Miałem kiedyś akumulator Centry. W jego instrukcji obsługi napisano, że ładowanie kończymy, gdy napięcie na zaciskach znajdzie się w przedziale 15,6-16,8V. Akumulator zwykły, z korkami odkręcanymi.
Fajne intro, ten "dymek" z akumulatora nawiązujący do poruszanej tematyki filmu :). Z filmu warto zapamiętać jedno główne przesłanie. Ładujemy dotąd aż gęstość osiągnie 1.28g/cm3 a nie do osiągnięcia jakiegoś napięcia czy do spadku prądu do określonej wartości.
Tak. Ale większość aku dzisiejszych jest hermetyczna Więc takie właśnie minimum to napięcie końcowe i amperaz na stałym poziomie. Tzn jak podczas ładowania osiągnie napięcie końcowe i prąd już niżej nie spada to już nie raz na tym kanale mówili że dalsze ładowanie nie ma sensu
@@darekg9411 Tak, generalnie masz rację. Tematyka związana z określeniem końca naładowania, osiągnięcia oczekiwanej gęstości w akumulatorach bez dostępu do elektrolitu to już nieco inny i bardziej złożony temat. W tym przypadku był omówiony powiedzmy najprostszy przypadek - bezpośredni pomiar, monitoring gęstości elektrolitu. Był określony cel ładowania: osiągnięcie gęstości 1.28. Na wstępie to jest najważniejsze. Myślę, że w dalszej perspektywie czasu będą precyzyjniej omawiane metody dążenia do tego celu w zależności od sytuacji.
Rozwalają mnie takie teksty celebrytów jak ; aby w końcowej fazie ładowania unikać ładowania wysokim prądem (jakby dało rady zrobić duży prąd na naładowanym akumulatorze)😀 Generalne regulować prądem można na rozładowanym aku a najwyższe prądy idą na przebiegunowanym aku można 100 amperów uzyskać lekko , w końcowej fazie ładowania pozostaje tylko manewrowanie napieciem.
Czyli w zasadzie mając zwykły akumulator bezobsługowy z płynnym elektrolitem (bo takie są najpopularniejsze) nigdy nie wiemy, kiedy będzie w pełni naładowany.
Super info. Dzięki. Czy mógłby Pan zrobić odcinek o poszczególnych rodzajach akumulatorów rozruchowych, AGM, EFB, SLI, żelowych i innych z wyjaśnieniem ich różnic, ale przede wszystkim zastosowania? Od strony potencjalnego klienta. Czy ma sens inwestowania w akumulator EFB np.ktoś kto jeździ przykładowo 11letnim, 3 litrowym dieslem , głównie na krótkich trasach, tylko po mieście?
No właśnie, najprościej zmierzyć gęstość a jeżeli nie ma dostępu...? Jedyna droga to przerwać jak już odgazowuje. Tak mi się wydaje bo nic innego nie pozostaje.
Prostownik automatyczny 12v 6a .Nie ma podziałki amperów tylko rysunki.1 rozł.aku 2.W pół naład.3 naład w 75 % 4 .w pełni naładowany.Po nocnym ładowaniu wskazówka doszła do początku fazy 4 i stoi murem już 12 h. Wcześniej V.ład 15 ,85 ,teraz 15,45.v.Dlaczego wskazówka dalej nie spada do zera?Trzymać nadal na prostowniku?.Pyt 2. Są 2 opcje w temacie dolewania wody destylowanej .Jedna mówi że 1cm ponad metal ,druga że 7mm poniżej pokrywy obudowy.Tyle że między 1 a 2gą obcją jest ok 3cm różnicy.Nalałem 1cm ponad wystarczy czy dolać?
Czy ładując dużo akumulatorów (np. tak jak Wy) można w jakiś sensowny sposób wyłapywać wodór z tlenem? Jakbyście wyłapali dużo wodoru to moglibyście np. zbudować sterowiec.
Pewnie byśmy odlecieli i bez sterowca :). A na poważnie to nie ładujemy tak dużo i możliwość ''gospodarczego '' wykorzystanie tych gazów nie istnieje bo chyba nikt tego nawet nie robi w takich warunkach. Wodór jest cztery razy lżejszy od powietrza i ulatuje zanim pomyślisz./ Andrzej
Materiał bardzo dobry i rzeczowy, ale nigdzie nie ma odpowiedzi na zadane w tytule pytanie :D Czyli kiedy przerwać ładowanie napięciem 16.2V (W przypadku SLI i EFB Ca-Ca)? Po 2 godzinach (tak wynika z wykresu B. Dardena)? Czy w przypadku szczelnych akumulatorów bez dostępu do korków także trzymac gazujący aku przez 2h? JEDNOZNACZNEJ odpowiedzi brak...
Najlepiej w ogole takim napieciem nie ladowac , cala dodatkowa energia idzie w elektrolize wody. Takie napiecie stosuje sie jako prad impulsowy do rzekomej naprawy.
@@kapelmaisterful Bez takiego napięcia nigdy nie zrobisz odpowiedniej gęstości elektrolitu w mniej niż 24h. A też nie o to chodzi żeby trzymać 14,4V przez trzy tygodnie...
Ok dla AGM max napięcie 14,9V (chociaż u mnie w aucie przy dość rozładowanym aku AGM podał ładowanie 14,96V), a co z funkcją recondition tu ładowarki np MW-SC6B , ...8B pewnie tak samo (była na testach u Pana), często podają napięcie 15,8V np przez 2h (to już w zależności pewnie od urządzenia) Czyli co, nie używać tego, czy sporadycznie można ?
super temat...bo...właśnie jestem świeżym użytkownikiem off-grid fotowoltaika(24v) aku 2x12 v jenox hobby 180ah falownik hybrydowy ustawiony na fluid ładuje do (wyświetlacz 29.2v) pomiar na klemach 28.2 v i bezpośrednio na złączu falownika... i żeby nie było 2x 30cm kabla 25mm2 ...gęstość 1.16g/cm3 po naładowaniu (brak jakiegokolwiek gazowania- temp ok 19*C) ...przeprogramowałem na li-jon 31.5v (wyświetlacz) (30.5v klemy)i jest trochę lepiej z gęstością tzn.1.22g/cm3 i widać że delikatnie zaczyna gazować .....instrukcja mówi-zalecane nap.ład 28-28.8v ...za krótko jest ładowany? za dnia ładuję przez noc 70w poboru(14h) rano ładuję niby na full a gęstości brak....tym sposobem jestem w stanie zasiarczyć płyty? mam odparować wodę z elektrolitu? już mi nerwy puszczają ...,,droga redakcjo pomocy"😀...kto zawinił Chiński falownik...Polski akumulator..czy użytkownik🤔?
Czy poradziłeś sobie z problemem? Być może musisz ustawić na typ akumulatora jako "zdefiniowany przez użytkownika" Wtedy możesz wybrać parametry ładowania i punkt przejścia na sieć.
@@krzysztofzukowski3005 tak ustawiłem na zdefiniowany jest lepiej ale muszę jeszcze sprawdzić innym próbnikiem gęstości by mieć pewność ...na razie zadowolenie 70%
W instrukcji akumulatorów Varta jest napisane żeby nie ładować napięciem wyższym niż 14.6V. Ładowanie powyżej 14.8 powoduje utratę gwarancji. Mówimy o akumulatorach Ca Ca. Pozdrawiam
To dotyczy tylko ładowania przez alternator. Jeżeli alternator lub regulator napięcia ma usterkę i daje więcej, akumulator szybko wyschnie. Autopart też zabrania ładowania wyżej niż 14,4 V ale ładowanie prostownikiem zalecają do osiągnięcia ponad 16V.
Przy wyzszym napieciu 16.25v robicie dobra gęstość elektrolitu bo duzo wody odparowuje i odpada masa czynna ....To tak jak w kuchni z gotowaniem sosu...
Merytoryczny materiał, super. Lecz nasuwa się pytanie zasadnicze. Na rynku mimo wszystko najwięcej jest obecnie akumulatorów bezobsługowych oraz użytkowników z prostownikami trans. Moje pytanie więc, na podstawie którego z parametrów można najdokładniej przypuszczać, że gęstość jest już ok? (aku. bez dostępu do elektrolitu). Sugerować się napięciem ~16.2V czy bardzo niskim natężeniem ładowania
Warto przed rozpoczęciem takiego ładowania sprawdzić spoczynkowe napięcie akumulatora, poza samochodem, po kilku godzinach spoczynku. Z napięcia oszacujesz średnią gęstość elektrolitu. To już da pewien pogląd na stan naładowania akumulatora. Odczytane napięcie dzielisz przez 6 i odejmujesz wartość 0.84. Po ładowaniu, po odłączeniu prostownika co jakiś czas sprawdzasz i obserwujesz spoczynkowe napięcie na akumulatorze. Po kilku, ewentualnie kilkunastu godzinach powinno się obniżyć i pozostać w przedziale około 13...13.2V. Zazwyczaj jest to około 13.15V dla naprawdę porządnie naładowanego akumulatora wapniowego. Jeśli jest dużo mniejsze to jest nadal niedoładowany. Jeśli większe (13.3...13.5V) to też niedoładowany ale ze wskazaniem na zasiarczenie płyt i znaczącą stratyfikację - elektrolit na dole płyt jest dużo gęstszy niż w górnej części. Trudno określić ile czasu trwa takie prawidłowe ładowanie. Im gorszy stan akumulatora tym dłużej. Do tego zbyt mały jak i zbyt duży prąd ładowania wyrównawczego nie są dobre. Mały jest nieskuteczny, nie "utrwala się" a za duży będzie niszczył płyty. Nie mając dostępu do elektrolitu te 2,3 razy w roku można sobie pozwolić na pewnego rodzaju "przeładowanie". Prąd około 0.02C realnej pojemności (nie więcej) i przytrzymać nawet ze dwie doby. Jeśli nie był dobrze naładowany to się doładuje. Jeśli był (co nie jest takie pewne ...) to się nie zepsuje.
@@inspektorelektron Bardzo dziękuję za wyczerpująca i merytoryczną odpowiedź. Dopytując, czy warto było by w takim razie podłączyć do prostownika i ładować, a następnie podłączyć żarówkę szeregowo aby móc jeszcze małym natężeniem prądu około 24 H dla większego wysycenia Aku jako drugi etap?
@@knurus1 To zależy - jaki akumulator, o jakiej pojemności oraz z jakiej wartości prądu na jaką chcesz zmniejszyć. Żarówka w obwodzie to pewnego rodzaju element stabilizujący prąd. Więc jeśli by takową zastosować do prostownika "starej daty" lub jakiejś własnej produkcji to oczywiście ma sens. Byle ten prąd był w miarę optymalny. Prądem o wartości z przedziału 0.02...0.03C spokojnie i bezpiecznie wysycisz. W skrajnie trudnych przypadkach można sobie pozwolić na 0.05C ale trzeba bacznie doglądać. Ładowanie prądem dużo mniejszym od 0.02C nawet jeśli to napięcie jest w okolicach 16V to w praktyce niewiele daje. Tu facebook.com/groups/mrAkumulatorFORUM/permalink/730786394055993/ masz przykład ładowania bardzo asekuracyjnego. Jak najmniejsze napięcie ale tak aby do akumulatora wchodziły jakieś Ah. Trwało to tydzień i ledwo ledwo 1.27g/cm3 się udało osiągnąć. A innym sprawnym prostownikiem z odpowiednim, optymalnym co do jego (ładowanego sprawnego akumulatora) pojemności prądem ładowania gęstość z poziomu 1.25 do 1.29g/cm3 da się podnieść w około 4...5h.
@@inspektorelektron urzywany starego tradycyjnego prostownika. Prostownik ten ma również amperomierz to daje pewien pogląd na stan ładowania. Łądując Aku. O pojemnościach 60-80 Ah kiedy napicie jest >15 V natężenie prądu jest około 1A. W końcowej fazie wyrównującej oscyluje w granicach 0.5 A. I ja takim poziomie się utrzymuje. Skoro już tak głęboko weszliśmy w ta tematykę zapytam jeszcze o jedno. Posiadam na "półce" 4 letniego Boscha (zwykły kwasiak niby lepszej serii Silver). W aucie dojeżdżam starego trupa, a tego trzymam za zapas. W związku z tym tego Boscha muszę leżakować u nie wiem jak najlepiej o niego dbac. Leżakuje już go od roku. Pierwsze 3 lata jeździł w aucie, aż właśnie zastąpiłem go starszą urzywka. Ta urzywka okazało się bardzo dobrą i już na niej jeżdżę ponad rok i wszystko wskazuje na to, że na tym się nie skończy. Nie chcę by ten Bosh na półce się psuł więc co 2-3 miesiące doładowuje go prostownikiem przez około 12-16 H. Prąd oscyluje w okolicach 0.5 A. Dość szybko bo już po około 6 H napięcie przekracza 15 V. Dlatego stosowałem też żarówkę, aby ten proces wydłużyć, wtedy takie ładowanie trwało około 3 dni aż do osiągnięcia napięcia 16.2. Aku trzymam oczywiście w temp około 16 stopni. Chce dla niego jak najlepiej, a niestety jest to produkt bez obsługowy bez korków i bez kociego oczka. Czy moja obsługa takiego akumulatora który jest leżakiem u mnie w garażu jest za tem poprawną?
@@knurus1 W akumulatorze o pojemnościach 60...80Ah (obudowa L2, L3) prąd 1A w drugim cyklu ładowania (powyżej 14.5V, faza wysycania i ładowania wyrównującego) to troszkę za mało. Taki prąd ewentualnie może być jak akumulator się już rzeczywiście według gęstości naładuje. Co do Boscha (S5 ?) to moim zdaniem troszkę go szkoda. Leżakując w pewnym sensie też powoli się niszczy. Te silvery chyba mają dość mały współczynnik samo rozładowania. Przed podjęciem ładowania warto sprawdzić spoczynkowe napięcie na tym akumulatorze. Dopóki nie spada poniżej 12.7V a nawet 12.6V to chyba nie ma potrzeby doładowywać. Odpowiada to gęstości około 1.26g/cm3. A jak już ładujesz to moim zdaniem lepiej krócej ale większym prądem. Przynajmniej jest szansa na dobre wymieszanie elektrolitu w czasie takiego ładowania. Sprawdź napięcie spoczynkowe po odczekaniu doby, po takim ładowaniu prostownikiem. Wnioski - jak pisałem wcześniej. Z moich i nie tylko moich doświadczeń wynika, że te silvery przy 16.2V nie naładują się do idealnej gęstości. Jeśli gęstość była już taka uzyskana to do podtrzymania wystarczy, ale jak jej nie ma to nie wystarczy. W samochodzie masz mechanicznie wymuszone mieszanie się elektrolitu (w czasie jazdy). W czasie leżakowania samoistnie następuje wzmożona stratyfikacja. Aby temu zapobiec przynajmniej przez chwilę trzeba mu dać większy prąd (około 0.03C) aby elektrolit się przemieszał.
A ja mam pytanie, piszesz że dla zwykłych kwasiaków maks. napięcie ładowania to 16.25V. A nieraz widziałem na twoich filmach że ładujesz maks. napięciem 16.5V. Druga sprawa u mnie Kulon 505F ustawiony na 16.2V i 5.5A i czas 48H nie zrobi gęstości na 1.28, tylko podniesie gęstość o 0.01. Dopiero jak ustawie właśnie napięcie 16.5 to tą gęstość zrobi. Czyli jednak 16.25 to wcale nie jest maks dla zwykłego kwasiaka Ca-Ca. ? Proszę o odpowiedz, bo jest ciekaw jak to jest właśnie. PS. Mam aku ze zrobionymi korkami, także dostęp do elektrolitu mam, mam również refraktometr, także gęstość też mogę sprawdzać na bieżąco.
