš keď s tým istým nožom začneš aj na porcovať mäso.
Prajem vám veľa zdaru a pekný večer.
ja zkousim brousit porad. a nedari se me to :(
Takto na základní broušení určitě dostačující.Důležité je dodržet zvolený úhel, pokud je člověk kopyto, jsou na to i různá udělátka...
zdravím a jen přidám svůj názor,,při broušení nože vybrousíte otřep,,jehlu,, a tu broušením jedné a druhé strany nože odstraníte,,,pak je nůž z dobrého materiálu ostrý,,,poznáte to když přejedete hranou nehtu po ostří a nedrhne to,,,,a holí třeba chlupy na předloktí ,,,,,nůž bude ale dobře řezat i když bude mít jehlu a to hlavně u měkčích materiálů,,,mě se nikdy nepovedlo nabrousit obyčejný nůž do ostra,aby dobře řezal,,,vždy jsem musel potáhnout jednu stranu víc, nebo zkusit ocílku,,na ostří zůstane jehla a nůž i obyčejný řeže taky dobře,,,,začínám na brusce,hrubý ,jemný , nejjemnější kámen,hodně vody,,rovný po celé ploše pokud možno jinak neudržíte úhel,,a po celém kameni brousíte,,každý má svůj názor,zkušenosti,,stále se učím,,nejdůležitější je aby to maso dobře chutnalo :DDDD
Ahoj Aleši. Líbí se mi, že tě ta problematika baví, a snažíš se zlepšovat. Ten závěr se ti vysloveně povedl :-) Já jsem také samouk, tak jen pár poznatků: Kamenů je dobré mít více, pokud se jedná o kameny kombinované, aby se hrubosti rozumně překrývaly. Nevím, co si představuješ pod pojmem obyčejný nůž, o tom to není. Jde o materiál. Jinak se pracuje s uhlíkatou ocelí, jinak s nerezem, nedej bůh s ocelí nástrojovou. Grid 5000 je asi maximum, co na broušení budeš potřebovat, 1000 je solidní hrubost pro domácí použití. Broušení dokončuji na prkénku s kůží a jemnou pastou. Ocílka je jiná věc, dokáže nůž udržovat v kondici. Diamantové, podobně jako jiné nástroje koušou materiál, mně se osvědčila ocílka keramická. Přeji hodně zdaru.
Nechci být za prudítko, ale krom namočeného kamene všechno skoro špatně. Něco o hrubosti kamene? Používám 150/320, základ. Pak japonec, grid 1000. Ocílka vypadá jako diamant, jenže to "žere" čepel. Mám hrubou ocelovou, a pak keramiku. Zajímají mě ty dva nože nahoře, v úvodu, černá rukojeť. Ten porcovací asi mám, Professor, mám pravdu? Ten japonec vypadá podobně, ale už jsem od té značky nic dalšího nesehnal. Kuchařskej mám Solingen 20cm, japonce krátkýho Tescoma AZZA. To je fakt tvrdá ocel, nabrousit to vyžaduje opravdu dobrej kámen. Když se to povede, krájí proužky z ubrousků.
Ta ocílka ostří pouze "vytáhne"
Jak nejlépe brousit nože z damašské oceli ?
Připravuji video s profi brusičem, tak vydržte 😉
Matteo Birra - hlavne to nedelej sam pokud se musis ptat , radsi zaplat profikovi par stovek za nabrouseni jednou za rok
Kup si na Alíkovi za cca. 1200 Kč přípravek na broušení nožů s kameny, který ti zajistí správné dodržení úhlu broušení. S tímto dosáhne profesionálního výsledku i naprostý amatér. Jestli tady někdo píše že si máš dát nože nabrousit k profesionálovi, tak je to sice možné, ale jsou to zbytečně vyhozené peníze.
Já mám japonské kameny od Naniwa.
Přesně tak. Končím na 12000 zrnitosti. Kamenů mám cca 8 kusů + kůži.
@@grandfatherandfatmanparkou3486 888
@@albertkucera2881 poprosím Vás o rozvinutí myšlenky, díky.
To bylo krve a uriznuta brizka na rukach. me je padesat, ale mladsi , to bylo neco.
Návod na brusenie dobry . Ale ten čas ste trocha prehnal . Aj amatér to zvladne skôr . Ja tiež len na ocielke brusievam.
na tom papíře teda nic moc
Tak na toto jsem fanatik, vyhodím A5 formát do luftu a seknu. Když prefiknu,jsem hotov, když ne, pokračuji v brusu. A když mě to vytočí moc, beru si nože do laboratoře a sjedu je na metalografické brusce až po leštění 1 mikronovou monokrystalickou suspenzí 😁a to jsou pak schopný se proříznout utěrkou a taškou cestou domů.
Ten nůž byl hodně ostrej. Jen používal kratší tahy takže to působilo trhaně. Kdyby tahal dlouze je to krásně vidět.