Masz dwie możliwości ładowania akumulatora bezobsługowego zwykłym prostownikiem: 1. Ładowanie jest tak proste, że eksperci nie będą tracić swojego czasu na wyjaśnianie tak oczywistej sprawy więc podłączasz - ładujesz - odłączasz i jest naładowany. 2. Takie ładowanie wykracza poza wiedzę ekspertów i nie są w stanie wyjaśnić jak to zrobić więc wymijając się od odpowiedzi opowiadają o gęstości elektrolitu, amperarzu, konstrukcji akumulatora, zmienności napięcia etc. Wtedy już wiesz, że oni są ekspertami, a nie ty. Zalecają więc kupić ładowarkę, na której te parametry będziesz mógł sobie ustawić abyś miał dobrze naładowany akumulator. Ok. Masz już prostownik więc po co Ci drugi więc podłączasz - ładujesz - odłączasz i jest naładowany. Mam ten sam problem więc ładuję raz tak, raz tak - na zmianę - i jeszcze się nie zawiodłem. Aha, jak chcę tylko podładować przed zimą to stosuję sposób pierwszy. Jak nie mogę rano odpalić to ten drugi.
Autorze filmu: proszę o dodanie linka do wspomnianego filmu na początku do opisu filmu, ponieważ jak się przegapi na telefonie to potem nie można już kliknąć w ten link "w karcie"
Proszę Kolegi. Akumulator objęty jest ochroną prawną. Z uwagi na zagroźenie zdrowia , źycia i środowiska musi być odstawiony do określonego punktu skupu i utylizowany zgodnie z prawem. Firma polecająca ładowanie określonym napięciem traci wiarygodność.
@@januszwitkowski5693 tyle że gdy można zajrzeć do Aku to można ocenić jego stan na podstawie koloru elektrolitu . A magiczne oczko potrafi dobrze oszukac
Witam Panie Robercie.Bardzo dokładnie i żetelnie przekazuje Pan wiedzę na temat akumulatorów oraz ich ładowania co jest bardzo przydatne i ciekawe zarazem. Właśnie jestem w trakcie ładowania aku.44Ah prostownikiem Stefpola 12A napięcie po 18 godz. ładowania 16.05V( Mocne gazowanie).Sprawdzając gęstość elektrolitu zauważyłem rozbieżności w poszczególnych celach.Od 1.25 do 1.28 ? Czyżby jakś cela miała zwarcie? Pozdrawiam. Tomasz
@@jareux Akumulator nie wybuchł gdyż korki były powykręcane a wydobywające się gazy miały ujście.Pomimo różnicy gęstości w poszczególnych celach akumulator ma się dobrze a nawet bardzo dobrze .Po dobie od naładowania napięcie wynosiło 12.8 V a po 5dniach 12.6V .Odpala samochód bez zająknięcia.💪Pozdrawiam.☺
@@toko2899 jesli elektrolit mocno gazowal , tzn ubywalo wody , roslo stezenie kwasu siarkowego , ale nie tylko wskutek ladowania akumulatora ( czyli przejscia jonow SO4- - do roztworu ) , lecz takze wskutek ubytku wody. Zeby ocenic czy akumulator zostal w pelni naladowany nalezaloby uzupelnic wode i dopiero wowczas sprawdzic gestosc. Ale nie ma sie co brandzlowac tym czy jest 1,25 albo 1,28 g/ccm. w czasie jazdy akumulator zostanie i tak doladowany a w czasie dluzszego postoju nastepuje jakies tam rozladowanie.
tak samo, patrzac na natezenie chodz nie da ci to oceny jakosci elektrolitu. korki daja nam jedynie wglad do oceny poziomu elektrolitu, jego gestosci, oraz czy cele sie nie rozbalansowaly. a jak masz bez korkow to zawsze mozesz nawiercic otwory tak jak ja mam w centrze, potem zaklejasz to szeroka tasma pakowa (ta brazowa)i po temacie ;)
Poznać można po woltomierzu. Jeśli woltomierz pokaże takie napięcie jakie jest w instalacji pelnosprawnego samochodu z którego pochodzi akumulator to ladowanie należy zakończyć. Oczywiście chodzi o napięcie w instalacji samochodu zmierzone w kilkanaście minut po odpaleniu albo dłuższej jeździe. Najprościej kupić tani marketowy automatyczny prostownik.
Super dzięki za info bo sie własnie zastanawiałem kiedy przerwać ładowanie mierząc co jakiś czas gestość elektrolitu wszysckie cele ładnie gazują a alektrolit się zagęszcza więc cisnę temat dopuki nie wejdą wszystkie cele na zielone pole w areometrze :)
@@freshbratekfreshbratek8535 Skrajne cele były na granicy gęstości 1,24 - 1,25 pozostałe ładnie 1,28, akumulator jest już stary więc nie spodziewam się cudów a przerwałem by go nie skatować za mocno.
5:52 - ludzie którzy maja do czynienia z napięciami i prądami z reguły "przełączają" a nie "przełanczają". To tak ad marginum. W końcu używamy "włączników" a nie "włanczników" :) Co do filmu, to jest ok.Pozdrawiam.
A ja mam prostownik najprostszy z prostych: transformator, mostek Graetza, bezpiecznik, wychyłowy miernik prądu (daaaaawno nie działa) i kable z krokodylkami. Napięcie jakie pokazuje woltomierz to ok. 17V. Moje pytanie: ponieważ jest to prostownik dwupołówkowy, daje mocne "tętnienia" i Vmax ma jakieś ok. chyba 22V - 23V. Woltomierz podaje napięcie "uśrednione" - czy to jest napięcie miarodajne?
zmierz napiecie na klemach akumulatora po podlaczeniu prostownika. to bedzie miarodajne. gdyby bylo 17 V to za duzo , po co rozkladac wode w akumulatorze.?
Nawet jeśli się trochę "wygotuje" z akumulatora, to wygotuje się wody a nie kwasu. Gdyby poziom spadł za nisko starczy uzupełnić wodą destylowana i cześć.
5:50 fazę RECOND powtórzyć 2x to znaczy ile razy w sumie ją przeprowadzić 2 czy 3 razy? Czy można ją przeprowadzić dla akumulatora bez korków bez ryzyka ubytku wody?
Serwus. A czy można ładować akumulator zasilaczem laboratoryjnym zbudowanym na transformatorze. Jeżeli tak to jakich ustawień używać gdy ładuje się zwykły Aku z elektrolitem
Nigdy jeszcze nie sprawdzono napięcia na zwyklym prostowniku!! a te są różne mają 11V albo 13.5V - zwykle prostowniku bez regulacji. Po podłączeniu do akumulatora napięcia są różne albo 13V slbo 15V albo 16.35V osobiście widziałem. Na zwykłym prostowniku bez regulacji o napięciu około 14V po godz. z akumulatorem mają ponad 16V Natomiast na zwykłym prostowniku o napięciu okolo 15V z aku wychodzi grubo ponad 16V. Z mojego doświadczenia wynika że jeśli ładować zwyklym prostownikiem najlepij o napięciu do 13.5 V wtedy jest bezpieczne a napięcie z aku i tak podskoczy do 16V albo więcej W żadnym z odcinków tego nie sprawdzono 😞
Faktycznie około 13,5V AC (wartość skuteczna) na wtórnej stronie transformatora w prostowniku to dobre napięcie. Jak przemnożymy to przez pierwiastek z 2 to mamy wartość szczytową - około 19V. Pod obciążeniem spadnie pewnie z 5...10% (1...2V na okrągło). Do tego zazwyczaj spadek napięcia na 2 diodach prostowniczych w mostku (1...1.5V) i zostaje nam do dyspozycji 15.5...17V. Pod koniec ładowania prąd jest coraz mniejszy więc straty na transformatorze i spadek napięcia na diodach są coraz mniejsze więc w sam raz uzyskamy około 16.5V na ładowanym akumulatorze - o ile ten jest sprawny.
@@inspektorelektron kiedyś miałem robiony prostownik na uzwojeniu pierwotnym 6 regulacji. okolo 6-8 A na wyjściu po diodach od 10V co 0.5V wzrastało do 12.5V (6 zakresów tegulacji) nigdy nie ładowalem na ostatnim czyli 12.5V tylko na 3-4 zakresie czyli do 11.5 V- z aku dochodzilo napięcie do 16 V aku do 50AG Dzisiaj jak widać nikt nie mieży napiecia na prostowniku !
Witam, mam konkretne pytanie, akumulator Pb/Ca zamkniety bezobslugowy (fiamm L4b 85P titanium pro - 850Ah) bardzo porządny aku. Typowy kwasiak (najprawdopodobniej) o składnie płyt Pb/Ca z tego co znalazłem w sieci. CIekawostka - na ulotce dolaczonej do aku jest informacja że mozna go ladowac prade nawet 20A ! a do ciezarowek nawet 40A ! tylko monitorowac temperature podczas ladowania zeby nie przekroczyla 55*C. rozumiem ze moge ladowac go zwyklym prostownikiem i nawet jak osiagnie mi na prostowniku (12A) te 15 - 16V rozumiem ze to całkowicie normalne. dodam tylko ze to akumulator bezobsługowy zamkniety (zapewne z zaworkami bezpieczenstwa itp) to nie mam się czego obawiać ? ładuje go prądem 6A bo 12A to chyba ciut za dużo. - proszę w miare mozliwości odpowiedz , pozdrowienia! ps. na ulotce jest info ze uzupelniamy elektrolit wylacznie woda zdemineralizowana (destylowana) tylko i wyłącznie. (ale chyba rozwiercając dziurki bo w końcu jest on zamknięty..)
Niezupełnie. Odpowiedź ogólna: "Nie, nie można ładować akumulatora samochodowego napięciem 16 V. Standardowe napięcie ładowania dla akumulatorów samochodowych wynosi między 13,8 a 14,4 V. Przekroczenie tego zakresu napięcia może prowadzić do uszkodzenia akumulatora i innych elementów układu elektrycznego samochodu." - taka odpowiedź udzieliła sztuczna inteligencja i jest ona prawidłowa, he, he, he. Należy tak ładować, aby napięcie na klemach nie przekraczało 14,4 V, a dla AGM 14,7 V. Zaleca się ładowanie prądem 10-godzinnym lub 20-godzinnym, ale akumulatory wytrzymują bez problemu i prąd 5-godzinny, oby tylko nie przegrzać. Jeśli napięcie będzie wyższe od 14,4 (14, 7) V zaczyna się intensywna elektroliza wody, czyli wydzielanie wodoru i tlenu, co prowadzi do utraty wody i niekorzystnego zagęszczenia elektrolitu - należałoby ją po paru ładowaniach uzupełnić do stanu początkowego- co w akumulatorach bezobslugowych moze byc trudne lub niemozliwe. Zarówno prąd ładowania 6 A jak i 12 A są ok (choć na doładowanie preferowałbym 6 A), ale nie należy przekraczać podanego wyżej napięcia. Jeśli ładujesz zwykłym prostownikiem, to należy go kontrolować, żeby niepotrzebnie nie ładować znacznie dłużej niż to konieczne, czyli jak przekroczy dopuszczalne napięcie - odłączyć.
Mam akumulator 72Ah ładuje ładowarką ( prostownikiem) stef pol 516m, w trybie 16v, dość szybko przeszedl z napiecia 14.4v do napięcia 16V wedlug wskaznia ładowaeki, według wskazania mulitmetru utrzyuje sie napiecie około 15,80V, czy przy długo utrzymującym sie tak wysokim napieciu, nic nie stanie sie akumulatorowi? Akumulator bezobslugowy CA/CA brak mozliwosc odkrecenia korków. Czy Stef Pol 516M sam zakończy proces ładowania, co powinno miec miejsce ?
Przez kilka godzin lądowałem bezobsługowy chlupiący akumulator Bosch S5 013 (100Ah) zasilaczem laboratoryjnym 14V i początkowym MaX prądem lekko ponad 5A (taka wydajność zasilacza). Akumulator był przez jakis czas całkowicie rozładowany… Po około 12 godzinach prąd spadł do 3A a aku zaczął syczeć i lekko wybrzuszyl się na boku od strony plusa. Zrobił się tez lekko ciepły. Nie ma tam możliwości odkręcenia korków bo jest bezobslugowy. Nie wiem czy mam ładować dalej czy ograniczyć prąd i podnieść napięcie do 16v ? Nie znam się na tym - czy ktoś na szybko może mi teraz podpowiedzieć co dalej?
Witam mam pytanie co to oznacza że ładuje akumulator na końcu ładowania napięcie wzrasta do 16,10 v a prąd do około 2 amper i zaczyna napięcie zapadać a prąd rosnąć akumulator amega dwuletnia
Witam wszystkich Mam 2 pytania 1.Posiadam Ctek MXS 7.0 Który w piwnicy całodobowo czuwa nad stanem akumulatora awaryjnego Bosch . Zauważyłem że po naładowaniu akumulatora ładowarka jest zimna , ale czasami zdarza jej się rozgrzać ( obudowa )Pytanie moje Co w tym momencie robi ? 2.Zauważyłem w moich akumulatorach taką prawidłowość Po ładowaniu cele zewnętrzne +/- mają mniejszą gęstość niż reszta I mimo wsparcia Stefpola nie udało mi się tego zmienić. Czy to norma ? Dziękuję i pozdrawiam
Mam to samo w bannerze, zewnetrzne cele po dolaniu wody maja mniejsza gestosc czyli 1,27 podczas gdy reszta ma 1,28. Mimo ladowania ponad 16,2 v przez pare godzin nie udalo sie wyrównać. Dodam ze ladowalem cztery miesiace temu i do tej pory podczas eksploatacji w aucie ta gestosc nie spadla :)
6:13 - na pewno 7.4 A ? a nie zdecydowanie mniej np. 1.5A ? Jeśli to faza wysycenia, to prąd mały a napięcie podwyższone do 16,25V do nawet 16,4V. (Trzymajac sie rzecz jasna wytycznych technologicznych...) Pozdrawiam.
Też mnie to zaciekawiło. Mam Kulona 720 i do tej pory ładowałem do 14.7V prądem 1/10 pojemności w moim przypadku aku 80Ah czyli 8A a po osiągnięciu tego napięcia zmiana na 16V i prąd 5% pojemności aku czyli w moim przypadku 4A (czas wysycania około 10h) choć zazwyczaj i tak zmniejszam do około 2A i czas wydłużam wg. wskazań aerometru. Czy tutaj wkradł się jakiś błąd czy faktycznie Kulon 720 z automatu przy nastawie 16V i 8A dla akumulatora 80Ah sam sobie zrobi robotę bez szkody dla aku (nadmierne odparowanie wody itd.)? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Mi St 305 ładuje w końcowej fazie 17,5 V amperomierz jest na coś koło 0 czy to normalne.Na rozładowany aku startuje z 16 V i szybko słychać w aku syczenie
mam pytanie, mam akumulator z ciezarowki rozladowany ponizej 10V, gęstośc elektrolitu jakies 1,115-1,200 o parametrach 12V, 140Ah, 800A . Mam prostownik transformatorowy z czasów PRL LUMEL typ chyba M5-85 z 1967r o mocy max 15A ( działa niestety nie wiem czemu tylko do max 10A wg. pomiarów ) z regulacją stopnia napięcia , regulacją natężenia prądu, oraz trybem ladowania 6V, 12V, 24V. Jakie parametry ustawic dla takiego akumulatora w początkowej fazie ładowania i na kolejnych etapach. Nadmieniam, iż ładować bede w garazu murowanym gdzie temp wynosi + 10 stopni C.
NIE WOLNO ODPALAĆ SAMOCHODU ! Rozrusznik zewrze Ci prostownik . Jeśli w prostowniku masz zabezpieczenia to je wywali . Jeśli nie masz zabezpieczeń ale masz solidny duży transformator który zniesie krótkotrwały prąd zwarciowy to też się nic nie stanie . JEŚLI MASZ PRZETWORNICĘ TO SIĘ STNANIE A PRZY ODROBINIE NIEFARTA MOŻESZ PUŚCIĆ NAPIĘCIE SIECIOWE NA INSTALACJĘ SAMOCHODU ! PRZY MAŁYM NIEFARCIE PRZEWODY MOGĄ CI SIĘ PO PROSTU ORDYNARNIE I PO CHAMSKU ZAPALIĆ .
Do tego celu produkuje się ładowarki z opcją rozruchu. Kupiłem taką z Lidla ULG 17A i nim można zrobić rozruch kiedy ustawisz opcję. Przez 120 sekund podawany jest prąd 75A a czas jaki pozostał jest odliczany wstecz.
Mam a-mega 7 75ah i kulona 720. Ladowalem akumulator według ustawień jednego z filmów ale gęstości nie udało mi się utworzyć. Akumulator jest naładowany w 100% sprawdzalem w warsztacie na ich urządzeniu nawet prąd rozruchowy jest lepszy niż podaje producent ale elektrolit oscyluje w granicach 1,25-1, 26. Następnie ladowalem prądem 16v i niskimi amperami maks 2 plus program wysysania. Ale pomimo prób nawet dwóch w przedziale kilku dni aby akumulator mógł odpocząć udało mi się zrobić elektrolit na 1,26-1, 27. Co może być przyczyną że nie jest w stanie zrobić gęstości? Ewentualnie jakby mógł prosić o dokładniejsze wytyczne odnośnie ustawienia kulona 720 pod ten akumulator. Pozdr
Po zakonczeniu ładowania ustaw ograniczenie prądu na ok 1% pojemności, czyli jeśli masz 100 Ah ustaw 1A. Napiecie otwórz tzn. max ile możesz. Zostaw tak na 10 h. Nastepnie "zagotuj" (prądem ok 3 %) to oczyści pory zalegajacych mikrobaniek gazu i pozwoli elektrolitowi zajać miejsce. Raz jeszcze otwartm napięciem ok 1%. Odczekać , zmierzyć wysycenie, ew pojemność. Czasami trzeba takie cykle powtórzyć, bo siarczany rekrystalizują się opornie. Jeśli ma sie sporo czasu to ustawia się natężenie poniżej 1% np 0,3 ÷ 0,4 V(nadal otwarte napięcie - u mnie z zasilacza 24V ) i zostawia pacjenta na bardzo dlugo.... od tygodnia do.... miesiecy. To wszystko ma sens wylacznie kiedy akumulator jest zasiarczony (nie ma zwarc, wypadania masy = elektrolit jest czysty itd. Ubytki zasadniczo uzupelnia się wodą destylowaną (nie mylić z deminarelizowaną chemicznie), ale praktyka dowodzi że uzupelnieniie 1 cm elektrolitu (mowa o wysokosci w celach) usprawnia dzialanie aku, ponieważ chociaż nie kwas uchodzi jako rozklad gazow elektrolizy to jednak uchodzace gazy w minimalnym zakresie porywają cząsteczki elektrolitu ze sobą. Trzeba mieć świadomość, że za mocne "zagęszczenie" elektrolitu doprowadzi do pogorszenia wlaściwości reakcjiorsz do korozji kratek.
Są takie ładowarki inteligentne prod.polskiej VOLT .Za jedyne 100zł masz świetną ładowarkę w pełni procesorową z funkcją odsiarczania i naprawy kompletnie rozładowanych Aku której nie trzeba kontrolowač bo posiada wszelkie zabezpieczenia.Wystarczy kilka godz by do pełna doładować każde Aku ,zaświadczone już dużo dłużej ale skutecznie.Niestety pożyczyłem kolesiowi który ładował Aku w samochodzie w czasie ulewy dokładnie pod dziurą w dachu i go zalał podczas pracy.Będę kupował drugi bo mam taki prosty uniwersalny to jeszcze żadnego Aku mi nie doładował, a Voltem poddały się zawsze.Nie sztuką jest proponować ładowarki i prostowniki od 400zł w górę których sens zakupu jest dla warsztatów czy sklepów z Aku
Jak sprawdzić jaki mam Typ akumulatora żeby ustawić to na prostowniu? Mam takie warianty STD- kwasowo ołowiowy mokry GEL- kwasowo ołowiowy żelowy, elektrolit w formie żelu AGM- kwasowo ołowiowe żelowe AGM, elektrolit umieszczony w panelach waty szklanej LiFePO4- litowo żelowo fosforanowy
Witam. Mam pytanie odnoście ładowarki do baterii żelowych a mianowicie chodzi mi o to czy moglbyś mi polecic jakaś ladowarke 230 na 12V ktora moglbym ladować akumulatory 2 razy 200AH połaczone równolegle .Dzieki wielkie za podpowiedzi.
Zwykły prostownik wystarczy . Trzymaj je na nim dłuższy czas . Im mniejszy prąd ładowania tym lepiej dla akumulatorów . Jednak w niektórych przypadkach liczy się czas wtedy trzeba przyłożyć prąd powiedzmy te 1/10 pojemności . 200Ah ładować się będzie przy I = 1/10 pojemności 10 godzin czyli nocka . jeśli jednak puścisz prąd mniejszy np 1/100 pojemności to ładować aku będą ci się 100 godzin czyli ok 5 dni. Jak nie jeździsz ładowarką to lepiej użyć małego prądu . W przypadku gdyby nawet aku ładowało się dobę małym prądem to i tak akumulatory będą posiadać zdecydowanie lepsze parametry rozruchowe niż akumulatory nieładowane o lepszej kondycji z racji iż elektrolit się już rozgrzał .
Czy jest możliwość, że w dość już wymęczonym, kilkuletnim akumulatorze nie da się zrobić gęstości elektrolitu? Próbowałem ostatnio uratować aku mojej narzeczonej, rozładowałem go światłami do poziomu około 11,3V, zaniosłem do domu na parę godzin żeby się ogrzał i włączyłem pod prostownik Kukla w ciepłym pomieszczeniu. Po około 8h napięcie dobiło do 16,3V a prąd spadł do ~1,3-1,5A. Zostawiłem tak jeszcze na noc. Rano parametry ładownia były dokładnie takie same, więc odłączyłem aku, ale niestety gęstości nie było :( Wynik około 1,21-1,22g/cm3 :( Czy to znaczy, że czas posłać aku na emeryturę? Czy trzeba było trzymać dłużej pod wysokim napięciem?
Jeśli akumulator jest jeszcze w miarę sprawny to jest mało prawdopodobne, żeby nie dało się poprawić gęstości. Tym bardziej zwykłym prostownikiem. Przynajmniej do 1.26 mu się dać. Ale często w takich trudniejszych przypadkach trzeba poświęcić na to kilka dni.
@@inspektorelektron Ten aku ma już co najmniej 5 lat i niestety kilkukrotnie był rozładowany poprzez zostawienie auta na światłach, więc dostał trochę w kość, a nie jest jakiś "markowy", nawet nie pamiętam producenta :/ Czyli powinienem pozwolić mu tak bulgotać przez kilka dni nawet, przy tych 16,3V?
@@damianusss2178 Hejka, coś mnie się wydawa że szkoda prądu i zachodu i czasu na ten aku. Lepiej będzie kupić nowy a w dobrym sklepie jeszcze mogą ten stary sprawdzić opornicą jak będziesz chciał.
Na boku obudowy jest zaznaczone MIN i MAX. Jeżeli obudowa jest jasnoszara i lekko przezroczysta , można pod światło zobaczyć na jakim poziomie względem tych znaczników jest elektrolit w każdej celi. Przy ciemnej obudowie mierzysz wsuwką głębokościomierza suwmiarki odległość od górnej powierzchni obudowy do poszczególnych znaczników a potem w każdej celi opierasz suwmiarkę na tej samej powierzchni i spuszczasz wsuwkę przez otwór po korku aż ta dotknie elektrolitu i porównujesz wskazanie suwmiarki z wcześniejszymi wartościami. Jest to pomiar poziomu na podstawie odległości elektrolitu i znaczników od górnej części obudowy akumulatora.
Najprawdopodobniej siarczan miedzi, który jest twardym zielonym / niebieskim kryształem. Tworzy się z gazowego siarkowodoru wyciekającego z akumulatora + miedź w przewodzie ... . Do walki można użyć ''coli'', roztworu sody kuchennej i wody ale najlepiej polać to wrzątkiem./ Andrzej
Najlepiej zlikwidować przyczynę czyli ograniczyć wydzielanie siarkowodoru , które jest najprawdopodobniej związane z anomalią przy ładowaniu akumulatora ( zbyt duże napięcie ładowania, kończący się akumulator czy początki zwarcia w akumulatorze)./ Andrzej
Można po oczyszczeniu wykonać dwa filcowe kółka z otworem średnicy wyprowadzenia biegunów. Coś jak podkładka śruby. Nałożyć na oba bieguny a następnie założyć klemy. Filc spryskać obficie WD40. Stosuję od 30 lat w samochodach i niema osadu. Spryskiwać co jakiś czas trzeba ponownie (2-4 razy do roku).
Czyli reasumując posiadając prostownik który pozwala w końcowej fazie ładowania osiągnąć 16,2V i 1-1,5A mamy sprzęt który napewno zrobi gęstość elektrolitu? Od stanu aku zależy tylko czy zrobi to w kilka godzin czy w kilka dni?
Zależy jeszcze od akumulatora i warunków środowiskowych w jakich ładujesz. Prostownik który na pewno pozwoli osiągnąć gęstość 1.28 nawet w chłodnych warunkach to taki który pozwoli ładować do 17V z prądem 1.5A (dla akumulatorów do około 75Ah). To, że pozwoli ładować do 17V nie oznacza, że zawsze tak będzie ładował. To końcowe napięcie zależy i od prostownika i od ładowanego akumulatora.
Osobiście dzielę ładowane akumulatory te oczywiście,,patologiczne'' na takie co 1-mają gęstość nawet 1,30g/cm3, mają doskonałe napięcie spoczynkowe maja wysoki prąd rozruchowy.......ale nie mają pojemności cechuje go to - odpali zawsze za pierwszym razem, ale jak przyjdzie natychmiast powtórzyć rozruch drugi lub trzeci raz to ...d...pa zimna. 2-mają dobrą pojemność, mają dobre napięcie spoczynkowe , mają gęstość np. 1,28g/cm3 nie mają natomiast nominalnego wysokiego prądu rozruchowego co z takim zrobić.... do diesla taki już się nie nadaje, ale do benzyniaka jeszcze jak najbardziej. 3-mają pojemność, mają dość wysoki prąd prąd rozruchowy, napięcie spoczynkowe mają w normie, nie maja natomiast gęstości doskonałej tej np.1,28g/cm3 i nie można jej uzyskać podczas procesu ładowania uzyskać możemy np.tylko 1,24-1,25g/cm3.Co zrobić z takim akumulatorem jak on odpala bez problemu silnik? moim zdaniem albo nic i pogodzić się z myślą, że mamy akumulator sprawny w 80%, albo zmienić prostownik i/lub sposób, technikę ładowania doprowadzając akumulator do wysokiej gęstości i tu ostrzezenie... osoba ambitna, perfekcjonista może doprowadzić przy dążeniu do doskonałości elektrolitu ze złości i nerwów do zmniejszenia gęstośći włosów na swojej głowie lub ich koloru np. z czarnego, rudego na siwe jeśli po miesiącu walki gęstość nadal twardo oscylowała będzie w granicach 1,25g/cm3.
Nie da się uzyskać małego prądu i wysokiego napięcia. Przy nowym w pełni sprawnym jeszcze się jakoś da. A też nie każdy. A nie wszystkie akumulatory mają korki...
@@djpawelus mogę ci podłączyć pod zasilacz laboratoryjny ustawiając dokładnie napięcie. I się nie do w każdym nowym, a w wyeksploatowanym już na pewno nie.
@Nifares _ Doładowywałem, ale nie były to typowe ładowania, ot 0,5A przez parę godzin. Przed ładowaniem sprawdzałem gęstość. W sumie to nigdy nie miałem tyle czasu, aby podciągnąć napięcie do 16,2V. Aku : sklep.akubiz.biz/pl/p/-45Ah-Akumulator-AUTOPART-Galaxy-DUPLEX/600
Mam myślę ważne pytanie - czy można robić gęstość tzn ładować do 16.3v akumulatory bezobsługowe? Spotkałem się z opiniami, że te akumulatory można bezpiecznie ładować do 14.4V właśnie że względu na brak dostępu do korków. Drugie pytanie - po co robić gęstość, jak i tak po włożeniu akumulatora do samochodu alternator naładuje go i tak do 14.4V (pewnie że względów bezpieczeństwa aby nie wydzielał się wodór)? Zyskujemy kilkanaście procent, które i tak zaraz stracimy. Akumulatory ładowane tylko instalacja w samochodzie potrafią przetrwać chyba tyle samo lat.
Jak zrobisz sobie gęstość akumulatora to przy normalnym użytkowaniu w aucie gęstość będzie oscylować około 1.28, czyli będzie pełna pojemność. Nawet jak pobierzesz ładunek podczas odpalania auta itp to i tak ta gęstość nie spadnie szybko i alternator spokojnie doładuje dalej zachowując 1.28. Wyjątkiem od tego jest zostawienie na światłach pojazdu, lub jakieś zwarcie w aucie, które wyczerpie nam akumulator i po tym będzie mała gęstość i nawet jak alternator naładuje do pełna to akumulator nie będzie miał pełnej pojemności. Ale jak zrobisz sobie gęstość to ona bez problemu się utrzymuje przy normalnym użytkowaniu auta. Zobacz sobie jak wygląda krzywa rozładowania w zależności od gęstości, nawet jak dużo pobierzesz ładunku z akumulatora to dalej jest 1.28 i alternator bez problemu jest w stanie to utrzymać. Oczywiście nic nie jest wieczne i te 2 razy do roku warto sobie przywrócić gęstość czyli pełną pojemność akumulatora, czego nigdy nie osiągniesz na taniej ładowarce procesorowej.
Tanie ładowarki procesorowe osiągają około 14v przy danej gęstości i wyłączają ładowanie. Czyli zamiast mieć 40Ah mamy 20Ah a ładowarka pisze, że akumulator jest w pełni nałądowany a my tak naprawdę mamy połowę akumulatora. Aby podnieść pojemność akumulatora (gęstość) to musimy go wysycić wyższym napięciem około 16v czego zwykłe tanie ładowarki nie osiągają.
Tak zapytam akumulator w stanie spoczynku 12.4 auto diesel odpala chodź czuje że już nie tak żywo.. Aku leci pod prostownik stef pol 305 Skala w połowie 24 godz lądowania gestos dalej w białym polu.. Po paru godz spoczynku aku 12.7v.. Ponowne lądowanie 20 h i gęstość bez zmian prostownik podaje już napięcie od 16 do 16.4 v przy 1.5a do 1a akumulator dwa i pół roku baner czarny.. Dalej go katować prostownikiem czy już z kablami w bagażniku jeździć?bo gęstości zrobić nie mogę.A co lepsze to na starym aku po 15 h lądowania osiagnelem równo na każdej celi gęstość 2.7 napięcie spoczynkowe 12.6 po dwuch miesiącach leżakowania w garażu, a jak wleciał do auto to trzy odpalenia i po aku i o co kaman! A na koniec dodam mówisz pan czasem że kończymy lądowanie jak gazuje czasem jak jest gestos dobra że musi być końcowe 16.2v czasem 14.4 ale amper duży i też zagesci elektrolit później że 16 v jest szkodliwe a mój prostownik przez was sprzedawany wali 16.2v po dwóch godz pracy nawet jak go skrece na min. Młyn robisz.. Mogłem kupić z Lidla prostownik mimo 14.4v to przez dwa dni ładnie zagęszcza elektrolit i aku nie skrzywdzi pozdro i ustał jedna wersję jak Ładowac i czym!