@@grandfatherandfatmanparkou3486 - :-) , papir do luftu nehazim , me staci kdyz na nej nabrouseny nuz prilozim , drzim ho tak aby vlastni vahou papirem projel , jen jeden japonskej nuz co mam na platkovani masa musi rezat tak , ze cigeretovej papirek drzenej v prstech prerizne jednim tahem , ale ten vytahnu sotva 10 x za rok , a brousenej byl naposled pred 5 rokama profesionalem za 500 kc , ostatni noze si brousim sam .
@@hartman12349 dobře pane👍. Měl jsem skromné přání na profesionála a to aby po vzoru Smrtě z knihy Sekáč ( 13 kniha Úžasná Zeměplocha) ten nůž řezal plamen svíčky na třikrát. Mistr brusič byl ale znalec četby a ptal se, zdali má ten nůž zrovna také dokonale zabít. No, čuměl jsem na něj s otevřenou rouškou, se znalci se člověk v praxi nepotkava denně a do chlapa by to jeden neřekl, že toto čte. Nedávno jsem si začal sám brousit břitvu, to je strašná práce 😁.
Ten nuz co je používán 10 x ročně, jen jako zvědavý dědek se ptám, k čemu jej používáte? Jo, už to vidím k " plátkování masa"...Teda za předpokladu, že nejste mohel, pak by to bylo jasný. Díky moc. A mimo jinýho, mám rád Vaše příspěvky zde na YT.
@@grandfatherandfatmanparkou3486 - zase se tlemim jak debil :-) , taky te rad ctu :-) , jinak nabrouseni britvy ? , je to vubec mozny v domacich podminkach ? , ja bych si na to netroufl , britvu dokazu jakz takz obtahnout na kuzi , ale vzit ji na brusku ? , z toho mam posvatnou hruzu protoze vim ze by to byla pro britvu konecna :-) , at se nam dedkum dari v tehle nelehke dobe .
Nekrouzi se! Jezdí se jen jedním směrem
Prosím o radu. Na stáří se učím brousit nože.Na kamenu mi zůstává nepříjemná černá vrstva přilepených okují Prosím čím ji odstranit. Dík za odpověď.
Vodou a saponátem to nejde . Připadá mi že ten obrus je zahraný v pórech.Pripada mi zbytečné brousit celý kámen do roviny.Dik za odpověď.
Kartáček, jar a teplá voda. Ale nezapomínejme, že kámen je spotřební zboží. Nikdy už nebude úplně čistý.
Hrubším kamenem to sundáte dolů.A zároveň si ten kámen srovnáte od případných lavoru-prohlubní co se tvořejí časem od broušení.
Zarovnavacim kamenem, a i si lze udělat brusnou pastu na brousku, to je taky fajne.
Úplně se na kameny vykašlat a pořídit si diamanty (kvalitní, ne lídl), tři hrubosti a hotovo. Až se dostanete do fáze, že fazetka bude moc široká a nůž ztratí řezivost, poslat někomu na zúžení celé čepele.
vsak to je tupe🤣
To se nedá poslouchat!
Takže jestli jsem dobře počítal, tak 32× JO a 19× TAKŽE, jo? 😉
krásný návod jak si zničit drahý nůž...
Takhle se brousí nůž 😮😮😮 to snad ne, pošli mi nože ja ti ukážu jak se brousí nože a pak ty tvoje kameny hodíš nekam do popelnice
No tohle je úplně strašné. Vaše nože mi raději pošlete. xd
Pravda každý nůž potřebuje správně nadrousyt, KDS potřebuje jiný výbrus než ty ostatní a taky záleží na použití. Vykoštovák potřebuje jiný úhel broušení.
Beztak nůž vyleštěnej na žiletku během bourání 1 ks dobytka dostane na kvalitu ostří jako kdyby to brousil svým způsobem... by musel bourat jedině bezobratlý...
Viac krát video mimo prezentácie práce. Treba sa naučiť kamerovať
no nuc moc,když tě učili staří mistři ! Při broušení nože se udržuje úhel 45 stupňů a na ocílce nic nerovnáš,ale děláš tzv.obtah ostří
To je návod jak zničit nože 👎, nůž se NIKDY netahá po kameni obouma směry, vždy jen proti ostří!!!!
Pracoval jste někdy na bourárně? Asi ne, že?
@@janpluhar7762 Mezi bouráním se ostří nože na kameni? Předpokládám, že to jen přejedou ocilkou, protože není čas. A po šichtě si s tím může hrát. Logicky by tam, ale měli mít v rámci firmy profesionální brusku na nože. Třeba Tormek apod.
Další hromada zničených nožů, achjo…
Chtěl bych Vás vidět na jatkách nebo bourárně jakým způsobem to tam budete brousit ;-) ...nikdo neříká že je to profi broušení, ale klasické broušení řezníka!