Odłącz Aku i daj mu odpocząć .Odpocznie podladuj jeszcze i zrobi gęstość.I nie musisz grzać cały czas 16V.Malym prądem też zrobi gęstość ale dużej będzie to trwało.Mozesz przecież na dwa razy podładować odpocznie i doładuj i tyle.I zrobi się gęstość elektrolit musi się wymieszać zagęścić.Jak ma korki Aku to zobaczyć czy jest zalany bo może już płyty są suche bo już dawno go wygotowales.
@@marekmiro4798 nic go nie wygotowalem chodzi o to że nawet jak ustawie prostownik na min to i tak po dwuch godz wali ponad 16 v przy ok 1.5ampera i tu obawa czy nie rozwale tego aku w H... I mimo odpoczynku i ponownego lądowania to gęstości nie robi.. Aku w aucie jest jakość działa może słaba zima go ratuje, a może jeszcze raz go wyjąć i spróbować lądować gęstość zrobić?
Tak, powinna być zbliżoną jeżeli nie taka sama. Jeżeli znacznie odbiega oznacza to uszkodzenie celi. Więcej i czy da się coś z tym zrobić niech się wypowiedzą jacyś szpece od tego tematu.
@@DominoR1Czy gdy alternator ładuje akumulator podczas jazdy to też odkręcasz korki? A co z akumulatorami bezobsługowymi? W takim razie czyżby bezobsługowych nie można było ładować? Według mnie jeśli ładujesz akumulator niskim prądem np. 1A to nie trzeba odkręcać korków. Mój akumulator z korkami ma z boku otwór wentylacyjny, którym wydostaje się gaz podczas ładowania i myślę, że każdy akumulator kwasowy jest zbudowany na podobnej zasadzie.
Panie Robercie,pisałem ostatnio,ale nikt mi nie odpowiedział, czy możecie zrobić test ładowarki Blue smart charger 12V/10A Bluetooth. Wiem, że tego nie sprzedajecie ,wiec nie chętnie porównanie ją z Noco Genius 10.Choć bym chciał się mylić. Pozdro.dla was. Myślę,że Pan Panie Robercie jest w stanie obiektywnie przeprowadzić ten test. Dziękuję.
Jesli chcesz taka ładowarkę to ja kup i sam daj opinie a nie kupujesz rzeczy pod wpływem czyjejś opinii nikt nie bedzie kupował czegoś aby tobie przetestować tyle razy bylo powtarzane jakie powinny być parametry i schematy lądowania a ty chcesz ładowarkę z Bluetooth zeby co sprawdzić jakie napięcie jest w akumulatorze za sciana nie dajmy sie zwariowac
@@mrAkumulator Wielkie dzięki. Fani czekają😎.Tylko proszę pokazać na komórce nastawy. P.S mniej więcej kiedy Mistrzu można się spodziewać filmu.🙂Napewno zeszyt jest już w połowie zapisany😛
Tekst wyrwany gdzieś z sieci.Troszeczkę może Nam Wszystkim pomoże z czym to się je te Pb/Ca. ,,Reakcjom chemicznym w akumulatorze towarzyszy rozkład wody w elektrolicie (40% roztwór kwasu siarkowego w wodzie) na wodór i tlen. Ponadto woda z akumulatora otwartego paruje. Aby akumulator był bezobsługowy, ubytek wody z elektrolitu w wyniku obu procesów, musi być możliwie niski. Niezależnie od typu akumulatora, aby zmniejszyć ilości wody ulegającej rozpadowi, stop ołowiu (Pb) z antymonem (Sb) (podstawowy materiał, z którego wykonywano kratki akumulatora), jest zastępowamy przez stopy: - ołowiu z wapniem - Pb-Ca; - ołowiu z wapniem i srebrem - Pb-Ca-Ag; Rodzaj użytego stopu zależy od cechy akumulatora, która jest najważniejsza dla danego zastosowania akumulatora. Jeśli ważniejsza są: odporność cykliczna i mechaniczna, a godzimy się na okresowe uzupełnianie wody, to korzystniejszy jest stop ołowiu i antymonu. W akumulatorach dla samochodów osobowych, ważna jest bezobsługowość, długi okres „życia” akumulatora z możliwie dużą zdolnością rozruchową. Te cechy zapewnia dodatek srebra Pośrednimi cechami charakteryzuje się stop z wapniem.''
Spotkaliscie sie z sytuacja, ze aerometr byl skopany? Laduje przez caly tydzien swoje dwa aku, jeden nowy drugi 3 letni i zaden nie ma gestosci powyzej 1.25. Mam Stefpola EST 516M i juz sam nie wiem o co chodzi.
Fajnie, ale jeśli mówimy o ustalaniu napięcia to nie ma sensu mówić o prądzie, bo ten i tak będzie wypadkową napięcia i oporu wewnętrznego (sam się dobierze) Nie ma opcji go zmniejszyć przy ustalonym napięciu.
@@blueboxcharger1561 Tu zawsze Będzie ładowanie CC na starcie i CV później. Nie wiem do czego dążycie takimi sposobami. Ładowanie CC w dalszych etapach jest bez sensu i w drugą stronę, ładowanie CV na starcie kd aku jest rozładowany, nieograniczonym prądem (co jest normalnie niemożliwe)... ehh Polecam obejrzeć ten i inne filmy na tym kanale.
@@Shadow_of_STLKR Trochę nie rozumiem do czego pijesz? "Nie wiem do czego dążycie takimi sposobami." ? Kto dąży i do czego? Moja ładowarka ładuje CC, CV.
Aku 180Ah Ca/Ca mam prostownik samoróbkę z regulowanym prądem, taka duża opornica gdy podpinam aku i ustawiam np 15,30V to prąd mam 4-5A aku gazuje normalna rzecz, tak to ma wyglądać? czy prąd za duży?
Ładuję już drugi dzień aku 74 Ah(bezobsługowy) prostownikiem inwerter agri 30/12.Zacząłem od ustawienia prądu ładowania 7.4 A.Napięcie było 0d początku ładowania 14.2 do 15,9- po 8-u godzinach ładowania.Prąd ładowania zszedł do 6.3A. Następnego dnia rano włączyłem znowu ładowanie nic nie zmieniając i prąd ładowania spadł po niedługim czasie do 4.2A ,natomiast napięcie wzrosło do 16.2 i tak już 4h....ILE tak jeszcze trzymać??? Wiem jakie funkcje ma ten prostownik(ładowałem mniejsze pojemności i płynnej schodził z prądu). Nie chciałbym uszkodzić aku bo jest półroczne... Proszę o odpowiedź. temperatura oscyluje w granicach 23st.
Odłącz prostownik. Nic już nie zdziałasz i tylko odparowujesz wodę z elektrolitu . Daj akumulatorom odsapnąć kilka dni a później podłącz prostownik na kilka godzin . Rób pomiary napięcia przed ładowaniem . Im napięcie będzie wolniej spadać tym lepiej .
Witam serdecznie. Czy prostownik STEF-POL EST 516M 12V/15A będzie dobrym wyborem do ładowania akumulatorów tradycyjnych i w systemie start-stop a może coś innego. Pozdrawiam
Dobry będzie pod warunkiem że zapomnisz że są inne napięcia ładowania niż 14,4V. Akumulator w samochodzie nigdy nie jest naładowany w stu procentach. Przeciętnie jest to ok. 60%. Niedoladowanie akumulatora znacznie wpływa na jego trwałość. Zasada ta dotyczy akumulatorów rozruchowych a nie dotyczy trakcyjnych. Trakcyjne nie boją się ani przeładowania ani nadmiernego rozładowania.
Stef pół 516 jest właśnie ładowarka automatyczna z tego co kojarzę bo też zastanawiam się nad nią . Ma 3 tryby 14,4 - 14,9 (agm) i 16 Po naładowaniu wyłącza się
Witam, używany akumulator 74Ah ładowany prądem 7,4 A kończy ładowanie po 3,5h ale oczywiście niema gęstości. Czy to oznacza, że akumulator już jest złom i niema sensu się z nim siłować? Pozdrawiam
Witam mam problem z akumulatorem ładuje już około 12 godzin prostownikiem i gęstość wzrosła na 1.22/1,24 a teraz pytanie czy ładować dalej? Mam obawy ponieważ napięcie jest już 16.5v a dalej gęstości brak Na innym akumulatorze się udało i było 16.2v co myślicie?
1,22to tragedia ten akumulator to juz złom ,niestety ale nie da się wszystkich wskrzesić jak już doszło do poważnego rozładowania i zasiarczenia .Takie akumulatory pokazują tu na UA-cam jak się pokusić by nóż się udało .Sam się przekonasz napięcie będziesz miał 12,80v a samochodu nie odpalisz bo pojemność kiepska
To jest namiastka opornicy, czyli mini opornica.Pytałeś 5 dni temu w innym materiale.Napisałem nie warto.Jest chyba jedyne sensowne zastosowanie tych 100A jest to ,,zdejmowanie ''napięcia powierzchniowego z akumulatora zaraz po zakończeniu ładowania celem weryfikacji prawdziwego przybliżonego napięcia spoczynkowego jak zachodzi taka potrzeba na ,,gwałt''.
@@kamil004 Pewnie tylko koszt zakupu ogromny.Mam tą Yato 100A(po modyfikacji kabli i wyrzuceniu włącznika) i radziecką opornicę 230A razem daje 330A do osobówek aż, aż.Swoją drogą zastanawia mnie jedna rzecz nowy akumulator to nowy i jemu podać 600A to pikuś bo to zniesie bez bólu, ale stary powiedzmy jeszcze na chodzie akumulator jak nagle dostaje 10 sekundowe udzerzenie 600A czy nie odejdzie on nagle do krainy ,,wiecznych łowów''
Miałem kiedyś akumulator Centry. W jego instrukcji obsługi napisano, że ładowanie kończymy, gdy napięcie na zaciskach znajdzie się w przedziale 15,6-16,8V. Akumulator zwykły, z korkami odkręcanymi.
Bardzo rzeczowe i przydatne informacje, można się dużo ciekawych rzeczy dowiedzieć. Nic tylko się stosować do zaleceń z filmiku. Dzięki!
Fajne intro, ten "dymek" z akumulatora nawiązujący do poruszanej tematyki filmu :). Z filmu warto zapamiętać jedno główne przesłanie. Ładujemy dotąd aż gęstość osiągnie 1.28g/cm3 a nie do osiągnięcia jakiegoś napięcia czy do spadku prądu do określonej wartości.
Takie słowa napisane przez admina grup pasjonatów z facebooka, to miód na moje serce. Dzięki Piotr, że świetnie podsumowałeś film. / Robert
Tak.
Ale większość aku dzisiejszych jest hermetyczna
Więc takie właśnie minimum to napięcie końcowe i amperaz na stałym poziomie.
Tzn jak podczas ładowania osiągnie napięcie końcowe i prąd już niżej nie spada to już nie raz na tym kanale mówili że dalsze ładowanie nie ma sensu
@@darekg9411 Tak, generalnie masz rację. Tematyka związana z określeniem końca naładowania, osiągnięcia oczekiwanej gęstości w akumulatorach bez dostępu do elektrolitu to już nieco inny i bardziej złożony temat. W tym przypadku był omówiony powiedzmy najprostszy przypadek - bezpośredni pomiar, monitoring gęstości elektrolitu. Był określony cel ładowania: osiągnięcie gęstości 1.28. Na wstępie to jest najważniejsze. Myślę, że w dalszej perspektywie czasu będą precyzyjniej omawiane metody dążenia do tego celu w zależności od sytuacji.
Zapowiadało się na program kulinarny... Dzięki za film.
Wiele osób Was ogląda i czerpie wiedzę z tego kanału. Sam umiem zająć się akumulatorem dzięki Wam. 3mcie się.
Nie zawsze można użyć areometr bo niektóre aku nie posiadają korków
O, przydatny odcinek! Dzięki
Mam prostownik StefPol EST305 i akumulator AutoPart silver i ładuje się tylko do 15,8V.
Inne 2 akumulatory spokojnie naładowały się do 16,2V.
No dobrze, łatwo powiedzieć-sprawdzić gęstość elektrolitu. Ale kiedy przestać ładować prostownikiem aku w obudowie zamkniętej?
Sprawdzaj napięcie miernikiem, na akumulatorze, jak osiagnie 16,2V to potrzymaj go tak przez godzinę, jak obudowa zrobi się ciepła kończysz ładowanie.
Nawet w szkole nie mówią tego o czym można dowiedzieć się od szczecińskich speców akumulatorowych, łapa w górę i pozdro
Rozwalają mnie takie teksty celebrytów jak ; aby w końcowej fazie ładowania unikać ładowania wysokim prądem (jakby dało rady zrobić duży prąd na naładowanym akumulatorze)😀 Generalne regulować prądem można na rozładowanym aku a najwyższe prądy idą na przebiegunowanym aku można 100 amperów uzyskać lekko , w końcowej fazie ładowania pozostaje tylko manewrowanie napieciem.
Czyli w zasadzie mając zwykły akumulator bezobsługowy z płynnym elektrolitem (bo takie są najpopularniejsze) nigdy nie wiemy, kiedy będzie w pełni naładowany.
@Krzysztof Pelczar zasiarczaniony akumulator tez osiągnie takie wartości podczas ładowania - co wcale nie oznacza, ze będzie naładowany.
Oczywiście łapka w górę,zawsze ciekawie Pan opowiada.Słucha się tego z pasją.
Super info. Dzięki. Czy mógłby Pan zrobić odcinek o poszczególnych rodzajach akumulatorów rozruchowych, AGM, EFB, SLI, żelowych i innych z wyjaśnieniem ich różnic, ale przede wszystkim zastosowania? Od strony potencjalnego klienta. Czy ma sens inwestowania w akumulator EFB np.ktoś kto jeździ przykładowo 11letnim, 3 litrowym dieslem , głównie na krótkich trasach, tylko po mieście?
Ja robię tak napięcie 16- 16,2 v prąd ok 1 A dla akumulatora 50 Ah i koniec ładowania.
Świetny film. Jedna kwestia. Jeśli nie mam dostępu do elektrolitu to nie zobaczę 1,28. Ale kiedy w takim wypadku kończyć?
No właśnie, najprościej zmierzyć gęstość a jeżeli nie ma dostępu...? Jedyna droga to przerwać jak już odgazowuje. Tak mi się wydaje bo nic innego nie pozostaje.
Wtedy ładujesz z 2h napięciem 16.2V. Mocno na oko ale chyba najbezpieczniej.
Prostownik automatyczny 12v 6a .Nie ma podziałki amperów tylko rysunki.1 rozł.aku 2.W pół naład.3 naład w 75 % 4 .w pełni naładowany.Po nocnym ładowaniu wskazówka doszła do początku fazy 4 i stoi murem już 12 h. Wcześniej V.ład 15 ,85 ,teraz 15,45.v.Dlaczego wskazówka dalej nie spada do zera?Trzymać nadal na prostowniku?.Pyt 2. Są 2 opcje w temacie dolewania wody destylowanej .Jedna mówi że 1cm ponad metal ,druga że 7mm poniżej pokrywy obudowy.Tyle że między 1 a 2gą obcją jest ok 3cm różnicy.Nalałem 1cm ponad wystarczy czy dolać?
Czy ładując dużo akumulatorów (np. tak jak Wy) można w jakiś sensowny sposób wyłapywać wodór z tlenem? Jakbyście wyłapali dużo wodoru to moglibyście np. zbudować sterowiec.
Pewnie byśmy odlecieli i bez sterowca :). A na poważnie to nie ładujemy tak dużo i możliwość ''gospodarczego '' wykorzystanie tych gazów nie istnieje bo chyba nikt tego nawet nie robi w takich warunkach. Wodór jest cztery razy lżejszy od powietrza i ulatuje zanim pomyślisz./ Andrzej
Materiał bardzo dobry i rzeczowy, ale nigdzie nie ma odpowiedzi na zadane w tytule pytanie :D Czyli kiedy przerwać ładowanie napięciem 16.2V (W przypadku SLI i EFB Ca-Ca)? Po 2 godzinach (tak wynika z wykresu B. Dardena)? Czy w przypadku szczelnych akumulatorów bez dostępu do korków także trzymac gazujący aku przez 2h? JEDNOZNACZNEJ odpowiedzi brak...
Najlepiej w ogole takim napieciem nie ladowac , cala dodatkowa energia idzie w elektrolize wody. Takie napiecie stosuje sie jako prad impulsowy do rzekomej naprawy.
@@kapelmaisterful Bez takiego napięcia nigdy nie zrobisz odpowiedniej gęstości elektrolitu w mniej niż 24h. A też nie o to chodzi żeby trzymać 14,4V przez trzy tygodnie...
Gadasz o rodzajach akumulatorow a nie o tym co w tytule.
Witam, a jezeli akumulator nie ma korkuw? 9:16
Ale numer, po tym filmie przeprosze stary transformatorowy prostownik😁🙂
Bardzo dobry filmik, dziękuję serdecznie, bardzo mi pomogłeś kolego, masz bardzo bogata wiedzę w temacie, szanuję cie i zdrówka życzę 😊 👋
Ciekawy fim :) ciekawe zagadnienia na które mało jest informacji .Tak więc Dobra Robota :))
Ok dla AGM max napięcie 14,9V (chociaż u mnie w aucie przy dość rozładowanym aku AGM podał ładowanie 14,96V), a co z funkcją recondition tu ładowarki np MW-SC6B , ...8B pewnie tak samo (była na testach u Pana), często podają napięcie 15,8V np przez 2h (to już w zależności pewnie od urządzenia) Czyli co, nie używać tego, czy sporadycznie można ?
super temat...bo...właśnie jestem świeżym użytkownikiem off-grid fotowoltaika(24v) aku 2x12 v jenox hobby 180ah falownik hybrydowy ustawiony na fluid ładuje do (wyświetlacz 29.2v) pomiar na klemach 28.2 v i bezpośrednio na złączu falownika... i żeby nie było 2x 30cm kabla 25mm2 ...gęstość 1.16g/cm3 po naładowaniu (brak jakiegokolwiek gazowania- temp ok 19*C) ...przeprogramowałem na li-jon 31.5v (wyświetlacz) (30.5v klemy)i jest trochę lepiej z gęstością tzn.1.22g/cm3 i widać że delikatnie zaczyna gazować .....instrukcja mówi-zalecane nap.ład 28-28.8v ...za krótko jest ładowany? za dnia ładuję przez noc 70w poboru(14h) rano ładuję niby na full a gęstości brak....tym sposobem jestem w stanie zasiarczyć płyty? mam odparować wodę z elektrolitu? już mi nerwy puszczają ...,,droga redakcjo pomocy"😀...kto zawinił Chiński falownik...Polski akumulator..czy użytkownik🤔?
Czy poradziłeś sobie z problemem? Być może musisz ustawić na typ akumulatora jako "zdefiniowany przez użytkownika" Wtedy możesz wybrać parametry ładowania i punkt przejścia na sieć.
@@krzysztofzukowski3005 tak ustawiłem na zdefiniowany jest lepiej ale muszę jeszcze sprawdzić innym próbnikiem gęstości by mieć pewność ...na razie zadowolenie 70%
W instrukcji akumulatorów Varta jest napisane żeby nie ładować napięciem wyższym niż 14.6V. Ładowanie powyżej 14.8 powoduje utratę gwarancji. Mówimy o akumulatorach Ca Ca. Pozdrawiam
To dotyczy tylko ładowania przez alternator. Jeżeli alternator lub regulator napięcia ma usterkę i daje więcej, akumulator szybko wyschnie. Autopart też zabrania ładowania wyżej niż 14,4 V ale ładowanie prostownikiem zalecają do osiągnięcia ponad 16V.
Dzięki
Przy wyzszym napieciu 16.25v robicie dobra gęstość elektrolitu bo duzo wody odparowuje i odpada masa czynna ....To tak jak w kuchni z gotowaniem sosu...
Super materiał!
Merytoryczny materiał, super. Lecz nasuwa się pytanie zasadnicze. Na rynku mimo wszystko najwięcej jest obecnie akumulatorów bezobsługowych oraz użytkowników z prostownikami trans. Moje pytanie więc, na podstawie którego z parametrów można najdokładniej przypuszczać, że gęstość jest już ok? (aku. bez dostępu do elektrolitu). Sugerować się napięciem ~16.2V czy bardzo niskim natężeniem ładowania
Warto przed rozpoczęciem takiego ładowania sprawdzić spoczynkowe napięcie akumulatora, poza samochodem, po kilku godzinach spoczynku. Z napięcia oszacujesz średnią gęstość elektrolitu. To już da pewien pogląd na stan naładowania akumulatora. Odczytane napięcie dzielisz przez 6 i odejmujesz wartość 0.84. Po ładowaniu, po odłączeniu prostownika co jakiś czas sprawdzasz i obserwujesz spoczynkowe napięcie na akumulatorze. Po kilku, ewentualnie kilkunastu godzinach powinno się obniżyć i pozostać w przedziale około 13...13.2V. Zazwyczaj jest to około 13.15V dla naprawdę porządnie naładowanego akumulatora wapniowego. Jeśli jest dużo mniejsze to jest nadal niedoładowany. Jeśli większe (13.3...13.5V) to też niedoładowany ale ze wskazaniem na zasiarczenie płyt i znaczącą stratyfikację - elektrolit na dole płyt jest dużo gęstszy niż w górnej części. Trudno określić ile czasu trwa takie prawidłowe ładowanie. Im gorszy stan akumulatora tym dłużej. Do tego zbyt mały jak i zbyt duży prąd ładowania wyrównawczego nie są dobre. Mały jest nieskuteczny, nie "utrwala się" a za duży będzie niszczył płyty. Nie mając dostępu do elektrolitu te 2,3 razy w roku można sobie pozwolić na pewnego rodzaju "przeładowanie". Prąd około 0.02C realnej pojemności (nie więcej) i przytrzymać nawet ze dwie doby. Jeśli nie był dobrze naładowany to się doładuje. Jeśli był (co nie jest takie pewne ...) to się nie zepsuje.
@@inspektorelektron Bardzo dziękuję za wyczerpująca i merytoryczną odpowiedź. Dopytując, czy warto było by w takim razie podłączyć do prostownika i ładować, a następnie podłączyć żarówkę szeregowo aby móc jeszcze małym natężeniem prądu około 24 H dla większego wysycenia Aku jako drugi etap?
@@knurus1 To zależy - jaki akumulator, o jakiej pojemności oraz z jakiej wartości prądu na jaką chcesz zmniejszyć. Żarówka w obwodzie to pewnego rodzaju element stabilizujący prąd. Więc jeśli by takową zastosować do prostownika "starej daty" lub jakiejś własnej produkcji to oczywiście ma sens. Byle ten prąd był w miarę optymalny. Prądem o wartości z przedziału 0.02...0.03C spokojnie i bezpiecznie wysycisz. W skrajnie trudnych przypadkach można sobie pozwolić na 0.05C ale trzeba bacznie doglądać. Ładowanie prądem dużo mniejszym od 0.02C nawet jeśli to napięcie jest w okolicach 16V to w praktyce niewiele daje. Tu facebook.com/groups/mrAkumulatorFORUM/permalink/730786394055993/ masz przykład ładowania bardzo asekuracyjnego. Jak najmniejsze napięcie ale tak aby do akumulatora wchodziły jakieś Ah. Trwało to tydzień i ledwo ledwo 1.27g/cm3 się udało osiągnąć. A innym sprawnym prostownikiem z odpowiednim, optymalnym co do jego (ładowanego sprawnego akumulatora) pojemności prądem ładowania gęstość z poziomu 1.25 do 1.29g/cm3 da się podnieść w około 4...5h.
@@inspektorelektron urzywany starego tradycyjnego prostownika. Prostownik ten ma również amperomierz to daje pewien pogląd na stan ładowania. Łądując Aku. O pojemnościach 60-80 Ah kiedy napicie jest >15 V natężenie prądu jest około 1A. W końcowej fazie wyrównującej oscyluje w granicach 0.5 A. I ja takim poziomie się utrzymuje. Skoro już tak głęboko weszliśmy w ta tematykę zapytam jeszcze o jedno. Posiadam na "półce" 4 letniego Boscha (zwykły kwasiak niby lepszej serii Silver). W aucie dojeżdżam starego trupa, a tego trzymam za zapas. W związku z tym tego Boscha muszę leżakować u nie wiem jak najlepiej o niego dbac. Leżakuje już go od roku. Pierwsze 3 lata jeździł w aucie, aż właśnie zastąpiłem go starszą urzywka. Ta urzywka okazało się bardzo dobrą i już na niej jeżdżę ponad rok i wszystko wskazuje na to, że na tym się nie skończy. Nie chcę by ten Bosh na półce się psuł więc co 2-3 miesiące doładowuje go prostownikiem przez około 12-16 H. Prąd oscyluje w okolicach 0.5 A. Dość szybko bo już po około 6 H napięcie przekracza 15 V. Dlatego stosowałem też żarówkę, aby ten proces wydłużyć, wtedy takie ładowanie trwało około 3 dni aż do osiągnięcia napięcia 16.2. Aku trzymam oczywiście w temp około 16 stopni. Chce dla niego jak najlepiej, a niestety jest to produkt bez obsługowy bez korków i bez kociego oczka. Czy moja obsługa takiego akumulatora który jest leżakiem u mnie w garażu jest za tem poprawną?
@@knurus1 W akumulatorze o pojemnościach 60...80Ah (obudowa L2, L3) prąd 1A w drugim cyklu ładowania (powyżej 14.5V, faza wysycania i ładowania wyrównującego) to troszkę za mało. Taki prąd ewentualnie może być jak akumulator się już rzeczywiście według gęstości naładuje. Co do Boscha (S5 ?) to moim zdaniem troszkę go szkoda. Leżakując w pewnym sensie też powoli się niszczy. Te silvery chyba mają dość mały współczynnik samo rozładowania. Przed podjęciem ładowania warto sprawdzić spoczynkowe napięcie na tym akumulatorze. Dopóki nie spada poniżej 12.7V a nawet 12.6V to chyba nie ma potrzeby doładowywać. Odpowiada to gęstości około 1.26g/cm3. A jak już ładujesz to moim zdaniem lepiej krócej ale większym prądem. Przynajmniej jest szansa na dobre wymieszanie elektrolitu w czasie takiego ładowania. Sprawdź napięcie spoczynkowe po odczekaniu doby, po takim ładowaniu prostownikiem. Wnioski - jak pisałem wcześniej. Z moich i nie tylko moich doświadczeń wynika, że te silvery przy 16.2V nie naładują się do idealnej gęstości. Jeśli gęstość była już taka uzyskana to do podtrzymania wystarczy, ale jak jej nie ma to nie wystarczy. W samochodzie masz mechanicznie wymuszone mieszanie się elektrolitu (w czasie jazdy). W czasie leżakowania samoistnie następuje wzmożona stratyfikacja. Aby temu zapobiec przynajmniej przez chwilę trzeba mu dać większy prąd (około 0.03C) aby elektrolit się przemieszał.
A ja mam pytanie, piszesz że dla zwykłych kwasiaków maks. napięcie ładowania to 16.25V. A nieraz widziałem na twoich filmach że ładujesz maks. napięciem 16.5V.
Druga sprawa u mnie Kulon 505F ustawiony na 16.2V i 5.5A i czas 48H nie zrobi gęstości na 1.28, tylko podniesie gęstość o 0.01. Dopiero jak ustawie właśnie napięcie 16.5 to tą gęstość zrobi. Czyli jednak 16.25 to wcale nie jest maks dla zwykłego kwasiaka Ca-Ca. ? Proszę o odpowiedz, bo jest ciekaw jak to jest właśnie.
PS. Mam aku ze zrobionymi korkami, także dostęp do elektrolitu mam, mam również refraktometr, także gęstość też mogę sprawdzać na bieżąco.
Ok.a jak ładować akumulator bez obsługowy prostownikiem
Dokładnie tej informacji mi brakuje
Masz dwie możliwości ładowania akumulatora bezobsługowego zwykłym prostownikiem:
1. Ładowanie jest tak proste, że eksperci nie będą tracić swojego czasu na wyjaśnianie tak oczywistej sprawy więc podłączasz - ładujesz - odłączasz i jest naładowany.
2. Takie ładowanie wykracza poza wiedzę ekspertów i nie są w stanie wyjaśnić jak to zrobić więc wymijając się od odpowiedzi opowiadają o gęstości elektrolitu, amperarzu, konstrukcji akumulatora, zmienności napięcia etc. Wtedy już wiesz, że oni są ekspertami, a nie ty. Zalecają więc kupić ładowarkę, na której te parametry będziesz mógł sobie ustawić abyś miał dobrze naładowany akumulator. Ok. Masz już prostownik więc po co Ci drugi więc podłączasz - ładujesz - odłączasz i jest naładowany.
Mam ten sam problem więc ładuję raz tak, raz tak - na zmianę - i jeszcze się nie zawiodłem.
Aha, jak chcę tylko podładować przed zimą to stosuję sposób pierwszy. Jak nie mogę rano odpalić to ten drugi.
Autorze filmu: proszę o dodanie linka do wspomnianego filmu na początku do opisu filmu, ponieważ jak się przegapi na telefonie to potem nie można już kliknąć w ten link "w karcie"
To jest dramat że coraz więcej akumulatorów ma brak dostępu do elektrolitu
Proszę Kolegi. Akumulator objęty jest ochroną prawną. Z uwagi na zagroźenie zdrowia , źycia i środowiska musi być odstawiony do określonego punktu skupu i utylizowany zgodnie z prawem. Firma polecająca ładowanie określonym napięciem traci wiarygodność.
@@januszwitkowski5693 tyle że gdy można zajrzeć do Aku to można ocenić jego stan na podstawie koloru elektrolitu . A magiczne oczko potrafi dobrze oszukac
Witam Panie Robercie.Bardzo dokładnie i żetelnie przekazuje Pan wiedzę na temat akumulatorów oraz ich ładowania co jest bardzo przydatne i ciekawe zarazem.
Właśnie jestem w trakcie ładowania aku.44Ah prostownikiem Stefpola 12A napięcie po 18 godz. ładowania 16.05V( Mocne gazowanie).Sprawdzając gęstość elektrolitu zauważyłem rozbieżności w poszczególnych celach.Od 1.25 do 1.28 ? Czyżby jakś cela miała zwarcie?
Pozdrawiam.
Tomasz
Akumulator jeszcze nie wybuchł? Dziwne.
@@jareux Akumulator nie wybuchł gdyż korki były powykręcane a wydobywające się gazy miały ujście.Pomimo różnicy gęstości w poszczególnych celach akumulator ma się dobrze a nawet bardzo dobrze .Po dobie od naładowania napięcie wynosiło 12.8 V a po 5dniach 12.6V .Odpala samochód bez zająknięcia.💪Pozdrawiam.☺
@@toko2899 jesli elektrolit mocno gazowal , tzn ubywalo wody , roslo stezenie kwasu siarkowego , ale nie tylko wskutek ladowania akumulatora ( czyli przejscia jonow SO4- - do roztworu ) , lecz takze wskutek ubytku wody. Zeby ocenic czy akumulator zostal w pelni naladowany nalezaloby uzupelnic wode i dopiero wowczas sprawdzic gestosc. Ale nie ma sie co brandzlowac tym czy jest 1,25 albo 1,28 g/ccm. w czasie jazdy akumulator zostanie i tak doladowany a w czasie dluzszego postoju nastepuje jakies tam rozladowanie.
Zakładając że mamy akumulator bez korków np BOSCH S5 jak poznać ze ładowanie powinniśmy zakończyć ?
tak samo, patrzac na natezenie chodz nie da ci to oceny jakosci elektrolitu. korki daja nam jedynie wglad do oceny poziomu elektrolitu, jego gestosci, oraz czy cele sie nie rozbalansowaly. a jak masz bez korkow to zawsze mozesz nawiercic otwory tak jak ja mam w centrze, potem zaklejasz to szeroka tasma pakowa (ta brazowa)i po temacie ;)
Poznać można po woltomierzu. Jeśli woltomierz pokaże takie napięcie jakie jest w instalacji pelnosprawnego samochodu z którego pochodzi akumulator to ladowanie należy zakończyć. Oczywiście chodzi o napięcie w instalacji samochodu zmierzone w kilkanaście minut po odpaleniu albo dłuższej jeździe. Najprościej kupić tani marketowy automatyczny prostownik.
Super dzięki za info bo sie własnie zastanawiałem kiedy przerwać ładowanie mierząc co jakiś czas gestość elektrolitu wszysckie cele ładnie gazują a alektrolit się zagęszcza więc cisnę temat dopuki nie wejdą wszystkie cele na zielone pole w areometrze :)
Udalo Ci się naładować?
@@freshbratekfreshbratek8535 Skrajne cele były na granicy gęstości 1,24 - 1,25 pozostałe ładnie 1,28, akumulator jest już stary więc nie spodziewam się cudów a przerwałem by go nie skatować za mocno.
@@Sadlor82 ile czasu ladowales?
@@freshbratekfreshbratek8535 teraz już dokładnie nie pamiętam ale ok 72 godzin
@@Sadlor82 na jakich nastawach? Zmienialeś coś w czasie ladowania czy raz nastawileś i ogień?
5:52 - ludzie którzy maja do czynienia z napięciami i prądami z reguły "przełączają" a nie "przełanczają". To tak ad marginum. W końcu używamy "włączników" a nie "włanczników" :) Co do filmu, to jest ok.Pozdrawiam.
A ja mam prostownik najprostszy z prostych: transformator, mostek Graetza, bezpiecznik, wychyłowy miernik prądu (daaaaawno nie działa) i kable z krokodylkami. Napięcie jakie pokazuje woltomierz to ok. 17V. Moje pytanie: ponieważ jest to prostownik dwupołówkowy, daje mocne "tętnienia" i Vmax ma jakieś ok. chyba 22V - 23V. Woltomierz podaje napięcie "uśrednione" - czy to jest napięcie miarodajne?
Przepraszam że nie na temat
Czy akumulatory A-mega 5 z nowej PRODUKCJI mają korki do ELEKTROLITU i inny. System daty produkcji
zmierz napiecie na klemach akumulatora po podlaczeniu prostownika. to bedzie miarodajne. gdyby bylo 17 V to za duzo , po co rozkladac wode w akumulatorze.?
Nawet jeśli się trochę "wygotuje" z akumulatora, to wygotuje się wody a nie kwasu. Gdyby poziom spadł za nisko starczy uzupełnić wodą destylowana i cześć.
Ciekawe jak sobie uzupełnisz wode w AGM czy innym akumulatorze bez korków.
@@adamkowalski1239 Dokładnie!
5:50 fazę RECOND powtórzyć 2x to znaczy ile razy w sumie ją przeprowadzić 2 czy 3 razy?
Czy można ją przeprowadzić dla akumulatora bez korków bez ryzyka ubytku wody?
Serwus. A czy można ładować akumulator zasilaczem laboratoryjnym zbudowanym na transformatorze. Jeżeli tak to jakich ustawień używać gdy ładuje się zwykły Aku z elektrolitem
Nigdy jeszcze nie sprawdzono napięcia na zwyklym prostowniku!!
a te są różne mają 11V albo 13.5V - zwykle prostowniku bez regulacji.
Po podłączeniu do akumulatora napięcia są różne albo 13V slbo 15V albo 16.35V osobiście widziałem.
Na zwykłym prostowniku bez regulacji o napięciu około 14V po godz. z akumulatorem mają ponad 16V
Natomiast na zwykłym prostowniku o napięciu okolo 15V z aku wychodzi grubo ponad 16V.
Z mojego doświadczenia wynika że jeśli ładować zwyklym prostownikiem najlepij o napięciu do 13.5 V wtedy jest bezpieczne a napięcie z aku i tak podskoczy do 16V albo więcej
W żadnym z odcinków tego nie sprawdzono 😞
Faktycznie około 13,5V AC (wartość skuteczna) na wtórnej stronie transformatora w prostowniku to dobre napięcie. Jak przemnożymy to przez pierwiastek z 2 to mamy wartość szczytową - około 19V. Pod obciążeniem spadnie pewnie z 5...10% (1...2V na okrągło). Do tego zazwyczaj spadek napięcia na 2 diodach prostowniczych w mostku (1...1.5V) i zostaje nam do dyspozycji 15.5...17V. Pod koniec ładowania prąd jest coraz mniejszy więc straty na transformatorze i spadek napięcia na diodach są coraz mniejsze więc w sam raz uzyskamy około 16.5V na ładowanym akumulatorze - o ile ten jest sprawny.
Nie da się tego sprawdzić ponieważ to zależy od transformatora użytego do budowy prostownika a tych jest wiele typów.
@@inspektorelektron kiedyś miałem robiony prostownik na uzwojeniu pierwotnym 6 regulacji.
okolo 6-8 A na wyjściu po diodach od 10V co 0.5V wzrastało do 12.5V (6 zakresów tegulacji) nigdy nie ładowalem na ostatnim czyli 12.5V tylko na 3-4 zakresie czyli do 11.5 V- z aku dochodzilo napięcie do 16 V aku do 50AG
Dzisiaj jak widać nikt nie mieży napiecia na prostowniku !
@@takjest3706 A po co to mierzyć? To bardziej kwestia dla producentów prostowników. Liczy się to co dociera do akumulatora.
Witam, mam konkretne pytanie, akumulator Pb/Ca zamkniety bezobslugowy (fiamm L4b 85P titanium pro - 850Ah) bardzo porządny aku. Typowy kwasiak (najprawdopodobniej) o składnie płyt Pb/Ca z tego co znalazłem w sieci. CIekawostka - na ulotce dolaczonej do aku jest informacja że mozna go ladowac prade nawet 20A ! a do ciezarowek nawet 40A ! tylko monitorowac temperature podczas ladowania zeby nie przekroczyla 55*C. rozumiem ze moge ladowac go zwyklym prostownikiem i nawet jak osiagnie mi na prostowniku (12A) te 15 - 16V rozumiem ze to całkowicie normalne. dodam tylko ze to akumulator bezobsługowy zamkniety (zapewne z zaworkami bezpieczenstwa itp) to nie mam się czego obawiać ? ładuje go prądem 6A bo 12A to chyba ciut za dużo. - proszę w miare mozliwości odpowiedz , pozdrowienia! ps. na ulotce jest info ze uzupelniamy elektrolit wylacznie woda zdemineralizowana (destylowana) tylko i wyłącznie. (ale chyba rozwiercając dziurki bo w końcu jest on zamknięty..)
Niezupełnie. Odpowiedź ogólna: "Nie, nie można ładować akumulatora samochodowego napięciem 16 V. Standardowe napięcie ładowania dla akumulatorów samochodowych wynosi między 13,8 a 14,4 V. Przekroczenie tego zakresu napięcia może prowadzić do uszkodzenia akumulatora i innych elementów układu elektrycznego samochodu." - taka odpowiedź udzieliła sztuczna inteligencja i jest ona prawidłowa, he, he, he. Należy tak ładować, aby napięcie na klemach nie przekraczało 14,4 V, a dla AGM 14,7 V. Zaleca się ładowanie prądem 10-godzinnym lub 20-godzinnym, ale akumulatory wytrzymują bez problemu i prąd 5-godzinny, oby tylko nie przegrzać. Jeśli napięcie będzie wyższe od 14,4 (14, 7) V zaczyna się intensywna elektroliza wody, czyli wydzielanie wodoru i tlenu, co prowadzi do utraty wody i niekorzystnego zagęszczenia elektrolitu - należałoby ją po paru ładowaniach uzupełnić do stanu początkowego- co w akumulatorach bezobslugowych moze byc trudne lub niemozliwe. Zarówno prąd ładowania 6 A jak i 12 A są ok (choć na doładowanie preferowałbym 6 A), ale nie należy przekraczać podanego wyżej napięcia. Jeśli ładujesz zwykłym prostownikiem, to należy go kontrolować, żeby niepotrzebnie nie ładować znacznie dłużej niż to konieczne, czyli jak przekroczy dopuszczalne napięcie - odłączyć.
Mam akumulator 72Ah ładuje ładowarką ( prostownikiem) stef pol 516m, w trybie 16v, dość szybko przeszedl z napiecia 14.4v do napięcia 16V wedlug wskaznia ładowaeki, według wskazania mulitmetru utrzyuje sie napiecie około 15,80V, czy przy długo utrzymującym sie tak wysokim napieciu, nic nie stanie sie akumulatorowi? Akumulator bezobslugowy CA/CA brak mozliwosc odkrecenia korków. Czy Stef Pol 516M sam zakończy proces ładowania, co powinno miec miejsce ?
Przez kilka godzin lądowałem bezobsługowy chlupiący akumulator Bosch S5 013 (100Ah) zasilaczem laboratoryjnym 14V i początkowym MaX prądem lekko ponad 5A (taka wydajność zasilacza). Akumulator był przez jakis czas całkowicie rozładowany… Po około 12 godzinach prąd spadł do 3A a aku zaczął syczeć i lekko wybrzuszyl się na boku od strony plusa. Zrobił się tez lekko ciepły. Nie ma tam możliwości odkręcenia korków bo jest bezobslugowy. Nie wiem czy mam ładować dalej czy ograniczyć prąd i podnieść napięcie do 16v ? Nie znam się na tym - czy ktoś na szybko może mi teraz podpowiedzieć co dalej?
Witam mam pytanie co to oznacza że ładuje akumulator na końcu ładowania napięcie wzrasta do 16,10 v a prąd do około 2 amper i zaczyna napięcie zapadać a prąd rosnąć akumulator amega dwuletnia
bros to akumulator autopart czy to dobry akumulator i czy kwasiak do pracy cyklicznej bedzie dobrym wyborem do kampera.
Witam wszystkich
Mam 2 pytania
1.Posiadam Ctek MXS 7.0 Który w piwnicy całodobowo czuwa nad stanem akumulatora awaryjnego Bosch . Zauważyłem że po naładowaniu akumulatora ładowarka jest zimna , ale czasami zdarza jej się rozgrzać ( obudowa )Pytanie moje Co w tym momencie robi ?
2.Zauważyłem w moich akumulatorach taką prawidłowość
Po ładowaniu cele zewnętrzne +/- mają mniejszą gęstość niż reszta I mimo wsparcia Stefpola nie udało mi się tego zmienić. Czy to norma ?
Dziękuję i pozdrawiam
Mam to samo w bannerze, zewnetrzne cele po dolaniu wody maja mniejsza gestosc czyli 1,27 podczas gdy reszta ma 1,28. Mimo ladowania ponad 16,2 v przez pare godzin nie udalo sie wyrównać. Dodam ze ladowalem cztery miesiace temu i do tej pory podczas eksploatacji w aucie ta gestosc nie spadla :)
@@piotrpiotr1775 Ty rób te BlueBOXy, czy to nie Ty? ;-)
@@max00r pytasz czy ja robie Blue Boxy? Nie, nie ja
@@piotrpiotr1775 bo to też Piotr był, skoro nie Ty, to nie rób 😀
Dobrze jest, nic więcej nie trzeba
6:13 - na pewno 7.4 A ? a nie zdecydowanie mniej np. 1.5A ? Jeśli to faza wysycenia, to prąd mały a napięcie podwyższone do 16,25V do nawet 16,4V. (Trzymajac sie rzecz jasna wytycznych technologicznych...) Pozdrawiam.
Też mnie to zaciekawiło. Mam Kulona 720 i do tej pory ładowałem do 14.7V prądem 1/10 pojemności w moim przypadku aku 80Ah czyli 8A a po osiągnięciu tego napięcia zmiana na 16V i prąd 5% pojemności aku czyli w moim przypadku 4A (czas wysycania około 10h) choć zazwyczaj i tak zmniejszam do około 2A i czas wydłużam wg. wskazań aerometru. Czy tutaj wkradł się jakiś błąd czy faktycznie Kulon 720 z automatu przy nastawie 16V i 8A dla akumulatora 80Ah sam sobie zrobi robotę bez szkody dla aku (nadmierne odparowanie wody itd.)? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Witam. Na jednym z filmów pokazywaleś wagę aku przed i po ładowaniu. Nie mogę znaleźć tego filmu. Proszę o pomoc.Ogólnie dobra robota.Pozdrawiam
Mi St 305 ładuje w końcowej fazie 17,5 V amperomierz jest na coś koło 0 czy to normalne.Na rozładowany aku startuje z 16 V i szybko słychać w aku syczenie
A już myślałem że prostownik 30 letni się zepsuł :D dzięki.
Czy aku AGM przy dużym rozładowaniu tzn poniżej 12V tez można "dobijać" trybem re-kondycjonowana czy nie ma to sensu ? Jak uratować taki akumulator ?
Tomasz Zieliński podpinam się. Jest taka opcja w max 5.0
@@spawalnia748 Własnie CETEK-iem w tym trybie zabiłem AGM do motocykla. Nowy! 11AH. Żadnych re-kondycjonowan w przypadku AGM.
mam pytanie, mam akumulator z ciezarowki rozladowany ponizej 10V, gęstośc elektrolitu jakies 1,115-1,200 o parametrach 12V, 140Ah, 800A . Mam prostownik transformatorowy z czasów PRL LUMEL typ chyba M5-85 z 1967r o mocy max 15A ( działa niestety nie wiem czemu tylko do max 10A wg. pomiarów ) z regulacją stopnia napięcia , regulacją natężenia prądu, oraz trybem ladowania 6V, 12V, 24V. Jakie parametry ustawic dla takiego akumulatora w początkowej fazie ładowania i na kolejnych etapach. Nadmieniam, iż ładować bede w garazu murowanym gdzie temp wynosi + 10 stopni C.
Czy cos sie stanie jak zostawie klemy łączące aku z prostownikiem,ale po odlaczeniu od pradu???
nie znajduję linku do testu ładowarki noco g7200 proszę o podpowiedz gdzie znajdę ten film
Mam pytanie. Czy na podłączonym prstowniku do akumulatora w aucie można spróbować uruchamiać auto ?
NIE WOLNO ODPALAĆ SAMOCHODU ! Rozrusznik zewrze Ci prostownik . Jeśli w prostowniku masz zabezpieczenia to je wywali . Jeśli nie masz zabezpieczeń ale masz solidny duży transformator który zniesie krótkotrwały prąd zwarciowy to też się nic nie stanie . JEŚLI MASZ PRZETWORNICĘ TO SIĘ STNANIE A PRZY ODROBINIE NIEFARTA MOŻESZ PUŚCIĆ NAPIĘCIE SIECIOWE NA INSTALACJĘ SAMOCHODU ! PRZY MAŁYM NIEFARCIE PRZEWODY MOGĄ CI SIĘ PO PROSTU ORDYNARNIE I PO CHAMSKU ZAPALIĆ .
Do tego celu produkuje się ładowarki z opcją rozruchu. Kupiłem taką z Lidla ULG 17A i nim można zrobić rozruch kiedy ustawisz opcję. Przez 120 sekund podawany jest prąd 75A a czas jaki pozostał jest odliczany wstecz.
@@danielrajszczak Dzięki za podpowiedź
@@marek5070 Dzięki za uświadomianie
Exide AGM VRLA napięcie 14,6V wg naklejki umieszczonej na akumulatorze.
Paweł, a jest info dla jakich warunków temperaturowych? Bo im chłodniej tym napięcie ładowanie można w pewnym zakresie zwiększać. / Robert
Niestety temperatury nie podali.
AGM zwykle 14.7V do max 15.0V. Tak temp. ma wpływ.
Łapka w górę
A czy ładowarka stafpol Est 516m jest odpowiednia dla akumulatorów typu agm i gel
Tak. Dla akumulatora gel ustawiasz ograniczenie 14,4V a dla AGM 14,9.
Mam a-mega 7 75ah i kulona 720. Ladowalem akumulator według ustawień jednego z filmów ale gęstości nie udało mi się utworzyć. Akumulator jest naładowany w 100% sprawdzalem w warsztacie na ich urządzeniu nawet prąd rozruchowy jest lepszy niż podaje producent ale elektrolit oscyluje w granicach 1,25-1, 26. Następnie ladowalem prądem 16v i niskimi amperami maks 2 plus program wysysania. Ale pomimo prób nawet dwóch w przedziale kilku dni aby akumulator mógł odpocząć udało mi się zrobić elektrolit na 1,26-1, 27. Co może być przyczyną że nie jest w stanie zrobić gęstości? Ewentualnie jakby mógł prosić o dokładniejsze wytyczne odnośnie ustawienia kulona 720 pod ten akumulator. Pozdr
Po zakonczeniu ładowania ustaw ograniczenie prądu na ok 1% pojemności, czyli jeśli masz 100 Ah ustaw 1A. Napiecie otwórz tzn. max ile możesz. Zostaw tak na 10 h. Nastepnie "zagotuj" (prądem ok 3 %) to oczyści pory zalegajacych mikrobaniek gazu i pozwoli elektrolitowi zajać miejsce. Raz jeszcze otwartm napięciem ok 1%. Odczekać , zmierzyć wysycenie, ew pojemność.
Czasami trzeba takie cykle powtórzyć, bo siarczany rekrystalizują się opornie.
Jeśli ma sie sporo czasu to ustawia się natężenie poniżej 1% np 0,3 ÷ 0,4 V(nadal otwarte napięcie - u mnie z zasilacza 24V ) i zostawia pacjenta na bardzo dlugo.... od tygodnia do.... miesiecy.
To wszystko ma sens wylacznie kiedy akumulator jest zasiarczony (nie ma zwarc, wypadania masy = elektrolit jest czysty itd.
Ubytki zasadniczo uzupelnia się wodą destylowaną (nie mylić z deminarelizowaną chemicznie), ale praktyka dowodzi że uzupelnieniie 1 cm elektrolitu (mowa o wysokosci w celach) usprawnia dzialanie aku, ponieważ chociaż nie kwas uchodzi jako rozklad gazow elektrolizy to jednak uchodzace gazy w minimalnym zakresie porywają cząsteczki elektrolitu ze sobą. Trzeba mieć świadomość, że za mocne "zagęszczenie" elektrolitu doprowadzi do pogorszenia wlaściwości reakcjiorsz do korozji kratek.
Czy akumulator A-MEGA 7 to SB/CA?
Do III 2019 Ca/Ca, producent ma jeszcze niezaktualizowaną stroną ukraińską. / Robert
Ok i co te noco lub kulon robią gęstość w maksymalnie 2 ladowaniach?
Są takie ładowarki inteligentne prod.polskiej VOLT .Za jedyne 100zł masz świetną ładowarkę w pełni procesorową z funkcją odsiarczania i naprawy kompletnie rozładowanych Aku której nie trzeba kontrolowač bo posiada wszelkie zabezpieczenia.Wystarczy kilka godz by do pełna doładować każde Aku ,zaświadczone już dużo dłużej ale skutecznie.Niestety pożyczyłem kolesiowi który ładował Aku w samochodzie w czasie ulewy dokładnie pod dziurą w dachu i go zalał podczas pracy.Będę kupował drugi bo mam taki prosty uniwersalny to jeszcze żadnego Aku mi nie doładował, a Voltem poddały się zawsze.Nie sztuką jest proponować ładowarki i prostowniki od 400zł w górę których sens zakupu jest dla warsztatów czy sklepów z Aku
Jak sprawdzić jaki mam Typ akumulatora żeby ustawić to na prostowniu?
Mam takie warianty
STD- kwasowo ołowiowy mokry
GEL- kwasowo ołowiowy żelowy, elektrolit w formie żelu
AGM- kwasowo ołowiowe żelowe AGM, elektrolit umieszczony w panelach waty szklanej
LiFePO4- litowo żelowo fosforanowy
Witam. Mam pytanie odnoście ładowarki do baterii żelowych a mianowicie chodzi mi o to czy moglbyś mi polecic jakaś ladowarke 230 na 12V ktora moglbym ladować akumulatory 2 razy 200AH połaczone równolegle .Dzieki wielkie za podpowiedzi.
Zwykły prostownik wystarczy . Trzymaj je na nim dłuższy czas . Im mniejszy prąd ładowania tym lepiej dla akumulatorów . Jednak w niektórych przypadkach liczy się czas wtedy trzeba przyłożyć prąd powiedzmy te 1/10 pojemności . 200Ah ładować się będzie przy I = 1/10 pojemności 10 godzin czyli nocka . jeśli jednak puścisz prąd mniejszy np 1/100 pojemności to ładować aku będą ci się 100 godzin czyli ok 5 dni. Jak nie jeździsz ładowarką to lepiej użyć małego prądu . W przypadku gdyby nawet aku ładowało się dobę małym prądem to i tak akumulatory będą posiadać zdecydowanie lepsze parametry rozruchowe niż akumulatory nieładowane o lepszej kondycji z racji iż elektrolit się już rozgrzał .
@@marek5070 Dziekuje serdecznie za podpowiedż . Pozdrawiam
Czy jest możliwość, że w dość już wymęczonym, kilkuletnim akumulatorze nie da się zrobić gęstości elektrolitu? Próbowałem ostatnio uratować aku mojej narzeczonej, rozładowałem go światłami do poziomu około 11,3V, zaniosłem do domu na parę godzin żeby się ogrzał i włączyłem pod prostownik Kukla w ciepłym pomieszczeniu. Po około 8h napięcie dobiło do 16,3V a prąd spadł do ~1,3-1,5A. Zostawiłem tak jeszcze na noc. Rano parametry ładownia były dokładnie takie same, więc odłączyłem aku, ale niestety gęstości nie było :( Wynik około 1,21-1,22g/cm3 :( Czy to znaczy, że czas posłać aku na emeryturę? Czy trzeba było trzymać dłużej pod wysokim napięciem?
Jeśli akumulator jest jeszcze w miarę sprawny to jest mało prawdopodobne, żeby nie dało się poprawić gęstości. Tym bardziej zwykłym prostownikiem. Przynajmniej do 1.26 mu się dać. Ale często w takich trudniejszych przypadkach trzeba poświęcić na to kilka dni.
@@inspektorelektron Ten aku ma już co najmniej 5 lat i niestety kilkukrotnie był rozładowany poprzez zostawienie auta na światłach, więc dostał trochę w kość, a nie jest jakiś "markowy", nawet nie pamiętam producenta :/ Czyli powinienem pozwolić mu tak bulgotać przez kilka dni nawet, przy tych 16,3V?
@@damianusss2178 Hejka, coś mnie się wydawa że szkoda prądu i zachodu i czasu na ten aku.
Lepiej będzie kupić nowy a w dobrym sklepie jeszcze mogą ten stary sprawdzić opornicą jak będziesz chciał.
@@wm.g.w.917 Pewnie tak się skończy, ale jak to Polak cebulak dopiero jak przyjdzie mróz i dziewczyna do mnie zadzwoni, że nie może odpalić :P
@@damianusss2178 Każdy początkowo sprawdzi zanim wywali .
Ładowanie odbywa się prądem.
Jak stwierdzić prawidłowy poziom elektrolitu gdy mamy możliwość ? W moim aku są takie języczki w każdej celi. Dokąd powinien sięgać elektrolit?
Na boku obudowy jest zaznaczone MIN i MAX. Jeżeli obudowa jest jasnoszara i lekko przezroczysta , można pod światło zobaczyć na jakim poziomie względem tych znaczników jest elektrolit w każdej celi. Przy ciemnej obudowie mierzysz wsuwką głębokościomierza suwmiarki odległość od górnej powierzchni obudowy do poszczególnych znaczników a potem w każdej celi opierasz suwmiarkę na tej samej powierzchni i spuszczasz wsuwkę przez otwór po korku aż ta dotknie elektrolitu i porównujesz wskazanie suwmiarki z wcześniejszymi wartościami. Jest to pomiar poziomu na podstawie odległości elektrolitu i znaczników od górnej części obudowy akumulatora.
Co powoduje powstawanie narośli na klemach akumulatora? Występuje to u mnie w starszysz ciągnikach... Problem z ładowaniem?
Najprawdopodobniej siarczan miedzi, który jest twardym zielonym / niebieskim kryształem. Tworzy się z gazowego siarkowodoru wyciekającego z akumulatora + miedź w przewodzie ...
. Do walki można użyć ''coli'', roztworu sody kuchennej i wody ale najlepiej polać to wrzątkiem./ Andrzej
@@mrAkumulator Wyczyszczenie tego co jakiś czas nie stanowi problemu, tylko nie wiem czy można temu jakoś zaradzić?
Najlepiej zlikwidować przyczynę czyli ograniczyć wydzielanie siarkowodoru , które jest najprawdopodobniej związane z anomalią przy ładowaniu akumulatora ( zbyt duże napięcie ładowania, kończący się akumulator czy początki zwarcia w akumulatorze)./ Andrzej
Można po oczyszczeniu wykonać dwa filcowe kółka z otworem średnicy wyprowadzenia biegunów. Coś jak podkładka śruby. Nałożyć na oba bieguny a następnie założyć klemy. Filc spryskać obficie WD40. Stosuję od 30 lat w samochodach i niema osadu. Spryskiwać co jakiś czas trzeba ponownie (2-4 razy do roku).
Ja stosuję smar miedziany i nic się nie pojawia i przy okazji nie pogarszam styku bo taki smar przewodzi prąd.
Czyli reasumując posiadając prostownik który pozwala w końcowej fazie ładowania osiągnąć 16,2V i 1-1,5A mamy sprzęt który napewno zrobi gęstość elektrolitu? Od stanu aku zależy tylko czy zrobi to w kilka godzin czy w kilka dni?
Zależy jeszcze od akumulatora i warunków środowiskowych w jakich ładujesz. Prostownik który na pewno pozwoli osiągnąć gęstość 1.28 nawet w chłodnych warunkach to taki który pozwoli ładować do 17V z prądem 1.5A (dla akumulatorów do około 75Ah). To, że pozwoli ładować do 17V nie oznacza, że zawsze tak będzie ładował. To końcowe napięcie zależy i od prostownika i od ładowanego akumulatora.
Dokładnie tak , przy w miarę sprawnym aku . Trzeba zwrócić uwagę na to że uzyskanie gęstości nie świadczy o jego pełnej sprawności .
Osobiście dzielę ładowane akumulatory te oczywiście,,patologiczne'' na takie co
1-mają gęstość nawet 1,30g/cm3, mają doskonałe napięcie spoczynkowe maja wysoki prąd rozruchowy.......ale nie mają pojemności cechuje go to - odpali zawsze za pierwszym razem, ale jak przyjdzie natychmiast powtórzyć rozruch drugi lub trzeci raz to ...d...pa zimna.
2-mają dobrą pojemność, mają dobre napięcie spoczynkowe , mają gęstość np. 1,28g/cm3 nie mają natomiast nominalnego wysokiego prądu rozruchowego co z takim zrobić.... do diesla taki już się nie nadaje, ale do benzyniaka jeszcze jak najbardziej.
3-mają pojemność, mają dość wysoki prąd prąd rozruchowy, napięcie spoczynkowe mają w normie, nie maja natomiast gęstości doskonałej tej np.1,28g/cm3 i nie można jej uzyskać podczas procesu ładowania uzyskać możemy np.tylko 1,24-1,25g/cm3.Co zrobić z takim akumulatorem jak on odpala bez problemu silnik? moim zdaniem albo nic i pogodzić się z myślą, że mamy akumulator sprawny w 80%, albo zmienić prostownik i/lub sposób, technikę ładowania doprowadzając akumulator do wysokiej gęstości i tu ostrzezenie... osoba ambitna, perfekcjonista może doprowadzić przy dążeniu do doskonałości elektrolitu ze złości i nerwów do zmniejszenia gęstośći włosów na swojej głowie lub ich koloru np. z czarnego, rudego na siwe jeśli po miesiącu walki gęstość nadal twardo oscylowała będzie w granicach 1,25g/cm3.
Po naładowaniu do 16,2 stan akumulatora zdecydowanie się pogorszy.
Nie da się uzyskać małego prądu i wysokiego napięcia. Przy nowym w pełni sprawnym jeszcze się jakoś da. A też nie każdy. A nie wszystkie akumulatory mają korki...
1.5A i 16.2V uzyskasz normalnymi prostownikami
@@djpawelus lub zasilacz laboratoryjny
@@djpawelus mogę ci podłączyć pod zasilacz laboratoryjny ustawiając dokładnie napięcie. I się nie do w każdym nowym, a w wyeksploatowanym już na pewno nie.
Ładujesz do 16,2V a to jaki prąd się ustali to jest ... detal bo w sumie zależy od wielkości akumulatora .
@@EkoKolo_Katowice Raczej od wydajności transformatora, jeśli prostownik ma takowy.
Czy jest sens doładowywać akumulator użytkowany w aucie, gdy jego gęstość nie spada poniżej 1,28 g/cm3?
@Nifares _ Doładowywałem, ale nie były to typowe ładowania, ot 0,5A przez parę godzin. Przed ładowaniem sprawdzałem gęstość. W sumie to nigdy nie miałem tyle czasu, aby podciągnąć napięcie do 16,2V. Aku : sklep.akubiz.biz/pl/p/-45Ah-Akumulator-AUTOPART-Galaxy-DUPLEX/600
@Nifares _ Potwierdzam, jest to możliwe :)
Do jakiego napięcia jechać z kwasowym akumulatorem 6v?
Do 8V-9V
Wszystko spoko spoko. Mam kwasiaka ale bez korków. Ile go ładować?
Ja ładuję do 16,2V mam wtedy pobór w okolicy 1A.
Akumulator 75Ah,prostownik 6A,czas to około 14-15h.
Mam myślę ważne pytanie - czy można robić gęstość tzn ładować do 16.3v akumulatory bezobsługowe? Spotkałem się z opiniami, że te akumulatory można bezpiecznie ładować do 14.4V właśnie że względu na brak dostępu do korków.
Drugie pytanie - po co robić gęstość, jak i tak po włożeniu akumulatora do samochodu alternator naładuje go i tak do 14.4V (pewnie że względów bezpieczeństwa aby nie wydzielał się wodór)? Zyskujemy kilkanaście procent, które i tak zaraz stracimy.
Akumulatory ładowane tylko instalacja w samochodzie potrafią przetrwać chyba tyle samo lat.
Jak zrobisz sobie gęstość akumulatora to przy normalnym użytkowaniu w aucie gęstość będzie oscylować około 1.28, czyli będzie pełna pojemność. Nawet jak pobierzesz ładunek podczas odpalania auta itp to i tak ta gęstość nie spadnie szybko i alternator spokojnie doładuje dalej zachowując 1.28. Wyjątkiem od tego jest zostawienie na światłach pojazdu, lub jakieś zwarcie w aucie, które wyczerpie nam akumulator i po tym będzie mała gęstość i nawet jak alternator naładuje do pełna to akumulator nie będzie miał pełnej pojemności. Ale jak zrobisz sobie gęstość to ona bez problemu się utrzymuje przy normalnym użytkowaniu auta. Zobacz sobie jak wygląda krzywa rozładowania w zależności od gęstości, nawet jak dużo pobierzesz ładunku z akumulatora to dalej jest 1.28 i alternator bez problemu jest w stanie to utrzymać. Oczywiście nic nie jest wieczne i te 2 razy do roku warto sobie przywrócić gęstość czyli pełną pojemność akumulatora, czego nigdy nie osiągniesz na taniej ładowarce procesorowej.
Tanie ładowarki procesorowe osiągają około 14v przy danej gęstości i wyłączają ładowanie. Czyli zamiast mieć 40Ah mamy 20Ah a ładowarka pisze, że akumulator jest w pełni nałądowany a my tak naprawdę mamy połowę akumulatora. Aby podnieść pojemność akumulatora (gęstość) to musimy go wysycić wyższym napięciem około 16v czego zwykłe tanie ładowarki nie osiągają.
Tak zapytam akumulator w stanie spoczynku 12.4 auto diesel odpala chodź czuje że już nie tak żywo.. Aku leci pod prostownik stef pol 305 Skala w połowie 24 godz lądowania gestos dalej w białym polu.. Po paru godz spoczynku aku 12.7v.. Ponowne lądowanie 20 h i gęstość bez zmian prostownik podaje już napięcie od 16 do 16.4 v przy 1.5a do 1a akumulator dwa i pół roku baner czarny.. Dalej go katować prostownikiem czy już z kablami w bagażniku jeździć?bo gęstości zrobić nie mogę.A co lepsze to na starym aku po 15 h lądowania osiagnelem równo na każdej celi gęstość 2.7 napięcie spoczynkowe 12.6 po dwuch miesiącach leżakowania w garażu, a jak wleciał do auto to trzy odpalenia i po aku i o co kaman! A na koniec dodam mówisz pan czasem że kończymy lądowanie jak gazuje czasem jak jest gestos dobra że musi być końcowe 16.2v czasem 14.4 ale amper duży i też zagesci elektrolit później że 16 v jest szkodliwe a mój prostownik przez was sprzedawany wali 16.2v po dwóch godz pracy nawet jak go skrece na min. Młyn robisz.. Mogłem kupić z Lidla prostownik mimo 14.4v to przez dwa dni ładnie zagęszcza elektrolit i aku nie skrzywdzi pozdro i ustał jedna wersję jak
Ładowac i czym!
Odłącz Aku i daj mu odpocząć .Odpocznie podladuj jeszcze i zrobi gęstość.I nie musisz grzać cały czas 16V.Malym prądem też zrobi gęstość ale dużej będzie to trwało.Mozesz przecież na dwa razy podładować odpocznie i doładuj i tyle.I zrobi się gęstość elektrolit musi się wymieszać zagęścić.Jak ma korki Aku to zobaczyć czy jest zalany bo może już płyty są suche bo już dawno go wygotowales.
@@marekmiro4798 nic go nie wygotowalem chodzi o to że nawet jak ustawie prostownik na min to i tak po dwuch godz wali ponad 16 v przy ok 1.5ampera i tu obawa czy nie rozwale tego aku w H... I mimo odpoczynku i ponownego lądowania to gęstości nie robi.. Aku w aucie jest jakość działa może słaba zima go ratuje, a może jeszcze raz go wyjąć i spróbować lądować gęstość zrobić?
@@marekmiro4798 no i jak pisze że gęstości brak to piszesz żeby sprawdzić korki może suchy jest ja wiem ze duzo jest smeb ale powagi trochę
a akumulator srebrno wapniowy zaliczamy do kategorii ca/ca? kiedy odlaczyc go gdy nie mamy mozliwosci spr gestosci bo nie ma korkow?
1-1,5A
Czy areometrem sprawdzana każdą cele ?
Tak, powinna być zbliżoną jeżeli nie taka sama. Jeżeli znacznie odbiega oznacza to uszkodzenie celi. Więcej i czy da się coś z tym zrobić niech się wypowiedzą jacyś szpece od tego tematu.
Czy trzeba odkręcać korki podczas ładowania kwasiaka?
Tak
@@DominoR1Czy gdy alternator ładuje akumulator podczas jazdy to też odkręcasz korki? A co z akumulatorami bezobsługowymi? W takim razie czyżby bezobsługowych nie można było ładować? Według mnie jeśli ładujesz akumulator niskim prądem np. 1A to nie trzeba odkręcać korków. Mój akumulator z korkami ma z boku otwór wentylacyjny, którym wydostaje się gaz podczas ładowania i myślę, że każdy akumulator kwasowy jest zbudowany na podobnej zasadzie.
Korki odkręca się tylko po to żeby dolać wody destylowanej.
@@DominoR1 a dlaczego? Ja nie odkręcam i nic złego się nie wydarzyło.
A co się stanie gdy agm zostanie ładowany napięciem 16v???
Po prostu zaczyna gazować, na dłuższą metę powoduje to utratę elektrolitu który jest zamknięty w macie "wysuszenie".
Czy akumulatory bez korków można ładować do 16.2v polegając tylko na ich fabrycznej wentylacji?
Tak
tylko jak potem dolac wode jak jej ubedzie po takim ladowaniu
@@_xtreme. akumulator to nie czajnik elektryczny, kilka razy ładowałem akumulator i nic nie ubywa.
Panie Robercie,pisałem ostatnio,ale nikt mi nie odpowiedział, czy możecie zrobić test ładowarki Blue smart charger 12V/10A Bluetooth. Wiem, że tego nie sprzedajecie ,wiec nie chętnie porównanie ją z Noco Genius 10.Choć bym chciał się mylić. Pozdro.dla was.
Myślę,że Pan Panie Robercie jest w stanie obiektywnie przeprowadzić ten test. Dziękuję.
Jesli chcesz taka ładowarkę to ja kup i sam daj opinie a nie kupujesz rzeczy pod wpływem czyjejś opinii nikt nie bedzie kupował czegoś aby tobie przetestować tyle razy bylo powtarzane jakie powinny być parametry i schematy lądowania a ty chcesz ładowarkę z Bluetooth zeby co sprawdzić jakie napięcie jest w akumulatorze za sciana nie dajmy sie zwariowac
Blue smart charger 12V/10A mamy, więc nie ma kłopotu, dopiszę do zeszytu z filmami. / Robert
@@mrAkumulator Wielkie dzięki. Fani czekają😎.Tylko proszę pokazać na komórce nastawy. P.S mniej więcej kiedy Mistrzu można się spodziewać filmu.🙂Napewno zeszyt jest już w połowie zapisany😛
to dobrze że te palmy się wyprostowały
a co ma msw z tym wspólnego hehe
Krzychu Jarzyna był ze Szczecina
Gdzie ?
@@mrAkumulator w filmie Chłopaki nie płaczą:)
nie wiem jak wy ale ja już totalnie zgłupiałem na temat aku i ich ładowania,i nadal bez wzmianki o aku Pb/Ca wapniowo kwasowych
Tekst wyrwany gdzieś z sieci.Troszeczkę może Nam Wszystkim pomoże z czym to się je te Pb/Ca.
,,Reakcjom chemicznym w akumulatorze towarzyszy rozkład wody w elektrolicie (40% roztwór kwasu siarkowego w wodzie) na wodór i tlen. Ponadto woda z akumulatora otwartego paruje. Aby akumulator był bezobsługowy, ubytek wody z elektrolitu w wyniku obu procesów, musi być możliwie niski. Niezależnie od typu akumulatora, aby zmniejszyć ilości wody ulegającej rozpadowi, stop ołowiu (Pb) z antymonem (Sb) (podstawowy materiał, z którego wykonywano kratki akumulatora), jest zastępowamy przez stopy:
- ołowiu z wapniem - Pb-Ca;
- ołowiu z wapniem i srebrem - Pb-Ca-Ag;
Rodzaj użytego stopu zależy od cechy akumulatora, która jest najważniejsza dla danego zastosowania akumulatora. Jeśli ważniejsza są: odporność cykliczna i mechaniczna, a godzimy się na okresowe uzupełnianie wody, to korzystniejszy jest stop ołowiu i antymonu. W akumulatorach dla samochodów osobowych, ważna jest bezobsługowość, długi okres „życia” akumulatora z możliwie dużą zdolnością rozruchową. Te cechy zapewnia dodatek srebra Pośrednimi cechami charakteryzuje się stop z wapniem.''
normalnie laduj kazdy akus z plynnym do 16+V i tyle w temacie.
Spotkaliscie sie z sytuacja, ze aerometr byl skopany? Laduje przez caly tydzien swoje dwa aku, jeden nowy drugi 3 letni i zaden nie ma gestosci powyzej 1.25. Mam Stefpola EST 516M i juz sam nie wiem o co chodzi.
Kup sobie refraktometr. Jest dużo dokładniejszy :)
Fajnie, ale jeśli mówimy o ustalaniu napięcia to nie ma sensu mówić o prądzie, bo ten i tak będzie wypadkową napięcia i oporu wewnętrznego (sam się dobierze) Nie ma opcji go zmniejszyć przy ustalonym napięciu.
A jeśli używamy trybu CC ? Czy jeśli zmniejszymy natężenie, to wraz z ładowaniem się akumulatora, będzie rosło napięcie
@@miko192837 W fimie mowa o CC może być tylko w początkowych fazach ładowania nie przy ustalaniu napięcia o którym mówiłem.
@@Shadow_of_STLKR Zależy czy ładujemy CC i dążymy do zad. nap. czy CV i czekamy na spadek prądu Inaczej się nie da.
@@blueboxcharger1561 Tu zawsze Będzie ładowanie CC na starcie i CV później. Nie wiem do czego dążycie takimi sposobami.
Ładowanie CC w dalszych etapach jest bez sensu i w drugą stronę, ładowanie CV na starcie kd aku jest rozładowany, nieograniczonym prądem (co jest normalnie niemożliwe)... ehh Polecam obejrzeć ten i inne filmy na tym kanale.
@@Shadow_of_STLKR Trochę nie rozumiem do czego pijesz? "Nie wiem do czego dążycie takimi sposobami." ? Kto dąży i do czego? Moja ładowarka ładuje CC, CV.
Dzięki za materiał.
PS. Co to się dzieje, że słychać, jakby obok w kuchni cały czas ktoś garami tłukł? :D
Pozdrawiam!
Aku 180Ah Ca/Ca mam prostownik samoróbkę z regulowanym prądem, taka duża opornica gdy podpinam aku i ustawiam np 15,30V to prąd mam 4-5A aku gazuje normalna rzecz, tak to ma wyglądać? czy prąd za duży?
Za mały 4 razy. Powinien być 18A przez 4 godziny
@@golejma dla Aku lepiej 9/8
Ładuję już drugi dzień aku 74 Ah(bezobsługowy) prostownikiem inwerter agri 30/12.Zacząłem od ustawienia prądu ładowania 7.4 A.Napięcie było 0d początku ładowania 14.2 do 15,9- po 8-u godzinach ładowania.Prąd ładowania zszedł do 6.3A. Następnego dnia rano włączyłem znowu ładowanie nic nie zmieniając i prąd ładowania spadł po niedługim czasie do 4.2A ,natomiast napięcie wzrosło do 16.2 i tak już 4h....ILE tak jeszcze trzymać???
Wiem jakie funkcje ma ten prostownik(ładowałem mniejsze pojemności i płynnej schodził z prądu). Nie chciałbym uszkodzić aku bo jest półroczne... Proszę o odpowiedź. temperatura oscyluje w granicach 23st.
Odłącz prostownik. Nic już nie zdziałasz i tylko odparowujesz wodę z elektrolitu . Daj akumulatorom odsapnąć kilka dni a później podłącz prostownik na kilka godzin . Rób pomiary napięcia przed ładowaniem . Im napięcie będzie wolniej spadać tym lepiej .
Aż ugotujesz i wygotuje się elektroli, będziesz mieć typu suchego ;)
Witam serdecznie. Czy prostownik STEF-POL EST 516M 12V/15A będzie dobrym wyborem do ładowania akumulatorów tradycyjnych i w systemie start-stop a może coś innego. Pozdrawiam
W start-stop, masz pewnie AGM to raczej nie bardzo bo możesz przeładować. Lepiej jakiś automat, Bluebox, Noco czy "Kulfon", bosch, ctek.
Dobry będzie pod warunkiem że zapomnisz że są inne napięcia ładowania niż 14,4V. Akumulator w samochodzie nigdy nie jest naładowany w stu procentach. Przeciętnie jest to ok. 60%. Niedoladowanie akumulatora znacznie wpływa na jego trwałość. Zasada ta dotyczy akumulatorów rozruchowych a nie dotyczy trakcyjnych. Trakcyjne nie boją się ani przeładowania ani nadmiernego rozładowania.
@@blueboxcharger1561
Hej.
Start/stopy mają najwięcej efb
@@darekg9411 Jeśli EFB ca/ca do do 16.2V. Jeśli AGM to do 15.0V.
Stef pół 516 jest właśnie ładowarka automatyczna z tego co kojarzę bo też zastanawiam się nad nią . Ma 3 tryby 14,4 - 14,9 (agm) i 16
Po naładowaniu wyłącza się
Nie mam zadnych pytan, przelecialem w
Witam, używany akumulator 74Ah ładowany prądem 7,4 A kończy ładowanie po 3,5h ale oczywiście niema gęstości. Czy to oznacza, że akumulator już jest złom i niema sensu się z nim siłować? Pozdrawiam
Witam mam problem z akumulatorem ładuje już około 12 godzin prostownikiem i gęstość wzrosła na 1.22/1,24 a teraz pytanie czy ładować dalej? Mam obawy ponieważ napięcie jest już 16.5v a dalej gęstości brak
Na innym akumulatorze się udało i było 16.2v co myślicie?
1,22to tragedia ten akumulator to juz złom ,niestety ale nie da się wszystkich wskrzesić jak już doszło do poważnego rozładowania i zasiarczenia .Takie akumulatory pokazują tu na UA-cam jak się pokusić by nóż się udało .Sam się przekonasz napięcie będziesz miał 12,80v a samochodu nie odpalisz bo pojemność kiepska
@@MrBeleth85 dzięki
Czy może wie ktoś kto produkuje akumulatory dla firmy FiveStar? Może AutoPart?
Tak, Autoprat ale czy wszystkie to nie dam głowy. Najlepiej spytaj producenta handlowy@autopart.pl / Robert
mrAkumulator co uważacie na temat opornicy 100A np. YATO YT-8310 Może jakiś test opornicy dla zwykłego kowalskiego ?
To jest namiastka opornicy, czyli mini opornica.Pytałeś 5 dni temu w innym materiale.Napisałem nie warto.Jest chyba jedyne sensowne zastosowanie tych 100A jest to ,,zdejmowanie ''napięcia powierzchniowego z akumulatora zaraz po zakończeniu ładowania celem weryfikacji prawdziwego przybliżonego napięcia spoczynkowego jak zachodzi taka potrzeba na ,,gwałt''.
@@Tadek-n3g tak naprawde to przydala by sie opornica 300/600/900A z 3 "grzalkami" i bylby pelny zakres do testowania akumulatorow 12V
@@kamil004 Pewnie tylko koszt zakupu ogromny.Mam tą Yato 100A(po modyfikacji kabli i wyrzuceniu włącznika) i radziecką opornicę 230A razem daje 330A do osobówek aż, aż.Swoją drogą zastanawia mnie jedna rzecz nowy akumulator to nowy i jemu podać 600A to pikuś bo to zniesie bez bólu, ale stary powiedzmy jeszcze na chodzie akumulator jak nagle dostaje 10 sekundowe udzerzenie 600A czy nie odejdzie on nagle do krainy ,,wiecznych łowów''
@@Tadek-n3g NIe bo przy odpalaniu też pobór jest podobny. A jak odejdzie to znaczy że już był złomem.
@@blueboxcharger1561 600A w osobowym przy rozruchu chyba nie występuje?
Ile wody dolewac, co jeśli korki się nie odkrecaja?
tak aby "żebra" płyt były przykryte ok. 1cm taflą płynu
@@mrAkumulator Co to tafla płynu? Raczej poziom. A poza tym jak ma dolac bez korkow?